CiviCRM - en to ja translation catalogue (16367 entries)

en:  (MTD)
ja: (1ヵ月以内)

en:  (multiple participants)
ja: (複数の参加者)

en:  - any reporter -
ja: - 任意のレポート者 -

en:  - any status -
ja: - ステータス不問 -

en:  Amount Before Tax:
ja: 税引前金額 :

en:  Amount before Tax :
ja: 税引前額 :

en:  Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Fixed Contribution Options below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
ja: 追加された柔軟性と複雑性を伴う価格セットの一部として、以下の固定支援オプションを設定したい場合は、<a id='quickconfig' href='#'>ここを</a>クリックしてください。

en:  OR you can search the <a href='%1'>Archived %2</a>
ja: または、<a href='%1'>保存済みの%2</a>から検索することができます。

en:  Petition has been deleted.
ja: 請願署名を削除しました

en:  Please note that the Authorize.net payment processor only allows recurring contributions and auto-renew memberships with payment intervals from 7-365 days or 1-12 months (i.e. not greater than 1 year).
ja: Authorize.net 支払いプロセッサは定期的な支援、および 7-365日または 1-12ヵ月 (つまり 1 年以内) の自動更新の会員だけでしか使えません。

en:  Pledge total has changed due to payment adjustments. Original pledge amount was %1.
ja: 支払いの調整により、プレッジ合計が変更されました。元のプレッジ合計は %1 でした。

en:  Settings - Debugging and Error Handling
ja: 設定 - デバッグとエラー処理

en:  Store Name is not set for this payment processor
ja: この支払いプロセッサでは Store 名が設定されていません。

en:  There are %1 more Participant(s) registered by this participant.
ja: この参加者が登録した %1 人の登録者がいます。

en:  URL is not set for this payment processor
ja: この支払いプロセッサのURLが設定されていません。

en:  You can add another Campaign.
ja: さらにキャンペーンを追加できます。

en:  You can add another Financial Account Type.
ja: 他の金融口座タイプを追加できます。

en:  You can add another Petition.
ja: さらに請願署名を追加できます。

en:  You can add another price set field.
ja: さらに価格セットのフィールドを追加できます。

en:  You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ja: 定期的な支援オプションは<a href="%1">このウェブページ</a>でキャンセルすることができます。

en:  You will receive a second email as soon as the review process is complete.
ja: 内容の確認が完了し次第、次のメールが送信されます。

en:  can not be used as a Result Column for profile searches.
ja: プロファイルの検索で「結果カラム」に使用することはできません。

en:  during the batch merge process with safe mode.
ja: セーフモードでバッチマージの処理中です。

en:  field. Profiles with a mixture of field types can not include Searchable or Results Column fields. If you save this field now, the Seachable and Results Column settings will be removed for all fields in this profile. Do you want to continue?
ja: フィールド。フィールドタイプが混在するプロファイルには、検索可能または結果カラムのフィールドを含めることはできません。今このフィールドを保存すると、このプロファイル内のフィールドに対する検索可能や結果カラムの設定は削除されます。継続しますか？

en:  fields can not be marked as Searchable in a profile.
ja: フィールドは、プロファイル内で「検索可能」にマークされていません。

en:  for %1 installments
ja: %1 の分割払い

en:  for %1 installments.
ja:  %1 回払い.

en:  for Activity Type = "
ja: アクティビティタイプ = "

en:  for a total of %1 installment(s)
ja: %1 の分割払い合計

en:  of the Assignee Contact
ja: 連絡先の割り当て

en:  of the Source Contact
ja: 連絡先のソース

en:  of the Target Contact
ja: 連絡先の対象

en: "%1" has been merged with "%2". All records previously tagged "%1" are now tagged "%2".
ja: 「%2」は「%1」にマージされました。すべてのレコードは、以前タグ付けされた「%1」が、現在「%2」でタグ付けされています。

en: "%1" report has been successfully created. You are currently viewing the new report instance.
ja: レポート「%1」が正常に作成されました。現在、新しいレポートインスタンスを表示しています。

en: "%1" report has been updated.
ja: レポート「%1」を更新しました。

en: "Counted?" controls whether a person with that status is counted as participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants.
ja: 「カウント済」ステータスは、そのステータスの人が参加者の定員を調節する目的で、参加者としてカウントされているかどうかを示します。

en: "Public Pages" will make the content of this mailing viewable everyone who has the permission "view public CiviMail content". Note that even people who did not receive the mailing would be able to find it via search engines.
ja: 「公開ページ」は、このメーリングを「公開されている CiviMail 内容の表示」する権限を持つ、すべての人が、表示することができます。メーリングを受信しなかったとしても、人々が検索エンジンを経由して、それを見つけることができることに注意してください。

en: "User and User Admin Only" means that only users that received the mailing or administrators can view this email on your website; users must be logged in to view the message.
ja: 「ユーザとユーザ管理者のみ」は、メーリングまたは管理者を受けたユーザのみが、ウェブサイトでこのメールを表示することができます。メッセージを表示する場合は、ユーザはログインする必要があります。

en: "public pages" will make the content of this mailing be viewable as a web page by everyone who has the permission of "view public CiviMail content"
ja: 「公開ページ」は、このメーリングの本文を「公開されている CiviMail の内容を表示する」権限を持つすべての人が、ウェブページとして表示することができます。

en: "user and user admin" only means that only users that received the mailing or administrators can view the content of this email as a web page; the recipients will have to log in to be able to view the message
ja: 「ユーザおよびユーザ管理者」は、メーリングを受信したユーザと管理者だけが、このメールの内容をウェブで表示できるようにします。メールを受信したユーザが、ウェブでメールを読む場合はログインする必要があります。

en: # Activities
ja: # アクティビティ数

en: # Completed Contributions
ja: # 完了した支援

en: # Completed Soft Credits
ja: # 完成したソフトクレジット

en: % of Total
ja: 合計の %

en: %1 %2 Record
ja: %1 %2 のレコード

en: %1 (Copy)
ja: %1 (コピー)

en: %1 (merging > 2 contacts)
ja: %1 (マージ > 2 連絡先)

en: %1 - CiviCRM Profile Fields
ja: %1 - CiviCRM プロファイルフィールド

en: %1 - Custom Fields
ja: %1 - カスタムフィールド

en: %1 - Gateway requires curl with SSL support
ja: %1 - ゲートウェイはSSLサポートのある cURL が必要です

en: %1 - HTML Form Snippet
ja: %1 - HTMLフォームスニペット

en: %1 - Multiple Choice Options
ja: %1 - 複数選択オプション

en: %1 - Participants
ja: %1 - 参加者

en: %1 - Price Fields
ja: %1 - 価格フィールド

en: %1 - Price Options
ja: %1 - 価格オプション

en: %1 - Template
ja: %1 - テンプレート

en: %1 - due on %2
ja: %1 - 期日 %2

en: %1 - due on %2 (overdue)
ja: %1 - 期日 %2 (期日超過)

en: %1 - recurring payments not implemented
ja: %1 - 定期的な支払いは利用できません

en: %1 : Offline registration (by %2)
ja: %1 : オフライン登録 (%2)

en: %1 Activity
ja: %1 のアクティビティ

en: %1 Address
ja: %1 住所

en: %1 Breakdown
ja: %1 内訳

en: %1 Contacts Updated
ja: %1 の連絡先を更新

en: %1 Created
ja: %1 を作成

en: %1 Current membership(s) for this contact have been set to 'Deceased' status.
ja: この連絡先への %1 件の現在の会員は「故人」ステータスに設定されています。

en: %1 Disabled
ja: %1 を無効

en: %1 Donation
ja: %1 の寄付

en: %1 Enabled
ja: %1 を有効

en: %1 Event registration(s) have been cancelled.
ja: %1 イベント登録がキャンセルされました。

en: %1 From must be a number (with or without decimal point).
ja: %1 からは数値 (小数点の有無を問わない) でなければなりません。

en: %1 From must be an integer (whole number).
ja: %1 からは整数 (小数なし) でなければなりません。

en: %1 From must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ja: %1 から は正しい金額の形式 (小数点、カンマ、空白が使えます) で入力してください。

en: %1 Help
ja: %1 のヘルプ

en: %1 Integration Settings
ja: %1 統合設定

en: %1 Membership
ja: %1 会員

en: %1 Membership Signup: Credit card or direct debit (by %2)
ja: %1 会員の加入 : クレジットまたは借方 (%2)

en: %1 Membership: Offline signup (by %2)
ja: %1 会員 : オフライン加入 (%2)

en: %1 Option
ja: オプション %1

en: %1 Options
ja: %1 設定

en: %1 Questions
ja: %1 の質問

en: %1 Related Case | %1 Related Cases
ja[0]: %1 の関連事例

en: %1 Reports
ja: %1 のレポート

en: %1 Rules
ja: %1 のルール

en: %1 Saved
ja: %1 を保存

en: %1 Selected records only
ja: %1 の選択されたレコードのみ

en: %1 Smart Group Criteria
ja: %1 スマートグループ検索条件

en: %1 To must be a number (with or without decimal point).
ja: %1 は数値です (小数点の有無を問わない)

en: %1 To must be an integer (whole number).
ja: %1 To は整数 (小数なし) でなければなりません。

en: %1 To must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ja: %1 まで は正しい金額の形式 (小数点、カンマ、空白が使えます) で入力してください。

en: %1 Updated
ja: %1 の更新

en: %1 User: %2; user id: %3
ja: %1 ユーザ : %2; ユーザID : %3

en: %1 Users Table Name
ja: %1 ユーザテーブル名

en: %1 already exist.
ja: %1 は既に存在します。

en: %1 already used.
ja: %1 は既に使用されています。

en: %1 amount can not be less than zero. Please select the options accordingly.
ja: %1 の金額を負の値にすることはできません。それぞれのオプションを選択してください。

en: %1 available
ja: %1 利用可能

en: %1 contacts are currently eligible to inherit this relationship.
ja: 連絡先 %1 は、現在この関係を継承する資格があります。

en: %1 contacts have already been assigned to this event. They were not added a second time.
ja: この連絡先 %1 は、既にこのイベントで割り当てられています。追加されませんでした。

en: %1 could not be parsed
ja: %1 を解析できません

en: %1 created
ja: %1 作成

en: %1 directory does not exist or cannot be written by webserver
ja: %1 ディレクトリが存在しないか、ウェブサーバが書き込みを禁止しています

en: %1 does not exists or is empty
ja: %1 は存在しないか空です

en: %1 every %2 %3 for %4 installments.
ja: %4 分割払いの %1 ごとの %2 %3

en: %1 for this %2.
ja: この %2 の %1

en: %1 for this country.
ja: この国の %1

en: %1 for this county.
ja: この郡の %1

en: %1 for this state.
ja: この州の %1

en: %1 has an incorrect directory path. Please go to the <a href="%2">path setting page</a> and correct it.
ja: %1 のディレクトリパスが正しくありません。<a href="%2">パスの設定</a>ページで修正してください。

en: %1 has been created.
ja: %1 を作成しました。

en: %1 has been moved to the custom set <a href='%3'>%2</a>.
ja: %1 をカスタムセット <a href='%3'>%2</a> に移動しました。

en: %1 has been moved to the trash. | %count contacts moved to trash.
ja[0]: %count の連絡先をゴミ箱へ移動しました。

en: %1 has been permanently deleted. | %count contacts permanently deleted.
ja[0]: %count の連絡先を完全に削除しました。

en: %1 has been restored from the trash. | %count contacts restored from trash.
ja[0]: %count の連絡先をゴミ箱から復元しました。

en: %1 has been updated.
ja: %1 を更新しました。

en: %1 has joined or been added to these group(s).
ja: %1 は参加しているか、これらのグループに追加されています。

en: %1 has no contacts which match your search criteria. You can <a href='%2'>add contacts here.</a>
ja: %1 は検索基準を満す連絡先がありません。<a href='%2'>ここで追加</a>することができます。

en: %1 has not been saved.
ja: %1 は保存されていません。

en: %1 is a required field.
ja: フィールド %1 は必須項目です。

en: %1 is already used for Discount Name.
ja: %1 は既に割引名として使用されています。

en: %1 is currently included in these Smart group(s) (e.g. saved searches).
ja: %1 は現在、これらスマートグループ (例 : 保存された検索) に含まれています。

en: %1 is included in these Parent group(s) based on belonging to group(s) which are their
            children.
ja: %1 は、それら子グループに属しており、これに基づき、
    これら親グループに属しています。

en: %1 is no longer part of these group(s).
ja: %1 はこのグループの一部ではありません。

en: %1 is not a valid operator
ja: %1 が有効な演算子ではありません

en: %1 membership for %2 has been added.
ja: %2 への %1 会員を追加しました。

en: %1 membership for %2 has been renewed.
ja: %2 へ %1 の会員を更新しました。

en: %1 more
ja: %1 の詳細

en: %1 must be a number (with or without decimal point).
ja: %1 は数値です (小数点の有無を問わない)

en: %1 must be an integer (whole number).
ja: %1 は整数でなければなりません。

en: %1 must be in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ja: %1 は正しい金額の形式 (小数点、カンマ、空白が使えます) で入力してください。

en: %1 must be valid Website.
ja: %1 は有効なウェブサイトの必要があります。

en: %1 must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
ja: %1 は正しい金額の形式にしてください (小数点 / カンマ / スペースが使えます)。

en: %1 of %2 records - %3 remaining
ja: %2 レコード中 %1 - 残り %3

en: %1 option has been deleted.
ja: %1 のオプションを削除しました。

en: %1 or more
ja: %1 または以上

en: %1 out of %2
ja: %2 からの %1

en: %1 pairs of duplicates were merged
ja: %1 組の重複をマージしました

en: %1 pairs of duplicates were skipped due to conflict
ja: 矛盾により %1 組の重複を無視しました

en: %1 processor doesn't support updating subscription billing details.
ja: %1 プロセッサでは、加入課金詳細の更新をすることはできません。

en: %1 status has been updated to %2.
ja: 「%1」のステータスを %2 に更新しました。

en: %1 user account registration option?
ja: ユーザ %1 の登録オプションですか？

en: %1 version and user table name.
ja: %1 バージョンとユーザテーブル名

en: %1 voters did not release.
ja: %1 の投票者の解除は行われません。

en: %1 voters has been released.
ja: %1 の投票者を解除しました。

en: %1 wants you to know about %2
ja: %1 からの %2 に関する問い合わせ

en: %1(s)
ja: %1

en: %1: About
ja: %1 : 紹介

en: %1: Documentation (External)
ja: %1 : ドキュメント (外部)

