CiviCRM - en to sv translation catalogue (8991 entries)

en:  (MTD)
sv: (Månad till idag)

en:  (multiple participants)
sv: (flera deltagare)

en:  - any reporter -
sv:  - alla rapportörer -

en:  - any status -
sv: - välj status -

en:  OR you can search the <a href='%1'>Archived %2</a>
sv: ELLER så kan du söka bland <a href='%1'>arkiverade %2</a>

en:  Petition has been deleted.
sv:  Uppropet har raderats.

en:  Pledge total has changed due to payment adjustments. Original pledge amount was %1.
sv:  Totalsumman för betalningsutfästelsen har ändrats pga betalningsjusteringar. Ursprungligt totalbelopp var %1.

en:  Settings - Debugging and Error Handling
sv: Inställningar - Felsökning och felhantering

en:  You can add another Campaign.
sv:  Du kan lägga till ytterligare en kampanj.

en:  You can add another Financial Account Type.
sv: Du kan lägga till ytterligare en finansiell typ.

en:  You can add another Petition.
sv:  Du kan lägga till ytterligare ett upprop.

en:  You can add another price set field.
sv:  Du kan lägga till flera avgiftsfält.

en:  You will receive a second email as soon as the review process is complete.
sv: Du kommer att en till e-post när genomgången är klar.

en:  can not be used as a Result Column for profile searches.
sv: kan inte användas som en resultatskolumn för profilsökningar.

en:  during the batch merge process with safe mode.
sv: under satsvis sammanslagning (sammanslagning av bearbetningssatser?) i säkert läge.

en:  field. Profiles with a mixture of field types can not include Searchable or Results Column fields. If you save this field now, the Seachable and Results Column settings will be removed for all fields in this profile. Do you want to continue?
sv:  fält. Profiler med en blandning av fälttyper kan inte inkludera sökbara- eller resultatskolumnfält. Om du sparar det här fältet nu, kommer inställningen för sökbara- eller resultatskolumnfält att tas bort för alla fält i den här profilen. Vill du fortsätta?

en:  fields can not be marked as Searchable in a profile.
sv: fält kan inte markeras som sökbara i en profil.

en:  for Activity Type = "
sv: för åtgärdstyp = "

en:  is already registered for this event
sv: är redan anmäld till den här arrangemanget

en:  of the Assignee Contact
sv: på ansvarig kontakt

en:  of the Source Contact
sv: på källkontakten

en:  of the Target Contact
sv: på målkontakten

en: "%1" has been merged with "%2". All records previously tagged "%1" are now tagged "%2".
sv: "%1" har slagits ihop med "%2". Alla poster som tidigare var etiketterade med "%1" har nu etiketterats om med "%2".

en: "%1" report has been updated.
sv: Rapporten "%1" har uppdaterats.

en: "Counted?" controls whether a person with that status is counted as participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants.
sv: "Medräknad?" styr huruvida en deltagare med denna status räknas i det antal som avgör Maximalt antal deltagare.

en: "public pages" will make the content of this mailing be viewable as a web page by everyone who has the permission of "view public CiviMail content"
sv: "Synliga sidor" gör innehållet i detta utskick tillgängligt som en webbsida för alla som har behörigheten "se synligt CiviCRM-innehåll"

en: # Activities
sv: Antal åtgärder

en: # Completed Contributions
sv: Antal slutförda inbetalningar

en: % of Total
sv: % av den totala

en: %1 (Copy)
sv: %1 (kopia)

en: %1 (merging > 2 contacts)
sv: %1 (slår ihop fler än 2 kontakter)

en: %1 - %2 of %3
sv: %1 - %2 av %3

en: %1 - CiviCRM Profile Fields
sv: %1 - CiviCRM-profilfält

en: %1 - Custom Fields
sv: %1 - Egna fält

en: %1 - Multiple Choice Options
sv: %1 - Flervalsalternativ

en: %1 - Participants
sv: %1 - Deltagare

en: %1 - Price Fields
sv: %1 - Avgiftsfält

en: %1 - Price Options
sv: %1 - Avgiftsalternativ

en: %1 - recurring payments not implemented
sv: %1 - funktion för återkommande betalningar är inte implementerad

en: %1 Created
sv: %1 skapad

en: %1 Current membership(s) for this contact have been set to 'Deceased' status.
sv: %1 nuvarande medlemskap för kontakten har ändrats till status 'Avliden'.

en: %1 Disabled
sv: %1 är avaktiverad

en: %1 Event registration(s) have been cancelled.
sv: %1 anmälning(ar) har återtagits.

en: %1 From must be a number (with or without decimal point).
sv: %1 Från måste vara ett nummer (med eller utan decimalpunkt).

en: %1 From must be an integer (whole number).
sv: %1 Från måste vara ett heltal (heltal).

en: %1 From must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
sv: %1 Från måste vara i rätt pengaformat. (decimal punkt/kommatecken/mellanslag är tillåtet).

en: %1 Integration Settings
sv: %1 integrationsinställningar

en: %1 Membership
sv: %1 medlemskap

en: %1 Options
sv: Inställningar för %1

en: %1 Related Case | %1 Related Cases
sv[0]: %1 relaterat ärende
sv[1]: %1 relaterade ärenden

en: %1 Saved
sv: %1 sparad

en: %1 Selected records only
sv: bara de %1 valda posterna

en: %1 Smart Group Criteria
sv: Villkor för den smarta gruppen '%1'

en: %1 To must be a number (with or without decimal point).
sv: %1 Till måste vara ett nummer (med eller utan decimalpunkt).

en: %1 To must be an integer (whole number).
sv: %1 Till måste vara ett heltal (heltal).

en: %1 To must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
sv: %1 Till måste vara i rätt pengaformat. (decimal punkt/kommatecken/mellanslag är tillåtet).

en: %1 Users Table Name
sv: Namn på tabellen med användarnamn i %1 .

en: %1 already exist.
sv: %1 finns redan.

en: %1 already used.
sv: %1 används redan.

en: %1 amount can not be less than zero. Please select the options accordingly.
sv: Beloppet för %1 kan inte vara lägre än noll. Välj alternativ därefter.

en: %1 available
sv: %1 tillgängliga

en: %1 created
sv: %1 har skapats

en: %1 directory does not exist or cannot be written by webserver
sv: %1 katalogen finns inte eller kan skrivas av webbserver

en: %1 every %2 %3 for %4 installments.
sv: %1 varje %2 %3 i %4 omgångar.

en: %1 has an incorrect directory path. Please go to the <a href="%2">path setting page</a> and correct it.
sv: %1 har en felaktig sökväg. Gå till <a href='%2'>Sökvägsinställningar</a> och rätta till det.

en: %1 has been created.
sv: %1 har skapats.

en: %1 has been moved to the trash. | %count contacts moved to trash.
sv[0]: %1 har flyttats till papperskorgen.
sv[1]: %count kontakter har flyttats till papperskorgen.

en: %1 has been restored from the trash. | %count contacts restored from trash.
sv[0]: %1 har återskapats från papperskorgen.
sv[1]: %count kontakter har återskapats från papperskorgen.

en: %1 has been updated.
sv: %1 har uppdaterats.

en: %1 has joined or been added to these group(s).
sv: %1 har gått med i eller lagts till till dessa grupper.

en: %1 has no contacts which match your search criteria. You can <a href='%2'>add contacts here.</a>
sv: %1 innehåller inga kontakter som matchar dina sökkriteria. Du kan <a href="%2">lägga till kontakter här.</a>

en: %1 has not been saved.
sv: %1 har inte sparats.

en: %1 is a required field.
sv: %1 är ett obligatoriskt fält

en: %1 is already used for Discount Name.
sv: %1 används redan som benämning på rabatt.

en: %1 is currently included in these Smart group(s) (e.g. saved searches).
sv: %1 ingår i dessa smarta grupper (sparade sökningar).

en: %1 is no longer part of these group(s).
sv: %1 är inte längre med i denna/dessa grupp(er).

en: %1 membership for %2 has been added.
sv: %1-medlemskap för %2 har lagts till.

en: %1 membership for %2 has been renewed.
sv: %1 medlemskapet för %2 har förnyats.

en: %1 must be a number (with or without decimal point).
sv: %1 måste vara ett nummer (med eller utan decimalpunkt).

en: %1 must be an integer (whole number).
sv: %1 måste vara numeriskt (helt nummer).

en: %1 must be in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
sv: %1 måste vara i rätt pengaformat. (decimal punkt/kommatecken/mellanslag är tillåtet).

en: %1 of %2 records - %3 remaining
sv: %1 av %2 poster - %3 kvar

en: %1 option has been deleted.
sv: Alternativet '%1' har tagits bort.

en: %1 out of %2
sv: %1 av %2

en: %1 pairs of duplicates were merged
sv: %1 duplikatpar slogs ihop

en: %1 status has been updated to %2.
sv: %1 status har blivit uppdaterat till %2.

en: %1 user account registration option?
sv: <inte översatt: '%1 user account registration option?'>

en: %1 version and user table name.
sv: %1-version och namn på tabellen med användarnamn.

en: %1 wants you to know about %2
sv: %1 vill att du får veta om %2

en: %1(s)
sv: %1(n)

en: %count Contact | %count Contacts
sv[0]: %count kontakt
sv[1]: %count kontakter

en: %count Result | %count Results
sv[0]: %count träff
sv[1]: %count träffar

en: %count case moved to trash. | %count cases moved to trash.
sv[0]: %count ärende har flyttats till papperskorgen.
sv[1]: %count ärenden har flyttats till papperskorgen.

en: %count case permanently deleted. | %count cases permanently deleted.
sv[0]: %count ärende har tagits bort permanent.
sv[1]: %count ärenden har tagits bort permanent.

en: %count case restored from trash. | %count cases restored from trash.
sv[0]: %count ärende har återställts från papperskorgen.
sv[1]: %count ärenden har återställts från papperskorgen.

en: %count contact added to group | %count contacts added to group
sv[0]: %count kontakt tillagd till grupp
sv[1]: %count kontakter tillagda till grupp

en: %count contact already had this tag | %count contacts already had this tag
sv[0]: %count kontakt hade redan etiketten
sv[1]: %count kontakter hade redan etiketten

en: %count contact removed from '%2' | %count contacts removed from '%2'
sv[0]: %count kontakt togs bort från '%2'
sv[1]: %count kontakter togs bort från '%2'

en: %count contact tagged | %count contacts tagged
sv[0]: %count kontakt etiketterad
sv[1]: %count kontakter etiketterade

en: %count email was found on hold and updated. | %count emails were found on hold and updated.
sv[0]: %count epostadress hade pausats och uppdaterades.
sv[1]: %count epostadresser hade pausats och uppdaterades.

en: %count grant deleted. | %count grants deleted.
sv[0]: %count anslag borttaget.
sv[1]: %count anslag borttagna.

en: %count month | %count months
sv[0]: %count månad
sv[1]: %count månader

en: %count participant deleted. | %count participants deleted.
sv[0]: %count deltagare har tagits bort.
sv[1]: %count deltagare har tagits bort.

en: %count relationship record was not created due to an invalid contact type. | %count relationship records were not created due to invalid contact types.
sv[0]: %count relation skapades inte på grund av felaktig kontakttyp.
sv[1]: %count relationer skapades inte på grund av felaktiga kontakttyper.

en: %count was skipped because the contact is already %2 %3 | %count were skipped because the contacts are already %2 %3
sv[0]: %count hoppades över eftersom kontakten redan var %2 %3
sv[1]: %count hoppades över eftersom kontakterna redan var %2 %3

en: %count year | %count years
sv[0]: %count år
sv[1]: %count år

en: %name: found no valid post with that title.
sv: %name: hittade inget giltig inlägg med den titeln.

en: %title day
sv: %titel dag

en: %title month
sv: %titel månad

en: %title week
sv: %titel vecka

en: %title year
sv: %titel år

en: %title year + month
sv: %titel år + månad

en: &lt; Previous
sv: &lt; Föregående

en: &lt;&lt; First
sv: &lt;&lt; Första

en: &quot;All of the information that you provide to us or any of our representatives and service providers will be held in strictest confidence. It will not be used for any purpose other than to help you, and for any other purpose that you authorize in writing, or which is required by law.&quot;
sv: &quot;All information som du delger oss, våra representanter eller återförsäljare kommer att hanteras med största sekretess. Den kommer inte att användas till andra syften än att hjälpa dig, och för andra syften som du godkänt skriftligen eller som krävs av lagen.&quot;

en: &quot;May I now ask you some screening questions?&quot;
sv: &quot;Får jag ställa några kontrollfrågor?&quot;

en: &quot;Please tell me what you would like to discuss.&quot;
sv: &quot;Berätta vad du skulle vilja prata om.&quot;

en: '%1' directory does not exist
sv: '%1' katalogen existerar inte

en: '%1' has been deleted.
sv: '%1' har tagits bort.

en: '%1' have been saved.
sv: '%1' har sparats.

en: '%1' information has been saved.
sv: Informationen för '%1' har sparats.

en: '%1' survey has been deleted.
sv: Enkäten '%1' har tagits bort.

en: 'Children' of that individual
sv: 'Barn' till den personen

en: 'Employees' of that organization
sv: 'Anställda' i den organisationen

en: 'Household Members' of that household
sv: 'Hushållsmedlemmar' i det hushållet

en: 'Opt out via email' - displays an email address for recipients to opt out of receiving emails from your organization.
sv: 'Tacka nej via e-post' - visar en e-postadress till vilken mottagare kan skicka ett meddelande för att avböja vidare utskick. Alternativt kan du inkludera symbolen 'Tacka nej via webbsida'.

en: 'Opt out via web page' - creates a link for recipients to click if they want to opt out of receiving emails from your organization. Alternatively, you can include the 'Opt out via email' token.
sv: 'Tacka nej via webbsida' - skapar en länk som mottagare kan besöka för att avböja vidare utskick. Alternativt kan du inkludera symbolen 'Tacka nej via e-post'.

en: 'Tell a friend' maximum recipients limit
sv: Maximalt antal mottagare av "Tipsa en vän"

en: 'Unsubscribe via web page' - creates a link for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message. Alternatively, you can include the 'Unsubscribe via email' token or one of the Opt-out tokens.
sv: 'Avbryta prenumeration via web-sida' - skapar en länk för mottagare av utskick att avböja utskick för den lista som användes för att skicka meddelandet. Alternativt kan du inkludera 'Avbryta prenumeration via e-post'-elementet eller något av avböjelse-elementen.

en: (%1 recipients)
sv: (%1 mottagare)

en: (Filed on case %1)
sv: (Tillagt till ärende %1)

en: (How to add a SMS Provider)
sv: (Hur man lägger till en SMS-leverantör)

en: (Job parameters and command line syntax documentation...)
sv: (Jobb-parametrar och kommando-beskrivningar...)

en: (Last Month)
sv: (Sista månaden)

en: (Not Available)
sv: (Inte tillgängligt)

en: (Preview Area)
sv: (Förhandsgranskningsområde)

en: (Recurring Contribution)
sv: (Återkommande inbetalning)

en: (Refer to the Mapping and Geocoding section in the Installation and Basic Setup Chapter)
sv: (Beskrivning finns i avsnittet om Kart- och geokodning i kapitlet om installation och grundläggande inställningar.)

en: (Sum of all weights should be greater than or equal to threshold: %1).
sv: (Summan av allt viktat skall vara större än eller lika med tröskelvärdet: %1).

en: (YTD)
sv: (År till idag)

en: (bottom of page)
sv: (längst ned på sidan)

en: (current month)
sv: (nuvarande månad)

en: (current year)
sv: (nuvarande år)

en: (deleted contacts)
sv: (borttagna kontakter)

en: (display name not available)
sv: (visningsnamn inte tillgängligt)

en: (filled with your contact's token values)
sv: (där symboler ersatts med värden från din kontaktpost)

en: (filtered from %1 total entries)
sv: (filtrerat från totalt %1 poster)

en: (learn more...)
sv: (läs mer...)

en: (match to contact)
sv: (matcha med kontakt)

en: (more)
sv: (mer)

en: (multiple)
sv: (flera)

en: (no fee)
sv: (ingen avgift)

en: (no subject)
sv: (ingen rubrik)

en: (not assigned)
sv: (inte tilldelad)

en: (not available)
sv: (inte tillgängligt)

en: (ongoing)
sv: (pågående)

en: (original currency)
sv: (originalvaluta)

en: (preferred)
sv: (föredragen)

en: (recipients)
sv: (mottagare)

en: (signature)
sv: (namnteckning)

en: (since inception)
sv: (någonsin)

en: (step %1 of %2)
sv: (steg %1 av %2)

en: (this is not the current revision)
sv: (detta är inte den aktuella revisionen)

en: (this is the current revision)
sv: (detta är den aktuella revisionen)

en: (this will take a few minutes)
sv: (detta kommer att ta några minuter)

en: (top of page)
sv: (högst upp på sidan)

en: + Add New Field
sv: + Lägg till ett nytt fält

en: , or Merge this contact with an existing contact
sv: , eller slå samman denna kontakt med en befintlig kontakt

en: - Activity Fields -
sv: - Åtgärdsfält -

en: - All Contacts -
sv: - alla kontakter -

en: - Any -
sv: - Vilken som helst -

en: - Contact Fields -
sv: - Kontaktfält -

en: - Contribution Fields -
sv: - inbetalningsfält -

en: - Participant Fields -
sv: - deltagare fält -

en: - Select Financial Account Relationship -
sv: - välj relation för finansiella kontot -

en: - Select Relationship Type-
sv: - Välj relationstyp-

en: - all activity type(s) -
sv: - alla åtgärdstyper -

en: - any -
sv: - alla -

en: - any contact type -
sv: - alla kontakttyper -

en: - any group -
sv: - vilken grupp som helst -

en: - any state/province -
sv: - vilken som, län/landskap -

en: - any tag -
sv: - vilken etikett som helst -

en: - any visibility -
sv: - Vilken synlighet som helst -

en: - default -
sv: - förinställt -

en: - default input format -
sv: - default inmatningsformat -

en: - default view -
sv:  - standardvy -

en: - do not import -
sv: - importera inte -

en: - first select relationship type -
sv: - välj först relationstyp -

en: - no grouping -
sv: - ingen gruppering -

en: - none -
sv: - inget -

en: - prefix -
sv: - förstavelse -

en: - related contact info -
sv: - närliggande kontaktinfo -

en: - same as for main contact -
sv: - samma som för huvudkontakt -

en: - select %1 -
sv: - välj %1 -

en: - select -
sv: - välj -

en: - select Parent -
sv: - välj förälder -

en: - select activity type -
sv: - välj åtgärdstyp -

en: - select case -
sv: - välj ärende -

en: - select contact -
sv: - välj kontakt -

en: - select contacts -
sv: - välj kontakter -

en: - select field -
sv: - välj fält -

en: - select group -
sv: - välj grupp -

en: - select label -
sv: - välj etikett -

en: - select profile -
sv: - välj profil -

en: - select record type -
sv: - välj posttyp -

en: - select role -
sv: - välj roll -

en: - select status -
sv: - välj status -

en: - select tag -
sv: - välj etikett -

en: - select type -
sv: - välj typ -

en: - suffix -
sv: - ändelse -

en: -day of week-
sv: -veckodag-

en: -day-
sv: -dag-

en: -hour-
sv: -timme-

en: -min-
sv: -minut-

en: -month-
sv: -månad-

en: -none-
sv: -inget-

en: -operator-
sv: - operator -

en: -sec-
sv: -sekund-

en: -select-
sv: -välj-

en: -year-
sv: -år-

en: ...and $
sv: .. och

en: ...through
sv: ...tills

en: 1 Day | %count Days
sv[0]: 1 Dag
sv[1]: %count Dagar

en: 1 could not be restored. | %count could not be restored.
sv[0]: 1 kunde inte återställas.
sv[1]: %count kunde inte återställas.

en: 1 extension is up-to-date: | %count extensions are up-to-date:
sv[0]: 1 tillägg är uppdaterat:
sv[1]: %count tillägg är uppdaterade:

en: 12 Hours
sv: 12 timmar

en: 2. Assign Users to CiviCRM ACL Roles
sv: 2. Tilldela CiviCRM:s ACL-roller till användare

en: 24 Hours
sv: 24 timmar

en: 3. Manage ACLs
sv: 3. Hantera ACL:er

en: << Disable
sv: << Avaktivera

en: << Remove
sv: << Ta Bort

en: <a href="%1">wkhtmltopdf is an alternative utility for generating PDF's</a> which may provide better performance especially if you are generating a large number of PDF letters or receipts. Your system administrator will need to download and install this utility, and enter the executable path here.
sv: <a href="%1">'wkhtmltopdf' är ett alternativt program för att generera PDF:er</a> som kan ge bättre prestanda, särskilt om du genererar många brev eller kvitton i PDF-format. Din systemadministratör behöver ladda ner och installera detta program och ange sökvägen till det här.

en: <a href='%1'>Return to Cart</a>
sv: <a href='%1'>Tillbaka till kundvagnen</a>

en: <b>%1</b> file(s) in %2 directory are not writable. Listed file(s) might be used during the import to log the errors occurred during Import process. Contact your site administrator for assistance.
sv: <b>%1</b> filer i mappen %2 är inte skrivbara. De listande filerna kanske används under importen för att logga fel som uppkommer under processen. Kontakt din webbplatsadministratör för assistans.

en: <b>%1</b> has been added to your cart. <a href='%2'>View your cart.</a>
sv: <b>%1</b> har lagts till i din varukorg. <a href="%2">Gå till varukorgen</a>.

en: <b>%1</b> has been removed from your cart.
sv: <b>%1</b> har tagits bort ur varukorgen.

en: <div class="status messages">No Groups have been created for this site.
sv: <div class="status messages">Inga grupper har skapats på denna webbplats.

en: <p>You may also want to check the directory for <a href="%2/%1" target="_blank">native %1 modules</a> that may be useful for you (CMS-specific modules are not listed here).
sv: <p>Du kanske också är intresserad av registret över <a href="%2/%1" target="_blank">tillägg för %1</a> som kan vara användbara (CMS-beroende tillägg listas inte här nedan).

en: <strong>%1 (%2)</strong> has been successfully subscribed to the <strong>%3</strong> mailing list.
sv: E-postadressen <strong>%1 (%2></strong> är nu registrerad på utskickslistan <strong>%3</strong>.

en: <strong>%1 - your email address '%2' has been successfully verified.</strong>
sv: <strong>%1 - lyckades med att verifiera din e-postadress '%2'.</strong>

en: <strong>%1</strong> can view and update information about %2.
sv: <strong>%1</strong> kan se och uppdatera information om %2.

en: <strong>Check Availability</strong>
sv: <strong>Kontrollera tillgänglighet</strong>

en: <strong>CiviCase</strong> - Integrated case management component, including a dashboard with "my cases", automated case timelines and configurable audit reports.
sv: <strong>CiviCase</strong> - komponent för integrerad ärendehantering, inklusive kontrollpanel med "mina ärenden", automatiserade tidslinjer och konfigurerbara granskningsrapporter.

en: <strong>CiviContribute</strong> - An online fundraising and donor management component which enables you to track and manage contributions to your organization. It also allows you to quickly and easily create customized web pages to accept online donations.
sv: <strong>CiviContribute</strong> - en komponent för insamlingar och hantering av bidragsgivare som gör det enkelt att följa upp och hantera inbetalningar, gåvor mm. till din organisation. Du kan också snabbt och lätt skapa anpassade webbsidor för att ta emot gåvor och bidrag.

en: <strong>CiviEvent</strong> - Provides integrated online event registration and management for paid and free events. It allows you to quickly and easily create customized web pages to for event registration, and then track participants.
sv: <strong>CiviEvent</strong> - komponent som tillhandahåller anmälan till och hantering av fria och avgiftsbelagda arrangemang. Du kan snabbt och enkelt skapa anpassade webbsidor för anmälan och hantering av deltagare.

en: <strong>CiviMail</strong> - A robust mass-mailing component which allows you to engage your constituents with personalized email blasts and newsletters.
sv: <strong>CiviMail</strong> - en robust komponent för massutskick som ger dig möjlighet att engagera dina kontakter med personligt anpassade meddelanden och nyhetsbrev.

en: <strong>CiviMember</strong> - A flexible membership management component which includes convenient online signup and renewal.
sv: <strong>CiviMember</strong> - en flexibel komponent för hantering av medlemskap med bekväm ansökan och förnyelse via webben.

en: <strong>CiviPledge</strong> - Record and track pledges received from contributors. Send pledge acknowledgements and payment reminders. Configure online contribution pages to support self-service pledging and pledge payments.
sv: <strong>CiviPledge</strong> - en komponent för att registrera och följa upp utfästelser från inbetalare, bidragsgivare mm. Du kan skicka bekräftelser och påminnelser och också skapa webbsidor för självbetjäning av utfästelser och betalningar.

en: <strong>Delivery has not yet begun for this mailing.</strong> If the scheduled delivery date and time is past, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated mailer task ('cron job') is running - and how frequently.
sv: <strong>Utskicket har ännu inte startat.</strong> Om det schemalagda datumet och tiden har passerat, kontakta systemadministratören eller teknisk support för din webbplats och säkra att den automatiska utskicksprocessen ('cron-jobbet') körs och med vilken frekvens.

en: <strong>EXAMPLE:</strong> 'Team Leaders' (<em>ACL Role</em>) can 'Edit' (<em>Operation</em>) all contacts in the 'Active Volunteers Group' (<em>Data</em>).
sv: <strong>EXEMPEL:</atrong> 'Teamledare' (<em>ACL-roll</em>) kan 'Redigera' (<em>operation</em>) all kontakter i gruppen 'Aktiva frivilliga' (<em>'data'</em>).

en: <strong>Employee <-> Employer relationship</strong> is created anytime the 'Current Employer' field is filled in, either in the Contact Summary form or via a Profile. When filled in, it will create an Organisation if one does not already exist with that name.
sv: <strong>Anställd <-> Arbetsgivar-relationen</strong> skapas varje gång 'Nuvarande arbetsgivare' fylls i. Både från ett kontaktsammanställningsformulär eller via en profil. När det fylls i kommer det att skapas en organisation, om det inte redan finns en med samma namn.

en: <strong>Export PRIMARY fields</strong> provides the most commonly used data values. This includes primary address information, preferred phone and email.
sv: <strong>Exportera primära fält</strong> ger den vanligast använda data. Det inkluderar adressinformation, föredraget telefonnummer och e-postadress.

en: <strong>Fill:</strong> Fills in additional contact data only. Database fields which currently have values are left as-is.
sv: <strong>Fyll i:</strong> Fyller endast i ytterligare information. Fält i den existerande posten som har data lämnas orörda.

en: <strong>Household relationship</strong> enables household members to have the 'household address' applied to their record. Again, if a Household already exists then the individual will have a relationship created with it, if none exists then a new household will be created.
sv: <strong>Hushåll-relationen</strong> tillåter medlemmar i ett hushåll att ha en adress för hushållet i sin kontaktpost. Även i detta fall kommer en hushålls-kontakt skapas om den inte finns.

en: <strong>Import has completed successfully.</strong> The information below summarizes the results.
sv: <strong>Importen slutfördes utan fel.</strong> Informationen nedan summerar resultatet.

en: <strong>No Duplicate Checking:</strong> Inserts all valid records without comparing them to existing contact records for possible duplicates.
sv: <strong>Ingen duplikatskontroll:</strong> Läs in alla korrekta poster UTAN att kontrollera dem mot existerande kontakter för duplikat.

en: <strong>Skip:</strong> Reports and then Skips duplicate import file rows - leaving the matching record in the database as-is (default).
sv: <strong>Hoppa över:</strong> rapporterar raden och hoppar sedan över den duplicerade posten. Den existerande posten i databasen förblir helt orörd.

en: <strong>Update:</strong> Updates database fields with available import data. Fields in the database which are NOT included in the import row are left as-is.
sv: <strong>Uppdatera:</strong> uppdaterar fält i den existerande post med hjälp av data tillgängligt i importdata. Fält som INTE finns i importdata lämnas orörda.

en: A Survey Detail Report <a href='%1'>%2</a> has been created.
sv: En detaljerad undersökningsrapport <a href='%1'>%2</a> har skapats.

en: A confirmation and receipt has been sent to %1.
sv: Bekräftelse och kvitto har skickats till %1.

en: A confirmation email has been sent to %1
sv: Ett bekräftelsemail har skickats till %1

en: A confirmation email has been sent to %1.
sv: Ett bekräftelsemail har skickats till %1.

en: A confirmation email has been sent to ALL participants
sv: Ett bekräftelsemejl har skickats till ALLA deltagare

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contacts(s).
sv: En kopia av åtgärden har även skickats till ansvariga kontakter.

en: A copy of the activity has also been sent to selected contacts(s).
sv: En kopia av åtgärden har skickats till valda kontakt(er).

en: A copy of the contribution page has been created
sv: En kopia av inbetalningssidan har skapats

en: A copy of the follow-up activity has also been sent to follow-up assignee contacts(s).
sv: En kopia på uppföljningsaktiviteten har också skickats till uppföljningsansvariga kontakter.

en: A copy of the price set has been created
sv: En kopia på avgiftsstrukturen har skapats

en: A copy of this activity will be emailed to each Assignee.
sv: En kopia kommer att mailas till alla som tilldelats denna åtgärd.

en: A duplicate matching rule with this name already exists. Please select another name.
sv: En duplikatmatchningsregel med detta namn finns redan. Välj ett annat namn.

en: A financial type with this name already exists. Please select another name.
sv: En finansiell typ med detta namn finns redan. Ange ett annat namn.

en: A followup activity has been scheduled.
sv: En uppföljningsåtgärd har schemalagts.

en: A group of contacts
sv: En grupp med kontakter

en: A link to this %1 is automatically included in the email sent to friends. If you ALSO want to include a link providing general information about your organization, enter that link here (e.g <em>http://www.example.org/</em>)
sv: En länk till denna %1 inkluderas automatiskt i mailet som skickas till dina bekanta. Om du DESSUTOM vill ha med länkar som t.ex ger allmän information om din organisation så ange dem här (t.ex <em>http://www.example.org/</em>).

en: A membership confirmation and receipt has been sent to %1.
sv: Bekräftelse och kvitto för medlemskap har skickats till %1.

en: A newer version (%1)
sv: En nyare version (%1)

en: A newer version of CiviCRM is available: %1
sv: En nyare version av CiviCRM finns tillgänglig: %1

en: A notification email has been sent to the site administrator.
sv: Ett e-postmeddelande har blivit skickat till sidans administratör.

en: A notification email has been sent to the supporter.
sv: Ett e-postmeddelande har skickats till anhängaren.

en: A payment processor must be selected for this event registration page, or the event must be configured to give users the option to pay later (contact the site administrator for assistance).
sv: En betalningsmotor måste väljas för denna anmälningssida, eller så måste arrangemanget konfigureras för att ge deltagarna möjlighet att betala i efterhand (kontakta arrangören för hjälp).

en: A person is already registered for this event.
sv: En person är redan anmäld till detta arrangemang.

en: A person with this email address is already registered for this event.
sv: En person med denna e-postadress är redan anmäld på detta arrangemang.

en: A product with this name already exists. Please select another name.
sv: En produkt med detta namn finns redan. Välj ett annat namn.

en: A profile
sv: En profil

en: A receipt has been emailed to the contributor.
sv: Ett kvitto har skickats till inbetalaren.

en: A record already exists with the same information.
sv: Det finns redan en post med samma information.

en: A registration confirmation email has also been sent to %1
sv: En anmälningsbekräftelse har också skickats till denna e-postadress %1

en: A registration confirmation email will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
sv: En anmälningsbekräftelse kommer att skickas via e-post till %1 när transaktionen har gått igenom.

en: A renewal confirmation and receipt has been sent to %1.
sv: En förnyelsebekräftelse med kvitto har skickats till %1.

en: A set of custom data fields
sv: En grupp med egna datafält

en: A short description of the activity..
sv: En kort beskrivning av åtgärd.

en: A test message will be sent to %1 people:
sv: Ett testmeddelande kommer att skickas till %1 personer:

en: A valid Notify Email address must be specified
sv: En giltig e-postadress måste anges för notifikationer

en: A valid file must be uploaded.
sv: En giltig fil måste laddas upp

en: A6 Badge Portrait 150x106
sv: A6 Namnskylt Porträtt 150x106

en: ACL ID
sv: ACL-ID

en: ACL Name
sv: ACL-namn

en: ACL Role
sv: ACL-roll

en: ACL Type
sv: ACL typ

en: ACL Type(s)
sv: ACL-typ(er)

en: ACLs (Access Control Lists) allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of Data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
sv: ACL:er (Access Control List) gör det möjligt att styra användares tillgång till data i CiviCRM. En ACL består av en <strong>operation</strong> (t.ex 'Visa' eller 'Redigera'), en <strong>uppsättning data</strong> som operationen kan göras på (t.ex en grupp av kontakter) och en <strong>roll</strong> som har tillåtelse att göra denna operation på det angivna datat. Studera %1 för mer detaljerad information.

en: ACLs allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
sv: ACL:er (Access Control List) gör det möjligt att styra användares tillgång till data i CiviCRM. En ACL består av en <strong>operation</strong> (t.ex 'Visa' eller 'Redigera'), en <strong>uppsättning data</strong> som operationen kan göras på (t.ex en grupp av kontakter) och en <strong>roll</strong> som har tillåtelse att göra denna operation på det angivna datat. Studera %1 för mer detaljerad information.

en: ACLs allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts, a profile or a set of custom fields), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
sv: ACL:er (Access Control List) gör det möjligt att styra användares tillgång till data i CiviCRM. En ACL består av en <strong>operation</strong> (t.ex 'Visa' eller 'Redigera'), en <strong>uppsättning data</strong> som operationen kan göras på (t.ex en grupp av kontakter, en profil eller en uppsättning anpassade datafält) och en <strong>roll</strong> som har tillåtelse att göra denna operation på det angivna datat. Studera %1 för mer detaljerad information.

en: ADC referral
sv: Hänvisning till ADC

en: AND
sv: OCH

en: AND/OR
sv: OCH/ELLER

en: API call:
sv: API-funktion:

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Able to create a new database.
sv: Kunde skapa ny databas.

en: About
sv: Om

en: About is a required field.
sv: Om är ett obligatoriskt fält.

en: Accepted Credit Cards
sv: Godtagna kreditkort

en: Access
sv: Åtkomst

en: Access Control
sv: Åtkomstkontroll

en: Access Denied
sv: Åtkomst nekad

en: Access Keys
sv: Snabbkommandon

en: Access Keys:
sv: Snabbkommandon:

en: Access the drop-down menus here to select how frequently your %1 occurs.
sv: Välj ur vallistan för att ange hur ofta din %1 ska upprepas.

en: Account Creation
sv: Skapa konto

en: Account Holder
sv: Kontohavaren

en: Account Type
sv: Kontotyp

en: Account creation required
sv: Kräv konto

en: Accounts Receivable
sv: Kundfordringar

en: Accounts Receivable Account is
sv: Kundfordringar registreras på konto

en: Acknowledgment Date
sv: Bekräftelsedatum

en: Acknowledgment Sent
sv: Bekräftelse skickad

en: Action
sv: Åtgärd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Activate the page (you can de-activate it later)
sv: Aktivera sidan (du kan stänga ner den igen senare)

en: Active
sv: Aktiv

en: Active Memberships
sv: Aktiva medlemskap

en: Active On
sv: Aktiv den

en: Active?
sv: Aktiv?

en: Activities
sv: Åtgärder

en: Activities %%StatusMessage%%
sv: Åtgärder %%StatusMessage%%

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. CiviCRM has several reserved (e.g. 'built-in') activity types (meetings, phone calls, emails sent). Create additional 'activity types' here if you need to record other types of activities. For example, you might want to add 'Job Interview', or 'Site Audit', etc.
sv: Åtgärder är 'interaktioner med kontakter' som du vill registrera och följa upp. CiviCRM har flera inbyggda (s.k. 'built-in') åtgärdstyper (möte, telefonsamtal, epost...). Skapa flera typer av åtgärder här om du behöver registrera andra typer av interaktioner. Till exempel skulle man kunna behöva 'Jobbintervju', 'Lokalkontroll' etc.

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. This list is sorted by component and then by weight within the component.
sv: Åtgärder är 'interaktioner med kontakter' som du vill registrera och följa upp. Listan är sorterad per komponent och sedan efter vikt inom den komponenten.

en: Activities from the %1 activity set have been added to this case.
sv: Åtgärder från åtgärdsgruppen %1 har lagts till detta ärende.

en: Activity
sv: Åtgärd

en: Activity %1 has been saved. %2 %3
sv: Åtgärd %1 har sparats. %2 %3

en: Activity Actual Date
sv: Verkligt datum för åtgärd

en: Activity Actual Date %1 %2
sv: Verkligt datum för åtgärd %1 %2

en: Activity Assignee
sv: Åtgärdsansvarig

en: Activity Audit
sv: Åtgärdsgranskning

en: Activity Auto Genrated %1 '%2'
sv: Automatgenererad åtgärd %1 '%2'

en: Activity Auto-generated?
sv: Är åtgärden auto-genererad?

en: Activity Count
sv: Antal åtgärder

en: Activity Date
sv: Datum för åtgärd

en: Activity Date From
sv: Åtgärdsdatum från

en: Activity Date Time
sv: Åtgärdsdatum och -tid

en: Activity Dates
sv: Åtgärdsdatum

en: Activity Dates - From
sv: Åtgärdsdatum - Från

en: Activity Details
sv: Åtgärdsdetaljer

en: Activity Details %1 '%2'
sv: Detaljer kring åtgärden %1 '%2'

en: Activity Duration
sv: Åtgärdens varaktighet

en: Activity Duration %1 %2
sv: Åtgärdens varaktighet %1 %2

en: Activity Filter
sv: Åtgärdsfilter

en: Activity ID
sv: Åtgärds-ID

en: Activity Import
sv: Åtgärdsimport

en: Activity Links
sv: Åtgärdslänkar

en: Activity Medium
sv: Åtgärdsmedie

en: Activity Medium %1 %2
sv: Källa för åtgärden %1 %2

en: Activity Profile
sv: Profilaktivitet

en: Activity Record
sv: Åtgärdsjournal

en: Activity Report
sv: Åtgärdsrapport

en: Activity Report (Summary)
sv: Aktivitetsrapport (summering)

en: Activity Reporter
sv: Åtgärdsrapportör

en: Activity Reporter %1 '%2'
sv: Åtgärdsrapportör %1 %2

en: Activity Revision History
sv: Åtgärdsrevisionshistorik

en: Activity Schedule Date %1 %2
sv: Planerat datum för åtgärd %1 %2

en: Activity Scheduled Date
sv: Schemalagt datum för åtgärd

en: Activity Search
sv: Åtgärdssökning

en: Activity Status
sv: Status för åtgärden

en: Activity Subject
sv: Ämne för åtgärden

en: Activity Subject %1 '%2'
sv: Åtgärdsrubrik %1 %2

en: Activity Summary
sv: Åtgärdssammanställning

en: Activity Tag %1
sv: Åtgärdsetikett %1

en: Activity Tag(s)
sv: Åtgärdsetikett(er)

en: Activity Type
sv: Typ av åtgärd

en: Activity Type %1 %2
sv: Åtgärdstyp %1 %2

en: Activity Type ID
sv: ID för åtgärdstyp

en: Activity Type Label
sv: Etikett för åtgärdstyp

en: Activity Type is a required field
sv: Åtgärdstyp är ett obligatoriskt fält

en: Activity Type(s)
sv: Åtgärdstyp(er)

en: Activity Types
sv: Aktivitetstyper

en: Activity assigned to
sv: Åtgärden tilldelad till

en: Activity created by
sv: Åtgärd skapad av

en: Activity has been filed to %1 case.
sv: Åtgärden har lagt till ärendet %1.

en: Activity is a Test
sv: Åtgärden är en teståtgärd

en: Activity is a Test?
sv: Åtgärden är en teståtgärd?

en: Activity is in the Trash
sv: Åtgärden ligger i papperskorgen

en: Activity listings.
sv: Åtgärdslistor.

en: Activity type
sv: Åtgärdstyp

en: Activity type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
sv: Åtgärdstyp %1, som hittats i konfigurationsfilen, finns inte i databasen %2

en: Activity type of the last completed activity
sv: Åtgärdstyp för den senaste avslutade åtgärden

en: Actual Amount
sv: Reellt belopp

en: Actual Participant Count
sv: Verkligt deltagarantal

en: Actual participant count
sv: Verkligt deltagarantal

en: Add
sv: lägg till

en: Add %1
sv: Lägg till %1

en: Add >>
sv: Lägg Till >>

en: Add ACL
sv: Lägg till ACL

en: Add Activity
sv: Lägg till åtgärd

en: Add Another Participant
sv: Lägg till en deltagare till

en: Add Association Rule
sv: Lägg till sammankopplingsregel

en: Add BCC
sv: Lägg till BCC (blindkopia till)

en: Add CC
sv: Lägg till CC (kopia till)

en: Add Campaign
sv: Lägg till kampanj

en: Add Case
sv: Lägg till ärende

en: Add Client
sv: Lägg till klient

en: Add Client To Case
sv: Lägg till kund till ärende

en: Add Comment
sv: Lägg till kommentar

en: Add Contact To Existing Group
sv: Lägg till kontakt till befintlig grupp

en: Add Contact Type
sv: Lägg till kontakttyp

en: Add Contacts to %1
sv: Lägg till kontakter till %1

en: Add Contacts to A Group
sv: Lägg till kontakter i en grupp

en: Add Contacts to Event
sv: Lägg till kontakter till arrangemang

en: Add Contacts to Group
sv: Lägg till kontakter i grupp

en: Add Contacts to Organization
sv: Lägg till kontakter till organisation

en: Add Contacts: %1
sv: Lägg till kontakter: %1

en: Add Contribution
sv: Lägg till inbetalning

en: Add Contribution Page
sv: Lägg till inbetalningssida

en: Add Custom Field
sv: Lägg till anpassat fält

en: Add Discount Set to Fee Table
sv: Lägg till rabattgrupp till avgiftstabell

en: Add Event
sv: Lägg till arrangemang

en: Add Event Registration
sv: Anmäl till arrangemang

en: Add Event Template
sv: Lägg till arrangemangsmall

en: Add Field
sv: Lägg till fält

en: Add Financial Type
sv: Lägg till finansiell typ

en: Add Grant
sv: Lägg till anslag

en: Add Group
sv: Lägg till grupp

en: Add IM
sv: Lägg till direktmeddelande-identitet

en: Add Language
sv: Sätt till språk

en: Add Mailing Component
sv: Lägg till utskickskomponent

en: Add Members to Household
sv: Lägg till medlemmar i hushåll

en: Add Membership
sv: Lägg till medlemsskap

en: Add Membership Status
sv: Lägg till medlemskapstatus

en: Add Membership Type
sv: Lägg till medlemskapstyp

en: Add Menu Item
sv: Lägg till menyalternativ

en: Add Message Template
sv: Lägg till meddelandemall

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New Scheduled Job
sv: Lägg till ett nytt schemalagt jobb

en: Add Note
sv: Lägg till anteckning

en: Add Option
sv: Lägg till val

en: Add Option Group
sv: Lägg till alternativgrupp

en: Add PDF Page Format
sv: Lägg till sidformat för PDF-dokument

en: Add Parent
sv: Lägg till i huvudgrupp

en: Add Participant Status
sv: Lägg till deltagarstatus

en: Add Payment Processor
sv: Lägg till betalningsfunktion

en: Add Petition
sv: Lägg till namninsamling

en: Add Pledge
sv: Lägg till utfästelse

en: Add Price Field
sv: Lägg till avgiftsfält

en: Add Profile
sv: Lägg till profil

en: Add Relationship
sv: Lägg till relation

en: Add Relationship Type
sv: Lägg till en relationstyp

en: Add Relationship for %1
sv: Lägg till relation för %1

en: Add Reminder
sv: Lägg till påminnnelse

en: Add Rule for %1s
sv: Lägg till regel för %1

en: Add SMS Provider
sv: Lägg till SMS-leverantör

en: Add Set of Custom Fields
sv: Lägg till grupp med anpassade fält

en: Add Set of Price Fields
sv: Lägg till en avgiftsstruktur

en: Add Survey
sv: Lägg till enkät?

en: Add Tag
sv: Lägg till etikett

en: Add Tag Set
sv: Lägg till etikettgruppering

en: Add Tags
sv: Lägg till etiketter

en: Add Timeline
sv: Lägg till tidslinje

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: Add a new language to this installation.
sv: Lägg till ett nytt språk för denna installation.

en: Add a new record in each tab (Activities, Tags,..etc)
sv: Lägg till en post av den typ som matchar fliken (Åtgärd, Etikett, Relation, etc.)

en: Add activity
sv: Lägg till åtgärd

en: Add activity type
sv: Lägg till aktivitetstyp

en: Add address
sv: Lägg till adress

en: Add another IM
sv: Lägg till ytterligare en direktmeddelande-identitet

en: Add another Phone number
sv: Lägg till ett telefonnummer till

en: Add another website
sv: Lägg till ytterligare webbplats

en: Add association rule
sv: Lägg till sammankopplad regel

en: Add client relationship
sv: Lägg till kundrelation

en: Add email
sv: Lägg till epost

en: Add file:
sv: Lägg till fil:

en: Add imported records to a new group
sv: Lägg till de importerade posterna till en ny grupp

en: Add imported records to existing group(s)
sv: Lägg till importerade poster till en befintlig grupp/grupper

en: Add members to %1
sv: Lägg till %1

en: Add new contacts to a Group?
sv: Lägg till nya kontakter till en grupp?

en: Add new role
sv: Lägg till en ny roll

en: Add or edit IM
sv: Lägg till eller redigera direktmeddelande-identitet

en: Add or edit email
sv: Lägg till eller ändra epost

en: Add or edit phone
sv: Lägg till eller redigera telefonnummer

en: Add or edit website
sv: Lägg till eller redigera hemsideadress

en: Add phone
sv: Lägg till telefon

en: Add relationship - to %1
sv: Lägg till relation - till %1

en: Add respondent(s) to a new group
sv: Lägg till svarande(n) till en ny grupp

en: Add respondent(s) to existing group(s)
sv: Lägg till svarande(n) till existerande grupp(er)

en: Add role
sv: Lägg till roll

en: Add row
sv: Lägg till rad

en: Add spaces or punctuation to layout by surrounding them with brackets.
sv: Lägg till blanktecken eller kommatering genom att omge dom med 'brackets' (hakparantes?).

en: Add status rules, before configuring membership
sv: Lägg till statusreglar innan du konfigurerar medlemskapet

en: Add the %1 set of scheduled activities to this case?
sv: Vill du lägga till uppsättningen %1 med schemalagda åtgärder till ärendet?

en: Add this contact to one or more groups...
sv: Lägg till denna kontakt i en eller flera grupper...

en: Add to Group
sv: Lägg till i grupp

en: Add to Group: %1
sv: Lägg till i grupp: %1

en: Add to Household
sv: Lägg till i hushåll

en: Add to Organization
sv: Lägg till i organisation

en: Add to a group
sv: Lägg till i en grupp

en: Add website
sv: Lägg till hemsideadress

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Add/remove association rules and configure settings. Also perform manual synchronization.
sv: Lägg till/ta bort sammankopplade regler och konfigurera inställningar. Genomför även en manuell synkronisering.

en: Added
sv: Tillagd

en: Added (by %1)
sv: Tillagd (av %1)

en: Added At
sv: Tillagd

en: Added By
sv: Tillagd av

en: Added Contact to %1 | Added Contacts to %1
sv[0]: La till kontakt i %1
sv[1]: La till kontakter i %1

en: Added by
sv: Tillagd av

en: Added to Group
sv: Tillagd i grupp

en: Additional Contribution
sv: Ytterligare inbetalningar

en: Additional Details
sv: Ytterligare detaljer

en: Additional Details:
sv: Ytterligare detaljer:

en: Additional Fields
sv: Ytterligare fält

en: Additional Mailing Recipients
sv: Ytterligare mottagare av utskicket

en: Additional Participant Email(s)
sv: Ytterligare e-postadress(er) till deltagare

en: Additional Reminder Days
sv: Ytterligare påminnelsedagar

en: Additional message or instructions to include in confirmation email.
sv: Ytterligare meddelande eller instruktioner att ta med i bekräftelsemeddelandet.

en: Address
sv: Adress

en: Address Display
sv: Adressvisning

en: Address Fields
sv: Adressfält

en: Address Format
sv: Adressformat

en: Address Location
sv: Adresstyp

en: Address Location Type
sv: Adresstyp för gatuadress

en: Address Name
sv: Adressbeskrivning

en: Address Settings
sv: Adressinställningar

en: Address Standardization features require PHP version 5 or greater.
sv: Standardiseringsfunktionen för adresser kräver PHP 5 eller nyare.

en: Address field values are taken from the contact's <strong>primary</strong> location.
sv: Adressfältens värden hämtas från kontaktens <strong>primära</strong> adresstyp.

en: Addressee
sv: Mottagare

en: Addressee - Custom
sv: Adressat - anpassad

en: Addressee Custom
sv: Egen adressat

en: Addressee Type
sv: Mottagartyp

en: Addresses
sv: Adresser

en: Adjust Pledge Payment Schedule
sv: Justera schema för betalningsutfästelser

en: Adjust Pledge Payment Schedule?
sv: Justera schema för inbetalningar?

en: Adjust Total Pledge Amount
sv: Justera totalt belopp för betalningsutfästelsen

en: Adjust Total Pledge Amount?
sv: Justera storlek på inbetalningar?

en: Adjust search behaviors including wildcards, and data to include in quick search results. Adjusting search settings can improve performance for larger datasets.
sv: Justera sökinställningar inklusive jokertecken och vilka data som skall tas med i snabbsökningsresultaten. Att justera sökinställningarna kan öka prestanda i stora datamängder.

en: Administer CiviCRM
sv: Administrera CiviCRM

en: Administer your CiviCRM site using the links on this page. Click %1 for descriptions of the options in each section.
sv: Administrera din CiviCRM-installation via länkarna på denna sida. Klicka på %1 för en utförligare beskrivning av alternativen i varje sektion.

en: Administrator
sv: Administratör

en: Administrator Only?
sv: Endast administratör?

en: Administrators
sv: Administratörer

en: Adult Day Care Referral
sv: Hänvisning till dagvård för vuxna

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Advanced Filter
sv: Avancerat filter

en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

en: Advanced Search Options
sv: Alternativ för avancerad sökning

en: Advanced Search returns your results as Contact records by default. However, you may want to get another record type instead. For example, you may want to see all the Activity records which match your search criteria.
sv: Avancerad sökning visar normalt dina träffar som kontaktposter. Men du kan t.ex visa de åtgärder som matchar dina villkor istället.

en: After
sv: efter

en: After importing contacts, you may also want to import <strong>contributions, membership info and/or event participation</strong> data for these contacts. If so, first make sure that the corresponding CiviCRM component is enabled from Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Enable CiviCRM Components. Enable CiviContribute, CiviMember, and/or CiviEvent. Then navigate to the Import option found in each component's menu (e.g. CiviContribute &raquo; Import Contributions).
sv: Efter att du importerat kontakter kanske du vill importera även inbetalningar, medlemskap och/eller arrangemangsdeltagande för dessa kontakter. I så fall säkra att du har motsvarande CiviCRM-komponenter aktiverade från Administrera CiviCRM &raquo; Systeminställningar &raquo; Aktivera CiviCRM-komponenter. Aktivera CiviContribute, CiviMember och/eller CiviEvent. Navigera sedan till import-funktionen i motsvarande komponents meny (t.ex CiviEvent &raquo; Importera deltagare).

en: After logging in, you can use this form to promote your fundraising page
sv: Efter att du loggat så kan du använda det här formuläret för att främja din insamlingssida

en: Age
sv: Ålder

en: Aggregate Total Between $
sv: Totalsumma mellan

en: Agreement
sv: Avtal

en: All
sv: Alla

en: All Activities
sv: Alla åtgärder

en: All Cases With Recently Performed Activities
sv: Alla ärenden med senast gjorda åtgärderna

en: All Cases With Upcoming Activities
sv: Alla ärenden med kommande åtgärder

en: All Cases with Upcoming Activities
sv: Alla ärenden med planerade åtgärder.

en: All Contact Types
sv: Alla typer av kontakter

en: All Contacts
sv: Alla kontakter

en: All Custom Groups
sv: Alla anpassade grupper

en: All Events
sv: Alla arrangemang

en: All Grants
sv: Alla anslag

en: All Groups
sv: Alla grupper

en: All Profiles
sv: Alla profiler

en: All Tags
sv: Alla etiketter

en: All extensions are up-to-date:
sv: Alla tillägg är uppdaterade:

en: All report instances are automatically included in the Report Listing page. Check this box to also add this report to the navigation menu.
sv: Alla rapportinstanser inkluderas automatiskt i rapportlistan. Markera denna ruta för att också lägga till den så att den blir direktåtkomlig från navigationsmenyn.

en: All tables
sv: Alla tabeller

en: Allow 'Tell a friend' functionality
sv: Tillåt 'Tipsa vänner'-funktionaliteten

en: Allow Multiple Registrations
sv: Tillåt multipla anmälningar

en: Allow Online Registration
sv: Tillåt anmälan på webben

en: Allow Self-service Cancellation or Transfer
sv: Tillåt självbetjäning för avbokning och överlåtelse

en: Allow Self-service Cancellation or Transfer?
sv: Tillåt självbetjäning för avbokning och överlåtelse?

en: Allow Shared Email
sv: Tillåt delat e-postadress

en: Allow duplicate contact to be created
sv: Tillåt att duplikat skapas

en: Allow multiple registrations from the same email address requires a profile of type 'Individual'
sv: För att tillåta flera anmälningar från samma epostadress krävs en profil av typen 'Individ'

en: Allow other amounts
sv: Tillåt andra belopp

en: Allow self-service cancellation or transfer?
sv: Tillåt självbetjäning för avbokning och överlåtelse?

en: Allow sharing through social media?
sv: Tillåt delning via sociala medier?

en: Allow users to view/ download their own invoices
sv: Tillåt användare att visa/ladda ner sina egna fakturor

en: Allowed To Login
sv: Tillåten att logga in

en: Alphanumeric
sv: Alfanumerisk

en: Also include
sv: Ta också med

en: Also include contacts where
sv: Inkludera även kontakter där

en: Alter Contact Communication Preferences
sv: Ändra kontaktens kommunikationsinställningar

en: Altered By
sv: Ändrad av

en: Alternatively, you can use a price set.
sv: Alternativt kan du använda en avgiftsstruktur.

en: Always
sv: Alltid

en: Always Show Smart Groups
sv: Visa alltid

en: Amount
sv: Belopp

en: Amount Before Tax:
sv: Belopp Innan Moms

en: Amount Between
sv: Belopp emellan

en: Amount Due
sv: Förfallet belopp

en: Amount Granted
sv: Beviljat anslagsbelopp

en: Amount Label
sv: Beloppsrubrik

en: Amount Paid
sv: Betalat belopp

en: Amount Requested
sv: Begärt belopp

en: Amount Requested(orig. currency)
sv: Ansökt belopp (orginalvaluta)

en: Amount Requested<br />(original currency)
sv: Ansökt belopp<br />(orginalvaluta)

en: Amount Statistics
sv: Beloppstatistik

en: Amount before Tax
sv: Belopp Innan Moms

en: Amount cannot be empty.
sv: Beloppet kan inte vara tomt.

en: Amount granted
sv: Beviljat belopp

en: Amount is required field.
sv: Belopp är ett obligatoriskt fält

en: Amount must be positive
sv: Belopp måste vara positivt

en: Amount requested for grant in original currency (if different).
sv: Ansökt anslagsbelopp i orginalvaluta (om annat).

en: Amounts
sv: Belopp

en: An acknowledgment email has been sent to %1.<br />
sv: En bekräftelsemail har skickats till %1. <br />.

en: An email receipt has also been sent to %1
sv: Ett e-postmeddelande med uppgifter om händelsen har skickats till %1

en: An email receipt has also been sent to %1 and to %2
sv: Ett e-postmeddelande med uppgifter om händelsen har skickats till %1 och till %2

en: An email with event details has been sent to %1.
sv: Ett e-postmeddelande med uppgifter om arrangemanget har skickats till %1.

en: An error occurred when CiviCRM attempted to send an email (via %1). If you received this error after submitting on online contribution or event registration - the transaction was completed, but we were unable to send the email receipt.
sv: Ett fel inträffade när vi försökte skicka ett e-post (via %1). Om du fick detta meddelande efter att du bekräftat en inbetalning eller en arrangemanganmälan till  så har transaktionen skedd, men vi kunde inte skicka dig din bekräftelse/kvitto.

en: An error occurred while processing your request.
sv: Ett fel inträffade vid bearbetningen av din begäran.

en: An extension container has been defined with a blank URL.
sv: En tilläggsbehållare har definierats med en tom URL.

en: An extension container has been defined with a blank directory.
sv: En tilläggsbehållare har definierats med en tom katalog.

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Another Address
sv: Ytterligare adress

en: Another search field
sv: Ett sökfält till

en: Any
sv: Någon

en: Any Role
sv: Valfri roll

en: Any not-for-profit organization.
sv: Ideell organisation

en: Api Key
sv: API-nyckel

en: App. Received Date - From
sv: Ansökan mottagen - Från

en: Applicant
sv: Sökande

en: Application Received
sv: Ansökan mottagen

en: Application Recieved
sv: Ansökan mottagen

en: Application received date
sv: Ansökan mottagen

en: Approval
sv: Godkännande

en: Approval Needed
sv: Godkännande Nödvändig

en: Approval Note
sv: Godkännandeanteckning

en: Approval Req Text
sv: Text för krav på godkännande

en: Approval Required?
sv: Godkännande krävs?

en: Approval Status
sv: Godkännande status

en: Approval Statuses
sv: Godkännandestatus

en: Approval message
sv: Meddelande vid godkännande

en: Approval required
sv: Godkännande krävs

en: Approve
sv: Godkänn

en: Approve Personal Campaign Page
sv: Godkänn den privata kampanjsidan

en: Approve/Reject
sv: Godkänn/avslå

en: Approve/Reject Mailing
sv: Godkänna/avvisa utskick

en: Approve/Reject Note
sv: Godkänn/avslå

en: Approved By
sv: Godkänt av

en: April
sv: april

en: Apt.
sv: Lgh.

en: Apt/Unit/Suite
sv: Lägenhet/Enhet/Svit

en: Archive
sv: Arkivera

en: Archive Mailing
sv: Arkivera utskick

en: Are monies received into this account tax-deductible?
sv: Är betalningar på detta konto avdragsgilla?

en: Are users required to complete this field?
sv: Krävs det att användarna fyller i det här fältet?

en: Are you sure you are ready to upgrade now?
sv: Är du säker på att du vill uppgradera nu?

en: Are you sure you want delete this report?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här rapporten?

en: Are you sure you want to Import now
sv: Är du säker på att du vill importera nu

en: Are you sure you want to add back into %1?
sv: Är du säker på att du vill lägga tillbaka till %1?

en: Are you sure you want to archive this mailing?
sv: Är du säker på att du vill arkivera detta utskick?

en: Are you sure you want to be removed from the mailing list(s) shown below:
sv: Är du säker på att du vill tas bort från sändlistorna nedan:

en: Are you sure you want to cancel this mailing?
sv: Är du säker på att du vill avbryta detta utskick?

en: Are you sure you want to cancel your registration for this event?
sv: Är du säker på att du vill återta din anmälan till detta arrangemang?

en: Are you sure you want to close:
sv: Är du säker på att du vill stänga:

en: Are you sure you want to continue?
sv: Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Are you sure you want to delete
sv: Är du säker på att du vill ta bort

en: Are you sure you want to delete <b>%1</b> Tag?
sv: Är du säker på att du vill ta bort etiketten <b>%1</b>?

en: Are you sure you want to delete Campaign Page '%1'?
sv: Är du säker på att du vill radera Kampanjsida '%1'?

en: Are you sure you want to delete attached file.
sv: Är du säker på att du vill ta bort bifogade fil?

en: Are you sure you want to delete attached file?
sv: Är du säker på att du vill ta bort bifogad fil?

en: Are you sure you want to delete contact image.
sv: Är du säker på att du vill radera kontaktens bild

en: Are you sure you want to delete the %1 survey?
sv: Är du säker på att du vill ta bort enkäten %1?

en: Are you sure you want to delete the contact record and all related information for <strong>%1</strong>?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kontaktposten och all relaterad information för <strong>%1</strong>?

en: Are you sure you want to delete the group %1?
sv: Är du säker på att du vill ta bort gruppen '%1'?

en: Are you sure you want to delete the note '%1'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort anteckningen '%1'?

en: Are you sure you want to delete the selected Activities?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den markerade åtgärden?

en: Are you sure you want to delete the selected Grants? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these grants.
sv: Är du säker på att du vill ta bort de markerade anslagen? Denna åtgärd kan inte ångras och kommer också att radera alla transaktioner länkade till dessa anslag.

en: Are you sure you want to delete the selected cases? This will move the case(s) and all associated activities to the Trash.
sv: Är du säker på att du vill radera de valda ärendena? Detta kommer att flytta ärendena och deras åtgärder till papperskorgen.

en: Are you sure you want to delete the selected contact(s)?
sv: Är du säker på att du vill ta bort de utvalda kontakterna?

en: Are you sure you want to delete the selected participations? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these participations.
sv: Är du säker på att du vill ta bort de markerade deltagarposterna? Det går inte att ångra denna åtgärd och alla transaktioner och andra åtgärder kopplade till dessa poster kommer också att tas bort.

en: Are you sure you want to delete the selected pledges? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these pledges.
sv: Är du säker på att du vill ta bort valda betalningsutfästelser? Denna åtgärd kan inte ångras och all data associerad med dessa betalningsutfästelser går förlorad.

en: Are you sure you want to delete this Campaign Page ?
sv: Är du säker på att du vill radera kampanjsidan?

en: Are you sure you want to delete this Campaign?
sv: Är du säker att du vill ta bort denna kampanj?

en: Are you sure you want to delete this Contribution page?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna inbetalningssida?

en: Are you sure you want to delete this Event?
sv: Är du säker på att du vill radera detta arrangemang?

en: Are you sure you want to delete this Grant?
sv: Är du säker på att du vill radera detta anslag?

en: Are you sure you want to delete this Personal Campaign Page?
sv: Är du säker på att du vill radera den här privata kampanjsidan?

en: Are you sure you want to delete this Petition?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta upprop?

en: Are you sure you want to delete this Relationship?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna relation?

en: Are you sure you want to delete this Rule?
sv: Är du säker på att du vill radera den här regeln?

en: Are you sure you want to delete this address?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna adress?

en: Are you sure you want to delete this case role?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna ärenderoll?

en: Are you sure you want to delete this case?
sv: Är du säker på att du vill radera detta ärende?

en: Are you sure you want to delete this mailing?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta utskick?

en: Are you sure you want to delete this mapping?
sv: Är du säker på att vi vill radera denna mappning?

en: Are you sure you want to delete this menu item:
sv: Är du säker på att du vill ta bort menyvalet:

en: Are you sure you want to delete this note?
sv: Är du säker på att du vill radera den här anteckningen?

en: Are you sure you want to delete this premium?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna premie?

en: Are you sure you want to delete this price set?
sv: Är du säker på att du vill radera denna avgiftsstruktur?

en: Are you sure you want to delete this record?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna post?

en: Are you sure you want to delete this?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta?

en: Are you sure you want to delete:
sv: Är du säker på att du vill radera:

en: Are you sure you want to disable '%1' Price Set?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera avgiftsstrukturen '%1'?

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera denna ACL rolltilldelning?

en: Are you sure you want to disable this ACL?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera denna ACL?

en: Are you sure you want to disable this CiviCRM Profile field?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera det här profilfältet?

en: Are you sure you want to disable this Contact Type?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera den här kontakttypen?

en: Are you sure you want to disable this Event?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera detta arrangemang?

en: Are you sure you want to disable this Group?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera den här gruppen?

en: Are you sure you want to disable this Option?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera denna funktion?

en: Are you sure you want to disable this Participant Status?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera den här deltagarstatusen?

en: Are you sure you want to disable this component?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera den här komponenten?

en: Are you sure you want to disable this custom data field?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera detta anpassade datafält?

en: Are you sure you want to disable this custom data group? Any profile fields that are linked to custom fields of this group will be disabled.
sv: Är du säker på att du vill avaktivera denna anpassade datagrupp? Alla fält i profilen som är kopplade till anpassade fält i denna grupp kommer att avaktiveras.

en: Are you sure you want to disable this location type?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera denna platsstyp?

en: Are you sure you want to disable this membership status rule?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera den här medlemskapsstatus-regeln?

en: Are you sure you want to disable this membership type?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera den här medlemstypen?

en: Are you sure you want to disable this message tempate?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera denna mall för meddelanden?

en: Are you sure you want to disable this payment processor type?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera denna typ av betalningsfunktion?

en: Are you sure you want to disable this payment processor?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera denna betalningsfunktion?

en: Are you sure you want to disable this price field?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera det här avgiftsfältet?

en: Are you sure you want to disable this profile?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera denna profil?

en: Are you sure you want to disable this relationship type?
sv: Är du säker på att du vill avaktivera denna relationstyp?

en: Are you sure you want to disable this relationship?
sv: Är du säker att du vill avaktivera denna relation?

en: Are you sure you want to end this relationship?
sv: Är du säker på att du vill avsluta denna relation?

en: Are you sure you want to make a copy of this Contribution page?
sv: Är du säker på att du vill göra en kopia av denna inbetalningssida?

en: Are you sure you want to make a copy of this Event?
sv: Är du säker på att du vill kopiera detta arrangemang?

en: Are you sure you want to make a copy of this Profile?
sv: Är du säker på att du vill skapa en kopia av vald profil?

en: Are you sure you want to make a copy of this price set?
sv: Är du säker på att du vill göra en kopia av denna avgiftsstruktur?

en: Are you sure you want to mark this pair of contacts as NOT duplicates?
sv: Är du säker på att du vill märka dessa två kontakter som INTE duplikat?

en: Are you sure you want to permanently delete this mailing?
sv: Är du säker på att du vill radera detta utskick permanent?

en: Are you sure you want to re-open:
sv: Är du säker på att du vill öppna igen:

en: Are you sure you want to remove this dedupe exception.
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna duplikatelimineringsregel?

en: Are you sure you want to restore the selected cases? This operation will retrieve the case(s) and all associated activities from Trash.
sv: Är du säker på att du vill återställa de markerade ärendena? Detta kommer att återställa dem och deras associerade åtgärder från papperskorgen.

en: Are you sure you want to restore the selected contact(s)? The contact(s) and all related data will be fully restored.
sv: Är du säker på att du vill återställa de markerade kontakterna? Kontakterna och all deras relaterade information kommer att återställas.

en: Are you sure you want to resubscribe: %1 (%2)
sv: Är du säker på att du åter vill prenumerera på: %1 (%2)

en: Are you sure you want to revert all these changes?
sv: Är du säker på att du vill återställa alla dessa ändringar?

en: Are you sure you want to revert this template to the default for this workflow? You will lose any customizations you have made.
sv: Är du säker på att du vill återgå till systemets standardmall för detta flöde? Du kommer att förlora de ändringar du gjort.

en: Are you sure you want to set status to Cancelled for the selected participants?
sv: Är du säker att du vill sätta status till Avbokad för de valda deltagarna

en: Are you sure you want to unhold email of selected contact(s)?.
sv: Är du säker på att du vill ta bort pausningen av e-post till den valda kontakten(kontakterna)?

en: Are you sure you would like to execute this job?
sv: Är du säker på att du vill utföra detta?

en: Are you sure? This is a COMPLETED activity with the DATE in the FUTURE. Click Cancel to change the date / status. Otherwise, click OK to save.
sv: Är du säker? Detta är en GENOMFÖRD åtgärd med DATUM i FRAMTIDEN. Klicka Avbryt för att ändra datum/status. Annars, klicka på OK för att spara.

en: Are you sure? This is a SCHEDULED activity with the DATE in the PAST. Click Cancel to change the date / status. Otherwise, click OK to save.
sv: Är du säker? Detta är en SCHEMALAGD åtgärd med DATUM i det FÖRFLUTNA. Klicka Avbryt för att ändra datum/status. Annars, klicka på OK för att spara.

en: Arranging adult day care for senior individuals
sv: Ordna daglig omsorg för åldringar

en: Ascending
sv: Stigande

en: Assign ACL Role
sv: Tilldela ACL-roller

en: Assign To
sv: Tilldela

en: Assign Users to Roles
sv: Tilldela användare roller

en: Assign a unique name to each of your mailings. Select a naming convention that will help keep your mailings organized and easy to find when you want to review and compare mailing results. For example, if you do a monthly general-interest newsletter - you might use the following naming convention:
sv: Ge ett unikt namn för varje utskick. Välj en namnkonvention som hjälper dig att hålla reda på och sortera utskicken så att du lätt kan hitta dem när du vill granska och jämföra resultatet av olika utskick. Om du t.ex har ett månatligt nyhetsbrev kan du välja följande namnkonvention:

en: Assign to Another Client
sv: Överför till en annan kund

en: Assigned
sv: Tilldelad

en: Assigned Activities
sv: Utdelade åtgärder

en: Assigned name suffix, if any (e.g. 'II', 'Jr.', 'Sr.' etc.).
sv: Namnsuffix, om något (t.ex "II", "Jr." eller "Sr.").

en: Assigned to
sv: Tilldelad till

en: Assigned to Contact
sv: TIlldelad kontakt

en: Assignee
sv: Tilldelad till

en: Assignee Contact Email
sv: Ansvarig kontakts e-postadress

en: Assignee Contact Name
sv: Ansvarig kontakts namn

en: Association Rule
sv: Sammankopplad regel

en: At least one fee should be entered for your Discount Set. If you do not see the table to enter discount fees, click the "Add Discount Set to Fee Table" button.
sv: Åtminstone en avgift måste finnas i rabattgruppen. Om det inte finns någon tabell att skriva in avgifterna i, tryck på "Lägg till rabattgrupp till avgiftstabellen".

en: At least one pledge frequency option needs to be checked.
sv: Minst ett intervall måste markeras.

en: Atleast one Custom Group must be present, for Custom Group search.
sv: Åtminstone en anpassad grupp måste vara närvarande, för anpassad grupp sökning.

en: Atleast one Group must be present for search.
sv: Åtminstone en grupp måste vara närvarande för att kunna söka.

en: Attach File
sv: Bifoga fil

en: Attached File
sv: Bifogad fil

en: Attachment(s)
sv: Bilag(or)

en: Attachment(s):
sv: Bilagor:

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Attended
sv: Närvarade

en: Attendee
sv: Deltagare

en: August
sv: augusti

en: Authentication?
sv: Verifiering?

en: Author
sv: Tillverkare

en: Auto Renew
sv: Auto Förnya

en: Auto Responder
sv: Autosvar

en: Auto-Generated
sv: Autogenererad

en: Auto-Renew?
sv: Auto-förnya?

en: Auto-renew
sv: Auto-återuppta

en: Auto-renew Memberships Only
sv: Endast automatiskt förnyade medlemskap

en: Auto-renew Option
sv: Alternativ för automatisk förnyelse

en: Auto-renew?
sv: Autoförnya?

en: Auto-renewal membership cancelled
sv: Automatisk förnyelse av medlemskapet avbrutet

en: Auto-respond to Replies?
sv: Skicka automatsvar på svar?

en: Auto-respond to replies
sv: Skicka automatiskt svar

en: Auto-responder
sv: Auto-svar

en: Autocomplete text field
sv: Automatiskt kompletterande textfält

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatic Batch
sv: Automatisk bearbetningssats

en: Automatic Synchronization Method
sv: Automatisk synkroniseringsmetod

en: Automatic Wildcard
sv: Automatiskt jokertecken

en: Automatic renewal of %1 membership cancelled.
sv: Den automatiska förnyelsen av %1-medlemskapet avbröts.

en: Automatically Generated
sv: Automatiskt genererade

en: Automatically email a confirmation and receipt to %1?
sv: Skicka automatiskt bekräftelse och kvitto till %1 med e-post?

en: Automatically email a confirmation to %1?
sv: Skicka automatiskt en bekräftelse till %1 med e-post?

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to
sv: Skicka automatiskt epost med medlemskapsbekräftelse och kvitto till

en: Automatically email a receipt for this contribution to
sv: Skicka automatiskt ett kvitto för denna inbetalning med e-post till

en: Automatically email a receipt for this contribution to %1?
sv: Skicka automatiskt ett kvitto för denna inbetalning till %1?

en: Automatically email a receipt for this payment to
sv: Skicka automatiskt

en: Automatically email a receipt for this payment to %1?
sv: Skicka automatiskt ett kvitto för denna betalning med e-post till %1?

en: Automatically email an acknowledgment of this pledge to %1?
sv: Skall ett automatiskt bekräftelsemail för denna inbetalning enligt utfästelse skickas till %1?

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Available Countries
sv: Tillgängliga länder

en: Available Currencies
sv: Tillgängliga valutor

en: Available Dashlets
sv: Tillgängliga kontroller

en: Available Languages
sv: Tillgängliga språk

en: Available States and Provinces
sv: Landskap/Län

en: Available dashboard elements - dashlets - are displayed in the dark gray top bar. Drag and drop dashlets onto the left or right columns below to add them to your dashboard. Changes are automatically saved. Click 'Done' to return to the normal dashboard view.
sv: Tillgängliga element för kontrollpanel - kontroller - visas i den grå raden överst nedan. Dra och släpp kontroller i det högra eller vänstra fältet för att lägga till dom på din kontrollpanel. Alla ändringar sparas direkt. Klicka 'Klar' för att återvända till kontrollpanelen.

en: Available for Dashboard?
sv: Tillgänglig för kontrollpanelen?

en: Average
sv: Genomsnittlig

en: Avg Amount
sv: Genomsnittligt belopp

en: Awaiting approval
sv: Väntar på godkännande

en: BCC Confirmation To
sv: Skicka hemlig kopia på bekräftelse till

en: BCC Receipt To
sv: BCC kvitto till

en: Back to "%1" event information
sv: Tillbaka till arrangemanget "%1"

en: Back to Activities
sv: Tillbaka till åtgärderna

en: Back to Activity
sv: Tillbaka till åtgärden

en: Back to CiviMail
sv: Tillbaka till CiviMail

en: Back to Listings
sv: Tillbaka till listor

en: Back to Mailing
sv: Tillbaka till utskick

en: Back to Profile Listings
sv: Tillbaka till profillistor

en: Back to Report
sv: Tillbaka till rapport

en: Back to Scheduled Jobs Listing
sv: Tillbaka till listan på schemalagda jobb

en: Back to Search
sv: Tillbaka till sökning

en: Back up your database before continuing.
sv: Säkerhetskopiera din databas innan du fortsätter.

en: Backup Database
sv: Databasbackup

en: Backup Your Data:
sv: Säkerhetskopiera dina data:

en: Balance
sv: Saldo

en: Balance Amount
sv: Kontoställning

en: Balance Due
sv: Resterande belopp

en: Balance Owed
sv: Återstår

en: Bank Account Number
sv: Bankkontonummer

en: Bank Name
sv: Bankens namn

en: Banking Fees
sv: Bankavgifter

en: Bar
sv: Stapel

en: Bar Chart
sv: Stapeldiagram

en: Basic Contact Type
sv: Grundläggande kontakttyp

en: Basic Criteria
sv: Grundläggande villkor

en: Basic Search
sv: Enkel sökning

en: Batch
sv: Bearbetningssats

en: Batch %1
sv: Bearbetningsats %1

en: Batch Created By
sv: Satsen skapades av

en: Batch Created Date
sv: Sats skapad datum

en: Batch Data
sv: Sats Data

en: Batch Data Entry
sv: Sats Datainmatning

en: Batch Data Entry for Contributions
sv: Satsvis datainmatning för inbetalningar

en: Batch Data Entry for Memberships
sv: Satsvis datainmatning för medlemsskap

en: Batch Data Entry for Pledge Payments
sv: Sats Inmatningsdata för utfästelse

en: Batch Deleted
sv: Sats Borttagen

en: Batch Description
sv: Sats Beskrivning

en: Batch Exported Date
sv: Sats Exporteringsdatum

en: Batch ID
sv: Sats ID

en: Batch Merge Duplicate Contacts
sv: Satsvis sammanslagning av kontaktdubbletter

en: Batch Merge Duplicates
sv: Satsvis sammanslagning av dubbletter

en: Batch Merge Task in progress
sv: Satsvis sammanslagning pågår

en: Batch Mode
sv: Läge för bearbetningssats

en: Batch Modified By
sv: Sats ändrad av

en: Batch Modified Date
sv: Sats ändringsdatum

en: Batch Name
sv: Sats Namn

en: Batch Number of Items
sv: Sats Antal Objekt

en: Batch Payment Instrument
sv: Sats betalningsverktyg

en: Batch Payment Method
sv: Satsens betalningsmetod

en: Batch Processed.
sv: Satsen Bearbetad.

en: Batch Processing
sv: Satsvis bearbetning

en: Batch Profile Update for Activities
sv: Profil för satsvis uppdatering av åtgärder

en: Batch Profile Update for Contact
sv: Satsvis uppdatering av kontakter via profil

en: Batch Profile Update for Membership
sv: Satsvis uppdatering av medlemskap

en: Batch Smart Group
sv: Sats Smart Grupp

en: Batch Status
sv: Status för bearbetningssats

en: Batch Title
sv: Sats Titel

en: Batch Total
sv: Sats Fullständig

en: Batch Type
sv: Typ av bearbetningssats

en: Batch Update
sv: Satsvis uppdatering

en: Batch Update Activities Via Profile
sv: Satsvis uppdatering av åtgärder via profil

en: Batch Update Contributions Via Profile
sv: Satsvis uppdatering av inbetalningar via profil

en: Batch Update Error
sv: Sats Uppdateringsfel

en: Batch Update Event via Profile
sv: Satsvis uppdatering av arrangemang via profil

en: Batch Update Members Via Profile
sv: Satsvis uppdatering av medlemmar via profil

en: Batch Update Participants Via Profile
sv: Satsvis uppdatering av deltagare via profil

en: Batch Update for Activities
sv: Satsvis uppdatering av åtgärder

en: Batch Update for Contributions
sv: Satsvis uppdatering av inbetalningar

en: Batch Update for Event Participants
sv: Satsvis uppdatering av arrangemangsdeltagare

en: Batch Update for Events
sv: Satsvis uppdatering av arrangemang

en: Batch Update for Members
sv: Satsvis uppdateringar av medlemmar

en: Batch Update via Profile
sv: Satsvis uppdatering via profil

en: Batch update requires that all selected contacts be the same basic type (e.g. all Individuals OR all Organizations...). Please modify your selection and try again.
sv: Satsvis uppdatering kräver att alla kontakter är av samma grundläggande typ (t.ex alla måste vara Personer ELLER Organisationer). Ändra ditt urval och försök igen.

en: Bcc Confirm
sv: BCC Bekräfta

en: Because this mailing is using the results of a search to provide the recipient list, you need to specify a group to track people who unsubscribe in response to this mailing.
sv: Eftersom detta utskick använder ett sökresultat som mottagarlista, måste du ange en grupp som kan hålla de kontakter som avslutar sin prenumeration.

en: Because your session timed out, we have reset the search page.
sv: Eftersom din session överskred tidsgränsen har vi rensat sökformuläret.

en: Begining Date
sv: Startdatum

en: Beginning site move process...
sv: Påbörjar flytt av webbplats...

en: Billing
sv: Fakturering

en: Billing Address
sv: Faktureringsadress

en: Billing Address location
sv: Plats för fakturaadress

en: Billing First Name
sv: Förnamn

en: Billing Last Name
sv: Efternamn

en: Billing Middle Name
sv: Mellannamn

en: Billing Mode
sv: Fakturerings Läge

en: Billing Name and Address
sv: Faktureringsinformation (namn och adress)

en: Billing address required
sv: Kräv faktureringsadress

en: Billing location for this contact
sv: Faktureringsadress för denna kontakt

en: Birth Date
sv: Födelsedatum

en: Birth Date (if present)
sv: Födelsedatum (om det finns)

en: Birth Dates
sv: Födelsedatum

en: Birth-Date
sv: Födelsedatum

en: Birthdate
sv: Födelsedatum

en: Blank column at the Begining
sv: Tom kolumn i början

en: Blank column at the End
sv: Tom kolumn i slutet

en: Body
sv: Brödtext

en: Body - HTML
sv: Brödtext - HTML

en: Body - HTML Format
sv: Innehåll - HTML-format

en: Body - TEXT Format
sv: Innehåll - TEXT-format

en: Body - Text
sv: Brödtext - textformat

en: Body HTML
sv: Brödtext HTML

en: Body Only
sv: Enbart innehåll

en: Both
sv: Båda

en: Bottom Margin
sv: Nedre marginal

en: Bounce
sv: Studs

en: Bounce Count
sv: Antal studsar

en: Bounce Reason
sv: Anledning till studs

en: Bounce Report for mailings
sv: Rapport över utskicks-studsar

en: Bounce Type
sv: Satstyp

en: Bounce Types
sv: Studstyper

en: Bounce type(s)
sv: Studstyp(er)

en: Bounced
sv: Studsade

en: Bounces
sv: Studsar

en: Browse Sent Mailings
sv: Bläddra i skickade mejl

en: Browse more events
sv: Bläddra bland fler arrangemang

en: Browse to the <strong>HTML</strong> message file you have prepared for this mailing.
sv: Bläddra till filen med det <strong>HTML-formatterade</strong> meddelande du skrivit för detta utskick.

en: Browse to the <strong>TEXT</strong> message file you have prepared for this SMS.
sv: Bläddra efter <strong>text-formatterade</strong> meddelande som du skrivit för detta SMS-meddelande.

en: Browse to the <strong>TEXT</strong> message file you have prepared for this mailing.
sv: Bläddra till filen med det <strong>text-formatterade</strong> meddelande du skrivit för detta utskick.

en: Browse to the <strong>file</strong> you want to upload.
sv: Bläddra efter <strong>filen</strong> du vill ladda upp.

en: Browse/Upload Image
sv: Bläddra/ladda upp bild

en: Bulk
sv: Massutskick

en: Bulk Email
sv: Mass-epost

en: Bulk Email Sent.
sv: Skickat mass-epost.

en: Bulk Mailings
sv: Massutskick

en: Bulk Mailings?
sv: För massutskick?

en: Button Text must be less than 64 characters.
sv: Knappens text måste vara färre än 64 tecken.

en: Button Title
sv: Knapptext

en: Button URL
sv: URL för knapp

en: By Distance from a Location
sv: Via avstånd från en plats

en: By Grant Type
sv: Per anslagstyp

en: By default, your event will use the Unsupervised duplicate matching rule to match participants in anonymous registrations with existing individuals. You may select another rule to use for this event instead. Make sure that your included profile(s) contain the fields needed by your matching rule.
sv: Som standard använder arrangemanget den oövervakade av-dupliceringsregeln för att matcha deltagare mot redan existerande kontakter. Du kan välja en annan regel för detta arrangemang. Säkerställ att profilen du använder innehåller de fält som din av-dupliceringsregel behöver.

en: Bypass email confirmation
sv: Hoppa över e-postbekräftelse

en: CC Confirmation To
sv: Skicka kopia på bekräftelse till

en: CC Receipt To
sv: CC kvitto till

en: CMS User
sv: CMS-användare

en: CMS User?
sv: CMS användare?

en: Cache has been cleared and menu has been rebuilt successfully.
sv: Cachen har rensats och menyerna har byggts om.

en: Campaign
sv: Kampanj

en: Campaign %1 has been saved.
sv: Kampanj %1 har sparats.

en: Campaign Created By
sv: Kampanjen är skapad av

en: Campaign Created Date
sv: Kampanj skapad datum

en: Campaign Description
sv: Kampanjbeskrivning

en: Campaign End Date
sv: Slutdatum för kampanjen

en: Campaign External ID
sv: Externt ID för kampanj

en: Campaign Goals
sv: Mål med kampanjen

en: Campaign ID
sv: Kampanj-ID

en: Campaign Modified By
sv: Kampanjen ändrades av

en: Campaign Modified Date
sv: Ändringsdatum för kampanjen

en: Campaign Name
sv: Kampanj Namn

en: Campaign Start Date
sv: Startdatum för kampanjen

en: Campaign has been deleted.
sv: Kampanjen har tagits bort.

en: Campaigns
sv: Kampanjer

en: Campaigns %1
sv: Kampanjer %1

en: Can I access/create InnoDB tables in the database?
sv: Kan jag komma åt/skapa InnoDB-tabeller i databasen?

en: Can I access/create the database?
sv: Kan jag komma åt/skapa databasen?

en: Can I create lock tables in the database?
sv: Kan jag skapa lås-tabeller i databasen?

en: Can I create temporary tables in the database?
sv: Kan jag skapa temporära tabeller i databasen?

en: Can I create triggers in the database?
sv: Kan jag skapa utlösare i databasen?

en: Can't find the a MySQL server on '%1'.
sv: Kan inte hitta MySQL-servern på '%1'.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Auto Renew Subscription
sv: Avbryt automatisk förnyelse av prenumeration

en: Cancel Auto-renewal
sv: Avbryt automatisk förnyelse

en: Cancel Date
sv: Ångra Datum

en: Cancel Mailing
sv: Avbryt utskick

en: Cancel Pledge
sv: Annullera betalningsutfästelse

en: Cancel Registration
sv: Återta anmälan

en: Cancel Registration for Event Participation
sv: Återta anmälan till arrangemang

en: Cancel registration
sv: Avboka anmälan

en: Canceled
sv: Avbruten

en: Cancellation Date
sv: Avbokningsdatum

en: Cancellation Reason
sv: Anledning till avbokning

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cancelled Date
sv: Inställd Datum

en: Cancelling this pledge will also cancel any scheduled (and not completed) pledge payments.
sv: Annullering av denna betalningsutfästelse kommer även att annullera eventuella schemalagda (ännu ej genomförda) inbetalningar enligt utfästelsen.

en: Cannot
sv: Kan inte

en: Cannot Delete
sv: Kan Inte Radera

en: Cannot add or update profile field type Contribution with combination of Activity or Membership or Participant or Household or Organization
sv: Kan inte lägga till eller uppdatera profilfält av typen inbetalning med kombinationen åtgärd eller medlemskap eller deltagare eller hushåll eller organisation

en: Cannot add or update profile field type Membership with combination of Activity or Participant or Contribution or Household or Organization
sv: Kan inte lägga till eller uppdatera profilfält av typen medlemskap med kombinationen åtgärd eller deltagare eller inbetalning eller hushåll eller organisation eller person

en: Cannot change contribution status from %1 to %2.
sv: Kunde inte ändra inbetalningens status från %1 till %2.

en: Cannot combine other option with 'Any'.
sv: Kan inte kombinera andra alternativ med 'NÅGON'

en: Cannot determine the version of MySQL installed. Please ensure at least version %1 is installed.
sv: Kunde inte lista ut versionen på MySQL. Säkra att version %1 eller senare är installerad.

en: Cannot find participant ID
sv: Kan inte hitta deltagar-ID

en: Cannot have same groups in Include Group(s) and Exclude Group(s).
sv: Samma grupp kan inte vara med både i Inkluderad och Exkluderad

en: Cannot have same mail in Include mailing(s) and Exclude mailing(s).
sv: Ett utskick kan inte vara i både INKLUDERA och EXKLUDERA

en: Cannot send a test email because your user record does not have a valid email address.
sv: Kan inte skicka test e-post eftersom användaren saknar giltig e-postadress.

en: Cannot set this field "Active" since the selected custom field is disabled.
sv: Kan inte aktivera detta fält eftersom det valda anpassade fältet är avaktiverat.

en: Cannot uninstall this extension - there is at least one payment processor using the payment processor type provided by it.
sv: Du kan inte avinstallera detta tillägg - det finns åtminstone en betalningsmotor som använder den betalningsmotortyp som den tillhandahåller.

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Card Number
sv: Kortnummer

en: Card Type
sv: Korttyp

en: Card declined by bank. Please try with a different card.
sv: Kortet avvisades av banken. Prova med ett annat kort.

en: Card reported lost or stolen. This incident will be reported.
sv: Kortet har rapporterats förlorat eller stulet. Denna användning kommer att anmälas.

en: Case
sv: Ärende

en: Case %1 All Cases
sv: Ärende %1 Alla ärenden

en: Case %1 My Cases
sv: Ärende %1 Mina ärenden

en: Case %1 copied from contact id %2 to contact id %3 via merge. New Case ID is %4.
sv: Ärende %1 kopierat från kontakt %2 till kontakt %3 via sammanslagning. Nytt ärende-ID är %4.

en: Case %1 merged into case %2
sv: Ärende %1 sammanslaget in i ärende %2

en: Case %1 reassigned client from %2 to %3. New Case ID is %4.
sv: Ärende %1 överflyttat från %2 till %3. Nytt ärende-ID är %4.

en: Case Activities
sv: Ärendeåtgärder

en: Case Activity
sv: Ärendeåtgärd

en: Case Deleted
sv: Ärendet är borttaget

en: Case Deleted?
sv: Ärendet borttaget?

en: Case End
sv: Ärendeslut

en: Case End Date
sv: Slutdatum för ärende

en: Case ID
sv: Ärende-ID

en: Case Id not found.
sv: Hittar inte ärendeidentiteten.

en: Case Manager
sv: Ärendeansvarig

en: Case Resources
sv: Ärenderesurser

en: Case Role
sv: Ärenderoll

en: Case Role has been deleted successfully.
sv: Roll inom ärendet har tagits bort.

en: Case Role(s)
sv: Ärenderoll(er)

en: Case Roles
sv: Ärenderoller

en: Case Search
sv: Ärendesökning

en: Case Start
sv: Ärendestart

en: Case Start Date
sv: Startdatum för ärendet

en: Case Start Date changed successfully.
sv: Ärendets startdatum ändrats.

en: Case Status
sv: Ärendestatus

en: Case Status changed successfully.
sv: Ärendestatus har ändrats.

en: Case Subject
sv: Ärenderubrik

en: Case Subject %1 '%2'
sv: Ärenderubrik %1 %2

en: Case Summary
sv: Ärendesummering

en: Case Tag(s)
sv: Ärendeetikett(er)

en: Case Tags
sv: Ärendeetiketter

en: Case Tags %1
sv: Ärendeetiketter %1

en: Case Type
sv: Ärendetyp

en: Case Type Definition
sv: Ärendetypens definition

en: Case Type Description
sv: Ärendetypens beskrivning

en: Case Type ID
sv: Ärendetypens ID

en: Case Type Is Active
sv: Ärendetypen är aktiverad

en: Case Type Is Reserved
sv: Ärendetypen är reserverad

en: Case Type Name
sv: Ärendetypens namn

en: Case Type Title
sv: Ärendetypens rubrik

en: Case Type changed successfully.
sv: Ärendetypen har ändrats.

en: Case Types
sv: Ärendetyper

en: Case is in the Trash
sv: Ärendet ligger i papperskorgen

en: Case listings.
sv: Ärendelistningar.

en: Case opened successfully.
sv: Ärendet öppnat.

en: Case status changed from %1 to %2
sv: Ärendets status ändrades från %1 till %2

en: Case type changed from %1 to %2
sv: Ärendetyp ändrat från %1 till %2

en: Cases
sv: Ärenden

en: Cases - Send Copy of an Activity
sv: Ärenden - skicka kopia på en åtgärd

en: Cases Only
sv: Enbart ärenden

en: Cases?
sv: Ärenden?

en: Cash
sv: Kontant

en: Category
sv: Kategori

en: Cc Confirm
sv: CC Bekräfta

en: Centimeters
sv: centimeter

en: Change
sv: Ändra

en: Change All Statuses
sv: Ändra alla status

en: Change Billing Details
sv: Ändra betalningsdetaljer

en: Change Case Start Date
sv: Ändra startdatum för ärendet

en: Change Case Status
sv: Ändra ärendestatus

en: Change Case Type
sv: Ändra ärendetyp

en: Change Date
sv: Ändringsdatum

en: Change Input Field Type
sv: Ändra typ av inmatning

en: Change Log
sv: Ändringslogg

en: Change Log:
sv: Ändringslogg:

en: Change Membership Status
sv: Ändra medlemskapsstatus

en: Change Membership Status.
sv: Ändra medlemskapsstatus.

en: Change Participant Status
sv: Ändra deltagarens status

en: Change Selections
sv: Ändra val

en: Change To
sv: Ändra till

en: Change case start date (creates activity record)
sv: Ändra startdatum för ärendet (kommer att skapa en åtgärd som beskriver ändringen).

en: Change case status (creates activity record)
sv: Ändra ärendestatus (kommer att skapa en åtgärd som beskriver ändringen).

en: Change case type (creates activity record)
sv: Ändra ärendetyp (kommer att skapa en åtgärd som beskriver bytet).

en: Change language
sv: Ändra språk

en: Change or remove the price set used for this event template.
sv: Ändra eller ta bort avgiftsstrukturen som används av denna arrangemangsmall.

en: Change or remove the price set used for this event.
sv: Ändra eller ta bort avgiftsstrukturen som används för detta arrangemang.

en: Change selections for %1
sv: Ändra val för %1

en: Change the content and appearance of your page
sv: Ändra din sidas innehåll och utseende

en: Change this if you want to use a different profile for additional participants.
sv: Ändra detta om du vill använda en annan profil för de andra deltagarna.

en: Changed By
sv: Ändrad av

en: Changed From
sv: Ändrat från

en: Changed To
sv: Ändrat till

en: Changes Not Saved.
sv: Ändringarna sparades inte.

en: Changes Saved
sv: Ändringarna sparades

en: Changes you make to the menu are saved immediately. However, you will need reload this page to see your changes in the menu bar above.
sv: Ändringar du gör i menyn sparas direkt. Du kommer ändå att behöva ladda om sidan för att se ändringarna i menyn här ovan.

en: Changing the Value field will unlink records which have been marked with this option. This change can not be undone except by restoring the previous value.
sv: Om du ändrar på värdefältet kommer alla poster som har detta värde att kopplas loss från detta alternativ. Det går inte att återställa detta med mindre än att du sätter tillbaka värdet till sitt förra värde.

en: Changing the parameters here affects the input and display for specific fields types. Setting the default date format for the entire site is a Localisation setting. See <a href="%1">Administer > Localization > Date Formats</a>
sv: Genom att ändra inställningarna här kan du styra inmatning och visning av specifika fälttyper. Standardformat för datum är en landsinställning. Se <a href="%1">Administrera -> Landsinställningar -> Datumformat</a>.

en: Chart
sv: Diagram

en: Chart Layout
sv: Diagram

en: Chart Style
sv: Diagramtyp

en: Check
sv: Kontokort (debitkort)

en: Check 'Mailing List' if you are using this group as a mailing list in the %1.
sv: Markera 'Sändlista' om du använder denna grupp för prenumerationer och utskick i %1.

en: Check <a href="%1">this page</a> for more information.
sv: Se <a href="%1">denna sida</a> för ytterligare information.

en: Check <strong>Search Results</strong> to use this profile to display an alternate set of results columns for CiviCRM Basic and Advanced Search.
sv: Markera <strong>Sökresultat</strong> för att göra det möjligt att använda denna Profil som sökresultatvy och därigenom visa andra kolumner vid grundläggande och avancerad sökning.

en: Check <strong>Standalone Form or Directory</strong> if you want it to use this profile for custom forms, or contact listing and view screens (from the civicrm/profile path).
sv: Kryssa i <strong>Fristående formulär eller katalog</strong> om du tänker använda profilen för anpassade formulär, listningar av kontakter eller visningssidor.

en: Check No.
sv: Checknummer

en: Check Number
sv: Checknummer

en: Check Requirements and Install CiviCRM
sv: Kontrollera förutsättningarna och installera CiviCRM

en: Check for Matching Contact(s)
sv: Kontrollera matchande kontakter

en: Check for Similar Contacts
sv: Leta efter liknande kontakter

en: Check the available options at <a %1>Customizing the Look and Feel of reCAPTCHA</a>.
sv: Läs om tillgängliga alternativ på <a %1>Customizing the Look and Feel of reCAPTCHA</a>.

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from single- to multi-language, then add further languages.
sv: Klicka i denna kryssruta och och tryck sedan på 'Spara' för att ändra denna installation från en en-språks- till en fler-språksinstallation. Sen kan du lägga till fler språk.

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: "Contact ID", "Participant Role").
sv: Klicka i denna ruta om första raden av importfilen innehåller fältnamn (t.ex "Kontakt ID", "Efternamn", "Deltagarstatus").

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Activity Type', 'Activity Date').
sv: Markera denna ruta om den första raden i filen består av överskrifter/fältnamn (t.ex 'kontakt-ID', 'Åtgärd', 'Åtgärdsdatum').

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Amount').
sv: Klicka in denna ruta om första raden i filen innehåller fältnamn (T.ex 'KontaktID' eller 'Summa').