en: %1: SMS Reply will not be sent.
ja: %1 : SMS の返信は送信されません。

en: %2. This Membership Type is used in an <a href='%1'>Online Contribution page</a>. Uncheck this membership type in the Memberships tab.
ja: %2。この会員タイプは<a href='%1'>オンライン支援ページ</a>で使用されています。会員タブでこの会員タイプをオフにしてください。

en: %3. There are some contacts who have this membership type assigned to them. Search for contacts with this membership type from <a href='%1'>Find Members</a>. If you are still getting this message after deleting these memberships, there may be contacts in the Trash (deleted) with this membership type. Try using <a href="%2">Advanced Search</a> and checking "Search in Trash".
ja: %3。それら割り当てられた、この会員タイプを所有している一部連絡先があります。<a href='%1'>メンバーの検索</a>からこの会員タイプとの連絡先を検索してください。それでも、これらの会員を削除した後、このメッセージを取得する場合は、この会員タイプは連絡先がゴミ箱 (削除) にある可能性があります。<a href="%2">高度な検索</a>を使用し「ゴミ箱の検索」を確認してみてください。

en: %count %2 %3 relationship created | %count %2 %3 relationships created
ja[0]: %3 %2 %count の関係を作成

en: %count Contact | %count Contacts
ja[0]: %count 件の連絡先

en: %count Result | %count Results
ja[0]: %count 件の結果

en: %count activity deleted. | %count activities deleted.
ja[0]: %count のアクティビティを削除しました。

en: %count activity un-tagged | %count activities un-tagged
ja[0]: %count のアクティビティのタグを解除

en: %count case moved to trash. | %count cases moved to trash.
ja[0]: %count の事例をゴミ箱に移動しました。

en: %count case permanently deleted. | %count cases permanently deleted.
ja[0]: %count の事例を完全に削除しました。

en: %count case restored from trash. | %count cases restored from trash.
ja[0]: %count の事例をゴミ箱から復元しました。

en: %count contact added to group | %count contacts added to group
ja[0]: %count の連絡先がグループに追加されました

en: %count contact already had this tag | %count contacts already had this tag
ja[0]: %count の連絡先が、既にこのタグを持っています

en: %count contact has been reserved. | %count contacts have been reserved.
ja[0]: %count の連絡先が予約されています。

en: %count contact removed from '%2' | %count contacts removed from '%2'
ja[0]: 「%2」から %count の連絡先を削除

en: %count contact tagged | %count contacts tagged
ja[0]: %count の連絡先がタグ付けされました

en: %count contact un-tagged | %count contacts un-tagged
ja[0]: %count の連絡先タグを解除

en: %count contact was already in group | %count contacts were already in group
ja[0]: %count の連絡先が、既にグループに存在していました

en: %count contribution deleted. | %count contributions deleted.
ja[0]: %count の支援を削除しました。

en: %count duplicate relationship | %count duplicate relationships
ja[0]: %count の重複関係

en: %count email was found on hold and updated. | %count emails were found on hold and updated.
ja[0]: %count 件のメールが保留で見つかり、更新されました。

en: %count grant deleted. | %count grants deleted.
ja[0]: %count の助成を削除しました。

en: %count invalid relationship record | %count invalid relationship records
ja[0]: %count の無効な関係レコード

en: %count membership deleted. | %count memberships deleted.
ja[0]: %count の会員を削除しました。

en: %count month | %count months
ja[0]: %count 月

en: %count participant deleted. | %count participants deleted.
ja[0]: %count の参加者を削除しました。

en: %count pledge deleted. | %count pledges deleted.
ja[0]: %count のプレッジを削除しました。

en: %count relationship record was not created due to an invalid contact type. | %count relationship records were not created due to invalid contact types.
ja[0]: %count 関係レコードが無効なため、連絡先タイプに作成されていません。

en: %count relationship was not created because the contact is not of the right type for this relationship | %count relationships were not created because the contact is not of the right type for this relationship
ja[0]: 連絡先はこの関係には正しい連絡先タイプではないので、%count の関係が作成されていません

en: %count was skipped because the contact is already %2 %3 | %count were skipped because the contacts are already %2 %3
ja[0]: %count の連絡先が、既にあるため、スキップされた %2 %3

en: %count year | %count years
ja[0]: %count 年

en: %name: found no valid post with that title.
ja: %name : そのような題名の投稿が見つかりません

en: %title day
ja: %title 日

en: %title month
ja: %title 月

en: %title week
ja: %title 週

en: %title year
ja: %title 年

en: %title year + month
ja: %title 年 + 月

en: &lt; Previous
ja: &lt; 前へ

en: &lt;&lt; First
ja: &lt;&lt; 最初

en: &quot;All of the information that you provide to us or any of our representatives and service providers will be held in strictest confidence. It will not be used for any purpose other than to help you, and for any other purpose that you authorize in writing, or which is required by law.&quot;
ja: &quot;私たち、あるいは私たちの代表とサービス提供者に提供するすべての情報についての秘密は厳密に守られます。あなたの書面による許可または法律の要請による場合を除き、あなたを支援する以外のいかなる目的においても使用しません。&quot;

en: &quot;May I now ask you some screening questions?&quot;
ja: &quot;いくつかお尋ねすることがあります。&quot;

en: &quot;Please tell me what you would like to discuss.&quot;
ja: &quot;あなたが相談したいことをお話ください。&quot;

en: '%1' batch has been saved.
ja: バッチ「%1」を保存しました。

en: '%1' cannot be deleted because the information is used for special system purposes.
ja: この情報は特別なシステムに使用されているため「%1」を削除することができません。

en: '%1' directory does not exist
ja: 「%1」ディレクトリが存在しません

en: '%1' has been deleted.
ja: 「%1」を削除しました。

en: '%1' have been saved.
ja: 「%1」は保存されています。

en: '%1' information has been saved.
ja: 「%1」の情報を保存しました。

en: '%1' survey has been deleted.
ja: 調査「%1」は削除されました。

en: 'Children' of that individual
ja: その個人の「子供」

en: 'Create Personal Campaign Page' link text
ja: 「個人キャンペーンページを作成」のリンクテキスト

en: 'Employees' of that organization
ja: その団体の「従業員」

en: 'Household Members' of that household
ja: その世帯の成員

en: 'In Selector' cannot be checked for %1 fields.
ja: 「%1」フィールドでは「In Selector」がチェックできません。

en: 'Opt out via email' - displays an email address for recipients to opt out of receiving emails from your organization.
ja: 「メールの拒否」 - あなたの団体からのメールの受取りを拒否するためのメールアドレスを表示。

en: 'Opt out via web page' - creates a link for recipients to click if they want to opt out of receiving emails from your organization. Alternatively, you can include the 'Opt out via email' token.
ja: 「ウェブの拒否」 - あなたの団体からのメールの受取りを拒否するためのリンクを作成します。「メールの拒否」のトークンを含めることもできます。

en: 'Tell a friend' maximum recipients limit
ja: 「友人に紹介」の受信者数上限

en: 'Unsubscribe via email' - displays an email address for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message.
ja: 「メールによる購読解除」- このメッセージを使ってメーリングリストの購読を解除するための宛先のメールアドレスを表示します。

en: 'Unsubscribe via web page' - creates a link for recipients to unsubscribe from the specific mailing list used to send this message. Alternatively, you can include the 'Unsubscribe via email' token or one of the Opt-out tokens.
ja: 「ウェブページからの購読解除」- このメッセージを使ってメーリングリストの購読を解除するためのリンクを作成します。または、「メールによる購読解除」のトークンを入れるか、拒否トークンを入れることもできます。

en: '}Highlight the token and copy it to your clipboard - e.g. %1.
ja: '}トークンをハイライトして、クリップボードにコピー - 例 : %1。

en: (%1 recipients)
ja: (%1 受信者)

en: (Contribute at least X to be eligible for this gift.)
ja: (最低 X の支援でこのギフトがもらえます)

en: (Estimating)
ja: (見積り)

en: (Filed on case %1)
ja: (%1 事例のフィールド)

en: (How to add a SMS Provider)
ja: (SMSプロバイダを追加するには)

en: (Job parameters and command line syntax documentation...)
ja: (ジョブの設定項目とコマンドラインのフォーマットに関するドキュメント...)

en: (Last Month)
ja: (先月)

en: (Multilingual support currenly cannot be enabled on installations with enabled logging.)
ja: (現在、ロギングを有効にすると多国語を有効にすることができません)

en: (Not Available)
ja: (利用できません)

en: (OR Membership ID if update mode.)
ja: (あるいは、更新モードであれば会員ID)

en: (Preview Area)
ja: (プレビューエリア)

en: (Recurring Contribution)
ja: (定期的な支援)

en: (Refer to the Mapping and Geocoding section in the Installation and Basic Setup Chapter)
ja: (インストールと基本設定のマッピングとジオコードの章を参考にしてください)

en: (Sum of all weights should be greater than or equal to threshold: %1).
ja: (すべての優先度合計がしきい値以上である必要があります : %1)。

en: (YTD)
ja: (1年以内)

en: (bottom of page)
ja: (ページの最後)

en: (built-in)
ja: (ビルトイン)

en: (contribute at least %1 to be eligible for this membership)
ja: (この会員には、最低 %1 の支援が必要です)

en: (copy)
ja: (コピー)

en: (current month)
ja: (今月)

en: (current year)
ja: (今年)

en: (deleted contacts)
ja: (削除済みの連絡先)

en: (display name not available)
ja: (利用できない表示名)

en: (e.g %1)
ja: (例 %1)

en: (filled with your contact's token values)
ja: (連絡先のトークンの値が入ります)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ja: ( _MAX_ total エンティティからフィルタ)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
ja: ( _MAX_ 合計エントリからフィルタ)

en: (learn more...)
ja: (詳しい情報...)

en: (match to contact)
ja: (連絡先に一致)

en: (max %1)
ja: (最大 %1)

en: (more)
ja: (続き)

en: (multiple)
ja: (複数)

en: (no fee)
ja: (無料)

en: (no subject)
ja: (件名なし)

en: (not assigned)
ja: (未割り当て)

en: (not available)
ja: (利用できません)

en: (ongoing)
ja: 進行中

en: (original currency)
ja: (元の通貨)

en: (preferred)
ja: (優先)

en: (recipients)
ja: (宛先)

en: (s)
ja: .

en: (signature)
ja: (署名)

en: (since inception)
ja: (開始以来)

en: (step %1 of %2)
ja: (ステップ %1 / %2)

en: (test)
ja: (テスト)

en: (this is not the current revision)
ja: (これは現在の改訂ではありません)

en: (this is the current revision)
ja: (これは現在の改訂です)

en: (this will take a few minutes)
ja: (数分かかるかもしれません)

en: (top of page)
ja: (ページの先頭)

en: + Add New Field
ja: + 新しいフィールドを追加

en: , or Merge this contact with an existing contact
ja: あるいはこの連絡先を既存の連絡先とマージできます。

en: - Activity Fields -
ja: - アクティビティフィールド -

en: - All Contacts -
ja: - すべての連絡先 -

en: - Any -
ja: - 任意 -

en: - Contact Fields -
ja: - 連絡先フィールド -

en: - Contribution Fields -
ja: - 支援フィールド -

en: - Participant Fields -
ja: - 参加者フィールド -

en: - Select Financial Account Relationship -
ja: - 金融口座の関係を選択 -

en: - Select Relationship Type-
ja: - 関係タイプ選択 -

en: - Status -
ja: - ステータス -

en: - Test Type -
ja: - テストタイプ -

en: - actions -
ja: - 操作 -

en: - all activity type(s) -
ja: - すべてのアクティビティタイプ -

en: - any -
ja: - すべて -

en: - any contact type -
ja: - すべての連絡先 -

en: - any group -
ja: - すべてグループ -

en: - any interviewer -
ja: - 担当者不問 -

en: - any state/province -
ja: - 任意の都道府県 -

en: - any tag -
ja: - すべてのタグ -

en: - any visibility -
ja: - 任意の閲覧範囲 -

en: - default -
ja: デフォルト

en: - default input format -
ja: - デフォルトの入力フォーマット -

en: - default view -
ja: - デフォルトの表示 -

en: - do not import -
ja: - インポートしない -

en: - first select relationship type -
ja: - 関係タイプを最初に選択 -

en: - no grouping -
ja: - グループ化なし -

en: - none -
ja: - なし -

en: - prefix -
ja: - 敬称 -

en: - related contact info -
ja: - 関連する連絡先の情報 -

en: - same as for main contact -
ja: - メイン連絡先と同じ -

en: - select %1 -
ja: - %1 を選択 -

en: - select -
ja: - 選択 -

en: - select Parent -
ja: - 親を選択 -

en: - select activity type -
ja: - アクティビティタイプの選択 -

en: - select case -
ja: - 事例を選択 -

en: - select contact -
ja: - 連絡先を選択 -

en: - select contacts -
ja: - 連絡先の選択 -

en: - select field -
ja: - フィールドの選択 -

en: - select group -
ja: - グループを選択 -

en: - select label -
ja: - ラベルを選択 -

en: - select profile -
ja: - プロファイルを選択 -

en: - select record type -
ja: - レコードタイプを選択 -

en: - select role -
ja: - 役割を選択 -

en: - select status -
ja: - ステータスを選択 -

en: - select tag -
ja: - タグを選択 -

en: - select type -
ja: - タイプを選択 -

en: - suffix -
ja: - サフィックス -

en: -- Select --
ja: -- 選択 --

en: -day of week-
ja: -曜日-

en: -day-
ja: -日-

en: -hour-
ja: -時-

en: -min-
ja: -分-

en: -month-
ja: -月-

en: -none-
ja: -無し-

en: -operator-
ja: -演算子-

en: -sec-
ja: -秒-

en: -select-
ja: - 選択 -

en: -year-
ja: -年-

en: ...and $
ja: ...と $

en: ...through
ja: ...まで

en: 1 Day | %count Days
ja[0]: %count 日

en: 1 activity already did not have this tag | %count activities already did not have this tag
ja[0]: %count のアクティビティは、既にこのタグがありませんでした

en: 1 activity already had this tag | %count activities already had this tag
ja[0]: %count のアクティビティは、既にこのタグ付けされています。

en: 1 contact already did not have this tag | %count contacts already did not have this tag
ja[0]: %count の連絡先は既にこのタグがありません

en: 1 contact was already not in this group | %count contacts were already not in this group
ja[0]: このグループでは %count の連絡先が既に存在しません

en: 1 could not be deleted. | %count could not be deleted.
ja[0]: %count を削除することができませんでした。

en: 1 could not be restored. | %count could not be restored.
ja[0]: %count を復元することができませんでした。

en: 1 respondent did not release. | %count respondents did not release.
ja[0]: %count の回答者を解除しませんでした。

en: 1. Manage Roles
ja: 1. 役割の管理

en: 12 Hours
ja: 12 時間制

en: 2. Assign Users to CiviCRM ACL Roles
ja: 2. CiviCRM の ACL役割にユーザを割り当て

en: 24 Hours
ja: 24 時間制

en: 3. Manage ACLs
ja: 3. ACLの管理

en: 3rd-party Service
ja: 3rd パーティサービス

en: 4.0.x upgrade files shouldn't exist. Contact Lobo to discuss this. This is related to the issue CRM-7731.
ja: 4.0.x アップグレードファイルが存在してはいけない。これに関する議論は Lobo に連絡してください。CRM-7731 の問題。

en: 5395 with Logo
ja: 5395 ロゴ付き

en: << Disable
ja: << 無効

en: << Remove
ja: << 削除

en: <a %1>Refer to the online documentation for more information</a>
ja: <a %1>詳細については、オンラインマニュアルを参照してください</a>

en: <a href="%1">wkhtmltopdf is an alternative utility for generating PDF's</a> which may provide better performance especially if you are generating a large number of PDF letters or receipts. Your system administrator will need to download and install this utility, and enter the executable path here.
ja: <a href="%1">wkhtmltopdf は PDFを生成するユーティリティ</a>で、大量の PDFレターを生成する際に効率がいいことが特徴です。システム管理者は、このユーティリティをサーバにインストールした後、実行パスをここで設定します。

en: <a href='#' onclick='adjustPayment();'>adjust payment amount</a>
ja: <a href='#' onclick='adjustPayment();'>支払い総額の調整</a>

en: <a href='%1' title="Reload page"><strong>Click here</strong></a> to reload the page and see your changes in the menu bar above.
ja: <a href='%1' title="ページ再読み込み"><strong>ここをクリック</strong></a>すると、このページを再読み込みしてメニューバーの表示が変わります。

en: <a href='%1'>Return to Cart</a>
ja: <a href='%1'>カートに戻る</a>

en: <b>%1</b> file(s) in %2 directory are not writable. Listed file(s) might be used during the import to log the errors occurred during Import process. Contact your site administrator for assistance.
ja: %2 ディレクトリの<b>%1</b>ファイルが書き込めません。リストされたフィールドはインポート処理の途中で発生したエラーを記録するためのログに使います。この件に関してはサイト管理者に連絡してください。

en: <b>%1</b> has been added to your cart. <a href='%2'>View your cart.</a>
ja: <b>%1</b> をカートに入れました。 <a href='%2'>カート内を表示</a>。

en: <b>%1</b> has been removed from your cart.
ja: <b>%1</b>をカートから削除しました。

en: <div class="status messages">No Groups have been created for this site.
ja: <div class="status messages">このサイトにはグループがありません。

en: <p>You may also want to check the directory for <a href="%2/%1" target="_blank">native %1 modules</a> that may be useful for you (CMS-specific modules are not listed here).
ja: <p>有用な可能性のある<a href="%2/%1" target="_blank">ネイティブな %1 モジュール</a> (CMS固有のモジュールは、ここにリストされていません) のディレクトリを確認することもできます。

en: <strong>%1 (%2)</strong> has been successfully subscribed to the <strong>%3</strong> mailing list.
ja: <strong>%1 (%2)</strong>が<strong>%3</strong>メーリングリストに参加しました。

en: <strong>%1 - your email address '%2' has been successfully verified.</strong>
ja: <strong>%1 - メールアドレス「%2」の検証に成功しました。</strong>

en: <strong>%1</strong> can view and update information about %2.
ja: <strong>%1</strong> を表示し、および %2 の情報を更新できます。

en: <strong>Check Availability</strong>
ja: <strong>利用できるかどうかを調べる</strong>

en: <strong>CiviCampaign</strong> - Lets you link together events, mailings, activities, and contributions under one "umbrella" so that you can track the progress of all your efforts towards one programmatic goal or campaign.
ja: <strong>CiviCampaign</strong> - イベント、メーリング、アクティビティ、寄付や支援などを「傘」としてまとめることにより、ひとつの目標やキャンペーンのためのアクティビティの進展を追跡します。

en: <strong>CiviCase</strong> - Integrated case management component, including a dashboard with "my cases", automated case timelines and configurable audit reports.
ja: <strong>CiviCase</strong> - 統合事例の管理コンポーネントです。「自分の事例」のダッシュボード、自動化された事例のタイムライン、設定可能な監査レポートなどを含みます。

en: <strong>CiviContribute</strong> - An online fundraising and donor management component which enables you to track and manage contributions to your organization. It also allows you to quickly and easily create customized web pages to accept online donations.
ja: <strong>CiviContribute</strong> - オンライン資金調達および寄贈者の管理コンポーネントです。自分の団体への支援を追跡したり管理することができます。また、オンラインでの支援を受け付けるウェブページを簡単に作成したり、カスタマイズすることができます。

en: <strong>CiviContribute</strong> - When you want to collect information from Contributors via online contribution pages, you can create a profile and link it to to your contribution page as a 'custom page element' (<a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a>).
ja: <strong>CiviContribute</strong> - オンライン支援ページを通じて支援者からの情報を収集したい場合、プロファイルを作成し、それを「カスタムページ要素」 (<a href='%1'>オンライン支援ページの設定</a>) として作成された支援ページとリンクすることができます。

en: <strong>CiviEvent</strong> - Provides integrated online event registration and management for paid and free events. It allows you to quickly and easily create customized web pages to for event registration, and then track participants.
ja: <strong>CiviEvent</strong> - オンラインイベント登録、有料 / 無料イベントの管理を提供します。また、すばやく手軽にイベント登録のための専用ウェブページを作成することができ、参加者の追跡をすることができます。

en: <strong>CiviGrant</strong> - Designed to be used by organizations that distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
ja: <strong>CiviGrant</strong> - 他の団体に資金を提供する団体、例えば、財団や助成団体などで利用するためのコンポーネントです。

en: <strong>CiviMail</strong> - A robust mass-mailing component which allows you to engage your constituents with personalized email blasts and newsletters.
ja: <strong>CiviMail</strong> - 強力なメーリングコンポーネントです。会員宛の一斉メーリングやニュースレターをパーソナライズすることができます。

en: <strong>CiviMember</strong> - A flexible membership management component which includes convenient online signup and renewal.
ja: <strong>CiviMember</strong> - 柔軟な会員管理コンポーネントです。オンラインでの加入や会員の更新などができます。

en: <strong>CiviPledge</strong> - Record and track pledges received from contributors. Send pledge acknowledgements and payment reminders. Configure online contribution pages to support self-service pledging and pledge payments.
ja: <strong>CiviPledge</strong> - 受け取った支援者を記録 / 追跡します。プレッジの事前通知を送信したり支払いのお知らせを送信することができます。オンライン支援のページは、支援をしてくれる人が自分でプレッジの申し込みや支払いができるようにすることもできます。

en: <strong>Contact Edit Forms</strong> - Allow <strong>authenticated users</strong> to edit their own contact info with a Profile using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an edit form for Profile ID 3.)
ja: <strong>連絡先を編集フォーム</strong> - <strong>認証済ユーザ</strong>にプロファイルを使った自分の連絡先情報を編集することを認める場合、次のパスを使います : <em>%1 / %2</em>。(この例は、プロファイルID 3への編集フォームにリンクします。)

en: <strong>Contact Search and Listings</strong> - When you want to provide a search form and search result listings for some or all of your contacts you can create a profile with the desired search fields and link users to the path for that search form. When creating a link to search and listings profiles, add the corresponding profile ID to the end of your query string using the 'gid' parameter. For example, the link to display a search and listings page for a Profile with ID = 3 would be:
ja: <strong>連絡先の検索とリスト</strong> - 連絡先に関する検索フォームを設置して検索結果リストを提供する場合、必要な検索フィールドを持つプロファイルを作成し、検索フォームのパスにユーザをリンクします。検索プロファイル一覧のリンクを作成するとき、対応するプロファイルID を「gid」パラメータで検索文字列の末尾に付け加えます。例えば、ID=3 のプロファイルへの検索とリストページを表示するリンクは以下のようになります :

en: <strong>Contact Signup Forms</strong> - Create link(s) to 'new contact' input form(s) for your Profiles using the following path: <em>%1/%2</em>. (This example links to an input form for Profile ID 3.)
ja: <strong>連絡先の加入フォーム</strong> - あなたのプロファイルへの「新しい連絡先」の入力フォームのリンクを作ります。次のようなパスを使います : <em>%1 / %2</em>。(この例は、プロファイルID 3 への入力フォームにリンクします。)

en: <strong>Delivery has not yet begun for this mailing.</strong> If the scheduled delivery date and time is past, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated mailer task ('cron job') is running - and how frequently.
ja: <strong>このメーリングの配信は始まっていません。</strong> 配信予定の日時が過ぎている場合、システム管理者または技術サポートに自動メーラータスク ('cron job') が起動しているかどうか、また、その頻度を問い合わせてください。

en: <strong>EXAMPLE:</strong> 'Team Leaders' (<em>ACL Role</em>) can 'Edit' (<em>Operation</em>) all contacts in the 'Active Volunteers Group' (<em>Data</em>).
ja: <strong>例えば :</strong> 'チームリーダー (<em>ACL役割</em>) は「有効なボランティアグループ」 (<em>データ</em>) を「編集」 (<em>操作</em>) 可能。

en: <strong>EXAMPLE:</strong> When creating a set of custom fields used to collect <strong>Employment History</strong> - you might have fields for Job Title, Start Date, End Date, and Reason for Leaving. Checking the "multiple records" box allows you to collect information for multiple jobs.
ja: <strong>例えば :</strong><strong>雇用履歴</strong>に使うカスタムフィールドを作成する場合、職責、開始日、終了日、離職理由のフィールドが必要になるでしょう。「複数のレコード」ボックスをチェックすることで、複数の職の情報を収集できるようになります。

en: <strong>Employee <-> Employer relationship</strong> is created anytime the 'Current Employer' field is filled in, either in the Contact Summary form or via a Profile. When filled in, it will create an Organisation if one does not already exist with that name.
ja: <strong>従業員 <-> 雇用関係</strong>が、いつでも連絡先の概要の形態、またはプロファイルいずれかにより、「現在の雇用主」フィールドに充填されて作成されます。補填された際に、既にその名前で存在しない場合は、団体が作成されます。

en: <strong>Export PRIMARY fields</strong> provides the most commonly used data values. This includes primary address information, preferred phone and email.
ja: 一番良く使うデータの値を準備するには<strong>プライマリフィールドをエクスポート</strong>をクリックしてください。これには主な住所の情報、よくつかう電話番号、メールアドレスが含まれます。

en: <strong>Fill:</strong> Fills in additional contact data only. Database fields which currently have values are left as-is.
ja: <strong>追加入力 :</strong> 未入力の連絡先データだけを追加します。すでに値が設定されているフィールドの内容は変更しません。

en: <strong>Fixed Membership - 3 Months Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is set to February 1, 2008 - and the end date is April 30, 2008.
ja: <strong>固定会員の期間 - 3ヵ月有効 :</strong> 2015年2月15日に会員を取得した人は、会員開始日が2015年2月1日にセットされ、終了日が2015年4月30日にセットされます。

en: <strong>Fixed Membership Period - 1 Year Duration:</strong> Fixed period start date is set to January 1. A person signs up for membership on February 15th, 2008. Their membership start date is set to January 1, 2008 - and the end date is December 31, 2008.
ja: <strong>固定会員の期間 - 1 年有効 :</strong> 固定期間の開始日は 1月 1日に設定されます。2015年2月15日にメンバーシップを取得した人は、会員開始日が 2015年1月1日にセットされ、終了日が 2015年12月31日にセットされます。

en: <strong>HTML Form Snippet</strong> - If you want more control over form layout, or want to add Profile input forms to non-CiviCRM blocks, pages and/or sites...click the HTML Form Snippet action link for a Profile below - and copy and paste the HTML form code into any web page.
ja: <strong>HTMLフォームスニペット</strong> - 細かいフォームのレイアウトをしたいときや、プロファイル入力フォームをCiviCRM 外のブロックやページ、サイトなどに追加したいときは、プロファイルの下の「HTMLフォームスニペット」のアクションリンクをクリックしてください。そしてコピーしたHTMLコードをウェブページに貼り付けます。

en: <strong>Household relationship</strong> enables household members to have the 'household address' applied to their record. Again, if a Household already exists then the individual will have a relationship created with it, if none exists then a new household will be created.
ja: <strong>世帯関係</strong>は、そのレコードに適用される「世帯用の住所」を持っている世帯員を可能にします。世帯が、既に存在する場合はいずれも、新しい世帯が作成されますが存在しない場合は、再度、その個人は、作成した関係を持つことになります。

en: <strong>Import has completed successfully.</strong> The information below summarizes the results.
ja: <strong>インポートに成功しました</strong>。以下の情報は、結果の概要です。

en: <strong>Importing Contact Subtypes</strong> - If your file contains a mix of "subtypes" belonging to a built-in type, select the built-in ("parent") type here. You will then be able to map a Contact Subtype field from your file which sets the subtype for each row. EXAMPLE: If you are importing a mixture of Individuals who are "Students" and "Parents" and "Staff" subtypes, select "Individual" here AND include a column in your import file which contains the subtype for each row.
ja: <strong>重要な連絡先サブタイプ</strong> - ファイル内に組み込みタイプに属する「サブタイプ」が混在している場合、ここではビルトイン (親) タイプを選択してください。そうすると、各行にサブタイプを設定するファイルの連絡先サブタイプフィールドをマップできるようになります。例えば : 「学生」と「親」と「スタッフ」のサブタイプを持つ個人が混在するデータをインポートするのであれば、ここでは「個人」を選択するとともに、インポートファイル内の各行のサブタイプが含まれているカラムを追加してください。

en: <strong>NOTE: Super Admin</strong> and <strong>Administrator</strong> roles will have all permissions in CiviCRM.
ja: <strong>注意 : スーパー管理者</strong>および<strong>管理者</strong>の役割は CiviCRM 内のすべての権限を持っています。

en: <strong>NOTE:</strong> If you are modifying config.js you should first have configured a Custom PHP Path under Administer > System Settings > Directories, and place your modified version in the custom path.
ja: <strong>注意 :</strong> config.js を変更する場合、まず最初に管理 > システムの設定 > ディレクトリ でカスタムPHPのパスを設定してください。続いて変更したファイルをカスタムパスに保存してください。

en: <strong>No Duplicate Checking:</strong> Inserts all valid records without comparing them to existing contact records for possible duplicates.
ja: <strong>重複の検査を省略 :</strong> 重複の可能性がある場合も、既存のレコードを検査せず、すべてのレコードを挿入します。

en: <strong>Rolling Membership Period - 1 Year Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is February 15th, 2008 - and the end date is February 14th, 2009.
ja: <strong>可変会員の期間 - 1 年有効 :</strong> 2015年2月15日に会員を取得した人は、会員開始日が2015年2月15日にセットされ、終了日が2015年2月14日にセットされます。

en: <strong>Skip:</strong> Reports and then Skips duplicate import file rows - leaving the matching record in the database as-is (default).
ja: <strong>スキップ :</strong> 重複しているインポートファイルの行を報告してスキップします。データベース (デフォルト) 内の当該レコードは変更されません。

en: <strong>Spell-checking:</strong> ckEditor includes a Spell-check button by default. There is also an optional plugin which does spell-checking automatically (as you type). However, this plugin is not enabled by default since it sends user input to a 3rd party service (spellchecker.net) without informing the user - and this may pose privacy issues for some sites.
ja: <strong>スペルチェック :</strong> ckEditor にはデフォルトでスペルチェックボタンが表示されます。また、入力すると自動でスペルチェックをするプラグインもあります。しかしこのプラグインは、ユーザに無断でサードパーティのサービス (spellchecker.net) にユーザの入力を送信するため、サイトによってはプライバシー問題を引き起こしかねないため、デフォルトでは有効にされていません。