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'First Name','Last Name','Email')
sv: Markera denna ruta om den första raden i filen består av överskrifter/fältnamn (t.ex 'Förnamn', 'Efternamn', 'E-postadress').

en: Check this box if you want to allow registered participants to either cancel their registration OR transfer it to another participant. If this feature is enabled, event confirmation emails will include a link to a Cancel or Transfer form.
sv: Kryssa i denna ruta om du vill tillåta att anmälda deltagare att avboka eller överlåta sin anmälan. Om denna funktion är aktiverad kommer bekräftelsemailen att inkludera en länk till formulären för att avboka eller överlåta anmälan.

en: Check this box if you want to assign latitude and longitude manually rather than letting your mapping provider assign it. This is useful for addresses in locations where your mapping provider is not able to provide accurate geocoding.
sv: Kryssa i denna ruta om du vill ange latitud och longitud manuellt istället för att låta din geokodnings-leverantör fylla i dessa automatiskt. Det kan vara användbart för adresser där geokodnings-leverantören inte ger rätt information.

en: Check this box if you want to give users the option to make a Pledge (a commitment to contribute a fixed amount on a recurring basis).
sv: Markera denna ruta om du vill ge användarna möjlighet att göra en betalningsutfästelse (ett åtagande om att betala ett fast belopp återkommande).

en: Check this box if you want to give users the option to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
sv: Kryssa i rutan om du vill ge användarna möjlighet att betala offline (t.ex. posta en check, ringa in och ange ett kreditkort, osv).

en: Check this box if you want to include a link in the listings to Edit profile fields. Only users with permission to edit the contact will see this link.
sv: Kryssa i denna ruta om du vill ha med en länk i listningar för att redigera fälten. Bara användare med tillräcklig behörighet kommer att se länken.

en: Check this box if you want to include a link in the listings to view contacts' %1 user account information (e.g. their 'My Account' page). This link will only be included for contacts who have a user account on your website.
sv: Kryssa i denna ruta om du vill ta med en länk i listningar till att visa kontaktens användarkonto i %1 (t.ex deras "Min sida"). Denna länk kommer bara att finnas för kontakter som har ett konto.

en: Check this box if you want to offer discounted fees based on registration date (e.g. 'early-registration discounts').
sv: Kryssa i denna ruta om du vill erbjuda rabatterade avgifter baserat på anmälningsdatum (t.ex. 'early-bird'-rabatt).

en: Check this box to add a separator line between this menu item and the one below it.
sv: Markera denna ruta för att lägga till en avgränsare mellan detta menyelement och det efter.

en: Check this box to allow a user to register multiple participants using the same email address. Alternatively, if you want additional participants to be registered <strong>without requiring an email address to be entered for each person</strong> - check the "Register multiple participants" option, AND include a profile in this registration form which <strong>includes First Name and Last Name fields</strong>.
sv: Klicka i den här rutan om du vill tillåta flera deltagare med samma e-postadress. Eller, om du vill att ytterligare deltagare registreras <strong>utan att ange e-postadress för varje person</strong> - markera då alternativet "Anmäl flera deltagare" OCH använd en profil som <strong>innehåller förnamns- och efternamnsfälten</strong> i detta formulär.

en: Check this box to allow users to join a waitlist if the event is full. If a space becomes available, the first participant from the waitlist will move to 'Pending from waitlist' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
sv: Klicka i denna ruta om du vill ge deltagarna möjlighet att ställa sig på väntelista om arrangemanget är fullt. Om det blir platser tillgängliga kommer den första deltagaren på väntelistan att få status 'Väntar på väntelista' och får ett e-postmeddelande med en länk till hur de kompletterar sin anmälan (inklusive erläggande av eventuella avgifter).

en: Check this box to allow users to register themselves AND additional participants for an event. When this feature is enabled, users have the option to specify the number of additional participants they are registering for. If this is a paid event, they can select a different event fees for each participant - and will be charged the total of those fees. If a profile is included - they will complete the profile information for each participant.
sv: Kryssa i denna ruta för att tillåta att en besökare anmäler sig själv OCH ytterligare deltagare till ett arrangemang. När denna funktion är aktiverad kommer användare att ha möjligheten att ange hur många deltagare de anmäler. Om det är ett betalt arrangemang kommer de att kunna välja olika avgiftsnivåer för olika deltagare - och kostnaden kommer att vara summan av samtliga deltagares avgifter. Om formuläret använder en profil kommer en sådan att behöva fyllas i för varje deltagare.

en: Check this box to enter payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
sv: Markera den här rutan för att skriva in betalningsuppgifter. Du kommer också kunna generera ett anpassat kvitto.

en: Check this box to require administrative approval for all the participants who self-register, prior to being able to complete the registration process. Participants will be placed in 'Awaiting Approval' status. You can review and approve participants from 'Find Participants' - select the 'Change Participant Status' task. Approved participants will move to 'Pending from approval' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
sv: Markera denna kryssruta om du vill kräva godkännande för alla deltagare som anmäler sig själva innan de kan färdigställa sin anmälan. Deltagarna kommer att lägga i status 'Väntar på godkännande'. Du kan granska och godkänna deltagare genom att söka efter dom via "Sök deltagare' - markera deltagaren/deltagarna och välj åtgärden 'Ändra deltagarens status'. De kommer då att få ett epostmeddelande med en länk som gör att de kan komplettera sin anmälan (inklusive erläggande av ev. avgifter).

en: Check this box to require users who select the pay later option to provide billing name and address.
sv: Klicka i denna ruta för att kräva att deltagare som väljer efterhandsbetalning också anger en faktureringsadress.

en: Check your spelling, or try fewer letters for the target contact name.
sv: Kontrollera stavningen eller försök med färre bokstäver i namnet.

en: Check your spelling.
sv: Kontrollera stavningen.

en: CheckBox
sv: Kryssruta

en: Checkbox(es)
sv: Kryssrutor

en: Checked one user record. | Checked %count user records.
sv[0]: Kontrollerade en användarpost.
sv[1]: Kontrollerade %count användarposter.

en: Checking this box allows you to enter multiple sets of values for a given contact.
sv: Om du kryssar i denna ruta kommer du att kunna mata in flera värdemängder för en given person.

en: Checking...
sv: Kontrollerar...

en: Checkout with Google
sv: Betala med Google Checkout

en: Checkout with PayPal
sv: Betala med PayPal

en: Checksum
sv: Checksumma

en: Child of
sv: Barn till

en: Choose Data Source
sv: Välj datakälla

en: Choose Date Range
sv: Välj datumintervall

en: Choose Location
sv: Välj plats

en: Choose Recipient(s)
sv: Välj mottagare

en: Choose Relationship Type and Target Household
sv: Välj relationstyp och hushåll

en: Choose Relationship Type and Target Organization
sv: Välj relationstyp och organisation

en: Choose a specific date to limit/end the repetition.
sv: Välj ett datum då repetitionen ska sluta.

en: Choose how you communicate with this contact, e.g. on formal or familiar terms.
sv: Välj hur man bör kommunicera med denna kontakt, t.ex med formell eller familjär ton.

en: Choose price set
sv: Välj avgiftsstruktur

en: Choose where to link this field
sv: Välj vart du vill länka detta fält till

en: City
sv: Postadress

en: City (Home)
sv: Stad (hem)

en: City / Suburb
sv: Stad / Ort

en: City OR Postal Code are required to search by distance.
sv: Stad ELLER postnummer krävs för att kunna söka med hjälp av avstånd.

en: City.
sv: Stad

en: CiviCRM  Recurring Contributions
sv: CiviCRM återkommande inbetalningar

en: CiviCRM  Soft Credits
sv: Kreditkort

en: CiviCRM Activities
sv: CiviCRM Åtgärder

en: CiviCRM Activity
sv: CiviCRM Åtgärder

en: CiviCRM Activity Search
sv: CiviCRM åtgärdssökning

en: CiviCRM Address
sv: Adress för CiviCRM

en: CiviCRM Assignee Contact ID
sv: ID på ansvarig kontakt i CiviCRM

en: CiviCRM Case Search
sv: CiviCRM Ärendesökning

en: CiviCRM Contact
sv: Kontakt från CiviCRM

en: CiviCRM Contact A
sv: CiviCRM Kontakt A

en: CiviCRM Contact B
sv: CiviCRM Kontakt B

en: CiviCRM Contact Dashboard
sv: CiviCRM Kontrollpanel för kontakter

en: CiviCRM Contact Listing
sv: CiviCRM Kontaktalista

en: CiviCRM Contact Search
sv: CiviCRM kontaktsökning

en: CiviCRM Contact, with custom fields
sv: CiviCRM kontakt, med egna fält

en: CiviCRM Contacts
sv: Kontakter genom CiviCRM

en: CiviCRM Contribution Search
sv: CiviCRMs Inbetalningssökning

en: CiviCRM Contributions
sv: CiviCRM Inbetalningar

en: CiviCRM Create New Record
sv: CiviCRM Skapa ny post

en: CiviCRM Custom Search
sv: CiviCRM anpassad sök

en: CiviCRM Database Details
sv: CiviCRM databasdetaljer

en: CiviCRM Database Settings
sv: CiviCRM databasinställningar

en: CiviCRM Email
sv: E-post för CiviCRM

en: CiviCRM Event Engine
sv: CiviCRM Arrangemangshanterare

en: CiviCRM Event Search
sv: CiviCRM arrangemangssökning

en: CiviCRM Events
sv: CiviCRM arrangemang

en: CiviCRM Extensions
sv: CiviCRM-tillägg

en: CiviCRM Extensions Directory
sv: CiviCRM-mapp för tillägg

en: CiviCRM Full-text Search
sv: CiviCRM Fritextsökning

en: CiviCRM Grant Search
sv: CiviCRM-sökning efter anslag

en: CiviCRM Group
sv: CiviCRM Grupp

en: CiviCRM Groups
sv: CiviCRM Grupper

en: CiviCRM Home
sv: CiviCRM Hem

en: CiviCRM Installer
sv: CiviCRM-installeraren

en: CiviCRM Language Switcher
sv: CiviCRM språkväljare

en: CiviCRM Locations
sv: CiviCRM Platser

en: CiviCRM Mailing  Delivered
sv: CiviCRM utskick levererat

en: CiviCRM Mailing Bounced
sv: CiviCRM Utskick studsar

en: CiviCRM Mailing Replied
sv: CiviCRM Utskick svarade

en: CiviCRM Mailing Search
sv: CiviCRM utskickssökning

en: CiviCRM Mailing Unsubscribe
sv: CiviCRM Utskick uppsägning av prenumeration

en: CiviCRM Mailings
sv: CiviCRM Utskick

en: CiviCRM Member
sv: CiviCRM Medlem

en: CiviCRM Member Search
sv: CiviCRM Medlems sök

en: CiviCRM Memberships
sv: CiviCRM Medlemsskap

en: CiviCRM Participant Search
sv: CiviCRM Deltagarsökning

en: CiviCRM Participants
sv: CiviCRM Deltagare

en: CiviCRM Phone Details
sv: Telefondetaljer för CiviCRM

en: CiviCRM Pledge Engine
sv: CiviCRM Betalningsutfästelsehanterare

en: CiviCRM Pledge Search
sv: CiviCRM:s sökning efter betalningsutfästelser

en: CiviCRM Profile Field
sv: CiviCRM-profilfält

en: CiviCRM Profile Fields
sv: CiviCRM profilfält

en: CiviCRM Profile Group
sv: CiviCRM-profilgrupp

en: CiviCRM Profile Group Preview
sv: Förhandsgranskning av CiviCRM-profilgrupp

en: CiviCRM Profile Listings
sv: CiviCRM profillista

en: CiviCRM Profile(s) allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features. They provide a powerful set of tools for you to collect information from constituents and selectively share contact information.
sv: CiviCRM-profiler gör det möjligt att gruppera och inkludera dom på din webbplats som inmatningsformulär, för att visa information om kontakter och i sökningar och listningar. De är ett kraftfullt verktyg för att samla information från besökare och strukturerat dela och utnyttja den på olika sätt.

en: CiviCRM Quick Add
sv: CiviCRM Snabbskapa

en: CiviCRM Recent Items
sv: CiviCRM Senaste objekt

en: CiviCRM Relationships
sv: CiviCRM Förhållanden

en: CiviCRM Resource URL
sv: Resurs-URL för CiviCRM

en: CiviCRM Source Record Contact
sv: CiviCRM Kontaktens Källpost

en: CiviCRM System Status
sv: CiviCRM systemstatus

en: CiviCRM Tags
sv: CiviCRM Taggar

en: CiviCRM Target Contact ID
sv: CiviCRM målkontakt-ID

en: CiviCRM Up-to-Date
sv: CiviCRM är uppdaterat.

en: CiviCRM Upcoming Events
sv: CiviCRM framtida arrangemang

en: CiviCRM Website
sv: CiviCRM hemsida

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these basic types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer "subtypes" from the basic Individual type...). You can also re-name the built-in types. Contact subtypes are especially useful when you need to collect and display different sets of custom data for different types of contacts.
sv: CiviCRM har 3 inbyggda, grundläggande kontakttyper: Personer, Hushåll och Organisation. Du kan skapa flera kontakttyper baserade på dessa grundläggande typer för att ytterligare skilja på olika sorters kontakter (till exempel skulle du kunna skapa Studerande, Förälder, Personal och/eller Frivillig som undertyper av Person). Du kan också ändra namn på de inbyggda typerna. Undertyper är särskilt användbara när du behöver samla och visa olika sorters anpassade data för olika typer av kontakter.

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer types from the basic Individual type...).
sv: CiviCRM har 3 inbyggda, grundläggande kontakttyper: Personer, Hushåll och Organisation. Du kan skapa flera kontakttyper baserade på dessa grundläggande typer för att ytterligare skilja på olika sorters kontakter (till exempel skulle du kunna skapa Studerande, Förälder, Personal och/eller Frivillig som undertyper av Person).

en: CiviCRM contact not found for %mail
sv: CiviCRM kontakt hittades inte till %mail

en: CiviCRM extensions allow you to install additional features for your site. This page will automatically list the available "native" extensions from the <a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org extensions directory</a> which are compatible with this version of CiviCRM. If you install Custom Searches, Reports or Payment Processor extensions - these will automatically be available on the corresponding menus and screens.
sv: Genom att installera CiviCRM-tillägg kan din webbplats få extra funktioner. Den här sidan listar automatiskt tillägg från <a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org's register över tillägg</a> som är kompatibla med denna version av CiviCRM och som inte är beroende av vilket CMS du använder. Om du installerar anpassade sökningar, rapporter eller tillägg av betalningsmotorer kommer de automatiskt att vara tillgängliga i motsvarande menyer och sidor.

en: CiviCRM has already been installed. <ul><li>To <strong>start over</strong>, you must delete or rename the existing CiviCRM settings file - <strong>civicrm.settings.php</strong> - from <strong>%1</strong>.</li><li>To <strong>upgrade an existing installation</strong>, <a href='%2'>refer to the online documentation</a>.</li></ul>
sv: CiviCRM har redan blivit installerat. <ul><li>För att <strong>börja om</strong> så måste du för de existerande CiviCRM-inställningarna radera eller döpa om filen <strong>civicrm.settings.php</strong> - från <strong>%1</strong>. </li><li>För att <strong>uppgradera en existerande installation</strong> så refereras du till den webb-baserade dokumentationen</a>.</li></ul>

en: CiviCRM has been successfully installed
sv: Installationen av CiviCRM har lyckats

en: CiviCRM has been translated to many languages, thanks to its community of translators. By selecting another language, the installer may be available in that language. The initial configuration of the basic data will also be set to that language (ex: individual prefixes, suffixes, activity types, etc.). <a href="%1">Learn more about using CiviCRM in other languages.</a>
sv: CiviCRM har översatts till många språk tack vare stora insatser av frivilliga översättare. Genom att välja ett annat språk är det möjligt att installationen kan göras med detta språk. Den initiala konfiguration av basdata kommer då också att göras för detta språk (det inkluderar till exempel titlar, namnprefix, åtgärdsnamn mm.) <a href="%1">Läs mer om att använda CiviCRM på andra språk</a>.

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record have not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
sv[0]: CiviCRM har upptäckt ogiltiga data och/eller formateringsfel på %count rad. Denna rad har inte importerats.
sv[1]: CiviCRM har upptäckt ogiltiga data och/eller formateringsfel på %count rader. Dessa rader har inte importerats.

en: CiviCRM has detected invalid data or formatting errors in %1 records. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Errors</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
sv: CiviCRM har upptäckt ogiltiga data eller formatteringsfel i %1 poster. Om du fortsätter kommer dessa poster att uteslutas från importen. ELLER, du kan ladda ner en fil med bara dessa felaktiga poster - <a href='%2'>Ladda ner felaktiga poster</a>. Avbryt den här importen, rätta motsvarande rader i orignalfilen och starta om med steg 1.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contact record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
sv[0]: CiviCRM har hittat 1 post som är duplikat på en existerande kontaktpost.
sv[1]: CiviCRM har hittat %count poster som är duplikat på existerande kontaktposter.

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM membership record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
sv[0]: CiviCRM har hittat en post som är duplikat på en existerande medlemskapspost.
sv[1]: CiviCRM har hittat %count poster som är duplikat på existerande medlemskapsposter.

en: CiviCRM has detected one record with conflicting email addresses within this data file or relative to existing contact records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting email addresses within this data file or relative to existing contact records. These records have not been imported.
sv[0]: CiviCRM har upptäckt en post med konfliktande epostadress inom denna datafil eller i förhållande till existerande kontakter. Denna har inte importerats.
sv[1]: CiviCRM har upptäckt %count poster med konfliktande epostadresser inom denna datafil eller i förhållande till existerande kontakter. Dessa har inte importerats.

en: CiviCRM home page
sv: CiviCRM hemsida

en: CiviCRM includes plugins for several mapping and geocoding web services. When your users save a contact or event location address, a geocoding service will convert the address into geographical coordinates, which are required for mapping. Yahoo&rsquo;s geocoder will also automatically populate the postal code field. Mapping services allow your users to display addresses on a map.
sv: CiviCRM innehåller flera tillägg för olika kart- och geokodningstjänster. När en användare sparar en kontakt- eller arrangemangsadress, kan en geokodningstjänst konvertera den till geografiska koordinater, som behövs för att visa adressen på en karta. Yahoo&rsquo;s geokodare kan också lägga till postnummer. Karttjänster gör det möjligt att visa adresser på en karta.

en: CiviCRM includes several optional components which give you more tools to connect with and engage your constituents.
sv: CiviCRM innehåller ett antal tilläggskomponenter som ger dig fler verktyg för att hålla kommunikationen igång med och involvera dina kontakter.

en: CiviCRM is openly available under the <a href='%1'>GNU AGPL License</a>.
sv: CiviCRM är öppen programvara och tillgänglig under <a href='%1'>GNU AGPL licens</a>.

en: CiviCRM offers several options to send emails. The default option should work fine on linux systems. If you are using windows, you probably need to enter settings for your SMTP/Sendmail server. You can send a test email to check your settings by clicking "Save and Send Test Email". If you're unsure of the correct values, check with your system administrator, ISP or hosting provider.
sv: CiviCRM erbjuder flera olika sätt att skicka e-post. Standardalternativet bör fungera på Linux-system. Om du använder Windows behöver du antagligen använda inställningar för SMTP/Sendmail. Du kan skicka ett test-meddelande för att kontrollera inställningarna genom att klicka "Spara och skicka testmeddelande". Om du är osäker på vad som är rätt inställningar, kontrollera med din system administratör, ISP eller hosting-leverantör.

en: CiviCRM stores configurable choices for various drop-down fields as 'option groups'. You can click <strong>Options</strong> to view the available choices.
sv: CiviCRM lagrar konfigurerbara alternativ till diverse vallistor som 'alternativgrupper'. Du kan klicka på <strong>Alternativ</strong> för att se vilka alternativ som finns.

en: CiviCRM version %1 is up-to-date.
sv: CiviCRM version %1 är uppdaterat.

en: CiviCRM will always dedupe your mailing based on unique contact records. For example, if a contact is in three of the groups you are including in your mailing, they will only be sent one copy of the email.
sv: CiviCRM försöker alltid eliminiera duplikat i ditt utskick baserat på unika kontaktposter. Till exempel, om en kontakt finns med i tre av grupperna som du inkludera i ditt utskick kommer de att bara få ett meddelande.

en: CiviCRM will attempt to split street addresses into separate elements (street number, street name and unit/apt) to help you make lists and reports where you need to sort by street number (and/or separate addresses with odd and even numbers). For most addresses, this is done for you automatically. However, you can manually edit these elements, and potentially handle addresses that are in unusual formats, by clicking 'Edit Address Elements'.
sv: CiviCRM kommer att försöka att dela upp gatuadresser i separata delar (namn, nummer och våning/lägenhetsnummer) för att hjälpa dig att skapa listor och rapporter när du behöver sortera på gator och t.ex udda/jämna gatnummer. För de flesta adresser kan detta göras automatiskt. Du kan emellertid redigera dessa delar manuellt, och även hantera adresser som har ovanligt format genom att klicka 'Redigera adressdelar'.

en: CiviCRM will check each user record for a contact record. A new contact record will be created for each user where one does not already exist.
sv: CiviCRM kommer att kontrollera alla användarposter mot kontakterna. En ny kontakt kommer att skapas om ingen motsvarande kontakt kan hittas.

en: CiviCampaign Component Settings
sv: Inställningar för CiviCampaign

en: CiviCase Dashboard
sv: Ärenden - Kontrollpanel

en: CiviCase Engine
sv: CiviCase ärendehanterare

en: CiviCase Setup documentation
sv: Dokumentation för konfiguration av CiviCase

en: CiviCase configuration files can also be stored in this custom path.
sv: Konfigurationsfiler för CiviCase kan också lagras här.

en: CiviContribute Component Settings
sv: Inställningar för CiviContribute

en: CiviEvent Component Settings
sv: Inställningar för CiviEvent

en: CiviEvent Dashboard
sv: CiviEvent startsida

en: CiviEvent Public Calendar
sv: CiviEvent Kalender

en: CiviEvent allows you to create customized page(s) for constituents to learn about events and optionally register online. You can create <a href='%1'><strong>new events</strong></a> and <a href='%2'><strong>manage existing events</strong></a>.
sv: Med CiviEvent kan du skapa anpassade sidor så att besökare kan få information om och anmäla sig till olika arrangemang. Du kan skapa <a href='%1'><strong>nya arrangemang</strong></a> och <a href='%2'><strong>hantera befintliga arrangemang</strong></a>.

en: CiviEvent provides a page which lists your current and future public events in a table layout for display in a browser. Point people to this page using the following URL:
sv: CiviEvent tillhandahåller en sida med pågående och kommande publika arrangemang i tabellform för visning i en webbläsare. Hänvisa till den sidan på denna URL:

en: CiviGrant allows you to input and track grants to Organizations, Individuals or Households. The grantee must first be entered as a contact in CiviCRM. Use <a href='%1'>Find Contacts</a> to see if there's already a record for the grantee. Once you've located or created the contact record, click <strong>View</strong> to go to their summary page, select the <strong>Grants</strong> tab and click <strong>New Grant</strong>.
sv: CiviGrant gör det möjligt att registrera och följa anslag till organisationer, personer och hushåll. Mottagaren måste först matas in som en kontakt i CiviCRM. Använd <a href='%1'>Hitta kontakter</a> för att se om kontakten redan är registrerad. När du hittat eller skapat kontakten, klicka <strong>Visa</strong> för att gå till sammaställningssidan, välj sedan fliken <strong>Anslag</strong> och klicka <strong>Nytt anslag</strong>.

en: CiviGroup Roles Sync
sv: CiviGroup Synkronisera roller

en: CiviMail Component Settings
sv: Inställningar för CiviMail

en: CiviMail Mailings
sv: CiviMail utskick

en: CiviMail Report: %1
sv: CiviMail-rapport: %1

en: CiviMail email messages must include an <strong>opt-out</strong> link ("Opt out via web page"), and the <strong>postal address</strong> of your organization. These elements help reduce the chances of your email being categorized as SPAM. They can be included in the main message body OR in a re-usable <strong>message footer</strong>. Refer to the online documentation for details on how to include required links and contact information as well as sample messages.
sv: Utskick med CiviMail måste innehålla en länk för att <strong>avböja fortsatta utskick</strong> ("Avsäga via web-sida") och <strong>postadressen</strong> för din organisation. Detta minskar risken att utskicken tolkas som SPAM. Elementen kan placeras i själva meddelandet ELLER i en återanvändbar <strong>meddelandefot</strong>. Läs mer i dokumentationen om hur man använder de länkar och kontaktinformation som krävs, och exempel på meddelande.

en: CiviMail mailings must include the sending organization's address. This is done by putting the %1 token in either the body or footer of the mailing. This token may also be used in regular 'Send Email to Contacts' messages and in other Message Templates. The token is replaced by the address entered below when the message is sent.
sv: CiviMail-utskick måste innehålla den avsändande organisationens adress. Detta görs genom att placera %1 variabeln antingen i utskickets brödtext eller sidfot. Denna variabel får också användas i vanliga meddelanden som du skickar med 'Skicka epost till kontakter' och i andra meddelande mallar. Variabeln ersätts med adressen nedan när meddelandet skickas.

en: CiviMail will deliver a copy of the email to each bulk email listed for the contact.
sv: CiviMail kommer att skicka en kopia av eposten till varje massutskicksepostadress som kontakten har.

en: CiviMail will not send an empty mail body, Skipping: %1
sv: CiviMail skickar inte tom epost. Hoppar över: %1

en: CiviMail will not send email to a non-existent contact: %1
sv: CiviMail kan inte skicka utskick till kontakt som inte finns: %1

en: CiviMember Component Settings
sv: Inställningar för CiviMember

en: CiviMember Membership Types or Status Rules have not been configured. Please do so on the "Administer CiviCRM" page.
sv: CiviMember medemskaps-typer eller -statusregler har inte konfigurerats. Gör detta på "Administrera CiviCRM" sidan.

en: CiviMember Status Rules
sv: CiviMember Statusroll

en: Class
sv: Klass

en: Class Name
sv: Klassnamn

en: Class already exists in Database.
sv: Klassen finns redan i databasen.

en: Clean-up Temporary Data and Files
sv: Rensa temporära data och filer

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear search
sv: Rensa sökning

en: Click 'Import Now' if you are ready to proceed.
sv: Klicka på 'Importera nu' om du är redo att gå vidare.

en: Click 'Load Saved Field Mapping' if data has been previously imported from the same source. You can then select the saved import mapping setup and load it automatically.
sv: Klicka 'Ladda sparad fältmatchning' om du har importerat data från samma källa tidigare. Du kan sen välja den matchning som du sparade vid den importen och sätta upp fältmatchingen för denna import automatiskt.

en: Click 'Load Saved Field Mapping' to retrieve an export setup that you have previously saved.
sv: Klicka på 'Ladda sparad fältmappning' för att hämta en export-inställning som du tidigare sparat.

en: Click 'Next' when you are ready to Schedule or Send your live mailing (you will still have a chance to confirm or cancel sending this mailing on the next page).
sv: Klicka 'Nästa' när du är klar att schemalägga eller skicka ditt utskick (du kommer fortfarande att ha en möjlighet att avbryta utskicket på nästa sida).

en: Click 'Update Report'.
sv: Klicka 'Uppdatera rapport'.

en: Click 'Upgrade Now' if you are ready to proceed. Otherwise click 'Cancel' to return to the CiviCRM home page.
sv: Klicka 'Uppgradera nu' om du är färdig att gå vidare. Annars, klicka 'Avbryt' för att återvända till CiviCRM:s startsida.

en: Click <a %1>Add Case</a> to add a case record for this contact.
sv: Klicka <a %1>Lägg till ärende</a> för att lägga till en ärendepost för den här kontakten.

en: Click <a %1>Add Event Registration</a> to register this contact for an event.
sv: Du kan <a %1>anmäla denna kontakt till ett arrangemang</a>.

en: Click <a %1>Add Grant</a> to record a Grant for this contact.
sv: Klicka på <a %1>Lägg till anslag</a> för att registrera ett nytt anslag för denna kontakt.

en: Click <a %1>Add Pledge</a> to record a new pledge received from this contact.
sv: Klicka på <a %1>Lägg till betalningsutfästelse</a> för att registrera en ny utfästelse om framtida betalningar från den här kontakten.

en: Click <a %1>Record Contribution</a> to record a new contribution received from this contact.
sv: Tryck på <a %1>Registrera inbetalning</a> för att registrera en ny inbetalning från denna kontakt.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Event Registration</a> to process a new New Registration on behalf of the participant using their credit card.
sv: Klicka på <a %1>Anmäl till arrangemang med kreditkortsbetalning</a> för att registrera en ny arrangemangsanmälan för personen med kreditkortsbetalning.

en: Click <a href='%1'>Edit Smart Group Search Criteria...</a> to change the search query used for this 'smart' group.
sv: Klicka <a href='%1'>Redigera villkor för smart grupp...</a> för att ändra sökvillkoren för denna 'smarta' grupp.

en: Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Regular Fees below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
sv: Klicka <a id = 'quickconfig' href='#'>här</a> om du vill konfigurera avgifterna som en del i en avgiftsstruktur, med den extra flexibilitet och komplexitet som det innebär.

en: Click <strong>Advanced Search</strong> to search by address, demographics, custom fields, notes, and/or relationships. If you are using CiviContribute, CiviEvent or CiviMember - you can also search based on information stored by these components. For example - you can find all contacts who live in a specific city AND have contributed at least %1 within the past 6 months.
sv: Klicka på <strong>Avancerad sökning</strong> för att söka via adress, demografisk information, anpassade fält, anteckningar och/eller relationer. Om du använder CiviContribute, CiviEvent eller CiviMember kan du också söka via information som dessa komponenter lagrar. Du kan t.ex söka efter alla kontakter som bor i en speciell stad OCH har betalat in minst %1 inom de senaste 6 månaderna.

en: Click <strong>Continue Later</strong> if you're not ready to schedule or send this Mass SMS.
sv: Klicka <strong>Fortsätt senare</strong> om du inte är klar att schemalägga eller skicka detta mass-SMS just nu.

en: Click <strong>Continue Later</strong> if you're not ready to schedule or send this mailing. Click the <strong>Continue</strong> link from Unscheduled and Draft Mailings when you are ready to schedule or send it.
sv: Klicka <strong>Fortsätt senare</strong> om du inte är riktigt färdig för att schemalägga eller sända iväg detta utskick. Du kan återuppta utskicket genom att välja åtgärden <strong>Fortsätt</strong> från Utkast och ännu inte schemalagda utskick.

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related activity records (groups, contributions, memberships, etc.).
sv: Klicka på <strong>Sammanfoga</strong> för att flytta data från den duplicerade kontakten till vänster till den kontakt du vill behålla till höger. Förutom kontaktuppgifter (adress, telefon, e-post ...), kan du välja att flytta alla eller några av de relaterade åtgärdsposterna (grupper, avgifter, medlemskap mm).

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related records (groups, activities, tags, etc.).
sv: Klicka på <strong>Slå ihop</strong> för att flytta data från duplikatkontakten till vänster in i kontakten till höger. I tillägg till kontaktens egna data (adress, telefonnummer, e-postadress, ...) så kan du välja att flytta en del eller alla relaterade data (grupper, åtgärder, etiketter etc.).

en: Click <strong>Select fields for export</strong> and then <strong>Continue</strong> to choose a subset of fields for export. This option allows you to export multiple specific locations (Home, Work, etc.) as well as custom data. You can also save your selections as a 'field mapping' so you can use it again later.
sv: Klicka <strong>Välj fält att exportera</strong> och sedan <strong>Fortsätt</strong> för att välja fälten. Detta gör det t.ex möjligt att exportera flera platser (Hem, Arbete, ...) liksom annan anpassad data. Du kan också spara ditt val av fält som en 'fältmatchning' så att du kan använda den igen senare.

en: Click <strong>Select more fields...</strong> if you want to export more fields than are initially displayed in the table.
sv: Klicka på <strong>Välj fler fält...</strong> om du vill exportera fler fält än som visas i tabellen.

en: Click <strong>Submit Mailing</strong> to add this mailing to the mailing queue. An automated task which runs periodically on your server processes mailings in the queue, and starts actually sending out your mail.
sv: Klicka på <strong>Skicka eller schemalägg</strong> för att lägga till detta utskick till utskickskön. Ett automatjobb körs regelbundet på servern och bearbetar utskicken i kön och kommer då att sätta i gång att skicka ut ditt meddelande.

en: Click <strong>Update Participant(s)</strong> below to save all your changes.
sv: Klicka <strong>Uppdatera deltagare</strong> här nedan för att spara alla ändringar.

en: Click Count
sv: Antal klick

en: Click Delete to move this &quot;%1&quot; activity to the Trash.
sv: Klicka <strong>Radera</strong> för att flytta denna åtgärd av typen &quot;%1&quot; till papperskorgen.

en: Click Delete to move this case and all associated activities to the Trash.
sv: Om du trycker på "Ta bort" så läggs ärendet och alla kopplade åtgärder i papperskorgen.

en: Click OK to override and update expected values.
sv: Klicka OK att skriva över och uppdatera det förväntade värdet.

en: Click Restore to retrieve this &quot;%1&quot; activity from the Trash.
sv: Klicka <strong>Återställ</strong> för att hämta tillbaka denna åtgärd av typeb &quot;%1&quot; från papperskorgen.

en: Click Restore to retrieve this case and all associated activities from the Trash.
sv: Om du trycker på "Återställ" så hämtas ärendet och alla kopplade åtgärder tillbaka från papperskorgen.

en: Click Throughs
sv: Genomklickningar

en: Click Validate & Process below when you've entered all items for the batch. You can also Save & Continue Later at any time. Go to Administer > Customize Data and Screens > Profiles > Reserved Profiles > to add, remove or change the order of columns.
sv: Klicka på Validera & Bearbeta nedan när du har angett alla poster för bearbetningssatsen. Du kan också spara och fortsätta senare när som helst. Gå till Administer > Customize Data and Screens > Profiles > Reserved Profiles > för att lägga till, ta bort eller ändra ordning på kolumnerna.

en: Click arrow to view pledge payments.
sv: Klicka på pilen för att se betalningsutfästelser.

en: Click here to copy the value in row one to ALL rows.
sv: Klicka här för att kopiera värdet i rad ett till ALLA rader.

en: Click here to register a different person for this event.
sv: Klicka här för att registrera en annan person för detta arrangemang.

en: Click on each included link to make sure they go to the expected web pages.
sv: Klicka på varje länk och kontrollera att de går till de förväntade sidorna.

en: Click on the activity subject for more information.
sv: Klicka på åtgärdens rubrik för mer information.

en: Click on the event name for more information.
sv: Klicka på arrangemangets namn för mer information.

en: Click or paste this link into your browser
sv: Klicka eller klistra in den här länken till din webbläsare

en: Click or paste this link into your browser and follow the prompts
sv: Klicka eller klistra in den här länken till din webbläsare och följ anvisningarna

en: Click or paste this link into your browser to go to your page
sv: Klicka eller klistra in länk till din webbläsare för att gå till din sida

en: Click the "Confirm Registration" button to begin, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
sv: Tryck på 'Bekräfta anmälan' för att börja, eller tryck 'Återta anmälan' om du inte längre är intresserad av att delta på detta arrangemang.

en: Click the "Confirm Registration" button to complete your registration in %1, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
sv: Tryck på 'Bekräfta anmälan' för att slutföra in anmälan till %1, eller tryck 'Återta anmälan' om du inte längre är intresserad av att delta på detta arrangemang.

en: Click the 'Continue' action to resume working on it.
sv: Välj åtgärden 'Fortsätt' för att återuppta utskicket.

en: Click the <strong>%1</strong> button to checkout to Google, where you will select your payment method and complete the registration.
sv: Tryck på <strong>%1</strong> för att gå till Google Checkout, där du får välja betalningsform och kan färdigställa din anmälan.

en: Click the <strong>Continue</strong> button to checkout to %1, where you will select your payment method and complete the registration.
sv: Tryck på <strong>Fortsätt</strong> för att gå till %1, där du får välja betalningsform och kan färdigställa din anmälan.

en: Click the Google Checkout button to continue.
sv: Klicka på knappen Google Checkout för att fortsätta.

en: Click the PayPal button to continue.
sv: Klicka på PayPal-knappen för att fortsätta.

en: Click this button if you want to view and or modify the search criteria used to define the members of this smart group.
sv: Klicka denna knapp om du vill visa eller redigera sökvillkoren som används för att definera medlemmar i denna smarta grupp.

en: Click this link
sv: Klicka på den här länken

en: Click this link and follow the prompts
sv: Klicka på den här länken och följ anvisningarna

en: Click to copy %1 from row one to all rows.
sv: Klicka för att kopiera %1 från rad ett till alla rader.

en: Click-through Summary
sv: Sammanställning av länkklickning

en: Click-throughs
sv: Klick

en: Clicked
sv: Klickade

en: Clicks
sv: Klick

en: Clicks: %1
sv: Klick: %1

en: Client
sv: Kund

en: Client Name
sv: Kundnamn

en: Client Name or Email
sv: Namn och e-postadress

en: Client Relationship
sv: Kundrelation

en: Client contact does not exist: %1
sv: Kundkontakten %1 finns inte

en: Clients:
sv: Kunder:

en: Close
sv: Stäng

en: Close Batch
sv: Stäng bearbetningssats

en: Closed
sv: Stängd

en: Collapse all tabs
sv: Fäll ihop alla flikar

en: Collapse or expand
sv: Fäll ut eller ihop

en: Color Button
sv: Färg-knapp

en: Column
sv: Kolumn

en: Column Headers
sv: Kolumnrubriker

en: Column Names
sv: Kolumnnamn

en: Column No
sv: Kolumnnummer

en: Column Number
sv: Kolumnnummer

en: Columns
sv: Kolumner

en: Command
sv: Kommando

en: Command parameters
sv: Kommandoparametrar

en: Command/Parameters
sv: Kommando/parametrar

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Communication Preferences
sv: Kommunikationspreferenser

en: Communication Style
sv: Kommunikationston

en: Communication preferences - alter
sv: Kommunikationspreferenser - ändra

en: Communications
sv: Kommunikation

en: Company
sv: Företag

en: Compatible with
sv: Kompatibel med

en: Complete
sv: Klar

en: Complete Date
sv: Fullständigt datum

en: Complete Date and Time
sv: Fullständigt datum och tid

en: Complete Description
sv: Komplett beskrivning

en: Complete OR Partial Email
sv: Fullständig eller del av e-postadress

en: Complete OR Partial Name
sv: Fullständigt eller del av namn

en: Complete OR partial Event name.
sv: Fullständig ELLER del av arrangemangsnamn.

en: Complete OR partial batch name.
sv: Fullständig ELLER del av bearbetningssatsens namn.

en: Complete OR partial contact name.
sv: Hela ELLER del av kontaktens namn.

en: Complete OR partial creator name.
sv: Hela ELLER del av skaparens namn.

en: Complete OR partial group name.
sv: Fullständigt eller del av gruppnamn

en: Complete street address(es) have been saved. However we were unable to split the address in the %1 address block(s) into address elements (street number, street name, street unit) due to an unrecognized address format. You can set the address elements manually by clicking 'Edit Address Elements' next to the Street Address field while in edit mode.
sv: Fullständig(a) gatuadress(er) har sparats. Emellertid kunde vi inte dela upp adressen i adressblock %1 i adresselementen (gatnamn, -nummer, -enhet) beroende på ett okänt format. Du kan sätta elementen manuellt genom att trycka på 'Redigera adresselement' bredvid gatuadressfältet.

en: Complete?
sv: Fullständigt?

en: Completed
sv: Slutförd

en: Completed Date
sv: Genomfört datum

en: Component Name
sv: Komponentnamn

en: Component Type
sv: Typ av komponent

en: Component is invalid
sv: Komponent är felaktig

en: Component name
sv: Komponentnamn

en: Components
sv: Komponenter

en: Compose On-screen
sv: Komponera i webbläsaren

en: Conference
sv: Konferens

en: Conference Slot
sv: Konferensspår

en: Conference Slots
sv: Konferensspår

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Configuration Checklist
sv: Checklista konfiguration

en: Configuration file could not be retrieved for case type = '%1' %2.
sv: Konfigurationsfil kunde inte hittas för ärendetyp = '%1' %2.

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure CiviCRM for your country and language.
sv: Anpassa CiviCRM för ditt land och språk.

en: Configure Contact Search behavior.
sv: Konfigurera beteendet för kontaktsökningar.

en: Configure Event
sv: Konfigurera arrangemang

en: Configure Page - %1
sv: Anpassa sida - %1

en: Configure Survey
sv: Konfigurera enkät

en: Configure Survey - %1
sv: Konfigurera enkät - %1

en: Configure Your Dashboard
sv: Konfigurera kontrollpanelen

en: Configure a mapping provider (e.g. Google or Yahoo) to display maps for contact addresses and event locations.
sv: Konfigurera en karttjänstleverantör (t.ex Google eller Yahoo) för att visa kartor med kontaktadresser och arrangemangsplatser.

en: Configure directories in your file system for temporary uploads, images, custom files and custom templates.
sv: Konfigurera filkataloger för tillfällig användning vid uppladdning, bildhantering samt anpassade filer och mallar.

en: Configure how many events should be shown on the dashboard. This overrides the default value of 10 entries.
sv: Konfigurera hur många arrangemang som skall visas på kontrollpanelen. Detta överrider standardinställningen som är 10 arrangemang.

en: Configure input and display formats for Date fields.
sv: Konfigurera format för inmatning och visning av datum.

en: Configure screen and form elements for Viewing Contacts, Editing Contacts, Advanced Search, Contact Dashboard and WYSIWYG Editor.
sv: Konfigurera skärm- och formulärsdelar för att visa och söka efter kontakter, avancerad sökning, kontaktpanelen och WYSIWYG-editor.

en: Configure this event
sv: Konfigurera arrangemanget

en: Configure this event.
sv: Konfigurera detta arrangemang.

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records.
sv: Konfigurera upp till fem fält att utvärdera vid sökning efter misstänkt duplicerade kontakter.

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records. For each field, set a numeric <strong>Weight</strong> which determines the relative importance of a match on that field.
sv: Konfigurera upp till fem fält att utvärdera vid sökning efter misstänkt duplicerade kontakter. För varje fält ange en <strong>vikt</strong> som anger den relativa vikten av att detta fält matchar.

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm Action
sv: Bekräfta åtgärd

en: Confirm Changes
sv: Bekräfta ändringar

en: Confirm Contribution
sv: Bekräfta inbetalning

en: Confirm From Email
sv: Bekräftelse från

en: Confirm From Name
sv: Bekräfta avsändarens namn

en: Confirm Group Delete
sv: Bekräfta borttagning av grupp

en: Confirm Password
sv: Bekräfta lösenord

en: Confirm Price Field Delete
sv: Bekräfta borttagning av avgiftsfältet

en: Confirm Registration
sv: Bekräfta din anmälan

en: Confirm Text
sv: Begräftelsetext

en: Confirm Your Registration
sv: Bekräfta din anmälan

en: Confirm Your Registration Information
sv: Bekräfta din anmälan

en: Confirm your registration for %1
sv: Bekräfta din anmälan till %1

en: Confirm your registration for %1.
sv: Bekräfta din anmälan till %1.

en: Confirmation Email
sv: Bekräftelsemejl

en: Confirmation Email Text
sv: Text i Bekräftelse-meddelande

en: Confirmation Message
sv: Bekräftelsemeddelande

en: Confirmation Screen
sv: Bekräftelsesida

en: Confirmation Title
sv: Bekräftelserubrik

en: Conflicting Rows
sv: Rader med konflikter

en: Conflicting Rows (skipped)
sv: Motstridiga rader (överhoppade)

en: Congratulations! Your upgrade was successful!
sv: Grattis! Uppgraderingen lyckades!

en: Connected Repeating Events
sv: Koppla ihop återkommande arrangemang

en: Connection Error
sv: Anslutningsfel

en: Connections provide a simplified way to link your CiviCRM installation to an external service.
sv: Kopplingar är ett förenklat sätt att koppla din CiviCRM-installation till externa tjänster.

en: Consider cancelling the pledge instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. To set the pledge status to Cancelled and cancel any not-yet-paid pledge payments, first click Cancel on this form. Then click the more &gt; link from the pledge listing, and select the Cancel action.
sv: Om du vill behålla en verifieringskedja och undvika att förlora betalningsdata, kan du fundera på att annulera betalningsutfästelsen i stället. För att sätta betalningsutfästelsens status till "Inställd" och avbryta alla ännu inte betalade betalningar, klicka först på Avbryt i formuläret. Klicka sedan på länken <b>mer&gt;</b> vid utfästelsen i listan och välj Avbryt.

en: Constituent Engagement
sv: Populationsengagemang

en: Constituent Report (Detail)
sv: Populationsrapport (detaljerad)

en: Constituent Report (Summary)
sv: Populationsrapport (Sammanställning)

en: Contact
sv: Kontakt

en: Contact %%StatusMessage%%
sv: Kontakt %%StatusMessage%%

en: Contact 1
sv: Kontakt 1

en: Contact 2
sv: Kontakt 2

en: Contact 2 (Duplicate)
sv: Kontakt 2 (duplikatet)

en: Contact Activities
sv: Åtgärder för kontakt

en: Contact Dashboard
sv: Kontrollpanel för kontakter

en: Contact Deleted by Merge
sv: Kontakt raderad på grund av sammanslagning

en: Contact Details
sv: Kontaktdetaljer

en: Contact Edit Options
sv: Alternativ för att redigera kontakter

en: Contact Edit URL
sv: URL för att redigera kontakt

en: Contact Email
sv: Kontakt e-postadress

en: Contact Group
sv: Kontaktgrupp

en: Contact Group Status
sv: Status Kontaktgrupp

en: Contact ID
sv: Kontakt-ID

en: Contact ID %1 has been merged and deleted.
sv: Kontakt med ID %1 har slagits samman och tagits bort.

en: Contact ID (match to contact)
sv: Kontakt-ID (matcha mot kontakt)

en: Contact ID A
sv: Kontakt-ID A

en: Contact ID B
sv: Kontakt-ID B

en: Contact Image
sv: Kontaktbild

en: Contact Info
sv: Kontaktinformation

en: Contact Information
sv: Kontaktinformation

en: Contact Job title
sv: Kontaktens befattning

en: Contact Merged
sv: Kontakt sammanslagen

en: Contact Name
sv: Kontaktens namn

en: Contact Notes
sv: Kontaktanteckningar

en: Contact Page
sv: Kontaktsida

en: Contact Phone
sv: Kontakt Telefon

en: Contact Profile
sv: Kontakta profil

en: Contact Records for Contributors
sv: Kontaktdata för inbetalaren

en: Contact Records for Event Participants
sv: Kontaktpost för arrangemangsdeltagare

en: Contact Reference
sv: Kontaktreferens

en: Contact Relationships
sv: Kontaktrelationer

en: Contact Saved
sv: Kontakt sparad

en: Contact Search
sv: Sök kontakt

en: Contact Source
sv: Kontaktkälla

en: Contact Status
sv: Kontaktstatus

en: Contact Sub Type
sv: Kontakt undertyp

en: Contact Subtype
sv: Undertyp av kontakt

en: Contact Subtype A
sv: Kontaktundertyp A

en: Contact Subtype B
sv: Kontaktundertyp B

en: Contact Tags
sv: Kontaktetiketter

en: Contact Type
sv: Typ av kontakt

en: Contact Type A
sv: Kontakttyp A

en: Contact Type B
sv: Kontakttyp B

en: Contact Type(s)
sv: Kontakttyp(er)

en: Contact Types
sv: Kontakttyper

en: Contact View Options
sv: Alternativ för att visa kontakter

en: Contact has been added to '%1'.
sv: Kontakten har lagts till i '%1'.

en: Contact has been created
sv: Kontakten har skapats

en: Contact has been deleted
sv: Kontakten har raderats

en: Contact has been updated
sv: Kontakten har uppdaterats

en: Contact has been viewed
sv: Kontanter har visats

en: Contact image deleted successfully
sv: Kontaktbild borttagen

en: Contact is Deceased
sv: Kontakten har avlidit

en: Contact is in Trash
sv: Kontakten ligger i papperskorgen

en: Contact listings.
sv: Kontaktlistor.

en: Contact type names should not use reserved keywords.
sv: Kontaktnamn skall inte använda reserverade nyckelord.

en: Contact with no email must have a name.
sv: Kontakt som inte har en epostadress måste ha ett namn.

en: Contact with no name must have an email.
sv: Kontakt som inte har ett namn måste ha en epostadress.

en: Contact your site administrator for help creating reports.
sv: Kontakta administratören för hjälp med att skapa rapporter.

en: Contact's Gender
sv: Kontaktens kön

en: Contact's Groups
sv: Kontaktens grupper

en: Contact's first name.
sv: Kontaktens tilltalsnamn.

en: Contact's last name.
sv: Kontaktens efternamn.

en: Contact's middle name.
sv: Kontaktens mellannamn.

en: Contact(s)
sv: Kontakt(er)

en: Contact(s) were merged.
sv: Kontakter slogs ihop.

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Contacts %%StatusMessage%%
sv: Kontakter %%StatusMessage%%

en: Contacts AND Cases
sv: Kontakter och ärenden

en: Contacts Merged
sv: Kontakterna har slagits samman

en: Contacts in Group: %1
sv: Kontakter i grupp: %1

en: Contacts in this Group
sv: Kontakter i denna grupp

en: Contacts with a Relationship Type of:
sv: Kontakter med en relation av typen:

en: Contacts with any of the checked privacy options are EXCLUDED from your search results by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone', and search for contacts with an address in a specific city - then contacts in that city who have 'Do not phone' selected as a privacy option will be excluded from the search results.
sv: Kontakter med någon av de valda alternativen på integritet UTESLUTS från dina sökningar. EXEMPEL: Om du väljer 'Ring inte
     och söker efter kontakter med en adress i en speciell stad - då kommer kontakter som har 'Ring inte' inte att synas i resultaten.

en: Contains
sv: Innehåller

en: Content
sv: Innehåll

en: Content / Components
sv: Pajdiagram

en: Context
sv: Kontext

en: Context:
sv: Kontext:

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue Later
sv: Fortsätt senare

en: Continue Mailing
sv: Fortsätt utskick

en: Contribute Now
sv: Bidra nu

en: Contribute!
sv: Bidra!

en: Contribution
sv: Inbetalning

en: Contribution %%StatusMessage%%
sv: Inbetalning %%StatusMessage%%

en: Contribution Amount
sv: Inbetalningsbelopp

en: Contribution Amounts
sv: Inbetalningsbelopp

en: Contribution Amounts section enabled
sv: Sektionen för inbetalningsbelopp aktiverad

en: Contribution Currency
sv: Valuta

en: Contribution Dashboard
sv: Inbetalningar kontrollpanel

en: Contribution Date From
sv: Inbetalningar från datum

en: Contribution Dates
sv: Inbetalningsdatum

en: Contribution Honor Roll
sv: Hedersrulla över inbetalare

en: Contribution ID
sv: Inbetalnings-ID

en: Contribution Information
sv: Inbetalningsinformation

en: Contribution Note %1 %2
sv: Inbetalningsanteckning %1 %2

en: Contribution Page
sv: Inbetalningssida

en: Contribution Page Title
sv: Titel för inbetalningssidan.

en: Contribution Pages
sv: Inbetalningssidor

en: Contribution Receipt Not Sent
sv: Kvitto på inbetalningen inte skickat

en: Contribution Receipt Sent
sv: Kvitto på inbetalningen skickat

en: Contribution Reports
sv: Inbetalningsrapporter

en: Contribution Source
sv: Källa för inbetalning

en: Contribution Status
sv: Status för inbetalning

en: Contribution Summary
sv: Sammanställning över inbetalningar

en: Contribution Thank-you Not Sent
sv: Tack-meddelande inte skickat

en: Contribution Thank-you Sent
sv: Tack-meddelande skickat

en: Contribution Total
sv: Summa

en: Contribution Type
sv: Inbetalningstyp

en: Contribution amount cannot be more than %1.
sv: Bbeloppet kan inte vara större än %1.

en: Contribution amount must be at least %1
sv: Beloppet måste vara minst %1

en: Contribution is Pay Later?
sv: Betalningen är en efterhandsbetalning?

en: Contribution is Recurring?
sv: Inbetalningen är återkommande?

en: Contribution is a Test?
sv: Inbetalningen är en testinbetalning?

en: Contribution listings.
sv: Listningar över inbetalningar

en: Contribution status has been updated for selected record(s).
sv: Inbetalningsstatus har uppdaterats för markerade post(er).

en: Contributions
sv: Inbetalningar

en: Contributions - Invoice
sv: Inbetalningar - Faktura

en: Contributions Charts
sv: Diagram över inbetalningar

en: Contributions Only
sv: Endast inbetalningar

en: Contributor
sv: Inbetalare

en: Contributor Group(s)
sv: Inbetalare i grupp(er)

en: Contributor Name
sv: Inbetalarens namn

en: Contributor Name or Email
sv: Inbetalarens namn eller e-postadress

en: Contributor Tag(s)
sv: Inbetalare med etikett(er)

en: Contributor's Email
sv: Inbetalarens e-postadress

en: Contributor's Name
sv: Inbetalarens namn

en: Contributor's Phone
sv: Inbetalarens telfonnummer

en: Controls display of the smart groups that a contact is part of in each contact's "Groups" tab. "Show on Demand" provides the best performance, and is recommended for most sites.
sv: Styr huruvida en kontakts medlemskap i smarta grupper ska visas på fliken "Grupper". "Visa vid behov" är snabbast och rekommenderas för de flesta webbplatser.

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy %1
sv: Kopiera %1

en: Copy %1 of %2
sv: Kopia %1 av %2

en: Copy Event
sv: Kopiera arrangemang

en: Copy Price Set
sv: Kopiera avgiftsstruktur

en: Copy Profile
sv: Kopiera profil

en: Copy To Case
sv: Kopiera till annat ärende

en: Copy of
sv: Kopia av

en: Copy of
sv: Kopia av

en: Copy of %1
sv: Kopia av %1

en: Copy this link to share directly with your network!
sv: Kopiera den här länken för att dela direkt med ditt nätverk!

en: Copy to Case
sv: Kopiera till annat ärende

en: Cost
sv: Kostnad

en: Could not connect to the database server.
sv: Kunde inte kontakta databasservern.

en: Could not create a database trigger.
sv: Kunde inte skapa databas-trigger.

en: Could not create a table in the database.
sv: Kunde inte skapa en tabell i databasen.

en: Could not create a temp table.
sv: Kunde inte skapa temporärtabell.

en: Could not create the MySQL views for CiviCase. Your mysql user needs to have the 'CREATE VIEW' permission
sv: Kunde inte skapa MySQL-vyerna för CiviCase. Den mysql-användare du använder måste ha 'CREATE VIEW'-rättigheter.

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no
sv: Kunde inte lista ut om din MySQL har stöd för InnoDB. Antar inte.

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no.
sv: Kunde inte lista ut om din version av MySQL har InnoDB stöd. Antar det.

en: Could not find %1 in path tree
sv: Kunde inte hitta %1

en: Could not find '%1' string in SQL clause.
sv: Kunde inte hitta '%1' strängen i SQL-satsen.

en: Could not find Interviewer.
sv: Kunde inte hitta intervjuaren.

en: Could not find Survey Id.
sv: Kunde inte hitta undersökningens ID.

en: Could not find Survey.
sv: Kunde inte hitta enkät.

en: Could not find a system table
sv: Kunde inte hitta en systemtabell

en: Could not find an email address.
sv: Kunde inte hitta en e-postadress.

en: Could not find cart matching %1
sv: Kunde inte hitta någon kundvagn som matchar %1

en: Could not find contacts for reservation.
sv: Kunde inte hitta kontakter för reservation.

en: Could not find respondents to release.
sv: Kunde inte hitta svaranden att släppa.

en: Could not find source page id.
sv: Kunde inte hitta ID för källsidan.

en: Could not find template for the instance.
sv: Kunde inte hitta mallen för denna rapport.

en: Could not find the report template. Make sure the report template is registered and / or url is correct.
sv: Kunde inte hitta rapportmallen. Kontrollera att rapportmallen är registrerad och att dess URL är korrekt.

en: Could not find valid value for %1
sv: Kunde inte finna giltigt värde för %1

en: Could not geocode input
sv: Kunde inte hämta data för geokodning

en: Could not get a contact id and/or contact type
sv: Kunde inte hämta kontakt-ID eller kontakttyp

en: Could not get a contact_id and/or contact_type
sv: Kan inte erhålla kontakt-ID eller kontakttyp

en: Could not get a valid contact subtype for contact type '%1'
sv: Kunde inte hitta en giltig kontaktundertyp för kontakttyp '%1'

en: Could not get the contact ID
sv: Kunde inte erhålla kontakt-ID

en: Could not login to the database.
sv: Kunde inte logga in till databasen.

en: Could not move custom file to custom upload directory
sv: Det gick inte att flytta standardfil till standard uppladdningskatalog

en: Could not obtain a write lock for the database table.
sv: Kunde inte låsa databastabell för skrivning.

en: Could not release the lock for the database table.
sv: Kunde inte låsa upp databastabell för skrivning.

en: Could not select the database.
sv: Kunde inte välja databasen.

en: Count
sv: Antal

en: Count data for smart groups is not currently calculated. You may click Update Smart Groups to generate it. Be aware this can cause significant server load
sv: Antalet i smarta grupper har inte beräknats. Du kan klicka på <strong>Uppdatera smarta grupper</strong> för att göra det. Det kan generera betydande last på din server.

en: Counted
sv: Räknade

en: Counted?
sv: Medräknad?

en: Country
sv: Land

en: Country (Home)
sv: Land (hem)

en: Country AND State/Province are required to search by distance.
sv: Land OCH landskap krävs för att kunna söka med hjälp av avstånd.

en: Country name (e.g. Canada).
sv: Land (t.ex. Sverige)

en: County
sv: Län

en: County Abbreviation
sv: Regionsförkortning

en: County input value not in county table: The County value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of counties.
sv: Den inmatade regionen finns inte i regiontabellen: Regionen verkar vara ogiltig och överensstämmer inte med något värde i CiviCRM:s regiontabell.

en: County name. If you want to include the county in your screen displays, the <strong>County</strong> checkbox should be set under <strong>Address Editing &raquo; Address Fields</strong> on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
sv: Län/landskapsnamn. Om du vill använda län/landskapsnamn på dina sidor måste <strong>Län/landskap</strong> markeras under <strong>Adressinställningar &raquo; Adressfält</strong> på den här sidan och namn på län/landskap läggas till i tabellen <strong>civicrm_county</strong> i databasen

en: Create
sv: Skapa

en: Create Batch
sv: Skapa bearbetningssats

en: Create Date
sv: Skapat Datum

en: Create Membership
sv: Skapa medlemskap

en: Create New
sv: Skapa ny

en: Create New Group
sv: Skapa ny grupp

en: Create PDF Letter
sv: Skapa brev i PDF-format

en: Create Profile
sv: Skapa profil

en: Create Report
sv: Skapa Rapport

en: Create User Record
sv: Skapa användare

en: Create User Record for %1
sv: Skapa användare för %1

en: Create a Mass Mailing
sv: Skapa ett massutskick

en: Create a Personal Campaign Page
sv: Skapa en privat kampanjsida

en: Create a custom field group which is 'Used for' <strong>Participants</strong>.
sv: Skapa en anpassad fältgrupp som är 'Använd för' <strong>deltagare</strong>.

en: Create a new contact record in CiviCRM
sv: Skapa en ny kontaktpost i CiviCRM

en: Create a new set of options
sv: Skapa en ny grupp av alternativ

en: Create a new tag and assign it to imported records
sv: Skapa en ny etikett och klistra den på importerade poster

en: Create a pending registration
sv: Skapa en väntande anmälan

en: Create a profile (e.g. 'Participant Information').
sv: Skapa en profil (t.ex 'Deltagarinformation').

en: Create an account?
sv: Vill du skapa ett användarkonto?

en: Create and edit rules, change the supervised and unsupervised rules
sv: Skapa och ändra regler, ändra vad som är övervakade och oövervakade regler för kontakttypen

en: Create and update grants
sv: Skapa och uppdatera godkännanden

en: Create and update memberships
sv: Skapa och uppdatera medlemskap

en: Create date
sv: Skapades datum

en: Create link between %1 - %2 (CaseID: %3) and %4 - %5 (CaseID: %6)
sv: Skapa en koppling mellan %1 - %2 (ärende-ID: %3) och %4 - %5 (ärende-ID: %6)

en: Create links to the listing page by copying the following URL, and adding it to the Event Description below and / or as a menu item or links elsewhere on your site:
sv: Skapa länkar till webbsidan med deltagarlistan genom att kopiera följande URL, och lägg till den till arrangemangsbeskrivningen nedan och/eller som menyval eller länkar på andra ställen:

en: Create new campaign, survey and petition types and their status
sv: Skapa en ny kampanj, undersökning och typ av namninsamling och deras status

en: Create new campaigns, surveys and petitions, reserve respondents
sv: Skapa nya kampanjer, undersökningar och namninsamlingar, reservera svaranden

en: Create new location
sv: Skapa ny plats

en: Create new result set
sv: Skapa nytt sökresultat

en: Create report from this template
sv: Skapa rapport från den här mallen

en: Create your own fundraising page
sv: Skapa din egen insamlingssida

en: Create your search by selecting the criteria (record type and field), the comparison operator, and entering the value you want to search for. You can define one or many criteria as a set: <em>Include contacts where... State IS Washington AND City IS Seattle AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
sv: Skapa din sökning genom att välja kriteria (posttyp och fält), jämförelseoperator, och värdet du vill söka efter. Du kan definera ett eller flera kriterier som en grupp:<em>Inkludera kontakter där... Postadress Hem ÄR Sävjö OCH Födelsedatum är senare än (>) 1985-01-01</em>.

en: Created By
sv: Skapad av

en: Created By:
sv: Skapad av:

en: Created Date
sv: Skapades datum

en: Created Date:
sv: Skapad datum:

en: Created On
sv: Skapat den

en: Created by
sv: Skapad av

en: Created one new contact record. | Created %count new contact records.
sv[0]: Skapade en ny kontaktpost.
sv[1]: Skapade %count nya kontaktposter.

en: Created or Sent by
sv: Skapat eller skickat av

en: Creates a Text Link for various contact actions.
sv: Skapar en textlänk för olika kontakters åtgärder.

en: Credit Card
sv: Kreditkort

en: Credit Card Contribution
sv: Inbetalning med kreditkort

en: Credit Card Information
sv: Kreditkort Information

en: Credit Card Pledge Payment
sv: Inbetalning enligt utfästelse med kreditkort

en: Credit card type not supported by Realex:
sv: Kredikortstypen fungerar inte med Realex:

en: Criteria
sv: Villkor

en: Cumulative
sv: Ackumulerande

en: Curl is not installed
sv: Curl är inte installerat

en: Currency
sv: Valuta

en: Currency Symbol
sv: Valutasymbol

en: Currency Type
sv: Valutatyp

en: Currency used for the Contribution
sv: Valuta som använts för inbetalningen

en: Current
sv: Aktuell

en: Current Attachment(s)
sv: Nuvarande bilagor

en: Current Campaigns
sv: Nuvarande kampanjer

en: Current Cycle Start Date
sv: Nyvarande cykels startdatum

en: Current Employee
sv: Nuvarande arbetsgivare

en: Current Employee?
sv: Anställd för nuvarande?

en: Current Employer
sv: Nuvarande arbetsgivare

en: Current Employer ID
sv: Nuvarande arbetsgivare ID

en: Current Fiscal Year-To-Date
sv: Hittills detta bokföringsår

en: Current Membership?
sv: Nuvarande medlemsskap?

en: Current Month to-date
sv: Hittills innevarande månad

en: Current Month-To-Date
sv: Innevarande månad till idag

en: Current Quarter to-date
sv: Innevarande kvartal till idag

en: Current Relationships
sv: Aktuella relationer

en: Current Selections
sv: Nuvarande val

en: Current Start Date
sv: Nuvarande startdatum

en: Current Status
sv: Nuvarande status

en: Current Total
sv: Nuvarande Totalt

en: Current Week to-date
sv: Innevarande vecka till idag

en: Current Year to-date
sv: Innevarande år till idag

en: Current Year-to-Date
sv: Hittills i år

en: Current calendar month to-date
sv: Innevarande månad till idag

en: Current calendar year to-date
sv: Innevarande kalenderår till idag

en: Current quarter to-date
sv: Innevarande kvartal till idag

en: Current week to-date
sv: Innevarande vecka till idag

en: Custom
sv: Anpassat

en: Custom  %1 is a required field if %1 is of type Customized.
sv: Anpassat %1 är ett obligatoriskt fält om %1 är av typen Anpassad.

en: Custom %1 is a required field if %1 is of type Customized.
sv: Anpassad %1 är ett obligatoriskt fält om %1 är anpassad.

en: Custom Addressee
sv: Anpassad adressat

en: Custom Data
sv: Anpassade data

en: Custom Data Field
sv: Anpassat datafält

en: Custom Data Fields
sv: Anpassade datafält

en: Custom Email Greeting
sv: Anpassad e-posthälsning

en: Custom Field
sv: Anpassat fält

en: Custom Fields
sv: Egna fält

en: Custom Fields for this Set
sv: Anpassade fält för denna fältuppsättning

en: Custom Files
sv: Anpassade filer

en: Custom Group
sv: Anpassad grupp

en: Custom Group Created Date
sv: Anpassad grupp skapad datum

en: Custom Group(s)
sv: Anpassade grupper

en: Custom Groups
sv: Anpassade grupper

en: Custom Link to a Drupal Node
sv: Egen länk till en nod i Drupal

en: Custom Option
sv: Anpassat alternativ

en: Custom PHP Path Directory
sv: Katalogsökväg för egen PHP

en: Custom Postal Greeting
sv: Anpassad brevhälsning

en: Custom Search
sv: Anpassad sök

en: Custom Search Path
sv: Anpassad sökväg

en: Custom Searches
sv: Anpassade sökningar

en: Custom Templates
sv: Anpassade mallar

en: Custom Translate Function
sv: Funktion för egen översättning

en: Custom css URL
sv: URL för anpassad CSS

en: Custom field '%1' already exists in Database.
sv: Det anpassade fältet '%1' finns redan i databasen.

en: Custom field '%1' has been saved.
sv: Anpassat fält '%1' har sparats.

en: Custom fields and a Personal Campaign Page field can be added if needed.
sv: Egna skapade fält och fält från personlig kampanj kan läggas till om det behövs.

en: Custom searches are developed and contributed by members of the CiviCRM community.
sv: Anpassade sökningar utvecklas och underhålls av medlemmar i CiviCRM-communityn.

en: Customize Data and Screens
sv: Anpassa data och sidor

en: Customize Data, Forms and Screens
sv: Anpassa data, formulär och sidor

en: Customize the CiviCRM navigation menu bar for your users here.
sv: Anpassa CiviCRM:s navigationsmeny för dina användares behov här.

en: Customized
sv: Anpassad

en: Customizing CSS
sv: Anpassning av CSS

en: DD, d MM yyyy (Thursday, 31 December 2009)
sv: DD, d MM yyyy (torsdag, 31 december 2009)

en: DOB
sv: Födelsedatum

en: DPS Payment Express
sv: DPS Betalning Express

en: Daily
sv: Dagligen

en: Dashboard
sv: Kontrollpanel

en: Dashboard - %1
sv: Kontrollpanel - %1

en: Dashboard cache timeout
sv: Timeout för kontrollpanelens cache

en: Dashboard caching time, move to trash / undelete, change logging, version checking and reCAPTCHA (prevents automated abuse of public forms).
sv: Konfigurera timeout för kontrollpanelens innehåll, flyttning till soptunna/återskapa, ändra loggning, versionskontroll och reCAPTCHA (motverkar automatiserat missbruk av synliga formulär).

en: Dashboard entries
sv: Kontrollpanel anteckningar

en: Dashlets
sv: Kontroller

en: Data Entry Batches
sv: Datainmatnings-satser

en: Data Source
sv: Datakälla

en: Data Type
sv: Datatyp

en: Data and Input Field Type
sv: Data- och Inputfälttyp

en: Database Configuration Error: Insufficient permissions. Import requires that the CiviCRM database user has permission to create temporary tables. Contact your site administrator for assistance.
sv: Databaskonfigurationsfel: otillräckliga privilegier. En import kräver att CiviCRM:s databasanvändare har tillåtelse att skapa tillfälliga tabeller. Kontakta din webbplatsadministratör.

en: Database Error Code:
sv: Databasfelkod:

en: Database cache tables cleared.
sv: Databasens cache-tabeller har rensats.

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You may want to reload the database with the backup and try the upgrade process again.
sv: Databascheck misslyckades - det ser ut som om databasen bara delvis uppgraderats. Fundera på att återställa databasen från en backup och kör uppgraderingen igen.

en: Database field length
sv: Databasens fältlängd

en: Database is marked with invalid version format. You may want to investigate this before you proceed further.
sv: Databasen är märkt med felaktigt versionsformat. Ni kanske vill undersöka detta innan ni går vidare.

en: Database version and connection settings have been verified and look correct!
sv: Databasversion och uppkopplingsinställningar har kontrollerats och verkar korrekta.

en: Date
sv: Datum

en: Date Added
sv: Datum tillagt

en: Date Added to CiviCRM
sv: Datum tillagt till CiviCRM

en: Date Class
sv: Datumtyp

en: Date Created
sv: Datum skapad

en: Date Deceased
sv: Dödsdatum

en: Date Display
sv: Datumvisning

en: Date Display Formats
sv: Datumformat

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Date Formats
sv: Datumformat

en: Date Input Fields
sv: Fält för datuminmatning

en: Date Removed
sv: Raderingsdatum

en: Date Sent
sv: Avsändningsdatum

en: Date and Time
sv: Datum och Tid

en: Date e-mail opened
sv: Datum då e-post öppnades

en: Date forwaded
sv: Datum vidarebefordrat

en: Date is not set
sv: Datum är ej valt

en: Date of Birth
sv: Födelsedatum

en: Date of bounce
sv: Studsdatum

en: Date of delivery
sv: Datum för leverans

en: Date of first pledge payment.
sv: Datum för första inbetalningen enligt utfästelsen.

en: Date of reply
sv: Datum för svar

en: Date of unsubscribe
sv: Datum för uppsägning av prenumeration

en: Date on which the grant decision was finalized.
sv: Datum då anslagsbeslutet fastställdes.

en: Date on which the grant money was transferred.
sv: Datum för överföring av anslaget.

en: Date that a receipt was sent to the contributor.
sv: Datum då ett kvitto skickades till inbetalaren.

en: Date that a thank-you message was sent to the contributor.
sv: Datum då ett tack-meddelande skickades till inbetalaren.

en: Date this field becomes effective (optional).  Used for price set fields that are made available starting on a specific date.
sv: Datum då detta fält blir aktivt (valbart). Används för avgiftsstrukturer som skall börja gälla vid ett visst datum.

en: Date this field expires (optional).  Used for price set fields that are no longer available after a specific date (e.g. early-bird pricing).
sv: Datum då detta fält slutar att vara aktivt (valbart). Används för avgiftsstrukturer som inte skall vara tillgängliga efter ett specifikt datum (t.ex early-bird).

en: Date user e-mail bounced
sv: Datum då användarens e-post studsade

en: Date user forwarded the e-mail
sv: Datum då användaren vidarebefordrade e-posten

en: Date user replied
sv: Datum användaren svarade

en: Date user unsubscribed
sv: Datum då användaren sa upp prenumerationen

en: Date when an acknowledgment of the pledge was sent.
sv: Datum då bekräftelse för denna betalningsutfästelse skickades.

en: Date when pledge was made by the contributor.
sv: Datum då betalningsutfästelse gjordes av inbetalaren.

en: Date(s)
sv: Datum

en: Date:
sv: Datum:

en: Dates may be up to
sv: Datum kan vara upp till

en: Day
sv: Dag

en: Day prior to yesterday
sv: Förrgår

en: Day, Week, Month, Year
sv: Dag, Vecka, Månad, År

en: De-activate the page (you can re-activate it later)
sv: Stäng ner sidan (du kan öppna den igen senare)

en: Dear %1
sv: Bäste %1

en: Dear supporter
sv: Kära anhängare

en: Debug Mode
sv: Felsökningsläge

en: Debugging
sv: Felsökning

en: Deceased
sv: Avliden

en: Deceased Date
sv: Dödsdatum

en: Deceased Dates
sv: Dödsdatum

en: December
sv: december

en: Decimal Delimiter
sv: Decimaltecken

en: Decimal Delimiter can not have more than 1 character.
sv: Decimaltecknet kan bara bestå av ett tecken.

en: Decision Date
sv: Beslutsdatum

en: Decision date
sv: Beslutsdatum

en: Deductible Amount
sv: Avdragsgillt belopp

en: Deductible Financial Account?
sv: Finansiellt konto för avdragsgilla kostnader?

en: Deductible?
sv: Avdragsgill?

en: Dedupe
sv: Duplikateliminiering

en: Dedupe Rule
sv: Duplikateliminieringsregel

en: Default
sv: Standard

en: Default Contact Search Profile
sv: Standardsök kontakt profil

en: Default Country
sv: Standardalternativ för land

en: Default Currency
sv: Standard Valuta

en: Default Financial Type
sv: Förinställd finansiell typ

en: Default Language
sv: Standardspråk

en: Default Number Of Contacts
sv: Standardval av kontakter

en: Default Option?
sv: Standardalternativ?

en: Default Organization Address
sv: Förvald adress till organisationen

en: Default Role
sv: Standardroll för deltagare

en: Default Role ID
sv: Förvald roll

en: Default State/Province
sv: Standard stat/provins

en: Default Value
sv: Standardvärde

en: Default currency assigned to contributions and other monetary transactions.
sv: Standardvaluta att användas i inbetalningar och andra monetära transaktioner.

en: Default language used for this installation.
sv: Standardspråk för denna installation.

en: Default number of contacts
sv: Standard antal kontakter

en: Default values will be supplied for these upload directories the first time you access CiviCRM - based on the CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR specified in civicrm.settings.php. If you need to modify the defaults, make sure that your web server has write access to the directories.
sv: Standardvärden för dessa filkataloger kommer att användas första gången du kör CiviCRM - baserat på CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR som du angett i <strong>civicrm.settings.php</strong>. Om du behöver ändra dessa, kontrollera att din webbserver har skrivtillåtelse i dessa mappar.

en: Default?
sv: Standard?

en: Define Mailing
sv: Skapa utskick

en: Define general email address(es) that can be used as the FROM address when sending email to contacts from within CiviCRM (e.g. info@example.org)
sv: Definiera generellt användbara avsändaradresser för att användas i FRÅN-adressen vid utskick av mail från CiviCRM (t.ex info@exempel.org).

en: Define participant roles for events here (e.g. Attendee, Host, Speaker...). You can then assign roles and search for participants by role.
sv: Definera roller för arrangemangsdeltagare här (t.ex besökare, värd, talare, frivillig, ...). Du kan sen tilldela roller och söka deltagare via deras roller.

en: Define statuses for event participants here (e.g. Registered, Attended, Cancelled...). You can then assign statuses and search for participants by status.
sv: Definiera status för arrangemangsdeltagare här (t.ex Registrerad, Deltog, Avanmäld...). Du kan sedan ange deltagares status och söka efter deltagare via status.

en: Defines if you can select this tag.
sv: Anger om du kan markera denna etikett.

en: Delete
sv: Radera

en: Delete %1
sv: Ta bort %1

en: Delete %1 Type
sv: Ta bort typ %1

en: Delete %1?
sv: Ta bort %1?

en: Delete (to trash)
sv: Ta bort (lägg i papperskorgen)

en: Delete ACL
sv: Radera ACL

en: Delete ACL Role Assignment
sv: Ta bort ACL-rolltilldelning

en: Delete Activities
sv: Radera åtgärder

en: Delete Activity
sv: Radera åtgärd

en: Delete Address Block
sv: Ta bort adressbok

en: Delete Attached File
sv: Ta bort bifogad fil

en: Delete Batch
sv: Radera bearbetningssats

en: Delete Campaign
sv: Radera kampanj

en: Delete Campaign Page
sv: Radera Kampanjsida

en: Delete Case
sv: Radera ärende

en: Delete Cases
sv: Radera ärenden

en: Delete CiviCRM Profile
sv: Radera CiviCRM-profil

en: Delete CiviCRM Profile Group
sv: Ta bort CiviCRM-profilgrupp

en: Delete Comment
sv: Ta bort kommentar

en: Delete Contact
sv: Radera kontakt

en: Delete Contact Image
sv: Radera kontaktens bild

en: Delete Contact Type
sv: Radera kontakttyp

en: Delete Contact(s)
sv: Radera kontakt(er)

en: Delete Contacts
sv: Radera kontakter

en: Delete Contribution
sv: Radera inbetalning

en: Delete Contribution Page
sv: Radera inbetalningssidan

en: Delete Contributions
sv: Radera inbetalningar

en: Delete Credit Card
sv: Ta bort kreditkort

en: Delete Custom Field
sv: Ta bort eget fält

en: Delete Custom Group
sv: Ta bort anpassad grupp

en: Delete Data Entry Batch
sv: Ta bort datainmatnings-sats

en: Delete DedupeRule
sv: Radera duplikateliminieringsregel

en: Delete Draft
sv: Radera utkast

en: Delete Email
sv: Radera epost

en: Delete Email Block
sv: Ta bort epost-block

en: Delete Event
sv: Radera arrangemang

en: Delete Event Template
sv: Radera mall för arrangemang

en: Delete File
sv: Ta bort fil

en: Delete Financial Type
sv: Ta bort finansiell typ

en: Delete Financial Type Account
sv: Radera konto för finansiell typ

en: Delete Grant
sv: Radera anslag

en: Delete Grants
sv: Radera anslag

en: Delete Group
sv: Radera grupp

en: Delete IM Block
sv: Ta bort IM-block

en: Delete Location Type
sv: Ta bort Platstyp

en: Delete Mail Settings
sv: Radera inställningar för e-post

en: Delete Mailing
sv: Radera utskick

en: Delete Mapping
sv: Ta bort mappning

en: Delete Membership
sv: Radera medlemskap

en: Delete Menu
sv: Ta bort meny

en: Delete Message Template
sv: Ta bort meddelandemall

en: Delete Note
sv: Radera anteckning

en: Delete OpenID Block
sv: Ta bort OpenID-block

en: Delete Option "%1"
sv: Ta bort alternativ "%1"

en: Delete Option Group
sv: Ta bort alternativgrupp

en: Delete PDF Page Format
sv: Radera sidformat för PDF-dokument

en: Delete Page - %1
sv: Radera sida - %1

en: Delete Participant Status
sv: Radera deltagarstatus

en: Delete Participants
sv: Radera deltagare

en: Delete Participation
sv: Radera deltagande

en: Delete Participations
sv: Ta bort deltagare

en: Delete Payment Method
sv: Ta bort betalningsform

en: Delete Payment Processor
sv: Ta bort betalningsfunktion

en: Delete Payment ProcessorType
sv: Ta bort betalningsfunktionstyp

en: Delete Permanently
sv: Radera permanent

en: Delete Personal Campaign Page
sv: Radera den privata kampanjsidan

en: Delete Petition
sv: Ta bort upprop

en: Delete Phone Block
sv: Ta bort telefon-block

en: Delete Pledge
sv: Radera betalningsutfästelse

en: Delete Pledges
sv: Ta bort betalningsutfästelse

en: Delete Price
sv: Radera pris

en: Delete Price Field
sv: Radera avgiftsfältet

en: Delete Price Set
sv: Radera avgiftsstruktur

en: Delete Profile Field
sv: Ta bort profilfält

en: Delete Provider
sv: Ta bort leverantör

en: Delete Relationship
sv: Radera relation

en: Delete Reletionship Type
sv: Ta bort Relationstyp

en: Delete Report Template
sv: Radera rapportmall

en: Delete Schedule Reminders
sv: Ta bort schemalagda påminnelser

en: Delete Scheduled Job
sv: Radera schemalagt jobb

en: Delete Status
sv: Radera status

en: Delete Survey
sv: Ta bort enkät

en: Delete Tag
sv: Ta bort etikett

en: Delete Website Block
sv: Ta bort hemsideblock

en: Delete action is missing expected survey ID.
sv: Borttagningshandling saknar förväntad undersöknings-ID.

en: Delete attachment
sv: Ta bort bilaga

en: Delete cases
sv: Radera ärenden

en: Delete contacts
sv: Ta bort kontakter

en: Delete grants
sv: Radera godkännanden

en: Delete only this participant record.
sv: Radera bara denna deltagarpost.

en: Delete participants from event
sv: Radera anmälan helt

en: Delete permanently
sv: Ta bort permanent

en: Delete this address
sv: Radera denna adress

en: Delete this message template
sv: Radera meddelandemall

en: Delete this participant record along with associated participant record(s).
sv: Radera denna deltagarpost inklusive eventuella relaterade deltagarpost(er).

en: Deleted
sv: Borttagen

en: Deleted Activities
sv: Radera åtgärder

en: Deleted Cases
sv: Borttagna ärenden

en: Deleted?
sv: Borttagen?

en: Deleting a financial type cannot be undone.
sv: Du kan inte ångra borttagandet av en finansiell typ.

en: Deleting this group will NOT delete the member contact records. However, all contact subscription information and history for this group will be deleted.
sv: Om du tar bort denna grupp försvinner INTE medlemmarnas kontaktposter. Emellertid försvinner all information om prenumerationer och historik för denna grupp.

en: Delivered
sv: Levererad

en: Delivery Status
sv: Leveransstatus

en: Delivery Summary
sv: Leveranssammanfattning

en: Demographics
sv: Demografi

en: Descending
sv: Nedåtgående

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description is included at the top of the activity edit and view pages for this type of activity.
sv: Beskrivningen visas överst på redigerings- och visningssidor för denna typ av åtgärd.

en: Description of new group
sv: Beskrivning av den nya gruppen

en: Description of the Group
sv: Beskrivning av grupp

en: Description of the Tag
sv: Beskrivning av Tagg

en: Description of the relationship
sv: Beskrivning av förhållande

en: Description of this transaction.
sv: Beskrivning av denna transaktion.

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Descriptive Title for this Footer.
sv: Beskrivande namn på denna sidfot.

en: Descriptive Title for this Header
sv: Beskrivande namn på detta sidhuvud

en: Descriptive title of message - used for template selection.
sv: Beskrivande namn på meddelandemallen

en: Details
sv: Information

en: Details and Notes regarding the activity.
sv: Detaljer och anteckningar kring åtgärden.

en: Determine if the event is free or paid. For paid events, set the payment processor, fee level(s) and discounts. Give online registrants the option to 'pay later' (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
sv: Ange om arrangemanget är kostnadsfritt eller avgiftsbelagt. För avgiftsbelagda arrangemang ange betalningsmotor, avgiftsnivåer och rabatter. Ge deltagarna möjlighet att betala i efterhand (t.ex skicka in en check, eller faktureras).

en: Determine whether an online registration page is available. If so, configure registration, confirmation and thank you page elements and confirmation email details.
sv: Ange om en webbsida för anmälningar ska användas. I så fall, konfigurera registerings-, bekräftelse- och tack-sidor och meddelande.

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Development stage
sv: Utvecklingsläge

en: Did not find a message template with id of %1.
sv: Hittade inte meddelandemall med id %1.

en: Direct member is:
sv: Direktmedlem är:

en: Directories
sv: Filkataloger

en: Directory Cleanup
sv: Rensa mappar

en: Directory Unwritable
sv: Katalogen skrivskyddad

en: Disable
sv: Avaktivera

en: Disable "%1"?
sv: Avaktivera "%1"?

en: Disable %1
sv: Avaktivera %1

en: Disable ACL
sv: Avaktivera ACL

en: Disable ACL Role Assignment
sv: Stäng av ACL-rolltilldelning

en: Disable Campaign
sv: Avaktivera kampanj

en: Disable CiviCRM Profile Field
sv: Avaktivera CiviCRM-profilfält

en: Disable CiviCRM Profile Group
sv: Avaktivera CiviCRM-profilgrupp

en: Disable Contact Type
sv: Avaktivera kontakttyp

en: Disable Custom Field
sv: Avaktivera anpassat fält

en: Disable Event
sv: Avaktivera arrangemang

en: Disable Financial Type
sv: Avaktivera finansiell typ

en: Disable Group
sv: Avaktivera gruppen

en: Disable Location Type
sv: Avaktivera platstyp

en: Disable Mailing Component
sv: Avaktivera utskickskomponenten

en: Disable Multiple Choice Option
sv: Avaktivera flervalsalternativ

en: Disable Outbound Email
sv: Avaktivera utgående e-post

en: Disable Payment Processor
sv: Avaktivera betalningsfunktion

en: Disable Payment ProcessorType
sv: Avaktivera betalningsfunktionstyp

en: Disable Petition
sv: Avaktivera upprop

en: Disable Premium
sv: Avaktivera premie

en: Disable Price
sv: Avaktivera pris

en: Disable Price Option
sv: Deaktivera avgiftsalternativ

en: Disable Price Set
sv: Deaktivera avgiftsstruktur

en: Disable Provider
sv: Avaktivera leverantör

en: Disable Relationship
sv: Avaktivera relation

en: Disable Relationship Type
sv: Avaktivera relationstyp

en: Disable Scheduled Job
sv: Avaktivera schemalagt jobb

en: Disable Status
sv: Avaktivera status

en: Disable Survey
sv: Avaktivera enkät

en: Disable the email confirmation for unverified contacts?
sv: Stänga av e-postbekräftelsen för o-verifierade kontakter?

en: Disable this message template
sv: Avaktivera denna meddelandemall

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Disabled (Missing)
sv: Avaktiverad (saknas)

en: Disabled Statuses
sv: Avavktiverade deltagarstatus

en: Disabling this option will prevent CiviCRM from checking for important security updates. Are you sure?
sv: Om du avaktiverar denna funktion kommer CiviCRM inte att kunna kontrollera viktiga säkerhetsuppdateringar. Är du säker?

en: Discount Amount
sv: Rabattvärde

en: Discount Name
sv: Rabattnamn

en: Discount Set
sv: Rabattgrupp

en: Discounted Fees
sv: Rabatterade avgifter

en: Discounts
sv: Rabatter

en: Discounts by Signup Date?
sv: Rabatter efter anmälningsdatum

en: Display Amount?
sv: Visa belopp?

en: Display Format
sv: Visningsformat

en: Display In Honor Roll
sv: Visa i hedersrullan

en: Display Membership Fee
sv: Visa medlemsavgift

en: Display Minimum Contribution Amount?
sv: Visa minsta inbetalningsbelopp?

en: Display Name
sv: Visat namn

en: Display Options
sv: Visningsalternativ

en: Display Preferences
sv: Visningsalternativ

en: Display Results As
sv: Visa resultat som

en: Display Results as Relationship
sv: Visa resultaten som relationer

en: Display Settings For Results
sv: Inställningar för resultatvisning

en: Display Style
sv: Visningsstil

en: Display amount next to each option? If no, then the amount should be in the option description.
sv: Visa beloppet vid varje val? Om inte så måste beloppet stå i beskrivningen av fältet.

en: Display contacts who opened emails from a mailing
sv: Visa de kontakter som öppnat epostmeddelandet i ett utskick

en: Display in Honor Roll?
sv: Visa i hedersrullan?

en: Display label for this status.
sv: Visad ledtext för denna status.

en: Display name for this Membership status (e.g. New, Current, Grace, Expired...).
sv: Visningsnamn för denna medlemskapsstatus (exvis. Ny, Innevarande, Utgående, Utgången)

en: Display name format for individual contact display names.
sv: Visningsformat för namn på kontakter av persontyp.

en: Displaying contacts where:
sv: Visar kontakter där:

en: Distance
sv: Avstånd

en: Do Not E-mail
sv: Skicka inte e-post

en: Do Not Email
sv: Skicka inte Epost

en: Do Not Mail
sv: Skicka inte brev

en: Do Not Phone
sv: Ring inte

en: Do Not Sms
sv: Skicka inte SMS

en: Do Not Trade
sv: Ingen försäljning

en: Do not display an image
sv: Visa inte bild

en: Do not email
sv: Skicka inte e-post

en: Do not enable this feature if you are using this profile as an HTML Form Snippet embedded in a non-CiviCRM web page. reCAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting a stand-alone form with reCAPTCHA included will always result in a reCAPTCHA validation error.
sv: Aktivera inte denna funktion om du använder profilen som en komponent i ett HTML-formulär inbäddat i en sida som inte ingår i CiviCRM. reCAPTCHA kräver dynamisk sidladdning och användning från en statisk sida kommer alltid att misslyckas med valideringen.

en: Do not mail
sv: Skicka inte brev

en: Do not merge
sv: Slå inte ihop

en: Do not phone
sv: Ring inte

en: Do not print labels for contacts with "Do Not Mail" privacy option checked
sv: Skriv inte ut etiketter för kontakter med "Skicka inte e-post"

en: Do not sms
sv: Skicka inte SMS

en: Do not trade
sv: Ingen försäljning

en: Do you really want to remove this Smart Group?
sv: Är säker på att du vill radera denna smarta grupp?

en: Do you want a registration confirmation email sent automatically to the user? This email includes event date(s), location and contact information. For paid events, this email is also a receipt for their payment.
sv: Vill du skicka ett bekräftelsemeddelande med e-post till användare automatiskt? Meddelandet innehåller arrangemangsdatum, plats och kontaktinformation. För betalda arrangemang är detta också ett kvitto på deras betalning.

en: Do you want to <a %1>edit the existing activity</a>?
sv: Vill du <a href="%1">redigera den existerande åtgärden</a>?

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: Do you want to delete this message template?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna meddelandemall?

en: Do you want to include this field in the Profile's Search form?
sv: Vill du inkludera detta fält i profilsökningsformuläret?

en: Do you want to release respondents for '%1' ?
sv: Vill du släppa svaranden för '%1' ?

en: Do you want to remove this dashlet as an "Available Dashlet", AND delete it from all user dashboards?
sv: Vill du ta bort denna kontroll från 'Tillgängliga kontroller' OCH ta bort den från alla kontrollpaneler där den nu används?

en: Do you want to reserve respondents for '%1' ?
sv: Vill du reservera svaranden för '%1' ?

en: Document Body
sv: Dokumentinnehåll

en: Does Event allow multiple registrations from same email address?
sv: Tillåt flera anmälningar från samma mejladress?

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Does the contact have a %1 Account?
sv: Har kontakten ett %1-konto?

en: Does the mailing track click throughs?
sv: Spårar utskicket genomklickningar?

en: Does the server exist?
sv: Existerar servern?

en: Does the webserver know where files are stored?
sv: Vet webbservern om var filerna lagras?

en: Does this Custom Field Set allow multiple records?
sv: Ska den här anpassade fältuppsättningen tillåta multipla poster?

en: Does this Payment Processor Type support recurring donations?
sv: Stödjer denna typ av betalningsfunktion återkommande betalningar?

en: Does this contact not want to be emailed?
sv: Vill inte den här kontakten få e-post?

en: Does this contact not want to be mailed?
sv: Vill inte den här kontakten få brev?

en: Does this contact not want to be phoned?
sv: Vill inte den här kontakten bli uppringd?

en: Does this contact not want to receive messages?
sv: Vill inte den här kontakten få meddelanden?

en: Does this contact not want trade?
sv: Vill inte den här kontakten få erbjudanden om försäljning?

en: Does your SMTP server require authentication (user name + password)?
sv: Kräver din SMTP-server autentisering (användarnamn och lösenord)?

en: Domain
sv: Domännamn

en: Domain (organization) address
sv: Domänens (organisationens) adress

en: Domain (organization) email
sv: Domänens (organisationens) epost

en: Domain Email Address must use a valid email address format (e.g. 'info@example.org').
sv: Domän E-postadress måste använda ett giltigt e-postadressformat (t.ex. "info@example.org).

en: Domain Name
sv: Domännamn

en: Domain address - displays your organization's postal address.
sv: Domänadress - visar din organisations postadress.

en: Domain information for '%1' has been saved.
sv: Domäninformationen för %1 har sparats.

en: Domain name
sv: Domännamn

en: Don't Link this Field
sv: Länk inte det här fältet

en: Don't list my contribution in the honor roll.
sv: Visa inte mina inbetalningar i hedersrullan.

en: Don't see your event listed? Try "Search All or by Date Range" above.
sv: Syns inte arrangemanget du letade efter? Prova "Sök alla, eller inom datumintervall" här ovanför.

en: Donate Link Text
sv: Donera länktext

en: Donate Now
sv: Donera nu

en: Donation Button
sv: Knapp för Donation

en: Donations
sv: Donationer

en: Done
sv: Klar

en: Done with Preview
sv: Avsluta förhandsgranskning

en: Donor Name
sv: Donators namn

en: Donors
sv: Givare

en: Double quotes are not allow in from name.
sv: Citationstecken är inte tillåtna i frånnamnet.

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download Batch
sv: Ladda ner sats

en: Download CiviCRM.
sv: Ladda ner CiviCRM

en: Download Conflicts
sv: Ladda ner konflikter

en: Download Duplicates
sv: Ladda ner duplikat

en: Download Error
sv: Fel vid nedladdning

en: Download Errors
sv: Ladda ner felaktiga poster

en: Download Extension
sv: Ladda ner tillägg

en: Download Mismatched Contacts
sv: Ladda ner omatchade kontakter

en: Download and Install
sv: Ladda ner och installera

en: Download and Install "%1"?
sv: Ladda ner och installera "%1"?

en: Download iCalendar File
sv: Ladda ner iCalendar-fil

en: Download iCalendar File:
sv: Ladda ner iCalendar-fil:

en: Download iCalendar entry for this event.
sv: Hämta iCalendar-fil för detta arrangemang.

en: Download iCalendar file for current and future public events.
sv: Hämta iCalendar-fil för pågående och kommande synliga arrangemang.

en: Download location
sv: Nedladdning från

en: Download now
sv: Ladda ner nu

en: Downloading this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing or upgrading comes from a trusted source.
sv: Genom att ladda ner detta tillägga får du tillgång till ny funktionalitet. Se till att tillägget som du installerar eller uppgraderar kommer från en betrodd källa.

en: Downloading...
sv: Laddar ner...

en: Draft / Unscheduled
sv: Utkast / Inte schemalagd

en: Drilldown Report ID
sv: Prioriteringsrapport ID

en: Drop-down (select list)
sv: Drop-down (välj i lista)

en: Dropdown Options
sv: Alternativ för rullgardinsmenyer

en: Drupal Database Details
sv: Drupal databasdetaljer

en: Drupal Database Settings
sv: Drupal databasinställningar:

en: Drupal ID
sv: ID för Drupal

en: Drupal Menu
sv: Drupalmeny

en: Drupal User
sv: Användare i Drupal

en: Drupal User Registration
sv: Drupal användarregistrering

en: Drupal session table cleared.
sv: Drupals sessionstabeller har rensats.

en: Due Date
sv: Förfallodatum

en: Duplicate
sv: Duplikat

en: Duplicate Contacts
sv: Duplicerade kontakter

en: Duplicate Export Mapping Name
sv: Duplicerat namn på exportmappning

en: Duplicate Import Mapping Name
sv: Namnet används redan

en: Duplicate Matching
sv: Hantering av duplikat

en: Duplicate Matching Rule
sv: Regel för dublettmatchning

en: Duplicate Option label
sv: Alternativetiketten finns redan

en: Duplicate Rows
sv: Duplicerade rader

en: Duplicate matching rule
sv: Regel för dubblettmatchning

en: Duplicate weight value
sv: Sorteringsvärdet används redan

en: Duration
sv: Tidsåtgång

en: Duration (Days)
sv: Varaktighet (dagar)

en: Duration (min)
sv: Varaktighet (minuter)

en: Duration Interval
sv: Varaktighet intervall

en: Duration of this membership (e.g. 30 days, 2 months, 5 years, 1 lifetime)
sv: Varaktighet av detta medlemskap (t.ex. 30 dagar, 2 månader, 5 år, livstid)

en: Dynamic
sv: Dynamisk

en: Dynamic Form Creator
sv: Skapare för dynamiska formulär

en: EXAMPLE:
sv: EXEMPEL:

en: EXAMPLE: A price set with 3 price fields. National membership (with 3 price options - radio button style), Regional membership (checkbox), and an optional magazine subscription.
sv: EXEMPEL: En avgiftsstruktur med 3 avgiftsfält. Nationellt medlemsskap (med 3 avgiftsalternativ - radioknappar), regionalt medlemskap (kryssruta) och en valbar tidningsabonnemang.

en: EXAMPLE: If you set a length of 8 on 'Street Address', then '101 Delaplane Ave.' would match '101 Delaplain St.' because the first 8 characters are the same. If Length is left blank, then the comparison is done on the entire field value.
sv: EXEMPEL: Om du sätter längden till 9 på 'Gatuadress' så kommer 'Drottningbron' add matcha 'Drottninggatan' eftersom de 9 första tecknen är samma. Om längden är samma kommer jämförelsen att göras på hela fältet.

en: EXAMPLE: You can enter <em>fiesta</em>, and get a match on a contact with a note containing <em>Fall Fiesta</em>
sv: EXEMPEL: Du kan skriva <em>fiesta</em> och får då träff på kontakter som har en anteckning som innehåller <em>Fall Fiesta</em>.

en: EXAMPLES
sv: EXEMPEL

en: EXCLUDE Recipients of These Message(s)
sv: EXKLUDERA mottagare av dessa utskick

en: Each
sv: Varje

en: Each file must be less than %1M in size. You can also add a short description.
sv: Filer måste vara mindre än %1M stor. Du kan också lägga till en kort beskrivning.

en: Each financial type relates to a number of <a href="%1">financial accounts</a> to track income, accounts receivable, and fees.</p>
sv: Varje finansiell typ är relaterat till ett antal <a href='%1'>konton</a> för att bokföra inkomster, kundfordringar och avgifter.</p>

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit %1
sv: Redigera %1

en: Edit %1 Smart Group Criteria
sv: Redigera villkor för smart grupp %1

en: Edit ACL
sv: Editera ACL

en: Edit ACL -  %1
sv: Ändra ACL - %1

en: Edit ACL Role Assignment
sv: Ändra ACL rolltilldelning

en: Edit API keys
sv: Redigera API-nycklar

en: Edit Address Elements
sv: Redigera adressdelar

en: Edit Batch
sv: Redigera bearbetningssats

en: Edit Campaign
sv: Ändra kampanj

en: Edit CiviCRM Profile Field
sv: Redigera CiviCRM-profilfält

en: Edit CiviCRM Profile Group
sv: Redigera CiviCRM-profilgrupp

en: Edit Comment
sv: Redigera kommentar

en: Edit Complete Street Address
sv: Redigera fullständig gatuadress

en: Edit Contact
sv: Redigera kontakt

en: Edit Contact (View Contact Summary Page)
sv: Redigera kontakt (Visa kontaktsammanfattning)

en: Edit Contact Details
sv: Ändra kontaktdetailer

en: Edit Contact Information
sv: Redigera Kontaktinformation

en: Edit Contact Name
sv: Redigera kontaktens namn

en: Edit Contact Type
sv: Ändra kontakttyp

en: Edit Contribution
sv: Redigera inbetalning

en: Edit Credit Card
sv: Redigera kreditkort

en: Edit Custom Field
sv: Redigera anpassat fält

en: Edit Data Entry Batch
sv: Ändra datainmatnings-sats

en: Edit Date Settings
sv: Redigera datuminställningar

en: Edit Date Type
sv: Redigera datumtyp

en: Edit DedupeRule
sv: Ändra duplikatelimineringsregel

en: Edit Domain Information
sv: Redigera domäninformation

en: Edit Event Template
sv: Redigera mall för arrangemang

en: Edit Field
sv: Redigera fält

en: Edit Financial Type
sv: Redigera finansiell typ

en: Edit Financial Type Account
sv: Redigera konto för finansiell typ

en: Edit Grant
sv: Redigera anslag

en: Edit Group
sv: Redigera grupp

en: Edit Link
sv: Redigeringslänk

en: Edit Location Type
sv: Ändra Platstyp

en: Edit Mail Settings
sv: Redigera inställningar för e-post

en: Edit Mailing Component
sv: Redigera utskickskomponenten

en: Edit Mapping
sv: Ändra mappning

en: Edit Membership
sv: Ändra medlemskap

en: Edit Membership Status
sv: Redigera medlemskapstatus

en: Edit Membership Type
sv: Redigera medlemsskapstyp

en: Edit Menu
sv: Redigera meny

en: Edit Message Template
sv: Redigera meddelandemall

en: Edit Multiple Choice Option
sv: Redigera flervalsalternativ

en: Edit Multiple Choice Options
sv: Redigera flervalsalternativ

en: Edit Note
sv: Ändra anteckning

en: Edit Option
sv: Redigera val

en: Edit Option Group
sv: Redigera alternativgrupp

en: Edit PDF Page Format
sv: Redigera sidformat för PDF-dokument

en: Edit Participant Status
sv: Redigera deltagarstatus

en: Edit Participant Status Options
sv: Hantera deltagarstatus

en: Edit Participation
sv: Redigera deltagande

en: Edit Payment Method
sv: Redigera betalningsform

en: Edit Payment Processor
sv: Ändra betalningsfunktion

en: Edit Payment ProcessorType
sv: Ändra betalningsfunktionstyp

en: Edit Personal Campaign Page
sv: Redigera den privata kampanjsidan

en: Edit Petition
sv: Redigera upprop

en: Edit Pledge
sv: Redigera betalningsutfästelse

en: Edit Premium
sv: Editera Premium

en: Edit Price
sv: Ändra avgift

en: Edit Price Field
sv: Redigera fältet

en: Edit Price Option
sv: Redigera alternativen

en: Edit Price Options
sv: Redigera alternativen

en: Edit Price Set
sv: Redigera avgiftsstruktur

en: Edit Provider
sv: Ändra leverantör

en: Edit Relationship
sv: Redigera relation

en: Edit Relationship Type
sv: Ändra Relationstyp

en: Edit Report Template
sv: Redigera rapportmall

en: Edit Rule
sv: Redigera regel

en: Edit Schedule Reminders
sv: Redigera schemalagda påminnelser

en: Edit Scheduled Job
sv: Ändra schemalagt jobb

en: Edit Scheduled Pledge Payment
sv: Redigera schemalagd betalning enligt utfästelse

en: Edit Search Criteria
sv: Ändra sökvillkor

en: Edit Settings
sv: Redigera inställningar

en: Edit Smart Group Criteria
sv: Ändra på villkor för smart grupp

en: Edit Smart Group Search Criteria for %1
sv: Ändra på villkor för den smarta gruppen '%1'

en: Edit Status
sv: Ändra Status

en: Edit Street Address
sv: Redigera gatuadress

en: Edit Survey
sv: Redigera enkät

en: Edit Tag
sv: Ändra etikett

en: Edit Tags
sv: Redigera etiketter

en: Edit Your Page
sv: Redigera din sida

en: Edit Your Personal Campaign Page
sv: Redigera din privata kampanjsida

en: Edit activity
sv: Redigera åtgärd

en: Edit address
sv: Redigera adress

en: Edit all reports that have been marked as reserved
sv: Ändra rapporter som har märkts som 'reserverade'.

en: Edit association rule
sv: Redigera sammankopplad regel

en: Edit communication preferences
sv: Ändra kommunikationspreferenser

en: Edit demographics
sv: Redigera demografiska uppgifter

en: Edit flag was not numeric.
sv: Flagga för redigering var ej numerisk.

en: Edit info
sv: Redigera information

en: Edit name
sv: Redigera namn

en: Edit settings
sv: Redigera inställningar

en: Edit this message template
sv: Ändra meddelandemall

en: Editing Contacts
sv: Redigering av kontaktinformation

en: Either filter on at least one relationship type, or de-select Staff Member and Relationship from the list of fields.
sv: Om du vill filtrera på medarbetare måste du också ange medarbetarens roll. Annars måste du välja bort personal och roll ur filterkriterierna.

en: Elected Officals:
sv: Valda företrädare:

en: Email
sv: E-post

en: Email %1
sv: Epost %1

en: Email (Contact A)
sv: Epost (kontakt A)

en: Email (Contact B)
sv: Epost (kontakt B)

en: Email (Main)
sv: Epost (primär)

en: Email (reserved)
sv: Epost (reserverad)

en: Email - schedule/send via CiviMail
sv: Epost - schemalägg/skicka via CiviMail

en: Email - send now
sv: Epost - skicka nu

en: Email - send now (to 50 or less)
sv: Epost - skicka nu (till 50 kontakter eller färre)

en: Email - unhold addresses
sv: E-post - slå av pausning

en: Email 1
sv: Epost 1

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Email Delivery
sv: Epostleverans

en: Email Delivery Settings
sv: Inställningar för E-postleverans

en: Email Disabled
sv: E-post avaktiverat

en: Email Domain
sv: Epost-domän

en: Email Format
sv: Epostformat

en: Email Greeting
sv: E-posthälsning

en: Email Greeting - Custom
sv: Eposthälsning - anpassad

en: Email Greeting Custom
sv: Egen e-posthälsning

en: Email Hold
sv: Epost pausad

en: Email Invoice
sv: Epostfaktura

en: Email Location Type
sv: Adresstyp för e-post

en: Email Notification
sv: E-postmeddelande

en: Email On Hold
sv: E-post pausad

en: Email Receipt to Contributor?
sv: Skicka e-postbekräftelse till inbetalaren?

en: Email Receipts
sv: E-post Kvitton

en: Email Report Instance To
sv: E-postrapport instans till

en: Email Screen
sv: Epostinnehåll

en: Email Sent
sv: Epost skickad

en: Email Settings
sv: Epostinställningar

en: Email a Contact
sv: Skicka e-post till en kontakt

en: Email a complete copy of this activity record to other people involved with the case. Click the top left box to select all.
sv: Skicka en komplett kopia av åtgärdslistan till andra personer involverade i ärendet med epost. Klicka i rutan överst till vänster för att välja alla.

en: Email address
sv: Epostadress

en: Email address domain (the part after @).
sv: E-postdomän (delen efter @).

en: Email address is not valid
sv: Epostadressen är inte giltig

en: Email address is required to opt out.
sv: E-postadress krävs för att avböja utskick.

en: Email domain must use a valid internet domain format (e.g. 'example.org').
sv: E-postdomänen måste använda ett giltigt Internet-domänformat (t.ex. 'example.org')

en: Email has NOT been sent to %1 contact(s) - communication preferences specify DO NOT EMAIL OR valid Email is NOT present.
sv: Mejl har INTE skickats till %1 person(er) - deras inställningar för kommunikation anger INGEN EPOST eller de saknar epostadress.

en: Email has been sent to : %1
sv: Ett epostmeddelande har skickats till : %1

en: Email is not valid.
sv: Epostadressen är ogiltig

en: Email on hold - generally due to bouncing.
sv: E-post pauserad - vanligen beroende på studsande meddelande.

en: Email only
sv: Bara epost

en: Email sent.
sv: E-post skickad.

en: Email was NOT sent to %1 contacts (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
sv: E-post skickades inte till %1 kontakter (ingen e-postadress tillgänglig, eller kommunikationspreferenser som anger 'INTE E-POST' eller så är kontakten avliden).

en: Email will NOT be sent to %count contact. | Email will NOT be sent to %count contacts.
sv[0]: E-post kommer INTE att skickas till %count kontakt.
sv[1]: E-post kommer INTE att skickas till %count kontakter.

en: Email-to-Activity Processing
sv: Konvertering av e-post till åtgärder.

en: Email:
sv: E-postadress:

en: Email: %1 has been successfully opted out
sv: E-postadressen %1 har tagits bort från utskick.

en: Emailed Invoice
sv: Epostfaktura

en: Emailed Invoice.
sv: Epostfaktura.

en: Emergency
sv: Akut

en: Employee <-> Employer and Household relationships both have special characteristics.
sv: Relationerna Anställd <-> Arbetsgivare och Hushåll har speciella egenskaper.

en: Employee Name
sv: Arbetstagare

en: Employee Since
sv: Anställd sedan

en: Employee of
sv: Anställd av

en: Employer
sv: Arbetsgivare

en: Employer Name
sv: Arbetsgivare

en: Employer of
sv: Arbetsgivare till

en: Employment relationship.
sv: Anställningsförhållande.

en: Empties template cache and/or temporary upload file folders.
sv: Tömmer mallcachen och/eller mappar med temporära uppladdade filer.