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to display a backtrace listing when a fatal error is encountered.
ja: <strong>この機能は、本番サイトで有効にしないでください。</strong><br />致命的エラーが起きた際にバックトレースのリストを表示する場合は、この値を <strong>はい</strong> にしてください。

en: <strong>This feature should NOT be enabled for production sites.</strong><br />Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
ja: <strong>この機能は、本番サイトで有効にしないでください。</strong><br />CiviCRM のデバッグツールを使用する場合、この値を <strong>はい</strong> に設定してください。

en: <strong>Trouble-shooting Tip</strong> - If you find that your SMS are not being sent, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated task (&quot;cron job&quot;) is running - and how frequently.
ja: <strong>問題解決の参考</strong> - SMSが送信されない場合、システム管理者や技術サポートに自動タスク (&quot;cron job&quot;) が動いているかどうか、また、動作している場合はその頻度などをお問い合わせください。

en: <strong>Trouble-shooting Tip</strong> - If you find that your mailings are not being sent, ask the system administrator or technical support contact for your site to verify that the automated task (&quot;cron job&quot;) is running - and how frequently.
ja: <strong>問題解決のヒント</strong> - 作成したメーリングが送信されない場合は、自動タスク (&quot;cron job&quot;) が起動しているか、頻度はどれぐらいかをサイトのシステム管理者または技術サポートに問い合わせてください。

en: <strong>Update:</strong> Updates database fields with available import data. Fields in the database which are NOT included in the import row are left as-is.
ja: <strong>更新 :</strong> インポートデータでデータベースを更新します。インポートした行に存在しないデータベースのフィールドは変更されません。

en: <strong>User Screens</strong> - One or several profiles can be linked to either the <strong>new user registration</strong> and/or view and edit screens for <strong>existing user accounts</strong>.
ja: <strong>ユーザスクリーン</strong> - プロファイルを <strong>新しいユーザ登録</strong> や <strong>既存のユーザアカウント</strong> の表示 / 編集画面にリンクさせることができます。

en: A "string value" or regular expression to be redacted (replaced).
ja: 改訂 (置換え) される「文字列値」または正規表現。

en: A Case Type describes a group of related tasks, interactions, or processes.
ja: 事例タイプは、関連するタスク、相互作用、またはプロセスのグループについて説明します。

en: A Contact with that ID does not exist: %1
ja: そのID は存在しません : %1

en: A Survey Detail Report <a href='%1'>%2</a> has been created.
ja: 調査の詳細レポート <a href='%1'>%2</a> を作成しました。

en: A View Only field cannot be required
ja: 「表示のみ」のフィールドを必須にすることはできません。

en: A comma-separated list will automatically be turned into an array for multivalue operations, or you can explicitly use the js array format above.
ja: カンマ区切りのリストが自動的に複数の値操作の配列に変換されます、または明示的に上記の js 配列形式を使用することができます。

en: A confirmation and receipt has been sent to %1.
ja: 確認と受領書を %1 に送信しました。

en: A confirmation email has been sent to %1
ja: %1 に確認メールを送信しました。

en: A confirmation email has been sent to %1.
ja: %1 に確認メールを送信しました。

en: A confirmation email has been sent to ALL participants
ja: すべての参加者に確認メールを送信しました。

en: A contribution / membership signup was made on behalf of the organization listed below.
ja: 以下の団体の名義で行われた支援 / 会員の加入。

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contacts(s).
ja: 担当者の連絡先にもアクティビティのコピーを送りました。

en: A copy of the activity has also been sent to selected contacts(s).
ja: アクティビティのコピーは選択した連絡先に送信されました。

en: A copy of the contribution page has been created
ja: 支援ページのコピーを作成しました

en: A copy of the extension (%1) is in a system folder (%2). The system copy will be preserved, but the new copy will be used.
ja: エクステンションのコピー (%1) は、システムフォルダ (%2) になります。システムのコピーは保持されますが、新しいコピーが使用されます。

en: A copy of the follow-up activity has also been sent to follow-up assignee contacts(s).
ja: フォローアップアクティビティのコピーもフォローアップするため、割当て先の連絡先を送信しました。

en: A copy of the price set has been created
ja: 価格セットのコピーを作成しました

en: A copy of this activity will be emailed to each Assignee.
ja: 各担当者宛にこのアクティビティのコピーがメールで送られます。

en: A copy of this report can be automatically generated and delivered via email to specified recipients. Use the settings in this section to control Subject of the email containing the report, as well as the recipient list (To and Cc fields). Separate multiple 'To' or 'CC' email addresses with commas.
ja: 自動的に生成されたレポートのコピーは、指定した受信者にメールを経由して配信することができます。こレポートだけでなく、(TO と CCフィールド) 受信者リストを含むメールの件名を制御するには、このセクションの設定を使用してください。メールアドレスの「TO」または「CC」が複数ある場合はカンマで区切ります。

en: A direct SQL query in the form of a SELECT query. For example:
ja: SELECT によるクエリフォーマットの直接SQLクエリ。例えば :

en: A duplicate matching rule with this name already exists. Please select another name.
ja: 既に同じ名前を持つ重複照合ルールが存在しています。別の名前を選んでください。

en: A field of the same label exists in the destination group
ja: 移動先グループに同じラベルのフィールドがあります

en: A financial type with this name already exists. Please select another name.
ja: 同じ名前の決済タイプが、既に存在します。別の名前を選んでください。

en: A followup activity has been scheduled.
ja: フォローアップのアクティビティを予定しました。

en: A group of contacts
ja: 連絡先のグループ

en: A job size smaller than the batch limit will negate the effect of the batch limit.
ja: バッチ制限よりも小さいジョブサイズは、バッチ制限の効果を無効にします。

en: A link to this %1 is automatically included in the email sent to friends. If you ALSO want to include a link providing general information about your organization, enter that link here (e.g <em>http://www.example.org/</em>)
ja: この %1 へのリンクが友人に送られるメールに挿入されます。さらに自分の団体についての一般的な情報へのリンクを挿入したければ、ここにリンク (例 : <em>http://www.example.org/</em>)を入力してください。

en: A long running CiviCRM task is currently in progress. This message will be refreshed till the task is completed
ja: CiviCRM タスクの実行に時間がかかっています。処理が終了するとこのメッセージの表示を終了します。

en: A membership confirmation and receipt has been sent to %1.
ja: 会員の確認と受領書を %1 に送信しました。

en: A membership status with this label already exists. Please select another label.
ja: この名前の会員のステータスは、既に存在しています。別の名前を選んでください。

en: A membership type with this name already exists. Please select another name.
ja: この名前の会員タイプは、既に存在しています。別の名前を選んでください。

en: A new organization contact has been added as the default domain contact using the information from your Organization Address and Contact Info settings: '%1'.
ja: 新たな団体の連絡先は、団体の住所と連絡先情報の設定からの情報を元にして、既定のドメインの連絡先として追加されました : 「%1」

en: A new permission has been added for editing message templates. Previously, users needed the "administer CiviCRM" permission. Now, users need the new permission called "edit message templates." Please check your CMS permissions to ensure that users who should be able to edit message templates are assigned this new permission.
ja: 新しい権限のメッセージテンプレートを編集するために追加されました。以前は、ユーザに「CiviCRM の管理」の権限が必要でした。今、ユーザは「メッセージテンプレートの編集」と呼ばれる新しい権限が必要で、メッセージテンプレートを編集できる必要があります。ユーザがこの新しい権限を割り当てられていることを確認するためには、CMSの権限を確認してください。

en: A newer version (%1)
ja: 新しいバージョン (%1)

en: A newer version of CiviCRM is available: %1
ja: CiviCRM の新しいバージョンが入手可能です : %1

en: A notification email has been sent to the site administrator, and you will receive another notification from them as soon as the review process is complete.
ja: 通知メールをサイト管理者に送りました。内容チェックが完了すれば、管理者側からの通知メールが送られてきます。

en: A notification email has been sent to the site administrator.
ja: 通知メールをサイト管理者に送信しました。

en: A notification email has been sent to the supporter.
ja: 支援者に通知メールを送信しました。

en: A payment processor must be selected for this contribution page (contact the site administrator for assistance).
ja: この支援ページでは支払いプロセッサを選択する必要があります (サイト管理者にお問い合わせください)。

en: A payment processor must be selected for this event registration page, or the event must be configured to give users the option to pay later (contact the site administrator for assistance).
ja: このイベント登録のページでは支払いプロセッサが選択されている必要があります。またはこのイベントではユーザに対して後払いオプションが設定されている必要があります (サイト管理者に連絡してください)。

en: A person is already registered for this event.
ja: このイベントには、この個人を、既に登録済みです。

en: A person with this email address is already registered for this event.
ja: このイベントには、このメールアドレスを、既に登録済みです。

en: A product with this name already exists. Please select another name.
ja: 既に同じ名前の製品が存在します。別の名前を選択してください。

en: A profile
ja: プロファイル

en: A receipt has been emailed to the contributor.
ja: 受領書を支援者にメールしました。

en: A record already exists with the same information.
ja: 同じ情報を持つレコードがあります。

en: A recurring payment (subscription) request will be submitted to the selected payment processor. If the request is successful, this membership will be automatically renewed on the last day of the membership period until the recurring payment is cancelled. Membership payment receipt emails will include a link for the member to cancel the auto-renewal.
ja: 定期的な支払い (加入) リクエストは、選択した支払いプロセッサに提出されます。リクエストが成功した場合は、定期的な支払いが解除されるまで、この会員は自動的に会員資格期間の最終日に更新されます。会員の支払い受領書メール内に自動更新を解除するメンバーのリンクが含まれています。

en: A registration confirmation email has also been sent to %1
ja: 登録確認メールを %1 に送信しました。

en: A registration confirmation email will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
ja: 取引の処理が完了すれば、登録の確認を %1 に送ります。

en: A renewal confirmation and receipt has been sent to %1.
ja: 更新の確認と受領書を %1 に送信しました。

en: A repeating set will be created with the following dates.
ja: 定期的なセットは、以下の日付で作成されます。

en: A set of custom data fields
ja: カスタムデータフィールドのセット

en: A short description of the activity..
ja: このアクティビティの簡単な説明

en: A spreadsheet-like file with the contact data in each row. Data fields are separated by commas. You can export to a "CSV" file from most spreadsheet applications, many database managers, as well as other contact management and address book applications. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and then choose that file as your Import Upload File.
ja: 各行に連絡先のデータが納められているスプレッドシートのようなファイル。データフィールドはコンマ区切り。ほとんどの表計算ソフト、データベース管理ソフト、その他のCRM や住所録ソフトなどは「CSV」ファイルを書き出すことができます。操作方法がよくわからなければ、お使いのソフトのマニュアルをご覧ください。このファイルを自分のパソコン (アクセスできるネットワークドライブ) に保存して、そのファイルを「アップロードファイルをインポート」してください。

en: A test message will be sent to %1 people:
ja: %1 人にテストメッセージを送ります :

en: A valid Notify Email address must be specified
ja: 通知用のメールアドレスを正確に入力してください

en: A valid Receipt From Email address must be specified if Email Receipt to Contributor is enabled
ja: 支援者に受領書をメールする場合、差出人メールアドレスが必要です。

en: A valid file must be uploaded.
ja: 有効なファイルをアップロードしてください。

en: A/B Test Results
ja: A / B テスト結果

en: A/B testing allows you to send two test mailings to a random subset of your recipients. After collecting and comparing metrics, the more successful mailing will be sent to the remaining recipients.
ja: A / Bテストは、受信者のランダムなサブセットに 2 つのテストメールを送信することができます。収集とメトリックを比較した後に、より多く成功したメーリングが、残りの受信者に送信されます。

en: AB Test Created By
ja: ABテストの作成

en: AB Test Created Date
ja: ABテストの作成日

en: ACL Entity
ja: ACLのエンティティ

en: ACL Entity ID
ja: ACLエンティティID

en: ACL Entity Role is Active
ja: ACLエンティティの役割は有効です

en: ACL Group ID
ja: ACL グループID

en: ACL Group/Role
ja: ACLグループ / 役割

en: ACL Is Active?
ja: ACLは有効ですか？

en: ACL Name
ja: ACL名

en: ACL Object
ja: ACLのオブジェクト

en: ACL Object ID
ja: ACLのオブジェクトID

en: ACL Operation
ja: ACLの操作

en: ACL Role
ja: ACL役割

en: ACL Role ID
ja: ACL役割ID

en: ACL Table
ja: ACL テーブル

en: ACL Type
ja: ACLタイプ

en: ACL Type(s)
ja: ACLタイプ

en: ACLs (Access Control Lists) allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of Data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
ja: ACL (アクセス制御リスト) を使って CiviCRM のデータへのアクセスを設定することができます。1 件のACLは、1 つの<strong>操作</strong> (例 : 「表示」や「編集」) と、その操作の対象となる<strong>データの集合</strong> (たとえば、連絡先のグループ)、そして、その操作の実行が許可される<strong>役割</strong>から構成されます。詳しくは %1 を参照してください。

en: ACLs allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
ja: ACLは CiviCRM のデータへのアクセスを制御します。1 つのACLは、1 つの<strong>操作</strong> (例 : 「表示」や「編集」)、操作が行われる<strong>データのセット</strong>(例 : 連絡先のグループ) そしてその操作を行う権限を持つ<strong>役割</strong>で構成されます。詳しい情報は %1 を参照してください。

en: ACLs allow you control access to CiviCRM data. An ACL consists of an <strong>Operation</strong> (e.g. 'View' or 'Edit'), a <strong>set of data</strong> that the operation can be performed on (e.g. a group of contacts, a profile or a set of custom fields), and a <strong>Role</strong> that has permission to do this operation. Refer to the %1 for more info.
ja: ACLは CiviCRM のデータアクセスを制御します。1 つのACLは、1つの<strong>操作</strong> (例 : 「表示」や「編集」)、操作が行われる<strong>データのセット</strong> (例 : 連絡先のグループ、プロファイル、カスタムデータフィールドのセット)、そしてその操作を行う権限を持つ<strong>役割</strong>で構成されます。詳しい情報は %1 を参照してください。

en: ACLs define permission to do an operation on a set of data, and grant that permission to a CiviCRM ACL Role. Use this link to create or edit the ACLs for your site.
ja: ACL はデータの操作についての許可を決定し、CiviCRM の ACL役割に権限を割り当てます。このサイトで使用する ACL をこのリンクで作成 / 編集できます。

en: ADC referral
ja: ADC の紹介

en: AOL Terms of Service complaint
ja: サービス苦情のAOLの利用規約

en: API Action
ja: APIのアクション

en: API Action:
ja: API アクション :

en: API Call Action
ja: API コールのアクション

en: API Call Entity
ja: API コールのエンティティ

en: API Documentation
ja: APIドキュメント

en: API Entity
ja: APIのエンティティ

en: API Entity:
ja: API エンティティ :

en: API Login
ja: APIログイン

en: API Parameters
ja: APIパラメータ

en: API Params
ja: API パラメータ

en: API Type
ja: APIタイプ

en: API Type:
ja: APIタイプ :

en: API URL
ja: APIのURL

en: API Url
ja: API URL

en: API Url:
ja: API URL :

en: API call:
ja: API コール :

en: APILogin is not set for this payment processor
ja: この支払いプロセッサにAPIログインが設定されていません

en: Abbreviate Province?
ja: 都道府県の省略形

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Abkhaz
ja: アブハーズ語

en: Able to create a new database.
ja: 新しいデータベースを作成可能です。

en: About
ja: CiviCRM について

en: About Profiles
ja: プロファイルについて

en: About is a required field.
ja: 紹介は必須フィールドです。

en: Absolute URL of the location where the civicrm module or component has been installed.
ja: CiviCRM のモジュールやコンポーネントがインストールされた絶対URL。

en: Absolute date cannot be earlier than the current time.
ja: 絶対的な日付指定は現在の日時より前に設定することはできません。

en: Accept and track pledges (for recurring gifts).
ja: プレッジ (定期的なギフト) の受付と追跡をします。

en: Accepted Credit Cards
ja: 利用できるクレジットカード

en: Accepted Rate
ja: 受理率

en: Access
ja: アクセス

en: Access Arguments
ja: アクセス引数

en: Access Callback
ja: アクセスコールバック

en: Access Control
ja: アクセスコントロール

en: Access Control Documentation
ja: アクセスコントロールのマニュアル

en: Access Denied
ja: アクセスの拒否

en: Access Keys
ja: アクセスキー

en: Access Keys:
ja: アクセスキー :

en: Access contacts in the trash
ja: ゴミ箱内の連絡先アクセス

en: Access the data using an HTTP GET request from a specific URL. (This is the 'ICAL' icon on the Manage Events page.)
ja: 指定したURLのデータを HTTP GET リクエストでアクセス。(これはイベントの管理ページ「ICAL」アイコンからできます。)

en: Access the drop-down menus here to select how frequently your %1 occurs.
ja: %1 の発生する頻度を選択する場合は、ここでドロップダウンメニューにアクセスしてください。

en: Access the profile Search form and listings
ja: プロファイルの検索フォームとリストへのアクセス

en: Account Creation
ja: アカウントを作成

en: Account Holder
ja: アカウント保有者

en: Account Relationship
ja: 関係アカウント

en: Account Type
ja: アカウントタイプ

en: Account Type (Code)
ja: アカウントタイプ (コード)

en: Account Type Code
ja: 口座タイプ

en: Account creation required
ja: アカウントの作成が必要

en: Accounting Batch
ja: 会計バッチ

en: Accounting Batch - %1
ja: 会計バッチ - %1

en: Accounting Batch Processing
ja: 会計バッチ処理

en: Accounting Batches
ja: 会計バッチ

en: Accounting Code
ja: 口座コード

en: Accounts
ja: アカウント

en: Accounts Payable
ja: 買掛金勘定

en: Accounts Receivable
ja: 売掛金

en: Accounts Receivable Account is
ja: 売掛金のアカウントです

en: Acctg Code
ja: ACCTG コード

en: Accuracy and coverage, as well as terms of service for both geocoding and mapping may vary by provider and location. Some providers may offer or require paid subscriptions depending on volume of requests and type of organization using the service. You should investigate each provider and select the best option for your requirements and usage patterns.
ja: 精度と範囲や、ジオコーディングとマップの利用規約はプロバイダとロケーションにより異なります。プロバイダによっては、要求の量やサービスを利用する団体の種類によっては有料サービスへの加入が求められることがあります。プロバイダのサービスを調べて、自分たちの必要や利用のパターンを考慮しつつ、最適なオプションを選択してください。

en: Acknowledgment Date
ja: 確認の日付

en: Acknowledgment Sent
ja: 確認送信

en: Action
ja: 操作

en: Action Condition
ja: アクティビティ条件

en: Action Date Time
ja: アクティビティの日付と時刻

en: Action Schedule ID
ja: 予定されたアクションID

en: Action:
ja: アクション :

en: Actions
ja: 操作

en: Activate the page (you can de-activate it later)
ja: ページをアクティブにする (後で非アクティブに戻すことができます)

en: Active
ja: 有効

en: Active Memberships
ja: 有効な会員

en: Active On
ja: 有効になった日付

en: Active volunteers.
ja: 有効なボランティア

en: Active?
ja: 有効

en: Activities
ja: アクティビティ

en: Activities %%StatusMessage%%
ja: アクティビティ %%StatusMessage%%

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. CiviCRM has several reserved (e.g. 'built-in') activity types (meetings, phone calls, emails sent). Create additional 'activity types' here if you need to record other types of activities. For example, you might want to add 'Job Interview', or 'Site Audit', etc.
ja: 「アクティビティ」は、あなたが記録し、追跡しようとしている「連絡先との相互作用」です。CiviCRM にはいくつかの予約された (例 : ビルトイン) アクティビティタイプ (会議、電話、メール送信) があります。他のタイプのアクティビティを記録したい場合は、追加の「アクティビティタイプ」をここで追加できます。例えば、「就職の面接」または「サイト監査」などを追加できます。

en: Activities are 'interactions with contacts' which you want to record and track. This list is sorted by component and then by weight within the component.
ja: アクティビティは、記録や追跡を行う「連絡先との相互のアクティビティ」です。このリストはコンポーネント順、またコンポーネント内の優先度による並べ替えが行われます。

en: Activities from the %1 activity set have been added to this case.
ja: アクティビティ %1 セットのアクティビティをこの事例に追加しました。

en: Activities which are Followup Activities
ja: フォローアップアクティビティをしているアクティビティ

en: Activities which are not Followup Activities
ja: フォローアップアクティビティをしていないアクティビティ

en: Activities which have Followup Activities
ja: フォローアップアクティビティのあるアクティビティ

en: Activities without Followup Activities
ja: フォローアップアクティビティのないアクティビティ

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Activity %1 has been saved. %2 %3
ja: アクティビティ %1 を保存しました。 %2 %3

en: Activity Actual Date
ja: 実際のアクティビティ日

en: Activity Actual Date %1 %2
ja: アクティビティの実際の日付 %1 '%2'

en: Activity Assignee
ja: アクティビティの担当者

en: Activity Assignees
ja: アクティビティの未割り当て者

en: Activity Audit
ja: アクティビティの監査

en: Activity Auto Genrated %1 '%2'
ja: アクティビティの自動生成 %1 '%2'

en: Activity Auto-generated?
ja: 自動生成されたアクティビティ

en: Activity Contact ID
ja: アクティビティの連絡先ID

en: Activity Contacts
ja: アクティビティの連絡先

en: Activity Count
ja: アクティビティ数

en: Activity Date
ja: アクティビティの日付

en: Activity Date From
ja: アクティビティの日付から

en: Activity Date Time
ja: アクティビティの日時

en: Activity Dates
ja: アクティビティの日付

en: Activity Dates - From
ja: アクティビティ日 - 差出人

en: Activity Details
ja: アクティビティの詳細

en: Activity Details %1 '%2'
ja: アクティビティの詳細 %1 '%2'

en: Activity Duration
ja: アクティビティ時間

en: Activity Duration %1 %2
ja: アクティビティの期間 %1 %2

en: Activity Filter
ja: アクティビティのフィルタ

en: Activity ID
ja: アクティビティID

en: Activity Import
ja: アクティビティのインポート

en: Activity Links
ja: アクティビティのリンク

en: Activity Medium
ja: アクティビティの連絡

en: Activity Medium %1 %2
ja: アクティビティの方法 %1 %2

en: Activity Profile
ja: アクティビティプロファイル

en: Activity Record
ja: アクティビティのレコード

en: Activity Report
ja: アクティビティレポート

en: Activity Report (Summary)
ja: アクティビティレポート (概要)

en: Activity Reporter
ja: アクティビティのレポート者

en: Activity Reporter %1 '%2'
ja: アクティビティのレポート %1 '%2'

en: Activity Result - %1
ja: アクティビティ結果 - %1

en: Activity Revision History
ja: アクティビティの改訂履歴

en: Activity Schedule Date %1 %2
ja: アクティビティの予定日 %1 '%2'

en: Activity Scheduled Date
ja: アクティビティの予定日

en: Activity Search
ja: アクティビティの検索

en: Activity Source
ja: アクティビティソース

en: Activity Status
ja: アクティビティのステータス

en: Activity Subject
ja: アクティビティの件名

en: Activity Subject %1 '%2'
ja: アクティビティの件名 %1 '%2'

en: Activity Summary
ja: アクティビティ概要

en: Activity Tag %1
ja: アクティビティタグ %1

en: Activity Tag(s)
ja: アクティビティタグ

en: Activity Targets
ja: アクティビティのターゲット

en: Activity Type
ja: アクティビティタイプ

en: Activity Type %1 %2
ja: アクティビティタイプ %1 %2

en: Activity Type ID
ja: アクティビティタイプID

en: Activity Type Label
ja: アクティビティタイプのラベル

en: Activity Type is a required field
ja: アクティビティタイプは必須です

en: Activity Type(s)
ja: アクティビティタイプ

en: Activity Types
ja: アクティビティタイプ

en: Activity assigned to
ja: アクティビティの割り当て先

en: Activity created by
ja: アクティビティの作成者

en: Activity has been filed to %1 case.
ja: アクティビティは %1 の事例に提出されています。

en: Activity is a Test
ja: テストアクティビティ

en: Activity is a Test?
ja: テストアクティビティですか？

en: Activity is in the Trash
ja: ゴミ箱内のアクティビティ

en: Activity listings.
ja: アクティビティリスト

en: Activity tagged | %count activities tagged
ja[0]: %count のアクティビティにタグ付け

en: Activity targeted to
ja: アクティビティのターゲット

en: Activity type
ja: アクティビティタイプ

en: Activity type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
ja: 事例の設定ファイル内のアクティビティタイプ %1 はデータベース %2 にありません。