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable "%1"?
sv: Aktivera "%1"?

en: Enable %1
sv: Aktivera %1

en: Enable <a href='%1'>case types</a>.
sv: Aktivera <a href='%1'>ärendetyper</a>.

en: Enable >>
sv: Aktivera >>

en: Enable ACL
sv: Aktivera ACL

en: Enable ACL Role Assignment
sv: Slå på ACL-rolltilldelning

en: Enable Campaign
sv: Aktivera kampanj

en: Enable CiviCRM Profile Field
sv: Aktivera CiviCRM-profilfält

en: Enable CiviCRM Profile Group
sv: Aktivera CiviCRM-profilgrupp

en: Enable CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport and/or CiviGrant components.
sv: Aktivera komponenterna CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport och/eller CiviGrant.

en: Enable Components
sv: Aktivera tillägg

en: Enable Contact Type
sv: Aktivera kontakttyp

en: Enable Custom Field
sv: Aktivera anpassat fält

en: Enable Event
sv: Aktivera arrangemang

en: Enable Financial Type
sv: Aktivera finansiell typ

en: Enable Group
sv: Aktivera gruppen

en: Enable Location Type
sv: Aktivera platstyp

en: Enable Mailing Component
sv: Aktivera utskickskomponenten

en: Enable Multi Site Configuration
sv: Aktivera inställningar för multi-site

en: Enable Multiple Languages
sv: Aktivera flerspråksstöd

en: Enable Pay Later option?
sv: Aktivera möjlighet att välja efterhandsbetalning?

en: Enable Payment Processor
sv: Aktivera betalningsfunktion

en: Enable Payment ProcessorType
sv: Aktivera betalningsfunktionstyp

en: Enable Personal Campaign Pages
sv: Aktivera privata kampanjsidor

en: Enable Personal Campaign Pages?
sv: Aktivera privata kampanjsidor?

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this contribution page)
sv: Aktivera privata kampanjsidor? (för den här inbetalningssidan)

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this event)
sv: Aktivera privata kampanjsidor? (för den här händelsen)

en: Enable Petition
sv: Aktivera insamling

en: Enable Popup Forms
sv: Tillåt popupformulär

en: Enable Price
sv: Aktivera pris

en: Enable Price Option
sv: Aktivera avgiftalternativ

en: Enable Price Set
sv: Aktivera prissstruktur

en: Enable Provider
sv: Aktivera leverantör

en: Enable Relationship
sv: Aktivera relationer

en: Enable Relationship Type
sv: Aktivera relationstyp

en: Enable Scheduled Job
sv: Aktivera schemalagt jobb

en: Enable Status
sv: Aktivera status

en: Enable Survey
sv: Aktivera enkät

en: Enable components
sv: Aktivera komponenter

en: Enable debugging features including display of template variables and backtracing.
sv: Aktivera felsökningsfunktioner, inkluderande visning av mall-variabler och bakåtspårning.

en: Enable mapping for this profile?
sv: Aktivera karta för denna profil?

en: Enable multiple bulk email address for a contact.
sv: Aktivera flera massutskicksepostadresser för en kontakt.

en: Enable repetition.
sv: Aktivera upprepning.

en: Enable the required CiviCRM components.(CiviContribute, CiviEvent etc.)
sv: Aktivera önskade CiviCRM-komponenter (CiviEvent, CiviMail etc.)

en: Enable this message template
sv: Aktivera meddelandemall

en: Enable workflow support for CiviMail
sv: Aktivera stöd för arbetsflöde i CiviMail

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enabled components are listed in the right-hand box. Disabled components are listed in the left-hand box. Highlight a component and click the Enable or Disable button to move it from one box to the other. Then click <strong>Save</strong>.
sv: Aktivera de komponenter som listas i högra rutan. Slå av de komponenter som listas i den vänstra rutan. Markera en komponent och klicka <strong>Slå på</strong> eller <strong>Slå av</strong> för att flytta från den ena

en: Enabled?
sv: Aktiverad?

en: Enabling multiple languages changes the schema of your database, so make sure you know what you are doing when enabling this function; making a database backup is strongly recommended.
sv: Att aktivera flerspråksstöd ändrar schemat för din databas, och var säker på att du vet vad du gör om du vill aktivera detta. SE TILL ATT DU HAR EN BACKUP.

en: Encounter Medium
sv: Kontaktmetod

en: End
sv: Slut

en: End Date
sv: Slutdatum

en: End Date / Time
sv: Slut datum/tid

en: End Date One
sv: Slutdatum Ett

en: End Date Two
sv: Slutdatum Två

en: End Event
sv: Avsluta ett arrangemang

en: End date
sv: Slutdatum

en: End date should be after Start date.
sv: Slutdatum måste vara efter startdatumet.

en: Ends
sv: Slutar

en: Ends with
sv: Slutar med

en: English ordinal suffix for the day of the month ('st', 'nd', 'rd', 'th')
sv: Svensk ordningssuffix för dag i månaden (':a', ':a', ':e', ':e')

en: Enter a descriptive name for this address block such as "Summer Home", "School Address", etc.
sv: Ange ett beskrivande namn för detta adressfält, som "Sommarbostad", "Skoladress" etc.

en: Enter a descriptive name for this permission (e.g. 'Edit Advisory Board Contacts').
sv: Ange ett förklarande namn för denna behörighet (exempelvis: 'Redigera arbetsutskottets kontakter').

en: Enter a message to accompany this contribution.
sv: Skriv ett meddelande att skickas med denna inbetalning.

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'Thanks for registering for this event.'
sv: Skriv in det meddelande du vill skall finnas först i bekräftelsemailet. Till exempel: 'Tack för din anmälan till detta arrangemang!'

en: Enter a name and description for your Saved Search
sv: Ange ett namn och en beskrivning för den sparade sökningen

en: Enter a new organization
sv: Skapa ny organisation

en: Enter a positive integer
sv: Fyll i ett positivt tal

en: Enter a single email address or select an existing group and click "Send a Test Mailing." Once you receive the test mailing:
sv: Ange en e-postadress eller välj en befintlig grupp och klicka "Skicka ett provutskick". När du fått provutskicket:

en: Enter a unique name and a description for your new group here. Then click 'Continue' to find contacts to add to your new group.
sv: Ange ett unikt namn och en beskrivning av den nya gruppen. Klicka sedan 'Fortsätt' för att leta reda på kontakter att lägga i gruppen.

en: Enter a valid URL
sv: Ange en giltig URL

en: Enter a valid Website.
sv: Ange en giltig hemsida

en: Enter a valid web location beginning with 'http://' or 'https://'. EXAMPLE: http://www.mysite.org/
sv: Ange en giltig webb plats som börjar med "http://" eller "https://'. EXEMPEL: http://www.mysite.org/

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event. For example, if this price field is for a table at a fundraiser which seats eight people, you would set Participant Count to 8.
sv: Mata in ett värde här om du vill öka antalet anmälda deltagare per enhet gentemot det totala antalet deltagare för arrangemanget. Till exempel, om denna avgiftsstruktur avser ett bord för åtta på en sponsormiddag, ska "Deltagarantal" sättas till 8.

en: Enter at least one result option.
sv: Skriv in minst ett sökalternativ.

en: Enter colors in hexadecimal format prefixed with <em>#</em>. EXAMPLE: <em>#FF0000</em> = Red. You can do a web search on 'hexadecimal colors' to find a chart of color codes.
sv: Ange färger i hexadecimalt format med ett 'brädgårdstecken' före, <em>#</em>. EXEMPEL: <em>#FF0000</em> = rött. Du kan söka på internet efter 'hexadecimala färgkoder' för att hitta tabeller med färgkoder.

en: Enter descriptive name for this matching rule.
sv: Ange ett beskrivande namn för denna matchningsregel.

en: Enter name to save message template
sv: Ange namn för meddelande mall

en: Enter records
sv: Lägg till uppgifter

en: Enter search term...
sv: Fyll i sökterm...

en: Enter subject for the email
sv: Ange ämne för epostmeddelandet

en: Enter the "class path" for this custom search here.
sv: Ange "klass-sökvägen" för denna anpassade sökning här.

en: Enter the Sendmail Path. EXAMPLE: /usr/sbin/sendmail
sv: Ange sökvägen till programmet sendmail(). Till exempel /usr/bin/sendmail.

en: Enter the character used to separate data columns in your import file. By default, the field will populate with the separator defined in your global settings. Common values include a comma, semicolon, or pipe character. To import a tab separated file, enter "tab" (without quotes) in the field.
sv: Ange vilket tecken som används för att separera kolumner i importfilen. Som standard kommer fälten att separeras med det tecken som du angett i systeminställningarna. Vanliga värden är t.ex komma, semikolon eller '|' (pipe). Om fälten separeras med tabulatortecken, skriv "tab" (utan citattecknen) i fältet.

en: Enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM domain. Use the %1 token to include this value in mailing content. It is used in the default Opt-out Message.
sv: Ange namnet på organisationen som äger denna CiviCRM-webbplats och domän. Använd platshållaren %1 för att inkludera detta i utskicksinnehåll. Det används också i meddelandet för att aktivt avböja utskick.

en: Enter up to fifteen (15) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Price Options link after saving this new field. Enter a description of the option in the 'Label' column, and the associated price in the 'Amount' column. Click the 'Default' radio button to the left of an option if you want that to be selected by default.
sv: Du kan mata in upp till 15 svarsalternativ i denna tabell (klicka 'lägg till ytterligare val' för att få flera). Om du behöver fler än 10 alternativ kan du skapa ett obegränsat antal genom att använda länken Redigera Prisalternativ efter att ha sparat detta fält. Ange en beskrivning av valet i fältet "Beteckning", och priset för det valet i fältet "Belopp". Kryssa i "Standard" om alternativet skall vara förvald.

en: Enter valid email address.
sv: Ange en giltig epostadress.

en: Enter values for the fields you wish to update. Leave fields blank to preserve existing values.
sv: Mata in värden för de fält som du vill uppdatera. Lämna övriga fält tomma så behåller de sina tidigare värden.

en: Enter your email address and check the box next to each mailing list you want to join. Then click the <strong>Subscribe</strong> button. You will receive a confirmation request via email for each selected list. Activate your subscription to each list by responding to the corresponding confirmation email.
sv: Skriv in din e-postadress och markera de listor du vill prenumerera på. Tryck sedan på <strong>Prenumerera</strong>. Du får sedan ett bekräftelsemeddelande per lista via e-post. Dina prenumerationer aktiveras så snart du svarat på motsvarande e-postmeddelande.

en: Enter your email address and click <strong>Subscribe</strong>. You will receive a confirmation request via email shortly. Your subscription will be activated after you respond to that email.
sv: Skriv in din e-postadress och tryck på <strong>Prenumerera</strong>. Du får sedan ett bekräftelsemeddelande via e-post. Din prenumeration aktiveras så snart du svarat på det.

en: Entity
sv: Objekt

en: Entity Table
sv: Enhetstabell

en: EntityBatch ID
sv: Enhet batch ID

en: EntityBatch Table
sv: Enhet batch tabell

en: Error
sv: Fel

en: Error Code:
sv: Felkod:

en: Error Details
sv: Totalt antal rader

en: Error Field
sv: Felfält

en: Error Value
sv: Felvärde

en: Error loading module file (%1). Please restore the file or disable the module.
sv: Fel vid laddning av modul-filen (%1). Återställ filen eller avaktivera modulen.

en: Error message:
sv: Felmeddelande:

en: Error type: Could not find a valid session key.
sv: Feltyp: Kunde inte hitta en giltig nyckel för sessionen.

en: Error: Unable to sync role %role
sv: Fel: Kunde inte synkronisera roll %role

en: Event
sv: Arrangemang

en: Event %%StatusMessage%%
sv: Arrangemang %%StatusMessage%%

en: Event Badge
sv: Arrangemangsnamnskylt

en: Event Cart ID
sv: ID för arrangemangskundvagn

en: Event Configuration
sv: Arrangemangsinställningar

en: Event Contact Email
sv: Kontaktepost för arrangemanget

en: Event Contact Phone
sv: Kontakttelefon för arrangemanget

en: Event Contacts:
sv: Kontaktpersoner för arrangemanget

en: Event Created Date
sv: Arrangemang skapat datum

en: Event Dashboard
sv: Arrangemang Kontrollpanel

en: Event Date
sv: Datum för arrangemanget

en: Event Date(s)
sv: Datum för arrangemang

en: Event Dates
sv: Arrangemangsdatum

en: Event Deleted
sv: Arrangemanget har tagits bort

en: Event Description
sv: Arrangemangsbeskrivning

en: Event End Date
sv: Arrangemangets slut

en: Event Fee
sv: Arrangemangsavgift

en: Event Fee(s)
sv: Avgift(er)

en: Event Fee(s) can not be less than zero. Please select the options accordingly
sv: Arrangemangsavgifter kan inte vara under 0 (noll). Var vänlig justera valen enligt detta

en: Event Fees
sv: Arrangemangsavgifter

en: Event ID
sv: Arrangemangets ID

en: Event Income Report (Detail)
sv: Rapport över arrangemangsintäkter (detaljerad)

en: Event Info
sv: Arrangemangsinfo

en: Event Info Page
sv: Arrangemangsinformationssida

en: Event Info URL
sv: Arrangemangsinfo URL

en: Event Information
sv: Information om arrangemang

en: Event Information and Location
sv: Information om arrangemanget och dess plats

en: Event Information and Settings
sv: Information och inställningar för arrangemang

en: Event Level
sv: Nivå på arrangemang

en: Event Links
sv: Åtgärder

en: Event Location
sv: Plats för arrangemanget

en: Event Name
sv: Arrangemangsnamn

en: Event Name Badge
sv: Arrangemangsnamnskylt

en: Event Page
sv: Arrangemangssida

en: Event Participant Report (List)
sv: Arrangemangsdeltagarrapport (Lista)

en: Event Participants
sv: Deltagare på arrangemanget

en: Event Registration
sv: Anmälan till arrangemang

en: Event Registration Cancelled for %1
sv: Evenemangsanmälan annullerad för %1

en: Event Registration Invoice: %1
sv: Faktura för arrangemangsanmälan: %1

en: Event Registration Link Text
sv: Text för länk till anmälning

en: Event Registration Page
sv: Arrangemangsanmälningssida

en: Event Registration URL
sv: Anmälan till arrangemang URL

en: Event Registration for %1
sv: Arrangemangsanmälan för %1

en: Event Registration for %1 has been updated.
sv: Arrangemangsanmälan för %1 har uppdaterats.

en: Event Source
sv: Källa

en: Event Start Date
sv: Startdatum för arrangemanget

en: Event Summary
sv: Sammanställning arrangemang

en: Event Template
sv: Arrangemangsmall

en: Event Template Title
sv: Namn för arrangemangsmall

en: Event Title
sv: Arrangemangsnamn

en: Event Title OR Event ID (a unique integer assigned by CiviEvent, displayed in the Manage Events listing)
sv: Namn på arrangemang ELLER arrangemangs-ID (ett unikt heltal som syns listan 'Hantera arrangemang')

en: Event Total
sv: Totalsumma

en: Event Type
sv: Arrangemangstyp

en: Event Type
sv: Typ av evenemang

en: Event is currently full, but you can register and be a part of waiting list.
sv: Arrangemanget är för närvarande fullt, men du kan registrera dig och placeras då på väntelista.

en: Event registration for %1 has been added.
sv: Anmälningen för %1 har skapats.

en: Event registration has expired for %1
sv: Evenemangsanmälan för %1 har löpt ut

en: Event registration information for %1 has been updated.
sv: Anmälningsinformationen för %1 har uppdaterats.

en: Events
sv: Arrangemang

en: Events - Pending Registration Expiration Notice
sv: Arrangemang - Väntar på meddelande om anmälningens utlöpning

en: Events - Registration Cancellation Notice
sv: Arrangemang - Meddelande om avanmälan

en: Events by Dates
sv: Arrangemang efter datum

en: Every
sv: Varje

en: Every contact in CiviCRM has a unique ID number. This number will never change and is the most accurate way of identifying a contact.
sv: Varje kontakt i CiviCRM har ett unikt ID-nummer. Detta nummer ändras aldrig och är det säkrast sättet att identifiera en kontakt.

en: Every time cron job is run
sv: Varje gång Cron-jobbet körs

en: Everyone
sv: Alla

en: Example
sv: Exempel

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the total pledge amount will be increased by 10.
sv: Exempel: Om du skriver en betalning på 60 när den planerade beloppet är 50, kommer det totala utfästelsebeloppet ökas med 10.

en: Example: If you want to repeat an %1 6 times, then set 6 as a value for this field.
sv: Exempel: om du vill återupprepa en %1 6 gånger, sätt då värdet i fältet till 6.

en: Example: If your %1 repeats 8th of every month then you would select 8.
sv: Exempel: om du vill repetera ditt %1 den 8:de varje månad så ska du välja 8.

en: Example: You can select Monday, Wednesday and Friday for your %1 to occur on alternate weekdays.
sv: Exempel: Du kan välja måndag, onsdag och fredag om ditt %1 ska upprepas varannan veckodag.

en: Example: You would select options "1 month", if your %1 occurs every month.
sv: Exempel: Du kan välja alternativet "1 månad" om din %1 ska upprepas varje månad.

en: Exclude
sv: Exkludera

en: Exclude Completed Activities
sv: Uteslut avslutade åtgärder

en: Exclude Date(s)
sv: Uteslut datum

en: Exclude Dates
sv: Uteslut datumen

en: Exclude Group(s)
sv: Uteslut medlemmar i grupp(er)

en: Exclude Groups
sv: Uteslut grupper

en: Exclude Mailings
sv: Exkludera utskick

en: Exclude Messages
sv: Uteslut meddelanden

en: Exclude Pay Later Contributions
sv: Uteslut betalningar som är efterhandsbetalningar

en: Exclude Recurring Contributions
sv: Uteslut återkommande inbetalningar

en: Exclude Tag(s)
sv: Uteslut etikett(er)

en: Exclude cases
sv: Uteslut ärenden

en: Exclude contacts with "do not mail" privacy, no street address, or who are deceased.
sv: Uteslut kontakter med "Skicka inte e-post", som saknar postadress eller som är avlidna.

en: Exclude:
sv: Uteslut:

en: Excluded
sv: Ta inte med

en: Exclusion End Date
sv: Undantag slutdatum

en: Exclusion Max Amount
sv: Undantag maximalt belopp

en: Exclusion Min Amount
sv: Undantag minimum belopp

en: Exclusion Start Date
sv: Startdatum för uteslutning

en: Execute Now
sv: Kör nu

en: Execute Scheduled Job
sv: Kör schemalagd jobb

en: Execute Scheduled Job Now
sv: Kör schemalagt jobb nu

en: Exhibition
sv: Utställning

en: Existing Report(s)
sv: Befintlig rapport

en: Existing report(s) from this template
sv: Befintliga rapport(er) från den här mallen

en: Expand all tabs
sv: Öppna alla flikar

en: Expand the 'Report Settings' section, and click 'Include Report on Dashboard'.
sv: Fäll ut 'Rapportinställningar' och markera 'Inkludera rapporten på kontrollpanelen'.

en: Expected
sv: Förväntad

en: Expected Total
sv: Förväntad Total

en: Expected one case-type
sv: Förväntade en ärende-typ

en: Expiration Date
sv: Utgångsdatum

en: Expiration Time
sv: Giltighetstid

en: Expire On
sv: Utgår den

en: Expired
sv: Utgången

en: Expired / Inactive Memberships
sv: Utgångna och inaktiva medlemskap

en: Expired Date
sv: Utgångsdatum

en: Expires
sv: Förfaller

en: Explanatory text displayed at the beginning of the form.
sv: Förklarande text som visas i början av formuläret.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this group of fields.
sv: Förklarande text som visas i början av denna grupp av fält.

en: Explanatory text displayed at the beginning of this sets of fields.
sv: Förklarande text som visas ovanför denna uppsättning fält.

en: Explanatory text displayed at the end of the form.
sv: Förklarande text som visas i slutet av formuläret.

en: Explanatory text displayed below this group of fields.
sv: Förklarande text visas under denna grupp av fält.

en: Explanatory text displayed below this set of fields.
sv: Förklarande text som visas under denna uppsättning fält.

en: Explanatory text displayed to users for this field (can include HTML formatting tags).
sv: Förklarande text visas för användare i det här fältet (du kan använda HTML-formatering).

en: Explanatory text displayed to users for this field.
sv: En förklarande text för fältet som visas för användarna.

en: Explanatory text for profile.
sv: Förklarande text för profilen.

en: Export
sv: Exportera

en: Export Accounting Batch
sv: Exportera bokföringssats

en: Export Activities
sv: Exportera åtgärder

en: Export Activity
sv: Exportera åtgärd

en: Export All or Selected Fields
sv: Exportera alla eller markerade fält

en: Export Batch
sv: Exportera Sats

en: Export Case
sv: Exportera ärende

en: Export Cases
sv: Exportera ärenden

en: Export Contact
sv: Exportera kontakt

en: Export Contacts
sv: Exportera kontakter

en: Export Contributions
sv: Exportera inbetalningar

en: Export Document
sv: Exportera dokument

en: Export Grants
sv: Exportera anslag

en: Export Members
sv: Exportera medlemmar

en: Export Membership
sv: Exportera medlemskap

en: Export PRIMARY fields
sv: Exportera primära fält

en: Export Participant
sv: Exportera deltagare

en: Export Participants
sv: Exportera deltagare

en: Export Pledges
sv: Exportera betalningsutfästelser

en: Export Price Set Info for an Event
sv: Exportera information om avgiftsstrukturer för ett arrangemang

en: Export Type
sv: Exporttyp

en: Export cases
sv: Exportera ärenden

en: Export contacts
sv: Exportera kontakter

en: Export participants
sv: Exportera deltagare

en: Export to CSV
sv: Exportera till CSV

en: Extend Membership by
sv: Förläng medlemskap med

en: Extends
sv: Utökar

en: Extension
sv: Tillägg

en: Extension Disabled
sv: Tillägg avaktiverat

en: Extension Enabled
sv: Tillägg aktiverat

en: Extension Installed
sv: Tillägg installerat

en: Extension Resource URL
sv: Resurs-URL för utökningar

en: Extension Uninstalled
sv: Tillägg avinstallerat

en: Extension Upgrade Failed
sv: Uppgradering av tillägg misslyckades

en: Extension Upgraded
sv: Tillägg uppgraderat

en: Extension name (key)
sv: Tilläggets namn (nyckel)

en: Extensions
sv: Tillägg

en: Extensions URL
sv: URL för tillägg

en: External ID
sv: Externt ID

en: External ID already exists in Database.
sv: Externt ID finns redan i databasen

en: External Identifier
sv: Extern Identifierare

en: FROM Email Address
sv: FRÅN Epostadress

en: FROM Name
sv: FRÅN Namn

en: FROM email address (this must be a valid email account with your SMTP email service provider).
sv: AVSÄNDARE: epostadress (detta måste vara ett giltigt e-postkonto hos din SMTP-tjänstleverantör).

en: FROM email contact %1 doesn't have a relationship to the referenced case.
sv: Avsändarkontakten %1 har inte någon relation med ärendet.

en: FROM name for email.
sv: AVSÄNDARE: namn

en: Failed reading data from %1 during installation
sv: Kunde inte läsa data från %1 under installationsprocessen

en: Failure
sv: Fel

en: Failure Count
sv: Misslyckade Antal

en: Familiar
sv: Familjär

en: Fattorini Name Badge 100x65
sv: Fattorini Namnskylt 100x65

en: February
sv: februari

en: Fee
sv: Avgift

en: Fee Amount
sv: Administrationsavgift

en: Fee Currency
sv: Valuta för avgift

en: Fee Label
sv: Benämning på avgift

en: Fee Level
sv: Avgiftsnivå

en: Fee Level is a required field.
sv: Avgiftsnivå är ett obligatoriskt fält.

en: Fee level
sv: Avgiftsnivå

en: Fees
sv: Avgifter

en: Female
sv: Kvinna

en: Field
sv: Fält

en: Field "%1" is required.
sv: Fältet "%1" är obligatoriskt.

en: Field "body_html" or "body_text" is required.
sv: Fältet "body_html" eller "body_text" krävs.

en: Field Help
sv: Hjälptext för fältet

en: Field Label
sv: Fältrubrik

en: Field Mapping
sv: Fältmatchning

en: Field Name
sv: Fältnamn

en: Field Post Help
sv: Hjälptext efter fältet

en: Field Pre Help
sv: Hjälptext före fältet

en: Field Separator
sv: Fältseparator

en: Field Type
sv: Fälttyp

en: Fields
sv: Fält

en: Fields about the contact you want to collect.
sv: Fält om kontakten som du vill samla in.

en: Fields about the petition.
sv: Fält om namninsamlingen.

en: Fields for this Set
sv: Fält för denna struktur

en: Fields to Include in Export File
sv: Fält att exportera

en: Fields with 'Public' visibility will be displayed on your Event Information page AND will be available in the online registration (self-service) form. For some events you may want to allow staff to select special options with special pricing and / or discounts (using negative price set field values). Select 'Admin' visibility for these Price Fields. They will only be included when staff or volunteers are registering participants from the back-office 'Register Event Participants' screen.
sv: Ett avgiftsfält som är 'Synligt' kommer att visas på arragemangssidorna OCH kommer att vara valbara i webbanmälningsformuläret. För en del arrangemang kanske du vill ge administratörer möjlighet att välja speciella alternativ eller rabatter (som man kan göra genom att använda negativa avgifter). I så fall ska du välja 'Admin' för dom fälten. Dom kommer då bara att vara tillgängliga när administratörer registrerar deltagare via 'Registrera deltagare' i administratörsgränssnittet.

en: File
sv: Fil

en: File %1 does not exist or is not readable
sv: Fil %1 finns inte eller är inte läsbar

en: File '%1' presents a security risk and should be deleted.
sv: Filen '%1' är en säkerhetsrisk och bör tas bort.

en: File On Case
sv: Registrera på ärende

en: File format must be comma-separated-values (CSV).
sv: Filen måste innehålla komma-separerade data (CSV).

en: File format must be comma-separated-values (CSV). File must be UTF8 encoded if it contains special characters (e.g. accented letters, etc.).
sv: Filen måste innehålla komma-separerade data (CSV). Teckenkodningen måste vara UTF8 om filen innehåller special-tecken (t.ex svenska tecken, accenter mm.).

en: File on Case
sv: Lägg till på ärende

en: File on case
sv: Registrera på ärende

en: File permissions
sv: Filrättigheter

en: File size should be less than %1 MByte(s)
sv: Filstorlek ska vara mindre än %1 MByte(s)

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
sv: Filstorleken måste vara mindre än %1 Mbyte (%2 byte)

en: File system path where image files are uploaded. Currently, this path is used for images associated with premiums (CiviContribute thank-you gifts).
sv: Filsystemmapp där uppladdade bilder lagras. Denna mapp används för bilder knutna till premier (CiviContributes tack-gåvor).

en: File system path where temporary CiviCRM files - such as import data files - are uploaded.
sv: Filsystemmapp där CiviCRM kan placera uppladdade temporära data - som importdata.

en: Filed Activities
sv: Arkiverade aktiviteter

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the contribution to an existing contact in your CiviCRM database.
sv: Filer som ska importeras måste vara i 'komma-separerade data'-format (CSV) och måste innehålla data som matchar inbetalningsdata för existerande kontakter i CiviCRM.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the incoming data to an existing contact record in your CiviCRM database.
sv: Filer som ska importeras måste vara i 'komma-separerade data'-format (CSV) och måste innehålla data som matchar data för existerande kontakter i CiviCRM.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the membership data to an existing contact in your CiviCRM database.
sv: Filer som ska importeras måste vara i 'komma-separerade data'-format (CSV) och måste innehålla data som matchar medlemskapsdata för existerande kontakter i CiviCRM.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the participant data to an existing contact in your CiviCRM database.
sv: Filer som ska importeras måste vara i 'komma-separerade data'-format (CSV) och måste innehålla data som matchar deltagardata för existerande kontakter i CiviCRM.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in CSV format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this.
sv: Filer som ska importeras måste vara i 'komma-separarat' format ('comma-separated-values' eller CSV). Man kan exportera data i detta format från de flesta program och applikationer. Studera dokumentationen för din applikation om du inte vet hur man gör det.

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in this format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
sv: Filer som ska importeras måste vara i formatet 'komma-separerade värden' (så kallad CSV). De flesta applikationer kan exportera i detta format. Läs i dokumentationen för din applikation om du inte vet hur du gör detta. Spara filen på en hårddisk (eller annan åtkomlig plats) och fortsätt med steg 1 (Ladda upp data).

en: Fill
sv: Fyll i

en: Fill in your registration information on this page. If you are registering additional people, you will be able to enter their registration information after you complete this page and click &quot;Continue&quot;.
sv: Fyll i din anmälningsinformation här. Om du anmäler flera personer kommer du att få fylla i deras uppgifter efter att du är färdig med denna sida och tryckt på &quot;Fortsätt&quot;.

en: Filter by Activity Type
sv: Filtrera efter aktivitetstyp

en: Filter search by group type(s).
sv: Filtrera sökning efter grupptyp(-er).

en: Filter search by visibility.
sv: Filtrera sökning efter synlighet.

en: Filters
sv: Filter

en: Financial Account
sv: Finansiellt konto

en: Financial Account Type
sv: Financiell kontotyp

en: Financial Account Types
sv: Konto för finansiell typer

en: Financial Accounts
sv: Finansiella konton

en: Financial Page - %1
sv: Finansiell sida -%1

en: Financial Type
sv: Finansiell typ

en: Financial Type - %1
sv: Finansiell typ - %1

en: Financial Type Account
sv: Konto för finansiella typer

en: Financial Type Accounts
sv: Konton för finansiella typer

en: Financial Type ID
sv: Finansiell Typ ID

en: Financial Type Is Active?
sv: Den finansiella typen är aktiv?

en: Financial Type is Reserved?
sv: Den finansiella typen är reserverad?

en: Financial Type is a Required field.
sv: Financiell typ är ett obligatoriskt fält.

en: Financial Type is a required field
sv: Financiell typ är ett obligatoriskt fält

en: Financial accounts correspond to those in your accounting system.  <a href="%1">Financial types</a>, <a href="%2">payment instruments</a>, and <a href="%3">premiums</a> are associated with financial accounts so that they can result in the proper double-entry transactions to export to your accounting system.
sv: Konton för finansiell typer motsvarar de konton som finns i ditt bokföringssystem. <a href="%1">Finansiella typer</a>, <a href="%2">betalningsinstrument</a>, och <a href="%3">premier</a> är kopplade till konton för finansiella typer så att de kan resultera i korrekta bokföringstransaktioner som du kan exportera till ditt bokföringssystem.

en: Find
sv: Sök

en: Find Activities
sv: Sök åtgärder

en: Find Campaign Pages
sv: Hitta Kampanjsida

en: Find Campaigns
sv: Hitta kampanjer

en: Find Cases
sv: Sök ärenden

en: Find Contacts
sv: Sök kontakter

en: Find Contacts to Add to this Group
sv: Sök efter kontakter att lägga till i denna grupp

en: Find Contacts within this Group
sv: Sök efter kontakter inom denna grupp

en: Find Contributions
sv: Sök inbetalning

en: Find Deleted Cases
sv: Sök borttagna ärenden

en: Find Events
sv: Sök arrangemang

en: Find Grants
sv: Hitta anslag

en: Find Groups
sv: Sök grupper

en: Find Mass SMS
sv: Hitta mass-SMS

en: Find Memberships
sv: Sök medlemskap

en: Find My Cases
sv: Hitta mina ärenden

en: Find Participants
sv: Sök deltagare

en: Find Pay Later Contributions
sv: Sök inbetalningar som väntar på efterhandsbetalning

en: Find Petition
sv: Hitta namninsamling

en: Find Pledges
sv: Sök betalningsutfästelser

en: Find Recurring Contributions
sv: Sök efter återkommande inbetalningar

en: Find Respondents
sv: Hitta svaranden

en: Find Respondents To %1
sv: Hitta svaranden till %1

en: Find Survey
sv: Sök enkät

en: Find Target Household
sv: Sök hushåll

en: Find Target Organization
sv: Sök organisation

en: Find contacts by partial or full name or email, type of contact, group, and/or tag. You can then view or edit contact details, print a contact list, or use the <strong>- more actions -</strong> drop down list to assign tags, add contacts to groups, create smart groups, export contact data to a spreadsheet, and more.
sv: Sök efter kontakter genom fullständigt namn eller del därav, typ av kontakt, grupp och / eller etiketter. Du kan sedan visa eller redigera kontaktinformation, skriva ut en kontaktlista, eller använd listrutan med <strong>- fler åtgärder -</strong> för att tilldela etiketter, lägga till kontakter i grupper, skapa smarta grupper, exportera kontaktdata till ett kalkylblad, med mera.

en: Find contacts within
sv: Sök kontakter inom

en: Find mailings by mailing name. You can enter a partial or complete name.
sv: Hitta utskick utifrån utskicksnamnet. Ange namnet, helt eller delvis.

en: Find mailings by the name of the person who created or sent them. You can enter a complete OR partial name (last name, first name format).
sv: Hitta utskick via namn på personen som skapade eller skickade dom. Du kan ange ett komplett namn ELLER ett ofullständigt (format: efternamn, förnamn)

en: Find more cases
sv: Sök ytterligare ärenden

en: Find more event participants
sv: Sök ytterligare deltagare

en: Find more members
sv: Sök ytterligare medlemmar

en: Find more pledges
sv: Sök ytterligare betalningsutfästelser

en: Find out more about this event
sv: Läs mer om arrangemanget här!

en: Find records with tags (regular or tagset tag) which contain a complete or partial word or phrase. EXAMPLE: If you have several tags that contain the word 'Donor', you can find contacts tagged with any of them by entering 'Donor' in this field.
sv: Sök efter poster med en etikett (standard eller en etikett i en etikettstruktur) som innehåller ett visst ord eller en viss fras. EXEMPEL: Om du har flera etiketter som innehåller ordet "givare" kan du hitta alla kontakter som markerats med någon av dessa etiketter genom att mata in "givare" i detta fält.

en: Find...
sv: Sök...

en: First
sv: Först

en: First Donation?
sv: Första donationen?

en: First Name
sv: Förnamn

en: First Name and Last Name OR an email OR an OpenID in the Primary Location should be set.
sv: Förnamn och efternamn ELLER e-postadress ELLER OpenID i den primära adressen måste anges.

en: First Name:
sv: Förnamn:

en: First day of current continuous membership period. Start Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
sv: Första dagen för den rullande medlemskapsperioden. Startdatum kommer automatiskt att sättas baserat på medlemskapstyp om du inte väljer ett datum.

en: First row contains column headers
sv: Första raden innehåller kolumnrubriker

en: First time donor only?
sv: Endast förstagångsgivare?

en: Fiscal Year
sv: Bokföringsår

en: Fiscal Year Start
sv: Start för bokföringsår

en: Fixed Period Start Day
sv: Bestämd periods startdatum

en: Flip between original and duplicate contacts.
sv: Växla vad som är orginal och duplikat.

en: Folder '%1' exists?
sv: Existerar mappen '%1'?

en: Follow up
sv: Uppföljning

en: Follow up Interval
sv: Uppföljningsintervall

en: Follow-up Activity type is a required field.
sv: Uppföljningsåtgärd är ett obligatoriskt fält.

en: Followup Activity
sv: Uppföljning av åtgärder

en: Followup date is a required field.
sv: Uppföljningsdatum är ett obligatoriskt fält.

en: Font Name
sv: Typsnittsnamn

en: Font Size
sv: Typsnittstorlek

en: Font Style
sv: Typsnittsstil

en: Footer
sv: Fot

en: Footer Message
sv: Sidfot i meddelande

en: Footer Text
sv: Text i sidfoten

en: For Chart view, please select at least one field from %1 OR %2.
sv: För att se ett diagram, välj minst ett fält från %1 ELLER %2.

en: For Duplicate Contacts
sv: För duplicerade kontakter

en: For Events, you can limit or additionally include recipients by participant role (e.g. Volunteer, Speaker, etc.), choose specific contacts, or choose a group.
sv: För arrangemang kan du begränsa eller inkludera mottagare via deras deltagarroll (t.ex frivillig, talare etc.), välja enskilda kontakter eller en grupp.

en: For each import, you can either INSERT new event registration (participant) records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
sv: Vid en import kan du antingen lägga till nya arrangemangsanmälningar (deltagarposter), eller uppdatera de som redan finns. Du kan inte göra både och vid samma importtillfälle. Dock kan vissa importer tillåta dig att uppdatera poster när matchande, redan existerande poster upptäcks.

en: For more information, visit:
sv: För mer information, besök:

en: For transmission
sv: För sändning

en: For-profit organization.
sv: Vinstdrivande organisation

en: Force SSL
sv: Tvinga SSL

en: Force Secure URLs (SSL)
sv: Tvinga säkra URL:er (SSL)

en: Formal
sv: Formell

en: Formal Title
sv: Formell titel

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display.
sv: Formattering av adresser i brevetiketter, inmatningsformulär och för visning på skärmen.

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display. Configure optional Address Standardization provider.
sv: Formattera adresser för brevetiketter, inmatningsformulär och för visning på skärmen. Konfigurera adresstandardiseringstjänst.

en: Format for displaying addresses in the Contact Summary and Event Information screens.
sv: Format för att visa adresser på sidor för kontaktsammanställning och arrangemangsinformation.

en: Format for displaying monetary amounts.
sv: Format för att visa monetära belopp.

en: Format for displaying monetary values.
sv: Format för att visa monetära värden.

en: Forward
sv: Vidarebefordra

en: Forward Mailing: %1
sv: Vidarebefordra utskick: %1

en: Forward Replies?
sv: Skicka svar vidare?

en: Forward replies
sv: Vidarebefordra svar

en: Forward this email (link)
sv: Vidarebefordra denna epost (länk)

en: Forwarded
sv: Vidarebefordrat

en: Forwarded Email
sv: Vidarebefordrat e-postmeddelande

en: Forwards
sv: Vidarebefordringar

en: Found %1, %2, %3
sv: Hittade %1, %2, %3

en: Found illegal '%1' string in SQL clause.
sv: Hittade otillåten '%1' strängen i SQL-satsen.

en: Found one matching contact record. | Found %count matching contact records.
sv[0]: Hittade en matchande kontaktpost.
sv[1]: Hittade %count matchande kontaktposter.

en: Fourth
sv: Fjärde

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Frequency Interval
sv: Frekvens intervall

en: Frequency Unit
sv: Frekvens enhet

en: Friend's Email
sv: E-postadress

en: Friend's First Name
sv: Förnamn

en: Friend's Last Name
sv: Efternam

en: From
sv: Från

en: From Address
sv: FRÅN-adress

en: From Email
sv: Från Email

en: From Email Address
sv: E-postadress för avsändare

en: From Email Addresses
sv: E-postadresser för avsändare

en: From Email of the mailing
sv: E-post från på uskicket

en: From End of Previous Month
sv: Från slutet av föregående månad

en: From End of Previous Quarter
sv: Från slutet av föregående kvartal

en: From End of Previous Week
sv: Från slutet av föregående vecka

en: From End of Previous Year
sv: Från slutet av föregående år

en: From Name
sv: Avsändarnamn

en: From Start of Current Day
sv: Från start av innevarande dag

en: From Start of Current Month
sv: Från början av innevarande månad

en: From Start of Current Quarter
sv: Från början av innevarande kvartal

en: From Start of Current Week
sv: Från start av innevarande vecka

en: From Start of Current Year
sv: Från början av innevarande år

en: From Template
sv: Från mall

en: From end of previous calendar month
sv: Från slutet av förra kalendermånaden

en: From end of previous calendar year
sv: Från slutet av förra kalenderåret

en: From end of previous quarter
sv: Från slutet av förra kvartalet

en: From end of previous week
sv: Från slutet av förra veckan

en: From start of current calendar month
sv: Från starten av denna kalender månad

en: From start of current calendar year
sv: Från starten av detta kalenderår

en: From start of current day
sv: Från början av denna dag

en: From start of current quarter
sv: Från starten av detta kvartal

en: From start of current week
sv: Från starten av denna vecka

en: Fulfilled
sv: Uppfyllt

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Full Name of the Contact with prefixes and suffixes
sv: Fullständigt namn för kontakten med prefix och suffix

en: Full Phone Number
sv: Fullständigt telefonnummer

en: Full Street Address
sv: Fullständig gatuadress

en: Full Street Address without Country, State or Postcode
sv: Fullständig gatuadress utan land, landskap eller postnummer

en: Full-text Search
sv: Fritextsökning

en: GOTV (Voter Tracking)
sv: GOTV (Röstspårning)

en: GOTV campaign contacts
sv: GOTV's kampanjkontakter

en: Gender
sv: Kön

en: General
sv: Generell

en: General Monthly Newsletter: 200709
sv: Allmänt månatligt nyhetsbrev: 200709

en: Generate Report
sv: Generera rapport

en: Generates and sends out reports via email
sv: Skapar och skickar rapporter med epost

en: Geocoding
sv: Geokodning

en: Geocoding Provider
sv: Geokodningsleverantör

en: Get RSS 2.0 feed for current and future public events.
sv: Hämta RSS 2.0 ström för pågående och kommande synliga arrangemang.

en: Get iCalendar feed for current and future public events.
sv: Hämta iCalender-ström för pågående och kommande synliga arrangemang.

en: Give option, but not required
sv: Ge möjligheten men kräv inte

en: Given API command is not defined.
sv: API-kommandot är inte definierat.

en: Global Settings
sv: Globala inställningar

en: Gmt
sv: GMT

en: Go
sv: Utför

en: Go Back
sv: Tillbaka

en: Go to your page
sv: Gå till din sida

en: Goal
sv: Mål

en: Goal Amount
sv: Mål Belopp

en: Goal Amount should be a numeric value
sv: Målsumman borde vara ett numeriskt värde

en: Goal Amount should be a numeric value greater than zero.
sv: Målsumman borde vara ett numeriskt värde som är större än noll.

en: Goal Revenue
sv: Målinkomst

en: Goes through contact records and updates email and postal greetings, or addressee value
sv: Går igenom kontaktposter och uppdaterar e-post- och brevhälsningar, eller mottagarvärden

en: Government Entity
sv: Myndighet

en: Grace
sv: Under respit

en: Grant
sv: Anslag

en: Grant Application Received Date is NULL
sv: Anslaget datum för mottagande av ansökan är NULL

en: Grant Currency
sv: Godkänn valuta

en: Grant Decision
sv: Anslagsbeslut

en: Grant Decision Date
sv: Beslutsdatum för anslag

en: Grant Decision Date - From
sv: Beslutsdatum - Från

en: Grant Decision Date is NULL
sv: Anslagets datum för beslut är NULL

en: Grant Due Date
sv: Anslagets förfallodatum

en: Grant Due Date is NULL
sv: Anslagsdatumet är NULL

en: Grant ID
sv: Anslags-ID

en: Grant Money Transfer Date is NULL
sv: Anslagets överföringsdatum är NULL

en: Grant Money transfer date
sv: Anslagets överföringsdatum

en: Grant Note
sv: Anslagsanteckning

en: Grant Rationale
sv: Argumentation för anslaget

en: Grant Report Due
sv: Sista datum för anslagsrapport

en: Grant Report Received
sv: Anslagsrapport mottagen

en: Grant Report Received?
sv: Anslagsrapport mottagen?

en: Grant Reports Received
sv: Mottagna anslagsrapporter

en: Grant Requests Received
sv: Mottagna ansökningar om anslags

en: Grant Status
sv: Anslagsstatus

en: Grant Status(s)
sv: Godkänn status(ar)

en: Grant Type
sv: Stipendietyp

en: Grant Type(s)
sv: Godkänn typ(er)

en: Grant report received
sv: Anslagsrapport mottagen

en: Grant report received?
sv: Anslagsrapport mottagen?

en: Granted
sv: Godkänd

en: Grants
sv: Anslag

en: Grants Awarded
sv: Beviljade anslag

en: Grants Summary
sv: Anslagssammanfattning

en: Greeting
sv: Hälsning

en: Group
sv: Grupp

en: Group '%1' already exists.
sv: Grupp '%1' finns redan.

en: Group - add contacts
sv: Grupp - lägg till kontakter

en: Group - create smart group
sv: Grupp - skapa smart grupp

en: Group - remove contacts
sv: Grupp - tag bort kontakterna

en: Group - update smart group
sv: Grupp - uppdatera smart grupp

en: Group Contacts
sv: Gruppkontakter

en: Group Deleted
sv: Gruppen har tagits bort

en: Group ID
sv: Grupp ID

en: Group Listings
sv: Grupplistor

en: Group Listings.
sv: Grupplistor.

en: Group Name
sv: Gruppens namn

en: Group Name:
sv: Gruppnamn:

en: Group Nesting
sv: Gruppnästling

en: Group Nesting ID
sv: Gruppnästlings-ID

en: Group Options
sv: Grupp-alternativ

en: Group Saved
sv: Grupp sparad

en: Group Settings: %1
sv: Gruppinställningar: %1

en: Group Status
sv: Gruppstatus

en: Group Title
sv: Grupptitel

en: Group Type
sv: Grupptyp

en: Group by columns
sv: Gruppera via kolumner

en: Group description is displayed when groups are listed in Profiles and Mailing List Subscribe forms.
sv: Gruppbeskrivningen visas när gruppen listas i profiler och i prenumerationsformulär.

en: Group is Hidden
sv: Gruppen är dold

en: Group is empty.
sv: Gruppen är tom.

en: Group(s)
sv: Grupp(er)

en: Grouping
sv: Gruppering

en: Groups
sv: Grupper

en: Guess client's feelings and needs.
sv: Gissa klientens känslor och behov.

en: HONOR ROLL
sv: HEDERSRULLA

en: HTML Form Snippet for this Profile
sv: HTML-formulärkod för denna profil

en: HTML Format
sv: HTML-format

en: HTML Message
sv: HTML-meddelande

en: HTML Version
sv: HTML-version

en: HTML Version:
sv: HTML-version:

en: HTML listing of current and future public events.
sv: HTML-lista över pågående och kommande synliga arrangemang.

en: Hanging Badge 3-3/4" x 4-3"/4
sv: Hängande namnskylt 3-3/4" x 4-3"/4

en: Has a Followup Activity?
sv: Har uppföljningsåtgärd?

en: Has this contact been deleted?
sv: Har denna kontakt raderats?

en: Has this contact opted out of bulk mail?
sv: Har den här kontakten valt att inte få massutskick?

en: Has this event been made active?
sv: Har detta arrangemang gjorts aktivt?

en: Has this event been made public?
sv: Har detta arrangemang offentliggjorts?

en: Header
sv: Huvud

en: Header / Footer
sv: Sidhuvud/sidfot

en: Header and Footer
sv: Huvud och fot

en: Headers
sv: Sidhuvud

en: Height (rows)
sv: Höjd (rader)

en: Help Description
sv: Hjälptext

en: Help Post
sv: Hjälptext efter

en: Help Post-Form
sv: Hjälptext efter formuläret

en: Help Pre
sv: Hjälptext före

en: Help Pre-Form
sv: Hjälp-text före formuläret

en: Help Text
sv: Hjälptext

en: Help homeless individuals obtain temporary and long-term housing
sv: Hjälp för hemlösa att hitta tillfälligt och långsiktigt boende

en: Help spread the word
sv: Sprid budskapet!

en: Help us spread the word about this event. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you're attending. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
sv: Hjälp oss sprida information om detta arrangemang. Använd utrymmet nedan för att skriva ett personligt meddelande - låt dina kollegor få veta varför du tänkte delta. Fyll sedan i namn och epostadresser och tryck på 'Skicka'.

en: Help us spread the word and leverage the power of your contribution by telling your friends. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you support us. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
sv: Hjälp oss sprida vårt budskap och bidra genom att berätta för dina vänner. Använd utrymmet nedan för att skriva ditt personliga e-postmeddelande - berätta för dina vänner varför du stöder oss. Skriv in namnen och e-postadresserna och klicka på 'Skicka ditt meddelande'.

en: Hide Smart Groups
sv: Dölj

en: Hide activities
sv: Dölj åtgärder

en: Hide comments for this note.
sv: Göm kommentarer för denna anteckning.

en: Hold Threshold
sv: Stopptröskelvärde

en: Home
sv: Hem

en: Home Mobile
sv: Hem-mobil

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Honor Roll
sv: Hedersrulla

en: Horizontal Spacing
sv: Horisontellt avstånd

en: Host
sv: Värd

en: Hourly
sv: Varje timme

en: Household
sv: Hushåll

en: Household Name
sv: Hushållets namn

en: Housing Support
sv: Boendehjälp

en: How many people are you registering?
sv: Hur många vill du anmäla?

en: How many recipients can they send emails to at one time? You may want to limit this to prevent large mail blasts from being sent.
sv: Hur många mottagare kan de skicka e-post till på en gång? Du kanske vill begränsa detta för att förhindra att stora epostmängder skickas.

en: How many times has theis recurring contribution failed?
sv: Hur många gånger har den återkommande inbetalningen misslyckats?

en: How this mail account will be used. Only one box may be used for bounce processing. It will also be used as the envelope email when sending mass mailings.
sv: Hur kommer detta e-postkonto att användas. Bara en mailbox kan användas för hantering av e-poststudsar. Den kommer också att användas som avsändaradress för massutskick.

en: Html Type
sv: HTML-typ

en: I am contributing on behalf of an organization.
sv: Jag bidrar på uppdrag av en organisation.

en: I can't create new databases and the database '%1' doesn't exist.
sv: Jag kan inte skapa nya databaser och databasen '%1' existerar inte.

en: I can't tell what webserver you are running
sv: Jag kan inte avgöra vilket webbserver som du kör

en: I pledge to contribute this amount every
sv: Jag utfäster mig att betala detta belopp varje

en: I pledge to contribute this amount every %2 for %3 installments.
sv: Jag utfäster mig till att betala detta belopp varje %2 i %3 omgångar.

en: I want this membership to be renewed automatically every %1 %2(s).
sv: Jag vill att detta medlemskap måste förnyas automatiskt varje %1 %2 (s).

en: I want to
sv: Jag vill

en: I want to contribute this amount
sv: Jag vill betala in detta belopp

en: I want to make a one-time contribution
sv: Jag vill göra en engångsinbetalning.

en: I will send payment by check
sv: Jag sänder betalning i form av en check

en: ICalendar Downloads and Feeds
sv: Nedladdning av iCalendar och flöden

en: IM
sv: Direktmeddelande

en: IM Location
sv: Plats för IM

en: IM Location Type
sv: Adresstyp för direktmeddelande

en: IM Provider
sv: Meddelandetjänst

en: IM Screen Name
sv: IM skärmnamn

en: IMPORTANT
sv: VIKTIGT

en: IMPORTANT: You must enable a Mapping Provider in order to use the Proximity Search feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
sv: VIKTIGT: du måste aktivera en karttjänst för att använda den geografiska sökningsfunktionen (Administrera > Systeminställningar > Karttjänster och geokodning).

en: INCLUDE Recipients of These Message(s)
sv: INKLUDERA mottagare av dessa utskick

en: IP Address
sv: IP nummer

en: If "Also include" or "Limit to" are selected, you must specify at least one %1
sv: Om du valt 'Ta också med' eller 'Begränsa till' måste du också ange åtminstone ett %1

en: If a contact in the import file appears to be a duplicate of an existing CiviCRM contact...
sv: Om en kontakt i importfilen verkar vara ett duplikat till en redan existerande CiviCRM-kontakt...

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a> OR <a href='%2'>submit a credit card payment</a>.
sv: Om betalningen förfaller nu, kan du registrera <a href='%1'>en check, banköverföring eller kontantbetalning enligt denna utfästelse</a> ELLER <a href='%2'>betala med kreditkort</a>.

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a>.
sv: Om en betalning förfaller nu kan du registrera <a href='%1'>en check, banköverföring eller kontantbetalning enligt utfästelsen</a>.

en: If a recipient replies to this mailing, send an automated reply using the selected message.
sv: Om en mottagare svarar på detta utskick så skickas ett automatiskt svar enligt det valda meddelandet.

en: If checked, CiviCRM will follow CMS language changes.
sv: Om ikryssad så följer CiviCRM språkinställningarna för CMS:et (Joomla/Drupal).

en: If checked, users can view but not edit this field.
sv: Om ibockad kan användare se men inte redigera fältet.

en: If enabled, CiviCRM sends PDF receipt as an attachment during event signup or online contribution.
sv: Om det här alternativet är aktiverat skickar CiviCRM kvitton som PDF-bilaga vid anmälningar och inbetalningar.

en: If enabled, a Map link is included on the profile listings rows and detail screens for any contacts whose records include sufficient location data for your mapping provider.
sv: Om denna funktion är aktiverad kommer en kartlänk att visas i profilen för alla kontakter vilkas kontaktdata innehåller tillräcklig information för din karttjänst.

en: If enabled, all actions will be logged with a complete record of changes.
sv: Om den här funktionen är aktiverad kommer all aktivitet att loggas med fullständig information om ändringar.

en: If enabled, nicknames are automatically included when users search by Name.
sv: Om denna funktion aktiveras kommer smeknamn automatiskt att inkluderas vid sökning på namn.

en: If enabled, wildcards are automatically added to the beginning AND end of the search term when users search for contacts by Name. EXAMPLE: Searching for 'ada' will return any contact whose name includes those letters - e.g. 'Adams, Janet', 'Nadal, Jorge', etc. If disabled, a wildcard is added to the end of the search term only. EXAMPLE: Searching for 'ada' will return any contact whose last name begins with those letters - e.g. 'Adams, Janet' but NOT 'Nadal, Jorge'. Disabling this feature will speed up search significantly for larger databases, but users must manually enter wildcards ('%' or '_') to the beginning of the search term if they want to find all records which contain those letters. EXAMPLE: '%ada' will return 'Nadal, Jorge'.
sv: Om funktion 'Automatiskt jokertecken' är aktiverad så läggs jokertecken automatiskt till i början OCH i slutet på alla sökord när användare söker efter kontakter via namn. EXEMPEL: om du söker efter 'and' så kommer det att resultera i all träffar där den textsträngen ingår - t.ex. 'Nilsson, Anders', 'Svensk, Anders'. Om funktionen inte är aktiverad så läggs jokertecknen till enbart i slutet av sökorden - t.ex 'Andersson, Thomas' men INTE 'Svensk, Anders'. Om funktionen inte är aktiverad kommer sökningar, särskilt i stora datamängder, att gå mycket fortare, men användare måste i stället explicit ange jokertecken för att hitta alla poster som innehåller sökordet, t.ex '%and' kommer att hitta även 'Svensk, Anders'.

en: If reserved, only users with 'administer reserved groups' permission can disable, delete, or change settings for this group. The reserved flag does NOT affect users ability to add or remove contacts from a group.
sv: När gruppen är reserverad får bara användare med behörigheten 'administrera reserverade grupper' avaktivera, ta bort eller ändra inställningar för den. Markeringen att gruppen är reserverad påverkar INTE användarnas möjligheter att lägga till eller ta bort kontakter från en grupp.

en: If reserved, only users with 'administer reserved reports' permission can modify this report instance.
sv: Om rapporten är 'reserverad' kan bara användare med rättigheten 'administrera reserverade rapporter' ändra på rapporten.

en: If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
sv: Om det blir plats tillgänglig får du ett mail med en länk till en webbsida där du kan slutföra din anmälan.

en: If the person you were trying to add is listed below, click their name to view or edit their record
sv: Om personen du tänkte lägga till är med i listan nedan, klicka på namnet för att visa eller redigera deras information.

en: If this group is used in CiviCRM profiles, those fields will be reset.
sv: Om den här gruppen används i CiviCRM-profiler, kommer dessa fält att rensas.

en: If this is NOT what you want to do, you can check "Discounts by Signup Date" again.
sv: Om detta INTE är vad du vill göra kan du klicka på "Rabatter efter datum" igen.

en: If this is a paid event and you want users to be able to register and pay online, select a payment processor to use.
sv: Om detta är ett avgiftsbelagt arrangemang, och deltagare kan anmäla sig och betala på webben, välj betalningsfunktion här.

en: If this is not your email address, there is no need to do anything. You have <i><b>not</b></i> been added to any mailing lists. If this is your email address and you <i><b>wish to opt out</b></i> please enter your email address below for verification purposes:
sv: Om detta inte är din e-postadress behöver du inte göra något. I så fall har din e-postadress<i><b>inte</b></i> registrerats på någon utskickslista. Om det här <i>är</i> din e-postadress och du vill <i><b>avböja vidare utskick</b></i> anger du din fullständiga e-postadress nedan för att vi ska kunna verifiera den.

en: If this relationship has start and/or end dates, specify them here.
sv: Om denna relation har start och/eller slutdatum, ange dom här.

en: If you allow users to select a Participant Status by including that field on a profile - only statuses with 'Public' visibility are listed.
sv: Om du tillåter användare att välja sin egen deltagarstatus genom att inkludera det fältet i en profil kommer endast status med "Offentlig" att kunna väljas.

en: If you are UPDATING existing memberships, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned membership ID to match to the existing membership records.
sv: Om du uppdaterar existerande medlemskap, måste du ha med det unika CiviCRM medlems-ID för att matcha mot existerande poster.

en: If you are UPDATING existing participants, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned participant ID to match to the existing participant record.
sv: Om du uppdaterar existerande deltagarposter, måste du ha med det unika CiviCRM deltagar-ID för att matcha mot existerande poster.

en: If you are accepting offline payment from this participant, check <strong>Record Payment</strong>. You will be able to fill in the payment information, and optionally send a receipt.
sv: Om du tar emot efterhandsbetalningar från den här deltagare, klicka i <strong>Registrera Betalning</strong>. Då kommer du att kunna fylla i betalningsinformationen, och även skicka kvitto.

en: If you are moving participants from "On waitlist" to "Pending from waitlist" status, make sure there are available spaces for the event. An email with a link to confirm their registration will be automatically sent. However, they will only be allowed to complete their registration if the event is not full (e.g. the number of registered participants is less than the maximum number of participants configured for the event).
sv: Om du flyttar deltagare från "På väntelista" till "Väntar på svar från väntelista", var säker på att det finns platser på arrangemanget. Ett e-postmeddelande kommer att skickas automatisk till deltagaren med en länk där de kan bekräfta sin anmälan. De kommer emellertid inte att kunna slutföra sin bekräftelse om arrangemanget är fullt (dvs. om antalet registrerade deltagare är mindre än det maximala antalet som konfigurerats för arrangemanget).

en: If you are searching by activity name, check your spelling or use fewer letters.
sv: Om du söker via åtgärdsnamn, kontrollera stavning eller använd färre tecken.

en: If you are searching by pledger name, check your spelling or use fewer letters.
sv: Om du söker på namnet på den som gjort betalningsutfästelsen, kontrollera stavningen eller använd färre bokstäver.

en: If you are searching within a date  range, try a wider range of values.
sv: Om du söker via ett datumintervall, försök med ett större intervall.

en: If you are using mail-merge tokens, check that they have been replaced with expected values.
sv: Om du använder textersättningssymboler, kontrollera att de har ersatts med förväntade värden.

en: If you are using the CiviMail component to send mailings to contacts, this field provides additional control over which email address is used. By default, CiviMail sends mail to each contact's preferred email address. If the contact has multiple locations, then the preferred email of the primary location is used. However, if the contact prefers to have CiviMail ('bulk') mailings set to an alternate email address - check the 'Use for Bulk Mailings' box next to that email address.
sv: Om du använder CiviMail för att skicka utskick till kontakter så ger detta ytterligare kontroll över vilken e-postadress som skall användas. Som standard använder CiviMail till kontaktens föredragna e-postadress. Om kontakten har flera adresser, så används e-posten för den primära adressen. Emellertid, om kontakten föredrar att ta emot massutskick till en speciell adress - markera då "För massutskick?" bredvid den e-postadressen.

en: If you are using the profile as a contact signup and editing form - this option controls what happens if the data matches an existing contact record. Using this option user can update the matching record or create a duplicate record or otherwise he will get a 'duplicate record' warning, and their input will not be saved. Contact matching is based on your configured 'Strict' rule for identifying duplicate contacts.
sv: Om du använder denna profil för att tillåta besökare att registrera sig och redigera sin information så anger denna inställning vad som händer när data matchar en redan existerande kontakt. Här kan du välja om det inmatade data skall uppdatera den matchande kontakten, skapa en ny post (duplikat) eller ge ett felmeddelande. Kontaktmatching görs med den avdupliceringsregeln för kontakter som är strikt.

en: If you are using this profile as a contact signup form, using it in an online contribution page OR an event registration page, anonymous users will be given the option to create a %1 User Account as part of completing the form.
sv: Om du använder denna profil som formulär för registrering, använder den i en webb-baserad inbetalningssida ELLER en sida för arrangemangsanmälningar kommer anonyma besökare att få möjligheten att skapa ett %1-konto som en del av formuläret.

en: If you are using this profile as a search form, you can choose to include proximity searching. When enabled, a proximity search block will be added to the search criteria. This block will contain fields to set the proximity start address, and a field to set a 'Radius' (distance from that address).
sv: Om du använder den här profilen som sökformulär kan du välja att inkludera sökning efter geografisk närhet. Om den funktionen är aktiverad kommer ett block för geografisk sökning att läggas till sökkriterierna. Blocket kommer att innehålla fält för att sätta utgångspunkten för sökningen och ett fält för "Radie" (avståndet från den adressen).

en: If you choose Redirect to Database, all emails will be recorded as archived mailings instead of being sent out. They can be found in the civicrm_mailing_spool table in the CiviCRM database.
sv: Om du väljer "Omdirigera till databas" kommer alla e-postmeddelanden att lagras som arkiverade utskick i stället för att skickas ut. Dom kan då hittas i tabellen 'civicrm_mailing_spool' i CiviCRM:s databas.

en: If you choose to compose on the screen, a basic WYSIWYG (what-you-see-is-what-you-get) editor is provided which you can use create simple HTML messages. However, if you are planning on creating HTML messages with complex layouts - it is best to use an HTML editor on your local computer. Then locate and upload the saved file(s) by clicking the <strong>Browse</strong> button.
sv: Om du väljer att redigera direkt på skärmen finns en WYSIWYG ("what you see is what you get")-redigerare så att du kan skapa formatterade meddelanden utan att skriva HTML. Om du tänker skapa mera komplext formatterade meddelande kan det vara enklare att använda en HTML-editor på din lokala data. Du kan sen ladda upp den färdiga filen genom att klicka på knappen <strong>Bläddra/ladda upp</strong>.

en: If you disable the profile - it will be removed from these forms and/or modules. Do you want to continue?
sv: Om du avaktiverar profilen kommer den att tas bort från dessa former och/eller moduler. Vill du fortsätta?

en: If you do not want this option to increment the participant count for the event you can still restrict how many times this particular option can be chosen.  Leave this field empty and enter a value in the adjacent Max Participants box.  For example, if you leave this empty and set the adjacent Max Participant = 20, only 20 registrants can choose this option before it becomes unavailable to online registrants.
sv: Om du inte vill att detta alternativ räknas mot det totala deltagarantalet för arrangemanget så kan du ändå begränsa hur många gånger detta alternativ kan väljas. Lämna i så fall detta fält tomt och ange det totala antalet i fältet "Max. antal deltagare". Om du sätter det till 20 så kan högst 20 deltagare välja det innan det blir fullt och inte längre kan väljas.

en: If you do not want users to send outbound mail from CiviCRM, select "Disable Outbound Email". NOTE: If you disable outbound email, and you are using Online Contribution pages or online Event Registration - you will need to disable automated receipts and registration confirmations.
sv: Om du inte vill att användare skall kunna skicka utgående e-postmeddelanden från CiviCRM, välj "Avaktivera utgående e-post". NOTERA att om du väljer att avaktivera utgående e-post och du använder betalningssidor eller arrangemangsanmälningar på webben kommer du också att avaktivera automatiska anmälningsbekräftelser och kvitton.

en: If you enter an amount which is different than the current scheduled amount, choose one of these options:
sv: Om du skriver in en annan summa än den som är schemalagd, välj ett av följande alternativ:

en: If you find that you are creating multiple events with similar settings, you may want to use the <a href="%1">Event Templates</a> feature to streamline your workflow.
sv: Om du märker att du skapar flera arrangemang med liknande inställningar kan du använda <a href="%1">arrangemangsmallar</a> för att förenkla arbetet.

en: If you have a discount code, enter it here
sv: Om du har en rabattkod, ange den här

en: If you have questions about the status of your registration or purchase please contact us.
sv: Om du har några frågor om din anmälan eller köp, får du gärna kontakta oss.

en: If you haven't already configured custom fields and a profile for this, you can save this screen without selecting a Profile, complete the steps below and then return to <strong>Manage Events</strong> and select your new profile.
sv: Om du inte redan har skapat anpassade fält och en profil för detta, kan du spara detta formulär utan att välja en profil, gå igenom stegen nedan och sedan återvända till <strong>Hantera arrangemang</strong> för att välja din nya profil.

en: If you haven't received an email within a few minutes, please check your spam folder.
sv: Kolla din mapp för skräp-post om du inte har tagit emot något e-postmeddelande inom ett fåtal minuter.

en: If you modify the defaults, make sure that your web server has write access to the directories.
sv: Om du ändrar från standardinställningarna måste du säkerställa att webservern har skrivrättigheter i katalogerna.

en: If you need to import <strong>Multi-value Custom Data</strong> for contacts (such as employment or education history), you will need to do that as a separate step from <a href="%1">here</a>.
sv: Om du behöver importera <strong>fler-värda anpassade data</strong> för kontakter (som t.ex anställningar eller utbildningar), måste du göra det som ett särskilt steg <a href="%1">här</a>.

en: If you need to make a dashlet NOT available, AND remove it from existing user dashboards - you can do that from the 'Configure' screen on your dashboard. Click the 'x' on the right side of the dashlet's icon.
sv: Om du behöver göra panelelementen INTE tillgänglig, OCH ta bort den från användarnas kontrollpaneler så kan du göra det från 'Konfigurera' på din kontrollpanel. Klicka bara på 'x' i högerkanten av panelelementen.

en: If you need to make changes, you can click <strong>Previous</strong> to return to the content step, make your changes, and send another test.
sv: Om du behöver göra några justeringar kan du klicka <strong>Föregående</strong> för att återgå till innehållsredigeringen, göra dina förändringar och sedan skicka ett nytt provmeddelande.

en: If you no longer want to use this price set, click the contribution page title below, and modify the Amounts or Membership tab configuration.
sv: Om du inte längre vill använda denna avgiftsstruktur, klicka på

en: If you no longer want to use this price set, click the event template title below, and modify the fees for that event.
sv: Om du inte vill använda denna avgiftsstruktur, klicka på arrangemangrubriken nedan, och redigera avgifterna för det arrangemanget.

en: If you no longer want to use this price set, click the event title below, and modify the fees for that event.
sv: Om du inte längre vill använda denna avgiftsstruktur, klicka på arrangemanget nedan, och ändra avgifterna för det arrangemanget.

en: If you select multiple privacy options, your choices are combined with OR statements by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone' and 'Do not email', results will include contacts who have either or both preferences. If you want to return only contacts with both preferences, select the AND operator.
sv: Om du väljer flera integritetsalternativ kommer dina val att kombineras med ELLER. EXEMPEL: Om du väljer 'Ring inte' och 'Skicka inte e-post' kommer kontakter som har antingen den eller eller den andra eller båda att tas med. Om du vill hitta de som har båda måste du välja OCH-operatorn.

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed).
sv: Om du hoppar över denna deltagare kommer det att finnas platser till hela din grupp (du behöver inte ställa dig på väntelista).

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
sv: Du måste också uppdatera standardregeln för duplikatkontroll av individer så att den innehåller förnam och efternamn (Administrera &raquo; Hantera &raquo; Hitta och slå ihop duplicerade kontakter).

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
sv: Om du hoppar över denna deltagare kommer det att finnas platser till hela din grupp (du behöver inte ställa dig på väntelista). Anmälningar till detta arrangemang kräver godkännande. Du kommer att få ett e-postmeddelande när din anmälan har granskats.

en: If you think you may be importing additional data from the same data source, check 'Save this field mapping' at the bottom of the page before continuing. The saved mapping can then be easily reused the next time data is imported.
sv: Om du tror att du kanske kommer att importera mer data från samma datakälla, välj 'Spara denna fältmatchning' nederst på sidan innan du fortsätter. Den sparade fältmatchningen kan då lätt återanvändas nästa gång data importeras.

en: If you uncheck "Discounts by Signup Date" and Save this form, any existing discount sets will be deleted.
sv: Om du avmarkerar "Rabatter efter registeringsdatum" och sparar detta formulär, kommer alla rabattnivåer att raderas.

en: If you want collect additional information during event registration, you will need to configure one or more CiviCRM Profiles - which are collections of standard or custom fields. For event registration, you often want to collect an email address and / or participants' first and last names. You may also need to collect additional information specific to a person's <strong>participation</strong> in an Event. Examples include meal and/or volunteer preferences.
sv: Om du vill samla ytterligare information om deltagaren under anmälningsproceduren, behöver du konfigurera en eller två CiviCRM-profiler - profiler är en uppsättning av standard- eller anpassade fält, t.ex namn, e-post. För anmälningar till ett arrangemang vill man ofta åtminstone samla in e-postadress och för- och efternamn. Men du kan också samla information som hör ihop med en särskild persons <strong>deltagande</strong> på ett arrangemang. Det kan exempelvis vara allergier eller önskan om att vara frivillig.

en: If you want member(s) of your organization to receive a notification email whenever this Profile form is used to enter or update contact information, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org). The first email address listed will be used as the FROM address in the notifications.
sv: Om du vill att medlemmar i din organisation ska få meddelande via e-post närhelst denna profil används för att mata in eller uppdatera kontaktinformation, ange då en eller flera e-postadresser här. Separera e-postadresserna med kommatecken (t.ex janne@exempel.org, paul@example.org). Den först angivna e-postadressen används som avsändare i notifieringarna.

en: If you want to FIND (include) contacts with a particular privacy option set, then click the 'Include' radio button.
sv: Om du vill HITTA (inkludera) kontakter med ett särskilt alternativ för integritet så klicka på knappen med "Inkludera".

en: If you want to limit the number of participants who can chose this option, enter that number here. This limit is separate from the maximum number of participants allowed to register for the event (you can set that number from Configure Event > Info and Settings).
sv: Om du vill begränsa antalet deltagare som kan välja detta alternativ, skriv ett antal här. Denna begränsning är skild från maximala antalet deltagare på arrangemanget. (Du kan ange det antalet på <strong>Konfigurera Arrangemang -> Information och inställningar</strong>.)

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form.
sv: Om du vill tillhandahålla en webbanmälningssida för detta arrangemang, markera först rutan nedan och fyll sedan i fälten.

en: If you want to remove dashlets from the set of 'Available Dashlets' you can click the 'x' in the right corner of any dashlet. This will also remove the dashlet from any users' dashboards that currently include it. You can make a dashlet available again by checking the 'Available for Dashboard' box in the Report Settings of the associated report instance.
sv: Om du vill ta bort kontroller från 'Tillgängliga kontroller' klickar du på 'x' i högra hörnet på kontrollen. Då tas kontrollen även bort från alla användares kontrollpaneler. Du kan göra en kontroll tillgänglig igen genom att markera 'Tillgänglig på kontrollpanelen' i inställningarna för motsvarande rapport.

en: If you want to use a previously saved import field mapping - select it here.
sv: Om du vill använda en tidigare sparad fältmatchning - välj den här.

en: If you want to use the same export setup in the future, check 'Save this field mapping' at the bottom of the page before continuing. You will then be able to reload this setup with a single click.
sv: Om du tror att du vill använda samma export-alternativ någon gång i framtiden, kan du markera 'Spara denna fältmatchning' längst ner på sidan innan du går vidare. Du kommer då att enkelt kunna återanvända denna fältmatchning genom att ladda den.

en: If you're sure this record is not a duplicate, click the 'Save Matching Contact' button below.
sv: Om du är säker på att detta inte är ett duplikat, tryck på 'Spara matchande kontakt' nedan.

en: If you've changed search criteria for this 'smart group' and want to save your changes, select <strong>Group - update smart group</strong> from the '- more actions -' drop-down menu
sv: Om du har ändra sökkriterierna för denna smarta grupp och vill spara ändringarna kan du välja <strong>Grupp - uppdatera smart grupp</strong> från menyn ' - fler åtgärder - '.

en: If you've changed search criteria for this 'smart group' and want to save your changes, select <strong>Update Smart Group</strong> from the '- more actions -' drop-down menu, and then click Go.
sv: Om du har ändrat sökvillkoren för denna smarta grupp och vill spara ändringarna, välj <strong>Uppdatera smart grupp</strong> från vallistan '- fler åtgärder -', och klicka sedan på 'Kör'.

en: If your SMTP server requires authentication, enter your Username and Password here.
sv: Om din SMTP-server kräver autentisering, ange användarnamn och lösenord här.

en: If your site's home url is %1 ... then your CiviCRM Resource URL would be:
sv: Om din webbplats URL är %1 ... så skulle din URL för CiviCRM-resurser vara:

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore Mismatch & Process the Batch?
sv: Ignorera icke-matchning och bearbeta bearbetningssatsen?

en: Image
sv: Bild

en: Image Deleted
sv: Bild borttagen

en: Image File Name
sv: Bildfilens namn

en: Image URL
sv: Bild-URL

en: Image Upload URL
sv: URL för uppladdade bilder

en: Image Url
sv: Bild-URL

en: Image could not be uploaded due to invalid type extension.
sv: Bildfilen kunde inte laddas upp pga ogiltigt filformat.

en: Images
sv: Bilder

en: Import
sv: Importera

en: Import / Export Field Separator
sv: Importera/Exportera skiljetecken för fält

en: Import Activity
sv: Importera aktivitet

en: Import Contact
sv: Importera kontakt

en: Import Data (row %1)
sv: Importerade data (rad %1)

en: Import Data File
sv: Hämta datafil

en: Import Field Separator
sv: Fältseparator i importdata

en: Import File Format
sv: Filformat för import

en: Import Membership
sv: Importera medlemskap

en: Import Now
sv: Importera nu

en: Import Options
sv: Importeringsalternativ

en: Import Participant
sv: Importera deltagare

en: Import Wizard
sv: Importguiden

en: Import has completed successfully.
sv: Importen har slutförts framgångsrikt.

en: Import mode
sv: Importläge

en: Import to Groups
sv: Importera till grupper

en: Importing Multi-value Custom Data
sv: Importera fler-värda anpassade data

en: In Date
sv: In-datum

en: In Honor of
sv: för att hedra

en: In Memory of
sv: Till minne av

en: In Person
sv: Personligen

en: In addition to the settings on this screen, there are a number of settings you can add to your sites's settings file (civicrm.settings.php) to provide additional debugging information.
sv: Förutom inställningarna här, finns ett antal inställningar som du kan ange i inställningsfilen (civicrm.settings.php) för att ge ytterligare felsökningsinformation.

en: In order for reminders to be sent:
sv: För att påminnelser ska kunna skickas:

en: In order to use this functionality, the installation's database user must have privileges to create triggers (in MySQL 5.0 – and in MySQL 5.1 if binary logging is enabled – this means the SUPER privilege). This install either does not seem to have the required privilege enabled.
sv: För att använda denna funktionalitet måste installationens databas användare ha rättigheter att skapa triggers (i MySQL 5.0 - och i MySQL 5.1 om binär loggning är aktiverad - det betyder SUPER priviligier). Denna installation verkar inte ha de nödvändiga rättigheterna.

en: In the form of CCYYMMDD.
sv: ÅÅÅÅMMDD.

en: In the form of DD (01 - 31).
sv: I fromatet DD (01 - 31)

en: In the form of MM (01 - 12).
sv: MM (01 - 12)

en: In the form of WW (01 - 53).
sv: VV (01 - 53).

en: In the form of YYYY.
sv: ÅÅÅÅ

en: In the form of YYYYMM.
sv: ÅÅÅÅMM.

en: In the process of setting up CiviCRM components or configuring pages and profiles, you might have created test contributions, activities, participants, pledges, etc.
sv: Då du sätter eller ändra inställningar i CiviCRM, dess komponenter, sidor eller profiler är det möjligt att du skapat testposter av olika slag, t.ex aktiviteter, arrangemang, deltagare mm.

en: Inactive Relationships
sv: Avaktiverade relationer

en: Inbound Email
sv: Inkommande epost

en: Inbound Email.
sv: Inkommande epost.

en: Inches
sv: tum

en: Include
sv: Inkludera

en: Include Both
sv: Inkludera båda

en: Include Email
sv: Inkludera e-post

en: Include Event templates?
sv: Inkludera arrangemangsmallar?

en: Include Group(s)
sv: Ta med medlemmar i grupp(er)

en: Include Mailings
sv: Inkludera utskick

en: Include Map to Event Location
sv: Visa platsen för arrangemanget på karta

en: Include Messages
sv: Inkludera meddelanden

en: Include Nickname
sv: Inkludera smeknamn

en: Include Order By Clause
sv: Inkludera ett "Order By"-villkor

en: Include Profile
sv: Inkludera användarprofil

en: Include Profiles
sv: Inkludera Profiler

en: Include Proximity Search?
sv: Inkludera geografisk sökning?

en: Include Repeating Events
sv: Inkludera återkommande arrangemang

en: Include Report in Navigation Menu?
sv: Ta med rapporten i listan över rapporter i navigationsmenyn?

en: Include Tag(s)
sv: Inkludera etikett(er)

en: Include a Picture or an Image
sv: Lägg till en bild

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the bottom of the page.
sv: Ta med ytterligare fält i det här anmälningsformuläret genom att konfigurera och sedan välja den CiviCRM-profil som du vill ha nederst på sidan.

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the top of the page (immediately after the introductory message).
sv: Ta med ytterligare fält i det här anmälningsformuläret genom att konfigurera och sedan välja den CiviCRM-profil som du vill ha överst på sidan (omedelbart efter introduktionsmeddelandet).

en: Include by Privacy Option(s)
sv: Inkludera beroende på alternativ för integritet

en: Include contacts where
sv: Inkludera kontakter där

en: Include map presenting event location on event information page? (A map provider must be configured under <a href='%1'>Administer > System Settings > Mapping and Geocoding</a>)
sv: Visa en karta med arrangemangsplats och -information? (En karttjänst måste konfigureras på <a href='%1'>Administrera &raquo; Systeminställningar &raquo; Karttjänster & Geokodning</a>)

en: Include my name and message
sv: Inkludera mitt namn och meddelande

en: Include participants from all events in the %1 series
sv: Ta med deltagare från alla tillfällen i serien %1

en: Include profile edit links in search results?
sv: Inkludera länk för att redigera kontakten i sökresultatet?

en: Include reCAPTCHA?
sv: Inkludera reCAPTCHA?

en: Include these membership types
sv: Ta med dessa medlemskapstyper

en: Include this link to your fundraising page in your emails
sv: Inkludera den här länken till din insamlingssida i dina e-postmeddelanden

en: Included
sv: Ta med

en: Income
sv: Inkomst

en: Income Statistics
sv: Inkomststatistik

en: Income and benefits stabilization
sv: Inkomst- och bidragsgenomgång

en: Incomplete
sv: Ofullständig

en: Indicates a permissioned relationship. This contact can be viewed and updated by the other.
sv: Indikerar en relation med rättigheter. Denna kontakt kan inspekteras och uppdateras av den andra.

en: Individual
sv: Person

en: Individual Display Name Format
sv: Visningsformat för personnamn

en: Individual Name Fields
sv: Personnamnsfält

en: Individual Prefix
sv: Artighetstitel

en: Individual Sort Name Format
sv: Sorteringsformat för personnamn

en: Individual Suffix
sv: Namnsuffix

en: Individual contact prefixes
sv: Artighetstitlar för personer

en: Individual contact suffixes
sv: Namnsuffix

en: Info &amp; Settings
sv: Information &amp; Inställningar

en: Info and Settings
sv: Information och inställningar

en: Inform Scheduler
sv: Schemaläggare - Information

en: Inherit CMS Language
sv: Ärv CMS språk

en: Initial Amount Help Text
sv: Hjälptext för initialt belopp

en: Initial Amount Label
sv: Initial Belopp Etikett

en: Initial Reminder Day
sv: Första påminnelsedag

en: Inline
sv: Insida

en: Input Field Type
sv: Typ av inmatning

en: Input Format
sv: Inmatningsformat

en: Input file must be in CSV format
sv: Filen måste vara av CSV format

en: Input type of custom field '%1' has been successfully changed to '%2'.
sv: Inmatningstyp på det anpassade fältet '%1' har ändrats till '%2'.

en: Insert new Membership
sv: Infoga nytt medlemskap

en: Insert new contributions
sv: Infoga nya inbetalningar

en: Install
sv: Installera

en: Install "%1"?
sv: Installera "%1"?

en: Installation Error
sv: Fel vid installation

en: Installation Guide
sv: Installationsguide

en: Installing CiviCRM...
sv: Installerar CiviCRM...

en: Installing this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing comes from a trusted source.
sv: Om du installerar detta tillägg så får du ny funktionalitet. Kontrollera att tillägget kommer från en pålitlig källa.

en: Installment Amount
sv: Avbetalnings Belopp

en: Installments
sv: Avbetalningar

en: Installments should be greater than zero.
sv: Avbetalningar skall vara fler än noll.

en: Instance is Reserved
sv: Instansen är bokad

en: Instant Messenger
sv: Direktmeddelande

en: Instructions
sv: Instruktioner

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
sv: Instruktioner som visas på bekräftelse- och tack-sidorna när deltagaren väljer efterhandsbetalning (t.ex 'Skicka din check till... inom 3 arbetsdagar' eller 'Maila faktureringsinformation till...').

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages, as well as the confirmation email, when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
sv: Instruktioner som läggs till på Bekräftelse- och Tack-sidorna, liksom i bekräftelsemeddelandet, när en användare väljer efterhandsbetalning (t.ex 'Skicka in din check till ... inom 3 bankdagar.').

en: Instructions for interviewers
sv: Instruktioner för intervjuare

en: Integer
sv: Siffra

en: Integrated case management for human service providers
sv: Integrerad ärendehantering

en: Intended Recipients
sv: Avsedda mottagare

en: Internal Contact ID
sv: Internt kontakt-ID

en: Interval
sv: Intervall

en: Interview Respondents
sv: Fråga ut svarande

en: Interviewed
sv: Intervjuad

en: Interviewer
sv: Intervjuare

en: Intro
sv: Introduktion

en: Intro Text
sv: Introduktionstext

en: Introduce yourself and your role within our organization.
sv: Presentera dig själv och din roll inom vår organisation.

en: Introduction
sv: Introduktion

en: Introductory Message
sv: Inledande meddelande

en: Introductory Message - New Memberships
sv: Introduktionsmeddelande - Nytt medlemskap

en: Introductory Text
sv: Inledande text

en: Introductory message / instructions for online event registration page (may include HTML formatting tags).
sv: Inledande text för webbanmälningssidan (får innehålla HTML-formatering).

en: Invalid Base Directory
sv: Ogiltig grundkatalog

en: Invalid Base URL
sv: Ogiltig grund-URL

en: Invalid Email address
sv: Ogiltig e-postadress

en: Invalid Membership
sv: Ogiltigt medlemskap

en: Invalid Message template
sv: Ogiltig meddelandemall

en: Invalid Pledge Payment Rows (skipped)
sv: Rader med ogiltiga inbetalningar enligt utfästelser (uteslutna)

en: Invalid Rows (skipped)
sv: Ogiltig rader (överhoppade)

en: Invalid case ID ( %1 ) in TO: field.
sv: Ogiltigt ärende-ID (%1) i mottagarfältet.

en: Invalid date "%1" (must have form yyyy-mm-dd).
sv: Ogiltigt datumformat "%1" (ska vara på formen åååå-mm-dd).

en: Invalid date query "%1" in URL (valid syntax is yyyymm).
sv: Ogiltig datum fråga "%1" I URL (Giltig syntax är ååååmm)

en: Invalid day of the month
sv: Ogiltig dag i månaden

en: Invalid default value for country.
sv: Felaktigt standardvärde för landet.

en: Invalid form parameters.
sv: Ogiltiga formulärparametrar.

en: Invalid relationship type
sv: Ogiltig relationstyp

en: Invalid response code received from Google Checkout: %1
sv: Ogiltig svarskod mottogs från Google Checkout: %1

en: Invalid value for Event ID
sv: Ogiltigt värde på arrangemangs-ID

en: Invoice
sv: Faktura

en: Invoice ID
sv: Faktura-ID

en: Invoice Prefix
sv: Fakturaprefix

en: Is
sv: Är

en: Is Active
sv: Är aktiv

en: Is Active?
sv: Är aktiv?

en: Is Address Primary?
sv: Är detta den primära adressen?

en: Is Automaticaly created
sv: Är automatiskt skapad

en: Is Billing Address
sv: Är faktureringsadress

en: Is Billing Email
sv: Är e-postadress för fakturor

en: Is Billing Email?
sv: Är epostadress för fakturor?

en: Is Billing Phone
sv: Är telefonnummer för fakturor

en: Is Campaign Active?
sv: Är kampanjen aktiv?

en: Is Deceased
sv: Är död

en: Is Default Survey
sv: Är standardundersökning

en: Is Default?
sv: Är standard?

en: Is Deleted
sv: Är raderad

en: Is Event Public
sv: Är arrangemanget synligt

en: Is IM Primary?
sv: Är IM primär?

en: Is Mailing Archived?
sv: Är utskicket arkiverat?

en: Is Manager
sv: Är ansvarig

en: Is Online Registration
sv: Är webbanmälan

en: Is Online Registration On
sv: Är webbanmälan öppen

en: Is Online Registration enabled for the event?
sv: Är webbanmälan tillåtet för detta arrangemang?

en: Is OpenID Primary?
sv: Är OpenID primär?

en: Is Pay Later
sv: Är efterhandsbetalning

en: Is Phone Primary?
sv: Är telefonnumret det primära?

en: Is Primary Address
sv: Är den primära adressen

en: Is Primary Email
sv: Är primär e-postadress

en: Is Primary Phone
sv: Är primärt telefonnummer

en: Is Primary email
sv: Är primär epost

en: Is Public
sv: Är öppet

en: Is Relationship Active
sv: Är förhållandet aktivt

en: Is Required
sv: Obligatorisk

en: Is Reserved
sv: Är reserverad

en: Is Reserved?
sv: Är reserverad?

en: Is Tax Deductible?
sv: Är avdragsgill?

en: Is Tax?
sv: Är skatt?

en: Is Test
sv: Är test

en: Is Test?
sv: Är Test?

en: Is a Followup Activity?
sv: Är en uppföljningsåtgärd?

en: Is an Event Template
sv: Är en arrangemangsmall

en: Is between
sv: Är mellan

en: Is billing block required
sv: Krävs fakturaspärr

en: Is confirm email
sv: Är bekräftelsemeddelande

en: Is empty (Null)
sv: Är tom (null)

en: Is equal to
sv: är lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is less than
sv: Är min än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: Is not empty (Null)
sv: Är inte tom (null)

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Is one of
sv: är en av

en: Is shared through social media
sv: Är delad genom social media

en: Is the %1 folder writeable?
sv: Är filmappen %1 skrivbar?

en: Is the Group Active
sv: Är den här gruppen aktiv

en: Is the Membership pay later?
sv: Är medlemskapet efterhandsbetalat?

en: Is the Relationship active?
sv: Är förhållandet aktivt?

en: Is the activity a test entry?
sv: Är den här åtgärden en teståtgärd?

en: Is the activity created by the system?
sv: Är den här åtgärden skapad av systemet?

en: Is the contact deceased?
sv: Är kontakten avliden?

en: Is the contribution a test entry?
sv: Är det en testinbetalning?

en: Is the mailing completely sent?
sv: Är utskicket fullständigt ivägskickat?

en: Is the recurring contribution a test entry?
sv: Är den återkommande testinbetalning?

en: Is this CiviCRM Profile active?
sv: Är denna CiviCRM-profil aktiv?

en: Is this Event Active?
sv: Är detta arrangemang aktivt?

en: Is this Field Searchable?
sv: Är detta fält sökbart?

en: Is this Label Format the default?
sv: Är detta etikettformatet det förvalda?

en: Is this PDF Page Format the default?
sv: Är detta sidformat för PDF-dokument standardformatet?

en: Is this Payment Processor Type active?
sv: Är denna typ av betalningsfunktionen aktiv?

en: Is this Payment Processor Type the default?
sv: Är denna typ av betalningsfunktionen den förvalda?

en: Is this Payment Processor active?
sv: Är betalningsfunktionen aktiv?

en: Is this Payment Processor the default?
sv: Är detta den förvalda betalningsfunktionen?

en: Is this Price Set active?
sv: Är denna avgiftsstruktur aktiv?

en: Is this Scheduled Job active?
sv: Är detta schemalagda job aktivt?

en: Is this a PAID event?
sv: Är detta ett avgiftsbelagt arrangemang?

en: Is this a default provider?
sv: Är detta din förvalda leverantör?

en: Is this a test membership?
sv: Är detta ett testmedlemskap?

en: Is this activity a current revision in versioning chain?
sv: Är den här åtgärden en aktuell revision i versionskedjan?

en: Is this address the contact's billing address?
sv: Är detta kontaktens faktureringsadress?

en: Is this address the contact's billing email?
sv: Är detta kontaktens e-postadress för fakturor?

en: Is this address the contact's primary address?
sv: Är detta den primära adressen för kontakten?

en: Is this address the contact's primary email?
sv: Är detta kontaktens primära e-postadress?

en: Is this field included as a column in the search results table? This setting applies only to fields with 'Public Pages' or 'Public Pages and Listings' visibility.
sv: Ska detta fält tas med som en kolumn i tabellen med sökresultatet? Denna inställning kan bara användas för fält med synligheten satt till "Offentliga sidor" eller "Offentliga sidor och listningar".

en: Is this petition active?
sv: Är den här namninsamlingen aktiv?

en: Is this provider active?
sv: Är denna leverantör aktiv?

en: Is this status enabled.
sv: Är denna status aktiverad.

en: Is this survey active?
sv: Är denna enkät aktiv?

en: Is this the contact's billing phone?
sv: Är detta kontaktens telefonnummer för fakturor?

en: Is this the contact's primary phone?
sv: Är detta kontaktesn primära telefonnummer?

en: Is this the default petition?
sv: Är den här namninsamlingen standard?

en: Is this the default survey?
sv: Är detta standardenkäten?

en: Is this the test mailing?
sv: Är det här testutskicket?

en: Issue warning and do not save
sv: Varna och spara inte

en: It looks like there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed).
sv: Det verkar som om det finns tillräckligt många lediga platser för hela din grupp. Ni kommer att anmälas direkt och inte hamna på väntelistan.

en: It looks like this participant is already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
sv: Det verkar som om denna deltagare redan är anmäld till detta arrangemang. Om du vill ändra din anmälan eller att du felaktigt fått detta meddelande, kontakta webbplatsens administratör.

en: It looks like this participant is already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
sv: Det ser ut som om denna deltagare redan är anmäld till det här arrangemanget. Om du vill ändra på anmälan, eller om du tycker att du inte borde fått detta meddelande, kontakta oss.

en: It looks like you are already registered for this event.  You may proceed if you want to create an additional registration.
sv: Du verkar redan vara anmäld till detta arrangemang. Fortsätt bara om du vill göra ytterligare en anmälan.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
sv: Det ser ut som du redan är anmäld på detta arrangemang. Om du vill ändra din anmälan, eller om du känner att du har fått det här meddelandet av misstag, kontakta sajtens administratör.

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've received this message in error, please contact the site administrator.
sv: Det ser ut som om du redan har anmält dig till det här arrangemanget. Om du vill ändra på din anmälan, eller om du tycker att du inte borde ha fått detta meddelande, kontakta oss.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed).
sv: Det ser ut som du registrerar en grupp på %1 deltagare. Arrangemanget har %2 lediga platser (deltagarna kommer inte att placeras på väntelista).

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
sv: Det ser ut som du anmäler en grupp på %1 deltagare. Arrangemanget har bara %2 lediga platser (deltagarna kommer inte att placeras på väntelista). Gå tillbaka till anmälningen och minska antalet deltagare. Du kommer också att behöva komplettera betalningsinformationen.