en: Activity type of the last completed activity
ja: 最近完了したアクティビティのアクティビティタイプ

en: Activity's Location in a text string.
ja: アクティビティのロケーションについてのテキストになります。

en: Actual Amount
ja: 実際の金額

en: Actual Cost of Product
ja: 製品の実際の価格

en: Actual Participant Count
ja: 実際の参加者数

en: Actual date only
ja: 実際の日付のみ

en: Actual participant count
ja: 実際の参加者数

en: Add
ja: 追加

en: Add %1
ja: %1 を追加

en: Add %1 Record
ja: レコード %1 を追加

en: Add %1 back into %2?
ja: %2 に戻って %1 に追加しますか？

en: Add 'Do Not...' Contact(s) Preferences
ja: 連絡先の環境設定に「無用...」を追加

en: Add >>
ja: 追加 >>

en: Add ACL
ja: ACLを追加

en: Add Activity
ja: アクティビティの追加

en: Add Another Participant
ja: さらに参加者を追加

en: Add Association Rule
ja: 関連ルールの追加

en: Add BCC
ja: BCC を追加

en: Add CC
ja: CC を追加

en: Add Campaign
ja: キャンペーンを追加

en: Add Case
ja: 事例の追加

en: Add Client
ja: クライアントの追加

en: Add Client To Case
ja: 事例にクライアントを追加

en: Add Comment
ja: コメントを追加

en: Add Contact To Existing Group
ja: 連絡先を既存のグループに追加

en: Add Contact To Group
ja: 連絡先にグループを追加

en: Add Contact Type
ja: 連絡先を追加

en: Add Contact to CiviCRM Group
ja: CiviCRM グループに連絡先を追加

en: Add Contacts to %1
ja: 連絡先を %1 に追加

en: Add Contacts to A Group
ja: グループに連絡先を追加

en: Add Contacts to Event
ja: イベントに連絡先を追加

en: Add Contacts to Group
ja: グループに連絡先を追加

en: Add Contacts to Organization
ja: 連絡先を団体に追加

en: Add Contacts: %1
ja: 連絡先追加 : %1

en: Add Contribution
ja: 支援を追加

en: Add Contribution Page
ja: 新規支援ページ

en: Add Custom Field
ja: カスタムフィールドの追加

en: Add Discount Set to Fee Table
ja: 料金テーブルに割引セットを追加

en: Add Event
ja: イベントを追加

en: Add Event Registration
ja: イベント登録を追加

en: Add Event Template
ja: イベントテンプレートの編集

en: Add Field
ja: フィールドを追加

en: Add Financial Account
ja: 金融口座の追加

en: Add Financial Type
ja: 金融タイプの追加

en: Add Grant
ja: 助成の追加

en: Add Group
ja: グループを追加

en: Add IM
ja: IM を追加

en: Add Label Format
ja: ラベルのフォーマットを追加

en: Add Language
ja: 言語の追加

en: Add Mail Account
ja: メールアカウントの追加

en: Add Mailing Component
ja: メーリングコンポーネントを追加

en: Add Members to Household
ja: 世帯にメンバーを追加

en: Add Membership
ja: 会員の追加

en: Add Membership Status
ja: 会員のステータスを追加

en: Add Membership Type
ja: 会員タイプを追加

en: Add Menu Item
ja: メニュー項目追加

en: Add Message Template
ja: メッセージテンプレートを追加

en: Add New
ja: 新しく追加

en: Add New Config
ja: 新しい設定を追加

en: Add New Record
ja: 新しいレコードの追加

en: Add New Scheduled Job
ja: 新しい予定されたジョブを追加

en: Add New String
ja: 新しい文字列を追加

en: Add Note
ja: メモの作成

en: Add OpenID
ja: OpenID の追加

en: Add Option
ja: 追加オプション

en: Add Option Group
ja: オプション グループ追加

en: Add PDF Page Format
ja: PDFページのフォーマットを追加

en: Add Parameter
ja: パラメータを追加

en: Add Parent
ja: 上位項目を追加

en: Add Participant Status
ja: 参加者のステータスを追加

en: Add Payment Processor
ja: 支払いプロセッサを追加

en: Add Petition
ja: 請願署名を追加

en: Add Pledge
ja: プレッジの追加

en: Add Premium
ja: プレミアムを追加

en: Add Premium to Contribution Page
ja: 支援ページにプレミアムを追加

en: Add Price Field
ja: 価格フィールドを追加

en: Add Products to This Page
ja: 製品をこのページに追加

en: Add Profile
ja: プロファイルを追加

en: Add Relationship
ja: 関係の追加

en: Add Relationship Type
ja: 関係タイプを追加

en: Add Relationship for %1
ja: %1 の関係を追加

en: Add Reminder
ja: リマインダの追加

en: Add Respondent Reservation(s)
ja: 回答者の予約を追加

en: Add Role Assignment
ja: 役割の割り当てを追加

en: Add Rule for %1s
ja: %1s のルールを追加

en: Add SMS Provider
ja: SMSプロバイダ追加

en: Add Selected Options
ja: 選択したオプションを追加

en: Add Set of Custom Fields
ja: カスタムフィールドのセットを追加

en: Add Set of Price Fields
ja: 価格フィールドのセットを追加

en: Add Survey
ja: 調査を追加

en: Add Tag
ja: タグを追加

en: Add Tag Set
ja: タグセットを追加

en: Add Tags
ja: タグを追加

en: Add Timeline
ja: タイムライン追加

en: Add User
ja: ユーザ追加

en: Add Voter Reservation
ja: 投票者予約を追加

en: Add a new language to this installation.
ja: このインストールに新しく言語を追加。

en: Add a new record in each tab (Activities, Tags,..etc)
ja: 各タブに新しいレコードを追加 (アクティビティ, タグ, その他)

en: Add activity type
ja: アクティビティタイプの追加

en: Add address
ja: 住所の追加

en: Add all contacts to %1 group?
ja: グループ %1 にすべての連絡先を追加しますか？

en: Add and update reference_date column for Schedule Reminders
ja: 予定された事前通知 reference_date カラムの更新と追加

en: Add another IM
ja: 別のIMを追加

en: Add another Open Id
ja: 別の Open ID を追加

en: Add another Phone number
ja: 別の電話番号を追加

en: Add another website
ja: 他のサイトを追加

en: Add any existing fields needed by dragging them into the profile form builder.
ja: 既存のフィールドを、プロファイルのフォームビルダーにドラッグして必要なものすべてを追加してください。

en: Add association rule
ja: 関連付けルールを一覧

en: Add client relationship
ja: クライアントの関係を追加

en: Add email
ja: メールを追加

en: Add file:
ja: ファイル追加 :

en: Add imported records to a new group
ja: インポートしたレコードを新しいグループに追加

en: Add imported records to existing group(s)
ja: 既存のグループにインポートしたレコードを追加しました

en: Add members to %1
ja: %1 にメンバーを追加

en: Add menu items at any level to support specific work-flows. For example, if your organization uses profile(s) for data entry, you can add menu items linking to those profiles. New menu items can also link to external (non-CiviCRM) web pages and web applications. Click 'New Menu Item' to add an item at any level.
ja: 特定のワークフローのために任意のレベルのメニュー項目を追加します。例えば、データ入力にプロファイルを使用するのであれば、メニュー項目を追加してこれらのプロファイルにリンクさせます。新しいメニュー項目は外部 (非 CiviCRM) のウェブページやウェブアプリケーションにリンクすることができます。「新しいメニュー項目」をクリックして、任意のレベルに項目を作成してください。

en: Add missing constraints
ja: 不足している制約を追加

en: Add new contacts to a Group?
ja: 新しい連絡先をグループに追加しますか？

en: Add new role
ja: 新しい役割を追加

en: Add or edit IM
ja: IM を追加または編集

en: Add or edit OpenID
ja: OpenID の追加または編集

en: Add or edit email
ja: 追加またはメールを編集

en: Add or edit phone
ja: 電話の追加または編集

en: Add or edit website
ja: ウェブサイトの追加または編集

en: Add phone
ja: 電話の追加

en: Add respondent(s) to a new group
ja: 新しいグループに回答者を追加

en: Add respondent(s) to existing group(s)
ja: 既存のグループに回答者を追加

en: Add role
ja: 役割の追加

en: Add row
ja: 行の追加

en: Add spaces or punctuation to layout by surrounding them with brackets.
ja: レイアウトのための空白や句読点は、ブラケットで囲みます。

en: Add status rules, before configuring membership
ja: 会員を作る前にステータスのルールを追加してください

en: Add the %1 set of scheduled activities to this case?
ja: この予定された事例にアクティビティ %1 の設定を追加しますか？

en: Add this contact to one or more groups...
ja: この連絡先をグループに追加...

en: Add this widget to any web page by copying and pasting the code below.
ja: 以下のコードをウェブページにコピー＆ペーストすると、ウィジェットが追加されます。

en: Add to Group
ja: グループに追加

en: Add to Group: %1
ja: グループに追加 : %1

en: Add to Household
ja: 世帯に追加

en: Add to Organization
ja: 団体に追加

en: Add to Smart Group
ja: スマートグループに追加

en: Add to a group
ja: グループに追加

en: Add website
ja: ウェブサイトの追加

en: Add, Update, or Disable Payment Processors
ja: 支払いプロセッサを追加、更新または無効

en: Add, remove or change the order of columns by editing the corresponding <a href="%1" target="_blank">Bulk Entry profile</a>.
ja: 対応する<a href="%1" target="_blank">バルク入力プロファイル</a>を編集してカラムの順序を追加、削除、または変更する。

en: Add...
ja: 追加...

en: Add/remove association rules and configure settings. Also perform manual synchronization.
ja: 関連ルールを追加 / 削除し設定を行います。また、手動で同期も実行してください。

en: Added
ja: 追加

en: Added '%1'
ja: 「%1」を追加

en: Added (by %1)
ja: 登録 (%1)

en: Added At
ja: 追加

en: Added Between
ja: 間に追加

en: Added By
ja: 追加

en: Added Contact to %1 | Added Contacts to %1
ja[0]: %1 に連絡先を追加

en: Added Date
ja: 追加日

en: Added Tag <em>%1</em>
ja: <em>%1</em> タグを追加

en: Added by
ja: 追加

en: Added to Group
ja: グループに追加

en: Additional Contribution
ja: 追加支援

en: Additional Contribution is required.
ja: さらなる支援が必要とされます。

en: Additional Details
ja: 追加の詳細

en: Additional Details:
ja: 追加の詳細 :

en: Additional Fields
ja: 追加のフィールド

en: Additional Group for Export
ja: エクスポートする追加のグループ

en: Additional Information
ja: 追加の情報

en: Additional Mailing Recipients
ja: 追加のメーリング受信者

en: Additional Participant Email(s)
ja: 追加の参加者のメール

en: Additional Payment Receipt or Refund Notification
ja: 追加の支払い受領書または払い戻しの通知

en: Additional Receipt Message
ja: 追加の受領書メッセージ

en: Additional Reminder Days
ja: 追加の事前通知日

en: Additional Text Color
ja: 追加テキストの色

en: Additional message or instructions to include in confirmation email.
ja: 確認メールに含める追加のメッセージまたは指示。

en: Additional payment recorded for event or membership fee.
ja: 追加の支払いは、イベントや会費について記録されます。

en: Address
ja: 住所

en: Address Deleted
ja: 住所を削除

en: Address Display
ja: 住所表示

en: Address Editing
ja: 住所の編集

en: Address Fields
ja: 住所の欄

en: Address Format
ja: 住所のフォーマット

en: Address Greeting
ja: グリーティングの住所

en: Address ID
ja: 住所ID

en: Address Location
ja: 住所のロケーション

en: Address Location Type
ja: 住所のロケーションタイプ

en: Address Name
ja: 住所の名前

en: Address Settings
ja: 住所の設定

en: Address Standardization
ja: 住所正規化

en: Address Standardization Provider.
ja: 住所正規化プロバイダ.

en: Address Standardization features require PHP version 5 or greater.
ja: 住所の標準化機能は PHPバージョン5 またはそれ以上が必要です。

en: Address Tokens
ja: 住所トークン

en: Address belongs to %1
ja: 住所は %1 に所属

en: Address field values are taken from the contact's <strong>primary</strong> location.
ja: 住所フィールドの値は連絡先の<strong>プライマリ</strong>住所になります。

en: Address not found in USPS database.
ja: USPS データベースにアドレスが見つかりません。

en: Addressee
ja: 送信先

en: Addressee - Custom
ja: 宛先 - カスタム

en: Addressee Custom
ja: カスタム宛先

en: Addressee ID
ja: 宛先ID

en: Addressee Name
ja: 宛先名

en: Addressee Type
ja: 宛先タイプ

en: Addressee must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Addressee for valid values
ja: 宛先は、設定されたフォーマットオプションのいずれかである必要があります。管理 >> システムの設定 >> グループオプション >> 宛先で、有効な値を確認してください。

en: Addresses
ja: 住所

en: Addresses Evaluated: %1
ja: 評価された住所 : %1

en: Addresses Geocoded: %1
ja: ジオコードによる住所 : %1

en: Addressing Options
ja: 住所オプション

en: Adds users to a matching CiviCRM group on account creation, update, or login for each of their Drupal roles.
ja: Drupal の役割について、アカウントの作成、更新、ログインをする時、一致する CiviCRM グループにユーザを追加する。

en: Adjust Pledge Payment Schedule
ja: プレッジ支払い予定を調整

en: Adjust Pledge Payment Schedule?
ja: プレッジ支払いの予定を調整

en: Adjust Total Pledge Amount
ja: プレッジ総額を調整

en: Adjust Total Pledge Amount?
ja: プレッジの総額を調整

en: Adjust scheduled amount
ja: 予定された額を調整

en: Adjust search behaviors including wildcards, and data to include in quick search results. Adjusting search settings can improve performance for larger datasets.
ja: ワイルドカードなどの検索の動作を調整したり、クイック検索の結果をデータに追加することができます。大規模なデータベースでは、検索設定を調整すると大幅に効率を改善することができます。

en: Admin
ja: 管理者

en: Admin Assigned Only?
ja: 管理者による割り当てのみですか？

en: Administer CiviCRM
ja: CiviCRM の管理

en: Administer your CiviCRM site using the links on this page. Click %1 for descriptions of the options in each section.
ja: このページのリンクで CiviCRM サイトの管理ができます。%1 をクリックすると各セクションでの設定項目の説明を表示します。

en: Administration
ja: 管理

en: Administration Documentation
ja: 管理ドキュメント

en: Administrator
ja: 管理者

en: Administrator Only?
ja: 管理者専用ですか？

en: Administrators
ja: 管理者

en: Adult Day Care Referral
ja: 大人のデイケア紹介

en: Adv Multi-Select (obsolete)
ja: 高度な複数選択 (廃止されました)

en: AdvMulti-Select
ja: 高度な複数選択

en: Advanced
ja: 高度

en: Advanced Filter
ja: 高度なフィルタ

en: Advanced Search
ja: 高度な検索

en: Advanced Search Options
ja: 高度な検索のオプション

en: Advanced Search returns your results as Contact records by default. However, you may want to get another record type instead. For example, you may want to see all the Activity records which match your search criteria.
ja: 高度な検索のデフォルトの動作では、連絡先レコードを返します。しかし他のレコードタイプが必要になることがあります。例えば検索基準に一致したすべてのアクティビティレコードが必要な場合などです。

en: Afar
ja: アファール語

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: After
ja: 後

en: After Premiums
ja: プレミアムの後

en: After adding your event, create links to the listing page by copying the URL provided in the 'Participant Listing' section of the Configure Event page.
ja: イベントを登録した後、イベントの設定ページの「参加者一覧」セクションにあるURLをコピーして、リストページへのリンクを作成してください。

en: After importing contacts, you may also want to import <strong>contributions, membership info and/or event participation</strong> data for these contacts. If so, first make sure that the corresponding CiviCRM component is enabled from Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Enable CiviCRM Components. Enable CiviContribute, CiviMember, and/or CiviEvent. Then navigate to the Import option found in each component's menu (e.g. CiviContribute &raquo; Import Contributions).
ja: 連絡先をインポートした後、これらの連絡先の<strong>支援、会員情報、イベント参加</strong>のデータもインポートしたいと思うかもしれません。その場合、「CiviCRM の管理 &raquo; システムの設定 &raquo; CiviCRM コンポーネント有効」でまず必要なコンポーネント、CiviContribute、CiviMember、CiviEvent を有効にします。そしてコンポーネントのメニュー (例 : CiviContribute &raquo;支援のインポート) にあるインポートオプションに進んでください。

en: After logging in, you can use this form to promote your fundraising page
ja: ログインすると、資金調達ページのためにこのフォームを利用できるようになります。

en: After selecting %1 as the winner, one must schedule the delivery for the final mailing.
ja: 勝者として %1 を選択した後、最終的なメーリングの配信を予定する必要があります。

en: After signing in to your account, click on the Settings tab. Then click on the Integration link on the left side of the page. Your 10- or 15-digit Merchant ID and your Merchant Key will both be listed under the Account information header.
ja: 自分のアカウントにログインした後、Setting タブをクリックしてください。つづいてページ左側の Integration link をクリックします。10 桁か 15 桁の Merchant ID と Merchant Key の両方がアカウント情報ヘッダの下に表示されます。

en: After you click <strong>Next</strong> - the total number of selected recipients will be displayed on the next screen. Use this as a 'reality-check' to help you confirm that you've targeted (and excluded) the desired recipients.
ja: <strong>次へ</strong>をクリックすると、次の画面で選択された送信先の数が表示されます。この値は、設定した宛先に意図する対象が含まれているか (また除外されているか) の判断の目安になるでしょう。

en: Age
ja: 年齢

en: Age at Event
ja: イベントの年齢

en: Aggregate Amount
ja: 総額

en: Aggregate Amount Pledged
ja: プレッジされた総額

en: Aggregate Total Between $
ja: $ 間の総額

en: Aggregates time spent on case and / or non-case activities by activity type and contact.
ja: 事例に使った時間の総計および / または事例以外のアクティビティ別に、アクティビティタイプや連絡先について表示します。

en: Agreement
ja: 合意

en: Akan
ja: アカン語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Alert site admins about all new CiviCRM releases.
ja: 新しいすべての CiviCRM リリースをについて、このサイトの管理者に警告

en: Alert site admins about security advisories. <strong>Strongly recommended.</strong>
ja: セキュリティに関する勧告についてサイト管理者に警告します。<strong>強くお勧めします。</strong>

en: All
ja: すべて

en: All Activities
ja: すべてのアクティビティ

en: All Cases With Recently Performed Activities
ja: すべての事例を最近実行されたアクティビティとともに表示

en: All Cases With Upcoming Activities
ja: すべての事例を今後のアクティビティとともに表示

en: All Cases with Upcoming Activities
ja: すべての事例を今後のアクティビティとともに表示

en: All Contact Types
ja: すべての連絡先タイプ

en: All Contacts
ja: すべての連絡先

en: All Custom Groups
ja: すべてのカスタムグループ

en: All Events
ja: すべてのイベント

en: All Grants
ja: すべての助成

en: All Groups
ja: すべてのグループ

en: All Moneris test transactions are submitted to a shared merchant account. You can use <strong>%1</strong> as your test store ID. '%2' and '%3' also work, but only '%1' accepts recurring payments.
ja: すべての Moneris テスト取引が共有テスト merchant アカウントに送信されました。<strong>%1</strong> をテスト用 store ID として使えます。「%2」と「%3」も使えますが、「%1」だけが定期的な支払いを受け付けます。

en: All Moneris test transactions are submitted to a shared test merchant account. Enter <strong>%1</strong> here, which is the API Token for this test account.
ja: すべての Moneris テスト取引が共有テスト merchant アカウントに送信されました。ここに <strong>%1</strong> を入力してください。これはこのテストアカウント用の APIトークンです。

en: All Profiles
ja: すべてのプロファイル

en: All Tags
ja: すべてのタグ

en: All contacts that have signed a CiviCampaign petition will be added to this group. The group will be created if it does not exist (it is required for email verification).
ja: CiviCampaign の署名を行ったすべての連絡先をこのグループに割り当てます。 このグループが存在しない場合、自動的に作成 (メールの確認に必要) されます。

en: All membership types in the price set have the auto-renew feature enabled (Administer > CiviMember > Membership Types)
ja: 価格セット内のすべての会員タイプは自動更新機能 (管理 > CiviMember > 会員タイプ) が有効になっています。

en: All membership types in the price set have the same duration (e.g. they are one year memberships).
ja: 価格セット内のすべての会員タイプは同じ期間 (例 : 彼らは一年間の会員です) を有します。

en: All others in the series will remain unchanged.
ja: シリーズの他すべては変更されません。

en: All report instances are automatically included in the Report Listing page. Check this box to also add this report to the navigation menu.
ja: すべてのレポートは自動的にレポートリストページに追加されます。このボックスをチェックすると、このレポートをナビゲーションメニューに追加します。

en: All tables
ja: すべてのテーブル

en: All voters held by you are already released for this survey.
ja: この調査のために予約した投票者は全員、既に予約解除されています。

en: Allow 'Tell a friend' functionality
ja: 「友人に紹介」機能の許可

en: Allow API access even if Access CiviCRM is not granted
ja: CiviCRM にアクセスが許可されていない場合でも、APIへのアクセスを許可

en: Allow CiviMail users to send mailings with a custom Reply-To header.
ja: CiviMail ユーザーが返信する場合は、ヘッダカスタムでメーリングの送信を許可します。

en: Allow For Organization
ja: 団体を許可

en: Allow Multiple Records
ja: 複数のレコードを許可

en: Allow Multiple Registrations
ja: 複数の登録を許可

en: Allow Online Registration
ja: オンライン登録を許可

en: Allow Other Amounts
ja: 別の額を許可

en: Allow Partial Payment
ja: 一部支払いを許可

en: Allow Searching on Field?
ja: フィールドの検索を許可しますか？

en: Allow Shared Email
ja: 共有メールを許可

en: Allow User to enable multilingual
ja: ユーザに多言語の使用を許可

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this contribution page.
ja: メンバーシップは、この支援ページにリンクされている自分の個人的な資金調達ページを作ることができます。

en: Allow constituents to create their own personal fundraising pages linked to this event.
ja: メンバーシップは、このイベントにリンクされている自分の個人的な資金調達ページを作ることができます。

en: Allow duplicate contact to be created
ja: 重複連絡先の作成を許可

en: Allow entering data into contact reference fields
ja: 連絡先の参照フィールドにデータを入力を許可

en: Allow frequency intervals
ja: 頻度間隔の設定を許可

en: Allow individuals to contribute and / or signup for membership on behalf of an organization?
ja: 個人が団体名義で支援や会員の申し込みを許可しますか？

en: Allow multiple registrations from the same email address requires a profile of type 'Individual'
ja: 同じメールアドレスで複数の登録を認める場合、「個人」タイプのプロファイルが必要

en: Allow other amounts
ja: 他の額を認める

en: Allow sharing through social media?
ja: ソシアルメディアでの共有を許可しますか？

en: Allow users to view/ download their own invoices
ja: ユーザが、この請求書を表示 / ダウンロード可能になります

en: Allowed To Login
ja: ログイン可能

en: Alphanumeric
ja: 英数字

en: Already selected
ja: 既に選択済み

en: Also Registered by this Participant
ja: さらにこの参加者による登録

en: Also include
ja: さらに含む

en: Also include contacts where
ja: さらに次の条件の連絡先を含む

en: Also look for a node and use the node author
ja: ノードの作者を使用して、ノードも探す

en: Alter Contact Communication Preferences
ja: 連絡先の通信設定を変更

en: Altered By
ja: 変更

en: Altered Contact
ja: 変更された連絡先

en: Alternative Payment Type
ja: その他の支払いタイプ

en: Alternatively, you can use a price set.
ja: 代わりに、価格セットを使用できます。

en: Alternatively, you may add new files using drag/drop.
ja: 別の方法として、ドラッグ / ドロップを使用して新しいファイルを追加することができます。

en: Alternatively, you may select a header or footer which includes the required tokens.
ja: あるいは、必要なトークンを含むヘッダやフッタ選択することができます。

en: Always
ja: 常に

en: Always Show Smart Groups
ja: 常にスマートグループを表示

en: Always use this Page Format with the new template?
ja: このページフォーマットを常に新しいテンプレートで使用しますか？

en: Always use this Page Format with the selected Template
ja: 選択したテンプレートで常にこのページフォーマットを使用する

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: Amount
ja: 額

en: Amount (%1)
ja: 金額 (%1)

en: Amount Before Tax:
ja: 税引前金額 :

en: Amount Between
ja: 金額の範囲は

en: Amount Contributed to Date
ja: 日付に対しての支援額

en: Amount Due
ja: 支払い金額

en: Amount Granted
ja: 助成額

en: Amount Label
ja: 金額ラベル

en: Amount Level
ja: 金額水準

en: Amount One: Min/Max
ja: 金額 1 : 最低 / 最高

en: Amount Paid
ja: 支払い額

en: Amount Received
ja: 受領総額

en: Amount Requested
ja: 要求金額

en: Amount Requested(orig. currency)
ja: 要求金額 (元の通貨)

en: Amount Requested<br />(original currency)
ja: 要請額<br />(元の通貨)

en: Amount Statistics
ja: 金額統計

en: Amount Two: Min/Max
ja: 金額 2 : 最低 / 最高

en: Amount before Tax
ja: 税引前金額

en: Amount cannot be empty.
ja: 数量が必要です。

en: Amount granted
ja: 助成金額

en: Amount is required field.
ja: 金額フィールドの入力は必須です。

en: Amount must be positive
ja: 金額は正の数です

en: Amount of<br>Current Payment
ja: 現在の支払い<br />金額

en: Amount requested for grant in original currency (if different).
ja: 元の通貨で (異なる場合) の助成リクエスト額

en: Amounts
ja: 金額

en: An ACL Role represents a collection ACL&rsquo;s (permissions). You can assign roles to groups of CiviCRM contacts who are users of your site below. You can add or modify ACLs <a href='%1'>here</a>. You can create additional ACL Roles <a href='%2'>here</a>.
ja: ACL役割は ACL (権限) をまとめるためのものです。サイトのユーザになっている CiviCRM 連絡先のグループを役割に割り当てることができます。ACLを<a href='%1'>追加 / 編集</a>することができます。また<a href='%2'>追加のACL役割を作成</a>することができます。

en: An HTML formatted version of this message will be sent to contacts whose Email Format preference is 'HTML' or 'Both'.
ja: このメッセージのHTML形式バージョンは、そのメール形式の「HTML」または「両方」の連絡先に送信されます。

en: An acknowledgment email has been sent to %1.<br />
ja: 確認メールを %1 に送信しました。<br />

en: An auto_increment_increment value greater than 1 is not currently supported. Please see issue CRM-7923 for further details and potential workaround.
ja: 1 より大きい auto_increment_increment 値は現在サポートされていません。詳細および潜在的な問題を回避するために、問題 CRM-7923 を参照してください。

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1 and to %2.
ja: これらの支払いの確認と指示を %1 と %2 にメールで送信しました。

en: An email confirmation with these payment instructions has been sent to %1.
ja: これらの支払いの指示に対する確認メールを %1 に送信しました。

en: An email receipt has also been sent to %1
ja: 受領書メールを %1 にも送信しました。

en: An email receipt has also been sent to %1 and to %2
ja: 受領書メールを %1 と %2 に送信しました。

en: An email receipt will be sent to %1 and to %2 once the transaction is processed successfully.
ja: 取引が正常に処理されると、受領メールが %1 と %2 に送信されます。

en: An email receipt will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
ja: 取引が正常に処理されると、受領メールが %1 に送信されます。

en: An email with event details has been sent to %1.
ja: イベントの詳細に関するメールを %1 に送信しました。

en: An error occurred when CiviCRM attempted to send an email (via %1). If you received this error after submitting on online contribution or event registration - the transaction was completed, but we were unable to send the email receipt.
ja: CiviCRM がメールを送信する際に (via %1) エラーが発生しました。オンライン支援またはイベント登録をした後でこのエラーを受け取った場合は、処理は完了していますがメールで受領書を送信していません。

en: An error occurred while processing your request.
ja: リクエストの処理中にエラーが発生しました。

en: An extension container has been defined with a blank URL.
ja: エクステンションコンテナは空白のURLで定義されています。

en: An extension container has been defined with a blank directory.
ja: エクステンションコンテナが空白のディレクトリで定義されています。

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Another %1 record
ja: 別の %1 レコード

en: Another Address
ja: 他の住所

en: Another search field
ja: 検索フィールドを追加

en: Any
ja: 任意

en: Any Role
ja: すべての役割

en: Any governmental entity.
ja: すべての行政組織

en: Any not-for-profit organization.
ja: すべての非営利団体

en: Api Key
ja: APIキー

en: Api Type
ja: APIタイプ

en: App. Received Date - From
ja: 申し込み受付日 - 差出人

en: Applicant
ja: 申請者

en: Application Received
ja: 受付済みの申し込み

en: Application Received Date
ja: 申し込み受付日

en: Application Recieved
ja: 申請受領済

en: Application received date
ja: 申し込み受付日

en: Approval
ja: 承認

en: Approval Needed
ja: 承認が必要

en: Approval Note
ja: 承認の備考

en: Approval Req Text
ja: 承認要求テキスト

en: Approval Status
ja: 承認ステータス

en: Approval Statuses
ja: 承認待ちのステータス

en: Approval message
ja: 承認メッセージ

en: Approval required
ja: 承認が必要

en: Approve
ja: 承認

en: Approve Personal Campaign Page
ja: 個人キャンペーンページの承認

en: Approve/Reject
ja: 承認 / 拒否

en: Approve/Reject Mailing
ja: メーリングの承認 / 拒否

en: Approve/Reject Note
ja: 承認 / 拒否の備考

en: Approved
ja: 承認済

en: Approved By
ja: 承認

en: Approved for Payment
ja: 承認された支払い

en: Approved mailing
ja: 承認されたメーリング

en: April
ja: 4月

en: Apt.
ja: アパート

en: Apt/Unit/Suite
ja: アパート / 号 / 室

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Aragonese
ja: アラゴン語

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archive Mailing
ja: メーリングアーカイブ

en: Archived
ja: アーカイブ

en: Are contributions of this type tax-deductible?
ja: この税控除タイプの支援はありますか？

en: Are monies received into this account tax-deductible?
ja: この税控除アカウントの受領金額でよろしいですか？

en: Are the access credentials correct?
ja: アクセス証明書は正しいですか？

en: Are users required to complete this field?
ja: このフィールドの入力は必須ですか？

en: Are you sure you are ready to upgrade now?
ja: アップグレードしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want delete this report?
ja: このレポートを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to Import now
ja: いますぐインポートしますか

en: Are you sure you want to add back into %1?
ja: %1 に戻りますか？

en: Are you sure you want to archive this mailing?
ja: この送信メーリングを保存しますか？

en: Are you sure you want to be removed from the mailing list(s) shown below:
ja: 以下のメーリングリストを解除します :

en: Are you sure you want to cancel this mailing?
ja: このメーリングをキャンセルしますか？

en: Are you sure you want to cancel your registration for this event?
ja: このイベントへの登録をキャンセルしますか？

en: Are you sure you want to close and export this batch?
ja: このバッチを閉じてエクスポートしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to close this batch?
ja: このバッチを閉じてよろしいですか？

en: Are you sure you want to close:
ja: クローズ :

en: Are you sure you want to confirm subscription for %1?
ja: %1 の加入を承認してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to continue?
ja: 継続してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete
ja: 削除可能

en: Are you sure you want to delete <b>%1</b> Tag?
ja: <b>%1</b>タグを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete Campaign Page '%1'?
ja: キャンペーンページ「%1」を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete attached file.
ja: 添付ファイルを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete attached file?
ja: 添付ファイルを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete contact image.
ja: 連絡先画像を削除可能です。