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
sv: Det ser ut som du anmäler en grupp på %1 deltagare. Arrangemanget har %2 lediga platser (deltagarna kommer inte att placeras på väntelista). Anmälan till detta arrangemang kräver godkännande. Du kommer att få ett e-postmeddelande när anmälningarna har granskats.

en: It looks like you are registering more participants then there are spaces available. All participants will be added to the waiting list. You will be notified if spaces become available.
sv: Det verkar som om du anmäler fler deltagare än det finns lediga platser. Alla deltagarna kommer att sättas upp på väntelistan. Om platser blir lediga kommer du att få ett meddelande.

en: It looks there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
sv: Det verkar finns tillräckligt många platser tillgängliga på detta arrangemang, så ni behöver inte vänta på plats. Deltagande kräver godkännande. Du kommer att få ett e-postmeddelande när din registrering har hanterats.

en: It's a good idea to test your mailing by sending it to yourself and/or a selected group of people in your organization.
sv: Det är en bra idé att verifiera ditt utskick genom att skicka det till dig själv och/eller en utvald grupp personer i din organisation.

en: It's a good idea to test your mailing by sending it to yourself and/or a selected group of people in your organization. You can also view your content by clicking (+) Preview Mailing.
sv: Det är en bra idé att kontrollera utskicket genom att skicka det till dig själv och/eller en utvald grupp i din organisation. Du kan också förhandsgranska utskicket genom att trycka på (+) Förhandsgranska.

en: It's a good idea to test your mailing by sending it to yourself and/or a selected group of people in your organization. You can also view your content in the preview panel below.
sv: Det är en god idé att kontrollera utskicket genom att skicka det till dig själv och/eller en utvald grupp personer i din organisation. Du kan också granska innehållet i förhandsgranskningsfältet nedan.

en: Item
sv: Benämning

en: Item Count
sv: Objekt Antal

en: JSON support
sv: JSON-stöd

en: JSON support not included in PHP.
sv: JSON-stöd inte inkluderat i PHP.

en: January
sv: januari

en: Javascript must be enabled in your browser in order to use the dashboard features.
sv: Javascript måste vara påslaget i din webbläsare för att använda kontrollpanelen.

en: Job Title
sv: Befattning

en: Join Date
sv: Registreringsdatum

en: Join Us
sv: Anslut till oss

en: Join a Group
sv: Gå med i en grupp

en: Joomla Access Control
sv: Joomla behörighetskontroll

en: July
sv: juli

en: June
sv: juni

en: Kilometers
sv: kilometer

en: LYBUNT Report
sv: Rapport "Förra Året Men Inte Detta"

en: LYBUNT means last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
sv: LYBUNT betyder förra året men inte i år ("last year but not this"). Get en lista på personer som betalat förra året men inte under den tidsperiod du angivit som nuvarande år.

en: Label
sv: Beteckning

en: Label Formats
sv: Etikettformat

en: Label Height
sv: Etikettens höjd

en: Label Width
sv: Etikettens bredd

en: Label already exists in Database.
sv: Ettikett finns redan i databasen.

en: Label and value cannot be empty.
sv: Etikett och värde får inte vara tomt.

en: Label cannot be empty.
sv: Etiketten kan inte vara tom.

en: Label for the relationship from Contact A to Contact B. EXAMPLE: Contact A is 'Parent of' Contact B.
sv: Namn på relationen från kontakt A till kontakt B. Till exempel: kontakt A är 'förälder till' kontakt B.

en: Label for the relationship from Contact B to Contact A. EXAMPLE: Contact B is 'Child of' Contact A. You may leave this blank for relationships where the name is the same in both directions (e.g. Spouse).
sv: Namn på relationen från kontakt B till kontakt A. Till exempel: kontakt B är 'barn till' kontakt A. Du kan lämna fältet tomt om relationen har samma namn i båda riktningarna (t.ex 'make/maka').

en: Labels Per Column
sv: Etiketter per kolumn

en: Labels Per Row
sv: Etiketter per rad

en: Landscape
sv: Liggande

en: Language
sv: Språk

en: Language and Currency
sv: Språk och valuta

en: Language and Region Settings
sv: Språk och regionsinställningar

en: Language of basic data:
sv: Språk för basdata:

en: Languages
sv: Språk

en: Languages available to users of this installation.
sv: Språk tillgängliga för användare av denna installation.

en: Last
sv: Sist

en: Last &gt;&gt;
sv: Sista &gt;&gt;

en: Last 12 Months
sv: Senaste 12 månaderna

en: Last 12 months including today
sv: Senaste 12 månaderna inklusive idag

en: Last 2 Years
sv: Senaste 2 åren

en: Last 2 years including today
sv: Senaste 2 åren inklusive idag

en: Last 3 Months
sv: Senaste 3 månaderna

en: Last 3 Years
sv: Senaste 3 åren

en: Last 3 years including today
sv: Senaste 3 åren inklusive idag

en: Last 30 days
sv: Senaste 30 dagarna

en: Last 30 days including today
sv: Senaste 30 dagarna inklusive idag

en: Last 60 days including today
sv: Senaste 50 dagarna inklusive idag

en: Last 7 days
sv: Senaste 7 dagarna

en: Last 7 days including today
sv: Senaste 7 dagarna inklusive idag

en: Last 90 days including today
sv: Senaste 90 dagarna inklusive idag

en: Last Change by
sv: Senast ändrad av

en: Last Modified By:
sv: Senast ändrat av:

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Last Name, First Name
sv: Efternamn, förnamn

en: Last Name:
sv: Efternamn:

en: Last Reminder
sv: Senaste påminnelse

en: Last Run
sv: Senaste körning

en: Last name, First name
sv: Efternamn, förnamn

en: Latest membership period expiration date. End Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
sv: Förfallodag för senaste medlemskapsperiod. Slutdatumet kommer att sättas automatiskt baserat på medlemskapstypen om du inte anger ett datum.

en: Latitude
sv: Latitud

en: Latitude and longitude may be automatically populated by enabling a Mapping Provider.
sv: Latitiud och longitud kan sättas automatiskt genom att du aktiverar en Geokodnings-leverantör.

en: Latitude of the Address for mapping
sv: Latitud till adressen för kartläggning

en: Learn more.
sv: Läs mer.

en: Learn more...
sv: Lär dig mer...

en: Left Column
sv: Vänster kolumn

en: Left Margin
sv: Vänster marginal

en: Left Message
sv: Lämnade meddelande

en: Left Padding
sv: Vänster utfyllnad

en: Legacy Encoding
sv: Bakåtkompatibel kodning

en: Legal Identifier
sv: Juridisk Identifierare

en: Legal Name
sv: Juridiskt namn

en: Length
sv: Längd

en: Limit Dashboard Results
sv: Begränsa resultat på kontrollpanelen

en: Limit Group
sv: Begränsa till grupp

en: Limit List to Group
sv: Begränsa listning till grupp

en: Limit Rows per Page in Dashboard
sv: Begränsa antal rader per sida på kontrollpanelen

en: Limit To
sv: Begränsa till

en: Limit To Current User
sv: Begränsa till nuvarande användare

en: Limit listings to a specific Group?
sv: Begränsa listningen till en specifik grupp?

en: Limit or Add Recipients
sv: Begränsa eller utöka mottagare

en: Limit to
sv: Begränsa till

en: Line Number
sv: Radnummer

en: Link
sv: Länk

en: Link Text
sv: Länktext

en: Link To Case
sv: Länk till ärendet

en: Link this field
sv: Länka detta fält

en: Link this field to its CiviCRM Contact
sv: Länk det här fältet till CiviCRM kontakten

en: Link this field to its user
sv: Länk det här fältet till dess användare

en: Link to Delete Activity
sv: Länk till Radera deltagare

en: Link to Delete Contact
sv: Länk till Radera kontakt

en: Link to Delete Contribution
sv: Länk till "Radera inbetalning"

en: Link to Delete Event
sv: Länk till radering av arrangemang

en: Link to Delete Participant
sv: Länk till Radera deltagare

en: Link to Delete Relationship
sv: Länk till Radera förhållande

en: Link to Edit Activity
sv: Länk till Ändra deltagare

en: Link to Edit Contact
sv: Länk till Ändra kontakt

en: Link to Edit Contribution
sv: Länk till "Redigera inbetalning"

en: Link to Edit Event Participants
sv: Länk till redigera arrangemangsdeltagare

en: Link to Edit Participant
sv: Länk till Ändra deltagare

en: Link to Edit Relationship A-B
sv: Länk till Ändra förhållande A-B

en: Link to Edit Relationship B-A
sv: Länk till Ändra förhållande B-A

en: Link to Event Configuration
sv: Länk till konfiguration för arrangemang

en: Link to Event Page
sv: Länka till sida för arrangemang

en: Link to Event Participants
sv: Länk till deltagarlista för arrangemang

en: Link to Event Registration
sv: Länk till anmälan till arrangemang

en: Link to Participant Listing
sv: Länk till deltagarlista

en: Link to Registration Page
sv: Länk till registreringssida

en: Link to View Activity
sv: Länk till Visa deltagare

en: Link to View Contact
sv: Länk till Visa kontakt

en: Link to View Contribution
sv: Länk till "Visa inbetalning"

en: Link to View Participant
sv: Länk till Visa deltagare

en: Link to View Relationship A-B
sv: Länk till Visa förhållande A-B

en: Link to View Relationship B-A
sv: Länk till Visa förhållande B-A

en: Link to a Custom Node
sv: Länka till en egen nod

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Event ID will be appended to the end of the link.
sv: Länka till en nod eller vy i Drupal från bassökvägen. ID för arrangemanget kommer att läggas till i slutet av länken.

en: Links
sv: Länkar

en: Links Text
sv: Text för länkar

en: List %1 participants
sv: Lista deltagare som är %1

en: List All Duplicates
sv: Lista alla duplikat

en: List Association Rule(s)
sv: Visa sammankopplingsregler

en: List Custom Options
sv: Lista anpassade val

en: List all revisions
sv: Lista alla revisioner

en: List counted participants
sv: Lista inkluderade deltagare

en: List more Grants
sv: Lista fler anslag

en: List my contribution
sv: Lista mina inbetalningar

en: List my contribution anonymously
sv: Lista min inbetalning anonymt

en: List my support anonymously
sv: Lista mitt stöd anonymt

en: List of Languages
sv: Lista över språk

en: List of log entries for:
sv: Lista på logmeddelanden för:

en: List of names
sv: Lista med namn

en: List participants for this event (all statuses)
sv: Lista deltagare på arrangemanget (oavsett status)

en: List the signatures
sv: Lista av signaturer

en: List uncounted participants
sv: Lista exkluderade deltagare

en: Listing of current and upcoming public events.
sv: Lista på pågående och kommande öppna arrangemang.

en: Live API URL
sv: Skarpa API URL

en: Live Button URL
sv: URL till skarp knapp

en: Live Page
sv: Skarp sida

en: Live Recurring Payments URL
sv: Skarp URL för återkommande betalningar

en: Live Site URL
sv: Skarpa webbplatsens URL

en: Load Mapping
sv: Ladda matchning

en: Load Saved Field Mapping
sv: Läs in sparad fältmatchning

en: Loading
sv: Laddar

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Local path
sv: Lokal mapp

en: Localization
sv: Landsinställningar

en: Localization settings include user language, default currency and available countries for address input.
sv: Landsinställningar inkluderar språk, standardvaluta och tillgängliga länder för adressinmatning.

en: Location
sv: Plats

en: Location Type
sv: Typ av adress

en: Location search uses the PRIMARY location for each contact by default.
sv: Platssök använder den PRIMÄRA platsen för kontakterna.

en: Location types provide convenient labels to differentiate contacts' location(s). Administrators may define as many additional types as appropriate for your constituents (examples might be Main Office, School, Vacation Home...).
sv: Platstyper gör det möjligt att differentiera de olika platser som en kontakt kan kontaktas på. Administratörer kan definiera så många platstyper som är praktiskt för just din användning (exempel skulle kunna vara Huvudkontor, Skola, Semesterhem, ...).

en: Logging
sv: Loggning

en: Login to your account
sv: Logga in till ditt konto

en: Login to your account at
sv: Logga in till ditt konto vid

en: Long-term housing plan
sv: Planering av långsiktigt boende

en: Longitude
sv: Longitud

en: Longitude of the Address for mapping
sv: Longitud till adressen för kartläggning

en: Lookup mapping info during import?
sv: Sök geo-kodningsinformation under importen?

en: Low
sv: Låg

en: MM d, yyyy (December 31, 2009)
sv: MM d, yyyy (december 31, 2009)

en: Mail Account
sv: Mailkonto

en: Mail Bounce Report
sv: Rapport över utskick-studsar

en: Mail Bounce: %1
sv: Mejlstuds: %1

en: Mail Not Sent
sv: Post skickades inte

en: Mail Opened: %1
sv: Öppnade: %1

en: Mail Protocol
sv: Epost-protokoll

en: Mail Reports
sv: Epostrapporter

en: Mail Sent
sv: E-post skickat

en: Mail Setting Deleted.
sv: Epost-inställningar borttagna.

en: Mailer Batch Limit
sv: Maxstorlek på sats vid e-postutskick

en: Mailing
sv: Utskick

en: Mailing Approved Date
sv: Utskickets bekräftelsedatum

en: Mailing Completed
sv: Utskick klart

en: Mailing Content
sv: Innehåll

en: Mailing Created Date
sv: Datum då utskicket skapades

en: Mailing Date
sv: Utskicksdatum

en: Mailing Delivery
sv: Utskicksleverans

en: Mailing Error
sv: Mail-problem

en: Mailing Footer
sv: Utskicksfot

en: Mailing From Email
sv: Utskick från e-post

en: Mailing HTML:
sv: Utskick HTML:

en: Mailing Header
sv: Utskickshuvud

en: Mailing ID
sv: Meddelande ID

en: Mailing Job Is Test?
sv: Utskicket är ett testutskick?

en: Mailing Job Status
sv: Utskickets status

en: Mailing Label Format
sv: Format för brevetikett

en: Mailing Labels
sv: Brevetiketter

en: Mailing List
sv: Sändlista

en: Mailing List Subscription
sv: Prenumeration på sändlista

en: Mailing Name
sv: Utskicksnamn

en: Mailing Name(s)
sv: Utskicksnamn

en: Mailing Opt Out
sv: Avböjning av utskick

en: Mailing Recipient
sv: Utskicksmottagare

en: Mailing Recipients
sv: Mottagare av utskicket

en: Mailing Report
sv: Rapport e-postutskick

en: Mailing Saved
sv: Utskick sparat

en: Mailing Scheduled Date
sv: Utskickets schemalagda datum

en: Mailing Sender
sv: Utskicksavsändare

en: Mailing Settings
sv: Inställningar för utskick

en: Mailing Status
sv: Utskickets status

en: Mailing Subject
sv: Utskicksrubrik

en: Mailing Text:
sv: Utskick text:

en: Mailing content has been uploaded
sv: Utskicksinnehåll har laddats upp

en: Mailing delivered ID
sv: Utskick levererat ID

en: Mailing group
sv: Utskicksgrupp

en: Mailing has been completed
sv: Utskicket har slutförts

en: Mailing has been created
sv: Utskick har skapats

en: Mailing has been scheduled
sv: Utskick har schemalagts

en: Mailing has been updated
sv: Utskick har uppdaterats

en: Mailing is Archived
sv: Utskicket är arkiverat

en: Mailing is forwarded successfully to %count email address. | Mailing is forwarded successfully to %count email addresses.
sv[0]: Utskicket skickat till %count e-postadress.
sv[1]: Utskicket skickat till %count e-postadresser.

en: Mailing is not forwarded to the given email address. | Mailing is not forwarded to the given email addresses.
sv[0]: Utskick vidarebefordras inte till den angivna e-postadressen
sv[1]: Utskick vidarebefordras inte till de angivna e-postadresserna

en: Mailing labels - print
sv: Adressetiketter - skriv ut

en: Mailing name
sv: Modifiera händelse

en: Mailing opened ID
sv: Utskick öppnat ID

en: Mailing:
sv: Utskick:

en: Mailing: Trackable Opens
sv: Utskick: Spårbara öppningar

en: Mailing: Trackable Replies
sv: Utskick: Spårbara svar

en: Mailing: Trackable URL Clicks
sv: Utskick: Spårbara länkklick

en: Mailings
sv: Utskick

en: Mailings %%StatusMessage%%
sv: Utskick %%StatusMessage%%

en: Mailings sent to %1
sv: Utskick skickat till %1

en: Main
sv: Huvud

en: Main Information
sv: Huvudsaklig information

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Main office location
sv: Huvudkontorets ort

en: Major Donor
sv: Viktig donator

en: Make Contribution
sv: Skapa inbetalning

en: Make Mailing Labels
sv: Skapa etiketter

en: Make Name Badges
sv: Tillverka namnskyltar

en: Make PDF
sv: Skapa PDF

en: Make PDFs
sv: Skapa PDF:er

en: Make Payment
sv: Gör Betalning

en: Make Pledge Payment(s):
sv: Gör inbetalning(ar) mot utfästelse:

en: Make a Copy
sv: Gör en kopia

en: Make a Copy of CiviCRM Contribution Page
sv: Gör en kopia av CiviCRM:s inbetalningssida

en: Make a Copy of CiviCRM Profile Group
sv: Skapa kopia av CiviCRM-profilgrupp

en: Make a Copy of Price Set
sv: Gör en kopia på avgiftsstruktur

en: Make it easy for participants to spread the word about this event to friends and colleagues.
sv: Gör det lätt för deltagare att hjälpa till att sprida information om arrangemanget till kollegor och vänner.

en: Make sure at least one parent group is set.
sv: Se till att åtminstone en huvudgrupp har angetts.

en: Make sure you have enough privileges in the access control system.
sv: Kontrollera att du har tillräckliga rättigheter i behörighetssystemet.

en: Male
sv: Man

en: Manage
sv: Hantera

en: Manage - Scheduled Jobs
sv: Hantera - Schemalagda job

en: Manage ACL Roles
sv: Hantera Kontoroller

en: Manage Case
sv: Hantera ärende

en: Manage Case #%1
sv: Hantera ärende #%1

en: Manage Contribution Page
sv: Hantera inbetalningssidan

en: Manage Contribution Pages
sv: Hantera inbetalningssidor

en: Manage Event Templates
sv: Hantera arrangemangsmallar

en: Manage Events
sv: Hantera arrangemang

en: Manage Groups
sv: Hantera grupper

en: Manage Personal Campaign Pages
sv: Hantera Personliga Kampanjsidor

en: Manage event participant statuses below. Enable selected statuses to allow event waitlisting and/or participant approval.
sv: Hantera status för arrangemangsdeltagande nedan. Aktivera status för att göra det möjligt att använda väntelista och/eller godkännande av deltagande.

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed.
sv: Hantera regler som används för att identifiera potentiellt duplicerade kontakter. Sök efter duplikatkontakter genom att välja en regel och slå sedan ihop kontaktdata om erforderligt.

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed. Click <strong>Edit Rule</strong> to review or modify the rules for each type of contact. You will generally want to maintain both 'Supervised' and 'Unsupervised' rules for each contact type.
sv: Hantera reglerna som används för att identifiera möjliga kontaktduplikat. Sök efter möjliga duplikat genom att välja en regel och sedan, om möjligt, slå samman kontakter. Klicka på <strong>Redigera regel</strong> för att granska och ändra reglerna för varje typ av kontakt. Du kommer antagligen att vilja ha både en 'Övervakad' och en 'Oövervakad' regel för varje kontakttyp.

en: Manager
sv: Ansvarig

en: Managing Your Page
sv: Att hantera din sida

en: Mandatory fields (first name and last name, OR email address) are missing from this form.
sv: Obligatoriska fält (för- och efternamn ELLER epostadress) saknas.

en: Manual Batch
sv: Manuell bearbetningssats

en: Manual Synchronization:
sv: Manuell synkronisering:

en: Manually Synchronize
sv: Synkronisera manuellt

en: Map
sv: Karta

en: Map Contact
sv: Placera kontakt på karta

en: Map Contacts
sv: Placera kontakter på karta

en: Map Link
sv: Kartlänk

en: Map Location(s)
sv: Platser på karta

en: Map Primary Address
sv: Kartera primär adress

en: Map contacts
sv: Placera kontakter på karta

en: Map event location
sv: Visa arrangemangets plats på karta

en: Map these contacts
sv: Lägg ut dessa kontakter på karta

en: Map this Address
sv: Visa adressen på karta

en: Map this Location
sv: Visa platsen på karta

en: Mapper for Field %1
sv: Matching för fält %1

en: Mapping Option
sv: Alternativ för matchning

en: Mapping and Geocoding
sv: Karttjänster och geokodning

en: Mapping features require PHP version 5 or greater
sv: Kartfunktionerna kräver PHP5 eller senare

en: March
sv: mars

en: Margin must be numeric
sv: Marginalen måste vara numerisk

en: Mark All
sv: Markera allt

en: Mark Target Contact(s) for this Relationship
sv: Markera målkontakt(er) för denna relation

en: Mark as Dedupe Exception
sv: Markera som undantag från duplikateliminering

en: Mark this pair as not a duplicate.
sv: Märk detta par som inte duplikat.

en: Marked as duplicates.
sv: Märkta som duplikat.

en: Marked as non duplicates.
sv: Märkta som icke-duplikat.

en: Mask
sv: Maskera

en: Mass SMS
sv: Mass-SMS

en: Master Address Belongs To
sv: Huvudadressen tillhör

en: Match Fields
sv: Matcha fält

en: Match Value or Expression
sv: Matcha värde eller uttryck

en: Matching CiviCRM Field
sv: Motsvarande CiviCRM-fält

en: Matching Contributions to Contributors
sv: Matcha inbetalningar med inbetalare

en: Matching Rule for %1 Contacts
sv: Matchningsregel för kontakter av typen %1

en: Matching to Contacts for Inserts and Updates
sv: Matchning mot kontakter för tillägg och uppdatering av poster

en: Max
sv: Högst

en: Max Amount One
sv: Maximalt belopp Ett

en: Max Amount Two
sv: Maximalt belopp Två

en: Max Instances
sv: Maximala instanser

en: Max Number Of Contacts
sv: Maximalt antalet kontakter

en: Max Number of Participants
sv: Max antal deltagare

en: Max Participant
sv: Max. antal deltagare

en: Max Participants
sv: Max. antal deltagare

en: Max Value
sv: Maximalt värde

en: Max participants should be a positive number
sv: Max antal deltagare bör var ett positivt tal

en: Maximum Amount
sv: Högsta belopp

en: Maximum Number of Reminders
sv: Max antal påminnelser

en: Maximum Participants
sv: Maximalt antal deltagare

en: Maximum Reminders Send
sv: Maximalt antal påminnelser har skickats

en: Maximum Upload File Size: %1 MB
sv: Maximal storlek på importdata: %1 MB

en: Maximum file size cannot exceed Upload max size ('upload_max_filesize') as defined in PHP.ini.
sv: Största tillåtna filstorlek kan inte överskrida den största storlek för uppladdning ('upload_max_filesize') som angetts i PHP.ini.

en: Maximum length
sv: Maximal längd

en: Maximum number of contacts
sv: Maximalt antal kontakter

en: Maximum number of files (documents, images, etc.) which can attached to emails or activities.
sv: Maximalt antal filer (dokument, bilder, mm.) som kan skickas som bilaga med e-postmeddelanden och åtgärder.

en: May
sv: maj

en: Medical evaluation
sv: Medicinsk bedömning

en: Meeting
sv: Möte(n)

en: Member
sv: Medlem

en: Member Dashboard
sv: Medlemskap Kontrollpanel

en: Member Name
sv: Medlemmens Namn

en: Member Name or Email
sv: Medlemmens namn eller e-post

en: Member Since
sv: Medlem sedan

en: Member Since %2 %1
sv: Medlem sedan %2 %1

en: Member's Name
sv: Medlemmens namn

en: Members
sv: Medlemmar

en: Members by Type
sv: Medlemskap efter typ

en: Members of <a href="%1">%2</a>
sv: Medlemmar i <a href='%1'>%2</a>

en: Membership
sv: Medlemskap

en: Membership End Date
sv: Slutdatum för medlemskapet

en: Membership Expiration Date
sv: Medlemskap utgångsdatum

en: Membership Fee
sv: Medlemsavgift

en: Membership Fee Total
sv: Summa medlemsavgift

en: Membership Fields
sv: Fält för medlemskap

en: Membership Financial Type
sv: Finansiell typ för medlemskap

en: Membership ID
sv: Medlemskaps-ID

en: Membership Information
sv: Medlemskapsinformation

en: Membership Invalid
sv: Ogiltigt medlemskap

en: Membership Join Date
sv: Startdatum för medlemskapet

en: Membership Options
sv: Alternativ för medlemskap

en: Membership Organization
sv: Medlemsorganisation

en: Membership Owner ID
sv: Medlemsskapets ägare ID

en: Membership Payment and Receipt
sv: Medlemskapsbetalning och kvitto

en: Membership Renewal
sv: Förnya medlemskap

en: Membership Renewal Confirmation and Receipt
sv: Förnyelse av medlemskap och kvitto

en: Membership Report (Detail)
sv: Medlemskapsrapport (detaljerad)

en: Membership Report (Lapsed)
sv: Medlemskapsrapport (utlöpna)

en: Membership Report (Summary)
sv: Medlemskapsrapport (Sammanfattning)

en: Membership Start Date
sv: Startdatum för medlemskapet

en: Membership Status
sv: Medlemskapsstatus

en: Membership Status ID
sv: Medlemskapsstatus ID

en: Membership Status Id
sv: Medlemskapsstatus ID

en: Membership Summary
sv: Medlemskapssammanfattnin

en: Membership Transaction #
sv: Medlemskaps Transaktion

en: Membership Type
sv: Typ av medlemsskap

en: Membership Type Domain
sv: Medlemskapstyp domän

en: Membership Type ID
sv: Medlemsskapstyp ID

en: Membership Type Id
sv: ID för medlemskapstyp

en: Membership Type(s)
sv: Medlemskapstyp(er)

en: Membership Type:
sv: Typ av medlemskap:

en: Membership Types
sv: Medlemsskapstyper

en: Membership Types Default
sv: Standardvärde för medlemskapstyp

en: Membership for %1 has been Cancelled.
sv: Medlemskapet för %1 har avbrutits.

en: Membership for %1 has been Expired.
sv: Medlemskapet för %1 har gått ut.

en: Membership for %1 has been updated.
sv: Medlemskapet för %1 har uppdaterats.

en: Membership for %1 has been updated. The membership End Date is %2.
sv: Medlemskapet för %1 har uppdaterats. Slutdatum är %2.

en: Membership is Auto-Renew
sv: Medlemskapet förnyas automatiskt

en: Membership is NOT Auto-Renew
sv: Medlemskapet förnyas INTE automatiskt

en: Membership is NOT Pay Later
sv: Medlemskapet är INTE efterhandsbetalat

en: Membership is Pay Later
sv: Medlemskapet är efterhandsbetalat

en: Membership is a Test
sv: Medlemskapet är ett testmedlemskap

en: Membership is a Test?
sv: Medlemskapet är ett testmedlemskap?

en: Membership is automatically granted to:
sv: Medlemskap ges automatiskt till:

en: Membership listings.
sv: Medlemslistor.

en: Membership renewed automatically
sv: Medlemskapet förnya automatiskt

en: Membership type is a required field.
sv: Medlemstyp är ett obligatoriskt fält.

en: Memberships
sv: Medlemsskap

en: Mental health evaluation
sv: Bedömning av den mentala hälsan

en: Menu '%1' has been saved.
sv: Meny '%1' har sparats.

en: Menu has been rebuilt
sv: Menyerna har byggts om

en: Merge
sv: Slå ihop

en: Merge %1 contacts
sv: Slå samman kontakter av typen '%1'

en: Merge %1 with
sv: Slå ihop %1 med

en: Merge All Contacts with the Same Address
sv: Slå ihop alla kontakter med samma adress

en: Merge Case
sv: Slå ihop ärende

en: Merge Complete
sv: Sammanslagningen är utförd

en: Merge Contacts
sv: Sammanfoga kontakter

en: Merge Household Members into their Households
sv: Slå ihop hushållets medlemmar in i hushållet

en: Merge Options
sv: Sammanfogningsalternativ

en: Merge Tag
sv: Slå ihop etiketten med en annan

en: Merge and Goto Listing
sv: Slå ihop och gå tillbaka till listan

en: Merge and Goto Next Pair
sv: Slå samman och gå till nästa par

en: Merge and View Result
sv: Slå ihop och visa resultatet

en: Merge and go to Listing
sv: Slå ihop och gå till listan

en: Merge and go to Next Pair
sv: Slå ihop och gå vidare till nästa par

en: Merge contacts
sv: Slå ihop kontakter

en: Merge labels for contacts belonging to the same household
sv: Slå ihop etiketter för kontakter i samma hushåll

en: Merge labels for contacts with the same address
sv: Sammanfoga etiketter för kontakter med samma adress

en: Merge operation requires selecting two contacts.
sv: För att kunna slå samman måste du välja två kontakter.

en: Merge tag %1 into:
sv: Slå ihop etikett %1 in i:

en: Message
sv: Meddelande

en: Message Formats
sv: Meddelandeformat

en: Message Subject
sv: Meddelandets ämne

en: Message Template
sv: Meddelande Mall

en: Message Templates
sv: Meddelandemallar

en: Message Text
sv: Meddelandetext

en: Message Title
sv: Meddelandets namn

en: Message if Event Is Full
sv: Meddelande då arrangemanget är fullsatt

en: Message template with id of %1 does not have a default to revert to.
sv: Meddelandemall med ID %1 har ingen standard att återgå till.

en: Message templates allow you to easily create similar emails or letters on a recurring basis. Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders should be created via <a href="%1">Schedule Reminders</a>.
sv: Meddelandemallar ger dig möjlighet att skapa liknande epostmeddelanden eller brev flera gånger. Meddelanden för påminnelser om förnyande av medlemskap liksom arrangemangs- och aktivitetetsreleaterade påminnelser bör skapas via <a href="%1">Schemalagda påminnelser</a>.

en: Method
sv: Metod

en: Middle Name
sv: Mellannamn

en: Middle Name (if present)
sv: Mellannamn (om det finns)

en: Miles
sv: miles

en: Millimeters
sv: millimeter

en: Mime Type
sv: MIME-typ

en: Min Amount One
sv: Minsta belopp Ett

en: Min Amount Two
sv: Minsta belopp Två

en: Minimum Amount
sv: Minsta belopp

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
sv: Lägsta belopp bör vara lägre än högsta belopp

en: Minimum Contribution
sv: Minsta inbetalning

en: Minimum Contribution Amount
sv: Lägsta inbetalningsbelopp

en: Minimum Fee
sv: Minsta belopp

en: Misc (Undelete, PDFs, Limits, Logging, Captcha, etc.)
sv: Diverse (Återställning, PDF:er, gränser, loggning, Captcha, mm.)

en: Miscellaneous Settings
sv: Övriga inställningar

en: Mismatched or Invalid contact subtype found for this related contact.
sv: Felmatchad eller ogiltig kontaktsubtyp hittades för denna kontakt.

en: Missing Interviewer contact.
sv: Kontaktpost för intervjuaren saknas.

en: Missing Parameters
sv: Parametrar saknas

en: Missing input parameters
sv: Saknas ingående data

en: Missing required contact matching fields.
sv: Obligatoriska matchningsfält saknas.

en: Missing required field(s) :
sv: Saknade obligatoriska fält :

en: Missing required field:
sv: Obligatoriskt fält saknas:

en: Missing required field: %1
sv: Saknat obligatoriskt fält: %1

en: Missing required field: Provide %1 or %2
sv: Saknat obligatoriskt fält: %1 eller %2

en: Missing required field: Provide Participant ID
sv: Saknat obligatoriskt fält: ange Deltagar-ID

en: Missing required fields
sv: Obligatoriska fält saknas

en: Missing required fields:
sv: Obligatoriska fält saknas:

en: Mobile
sv: Mobil

en: Mode
sv: Läge

en: Modified
sv: Uppdaterad

en: Modified Between
sv: Ändrad mellan

en: Modified By
sv: Ändrad av

en: Modified Date
sv: Modifierad datum

en: Module
sv: Modul

en: Monetary Amount Display
sv: Visa monetärt belopp

en: Monetary Value Display
sv: Visa monetärt värde

en: Money
sv: Pengar

en: Money Sent Date - From
sv: Överföringsdatum - Från

en: Money Transferred
sv: Pengar överförda

en: Month
sv: Månad

en: Month and Year
sv: Månad och år

en: Month dd, yyyy (December 12, 1998)
sv: Månad dd, åååå (december 12, 1998)

en: Month prior to previous calendar month
sv: Kalendermånaden före förra

en: Month/Year
sv: Månad/År

en: Monthly
sv: En gång per månad

en: More information
sv: Mer information

en: More information and sample messages...
sv: Mer information och exempelmeddelanden...

en: More information on required tokens...
sv: Mer information om obligatoriska symboler...

en: More information on tokens...
sv: Mer information om hållare...

en: Most Recent
sv: Senaste

en: Most Recent Activity
sv: Senaste åtgärd

en: Move
sv: Flytta

en: Move Custom Field
sv: Flytta eget fält

en: Move To Case
sv: Flytta till annat ärende

en: Move down one row
sv: Flytta ner en rad

en: Move related...
sv: Flytta relaterade...

en: Move to Case
sv: Flytta till annat ärende

en: Move to bottom
sv: Flytta till botten

en: Move to top
sv: Flytta till toppen

en: Move up one row
sv: Flytta upp en rad

en: Multi-Select
sv: Flerval

en: Multi-Select State/Province
sv: Välj flera län/landskap

en: Multi-line text box (textarea)
sv: Fler-radig textruta (textarea)

en: Multi-value Custom Data
sv: Fler-värda anpassade data

en: Multiple Choice Option Sets
sv: Flervalsalternativ

en: Multiple Choice Options
sv: Inställningar för flervalsalternativ

en: Multiple Contact Merge
sv: Sammanslagning flera kontakter

en: Multiple Languages Support
sv: Flerspråksstöd

en: Multiple Participants
sv: Flera deltagare

en: My Cases
sv: Mina ärenden

en: My Cases With Recently Performed Activities
sv: Mina ärenden med senaste gjorda åtgärderna

en: My Cases With Upcoming Activities
sv: Mina ärenden med kommande åtgärder

en: My Cases with Upcoming Activities
sv: Mina ärenden med planerade åtgärder.

en: My Contact Dashboard
sv: Min kontrollpanel

en: My Contacts / Organizations
sv: Mina kontakter / organisationer

en: My Role
sv: Min roll

en: My billing address is the same as above
sv: Min faktureringsadress är samma som ovan

en: MySQL %1 Configuration
sv: Konfiguration för MySQL %1

en: MySQL database:
sv: MySQL-databas:

en: MySQL password:
sv: MySQL lösenord:

en: MySQL server does have InnoDB support
sv: Din MySQL-server har inte stöd för InnoDB, vilket krävs.

en: MySQL server:
sv: MySQL-server:

en: MySQL support
sv: MySQL-stöd

en: MySQL support not included in PHP.
sv: MySQL-stöd inte inkluderat i PHP.

en: MySQL username:
sv: MySQL användarnamn:

en: MySQL version %1 or higher is required, you are running MySQL %2.
sv: MySQL-versionen %1 eller högre krävs. Du kör MySQL %2.

en: MySQL version at least %1
sv: MySQL-versionen åtminstone %1

en: NO BULK EMAILS (User Opt Out)
sv: Inga utskick (aktivt avböjt)

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> feature below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
sv: Notera att du också kan aktivera alternativet <strong>Efterhandsbetalning</strong> nedan utan att sätta upp en betalningstjänst. Alla användare kommer då att ombes att skicka in betalningen (t.ex genom att skicka in en check, ringa in ett kreditkortsnummer eller skicka in faktureringsinformation).

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> option below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
sv: NOTERA: Du kan också aktivera alternativet <strong>Efterhandsbetalning</strong> nedan utan att konfigurera någon betalningsmotor. Alla användare kommer då att ombes att skicka in betalningen på annat sätt (t.ex skicka en check, ringa in ett kreditkort eller att betala via faktura).

en: NOTE: If there are multiple matching contacts, the first matching record is used.
sv: NOTERA: Om det finns flera matchande kontakter kommer den första som hittas att användas.

en: NOTE: If you are composing HTML-formatted messages, you may want to enable a Rich Text (WYSIWYG) editor (Administer &raquo; Customize Data & Screens &raquo; Display Preferences).
sv: NOTERA:  Om du komponerar HTML-formatterade meddelanden vill du antagligen slå på Rich Text-editering (WYSIWYG - du ser vad du får). Du gör det under Administera &raquo; Anpassa data och skärmar &raquo; Visningsalternativ.

en: NOTE: Some of these searches may rely on specific site configurations - and may not work as expected on your site.
sv: NOTERA: En del av dessa sökningar kan vara beroende på specifika webbplatsinställningar och fungerar kanske inte som förväntat på den här webbplatsen.

en: NOTE: View Only fields can not be included in Profile Search forms.
sv: NOTERA: Fält med inställningen 'Visa Endast' kan inte inkluderas i profilsöks formulär.

en: Name
sv: Namn

en: Name (for Honor Roll)
sv: Namn (för hedersrullan)

en: Name (key)
sv: Namn (nyckel)

en: Name Badge
sv: Namnskylt

en: Name Badge Format
sv: Namnskyltformat

en: Name Only
sv: Endast namn

en: Name The SMS
sv: Namnge SMS

en: Name Your Mailing
sv: Ange ett namn på utskicket

en: Name Your SMS
sv: Namnge SMS

en: Name already exists in Database.
sv: Namnet finns redan i databasen

en: Name and Address
sv: Namn och adress

en: Name and Address (reserved)
sv: Namn och adress (skyddad)

en: Name and Email
sv: Namn och epost

en: Name and Email (reserved)
sv: Namn och epost (reserverad)

en: Name badges - print
sv: Namnskyltar - utskrift

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
sv: Namn kan bara bestå av alfa-numeriska tecken

en: Name cannot not start with a digit
sv: Namn kan inte börja med en siffra

en: Name for new group
sv: Namn för den nya gruppen

en: Name is required to save Export Mapping
sv: Det krävs ett namn för att kunna spara exportmappningen

en: Name is required to save Import Mapping
sv: Namn är obligatoriskt för att spara fältmatchning för import

en: Name like: %1
sv: Namn liknande: %1

en: Name of Tag
sv: Namn på Tagg

en: Name of this status type, for use in the code.
sv: Namn på detta status som skall användas i programkod.

en: Name or Email
sv: Namn eller e-postadress

en: Name, Status and Register Date
sv: Namn, status och anmälningsdatum

en: Name/Email
sv: Namn/epostadress

en: Name:
sv: Namn:

en: National Membership
sv: Medborgarskap

en: Navigate back to the 'Home' dashboard and click 'Configure Dashboard' again.
sv: Navigera tillbaka till din kontrollpanel och tryck på 'Konfigurera kontrollpanel' igen.

en: Navigate to a report instance and verify the report filters and display type (Tabular, Bar or Pie Chart). OR create a new report instance from the Reports menu &raquo; Create Reports from Templates.
sv: Leta reda på en rapport och kontrollera rapportinställningar, filter och visningsform (tabell, stapel- eller tårtdiagram). ELLER skapa en ny rapport från rapportmallarna i Rapporter &raquo; Skapa rapporter från mallar

en: Navigate to a report instance and verify the report filters and display type (Tabular, Bar or Pie Chart). OR create a new report instance from the Reports menu » Create Reports from Templates.
sv: Leta reda på en rapport och kontrollera rapportinställningar, filter och visningsform (tabell, stapel- eller tårtdiagram). ELLER skapa en ny rapport från rapportmallarna i Rapporter &raquo; Skapa rapporter från mallar

en: Navigation
sv: Navigering

en: Negative
sv: Negativ

en: Negative Options
sv: Avdrag

en: Net Amount
sv: Nettobelopp

en: Net Payment
sv: nettobetalning

en: New
sv: Ny

en: New %1
sv: Ny %1

en: New %1 Report
sv: Ny %1-rapport

en: New Activity
sv: Ny åtgärd

en: New Base Directory
sv: Ny grundkatalog

en: New Base URL
sv: Ny  grund-URL

en: New Case
sv: Nytt ärende

en: New Case Type
sv: Ny ärendetyp

en: New CiviCRM Profile
sv: Ny CiviCRM-profil

en: New Contact
sv: Ny kontakt

en: New Contribution
sv: Ny inbetalning

en: New Credit Card
sv: Nytt kreditkort

en: New Custom Field Set
sv: Ny anpassad fältuppsättning

en: New Data Entry Batch
sv: Ny datainmatnings-sats

en: New Donor
sv: Ny donator

en: New Email
sv: Nytt e-postmeddelande

en: New Event
sv: Nytt arrangemang

en: New Event Template
sv: Ny mall för arrangemang

en: New Field
sv: Nytt fält

en: New Household
sv: Nytt hushåll

en: New Individual
sv: Ny person

en: New Mailing Component
sv: Ny utskickskomponent

en: New Membership Status
sv: Status för nytt medlemskap

en: New Menu
sv: Ny meny

en: New Message Template
sv: Ny meddelandemall

en: New Option Group
sv: Ny alternativgrupp

en: New Option for '%1'
sv: Nytt alternativ för '%1'

en: New Organization
sv: Ny organisation

en: New Participant Status
sv: Ny deltagarstatus

en: New Payment Method
sv: Ny betalningsform

en: New Payment Processor
sv: Ny betalningsfunktion

en: New Price Set
sv: Ny avgiftsstruktur

en: New Report
sv: Ny rapport

en: New Report Template
sv: Ny rapportmall

en: New Scheduled Job
sv: Nytt schemalagt jobb

en: New Site Name
sv: Nytt namn på webbplatsen

en: New Smart Group
sv: Ny smart grupp

en: New Start Date
sv: Nytt startdatum

en: New personal campaign page
sv: Ny privat kampanjsida

en: New version %1 is available. The site is currently running %2.
sv: Version %1 är tillgänglig. Denna webbplats kör %2.

en: Next
sv: Nästa

en: Next &gt;
sv: Nästa &gt;

en: Next 12 months including today
sv: Kommande 12 månaderna inklusive idag

en: Next 30 days including today
sv: Kommande 30 dagarna inklusive idag

en: Next 60 days including today
sv: Kommande 60 dagarna inklusive idag

en: Next 7 days including today
sv: Kommande 7 dagarna inklusive idag

en: Next 90 days including today
sv: Kommande 90 dagarna inklusive idag

en: Next Amount
sv: Nästa belopp

en: Next Contribution Date
sv: Nästa inbetalningsdatum

en: Next Fiscal Year
sv: Nästa räkenskapsår

en: Next Month
sv: Nästa månad

en: Next Pay Date
sv: Nästa betalningsdatum

en: Next Payment Amount
sv: Nästa Betalnings Belopp

en: Next Payment Date
sv: Nästa betalningsdatum

en: Next Quarter
sv: Nästa kvartal

en: Next Sched.
sv: Nästa schemalagda

en: Next Scheduled
sv: Nästa schemalagda

en: Next Scheduled Activity
sv: Nästa schemalagda åtgärd

en: Next Scheduled Contribution Date
sv: Nästa schemalagda betalningsdag

en: Next Scheduled Recurring Contribution
sv: Nästa schemalagda återkommande betalning

en: Next Week
sv: Nästa vecka

en: Next Year
sv: Nästa år

en: Next calendar month
sv: Nästa kalendermånad

en: Next calendar year
sv: Nästa kalenderår

en: Next fiscal year
sv: Nästa bokföringsår

en: Next quarter
sv: Nästa kvartal

en: Next step
sv: Nästa steg

en: Next week
sv: Nästa vecka

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: No
sv: Nej

en: No %1 match your search criteria. Suggestions:
sv: Inget %1 matchar dina sökvilkor. Förslag:

en: No Action Selected
sv: Ingen åtgärd vald

en: No Bulk Email(Is Opt Out)
sv: Inga mass-epostutskick (aktivt avböjt)

en: No Bulk Emails (User Opt Out)
sv: Inga utskick (aktivt avböjt)

en: No CiviCRM Profiles have been created yet. You can <a href='%1'>add one now</a>.
sv: Inga CiviCRM profiler har skapats än. Du kan <a href='%1'>lägga till en nu</a> .

en: No Components have been enabled for your site that can be configured with the price sets. Click <a href='%1'>here</a> if you want to enable CiviEvent/CiviContribute for your site.
sv: Inga komponenter har aktiverats som kan konfigureras med avgiftsstrukturer. Klicka <a href='%1'>här</a> om du vill aktivera CiviEvent eller CiviContribute för din webbplats.

en: No Contribution Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex contribution options (e.g. "Contribute $25 more to receive our monthly magazine."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
sv: Inga avgiftsstrukturer har skapats eller aktiverats. Avgiftsstrukturer gör det möjligt att konfigurera mer avancerade alternativ (t.ex "Öka ditt bidrag med 250SEK och få en prenumeration gratis."). Klicka <a href='%1'>här</a> om du vill konfigurera avgiftsstrukturer.

en: No Data Entry Batches have been created for this site.
sv: Inga bearbetningssatser har skapats för denna webbplats.

en: No Duplicate Checking
sv: Ingen duplikatskontroll

en: No Email Verification
sv: Ingen bekräftelse via e-post

en: No Fee Level(s) or Price Set is configured for this event.<br />Click <a href='%1'>CiviEvent >> Manage Event >> Configure >> Event Fees</a> to configure the Fee Level(s) or Price Set for this event.
sv: Det finns inga avgiftsnivåer eller avgiftsstrukturer konfigurerade för detta arrangemang.<br />Klicka på <a href='%1'>Arrangemang &raquo; Hantera arrangemang &raquo; Konfigurera &raquo; Arrangemangsavgifter</a> för att konfigurera avgiftsnivåer eller avgiftsstrukturer för detta arrangemang.

en: No Price Set has been configured / enabled for your site. Price sets allow you to meet the complex demands of your event registration structure.(e.g. "Pay $15 more for lunch."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
sv: Det finns inga avgiftsstrukturer definerade eller aktiva. Avgiftsstrukturer gör det möjligt att hantera mer komplexa kombinationer för din arrangemang (t.ex "Betala 150SEK till för lunch."). Klicka <a href="%1">här</a> om du vill konfigurera avgiftsstrukturer för din webbplats.

en: No Profile Configured
sv: Ingen profil är konfigurerad

en: No Reply
sv: Inget svar

en: No Scheduled Reminders have been created.
sv: Inga schemalagda påminnelser har skapats.

en: No Thank-you Text
sv: Inget text för tack-meddelande

en: No Updates Saved
sv: Inga uppdateringar sparades

en: No account create option
sv: Tillåt inte att skapa konto

en: No active price fields found for this event!
sv: Det finns inga aktiva avgiftsfält för detta arrangemang!

en: No available Events match your search criteria. Suggestions:
sv: Inga tillgängliga arrangemang passade dina sökkriterier. Förslag:

en: No batches were selected.
sv: Inga satser var markerade.

en: No bulk emails (User Opt Out)
sv: Inga massutskick (aktivt avböjt)

en: No contact found for this related contact ID: %1
sv: Ingen kontakt hittades för denna kontakt-ID: %1

en: No content to preview
sv: Inget innehåll att förhandsgranska

en: No contributions have been recorded from this contact.
sv: Inga inbetalningar finns registrerade från denna kontakt.

en: No custom data groups have been created yet. You can <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>add one</a>.
sv: Inga anpassade datagrupper har skapats än. Du kan <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>lägga till en</a>.

en: No description available for this event
sv: Det finns ingen beskrivning av detta arrangemang.

en: No event registrations have been recorded for this contact.
sv: Inga anmälningar till arrangemang har gjorts för denna kontakt.

en: No export format selected.
sv: Inget exportformat valt.

en: No extensions installed. <a %1>Browse available extensions</a>.
sv: Inga tillägg är installerade. <a %1>Bläddra bland tillgängliga tillägg</a>.

en: No fields in this Profile have been configured as searchable. Ask the site administrator to check the Profile setup.
sv: Inga fält i den här profilen har konfigurerats som sökbara. Be administratören att kontrollera profilens inställningar.

en: No fields in this Profile have been configured to display as a result column in the search results table. Ask the site administrator to check the Profile setup.
sv: Inga fält i denna profil har konfigurerats för att visas som en resultatskolumn i sökresultatstabellen. Be administratören att kontrollera profilens inställningar.

en: No grants have been recorded for this contact.
sv: Inga anslag har registrerats för den här kontakten.

en: No link
sv: Ingen länk

en: No matches found
sv: Inga träffar hittades

en: No matches found for:
sv: Inga träffar för:

en: No matching Data Entry Batches found for your search criteria.
sv: Inga satser för inmatning av data kunde hittas med angivna sökvillkor.

en: No matching Groups found for your search criteria. Suggestions:
sv: Inga grupper matchade dina sökvillkor. Förslag:

en: No matching contact found.
sv: Ingen matchande kontakt hittades.

en: No matching results for
sv: Inget matchande resultat för

en: No participants were added.
sv: Inga deltagare har lagts till.

en: No pledges have been recorded from this contact.
sv: Inga betalningsutfästelser har registrerats för denna kontakt

en: No possible duplicates were found using %1 rule.
sv: Inga misstänkta duplikat hittades med regel %1.

en: No price sets have been added yet.
sv: Inga avgiftsstrukturer har skapats än.

en: No processing status reported yet.
sv: Ingen processtatus rapporterad ännu

en: No recipients
sv: Inga mottagare

en: No records to export
sv: Inga poster att exportera

en: No respondents are currently reserved for you to interview.
sv: Inga svaranden är för närvarande reserverade för dig att intervjua.

en: No response from the server. Check your internet connection and try reloading the page.
sv: Inget svar från servern. Kontrollera din internetanslutning och försök ladda om sidan.

en: No such message template: option group %1, option value %2.
sv: Det finns ingen sådan meddelandemall: alternativgrupp %1, alternativvärde %2.

en: No thank you
sv: Nej tack

en: No updates have been saved.
sv: Inga uppdateringar har sparats.

en: No valid membership status for given dates.
sv: Ingen giltig medlemskapstatus för den angivna tiden.

en: No-show
sv: Frånvarande

en: Non Deductible Amount
sv: Ej avdragsgillt belopp

en: Non-deductible Amount
sv: Icke avdragsgillt belopp

en: Non-deductible portion of this contribution.
sv: Den icke avdragsgilla delen av inbetalningen.

en: Non-profit
sv: Icke-vinstdrivande

en: None
sv: Ingen

en: None Found
sv: Inget hittat

en: None found.
sv: Inget hittat.

en: Normal
sv: Normalt

en: Not %1, or want to register a different person
sv: Inte %1, eller vill registrera en annan person

en: Not Clicked
sv: Inte klickade

en: Not Now
sv: Inte nu

en: Not Required
sv: Inte obligatoriskt

en: Not Safe
sv: Inte säker

en: Not Saved
sv: Inte Sparad

en: Not a CMS User
sv: Inte CMS-användare

en: Not permitted to file activity %1 %2.
sv: Ingen tillåtelse att spara åtgärden %1 %2.

en: Not scheduled
sv: Ej schemalagd

en: Not&nbsp;Counted
sv: Inte&nbsp;räknade

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Role
sv: Inte&nbsp;räknade&nbsp;pga.&nbsp;roll

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Status
sv: Inte&nbsp;räknade&nbsp;pga.&nbsp;status

en: Note
sv: Anteckning

en: Note Text
sv: Anteckning

en: Note that will be sent to the billing customer.
sv: Notera att detta kommer att skickas till kunden.

en: Note(s)
sv: Anteckningar

en: Note:
sv: Anteckning:

en: Note: Please verify your configuration for Maximum File Size (in MB) <a href='%1'>Administrator >> System Settings >> Misc</a>. It should support 'upload_max_size' as defined in PHP.ini.Please check with your system administrator.
sv: Kontrollera den konfigurerade största filstorleken (i MB)<a href='%1'>Administrera >> Systeminställningar >> DIverse</a>. Den måste tillåta den 'upload_max_size' som definierats i PHP.ini. Be din systemadministratör om hjälp.

en: Note: You cannot edit fields for a reserved rule.
sv: Notera: du kan inte ändra fält i en reserverad regel.

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Nothing to merge.
sv: Inget att slå ihop.

en: Notice
sv: Notis

en: Notification Email
sv: Aviserings Email

en: Notify Contributor?
sv: Meddela inbetalaren?

en: Notify me via email when someone donates to my page
sv: Meddela mig via e-post när någon donerar till min sida

en: Notify when profile form is submitted?
sv: Meddela när profilen används?

en: November
sv: november

en: Number
sv: Nummer

en: Number of Grants
sv: Antal anslag

en: Number of Installments
sv: Antal Avbetalningar

en: Number of Items
sv: Antal Objekt

en: Number of Transactions
sv: Antal transaktioner

en: Number of Transactions should a positive number
sv: Antal transaktioner måste vara ett positivt heltal

en: Number of grants
sv: Antal anslag

en: Number of hours prior to event start date to allow self-service cancellation or transfer. Enter 0 (or leave empty) to allow cancellation or transfer up until the event has started.
sv: Antal timmar före arrangemangets starttid som självbetjäning för avbokning och överlåtelse ska vara möjligt. Välj 0 (eller tomt) för att tillåta det ända till arrangemangets start.

en: Number of installments must be a whole number.
sv: Antalet inbetalningar måste vara ett heltal.

en: Number of selected Activities: %1
sv: Antal markerade åtgärder: %1

en: Number of selected Mailing Recipients: %1
sv: Antal markerade utskicksmottagare: %1

en: Number of selected cases: %1
sv: Antal valda ärenden: %1

en: Number of selected contacts: %1
sv: Antal markerade kontakter: %1

en: Number of selected grants: %1
sv: Antal markerade anslag: %1

en: Number of selected participants: %1
sv: Antal valda deltagare: %1

en: Number of selected pledges: %1
sv: Antal valda inbetalningar enligt utfästelser: %1

en: Number of<br />Participant
sv: Antal <br /> deltagare

en: Numeric Code
sv: Numerisk kod

en: OR
sv: ELLER

en: OR You can sign up by setting Status Override? to true.
sv: ELLER så kan du ansluta dig genom att ändra inställningen för Status Override? till SANT

en: October
sv: oktober

en: Off
sv: Av

en: Offer a Waitlist?
sv: Erbjud väntelista?

en: Offer the appropriate service from the list. If the service requires coordination, contact the Director.
sv: Erbjud lämplig tjänst från listan. Om tjänsten kräver koordinering, kontakta ansvarig.

en: Offline Recurring Contribution
sv: Återkommande inbetalning som inte görs på webben

en: Offset
sv: Mellanrum

en: Old Base Directory
sv: Nuvarande grundkatalog

en: Old Base URL
sv: Nuvarande grund-URL

en: On
sv: på datumet

en: On Behalf Of
sv: På Uppdrag Av

en: On Duplicate Entries
sv: Vid duplicerade poster

en: On Hold
sv: Pausad

en: On Hold - Opt Out
sv: Stoppad - Aktivt avböjt

en: On Hold Bounce
sv: Pausad pga. leveransproblem

en: On Hold Opt Out
sv: Pausad pga. aktivt val

en: On Hold?
sv: Pausad?

en: On duplicate entries
sv: Vid dubletter

en: On waitlist
sv: På väntelista

en: Once these statuses are enabled, the event Info and Settings screen will have controls to enable (and configure) waitlisting.
sv: När väl dessa status har aktiverats, kommer skärmarna med arrangemangsinformation och inställningar att ha kontroller för att aktivera och konfigurera hanteringen av väntelista.

en: Once these statuses are enabled, the event Online Registration screen will have controls to enable (and configure) participation approval.
sv: När dessa status har aktiverats, kommer fliken "Webbanmälan" för arrangemang att ha kontroller för att aktivera och konfigurera godkännande av deltagande.

en: Once you have defined CiviCRM ACL Roles and granted ACLs to those Roles, use this link to assign users to role(s).
sv: När du har definierat ACL-roller och gett dem behörigheter via ACL:er, använd denna länk för att ge användare dessa roller.

en: Once you have finished your testing, it is a good idea to clean up by finding your test records and deleting them.
sv: När du har avslutat din testning är det en bra idé att städa upp genom att leta reda på alla testposter och ta bort dom.

en: Once you switch to using a Price Set, you won't be able to switch back to your existing settings below except by re-entering them. Are you sure you want to switch to a Price Set?
sv: När du väl ändrat till att använde en avgiftsstruktur kan du inte ändra tillbaka till inställningarna nedan utan att mata in dom igen. Är du säker på att du vill ändra till att använda en avgiftsstruktur?

en: Once you've received your new account welcome email, you can <a href=%1>click here</a> to login and promote your campaign page.
sv: Så fort du har tagit emot ditt nya konto's välkomstmeddelande via e-post så kan du <a href=%1>klicka här</a> för att logga in och främja din kampanjsida.

en: Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
sv: När din anmälan har granskats får du ett mail med en länk till en webbsida där du kan slutföra anmälan.

en: One %1 should be marked as primary.
sv: Ett %1 skall märkas som primär.

en: One contact NOT added (already in this group). | %count contacts NOT added (already in this group).
sv[0]: En kontakt lades INTE till (fanns redan i gruppen).
sv[1]: %count kontakter lades INTE till (fanns redan i gruppen).

en: One contact NOT tagged (already tagged to this tag). | %count contacts NOT tagged (already tagged to this tag).
sv[0]: %count kontakter etiketterades INTE (hade redan etiketten).
sv[1]: %count kontakter etiketterades INTE (hade redan etiketten).

en: One contact added to this existing group. | %count contacts added to this existing group.
sv[0]: En kontakt lades till denna befintliga grupp.
sv[1]: %count kontakter lades till denna befintliga grupp.

en: One contact added to this new group. | %count contacts added to this new group.
sv[0]: En kontakt lades till denna nya grupp.
sv[1]: %count kontakter lades till denna nya grupp.

en: One contact is tagged with this tag. | %count contacts are tagged with this tag.
sv[0]: %count kontakter har denna etikett.
sv[1]: %count kontakter har denna etikett.

en: One email should be marked as primary.
sv: En e-postadress måste vara märkt 'primär'.

en: One matching contact was found.  | %count matching contacts were found.<br />
sv[0]: En matchande kontakt hittades.
sv[1]: %count matchande kontakter hittades. <br />

en: One message was sent successfully.  | %count messages were sent successfully.
sv[0]: Ett meddelande har skickats.
sv[1]: %count meddelanden har skickats.

en: One phone should be marked as primary.
sv: Ett telefonnummer måste vara märkt 'primär'.

en: One record selected for export. | %count records selected for export.
sv[0]: En post utvald för export.
sv[1]: %count poster utvalda för export.

en: One relationship was not created because it already exists. | %count relationships were not created because they already exist.
sv[0]: En relation har inte skapats för att den redan fanns.
sv[1]: %count relationer har inte skapats för att de redan fanns.

en: Ongoing
sv: Pågående

en: Online Contribution
sv: Webb-inbetalning

en: Online Contribution Page
sv: Webbsida för inbetalning

en: Online Contribution:
sv: Webbinbetalning:

en: Online Contributions / Online Membership Signup / Online Event Registration
sv: Inbetalningar, Medlemskap och Arrangemangsanmälningar on-line

en: Online Event Registration
sv: Arrangemangsanmälan på webben

en: Online Registration
sv: Webbanmälan

en: Online Registration (Live)
sv: Webbanmälan (skarp)

en: Online Registration (Test-drive)
sv: Webbanmälan (provkörning)

en: Online Registration for %1
sv: Webbanmälan för %1

en: Online documentation.
sv: Dokumentation på webben.

en: Online registration enabled?
sv: Webbanmälan tillåten?

en: Online registration is not currently available for this event (contact the site administrator for assistance).
sv: Webbanmälningar är inte tillgängligt för detta arrangemang. Kontakta webbplatsansvarig för information och hjälp.

en: Only %1 Registrations available.
sv: Det finns bara %1 anmälningar tillgängliga.

en: Only 'View' and 'Edit' operations are valid for this type of data
sv: Endast 'visa' och 'ändra' är giltigt för den här typen av data.

en: Only Display Test Contributions
sv: Visa bara testinbetalningar

en: Only My Cases
sv: Bara mina ärenden

en: Only one %1 can be marked as primary.
sv: Endast en %1 kan markeras som primär.

en: Only one email can be marked as primary.
sv: Bara en e-postadress kan vara märkt 'primär'.

en: Only one phone can be marked as primary.
sv: Bara ett telefonnummer kan vara märkt 'primär'.

en: Only show Credit Card Payments
sv: Visa endast kreditkortsbetalningar

en: Oops! - The CiviCRM settings file (civicrm.settings.php) was not found in the expected location
sv: Hoppsan! - CiviCRM inställningsfilen (civicrm.settings.php) hittades inte på den förväntade platsen

en: Oops! CiviCRM is already installed
sv: Hoppsan! CiviCRM är redan installerat

en: Oops! Could not create database %1
sv: Hoppsan! Kunde inte skapa databas %1

en: Oops! Incorrect CiviCRM version
sv: Hoppsan! Ej korrekt CiviCRM-version

en: Oops! Incorrect Drupal version
sv: Hoppsan! Ej korrekt Drupal-version

en: Oops! Please correct your install location
sv: Hoppsan! Vänligen rätta till platsen för din installation

en: Oops, It looks like there are no active case types.
sv: Det ser inte ut att finnas några aktiva ärendetyper.

en: Oops, it looks like there are currently no available spaces for the %1 event.
sv: Det finns för närvarande inga platser lediga på arrangemanget %1.

en: Oops, it looks like your registration for %1 has already been cancelled.
sv: Det ser ut som om din anmälan till %1 redan har löpt ut.

en: Oops.
sv: Hoppsan.

en: Oops. It looks like no surveys have been created. <a href='%1'>Click here to create a new survey.</a>
sv: Hoppsan. Det verkar inte finnas några enkäter. <a href="%1">Klicka här för att skapa en ny enkät.</a>

en: Oops. It looks like there is no response option configured.
sv: Hoppsan. Det ser ut som att det inte finns något svarsalternativ inställt.

en: Oops. It looks like there is no valid payment status for online payment.
sv: Hoppsan. Det verkar som om det inte finns någon giltig betalningsstatus för betalning på webben.

en: Oops. It looks like you are trying to increase the number of additional people you are registering for. You can confirm registration for a maximum of %1 additional people.
sv: Hoppsan. Det ser ut som du försöker öka antalet ytterligare personer du anmäler. Du kan bekräfta anmälningen för högst %1 ytterligare personer.

en: Oops. The membership you're trying to renew appears to be invalid. Contact your site administrator if you need assistance. If you continue, you will be issued a new membership.
sv: Medlemskapet du försöker förlänga verkar vara ogiltigt. Kontakta webbplatsadministratören om du behöver hjälp. Om du fortsätter kommer ett helt nytt medlemskap att skapas.

en: Oops. There are enough available spaces in this event. You can not add yourself to the waiting list.
sv: Hoppsan. Det finns faktiskt tillräckligt med platser på detta arrangemang. Du kan därför inte lägga till dig på väntelistan.

en: Oops. We encountered a problem in processing your subscription confirmation. Please contact the site administrator.
sv: Hoppsan. Ett problem uppstod vid hantering av din prenumerationsbekräftelse. Var vänlig kontakta webbplatsens administratör.

en: Oops. You cannot make a payment for this pledge - pledge status is %1.
sv: Du kan inte göra en betalning för denna betalningsutfästelse - status är %1.

en: Oops. Your %1 settings are incorrect. No test mail has been sent.
sv: Dina %1 inställningar är felaktiga. Något testmeddelande har inte skickats.

en: Open
sv: Öppen

en: Open Case
sv: Skapa ärende

en: Open Date
sv: Startdatum

en: Open ID Location
sv: Plats för Open ID

en: Open Pledges (Due Date - Amount)
sv: Öppna Utfästelser (Slutdatum - Mängd)

en: Open a new case
sv: Öppna ett nytt ärende

en: Open tracking
sv: Spårning av öppning

en: OpenID Location Type
sv: Adresstyp för Open-ID

en: OpenID is not a valid URL.
sv: OpenID är inte en giltig URL.

en: Opened
sv: Öppnad

en: Opened
sv: Öppnade

en: Opened Count
sv: Antal öppnade

en: Opens
sv: Öppnar

en: Opens New Campaign form in a separate window
sv: Öppnar ett nytt kampanjformulär i ett separat fönster

en: Opens documentation in a new window.
sv: Öppnar dokumentationen i ett nytt fönster.

en: Opt Out
sv: Avböjning

en: Opt out via email
sv: Tacka nej via e-post

en: Opt out via web page
sv: Tacka nej via webbsida

en: Opt-Out
sv: Avböjt

en: Opt-out Confirmation
sv: Bekräftelse på avböjning av utskick

en: Opt-out Message
sv: Avböjningsmeddelande

en: Opt-out Requests
sv: Avböjning

en: Opted Out of Bulk Mail
sv: Vill inte ha massutskick

en: Opted to Pay Contribution Later, and is still pending payment.
sv: Valde att betala senare, och status för betalning fortfarande 'väntar på betalning'.

en: Opted to Pay Later after Registration, and is still pending payment.
sv: Valde att betala senare efter registrering, och status är fortfarande 'väntar på betalning'.

en: Opted-out
sv: Avsa sig

en: Option
sv: Alternativ

en: Option Amount
sv: Tillvalsavgift

en: Option Group Name
sv: Namn på alternativgrupp

en: Option Grouping Name
sv: Namn på alternativgrupperingen

en: Option Groups
sv: Alternativgrupper

en: Option Label
sv: Namn på alternativet

en: Option Name
sv: Alternativt Namn

en: Option Type
sv: Alternativtyp

en: Option Value
sv: Val värde

en: Option label cannot be empty
sv: Alternativetiketten kan inte vara tom

en: Option value cannot be empty
sv: Alternativvärdet kan inte vara tomt

en: Optional
sv: Frivilligt

en: Optional description of this domain (useful for sites with multiple domains).
sv: Frivillig beskrivning för denna domän (användbart för sidor med flera domäner).

en: Optional footer text for Thank-you screen (often used to include links to other pages/activities on your site).
sv: Valbar sidfotstext för tack-sidan (oftast använd för att inkludera länkar till andra sidor eller arrangemang på din webbplats).

en: Optional footer text for registration screen.
sv: Valbar sidfotstext för anmälningssidan.

en: Optional identifier for the contribution source (campaign name, event, mailer, etc.).
sv: Frivillig identifierare för inbetalningskälla (kampanjnamn, arrangemang, utskick etc.)

en: Optional instructions / message for Confirmation screen.
sv: Valbart text för bekräftelsesidan.

en: Optional message for Thank-you screen (may include HTML formatting).
sv: Valbar text för tack-sidan (får innehålla HTML-formatering).

en: Optional page footer text for Confirmation screen.
sv: Valbar sidfotstext för bekräftelsesidan.

en: Optionally hide the confirmation screen for free events.
sv: Du kan välja att använda en bekräftelsesida för avgiftsfria arrangemang.

en: Optionally set a maximum number of participants for this event.
sv: Du kan också välja att ange ett högsta antal deltagare på arrangemanget.

en: Options
sv: Alternativ

en: Options Per Line
sv: Val per rad

en: Or you can <a href='%1'>browse all %2 %3</a>.
sv: Eller kan du <a href='%1'>leta bland %2 %3</a>.

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Current Events</a>.
sv: Eller du kan <a href='%1'>bläddra bland alla tillgängliga arrangemang</a>.

en: Order
sv: Sortering

en: Order By >>
sv: Sortera efter >>

en: Order by Column
sv: Sortera genom Kolumn

en: Order by Order
sv: Sortera genom Order

en: Organization
sv: Organisation

en: Organization Address and Contact Info
sv: Organisationens adress och kontaktinformation

en: Organization Contact Information
sv: Organisationens kontaktinformation

en: Organization Details
sv: Detaljerad information om organisationen

en: Organization Name
sv: Organisationens namn

en: Organization details have been prefilled for you. If this is not the organization you want to use, click "Enter a new organization" above.
sv: Information om organisationen har för-ifyllt. Om detta inte är den organisation som du vill använda, klicka "Skapa ny organisation" ovan.

en: Organization email is required.
sv: Organisationens e-post krävs.

en: Organization name, email address for system-generated emails, organization address
sv: Organisationsnamn och adress, e-postadress för systemgenererade meddelanden

en: Organize your contacts
sv: Ordna Dina Kontakter

en: Orientation
sv: Sidorientering

en: Other
sv: Annan

en: Other Amount
sv: Annat belopp

en: Other Name
sv: Annat namn

en: Other Panes
sv: Andra paneler

en: Other Relationships
sv: Fler relationer

en: Other Settings
sv: Andra inställningar

en: Other location
sv: Annan plats

en: Otherwise, click the <strong>Continue</strong> button below to complete your registration.
sv: Klicka på <strong>Fortsätt</strong> för att slutföra din anmälan.

en: Otherwise, the registration link is hidden and the &quot;Event Full Message&quot' is displayed when the maximum number of registrations is reached. Only participants with status types marked as 'counted' are included when checking if the event is full.
sv: I annat fall kommer länken till anmälningar att döljas och meddelandet som anger att arrangemanget är fullt att visas när antalet anmälda når upp till maximalt antal. Bara deltagare med statustyper som markerats som 'Räknas' kommer att räknas mot maximala antalet.

en: Out Date
sv: Ut-datum

en: Outbound Email
sv: Utgående e-post

en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
sv: Utgående e-post (SMTP/Sendmail)

en: Outbound Email Disabled
sv: Utgående e-post har avaktiverats

en: Outbound Email Settings
sv: Inställningar för utgående epost

en: Outbound SMS
sv: Utgående SMS

en: Override Geocoding
sv: Överrid geokodning

en: Override Verp
sv: Hoppa över VERP
    
    Variable envelope return path - VERP - är en teknik som används av en del elektroniska e-postlistmjukvaror för att möjliggöra automatisk avkänning och detektering  samt borttagande av ej levererbara e-postadresser.

en: Override automatic geocoding
sv: Överrid automatisk geokodning

en: PCP Page Type
sv: Typ av PCP-sida

en: PDF Invoice
sv: PDF-faktura

en: PDF Page Format
sv: Sidformat för PDF

en: PDF Page Format does not fit in database.
sv: Sidformatsdefinitionen får inte plats i databasen.

en: PDF Receipts
sv: PDF Kvitton

en: PDF letter - print for participants
sv: Brev i PDF-format - skriv ut åt deltagare

en: PHP Configuration
sv: PHP-konfiguration

en: PHP class name
sv: PHP klassnamn

en: PHP version %1 is not supported. PHP version earlier than %2 is required. You might want to downgrade your server, or ask your web-host to do so.
sv: PHP version %1 stöds inte. Bara PHP-versioner före %2 kan användas. Du måste ned-gradera PHP på din sever eller be din tjänsteleverantör att göra det.

en: PHP5 installed
sv: PHP5 installerat

en: Page %1 of %2
sv: Sida %1 av %2

en: Page Deleted
sv: Sidan har tagits bort

en: Page Disabled
sv: Sidan är avaktiverad

en: Page Enabled
sv: Sidan är aktiverad

en: Page Format
sv: sidformat

en: Page Format: %1
sv: Sidformat: %1

en: Page Text
sv: Sidtext

en: Page Title
sv: Sidans titel

en: Page format to use when creating PDF files using this template.
sv: Sidformat att använda när det skapas PDF-dokument från denna mall.

en: Page title for registration Thank-you screen.
sv: Rubrik för sidan med tack för anmälan.

en: Page title for screen where user reviews and confirms their registration information.
sv: Rubrik för sidan där användaren granskar och bekräftar sin anmälan.

en: Pager
sv: Sökare

en: Paid Amount
sv: Betalad summa

en: Paid By
sv: Betalat med

en: Paid By is a required field.
sv: Betalad Av är ett begärt fält.

en: Paid By should be Check when a check number is entered for a contribution.
sv: 'Betalat via' ska vara 'Check' om ett checknummer matas in för en inbetalning.

en: Paid Date
sv: Betalningsdatum

en: Paid Event
sv: Avgiftsbelagt arrangemang

en: Paper Size
sv: Sidstorlek

en: Paper Size Option Group not found in database.
sv: Alternativgruppen för sidstorlekar kunde inte hittas i databasen.

en: Paper Size does not fit in database.
sv: Sidstorleksdefinitionen får inte plats i databasen.

en: Parent
sv: Förälder

en: Parent Campaign
sv: Föräldrakampanj

en: Parent Groups
sv: Ingår i huvudgrupp

en: Parent Menu
sv: Överordnad meny

en: Parent Tag
sv: Överordnad etikett

en: Parent of
sv: Förälder till

en: Parent/child relationship.
sv: Förälder/barn-förhållande

en: Partially paid
sv: Delvis betald

en: Participant
sv: Deltagare

en: Participant %1
sv: Deltagare %1

en: Participant 1
sv: Deltagare 1

en: Participant Confirmation
sv: Deltagarbekräftelse

en: Participant Count
sv: Deltagarantal

en: Participant Count must be greater than zero.
sv: Deltagarantal måste vara större än noll.

en: Participant Count should be a positive number
sv: Deltagarantal måste vara ett positivt heltal

en: Participant E-mail
sv: Deltagar e-post

en: Participant ID
sv: Deltagare ID

en: Participant Information
sv: Deltagarinformation

en: Participant Information - Participant %1
sv: Deltagarinformation - Deltagare %1

en: Participant Limit
sv: Max. antal deltagare

en: Participant Listing
sv: Deltagarlista

en: Participant Listing is not enabled for this event. You can enable it from
sv: Deltagarlistor är inte tillgängliga för detta arrangemang. Du kan tillåta det från

en: Participant Name
sv: Deltagarnamn

en: Participant Name or Email
sv: Deltagarnamn eller E-post

en: Participant Note
sv: Anteckning om deltagaren

en: Participant Role
sv: Deltagarroll

en: Participant Role ID
sv: Deltagarroll-ID

en: Participant Role Id
sv: Deltagarroll-ID

en: Participant Source
sv: Källa

en: Participant Status
sv: Deltagarstatus

en: Participant Status (ie. Registered, Attended, Cancelled, etc.)
sv: Deltagarstatus (t.ex Registrerad, Deltog, Väntar på väntelista)

en: Participant Status Class
sv: Klass för deltagarstatus

en: Participant Status ID
sv: Deltagarstatus-ID

en: Participant Status Id
sv: Deltagarstatus-ID

en: Participant Status is Active
sv: Deltagarstatus är Aktiv

en: Participant count can not be greater than max participants.
sv: Antalet deltagare kan inte vara större än det maximala antalet deltagare.

en: Participant import data MUST include the following columns:
sv: Importerat data för deltagare MÅSTE innehålla följande kolumner:

en: Participant import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import participant information for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match participant info such as event registration to the corresponding contact record. Then return to this screen and import the participant records.
sv: Deltagarimport kräver att varje person, hushåll eller organisation redan finns om en post i CiviCRM. Om du behöver importera information om kontakter som inte redan finns behöver du göra det i två steg. Först, <strong>Importera kontakter</strong> för att lägga till kontaktposterna. Om möjligt, använd ett 'Externt ID' för varje ny kontakt som du sedan kan matcha mot deltagarinformation. Kom sedan tillbaka hit och importera deltagarinformationen.

en: Participant is Pay Later?
sv: Deltagaren har valt efterhandsbetalning?

en: Participant is a Test
sv: Deltagare är en testdeltagare

en: Participant is a Test?
sv: Deltagaren är en testdeltagare?

en: Participant list Count Report
sv: Deltagarantalsrapport

en: Participant listing links.
sv: Länkar till deltagarlistor.

en: Participant listings.
sv: Deltagarlistor.

en: Participant status - change (emails sent)
sv: Deltagarstatus - ändra (skickar epost-meddelande)

en: Participant status has been updated to '%1'. An email has been sent to %2.
sv: Deltagarens status har uppdaterats till '%1'. Ett mejl har skickats till %2.

en: Participant's Contact ID
sv: Deltagarens kontakt-ID

en: Participant's Name
sv: Deltagarens namn

en: Participants
sv: Deltagare

en: Participants (Event Name)
sv: Deltagare (arrangemangsnamn)

en: Participants (Event Type)
sv: Deltagare (arrangemangstyp)

en: Participants (Role)
sv: Deltagare (roll)

en: Participants whose status is changed FROM Pending Pay Later TO Registered or Attended will receive a confirmation email and their payment status will be set to completed. If this is not what you want to do, you can change their participant status by editing their event registration record directly.
sv: Deltagare vars status ändras FRÅN "Väntar på inbetalning" TILL "Registrerade" eller "Deltog" kommer att automatiskt få ett bekräftelsemail och deras betalningsstatus kommer att ändras till "Klar". Om detta inte är det du vill göra kan du ändra deras deltagarstatus genom att redigera anmälningsposten direkt.

en: Participants whose status is changed FROM Pending Pay Later TO Registered or Attended will receive a confirmation email and their payment status will be set to completed. If this is not you want to do, you can change their participant status by editing their event registration record directly.
sv: Deltagare vars status ändras FRÅN "Väntar på inbetalning" TILL "Registrerade" eller "Deltog" kommer att automatiskt få ett bekräftelsemail och deras betalningsstatus kommer att ändras till "Klar". Om detta inte är det du vill göra kan du ändra deras deltagarstatus genom att redigera anmälningsposten direkt.

en: Participants whose status is changed TO any of the following will be automatically notified via email: %1.
sv: Deltagare vars status ändras TILL någon av de följande kommer automatiskt få ett meddelande via mail: %1.

en: Participation in this event requires approval. Submit your registration request here. Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
sv: Deltagande i detta arrangemang kräver godkännande. Skicka in din begäran här. När den godkänns kommer du att få ett mejl med en länk till en sida där du kan avsluta din anmälan.

en: Password
sv: Lösenord

en: Password Label
sv: Etikett för lösenord

en: Password and Confirm Password values are not the same.
sv: Lösenorden matchar inte.

en: Password is not set for this payment processor
sv: Lösenord har inte angivits för denna betalningstjänst

en: Past 3 Months
sv: Senaste 3 månaderna

en: Past 6 Months
sv: Senaste 6 månaderna

en: Past Campaigns
sv: Föregående kampanjer

en: Past Due
sv: Förfallen

en: Past Groups
sv: Tidigare grupper

en: Past Year
sv: Senaste året

en: Path
sv: Sökväg

en: Path Variables
sv: Sökvägsvariabler

en: Path to wkhtmltopdf executable
sv: Sökväg till 'wkhtmltopdf'-programmet

en: Path where CiviCRM extensions are stored.
sv: Mapp där tillägg till CiviCRM lagras.

en: Path where documents and images which are attachments to contact records are stored (e.g. contact photos, resumes, contracts, etc.). These attachments are defined using 'file' type custom fields.
sv: Mapp där dokument och bilder som är bilagor till kontaktposter lagras (t.ex foton, CV:n, kontrakt mm.). Dessa bilagor definieras med hjälp av det anpassade fältet 'filtyp'.

en: Path where site specific PHP code files are stored if any. This directory is searched first if set.
sv: Mapp där webbplatsspecifik PHP-kod lagras. Denna mapp söks först om den är satt.

en: Path where site specific templates are stored if any. This directory is searched first if set. Custom JavaScript code can be added to templates by creating files named <em>templateFile.extra.tpl</em>.
sv: Mapp där anpassade mallar lagras. Denna mapp söks först om den är satt. Anpassad JavaScript-kod kan läggas till en mall genom att skapa filer som heter <em>templateFile.extra.tpl</em>.

en: Pattern
sv: Mönster

en: Pay Later
sv: Efterhandsbetalning

en: Pay Later Allowed
sv: Tillåt senare betalning

en: Pay Later Instructions
sv: Instruktioner för efterhandsbetalning

en: Pay Later Label
sv: Ledtext för efterhandsbetalning

en: Pay Later Receipt
sv: Kvitto för senare betalning

en: Pay Later Receipt Text
sv: Text på kvittot vid senare betalning

en: Pay Later Text
sv: Text för efterhandsbetalning

en: Pay Later?
sv: Efterhandsbetalning?

en: Pay later label
sv: Rubrik för efterhandsbetalning

en: Pay later option
sv: Alternativet efterhandsbetalning

en: Pay with Credit Card
sv: Betala med kreditkort

en: PayFlowPro requires curl with SSL support
sv: PayFlowPro kräver curl med stöd för SSL

en: Payment %1
sv: Inbetalning %1

en: Payment Amount
sv: Inbetalningsbelopp

en: Payment Amount (most recent)
sv: Inbetalningsbelopp (senaste)

en: Payment Completed
sv: Betalning klar

en: Payment Date
sv: Betalningsdatum

en: Payment Details
sv: Betalningsinformation

en: Payment Due
sv: Inbetalning förfaller

en: Payment ID
sv: Betalnings ID

en: Payment Information
sv: Betalningsinformation

en: Payment Instrument
sv: Betalningsalternativ

en: Payment Method
sv: Betalningsform

en: Payment Method is a required field.
sv: Betalningsform är ett obligatoriskt fält.

en: Payment Method should be Check when a check number is entered for a contribution.
sv: Betalningsform måste vara "Check" när ett checknummer anges för en inbetalning.

en: Payment Method:
sv: Betalningsform:

en: Payment Methods
sv: Betalningsformer

en: Payment Options
sv: Betalningsalternativ

en: Payment Processor
sv: Betalningsfunktion

en: Payment Processor Deleted.
sv: Betalningsfunktion raderad

en: Payment Processor Type
sv: Typ av betalningsfunktion

en: Payment Processors
sv: Betalningsfunktioner

en: Payment Reminders
sv: Betalningspåminnelser

en: Payment Scheduled
sv: Betalning schemalagd

en: Payment Start
sv: Betalningsstart

en: Payment Status
sv: Betalningsstatus

en: Payment Token ID
sv: Betalning Igenkännings ID

en: Payment Type
sv: Inbetalningstyp

en: Payment amount is less than the amount owed. Expected participant status is 'Partially paid'. Are you sure you want to set the participant status to %1? Click OK to continue, Cancel to change your entries.
sv: Inbetalningen är mindre än skulden. Förväntad deltagarstatus är "Delvis betald". Är du säker på att du vill sätta deltagarens status till %1? Klicka OK för att fortsätta, eller Avbryt för att ändra.

en: Payment processor %1 has been saved.
sv: Betalningsmotor %1 har sparats.

en: Payments
sv: Betalningar

en: Payments Date From
sv: Betalningar från datum

en: Payments Received
sv: Mottagna betalningar

en: Payments Start
sv: Betalningar inleds

en: Payments are due on day %1 of the %2.
sv: Inbetalningar förfaller på %1 dagen av %2.

en: Payments are due on the
sv: Inbetalningar förfaller den

en: Pending
sv: Väntande

en: Pending (by %1)
sv: Väntande (av %1)

en: Pending Subscriptions
sv: Väntande prenumerationer

en: Pending and Inactive Memberships
sv: Väntande och inaktiva medlemskap

en: Pending from approval
sv: Väntar på godkännande

en: Pending from incomplete transaction
sv: Väntar på komplettering av avbruten anmälan

en: Pending from pay later
sv: Väntar på efterhandsbetalning

en: Pending from waitlist
sv: Väntar på svar från väntelista

en: Pending in cart
sv: Väntar i varukorgen

en: Pending participant expiration (hours)
sv: Kvarvarande tid för väntande deltagare (timmar)

en: Pending refund
sv: Väntar på återbetalning

en: People can register for this event starting on
sv: Människor kan registrera sig till den här händelsen med start på

en: Performance
sv: Föreställning

en: Permanently Delete Contact
sv: Ta bort kontakt permanent

en: Permission
sv: Behörighet

en: Permission Denied
sv: Behörighet saknas

en: Permission Operator
sv: Behörighetsoperator

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Permissions for Anonymous Users
sv: Behörigheter för anonyma användare (gäster)

en: Personal Campaign Page ID
sv: Sid-ID för den privata kampanjen

en: Personal Campaign Page Nickname
sv: Personlig kampanjsida

en: Personal Campaign Page Notification
sv: Meddelande för din privata kampanjsida

en: Personal Campaign Page Personal Note
sv: Personlig kampanjsidas personliga anteckning

en: Personal Campaign Page Settings (%1)
sv: Inställningar för privata kampanjsidor (%1)

en: Personal Campaign Page Status
sv: Status för den privata kampanjsidan

en: Personal Campaign Page Title
sv: Titeln för den privata kampanjsidan

en: Personal Campaign Pages
sv: Personliga kampanjsidor

en: Personal Campaign Preview
sv: Förhandsgranskning av den privata kampanjen

en: Personal Campaigns
sv: Personliga kampanjer

en: Personal Contribution Link
sv: Personlig inbetalningslänk

en: Personal Note
sv: Personlig kommentar

en: Personal Note (for Honor Roll)
sv: Personlig kommentar (för hedersrullan)

en: Personalize the contents and appearance of your personal campaign page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
sv: Personalisera innehållet och utseendet av din privata kampanjsida här. Du kommer ha möjöighet att återvända till den här sidan och göra förändringar när som helst.

en: Personalized email blasts and newsletters.
sv: Personligt anpassade utskick och nyhetsbrev.

en: Petition Dashboard
sv: Kontrollpanel för upprop

en: Petition ID
sv: Namninsamlingens ID

en: Petition Title
sv: Rubrik på uppropet

en: Petition Type
sv: Typ av namninsamling

en: Petition Type ID
sv: Typ-ID för namninsamlingen

en: Petition has been saved.
sv: Uppropet har sparats.

en: Petitions
sv: Insamlingar

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone (Main)
sv: Telefon (primär)

en: Phone Call
sv: Telefonsamtal

en: Phone Location
sv: Plats för telefon

en: Phone Location Type
sv: Adresstyp för telefon

en: Phone No
sv: Telefonnummer

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: Phone Type
sv: Typ av telefonnummer

en: Phone and Email
sv: Telefon och e-post

en: Phone and Extension
sv: Telefonnummer och anknytning

en: Phone type
sv: Typ av telefonnummer

en: Pie
sv: Paj

en: Pie Chart
sv: Pajdiagram

en: Plain-Text Format
sv: Textformat

en: Plaintext mailing message
sv: Text i klartextmeddelandet

en: Planned
sv: Planerad

en: Please Confirm Your Opt Out
sv: Bekräfta att du avböjer vidare utskick

en: Please Enter the value for Original Word
sv: Ange ordet som skall ersättas

en: Please Enter the value for Replacement Word
sv: Ange ersättningsordet

en: Please add a profile with an email address if 'Send Confirmation Email?' is selected
sv: Om 'Skicka bekräftelsemail?' är aktiverat måste du använda en profil som innehåller epostadress.

en: Please assign this permission to a Role.
sv: Ge denna rättighet till en roll

en: Please choose another address to be primary before changing this one.
sv: Välj en annan primär adress innan du ändrar denna.

en: Please clear your value if you want to use %1 operator.
sv: Rensa dina värden om du vill använda en %1-operator.

en: Please contact our site administrator for more information
sv: Vänligen kontakta vår hemsidas administratör för mer information

en: Please correct the following errors in the form fields below:
sv: Du måste rätta nedanstående problem i formuläret:

en: Please do not select GroupBy 'Activity Date' with GroupBy 'Contact'
sv: Det går inte att välja GroupBy 'Åtgärdsdatum' tillsammans med GroupBy 'Contact'

en: Please do not select any Contact Fields with GroupBy 'Activity Date'
sv: Det går inte att välja kontaktfält tillsammans GroupBy 'åtgärdsdatum'

en: Please do not use '/' in Event Title.
sv: Använd inte '/' i arrangemangsnamn.

en: Please do not use '/' in Title
sv: Använd inte "/" i titeln

en: Please do not use this task to send a lot of emails (greater than %1). We recommend using CiviMail instead.
sv: Använd inte detta verktyg för att skicka många e-post (fler än %1). Vi rekommenderar CiviMail istället.

en: Please enter 1 (for Yes) or 0 (for No) if you want to set a default value.
sv: Ange 1 (för Ja) eller 0 (för Nej) om du vill ange ett standardvärde.

en: Please enter 1 or 0 as value.
sv: Ange 1 eller 0 som värde.

en: Please enter Confirmation Email FROM Email Address.
sv: Ange epostadress för avsändare av bekräftelsemeddelande.

en: Please enter Confirmation Email FROM Name.
sv: Ange avsändarnamn för bekräftelsemeddelande.

en: Please enter a Title for the registration Confirmation Page
sv: Ange en rubrik för sidan med bekräftelse av anmälningen.

en: Please enter a Title for the registration Thank-you Page
sv: Ange en rubrik för sidan med tack för anmälan.

en: Please enter a default FROM Email Address (for system-generated emails).
sv: Ange en epostadress som kan användas som standardavsändare (för systemgenererade epostmeddelanden).

en: Please enter a label for at least one fee level.
sv: Välj en rubrik för åtminstone en avgiftsnivå.

en: Please enter a membership type name.
sv: Vänligen ange namn för medlemskapstypen.

en: Please enter a number for frequency (e.g. every "3" months).
sv: Ange ett heltal för repetitionsfrekvensen (t.ex var "3" månader).

en: Please enter a password.
sv: Ange ett lösenord.

en: Please enter a time.
sv: Ange en tid.

en: Please enter a valid %1
sv: Ange en/ett giltig(t) %1

en: Please enter a valid Bank Identification Number (value must not contain punctuation characters).
sv: Ange ett giltigt BankID (får inte innehålla blanktecken eller kommatering).

en: Please enter a valid Max Participants.
sv: Var vänlig ange ett giltigt värde för maximalt antal deltagare.

en: Please enter a valid No. of reminders.
sv: Ange ett giltigt antal påminnelser.

en: Please enter a valid Participants Count.
sv: Ange ett giltigt antal deltagare.

en: Please enter a valid Pledge Frequency Interval.
sv: Du måste ange ett giltigt intervall för inbetalningarna.

en: Please enter a valid additional reminder day.
sv: Ange ytterligare en giltigt påminnelsedag.

en: Please enter a valid amount (numbers and decimal point only).
sv: Skriv in ett korrekt värde för fältet

en: Please enter a valid amount for this field.
sv: Skriv in ett korrekt värde för det här fältet.

en: Please enter a valid amount.
sv: Ange ett giltigt belopp.

en: Please enter a valid date as default value using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
sv: Ange ett giltigt datum som standardvärde med ÅÅÅÅ-MM-DD format. Exempel: 2004-12-31.

en: Please enter a valid date using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
sv: Ange ett giltigt datum i ÅÅÅÅ-MM-DD format. Exempel: 2004-12-31.

en: Please enter a valid domain for this mailbox account (the part after @).
sv: Ange en riktig domän för den här e-postkontot (delen efter @)

en: Please enter a valid email address.
sv: Ange en giltig epostadress.

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 31.
sv: Var god ange en giltig frekvensdag, t.ex. 1-31

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 7.
sv: Var god ange en giltig frekvensdag, t.ex. 1-7.

en: Please enter a valid integer.
sv: Ange ett giltigt heltal.

en: Please enter a valid limit.
sv: Vänligen fyll i en giltig gräns.

en: Please enter a valid link.
sv: Ange en giltig länk.

en: Please enter a valid list of comma delimited email addresses
sv: Skriv en lista med epostadresser separerade med kommatecken

en: Please enter a valid money value (e.g. %1).
sv: Fyll i ett giltigt belopp (ex. %1).

en: Please enter a valid money value for this field (e.g. %1).
sv: Ange ett giltigt pengavärde för detta fält (t.ex.%1).

en: Please enter a valid money value.
sv: Var god ange ett giltigt pengavärde

en: Please enter a valid number of installments.
sv: Skriv in ett korrekt antal avbetalningar.

en: Please enter a valid number.
sv: Ange ett giltigt nummer.

en: Please enter a valid payment due day.
sv: Ange ett giltigt betalningsdatum.

en: Please enter a valid phone number.
sv: Ange ett giltigt telefonnummer.

en: Please enter a valid reminder day.
sv: Ange en giltig påminnelsedag.

en: Please enter a valid value for your card security code. This is usually the last 3-4 digits on the card's signature panel.
sv: Ange ett giltigt värde för ditt korts säkerhetskod. Detta är vanligtvis de sista 3-4 siffror på baksidan av kortet.

en: Please enter a valid value.
sv: Var god ange ett giltigt värde

en: Please enter a whole number for Number of additional people.
sv: Ange ett heltal för Antal ytterligare personer.

en: Please enter a whole number for how many periods to renew.
sv: Ange ett heltal med hur många perioder du vill förnya.

en: Please enter an amount for at least one fee level.
sv: Ange kostnad för åtminstone en avgiftsnivå.

en: Please enter at least one friend's information, or click Cancel if you don't want to send emails at this time.
sv: Ange minst en väns uppgifter eller klicka på Avbryt om du inte vill skicka e-post just nu.

en: Please enter positive number
sv: Ange ett positivt heltal

en: Please enter positive number as a distance
sv: Ange ett positivt tal för att ange avstånd

en: Please enter the Member Since.
sv: Mata in 'Medlem sedan'

en: Please enter the Pay Later instructions to be displayed to your users.
sv: Ange instruktioner för betalning i efterhand som visas för deltagaren.

en: Please enter the Pay Later prompt to be displayed on the Registration form.
sv: Ange text för frågan om betalning i efterhand som visas i anmälningsformuläret.

en: Please enter the associated Financial Type
sv: Var vänlig ange den relaterade finansiella typen

en: Please enter the contribution.
sv: Ange inbetalningen.

en: Please enter the duration as number of minutes (integers only).
sv: Uppge varaktighet på åtgärden i minuter (endast heltal).

en: Please enter the fee label for the paid event.
sv: Ange avgiftsbenämningen för det avgiftsbelagda arrangemanget.

en: Please enter the financial Type.
sv: Ange finansiell typ.

en: Please enter the instructions to be sent to the contributor when they choose to 'pay later'.
sv: Skriv in instruktioner som skall skickas till inbetalaren när de väljer efterhandsbetalning.

en: Please enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM site.
sv: Ange namnet på organisationen som äger denna CiviCRM-webbplats.

en: Please enter the number of hours (as an integer).
sv: Mata in antal timmar (som ett heltal).

en: Please enter the operator.
sv: Ange en operator.

en: Please enter the organization name.
sv: Ange organisationens namn.

en: Please enter the text for the 'pay later' checkbox displayed on the contribution form.
sv: Ange texten för kryssrutan 'Efterhandsbetalning' i betalningsformuläret.

en: Please enter the values correctly.
sv: Ange värdena korrekt.

en: Please enter up to 5 email addresses to receive the mailing.
sv: Ange upp till 5 e-postadressater för meddelandet.

en: Please enter valid %1 id.
sv: Ange giltigt %1 ID.

en: Please enter your friend's email address.
sv: Ange din vän eller kollegas e-postadress.

en: Please enter your friend's first name.
sv: Ange din vän eller kollegas förnamn.

en: Please enter your friend's last name.
sv: Ange din vän eller kollegas efternamn.

en: Please enter your organization's name and primary address.
sv: Ange din organisations namn och primära adress.

en: Please follow the proper format for From Email Address
sv: Använd ett korrekt format för e-postadressen

en: Please go back and complete the CAPTCHA at the bottom of this form.
sv: Gå tillbaka till föregående sidan och fylla CAPTCHA-verifieringen längst ner på formuläret.

en: Please go back to the main registration page, to complete payment information.
sv: Var vänlig och återvänd till startsidan för anmälning och komplettera betalningsinformationen.

en: Please help us and let your friends, colleagues and followers know about our page
sv: Hjälp oss genom att berätta för dina vänner och kollegor om vår sida

en: Please print this confirmation for your records.
sv: Spara gärna denna bekräftelse.

en: Please print this receipt for your records.
sv: Skriv gärna ut detta kvitto för din egen hantering.

en: Please provide Text message.
sv: Var vänlig och ange meddelandetexten.

en: Please provide a Template Name.
sv: Ange ett namn för mallen.

en: Please provide either HTML or TEXT format for the Body.
sv: Ange antingen HTML eller TEXT för innehållets format.

en: Please provide either a Text or HTML formatted message - or both.
sv: Ange antingen ett textmeddelande eller ett HTML-formaterat meddelande - eller både ock.

en: Please provide start and end postal codes
sv: Ange start och slut för postnummer

en: Please renew my membership automatically.
sv: Förnya mitt medlemskap automatiskt

en: Please review all price set financial type assignments.
sv: Kontrollera alla finansiella typer för avgiftsstrukturen.

en: Please select %1
sv: Välj %1

en: Please select 'Is equal to' OR 'Is Less than or equal to' operator
sv: Välj 'Lika med' ELLER 'Lika mindre eller lika med' som operator

en: Please select CiviCRM Group and Drupal Role.
sv: Välj CiviCRM grupp eller Drupal Roll

en: Please select a Financial Type.
sv: Välj finansiell typ.

en: Please select a Group (or ALL Groups).
sv: Välj en grupp (eller ALLA grupper)

en: Please select a Payment Method
sv: Välj en betalningsform

en: Please select a Profile (or ALL Profiles).
sv: Välj en profil (eller ALLA profiler)

en: Please select a Survey Result Set.
sv: Välj ett undersökningsresultat.

en: Please select a case from the list
sv: Välj ett ärende från listan

en: Please select a date format.
sv: Välj ett datumformat.

en: Please select a default country that is in the list of available countries.
sv: Välj ett standardalternativ för land bland de tillgängliga länderna.

en: Please select a different contact.
sv: Välj en annan kontakt.

en: Please select a field name
sv: Välj ett fältnamn

en: Please select a membership type.
sv: Vänligen välj medlemskapstyp.

en: Please select a set of Custom Data (or ALL Custom Data).
sv: Välj en grupp av anpassad data (eller ALL anpassad data)

en: Please select a valid payment status before updating.
sv: Välj giltig betalningsstatus innan du uppdaterar,

en: Please select a value
sv: Välj ett värde

en: Please select an Event (or ALL Events).
sv: Välj ett arrangemang (eller ALLA arrangemang).

en: Please select an action from the menu.
sv: Välj en åtgärd från listan.

en: Please select an appropriate option as default.
sv: Välj ett alternativ som förval.

en: Please select an organization or enter a new one.
sv: Välj en organisation eller ange en ny.

en: Please select at least one field.
sv: Du måste välja åtminstone ett fält.

en: Please select at least one membership option.
sv: Välj minst ett medlemskapsalternativ.

en: Please select at least one option from price set.
sv: Välj minst ett alternativ från avgiftsstrukturen.

en: Please select at least one privacy option.
sv: Välj minst ett alternativ för integritet.

en: Please select at least one tag.
sv: Välj minst en etikett.

en: Please select either Activity Type ID OR Activity Type Label.
sv: Välj antingen åtgärdstyp ELLER åtgärdstypens etikett.

en: Please select financial type.
sv: Var vänlig välj finansiell typ.

en: Please select one of the memberships.
sv: Välj ett av medlemskapen

en: Please select one or more contact for this action
sv: Välj en eller flera kontakter för denna åtgärd

en: Please select only online contributions with Pending status.
sv: Var vänlig och välj bara webbinbetalningar med väntande status.

en: Please select some other case to link.
sv: Då måste välja ett annat ärende att länka.

en: Please set a location type of %1
sv: Välj adresstyp %1

en: Please specify a username.
sv: Ange ett användarnamn.

en: Please specify a valid email address.
sv: Ange en giltig e-postadress.

en: Please specify either start date or end date.
sv: Välj antingen startdatum eller slutdatum.

en: Please untar (uncompress) your downloaded copy of CiviCRM in the <strong>%1</strong> directory below your Drupal root directory.
sv: Vänligen packa upp (o-komprimera) din nerladdade kopia av CiviCRM i <strong>%1</strong>-mappen som är nedanför din rot-mapp för Drupal.

en: Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for event names.
sv: Använd bara alfanumeriska tecken, mellanslag och bindestreck i arrangemangsnamn.

en: Please use the <a href="%1">Record Payment</a> form if you have received an additional payment for this Partially paid contribution record.
sv: Använd formuläret <a href="%1">Registrera betalning</a> om du har fått kompletterande betalning för denna delvis betalda post.

en: Please verify the information below carefully. Click <strong>Go Back</strong> if you need to make changes.
sv: Kontrollera att informationen nedan är korrekt. Klicka på <strong>Tillbaka</strong> om du behöver ändra något.

en: Please verify the information below. <span class="bold">Then click 'Continue' to be added to the WAIT LIST for this event</span>. If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
sv: Var vänlig kontrollera informationen nedan. <span class="bold">Klicka sedan 'Fortsätt' för att bli satt på väntelista för detta arrangemang</span>. Om platser blir tillgängliga kommer du att få ett e-postmeddelande med en länk till en webbsida där du kan komplettera din anmälan.

en: Please verify the information below. Click the <strong>Go Back</strong> button below if you need to make changes.
sv: Var vänlig kontrollera informationen nedan. Klicka på <strong>Tillbaka</strong> om du behöver göra ändringar.

en: Please verify the information below. Then click 'Continue' to submit your registration. <span class="bold">Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.</span>
sv: Var vänlig kontrollera informationen nedan. Klicka sedan på 'Fortsätt' för att slutföra din anmälning. <span class="bold">Efter att din anmälan godkänts får du ett mail med en länkt till en websida där du kan slutföra registeringen.</span>

en: Pledge
sv: Betalningsutfästelse

en: Pledge Amount
sv: Belopp för utfästelsen

en: Pledge Amounts
sv: Beloppens storlek

en: Pledge By
sv: Betalningsutfästelsen gjord av

en: Pledge Frequency
sv: Utfästelsebetalningens frekvens

en: Pledge Frequency Interval
sv: Betalningsintervall

en: Pledge Frequency Interval. is required field.
sv: Du måste ange intervall för inbetalningarna.

en: Pledge Frequency Unit
sv: Utfästelsebetalningens frekvensenhet

en: Pledge ID
sv: Utfästelse-ID

en: Pledge Installments field must be > 1.
sv: Antal inbetalningar måste vara större än 1.

en: Pledge Installments is required field.
sv: Du måste ange antalet betalningar.

en: Pledge Made
sv: Utfästelsen gjord

en: Pledge Payment
sv: Betalning mot utfästelse

en: Pledge Payment Status
sv: Status för inbetalning enligt utfästelse

en: Pledge Payments Applied
sv: Gjorda inbetalningar enligt utfästelse

en: Pledge Report
sv: Utfästelserapport

en: Pledge Search
sv: Sök efter betalningsutfästelser

en: Pledge Status
sv: Status för utfästelsen

en: Pledge Status Id
sv: Status-ID för betalningsutfästelsen

en: Pledge Summary
sv: Sammanfattning av betalningsutfästelse

en: Pledge by
sv: Betalningsutfästelse från

en: Pledge frequency interval field must be > 0
sv: Intervallet för inbetalningarna måste vara större än 0.

en: Pledge has been Cancelled and all scheduled (not completed) payments have been cancelled.<br />
sv: Betalningsutfästelsen har annullerats och alla schemalagda (ej genomförda) betalningar har annullerats.<br />

en: Pledge has been recorded and the payment schedule has been created.<br />
sv: Betalningsutfästelsen har registrerats och betalningsschemat har skapats. <br />

en: Pledge has been updated.<br />
sv: Betalningsutfästelsen har uppdaterats <br />

en: Pledge is a Test
sv: Utfästelsen är en test-utfästelse

en: Pledge is a Test?
sv: Utfästelsen är en test-utfästelse?

en: Pledge payment status should be 'Pending' or  'Overdue'.
sv: Betalningen måste vara "Förestående" eller "Förfallen".

en: Pledged
sv: Utlovad inbetalning

en: Pledged For
sv: Betalningsutfästelse gjord för

en: Pledged but not Paid Report
sv: Rapport över utfästelser som inte betalats

en: Pledger
sv: Betalningsutfästelse gjord av

en: Pledger Name or Email
sv: Namn och epostadress för den som gjort betalningsutfästelsen

en: Pledges
sv: Betalningsutfästelse

en: Pledges are "Pending" until the first payment is received. Once a payment is received, status is "In Progress" until all scheduled payments are completed. Overdue pledges are ones with payment(s) past due.
sv: Inbetalningar enligt utfästelse registreras som "väntar på" tills den första betalningen har mottagits. När en betalning har mottagits ändras status till "under bearbetning" tills alla schemalagda betalningar har utförts. Förfallna utfästelser är utfästelser där betalningsdatum har passerat.

en: Pledges consist of multiple scheduled payments. Select one-time contribution if you want to make your gift in a single payment.
sv: Betalningsutfästelser består av ett antal planerade inbetalningar. Välj enstaka inbetalningar om du vill göra hela betalningen på en gång.

en: Pledges made in your honor.
sv: Betalningsutfästelser som du har gjort.

en: Pledges received from %1 since inception.
sv: Antal betalningsutfästelser som gjorts av %1 sedan starten.

en: Points
sv: punkter

en: Portrait
sv: Stående

en: Positive
sv: Positiv

en: Post Code
sv: Postnummer

en: Post Option Help
sv: Text efter alternativet

en: Post Url
sv: Post URL

en: Post-form Help
sv: Hjälptext efter formuläret

en: Postal
sv: Post

en: Postal Code
sv: Postnummer

en: Postal Code (Home)
sv: Postnummer (hem)

en: Postal Code End
sv: Postnummer slut

en: Postal Code Start
sv: Start för postnummer

en: Postal Code Suffix
sv: Postnummerändelse

en: Postal Greeting
sv: Brevhälsning

en: Postal Greeting - Custom
sv: Brevhälsning - anpassad

en: Postal Greeting Custom
sv: Egen brevhälsning

en: Postal Mailing
sv: Postutskick

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Postal code greater than or equal to '%1'
sv: Postnummer större än eller lika med "%1"

en: Postal code less than or equal to '%1'
sv: Postnummer mindre än eller lika med '%1'

en: Postal code.
sv: Postnummer

en: Postcode
sv: Postnummer

en: Postcode 1
sv: Postnummer 1

en: Postcode 2
sv: Postnummer 2

en: Powered by CiviCRM %1.
sv: Drivs av CiviCRM %1.

en: Pre Option Help
sv: Text före alternativet

en: Pre-form Help
sv: Hjälptext före formuläret

en: Preferences Date Options can only be updated
sv: Inställningarna för datum kan endast uppdateras

en: Preferred Communication
sv: Föredraget kommunikationssätt

en: Preferred Communication Method
sv: Föredragen kommunikationsmetod

en: Preferred Language
sv: Föredraget språk

en: Preferred Mail Format
sv: Föredraget e-postformat

en: Preferred Method(s)
sv: Föredragna kontaktmetod(er)

en: Prefix
sv: Förstavelse (Prefix)

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Preview %1
sv: Förhandsgranska %1

en: Preview (%1)
sv: Förhandsvisa (%1)

en: Preview (A)
sv: Förhandsvisa (A)

en: Preview (B)
sv: Förhandsvisa (B)

en: Preview (all fields)
sv: Förhandsgranska (alla fält)

en: Preview CSV
sv: Förhandsgranska CSV-fil

en: Preview CiviCRM Profile Field
sv: Förhandsgranska CiviCRM-profilfält

en: Preview Custom Data
sv: Förhandsgranska anpassade uppgifter

en: Preview Custom Data Set
sv: Förhandsgranska anpassad datamängd

en: Preview Custom Field
sv: Förhandsgranska anpassade fält

en: Preview Field
sv: Förhandsgranska fält

en: Preview Field Display
sv: Förhandsgranska fältvisning

en: Preview Form Field
sv: Förhandsgranska formulärsvy

en: Preview Mailing
sv: Förhandsgranska e-postutskick

en: Preview Mode
sv: Förgranskningsläge

en: Preview PDF
sv: Förhandsgranska PDF

en: Preview Page - %1
sv: Förhandsgranska sida - %1

en: Preview Premium
sv: Förhandsgranska Premium

en: Preview Price
sv: Förhandsgranska pris

en: Preview Price Set
sv: Förhandsgranska avgiftsstruktur

en: Preview Report
sv: Förhandsgranska rapport

en: Preview SMS
sv: Förhandsgranska SMS

en: Preview a List of Recipients
sv: Förhandsvisa mottagarlista

en: Preview as HTML
sv: Förhandsvisa som HTML

en: Preview as Plain Text
sv: Förhandsvisa som ren text

en: Previewing...
sv: Förhandsvisning...

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous 2 Days
sv: Föregående 2 Dagar

en: Previous 2 Months
sv: Föregående 2 månader

en: Previous 2 Quarters
sv: Föregående 2 kvartal

en: Previous 2 Weeks
sv: Föregående 2 veckor

en: Previous 2 Years
sv: Föregående 2 år

en: Previous 2 calendar months
sv: Föregående 2 kalendermånader

en: Previous 2 calendar years
sv: Föregående 2 kalenderår

en: Previous 2 days
sv: Föregående 2 dagar

en: Previous 2 quarters
sv: Föregående 2 kvartal

en: Previous 2 weeks
sv: Föregående 2 veckor

en: Previous Fiscal Year
sv: Föregående räkenskapsår

en: Previous Month
sv: Föregående månad

en: Previous Quarter
sv: Föregående kvartal

en: Previous Week
sv: Föregående vecka

en: Previous Year
sv: Föregående år

en: Previous calendar month
sv: Förra kalendermånaden

en: Previous calendar year
sv: Förra kalenderåret

en: Previous fiscal year
sv: Förra bokföringsåret

en: Previous quarter
sv: Förra kvartalet

en: Previous week
sv: Förra veckan

en: Price
sv: Pris

en: Price Field
sv: Avgiftsfält

en: Price Field '%1' has been saved.
sv: Avgiftsfältet '%1' har sparats.

en: Price Field Label
sv: Avgiftsfältets etikett

en: Price Field Option
sv: Avgiftsfältsalternativ

en: Price Field Options
sv: Alternativ för avgiftsfält

en: Price Field Value Label
sv: Avgiftsfältets värdeetikett

en: Price Fields
sv: Avgiftsfält

en: Price Fields Value Label
sv: Avgiftsfältets värdeetikett

en: Price Option
sv: Avgiftsalternativ

en: Price Set
sv: Avgiftsstruktur

en: Price Set Details for Event Participants
sv: Detaljerad avgiftsstrukturinformation för arrangemangsdeltagare

en: Price Set Fields
sv: Fält i avgiftsstruktur

en: Price Sets
sv: Avgiftsstrukturer

en: Price is a required field
sv: Pris är ett obligatoriskt fält

en: Price sets allow you to set up flexible multi-option pricing schemes for your contribution, event and membership pages. Use a price set if the standard pricing options are insufficient for your needs.
sv: Avgiftsstrukturer ger dig flexibla möjligheter att erbjuda olika avgifter för inbetalningar, arrangemang och medlemskap. Använd avgiftsstrukturer om standardalternativen inte täcker dina behov.

en: Primary
sv: Primär

en: Primary Address
sv: Prämär adress

en: Primary Email
sv: Primär E-postadress

en: Primary Member ID
sv: Primär medlem ID

en: Primary Member?
sv: Primär medlem?

en: Primary Members
sv: Primära medlemmar

en: Primary Members Only
sv: Endast primära medlemmar

en: Primary Phone
sv: Primärt telefonnummer

en: Primary location for this contact
sv: Primär adress för denna kontakt

en: Primary member counts (those who "own" the membership rather than receiving via relationship) are in [brackets].
sv: Antalet primära medlemmar (de som "äger" sitt eget medlemskap och inte de som får det via någon relation) visas inom [hakparanteser].

en: Primary?
sv: Primär?

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Activities
sv: Skriv ut åtgärder

en: Print Case List
sv: Skriv ut lista på ärenden

en: Print Contact List
sv: Skriv ut kontaktlista

en: Print Contribution Receipts
sv: Skriv ut kvitton på inbetalningar

en: Print Contributions
sv: Skriv ut inbetalningar

en: Print Event Name Badges
sv: Skriv ut namnskyltar för arrangemang

en: Print Grant List
sv: Skriv ut lista över anslag

en: Print Members
sv: Skriv ut medlemmar

en: Print Name Badge
sv: Skriv ut namnskylt

en: Print PDF Letter
sv: Skriv ut PDF-brev

en: Print PDF Letter for Contacts
sv: Skriv ut PDF-brev till kontakter

en: Print PDF Letter.
sv: Skriv ut PDF-brev.

en: Print Participant List
sv: Skriv ut deltagarlista

en: Print Pledge List
sv: Skriv ut lista över betalningsutfästelser

en: Print Preview
sv: Förhandsgranska

en: Print Report
sv: Skriv ut rapport

en: Print Respondents
sv: Skriv ut svarande

en: Print Selected Rows
sv: Skriv ut valda rader

en: Print Summary
sv: Skriv ut sammanfattning

en: Print and Email Options
sv: Alternativ för utskrift och epost

en: Print and email options
sv: Alternativ för utskrift och epost

en: Print selected rows
sv: Skriv ut markerade rader

en: Print this page.
sv: Skriv ut denna sida.

en: Print/Merge Document
sv: Skriv ut dokument

en: Print/Merge Document for %1
sv: Skriv ut dokument för %1

en: Print/merge Document
sv: Skriv ut/slå samman dokument

en: Print/merge document
sv: Skriv ut dokument

en: Printer-Friendly View
sv: Utskriftsvänlig version.

en: Printer-friendly view of this page.
sv: Utskriftsvänlig version av denna sida.

en: Prior to Previous Day
sv: Före föregående dag

en: Prior to Previous Month
sv: Tidigare än föregående månad

en: Prior to Previous Quarter
sv: Före föregående kvartal

en: Prior to Previous Week
sv: Före föregående vecka

en: Prior to Previous Year
sv: Före föregående år

en: Priority
sv: Prioritet

en: Privacy
sv: Integritet

en: Privacy Options
sv: Integritetsalternativ

en: Privacy flag: Do Not Email
sv: Integritet: Skicka inte e-post

en: Privacy flag: Do Not Phone
sv: Integritet: Ring inte

en: Privacy:
sv: Integritet:

en: Private Key
sv: Privat nyckel

en: Process Receipt(s)
sv: Process Kvitto(n)

en: Processed %1 membership records. Updated %2 records.
sv: Bearbetade %1 medlemskap. Uppdaterade %2 poster.

en: Processing
sv: Hanteras

en: Processing fee for this transaction (if applicable).
sv: Hanteringsavgift för denna transaktion (om tillämpligt).

en: Processing...
sv: Behandlar...

en: Processor Type
sv: Betalningsfunktionstyp

en: Product Name
sv: Produktnamn

en: Profile
sv: Profil

en: Profile '%1' already exists in Database.
sv: Profil '%1' finns redan i databasen.

en: Profile Deleted
sv: Profilen har tagits bort

en: Profile Field Deleted
sv: Profilfältet har tagits bort

en: Profile Field Preview
sv: Förhandsgranska profilfält

en: Profile Name
sv: Profilens namn

en: Profile Preview
sv: Förhandsgranska profil

en: Profile Required
sv: Profil krävs

en: Profile Saved
sv: Profil sparad

en: Profile Settings
sv: Profilinställningar

en: Profile Title
sv: Profilnamn

en: Profile View - Permission Denied
sv: Profilvy - åtkomst nekad

en: Profile for Additional Participants
sv: Profil för ytterligare deltagare

en: Profile for bulk data entry is missing.
sv: Profil för massinmatning av data saknas.

en: Profile is not configured with Email address.
sv: Profilen är inte konfigurerad med en Emailadress.

en: Profiles
sv: Profiler

en: Profiles can be used in many different ways (and a single profile can be used in multiple contexts)
sv: Profiler kan användas på många olika sätt (och en enskild profil kan användas i flera olika sammanhang)

en: Progress Bar
sv: Förloppsindikator

en: Promote this event with a personal campaign page
sv: Marknadsför den här händelsen med en privat kampanjsida

en: Promoting Your Page
sv: Främjar din sida

en: Prompted by
sv: Orsakat av

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Provide a one-line summary of what this case is about.
sv: Ange en kort beskrivning av var ärendet handlar om.

en: Provide a password for the new account in both fields.
sv: Ange det nya kontots lösenord i båda fälten.

en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
sv: Listar adress- och telefoninformation för kontakterna i kontaktdatabasen.

en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
sv: Visar alla åtgärder inklusive statistik för en eller alla kontakter inom ett angivet tidsintervall (obligatoriskt).

en: Provides a summary of cases and their duration by date range, status, staff member and / or case role.
sv: Visar en summering av ärenden och deras löptid efter datum, ansvariga och/eller roller.

en: Provides lists of participants for an event.
sv: Tillhandhåller lista på deltagare på ett arrangemang.

en: Provides the %1 with suggested text for their personalized message to their friends.
sv: Ger %1 en föreslagen text för sina personliga meddelanden att skicka till sina vänner.

en: Proximity Search
sv: Geografisk sökning

en: Proximity search to a distance of %1 from %2
sv: Sökning i närheten av %2 med ett avstånd av upp till %1

en: Proximity searching requires you to set a valid geocoding provider
sv: För att kunna söka med hjälp av geografisk närhet måste du lägga till en leverantör av geokodningstjänster

en: Public
sv: Synligt

en: Public Event
sv: Publikt arrangemang

en: Public Events
sv: Publika arrangemang

en: Public Key
sv: Publik Nyckel

en: Public Pages
sv: Offentliga sidor

en: Public Pages and Listings
sv: Offentliga sidor och listor

en: Public Participant Listing
sv: Synlig deltagarlista

en: Publication
sv: Synlighet

en: Punctuation and spaces are ignored.
sv: Punkter, interpunktion och blanktecken ignoreras.

en: Punctuation is not allowed in a Username with the exception of periods, hyphens and underscores.
sv: Interpunktion är inte tillåtet i användarnamn, med undantag för punkt, bindestreck och understrykning.

en: Put in the API method name. You need to enter pieces of full API function name as described in the documentation.
sv: Ange API-metoden som skall anropas. Du behöver delar av det fulla API-funktionsnamnet så som anges i dokumentationen.

en: QR code
sv: QR-kod

en: Qty
sv: Antal

en: Quantity
sv: Antal

en: Quarter prior to previous quarter
sv: Kvartalet före förra

en: Quarterly
sv: En gång per kvartal

en: Questions
sv: Frågor

en: Questions? Send email to
sv: Frågor? Skicka e-post till

en: Queue ID
sv: Kö-ID

en: Queue Name
sv: Könamn

en: Queue Runner
sv: Kö Springare

en: Queue item datas
sv: Kö objektdata

en: Radio buttons
sv: Radioknappar

en: Raised %1
sv: Insamlat

en: Raised %1 of %2
sv: Insamlat %1 av %2

en: Range
sv: Intervall

en: Rank
sv: Rankning

en: Rationale
sv: Resonemang

en: Re-Send Mailing
sv: Repetera utskick

en: Re-Use
sv: Återanvänd

en: Re-check requirements
sv: Kontrollera förutsättningarna igen

en: Re-open
sv: Återuppta

en: Re-open Batch
sv: Återuppta sats

en: Re-subscribe Confirmation
sv: Bekräfta återupptagen prenumeration

en: Reason
sv: Anledning

en: Reason the e-mail bounced
sv: Anledning till att utskicket studsade

en: Reassign Case
sv: Överför ärende

en: Recaptcha Options
sv: Alternativ för reCAPTCHA

en: Receipt
sv: Kvitto

en: Receipt Date
sv: Kvittodatum

en: Receipt From
sv: Kvitto från

en: Receipt From Email
sv: Kvitto från

en: Receipt From Name
sv: Kvitto från

en: Receipt Message
sv: Meddelande på kvitto

en: Receipt Sent
sv: Kvitto skickat

en: Receipt Text
sv: Text på kvittot

en: Receipt sent?
sv: Kvitto skickat?

en: Receive Date
sv: Mottagningsdatum

en: Received
sv: Mottaget

en: Received Date
sv: Mottagningsdatum

en: Received Into
sv: Mottaget till

en: Received date
sv: Mottagningsdatum

en: Recent Contributions
sv: Senaste inbetalningarna

en: Recent Grants
sv: Senaste anslagen

en: Recent Items
sv: Nyligen ändrade

en: Recent Memberships
sv: Senaste Medlemskapen

en: Recent Pledges
sv: Nyligen gjorda betalningsutfästelser

en: Recent Registrations
sv: Senaste anmälningar

en: Recently Viewed:
sv: Senaste besök:

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Recipient Email
sv: Mottagarens epost

en: Recipient(s)
sv: Mottagare

en: Recipients
sv: Mottagare

en: Recipients of <a href="%1">%2</a>
sv: Mottagare av <a href='%1'>%2</a>

en: Recipients' replies are sent to a CiviMail specific address instead of the sender's address so they can be stored within CiviCRM.
sv: Mottagares svar skickas till en speciell CiviMail-adress istället för avsändarens så att de kan sparas i CiviCRM.

en: Recognised webserver
sv: Igenkänd webbserver

en: Record %1 Responses
sv: Registrera %1 svar

en: Record Activity
sv: Notera åtgärd

en: Record Activity for Contacts
sv: Registrera åtgärder för kontakt

en: Record Activity for Reminder?
sv: Registrera åtgärd för påminnelsen?

en: Record Activity:
sv: Visa/registrera åtgärd

en: Record Contribution (Check, Cash, EFT ...)
sv: Registrera inbetalning (Check, kontanter, ...)

en: Record Deleted
sv: Posten har tagits bort

en: Record Payment
sv: Post Betalning

en: Record Payment?
sv: Registrera betalning?

en: Record Respondents Interview
sv: Samla in intervjuer med svaranden

en: Record Responses for All
sv: Samla in svar för allihopa

en: Record activity for automated email
sv: Registrera åtgärden som automatiskt skickat epost

en: Record activity for automated email or SMS
sv: Registrera åtgärden som automatiskt skickat epost eller SMS

en: Record details about this activity here.
sv: Anteckna detaljer om denna åtgärd här.

en: Record doesnot exist
sv: Posten finns inte

en: Record doesnot exists
sv: Posten finns inte

en: Record one or more web addresses (URLs) associated with this contact. Examples include personal web addresses like a Facebook or Twitter page, as well as links to a company or organization web site or page.
sv: Ange en eller flera webbplatser (URL:er) kopplade till denna kontakt. Exempel är personliga webbplatser som en Facebook- eller Twitter-sida, men även företagets eller organisationens officiella webbplats.

en: Record:
sv: Protokoll:

en: Records Imported
sv: poster har importerats

en: Recurring Contribution
sv: Återkommande inbetalning

en: Recurring Contribution End Date
sv: Slutdatum för återkommande inbetalning

en: Recurring Contribution ID
sv: ID för återkommande inbetalning

en: Recurring Contribution Start Date
sv: Startdatum för återkommande inbetalning

en: Recurring Contribution(s)
sv: Återkommande inbetalning(ar)

en: Recurring Contributions ID
sv: ID för återkommande inbetalning

en: Recurring Payments URL
sv: Återkommande Betalnings URL

en: Recurring contribution cancelled
sv: Återkommande inbetalning avbruten

en: Recurring contribution, but no database id
sv: Återkommande inbetalning, men inget databas-ID

en: Redact (hide) Client and Service Provider Data
sv: Stryk ut (göm) kund- och leverantörsdata

en: Redaction Rule
sv: Utstrykningsregel

en: Redirect to Database
sv: Omdirigera till databas

en: Refer to the %1 to learn about this process.
sv: Konsultera %1 för att läsa mer om denna process.

en: Refer to the online documentation for more details on creating %1 and %2.
sv: Konsultera dokumentationen på webben för mer information om att skapa %1 och %2.

en: Reference
sv: Referens

en: Reference a CiviCRM contact.
sv: Hänvisa en kontakt från CiviCRM

en: Reflect client's story back to them.
sv: Återberätta klientens berättelse för konfirmation.

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh Dashboard Data
sv: Uppdatera kontrollpanelens innehåll

en: Refresh Duplicates
sv: Uppdatera dubbletter

en: Refresh List of Duplicates
sv: Uppdatera dubblettlista

en: Refresh results
sv: Uppdatera resultat

en: Refreshing...
sv: Uppdaterar...

en: Refund Amount
sv: Summa att återbetala

en: Refund Date
sv: Återbetalningsdatum

en: Register
sv: Anmäl

en: Register Date
sv: Anmälningsdatum

en: Register New %1
sv: Registrera Ny %1

en: Register Now
sv: Anmäl dig nu

en: Register Participant
sv: Registrera deltagare

en: Register Participant %1 of %2
sv: Registrera deltagare %1 av %2

en: Register date
sv: Registrerat datum

en: Register for Event
sv: Anmäl till arrangemang

en: Register multiple participants?
sv: Anmäl flera deltagare?

en: Register participants for event
sv: Anmäl deltagare till arrangemang

en: Register your site
sv: Registrera din webbplats

en: Register your site, join the community, and help CiviCRM remain a leading CRM for organizations worldwide.
sv: Registrera din webbplats, anslut dig till nätverket och hjälp till att få CiviCRM att bli ett ledande CRM för organisationer världen över.

en: Registered
sv: Anmäld

en: Registered By
sv: Registrerad av

en: Registered By ID
sv: Registrerad av ID

en: Registered Email
sv: Registrerad Email

en: Registered Templates
sv: Registrerade mallar

en: Registered by ID
sv: Registrerad av ID

en: Registration
sv: Anmälan

en: Registration (Live)
sv: Anmälan (skarp)

en: Registration (Test-drive)
sv: Anmälan (provkörning)

en: Registration Confirmation
sv: Anmälningsbekräftelse

en: Registration Confirmation and Receipt
sv: Anmälningsbekräftelse och kvitto

en: Registration Date
sv: Anmälningsdatum

en: Registration Date and Time
sv: Anmälningsdatum och -tid

en: Registration End Date
sv: Slutdatum för anmälningar

en: Registration Link Text
sv: Text på länk för anmälan

en: Registration Screen
sv: Anmälningssida

en: Registration Start Date
sv: Startdatum för anmälningar

en: Registration end date should be after Registration start date
sv: Slutdatum för anmälningar måste vara efter startdatumet.

en: Registration for this event begins on %1
sv: Anmälningar till detta arrangemang öppnar %1

en: Registration for this event ended on %1
sv: Anmälningar till detta arrangemang stängde %1

en: Registration for this event requires approval. Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
sv: Anmälan till detta arrangemang kräver godkännande. När din anmälan har granskats får du ett mail med en länk till en webbsida där du kan slutföra anmälan.

en: Registration for this event requires approval. Once your registration(s) have been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
sv: Anmälan till detta arrangemang kräver godkännande. När din anmälning(ar) har granskats får du ett mail med en länk till en webbsida där du kan slutföra anmälningen.

en: Registration information for participant %1 has been saved.
sv: Anmälningsinformationen för deltagare %1 har sparats.

en: Registration information for participant 1 has been saved.
sv: Anmälningsinformationen för den första deltagaren har sparats.

en: Registration is closed for this event
sv: Arrangemanget är inte öppet för anmälningar.

en: Regular Expression?
sv: Reguljärt uttryck?

en: Regular Fees
sv: Standardavgifter

en: Reject
sv: Neka

en: Reject Personal Campaign Page
sv: Neka den privata kampanjsidan

en: Rejected
sv: Avslagen

en: Rejoin Group
sv: Återinträd i grupp

en: Related Cases
sv: Relaterade ärenden

en: Related Contacts
sv: Relaterade Kontakter

en: Related Members Only
sv: Endast relaterade medlemmar

en: Relates a CiviCRM Contact to the Druapl User Record
sv: Relaterar en kontakt i CiviCRM till användarregistet för Drupal.

en: Relationship
sv: Relation

en: Relationship A to B
sv: Relation från A till B

en: Relationship B to A
sv: Relation från B till A

en: Relationship Direction
sv: Riktning för relationen

en: Relationship ID
sv: Förhållande ID

en: Relationship Label-A to B
sv: Relationsetikett A-B

en: Relationship Label-B to A
sv: Relationsetikett B-A

en: Relationship Report
sv: Relationsrapport

en: Relationship Status
sv: Relationstatus

en: Relationship Type
sv: Typ av relation

en: Relationship Type A-to-B
sv: Typ av förhållade A-till-B

en: Relationship record has been updated.
sv: Relationen har uppdaterats.

en: Relationship type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
sv: Relationstyp %1, som refereras i konfigurationsfilen, saknas i databasen %2

en: Relationship types describe relationships between people, households and organizations. Relationship types labels describe the relationship from the perspective of each of the two entities (e.g. Parent &gt;-&lt; Child, Employer &gt;-&lt; Employee). For some types of relationships, the labels may be the same in both directions (e.g. Spouse &gt;-&lt; Spouse).
sv: Relationstyper beskriver relationer mellan personer, hushåll och organisationer. Relationstypernas namn beskriver relationen ur perspektivet från de båda kontakterna (t.ex Förälder <-> Barn, Anställd <-> Arbetsgivare). En del relationer kan ha samma namn på relationen i båda riktningarna.

en: Relationships
sv: Relationer

en: Relative Date Range
sv: Relativt datumintervall

en: Release
sv: Utgåva

en: Release Frequency interval should be a positive number.
sv: Frekvensintervall för utgåvan borde vara ett positivt nummer.

en: Release Respondents
sv: Frisläpp svarande

en: Release Respondents >>
sv: Släpp svaranden >>

en: Release Time
sv: Utgivningsdatum

en: Release reserved campaign contacts for surveys and petitions
sv: Släpp reserverade kampanjkontakter för undersökningar och namninsamlingar

en: Released
sv: Släppt

en: Released on
sv: Release utgiven

en: Released.
sv: Släppt.

en: Reload Page
sv: Ladda om sidan

en: Reminder Date
sv: Påminnelsedatum

en: Reminder For
sv: Påminnelse om

en: Reminder HTML
sv: Påminnelse i HTML-format

en: Reminder Sent
sv: Påminnelse

en: Reminder Subject
sv: Rubrik för påminnnelsen

en: Reminder Text
sv: Påminnelse i text-format

en: Reminders Sent
sv: Påminnelser skickade

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove %1
sv: Ta bort %1

en: Remove %1 from %2? (status in this group will be changed to 'Removed').
sv: Ta bort %1 från %2? (status kommer att ändras till 'Borttagen').

en: Remove Contacts from Group
sv: Ta bort kontakter från grupper

en: Remove Dedupe Exception
sv: Ta bort undantag från duplikateliminiering

en: Remove Exception
sv: Ta bort undantag

en: Remove Parent?
sv: Ta bort förälder?

en: Remove Tags from Contacts
sv: Ta bort etiketter från kontakter

en: Remove Tags from activities
sv: Ta bort etiketter från åtgärder

en: Remove duplicate emails?
sv: Ta bort dublettadresser?

en: Remove from Group
sv: Ta bort från grupp

en: Remove the page (this cannot be undone!)
sv: Radera sidan (det här kan inte göras o-gjort!)

en: Removed
sv: Borttaget

en: Removed '%1'
sv: Tog bort '%1'

en: Removed (by %1)
sv: Borttagen (av %1)

en: Removed At
sv: Borttaget

en: Removed Contact From Group | Removed Contacts From Group
sv[0]: Tog bort kontakt från grupp
sv[1]: Tog bort kontakter från grupp

en: Removed Tag <em>%1</em>
sv: Tagit bort etiketten <em>%1</em>

en: Removes temporary data and files, and clears old data from cache tables. Recommend running this job every hour to help prevent database and file system bloat.
sv: Tar bort temporära data och filer samt rensar inaktuella data från cache. Recommenderat intervall för detta jobb är varje timme för att undvika nedskräpning av databas och filsystem.

en: Renew
sv: Förnya

en: Renew Membership
sv: Förnya medlemskap

en: Renew Now
sv: Förnya nu

en: Renewal Message
sv: Förnyelsemeddelande

en: Renewal Payment and Receipt
sv: Förnyelsebetalning och kvitto

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Repeat %1
sv: Upprepa %1

en: Repeat Configuration has been saved
sv: Konfiguration för repetition har sparats

en: Repeat for each report you want to include on your dashboard.
sv: Gör samma sak för varje rapport du vill ha med på din kontrollpanel.

en: Repeat for each report your want to include on your dashboard.
sv: Gör samma sak för varje rapport du vill ha med på din kontrollpanel.

en: Repeat?
sv: Upprepa?

en: Repeating (%1 of %2)
sv: Återkommande (%1 av %2)

en: Repeating Event
sv: Återkommande arrangemang

en: Repeats
sv: Upprepas

en: Repeats by
sv: Återkommer på

en: Repeats by day of the month
sv: Upprepas samma dag i månaden

en: Repeats by day of the week
sv: Upprepas på samma dag i veckan

en: Repeats every
sv: Återkommer varje

en: Repeats on
sv: Återkommer på

en: Repetition Start Date
sv: Repetition startar

en: Replacement
sv: Ersättning

en: Replied
sv: Besvarat

en: Replied
sv: Besvarade

en: Replies
sv: Svar

en: Reply
sv: Svara

en: Reply Auto-responder
sv: Auto-svar

en: Reply Email of the mailing
sv: Svara till-adress för utskicket

en: Reply to Email
sv: Svara till e-post

en: Reply to this email (link)
sv: Svara till denna epost (länk)

en: Reply-To
sv: Svara till

en: Reply-to email
sv: Svar-epostadress

en: Replyto Email
sv: Svarsadress

en: Report
sv: Rapport

en: Report Class must be present before adding the report here, e.g. 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'
sv: Rapportklass måste finnas innan du lägger rapporten här, t.ex. 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'

en: Report Description
sv: Rapportbeskrivning

en: Report Due Date - From
sv: Rapportdeadline - Från

en: Report Filters
sv: Rapportfilter

en: Report Footer
sv: Rapportens underdel

en: Report Header
sv: Rapportens överskrift

en: Report Instance Arguments
sv: Rapport Instans argument

en: Report Instance Domain ID
sv: Rapportera ID för instansdomänen

en: Report Instance Footer
sv: Rapport instans Sidfot

en: Report Instance Header
sv: Rapport instans Sidhuvud

en: Report Instance ID
sv: Rapportera instans-ID

en: Report Instance Permissions
sv: Rapport Instans behörighet

en: Report Instance Title
sv: Titel för rapportinstansen

en: Report Instance description
sv: Rapport Instans beskrivning

en: Report Instance is Active
sv: Rapport Instans är aktivt

en: Report Parameters
sv: Rapportparametrar

en: Report Received
sv: Rapport mottagen

en: Report Template
sv: Rapportmall

en: Report Templates
sv: Rapportmallar

en: Report Title
sv: Rapportrubrik

en: Report Url must be like "contribute/summary"
sv: Rapport URL måste vara som "contribute/summary"

en: Report description appear in the display screen.
sv: Rapportbeskrivning visas på skärmen.

en: Report instance Name
sv: Rapport instans namn

en: Report template ID
sv: Rapportmall ID

en: Report title appear in the display screen.
sv: Rapporttitel visas på skärmen.

en: Report(s) created from the template: %1
sv: Rapporter skapade från mallen: %1

en: Reported By
sv: Rapporterad av

en: Reporter
sv: Rapporter

en: Reporter / Assignee
sv: Rapportör/ansvarig

en: Reporter/Role
sv: Reporter/roll

en: Reports
sv: : Rapporter

en: Req?
sv: Krav?

en: Requested
sv: Ansökt

en: Require participant approval?
sv: Kräv deltagargodkännande?

en: Required
sv: Obligatorisk

en: Required Elements
sv: Begärda Element

en: Required Participant Data
sv: Deltagardata som krävs

en: Required?
sv: Obligatorisk?

en: Requirements
sv: Förutsättningar

en: Requires Approval
sv: Kräver godkännande

en: Reservation Added
sv: Reservationen lades till

en: Reserve
sv: Reservera

en: Reserve Each Time
sv: Reservera varje gång

en: Reserve More Respondents >>
sv: Reservera fler svaranden >>

en: Reserve Respondents
sv: Reservera svarande

en: Reserve and Interview
sv: Reservera och intervjua

en: Reserve campaign contacts for surveys and petitions
sv: Reservera kampanjkontakter för undersökningar och namninsamlingar

en: Reserved
sv: Reserverad

en: Reserved Group?
sv: Reserverad grupp?

en: Reserved Profiles
sv: Skyddade profiler

en: Reserved Report?
sv: Reserverad rapport?

en: Reserved tags can not be deleted. Users with 'administer reserved tags' permission can set or unset the reserved flag. You must uncheck 'Reserved' (and delete any child tags) before you can delete a tag.
sv: En skyddad etikett kan inte tas bort. Bara användare med administratörsrättigheter kan sätta eller ta bort denna flagga. En skyddad etikett måste först göras oskyddad innan den går att ta bort.

en: Reserved.
sv: Reserverad.

en: Reserved?
sv: Skyddad?

en: Reset Case Timeline?
sv: Återställ ärendets tidslinje?

en: Reset Date
sv: Återställ datum

en: Reset Form
sv: Återställ formulär

en: Reset Start Date
sv: Återställ startdatum

en: Reset all selections
sv: Återställ alla val

en: Resolved
sv: Genomförd

en: Resource URL
sv: Resurs-URL

en: Resource URLs
sv: Resurs-URL:er

en: Respondent Interview
sv: Intervju med svaranden

en: Respondent Reservation
sv: Reservation av svaranden

en: Respondent Reserved.
sv: Svaranden är reserverad.

en: Respondents
sv: Svaranden

en: Responding
sv: Svar

en: Response Saved.
sv: Svaret sparades.

en: Responses
sv: Svar

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore Case
sv: Återställ ärende

en: Restore Cases
sv: Återställ ärenden

en: Restore CiviCRM Menu
sv: Återställ CiviCRM-menyn

en: Restore Contact
sv: Återställ kontakt

en: Restore Contact(s)
sv: Återskapa kontakt(er)

en: Restore Contacts
sv: Återskapa borttagna kontakter

en: Restore cases
sv: Återställ ärenden

en: Restore contacts from trash
sv: Återställ kontakter från skräpkorgen

en: Restore from Trash
sv: Återställ från papperskorgen

en: Resubscribe Message
sv: Meddelande vid återupptagande av prenumeration

en: Resubscribe via email
sv: Återuppta prenumeration via e-post

en: Resubscribe via web page
sv: Återuppta prenumeration via webbsida

en: Result
sv: Resultat

en: Result Options
sv: Resultatalternativ

en: Result Set
sv: Anget Resultat

en: Result Set for
sv: Ange för resultat

en: Results
sv: Reultat

en: Results Columns?
sv: Resultatkolumner?

en: Results are displayed here.
sv: Resultaten visas här.

en: Return Url
sv: Återgå URL

en: Return to CiviCRM home page.
sv: Återvänd till CiviCRM:s startsida.

en: Return to Single Language
sv: Avaktivera flerspråksstöd

en: Return to home page.
sv: Återvänd till startsidan.

en: Return to this screen (<strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviEvent &raquo; Manage Events &raquo; Configure &raquo; Online Registration</strong>) and select your profile.
sv: Återvänd till denna sida (<strong>Administera &raqou; CiviEvent &raquo; Hantera arrangemang &raquo; Konfigurera &raquo; Webbanmälan</strong>) och välj den önskade profilen.

en: Return-Path
sv: Svarsadress

en: Return-Path must use a valid email address format.
sv: En svarsadress måste ha ett giltigt epost-adressformat.

en: Reuse an existing set
sv: Använd en befintlig uppsättning

en: Revenue Goal
sv: Inkomstmål

en: Revert These Changes
sv: Återställa ändringarna

en: Revert this workflow message template to the system default
sv: Återgå till systemets standard mall för detta meddelande

en: Revert to Default
sv: Återgå till standard

en: Review and modify the templates used for system-generated emails, including contribution receipts and event registration confirmations.
sv: Granska och redigera mallar för system-genererade e-postmeddelanden, inklusive kvitton för inbetalningar och arrangemangsanmälningsmeddelanden.

en: Review the values shown below from the first 2 rows of your import file and select the matching CiviCRM database fields from the drop-down lists in the right-hand column. Select '- do not import -' for any columns in the import file that you want ignored.
sv: Granska värdena från de första två raderna i importfilen som visas nedan och välj de för varje kolumn till vilket fält som de skall matchas. Välj '- importera inte -' för de kolumner som ska ignoreras.

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online event registration page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page
sv: Granska din anpassade <strong>SKARPA</strong> webbanmälningssida här. Använd följande adress i länkar och knappar på webbsidor och i epost för att skicka deltagare hit.

en: Right Column
sv: Höger kolumn

en: Right Margin
sv: Höger marginal

en: Role
sv: Roll

en: Role in Case
sv: Roll i ärende

en: Role in Case  %1 '%2'
sv: Roll i ärende  %1 '%2'

en: Role is a required field
sv: Roll är ett obligatoriskt fält

en: Roles
sv: Roller

en: Row(s) Listed
sv: Rad(er) listade

en: Rows imported successfully.
sv: rader har importerats utan fel.

en: Rows marked as pledge payments where the contributor and / or contribution amount could not be matched to a pending pledge payment. These contribution rows have been skipped (not imported).
sv: Rader markerade som betalningar enligt utfästelse där givaren och / eller belopp inte kunde matchas till en pågående inbetalning. Dessa rader har uteslutits (importeras inte).

en: Rows per page:
sv: Rader per sida:

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM activity records.
sv: Rader som är duplikat av existerande CiviCRM åtgärdsposter.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
sv: Rader som är duplikat av existerande CiviCRM kontakter.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
sv: Rader som är duplikat av existerande CiviCRM inbetalningar.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
sv: Rader som är duplikat av existerande CiviCRM medlemskapsposter.

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
sv: Rader som är duplikat av existerande CiviCRM deltagarposter.

en: Rows with Errors
sv: rader med fel

en: Rows with a pledge payment successfully applied.
sv: Rader med lyckade inbetalningar enligt utfästelser.

en: Rows with conflicting email addresses (NOT imported).
sv: Antal rader med konfliktande e-postadresser (INTE importerade).

en: Rows with conflicting email addresses within this file. These rows will be skipped (not imported).
sv: Rader med konfliktande epostadresser inom denna fil. Dessa rader kommer att hoppas över (inte importeras).

en: Rows with conflicting transaction ids within this file. These rows will be skipped (not imported).
sv: Dessa rader i filen har konfliktande transaktions-id. Dessa rader kommer att överhoppas (inte importeras).

en: Rows with invalid data in one or more fields (for example, invalid email address formatting). These rows will be skipped (not imported).
sv: Rader med ogiltiga data i ett eller flera fält (till exempel ogiltigt format på epostadressen). Dessa rader kommer att hoppas över (inte importeras).

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows will be skipped (not imported).
sv: rader med ogiltiga data i ett eller flera fält. Dessa rader kommer inte att importeras.

en: Rows with mismatched participant IDs... (NOT updated).
sv: rader med omatchade deltagar-ID:n (INTE uppdaterade).

en: Rule Field
sv: Regelfält

en: Rule ID
sv: ID för regel

en: Rule ID !1 was successfully deleted.
sv: Regel med ID !1 raderades utan problem.

en: Rule Length
sv: Regellängd

en: Rule Name
sv: Regelnamn

en: Rule Table
sv: Regeltabell

en: Rule Usage
sv: Regelanvändning

en: Rule Weight
sv: Regelns vikt

en: Run
sv: Kör

en: Run %1
sv: Kör %1

en: Run frequency
sv: Körningsintervall

en: Run this report
sv: Kör den här rapporten

en: Running
sv: Pågående

en: SIC Code
sv: SIC-kod

en: SKU
sv: ANR

en: SMS Content
sv: SMS-innehåll

en: SMS Date
sv: SMS-dag

en: SMS Message
sv: SMS-meddelande

en: SMS Name
sv: SMS-namn

en: SMS Provider
sv: SMS-leverantör

en: SMS Reminder Text
sv: Påminnelse-text för SMS

en: SMS Status
sv: SMS-status

en: SMTP Configuration
sv: Inställningar för SMTP

en: SMTP Password
sv: SMTP-lösenord

en: SMTP Port
sv: SMTP-port

en: SMTP Server
sv: Utgående E-postserver (SMTP)

en: SMTP Username
sv: SMTP-användarnamn

en: SQL Import
sv: Importera SQL

en: SQL Query
sv: SQL kommando

en: STEP 2: Please Check Your Email
sv: STEG 2: Vänligen kolla din e-postadress

en: SYBUNT Report
sv: Rapport "Något År Men Inte Detta"

en: SYBUNT means some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
sv: SYBUNT betyder något eller några år men inte detta år. Visar en lista på kontakter som gjort inbetalningar till din organisation någon gång men som inte gjort det under den tidsperiod som du angett.

en: Same email address?
sv: Tillåt registrering med samma e-postadress?

en: Save
sv: Spara

en: Save & Continue Later
sv: Spara och fortsätt senare

en: Save & Send Test Email
sv: Spara & skicka testmeddelande

en: Save Anyway
sv: Spara ändå

en: Save As
sv: Spara som

en: Save As New Template
sv: Spara som mall

en: Save Button
sv: Spara

en: Save Matching Contact
sv: Spara matchande kontakt

en: Save Relationship
sv: Spara relation

en: Save Report
sv: Spara rapport

en: Save Smart Group
sv: Spara smart grupp

en: Save With Duplicate Household
sv: Spara med dubletthushåll

en: Save a Copy
sv: Spara som kopia

en: Save and Done
sv: Spara och avsluta

en: Save and New
sv: Spara och Ny

en: Save and Next
sv: Spara och nästa

en: Save and Preview
sv: Spara och förhandsgranska

en: Save as a new field mapping
sv: Spara som ny fältmatchning

en: Save as non voted.
sv: Spara som icke röstad.

en: Save as voted.
sv: Spara som röstad.

en: Save this field mapping
sv: Spara denna fältmatchning

en: Saved
sv: Sparad

en: Saved Field Mapping: %1
sv: Sparad fältmatchning: %1

en: Saved Search
sv: Sparad sökning

en: Schedule
sv: Schemalägg

en: Schedule Follow-up
sv: Schemalägg uppföljning

en: Schedule Follow-up Activity
sv: Schemalägg uppföljningsaktivitet

en: Schedule Mailing
sv: Schemalägg utskick

en: Schedule Reminders
sv: Påminnelser

en: Schedule SMS
sv: Schemalägg SMS

en: Schedule or Send
sv: Schemalägg eller skicka

en: Schedule/Send a Mass Mailing
sv: Schemalägg/Skicka ett utskick

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Scheduled Activity Date
sv: Datum för schemalagd åtgärd

en: Scheduled Amount
sv: Planerad summa

en: Scheduled By
sv: Schemalagd av

en: Scheduled Date
sv: Schemalagd datum

en: Scheduled Job Deleted.
sv: Det schemalagda jobbet har raderats.

en: Scheduled Jobs
sv: Schemalagda jobb

en: Scheduled Reminder
sv: Schemlägg påminnelse

en: Scheduled jobs have been executed according to individual timing settings. Please check log for messages.
sv: Schemalagda job har körts enligt deras inställningar. Kontrollera loggarna för att se meddelanden.

en: Scheduled mailing
sv: Schemalagt utskick

en: Scheduling and Sending Mailings
sv: Schemaläggning och sändning av utskick

en: Scheduling and Sending Mass SMS
sv: Schemalägg och skicka mass-SMS

en: Search
sv: Sök

en: Search All Cases
sv: Sök alla ärenden

en: Search All or by Date Range
sv: Sök alla, eller inom datumintervall

en: Search Batches
sv: Sök Satser

en: Search Builder
sv: Sökbyggare

en: Search Campaign Pages
sv: Sök efter kampanjsidor

en: Search Campaigns
sv: Sök efter kampanjer

en: Search Criteria
sv: Sökvillkor

en: Search Events
sv: Sök arrangemang

en: Search Filters
sv: Sökfilter

en: Search Groups
sv: Sök grupper

en: Search Mailings
sv: Sök utskick

en: Search Operator
sv: Sökoperator

en: Search Petition
sv: Sök efter insamling

en: Search Petitions
sv: Sök efter namninsamling

en: Search Profile
sv: Sökprofil

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search Settings
sv: Sökinställningar

en: Search Survey
sv: Sök enkät

en: Search Surveys
sv: Sök enkäter

en: Search Views
sv: Resultatvy

en: Search by Range?
sv: Sök efter intervall?

en: Search in Trash
sv: Sök i papperskorgen

en: Search results listings.
sv: Sök bland resultaten.

en: Search-based mailings require an "unsubscribe tracking" group.
sv: Utskick baserade på en sökning kräver en grupp för att spara de som avslutar sin prenumeration.

en: Search:
sv: Sök:

en: Searchable
sv: Sökbar

en: Searchable?
sv: Sökbar?

en: Second
sv: Andra

en: Secure temporary housing
sv: Tillhandahålla interimsboende

en: Security Code
sv: Säkerhetskod

en: Security Warning
sv: Säkerhetsvarning

en: See log entries for this Scheduled Job
sv: Visa loggar för detta schemalagda jobb

en: Segment Size
sv: Segmentstorlek

en: Select
sv: Välj

en: Select "Yes" to display only primary members (those contacts who have a membership directly attached to their record)
sv: Ange "Ja" för att visa bara primära medlemmar (de kontakter som har medlemskapet kopplat direkt till sig)

en: Select 'Also include' if you want to also send reminders to contacts who match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - the chosen contacts will also receive the reminder (in ADDITION TO the contacts who match the criteria above).
sv: Välj 'Ta också med' om du vill skicka påminnelse också till kontakter som uppfyller detta villkor. Om du dessutom väljer 'Välj mottagare' kommer de kontakterna att få påminnelsen (UTÖVER de som uppfyller villkoren ovan).

en: Select 'Individual' if you are importing event participation data for individual persons.
sv: Välj 'Person' om du tänker importera deltagardata för enstaka personer.

en: Select 'Individual' if you are importing memberships for individual persons.
sv: Välj 'Individ' om du importerar medlemskap för individer.

en: Select 'Limit to' if you want to only send reminders to contacts with the criteria selected above AND who ALSO match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - only the chosen contacts will receive the reminder (AND only if they ALSO match the criteria above).
sv: Välj 'Begränsa till' om du bara vill skicka påminnelser till kontakter som uppfyller villkoren ovan OCH som OCKSÅ matchar detta villkor. Om du dessutom väljer 'Välj mottagare' för att manuellt välja mottagare kommer bara dessa att få påminnelsen (OCH bara om dom OCKSÅ uppfyller villkoren ovan).

en: Select 'New Saved Search' from the '- more actions -' drop-down menu and click 'Go'
sv: Välj 'Ny sparad sökning' från '- fler åtgärder -' och tryck på 'Kör'.

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing event participation data for contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
sv: Välj 'Organisation' eller 'Hushåll' om du tänker importera deltagarinformation för kontakter av den typen. (Notera att vissa inbygga kontakt-typer kanske inte är aktiverade på din webbplats.)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing memberships made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
sv: Välj 'Organisation' eller 'Hushåll' om du tänker importera medlemskapsinformation för kontakter av den typen. (Notera att vissa inbygga kontakt-typer kanske inte är aktiverade på din webbplats.)

en: Select Case
sv: Välj ärende

en: Select Case for Merge
sv: Välj ärende att slå samman med

en: Select Columns
sv: Välj kolumner

en: Select Contact
sv: Välj kontakt

en: Select Country
sv: Välj land

en: Select Date
sv: Välj datum

en: Select Fields to Export
sv: Välj fält som skall exporteras

en: Select File
sv: Välj fil

en: Select Format
sv: Välj format

en: Select Group
sv: Välj grupp

en: Select Label
sv: Välj etikett

en: Select Location
sv: Välj plats

en: Select Mailer
sv: Välj e-postskickare

en: Select Membership Organization and then Membership Type.
sv: Välj Medlemskapsorganisation och sedan typ av medlemskap.

en: Select Profile
sv: Välj profil

en: Select Recipients
sv: Välj mottagare

en: Select Records
sv: Välj poster

en: Select Result Set
sv: Välj Sökresultat

en: Select Saved Mapping or Leave blank to create a new One.
sv: Välj en sparad fältmatchning eller lämna tomt för att skapa en ny.

en: Select Saved Mapping, or leave blank to create a new mapping.
sv: Välj en sparad fältmatchning, eller lämna blank för att skapa en ny.

en: Select State/Province
sv: Välj län/landskap

en: Select Tables
sv: Välj tabeller

en: Select Tag(s)
sv: Välj etikett(er)

en: Select Tags
sv: Välj etiketter

en: Select Template
sv: Välj mall

en: Select Year (for monthly breakdown)
sv: Välj år (för månadsvis uppdelning)

en: Select a CiviMember Membership Type
sv: Välj en CiviMember medlemskapstyp

en: Select a Different Field Mapping
sv: Välj en fältmatchning

en: Select a Drupal Role
sv: Välj en Drupalroll

en: Select a group if you are using this profile for adding new contacts, AND you want the new contacts to be automatically assigned to a group.
sv: Välj en grupp om du använder den här profilen för att lägga till nya kontakter OCH du vill att nya kontakter automatiskt skall läggas till i gruppen.

en: Select a group if you are using this profile for search and listings, AND you want to limit the listings to members of a specific group.
sv: Välj en grupp om du tänker använda denna profil för sökningar och listningar OCH du vill begränsa resultaten till medlemmar i en grupp.

en: Select a label format from the dropdown list.
sv: Ange ett etikettformat i rullgardinsmenyn.

en: Select a page format for PDF files created using this template if you wish to override the default format. Page formats define the paper size and margins.
sv: Välj ett sidformat för PDF-dokument som skapats med denna mall om du vill överrida standardformatet. Sidformat definierar sidstorlekar och marginaler.

en: Select a page format to use for the PDF file. Page formats define the paper size and margins.
sv: Välj ett sidformat att användas för PDF-dokumentet. Sidformat definierar sidstorlekar och marginaler.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for contributions. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fixed contribution options in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
sv: Välj en avgiftsstruktur för att ge deltagarna separat prissatta alternativ. Eller, välj &quote;-inget-&quote; och mata in en eller flera avgifter i tabellen nedan. Skapa eller ändra avgiftsstrukturer <a href='%1'>här</a>.

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for event registrants. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fee levels in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
sv: Välj en avgiftsstruktur för att erbjuda flera individuellt prissatta alternativ för deltagarna. Du kan skapa eller redigera avgiftsstrukturer <a href='%1'>här</a>. Om du väljer "- inget -" så måste du fylla i en eller flera avgiftsnivåer i tabellen nedan.

en: Select a saved field mapping if this file format matches a previous import.
sv: Välj en sparad fältmatchning om den här filens format är likadan som en tidigare import.

en: Select a specific group of contacts, OR apply this permission to ALL groups.
sv: Välj en specifik grupp med kontakter ELLER tilldela denna behörighet för ALLA grupper.

en: Select a specific profile, OR apply this permission to ALL profiles.
sv: Välj en specifik profil ELLER tilldela denna behörighet för ALLA profiler.

en: Select a username; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
sv: Välj ett användarnamn; interpunktion är inte tillåtet förutom punkt, bindestreck och understrykningstecken.

en: Select an ACL Role to assign.
sv: Välj en ACL-roll att tilldela.

en: Select an Online Contribution page that the user can access to make self-service pledge payments. (Only Online Contribution pages configured to include the Pledge option are listed.)
sv: Välj en inbetalningssida som användaren kan använda för att själv göra inbetalningar enligt utfästelsen (endast inbetalningssidor som är inställda för att inkludera inbetalningar enligt utfästelse finns med i listan).

en: Select an event, OR apply this permission to ALL events.
sv: Välj ett arrangemang, ELLER applicera denna rättighet på ALLA arrangemang.

en: Select an existing organization
sv: Välj en befintlig organisation

en: Select an existing related Organization OR enter a new one
sv: Välj en organisation ELLER skapa en ny

en: Select and configure one or more payment processing services for online contributions, events and / or membership fees.
sv: Välj och konfigurera ett eller flera betaltjänster för webb-inbetalningar för t.ex arrangemang och medlemskap.

en: Select at least one membership option.
sv: Välj åtminstone ett medlemskapsalterativ

en: Select at least one option from Contribution(s).
sv: Välj minst ett alternativ från inbetalningarna.

en: Select at least one option from Event Fee(s).
sv: Välj åtminstone ett alternativ från arrangemangsavgift(er).

en: Select at least one option from Price Levels.
sv: Välj åtminstone ett alternativ bland prisnivåerna.

en: Select either EventID OR Event Title
sv: Välj antingen arrangemangs-ID eller arrangemangsnamn

en: Select either of the dates.
sv: Välj ett av datumen.

en: Select fields for export
sv: Välj fält som skall exporteras

en: Select more fields
sv: Välj fler fält

en: Select non-overlapping discount start date.
sv: Välj icke överlappande startdatum för rabatt.

en: Select saved mapping
sv: Välj en sparad fältmatching

en: Select someone else ...
sv: Välj någon annan...

en: Select the <strong>tabs</strong>
              that should be displayed when viewing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not keep track of
              'Relationships', then un-check this option to simplify the screen display. Tabs for Contributions, Pledges,
              Memberships, Events, Grants and Cases are also hidden if the corresponding component is not enabled. Go to
              <a href="%1">Administer > System Settings > Enable Components</a>
              to modify the components which are available for your site.
sv: Välj de <strong>flikar</strong> som skall synas när en kontaktpost visas. EXEMPEL: Om din organisation inte håller information om kontakters relationer, så kan du dölja den fliken genom att avmarkera motsvarande ruta. Flikar för Inbetalningar, Utfästelser, Medlemskap, Arrangemang, Stöd och Ärenden syns bara om deras motsvarande komponent är aktiverad.

en: Select the Activity Type.
sv: Välj åtgärdstyp.

en: Select the HTML WYSIWYG Editor provided for fields that allow HTML formatting. Select 'Textarea' if you don't want to provide a WYSIWYG Editor (users will type text and / or HTML code into plain text fields).
sv: Välj editor för HTML WYSIWYG-redigering. Välj 'Textruta' om du inte vill tillhandahålla en editor, i vilket fall användare måste mata in HTML och/eller text i en standardtextruta utan formatteringsstöd.

en: Select the Product
sv: Välj produkt

en: Select the appropriate Privacy Options.
sv: Välj lämpligt alternativ för integritet.

en: Select the appropriate financial type for this payment.
sv: Välj lämplig finansiell typ för denna betalning.

en: Select the appropriate financial type for this transaction.
sv: Välj rätt finansiell typ för denna transaktion.

en: Select the automated message to be sent when a recipient resubscribes to this mailing.
sv: Välj det automatiserade meddelandet som skall skickas när en mottagare återupptar sin prenumeration på denna sändlista.

en: Select the automated message to be sent when a recipient unsubscribes from this mailing.
sv: Välj det automatiserade meddelandet som ska skickas när en mottagare avbryter sin prenumeration på denna sändlista.

en: Select the campaign for which survey is created.
sv: Välj kampanjen som undersökningen är skapad för.

en: Select the currency to be used for contributions submitted from this contribution page.
sv: Välj den valuta som skall användas för inbetalningar som gjorts via denna inbetalningssida.

en: Select the currency to be used for event registration.
sv: Välj valuta som skall användas vid anmälan till arrangemanget.

en: Select the email format preferred by this contact. Select 'Both' to send HTML and Text formats.
sv: Välj e-postformat som denna kontakt föredrar. Välj 'Båda' för att skicka både HTML- och textformat.

en: Select the fields to be exported using the table below. For each field, first select the contact type that the field belongs to (e.g. select <strong>Individuals</strong> if you are exporting <strong>Last Name</strong>). Then select the actual field to be exported from the drop-down menu which will appear next to the contact type. Your export can include multiple types of contact records, and non-applicable fields will be empty (e.g. <strong>Last Name</strong> will not be populated for an Organization record).
sv: Välj fälten som ska exporteras i tabellen här nedan. För varje fält välj först kontakttypen som fältet tillhör (t.ex välj <strong>Person</strong> om du vill exportera <strong>Efternamn</strong>). Välj sen det fält som skall exporteras från vallisten som visas bredvid kontakttypen du valt. Exporten kan innehålla flera olika sorters kontaktposter och de fält som inte är tillämpliga lämnas då tomma. T.ex <strong>Efternamn</strong> kommer inte att fyllas i för en post av typen Organisation.

en: Select the format that is used for date fields in your import data.
sv: Välj det format som datum är formaterade med i din importfil.

en: Select the group
sv: Välj grupp

en: Select the html type used to offer options for this field
sv: Ange på vilket sätt användaren väljer alternativ för detta fält

en: Select the preferred method(s) of communicating with this contact.
sv: Välj den eller de metoder som föredras vid kommunikation med denna kontakt.

en: Select the sections that should be included in the Basic and Advanced Search forms. EXAMPLE: If you don't track Relationships - then you do not need this section included in the advanced search form. Simplify the form by un-checking this option.
sv: Välj de avsnitt som skall vara med i grundläggande och avancerad sökning. EXEMPEL: Om din organisation inte följer upp relationer, som t.ex arbetsgivare eller familjeband, så kan du förenkla sökformulären genom att avmarkera dessa alternativ.

en: Select the sections that should be included in the Contact Dashboard. EXAMPLE: If you don't want constituents to view their own contribution history, un-check that option.
sv: Välj de avsnitt som ska tas med på en kontakts kontrollpanel. EXEMPEL: Om du inte vill att användare skall kunna se sin egen inbetalningshistorik så kan du avbocka detta alternativ.

en: Select the sections that should be included when adding or editing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not record Gender and Birth Date for individuals, then simplify the form by un-checking this option. Drag interface allows you to change the order of the panes displayed on contact add/edit screen.
sv: Välj de avsnitt som skall vara tillgängliga när man skapar eller redigerar en kontaktpost. EXEMPEL: Om din organisation inte registrerar kön och födelsedagar för personer, så kan du förenkla formulären genom att avmarkera dessa avsnitt. Du kan ändra ordning genom att dra och släppa de olika fälten.

en: Select the type of CiviCRM record and the field you want to include in this Profile.
sv: Välj CiviCRM posttyp och fältet som du vill inkludera i den här profilen.

en: Select the type of record that this set of custom fields is applicable for. You can configure custom data for a specific type of contact (e.g. Individuals but NOT Organizations), ANY type of contact, or other record types such as activities, contributions, memberships and event participants.
sv: Välj den typ av post som denna grupp av anpassade fält är användbar för. Du kan konfigurera anpassade data för en speciell sorts kontakt (t.ex för personer men INTE organisationer), vilken typ av kontakt som helst, eller andra typer t.ex åtgärder, inbetalningar, medlemskap eller arrangemangsdeltagare.

en: Selectable?
sv: Markeringsbar?

en: Selected %1 Report has been deleted.
sv: Den valda %1-rapporten har raderats.

en: Selected %1 type has been deleted.
sv: Vald typ har raderats.

en: Selected %1 type has not been deleted.
sv: Vald typ av %1 har inte tagits bort.

en: Selected ACL has been deleted.
sv: Vald ACL har raderats.

en: Selected Activity cannot be deleted.
sv: Vald åtgärd kan inte tas bort.

en: Selected Activity has been deleted successfully.
sv: Den markerade åtgärden har tagits bort.

en: Selected Comment has been deleted successfully.
sv: Valda kommentaren har tagits bort.

en: Selected Entity Role has been deleted.
sv: Vald roll har raderats

en: Selected Event is not Paid Event
sv: Det valda arrangemanget är inte avgiftsbelagt

en: Selected Label Format has been deleted.
sv: Det valda etikettformatet har raderats.

en: Selected Location type has been deleted.
sv: Den valda adresstypen har tagits bort.

en: Selected Note has been deleted successfully.
sv: Den valda anteckningen har tagits bort.

en: Selected Option
sv: Valt alternativ

en: Selected PDF Page Format has been deleted.
sv: Det valda sidformatet har raderats.

en: Selected Profile Field has been deleted.
sv: Profilen har tagits bort.

en: Selected Provider has been deleted.
sv: Vald leverantör har tagits bort.

en: Selected Relationship type has been deleted.
sv: Vald relationstyp har tagits bort.

en: Selected Scheduled Job has been executed. See the log for details.
sv: Det valda schemalagda jobbet har körts. Detaljer finns i loggarna.

en: Selected Survey type has been deleted.
sv: Den valda enkättypen har tagits bort.

en: Selected case is already linked.
sv: Det valda ärendet är redan länkat.

en: Selected contact does not have an address. Please edit that contact to add an address, or select a different contact.
sv: Den markerade kontakten har ingen adress. Redigera kontakten och lägg till en adress, eller välj en annan kontakt.

en: Selected contact type can not be deleted. Make sure contact type doesn't have any associated custom data or group.
sv: Vald kontakt kan inte raderas. Kontrollera att inte kontakttypen har några associerade data eller grupper.

en: Selected contact type has been deleted.
sv: Vald kontakttyp har raderats

en: Selected contact(s) do not have a valid Phone, or communication preferences specify DO NOT SMS, or they are deceased
sv: De valda kontakterna har ingen giltig telefon, eller deras kommunikationsinställningar anger SMS:A INTE, eller de är avlidna

en: Selected contact(s) do not have a valid email address, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or they are deceased or Primary email address is On Hold.
sv: Vald(a) kontakt(er) har ingen giltig e-postadress, deras kommunikationsinställningar är satta till "Skicka inte e-post", de är avlidna eller deras primära e-postadress är pausad.

en: Selected contacts have been marked as not duplicates
sv: Valda kontakter har markerats som inte dubbletter

en: Selected financial type account has been deleted.
sv: Kontot för den finansiella typen har tagits bort.

en: Selected financial type has been deleted.
sv: Den finansiella typen har tagits bort.

en: Selected mailing has been deleted.
sv: Valt utskick har raderats

en: Selected membership status has been deleted.
sv: Den valda medlemskapstatusen har raderats.

en: Selected message template has been deleted.
sv: Meddelandemallen har tagits bort.

en: Selected option group has been deleted.
sv: Vald alternativgrupp har tagits bort.

en: Selected participant status has <strong>NOT</strong> been deleted; there are still participants with this status.
sv: Vald deltagarstatus har <strong>INTE</strong> rederats; det finns fortfarande deltagare med denna status.

en: Selected participant status has been deleted.
sv: Vald deltagarstatus har raderats.

en: Selected participant was deleted successfully.
sv: Den valda deltagaren har tagits bort.

en: Selected records must all be the same contact type (i.e. all Individuals).
sv: Alla valda poster måste vara av samma typ (t.ex personer).

en: Selected relationship has been deleted successfully.
sv: Relationen har raderats.

en: Selected report has been deleted.
sv: Den valda rapporten har raderats.

en: Selections
sv: Val

en: Send A/B test immediately
sv: Skicka A/B-test omgående

en: Send Acknowledgment?
sv: Skicka bekräftelse?

en: Send Confirmation
sv: Skicka bekräftelse

en: Send Confirmation Email?
sv: Skicka bekräftelse via e-post?

en: Send Confirmation and Receipt
sv: Skicka bekräftelse och kvitto

en: Send Confirmation and Receipt?
sv: Sänd bekräftelse och kvitto?

en: Send Confirmation?
sv: Skicka bekräftelse?

en: Send Email
sv: Skicka e-post

en: Send Email to Contacts
sv: Skicka e-post till kontakter

en: Send Immediately
sv: Skicka omgående

en: Send Mailing
sv: Skicka utskick

en: Send Notification
sv: Skicka bekräftelse?

en: Send Receipt
sv: Skicka kvittens

en: Send Receipt?
sv: Skicka kvitto?

en: Send Reply SMS To Contacts
sv: Skicka svars-SMS till kontakter

en: Send SMS
sv: Sänd SMS

en: Send SMS to Contacts
sv: Skicka SMS till kontakter

en: Send Scheduled Mailings
sv: Skicka schemalagda utskick

en: Send Scheduled Reminders
sv: Skicka schemalagda påminnelser

en: Send Scheduled SMS
sv: Skicka schemalagda SMS

en: Send Your Message
sv: Skicka ditt meddelande

en: Send a Copy
sv: Skicka en kopia

en: Send a Test Mailing
sv: Skicka provutskick

en: Send additional reminders
sv: Sänd ytterligare påminnelser

en: Send an Email
sv: Skicka e-post

en: Send an SMS
sv: Skicka ett SMS

en: Send as
sv: Skicka om

en: Send email
sv: Skicka epost

en: Send email Receipt
sv: Skicka e-postkvitto

en: Send email Receipt?
sv: Skicka e-postkvitto?

en: Send email or SMS
sv: Skicka e-post eller SMS

en: Send email to %1
sv: Skicka e-post till %1

en: Send email to family, friends and colleagues with a personal message about this campaign.
sv: Skicka e-post till familjen, vänner och kollegor med ett personligt meddelande om den här kampanjen.

en: Send emails inviting your friends to support your campaign!
sv: Skicka e-postmeddelanden till dina vänner om att de ska stötta din kampanj!

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
sv: Skicka epost om det är möjligt. Skapa utskrivbar PDF till alla kontakter.

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
sv: Skicka epost om det är möjligt. Generera utskrivbar PDF till kontakter som inte kan ta emot epost.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
sv: Skicka epost med PDF-bilaga om det är möjligt. Skapa utskrivbar PDF till alla kontakter.

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
sv: Skicka epost med PDF som bilaga om det är möjligt. Skapa utskrivbar PDF till kontakter som inte kan ta emot epost.

en: Send final mailing immediately
sv: Skicka slutgiltigt utskick omgående

en: Send immediately
sv: Skicka omgående

en: Send payment reminder
sv: Skicka betalningspåminnelse

en: Send test
sv: Skicka test

en: Send test email to group:
sv: Skicka provutskick till grupp:

en: Send test email to:
sv: Skicka provutskick till:

en: Send test message to %1
sv: Skicka provmeddelande till %1

en: Send test message to group
sv: Skicka provmeddelande till grupp

en: Send to %1
sv: Skickat till %1

en: Send to This Address
sv: Skicka till denna adress

en: Send to This Group
sv: Skicka till denna grupp

en: Send to these Friend(s)
sv: Skicka till dessa vänner

en: Send up to
sv: Sänd upp till

en: Sending Emails (includes contribution receipts and event confirmations)
sv: Mailinställningar (inkluderar kvitton och anmälningsbekräftelser)

en: Sending test email. FROM: %1 TO: %2.<br />
sv: Skickar testmeddelande från: %1 till: %2.<br />

en: Sendmail
sv: sendmail

en: Sendmail Argument
sv: Argument till sendmail()

en: Sendmail Configuration
sv: Inställningar för sendmail()

en: Sendmail Path
sv: Sökväg till sendmail()

en: Sends out scheduled CiviMail mailings
sv: Skickar schemalagda CiviMail-utskick

en: Sends out scheduled SMS
sv: Skickar schemalagda SMS

en: Sends out scheduled reminders via email
sv: Skickar schemalagda påminnelser via e-post

en: Sent
sv: Skickat

en: Sent By
sv: Skickat av

en: Sent Email Message
sv: Skickade epostmeddelande

en: Sent SMS Message
sv: Skickat SMS-meddelande

en: Sent all scheduled reminders successfully
sv: Skickade alla påminnelser utan något fel

en: Separator?
sv: Avgränsare?

en: September
sv: september

en: Sequence
sv: Sekvens

en: Session has been reset.
sv: Sessionen har återställts.

en: Set
sv: Grupp

en: Set Name
sv: Avgiftsstrukturens namn

en: Set Privacy Options
sv: Sätt integritetsalternativ

en: Set Proximity Search as required if you want all searches using this profile to require the user to enter a start address and a radius.
sv: Ange Geografisk Sökning som obligatorisk om du vill att alla sökningar som använder denna profil ska kräva att användare anger en utgångsadress och en radie.

en: Set Title
sv: Avgiftsstrukturens namn

en: Set a date and time when you want CiviMail to start sending this mailing.
sv: Ange datum och tid då du vill att CiviMail skall börja sända detta utskick.

en: Set event location and event contact information (email and phone).
sv: Ange plats och kontaktinformation för arrangemanget (epost och telefonnummer).

en: Set event title, type (conference, performance etc.), description, start and end dates, maximum number of participants, and activate the event. Enable the public participant listing feature.
sv: Ange arrangemangsnamn, typ (konferens, presentation, uppträdande, etc.), beskrivning, start- och slutdatum, maximalt antal deltagare och aktivera arrangemanget. Slå på synliga deltagarlistor.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages the appear in your CMS' error log.
sv: Sätt detta värde till <strong>Ja</strong> om du vill att CiviCRM:s fel- och felsökningsmeddelanden ska visas i webbplatsens log.

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
sv: Sätt detta värde till <strong>Ja</strong> om du vill använda något av CiviCRM:s felsökningsverktyg.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings - %1 Integration
sv: Inställningar - %1-integration

en: Settings - Addresses
sv: Inställningar - Adresser

en: Settings - CiviMail
sv: Inställningar - CiviMail

en: Settings - Cleanup Caches and Update Paths
sv: Inställningar - Rensa cachar och uppdatera sökvägar

en: Settings - Date
sv: Inställningar - Datum

en: Settings - Date Preferences
sv: Inställningar - Datumformat

en: Settings - Display Preferences
sv: Inställningar - Visningsalternativ

en: Settings - Enable Components
sv: Inställningar - Aktivera komponenter

en: Settings - Localization
sv: Inställningar - Landsinställningar

en: Settings - Mapping and Geocoding Providers
sv: Inställningar - Kart- och Geokodningsleverantörer

en: Settings - Outbound Mail
sv: Konfiguration - Utgående e-post

en: Settings - Payment Processor
sv: Inställningar för betalningsfunktion

en: Settings - Resource URLs
sv: Inställningar - Resurs-URL:er

en: Settings - SMS Provider
sv: Inställningar - SMS-leverantör

en: Settings - Scheduled Jobs
sv: Inställningar - Schemalagda jobb

en: Settings - Scheduled Jobs Log
sv: Inställningar - Schemalagda job-loggar

en: Settings - Search Preferences
sv: Inställningar - Sökinställningar

en: Settings - Upload Directories
sv: Inställningar - Filkataloger för uppladdning

en: Settings Saved
sv: Inställningarna har sparats

en: Settings for outbound email - either SMTP server, port and authentication or Sendmail path and argument.
sv: Inställningar för utgående e-post - antingen SMTP-server, port och autentiseringsmetod eller Sendmail-sökväg och argument.

en: Setup a Personal Campaign Page - Step 2
sv: Konfigurera en privat kampanjsida - Steg 2

en: Sex
sv: Kön

en: Shared Address
sv: Delad adress

en: Sheet Size
sv: Pappersstorlek

en: Sheet Size (w x h)
sv: Pappersstorlek (b x h)

en: Should a person with this status be counted as a participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants?
sv: Ska en person med denna status räknas som deltagare avseende maximala antalet deltagare?

en: Show %1 entries
sv: Visa %1 poster

en: Show ALL Cases with Upcoming Activities
sv: Visa ALLA ärenden med åtgärder som står på tur

en: Show Current and Upcoming Events
sv: Visa pågående och kommande arrangemang

en: Show Honor Roll?
sv: Visa hedersrulla?

en: Show Location?
sv: Visa plats?

en: Show My Cases with Upcoming Activities
sv: Visa mina ärenden med åtgärder som står på tur

en: Show Smart Groups on Demand
sv: Visa vid behov

en: Show _MENU_ entries
sv: Visa _MENU_ poster

en: Show comments for this note.
sv: Visa kommentarer för denna anteckning.

en: Show contacts that meet the Groups criteria AND the Tags criteria
sv: Visa kontakter som uppfyller både grupp- OCH etikettvillkoren

en: Show contacts that meet the Groups criteria OR  the Tags criteria
sv: Visa kontakter som uppfyller antingen grupp- ELLER etikettvillkoren

en: Show large map
sv: Visa stor karta

en: Show my contribution in the public honor roll
sv: Visa mina inbetalningar i den offentliga hedersrullan

en: Show my support in the public honor roll
sv: Visa mitt stöd i den publika hedersrullan

en: Show payees
sv: Visa betalande

en: Show recent activities
sv: Visa senaste åtgärder

en: Show/hide rows with the same data on each contact record.
sv: Visa/dölj rader med samma information för båda kontaktposterna.

en: Showing %1 to %2 of %3 entries
sv: Visar %1 till %2 av %3 poster

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
sv: Visar 0 till 0 av 0

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
sv: Visar post _START_ till _END_ av _TOTAL_

en: Showing field as it will be displayed in a form.
sv: Visar fälten så som de kommer att se ut i ett formulär.

en: Showing only Contacts starting with: '%1'
sv: Visar bara kontakter som börjar med: '%1'

en: Showing price set as it will be displayed within a form.
sv: Visar avgiftsstrukturen så som den kommer att visas i ett formulär. Notera att alla fält och alternativ är med, det är inte säkert att de är när avgiftsstrukturen används på riktigt.

en: Showing the custom data group (fieldset) as it will be displayed within an edit form.
sv: Visar den anpassade datagruppen (fältuppsättningen) som den kommer att se i ett redigeringsformulär.

en: Showing this field as it will be displayed in an edit form.
sv: Visar fältet som som det kommer att se ut i ett redigeringsformulär.

en: Shows activity statistics by type / date
sv: Visar åtgärdsstatistik per typ/datum.

en: Shows the Participant list with Participant Count.
sv: Visar deltagarlista med deltagarantal.

en: Sibling of
sv: Syskon till

en: Sibling relationship.
sv: syskonförhållande

en: Sic Code
sv: SIC-kod

en: Sign
sv: Skriv under

en: Sign Petition
sv: Skriv under insamlingen

en: Sign the Petition
sv: Skriv under uppropet

en: Sign up Button
sv: Knapp för registrering

en: Signature
sv: Signatur

en: Signature (HTML)
sv: Signatur (HTML)

en: Signature (Text)
sv: Signatur (text)

en: Signature HTML
sv: Signatur i HTML-format

en: Signature Html
sv: Signatur i HTML-format

en: Signature Label
sv: Etikett för signatur

en: Signature Text
sv: Signatur i textformat

en: Signatures
sv: Signaturer

en: Similar Contacts Found
sv: Liknande kontakter hittades

en: Simple Event Name Badge
sv: Enkel arrangemangsnamnskylt

en: Single-line input field (text or numeric)
sv: Enradsfält för inmatning av text eller tal.

en: Site Configuration and Registration
sv: Webbplatskonfiguration och registrering

en: Site Preferences
sv: Webbplatsinställningar

en: Site URL
sv: URL för sida

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skip Participant
sv: Hoppa äver deltagare

en: Smart Group
sv: Smart grupp

en: Smart group cache timeout
sv: Smart Grupp Cache Timeout

en: Social Sharing
sv: Social Delning

en: Social media links will be included on the Event Info page, Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in event confirmation emails.
sv: Länkar till sociala media inkluderas på arrangemangsinformations-, tack- och "Tipsa en vän"-sidor, samt i anmälningsbekräftelsemail.

en: Soft Credit Amount
sv: Mjukt Kredit Belopp

en: Soft Credit For
sv: Mjuk Kredit För

en: Soft Credits
sv: Mjuka Krediter

en: Soft Credits Only
sv: Endast Mjuka Krediter

en: Soft credit amount should not be greater than the total amount
sv: Soft kreditbelopp bör inte vara större än den totala mängden

en: Sold out
sv: Utsålt

en: Sold out:
sv: Utsålt:

en: Some of the profile fields cannot be configured for this page.
sv: Några av profilens fält kan inte konfigureras för denna sida.

en: Some of the selected activities are not editable.
sv: Några av de valda aktiviteterna går inte att redigera

en: Some organizations find it useful to be able to connect Organization contacts to Groups (one-to-one relationship) to represent a multi-org hierarchy. The org contact holds info about the org itself (name, location, etc.) and the group holds other sub-groups/contacts related to that group (employees, alumni, online activists, members, etc.).
sv: En del organisationer finner det praktiskt att koppla ihop organisationskontakter med grupper (en-till-en-relation) för att representera en organisation med flera undergrupper. Organisationskontakten har information om densamma (namn, adresser mm.) och gruppen håller ihop kontakter och ytterligare under-grupper inom den (anställda, alumni, styrelse, medlemmar, mm.)

en: Some organizations find it useful to create a hierarchy of groups. In CiviCRM, this is done by creating one or more "Parent" groups and then assigning other groups to them. When a user sends a mailing to a "Parent", or searches for contacts in a "Parent" - all contacts in the associated child groups are automatically included.
sv: En del finner det praktiskt att skapa hierarkier av grupper. I CiviCRM gör man detta genom att skapa en eller flera huvudgrupper och sedan tilldela andra grupper till dom. När en användare skickar ett utskick till en huvudgrupp, eller söker efter kontakter i en, kommer automatiskt alla kontakter i undergrupperna att inkluderas.

en: Someone has just donated to your personal campaign page
sv: Någon har just donerat till din privata kampanjsida

en: Sorry an error occurred and your information was not saved
sv: Vi beklagar, men ett fel har uppstått och din information har inte sparats

en: Sorry, currently only %1 seats are available for this option.
sv: Tyvärr finns endast %1 lediga platser för detta alternativ.

en: Sorry, currently only a single seat is available for this option.
sv: Tyvärr finns bara en enda plats ledig för detta alternativ.

en: Sorry, this option is currently sold out.
sv: Tyvärr, detta alternativ är tyvärr slut/fullt.

en: Sort Name
sv: Sortera på namn

en: Sort name format for individual contact display names.
sv: Sorteringsformat för namn på kontakter av persontyp.

en: Sorting
sv: Sortering

en: Source
sv: Källa

en: Source %2 %1
sv: Källa %2 %1

en: Source Contact
sv: Kontaktkälla

en: Source Contact Email
sv: Källkontaktens e-postadress

en: Source Contact ID
sv: källkontaktens ID

en: Source Contact Name
sv: Källkontaktens namn

en: Source Type
sv: Typ av källa

en: Source for this registration (if applicable).
sv: Varifrån denna anmälning kommer.

en: Source of Contact Data
sv: Källa för Kontaktdata

en: Source of the relationship
sv: Källa för förhållandet

en: Source of this membership. This value is searchable.
sv: Källa för detta medlemska. Det här värdet är sökbart.

en: Speaker
sv: Talare

en: Special Relationships
sv: Speciella relationer

en: Specify FROM Name and Email
sv: Ange avsändarnamn och -epost

en: Specify SQL Query
sv: Ange SQL kommando

en: Specify the Report if it is belongs to any component like "CiviContribute"
sv: Ange rapporten om den tillhör någon komponent som "CiviContribute"

en: Spouse of
sv: Partner till

en: Staff Member
sv: Medarbetare

en: Start Action Offset
sv: Mellanrum till start av åtgärd

en: Start Date
sv: Startdatum

en: Start Date One
sv: Startdatum ett

en: Start Date Two
sv: Startdatum två

en: Start Date and Time are required fields
sv: Startdatum och -tid är obligatoriska fält

en: Start Event
sv: Påbörja ett arrangemang

en: Start Offset
sv: Tillåt år tillbaka

en: Start date
sv: Startdatum

en: Start date cannot be earlier than the current time.
sv: Startdatum kan inte vara före idag

en: Start date must be set if end date is set.
sv: Startdatum måste väljas om slutdatum är angivet

en: Start scrolling
sv: Starta skrollning

en: Start typing a name or email...
sv: Börja skriv ett namn eller en epostadress...

en: Start typing a name...
sv: Börja skriva ett namn...

en: Started
sv: Startad

en: Starts
sv: Börjar

en: Starts with
sv: Börjar med

en: State
sv: Län

en: State (Home)
sv: Delstat (hem)

en: State/Prov
sv: Län/Landskap

en: State/Province
sv: Län/Landskap

en: Static
sv: Statisk

en: Statistics
sv: Statistik

en: Status Class
sv: Statusklass

en: Status ID
sv: ID-status

en: Status class is a required field
sv: Statusklass är ett obligatoriskt felt

en: Status of this membership.
sv: Detta medlemskaps status.

en: Step 1
sv: Steg 1

en: Step 2
sv: Steg 2

en: Stop
sv: Stanna

en: Stop scrolling
sv: Stoppa skrollning

en: Street
sv: Gata

en: Street Address
sv: Gatuadress

en: Street Address (Home)
sv: Gatuadress (hem)

en: Street Address 1
sv: Gatuadress 1

en: Street Address 2
sv: Gatuadress 2

en: Street Name
sv: Gata

en: Street Number
sv: Gatunummer

en: Street Number Suffix
sv: Gatnummersuffix

en: Street Type
sv: Gatutyp

en: Street Unit
sv: Gatudelen av adress

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box
sv: Gatunamn och nummer, våning/lägenhetsnummer etc. ELLER Postbox

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box.
sv: Gatunamn, nummer, våning/lägenhetsnummer etc. - ELLER Postbox

en: Street#
sv: Gatunummer

en: Style
sv: Stil

en: SubTotal
sv: Deltotal

en: Subject
sv: Ämne

en: Subject Label
sv: Etikett för ämne

en: Subject Line
sv: Ämne

en: Subject Line of the mailing
sv: Utskickets ämne

en: Subject for email message.
sv: E-postmeddelandets ämne.

en: Subject is a required field.
sv: Rubrik-fältet måste fyllas i.

en: Subject of the last completed activity in the case
sv: Rubrik på senast avslutade åtgärd i ärendet

en: Subject:
sv: Ämne:

en: Submit Credit Card Event Registration
sv: Anmäl till arrangemang med kreditkortsbetalning

en: Submit Mailing
sv: Lägg utskicket i kö för sändning

en: Submit Mass SMS
sv: Skicka mass-SMS

en: Submit Time
sv: Tid inskickad

en: Submitted Form Values
sv: Skickade formulärdata

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Subscribe Message
sv: Prenumerationsmeddelande

en: Subscribe to Mailing List - %1
sv: Prenumerera på sändlista - %1

en: Subscribe via web page
sv: Prenumerera via webbsida

en: Subscription Confirmation Request
sv: Begär prenumerationsbekräftelse

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: Subtotal:
sv: Delsumma:

en: Subtype
sv: Subtyp

en: Success
sv: Lyckat

en: Success Rate
sv: Andel lyckade

en: Successful
sv: Lyckade

en: Successful Deliveries
sv: Lyckade leveranser

en: Suffix
sv: Ändelse

en: Suggested Message
sv: Förslaget meddelande

en: Suggestions:
sv: Förslag:

en: Summary
sv: Sammanställning

en: Summary of All Cases
sv: Sammanfattning av samtliga ärenden

en: Summary of Involvement
sv: Summering av åtaganden

en: Supervised
sv: Övervakad

en: Supplemental Address
sv: Extra adressinformation

en: Supplemental Address 1
sv: Extra adress 1

en: Supplemental Address 2
sv: Extra adress 2

en: Supplemental Address 3
sv: Extra adress 3

en: Supplemental Street Address
sv: Extra gatuadress

en: Supplemental Street Address such as Apartment or Suite Number or Department
sv: Extra gatuadress, såsom lägenhets- eller gatunummer eller avdelning.

en: Supplemental address 1 (line is skipped if empty).
sv: Extra adress 1 (raden ignoreras om den lämnas tom)

en: Supplemental address 2 (line is skipped if empty).
sv: Extra adress 2 (raden ignoreras om den lämnas tom)

en: Supplemental address info, e.g. c/o, department name, building name, etc.
sv: Extra adressinformation, t.ex c/o, avdelningsnamn eller husnummer.

en: Supported Languages
sv: Språk som stöds

en: Supported pledge frequencies
sv: Giltiga intervall för betalningsutfästelser

en: Supporter profile is a required field.
sv: Anhängarprofilen är ett fält som behövs.

en: Supporter profile is not set for this Personal Campaign Page or the profile is disabled. Please contact the site administrator if you need assistance.
sv: Supporterprofilen är inte inställd för den här privata kampanjsidan eller så kan profilen vara avaktiverad. Vänligen kontakta administratören om du behöver assistans.

en: Suppress this message
sv: Undertryck detta meddelande

en: Survey
sv: Enkät

en: Survey - %1
sv: Undersökning - %1

en: Survey / Petition
sv: Enkät / Upprop

en: Survey Campaign ID
sv: Undersökningens kampanj-ID

en: Survey Created By
sv: Undersökningen skapades av

en: Survey Dashboard
sv: Kontrollpanel för enkäter

en: Survey ID
sv: Enkät-ID

en: Survey Interviewer - %1
sv: Intervjuare för undersökningen - %1

en: Survey Is Active
sv: Undersökningen är aktiv

en: Survey Modified
sv: Undersökningen ändrades

en: Survey Modified On
sv: Undersökning ändrad

en: Survey Report
sv: Enkätrapport

en: Survey Report (Detail)
sv: Enkätrapport (detaljerad)

en: Survey Responses
sv: Enkätsvar

en: Survey Result
sv: Enkätresultat

en: Survey Status - %1
sv: Undersökningsstatus - %1

en: Survey Title
sv: Enkätens namn

en: Survey Title = %1
sv: Enkättitel = %1

en: Survey Type
sv: Enkättyp

en: Survey Type ID
sv: Enkättyps-ID

en: Survey(s)
sv: Enkät(er)

en: Surveys
sv: Enkäter

en: Swap Target and Assignee Contacts
sv: Växla källkontakt och ansvarig

en: Swedish
sv: Svenska

en: Synchronize %1 Users
sv: Synkronisera %1 användare

en: Synchronize Users to Contacts completed.
sv: Synkronisering av användare till kontakter slutförd.

en: Synchronize Users to Contacts:
sv: Synkronisera användare mot kontakter:

en: System Administrator Alert: If you are running scheduled jobs using CLI.php, you will need to reconfigure cron tasks to include a password. Scheduled jobs will no longer run if the password is not provided (<a href="%1" target="_blank">learn more</a>).
sv: VARNING för systemadministratörer: Om du kär schemalagda job via CLI.php behöver du omkonfigurera cron-jobbet så att det innehåller ett lösenord. Schemalagda job kommer inte längre att kunna köras om inte något lösenord angivits. <a href="%1">Läs mer om detta här</a>.

en: System Settings
sv: Systeminställningar

en: System Status: Alert
sv: Systemstatus: Larm

en: System Status: Critical
sv: Systemstatus: Kritiskt

en: System Status: Emergency
sv: Systemstatus: Nödsituation

en: System Status: Error
sv: Systemstatus: Fel

en: System Status: Notice
sv: Systemstatus: Information

en: System Status: Ok
sv: Systemstatus: Ok

en: System Status: Warning
sv: Systemstatus: Varning

en: System Workflow Message Templates
sv: Mallar för meddelanden i systemflöden

en: System Workflow Messages
sv: Meddelanden för systemflöden

en: System Workflow Templates
sv: Mallar för systemflöden

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to consituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
sv: Meddelandemallar för systemflöden används för att generera e-postmeddelanden som skickas till användare och administratörer för t.ex inbetalningskvittenser, anmälningsbekräftelser. Du kan redigera stil och innehåll i dessa meddelanden här.

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to constituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
sv: Meddelandemallar för systemflöden används för att generera e-postmeddelanden som skickas till användare och administratörer för t.ex inbetalningskvittenser, anmälningsbekräftelser. Du kan redigera stil och innehåll i dessa meddelanden här.

en: System-generated Mail Settings
sv: Inställningar för systemgenererad epost

en: TIP - Matching Activities to Contact Records
sv: TIPS - Matcha åtgärder med kontakter

en: TOTAL
sv: TOTALT

en: Tab
sv: Flik

en: Table Layout
sv: Tabell

en: Table Name
sv: Tabellnamn

en: Tables
sv: Tabeller

en: Tag
sv: Etikett

en: Tag '%1' already exists.
sv: Etikett '%1' finns redan.

en: Tag - add to activities
sv: Etikett - lägg till på åtgärder

en: Tag - add to contacts
sv: Etikett - lägg till på kontakter

en: Tag - remove from activities
sv: Etikett - ta bort från åtgärder

en: Tag - remove from contacts
sv: Etikett - ta bort från kontakter

en: Tag Activities (Remove)
sv: Etiketter på åtgärder (ta bort)

en: Tag Contact
sv: Etikettera kontakt

en: Tag Contact(s)
sv: Etikettera kontakt(er)

en: Tag Contact(s) (Remove)
sv: Etikettera kontakt(er) (Radera)

en: Tag Contacts
sv: Etikettera kontakter

en: Tag Contacts (assign tags)
sv: Sätt etiketter på kontakter

en: Tag Created Date
sv: Etikett skapad datum

en: Tag ID
sv: Tagg ID

en: Tag Name
sv: Etikettnamn

en: Tag Set
sv: Etikettgruppering

en: Tag imported records
sv: Etikettera importerade poster

en: Tag set?
sv: Etikettgruppering?

en: Tag(s)
sv: Etikett(er)

en: Tagged
sv: Etiketterad

en: Tagged %1
sv: Med etikett %1

en: Tagged Imported Contacts
sv: Etikettera importerade kontakter

en: Tags
sv: Etikett

en: Tags (Categories)
sv: Etiketter (Kategorier)

en: Tags and Groups
sv: Etiketter och grupper

en: Tags can be assigned to any contact record, and are a convenient way to find contacts. You can create as many tags as needed to organize and segment your records.
sv: Etiketter kan sättas på vilken kontaktpost som helst och är ett bekvämt sätt att hitta dina kontakter. Du kan skapa så många etiketter du behöver för att organisera och dela upp dina kontaktposter.

en: Target Contact
sv: Målkontakt

en: Target Contact Email
sv: Målkontaktens epost

en: Target Contact Group
sv: Målkontakt(er) i grupp

en: Target Contact ID
sv: Målkontaktens ID

en: Target Contact Name
sv: Målkontaktens namn

en: Target Contact(s) in Group
sv: Målkontakt(er) i grupp

en: Tax Rate
sv: Momssats

en: Tax Rate Should be between 0 - 100
sv: Skattesatsen måste vara mellan 0 och 100

en: Tax Term
sv: Skattevillkor

en: Tax-Deductible?
sv: Avdragsgill?

en: Taxable accounts should have Financial Account Type set to Liability.
sv: Skattepliktiga konton måste ha sin finansiella typ satt till "Skuld".

en: Tell Friends
sv: Tipsa vänner

en: Tell a Friend
sv: Tipsa en vän

en: Tell a Friend Enabled?
sv: Är "Berätta för en vän" aktivierad?

en: Tell a Friend enabled?
sv: Är "Berätta för en vän" aktivierad?

en: Tell a Friend gives registering pledge signers an easy way to spread the word about this pledge. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
sv: Att tipsa en vän ger dem som gör en betalningsutfästelse ett enkelt sätt att berätta för andra om sitt åtagande. Tack-sidan som visas efter att utfästelsen gjorts kommer att innehålla en länk till ett formulär där de kan skriva in sina vänners e-postadresser, tillsammans med ett personligt meddelande. CiviCRM kommer att registrera dessa värvningsåtgärder, och kommer att lägga till de nya kontakterna till din databas.

en: Tell people why this campaign is important to you.
sv: Berätta för andra varför denna kampanj är viktig för dig.

en: Tell-a-Friend
sv: Meddela-en-Vän

en: Tell-a-Friend Email
sv: Tipsa en vän epost

en: Tell-a-Friend Limit
sv: Meddela-en-Vän Gräns

en: Template
sv: Mall

en: Template Deleted
sv: Mallen har tagits bort

en: Template Not Found
sv: Mallen hittades inte

en: Template Title
sv: Mallnamn

en: Template cache and upload directory have been cleared.
sv: Mall-cache och uppladdningskatalog har rensats.

en: Temporary Files
sv: Temporära filer

en: Test API URL
sv: URL för test-API:et

en: Test Button URL
sv: URL till testknapp

en: Test Drive
sv: Provkör

en: Test Email
sv: Provutskick

en: Test Membership?
sv: Testa Medlemskap?

en: Test Message
sv: Provutskick

en: Test Records
sv: Testposter

en: Test Recurring Payments URL
sv: URL till test av återkommande betalningar

en: Test Site URL
sv: Testwebbplatsens URL

en: Test message sent
sv: Provmeddelande skickat

en: Test not sent.
sv: Skickade inte prov.

en: Test-drive
sv: Testkörning

en: Test-drive Your Event Registration Page
sv: Provkör din anmälningssida för arrangemanget

en: Test-drive the entire online registration process - including custom fields, confirmation, thank-you page, and receipting. Fee payment transactions will be directed to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and participant and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed.</strong>
sv: Provkör hela webanmälningsproceduren - inklusive anpassade fält, bekräftelse, tack-sida och kvitton. Transaktioner för betalningar kommer att skickas till din betalningsmotors testserver. <strong>Inga äkta transaktioner kommer att skickas. Emellertid kommer en kontaktpost skapas eller uppdateras och deltagar- och inbetalningsinformation kommer att sparas i databasen. Använd gärna namn som tydligt indikerar att posterna är för test så att du kan granska och ta bort dessa poster vid behov.</strong>

en: Text Link
sv: Textlänk

en: Text Message
sv: Textmeddelande

en: Text Version
sv: Textversion

en: Text Version:
sv: Textversion:

en: Text displayed next to the checkbox for the 'pay later' option on the contribution form. You may include HTML formatting tags.
sv: Text som visas intill kryssrutan för 'Efterhandsbetalning' i betalningsformuläret. Du kan använda HTML-formattering.

en: Text for the Registration Link
sv: Text för anmälningslänk

en: Text formatted message.
sv: Textformatterat meddelande.

en: Text message (SMS) sent.
sv: SMS skickat.

en: Text to display
sv: Text som ska visas

en: TextArea
sv: Textruta

en: Thank You Date
sv: Datum då Tack-meddelande skickades ut.

en: Thank You Page
sv: Tack-sida

en: Thank You for Registering
sv: Tack för din anmälan

en: Thank you for signing the petition.
sv: Tack för att du skriver under namninsamlingen.

en: Thank you for your support.
sv: Tack för ditt stöd.

en: Thank you.
sv: Tack.

en: Thank-you Date
sv: Tack Datum

en: Thank-you Footer
sv: Tack-meddelande sidfot

en: Thank-you Page Title
sv: Tack-sidans titelrubrik

en: Thank-you Screen
sv: Tacksida

en: Thank-you Sent
sv: Tack-meddelande skickat

en: Thank-you Text
sv: Tack-text

en: Thank-you sent?
sv: Tack-meddelande skickat?

en: ThankYou Text
sv: Text i Tack-meddelande

en: ThankYou Title
sv: Rubrik för tack-meddelande

en: Thanks and Receipt
sv: Tack och Kvitto

en: Thanks for Spreading the Word
sv: Tack för att du sprider ut detta

en: Thanks for choosing CiviCRM! Please follow the instructions below to install CiviCRM.
sv: Tack för att du valt CiviCRM! Följ instruktionerna nedan för att installera CiviCRM.

en: Thanks for creating a personal campaign page in support of %1.
sv: Tack för att du skapar en privat insamlingssida till stöd för %1.

en: Thanks for spreading the word about this event to your friends.
sv: Tack för att du sprider informationen om detta arrangemang vidare!

en: Thanks for supporting this campaign by spreading the word to your friends.
sv: Tack för att du sprider meddelandet vidare.

en: That username/password doesn't work
sv: Det användarnamnet/lösenordet fungerar inte

en: The %1 '%2' has been saved.
sv: %1 '%2' har sparats.

en: The 'Supervised' rule for each contact type is automatically used to check for possible duplicates when contacts are added or edited via the user interface. Supervised Rules should be configured with a broader definition of what constitutes a duplicate.
sv: Den 'Övervakade' regeln för varje kontakttyp används automatiskt för att hitta möjliga duplikat när kontakter skapas eller redigeras via användargränssnittet. Övervakade regler kan därför vara mer generell i sin definition av vad som skulle kunna vara duplikat eftersom det finns en människa som kan agera på informationen.

en: The 'Unsupervised' rule for each contact type is automatically used when new contacts are created through online registrations including Events, Membership, Contributions and Profile pages. They are also selected by default when you Import contacts. They are generally configured with a narrow definition of what constitutes a duplicate.
sv: Den 'Oövervakade' regeln för varje kontakttyp används automatiskt när nya kontakter av den typen skapas via webbfunktioner, t.ex arrangemangsanmälningar, medlemskap och inbetalningar. Dom används också som standard när man importerar kontakter. De konfigureras normalt med en mycket precis definition av vad som är ett duplikat så att risken för falska duplikat minimeras.

en: The <a href="%1">default mailbox</a> has not been configured. You will find <a href="%2">more info in our online user and administrator guide.</a>
sv: <a href="%1">Standardbrevlådan</a> har inte konfigurerats. Du kan hitta <a href="%2">mer information i användar- och administratörsmanualerna på webben</a>.

en: The <a href="%1">default mailbox</a> has not been configured. You will find <a href="%2">more info in the online user and administrator guide</a>
sv: <a href="%1">Standardbrevlådan</a> har inte konfigurerats. Du kan hitta <a href="%2">mer information i användar- och administratörsmanualerna på webben</a>.

en: The Activity's Duration in Minutes
sv: Åtgrärdens varaktighet i minuter

en: The Campaign Page '%1' has been deleted.
sv: Kampanjsidan '%1' har raderats.

en: The Campaign Page '%1' has been disabled.
sv: Kampanjsidan '%1' har stängts av.

en: The Campaign Page '%1' has been enabled.
sv: Kampanjsidan '%1' har blivit aktiverad.

en: The City or Suburb the address is at
sv: Stad eller ort som adressen finns på

en: The CiviCRM module allows you to create contacts, or import them from other sources. You can record relationships between contacts, such as indicating they live in the same household. There are two types of groups of contacts. You can create static groups which have a set list of contacts. You can also create dynamic (smart) groups based on characteristics that contacts have in common. For example, you could create a group of all contacts who live in California AND who have volunteered for your organization within the past year. The CiviCRM module also allows for tagging for less formal categorization of contacts or groups. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.
sv: Modulen CiviCRM låter dig skapa kontakter eller importera från andra källor. Du kan skapa en förteckning över förbindelser mellan kontakter såsom att de bor inom samma hushåll. Det finns två typer av grupper av kontakter.Du kan skapa statiska grupper som har given lista av kontakter. Du kan också skapa dynamiska (smarta) grupper baserat på kännetecken som kontakterna har gemensamt. Till exempel, du kan skapa en grupp för alla kontakter som bor i Stockholm OCH som har erbjudit sin hjälp till din organisation inom det senaste året. Modulen CiviCRM tillåter också märkning av mindre formell kategorisering av kontakter eller grupper. Du kan på ett enkelt sätt utöka CiviCRM att skapa information om medlemmar för communityt genom att använda anpassade fält. Till exempel, du kan skapa en grupp av fält för att följa frivilligas färdigheter och preferenser. Profiler i CiviCRM ger dig en möjlighet att låta medlemmar i comminityt ("användare") att uppdatera sin egen information så väl som att dela med sig av en del av denna information till andra. Slutligen, du kan konfigurera anpassade typer av aktiviteter såsom frivilligt arbete eller deltagande på arrangemang.

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
sv: Modulen CiviCRM lagrar information om olika personer som är associerade med ett community och dess interaktion såsom e-post, donationer, ansökningar, arrangemang och så vidare. Det kan fungera som ett fristående system för kontakthantering eller så kan det integreras med massutskick av e-post, skötsel av volontärer, namninsamlingar och för att finna arrangemang. CiviCRM möjliggör för organisationer att upprätthålla alla dessa aktiviteter i en enstaka databas vilket skapar effektivitet och nya möjligheter för communitys att kommunicera bättre och dra nytta av förbindelser med deras communitys medlemmar.

en: The Contact Name for sorting purposes, Last Name then First
sv: Kontaktnamnet för sorteringsärenden. Efternamnet, sedan förnamnet.

en: The Contact Type '%1' has been saved.
sv: Kontakttypen '%1' har sparats.

en: The Contribution's Status
sv: Status för inbetalningen

en: The Country of the Address
sv: Landet för adressen

en: The County of the Address
sv: Länet för adressen

en: The Date a receipt for the contribution was sent.
sv: Datum då kvitto för inbetalningen skickades ut.

en: The Date a thank you to the donor for the contribution was sent.
sv: Datum då ett tackmeddelande skickades till den som gjort inbetalningen.

en: The Date and Time the activity is scheduled to happen.
sv: Datum och tid då denna åtgärd är schemalagd.

en: The Date the Contribution was cancelled (if it was)
sv: Datum då inbetalningen avbröts (om det blev avbrutet)

en: The Date the Contribution was received / paid
sv: Datum då inbetalningen mottogs/betalades

en: The Date the participant Registered for the Event
sv: Datumet då deltagaren registrerade sig till arrangemanget

en: The Date the recurring contribution ended.
sv: Datum då den återkommande inbetalningen slutade.

en: The Date the recurring contribution started.
sv: Datum då den återkommande inbetalningen startade.

en: The Date the recurring contribution was cancelled.
sv: Datum då den återkommande inbetalningen avbröts.

en: The Date the recurring contribution was created.
sv: Datum då den återkommande inbetalningen skapades.

en: The Date the recurring contribution was modified.
sv: Datum då den återkommande inbetalningen ändrades.

en: The Duplicate Contact record and all related information WILL BE DELETED after the Merge is complete.
sv: Kontaktpostens duplikat och all dess relaterade information KOMMER ATT RADERAS efter att sammanslagningen är färdig.

en: The Event Import Wizard allows you to easily upload event participation data such as event registrations from other applications into CiviCRM.
sv: Guiden för arrangemangsimport hjälper dig att ladda upp deltagardata från andra applikationer och filer in i CiviEvent.

en: The Event Type
sv: Arrangemangets typ

en: The Event's End Date
sv: Arrangemangets slutdatum

en: The Event's Full Description
sv: Hela beskrivningen av arrangemanget

en: The Event's Online Registration End Date
sv: Slutdatum för webbanmälan till arrangemanget.

en: The Event's Online Registration Start Date
sv: Startdatum för webbanmälan till arrangemanget.

en: The Event's Start Date
sv: Arrangemangets startdatum

en: The Event's Summary
sv: Arrangemangets sammanfattning

en: The Event's Title
sv: Arrangemangets namn

en: The FROM Name and Email Address are used when automated emails are sent from this domain (e.g. subscribe and unsubscribe confirmations...). This Name and Email Address are also used as the default 'sender' values when you create a new CiviMail Mailing.
sv: FRÅN-namnet och epostadressen används när automatiserade utskick sänds från denna domän (t.ex för att starta och avsluta prenumerationer...). Detta namn och epostadress används också som standardvärde för avsändare när du skapar ett CiviMail-utskick.

en: The Fee Level the Participant is registered for.
sv: Den avgiftsnivå som deltagaren är registrerad för.

en: The Group '%1' has been deleted.
sv: Gruppen '%1' har tagits bort

en: The Group '%1' has been saved.
sv: Gruppen '%1' har sparats.

en: The Import Wizard allows you to easily import contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&reg; or Excel&reg;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
sv: Importguiden hjälper dig att importera kontaktposter från andra applikationer in i CiviCRM. Om till exempel din organisation har kontakter i MS Access eller Excel och du vill börja använda CiviCRM för att lagra dessa kontakter, kan du importera dom här.

en: The Import Wizard allows you to easily upload contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&copy; or Excel&copy;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
sv: Importguiden gör det lätt att läsa in kontaktdata från andra program i CiviCRM. Om din organisation har kontaktinformation i Microsoft Access eller Excel, och du vill börja använda dessa kontakter i CiviCRM kan du importera dom här.

en: The Interval of the Frequency Unit
sv: Intervall av frekvensenheten

en: The Location Type should be set if there is  %1 information.
sv: Adresstyp bör användas om det finns '%1'-information.

en: The Location of the Address for the Contact
sv: Placering av adress för kontakten.

en: The Location of the Phone for the Contact
sv: Placering av telefonnummer för kontakten

en: The Mailing's End Date
sv: Utskickets slutdatum

en: The Mailing's Scheduled Date
sv: Utskickets schemalagda Datum

en: The Mailing's Start Date
sv: Utskickets startdatum

en: The Medium of this Activity (ie phone, e-mail, etc...
sv: Medie för den här åtgärden (t.ex. telefon, e-post etc..)

en: The Membership's End Date
sv: Medlemskapets slutdatum

en: The Membership's Reminder Date
sv: Medlemsskapets påminnelsedatum

en: The Membership's Start Date
sv: Medlemskapets startdatum

en: The Message Template '%1' has been saved.
sv: Meddelandemallen '%1' har sparats.

en: The Multi-value Custom Data Import Wizard allows you to easily upload data to populate multi-value custom data records (such as employment or education history) for existing contacts.
sv: Importguiden för fler-värda anpassade data hjälper dig att läsa in data för att populera flervärda anpassade dataposter (som t.ex anställningar eller utbildningar) för existerande kontakter.

en: The Next Contribution Date.
sv: Datum för nästa inbetalning.

en: The Non Deductible Part of the Contribution
sv: Ej avdragsgill del av inbetalningen

en: The Open Case activity type is missing or disabled. Please have your site administrator check Administer > Option Lists > Activity Types for the CiviCase component.
sv: Åtgärden "Öppna ärende" saknas eller är avaktiverad. Se till att webbplatsadministratören kontrollerar Administrera >> Alternativlistor >> Åtgärdstyper.

en: The Option Group '%1' has been saved.
sv: Alternativgruppen '%1' har sparats.

en: The Page this Contribution came from
sv: Sidan som inbetalningen gjordes från

en: The Participant Listing feature is not currently enabled for this event.
sv: Funktionen deltagarlista är inte aktiverad för detta arrangemang.

en: The Participant Status has been updated.
sv: Deltagarstatus har uppdaterats.

en: The Payment Instrument Used for the Contribution
sv: Betalningsmetod för inbetalningen

en: The Payment Status for this participant is Completed. The Participant Status is set to Pending from pay later. Click Cancel if you want to review or modify these values before saving this record
sv: Betalningsstatus för denna deltagare är "Klar". Deltagarens status är satt till "Väntar på betalning". Tryck "Avbryt" om du vill granska eller ändra dessa värden innan du sparar.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently %1. However you can still support the campaign here.
sv: Den privata kampanjsidan du just besökte är för närvarande %1, men du kan ändå stötta kampanjen här.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently inactive. However you can still support the campaign here.
sv: Den privata kampanjsidan som du just har besökt är för närvarande inaktiv, men du kan ändå stötta kampanjen här.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is no longer active (as of %1). However you can still support the campaign here.
sv: Den privata kampanjsidan som du har besökt är inte längre aktiv (från och med %1), men du kan ändå stötta kampanjen här.

en: The Personal Campaign Page you have just visited is only active from %1 to %2. However you can still support the campaign here.
sv: Den privata kampanjsida som du just besökte är endast aktiv från %1 till %2, men du kan ändå stötta kampanjen här.

en: The Personal Campaign Page you have just visited will be active beginning on %1. However you can still support the campaign here.
sv: Den privata kampanjsidan som du just besökte kommer att vara aktiv med start från %1, men du kan ändå stötta kampanjen här.

en: The Price Field '%1' has been deleted.
sv: Avgiftsfältet '%1' har tagits bort.

en: The Price Set '%1' has been deleted.
sv: Avgiftsstrukturen '%1' har tagits bort.

en: The Price Set '%1' has not been deleted! You must delete all price fields in this set prior to deleting the set.
sv: Avgiftsstrukturen '%1' har inte tagits bort! Du måste ta bort alla fält i strukturen först.

en: The Priority of this Activity
sv: Prioritet på denna åtgärd

en: The Reason for the Contribution Cancellation
sv: Anledning till att inbetalningen avbrutits

en: The Relationship Type has been saved.
sv: Relationstypen har sparats.

en: The Relationship's End Date
sv: Förhållandets slutdatum

en: The Relationship's Start Date
sv: Förhållandets startdatum

en: The Report Footer HTML code will be output at the end of the document. You can add any additional footer text, replace the CiviCRM logo, or make other changes as needed.
sv: Rapportens underdel innehåller HTML-kod som matas ut i slutet av rapporten. Du kan lägga till HTML-kod för godtycklig information så som text eller för att ersätta CiviCRM-logotypen.

en: The Role the Participant is registered for.
sv: Deltagarens roll

en: The Role you select here is automatically assigned to people when they register online for this event (usually the default 'Attendee' role).
sv: Den roll du anger här är den roll som personer som anmäler sig på webben får automatiskt. (vanligtvis 'deltagare').

en: The Set '%1' has been saved.
sv: Strukturen '%1' har sparats.

en: The State or Province of the Address
sv: Landskap eller länk för adressen

en: The Status of the Membership
sv: Status på Medlemskapet

en: The Status of the Participant's Booking and Attendance
sv: Status för deltagarens anmälan och deltagande

en: The Status of this Activity
sv: Status på denna åtgärd

en: The Status of this Contribution
sv: Status för den här inbetalningen

en: The Sub-type for the Contact
sv: Sub-typen för den här Kontakten

en: The Survey type '%1' has been saved.
sv: Enkättypen '%1' har sparats.

en: The Total Contribution made by the Contact
sv: Totalt inbetalt från kontakten

en: The Transaction ID of the  Recurring Contribution
sv: Transaktions-ID för den återkommande inbetalningen

en: The Type of Activity
sv: Typ av åtgärd

en: The Type of Contribution made, ie Member Dues, Event Fees etc
sv: Typ av inbetalning, t.ex medlemsavgift, arrangemangsavgifter etc

en: The Type of Membership
sv: Typ av medlemskap

en: The Type of Relationship, i.e. Employee of, Household Head for...
sv: Typ av förhållande, e.x. Anställd av etc..

en: The Type, either Phone, Mobile, Fax or Pager
sv: Typ av telefonnummer, t.ex Hem, Arbete, Mobil, Fax eller Sökare

en: The Unique CiviCRM Generated Invoice ID
sv: Det unika CiviCRM genererade faktura ID:t

en: The amount of the soft credit
sv: Landet för adressem

en: The amount the Participant has paid or will have to pay.
sv: Summan som deltagaren har betalat eller kommer att betala.

en: The attached file has been deleted.
sv: Den bifogade filen har raderats.

en: The batch merge task is still in progress. This page will be refreshed automatically.
sv: Satsvis sammanslagning pågår fortfarande. Denna sida kommer att uppdateras automatiskt.

en: The changes have been reverted.
sv: Ändringarna har återställts.

en: The changes have not been saved.
sv: Ändringarna har inte sparats

en: The class name which implements this functionality.
sv: Namnet på den PHP-klass som implementerar funktionaliteten.

en: The contact A
sv: Kontaktens A

en: The contact B
sv: Kontaktens B

en: The contact might be the Membership Organization of a Membership Type. You will need to edit the Membership Type and change the Membership Organization before you can delete this contact.
sv: Kontakten kan vara medlemsorganisation för en särskild medlemsskapstyp. Du måste redigera medlemsskapstypen och ändra medlemsorganisation innan du kan ta bort denna kontakt.

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
sv: Kontaktinformationen som är länkat till inloggad användare - '%1' - kan inte raderas.

en: The contact type selected for Batch Update does not have a corresponding profile. Please set up a profile for %1s and try again.
sv: Kontakttypen som är vald för satsvis uppdatering har ingen motsvarande profil. Ställ in en profil för %1s och försök igen.

en: The contact who scheduled this activity
sv: Kontakten som schemalade denna åtgärd

en: The contact(s) and all related data will be moved to trash and only users with the relevant permission will be able to restore it.
sv: Kontakten och all dess relaterade data kommer att flyttas till papperskorgen och bara användare med tillräckliga privilegier kommer att kunna återställa dem.

en: The contact(s) and all related data will be permanently removed.
sv: Kontakterna och all deras relaterade data kommer att raderas.

en: The contribution page '%1' has been deleted.
sv: Inbetalningssidan"%1" har raderats.

en: The contribution record has been saved.
sv: Inbetalningsposten har sparats.

en: The current status of your page is
sv: Den nuvarande statusen för din sida är

en: The custom field %1 is corrupt. Please delete and re-build the field
sv: Anpassat fält %1 är korrupt. Radera och återuppbygg fältet.

en: The custom field '%1' has been deleted.
sv: Det egna fältet '%1' har raderats

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
sv: Datakolumnerna i den hämtade filen verkar inte stämma med sparad matchning. Bekräfta att du har valt den korrekta sparade matchningen innan du fortsätter.

en: The database will be upgraded from %1 to %2.
sv: Databasen kommer att uppgraderas från %1 till %2.

en: The database: '%1' does not exist.
sv: Databasen: '%1' finns inte.

en: The date this contribution was received.
sv: Datum då inbetalningen mottogs.

en: The date this payment was received.
sv: Datum då betalningen mottogs.

en: The date type '%1' has been saved.
sv: Datatypen '%1' har sparats.

en: The default number of rows per page for most reports is 50. However, this may be too many for a report which is included in the 'Home Dashboard'. You can reduce the number of rows included in each page when the report is part of the Dashboard by entering the desired row count here. Users will still be able to navigate through the full report using a pager.
sv: Normalt begränsas antalet träffar som visas per sida i de flesta rapporter till 50. Emellertid kan detta vara för mycket för rapporter som visas på användarens kontrollpanel. Du kan minska antalet rader som visas när rapporten används där genom att här ange det önskade maxantalet. Användare kan ändå se hela innehållet sida för sida.

en: The discount end date cannot be prior to the start date.
sv: Slutdatum för rabatt kan inte vara tidigare än startdatum.

en: The display name of the contact's organizations.
sv: Visningsnamnet för kontaktens organisation.

en: The donor's information is listed below.  You can choose to contact them and convey your thanks if you wish.
sv: Donatorns information listas nedan. Du kan välja att kontakta dem och framföra dina tacksägelser om du vill.

en: The e-mail address %1 is not valid.
sv: Epostadressen %1 är inte giltig.

en: The email address %1 is already registered. <a href="%2">Have you forgotten your password?</a>
sv: E-postadressen %1 är redan registrerad. <a href="%2">Har du glömt ditt lösenord?</a>

en: The email address must be unique for each participant.
sv: E-postadressen måste vara unik för varje deltagare.

en: The email address: %1 you have entered does not match the email associated with this opt out request.
sv: E-postadressen %1, som du angav, matchar inte e-postadressen för denna begäran om avböjning.

en: The event linked to the Personal Campaign Page you have just visited is over (as of %1).
sv: Händelsen som länkades på den privata kampanjsida som du just besökte är över (från och med %1).

en: The event you requested is currently unavailable (contact the site administrator for assistance).
sv: Arrangemanget som du har anmält dig till är inte tillgängligt nu (kontakta webbplatsens administratör för hjälp).

en: The event's default Participant Role (usually Attendee) will be assigned if you do not include a value for role. Valid values for Status and Role can be found in the CiviEvent section of the Administer CiviCRM screen. You can also import Fee Level, Registration Date and any other standard or custom Participant fields.
sv: Arrangemangets standardvärde för Deltagarroll (oftast 'Deltagare') kommer att användas om du inte anger det. Giltiga värden för Deltagarstatus och Deltagarroll kan du hitta i administrationsdelen för CiviEvent. Du kan också importera Avgiftsnivå, Anmälningsdatum och andra standard- eller anpassade fält för deltagare.

en: The existing option choices for %1 group are listed below. You can add, edit or delete them from this screen.
sv: De befintliga alternativen för %1 är listade nedan. Du kan lägga till, redigera eller ta bort dem här.

en: The fee charged by the Payment Processor for the transaction.
sv: Avgiften som betalningsmotorn drar för transaktionen.

en: The fee selection has been changed for this participant
sv: Val och avgifter har uppdaterats för denna deltagare

en: The field "%1" is already included.
sv: Fältet "%1" är redan med.

en: The financial type "%1" has been updated.
sv: Den finansiella typen "%1" har uppdaterats.

en: The financial type Account has been saved.
sv: Kontot för den finansiella typen har sparats.

en: The first name and last name must be unique for each participant.
sv: För- och efternamn måste vara unikt för varje deltagare.

en: The following URL will display a list of registered participants for this event to users whose role includes "view event participants" permission: <a href="%1">%1</a>
sv: Följande URL visar en lista på registrerade deltagare för detta arrangemang för användare som har en roll som tillåter dom att "se arrangemangsdeltagare": <a href="%1">%1</a>

en: The following URL will display a list of registered participants for this event: <a href="%1">%1</a>
sv: Följande URL visar en lista på registrerade deltagare för detta arrangemang: <a href="%1">%1</a>

en: The following contact had been sharing an address with a contact you just deleted. Their address will no longer be shared, but has not been removed or altered.
sv: Följande kontakter delade en adress med en kontakt som du just tog bort. Deras adresser kommer inte längre att delas med någon, men har varken ändrats eller tagits bort.

en: The following contact(s) have address records which were shared with the address you removed from this contact. These address records are no longer shared - but they have not been removed or altered.
sv: Följande kontakt(er) har adressposter som delades med adressen du tog bort från kontakten. Dessa adressposter delas inte längre - men har heller inte tagits bort eller ändrats.

en: The following errors were detected in %1 message:
sv: Följande fel upptäcktes i %1 meddelande:

en: The following participants no longer have an event fee recorded. You can edit their registration and record a replacement contribution by clicking the links below:
sv: Följande deltagare har inte längre någon deltagaravgift registrerad. Du kan ändra på deras anmälan och registrera en ersättningsinbetalning genom att klicka på länkarna nedan:

en: The following problems are preventing me from installing CiviCRM:
sv: Följande problem gjorde det omöjligt att installera CiviCRM:

en: The following records already have the status
sv: Följande data har redan statusen

en: The following tables have an entry for this financial type: %1
sv: Följande tabeller har poster för denna finansiella typ: %1

en: The following tokens are available to control the format of individuals' contact names when they are included in <strong>mailing labels</strong>.
sv: Följande symboler finns tillgängliga för att styra formatet på personers namn när de används på <strong>brevetiketter</strong>.

en: The format of this email address is not valid.
sv: Formatet på denna e-postadress är inte giltig.

en: The found record | All %count records
sv[0]: Den funna posten
sv[1]: Alla %count poster

en: The general class of this status. Participant counts are grouped by class on the CiviEvent Dashboard. Participants with a 'Pending' class status will be moved to 'Expired' status if Pending Participant Hours has elapsed (when the ParticipantProcessor.php background processing script is run).
sv: Den generella klassen på denna status. Deltagarantal grupperas per klass på kontrollpanelen för arrangemang. Deltagare med en status som har klassen "Väntande" flyttas till "Utlöpt" om den utsatta väntetiden har löpt ut (när bakgrundsskriptet ParticipantProcessor.php har körts).

en: The group %1 has no members.
sv: Gruppen %1 har inga medlemmar.

en: The group status of the contact
sv: Gruppstatus för kontakten

en: The information below previews the results of importing your data in CiviCRM. Review the totals to ensure that they represent your expected results.
sv: Informationen nedan är en förhandsgranskning av importen av dina data till CiviCRM. Kontrollera antal och exempel så att de motsvarar vad du förväntade dig.

en: The information below summarizes the results.
sv: Informationen nedan sammanfattar resultaten.

en: The location type '%1' has been saved.
sv: Adresstypen '%1' har sparats.

en: The mail library returned the following error message:
sv: Mailsystemet rapporterade följande meddelande:

en: The mailing component '%1' has been saved.
sv: Utskickskomponent '%1' har sparats.

en: The mailing has been canceled.
sv: Utskicket har avbrutits.

en: The main contact record does not exist
sv: Huvudkontaktens post verkar inte finnas

en: The maximum number of Activities you can select for Batch Update is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
sv: Det högsta antalet aktiviteter som du kan välja för satsvis uppdatering är %1. Du har valt %2. Välj ett mindre antal aktiviteter från sökresultaten och försök igen.

en: The maximum number of contacts you can select for Batch Update is %1. You have selected %2. Please select fewer contacts from your search results and try again.
sv: Det högsta antalet kontakter som du kan välja för satsvis uppdatering är %1. Du har valt %2. Välj ett mindre antal kontakter från sökresultaten och försök igen.

en: The maximum number of mailer delivery jobs executing simultaneously (0 = allow as many processes to execute as started by cron)
sv: Maximalt antal utskicksjobb som får köras samtidigt (0 = så många som det underliggande systemet tillåter).

en: The membership End Date is %1.
sv: Medlemskapet är giltigt till %1

en: The membership cannot be saved because the status cannot be calculated.
sv: Medlemskapet kunde inte sparas på grund av att statusen inte kunde beräknas.

en: The membership status '%1' has been saved.
sv: Medlemskapstatusen '%1' har sparats.

en: The membership type '%1' has been saved.
sv: Medlemskapstypen '%1' har sparats.

en: The name of the organization or entity which owns this CiviCRM site or domain. This is the default organization contact record.
sv: Namnet på organisationen som äger denna CiviCRM-webbplats och domän. Detta är kontaktposten för standardorganisationen.

en: The name of this Price Set
sv: Namn på avgiftsstrukturen

en: The new Participant Status has been saved.
sv: Den nya deltagarstatusen har sparats.

en: The new membership End Date is %1.
sv: Det nya medlemskapet är giltigt till %1

en: The number of days before a personalized (hashed) link will expire.
sv: Antal dagar innan en personlig (hashad) länk förfaller.

en: The number of minutes to cache dashlet content on dashboard.
sv: Antalet minuter som kontrollpanelelementens data skall sparas innan det hämtas på nytt.

en: The numeric ID Contact that owns the membership
sv: Numeriskt ID till kontakten som äger Medlemskapet

en: The numeric ID of the  Recurring Contribution
sv: Numeriskt ID för återkommande inbetalning

en: The numeric ID of the Activity Instance
sv: Numeriskt ID för åtgärdsinstans

en: The numeric ID of the Contact
sv: Det numeriska ID:et för kontakten

en: The numeric ID of the Contact of the Participant
sv: Deltagarens numeriska kontakt-ID

en: The numeric ID of the Contribution
sv: Inbetalningens numeriska ID

en: The numeric ID of the Event
sv: Arrangemangets numeriska ID

en: The numeric ID of the Group
sv: Numeriskt Grupp ID

en: The numeric ID of the Membership
sv: Numeriskt ID för Medlemskapet

en: The numeric ID of the Participant
sv: Deltagarens numeriska ID

en: The numeric ID of the Participant who registered this Participant
sv: De numeriska ID för deltagaren som är registrerade denna deltagaren

en: The numeric ID of the Relationship
sv: Förhållandets numeriska ID

en: The numeric ID of the Soft Credit
sv: Det numeriska ID:et för kontakten

en: The old paths and URLs may be retained in some database records. Use this form to clear caches or to reset paths to their defaults. If you need further customizations, then update the <a href="%1">Directories</a> and <a href="%2">Resource URLs</a>.
sv: De gamla sökvägarna och URL:erna kan finnas lagrade i databasposter. Använd den här funktionen för att radera cachar och/eller återställa sökvägar och URL:er till standardvärden. Om du behöver ändra på fler inställningar uppdatera <a href="%1">Filkataloger</a> och <a href="%2">Resurs-URL:er</a>.

en: The option '%1' has been saved.
sv: Alternativet '%1' har sparats.

en: The option label is displayed to users.
sv: Alternativnamnet visas för användare.

en: The other contact record does not exist
sv: Den andra kontaktens post verkar inte finnas

en: The page you requested is currently unavailable.
sv: Sidan som du begärde är inte tillgänglig just nu.

en: The participant %1 is already registered for %2 (%3).
sv: Deltagaren %1 är redan registrerad för %2 (%3).

en: The path %1 contains PATH_SEPARATOR (the %2 character).
sv: Genvägen %1 innehåller PATH_SEPARATOR (%2 tecknet).

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable.
sv: Den privata kampanjsidan som du begärde är för närvarande inte tillgänglig.

en: The query contains the forbidden %1 command.
sv: Frågan innehåller det förbjudna %1 kommandot.

en: The record %1 doesnot exists
sv: Posten %1 finns inte

en: The record will be deleted immediately. This action cannot be undone.
sv: Posten kommer att tas bort direkt. Detta går inte att ångra.

en: The relationship end date cannot be prior to the start date.
sv: Relationens slutdatum kan inte vara före startdatumet.

en: The relationship type definition for the case role is not valid for the client and / or staff contact types. You can review and edit relationship types at <a href="%1">Administer >> Option Lists >> Relationship Types</a>.
sv: Relationstypen för ärenderollen är inte giltig för klient- och/eller medarbetarkontaktens typ. Du kan granska och ändra relationstyper under <a href="%1">Administrera >> Information och skärmsidor >> Relationstyper</a>.

en: The report is attached as a PDF file.
sv: Rapporten är bifogad som en PDF-fil.

en: The requested Profile (gid=%1) is disabled OR it is not configured to be used for 'Profile' listings in its Settings OR there is no Profile with that ID OR you do not have permission to access this profile. Please contact the site administrator if you need assistance.
sv: Den begärda profilen (gid =%1) är avaktiverad ELLER har inte konfigurerats för att användas för profillistor i inställningar ELLER så finns det ingen profil med detta ID ELLER du har inte behörighet till den här profilen. Vänligen kontakta sidans administratör om du behöver hjälp.

en: The requested participant record does not exist (possibly the record was deleted).
sv: Den sökta deltagarposten kunde inte hittas (kanske har den raderats?).

en: The rule '%1' has been saved.
sv: Regeln '%1' har sparats.

en: The selected activity has been moved to the Trash. You can view and / or restore deleted activities by checking "Deleted Activities" from the Case Activities search filter (under Manage Case).<br />
sv: Den valda åtgärden har flyttats till papperskorgen. Du kan se och återställa åtgärden genom att markera "Borttagna åtgärder" i sökfiltret för ärenden (under Hantera ärende).<br />

en: The selected activity has been restored.<br />
sv: Vald åtgärd har återställts. <br />

en: The selected case has been moved to the Trash. You can view and / or restore deleted cases by checking the "Deleted Cases" option under Find Cases.<br />
sv: Det valda ärendet har flyttats till papperskorgen. Du kan se och återställa det genom att markera rutan "Borttagna ärenden" under "Sök ärenden".<br />

en: The selected case has been restored.<br />
sv: Det valda ärendet har återställts.<br />

en: The selected contact does not have an email on hold. | None of the selected contacts have an email on hold.
sv[0]: Den markerade kontakten hade inte epostadressen pausad.
sv[1]: Inga av de markerade kontakternas epost hade pausats.

en: The selected financial account cannot be deleted because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
sv: Det valda finansiella kontot kan inte tas bort eftersom det krävs minst ett kundfodringskonto (för att säkra att transaktionerna balanserade).

en: The selected financial account cannot be disabled because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
sv: Det valda kontot kan inte avaktiveras då det krävs minst ett konto för kundfordringar för att säkra att transaktioner balanserar.

en: The site administrator must set a Payment Processor for this event in order to use online registration.
sv: Webbplatsansvarig måste ange ett betalningsfunktion för detta arrangemang för att webbanmälan skall fungera.

en: The street number you entered for the %1 address block(s) is not in an expected format. Street numbers may include numeric digit(s) followed by other characters. You can still enter the complete street address (unparsed) by clicking "Edit Complete Street Address".
sv: Gatannummer du angav för %1 adressblock är inte i förväntad form. Gatunummer kan innehålla numeriska siffror följt av andra tecken. Du kan fortfarande ange den fullständiga gatuadressen genom att klicka på "Redigera Komplett Gatuadress".

en: The sum of fee amount and net amount must be equal to total amount
sv: Summan av administrationsavgift och nettobelopp måste vara lika med det totala beloppet.

en: The system administrator has disabled this feature.
sv: Systemadministratören har avaktiverade denna funktion.

en: The tag '%1' has been deleted.
sv: Taggen '%1' har tagits bort.

en: The tag '%1' has been saved.
sv: Etiketten '%1' har sparats.

en: The text that will display in the field with the link.
sv: Texten som skall synas i fältet med länken.

en: The total amount of the pledge will be adjusted up or down to make up the difference. The payment schedule ( amounts / dates for future pending pledge payments ) is not changed.
sv: Det totala beloppet av utfästelsen kommer att justeras uppåt eller nedåt för att kompensera skillnaden. Den betalningsplan (belopp / datum för inbetalningar i framtiden) ändras inte.

en: The type of website for the contact
sv: Typen på webbplatsen för denna kontakt

en: The updates have been saved.
sv: Uppdateringarna har sparats.

en: The username %1 is already taken. Please select another username.
sv: Användarnamnet '%1' är redan taget. Välj ett annat.

en: The webserver isn't letting me identify where files are stored.
sv: Webbservern låter inte mig få identifiera var filerna är lagrade.

en: There are %2 people currently on the waiting list for this event. You can <a href='%1'>view waitlisted registrations here</a>, or you can continue and register additional participants using this form.
sv: Det finns %2 personer på väntelistan för detta arrangemang. Du kan <a href='%1'>se anmälningarna på väntelistan</a> eller du kan fortsätta och lägga till nya deltagare med detta formulär.

en: There are currently no %1.
sv: %1 saknas för närvarande.

en: There are currently no Custom Searches
sv: Det finns inte några anpassade sökningar

en: There are currently no Personal Campaign Pages.
sv: Det finns för närvarande inga privata kampanjsidor.

en: There are currently no Report Templates.
sv: Det finns inga rapportmallar.

en: There are currently no Saved Searches. To create a Saved search:
sv: Det finns för närvarande inga sparade sökningar. För att skapa en sparad sökning:

en: There are currently no active Campaigns.
sv: Det finns för närvarande inga aktiva kampanjer.

en: There are currently no extensions on the CiviCRM public extension directory which are compatible with version %2 (<a href="%1">requested extensions from here</a>). If you want to install an extension which is not marked as compatible, you may be able to <a href="%3">download and install extensions manually</a> (depending on access to your web server).<br />
sv: Det finns just nu inga tillägg i CiviCRM's register över tillägg som är kompatibla med version %2 (<a href="%1">hämtade listan härifrån</a>). Om du vill installera ett tillägg som inte är märkt som kompatibelt, kan du prova med att <a href="%3">ladda ner och installera tillägg manuellt</a> (beroende på din tillgång till din webbserver).<br />

en: There are currently no participants registered for this event.
sv: Det finns för närvarande inga deltagare anmälda för detta arrangemang.

en: There are currently no saved import or export mappings. You create saved mappings as part of an Import or Export task.
sv: Det finns just nu inga sparade import eller exportmappningar. Du skapar sparade mappningar som ett steg i importen eller exporten.

en: There are no ACLs entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
sv: Det finns inga ACL:er. Du kan <a href='%1'>lägga till en</a>.

en: There are no Activities attached to this case record.
sv: Det finns inga åtgärder kopplade till detta ärende.

en: There are no Activities to display.
sv: Det finns inga åtgärder att visa.

en: There are no Archived %2. You can archive %2 from <a href='%1'>Scheduled or Sent %2</a>.
sv: Det finns inga arkiverade %2. Du kan arkivera %2 från <a href='%1'>skickade eller schemalagda %2</a>.

en: There are no Cases. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
sv: Det finns inga ärenden. Använd <a href='%1'>Sök ärende</a> för att utöka sökningen.

en: There are no Event Templates present. You can <a href='%1'>add one</a>.
sv: Det finns inga arrangemangsmallar. Du kan <a href='%1'>lägga till en</a>.

en: There are no Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
sv: Det finns inga meddelandemallar definierade. Du kan <a href='%1'>lägga till en</a>.

en: There are no Option Groups entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
sv: Det finns inga alternativgrupper definierade. Du kan <a href='%1'>lägga till en</a>.

en: There are no Payment Processors entered.
sv: Det finns inga betalningsfunktioner.

en: There are no Personal Campaign Pages which match your search criteria.
sv: Det finns inga privata kampanjsidor som matchar din sök-kriteria.

en: There are no Pledges for your record.
sv: Det finns inga betalningsutfästelser för denna post.

en: There are no Scheduled or Sent %1.
sv: Det finns inga %1 som inte är schemalagda eller skickade.

en: There are no Tags present. You can <a href='%1'>add one</a>.
sv: Det finns inga etiketter. Du kan <a href='%1'>lägga till en</a>.

en: There are no Unscheduled %1.
sv: Det finns inga %1 som inte är schemalagda.

en: There are no User-driven Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
sv: Det finns inga användar-drivna meddelandemallar definierade. Du kan <a href='%1'>lägga till en</a>.

en: There are no active Events to display.
sv: Det finns inga aktuella arrangemang att visa.

en: There are no activities defined for this case.
sv: Det finns inga åtgärder definierade för detta ärende.

en: There are no case records for this contact.
sv: Det finns inga ärenden för denna kontakt.

en: There are no cases with activities scheduled in the past two weeks. Use %1 to expand your search.
sv: Det finns inga ärenden med åtgärder schemalagda inom de närmaste två veckorna. Använd %1 för att vidga din sökning.

en: There are no contributions on record for you.
sv: Det finns inga inbetalningar från dig registrerade.

en: There are no events scheduled for the date range. You can <a href='%1'>add one</a>.
sv: Det finns inga planerade arrangemang inom datumintervallet. Du kan <a href='%1'>lägga till ett</a>.

en: There are no events with Price Sets
sv: Det finns inga arrangemang som använder avgiftsstrukturer

en: There are no extensions to display. Click the "Add New" tab to browse and install extensions posted on the <a href="%1">public CiviCRM Extensions Directory</a>. If you have downloaded extensions manually and don't see them here, try clicking the "Refresh" button.
sv: Det finns inga tillägg att visa. Klicka "Lägg till ny" för att visa och installera tillägg som finns i <a href="%1">CiviCRM's register över tillägg</a>. Om du har laddat ner tillägg manuellt och du inte ser dom här, försök med att klicka "Uppdatera".

en: There are no extensions to display. Please click "Refresh" to update information about available extensions.
sv: Det finns inga tillägg att visa. Klicka på "Uppdatera" för att uppdatera informationen om tillgängliga tillägg.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use %1 to expand your search.
sv: Det finns inga öppnade ärenden med åtgärder schemalagda för de närmaste två veckorna. Använd %1 för att vidga din sökning.

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
sv: Det finns inga öppna ärenden med åtgärder planerade under de närmaste två veckorna. Använd <a href="%1">Sök ärende</a> för att utöka din sökning.

en: There are no option values entered. You can <a href="%1">add one</a>.
sv: Det finns inga alternativvärden angedda. Du kan <a href="%1">lägga till ett</a> .

en: There are no public mailing list groups to display.
sv: Det finns inga publika sändlistor att visa.

en: There are no records selected for Print.
sv: Du har inte valt några poster att skriva ut.

en: There are no records selected.
sv: Du har inte valt några poster.

en: There are no rules currently set.
sv: Det finns inga regler uppsatta.

en: There are no scheduled activities assigned to you.
sv: Det finns inga schemalagda åtgärder utdelade till dig.

en: There are no scheduled job log entries.
sv: Det finns inga schemalagda jobb.

en: There are no survey type entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
sv: Det finns inga enkättyper. Du kan <a href="%1">lägga till en</a>.

en: There are no tags currently assigned to this case.
sv: Det finns för närvarande inte någon etikett på ärendet.

en: There are no upcoming events.
sv: Det finns inga kommande arrangemang.

en: There is already an user associated with this email address. Please enter different email address.
sv: Det finns redan en användare associerad med den här e-postadressen. Vänligen fyll i en annorlunda e-postadress.

en: There is no '%1' folder.
sv: Det finns ingen '%1'-mapp.

en: There is no charge for this event.
sv: Det är ingen avgift förknippat med detta arrangemang.

en: There is no valid SMTP server Setting Or SendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
sv: Det saknas giltig SMTP-server eller sökvägen till 'sendmail' är felaktig. Klicka på <a href='%1'>Administrera >> Systeminställningar >> Utgående e-post</a> för att ändra på inställningarna.

en: There is no valid SMTP server Setting Or sendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
sv: Det saknas giltig SMTP-server eller sökvägen till 'sendmail' är felaktig. Klicka på <a href='%1'>Administrera >> Systeminställningar >> Utgående e-post</a> för att ändra på inställningarna.

en: There is no valid default from email address configured for the domain. You can configure here <a href='%1'>Configure From Email Address.</a>
sv: Det finns ingen giltig standard för från e-postadressen konfigurerad för domänen. Du kan konfigurera här <a href='%1'>Konfigurera från e-postadress.</a>

en: There is no valid from email address present. You can add here <a href='%1'>Add From Email Address.</a>
sv: Det finns ingen giltig avsändaradress. Du kan <a href='%1>lägga till en här</a>.

en: There is no valid sendmail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the sendmail server.
sv: Det finns ingen sökväg till sendmail-programmet. Klicka <a href="%1">Administrera >> Systeminställningar >> Utgående e-post</a> för att ange det.

en: There is no valid smtp server setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server.
sv: Det finns ingen SMTP-server angiven. Klicka på <a href="%1">Administrera >> Systeminställningar >> Utgående e-post</a> för att ange SMTP-server.

en: There is only enough space left on this event for %1 participant(s).
sv: Det finns bara plats för %1 deltagare till.

en: There was an error creating an event cart
sv: Det uppstod ett fel vid skapandet av kundvagnen för arrangemang

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
sv: Det blev ett fel när associeringsregeln skulle raderas. Kontrollera databasinställningarna och försök igen. Om du fortsätter att få det här felmeddelandet så fäörsök att ominstallera CiviGroup Roles Sync.

en: There was an error in your request
sv: Din begäran innehöll ett fel

en: These optional components give you more tools to connect with and engage your supporters.
sv: Dessa valfria komponenter ger dig fler verktyg att hålla kommunikationen igång med dina kontakter.

en: These records have been filled in with the imported data.
sv: Hämtad data har lagts till dessa poster.

en: These records have been replaced with the imported data.
sv: Dessa poster har ersatts med den importerade informationen.

en: These records have been updated with the imported data.
sv: Dessa poster har uppdaterats med hämtad data.

en: These records have not been imported.
sv: Dessa poster har inte lästs in.

en: These relationships are Disabled OR have a past End Date.
sv: Dessa relationer är avaktiverade ELLER har passerat slutdatum.

en: These settings are used to configure mailer properties for the optional CiviMail component and may allow you to significantly optimize performance. Please read the %1 documentation, and make sure you understand it before modifying default values. (These settings are NOT used for the built-in 'Send Email to Contacts' feature).
sv: Dessa inställningar används av komponenten CiviMail och låter dig optimera prestandan för mailutskick. Läs dokumentationen i %1 och säkra att du förstår den innan du ändrar standardinställningarna. (Dessa inställningar används INTE av den inbyggda funktionen "Skicka e-post till kontakt", utan bara av utskickskomponenten.)

en: These settings are used to configure properties for the CiviEvent component. Please read the %1 documentation, and make sure you understand it before modifying default values.
sv: Dessa inställningar används av komponenten CiviEvent. Läs dokumentationen i %1 och säkra att du förstår den innan du ändrar standardinställningarna.

en: These settings control tracking and responses to recipient actions. The number of recipients selected to receive this mailing is shown in the box to the right. If this count doesn't match your expectations, click <strong>Previous</strong> to review your selection(s).
sv: Dessa inställningar styr spårning och svar på mottagarnas åtgärder. Antalet mottagare som får detta utskick visas i rutan till höger. Om detta antal inte matchar vad du förväntar dig klickar du <strong>Föregående</strong> och kontrollerar urvalet av mottagare.

en: These settings define the CMS variables that are used with CiviCRM.
sv: Dessa inställningar bestämmer CMS-variabler som används inom CiviCRM.

en: These settings define the URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.).
sv: Dessa inställningar bestämmer URL:er för att nå CiviCRM:s resurser (CSS- & Javscript-filer, bilder mm.).

en: These settings define the URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.). Default values will be inserted the first time you access CiviCRM - based on the CIVICRM_UF_BASEURL specified in your installation's settings file (civicrm.settings.php).
sv: Dessa inställningar definerar URL:er för att komma åt CiviCRM-resurser (CSS-, Javascript- och bildfiler t.ex). Standardvärden kommer att användas första gången du kör CiviCRM - baserade på den CIVICRM_UF_BASE_URL som angivits i installationsinställningarna (<strong>civicrm.settings.php</strong>).

en: These variables are computed automatically using <tt>civicrm.settings.php</tt> and its options, such as <tt>CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR</tt>.
sv: Dessa variabler räknas ut automatiskt genom <tt>1civicrm.settings.php1</tt> och alternativen där i, t.ex<tt>CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR</tt>.

en: They can not be Exported
sv: Dom kan inte exporteras

en: They have been added to %1.
sv: De har lagts till i %1.

en: Things to check in a test mailing:
sv: Saker att kolla i ett testutskick:

en: Third
sv: Tredje

en: This CiviCRM profile field is view only.
sv: CiviCRM-profilfältet är inställt på 'visa endast'.

en: This Fiscal Year
sv: Detta räkenskapsår

en: This Invoice ID already exists in the database.
sv: Detta faktura-ID finns redan i databasen.

en: This Label already exists in the database for the selected contact type.
sv: Etiketten finns redan i databasen för den valda kontakttypen.

en: This Label already exists in the database for this option group. Please select a different Value.
sv: Den här etiketten finns redan i databasen för den flervalsgruppen. Välj ett annat värde.

en: This Month
sv: Den här månaden

en: This Quarter
sv: Detta kvartal

en: This Title already exists in Database.
sv: Detta rubrik finns redan i databasen.

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
sv: Detta transaktions-ID finns redan i databasen. Inkludera kontonummret för kontroll.

en: This Week
sv: Den här veckan

en: This Year
sv: Det här året

en: This action cannot be undone.
sv: Det här går inte att ångra.

en: This address does not contain latitude/longitude information and cannot be mapped.
sv: Den här adressen innehåller inte latitud och longitud och kan inte därför inte visas på en karta.

en: This address is shared with %1 contact record(s). Modifying this address will automatically update the shared address for these contacts.
sv: Den här adressen delas med %1 andra kontakt(er). Om du modifierar denna adress kommer den automatiskt att uppdatera de andra kontakternas.

en: This applies to weekly, monthly and yearly payments.
sv: Detta tillämpas på vecko- månads- och årsinbetalningar

en: This calendar month
sv: Denna kalendermånad

en: This calendar year
sv: Detta kalenderår

en: This campaign is active from
sv: Den här kampanjen är aktiv från

en: This contact does not belong to any groups.
sv: Denna kontakt är inte medlem i någon grupp.

en: This contact does not currently belong to any groups.
sv: Denna kontakt är inte medlem i någon grupp.

en: This contact does not currently belong to any smart groups.
sv: Den här kontakten är inte medlem i någon smart grupp just nu.

en: This contact has pending or overdue pledge payments. <a href="%1">Click here to view their Pledges tab</a> and verify whether this contribution should be applied as a pledge payment.
sv: Denna kontakt har förestående eller försenade betalningar enligt utfästelser. <a href="%1">Klicka här för att visa fliken för betalningsutfästelser</a> och kontrollera om denna inbetalning bör användas som en inbetalning mot ett betalningslöfte istället.

en: This contact type name already exists in database. Contact type names must be unique.
sv: Detta kontaktnamn finns redan i databasen. Kontaktnamn måste vara unika.

en: This contact(s) can not be permanently deleted because the contact record is linked to one or more live financial transactions. Deleting this contact would result in the loss of financial data.
sv: Den här kontakten/kontakterna kan inte tas bort permanent eftersom den är kopplat till en eller flera aktuella betalningstransaktioner.

en: This contributor must have a valid email address (and must not have the "Do Not Email" flag checked).
sv: Gåvogivaren måste ange en giltig mailadress (och får inte ha "skicka inga mail" iklickad).

en: This email %1 is already registered. Please select another email.
sv: Den här e-postadressen %1 är redan registrerad. Välj en annan e-postadress.

en: This email is on hold (probably due to bouncing).
sv: Den här e-postadressen är pausad (troligen beroende på studsande e-post).

en: This event cannot be deleted because there are participant records linked to it. If you want to delete this event, you must first find the participants linked to this event and delete them. You can use use <a href='%1'> CiviEvent >> Find Participants page </a>.
sv: Detta arrangemang kan inte raderas eftersom det finns registrerade deltagare kopplat till det. Om du vill radera detta arrangemang, så måste du först hitta deltagarna som är kopplade till det och radera dessa. Du kan använda <a href='%1'> CiviEvent >> Hitta deltagare </a>.

en: This event currently has the maximum number of participants registered (%1). However, you can still override this limit and register additional participants using this form.
sv: Detta arrangemang har redan maximalt antal deltagare (%1). Du kan emellertid förbigå denna gräns och registrera ytterligare deltagare med detta formulär.

en: This event has only %1 space(s) left. If you continue and register more than %1 people (including yourself ), the whole group will be wait listed. Or, you can reduce the number of people you are registering to %1 to avoid being put on the waiting list.
sv: Det här arrangemanget har bara %1 plats(er) kvar. Om du fortsätter och registrerar fler än %1 personer (inklusive dig själv), kommer hela gruppen sättas på väntelistan. Eller så kan du minska antalet personer som du registrerar till %1 för att undvika att bli satt på väntelistan.

en: This event is currently full.
sv: Detta arrangemang är för närvarande fullt.

en: This event is currently full. However you can register now and get added to a waiting list. You will be notified if spaces become available.
sv: Arrangemanget är för närvarande fullt. Du kan dock registrera dig nu och placeras på väntelista. Du kommer att få ett meddelande om platser blir tillgängliga.

en: This event is currently full. You are registering for the waiting list. You will be notified if spaces become available.
sv: Detta arrangemang är fullt. Du anmäler dig till väntelistan. Om det blir platser lediga kommer du att få ett meddelande.

en: This event is full.
sv: Detta arrangemang är fullt.

en: This feature allows users to register for more than one event at a time. When enabled, users will add event(s) to a "cart" and then pay for them all at once. Enabling this setting will affect online registration for all active events. The code is an alpha state, and you will potentially need to have developer resources to debug and fix sections of the codebase while testing and deploying it. %1
sv: Denna funktion gör det möjligt att anmäla sig till fler än ett arrangemang på en gång. När denna funktion aktiverats lägger användarna till sin arrangemang i en "kundvagn" för att senare betala för dom på en gång. Om du aktiverar denna funktion kommer det att gälla för alla aktiverade arrangemang. Koden är i alfa-läge och du kommer eventuellt att behöva ha utvecklarekapacitet för att felsöka och rätta delar av denna kod för att testa och drifta den. %1

en: This feature is not currently available.
sv: Denna funktion är inte tillgänglig för närvarande.

en: This feature requires PHP Version %1 or greater
sv: Denna funktion kräver PHP version %1 eller högre

en: This feature requires the 'Allow User Registration' setting to be 'Yes' in Joomla Global Configuration >> System Settings.
sv: Denna funktion kräver att inställningen "Tillåt användarregistrering" är satt till "Ja" in Joomlas användarinställningar.

en: This feature should NOT be enabled for production sites.
sv: Denna funktion bör INTE användas på installationer i driftsmiljö.

en: This field enables you to alter certain sessions, skip holidays, or create gaps in the sequence for other reasons.
sv: Detta fält gör det möjligt att förändra vissa förekomster, hoppa över helgdagar eller skapa mellanrum i serien av olika skäl.

en: This field is disabled when searching for Draft/Unscheduled mailings.
sv: Detta fält är avaktiverat vid sökningar efter Utkast/Inte schemalagda utskick.

en: This field is inactive so it will not display on edit form.
sv: Detta fält är inaktivt så det kommer inte att visas i formuläret.

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: This field is view only so it will not be displayed on profile form.
sv: Filen måste innehålla komma-separerade data (CSV). Filen måste vara kodad med UTF8 om den innehåller specialtecken (t.ex svenska tecken, accenter osv.).

en: This field is view only so it will not display on edit form.
sv: Detta fält är inställt på 'visa endast' så det kommer inte att visas i formuläret.

en: This financial account cannot be deleted since it is being used as a header account. Please remove it from being a header account before trying to delete it again.
sv: Det finansiella kontot kan inte raderas då det används som ett huvudkonto. Vänligen gör det till något annat än ett huvudkonto innan du försöker radera det igen.

en: This financial type will be assigned to payments made by participants when they register online. If using a price set below note that the contribution record will have this financial type, however line items will be processed using the actual financial type selected for the price set item.
sv: Den här finansiella typen kommer att användas för inbetalningar gjorda av deltagare när dom anmäler sig på webben. Om du använder en avgiftsstruktur nedan, notera att betalningsposten kommer att ha denna finansiella typ men enskilda rader kommer att hanteras enligt det som definierats för det enskilda alternativet.

en: This fiscal year
sv: Detta bokföringsår

en: This flag is most commonly used to mark an email address that is bouncing. If you are using the CiviMail component, emails that bounce excessively are automatically placed on hold and mailings are not sent to this address as long as it is marked hold. You can also set (or unset) this option manually - but remember that emails will not be sent to this address as long as it is marked 'On Hold'.
sv: Den här flaggan används ofta för att markera e-postadresser till vilka utskick studsar, dvs. inte kommer fram. Om du använder CiviMail-komponenten, kommer adresser till vilka epost studsar ofta att markeras med denna flagga och inga fler utskick kommer att göras så länge den här flaggan är satt. Du kan också sätta (eller ta bort) denna flagga manuellt - men kom ihåg att epost och utskick inte görs till adressen så länge den är "Pausad".

en: This function is not implemented
sv: Denna funktion är inte aktiverad

en: This group currently has one member in it. | This group currently has %count members in it.
sv[0]: Denna grupp har en medlem.
sv[1]: Denna grupp har %count medlemmar.

en: This installer can only be used for the Drupal version of CiviCRM.
sv: Den här Installeraren kan endast användas för Drupal-version till CiviCRM.

en: This installer can only be used for the WordPress version of CiviCRM.
sv: Den här installeraren kan endast användas med WordPress-versionen för CiviCRM.

en: This is a multilingual installation. It contains certain schema differences compared to regular installations of CiviCRM. Please <a href="%1">refer to the documentation</a> for details.
sv: Detta är en installation med flerspråksstöd. Det innebär att den har en del databasschema som inte är samma som i en vanlig CiviCRM-installation. Studera <a href='%1'>dokumentationen</a> för mer information.

en: This is a preview of your Personal Campaign Page in support of
sv: Det här är en förhandsgranskning av din privata kampanjsida till stöd för

en: This is a required field
sv: Detta är ett obligatoriskt fält

en: This is case is currently assigned to %1.
sv: Detta ärende hanterar för närvarande '%1'.

en: This is displayed for events which use Price Set field(s) to increment the number of participants counted against the event's maximum participant level. For example, someone may select a 'Table for 8' when registering for a fundraising dinner. This registration will increment the 'actual participant count' by 8, even though only one participant record is displayed in search results.
sv: Detta visas för arrangemang som använder avgiftsstruktur(er) för att lägga ihop antalet deltagare mot arrangemangets maximala antal deltagare. Till exempel, en anmälare väljer 'Bord för 8 personer' när de anmäler sig till en sposormiddag. Det kommer att räkna upp totala antalet deltagare med 8, trots att bara en deltagare är anmäld och bara en anmälningspost syns i t.ex sökningar. Resonemanget är att den anmälan har reserverat 8 platser, även om de ännu inte är anmälda.

en: This is probably related to a problem in your Outbound Email Settings (Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Outbound Email), OR the FROM email address specifically configured for your contribution page or event. Possible causes are:
sv: Detta beror troligen på ett problem i våra inställningar för utgående e-post (Administrera CiviCRM &raquo; Systeminställningar &raqou; Utgående e-post), ELLER med avsändaradressen som ställts in för inbetalningssidan eller arrangemanget. Möjliga orsaker är:

en: This label is displayed with the list of event fees. When using a Price Set, this label is the title for the section containing the price fields.
sv: Denna rubrik visas tillsammans med listan över arrangemangsavgifter. Om du använder en avgiftsstruktur så blir detta rubriken för avsnittet som innehåller de olika alternativen.

en: This location is used by %1 other events. Modifying location information will change values for all events.
sv: Den här platsen används för %1 andra arrangemang. Du kan ändra informationen för alla på en gång genom att ändra här. Vill du ändra bara för ett arrangemang måste du skapa en ny plats.

en: This mailing has been submitted.
sv: Utskicket har lagts på kö.

en: This mailing was generated based on search results. The search results cannot be removed.
sv: Detta utskick genererades baserat på en sökning. Sökresultaten kan inte tas bort.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone.
sv: Detta kan innebära förlust av en större mängd data, och det går inte att ångra senare.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Please review the extension information below before you make final decision.
sv: Detta kan betyda förlust av en stor mängd data, och åtgärden kan inte ångras. Kontrollera tilläggets information nedan innan du slutligen bestämmer att ta bort det.

en: This membership type cannot be deleted due to following reason(s):
sv: Medlemskapstatus kan inte raderas av följande grund(ar):

en: This message is displayed on the event information and event registration pages when the event is full AND the waitlist feature is enabled.
sv: Detta meddelande visas i arrangemangsinformationen och på anmälningssidor om arrangemanget är fullt OCH väntelista har aktiverats för arrangemanget.

en: This message is displayed to the %1 at the top of the Tell a Friend form. You may include HTML tags to add formatting or links.
sv: Detta meddelande visas för %1 överst i formuläret för "Tipsa en kollega". Du kan använda HTML-taggar att lägga till formatering eller länkar.

en: This message is having a invalid token - %1: %2
sv: Detta meddelande innehåller otillåtna hållare - %1: %2

en: This message is missing a required token - {%1}: %2
sv: Detta meddelande saknar en obligatorisk symbol - {%1}: %2

en: This option group is reserved for system use. You cannot add or delete options in this list.
sv: Denna alternativgrupp är reserverad för systemet. Du kan inte lägga till eller ta bort alternativ i denna grupp.

en: This option is designed to be set by the contact themselves when they don't want to receive bulk email from your organization (they set it using the opt-out action from a CiviMail mailing).   Please think before changing it, as it will override the preference they have set.
sv: Detta alternativ är tänkt att användas av personer själva när de inte vill ta emot några utskick (de sätter det själva genom CiviMail:s funktioner för att avböja utskick). Tänk gärna två gånger om du tänkte ändra fältet, det kommer att ändra en inställning som dina kontakter själva aktivt har gjort.

en: This option is not recommended for large imports. Use the command-line geocoding script instead.
sv: Detta alternativ rekommenderas inte för stora importer. Använd kommandoradsskriptet för geokodning istället.

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. If this is a paid event, transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and test event registration and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. </strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
sv: Denna sida körs för närvarande i <strong>provkörningsläge.</strong> Om detta är ett betalt arrangemang kommer transaktioner att skickas till din betalningsprocessors testserver. <strong>Inga verkliga finansiella transaktioner kommer att göras. Dock kommer en eller flera kontaktposter att skapas eller uppdateras och testanmälningar och -betalningar kommer att sparas i databasen. Använd namn som det är uppenbart att de är testnamn för kontakter så att du kan finna och ta bort dessa poster efter behov.</strong> Konsultera din betalningsprocessors dokumentation för information om värden som kan användas för test av kreditkortsnummer, säkerhetskod, postnummer etc.

en: This page is not related to the Personal Campaign Page you have just visited. However you can still make a contribution here.
sv: Den här sidan är inte relaterad till den privata kampanjsidan som du just har besökt, men du kan ändå göra en insats här.

en: This page lists all case records for %1.
sv: Denna sida listar alla ärenden för %1.

en: This page lists all event registrations for %1 since inception.
sv: Sidan listar alla anmälningar till arrangemang för %1 sedan starten.

en: This page lists all grants for %1 since inception.
sv: Denna sida listar alla anslag för %1 sedan starten.

en: This price set is used by the event template(s) listed below. Click the event template title to change or remove the price set.
sv: Denna avgiftsstruktur används av ararngemangsmallarna nedan. Klicka på arrangemangsmallens rubrik och ändra eller ta bort avgiftsstrukturen.

en: This price set is used by the event(s) listed below. Click the event title to change or remove the price set.
sv: Denna avgiftsstruktur används av arrangemangen listade nedan. Klicka på arrangemangsnamnet för att gå till det och ändra eller ta bort avgiftsstrukturen först. Om du behöver ändra på avgiftsstrukturen på ett aktivt arrangemang kan du först skapa en kopia, ändra den och sedan byta avgiftsstruktur för arrangemanget.

en: This process may change your database structure and values. In case of emergency you may need to revert to a backup. For more detailed information, refer to the %1.
sv: Det här kommer att ändra databasstrukturen och ev. även värden. Om det går fel kan du behöva återställa till en backup. SE TILL ATT DU HAR EN! För mer information, se %1.

en: This profile does not have the map feature turned on.
sv: Denna profil har inte aktiverat kartfunktionen.

en: This profile is configured for contact type '%1'. It cannot be used to edit contacts of other types.
sv: Den här profilen är anpassad för kontakter av typen '%1'. Den kan inte användas för att redigera kontakter av andra typer.

en: This profile is currently used for %1.
sv: Den här profilen används för närvarande av %1.

en: This quarter
sv: Detta kvartal

en: This record already has the status
sv: Denna data har redan statusen

en: This reserved rule is pre-configured with matching fields to optimize dedupe scanning performance. It matches on:
sv: Denna skyddade regel är för-konfigurerad med matchningsfält för att optimera prestanda för duplikateliminiering. Den matchar:

en: This scheduled job does not have any log entries.
sv: Detta schemalagda jobb har ingen logg.

en: This screen presents the list of most recent 1,000 scheduled jobs log entries.
sv: Denna vy visar de 1000 senaste loggmeddelandena från schemlagda job.

en: This setting is ignored if the profile is embedded in an online contribution, membership signup or event registration form. In this case a contact match always results in the transaction being linked to the matching contact.</p>
sv: Denna inställning används inte om profilen används i en inbetalningssida, formilär för medlemsskaps- eller arrangemangsanmälning. I dessa fall länkas alltid resultatet till den matchande kontakten.</p>

en: This should match the <a href="%1">"CiviCRM Extensions Directory"</a> ("%2").
sv: Detta måste vara samma som <a href="%1">CiviCRM-mapp för tillägg</a> ("%2")

en: This smart group will stay up-to-date with all contacts who meet the search criteria.
sv: Den här smarta gruppens medlemmar kommer att uppdaterats automatiskt för att innehålla alla kontakter som matchar sökkriterierna.

en: This table provides a summary of <strong>Grant Totals</strong>, and includes shortcuts to view the Grant details for these commonly used search periods. Click the Grant Status to see a list of Contacts for that grant status. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Grants</a>. You can search by Contact Name, Amount, Grant type and a variety of other criteria.
sv: Denna tabell visar en sammanställning av <strong>Anslagsbelopp</strong>, och innehåller snabblänkar för att visa detaljer om anslagen för vanliga tidsintervall. Klicka på anslagsstatus för att se kontakter med denna status. Om du vill söka på något speciellt vis kan du klicka <a href='%1'>Hitta anslag</a>. Du kan söka via namn, belopp, typ eller ett antal andra parametrar.

en: This tag will be removed from any currently tagged contacts, and users will no longer be able to assign contacts to this tag.
sv: Denna etikett kommer att tas bort från alla kontakter som har den och användare kommer inte längre att kunna tilldela kontakter till denna etikett.

en: This title is already associated with the selected activity type. Please specify a unique title.
sv: Den här titeln är redan associerad med den valda aktivitetstypen. Vänligen specificera en unik titel.

en: This title is already associated with the selected campaign and activity type. Please specify a unique title.
sv: Den här titeln är redan associerad med den valda kampanjen och aktivitetstypen. Vänligen specificera en unik titel.

en: This title will be displayed at the top of the thank-you page.
sv: Den här titeln kommer att visas på toppen av tack-sidan.

en: This token can only be used in send mailing context (body, header, footer)..
sv: Denna hållare kan inte användas i utskick (innehåll, meddelandehuvud eller -fot).

en: This username is currently available.
sv: Detta användarnamn är tillgängligt.

en: This username is taken.
sv: Detta användarnamn är inte tillgängligt.

en: This value is selected by default when adding a new contact address.
sv: Detta värde används som standard när en ny adress läggs till en kontakt.

en: This version of CiviCRM can only be used with Drupal 6.x or 7.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Drupal 7.0 and over.
sv: Den här versionen av CiviCRM kan endast användas med Drupal 6.x eller 7.x. Var vänlig kontrollera att '%1' existerar om du kör Drupal 7.0 och högre.

en: This week
sv: Denna vecka

en: This will run the batch merge process on the listed duplicates. The operation will run in safe mode - only records with no direct data conflicts will be merged. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
sv: Detta kommer att köra satsvis sammanslagning av listade duplikat. Operationen körs i säkert läge - bara de kontakter där inga direkta konflikter uppstår kommer att slås ihop. Klicka OK för att fortsätta om du är säker på att du vill köra denna operation.

en: Thought you might be interested in checking out this event. I'm planning on attending.
sv: Jag tror att du vore intresserad av detta arrangemang. Jag tänker delta.

en: Thousands Separator
sv: Tusenavgränsare

en: Thousands Separator and Decimal Delimiter can not be the same.
sv: Tusenavgränsare och decimaltecken kan inte vara samma.

en: Thousands Separator can not have more than 1 character.
sv: Tusenavgränsaren kan inte bestå av fler än ett tecken.

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Throttle email delivery by setting the maximum number of emails sent during each CiviMail run (0 = unlimited).
sv: Styr flödet av e-postutskicken genom att ange antal meddelanden som skall skickas i varje omgång (0 = obegränsat).

en: Thumbnail
sv: Bildminiatyr

en: Thumbnail URL
sv: URL till miniatyrbild

en: Time
sv: klockan

en: Time Format
sv: Tidsformat

en: Time Limit
sv: Tidsgräns

en: Time Only
sv: Endast tid

en: Time Stamp
sv: Tidstämpel

en: Time is required for this format.
sv: Tid är obligatoriskt för dettta format.

en: Time limit <strong>in hours</strong> for confirming/finishing registration by participants with any of the pending statuses. Enter 0 (or leave empty) to disable this feature.
sv: Tidsgräns <strong>i timmar</strong> för att bekräfta/avsluta anmälningen för deltagare med en väntande status (t.ex för bekräftelse vid erbjudanden om plats). Mata in 0 (eller lämna tomt) för att avaktivera tidsgränsen.

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Tip
sv: Tips

en: Title
sv: Titel

en: Title (link)
sv: Titel (länk)

en: Title (plain)
sv: Titel (enkel)

en: Title - New Membership
sv: Titel - Nytt medlemskap

en: Title and Format
sv: Rubrik och format

en: Title and Settings
sv: Rubrik och inställningar

en: Title is a required field.
sv: Titeln är ett begärt fält.

en: Title not Set
sv: Titel är inte angiven

en: Title of the mailing
sv: Titel på utskick

en: Title of the survey.
sv: Namn på enkäten.

en: To
sv: Till

en: To Be Paid
sv: Att betala

en: To End of Current Month
sv: Till slutet av innevarande månad

en: To End of Current Quarter
sv: Till slutet av innevarande kvartal

en: To End of Current Week
sv: Till slutet av innevarande vecka

en: To End of Current Year
sv: Till slutet av innevarande år

en: To End of Previous Day
sv: Till slutet av föregående dag

en: To End of Previous Month
sv: Till slutet av föregående månad

en: To End of Previous Quarter
sv: Till slutet på föregående kvartal

en: To End of Previous Week
sv: Till slutet av föregående vecka

en: To End of Previous Year
sv: Till slutet på föregående år

en: To add reports to your dashboard:
sv: För att lägga till rapporter på din kontrollpanel:

en: To allow users to see a listing of participants, set this field to 'Name' (list names only), 'Name and Email', or 'Name, Status and Register Date'.
sv: För att göra det möjligt för användare att se en lista på deltagare, sätt det här fältet till 'Namn' (listar bara namn), 'Namn och e-post' eller 'Namn, e-post och anmälningsdatum'.

en: To be paid in
sv: Att betalas i

en: To cleanup both, add <em>%1</em>
sv: För att städa upp båda, lägg till <em>%1</em>

en: To complete and confirm your signature, please follow the activation instructions sent to the email address you provided.
sv: För att färdigställa och bekräfta din signatur, vänligen följ aktiveringsinstruktionerna som har skickats till den e-postadressen som du angav.

en: To complete this transaction, click the <strong>%1</strong> button below.
sv: För att slutföra denna registrering, klicka på <strong>Fortsätt</strong> nedan.

en: To disable Contribution Amounts section you need to first disable Separate Membership Payment option from Membership Settings.
sv: För att dölja sektionen för inbetalningsbelopp måste du först avaktivera Separat medlemskapsbetalning via Medlemskapsinställningarna.

en: To empty template cache (civicrm/templates_c folder), add <em>%1</em>
sv: För att tömma mall-cachen (mappen civicrm/templates_c), lägg till <em>%1</em>

en: To enable CiviCRM Views integration, add the following to the site <code>settings.php</code> file:
sv: För att aktivera integration med CiviCRM:s vyer, lägg till följande till webbplatsens <code>settings.php</code>:

en: To enable event participation approval the following statuses must be enabled:
sv: För att tillåta godkännande av deltagande måste följande status vara aktiverade:

en: To enable event waitlist management the following statuses must be enabled:
sv: För att tillåta väntelista måste följande status vara aktiverade:

en: To end of current calendar month
sv: Till slutet av denna kalendermånad

en: To end of current calendar year
sv: Till slutet av detta kalenderår

en: To end of current quarter
sv: Till slutet av detta kvartal

en: To end of current week
sv: Till slutet av denna vecka

en: To end of previous calendar month
sv: Till slutet av föregående kalendermånad

en: To end of previous calendar year
sv: Till slutet av föregående kalenderår

en: To end of previous quarter
sv: Till slutet av föregående kvartal

en: To end of previous week
sv: Till slutet av föregående vecka

en: To end of yesterday
sv: Till slutet av gårdagen

en: To filter on Staff Member or Relationship, please also select Staff Member and Relationship from the list of fields.
sv: För att filtrera på medarbetare eller roll, välj också medarbetare och roll från listan av fält.

en: To find out more about this event, go to:
sv: För att få veta mer om arrangemanget, besök:

en: To include a dashlet report click "Configure Dashboard" and drag the desired dashlet from the "Available Dashlets" block to one of the columns (use the right column for a better fit).
sv: För att ta med en rapport som en kontroll på översikten, klicka på "Konfigurera översikten" och dra den önskade kontrollen från "Tillgängliga kontroller" till en av kolumnerna (välj den högra för bättre passform).

en: To remove temporary upload files (civicrm/upload folder), add <em>%1</em>
sv: För att ta bort temporära uppladdade filer (mappen civicrm/upload), lägg till <em>%1</em>

en: To search by specific location types (e.g. Home, Work...), select one or more options.
sv: För att söka via någon specifik adresstyp (t.ex hem, arbete, ...) välj ett eller flera alternativ.

en: To the user
sv: Till användaren

en: To use reCAPTCHA you must sign up at <a href="%1" target="_blank">Google's reCaptcha site</a> to get your public and private keys. Then enter both keys in <a href="%2">Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Misc (Undelete, PDFs, Limits, Logging, Captcha, etc.)</a>.
sv: För att använda reCAPTCHA behöver du skaffa ett konto på <a href="%1" target="_blank">Googles reCaptcha-sida</a> för att få din privata och publika nyckel. Ange sedan båda nycklarna på <a href="%2">Administrera &raquo; Systeminställningar &raquo; Övrigt</a>.

en: To view totals please select all of activity id, date and duration.
sv: För att se totala antal välj åtgärds-id, datum och varaktighet.

en: To:
sv: Till:

en: Today
sv: Idag

en: Token
sv: Symbol

en: Tokens may be included (%1).
sv: Symboler kan inkluderas (%1).

en: Tomorrow
sv: Imorgon

en: Top Margin
sv: Övre marginal

en: Top Padding
sv: Övre utfyllnad

en: Total
sv: Totalt

en: Total Amount
sv: Totalt belopp

en: Total Amount Paid
sv: Summa betalt

en: Total Cancelled Amount
sv: Totalt avbrutna inbetalningar

en: Total Contacts
sv: Totalt antal kontakter

en: Total Fee(s)
sv: Summa avgifter

en: Total Members
sv: Totalt antal medlemmar

en: Total No Pledges
sv: Totalt antal utfästelser

en: Total Number of Cases
sv: Totalt antal ärenden

en: Total Opens
sv: Totalt Öppnade

en: Total Paid
sv: Summa betalt

en: Total Participant(s) added to event: %1.
sv: Totalt antal deltagare som lagts till: %1.

en: Total Participants
sv: Totalt antal deltagare:

en: Total Participants : %1
sv: Totalt antal deltagare: %1

en: Total Payment
sv: Total betalning

en: Total Payments Made
sv: Totalt genomförda betalningar

en: Total Pledge Amount
sv: Totalt löftesbelopp

en: Total Pledge Amount should be greater than zero.
sv: Totalt belopp måstel vara större än noll.

en: Total Pledged
sv: Totalt Ställda

en: Total Pledges
sv: Totalt antal betalningsutfästelser

en: Total Price
sv: Totalt pris

en: Total Recipients:
sv: Totalt antal mottagare:

en: Total Reserve
sv: Total reservation

en: Total Row(s)
sv: Totalt rader

en: Total Rows
sv: Totalt antal rader

en: Total Selected Activities: %1
sv: Antal valda åtgärder: %1

en: Total Tax Amount
sv: Total moms

en: Total amount entered
sv: Totalt belopp inmatad

en: Total amount expected
sv: Totalt belopp förväntad

en: Total amount you would like to raise for this campaign.
sv: Totala beloppet du vill höja upp för den här kampanjen.

en: Total for amounts entered below does not match the expected batch total.
sv: Summan av beloppen som angivits nedan stämmer inte överens med bearbetningssatsens förväntade summa.

en: Total number of contact records created or modified during the import.
sv: Totalt antal kontakter som skapas eller ändrats under importen.

en: Total number of rows in the imported data.
sv: Totalt antal rader i det importerade datat.

en: Total rows (activity records) in uploaded file.
sv: Totalt antal rader (åtgärdsposter) i den uppladdade filen.

en: Total rows (membership records) in uploaded file.
sv: Rader totalt (medlemsuppgifter) i uppladdade filen.

en: Total rows (participant records) in uploaded file.
sv: Totalt antal rader (deltagarposter) i den uppladdade filen.

en: Total rows to be imported.
sv: totalt antal rader som kommer att importeras.

en: Total:
sv: Summa:

en: Totals
sv: Totalt

en: Totals (all types)
sv: Totalt (alla typer)

en: Totals Only
sv: Bara totalantal

en: Track Click Throughs
sv: Spåra klick

en: Track Click-throughs?
sv: Spåra länkklick?

en: Track Mailing?
sv: Spåra utskick?

en: Track Opens
sv: Spåra öppningar

en: Track Opens?
sv: Registrera läsningar?

en: Track Replies
sv: Spåra svar

en: Track Replies?
sv: Spåra svar?

en: Track URLs?
sv: Spåra URL:er

en: Track and Respond
sv: Spåra och svara

en: Track the number of times recipients click each link in this mailing.
sv: Spåra antalet gånger som en mottagare klickar på länkarna i detta utskick.

en: Track the number of times recipients open this mailing in their email software.
sv: Spåra antalet gånger mottagare öppnar utskicket i deras mailprogram.

en: Trackable Opens
sv: Spårbara öppningar

en: Trackable Replies
sv: Spårbara svar

en: Trackable URLs
sv: Spårbara länkar

en: Tracked Opens
sv: Spårade öppningar

en: Tracking
sv: Spårning

en: Transaction #
sv: Transaktions #

en: Transaction Date
sv: Transaktionsdatum

en: Transaction Fee
sv: Transaktionsavgift

en: Transaction ID
sv: Transaktions-ID

en: Transaction ID already exists in Database.
sv: Transaktions-ID finns redan i databasen.

en: Transaction ID must be unique within the database
sv: TransaktionsID måste vara unikt i databasen

en: Transactions
sv: Transaktioner

en: Try a different spelling or use fewer letters.
sv: Prova med en annan stavning eller använd färre bokstäver.

en: Type
sv: Typ

en: Type ID
sv: ID-typ

en: Type of Data
sv: Typ av data

en: URL Click-through tracking
sv: Länkspårning

en: URL for this Page
sv: URL för den här sidan

en: URL is not set for %1
sv: URL har inte angivits för %1

en: URL is not set for this payment processor
sv: URL:en har inte satts för denna betalningtjänst

en: URL of the location for uploaded image files.
sv: URL för uppladdade bilder.

en: URL to Logo Image
sv: URL till logotypsbild

en: URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.). Enable secure URLs.
sv: URL:er för att komma åt CiviCRM-resurser (CSS-, Javascript- och bildfiler t.ex). Aktivera användandet av säkra URL:er.

en: Un-subscribe Confirmation
sv: Bekräfta avsagd prenumeration

en: Unable to create InnoDB tables. MySQL InnoDB support is required for CiviCRM but is either not available or not enabled in this MySQL database server.
sv: Kunde inte skapa InnoDB-tabeller. InnoDB-stöd för MySQL krävs för CiviCRM, men ingen av dessa är tillgängliga eller aktiverade i MySQL-databasens server.

en: Unable to create temporary tables. This MySQL user is missing the CREATE TEMPORARY TABLES privilege.
sv: Kunde inte skapa temporära tabeller. Den här MySQL-användaren saknar privlegiet SKAPA TEMPORÄRA TABELLER.

en: Unable to create triggers. This MySQL user is missing the CREATE TRIGGERS  privilege.
sv: Kunde inte skapa utlösare. Den här MySQL-användaren saknar privilegiet SKAPA UTLÖSARE.

en: Unable to delete the '%1' Price Field - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions  or event templates.
sv: Kunde inte ta bort avgiftsfältet '%1' - det används för nuvarande av en eller flera aktiva arrangemang eller inbetalningssidor, inbetalningar eller arrangemangsmallar.

en: Unable to delete the '%1' Price Field Option - it is currently in use by one or more active events  or contribution pages or contributions.
sv: Det går inte att ta bort avgiftsfältsalternativet '%1' - det används för tillfället av en eller flera aktiva arrangemang, inbetalningssidor eller inbetalningar.

en: Unable to delete the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions or event templates.
sv: Kunde inte radera avgiftsstrukturen '%1' - den används av en eller flera aktiva arrangemang, inbetalningssidor, inbetalningar eller arrangemangsmallar.

en: Unable to disable the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events, contribution pages or contributions.
sv: Det gick inte att avaktivera avgiftsstrukturen '%1' - den används av ett eller flera aktiva arrangemang, inbetalningssidor eller inbetalningar.

en: Unable to extract the extension.
sv: Det gick inte att packa upp tillägget

en: Unable to file on case.
sv: Det gick inte att lägga till till ärendet.

en: Unable to load configuration file for the referenced case type: '%1' %2.
sv: Kunde inte läsa konfigurationsfil för den refererade ärendetypen: '%1' %2.

en: Unable to lock tables. This MySQL user is missing the LOCK TABLES privilege.
sv: Kunde inte låsa tabellerna. Den här MySQL-användaren saknar privilegiet LÅS TABELLER.

en: Unable to write to %1.<br />Is the location writable?
sv: Kunde inte skriva i %1. <br />Är målplatsen skrivbar?

en: Unbalanced transactions may be created if you delete the account of type: %1.
sv: Obalanserade överföringar kan skapas om du tar bort den här konto-typen: %1.

en: Uncheck this box if you want to HIDE the event Address on Event Information and Registration pages as well as on email confirmations.
sv: Avmarkera denna ruta om du vill inte vill visa arrangemangsadressen i arrangemangsinformation och i bekräftelsemail.

en: Unfortunately some of your options have now sold out for one or more participants.
sv: Tyvärr har några av de alternativ du valt sålt slut för en eller flera deltagare.

en: Unhold Email
sv: Avpausera e-post

en: Unhold Emails
sv: Avpausera e-post

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Uninstall "%1"?
sv: Avinstallera "%21"?

en: Uninstall Error
sv: Fel vid avinstallation

en: Uninstall Extension
sv: Avinstallera tillägg

en: Unique Click-throughs
sv: Unika länkklick

en: Unique Clicks
sv: Unika klick

en: Unique ID (OpenID)
sv: Unikt ID (OpenID)

en: Unique Invoice ID from system
sv: Unikt faktura ID från systemet

en: Unique Opens
sv: Unika Öppningar

en: Unique Replies
sv: Unika svar

en: Unique Tracked Opens
sv: Unika spårade öppningar

en: Unique Transaction ID
sv: Unikt transaktions-ID

en: Unit Price
sv: À-pris

en: Unit of Measure
sv: Längdenhet

en: Unit price.
sv: Á-pris.

en: Units
sv: Enheter

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown bounce type: Could not parse bounce email
sv: Okänd studstyp: Kan inte analysera studsat mejl

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Unopened/Hidden
sv: Oöppnade/gömda

en: Unreachable
sv: Inte nåbar

en: Unsaved Changes
sv: Osparade ändringar

en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumerationen

en: Unsubscribe Message
sv: Meddelande vid avslutande av prenumeration

en: Unsubscribe Requests
sv: Begäran om utträde

en: Unsubscribe via email
sv: Avsluta prenumeration via e-post

en: Unsubscribe via web page
sv: Avsluta prenumeration via webbsida

en: Unsupervised
sv: Oövervakad

en: Unsupported Field Type
sv: Ej Stödda Fält Typer

en: Unsupported action
sv: Handling som inte stöds

en: Untag Activities (remove tags)
sv: Ta bort etiketter från åtgärder

en: Untag Contacts (remove tags)
sv: Ta bort etiketter från kontakter

en: Upcoming
sv: Nästa

en: Upcoming 12 Months
sv: Nästa 12 månader

en: Upcoming 7 days
sv: Nästa 7 dagar

en: Upcoming Events
sv: Kommande arrangemang

en: Upcoming Month
sv: Nästa månad

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Activities
sv: Uppdatera åtgärder

en: Update Activity
sv: Uppdatera Altivitet

en: Update Available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Update Campaign
sv: Uppdatera kampanj

en: Update Contact Information
sv: Uppdatera kontaktinformation

en: Update Contact(s)
sv: Uppdatera Kontakt(er)

en: Update Contacts
sv: Uppdatera Kontakter

en: Update Contribution Status
sv: Uppdatera inbetalningsstatus

en: Update Contribution(s)
sv: Uppdatera inbetalning(ar)

en: Update Contributions
sv: Uppdatera inbetalningar

en: Update Grants
sv: Uppdatera anslag

en: Update Members(s)
sv: Uppdatera medlem(mar)

en: Update Memberships
sv: Uppdatera medlemskap

en: Update Participant Statuses
sv: Uppdatera deltagares status

en: Update Participant(s)
sv: Uppdatera deltagare

en: Update Payment Status
sv: Uppdatera betalningsstatus

en: Update Pending Contribution Status
sv: Uppdatera status för väntande inbetalning

en: Update Pending Status
sv: Uppdatera väntande status

en: Update Petition
sv: Uppdatera insamling

en: Update Report
sv: Uppdatera rapport

en: Update Response
sv: Uppdatera svar

en: Update Responses for All
sv: Uppdatera svar för allihopa

en: Update Smart Group
sv: Uppdatera smart grupp

en: Update Smart Group Counts
sv: Uppdatera antal i smarta grupper

en: Update Survey
sv: Uppdatera enkät

en: Update Template
sv: Uppdatera mall

en: Update existing Membership
sv: Uppdatera existerande medlemskap

en: Update existing contributions
sv: Uppdatera befintliga inbetalningar

en: Update field values for each Activities as needed. Click <strong>Update Activities</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first Activity and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
sv: Uppdatera värden i varje åtgärd vid behov. Klicka <strong>Uppdatera åtgärd</strong> nedan för att spara dina ändringar. För att sätta ett fält till samma värde för ALLA rader, mata in detta värde i den första raden och klicka sedan <strong>Kopieringsikonen</strong> (bredvid kolumnrubriken).

en: Update field values for each contact as needed. Click <strong>Update Contacts</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contact and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
sv: Uppdatera värden för varje kontakt efter behov. Klicka <strong>Uppdatera Kontakter</strong> nedan för att spara dina ändringar. För att sätta ett fält till samma värde för ALLA rader, mata in detta värde i den första raden och klicka sedan <strong>Kopieringsikonen</strong> (bredvid kolumnrubriken).

en: Update field values for each participant as needed. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first participation and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
sv: Ändra fältvärden enligt dina önskemål. För att sätta ett fält till samma värde för ALLA rader, mata in värdet på första raden och klicka på <strong>kopieringsikonen</strong> (bredvid kolumnrubriken).

en: Update multiple contacts
sv: Uppdatera flera kontakter

en: Update multiple participants
sv: Uppdatera flera deltagare

en: Update repeating %1
sv: Uppdatera återkommande %1

en: Update the matching contact
sv: Uppdatera matchande kontakt

en: Update the status for each participant individually, OR change all statuses to:
sv: Uppdatera status för varje deltagare individuellt, ELLER ändra allas status till:

en: Update this field mapping
sv: Uppdatera denna fältmatchning

en: Update this page with current statistics on the number of contacts in each smart group.
sv: Uppdatera denna sida för att få aktuell statistik över antalet kontakter i varje smart grupp.

en: Update your personal contact information
sv: Uppdatera din privata kontaktinformation

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Updated Fee(s)
sv: Uppdaterad avgift(er)

en: Updated Grant(s): %1 (Total Selected: %2)
sv: Uppdaterade anslag: %1 (Totalt valda: %2)

en: Updated personal campaign page
sv: Uppdaterade den privata kampanjsidan

en: Updates Saved
sv: Uppdateringar sparades

en: Updates pending event participant statuses based on time
sv: Uppdaterar väntande arrangemangsdeltagares status baserat på tid

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: Upgrade CiviCRM from v %1 To v %2
sv: Uppgradera CiviCRM från v %1 till v %2

en: Upgrade CiviCRM to Version %1
sv: Uppgradera CiviCRM till Version %1

en: Upgrade DB to %1: SQL
sv: Uppgradera databas till %1: SQL

en: Upgrade Documentation
sv: Uppgraderingsdokumentation

en: Upgrade Now
sv: Uppgradera nu

en: Upload CSV File
sv: Ladda upp kommaseparerade data

en: Upload Content
sv: ladda upp innehåll

en: Upload Data
sv: Ladda upp data

en: Upload Data File
sv: Ladda upp datafil

en: Upload HTML Message
sv: Ladda upp HTML-meddelande

en: Upload TEXT Message
sv: ladda upp textmeddelande

en: Upload a photo or icon that you want to be displayed when viewing this contact.
sv: Ladda upp ett foto eller ikon som ska visas när denna kontakt visas.

en: Upload from my computer
sv: Ladda upp från min dator

en: Upload or Compose On-screen
sv: Ladda upp eller komponera via webbläsaren

en: Urgent
sv: Brådskande

en: Url Homepage
sv: Url Hemsida

en: Url Tracking
sv: Spårning av länkklick

en: Url already exists in Database.
sv: URL:en finns redan i databasen.

en: Usage
sv: Användning

en: Use (create mode)
sv: Använd profil (ny)

en: Use <strong>&#37;</strong> wildcard(s) for partial matches. EXAMPLE: Enter 'Volunteer&#37;' as your Activity Type to match any activity whose type is 'Volunteer' + any other words (e.g. Volunteer for Open House).
sv: Använd jokertecknet <strong>&#37;</strong> för att ange delar av sökvillkoret. EXEMPEL: mata in 'Frivillig&#37;' som åtgärdstyp för att hitta alla åtgärder vars typ börjar på 'Frivillig' och fortsätter med godtycklig text (t.ex 'Frivillig på öppet hus').

en: Use <strong>Find Groups</strong> to search by group name, type and visibility.
sv: Använd <strong>Sök grupper</strong> för att söka efter grupper via namn, typ eller synlighet.

en: Use <strong>Word Replacements</strong> to change all occurrences of a word or phrase in CiviCRM screens (e.g. replace all occurences of 'Contribution' with 'Donation').
sv: Använd <strong>Ordersättningar</strong> för att ändra samtliga förekomster av ett ord eller fras på alla sidor i CiviCRM (t.ex byta ut användning av "Inbetalning" till "Donation").

en: Use Address Elements
sv: Använd adresselement

en: Use Complete Address
sv: Använd komplett adress

en: Use Custom Field Sets to add logically related fields for a specific type of CiviCRM record (e.g. contact records, contribution records, etc.).
sv: Använd anpassade fältgrupper för att lägga till sammanhörande fält för en viss typ av CiviCRM post (t.ex. kontakter, inbetalningar etc.).

en: Use DedupeRule
sv: Använd duplikatelimineringregel

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create 'smart' groups based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
sv: Använd grupper för att organisera kontakter (t.ex dessa kontakter ingår i vår 'styrelse'). Du kan också skapa 'smarta' grupper baserade på sökbara kriterier och villkor (t.ex denna grupp består av alla personer i databasen som bor på ett speciellt ställe).

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create <strong>smart groups</strong> based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
sv: Använd grupper för att organisera kontakter (t.ex personer som är med i styrelsen). Du kan också skapa <strong>smarta grupper</strong> baserade på egenskaper på kontakterna (t.ex grupper som består av all personer i registret som bor i en speciell stad).

en: Use Location
sv: Använd plats

en: Use Profile-Create Mode
sv: Använd profil för att skapa

en: Use Rule
sv: Använd regel

en: Use Saved Field Mapping
sv: Använd en sparad fältmatchning

en: Use Shopping Cart Style Event Registration
sv: Använd kundvagn för arrangemangsanmälningar

en: Use Street Address
sv: Använd gatuadress

en: Use Template
sv: Använd mall

en: Use a confirmation screen?
sv: Använd bekräftelsesida?

en: Use a token in the Subject when you are sending mail to a number of recipients and want to include their name and / or other values from their contact record automatically in the subject line.
sv: Använd en symbol i ämnesraden när du skickar mail till flera mottagare och t.ex vill ha med deras namn eller andra värden från deras kontaktpost automatiskt i ämnesraden.

en: Use another contact's address
sv: Använd en annan kontakts adress

en: Use default image
sv: Använd standardbild

en: Use existing location
sv: Använd befintlig plats

en: Use existing result set
sv: Använd existerande sökresultat

en: Use for Bulk Mail
sv: Använd för utskick

en: Use the <a href="%1">Multi-value Custom Data Import tool</a> to import data into multiple record custom fields (contact records must already exist).
sv: Använd <a href="%1">importguiden för fler-värda anpassade data</a> för att importera data till flera anpassade fält (kontaktposterna måste redan finnas).

en: Use the links below to configure or modify the global settings for CiviCRM for this site. Refer to the %1 for details on settings and options.
sv: Använd länkarna nedan för att konfigurera eller ändra CiviCRM:s globala inställningar för den här installationen. Konsultera %1 för mer information om inställningar och alternativ.

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten discounted event fees for each discount set. <strong>Don't forget to click 'Save' when you are finished.</strong>
sv: Använd tabellen nedan för att ange beskrivningar och belopp för upp till 10 rabatterade avgiftsnivåer. <strong>Glöm inte att trycka 'Spara' när du är klar.</strong>

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten event fee levels. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed. You can also configure one or more sets of discounted fees by checking "Discounts by Signup Date" below.
sv: Använd tabellen nedan för att ange beskrivning och belopp för upp till 10 avgiftsnivåer. Dessa kommer att presenteras som radio-knappar där bara ett alternativ kan väljas. Både beskrivning och belopp kommer att visas. Du kan också konfigurera en eller flera rabatterade avgiftsnivåer genom att markera "Rabatter efter anmälningsdatum" nedan.

en: Use this checklist to review and complete configuration tasks for your site. You will be redirected back to this checklist after saving each setting. Settings which you have not yet reviewed will be <span class="status-overdue">displayed in red</span>. After you have visited a page, the links will <span class="status-pending">display in green</span>  (although you may still need to revisit the page to complete or update the settings). You can access this page again from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu at any time.
sv: Använd den här checklistan för att granska och komplettera konfigurationen av din webbplats. Du kommer tillbaka till denna checklista efter varje att du sparat en inställning. Inställningar som du inte har granskat än <span class="status-overdue">visas i i rött</span>. Efter att du granskat inställningen <span class="status-pending">visas i grönt</span>, men du kan förstås fortfarande återbesöka och ändra inställningarna. Du hittar den här sidan från menyn <a href="%1">Administrera</a> när som helst.

en: Use this field to limit/end the repetition of the %1.
sv: Använd detta fält för att avsluta repetitionen av %1.

en: Use this field to store a description of how/why this contact was added to the database. This field is usually auto-filled when a contact is created from a public form i.e. Event Registration.
sv: Använd det här fältet för att beskriva hur/varför kontakten lagts till i databasen. Normalt fylls detta i automatiskt när en kontakt skapas från ett formulär, t.ex en arrangemangsregistrering.

en: Use this field to store a unique identifier. This is generally used to link contacts with records in a related or legacy application. When migrating data from another system, import the unique contact identifier from the old system to this field. You can then use it to match imported contributions and other transactional data to the corresponding contact record.
sv: Använd detta fält för att lagra en unik identifierare. Denna används normalt för att länka kontakter med poster i andra system. När du migrerar data från ett annat system, importera de unika identifierarna från det gamla systemet till detta fält. Då kan du använda detta fält för att matcha andra typer av importerade objekt eller transaktioner till rätt kontaktpost.

en: Use this filter to limit search results to relationships where the related contacts are part of a specific group or groups. For example, you might want to find all individuals who are employees ('Employee of' relationship type) of organizations which are in your 'Corporate Sponsors' group.
sv: Använd det här filtret för att begränsa sökningen till relationer där målkontakten, kontakten som relationen går till, finns i en specific grupp eller grupper. Till exempel kan du hitta alla personer som är anställda på ('Anställd på'-relationen) organisationer som finns i gruppen 'Företagssponsorer'.

en: Use this form to Add new Survey. You can create a new Activity type, specific to this Survey or select an existing activity type for this Survey.
sv: Använd det här formuläret för att lägga till en undersökning. Du kan skapa en ny typ av aktivitet specificerad till den här undersökningen eller välja en existerande typ av aktivitet för den här undersökningen.

en: Use this form to add or edit re-usable message templates.
sv: Använd detta formulär för att lägga till eller ändra på återanvändbara meddelandemallar.

en: Use this form to configure the location and optional contact information for the event. This information will be displayed on the Event Information page. It will also be included in online registration pages and confirmation emails if these features are enabled.
sv: Använd detta formulär för att ställa in plats och eventuellt kontaktinformation för arrangemanget. Denna information kommer att visas på arrangemangets informationssida. Det kommer också att finns med på webbanmälningssidorna och i bekräftelsemejl om dessa funktioner är påslagna.

en: Use this form to edit the title and group-level help for a set of Price fields.
sv: Använd det här formuläret för att redigera rubrik och hjälptexter för avgiftsfälten.

en: Use this form to find Grant(s) by Contact name, Grant Status, Grant Type, Total Amount , etc .
sv: Använd detta formulär för att hitta anslag via kontakt, status, typ, belopp mm.

en: Use this form to record received payments for 'pay later' online contributions, membership signups and event registrations. You can use the Transaction ID field to record account+check number, bank transfer identifier, or other unique payment identifier.
sv: Använd det här formuläret för att registrera mottagna betalningar för inbetalningar med efterhandsbetalning, medlemskaps- och arrangemangsanmälningar. Du kan använda fältet transaktions-id för att ange konto, checknummer, banköverföringsid eller annan unik information för betalningen.

en: Use this screen to configure default formats for date display and date input fields throughout your site. Settings use standard POSIX specifiers. New installations are preconfigured with standard United States formats. You can override this default setting and define the range of allowed dates for specific field types at <a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Date Preferences</a>
sv: Här kan du ändra inställningarna för hur datum normalt skall visas och matas in. Inställningarna använder POSIX-standard för formaten. Nya installationer har för-konfigureras med amerikanska format. Du kan överrida standardinställningarna och definiera gränser för tillåtna datum för specifika fälttyper genom att gå till <a href="%1">Administrera > Anpassa information och skärmsidor > Datuminställningar</a>

en: Use this search
sv: Använd denna sökning

en: Use this utility to upgrade your CiviCRM database from %1 to %2.
sv: Använd detta verktyg för att uppgradera din CiviCRM-databas från %1 till %2.

en: Used For
sv: Används för

en: Used For?
sv: Används för?

en: User Dashboard Options
sv: Alternativ för kontrollpanelen

en: User ID
sv: Användar-ID

en: User Link
sv: Användarlänk

en: User Name
sv: Användarnamn

en: User Name Label
sv: Etikett för användarnamn

en: User Record
sv: Användarinformation

en: User and User Admin Only
sv: Enbart användare och användaradmin

en: User-defined Profile
sv: Användardefinierad profil

en: User-defined Profiles
sv: Användardefinierade profiler

en: User-driven Messages
sv: Användar-drivna meddelanden

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username is not set for this payment processor
sv: Användarnamn har inte angivits för denna betalningstjänst

en: Users and Permissions
sv: Användare och behörigheter

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing Participant Status.
sv: Användare kommer inte längre att kunna välja detta värde när de ändrar eller lägger till ny deltagarstatus.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing contact locations.
sv: Användare kommer inte längre att kunna välja detta värde när de ändrar eller lägger till nya kontaktplatser.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing relationships between contacts.
sv: Användare kommer inte längre att kunna välja detta värde när de ändrar relationer mellan kontakter.

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing transaction pages.
sv: Användare kommer inte längre att kunna välja detta värde när de ändrar transaktionssidor

en: Users with appropriate permissions can add this report to their dashboard.
sv: Användare med tillräcklig behörighet kan lägga denna rapport på sin kontrollpanel.

en: Using Field Mapping: %1
sv: Använder fältmatchning: %1

en: VERP Separator
sv: VERP-skiljetecken

en: Valid Rows
sv: giltiga rader

en: Validate & Process the Batch
sv: Validera och bearbeta bearbetningssatsen

en: Value
sv: Värde

en: Value Saved
sv: Värdena sparade

en: Value must be an integer.
sv: Värdet måste vara ett heltal.

en: Value should be a positive number
sv: Värdet bör vara positivt

en: Verify SSL Certificates
sv: Verifiera SSL-certifikat

en: Verify SSL Certs
sv: Verifiera SSL-certifikat

en: Verify email address to opt out:
sv: Kontrollera e-postadressen att avböja för:

en: Verify the content and formatting looks consistent across various email clients.
sv: Kontrollera att innehåll och formatering är konsekvent i olika mailläsare.

en: Version information missing in civicrm codebase.
sv: Versionsinformation fattas i CiviCRM:s programkod.

en: Version information missing in civicrm database.
sv: Versionsinformation fattas i CiviCRM:s databas.

en: Version reporting and alerts, reCAPTCHA configuration and attachments.
sv: Versionskontroll och annonsering nya versioner, reCAPTCHA-konfiguration och bilagor.

en: Vertical Spacing
sv: Vertikalt radavstånd

en: View
sv: Visa

en: View Activity
sv: Visa åtgärd

en: View Activity History URL
sv: Visa åtgärdshistorikens URL

en: View Activity Record
sv: Visa åtgärdspost

en: View All Reports
sv: Visa alla rapporter

en: View Case
sv: Visa ärende

en: View Change Log
sv: Läs ändringslogg

en: View Comment
sv: Visa kommentar

en: View Contact
sv: Visa Kontakt

en: View Contact Dashboard
sv: Visa kontaktpanelen

en: View Contact Details
sv: Visa kontaktdetailer

en: View Contact Record
sv: Visa kontakt information

en: View Contact Summary for this Contact
sv: Visa sammanfattning för den här kontakten

en: View Contact Summary for this Contact.
sv: Visa kontaktsammanfattning för den här kontakten.

en: View Contact URL
sv: Visa kontakt URL

en: View Contact details for this contact.
sv: Visa kontaktdetailer för den här kontakten

en: View Contribution
sv: Visa inbetalning

en: View Contribution Details for this Contact.
sv: Visa inbetalningsinformation för den här kontakten.

en: View Contribution URL
sv: Visa URL för inbetalningen

en: View Contribution details for this contact
sv: Visa detaljerad inbetalningsinformation för den här kontakten

en: View Contribution from
sv: Visa inbetalning från

en: View Default
sv: Visa standard

en: View Details of Case.
sv: Visa detaljer om ärendet.

en: View Details of this Contribution.
sv: Visa detaljer avseende denna inbetalning.

en: View Event Income Details for this Event
sv: Visa detaljerade arrangemangsintäkter för detta arrangemang

en: View Event Participants For this Event
sv: Visa deltagare på detta arrangemang

en: View Event Registration for
sv: Visa arrangemangsanmälan för

en: View Grant
sv: Visa anslag

en: View Job Log
sv: Visa logg

en: View Log (all jobs)
sv: Visa logg (för alla jobb)

en: View Mailing
sv: Visa utskick

en: View Mailing Report
sv: Visa utskicksrapport

en: View Membership
sv: Visa Medlemskap

en: View Membership URL
sv: Visa medlemskaps-URL

en: View Membership for
sv: Visa medlemskap för

en: View Note
sv: Visa anteckning

en: View Only
sv: Visa endast

en: View Only?
sv: Enbart visning?

en: View Option
sv: Visa val

en: View Page
sv: Visa sida

en: View Participant
sv: Visa deltagare

en: View Participant Record for this Contact.
sv: Visa deltagarposter för denna kontakt.

en: View Participant URL
sv: URL för att visa deltagare

en: View Participation
sv: Visa deltagande

en: View Payment
sv: Visa betalning

en: View Pledge
sv: Visa betalningsutfästelse

en: View Price Option
sv: Visa avgiftsalternativ

en: View Primary
sv: Visa Primär

en: View Primary member record
sv: Visa primär medlemspost

en: View Profile Details
sv: Visa profildetaljer

en: View Relationship
sv: Visa relation

en: View Relationship Type
sv: Visa Relationstyp

en: View Selected Contacts
sv: Visa valda kontakter

en: View Survey Report
sv: Visa enkätrapport

en: View System Default Message Template
sv: Visa systemets standard meddelandemall

en: View activity
sv: Visa åtgärder

en: View activity details
sv: Visa aktivitetsdetaljer

en: View all events for this contact
sv: Visa kontaktens alla arrangemang

en: View all grants
sv: Visa alla godkännanden

en: View all memberships for this contact
sv: Se alla medlemskap för den här kontakten

en: View all results for activities
sv: Visa alla resultat för åtgärder

en: View all results for cases
sv: Visa alla resultat för ärenden

en: View all results for contacts
sv: Visa alla resultat för kontakter

en: View all results for contributions
sv: Visa alla resultat för inbetalningar

en: View all results for memberships
sv: Visa alla resultat för medlemskap

en: View all results for participants
sv: Visa alla resultat för deltagare

en: View and Edit Custom Fields
sv: Visa och redigera anpassade fält

en: View and Edit Fields
sv: Visa och redigera fält

en: View and Edit Price Fields
sv: Visa och redigera avgiftsfält

en: View complete event information.
sv: Visa fullständig information om arrangemanget.

en: View complete message
sv: Visa hela meddelandet

en: View contact
sv: Visa kontakt

en: View contact record
sv: Visa kontaktposten

en: View contact summary
sv: Visa kontaktsammandrag

en: View contribution details for this individual
sv: Visa detaljerad inbetalningsinformation för den här personen

en: View contributor contact record
sv: Visa inbetalarens kontaktdata

en: View current revision
sv: Visa aktuell revision

en: View details for this update
sv: Visa detaljer om denna uppdatering

en: View displays CiviCRM Activities
sv: Vyn visar CiviCRM´s registrerade åtgärder

en: View displays CiviCRM Contacts, of people, organizations, etc.
sv: Vyn visar kontakter för CiviCRM, folk, organisationer, etcetera.

en: View displays CiviCRM Contributions, with relation to contacts.
sv: Visar CiviCRM-inbetalningar kopplade till kontakter.

en: View displays CiviCRM Events
sv: Vyn visar CiviCRM arrangemang

en: View displays CiviCRM Mailing Results.
sv: Vyn visar resultat från CiviCRM Utskick.

en: View displays CiviCRM Memberships, with connection to contacts.
sv: Visa vyer för CiviCRM Medlemskap, i samband med kontakter

en: View displays CiviCRM Participants, often in conjunction with Event Filters
sv: Vyn visar CiviCRM Deltagare, ofta i samband med filtrering av arrangemang

en: View displays CiviCRM Relationships, with connection to contacts.
sv: Vyn visar CiviCRM Förhållanden, i anslutning till kontakter.

en: View event info page
sv: Visa informationssidan om arrangemanget

en: View fullscreen
sv: Visa i fullskärm

en: View issues and report bugs.
sv: Söka och rapportera fel.

en: View memberships
sv: Visa medlemskap

en: View or Edit Fields for this Profile
sv: Visa eller redigera fält för den här profilen

en: View page
sv: Visa sida

en: View primary member contact summary
sv: Visa primär medlems kontaktsammandrag

en: View related contribution
sv: Visa relaterad inbetalning

en: View results
sv: Visa resultat

en: View the Dedupe Exceptions
sv: Visa undantag från duplikateliminering

en: View the Event Information page as it will be displayed to site visitors.
sv: Visa arrangemangsinformationssidan så som den kommer att synas för besökare.

en: View the system default for this workflow message template
sv: Granska systemets standardmall för detta meddelande

en: View this contribution.
sv: Visa denna inbetalning.

en: View this revision of the activity record.
sv: Visa denna version av åtgärdsposten.

en: View/Add Transactions to Batch
sv: Se/Lägg till transaktioner till sats

en: Viewing Contacts
sv: Visa flikar

en: Viewing Smart Groups
sv: Visa smarta grupper

en: Viewing and Editing Contacts
sv: Visa och Redigera Kontakter

en: Views integration settings
sv: Visa integrationsinställningarna

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Visible
sv: Synlig

en: Voicemail
sv: Röstbrevlåda

en: Volunteer
sv: Frivillig

en: Vote
sv: Rösta

en: Vote Cancelled.
sv: Omröstning avbruten.

en: Vote Recorded.
sv: Rösten insamlad.

en: Voted?
sv: Röstat?

en: WARNING: Are you sure you want to delete mapping '<b>%1</b>'?
sv: VARNING: Är du säker att du vill ta bort mappningen '<b>%1</b>'?

en: WARNING: Are you sure you want to delete the attached file?
sv: VARNING: Är du säker på att du vill ta bort bilagan?

en: WARNING: Are you sure you want to revert the below changes?
sv: VARNING: Är du säker på att du vill återställa ändringarna nedan?

en: WARNING: Deleting this Participant Status will remove all of its settings.
sv: VARNING: Om du tar bort denna deltagarstatus tar du också bort alla dess inställningar.

en: WARNING: Deleting this Payment Processor may result in some transaction pages being rendered inactive.
sv: VARNING: Om du tar bort denna betalningsmotor så kan en del sidor för betalning bli oanvändbara.

en: WARNING: Deleting this batch will result in the loss of all data entered for the batch.
sv: VARNING: Om en bearbetningssats tas bort så kommer alla data som matats in i satsen försvinna.

en: WARNING: Deleting this custom field option will result in the loss of all related data.
sv: VARNING: Om du tar bort detta anpassade alternativ kommer också alla relaterade data att försvinna.

en: WARNING: Deleting this custom field set will result in the loss of all '%1' data.
sv: VARNING: Om du tar bort denna anpassade fältuppsättning kommer också alla data av typen '%1' att försvinna.

en: WARNING: Deleting this custom field will result in the loss of all '%1' data. Any Profile form and listings field(s) linked with '%1' will also be deleted.
sv: VARNING: Om du tar bort detta anpassade fält kommer all '%1'-data att försvinna. Alla profilformulär och listfält länkade till '%1' kommer också att tas bort.

en: WARNING: Deleting this option gruop will result in the loss of all records which use the option.
sv: VARNING: Om du tar bort denna alternativgrupp kommer du att förlora alla poster som använder den.

en: WARNING: Deleting this option will remove this ACL Role Assignment.
sv: VARNING: om du tar bort detta alternativ så försvinner dessa tilldelningen av denna ACL-roll.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all %1 related records which use the option.
sv: VARNING: Om du tar bort detta alternativ kommer du att förlora alla poster relaterade till %1 som använder det.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Relationship records of this type.
sv: VARNING: Om du tar bort detta alternativ kommer du att förlora alla relationer av denna typ.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Report related records which use the option. This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Do you want to continue?
sv: VARNING: Tar du bort det här alternativet kommer det att leda till förlusten av alla Rapport relaterade poster som använder alternativet. Detta kan innebära förlust av en betydande mängd av uppgifter, och åtgärden kan inte ångras. Vill du fortsätta?

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all data.
sv: VARNING: Tar du bort det här alternativet kommer det att resultera i förlusten av all data.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all location type records which use the option.
sv: VARNING: Om du tar bort detta alternativ kommer du att förlora alla poster som använder denna platstyp.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all membership records of this status.
sv: VARNING: Raderar du detta alternativ kommer det att resultera i att all medlemskapsposter av denna typ försvinner.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all membership records of this type.
sv: VARNING: Raderar du detta alternativ kommer det att resultera i att all medlemskapsposter av denna typ försvinner.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of mail settings data.
sv: VARNING: Om du tar bort detta alternativ kommer du att förlora data för e-postinställningar.

en: WARNING: Deleting this pledge will also delete any related pledge payments.
sv: VARNING: Om du tar bort denna betalningsutfästelse så kommer även relaterade inbetalningar att raderas.

en: WARNING: Deleting this price field will result in the loss of all '%1' data.
sv: VARNING: VARNING: Tar du bort det här avgiftsfältet kommer det att resultera i förlust av all '%1' data.

en: WARNING: Deleting this price set will result in the loss of all '%1' data.
sv: VARNING: Tar du bort den här avgiftsstrukturen kommer det att resultera i förlust av all '%1' data.

en: WARNING: Deleting this registration will result in the loss of related payment records (if any).
sv: VARNING: Om du tar bort denna anmälan kommer också relaterade inbetalningar (om några) att tas bort.

en: WARNING: Do NOT use spaces in the Location Name.
sv: VARNING: Använd inte blanktecken i platsnamnet.

en: WARNING: Many option groups are used programatically and values should be added or modified with caution.
sv: VARNING: Många alternativgrupper används programatiskt och värden bör läggas till och ändras med försiktighet.

en: WARNING: Once a rule is marked as reserved it can not be deleted and the fields and weights can not be modified.
sv: VARNING: När en regel väl är skyddad kan den inte tas bort och fälten och deras vikt kan inte ändras.

en: WARNING: The duplicate contact record WILL BE DELETED after the merge is complete.
sv: VARNING: Den duplicerade kontaktposten KOMMER ATT RADERAS efter att sammanslagningen har gjorts.

en: WARNING: Uninstalling this extension might result in the loss of all records which use the extension.
sv: VARNING: Om du avinstallerar det här tillägget kommer du kanske att förlora alla data som hör till tillägget.

en: WARNING: You are about to delete the Label Format titled <strong>%1</strong>.
sv: VARNING: Du håller på att ta bort adressetikettformatet <strong>%1</strong>.

en: WARNING: You are about to delete the PDF Page Format titled <strong>%1</strong>.
sv: VARNING: Du håller på att ta bort sidformatet <strong>%1</strong>.

en: WYSIWYG Editor
sv: Redigerare för WYSIWYG

en: Wait List Confirmation
sv: Väntlistebekräftelse

en: Waiting
sv: Väntar

en: Waitlist Enabled
sv: Tillåt väntelista

en: Waitlist Message
sv: Meddelande för väntelista

en: Waitlist Text
sv: Text för väntelista

en: Waitlisted:
sv: På väntelista:

en: Waitlisting Statuses
sv: Status för väntelista

en: Warning:
sv: Varning:

en: Warning: Debug is enabled in <a href="%1">system settings</a>. This should not be enabled on production servers.
sv: Varning: Felsökning har aktiverats i <a href="%1">systeminställningarna</a>. Detta bör bara användas på installationer som används för utveckling.

en: Warning: Deleting this event template will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
sv: Varning: Om du tar bort denna arrangemangsmall kommer också relaterade anmälningssidor och avgiftskonfigurationer att tas bort.

en: Warning: Deleting this event will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
sv: Varning: Om du tar bort detta arrangemang kommer också relaterade anmälningssidor och avgiftskonfigurationer att tas bort.

en: Warning: This functionality is currently in beta stage. Consider backing up your database before using it. Click "Cancel" to return to the "edit custom field" form without making changes.
sv: Varning: denna funktion är i beta-stadie. Fundera starkt på att ta en säkerhetskopia på din databas innan du använder den. Tryck på "Avbryt" för att komma tillbaka till "Redigera anpassade fält" utan att göra några ändringar.

en: We are not able to install the software. Please <a href="#requirements">see below</a> for details.
sv: Det gick inte att installera programvaran. Var vänlig <a href="#requirements">se nedan</a> för mer information.

en: We can't load the requested web page due to an incomplete link. This can be caused by using your browser's Back button or by using an incomplete or invalid link.
sv: Vi kan inte ladda den begärda hemsidan på grund av en inkomplett länk. Det här kan ha orsakats av att webbläsarens Tillbaka-knapp användes eller så användes en inkomplett eller ogiltig länk.

en: We could not find a contact id.
sv: Kontaktens ID kunde inte hittas.

en: We could not found respondent for this survey to release.
sv: Vi kunde inte hitta svarande för den här undersökningen att släppa.

en: We could not move the uploaded file %1 to the upload directory %2. Please verify that the 'Temporary Files' setting points to a valid path which is writable by your web server.
sv: Kunde inte flytta den uppladdade filen %1 till uppladdningsmappen %2. Kontrollera att inställningen 'Tillfälliga filer' pekar på en mapp som din webbserver kan skriva i.

en: We detected a cycle which we cant handle. aborting
sv: Vi upptäckte en cykel som inte kan hanteras. Avbryter

en: We had a problem processing your subscription request for %1. You have tried to subscribe to a private group and/or we encountered a database error. Please contact the site administrator.
sv: Ett problem uppstod vid behandlingen av din prenumeration på %1. Du har försökt att prenumerera på en privat grupp och/eller ett databasproblem uppstod. Vänligen kontakta webbplatsens administratör.

en: We have integrated KCFinder with CKEditor and TinyMCE, which enables user to upload images. Note that all the images uploaded using KCFinder will be public.
sv: KCFinder är integrerad med CKEditor och TinyMCE. Användare kan därmed ladda upp bilder. Alla bilder uppladdade med KCFinder kommer att vara åtkomliga från nätet om man har deras adress.

en: We have integrated KCFinder with CKEditor and TinyMCE. This allows a user to upload images. All uploaded images are public.
sv: KCFinder är integrerad med CKEditor och TinyMCE. Användare kan därmed ladda upp bilder. Alla bilder uppladdade med KCFinder kommer att vara åtkomliga från nätet om man har deras adress.

en: We have reset the COUNTED flag to false for the event participant status 'Pending from incomplete transaction'. This change ensures that people who have a problem during registration can try again.
sv: Vi har satt flaggan RÄKNAD till falskt för deltagarstatus "Väntar på komplettering av avbruten anmälan". Detta göra att personer som har problem med anmälningen kan försöka flera gånger.

en: We recommend that you save a copy of the your customized Text and HTML message content to a text file before reverting so you can combine your changes with the system default messages as needed.
sv: Vi rekommenderar att du spara en kopia på dina anpassade text- och HTML-meddelandemallar i textfiler innan du återställer till standardversionerna så att du kan granska och kombinera dina ändringar med ändringarna i standardmallarna om du behöver.

en: We were unable to process your payment at this time. Please try again later.
sv: Det gick inte att hantera din betalning just nu. Var vänlig att prova senare.

en: We will record your initial pledge payment when we receive it from you. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
sv: Vi kommer att registrera din första inbetalning enligt din betalningsutfästelse när vi får den från dig. Du kommer att kunna ändra eller avboka framtida inbetalningar när som helst genom att logga in på ditt konto eller kontakta oss på %1.

en: Web
sv: Webb

en: Web Service URL
sv: URL till webbtjänsten

en: Webserver config
sv: Webbserverns konfiguration

en: Website
sv: Hemsida

en: Website Type
sv: Webbplatstyp

en: Website URL
sv: Hemsidans adress

en: Week
sv: Vecka

en: Week %week
sv: Vecka%vecka

en: Week prior to previous week
sv: Veckan före förra

en: Weekly
sv: Varje vecka

en: Weight
sv: Vikt

en: Weight Threshold to Consider Contacts 'Matching':
sv: Viktad tröskel för när kontakter ska anses 'matcha' varann:

en: Weight controls the order in which PDF Page Formats are displayed <br />in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers <br />are displayed ahead of higher numbers.
sv: Vikten bestämmer ordningen som de olika sidformaten visas<br /> i vallistor. Ange ett positivt eller negativt heltal. Lägre nummer<br /> visas före högre nummer.

en: Weight controls the order in which fields are displayed in a group. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
sv: Sorteringen anger i vilken ordning fälten visas inom en grupp. Ange ett positivt eller negativt heltal - lägre tal visas före de fält som har högre.

en: Weight controls the order in which profiles are presented when more than one profile is included in User Registration or My Account screens. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
sv: Sorteringen anger i vilken ordning profiler visas när fler än en profil är inkluderad i en användarregistrering eller på sidan med användarens konto. Ange ett positivt eller negativt heltal - lägre tal visas före de fält som har högre.

en: Weight must be integer
sv: Vikten måste vara ett heltal

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome %1
sv: Välkommen %1

en: Welcome Message
sv: Välkommen-meddelande

en: Welcome to your Home Dashboard
sv: Välkommen till din kontrollpanel

en: Welcome. Your subscription to the %1 mailing list has been activated.
sv: Välkommen till utskickslistan %1! Din prenumeration har aktiverats.

en: What URL was clicked
sv: Vilken URL klickades det på

en: What day in the contribution will the debit occur
sv: Vilken dag i inbetalningen kommer debit inträffa

en: What to do upon duplicate match
sv: Vad ska hända vid duplikat

en: What types of record(s) can this tag be used for?
sv: Vilka typer av poster kan denna etikett användas för?

en: When
sv: När

en: When did this contact first become a member?
sv: När blev den här kontakten först medlem?

en: When does this status begin? EXAMPLE: <strong>New</strong> status begins at the membership 'join date'.
sv: När inleds denna status? EXEMPEL: Statusen <strong>Ny</strong> börjar vid medlemskapets 'påbörjadedatum'.

en: When enabled, "empowered by CiviCRM" is displayed at the bottom of public forms.
sv: När den här funktionen är aktiverad visas "Drivs av CiviCRM" på publika formulär.

en: When enabled, statistics about your CiviCRM installation are reported anonymously to the CiviCRM team to assist in prioritizing ongoing development efforts. The following information is gathered: CiviCRM version, versions of PHP, MySQL and framework (Drupal/Joomla/standalone), and default language. Counts (but no actual data) of the following record types are reported: contacts, activities, cases, relationships, contributions, contribution pages, contribution products, contribution widgets, discounts, price sets, profiles, events, participants, tell-a-friend pages, grants, mailings, memberships, membership blocks, pledges, pledge blocks and active payment processor types.
sv: När denna funktionalitet är aktiverad skickas statistik om din CiviCRM-installation anonymt till CiviCRM-teamet för att hjälpa till at prioritera den fortsatta utvecklingen. Följande information samlas: CiviCRM-version, PHP- och MySQL-version, CMS-system (Joomla eller Drupal) och standardspråk. Antal (men inga faktiska data) av följande informationstyper skickas: kontakter, åtgärder, ärenden, relationer, inbetalningar, inbetalningssidor, inbetalningsprodukter, inbetalningswidgets, rabatter, avgiftsstrukturer, profiler, arrangemang, deltagare, berätta-för-en-vän-sidor, stipendier, utskick, medlemskap, medlemskapsblock, utfästelser, utfästelseblock och aktiva betalningsmotorer.

en: When enabled, this event will be included in iCalendar feeds and displayed on your site's "Upcoming Events" block.
sv: När ett arrangemang har satts som publikt kommer det med i iCalendar-flöden och visas i "Kommande arrangemang" på din webbplats.

en: When migrating a site to a new server, the paths and URLs of your CiviCRM installation may change.
sv: Om du flyttar din CiviCRM-installation till en annan server kan sökvägar och URL:er komma att ändras.

en: When reCAPTCHA is enabled for a profile form, anonymous users are required to read an image with letters and numbers and enter the value in a field. This helps prevent abuse by automated scripts.
sv: När reCAPTCHA är aktiverat för ett profil-formulär måste anonyma besökare skriva in de bokstäver och siffror som finns i en bild, i ett fält. Det avvärjer illvillig användning via automatiserade skript eller program.

en: When registering for multiple events all events must use the same payment processor.
sv: När du registrerar dig för flera arrangemang måste du använda samma betalningssätt för samtliga arrangemang.

en: When this Event is active, create front-end links to the Event Information page using the Menu Manager. Select <strong>Event Info Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
sv: Om arrangemanget är aktivt kan du skapa länkar till arrangemangsinformationen via websidans menyhanterare. Välj <strong>Arrangemangsinformation<strong> och ange <strong>%1</strong> som ID för arrangemanget.

en: When this Event is active, create links to the Event Information page by copying and pasting the following URL:
sv: När detta arrangemang är aktivt, skapa länkar till sidan med arrangemangsinformationen genom att kopiera och klistra in följande URL:

en: When will the failed contribution be retried?
sv: När kommer den misslyckade inbetalningen att försökas igen?

en: Whenever you want to preview, update or promote your page
sv: När helst du vill förhandsgranska, uppdatera och främja din sida

en: Where
sv: Var

en: Where Clause
sv: Where uttryck

en: Where Tables
sv: Vilka tabeller

en: Where did this registration come from?
sv: Var kom den här registreringen ifrån?

en: Whether to use SSL for IMAP and POP3 or not.
sv: Huruvida SSL ska användas för IMAP och POP3 eller inte.

en: Which countries are available in the Country selection field when adding or editing contact addresses. Profile and Custom 'Country' fields also use this setting. To include ALL countries, leave the right-hand box empty.
sv: Vilka länder som ska vara tillgängliga i fältet för land när man lägger till eller redigerar kontakters adresser. Profiler och anpassade fält av landstyp använder också denna inställning. För att ta med ALLA länder, lämna högerkolumnen tom.

en: Width (columns)
sv: Bredd (kolumner)

en: Width x Height
sv: Bredd x höjd

en: Will this recurring contribution automayically renew?
sv: Kommer denna återkommande inbetalning att förnyas automatiskt?

en: With
sv: Med

en: With Contact
sv: Med kontakt

en: With Contact(s)
sv: Med kontakt(er)

en: With Logo
sv: Med logotyp

en: With a mailto:
sv: Med en e-post till:

en: With client
sv: Med kund

en: With client(s)
sv: Med kund(er)

en: With no personal note
sv: Utan någon personlig kommentar

en: With other contact(s)
sv: Med andra kontakter

en: With the personal note
sv: Med den personliga kommentaren

en: Word Replacements
sv: Ord-ersättningar

en: WordPress Menu
sv: WordPress-meny

en: Work
sv: Arbete

en: Work location
sv: Arbetsplats

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: Workflow messages include text AND necessary program logic. Use caution when editing so as not to modify the program logic. Be sure to test the workflow and review the emails sent after making any changes. If you find that your changes have caused problems, errors or missing information - you can always &quot;Revert&quot; to the system default for that workflow.
sv: Arbetsflödemeddelanden inkluderar text OCH nödvändig logik. Var försiktig när du ändrar så att inte programlogiken förstörs. Säkra att arbetsflödet testas ordentligt och granska de epostmeddelanden som skickas efter att du gjort ändringar. Om du upptäcker att dina ändringar förorsakar problem, felaktigheter eller saknad information så kan du alltid återställa medddelandet till standard för det arbetsflödet.

en: World Region
sv: Världsregion

en: XCache compatibility
sv: XCache-kompabilitet

en: Year
sv: År

en: Year Only
sv: Endast år

en: Year prior to previous calendar year
sv: Kalenderåret före förra

en: Yearly
sv: Årligen

en: Yes
sv: Ja

en: Yes or No
sv: Ja eller nej

en: Yesterday
sv: Igår

en: You are already subscribed in %1, your subscription is %2.
sv: Du prenumererar redan på %1, din prenumeration är %2.

en: You are completing this form on behalf of someone else. Please enter their details.</span>
sv: Du fyller i detta formulär åt någon annan. Fyll i deras uppgifter.</span>

en: You are logged-in user
sv: Du är en inloggad användare

en: You are no longer subscribed to these group(s). Click Rejoin Group if you want to re-subscribe.
sv: Du prenumererar inte längre på denna/dessa grupp(er). Klicka på 'Återuppta prenumeration' om du vill återuppta din prenumeration.

en: You are not authorized to access all cases and activities.
sv: Du har inte behörighet till alla ärenden och åtgärder.

en: You are not authorized to access this page.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att se denna sida.

en: You are not currently subscribed to any Groups.
sv: Du har inte prenumererat på någon grupp.

en: You are not registered for any current or upcoming Events.
sv: Du är inte registrerad för några pågående eller kommande arrangemang.

en: You are requesting to opt out this email address from all mailing lists:
sv: Du håller på att avböja vidare utskick till denna e-postadress från alla utskickslistor:

en: You are viewing the default message template for this system workflow.
sv: Du tittar på standardmallen för meddelandet för

en: You can
sv: Du kan

en: You can <a href="%1">Create a New Event</a> now.
sv: Du kan <a href="%1">Skapa ett nytt arrangemang</a> nu.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the participant IDs for those that are not.
sv: Du kan <a href="%1">ladda ner duplikat</a>. Du kan sedan granska dessa poster för att se om de verkligen är duplikat och ev. korrigera deltagar-ID för de som inte är det.

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
sv: Du kan <a href="%1">Ladda ner duplikat</a>. Du kan sedan granska dessa poster för att se om de faktiskt är duplikat, och ändra transaktions-ID för de som inte är duplikat.

en: You can <a href="%1">Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
sv: Du kan <a href="%1">Ladda ner felen</a>. Du kan rätta dom direkt i filen och sedan importera den med rättningarna.

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the email address for those that are not.
sv: Du kan <a href="%1">ladda ner duplikat</a>. Du kan sedan granska dessa poster för att se om de verkligen är duplikat och ev. korrigera e-postadressen för de som inte är det.

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
sv: Du kan <a href='%1'>ladda ner duplikat</a>. Du kan sedan granska dessa poster och avgöra om de faktiskt är duplikat, och korrigera transaktions-ID för de som inte är det.

en: You can <a href='%1'>Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
sv: Du kan <a href='%1'>Ladda ner felaktiga poster</a>. Du kan sedan korrigera direkt i den filen och importera den med de korrigerade posterna.

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Activity records</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
sv: Du kan <a href='%1'>ladda ner omatchade åtgärdsposter</a>. Du kan sen korrigera dom och importera den nya filen med korrekt data.

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>
sv: Du kan <a href='%1'>skapa och skicka ett</a>.

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>.
sv: Du kan <a href='%1'>skapa och skicka ett</a>.

en: You can View or Edit the existing contact | You can View or Edit the existing contacts
sv[0]: Du kan visa eller redigera befintlig kontakt
sv[1]: Du kan visa eller redigera befintliga kontakter

en: You can View or Edit the existing contact. | You can View or Edit the existing contacts.
sv[0]: Du kan visa eller redigera den befintliga kontakten.
sv[1]: Du kan visa eller redigera de befintliga kontakterna.

en: You can View the existing contact | You can View the existing contacts
sv[0]: Du kan visa befintlig kontakt
sv[1]: Du kan visa befintliga kontakter

en: You can View the existing contact. | You can View the existing contacts.
sv[0]: Du kan visa den befintliga kontakten.
sv[1]: Du kan visa de befintliga kontakterna.

en: You can add links to this page in your Drupal or Joomla menus and on any content page. You can also use the additional parameters shown above to filter the events included on the page.
sv: Du kan lägga till länkar till denna sida i menyerna eller i innehållet på någon sida på din webbplats. Du kan också använda parametrarna ovan för att filtrera vilka arrangemang som visas på sidan.

en: You can add or modify your ACLs below. You can create additional ACL Roles <a href='%2'>here</a>... and you can assign Roles to CiviCRM contacts who are users of your site <a href='%1'>here</a>.
sv: Du kan lägga till och ändra dina ACL:er nedan. Du kan skapa flera ACL-roller <a href='%2'>här</a>, och du kan ge CiviCRM-kontakter dessa roller inom din webbplats <a href='%1'>här</a>.

en: You can also <a href="%1">register another participant</a>.
sv: Du kan också <a href="%1">registrera en annan deltagare</a> .

en: You can also <strong>Upload</strong> the content stored in the files. OR you can <strong>Compose</strong> content directly on the screen.
sv: Du kan <strong>ladda upp</strong> innehåll som du har i en fil ELLER komponera innehållet direkt i webbläsaren.

en: You can also add contacts to a smart group directly - regardless of whether they meet the smart group search criteria. For example, you might have a smart group for constituents who live in a certain locality, AND might have a few constituents who want to stay informed about events in that locality even though they no longer live there. Click this button to add contacts directly to this smart group.
sv: Du kan också lägga till kontakter direkt till en smart grupp - oavsett om de tillfredsställer villkoren. Till exempel skulle du kunna ha en smart grupp för personer som bor i ett speciellt område, OCH några som inte bor där men som ändå vill hålla sig informerade om vad som händer i området. Klicka denna knapp för att lägga till kontakter till denna smarta grupp.

en: You can also allow people to choose a Role by creating a Profile with the Participant Role field. Then include that Profile when you configure the Online Registration page for this event.
sv: Du kan också låta deltagare välja roll genom att skapa en profil som innehåller fältet deltagarroll. Använd sedan denna profil när du konfigurerar detta arrangemangs sida för webbanmälan.

en: You can also click a letter on the <strong>A-to-Z bar</strong> to quickly find all groups starting with that letter.
sv: Du kan också klicka på en bokstav på <strong>A till Ö-listen</strong> för att snabbt hitta alla grupper som börjar med den bokstaven.

en: You can also create additional sets of criteria: <em>Also include contacts where... State IS California AND City IS Los Angeles AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
sv: Du kan också skapa fler uppsättningar villkor: <em>Inkludera även kontakter där... Stad ÄR Linköping OCH Födelsedatum är senare än (>) 1985-01-01</em>.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings.
sv: Du kan också inkludera epostadress och telefonnummer i utskick.

en: You can also set a <strong>Length</strong> value which determines how many characters in the field should be compared.
sv: Du kan också ange ett värde för <strong>Längd</strong>. Det anger hur många tecken i fältet som skall jämföras.

en: You can also share the below link in an email or on your website.
sv: Du kan också skicka länken nedan i ett e-postmeddelande eller lägga upp den på din webbsida.

en: You can also use message templates for CiviMail (bulk email) content. However, subscribe, unsubscribe and opt-out messages are configured at <a href="%1">Administer > CiviMail > Headers, Footers and Automated Messages</a>.
sv: Du kan också använda meddelandemallar för innehåll i CiviMail (massutskick). Prenumerations-, uppsägnings- och avböjningsmeddelanden ska konfigureras med <a href="%1">Administrera > CiviMail > Sidhuvuden, sidfötter och automatiska meddelanden</a>.

en: You can also use the additional parameters shown above to filter the events included in the RSS feed.
sv: Du kan också använda ytterligare parametrar enligt ovan för att filtrera vilka arrangemang som skall inkluderas i RSS-flödet.

en: You can cancel your registration for %1 by clicking "Cancel Registration".
sv: Du kan återta din anmälan till %1 genom att trycka på "Återta anmälan".

en: You can change the types of records which this tag can be used for by editing the 'Parent' tag.
sv: Du kan ändra de typer av poster som etiketten kan användas för genom att ändra den överliggande etiketten.

en: You can choose to select your %1 to repeat on weekdays, weekends or any combination of day of the week.
sv: Du kan välja att repetera din %1 på veckodagar, veckoslut eller en kombination av dagar.

en: You can choose to send BOTH an <strong>HTML</strong> and a plain <strong>TEXT</strong> version of your mailing, OR you can send a <strong>TEXT</strong> version only.
sv: Du kan välja att BÅDE skicka en <strong>HTML</strong>-variant och en <strong>TEXT</strong>-variant av ditt utskick ELLER så kan du välja att bara skicka en<strong>TEXT</strong>-variant.

en: You can collect additional information about a donor or event participant by including profiles directly in Online Contribution Pages and Event Registration forms. When using a profile in this manner you do not need to check any of the "Used For" checkboxes.
sv: Du kan samla extra information om en bidragsgivare eller arrangemangsdeltagare genom att ta med profiler direkt på webb-baserade inbetalnings- och arrangemangsanmälningsformulär. När du använder profiler på detta sätt behöver du inte ange något särskilt under "Används för".

en: You can configure one or more Label Formats for your CiviCRM installation. Label Formats are used when creating mailing labels.
sv: Du kan konfigurera ett eller flera format för brevetiketter att användas i din installation. De används vid utskrift av adresser på etiketter.

en: You can configure one or more PDF Page Formats for your CiviCRM installation. PDF Page Formats may be assigned to <strong><a href="%1">Message Templates</a></strong> to use when creating PDF letters.
sv: Du kan definiera ett eller flera sidformat för PDF-dokument. Sidformat kan kopplas till <strong><a href='%1'>Meddelandemallar</a></strong> och används när man skapar brev i PDF-format.

en: You can configure scheduled jobs (cron tasks) for your CiviCRM installation. For most sites, your system administrator should set up one or more 'cron' tasks to run the enabled jobs. However, you can also <a href="%1">run all scheduled jobs manually</a>, or run specific jobs from this screen (click 'more' and then 'Execute Now').
sv: Du kan konfigurera schemalagda job (cron-job) i din CiviCRM-installation. För de flesta installationer bör systemadministratören ett eller flera 'cron'-job för att köra de uppgifter som aktiverats. Du kan emellertid också <a href="%1">köra alla jobben manuellt</a>, eller köra särskilda jobb härifrån (klicka 'mer' och sedan 'Kör nu' på det valda jobbet).

en: You can continue later by clicking the 'Continue' action to resume working on it.<br />From <a href='%1'>Draft and Unscheduled Mailings</a>.
sv: Du kan fortsätta senare genom att välja åtgärden 'Fortsätt' från vyn <a href="%1">Utkast och ej schemalagda utskick</a> när du vill fortsätta arbeta med utskicket.

en: You can create reports by selecting from the <a href="%1">list of report templates here.</a>
sv: Du kan skapa rapporter genom att välja från <a href="%1">listan över rapportmallar här.</a>

en: You can customize the CiviCRM navigation menu bar to better meet the needs of your users. You can:
sv: Du kan anpassa CiviCRM:s navigationsmeny för att bättre passa mot dina användares behov. Du kan:

en: You can define as many additional relationships types as needed to cover the types of relationships you want to track. Once a relationship type is created, you may also define custom fields to extend relationship information for that type from <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Custom Data</a>.
sv: Du kan definiera hur så många relationstyper som du behöver för att täcka de typer av relationer som du vill hantera. När en relation är skapad, kan du också skapa specifika fält för att utöka informationen för den sortens relation via <a href='%1'>Administrera CiviCRM &raquo; Anpassade data</a>.

en: You can edit the Name and Description for this group here. Click <a %1>Contacts in this Group</a> to view, add or remove contacts in this group.
sv: Du kan redigera namn och beskrivning för gruppen här. Klicka på <a %1>kontakter i den här gruppen</a> för att se, lägga till eller ta bort kontakter i gruppen.

en: You can either <strong>upload</strong> the mailing content from your computer OR <strong>compose</strong> the content on this screen.
sv: Du kan antingen <strong>ladda upp</strong> innehållet i utskicket ELLER <strong>komponera</strong> innehållet med editorn på denna sida.

en: You can go to the Activities tab to create or attach activity records.
sv: Du kan visa åtgärdsfliken för att skapa eller koppla åtgärder.

en: You can have a maximum of %1 attachment(s).
sv: Du kan ha maximalt %1 bilag(a/or).

en: You can import records from a <strong>comma-separated-values format (CSV)</strong> file, or using a <strong>SQL query</strong>. See "Choose Data Source" help below for more information.
sv: Du kan importera poster från en fil med <strong>kommasepararade data (CSV)</strong>, eller genom att använda en <strong>SQL-fråga</strong>. Se "Välj datakälla" medan för mer information.

en: You can make this report instance available for users to include in their CiviCRM 'Home Dashboard' by checking this box. Users with appropriate permissions will see the report in the 'Available Dashlets' box when they 'Configure' their dashboard. If you want to make a graphic version of the report available, select the desired 'View' and click 'Update Report'. You may want to create a set of report instances specifically for use as dashlets (and you can choose to NOT include them in the navigation menu if you want to distinguish these from the reports that users typically utilize in full screen mode).
sv: Du kan göra denna rapport tillgänglig för att läggas till på användares kontrollpanel ("Startsidan") genom att klicka i denna ruta. Användare med tillräckliga behörigheter kommer att se rapporten i rutan 'Tillgängliga panelelement' när de 'Konfigurerar' sin kontrollpanel. Om du vill göra en grafisk version av rapporten tillgänglig, välj den önskade utseendet och klicka 'Uppdatera rapport'. Du kanske vill skapa en uppsättning rapporter speciellt för användning på kontrollpanelen. (Och du kan välja att INTE göra dessa tillgängliga i navigationsmenyn "Rapporter" om du vill skilja ut dessa från dom som användare normalt använder i helskärmsläge.)

en: You can manually send out the reminders to these recipients.
sv: Du kan skicka påminnelser till dessa mottagare automatiskt.

en: You can modify the activity subject before filing.
sv: Du kan ändra på åtgärdsrubriken innan du sparar.

en: You can modify the columns displayed in your search results by creating a Profile containing a different set of contact fields and then selecting that Profile here. For example you may want to include columns for Gender and Date of Birth, while eliminating Country.
sv: Du kan ändra vilka kolumner som visas i sökresultatet genom att skapa en Profil innehållande en annan uppsättning fält och sedan välja denna Profil här. Till exempel kan du lägga till kolumner för kön, födelsedatum men ta bort landsfältet, för att göra resultatet mera användbart för just ditt fall.

en: You can modify the look and feel of CiviCRM by adding your own stylesheet. For small to medium sized modifications, use your css file to override some of the styles in civicrm.css. Or if you need to make drastic changes, you can choose to disable civicrm.css completely.
sv: Du kan anpassa utseendet på CiviCRM genom dina egna stilfiler. För små till medelstora anpassningar kan du använda din egen CSS-fil för att överrida specifika stilar angivna i civicrm.css. Om du behöver göra radikala ändringar, kan du här avaktivera civicrm.css helt och hållet.

en: You can modify the names of the built-in contact types (Individual, Household, Organizations), and you can create or modify "contact subtypes" for more specific uses (e.g. Student, Parent, Team, etc.).
sv: Du kan ändra namnen på inbyggda kontakttyper (Individ, Hushåll, Organisation), och även skapa eller modifiera "under-kontakttyper" för mer specifik användning (t.ex Student, Förälder, Lag osv.).

en: You can not add another '%1' activity to this case. %2
sv: Du kan inte lägga till ytterligare en åtgärd av typen '%1' till detta ärende. %2

en: You can not delete this case type -- it is assigned to %1 existing case record(s). If you do not want this case type to be used going forward, consider disabling it instead.
sv: Denna ärendetyp kan inte raderas -- den är tilldelad %1 existerande ärende(n). Om du inte önskar att denna ärendetyp ska användas mer bör du överväga att avaktivera den istället.

en: You can not record two payments for the same pledge in a single batch.
sv: Du kan inte registrera två betalningar för samma utfästelse i en enstaka sats.

en: You can not schedule or send this mailing because there are currently no recipients selected. Click 'Previous' to return to the Select Recipients step, OR click 'Save & Continue Later'.
sv: Du kan inte schemalägga eller skicka det här utskicket eftersom du inte valt några mottagare. Klicka på 'Föregående' för att gå tillbaka till steget för att välja mottagare, ELLER klicka på 'Spara och fortsätt senare'.

en: You can notify event organizers of each online registration by specifying one or more email addresses to receive a carbon copy (cc). Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
sv: Du kan t.ex skicka meddelande till arrangemangets organisatörer för varje webbanmälan genom ange en eller flera e-postadresser som skall få en blindkopia (cc). E-postadresser skall separeras med kommatecken (t.ex "nisse@hult.se, kalle@ankeborg.se").

en: You can only configure one 'Unsupervised' and one 'Supervised' rule for each contact type, but you can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
sv: Du kan bara konfigurera en 'Oövervakad' och en 'Övervakad' regel för varje kontakttyp, men du kan ha hur många 'Generella' regler som helst för att manuellt söka via olika kriterier.

en: You can optionally assign this activity to someone. Assigned activities will appear in their Activities listing at CiviCRM Home.
sv: Du kan även dela ut denna åtgärd till någon. Utdelade aktiviteter visas i personernas åtgärdslista på CiviCRM:s startsida.

en: You can schedule mailings to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that they be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
sv: Du kan schemalägga utskick så att de startar på en särskild dag och tid, ELLER du kan välja att skicka dem så snart som möjligt genom att välja &quot;Skicka omgående&quot;.

en: You can schedule this mailing to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that it be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
sv: Du kan schemalägga detta utskick så att det startar på en särskild dag och tid, ELLER du kan välja att skicka det så snart som möjligt genom att välja &quot;Skicka omgående&quot;.

en: You can search all contacts for duplicates or limit the search to a specific group.
sv: Du kan söka bland alla kontakter efter duplikat eller begränsa sökningen till en specifik grupp.

en: You can search for records containing a word or phrase in any text field - including name and email fields, notes, activity subject and descriptions, as well as any searchable custom text and note fields. Narrow your search by selecting a specific table / type of record. Wildcards are automatically added to your search term. Searches are NOT case-sensitive.
sv: Du kan söka efter poster som innehåller ett ord eller en fras i valfritt fält - inkluderande namn och e-postfält, anteckningar, åtgärdsrubriker och beskrivningar, liksom alla sökbara anpassade text och anteckningsfält. Begränsa din sökning genom att välja en speciell tabell eller posttyp. Jokertecken läggs automatiskt till i söksträngen. Sökningar är INTE skiftlägeskänsliga.

en: You can select an existing Event Template as the basis for the new template you are creating, or you can create the template from scratch.
sv: Du kan välja en befintlig arrangemangsmall som bas för din nya mall eller så kan du skapa mallen direkt.

en: You can select an existing organization record here, OR type in the name of a new organization if this person's employer is not already in your database. However, if you want this person to share their work address with their employer AND that organization doesn't exist yet - leave this field blank and use the Shared Address feature in the Address pane below to create the employer record AND enter the employer address. The 'current employer' relationship will be automatically created for you.
sv: Du kan välja en befintlig organisation här, ELLER mata in namnet på en ny organisation om personens arbetsgivare inte redan finns i databasen. Men om du vill dela att personen ska dela adress med sin arbetsgivare OCH den organisationen inte finns än, bör du lämna detta fält tomt och använda funktionen för delad adress ovan och där skapa arbetsgivarorganisationen OCH mata in dess adress. Då kommer relationen 'Anställd på' att skapas automatiskt.

en: You can send a <strong>TEXT</strong> Message using the available text pane.
sv: Du kan skicka ett meddelande i <strong>KLARTEXT</strong> genom att använda textfältet ovan.

en: You can set the FROM name and email address for this reminder in these fields. If you leave these fields blank, the default FROM name and email address for your site will be used (Administer > Communications > FROM Email Addresses).
sv: Du kan ange namn och epost för avsändare för påminnelsen i dessa fält. Om du lämnar dem tomma kommer de förinställda att användas (Administrera > Kommunikation > E-postadresser för avsändare).

en: You can specify the reCAPTCHA theme options as comma separated data.(eg: theme:'blackglass', lang : 'fr' ).
sv: Du kan ange alternativ för reCAPTCHA som kommaseparerade data (t.ex theme:'blackglass', lang: 'fr').

en: You can still preview your page prior to approval
sv: Du kan fortfarande förhandsgranska din sida i väntan på godkännande

en: You can use an address belonging to an existing contact or create a new contact by selecting the desired contact type from the select field. If you link an individual's address to an organization, an employee-employer relationship will be automatically created. If you link an individual's address to a household, a household member relationship is created.
sv: Du kan använda en adress som tillhör en existerande kontakt eller skapa en ny kontakt genom att välja den önskade kontakttypen från vallistan. Om du kopplar en persons adress till en organisation skapas automatiskt en 'arbetsgivare-anställd'-relation. Om du kopplar en persons adress till ett hushåll skapas automatiskt en relation 'medlem i hushåll'.

en: You can:
sv: Du kan:

en: You cannot combine profiles of multiple types.
sv: Du kan inte kombinera profiler av olika typer.

en: You cannot enable both Recurring Contributions AND Pledges on the same online contribution page.
sv: Du kan inte använda både återkommande betalningar och betalningsutfästelser på samma inbetalningssida.

en: You cannot record scheduled SMS activity.
sv: Det går inte att spara schemalagda SMS-åtgärder.

en: You cannot record scheduled email activity.
sv: Det går inte att spara schemalagda epoståtgärder.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship because it is being referenced by one or more of the following types of records: Contributions, Contribution Pages, or Membership Types. Consider disabling this type instead if you no longer want it used.
sv: Du kan inte ta bort ett konto med en relation av typen %1 för att den refereras av en eller flera av följande typer av poster: inbetalning, inbetalningssida eller medlemskapstyp. Fundera på att avaktivera den istället, om du inte längre behöver den eller inte vill att den ska användas.

en: You cannot remove an account with a %1 relationship while the Financial Type is used for a Premium.
sv: Du kan inte ta bort ett konto med en relation av typen %1 så länge den finansiella typen används för en premie.

en: You cannot use 'id' as a field label.
sv: Det går inte att använda 'id' som en fältetikett.

en: You did not provide an email address or select a group.
sv: Du angav ingen e-postadress eller grupp.

en: You do not have access to this note.
sv: Du har inte tillgång till denna anteckning.

en: You do not have access to this page
sv: Du har inte tillgång till denna sida

en: You do not have any Open Data Entry Batches.
sv: Du har inga öppna satser med bearbetningsdata.

en: You do not have any active %1
sv: Du har ingen aktiv %1

en: You do not have any active Case Types
sv: Det finns inga ärendetyper

en: You do not have permission to Delete Report.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att ta bort rapporten.

en: You do not have permission to access this contact.
sv: Du har inte behörighet att visa den här kontakten.

en: You do not have permission to access this event registration. Contact the site administrator if you need assistance.
sv: Du har inte behörighet att se denna anmälan. Kontakta webbadministratören om du behöver hjälp.

en: You do not have permission to access this mailing report
sv: Du saknar behörighet att se denna utskicksrapport

en: You do not have permission to access this page
sv: Du har inte access till denna sida

en: You do not have permission to access this page.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att se denna sida.

en: You do not have permission to delete this contact.
sv: Du har inte behörighet att ta bort denna kontakt.

en: You do not have permission to delete this contact. Note: you can delete contacts if you can edit them.
sv: Du har inte åtkomst för att kunna ändra i kontaktregistret.Notera: du kan radera kontakter om du kan ändra dem.

en: You do not have permission to edit this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
sv: Du har inte åtkomst för att kunna ändra i kontaktregistret. Ta kontakt med administratören av hemsidan om du behöver hjälp.

en: You do not have permission to make changes to the record
sv: Du har inte behörighet att göra ändringar i posten

en: You do not have permission to register for this event
sv: Du har inte behörighet att anmäla dig till detta arrangemang

en: You do not have permission to revert this template.
sv: Du har inte tillåtelse att ändra mall.

en: You do not have permission to view this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
sv: Du har inte behörigt att se denna kontakt. Kontakta administratören om du behöver hjälp.

en: You do not have permission to view this event
sv: Du har inte behörighet att se detta arrangemang

en: You do not have sufficient permission to delete this reserved tag.
sv: Du har inte behörigheten som krävs för att ta bort den här reserverade taggen.

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
sv: Du har inte rättighet att ändra denna kontakt.

en: You do not have the necessary permission to view this contact.
sv: Du har inte nödvändiga behörigheter för att visa denna kontakt.

en: You don't have any events in you cart. Please add some events.
sv: Du har inga arrangemang i din varukorg. Lägg till några.

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click <a href="%2">here</a>.
sv: Din prenumeration på utskickslistan %1 behöver bekräftas. För att bekräfta prenumerationen, svara på detta e-postmeddelande eller klicka <a href="%2">här</a>.

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click on this link: %2
sv: Din prenumeration på utskickslistan %1 behöver bekräftas. För att bekräfta prenumerationen, svara på detta e-postmeddelande eller klicka på denna länk %2.

en: You have already signed this petition but we<strong>need to confirm your email address</strong>.
sv: Du har redan skrivit under den här namninsamlingen, men vi<strong>behöver bekräfta din e-postadress</strong>.

en: You have already signed this petition.
sv: Du har redan skrivit under den här insamlingen.

en: You have been added to the WAIT LIST for this event.
sv: Du har lagts till i väntelistan för detta arrangemang.

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
sv: Du har avböjt prenumerationen från följande grupper: %1. Du kan återuppta prenumerationen genom att skicka epost till %2 eller klicka <a href="%3">här</a>.

en: You have chosen to include this report in the Navigation Menu without selecting a Parent Menu item from the dropdown. This will add the report to the top level menu bar. Are you sure you want to continue?
sv: Du har valt att ta med den här rapporten i navigationsmenyn utan att ange dess överliggande meny bland de som finns i vallistan. Det göra att rapporten kommer att ligga på översta nivån i CiviCRM:s meny. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: You have no Grants registered in your database.
sv: Det finns inte några anslag.

en: You have received a donation at your personal page
sv: Du har tagit emot en donation till din privata sida

en: You have selected "Disable Outbound Email". A test email can not be sent.
sv: Du har valt att "Avaktivera utgående e-post". Det går inte att skicka något testmeddelande.

en: You have selected "Redirect to Database". A test email can not be sent.
sv: Du har valt att omdirigera utgående post till databasen. Det går inte att skicka något testmeddelande.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, but your registration require approval, Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
sv: Du har valt att hoppa över den sista deltagaren vilket resulterade i att det fanns plats för alla på arrangemanget, men din anmälan kräver ett godkännande. När din anmälan har granskats får du ett e-postmeddelande med en länk till en sida där du kan avsluta anmälningsproceduren.

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, hence your group become as register participants though you selected on wait list.
sv: Du har valt att hoppa över den sista deltagaren vilket resulterade i att det fanns plats för alla på arrangemanget. Deltagarna har registrerats trots att du valde väntelista.

en: You have unsaved changes.
sv: Du har gjort ändringar som inte sparats än.

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full (by checking the box below).
sv: Du kan tillåta deltagare att ställa sig på väntelista om arrangemanget är fullt (genom att markera kryssrutan nedan).

en: You may choose to include a pre-configured Footer block below your message. This is a good place to include the required unsubscribe, opt-out and postal address tokens.
sv: Du kan inkludera ett för-konfigurerat block efter ditt meddelande. Detta är ett bra ställe att inkludera de obligatoriska symbolerna för avbrytande av prenumeration, avböjande av vidare erbjudanden och postadress.

en: You may choose to include a pre-configured Header block above your message.
sv: Du kan inkludera ett för-konfigurerat block före ditt meddelande.

en: You may choose to record the payment method used for each contribution and fee. Reserved payment methods are required - you may modify their labels but they can not be deleted (e.g. Check, Credit Card, Debit Card). If your site requires additional payment methods, you can add them here. You can associate each payment method with a Financial Account which specifies where the payment is going (e.g. a bank account for checks and cash).
sv: Du kan välja att registrera betalningsformen som används för varje inbetalning och avgift. Reserverade betalningsformer kan inte tas bort men du kan ändra deras namn. Om du har behov av ytterligare betalningsformer kan du lägga till dom här. Du kan också koppla varje betalningsform till ett finansiellt konto som anger vart betalningen tar vägen (t.ex till ett bankkonto för checkar och kontanter).

en: You may configure these settings using absolute URLs or URL variables.
sv: Du kan konfigurera dessa inställningar med absulta URL:er eller URL-variabler.

en: You may configure these upload directories using absolute paths or path variables.
sv: Du kan konfigurera dessa uppladdningskataloger med absoluta sökvägar eller sökvägsvariabler.

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price.
sv: Du kan ange ett negativt belopp om fältet eller valet används för att beskriva en rabatt eller avdrag på totala priset.

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price. Use a price of 1 and Display Amount off (unchecked) to allow a user to enter a contribution amount in a Text / Numeric Quantity field.
sv: Du kan ange ett negativt belopp om fältet eller valet används för att beskriva en rabatt eller avdrag på totala priset. TIPS: Om du vill att användare ska kunna skriva in ett eget belopp, använd ett belopp på 1 och kryssa ur "Visa belopp?". Då kan användaren skriva beloppet i antalsfältet.

en: You may specify one or more email addresses to receive a blind carbon copy (bcc) of the confirmation email. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
sv: Du kan ange en eller flera e-postadresser som ska få en hemlig kopia (BCC) av bekräftelsen. Separera multipla e-postadresser med hjälp av kommatecken.

en: You must be logged in to view this page.
sv: Du måste vara inloggad för att visa den här sidan.

en: You must have at least the test or live section filled
sv: Du måste ha åtminstone test- eller live-sektionen ifylld

en: You must have at least the user_name specified
sv: Du måste ha specificerat åtminstone user_name

en: You must provide values for all three Address Standarization fields.
sv: Du måste ange värden för alla tre standardiseringsfälten.

en: You must select a group to filter on
sv: Du måste välja en grupp som filter

en: You must select a search to filter
sv: Du måste välja en sökning att filtrera

en: You must select at least one Custom Group as a search criteria.
sv: Du måste välja åtminstone en anpassad grupp som sökkriterie.

en: You need PHP version %1 or later, only %2 is installed. Please upgrade your server, or ask your web-host to do so.
sv: Du behöver PHP version %1 eller senare, du har %2 installerad. Uppgradera din server eller kontakta din tjänsteleverantör och be dom göra det.

en: You need to enable CiviContribute before enabling CiviPledge.
sv: CiviContribute måste aktiveras innan CiviPledge kan aktiveras.

en: You need to select the type of record that this set of custom fields is applicable for.
sv: Du måste ange vilken typ av post som fältuppsättningen ska användas till.

en: You need to set up a secure server before you can use the Force Secure URLs option
sv: Du måste upprätta en säker server innan du kan använda Force secure URLs alternativet.

en: You need to setup and load Case and Activity configuration files before you can begin using the CiviCase component.
sv: Du måste skapa och redigera konfigurationsfiler för ärende och åtgärder innan du kan börja använda

en: You need to use a Port other than the default port 25 in your environment.
sv: I denna miljö måste du använda ett annat portnummer än standardvärdet 25.

en: You seem to be using an unsupported webserver. The server variables SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME need to be set.
sv: Du verkar använda en webbserver som inte stöds. Serverns variabler SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME behöver vara inställda.

en: You seem to have deleted the relationship type 'Employee of'
sv: Du verkar ha tagit bort relationstypen "Anställd på"

en: You were registered by:
sv: Du blev anmäld av:

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Batch Update via Profile. Navigate to Administer > Customize Data and Screens > Profiles to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
sv: Du behöver skapa en profil som innehåller de fält från %1 som du vill kunna ändra innan du använder Massuppdatering via profil. Gå till Administrera -> Anpassa data och skärmsidor -> Profiler för att konfigurera en sådan. Läs mer i dokumentationen för administratörer för mer information.

en: You will not be able to install extensions at this time because your installation of PHP does not support ZIP archives. Please ask your system administrator to install the standard PHP-ZIP extension.
sv: Det går inte att installera tillägg just nu eftersom installationen inte har PHP-stöd för ZIP-arkiv. Be din systemadministratör att installera standardutökningen för PHP-ZIP.

en: You will not be able to send an acknowledgment for this pledge because there is no email address recorded for this contact. If you want a acknowledgment to be sent when this pledge is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the pledge.
sv: Du kommer inte att kunna skicka en bekräftelse för denna betalningsutfästelse eftersom det inte finns någon e-postadress för denna kontakt. Om du vill att en bekräftelse ska skickas när detta löfte registreras klickar du på Avbryt och sedan på Redigera på fliken Sammanfattning för att lägga till en e-postadress innan du registrera betalningsutfästelsen.

en: You will receive an email notification when your page is Approved and you can begin promoting your campaign.
sv: Du kommer att ta emot ett e-postmeddelande när din sida är Godkänd och du kan då börja med att främja din kampanj.

en: You're ready to install!
sv: Klart att installera!

en: Your %1 settings are correct. A test email has been sent to your email address.
sv: Dina %1 inställningar är riktiga. Ett testmeddelande har skickats till din e-postadress.

en: Your <strong>%2</strong> membership expires on %1.
sv: Ditt medlemskap som <strong>%2</strong> går ut %1.

en: Your Assigned Activities
sv: Åtgärder utdelade till dig

en: Your Case Role(s)
sv: Din(a) roll(er) i ärendet

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been added. You can add fields to this profile now.
sv: CiviCRM-profilen '%1' har lagts till. Du kan nu lägga till fält till denna profil.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been deleted.
sv: CiviCRM-profilen '%1' har tagits bort.

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been saved.
sv: CiviCRM-profilen '%1' har sparats.

en: Your CiviCRM Profile Field '%1' has been saved to '%2'.
sv: Ditt CiviCRM profilfält '%1' har sparats till '%2'.

en: Your Contacts / Organizations
sv: Dina kontakter/organisationer

en: Your Contribution(s)
sv: Dina inbetalningar

en: Your Credit Card transaction was not successful. No money has yet been charged to your card.
sv: Din korttransaktion lyckades inte. Inga pengar har ännu dragits från ditt kort.

en: Your Email
sv: Din e-postadress

en: Your Email Settings have been updated.
sv: Dina e-postinställningar har uppdaterats.

en: Your Event Registration has been cancelled.
sv: Din evenemangsanmälan har annullerats.

en: Your Event(s)
sv: Dina arrangemang

en: Your Goal
sv: Ditt mål

en: Your Group(s)
sv: Dina grupper

en: Your Letter
sv: Ditt brev

en: Your Mass SMS has been saved.
sv: Ditt mass-SMS har sparats.

en: Your Mass SMS has been saved. Click the 'Continue' action to resume working on it.
sv: Ditt mass-SMS har sparats. Du fortsätta arbeta på det genom klicka 'Fortsätt'.

en: Your Membership(s)
sv: Dina medlemskap

en: Your Message
sv: Ditt meddelande

en: Your New  Email Settings have been saved.
sv: Dina nya e-postinställningar har sparats.

en: Your Note has been saved.
sv: Din anteckning har sparats.

en: Your PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
sv: Sidformatet för PDF-dokument, <strong>%1</strong>, har uppdaterats.

en: Your Personal Campaign Page
sv: Din privata kampanjsida

en: Your Personal Campaign Page for %1
sv: Din privata kampanjsida för %1

en: Your Personal Campaign Page has been %1 %2 %3
sv: Din privata kampanjsida har varit  %1 %2 %3

en: Your Pledge(s)
sv: Dina betalningsutfästelse(r)

en: Your Registration Info
sv: Dina anmälningsuppgifter

en: Your Reminder titled %1 has been updated.
sv: Din påminnelse med titeln %1 har uppdaterats.

en: Your SMTP Server (machine) name is incorrect.
sv: Namnet på din SMTP-server är felaktigt.

en: Your SMTP server is just not responding right now (it is down for some reason).
sv: Din SMTP-server svarar inte just nu.

en: Your Sendmail argument is incorrect.
sv: Argumenten till 'sendmail' är felaktiga.

en: Your Sendmail path is incorrect.
sv: Versionsinformation fattas i CiviCRM:s programkod.

en: Your Set '%1' has been added. You can add fields to this set now.
sv: Din struktur '%1' har lagts till. Du kan lägga till fält till denna struktur nu.

en: Your Subscription has been Activated
sv: Din prenumeration har aktiverats

en: Your association rule has been added.
sv: Din sammankopplade regel har lagts till.

en: Your association rule has been edited.
sv: Din sammankopplade regel har redigerats.

en: Your changes have been saved.
sv: Dina ändringar har sparats

en: Your changes in the <em>%1</em> tab have not been saved.
sv: Dina ändringar på fliken <em>%1</em> har inte sparats.

en: Your contribution will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
sv: Din inbetalning kommer inte att vara klar förrän du klickar på knappen <strong>%1</strong>. Klicka bara en gång.

en: Your custom field set '%1 ' has been saved.
sv: Den anpassade fältuppsättningen '%1' har sparats.

en: Your custom field set '%1' has been added. You can add custom fields now.
sv: Din anpassade fältstruktur '%1' har lagts till. Du kan lägga till anpassade fält nu.

en: Your dashboard provides a one-screen view of the data that's most important to you. Graphical or tabular data is pulled from the reports you select, and is displayed in 'dashlets' (sections of the dashboard).
sv: Kontrollpanelen presenterar på en sida den information som är viktig för dig. Grafisk eller tabulerad information och data hämtas från rapporter som du väljer, och presenteras i 'kontroller' (komponenter på kontrollpanelen).

en: Your database has already been upgraded to CiviCRM %1
sv: Databasen har redan uppgraderats till CiviCRM %1

en: Your email address has been removed from %1 mailing lists.
sv: Din epostadress har tagits bort från epostlistan %1.

en: Your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
sv: Din anmälan kommer att bekräftas. Var vänlig och gå tillbaka till anmälningssidan för att komplettera din betalningsinformation.

en: Your extensions directory is not set or is not writable. Click <a href='%1'>here</a> to set the extensions directory.
sv: Mappen för tillägg har inte angetts eller är inte skrivbar. Klicka <a href="%1">här</a> för att sätta mapp för tillägg.

en: Your extensions require database updates. Please <a href="%1">execute the updates</a>.
sv: Tillägget kräver databasuppdateringar. Klicka <a href="%1">för att göra uppdateringarna</a>.

en: Your information has been saved.
sv: Din information har sparats.

en: Your initial pledge payment will be processed when you click &quot;%2&quot; below. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
sv: Din första inbetalning enligt din betalningsutfästelse kommer att behandlas när du klickar på &quot;%2&quot; nedan. Du kommer att kunna ändra eller avboka framtida inbetalningar när som helst genom att logga in på ditt konto eller kontakta oss på %1.

en: Your mail has been sent.
sv: Din e-post har skickats.

en: Your mailing has been saved. You can continue later by clicking the 'Continue' action to resume working on it.<br />From <a href='%1'>Draft and Unscheduled Mailings</a>.
sv: Ditt utskick har sparats. Du kan fortsätta senare genom att välja åtgärden 'Fortsätt' i vyn <a href="%1">Utkast och ej schemalagda utskick</a>.

en: Your message thanking the %1 for helping to spread the word. You may include HTML tags to add formatting or links.
sv: Ditt meddelande med tack till %1 för deras hjälp att sprida informationen. Du kan använda HTML-formatering eller -länkar.

en: Your multiple choice option '%1' has been saved
sv: Ditt flervalsalternativ '%1' har sparats

en: Your new PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
sv: Det nya sidformatet för PDF-dokument, <strong>%1</strong>, har sparats.

en: Your new Reminder titled %1 has been saved.
sv: Den nya påminnelsen med titeln '%1' har sparats.

en: Your pending event registration for %1 has expired
    because you did not confirm your registration.
sv: Din tidsbegränsade arrangemangsanmälan till %1 har
    löpt ut eftersom du inte bekräftade erbjudan om en plats i tid.

en: Your profile has not been saved.
sv: Din profil har inte sparats.

en: Your profile is not saved and Account is not created.
sv: Din profil sparades inte och inget konto skapades.

en: Your registration has been processed successfully. Please print this page for your records.
sv: Din anmälan är slutförd. Skriv ut den här sidan och spara den.

en: Your registration has been submitted.
sv: Din anmälan har skickats in.

en: Your registration payment has been submitted to %1 for processing. Please print this page for your records.
sv: Din betalning för din anmälan har skickats till %1 för bearbetning. Skriv ut den här sidan för din bokföring.

en: Your registration will not be submitted until you click the <strong>Continue</strong> button. Please click the button one time only. If you need to change any details, click the Go Back button below to return to the previous screen.
sv: Din anmälan skickas inte förrän du trycker på <strong>Fortsätt</strong>. Klicka bara en gång. Om du behöver göra ändringar, tryck på <strong>Tillbaka</strong> för att återgå till föregående sida.

en: Your schedule:
sv: Ditt schema

en: Your site administrator must also configure a "cron job" (scheduled server task) to run this script.
sv: Site-administratören måste även konfigurera ett "cron job" (schemalagd serveraktivitet) för att köra detta script.

en: Your smart group has been saved as '%1'.
sv: Din smarta grupp har sparats som '%1'.

en: Your subscription request has been submitted for %1. Check your inbox shortly for the confirmation email(s). If you do not see a confirmation email, please check your spam/junk mail folder.
sv: Din prenumerationsbegäran för %1 har mottagits. Snart kommer en bekräftelse till din inkorg. Om du inte kan hitta någon bekräftelse, vänligen kontrollera din mapp för skräppost.

en: Your subscription to these group(s) is pending confirmation.
sv: Dina prenumerationer på dessa grupper väntar på bekräftelse.

en: Your transaction has been processed successfully. Please print this page for your records.
sv: Din registrering har slutförts. Skriv ut denna sida om du önskar.

en: Your update(s) have been saved.
sv: Uppdateringarna har sparats.

en: Your updates have been saved.
sv: Dina uppdateringar har sparats.

en: Your user record does not have a valid email address
sv: Din användarregistrering saknar giltig e-post

en: Your username contains invalid characters
sv: Ditt användarnamn innehåller otillåtna tecken

en: Your username contains invalid characters or is too short
sv: Ditt lösenord innehåller otillåtna tecken eller är för kort

en: Your username is too short
sv: Ditt användarnamn är för kort

en: ZIP / Postal Code
sv: Postnummer

en: ZIP / Postal Code of the Address
sv: Postnummer för gatuadressen

en: ZIP Support Required
sv: ZIP-stöd krävs

en: Zip
sv: Postnr

en: Zip / Postal Code
sv: Postnummer

en: Zip Code Range
sv: Postnummerspann

en: [CiviMail Draft]
sv: [CiviMail Utkast]

en: [Copy id %1]
sv: [Kopiera id %1]

en: [your Drupal root directory]
sv: [din rot-mapp för Drupal]

en: a household
sv: ett hushåll

en: abbreviated month name ('Jan'..'Dec')
sv: förkortat datumnamn ('jan'...'dec')

en: access CiviCRM
sv: gå till CiviCRM

en: access CiviGrant
sv: till CiviGrant

en: access Contact Dashboard
sv: ta fram kontrollpanelen för kontakter

en: access all cases and activities
sv: åtkomst till samtliga ärenden och åtgärder

en: access all custom data
sv: kom åt anpassad data

en: access my cases and activities
sv: titta i mina ärenden och aktiviteter

en: access uploaded files
sv: kom åt uppladdade filer

en: add
sv: lägg till

en: add a <a href='%1'>New Individual</a>, <a href='%2'>Organization</a> or <a href='%3'>Household</a>
sv: lägg till en <a href='%1'>ny person</a>, <a href='%2'>organisation</a> eller ett nytt <a href='%3'>hushåll</a>

en: add another profile (bottom of page)
sv: lägg till ytterligare en profil (längst ner på sidan)

en: add cases
sv: lägg till ärende

en: add contacts
sv: lägg till kontakter

en: add new
sv: lägg till ny

en: administer CiviCRM
sv: administrera CiviCRM

en: administer CiviCampaign
sv: administrera Civikampanjen

en: administer CiviCase
sv: administrera CiviCase

en: administer Multiple Organizations
sv: administrera flera organisationer

en: administer Tagsets
sv: administrera etikettstrukturer

en: administer dedupe rules
sv: administrera regler för duplikateliminiering

en: administer reserved groups
sv: administrera reserverade grupper

en: administer reserved tags
sv: administrera reserverade etiketter

en: after
sv: efter

en: an individual
sv: en person

en: an organization
sv: en organisation

en: and
sv: och

en: and a password
sv: och ett lösenord

en: and is ready to use.
sv: och är redo att använda.

en: anonymously
sv: anonymt

en: another choice
sv: lägg till ytterligare svarsalternativ

en: another column
sv: ytterligare kolumner

en: another discount set
sv: ytterligare rabatt-uppsättning

en: approve mailings
sv: godkänn utskick

en: because no email address on file or communication preferences specify DO NOT EMAIL or Contact is deceased or Primary email address is On Hold
sv: för att ingen epostadress är angiven, kontaktens kommunikationsinställningar anger SKICKA INTE EPOST, kontakten är avliden eller kontaktens primära epostadress är pausad.

en: because no phone number on file or communication preferences specify DO NOT SMS or Contact is deceased
sv: för att det inte finns något telefonnummer angivet, deras kommunikationsinställningar anger SMS:A INTE eller de är avlidna

en: before
sv: före

en: but requires administrator review before you can begin promoting your campaign. You will receive an email confirmation shortly which includes a link to return to this page.
sv: men kräver administratörens granskning innan du kan börja med att marknadsföra din kampanj. Du kommer att få en bekräftelse via e-post inom kort som innehåller en länk för att gå tillbaka till den här sidan.

en: by relationship
sv: efter förhållande

en: cc Email Report Instance To
sv: cc E-postrapport instans till

en: change membership type
sv: ändra medlemskapsstatus

en: check your spelling
sv: kontrollera stavningen

en: civicrm_root is currently set to: <em>!1</em>.
sv: civicrm_root är för närvarande: <em>!1</em>.

en: click to add more
sv: klicka för att lägga till fler

en: close
sv: stäng

en: close section
sv: stäng avsnitt

en: closed
sv: stängd

en: confirmation
sv: bekräftelse

en: contact does not exist: %1
sv: kontakten finns inte: %1

en: contactId
sv: Kontakt-ID

[ctx: country]
en: Afghanistan
sv: Afganistan

[ctx: country]
en: Africa West, East, Central and Southern
sv: Afrika söder om Sahara

[ctx: country]
en: Albania
sv: Albanien

[ctx: country]
en: Algeria
sv: Algeriet

[ctx: country]
en: America South, Central, North and Caribbean
sv: Syd-, Central- och Nordamerika samt Västindien

[ctx: country]
en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

[ctx: country]
en: Antarctica
sv: Antarktis

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

[ctx: country]
en: Armenia
sv: Armenien

[ctx: country]
en: Asia-Pacific
sv: Östasien och Stillahavsregionen

[ctx: country]
en: Australia
sv: Australien

[ctx: country]
en: Austria
sv: Österrike

[ctx: country]
en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

[ctx: country]
en: Belarus
sv: Vitryssland

[ctx: country]
en: Belgium
sv: Belgien

[ctx: country]
en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
sv: Bonaire, Saint Eustatius och Saba

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien-Hercegovina

[ctx: country]
en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

[ctx: country]
en: Brazil
sv: Brasilien

[ctx: country]
en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiskt territorium i Indiska Oceanen

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
sv: Brunei

[ctx: country]
en: Bulgaria
sv: Bulgarien

[ctx: country]
en: Cambodia
sv: Kambodja

[ctx: country]
en: Cameroon
sv: Kamerun

[ctx: country]
en: Canada
sv: Kanada

[ctx: country]
en: Cape Verde
sv: Kap Verde

[ctx: country]
en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

[ctx: country]
en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

[ctx: country]
en: Chad
sv: Tchad

[ctx: country]
en: China
sv: Kina

[ctx: country]
en: Christmas Island
sv: Julön

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

[ctx: country]
en: Comoros
sv: Comorerna

[ctx: country]
en: Congo, Republic of the
sv: Kongo

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
sv: Kongo, demokratiska republiken

[ctx: country]
en: Cook Islands
sv: Cooköarna

[ctx: country]
en: Croatia
sv: Kroatien

[ctx: country]
en: Cuba
sv: Kuba

[ctx: country]
en: Cyprus
sv: Cypern

[ctx: country]
en: Czech Republic
sv: Tjeckien

[ctx: country]
en: Côte d'Ivoire
sv: Elfenbenskusten

[ctx: country]
en: Côte d’Ivoire
sv: Elfenbenskusten

[ctx: country]
en: Denmark
sv: Danmark

[ctx: country]
en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

[ctx: country]
en: Egypt
sv: Egypten

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

[ctx: country]
en: Estonia
sv: Estland

[ctx: country]
en: Ethiopia
sv: Etiopien

[ctx: country]
en: Europe and Central Asia
sv: Europa och Centralasien

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
sv: Falklandsöarna (Malvinas)

[ctx: country]
en: Faroe Islands
sv: Färöarna

[ctx: country]
en: France
sv: Frankrike

[ctx: country]
en: French Guiana
sv: Franska Guiana

[ctx: country]
en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

[ctx: country]
en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

[ctx: country]
en: Georgia
sv: Georgien

[ctx: country]
en: Germany
sv: Tyskland

[ctx: country]
en: Greece
sv: Grekland

[ctx: country]
en: Greenland
sv: Grönland

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heardön och McDonaldöarna

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
sv: Vatikanstaten

[ctx: country]
en: Hungary
sv: Ungern

[ctx: country]
en: Iceland
sv: Island

[ctx: country]
en: India
sv: Indien

[ctx: country]
en: Indonesia
sv: Indonesien

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic Of
sv: Iran, Islamiska republiken

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
sv: Iran, islamiska republiken

[ctx: country]
en: Iraq
sv: Irak

[ctx: country]
en: Ireland
sv: Irland

[ctx: country]
en: Italy
sv: Italien

[ctx: country]
en: Jordan
sv: Jordanien

[ctx: country]
en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
sv: Korea, demokratiska folkrepubliken

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
sv: Sydkorea

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
sv: Kirgisistan

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
sv: Demokratiska folkrepubliken Lao

[ctx: country]
en: Latvia
sv: Lettland

[ctx: country]
en: Lebanon
sv: Libanon

[ctx: country]
en: Libya
sv: Libyen

[ctx: country]
en: Lithuania
sv: Litauen

[ctx: country]
en: Luxembourg
sv: Luxemburg

[ctx: country]
en: Macedonia, Republic Of
sv: Makedonien

[ctx: country]
en: Macedonia, Republic of
sv: Makedonien, republiken

[ctx: country]
en: Madagascar
sv: Madagaskar

[ctx: country]
en: Maldives
sv: Maldiverna

[ctx: country]
en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

[ctx: country]
en: Mauritania
sv: Mauretanien

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
sv: Mikronesien, federala staterna

[ctx: country]
en: Middle East and North Africa
sv: Mellanöstern och Nordafrika

[ctx: country]
en: Mongolia
sv: Mongoliet

[ctx: country]
en: Morocco
sv: Marocko

[ctx: country]
en: Mozambique
sv: Moçambique

[ctx: country]
en: Netherlands
sv: Nederländerna

[ctx: country]
en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

[ctx: country]
en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

[ctx: country]
en: Norfolk Island
sv: Norfolköarna

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

[ctx: country]
en: Norway
sv: Norge

[ctx: country]
en: Palestinian Territory
sv: Palestina

[ctx: country]
en: Palestinian Territory, Occupied
sv: Palestinska territoriet, ockuperade

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

[ctx: country]
en: Philippines
sv: Filippinerna

[ctx: country]
en: Poland
sv: Polen

[ctx: country]
en: Reunion
sv: Réunion

[ctx: country]
en: Romania
sv: Rumänien

[ctx: country]
en: Russian Federation
sv: Ryska federationen

[ctx: country]
en: Saint Helena
sv: Sankt Helena

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
sv: Sankt Kitts och Nevis

[ctx: country]
en: Saint Lucia
sv: Sankt Lucia

[ctx: country]
en: Saint Martin (French part)
sv: Saint Martin (Franska delen)

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Sankt Pierre och Miquelon

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: Sankt Vincent och Grenadinerna

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Príncipe

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

[ctx: country]
en: Serbia
sv: Serbien

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
sv: Serbien och Montenegro

[ctx: country]
en: Seychelles
sv: Seychellerna

[ctx: country]
en: Sint Maarten (Dutch Part)
sv: Sint Maarten (Nederländerna)

[ctx: country]
en: Slovakia
sv: Slovakien

[ctx: country]
en: Slovenia
sv: Slovenien

[ctx: country]
en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

[ctx: country]
en: South Africa
sv: Sydafrika

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och södra Sandwichöarna

[ctx: country]
en: South Sudan
sv: Sydsudan

[ctx: country]
en: Spain
sv: Spanien

[ctx: country]
en: Suriname
sv: Surinam

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

[ctx: country]
en: Sweden
sv: Sverige

[ctx: country]
en: Switzerland
sv: Schweiz

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
sv: Syriska arabrepubliken

[ctx: country]
en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
sv: Tanzania, förenade republiken

[ctx: country]
en: Timor-Leste
sv: Östtimor

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

[ctx: country]
en: Tunisia
sv: Tunisien

[ctx: country]
en: Turkey
sv: Turkiet

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

[ctx: country]
en: Ukraine
sv: Ukraina

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

[ctx: country]
en: United Kingdom
sv: Förenade kungariket

[ctx: country]
en: United States
sv: USA

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
sv: USA:s avlägsna mindre öar

[ctx: country]
en: Viet Nam
sv: Vietnam

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
sv: Jungfruöarna, brittiska

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
sv: Jungfruöarna, amerikanska

[ctx: country]
en: Virgin Islands,British
sv: Jungfruöarna, brittiska

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
sv: Wallis och Futuna

[ctx: country]
en: Western Sahara
sv: Västsahara

[ctx: country]
en: unassigned
sv: ej angiven

[ctx: country]
en: Åland Islands
sv: Åland

en: create mailings
sv: skapa utskick

en: create manual batch
sv: skapa sats för manuell bearbetning

en: create or administer relationship types (e.g. household member, board member, spouse...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Relationship Types</a>.
sv: skapa eller administrera relationstyper (t.ex medlem i hushåll, styrelsemedlem, maka...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administrera &raquo; Anpass information och skärmsidor &raquo; Relationstyper</a>.

en: create or manage groups at <a href="!1">Manage Groups</a>.
sv: skapa och hantera grupper via <a href="!1">Hantera grupper</a>.

en: created
sv: har skapats

en: credit card
sv: kreditkort

en: custom fields
sv: anpassade fält

en: d MM yyyy (31 December 2009)
sv: d MM yyyy (31 december 2009)

en: dashboard
sv: kontrollpanel

en: day
sv: dag

en: day of the month
sv: dag i månaden

en: day of the month as a decimal number ('1'..'31')
sv: dag i månaden som ett heltal, utan utfyllnad ('1'...'31')

en: day of the month as a decimal number, 0-padded ('01'..'31')
sv: dag i månaden som ett heltal, 0-utfyllt ('01'...'31')

en: day of the month as a decimal number, blank-padded (' 1'..'31')
sv: dag i månaden som heltal, blank-utfyllt (' 1'...'31')

en: day of the week
sv: dag i veckan

en: dd-mon-yy OR dd/mm/yy (25-Dec-98 OR 25/12/98)
sv: DD-MÅN-ÅÅ ELLER dd/mm/åå (25-Dec-98 ELLER 25/12/98)

en: dd/mm/yyyy (25/12/1998) OR (1/9/2008)
sv: dd/mm/åååå (25/12/1998) ELLER (1/9/2008)

en: delete
sv: radera

en: delete activities
sv: radera åtgärder

en: delete all manual batches
sv: radera alla satser för manuell bearbetning

en: delete contacts
sv: radera kontakter

en: delete in CiviCase
sv: radera i CiviCase

en: delete in CiviGrant
sv: radera i CiviGrant

en: delete own manual batches
sv: radera egna satser för manuell bearbetning

en: details...
sv: detaljer...

en: disabled
sv: avaktiverad

en: do not import
sv: importera inte

en: due
sv: förfaller

en: duplicate
sv: duplikat

en: each
sv: Varje/var

en: edit
sv: redigera

en: edit all contacts
sv: ändra alla kontakter

en: edit all manual batches
sv: redigera alla satser för manuell bearbetning

en: edit api keys
sv: redigera API-nycklar

en: edit grants
sv: redigera godkännanden

en: edit groups
sv: ändra grupper

en: edit memberships
sv: redigera medlemskap

en: edit message templates
sv: redigera meddelandemallar

en: edit own manual batches
sv: redigera egna satser för manuell bearbetning

en: edit profile
sv: redigera profil

en: email
sv: epost

en: empowered by %1
sv: drivs av %1

en: end date
sv: slutdatum

en: entityID needs to be set and of type Integer
sv: entityID måste fastställas och vara ett heltal

en: events
sv: arrangemang

en: every
sv: varje

en: expected only one price field to be in priceset but multiple are present
sv: förväntade bara ett avgiftsfält i avgiftsstrukturen men fann flera

en: export all manual batches
sv: exportera alla satser för manuell bearbetning

en: export own manual batches
sv: exportera egna satser för manuell bearbetning

en: ext.
sv: ank.

en: false
sv: falsk

en: field ID
sv: fält ID

en: field ID needs to be of type Integer for index %1
sv: fält ID måste vara av typen Integer för index %1

en: file '%1' found
sv: filen '%1' finns inte

en: file '%1' not found
sv: fil '%1' kunde inte hittas

en: flip
sv: växla

en: for this participant
sv: <br>för den här deltagaren

en: full month name ('January'..'December')
sv: månadens hela namn ('januari'..'december')

en: grants
sv: anslag

en: has been successfully resubscribed.
sv: har återställts som prenumerant.

en: here
sv: här

en: hide field or section
sv: dölj fält eller avsnitt

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: hour in 12-hour format, 0-padded ('01'..'12')
sv: timme på 12-timmarsformat, 0-utfyllt ('01'...'12')

en: hour in 12-hour format, blank-padded (' 1'..'12')
sv: timme på 12-timmarsformat, blankutfyllt (' 1'...'12')

en: hour in 24-hour format, 0-padded ('00'..'23')
sv: timme på 24-timmarsformat, 0-utfyllt ('00'...'23')

en: hour in 24-hour format, blank-padded (' 0'..'23')
sv: timme på 24-timmarsformat, blankutfyllt (' 0'...'23')

en: iCalendar feed for this event.
sv: iCalendar-ström för detta arrangemang.

en: if Tell Friend is enable, Maximum recipients limit should be greater than zero.
sv: Om "Tipsa en vän" är aktiverat måste maximalt antal mottagare vara större än noll.

en: if Tell Friend is enabled, Maximum recipients limit should be greater than zero.
sv: om Berätta för en vän är aktiverat så borde gränsen för maximalt antal mottagare vara större än noll.

en: if you are searching by Contact name, check your spelling
sv: Om du söker på kontaktnamn, kontrollera stavningen.

en: if you are searching by client name, check your spelling
sv: Om du söker kunder via namn, kontrollera stavningen

en: if you are searching by contributor name, check your spelling
sv: om du söker via inbetalarens namn, kontrollera stavningen

en: if you are searching by member name, check your spelling
sv: Om du söker efter medlemsnamn, kontrollera din stavning

en: if you are searching by participant name, check your spelling
sv: Om du söker med deltagares namn, kontrollera stavningen

en: if you are searching by respondent name, check your spelling
sv: Kontrollera din stavning om du söker efter svarandens namn

en: if you are searching within a Group or for Tagged contacts, try 'any group' or 'any tag'
sv: om du söker i en grupp eller efter etiketterade kontakter, försök med "alla grupper" eller "alla etiketter"

en: if you are searching within a date or amount range, try a wider range of values
sv: Om du letar inom en tidsperiod eller värdeintervall, försök med att utöka intervallet

en: if you are searching within a date range, try a wider range of values
sv: Om du letar inom en tidsperiod, försök med att utöka intervallet

en: import contacts
sv: importera kontakter

en: import contacts from other sources at <a href="!1">Import Contacts</a>.
sv: importera kontakter från andra källor via <a href="!1">Importera kontakter</a>.

en: in
sv: i

en: in...
sv: i ...

en: including yourself
sv: inklusive dig själv

en: installments
sv: delbetalningar

en: installments of
sv: Avbetalningar för

en: interview campaign contacts
sv: intervjua kampanjkontakter

en: is a numeric field
sv: är ett numeriskt fält

en: is...
sv: är...

en: learn more
sv: läs mer

en: lifetime
sv: livstid

en: live
sv: skarp

en: loading
sv: laddar

en: lowercase ante/post meridiem ('am', 'pm')
sv: gemener för förmiddag/eftermiddag ('fm', 'em')

en: make sure you have enough privileges in the access control system
sv: kontrollera att du har tillräckliga rättigheter i behörighetssystemet

en: manage campaign
sv: hantera kampanjen

en: member since
sv: medlem sedan

[ctx: menu]
en: ACL Roles
sv: ACL-roller

[ctx: menu]
en: API Explorer
sv: API-utforskare

[ctx: menu]
en: About CiviCRM
sv: Om CiviCRM

[ctx: menu]
en: Accepted Credit Cards
sv: Godtagna kreditkort

[ctx: menu]
en: Access Control
sv: Åtkomstkontroll

[ctx: menu]
en: Accounting Batch
sv: Bokföringssats

[ctx: menu]
en: Accounting Batch Export
sv: Exportera bokföringssats

[ctx: menu]
en: Accounting Batches
sv: Bokföringssatser

[ctx: menu]
en: Activities
sv: Åtgärder

[ctx: menu]
en: Activity Dashlet
sv: Åtgärdskontroll för kontollpanel

[ctx: menu]
en: Activity Details
sv: Åtgärdsdetaljer

[ctx: menu]
en: Activity Summary
sv: Åtgärdssammanställning

[ctx: menu]
en: Activity Types
sv: Åtgärdstyper

[ctx: menu]
en: Activity View
sv: Åtgärdsvy

[ctx: menu]
en: Add Event To Cart
sv: Lägg till arrangemang till kundvagnen

[ctx: menu]
en: Add Field
sv: Lägg till fält

[ctx: menu]
en: Add Products to This Page
sv: Lägg till produkter till den här sidan

[ctx: menu]
en: Add User
sv: Lägg till användare

[ctx: menu]
en: Additional Info
sv: Ytterligare info

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
sv: Formulär för ytterligare info

[ctx: menu]
en: Address Settings
sv: Adressinställningar

[ctx: menu]
en: Addressee Formats
sv: Mottagarformat

[ctx: menu]
en: Administer
sv: Administrera

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
sv: Administrera CiviCRM

[ctx: menu]
en: Administration Console
sv: Administrationspanel

[ctx: menu]
en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

[ctx: menu]
en: All Cases
sv: Alla ärenden

[ctx: menu]
en: All Cases Dashlet
sv: Kontroll för "Samtliga ärenden"

[ctx: menu]
en: All Reports
sv: Alla rapporter

[ctx: menu]
en: Approve Mailing
sv: Godkänn utskick

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
sv: Arkiverade e-postutskick

[ctx: menu]
en: Ask a question
sv: Ställ en fråga

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
sv: Tilldela användare till ACL-roller

[ctx: menu]
en: Assign to Another Client
sv: Tilldela till en annan kund

[ctx: menu]
en: Attendee List
sv: Deltagarlista

[ctx: menu]
en: Badge Layout
sv: Namnskyltsformat

[ctx: menu]
en: Batch Data Entry
sv: Satsvis datainmatning

[ctx: menu]
en: Bookkeeping Transactions
sv: Bokföringstransaktioner

[ctx: menu]
en: Bounce Report for mailings
sv: Studsrapport för utskick

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
sv: Bläddra bland uppladdade filer

[ctx: menu]
en: CMS Database Integration
sv: Integration med Joomlas/Drupals databas

[ctx: menu]
en: Campaign Dashboard
sv: Kampanjer - Kontrollpanel

[ctx: menu]
en: Campaign Reports
sv: Kampanjrapporter

[ctx: menu]
en: Campaign Status
sv: Kampanjstatus

[ctx: menu]
en: Campaign Types
sv: Kampanjtyper

[ctx: menu]
en: Campaigns
sv: Kampanjer

[ctx: menu]
en: Cancel Subscription
sv: Avbryt prenumeration

[ctx: menu]
en: Cart Checkout
sv: Till kassan

[ctx: menu]
en: Case
sv: Ärende

[ctx: menu]
en: Case Activity
sv: Åtgärder för ärendet

[ctx: menu]
en: Case Activity Audit
sv: Ärendegranskning

[ctx: menu]
en: Case Custom Set
sv: Ärende standardset

[ctx: menu]
en: Case Dashboard Dashlet
sv: Kontrollpaneltillägg för ärendehantering

[ctx: menu]
en: Case Dashlet
sv: Kontroll för "Ärenden"

[ctx: menu]
en: Case Details
sv: Detaljer om ärendet

[ctx: menu]
en: Case Reports
sv: Ärenderapporter

[ctx: menu]
en: Case Statuses
sv: Ärendestatus

[ctx: menu]
en: Case Types
sv: Ärendetyper

[ctx: menu]
en: Cases
sv: Ärenden

[ctx: menu]
en: Change Registration Selections
sv: Ändra anmälningsalternativ

[ctx: menu]
en: CiviCRM API
sv: CiviCRM-API

[ctx: menu]
en: CiviCRM Blog
sv: CiviCRM Blogg

[ctx: menu]
en: CiviCRM Dashlets
sv: Panelmodul för "CiviCRM"

[ctx: menu]
en: CiviCRM Getting Started
sv: CiviCRM Kom igång

[ctx: menu]
en: CiviCRM Home
sv: CiviCRM Hem

[ctx: menu]
en: CiviCRM News
sv: CiviCRM-nyheter

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
sv: Skapa CiviCRM-profil

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
sv: CiviCRM-profilfält

[ctx: menu]
en: CiviCRM Reports
sv: CiviCRM Rapporter

[ctx: menu]
en: CiviCRM Resources
sv: CiviCRM resurser

[ctx: menu]
en: CiviCampaign Component Settings
sv: Inställningar för CiviCampaign

[ctx: menu]
en: CiviCase Dashboard
sv: Ärenden - Kontrollpanel

[ctx: menu]
en: CiviContribute Component Settings
sv: Inställningar för CiviContribute

[ctx: menu]
en: CiviContribute Dashboard
sv: Inbetalningar - Kontrollpanel

[ctx: menu]
en: CiviEvent Component Settings
sv: Inställningar för CiviEvent

[ctx: menu]
en: CiviEvent Dashboard
sv: Arrangemang - Kontrollpanel

[ctx: menu]
en: CiviGrant Dashboard
sv: CiviGrant - Kontrollpanel

[ctx: menu]
en: CiviMail Component Settings
sv: Inställningar för CiviMail

[ctx: menu]
en: CiviMember Component Settings
sv: Inställningar för CiviMember

[ctx: menu]
en: CiviMember Dashboard
sv: Medlemskap - Kontrollpanel

[ctx: menu]
en: CiviPledge Dashboard
sv: Betalningsutfästelser - Kontrollpanel

[ctx: menu]
en: Cleanup Caches and Update Paths
sv: Rensa cachar och uppladdningskataloger

[ctx: menu]
en: Close Accounting Period
sv: Stäng bokslutsperiod

[ctx: menu]
en: Closed Batches
sv: Stängda satser

[ctx: menu]
en: Communication Style Options
sv: Alternativ för kommunikationston

[ctx: menu]
en: Communications
sv: Kommunikation

[ctx: menu]
en: Components
sv: Komponenter

[ctx: menu]
en: Conduct Survey
sv: Genomför enkät

[ctx: menu]
en: Conference Slot Labels
sv: Konferensspårsrubriker

[ctx: menu]
en: Conference Slots
sv: Konferensspår

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
sv: Checklista konfiguration

[ctx: menu]
en: Configure CKEditor
sv: Konfigurera CKEditor

[ctx: menu]
en: Configure Survey
sv: Konfigurera enkät

[ctx: menu]
en: Configure Widget
sv: Konfigurera widget

[ctx: menu]
en: Confirm
sv: Bekräfta

[ctx: menu]
en: Confirm Event Registration
sv: Bekräfta anmälan till arrangemang

[ctx: menu]
en: Confirm dates
sv: Bekräfta datumen

[ctx: menu]
en: Constituent Detail
sv: Populationsrapport (Detaljerad)

[ctx: menu]
en: Constituent Summary
sv: Populationsrapport (Sammanställning)

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
sv: Kontakter - Kontrollpanel

[ctx: menu]
en: Contact Reports
sv: Kontaktrapport

[ctx: menu]
en: Contact Summary
sv: Kontakter sammanställning

[ctx: menu]
en: Contact Types
sv: Kontakttyp

[ctx: menu]
en: Contacts
sv: Kontakter

[ctx: menu]
en: Contribution Aggregate by Relationship
sv: Kontaktrelationer

[ctx: menu]
en: Contribution Amounts
sv: Summor för inbetalningar

[ctx: menu]
en: Contribution Details
sv: Inbetalningsdetaljer

[ctx: menu]
en: Contribution Reports
sv: Inbetalningsrapporter

[ctx: menu]
en: Contribution Summary
sv: Sammanställning över inbetalningar

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
sv: Sammanställning av inbetalningar - diagramvy

[ctx: menu]
en: Contribution and Membership Details
sv: Inbetalnings- och medlemskapsinformation

[ctx: menu]
en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
sv: Detaljerad information om alla typer av inbetalningar, plus information om associerad medlemskapsinformation för betalningar som avser medlemskap.

[ctx: menu]
en: Contributions
sv: Inbetalningar

[ctx: menu]
en: Contributions by Household
sv: Rapport över inbetalningar per hushåll

[ctx: menu]
en: Contributions by Organization
sv: Inbetalningar efter organisation

[ctx: menu]
en: Create New Report from Template
sv: Skapa ny rapport från mall

[ctx: menu]
en: Current Employers
sv: Nuvarande arbetsgivare

[ctx: menu]
en: Current and Upcoming Events
sv: Pågående och kommande händelser

[ctx: menu]
en: Custom Data
sv: Anpassade data

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
sv: Anpassade datafält

[ctx: menu]
en: Custom Field - Add
sv: Anpassat fält - Lägg till

[ctx: menu]
en: Custom Field - Change Type
sv: Anpassat fält - ändra typ

[ctx: menu]
en: Custom Field - Edit
sv: Anpassat fält - Redigera

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
sv: Anpassat fält - flytta

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
sv: Alternativ för anpassat fält

[ctx: menu]
en: Custom Fields
sv: Anpassade fält

[ctx: menu]
en: Custom Searches
sv: Anpassade sökningar

[ctx: menu]
en: Customize Data and Screens
sv: Anpassa information och skärmsidor

[ctx: menu]
en: Dashboard
sv: Kontrollpanel

[ctx: menu]
en: Database Upgrades
sv: Databasuppgraderingar

[ctx: menu]
en: Date Formats
sv: Datumformat

[ctx: menu]
en: Date Preferences
sv: Datuminställningar

[ctx: menu]
en: Debugging
sv: Felsökning

[ctx: menu]
en: Debugging and Error Handling
sv: Felsökning och felhantering

[ctx: menu]
en: Dedupe Exceptions
sv: Undantag från duplikateliminiering

[ctx: menu]
en: Delete Contact
sv: Radera kontakt

[ctx: menu]
en: Delete File
sv: Ta bort fil

[ctx: menu]
en: Delete Survey
sv: Ta bort enkät

[ctx: menu]
en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
sv: Detaljerad rapport för värvning, telefonuppringing, dörrknackning och andra enkäter.

[ctx: menu]
en: Developer
sv: Utvecklare

[ctx: menu]
en: Developer Docs
sv: Utvecklardokument

[ctx: menu]
en: Directories
sv: Filkataloger

[ctx: menu]
en: Display Preferences
sv: Visningsalternativ

[ctx: menu]
en: Display clicks from each mailing
sv: Visa klick från varje utskick

[ctx: menu]
en: Display contacts who opened emails from a mailing
sv: Visa vilka kontakter som har öppnat mejl från ett utskick

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
sv: Visar en detaljerad lista över inbetalnignar, grupperade efter hushåll som inkluderar inbetalningar gjorda av medlemmar i hushållet.

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
sv: Visar detaljerad lista över inbetalningar grupperade per organisation, vilka inkluderar inbetalnignar gjorda av anställda i organisationen.

[ctx: menu]
en: Documentation
sv: Användarmanual

[ctx: menu]
en: Download Errors
sv: Nedladdningsfel

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
sv: Utkast och ej schemalagda e-postutskick

[ctx: menu]
en: Dropdown Options
sv: Alternativ för rullgardinsmenyer

[ctx: menu]
en: Edit Field
sv: Redigera fält

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
sv: Redigera relaterad kontakt

[ctx: menu]
en: Email Greeting Formats
sv: Format för e-posthälsningar

[ctx: menu]
en: Email Invoice
sv: Epostfaktura

[ctx: menu]
en: Email a Contact
sv: Skicka e-post till en kontakt

[ctx: menu]
en: Email address verified
sv: E-postadress verifierad

[ctx: menu]
en: Enable CiviCRM Components
sv: Aktivera CiviCRM-komponenter

[ctx: menu]
en: Encounter Medium
sv: Kontaktmetod

[ctx: menu]
en: Encounter Mediums
sv: Kontaktmetoder

[ctx: menu]
en: Engagement Index
sv: Engagemangsindex

[ctx: menu]
en: Event Fees
sv: Arrangemangsavgifter

[ctx: menu]
en: Event Income Details
sv: Detaljerade arrangemangsinkomster

[ctx: menu]
en: Event Income Summary
sv: Sammanställning av arrangemangsintäkter

[ctx: menu]
en: Event Info and Settings
sv: Information och inställningar för arrangemang

[ctx: menu]
en: Event Information
sv: Information om arrangemang

[ctx: menu]
en: Event Location
sv: Arrangemangsplats

[ctx: menu]
en: Event Name Badge Layouts
sv: Format på arrangemangsnamnskyltar

[ctx: menu]
en: Event Online Registration
sv: Webb-anmälan till arrangemang

[ctx: menu]
en: Event Participants List
sv: Deltagarlista för arrangemang

[ctx: menu]
en: Event Registration
sv: Anmälan till arrangemang

[ctx: menu]
en: Event Reports
sv: Arrangemangsrapport

[ctx: menu]
en: Event Templates
sv: Mall för arrangemang

[ctx: menu]
en: Event Types
sv: Arrangemangstyper

[ctx: menu]
en: Events
sv: Arrangemang

[ctx: menu]
en: Export Contacts
sv: Exportera kontakter

[ctx: menu]
en: Exported Batches
sv: Exporterade satser

[ctx: menu]
en: Extensions
sv: Tillägg

[ctx: menu]
en: FROM Email Addresses
sv: E-postadresser för avsändare

[ctx: menu]
en: File on Case
sv: Lägg till på ärende

[ctx: menu]
en: Financial Accounts
sv: Finansiella konton

[ctx: menu]
en: Financial Type Accounts
sv: Konton för finansiella typer

[ctx: menu]
en: Financial Types
sv: Finansiella typer

[ctx: menu]
en: Find Activities
sv: Sök åtgärder

[ctx: menu]
en: Find Cases
sv: Sök ärende

[ctx: menu]
en: Find Contacts
sv: Sök kontakter

[ctx: menu]
en: Find Contributions
sv: Sök inbetalning

[ctx: menu]
en: Find Grants
sv: Sök anslag

[ctx: menu]
en: Find Mailings
sv: Sök utskick

[ctx: menu]
en: Find Mass SMS
sv: Hitta mass-SMS

[ctx: menu]
en: Find Memberships
sv: Sök medlemsskap

[ctx: menu]
en: Find Participants
sv: Sök deltagare

[ctx: menu]
en: Find Pledges
sv: Sök utfästelser

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
sv: Sök kontaktdubletter

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
sv: Vidarebefordra e-post

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
sv: E-postadresser för avsändare

[ctx: menu]
en: Full-text Search
sv: Fritextsökning

[ctx: menu]
en: GOTV (Track Voters)
sv: Säkra rösten (spåra väljare)

[ctx: menu]
en: GOTV (Voter Tracking)
sv: Säkra rösten (spåra väljare)

[ctx: menu]
en: Gender Options
sv: Könsinställningar

[ctx: menu]
en: Get Image File
sv: Hämta bildfil

[ctx: menu]
en: Get expert help
sv: Skaffa expert-hjälp

[ctx: menu]
en: Get started
sv: Kom igång

[ctx: menu]
en: Getting Started
sv: Kom igång

[ctx: menu]
en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
sv: Givet två tidsspann, visa vilka kontakter som har gjort inbetalningar i båda tidsspannen med en jämförelse om ökning/minskning av summorna för tidsspannen.

[ctx: menu]
en: Gives relationship details between two contacts
sv: Visar relation mellan två kontakter

[ctx: menu]
en: Grant Details
sv: Anslagsdetaljer

[ctx: menu]
en: Grant Report Detail
sv: Detaljerad anslagsrapport

[ctx: menu]
en: Grant Report Statistics
sv: Statistik över anslagsrapporter

[ctx: menu]
en: Grant Reports
sv: Anslagsrapporter

[ctx: menu]
en: Grant Statistics
sv: Anslagsstatistik

[ctx: menu]
en: Grant Status
sv: Godkänn status

[ctx: menu]
en: Grant Types
sv: Anslagstyper

[ctx: menu]
en: Grants
sv: Anslag

[ctx: menu]
en: Group Members
sv: Gruppmedlemmar

[ctx: menu]
en: Groups
sv: Grupper

[ctx: menu]
en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc.
sv: Grupper och summor av inbetalningar efter kriterier, bland annat kontakt, tidsperiod, inbetalningstyp, bidragsgivarens plats, etc.

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
sv: Sidhuvuden, sidfötter och automatiska meddelanden

[ctx: menu]
en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
sv: Hjälper dig att analysera inkomster från ett arrangemang. Rapporten kan visa detaljer per deltagartyp, status och betalningsform.

[ctx: menu]
en: Home
sv: Hem

[ctx: menu]
en: Import
sv: Importera

[ctx: menu]
en: Import Activities
sv: Importera åtgärder

[ctx: menu]
en: Import Contacts
sv: Importera kontakter

[ctx: menu]
en: Import Contributions
sv: Importera inbetalningar

[ctx: menu]
en: Import Memberships
sv: Importera Medlemsskap

[ctx: menu]
en: Import Multi-value Custom Data
sv: Import av fler-värda anpassade data

[ctx: menu]
en: Import Participants
sv: Importera deltagare

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
sv: Fältmatchingar för import/export

[ctx: menu]
en: Include Profiles
sv: Inkludera profiler

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
sv: Artighetstitel (Herr, Fru...)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
sv: Namnsuffix ("Jr.", "Sr.", ...)

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
sv: Direktmeddelandeservice

[ctx: menu]
en: Interview Respondents
sv: Intervjuoffer

[ctx: menu]
en: Join CiviCRM
sv: Gå med

[ctx: menu]
en: LYBUNT (last year but not this year)
sv: LYBUNT (förra året men inte i år)

[ctx: menu]
en: Label Formats
sv: Etikettformat

[ctx: menu]
en: Languages, Currency, Locations
sv: Språk, valutor och platser

[ctx: menu]
en: Lapsed Memberships
sv: Utgångna medlemskap

[ctx: menu]
en: Last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
sv: Förra året men inte i år. Listar alla kontakter som gjort inbetalningar förra året men som inte gjort några under den tidsperiod som du anger som nuvarande år.

[ctx: menu]
en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
sv: Listar kontakters inbetalningshistorik grupperad per år tillsammans med inbetalningar gjorda av någon av inbetalarens kontakter.

[ctx: menu]
en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
sv: Listar specifika inbetalningar efter kriterier, bland annat kontakt, tidsperiod, inbetalningstyp, bidragsgivarens plats, etc.

[ctx: menu]
en: Localization
sv: Landsinställningar

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
sv: Adresstyper (Hemma, Arbete...)

[ctx: menu]
en: Log out
sv: Logga ut

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
sv: E-postkonton

[ctx: menu]
en: Mail Bounces
sv: Mejlstudsar

[ctx: menu]
en: Mail Clickthroughs
sv: Mejl, klickade länkar

[ctx: menu]
en: Mail Opened
sv: Öppnade mejl

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
sv: Utskicksinställningar

[ctx: menu]
en: Mailing Details
sv: Utskicksdetaljer

[ctx: menu]
en: Mailing Event
sv: E-postutskick för arrangemang

[ctx: menu]
en: Mailing Report
sv: Rapport e-postutskick

[ctx: menu]
en: Mailing Reports
sv: Utskicksrapport

[ctx: menu]
en: Mailing Summary
sv: Utskickssammanfattning

[ctx: menu]
en: Mailings
sv: Utskick

[ctx: menu]
en: Manage A/B Tests
sv: Hantera A/B-tester

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
sv: Hantera ACL:er

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
sv: Hantera inbetalningssidor

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
sv: Hantera anpassade sökningar

[ctx: menu]
en: Manage Events
sv: Hantera arrangemang

[ctx: menu]
en: Manage Extensions
sv: Hantera tillägg

[ctx: menu]
en: Manage Groups
sv: Hantera grupper

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
sv: Hantera premier

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
sv: Hantera avgiftsstrukturer

[ctx: menu]
en: Manage Tags (Categories)
sv: Hantera etiketter (Kategorier)

[ctx: menu]
en: Manage Templates
sv: Hantera mallar

[ctx: menu]
en: Map Event Location
sv: Visa arrangemangsplats på karta

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
sv: Platser på karta

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
sv: Karttjänster och geokodning

[ctx: menu]
en: Membership Details
sv: Medlemskapsdetaljer

[ctx: menu]
en: Membership Reports
sv: Medlemskapsrapport

[ctx: menu]
en: Membership Section
sv: Medlemsavdelning

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
sv: Regler för medlemskapstatus

[ctx: menu]
en: Membership Summary
sv: Medlemskapssammanfattning

[ctx: menu]
en: Membership Types
sv: Medlemsskapstyper

[ctx: menu]
en: Memberships
sv: Medlemsskap

[ctx: menu]
en: Merge Contact
sv: Sammanfoga kontakter

[ctx: menu]
en: Message Templates
sv: Meddelandemallar

[ctx: menu]
en: Misc (Undelete, PDFs, Limits, Logging, Captcha, etc.)
sv: Övrigt (återskapande, PDF:er, gränser, loggning, säkerhetskvittenser etc.)

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
sv: Mobiltelefonoperatörer

[ctx: menu]
en: Multi Site Settings
sv: Inställningar för multi-site

[ctx: menu]
en: My Cases
sv: Mina ärenden

[ctx: menu]
en: My Reports
sv: Mina rapporter

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
sv: Navigationsmeny

[ctx: menu]
en: New A/B Test
sv: Nytt A/B-test

[ctx: menu]
en: New Activity
sv: Ny åtgärd

[ctx: menu]
en: New Batch
sv: Ny bearbetningssats

[ctx: menu]
en: New Campaign
sv: Ny kampanj

[ctx: menu]
en: New Case
sv: Nytt ärende

[ctx: menu]
en: New CiviCRM Profile
sv: Ny CiviCRM-profil

[ctx: menu]
en: New Contact
sv: Ny kontakt

[ctx: menu]
en: New Contribution
sv: Ny inbetalning

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
sv: Ny inbetalningssida

[ctx: menu]
en: New Email
sv: Nytt e-postmeddelande

[ctx: menu]
en: New Event
sv: Nytt arrangemang

[ctx: menu]
en: New Grant
sv: Nytt anslag

[ctx: menu]
en: New Group
sv: Skapa ny grupp

[ctx: menu]
en: New Household
sv: Nytt hushåll

[ctx: menu]
en: New Individual
sv: Ny person

[ctx: menu]
en: New Mailing
sv: Nytt e-postutskick

[ctx: menu]
en: New Mass SMS
sv: Nytt mass-SMS

[ctx: menu]
en: New Membership
sv: Nytt medlemskap

[ctx: menu]
en: New Organization
sv: Ny organisation

[ctx: menu]
en: New Payment
sv: Ny betalning

[ctx: menu]
en: New Petition
sv: Nytt upprop

[ctx: menu]
en: New Pledge
sv: Ny utfästelse

[ctx: menu]
en: New Price Set
sv: Ny avgiftsstruktur

[ctx: menu]
en: New SMS
sv: Nytt SMS

[ctx: menu]
en: New Survey
sv: Ny enkät

[ctx: menu]
en: New Tag
sv: Ny etikett

[ctx: menu]
en: Notes
sv: Anteckningar

[ctx: menu]
en: Open Batches
sv: Öppna satser

[ctx: menu]
en: Open Case
sv: Skapa ärende

[ctx: menu]
en: Opt-out
sv: Avsböjning

[ctx: menu]
en: Option Groups
sv: Alternativgrupper

[ctx: menu]
en: Organization Address and Contact Info
sv: Adress och kontaktinformation för organisation

[ctx: menu]
en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
sv: Utgående e-post (SMTP/Sendmail)

[ctx: menu]
en: Outbound Email Settings
sv: Inställningar för utgående e-post

[ctx: menu]
en: PDF Invoice
sv: PDF-faktura

[ctx: menu]
en: Participant Listing Options
sv: Alternativ för deltagarlista

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
sv: Mallar för deltagarlistor

[ctx: menu]
en: Participant Role
sv: Deltagarens roll

[ctx: menu]
en: Participant Roles
sv: Deltagarroller

[ctx: menu]
en: Participant Status
sv: Deltagarstatus

[ctx: menu]
en: Participant Statuses
sv: Deltagarstatusar

[ctx: menu]
en: Payment Instruments
sv: Betalningsverktyg

[ctx: menu]
en: Payment Methods
sv: Betalningsformer

[ctx: menu]
en: Payment Processor
sv: Betalningsfunktion

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
sv: Betalningsfunktionstyp

[ctx: menu]
en: Payment Processors
sv: Betalningsfunktioner

[ctx: menu]
en: Permissions (Access Control)
sv: Rättigheter (accesskontroll)

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Page Summary
sv: Sammanställning för personlig kampanjsida

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
sv: Personliga kampanjsidor

[ctx: menu]
en: Petitions
sv: Upprop

[ctx: menu]
en: Phone Type
sv: Typ av telefonnummer

[ctx: menu]
en: Phone Types
sv: Typ av telefonnummer

[ctx: menu]
en: Pledge Detail
sv: Betalningsutfästelse detalj

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
sv: Betalningsutfästelser

[ctx: menu]
en: Pledge Reports
sv: Utfästelserapport

[ctx: menu]
en: Pledge Summary
sv: Sammanfattning av betalningsutfästelse

[ctx: menu]
en: Pledged But not Paid
sv: Utfäst men inte betalt

[ctx: menu]
en: Pledged but not Paid Report
sv: Rapport över utfästelser som inte betalats

[ctx: menu]
en: Pledges
sv: Utfästelser

[ctx: menu]
en: Postal Greeting Formats
sv: Format för brevhälsningar

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
sv: Föredragna kommunikationsmetoder

[ctx: menu]
en: Preferred Language Options
sv: Alternativ för föredragna språk

[ctx: menu]
en: Preferred Languages
sv: Föredraget språk

[ctx: menu]
en: Premiums
sv: Premier

[ctx: menu]
en: Premiums (Thank-you Gifts)
sv: Premier (tack-gåvor)

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
sv: Förhandsgranska e-postutskick

[ctx: menu]
en: Price Field Options
sv: Alternativ för avgiftsfält

[ctx: menu]
en: Price Fields
sv: Avgiftsfält

[ctx: menu]
en: Price Sets
sv: Avgiftsstrukturer

[ctx: menu]
en: Print Event Name Badge
sv: Skriv ut namnskyltar till arrangemang

[ctx: menu]
en: Print Page (PDF) Formats
sv: Sidformat för utskrifter (PDF)

[ctx: menu]
en: Process Uploaded Images
sv: Behandla uppladdade bilder

[ctx: menu]
en: Profile Settings
sv: Profilinställningar

[ctx: menu]
en: ProfileEditor
sv: Profilredigerare

[ctx: menu]
en: Profiles
sv: Profiler

[ctx: menu]
en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
sv: Listar adress- och telefoninformation för kontakterna i kontaktdatabasen.

[ctx: menu]
en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
sv: Visar alla åtgärder inklusive statistik för en eller alla kontakter inom ett angivet tidsintervall (obligatoriskt).

[ctx: menu]
en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
sv: Visar lista på medlemmar tillsammans med deras medlemsstatus och medlemsdetaljer (anslutningsdatum, startdatum, slutdatum). Kan också visa betalningar kopplat till varje medlemsskap.

[ctx: menu]
en: Provides a list of memberships that have lapsed or will lapse by the date you specify.
sv: Visar en lista med medlemskap som redan har gått eller kommer att gå ut vid det datum du anger.

[ctx: menu]
en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
sv: Visar lista på toppdonatorer under bestämd tidsperiod. Du kan inkludera fritt antal donatorer (exempelvis topp-100)

[ctx: menu]
en: Provides a summary of memberships by type and join date.
sv: Ger en sammanfattning av medlemskap efter typ och startdag.

[ctx: menu]
en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
sv: Ger en översikt över arrangemangsintäkter. Du kan välja att ta med viktig information så som arrangemangs-ID, anmälningar, deltagande och inkomster för att hjälpa dig att bedöma ett genomfört arrangemang.

[ctx: menu]
en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
sv: Visar kontaktrelaterad information över inbetalningar, medlemsskap, arrangemang och aktiviteter.

[ctx: menu]
en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details.
sv: Visar detaljerad lista över anställds relationer samt anställningsdetaljer.

[ctx: menu]
en: Provides information about the status of recurring contributions
sv: Ger information om status för återkommande inbetalningar

[ctx: menu]
en: Provides lists of event attendees.
sv: Ger en lista på arrangemangsdeltagare.

[ctx: menu]
en: Provides lists of participants for an event.
sv: Erbjuder listor på deltagare för ett arrangemang.

[ctx: menu]
en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
sv: Visa en rapport över avsedda och lyckade leveranser, prenumerations- och utskicksuppsägningar, svar och vidaresändningar.

[ctx: menu]
en: Provides transaction details for all contributions and payments, including Transaction #, Invoice ID, Payment Instrument and Check #.
sv: Visar transaktionsdetaljer för alla inbetalningar, inkluderande: transaktions-ID, faktura-ID, betalningsverktyg och checknummer.

[ctx: menu]
en: Record Respondents Interview
sv: Dokumentera intervju med svarande

[ctx: menu]
en: Recurring Contributions
sv: Återkommande inbetalningar

[ctx: menu]
en: Redaction Rules
sv: Utstrykningsregler

[ctx: menu]
en: Register Event Participant
sv: Anmäl deltagare till arrangemang

[ctx: menu]
en: Register New Participant
sv: Anmäl ny deltagare

[ctx: menu]
en: Register Report
sv: Registrera ny rapport

[ctx: menu]
en: Register your site
sv: Registrera din webbplats

[ctx: menu]
en: Registration Page
sv: Anmälningssida

[ctx: menu]
en: Relationship Types
sv: Relationstyper

[ctx: menu]
en: Relationships
sv: Relationer

[ctx: menu]
en: Release Respondents
sv: Frisläpp svarande

[ctx: menu]
en: Remove From Cart
sv: Ta bort från kundvagnen

[ctx: menu]
en: Repeat Contributions
sv: Återkommande inbetalningar

[ctx: menu]
en: Repeat Event
sv: Repetera arrangemang

[ctx: menu]
en: Report
sv: Rapportera

[ctx: menu]
en: Reports
sv: Rapporter

[ctx: menu]
en: Reports Listing
sv: Rapportförteckning

[ctx: menu]
en: Reserve Respondents
sv: Reservera svarande

[ctx: menu]
en: Resource URLs
sv: Resurs-URL:er

[ctx: menu]
en: Resubscribe
sv: Prenumerera igen

[ctx: menu]
en: SMS Providers
sv: SMS-leverantörer

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
sv: Alternativ för säkra filnamnstillägg

[ctx: menu]
en: Safe File Extensions
sv: Säkra filändelser

[ctx: menu]
en: Schedule Mailing
sv: Schemalägg utskick

[ctx: menu]
en: Schedule Reminders
sv: Schemalägg påminnelser

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs
sv: Schemalagda jobb

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs Log
sv: Logg från schemalagda jobb

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
sv: Schemalagda och skickade e-postutskick

[ctx: menu]
en: Search
sv: Sök

[ctx: menu]
en: Search Builder
sv: Sökbyggare

[ctx: menu]
en: Search Preferences
sv: Sökinställningar

[ctx: menu]
en: Sending Mail
sv: Skicka utskick

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
sv: Lägg upp en personlig kampanjsida - Kontoinformation

[ctx: menu]
en: Shows activity statistics by type / date
sv: Visar åtgärdsstatistik per typ/datum.

[ctx: menu]
en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
sv: Visar inbetalningar från kontakter som 'softkrediterat' till andra kontakter.

[ctx: menu]
en: Sign Petition
sv: Skriv under upprop

[ctx: menu]
en: Smart Groups
sv: Smarta grupper

[ctx: menu]
en: Sms Providers
sv: SMS-leverantörer

[ctx: menu]
en: Soft Credit Types
sv: Automatiska Kreditalternativ

[ctx: menu]
en: Soft Credits
sv:  CiviCRM Soft Credits /Kreditkort

[ctx: menu]
en: Some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
sv: Något eller några år, men inte detta år. Listar kontakter som gjort inbetalningar någon gång men som inte gjort det under den period som du anger.

[ctx: menu]
en: Subscribe
sv: Prenumerera

[ctx: menu]
en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
sv: Summerar inbetalningar och antal inbetalare för varje personlig kampanjsida.

[ctx: menu]
en: Summary of pledges including amount pledged, pledge status, next payment date, balance due, total amount paid etc.
sv: Sammanfattning av utfästelser, inkl utlovat belopp, dess status, nästa betalningsdag, obetalda utfästelser, inbetald summa, m.m.

[ctx: menu]
en: Summary statistics for mailings
sv: Sammanfattande statistik för utskick

[ctx: menu]
en: Sunlight
sv: Solljus

[ctx: menu]
en: Survey Details
sv: Enkätdetaljer

[ctx: menu]
en: Survey Types
sv: Enkättyper

[ctx: menu]
en: Surveys
sv: Enkäter

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
sv: Synkronisera användare till kontakter

[ctx: menu]
en: System Settings
sv: Systeminställningar

[ctx: menu]
en: System Status
sv: Systemstatus

[ctx: menu]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: menu]
en: Tags (Categories)
sv: Etiketter (Kategorier)

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
sv: Tipsa en vän

[ctx: menu]
en: Thank You
sv: Tack!

[ctx: menu]
en: Thank-you and Receipting
sv: Tack- och kvittoutskick

[ctx: menu]
en: Title and Settings
sv: Rubrik och inställningar

[ctx: menu]
en: Top Donors
sv: Största inbetalare

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumerationen

[ctx: menu]
en: Update Billing Details
sv: Uppdatera faktureringsdetaljer

[ctx: menu]
en: Update Subscription
sv: Uppdatera prenumeration

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
sv: Uppgradera CiviCRM

[ctx: menu]
en: Users and Permissions
sv: Användare och rättigheter

[ctx: menu]
en: View Activity
sv: Visa åtgärd

[ctx: menu]
en: View Cart
sv: Visa kundvagnen

[ctx: menu]
en: View Date Preferences
sv: Visa datuminställningar

[ctx: menu]
en: View Mailing
sv: Visa utskick

[ctx: menu]
en: View Payment
sv: Visa betalning

[ctx: menu]
en: View Petition Signatures
sv: Visa uppropsunderskrifter

[ctx: menu]
en: Website Types
sv: Hemsidestyper

[ctx: menu]
en: Word Replacements
sv: Ersättningsord

[ctx: menu]
en: WordPress Access Control
sv: WordPress åtkomstkontroll

en: merge
sv: slå ihop

en: merge duplicate contacts
sv: slå ihop duplicerade kontakter

en: minute, 0-padded ('00'..'60')
sv: minut, 0-utfyllt ('00'...'59')

en: minutes
sv: minuter

en: mismatch.
sv: Matchar inte.

en: mm/dd/yy OR mm-dd-yy (12/25/98 OR 12-25-98) OR (9/1/08 OR 9-1-08)
sv: mm/dd/åå ELLER mm-dd-åå (12/25/98 ELLER 12-25-98) ELLER (9/1/08 OR 9-1-08)

en: mm/dd/yyyy OR mm-dd-yyyy (12/25/1998 OR 12-25-1998) OR (9/1/2008 OR 9-1-2008)
sv: mm/dd/åååå ELLER mm-dd-åååå (12/25/1998 ELLER 12-25-1998) ELLER (9/1/2008 OR 9-1-2008)

en: month
sv: månad

en: month as a decimal number, 0-padded ('01'..'12')
sv: månad som heltal, 0-utfyllt ('01'...'12')

en: more
sv: mer

en: more info
sv: mer information

en: must be a numeric value
sv: måste vara numerisk värde

en: new campaign
sv: ny kampanj

en: new tag
sv: ny etikett

en: no subject
sv: ingen rubrik

en: not a duplicate
sv: inte en kopia

en: occurrences
sv: gånger

en: on
sv: den

en: on hold
sv: pausad

en: ongoing
sv: pågående

en: open section
sv: öppna avsnitt

en: or
sv: eller

en: overwrite
sv: skriv över

en: paid
sv: betalad

en: participants
sv: deltagare

en: plus sign
sv: plus-tecken

en: profile create
sv: profil skapa

en: profile edit
sv: redigera profil

en: profile listings
sv: profillistor

en: profile listings and forms
sv: profillistor och formulär

en: profile view
sv: profil visa

en: profiles
sv: Profiler

[ctx: province]
en: Abaco Islands
sv: Abaco

[ctx: province]
en: Aberdeen City
sv: City of Aberdeen

[ctx: province]
en: Abkhazia
sv: Abchazien

[ctx: province]
en: Abuja Federal Capital Territory
sv: Det federala hyvudstadsterritoriet Abuja

[ctx: province]
en: Achaïa
sv: Achaia

[ctx: province]
en: Acklins and Crooked Islands
sv: Acklins och Crooked öarna

[ctx: province]
en: Ad Dakhillyah
sv: Ad-Dakhliyya

[ctx: province]
en: Ad Daqahllyah
sv: Ad-daqahliyya

[ctx: province]
en: Ad Dawhah
sv: Doha

[ctx: province]
en: Ad yaman
sv: Adiyaman

[ctx: province]
en: Addis Ababa
sv: Addis Abeba

[ctx: province]
en: Adjara
sv: Adzjarien

[ctx: province]
en: Adygeya, Respublika
sv: Adygeiska republiken

[ctx: province]
en: Ag r
sv: Agri

[ctx: province]
en: Agalega Islands
sv: Agalegaöarna

[ctx: province]
en: Agio Oros
sv: Athos

[ctx: province]
en: Aglonas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Al%C5%ABksne_Municipality

[ctx: province]
en: Agnebi
sv: Agnéby

[ctx: province]
en: Agusan del Norte
sv: Agusan Del Norte

[ctx: province]
en: Ahal
sv: Achal

[ctx: province]
en: Ahuachapan
sv: Ahuachapán

[ctx: province]
en: Aiga-i-le-Tai
sv: Aiga-i-le Tai

[ctx: province]
en: Ain Tmouchent
sv: Ain Temouchent

[ctx: province]
en: Aisen del General Carlos Ibanez del Campo
sv: Aisén del General Carlos Ibáñez del Campo

[ctx: province]
en: Aitolia-Akarnania
sv: Aitolien och Akarnanien

[ctx: province]
en: Aizkraukles novads
sv: Se: http://sv.wikipedia.org/wiki/Aizkraukles_distrikt

[ctx: province]
en: Aizputes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Ajdābiyā
sv: Ajdabiya

[ctx: province]
en: Ajln
sv: Ajlun

[ctx: province]
en: Aknīstes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Al%C5%ABksne_Municipality

[ctx: province]
en: Al 'Aqaba
sv: Aqaba

[ctx: province]
en: Al Anbar
sv: al-Anbar

[ctx: province]
en: Al Ba,rah
sv: Basra

[ctx: province]
en: Al Bah al Ahmar
sv: Al-Bahr al-Ahmar

[ctx: province]
en: Al Bahr al Ahmar
sv: Al-Bahr Al-ahmar

[ctx: province]
en: Al Balqa'
sv: Balqa

[ctx: province]
en: Al Batah
sv: Batah

[ctx: province]
en: Al Batinah
sv: al-Batinah

[ctx: province]
en: Al Bayda'
sv: Al Bayda

[ctx: province]
en: Al Buhayrah
sv: Beheira

[ctx: province]
en: Al Buhayrat
sv: al-Buhayrat

[ctx: province]
en: Al Buţnān
sv: Al Butnan

[ctx: province]
en: Al Farwanlyah
sv: Al Farwaniyah

[ctx: province]
en: Al Fayym
sv: Fayoum

[ctx: province]
en: Al Gharbiyah
sv: Al-gharbiyyah

[ctx: province]
en: Al H,udd ash Shamallyah
sv: Ahmad Shamal

[ctx: province]
en: Al Hasakah
sv: al-Hasakah

[ctx: province]
en: Al Hizām al Akhdar
sv: Al Hizam Al Akhdar

[ctx: province]
en: Al Hudud Ash Shamaliyah
sv: Al Hudud ash Shamaliyah

[ctx: province]
en: Al Iskandarlyah
sv: Al-iskandariyah

[ctx: province]
en: Al Isma illyah
sv: Ismailia

[ctx: province]
en: Al Jabal al Akhdar
sv: Al Jabal Al Akhdar

[ctx: province]
en: Al Jahrah
sv: Al Jahra

[ctx: province]
en: Al Janblyah
sv: al-Janblyah

[ctx: province]
en: Al Janūbīyah
sv: al-Janubiyya

[ctx: province]
en: Al Jazirah
sv: al-Jazirah

[ctx: province]
en: Al Jifārah
sv: Al Jfara

[ctx: province]
en: Al Jizah
sv: Giza

[ctx: province]
en: Al Karak
sv: Kerak

[ctx: province]
en: Al Khartum
sv: Khartoum

[ctx: province]
en: Al Khawr
sv: Al Khor

[ctx: province]
en: Al Kuwayt
sv: Al Asimah

[ctx: province]
en: Al Ladhiqiyah
sv: Latakia

[ctx: province]
en: Al Madinah
sv: Medina

[ctx: province]
en: Al Mafraq
sv: Mafraq

[ctx: province]
en: Al Manamah
sv: Manama

[ctx: province]
en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
sv: Manama

[ctx: province]
en: Al Marqab
sv: Al Murgub

[ctx: province]
en: Al Minuflyah
sv: Al-Minufiyyah

[ctx: province]
en: Al Minya
sv: Al-Minya

[ctx: province]
en: Al Muthanna
sv: al-Muthanna

[ctx: province]
en: Al Qadarif
sv: al-Qadarif

[ctx: province]
en: Al Qadisiyah
sv: al-Diwaniyya

[ctx: province]
en: Al Qahirah
sv: Al-Qahirah

[ctx: province]
en: Al Qalyublyah
sv: Al-qalyibiyyah

[ctx: province]
en: Al Qasim
sv: Kasim

[ctx: province]
en: Al Qaţrūn
sv: Al Qattara

[ctx: province]
en: Al Qubbah
sv: Al Qubah

[ctx: province]
en: Al Qunaytirah
sv: al-Qunaytirah

[ctx: province]
en: Al Wadi al Jadid
sv: Al-wadi Al-Jadid

[ctx: province]
en: Al Wahdah
sv: al-Wahdah

[ctx: province]
en: Al Wusta
sv: al-Wusta

[ctx: province]
en: Al Wusţá
sv: al-Wusta

[ctx: province]
en: Al Wāhah
sv: Al Wahat

[ctx: province]
en: Alessandria
sv: Alexandria

[ctx: province]
en: Ali Sabiah
sv: Ali Sabih

[ctx: province]
en: Almaty oblysy
sv: Almaty oblast

[ctx: province]
en: Alojas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Alsungas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Al%C5%ABksne_Municipality

[ctx: province]
en: Altay, Respublika
sv: Altay

[ctx: province]
en: Altayskiy kray
sv: Altaj kraj

[ctx: province]
en: Alto Parana
sv: Alto Paraná

[ctx: province]
en: Alytaus Apskritis
sv: Alytusprovinsen

[ctx: province]
en: Alūksnes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Al%C5%ABksne_Municipality

[ctx: province]
en: Amapa
sv: Amapá

[ctx: province]
en: Amatas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Amazonea
sv: Amazonas

[ctx: province]
en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

[ctx: province]
en: Amurskaya oblast'
sv: Amur oblast

[ctx: province]
en: An Najef
sv: Najaf

[ctx: province]
en: An Nil
sv: An-Nil

[ctx: province]
en: An Nil al Abyaq
sv: an-nil al Abyad

[ctx: province]
en: An Nil al Azraq
sv: an-nil al Azraq

[ctx: province]
en: An Nuqaţ al Khams
sv: An Nuqat al Khams

[ctx: province]
en: Andaman and Nicobar Islands
sv: Andaman och Nicobar öarna

[ctx: province]
en: Andijon
sv: Andizjan

[ctx: province]
en: Andros Island
sv: Andros

[ctx: province]
en: Anjouan Ndzouani
sv: Anjouan

[ctx: province]
en: Annobon
sv: Annobón

[ctx: province]
en: Apes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Apurimac
sv: Apurímac

[ctx: province]
en: Aqmola oblysy
sv: Aqmola

[ctx: province]
en: Aqtobe oblysy
sv: Aqtöbe

[ctx: province]
en: Ar Raqqah
sv: ar-Raqqah

[ctx: province]
en: Ar Rayyan
sv: Al Rayyan

[ctx: province]
en: Ar Riyad
sv: Ar-Riyad

[ctx: province]
en: Araucania
sv: La Araucanía

[ctx: province]
en: Arhangay
sv: Archangaj

[ctx: province]
en: Arkadia
sv: Arkadien

[ctx: province]
en: Arkhangel'skaya oblast'
sv: Archangelsk oblast

[ctx: province]
en: Artigsa
sv: Artigas

[ctx: province]
en: As Sulaymaniyah
sv: Sulaymaniyya

[ctx: province]
en: As Suwayda'
sv: as-Suwayda´

[ctx: province]
en: As Suways
sv: Suez

[ctx: province]
en: Ascension
sv: Ascensión

[ctx: province]
en: Ash Shamallyah
sv: ash-Shamaliyyah

[ctx: province]
en: Ash Shamālīyah
sv: Ash-Shamaliyah

[ctx: province]
en: Ash Sharqiyah
sv: Ash-sharqiyyah

[ctx: province]
en: Ash Sharqlyah
sv: Ash Sharqiyah

[ctx: province]
en: Ash Shāţi'
sv: Wadi Al Shatii

[ctx: province]
en: Astrakhanskaya oblast'
sv: Astrachan oblast

[ctx: province]
en: Asturias
sv: Asturien

[ctx: province]
en: Asuncion
sv: Asunción

[ctx: province]
en: At Ta'mim
sv: Kirkuk

[ctx: province]
en: At Tafilah
sv: Tafilah

[ctx: province]
en: Atakora
sv: Atacora

[ctx: province]
en: Atlantico Norte
sv: Atlántico Norte

[ctx: province]
en: Atlantico Sur
sv: Atlántico Sur

[ctx: province]
en: Atlantida
sv: Atlántida

[ctx: province]
en: Attapu
sv: Attapeu

[ctx: province]
en: Attiki
sv: Attika

[ctx: province]
en: Atyrau oblyfiy
sv: Atyraw

[ctx: province]
en: Auces novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Australian Antarctic Territory
sv: Australiensiska Antarktiska territorium

[ctx: province]
en: Australian Capital Territory
sv: Australiensiska huvudstads territorium

[ctx: province]
en: Austurland
sv: Österfjordarna/Östlandet

[ctx: province]
en: Ayeyarwady
sv: Irrawaddy

[ctx: province]
en: Az Zahirah
sv: al-Jazirah

[ctx: province]
en: Az Zarga
sv: Zarqa

[ctx: province]
en: Az Zāwiyah
sv: Az Zawiyah

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Gharbi
sv: Bastam

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Sharqi
sv: Östazarbaijan

[ctx: province]
en: Azua
sv: Ázua

[ctx: province]
en: Ba Ria - Vung Tau
sv: Ba Ria-Vung Tau

[ctx: province]
en: Baa
sv: Haa

[ctx: province]
en: Baat Dambang
sv: Battambang

[ctx: province]
en: Babītes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Bac Can
sv: Bac Kan

[ctx: province]
en: Bacucau
sv: Baucau

[ctx: province]
en: Baden-Wuerttemberg
sv: Baden-Würtemberg

[ctx: province]
en: Bafata
sv: Bafatá

[ctx: province]
en: Baghdad
sv: Bagdad

[ctx: province]
en: Bahoruco
sv: Baoruco

[ctx: province]
en: Bahr al Jabal
sv: Bahr al-Jabal

[ctx: province]
en: Baker Island
sv: Bakerön

[ctx: province]
en: Bal kesir
sv: Balikesir

[ctx: province]
en: Baldones novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Bale
sv: Balé

[ctx: province]
en: Baleares
sv: Balearerna

[ctx: province]
en: Baltinavas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Baltinava_Municipality

[ctx: province]
en: Balvu novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Balvi_Municipality

[ctx: province]
en: Banghāzī
sv: Benghazi

[ctx: province]
en: Bani Suwayf
sv: Beni Suef

[ctx: province]
en: Banskobystrický kraj
sv: Banska Bystrica

[ctx: province]
en: Banteay Mean Chey
sv: Banteay Meanchey

[ctx: province]
en: Banī Walīd
sv: Bani Walid

[ctx: province]
en: Basel-Landschaft
sv: Basel-Landskap

[ctx: province]
en: Basel-Stadt
sv: Basel-Stad

[ctx: province]
en: Bashkortostan, Respublika
sv: Basjkirien

[ctx: province]
en: Batasn
sv: Bataan

[ctx: province]
en: Batys Quzaqstan oblysy
sv: Västkazakstan

[ctx: province]
en: Bauskas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Bauska_Municipality

[ctx: province]
en: Bayan-Olgiy
sv: Bajan-Ölgij

[ctx: province]
en: Bayanhongor
sv: Bajanchongor

[ctx: province]
en: Bazega
sv: Bazèga

[ctx: province]
en: Beau Bassin-Rose Hill
sv: Beau Bassin (Rose Hill)

[ctx: province]
en: Beijing
sv: Peking

[ctx: province]
en: Bejaia
sv: Béjaía

[ctx: province]
en: Belgorodskaya oblast'
sv: Belgorod oblast

[ctx: province]
en: Beltinci
sv: Belstinci

[ctx: province]
en: Ben Sllmane
sv: Ben Slimane

[ctx: province]
en: Beni Mellal
sv: Béni Mellal

[ctx: province]
en: Benshangul-Gumaz
sv: Benishangul-Gumuz

[ctx: province]
en: Bethlehem
sv: Betlehem

[ctx: province]
en: Beverīnas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Nereta_Municipality

[ctx: province]
en: Bingol
sv: Bingöl

[ctx: province]
en: Bio-Bio
sv: Biobío

[ctx: province]
en: Bishkek
sv: Bisjkek

[ctx: province]
en: Bjelovarsko-bilogorska zupanija
sv: Bjelovar-Bilogora

[ctx: province]
en: Blekinge lan
sv: Blekinge

[ctx: province]
en: Boke
sv: Boké

[ctx: province]
en: Bolama
sv: Bolama-Bijagas

[ctx: province]
en: Bolikhamxai
sv: Bolikhamsai

[ctx: province]
en: Bolivar
sv: Bolívar

[ctx: province]
en: Boqueron
sv: Boquerón

[ctx: province]
en: Boto'ani
sv: Botosani

[ctx: province]
en: Boulkiemde
sv: Boulkiemdé

[ctx: province]
en: Bra'ov
sv: Brasov

[ctx: province]
en: Bratislavský kraj
sv: Bratislava

[ctx: province]
en: Bristol, City of
sv: Bristol

[ctx: province]
en: British Columbia
sv: Brittiska Columbia

[ctx: province]
en: Brocēnu novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Balvi_Municipality

[ctx: province]
en: Brodsko-posavska zupanija
sv: Brod-Posavina

[ctx: province]
en: Brussels
sv: Bryssel

[ctx: province]
en: Bryanskaya oblast'
sv: Brjansk oblast

[ctx: province]
en: Brèsckaja voblasc'
sv: Brest oblast

[ctx: province]
en: Bucuresti
sv: Bukarest

[ctx: province]
en: Bur Sa'id
sv: Port Said

[ctx: province]
en: Burtnieku novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Skr%C4%ABveri_Municipality

[ctx: province]
en: Buryatiya, Respublika
sv: Burjatien

[ctx: province]
en: Busan Gwang'yeogsi
sv: Busan

[ctx: province]
en: Buxoro
sv: Buchara

[ctx: province]
en: Ca la ras'i
sv: Calarasi

[ctx: province]
en: Caazapl
sv: Caazapá

[ctx: province]
en: Caeguazu
sv: Caaguazú

[ctx: province]
en: Caldea
sv: Caldas

[ctx: province]
en: Calheta de Sao Miguel
sv: São Miguel

[ctx: province]
en: California
sv: Californien

[ctx: province]
en: Camagey
sv: Camagéy

[ctx: province]
en: Camagoey
sv: Camagóey

[ctx: province]
en: Camarines Sur
sv: Camarines sur

[ctx: province]
en: Canar
sv: Cañar

[ctx: province]
en: Canindeyu
sv: Canindeyú

[ctx: province]
en: Cankuzo
sv: Cankuso

[ctx: province]
en: Cantabria
sv: Kantabrien

[ctx: province]
en: Capital Territory (Honiara)
sv: Honiara

[ctx: province]
en: Carnikavas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Baltinava_Municipality

[ctx: province]
en: Casablanca  [Dar el Beïda]
sv: Casablanca (Dar al-Baida)

[ctx: province]
en: Ceara
sv: Ceará

[ctx: province]
en: Central
sv: Centrala

[ctx: province]
en: Central Finland
sv: Centrala Finland

[ctx: province]
en: Central Ostrobothnia
sv: Centrala Österbotten

[ctx: province]
en: Central and Western
sv: Centrala och Västra

[ctx: province]
en: Centre
sv: Centrala

[ctx: province]
en: Cesvaines novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Al%C5%ABksne_Municipality

[ctx: province]
en: Chagang-do
sv: Chagang

[ctx: province]
en: Chahar Mahall va Bakhtiari
sv: Chahar Mahal och Bakhtiari

[ctx: province]
en: Chalkidiki
sv: Halkidikí

[ctx: province]
en: Champasak
sv: Champasack

[ctx: province]
en: Changhua County
sv: Changhuaprovinsen

[ctx: province]
en: Chechenskaya Respublika
sv: Tjetjenien

[ctx: province]
en: Chefchaouene
sv: Chefchaouen

[ctx: province]
en: Chelyabinskaya oblast'
sv: Tjeljabinsk oblast

[ctx: province]
en: Cherkas'ka Oblast'
sv: Tjerkasy oblast

[ctx: province]
en: Chernihivs'ka Oblast'
sv: Tjernihiv oblast

[ctx: province]
en: Chernivets'ka Oblast'
sv: Tjernivtsi oblast

[ctx: province]
en: Chhukha
sv: Chukha

[ctx: province]
en: Chiayi City
sv: Jiayi

[ctx: province]
en: Chiayi County
sv: Chiayiprovinsen

[ctx: province]
en: Chimborazo
sv: Chimboraz

[ctx: province]
en: Chimbu
sv: Simbu

[ctx: province]
en: Chiriqui
sv: Chiriquí

[ctx: province]
en: Chu
sv: Tju

[ctx: province]
en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
sv: Tjuktjien

[ctx: province]
en: Chungcheongbugdo
sv: Nordchungcheong

[ctx: province]
en: Chungcheongnamdo
sv: Sydchungcheong

[ctx: province]
en: Chuvashskaya Respublika
sv: Tjuvasjien

[ctx: province]
en: Ciblas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Ciego de `vila
sv: Ciego de Avila

[ctx: province]
en: Co Antrim
sv: Antrim

[ctx: province]
en: Co Armagh
sv: Armagh

[ctx: province]
en: Co Down
sv: Down

[ctx: province]
en: Co Fermanagh
sv: Fermanagh

[ctx: province]
en: Co Londonderry
sv: Londonderry

[ctx: province]
en: Co Tyrone
sv: Tyrone

[ctx: province]
en: Coast
sv: Kustprovinsen

[ctx: province]
en: Cocle
sv: Coclé

[ctx: province]
en: Colon
sv: Colón

[ctx: province]
en: Comarca de San Blas
sv: San Blas

[ctx: province]
en: Comoe
sv: Comoé

[ctx: province]
en: Concepcion
sv: Concepción

[ctx: province]
en: Constant'a
sv: Constanta

[ctx: province]
en: Copan
sv: Copán

[ctx: province]
en: Copenhagen
sv: Köpenhamn

[ctx: province]
en: Copenhagen City
sv: Köpenhamn City

[ctx: province]
en: Cortes
sv: Cortés

[ctx: province]
en: County Durham
sv: Durham

[ctx: province]
en: Cova Lima
sv: Covalima

[ctx: province]
en: Crna Gora
sv: Montenegro

[ctx: province]
en: Cuzco
sv: Cusco

[ctx: province]
en: Côtes-d'Armor
sv: Côtes-d'Amour

[ctx: province]
en: Cēsu novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Da Nang, thanh pho
sv: Da Nang

[ctx: province]
en: Dadra and Nagar Haveli
sv: Dadra och Nagar Haveli

[ctx: province]
en: Daegu Gwang'yeogsi
sv: Daegu

[ctx: province]
en: Daejeon Gwang'yeogsi
sv: Daejeon

[ctx: province]
en: Dagdas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Dagestan, Respublika
sv: Dagestan

[ctx: province]
en: Dalarnas lan
sv: Dalarna

[ctx: province]
en: Daman and Diu
sv: Daman och Diu

[ctx: province]
en: Dambovit'a
sv: Dambovita

[ctx: province]
en: Darhan uul
sv: Darchan-Uul

[ctx: province]
en: Daugavpils novads
sv: Daugavpils

[ctx: province]
en: Dayr az Zawr
sv: Dayr az-Zawr

[ctx: province]
en: Debubawi Keyih Bahri [Debub-Keih-Bahri]
sv: Debubawi Keyih Bahri

[ctx: province]
en: Denguele
sv: Denguélé

[ctx: province]
en: Dimashq
sv: Damaskus

[ctx: province]
en: District of Columbia
sv: Columbiadistriktet

[ctx: province]
en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
sv: Dnipropetrovsk oblast

[ctx: province]
en: Dobeles novads
sv: http://sv.wikipedia.org/wiki/Koknese

[ctx: province]
en: Dobrovnik
sv: Dubrovnik

[ctx: province]
en: Dol pri Ljubljani
sv: Ljubljana

[ctx: province]
en: Donets'ka Oblast'
sv: Donetsk oblast

[ctx: province]
en: Dornogov,
sv: Dornogobi

[ctx: province]
en: Drente
sv: Drenthe

[ctx: province]
en: Dubreka
sv: Dubréka

[ctx: province]
en: Dubrovacko-neretvanska zupanija
sv: Dubrovnik-Neretva

[ctx: province]
en: Dundagas novads
sv: Lettland: Jaunjelgavas kommun

[ctx: province]
en: Dundee City
sv: City of Dundee

[ctx: province]
en: DundgovL
sv: Dundgobi

[ctx: province]
en: Durbes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Duzce
sv: Düzce

[ctx: province]
en: Dzavhan
sv: Dzavchan

[ctx: province]
en: East
sv: Östra

[ctx: province]
en: Eastern
sv: Östra

[ctx: province]
en: Eastern Cape
sv: Östra kapprovinsen

[ctx: province]
en: Eastern Tobago
sv: Östra Tobago

[ctx: province]
en: Edinburgh, City of
sv: City of Edinburgh

[ctx: province]
en: El Callao
sv: Colon

[ctx: province]
en: El Jadida
sv: El-Jadida

[ctx: province]
en: El Paraiso
sv: El Paraíso

[ctx: province]
en: El Seybo [El Seibo]
sv: El Seibo

[ctx: province]
en: Elazig
sv: Elasig

[ctx: province]
en: Eleuthera
sv: Eleutherna

[ctx: province]
en: Engures novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Eniwetok
sv: Enewetok

[ctx: province]
en: Equateur
sv: Équateur

[ctx: province]
en: Es Smara
sv: Es-Smara

[ctx: province]
en: Esfahan
sv: Isfahan

[ctx: province]
en: Eskis'ehir
sv: Eskisehir

[ctx: province]
en: Espirito Santo
sv: Espírito Santo

[ctx: province]
en: Esteli
sv: Estelí

[ctx: province]
en: Etelä-Savo
sv: Södra Savolax

[ctx: province]
en: Evrytania
sv: Evritania

[ctx: province]
en: Evvoia
sv: Euboia

[ctx: province]
en: Fa'aaaleleaga
sv: Fa'asaleleaga

[ctx: province]
en: Far North
sv: Nordligaste

[ctx: province]
en: Farg'ona
sv: Fergana

[ctx: province]
en: Federacija Bosna i Hercegovina
sv: Federationen Bosnien och Herzegovina

[ctx: province]
en: Federally Administered Tribal Areas
sv: Federalt administrerade stamområden

[ctx: province]
en: Firenze
sv: Florens

[ctx: province]
en: Forecariah
sv: Forécariah

[ctx: province]
en: Forlì-Cesena
sv: Forli-Cesena

[ctx: province]
en: Francisco Morazan
sv: Francisco Morazán

[ctx: province]
en: Free State
sv: Fristatsprovinsen

[ctx: province]
en: Fukusima
sv: Fukushima

[ctx: province]
en: Gabu
sv: Gabó

[ctx: province]
en: Gagaifomauga
sv: Gagaifomauaga

[ctx: province]
en: Gagauzia, Unitate Teritoriala Autonoma
sv: Gagauzien

[ctx: province]
en: Galapagos
sv: Galápagos

[ctx: province]
en: Galat'i
sv: Galati

[ctx: province]
en: Gambela Peoples
sv: Gambela Hizboch

[ctx: province]
en: Gang'weondo
sv: Gangwon

[ctx: province]
en: Gaoual
sv: Gaouai

[ctx: province]
en: Garkalnes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Gavleborge lan
sv: Gävleborg

[ctx: province]
en: Geneva
sv: Geneve

[ctx: province]
en: Genova
sv: Genua

[ctx: province]
en: Georgia
sv: Georgien

[ctx: province]
en: Ghadāmis
sv: Ghadamis

[ctx: province]
en: Gharb Ba~r al Ghazal
sv: Gasellfloden

[ctx: province]
en: Gharb Darfur
sv: Darfur

[ctx: province]
en: Gharb Kurdufan
sv: Kurdufan

[ctx: province]
en: Gharb al Istiwa'iyah
sv: Västra Equatoria

[ctx: province]
en: Gharyān
sv: Gharyan

[ctx: province]
en: Ghāt
sv: Ghat

[ctx: province]
en: Gilbert Islands
sv: Gilbertöarna

[ctx: province]
en: Girona [Gerona]
sv: Girona

[ctx: province]
en: Gms'hane
sv: Gümüshane

[ctx: province]
en: Goias
sv: Goiás

[ctx: province]
en: Gotlands lan
sv: Gotland

[ctx: province]
en: Govi-Altay
sv: Gobi-Altaj

[ctx: province]
en: Govi-Smber
sv: Gobi-Sümber

[ctx: province]
en: Grand Bahama
sv: Bahamas

[ctx: province]
en: Grand Basaa
sv: Grand Bassa

[ctx: province]
en: Grande Comore Ngazidja
sv: Grande Comore (Njazidja)

[ctx: province]
en: Grande-Anse
sv: Grand' Anse

[ctx: province]
en: Graubunden
sv: Graubünden

[ctx: province]
en: Greater Accra
sv: Storaccra

[ctx: province]
en: GreveNmacher
sv: Grevenmacher

[ctx: province]
en: Grobiņas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Grosuplje
sv: Gorsuplje

[ctx: province]
en: Guaira
sv: Guairá

[ctx: province]
en: Guekedou
sv: Guékédou

[ctx: province]
en: Guera
sv: Guéra

[ctx: province]
en: Gulbenes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Al%C5%ABksne_Municipality

[ctx: province]
en: Guria
sv: Gurien

[ctx: province]
en: Guyane
sv: Franska Guyana

[ctx: province]
en: Guyuan
sv: Guyuan är en stad på prefekturnivå i den huikinesiska autonoma regionen Ningxia i nordvästra Kina.

[ctx: province]
en: Gwangju Gwang'yeogsi
sv: Gwangju

[ctx: province]
en: Gyeonggido
sv: Gyeonggi

[ctx: province]
en: Gyeongsangbugdo
sv: Nordgyeongsang

[ctx: province]
en: Gyeongsangnamdo
sv: Sydgyeongsang

[ctx: province]
en: Győr
sv: Gyõr

[ctx: province]
en: Győr-Moson-Sopron
sv: Gyõr-Moson-Sopron

[ctx: province]
en: Ha
sv: Haa

[ctx: province]
en: Ha Noi, thu do
sv: Hanoi

[ctx: province]
en: Hadramawt
sv: Hadramaut

[ctx: province]
en: Hai Phong, thanh pho
sv: Hai Phong

[ctx: province]
en: Halab
sv: Aleppo

[ctx: province]
en: Hallands lan
sv: Halland

[ctx: province]
en: Hamgyongbuk-do
sv: Norra Hamgqyong

[ctx: province]
en: Hamgyongnam-do
sv: Södra Hamgqyong

[ctx: province]
en: Harari People
sv: Harari

[ctx: province]
en: Harjumaa
sv: Harju län

[ctx: province]
en: Hentiy
sv: Chentij

[ctx: province]
en: Hiirsan
sv: Hiiraan

[ctx: province]
en: Hiiumaa
sv: Dagö

[ctx: province]
en: Ho Chi Minh, thanh pho [Sai Gon]
sv: Ho Chi Minh

[ctx: province]
en: Hodh el Charbi
sv: Hodh el Gharbi

[ctx: province]
en: Hofuoborgarsvaeoi utan Reykjavikur
sv: Huvudstadsregionen utom Reykjavik

[ctx: province]
en: Holgun
sv: Holguin

[ctx: province]
en: Holquin
sv: Holguin

[ctx: province]
en: Homel'skaja voblasc'
sv: Gomels oblast

[ctx: province]
en: Houaphan
sv: Hua Pahn

[ctx: province]
en: Hovd
sv: Chovd

[ctx: province]
en: Hovsgol
sv: Chövsgöl

[ctx: province]
en: Howland Island
sv: Howlandön

[ctx: province]
en: Hrodzenskaja voblasc'
sv: Hrodnas voblast

[ctx: province]
en: Hsinchu City
sv: Hsinchu

[ctx: province]
en: Hsinchu County
sv: Hsinchuprovinsen

[ctx: province]
en: Hualien County
sv: Hualienprovinsen

[ctx: province]
en: Huanuco
sv: Huánuco

[ctx: province]
en: Hwanghaebuk-do
sv: Norra Hwanghae

[ctx: province]
en: Hwanghaenam-do
sv: Södra Hwanghae

[ctx: province]
en: Häme
sv: Tavastland

[ctx: province]
en: Hódmezővásárhely
sv: Hódmezõvásárhely

[ctx: province]
en: Ialomit'a
sv: Ialomita

[ctx: province]
en: Ias'i
sv: Iasi

[ctx: province]
en: Icel
sv: Mercin

[ctx: province]
en: Ida-Virumaa
sv: Ida-Viru län

[ctx: province]
en: Ida-Virumsa
sv: Ida-Viru län

[ctx: province]
en: Iecavas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Iecava_Municipality

[ctx: province]
en: Igidir
sv: Igdir

[ctx: province]
en: Ikšķiles novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Ilan County
sv: Yilanprovinsen

[ctx: province]
en: Ileia
sv: ilia

[ctx: province]
en: Ille-et-Vilaine
sv: Ille-et-Vilain

[ctx: province]
en: Ilūkstes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Al%C5%ABksne_Municipality

[ctx: province]
en: Imereti
sv: Imeretien

[ctx: province]
en: Incheon Gwang'yeogsi
sv: Incheon/Inchon

[ctx: province]
en: Ingushskaya Respublika
sv: Ingusjetien

[ctx: province]
en: Intibuca
sv: Intibucá

[ctx: province]
en: Inčukalna novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Baltinava_Municipality

[ctx: province]
en: Irakleion
sv: Heraklion

[ctx: province]
en: Irkutskaya oblast'
sv: Irkutsk oblast

[ctx: province]
en: Islands
sv: Öarna

[ctx: province]
en: Islas de la Bahia
sv: Islas de la Bahía

[ctx: province]
en: Istarska zupanija
sv: Istrien

[ctx: province]
en: Itapua
sv: Itapúa

[ctx: province]
en: Itä-Uusimaa
sv: Östra Nyland

[ctx: province]
en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
sv: Ivano-Frankivsk oblast

[ctx: province]
en: Ivanovskaya oblast'
sv: Ivanovo oblast

[ctx: province]
en: Jaghbūb
sv: Jaghbub

[ctx: province]
en: Jalal-Abad
sv: Dzjalal-Abad

[ctx: province]
en: Jamtlande lan
sv: Jämtland

[ctx: province]
en: Janub Darfur
sv: Södra Darfur

[ctx: province]
en: Janub Rurdufan
sv: Södra Kurdufan

[ctx: province]
en: Janub Sina'
sv: Sina al-Janubiyya

[ctx: province]
en: Jarash
sv: Jerash

[ctx: province]
en: Jarvamsa
sv: Järva län

[ctx: province]
en: Jarvis Island
sv: Jarvisön

[ctx: province]
en: Jaunjelgavas novads
sv: Lettland: Jaunjelgavas kommun

[ctx: province]
en: Jaunpiebalgas novads
sv: Lettland: Jaunjelgavas kommun

[ctx: province]
en: Jaunpils novads
sv: Lettland: Jaunjelgavas kommun

[ctx: province]
en: Jejudo
sv: Jeju

[ctx: province]
en: Jelgavas novads
sv: Lettland: Jaunjelgavas kommun

[ctx: province]
en: Jeonrabugdo
sv: Nordjeolla

[ctx: province]
en: Jeonranamdo
sv: Sydjeolla

[ctx: province]
en: Jericho
sv: Jeriko

[ctx: province]
en: Jidd Hafs
sv: Jidhafs

[ctx: province]
en: Jihomoravský kraj
sv: Sydmähren

[ctx: province]
en: Jihočeský kraj
sv: Sydböhmen

[ctx: province]
en: Jizzax
sv: Dzjizzach

[ctx: province]
en: Jlzan
sv: Jizan

[ctx: province]
en: Jnqall
sv: Jizzakh-provinsen

[ctx: province]
en: Jogevamsa
sv: Jõgeva län

[ctx: province]
en: Johnston Atoll
sv: Johnston Island

[ctx: province]
en: Jonkopings lan
sv: Jönköping

[ctx: province]
en: Junin
sv: Junín

[ctx: province]
en: Jutiapa
sv: Jutlapa

[ctx: province]
en: Järvamaa
sv: Järva län

[ctx: province]
en: Jõgevamaa
sv: Jõgeva län

[ctx: province]
en: Jēkabpils novads
sv: Jēkabpils

[ctx: province]
en: Kabardino-Balkarskaya
sv: Kabardinien-Balkarien

[ctx: province]
en: Kach Kong
sv: Koh Kong

[ctx: province]
en: Kaesong-si
sv: Kaesõng

[ctx: province]
en: Kafr ash Shaykh
sv: Kafr ash-Shaykh

[ctx: province]
en: Kainuu
sv: Kajanaland

[ctx: province]
en: Kakheti
sv: Kachetien

[ctx: province]
en: Kalimantan Selatan
sv: Kalamantan Selatan

[ctx: province]
en: Kaliningradskaya oblast'
sv: Kaliningrad oblast

[ctx: province]
en: Kalmar lan
sv: Kalmar

[ctx: province]
en: Kalmykiya, Respublika
sv: Kalmuckien

[ctx: province]
en: Kaluzhskaya oblast'
sv: Kaluga oblast

[ctx: province]
en: Kamphasng Phet
sv: Kamphaeng Phet

[ctx: province]
en: Kampong Spueu
sv: Kampong Spoe

[ctx: province]
en: Kampong Thum
sv: Kompong Thom

[ctx: province]
en: Kandaal
sv: Kandal

[ctx: province]
en: Kandavas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Baltinava_Municipality

[ctx: province]
en: Kangwon-do
sv: Kangwõn

[ctx: province]
en: Kaohsiung City
sv: Kaohsiung

[ctx: province]
en: Kaohsiung County
sv: Kaohsiungprovinsen

[ctx: province]
en: Karabk
sv: Karabük

[ctx: province]
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
sv: Karatjajen-Tjerkessien

[ctx: province]
en: Karbala'
sv: Karbala

[ctx: province]
en: Kareliya, Respublika
sv: Karelska republiken

[ctx: province]
en: Karlovacka zupanija
sv: Karlovac

[ctx: province]
en: Karlovarský kraj
sv: Karlovy Vary

[ctx: province]
en: Kaskazini Pemba
sv: Norra Pemba

[ctx: province]
en: Kaskazini Unguja
sv: Norra Unguja

[ctx: province]
en: Kauno Apskritis
sv: Kaunasprovinsen

[ctx: province]
en: Kavalla
sv: Kavala

[ctx: province]
en: Keelung City
sv: Chilung

[ctx: province]
en: Kefallinia
sv: Kefalinia

[ctx: province]
en: Kegalla
sv: Kegalle

[ctx: province]
en: Kelaat Sraghna
sv: El Kelaâ des Sraghna

[ctx: province]
en: Kemerovskaya oblast'
sv: Kemerovo oblast

[ctx: province]
en: Kemo
sv: Kémo

[ctx: province]
en: Kenedougou
sv: kénédougou

[ctx: province]
en: Kerkyra
sv: Korfu

[ctx: province]
en: Kerouane
sv: Kérouané

[ctx: province]
en: Keryneia
sv: Kyrenia

[ctx: province]
en: Khabarovskiy kray
sv: Chabarovsk kraj

[ctx: province]
en: Khakasiya, Respublika
sv: Chakassien

[ctx: province]
en: Khammouan
sv: Khammuan

[ctx: province]
en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug
sv: Chantien-Mansien

[ctx: province]
en: Kharkivs'ka Oblast'
sv: Charkiv oblast

[ctx: province]
en: Khemisaet
sv: Khémisaet

[ctx: province]
en: Khenifra
sv: Khénifra

[ctx: province]
en: Khersons'ka Oblast'
sv: Cherson oblast

[ctx: province]
en: Khmel'nyts'ka Oblast'
sv: Chmelnytskyj oblast

[ctx: province]
en: Khorazm
sv: Khwarezm

[ctx: province]
en: Kie-Ntem
sv: Kié-Ntem

[ctx: province]
en: Kigali-Rural Kigali y' Icyaro
sv: Kigali-Rural provinsen

[ctx: province]
en: Kigali-Ville Kigali Ngari
sv: Kigali

[ctx: province]
en: Kilis
sv: Kilic

[ctx: province]
en: Kingman Reef
sv: Kingmanrevet

[ctx: province]
en: Kirovohrads'ka Oblast'
sv: Kirovohrad oblast

[ctx: province]
en: Kirovskaya oblast'
sv: Kirov oblast

[ctx: province]
en: Kirs'ehir
sv: Kirsehir

[ctx: province]
en: Klaipedos Apskritis
sv: Klaipêdaprovinsen

[ctx: province]
en: Klaipėdos Apskritis
sv: Klaipėda län

[ctx: province]
en: Kocēnu novads
sv: http://sv.wikipedia.org/wiki/Koknese

[ctx: province]
en: Kohjiluyeh va Buyer Ahmad
sv: Kohjiluyeh och Buyer Ahmad

[ctx: province]
en: Kokneses novads
sv: http://sv.wikipedia.org/wiki/Koknese

[ctx: province]
en: Komi, Respublika
sv: Komi

[ctx: province]
en: Kongo central
sv: Centrala Kongo

[ctx: province]
en: Koprivnickco-krizevacka zupanija
sv: Koprivnica-Križevcis län

[ctx: province]
en: Kordestan
sv: Kurdistan

[ctx: province]
en: Korinthia
sv: Korinth

[ctx: province]
en: Kostromskaya oblast'
sv: Kostroma oblast

[ctx: province]
en: Kouffo
sv: Couffo

[ctx: province]
en: Koulpulogo
sv: Koulpélogo

[ctx: province]
en: Kourweogo
sv: Kourwéogo

[ctx: province]
en: Košický kraj
sv: Košice

[ctx: province]
en: Krachoh
sv: Kratie

[ctx: province]
en: Krapinako-zagorska zupanija
sv: Krapina-Zagorje

[ctx: province]
en: Krasnodarskiy kray
sv: Krasnodar kraj

[ctx: province]
en: Krasnoyarskiy kray
sv: Krasnojarsk

[ctx: province]
en: Krimuldas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Kronoberge lan
sv: Kronoberg

[ctx: province]
en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
sv: Bangkok

[ctx: province]
en: Krustpils novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Královéhradecký kraj
sv: Hradec Králové

[ctx: province]
en: Krāslavas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Ktahya
sv: Kütahya

[ctx: province]
en: Kuldīgas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Kurganskaya oblast'
sv: Kurgan oblast

[ctx: province]
en: Kurskaya oblast'
sv: Kursk oblast

[ctx: province]
en: Kusini Unguja
sv: Södra Unguja

[ctx: province]
en: Kvemo Kartli
sv: Nedre Kartlien

[ctx: province]
en: Kwazulu-Natal
sv: KwaZulu-Natal

[ctx: province]
en: Kyiv
sv: Kiev

[ctx: province]
en: Kyivs'ka Oblast'
sv: Kiev oblast

[ctx: province]
en: Kyklades
sv: Kykladerna

[ctx: province]
en: Kymenlaakso
sv: Kymmenedalen

[ctx: province]
en: Kārsavas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Baltinava_Municipality

[ctx: province]
en: L'Ariana
sv: Ariana

[ctx: province]
en: L'vivs'ka Oblast'
sv: Lviv oblast

[ctx: province]
en: La Estrelleta [Elias Pina]
sv: Elías Piñas

[ctx: province]
en: La Manouba
sv: Manouba

[ctx: province]
en: La Réunion
sv: Réunion

[ctx: province]
en: Laane-Virumaa
sv: Lääne-Viru län

[ctx: province]
en: Labe
sv: Labé

[ctx: province]
en: Lakonia
sv: Lakonien

[ctx: province]
en: Lapland
sv: Lappland

[ctx: province]
en: Larnaka
sv: Larnaca

[ctx: province]
en: Lasithion
sv: Lasithi

[ctx: province]
en: Lasnemsa
sv: Lääne län

[ctx: province]
en: Laulem
sv: Lautem

[ctx: province]
en: Laâyoune (EH)
sv: Laâyoune

[ctx: province]
en: Le Ref
sv: Le Kef

[ctx: province]
en: Lefkosia
sv: Nicosia

[ctx: province]
en: Lekoumou
sv: Lékoumou

[ctx: province]
en: Lelouma
sv: Lélouma

[ctx: province]
en: Lemesos
sv: Limassol

[ctx: province]
en: Leningradskaya oblast'
sv: Leningrad oblast

[ctx: province]
en: Leon
sv: León

[ctx: province]
en: Leraba
sv: Léraba

[ctx: province]
en: Lesvos
sv: Lesbos

[ctx: province]
en: Lhuentse
sv: Lhuntse

[ctx: province]
en: Liberecký kraj
sv: Liberec

[ctx: province]
en: Licko-senjska zupanija
sv: Lika-Senj

[ctx: province]
en: Lielvārdes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Nereta_Municipality

[ctx: province]
en: Likoma Island
sv: Likoma

[ctx: province]
en: Limbažu novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Balvi_Municipality

[ctx: province]
en: Limon
sv: Limón

[ctx: province]
en: Lipetskaya oblast'
sv: Lipetsk oblast

[ctx: province]
en: Liquica
sv: Liquicá

[ctx: province]
en: Lleida [Lérida]
sv: Lleida

[ctx: province]
en: Loa Santoa
sv: Los Santos

[ctx: province]
en: Logone-Occidental
sv: Logone Occidental

[ctx: province]
en: Logone-Oriental
sv: Logone Oriental

[ctx: province]
en: Los Rios
sv: Los Ríos

[ctx: province]
en: Louang Namtha
sv: Luang Namtha

[ctx: province]
en: Louangphabang
sv: Louang Prabang

[ctx: province]
en: Lubānas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Ludzas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Luhans'ka Oblast'
sv: Luhansk oblast

[ctx: province]
en: Luxembourg
sv: Luxemburg

[ctx: province]
en: Lääne-Virumaa
sv: Lääne-Viru län

[ctx: province]
en: Läänemaa
sv: Lääne län

[ctx: province]
en: Līgatnes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Līvānu novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Balvi_Municipality

[ctx: province]
en: Ma'rib
sv: Marib

[ctx: province]
en: Maakel [Maekel]
sv: Maakel

[ctx: province]
en: MacCarthy Island
sv: Janjanbureh Island

[ctx: province]
en: Macau
sv: Macao

[ctx: province]
en: Madinat ash Shamal
sv: Madinat Ash Shamal

[ctx: province]
en: Madonas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Magadanskaya oblast'
sv: Magadan oblast

[ctx: province]
en: Magnisia
sv: Magnesien

[ctx: province]
en: Mahilëuskaja voblasc'
sv: Mahiljoŭ oblast

[ctx: province]
en: Makkah
sv: Mekka

[ctx: province]
en: Male
sv: Man

[ctx: province]
en: Maluku
sv: Moluckerna

[ctx: province]
en: Mambere-Kadei
sv: Mambéré-Kadéï

[ctx: province]
en: Manabi
sv: Manabí

[ctx: province]
en: Manafahi
sv: Manufahi

[ctx: province]
en: Mangghystau oblysy
sv: Mangghystaw

[ctx: province]
en: Marahoue
sv: Marahoué

[ctx: province]
en: Maranhao
sv: Maranhão

[ctx: province]
en: Marijampoles Apskritis
sv: Marijampolêsprovinsen

[ctx: province]
en: Marijampolės Apskritis
sv: Marijampolė län

[ctx: province]
en: Maritime (Region)
sv: Maritime (region)

[ctx: province]
en: Mariy El, Respublika
sv: Marirerepubliken

[ctx: province]
en: Maroia Trinidad Sánchez
sv: María Trinidad Sánchez

[ctx: province]
en: Mascara
sv: Muaskar

[ctx: province]
en: Masqat
sv: Muskat

[ctx: province]
en: Mazsalacas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Baltinava_Municipality

[ctx: province]
en: Medenine
sv: Médenine

[ctx: province]
en: Medimurska zupanija
sv: Medimurjes län

[ctx: province]
en: Mehedint'i
sv: Mehedinti

[ctx: province]
en: Melaka
sv: Malacka

[ctx: province]
en: Messinia
sv: Messenien

[ctx: province]
en: Meurthe-et-Moselle
sv: Meurhte-et-Moselle

[ctx: province]
en: Miaiones
sv: Misiones

[ctx: province]
en: Miaoli County
sv: Miaoliprovinsen

[ctx: province]
en: Midway Islands
sv: Midwayöarna

[ctx: province]
en: Minskaja voblasc'
sv:  Minsk oblast

[ctx: province]
en: Mintaqat Juzur tawar
sv: Mintaqat Juzur Tawar

[ctx: province]
en: Mişrātah
sv: Misratah

[ctx: province]
en: Mjini Magharibi
sv: Västra Zanzibar

[ctx: province]
en: Mohale's Hoek
sv: Mohales Hoek

[ctx: province]
en: Moheli Moili
sv: Moheli Mwali

[ctx: province]
en: Mokronog-Trebelno
sv: Mokronog-Trebeino

[ctx: province]
en: Monagas
sv: monagas

[ctx: province]
en: Monaghan
sv: Moaghan

[ctx: province]
en: Mondol Kiri
sv: Mondulkiri

[ctx: province]
en: Moneatir
sv: Monastir

[ctx: province]
en: Monggar
sv: Mongar

[ctx: province]
en: Moravskoslezský kraj
sv: Mähren-Schlesien

[ctx: province]
en: Mordoviya, Respublika
sv: Mordvinien

[ctx: province]
en: Moskovskaya oblast'
sv: Moskva oblast

[ctx: province]
en: Mount Lebanon
sv: Libanon-bergen

[ctx: province]
en: Moyen-Comoe
sv: Moyen-Comoé

[ctx: province]
en: Mtskheta-Mtianeti
sv: Mtscheta-Mtianeti

[ctx: province]
en: Mugila
sv: Mugla

[ctx: province]
en: Mullaittivu
sv: Mullaitivu

[ctx: province]
en: Murmanskaya oblast'
sv: Murmansk oblast

[ctx: province]
en: Mykolaivs'ka Oblast'
sv: Mykolajiv oblast

[ctx: province]
en: Mālpils novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Mārupes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Mērsraga novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Na h-Eileanan Siar
sv: Yttre Hebriderna

[ctx: province]
en: Naboul
sv: Nabeul

[ctx: province]
en: Nairobi Municipality
sv: Nairobi

[ctx: province]
en: Najin Sonbong-si
sv: Rajin Sonbong

[ctx: province]
en: Nampo-si
sv: Nampo

[ctx: province]
en: Nana-Grebizi
sv: Nana-Grébizi

[ctx: province]
en: Nana-Mambere
sv: Nana-Mambéré

[ctx: province]
en: Nantou County
sv: Nantouprovinsen

[ctx: province]
en: Napoli
sv: Neapel

[ctx: province]
en: National Capital District (Port Moresby)
sv: Port Moresby

[ctx: province]
en: Naukšēnu novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Balvi_Municipality

[ctx: province]
en: Navassa Island
sv: Navassaön

[ctx: province]
en: Navoiy
sv: Navoi

[ctx: province]
en: Neembucu
sv: Ñeembucú

[ctx: province]
en: Neia Mongol (mn)
sv:  Inre Mongoliet

[ctx: province]
en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
sv: Nentsien

[ctx: province]
en: Neretas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Nereta_Municipality

[ctx: province]
en: Neuchatel
sv: Neuchâtel

[ctx: province]
en: Nevs'ehir
sv: Nevsehir

[ctx: province]
en: Newfoundland and Labrador
sv: Newfoundland och Labrador

[ctx: province]
en: Niaaea
sv: Niassa

[ctx: province]
en: Nigide
sv: Nigde

[ctx: province]
en: Nitriansky kraj
sv: Nitra

[ctx: province]
en: Nizhegorodskaya oblast'
sv: Nizjnij Novgorod oblast

[ctx: province]
en: Nord-Est
sv: Nord-Östra

[ctx: province]
en: Nord-Kivu
sv: Norra Kivu

[ctx: province]
en: Nord-Ouest
sv: Nord-Västra

[ctx: province]
en: Norourland eystra
sv: Östra Nordlandet

[ctx: province]
en: Norourland vestra
sv: Västra Nordlandet

[ctx: province]
en: Norrbottena lan
sv: Norrbotten

[ctx: province]
en: North
sv: Norra

[ctx: province]
en: North Gaza
sv: Norra Gaza

[ctx: province]
en: North Jutland
sv: Norra Jylland

[ctx: province]
en: North Karelia
sv: Norra Karelen

[ctx: province]
en: North Lebanon
sv: Norra Libanon

[ctx: province]
en: North Solomons
sv: Salomonöarna

[ctx: province]
en: North West
sv: Nordvästra

[ctx: province]
en: North-East
sv: Nordöstra

[ctx: province]
en: North-Eastern Kaskazini Mashariki
sv: Nordöstra provinsen

[ctx: province]
en: North-West
sv: Nordvästra

[ctx: province]
en: North-Western
sv: North-Wester

[ctx: province]
en: Northern
sv: Norra

[ctx: province]
en: Northern Cape
sv: Norra kapprovinsen

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

[ctx: province]
en: Northern Ostrobothnia
sv: Norra Österbotten

[ctx: province]
en: Northern Savo
sv: Norra Savolax

[ctx: province]
en: Northern Territory
sv: Norra Territoriet

[ctx: province]
en: Northwest Territories
sv: Nordvästra Territorierna

[ctx: province]
en: Nothern Ostrobothnia
sv: Norra Österbotten

[ctx: province]
en: Novgorodskaya oblast'
sv: Novgorod oblast

[ctx: province]
en: Novosibirskaya oblast'
sv: Novosibirsk oblast

[ctx: province]
en: Nuevo Leon
sv: Nuevo León

[ctx: province]
en: Numpula
sv: Nampula

[ctx: province]
en: Nzerekore
sv: Nzérékoré

[ctx: province]
en: Nzi-Comoe
sv: N'zi-Comoé

[ctx: province]
en: Nālūt
sv: Nalut

[ctx: province]
en: Nīcas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Nereta_Municipality

[ctx: province]
en: Odes 'ka Oblast'
sv: Odessa oblast

[ctx: province]
en: Oecussi
sv: Oecusse

[ctx: province]
en: Ogres novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Oise
sv: Pose

[ctx: province]
en: Olaines novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Al%C5%ABksne_Municipality

[ctx: province]
en: Olomoucký kraj
sv: Olomouc

[ctx: province]
en: Ombella-Mpoko
sv: Ombella-M'Poko

[ctx: province]
en: Omnogovi
sv: Ömnögobi

[ctx: province]
en: Omskaya oblast'
sv: Omsk oblast

[ctx: province]
en: Ongtustik Quzaqstan oblysy
sv: Sydkazakstan

[ctx: province]
en: Orebro lan
sv: Örebro

[ctx: province]
en: Orenburgskaya oblast'
sv: Orenburg oblast

[ctx: province]
en: Orhon
sv: Orchon

[ctx: province]
en: Orkney Islands
sv: Orkneyöarna

[ctx: province]
en: Orlovskaya oblast'
sv: Orjol oblast

[ctx: province]
en: Osh
sv: Osj

[ctx: province]
en: Osjecko-baranjska zupanija
sv: Osijek-Baranja

[ctx: province]
en: Ostergotlands lan
sv: Östergötland

[ctx: province]
en: Ostrobothnia
sv: Österbotten

[ctx: province]
en: Otdar Mean Chey
sv: Otdar Mean Cheay

[ctx: province]
en: Ouaddai
sv: Ouaddaï

[ctx: province]
en: Ouargla
sv: Ouragla

[ctx: province]
en: Oudomxai
sv: Udomxai

[ctx: province]
en: Oued ed Dahab (EH)
sv: Oued Ed-Dahab Lagouira

[ctx: province]
en: Oueme
sv: Ouémé

[ctx: province]
en: Ouest
sv: Väster

[ctx: province]
en: Ouham-Pende
sv: Ouham-Pendé

[ctx: province]
en: Oum el Bouaghi
sv: Oum-el-Bouaghi

[ctx: province]
en: Ovora
sv: Évora

[ctx: province]
en: Ovorhangay
sv: Övörchangaj

[ctx: province]
en: Ozolnieku novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Al%C5%ABksne_Municipality

[ctx: province]
en: Pafos
sv: Paphos

[ctx: province]
en: Palmyra Atoll
sv: Palmyraatollen

[ctx: province]
en: Panevezio Apskritis
sv: Panevêzysprovinsen

[ctx: province]
en: Panevėžio Apskritis
sv: Panevėžys län

[ctx: province]
en: Para
sv: Pará

[ctx: province]
en: Paraguari
sv: Paraguarí

[ctx: province]
en: Paraiba
sv: Paraíba

[ctx: province]
en: Parana
sv: Paraná

[ctx: province]
en: Pardubický kraj
sv: Pardubice

[ctx: province]
en: Parnumsa
sv: Pärnu län

[ctx: province]
en: Passore
sv: Passoré

[ctx: province]
en: Pavlodar oblysy
sv: Pavlodar

[ctx: province]
en: Paysandu
sv: Paysandú

[ctx: province]
en: Pazardzik
sv: Pazardzjik

[ctx: province]
en: Penghu County
sv: Penghuprovinsen

[ctx: province]
en: Penzenskaya oblast'
sv: Penza oblast

[ctx: province]
en: Peten
sv: Petén

[ctx: province]
en: Phaket
sv: Phuket

[ctx: province]
en: Phalomba
sv: Phalombe

[ctx: province]
en: Phangnga
sv: Phang Nga

[ctx: province]
en: Phatthaya
sv: Pattaya

[ctx: province]
en: Phoenix Islands
sv: Phoenixöarna

[ctx: province]
en: Piaui
sv: Piauí

[ctx: province]
en: Pinar del Roo
sv: Pinar del Rio

[ctx: province]
en: Pingtung County
sv: Pingtunprovinsen

[ctx: province]
en: Plzeňský kraj
sv: Plzeň

[ctx: province]
en: Poltavs'ka Oblast'
sv: Poltava oblast

[ctx: province]
en: Polvamea
sv: Põlva län

[ctx: province]
en: Pousaat
sv: Pursat

[ctx: province]
en: Pozesko-slavonska zupanija
sv: Požega-Slavonien

[ctx: province]
en: Praha, hlavní město
sv: Prag

[ctx: province]
en: Preiļu novads
sv: http://sv.wikipedia.org/wiki/Aizkraukles_distrikt

[ctx: province]
en: Prey Veaeng
sv: Prey Veng

[ctx: province]
en: Prešovský kraj
sv: Prešov

[ctx: province]
en: Priekules novads
sv: Se: http://sv.wikipedia.org/wiki/Aizkraukles_distrikt

[ctx: province]
en: Priekuļu novads
sv: http://sv.wikipedia.org/wiki/Aizkraukles_distrikt

[ctx: province]
en: Primorskiy kray
sv: Primorje kraj

[ctx: province]
en: Primorsko-goranska zupanija
sv: Primorje-Gorskikotar

[ctx: province]
en: Principe
sv: Príncipe

[ctx: province]
en: Pskovskaya oblast'
sv: Pskov oblast

[ctx: province]
en: Pulau Pinang
sv: Pinang

[ctx: province]
en: Puttalum
sv: Puttalam

[ctx: province]
en: Pyonganbuk-do
sv: Norra P'yõngan

[ctx: province]
en: Pyongannam-do
sv: Södra P'yõngan

[ctx: province]
en: Pyongyang-ai
sv: Pyongyang

[ctx: province]
en: Pyrénées-Atlantiques
sv: Pyrénée-Atlantique

[ctx: province]
en: Pyrénées-Orientales
sv: Pyrénée-Orientales

[ctx: province]
en: Päijät-Häme
sv: Päijänne-Tavastland

[ctx: province]
en: Pärnumaa
sv: Pärnu län

[ctx: province]
en: Põlvamaa
sv: Põlva län

[ctx: province]
en: Pārgaujas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Pāvilostas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Pļaviņu novads
sv: Pļaviņu kommun
    http://sv.wikipedia.org/wiki/Aizkraukles_distrikt

[ctx: province]
en: Qaraghandy oblysy
sv: Qaraghandy

[ctx: province]
en: Qashqadaryo
sv: Qasjqadarja

[ctx: province]
en: Qina
sv: Qena

[ctx: province]
en: Qoraqalpogiston Respublikasi
sv: Karakalpakstan

[ctx: province]
en: Qostanay oblysy
sv: Qostanaj

[ctx: province]
en: Queretaro
sv: Querétaro

[ctx: province]
en: Quiche
sv: Quiché

[ctx: province]
en: Quindio
sv: Quindío

[ctx: province]
en: Quloara
sv: Qoloara

[ctx: province]
en: Qyzylorda oblysy
sv: Qyzlorda

[ctx: province]
en: Rabat-Salé
sv: Rabat-Salé-Zemmour-Zaer

[ctx: province]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
sv: Ratja-Letjchumi och Nedre Svanetien

[ctx: province]
en: Ramallah and Al-Bireh
sv: Ramalla och al-Bireh

[ctx: province]
en: Rampong Chaam
sv: Kampong Cham

[ctx: province]
en: Raplamaa
sv: Rapla län

[ctx: province]
en: Raplamsa
sv: Rapla län

[ctx: province]
en: Rasserine
sv: Kassérine

[ctx: province]
en: Raunas novads
sv: Lettland: Jaunjelgavas kommun

[ctx: province]
en: Reggio Calabria
sv: Reggio di Calabria

[ctx: province]
en: Regiao Autonoma da Madeira
sv: Madeira

[ctx: province]
en: Regiao Autonoma dos Acores
sv: Azorerna

[ctx: province]
en: Republika Srpska
sv: Sprpska Republiken

[ctx: province]
en: Respublika Krym
sv: Autonoma repubilken Krym

[ctx: province]
en: Rethymnon
sv: Rehymno

[ctx: province]
en: Riebiņu novads
sv: http://sv.wikipedia.org/wiki/Aizkraukles_distrikt

[ctx: province]
en: Ringkjøbing
sv: Ringköping

[ctx: province]
en: Rio San Juan
sv: Río San Juan

[ctx: province]
en: Rivercess
sv: River Cess

[ctx: province]
en: Riviere du Rempart
sv: Rivière du Rempart

[ctx: province]
en: Rivnens'ka Oblast'
sv: Rivne oblast

[ctx: province]
en: Rodrigues Island
sv: Rodrigues

[ctx: province]
en: Rojas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Rug%C4%81ji_Municipality

[ctx: province]
en: Roma
sv: Rom

[ctx: province]
en: Rondonia
sv: Rondônia

[ctx: province]
en: Ropažu novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Balvi_Municipality

[ctx: province]
en: Rostovskaya oblast'
sv: Rostov oblast

[ctx: province]
en: Rotanak Kiri
sv: Rattanah Kiri

[ctx: province]
en: Rucavas novads
sv: Lettland: Jaunjelgavas kommun

[ctx: province]
en: Rugāju novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Rug%C4%81ji_Municipality

[ctx: province]
en: Rundāles novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Rund%C4%81le_Municipality

[ctx: province]
en: Rusini Pemba
sv: Södra Pemba

[ctx: province]
en: Ryazanskaya oblast'
sv: Rjazan oblast

[ctx: province]
en: Rēzeknes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Al%C5%ABksne_Municipality

[ctx: province]
en: Rūjienas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: S'anliurfa
sv: Sanliurfa

[ctx: province]
en: S'rnak
sv: Sirnak

[ctx: province]
en: S69ou
sv: Ségou

[ctx: province]
en: Sa laj
sv: Salaj

[ctx: province]
en: Sa'dah
sv: Sadah

[ctx: province]
en: Saaremaa
sv: Saare län

[ctx: province]
en: Saaremsa
sv: Ösel

[ctx: province]
en: Saarland
sv: Saar-området

[ctx: province]
en: Sabhā
sv: Sabha

[ctx: province]
en: Sacatepequez
sv: Sacatepéquez

[ctx: province]
en: Saint Helena
sv: Sankt Helena

[ctx: province]
en: Saitama
sv: Satiama

[ctx: province]
en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
sv: Sacha

[ctx: province]
en: Sakhalinskaya oblast'
sv: Sachalin oblast

[ctx: province]
en: Salacgrīvas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Baltinava_Municipality

[ctx: province]
en: Salah ad Din
sv: Saladin

[ctx: province]
en: Salas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Salaspils novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Baltinava_Municipality

[ctx: province]
en: Salavan
sv: Saravane

[ctx: province]
en: Saldus novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Balvi_Municipality

[ctx: province]
en: Samarqand
sv: Samarkand

[ctx: province]
en: Samarskaya oblast'
sv: Samara oblast

[ctx: province]
en: Samdrup Jongkha
sv: Samdrup Jongkhar

[ctx: province]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
sv: Megrelien-Övre Svanetien

[ctx: province]
en: Samtee
sv: Samtse

[ctx: province]
en: Samtskhe-Javakheti
sv: Samtsche-Dzjavachetien

[ctx: province]
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
sv: San Andrés, Providencia och Santa Catalina

[ctx: province]
en: San Jose
sv: San José

[ctx: province]
en: San Luis Potosi
sv: San Luis Potosí

[ctx: province]
en: San Martin
sv: San Martín

[ctx: province]
en: San Salvador Island
sv: San Salvador

[ctx: province]
en: San'a'
sv: Sana

[ctx: province]
en: Sancti Spritus
sv: Sancti Spiritus

[ctx: province]
en: Saneag
sv: Sanaag

[ctx: province]
en: Sangha-Mbaere
sv: Sangha-Mbaéré

[ctx: province]
en: Sanguie
sv: Sanguié

[ctx: province]
en: Sankt-Peterburg
sv: Sankt Petersburg

[ctx: province]
en: Sant Julia de Loria
sv: Sant Julià de Lòria

[ctx: province]
en: Santa Barbara
sv: Santa Bárbara

[ctx: province]
en: Santarem
sv: Santarém

[ctx: province]
en: Santaun
sv: Sandaun

[ctx: province]
en: Sao Domingos
sv: São Domingos

[ctx: province]
en: Sao Filipe
sv: São Filipe

[ctx: province]
en: Sao Nicolau
sv: São Nicolau

[ctx: province]
en: Sao Paulo
sv: São Paulo

[ctx: province]
en: Sao Vicente
sv: São Vicente

[ctx: province]
en: Saratovskaya oblast'
sv: Saratov oblast

[ctx: province]
en: Satakunta
sv: Satakunda

[ctx: province]
en: Saulkrastu novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Selenge
sv: Selenga

[ctx: province]
en: Semenawi Keyih Bahri [Semien-Keih-Bahri]
sv: Semenawi Keyih Bahri

[ctx: province]
en: Seno
sv: Séno

[ctx: province]
en: Seoul Teugbyeolsi
sv: Seoul

[ctx: province]
en: Setubal
sv: Setúbal

[ctx: province]
en: Severnaya Osetiya, Respublika
sv: Nordossetien

[ctx: province]
en: Shamal Batr al Ghazal
sv: Shamal Bahr el Ghazal

[ctx: province]
en: Shamal Darfur
sv: Norra Darfur

[ctx: province]
en: Shamal Kurdufan
sv: Norra Kurdufan

[ctx: province]
en: Shamal Sina'
sv: Shamal Sina

[ctx: province]
en: Sharq al Istiwa'iyah
sv: Östra Equatoria

[ctx: province]
en: Shbaatar
sv: Süchbaatar

[ctx: province]
en: Shetland Islands
sv: Shetlandsöarna

[ctx: province]
en: Shida Kartli
sv: Inre Kartlien

[ctx: province]
en: Shizuishan
sv: Shizuishan är en stad på prefekturnivå i den autonoma regionen Ningxia i nordvästra Kina

[ctx: province]
en: Shyghys Quzaqstan oblysy
sv: Östkazakstan

[ctx: province]
en: Siasili
sv: Sissili

[ctx: province]
en: Sibenako-kninska zupanija
sv: Sibenik-Knin

[ctx: province]
en: Sidi Bel Abbes
sv: Sidi Bel-Abbès

[ctx: province]
en: Sidi Bouxid
sv: Sidi Bou Zid

[ctx: province]
en: Sidl Kacem
sv: Sidi Kacem

[ctx: province]
en: Siguldas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Siracusa
sv: Syrakusa

[ctx: province]
en: Sirdaryo
sv: Syr-Darja

[ctx: province]
en: Sisacko-moelavacka Iupanija
sv: Sisak-Moslavina

[ctx: province]
en: Sistan va Baluchestan
sv: Sistan och Baluchistan

[ctx: province]
en: Sisuliu Apskritis
sv: Siauliuprovinsen

[ctx: province]
en: Skane lan
sv: Skåne

[ctx: province]
en: Skrundas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Skrīveru novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Skr%C4%ABveri_Municipality

[ctx: province]
en: Smiltenes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Al%C5%ABksne_Municipality

[ctx: province]
en: Smolenskaya oblast'
sv: Smolensk oblast

[ctx: province]
en: Sodermanlands lan
sv: Södermanland

[ctx: province]
en: Soltustik Quzaqstan oblysy
sv: Nordkazakstan

[ctx: province]
en: South
sv: Södra

[ctx: province]
en: South Australia
sv: Södra Australien

[ctx: province]
en: South Jutland
sv: Södra Jylland

[ctx: province]
en: South Karelia
sv: Södra Karelen

[ctx: province]
en: South Lebanon
sv: Södra Libanon

[ctx: province]
en: South Ostrobothnia
sv: Södra Österbotten

[ctx: province]
en: South Yorkshire
sv: Södra Yorkshire

[ctx: province]
en: South-East
sv: Sydöstra

[ctx: province]
en: South-West
sv: Sydvästra

[ctx: province]
en: South-West Finland
sv: Sydvästra Finland

[ctx: province]
en: Southern
sv: Södra

[ctx: province]
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
sv: De södra nationernas, nationaliteternas och folken region

[ctx: province]
en: Splitako-dalmatinska zupanija
sv: Split-Dalmatien

[ctx: province]
en: Srbija
sv: Serbien

[ctx: province]
en: Stavropol'skiy kray
sv: Stavropol kraj

[ctx: province]
en: Stinga Nistrului, unitatea teritoriala din
sv: Transnistrien

[ctx: province]
en: Stockholms lan
sv: Stockholm

[ctx: province]
en: Stopiņu novads
sv: http://sv.wikipedia.org/wiki/Aizkraukles_distrikt

[ctx: province]
en: Storstrøm
sv: Storström

[ctx: province]
en: Strenču novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Skr%C4%ABveri_Municipality

[ctx: province]
en: Stueng Traeng
sv: Stoeng Treng

[ctx: province]
en: Středočeský kraj
sv: Centralböhmen

[ctx: province]
en: Sud
sv: Söder

[ctx: province]
en: Sud-Comoe
sv: Sud-Comoé

[ctx: province]
en: Sud-Est
sv: Syd-Öst

[ctx: province]
en: Sud-Kivu
sv: Södra Kivu

[ctx: province]
en: Suhaj
sv: Sohag

[ctx: province]
en: Sums 'ka Oblast'
sv: Sumy oblast

[ctx: province]
en: Suourland
sv: Söderlandet

[ctx: province]
en: Suournes
sv: Sydudden

[ctx: province]
en: Surxondaryo
sv: Surchondarja

[ctx: province]
en: Svaay Rieng
sv: Svay Rieng

[ctx: province]
en: Sverdlovskaya oblast'
sv: Sverdlovsk oblast

[ctx: province]
en: Sējas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Ta'izz
sv: Taizz

[ctx: province]
en: Taakaev
sv: Takeo

[ctx: province]
en: Tacuarembo
sv: Tacuarembó

[ctx: province]
en: Taichung City
sv: Taichung

[ctx: province]
en: Taichung County
sv: Taichunprovinsen

[ctx: province]
en: Tainan City
sv: Tainan

[ctx: province]
en: Tainan County
sv: tainanprovinsen

[ctx: province]
en: Taipei City
sv: Taipei

[ctx: province]
en: Taipei County
sv: Taipeiprovinsen

[ctx: province]
en: Taitung County
sv: Taitungprovinsen

[ctx: province]
en: Talsu novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Balvi_Municipality

[ctx: province]
en: Tambovskaya oblast'
sv: Tambov oblast

[ctx: province]
en: Tampere Region
sv: Tammerforsregionen

[ctx: province]
en: Tandjile
sv: Tandjilé

[ctx: province]
en: Tanintharyi
sv: Tanintharayi

[ctx: province]
en: Taoyuan County
sv: Taoyuanprovinsen

[ctx: province]
en: Tarapaca
sv: Tarapacá

[ctx: province]
en: Tarhūnah-Masallātah
sv: Tarhuna Wa Msalata

[ctx: province]
en: Tarts
sv: Tartus

[ctx: province]
en: Tartumaa
sv: Tartu län

[ctx: province]
en: Tartumsa
sv: Tartu län

[ctx: province]
en: Tasmania
sv: Tasmanien

[ctx: province]
en: Tatarstan, Respublika
sv: Tatarstan

[ctx: province]
en: Taurages Apskritis
sv: Tauragêprovinsen

[ctx: province]
en: Tauragės Apskritis
sv: Tauragė län

[ctx: province]
en: Tebessa
sv: Tébessa

[ctx: province]
en: Tehran
sv: Teheran

[ctx: province]
en: Telimele
sv: Télimélé

[ctx: province]
en: Telsiu Apskritis
sv: Telsiaprovinsen

[ctx: province]
en: Telšių Apskritis
sv: Telšiai län

[ctx: province]
en: Ternopil's'ka Oblast'
sv: Ternopil oblast

[ctx: province]
en: Territoire de Belfort
sv: Territore de Belfort

[ctx: province]
en: Thies
sv: Thiès

[ctx: province]
en: Thimphu
sv: Thimphou

[ctx: province]
en: Tighina [Bender]
sv: Bender (Tighina)

[ctx: province]
en: Tigrai
sv: Tigray

[ctx: province]
en: Tlemcen
sv: Tiemcen

[ctx: province]
en: Tombouctou
sv: Timbuktu

[ctx: province]
en: Tomskaya oblast'
sv: Tomsk oblast

[ctx: province]
en: Toshkent
sv: Tasjkent

[ctx: province]
en: Toshkent (city)
sv: Tasjkent

[ctx: province]
en: Totonicapan
sv: Totonicapán

[ctx: province]
en: Tougue
sv: Tougué

[ctx: province]
en: Tov
sv: Töv

[ctx: province]
en: Trashi Yangtse
sv: Trashiyangste

[ctx: province]
en: Trenčiansky kraj
sv: Trencin

[ctx: province]
en: Trnavský kraj
sv: Trnava

[ctx: province]
en: Tubas
sv: Toubas

[ctx: province]
en: Tui
sv: Tuy

[ctx: province]
en: Tukuma novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Rug%C4%81ji_Municipality

[ctx: province]
en: Tul'skaya oblast'
sv: Tula oblast

[ctx: province]
en: Tulkarm
sv: Tulkarem

[ctx: province]
en: Tverskaya oblast'
sv: Tver oblast

[ctx: province]
en: Tyumenskaya oblast'
sv: Tiumen oblast

[ctx: province]
en: Tyva, Respublika [Tuva]
sv: Tuva

[ctx: province]
en: Tājūrā' wa an Nawāhī al Arbāh
sv: Tajura Wa Al Nawahi AlArba'

[ctx: province]
en: Tērvetes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Nereta_Municipality

[ctx: province]
en: Udmurtskaya Respublika
sv: Udmurtien

[ctx: province]
en: Ul'yanovskaya oblast'
sv: Ulyanovsk oblast

[ctx: province]
en: Ulaanbaatar
sv: Ulan Bator

[ctx: province]
en: Ulsan Gwang'yeogsi
sv: Ulsan

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
sv: USA:s avlägsna mindre öar

[ctx: province]
en: Upper East
sv: Övre Östregionen

[ctx: province]
en: Upper West
sv: Övre Västregionen

[ctx: province]
en: Uppsala lan
sv: Uppsala

[ctx: province]
en: Us'ak
sv: Usak

[ctx: province]
en: Utenos Apskritis
sv: Utenosprovinsen

[ctx: province]
en: Uusimaa
sv: Nyland

[ctx: province]
en: Vacosa-Phoenix
sv: Vacoas/Phoenix

[ctx: province]
en: Vaiņodes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Valcea
sv: Vâlcea

[ctx: province]
en: Valgamaa
sv: Valga län

[ctx: province]
en: Valkas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Vallee du Bandama
sv: Vallée du Bandama

[ctx: province]
en: Valparaiso
sv: Valparaíso

[ctx: province]
en: Varaidinska zupanija
sv: Varaidin

[ctx: province]
en: Varakļānu novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Varmlanda lan
sv: Värmland

[ctx: province]
en: Vasterbottens lan
sv: Västerbotten

[ctx: province]
en: Vasternorrlands lan
sv: Västernorrland

[ctx: province]
en: Vastmanlanda lan
sv: Västmanland

[ctx: province]
en: Vastra Gotalands lan
sv: Västergötland

[ctx: province]
en: VavunLya
sv: Vavuniya

[ctx: province]
en: Vecpiebalgas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Vecumnieku novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Veliko Tarnovo
sv: Veliko Tărnovo

[ctx: province]
en: Venezia
sv: Venedig

[ctx: province]
en: Ventspils novads
sv: Ventspils

[ctx: province]
en: Vestfirolr
sv: Västfjordarna

[ctx: province]
en: Vestsjælland
sv: Västsjälland

[ctx: province]
en: Vesturland
sv: Västlandet

[ctx: province]
en: Viana do Castelo
sv: Vana do Castelo

[ctx: province]
en: Vicebskaja voblasc'
sv: Vitsebsk oblast

[ctx: province]
en: Viesītes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Viljandimaa
sv: Viljandi län

[ctx: province]
en: Viljandimsa
sv: Viljandi län

[ctx: province]
en: Vilniaus Apskritis
sv: Vilniusprovinsen

[ctx: province]
en: Vinnyts'ka Oblast'
sv: Vinnytsja oblast

[ctx: province]
en: Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

[ctx: province]
en: VirovitiEko-podravska zupanija
sv: Virovitica-Podravina

[ctx: province]
en: Vizcaya
sv: Biscaya

[ctx: province]
en: Viļakas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Viļānu novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Vladimirskaya oblast'
sv: Vladimir oblast

[ctx: province]
en: Voiotia
sv: Boiotia

[ctx: province]
en: Volgogradskaya oblast'
sv: Volgograd oblast

[ctx: province]
en: Vologodskaya oblast'
sv: Vologda oblast

[ctx: province]
en: Volyos'ka Oblast'
sv: Volyn oblast

[ctx: province]
en: Voronezhskaya oblast'
sv: Voronezj oblast

[ctx: province]
en: Vorumaa
sv: Võru län

[ctx: province]
en: VuRovarako-srijemska zupanija
sv: Vukovar-srijem

[ctx: province]
en: Võrumaa
sv: Võru län

[ctx: province]
en: Vārkavas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Baltinava_Municipality

[ctx: province]
en: Wake Ialand
sv: Wake Island

[ctx: province]
en: Wake Island
sv: Wakeöarna

[ctx: province]
en: Warab
sv: Warrab

[ctx: province]
en: West
sv: Västra

[ctx: province]
en: West Bengal
sv: Västra Bengal

[ctx: province]
en: West Yorkshire
sv: Västra Yorkshire

[ctx: province]
en: Western
sv: Västra

[ctx: province]
en: Western Area (Freetown)
sv: Västra området (Freetown)

[ctx: province]
en: Western Australia
sv: Västra Australien

[ctx: province]
en: Western Cape
sv: Västra kapprovinsen

[ctx: province]
en: Western Magharibi
sv: Västprovinsen

[ctx: province]
en: Western Tobago
sv: Västra Tobago

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
sv: Kuala Lumpur

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Labuan
sv: Labuan

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
sv: Putrajaya

[ctx: province]
en: Worodouqou
sv: Worodougou

[ctx: province]
en: Wuzhong
sv: Wuzhong är en stad på prefekturnivå i den autonoma regionen Ningxia i nordvästra Kina

[ctx: province]
en: Wādī al hayāt
sv: Wadi al Hayaa

[ctx: province]
en: Xaignabouli
sv: Sainyabuli

[ctx: province]
en: Xekong
sv: Sekong

[ctx: province]
en: Xiangkhoang
sv: Xieng Khouang

[ctx: province]
en: Xiasomboun
sv: Saysomboun

[ctx: province]
en: Xigoma
sv: Kigoma

[ctx: province]
en: Xizang
sv: Tibet

[ctx: province]
en: Xorazm
sv: Khwareszm

[ctx: province]
en: Xoulikoro
sv: Koulikoro

[ctx: province]
en: Xrong Preah Sihanouk
sv: Preah Sihanuk

[ctx: province]
en: Yafran-Jādū
sv: Yafran

[ctx: province]
en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
sv: Jamalo-Nentsien

[ctx: province]
en: Yanggang-do
sv: Yanggang

[ctx: province]
en: Yangon
sv: Rangoon

[ctx: province]
en: Yaroslavskaya oblast'
sv: Jaroslavl oblast

[ctx: province]
en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
sv: Judiska autonoma länet

[ctx: province]
en: Yinchuan
sv: Yinchuan är huvudstad i den huikinesiska autonoma regionen Ningxia i den nordvästra delen av Folkrepubliken Kina .

[ctx: province]
en: Ysyk-Kol
sv: Issyk-Kul

[ctx: province]
en: Yucatan
sv: Yucatán

[ctx: province]
en: Yukon Territory
sv: Yukon territoriet

[ctx: province]
en: Yunlin Conuty
sv: Yunlinprovinsen

[ctx: province]
en: Zadaraka
sv: Zadar

[ctx: province]
en: Zaghouan
sv: Zahouan

[ctx: province]
en: Zagrebacka zupanija
sv: Zagrebs län

[ctx: province]
en: Zakarpats'ka Oblast'
sv: Zakarpattia oblast

[ctx: province]
en: Zaporiz'ka Oblast'
sv: Zaporizjzja

[ctx: province]
en: Zhambyl oblysy Zhambylskaya oblast'
sv: Taraz

[ctx: province]
en: Zhongwei
sv: Zhongwei är en stad på prefekturnivå i den autonoma regionen Ningxia i nordvästra Kina

[ctx: province]
en: Zhytomyrs'ka Oblast'
sv: Zjytomyr oblast

[ctx: province]
en: Zilupes novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Ape_Municipality

[ctx: province]
en: Zlínský kraj
sv: zlín

[ctx: province]
en: Zoundweogo
sv: Zoundwéogo.

[ctx: province]
en: Zurich
sv: Zürich

[ctx: province]
en: Ústecký kraj
sv: Ústinad Labem

[ctx: province]
en: Ādažu novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Balvi_Municipality

[ctx: province]
en: Ērgļu novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Rug%C4%81ji_Municipality

[ctx: province]
en: Ķeguma novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Vi%C4%BCaka_Municipality

[ctx: province]
en: Ķekavas novads
sv: http://en.wikipedia.org/wiki/Baltinava_Municipality

[ctx: province]
en: Şabrātah Şurmān
sv: Sabratha Wa Surman

[ctx: province]
en: Šiaulių Apskritis
sv: Šiauliai län

[ctx: province]
en: Ţarābulus
sv: Tarabulus

[ctx: province]
en: Žilinský kraj
sv: Zilina

en: raised
sv: insamlat

en: reCAPTCHA Keys
sv: Nycklar för reCAPTCHA

en: reCAPTCHA is a free service that helps prevent automated abuse of your site. To use reCAPTCHA on public-facing CiviCRM forms: sign up at <a href="%1" "target=_blank">Google's reCaptcha site</a>; enter the provided public and private reCAPTCHA keys here; then enable reCAPTCHA under Advanced Settings in any Profile.
sv: reCAPTCHA är en gratistjänst som hjälper dig att avvärja automatiserat missbruk av din webbplats. För att använda reCAPTCHA på publika sidor och formulär behöver du skaffa ett konto på <a href="%1" target="_blank">Googles reCaptcha-sida</a>. Använd både den publika och den privata nyckeln här, och aktivera sedan reCAPTCHA under <em>Avancerade inställningar</em> för valfri profil.

en: reCAPTCHA is also not available when a profile is used inside the User Registration and My Account screens.
sv: reCAPTCHA används inte heller när en profil används på sidorna för <em>Användarregistrering<em> och <em>Mina sidor</em>.

en: read more
sv: läs mer

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
sv: läs <a href="!1">Administratörsguiden för CiviCRM </a>

en: receipt
sv: kvitto

en: record response
sv: samla in svar

en: release
sv: utgåva

en: release campaign contacts
sv: släpp kampanjkontakter

en: remove profile
sv: ta bort profil

en: reserve
sv: reservera

en: reserve campaign contacts
sv: reservera kampanjkontakter

en: schedule mailings
sv: schemalägg utskick

en: search by group type
sv: sök efter grupptyp

en: seconds
sv: sekunder

en: select
sv: välj

en: select activity
sv: - välj åtgärd -

en: select group
sv: välj grupp

en: selected contact(s)
sv: utvalda kontakt(er)

en: show all
sv: visa alla

en: show field or section
sv: Checksumma

en: show location
sv: visa platsen

en: sign CiviCRM Petition
sv: skriv under CiviCRM-namninsamlingen

en: smart group
sv: smart grupp

en: ssl_merchant_id is not set for this payment processor
sv: ssl_merchant_id är inte satt för denna betalningsfunktion

en: start date
sv: startdatum

en: start=YYYYMMDD - Specify a different starting date range for the events to be listed.
sv: start=ÅÅÅÅMMDD - ange ett annat start datum för intervallet av arrangemang som skall visas.

en: test-drive
sv: provkör

en: the record
sv: posten

en: through
sv: till

en: through %1
sv: till %1

en: transaction already processed.
sv: transaktion redan behandlad.

en: translate CiviCRM
sv: översätta CiviCRM

en: true
sv: sann

en: try a different spelling or use fewer letters
sv: prova med en annan stavning eller använd färre bokstäver

en: under the name
sv: under namnet

en: until
sv: till

en: updated
sv: uppdaterats

en: uppercase ante/post meridiem ('AM', 'PM')
sv: versaler för förmiddag/eftermiddag ('FM', 'EM')

en: user '%1' doesn't have CREATE DATABASE permissions.
sv: Användaren '%1' har inte rättigheten CREATE DATABASE

en: vCard Location Type
sv: Adresstyp för vCard

en: vCard Name
sv: Namn på vCard

en: vCard record for this contact.
sv: vCard för denna kontakt.

en: value: %1 is not of the right field data type: %2
sv: värde: %1 är inte av rätt fältdatatyp: %2

en: view
sv: visa

en: view all activities
sv: visa alla åtgärder

en: view all contacts
sv: se alla kontakter

en: view all manual batches
sv: visa alla satser för manuell bearbetning

en: view all notes
sv: Visa alla anteckningar

en: view current employer
sv: visa nuvarande arbetsgivare

en: view details
sv: visa detaljer

en: view my invoices
sv: visa mina fakturor

en: view own manual batches
sv: visa egna staser för manuell bearbetnings

en: view payments
sv: visa betalningar

en: view primary participant
sv: visa primär deltagare

en: view result set
sv: visa resultatmängd

en: week | weeks
sv[0]: vecka
sv[1]: veckor

en: with
sv: med

en: year
sv: år

en: year as a decimal number including the century ('2015')
sv: år som heltal inklusive århundrade (t.ex. '2015')

en: years after the current date.
sv: år efter detta datum.

en: years prior to current date.
sv: år före detta datum.

en: yyyy-mm-dd OR yyyy-mm-dd HH:mm OR yyyymmdd OR yyyymmdd HH:mm (1998-12-25 OR 1998-12-25 15:33 OR 19981225 OR 19981225 10:30 OR ( 2008-9-1 OR 2008-9-1 15:33 OR 20080901 15:33)
sv: åååå-mm-dd ELLER åååå-mm-dd HH:mm ELLER ååååmmdd ELLER ååååmmdd HH: mm (1998-12-25 ELLER 1998-12-25 15:33 ELLER 19981225 ELLER 19981225 10:30 ELLER ( 2008-9-1 OR 2008-9-1 15:33 OR 20080901 15:33)

en: yyyy-mm-dd OR yyyymmdd (1998-12-25 OR 19981225) OR (2008-9-1 OR 20080901)
sv: åååå-mm-dd ELLER ååååmmdd (1998-12-25 ELLER 19981225) ELLER (2008-9-1 ELLER 20080901)

en: ~%1 recipients
sv: ~%1 mottagare