en: Are you sure you want to delete the %1 survey?
ja: 調査 %1 を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the contact record and all related information for <strong>%1</strong>?
ja: 連絡先レコードと<strong>%1</strong>のすべての関連情報を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the group %1?
ja: グループ %1 を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the note '%1'?
ja: この備考「%1」を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the selected Activities?
ja: 選択したアクティビティを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the selected Grants? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these grants.
ja: 選択した助成を削除しますか？この操作は取消しができません。またこの助成に関連づけられたすべての取引は削除されます。

en: Are you sure you want to delete the selected cases? This will move the case(s) and all associated activities to the Trash.
ja: 選択した事例を削除しますか？この事例およびこの事例に関連づけられたすべてのアクティビティはゴミ箱に移動します。

en: Are you sure you want to delete the selected contact(s)?
ja: 選択した連絡先を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the selected contributions? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these contributions.
ja: 選択した支援を削除しますか？この操作は取消しができません。またこの支援に関連づけられたすべての取引とアクティビティも削除されます。

en: Are you sure you want to delete the selected memberships? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these memberships.
ja: 選択した会員を削除しますか？この削除操作は元に戻すことができません。これらの会員に関連付けられているすべての取引やアクティビティを削除します。

en: Are you sure you want to delete the selected participations? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions and activity associated with these participations.
ja: 選択した参加を削除しますか？この操作は取消しができません。また、これらの参加に関連するすべての取引とアクティビティが削除されます。

en: Are you sure you want to delete the selected pledges? This delete operation cannot be undone and will delete all transactions associated with these pledges.
ja: 選択したプレッジを削除しますか？削除操作は取消しができず、これらのプレッジに関連付けられている取引は全て削除されます。

en: Are you sure you want to delete this Campaign Page ?
ja: このキャンペーンページを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this Campaign?
ja: このキャンペーンを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this Contribution page?
ja: この支援ページを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this Event?
ja: このイベントを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this Grant?
ja: 本当にこの助成を削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this Personal Campaign Page?
ja: 個人のキャンペーンページを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this Petition?
ja: 本当にこの請願署名を削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this Relationship?
ja: この関係を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this Rule?
ja: このルールを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this address?
ja: この住所を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this case role?
ja: この事例の役割を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this case?
ja: この事例を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this mailing?
ja: このメーリングを削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this mapping?
ja: このマッピングを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this menu item:
ja: このメニュー項目は削除可能です :

en: Are you sure you want to delete this note?
ja: この備考を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this premium?
ja: 本当にこのプレミアムを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this price set?
ja: この価格セットを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this record?
ja: このレコードを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this?
ja: これを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete:
ja: 削除可能 :

en: Are you sure you want to disable '%1' Price Set?
ja: 「%1」の価格セットを無効にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to disable the '%1' option ?
ja: 「%1」オプションを無効にしてもよろしいですか？<

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
ja: このACL役割の割り当てを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this ACL?
ja: このACLを利用不可にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to disable this CiviCRM Profile field?
ja: CiviCRM プロファイルのフィールドを無効にしますか?

en: Are you sure you want to disable this Contact Type?
ja: この連絡先タイプを無効にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to disable this Event?
ja: このイベントを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this Group?
ja: このグループを無効にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to disable this Option?
ja: このオプションを無効にしてもよろしいですか？<

en: Are you sure you want to disable this Participant Status?
ja: この参加者のステータスを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this component?
ja: このコンポーネントを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this custom data field?
ja: このカスタムデータのフィールドを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this custom data group? Any profile fields that are linked to custom fields of this group will be disabled.
ja: このカスタムデータグループを無効にしますか？　このカスタムフィールドのグループを無効にするとここにリンクされたプロファイルのフィールドはすべて無効にされます。

en: Are you sure you want to disable this financial account?
ja: この金融アカウントを無効にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to disable this financial type?
ja: この金融タイプを無効にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to disable this location type?
ja: このロケーションタイプを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this membership status rule?
ja: この会員のステータスルールを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this membership type?
ja: 会員タイプを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this message tempate?
ja: このメッセージテンプレートを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this payment processor type?
ja: この支払いプロセッサのタイプを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this payment processor?
ja: この支払プロセッサを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this premium? This action will remove the premium from any contribution pages that currently offer it. However it will not delete the premium record - so you can re-enable it and add it back to your contribution page(s) at a later time.
ja: このプレミアムを削除しますか？この操作は、プレミアムを現在提供しているすべての支援ページからこのプレミアムを削除します。ただし、プレミアムのレコードは削除しません。したがって、また後で有効にすれば支援ページに表示されるようになります。

en: Are you sure you want to disable this price field?
ja: この価格フィールドを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this profile?
ja: このプロファイルを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this record?
ja: このレコードを無効にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to disable this relationship type?
ja: この関係タイプを無効にしますか？

en: Are you sure you want to disable this relationship?
ja: この関係を無効にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to disable this?
ja: これを無効にしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to end this relationship?
ja: この関係を終了させてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to make a copy of this Contribution page?
ja: この支援ページのコピーを作成してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to make a copy of this Event?
ja: このイベントのコピーを作成してよろしいですか？

en: Are you sure you want to make a copy of this Profile?
ja: このプロファイルのコピーを作成しますか？

en: Are you sure you want to make a copy of this price set?
ja: この価格セットのコピーを作成してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to mark this pair of contacts as NOT duplicates?
ja: この連絡先の組を、重複<strong>ではない</strong>としてよろしいですか？

en: Are you sure you want to mark this recurring contribution as cancelled?
ja: この定期的な支援にキャンセルのマークを付けます

en: Are you sure you want to permanently delete this mailing?
ja: このメーリングを完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to re-open:
ja: 再オープン :

en: Are you sure you want to reconnect \"%1\"?
ja: 再接続しますか \"%1\"？

en: Are you sure you want to remove this dedupe exception.
ja: この重複排除ルールを削除できます。

en: Are you sure you want to remove this premium product from this Contribution page?
ja: この支援ページからプレミアムの製品を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this product form this page?
ja: この製品をページから削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to restore the selected cases? This operation will retrieve the case(s) and all associated activities from Trash.
ja: 選択した事例を復元しますか？この操作は事例とそれに関連づけられたアクティビティをすべてゴミ箱から戻します。

en: Are you sure you want to restore the selected contact(s)? The contact(s) and all related data will be fully restored.
ja: 選択した連絡先を復元しますか？連絡先とそれに関連するすべてのデータが完全に元の状態になります。

en: Are you sure you want to resubscribe: %1 (%2)
ja: 再購読 : %1 (%2)

en: Are you sure you want to revert all these changes?
ja: すべての変更内容を元に戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to revert this template to the default for this workflow? You will lose any customizations you have made.
ja: テンプレートをこのワークフローのデフォルトに戻しますか？これまでの変更はすべて失われます。

en: Are you sure you want to revert this?
ja: これを元に戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to set status to Cancelled for the selected participants?
ja: 選択した参加者をキャンセル済ステータスにセットしてもよろしいですか？

en: Are you sure you want to unhold email of selected contact(s)?.
ja: 選択した連絡先のメールを保留解除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to unsubscribe from %1?
ja: %1 の購読を解除してもよろしいですか？

en: Are you sure you would like to execute this job?
ja: このジョブを実行しますか？

en: Are you sure you would like to make a copy of the Label Format titled <strong>%1</strong>?
ja: ラベルのフォーマット <strong>%1</strong> のコピーを作成してもよろしいですか？

en: Are you sure? This is a COMPLETED activity with the DATE in the FUTURE. Click Cancel to change the date / status. Otherwise, click OK to save.
ja: 本当によろしいですか？「完了」したアクティビティが「未来」の日付になっています。キャンセルをクリックして日付かステータスを変更してください。これでよければ、OKをクリックして保存してください。

en: Are you sure? This is a SCHEDULED activity with the DATE in the PAST. Click Cancel to change the date / status. Otherwise, click OK to save.
ja: 本当によろしいですか？「予定」のアクティビティが「過去」の日付になっています。キャンセルをクリックして日付かステータスを変更してください。これでよければ、OKをクリックして保存してください。

en: Area Code
ja: 市外局番

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Arranging adult day care for senior individuals
ja: シニア個人のために、成人デイケアの配置

en: Arrays in js format, e.g. [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz'].
ja: JS形式での配列 例 : [1, 2, 3, 'foo', 'bar', 'baz']

en: As a result, actions like retrieving the CiviCRM news feed will fail. Talk to your server administrator or hosting company to rectify this.
ja: これにより、CiviCRM ニュースフィードを取得するなどのアクションが失敗します。サーバ管理者に問い合わせ、またはホスティングサーバー側で、これを修正してください。

en: As per <a href='%1'>the related blog post</a>, we are making contact names, addresses and mailings monolingual; the values entered for the default locale (%2) will be preserved and values for other locales removed.
ja: <a href='%1'>ブログの記事</a>ごとに連絡先の名前、住所、メーリングを単一言語で作成します。デフォルトのロカール (%2) で入力された値は保存されますが、他のロカールの値は削除されます。

en: As you are printing one label per membership your merge settings are being ignored
ja: 会員ごとにラベルを印刷している際に、マージ設定は無視されます。

en: Assamese
ja: アッサム語

en: Assess
ja: 評価

en: Assess A/B results on an on-going basis
ja: 継続的に A / B の結果を評価します

en: Assess A/B test at:
ja: A / B テストを評価 :

en: Asset
ja: 資産

en: Asset Account is
ja: アセットアカウントです

en: Assign
ja: 割り当て

en: Assign %1
ja: %1 を割り当て

en: Assign ACL Role
ja: ACL役割を割り当て

en: Assign Account
ja: アカウントの割り当て

en: Assign Case Role
ja: 事例の役割を割り当て

en: Assign To
ja: 割り当て

en: Assign Transaction
ja: 取引を割り当てる

en: Assign Users to Roles
ja: ユーザに役割を割り当て

en: Assign a unique name to each of your mailings. Select a naming convention that will help keep your mailings organized and easy to find when you want to review and compare mailing results. For example, if you do a monthly general-interest newsletter - you might use the following naming convention:
ja: 送信するメーリングに対する固有の名前を設定します。送信の結果を一覧するときにわかりやすいように、体系的な名前を付けておくといいでしょう。例えば、一般的な内容の月刊のニュースレターであれば、次のような命名ルールに従うようにするといいでしょう :

en: Assign a unique name to each of your mass messages. Select a naming convention that will help keep your messages organized.
ja: 送信する一斉メッセージに対する固有の名前を設定します。一斉メッセージを一覧する際に、わかりやすいように、体系的な名前を付けておくことをお勧めします。

en: Assign the selected status to all contributions listed below.
ja: 以下のリストにあるすべての支援に選択したステータスを割り当ててください。

en: Assign to Another Client
ja: 他のクライアントに割り当て

en: Assign to Batch
ja: バッチに割り当てる

en: Assign to Creator
ja: 作成者へ割り当て

en: Assigned
ja: 割り当て済

en: Assigned Activities
ja: あなたに割り当てられたアクティビティ

en: Assigned Financial Accounts
ja: 割り当てられた金融口座

en: Assigned Total
ja: 割り当て済の合計

en: Assigned Transactions
ja: 割り当てられた取引

en: Assigned name prefix, if any (e.g. 'Ms.', 'Dr.', 'Hon.' etc.).
ja: 必要なら名前の接頭辞 (例 : 'Ms.', 'Dr.', 'Hon.' etc.)。

en: Assigned name suffix, if any (e.g. 'II', 'Jr.', 'Sr.' etc.).
ja: 必要なら名前のサフィクス (例 : 'II', 'Jr.', 'Sr.' etc.)。

en: Assigned to
ja: 担当者

en: Assigned to Contact
ja: 連絡先に割り当て

en: Assignee
ja: 担当者

en: Assignee Contact Email
ja: 担当者連絡先メール

en: Assignee Contact ID
ja: 担当者の連絡先ID

en: Assignee Contact Name
ja: 割り当てられた連絡先名

en: Assignee Email
ja: 担当者メール

en: Assignee Name
ja: 担当者名

en: Assignee Phone
ja: 担当者TEL

en: Associated Multi-Org Group
ja: 関連付けられた複数団体のグループ

en: Associated Organization
ja: 関連団体

en: Association Rule
ja: 関連付けルール

en: At least one Group and Tag must be present for Custom Group / Tag search.
ja: 少なくとも一つのグループとタグがカスタムグループ / タグ検索のために存在している必要があります。

en: At least one contribution field needs to be mapped for update during update mode.
ja: 更新モードの間は少なくともひとつの支援フィールドを更新にマップしてください。

en: At least one fee should be entered for your Discount Set. If you do not see the table to enter discount fees, click the "Add Discount Set to Fee Table" button.
ja: 割引セットには少なくとも一つの料金が必要です。割引料金を入力するテーブルが表示されていなければ、「料金テーブルに割引セットを追加」ボタンをクリックしてください。

en: At least one payment option needs to be checked.
ja: 少なくとも 1 つの支払いオプションを確認してください。

en: At least one pledge frequency option needs to be checked.
ja: 少なくとも 1 つのプレッジオプションをチェックしてください。

en: At least one recurring frequency option needs to be checked.
ja: 少なくとも 1 つの定期的な頻度のオプションを設定してください。

en: At least one value must be selected if Honor Section is active
ja: 表情セクションが有効な場合は、少なくとも 1 つの値を選択する必要があります

en: Atleast one Custom Group must be present, for Custom Group search.
ja: カスタムグループ検索には少なくとも 1 つのカスタムグループが必要です。

en: Atleast one Group must be present for search.
ja: 少なくとも 1 つのグループが検索に必要です。

en: Attach File
ja: 添付ファイル

en: Attached File
ja: 添付ファイル

en: Attached To
ja: 添付

en: Attachment failed
ja: 添付ファイルの失敗

en: Attachment(s)
ja: 添付ファイル

en: Attachment(s):
ja: 添付 :

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Attended
ja: 参加済

en: Attendee
ja: 参加者

en: August
ja: 8月

en: Authenticated
ja: 認証済

en: Authentication?
ja: 認証が必要ですか？

en: Author
ja: 著者

en: Author Only
ja: 著者のみ

en: Authorize.net
ja: Authorize.Net

en: Auto
ja: 自動

en: Auto Renew
ja: 自動更新

en: Auto Renew Options
ja: 自動更新オプション

en: Auto Renew?
ja: 自動更新

en: Auto Responder
ja: 自動返信

en: Auto-Generated
ja: 自動生成

en: Auto-Renew?
ja: 自動更新

en: Auto-Respond
ja: 自動返信

en: Auto-Respond Message
ja: 自動応答メッセージ

en: Auto-Respond to Replies
ja: 返信に自動応答

en: Auto-Select Current User
ja: 現在のユーザを自動選択

en: Auto-renew
ja: 自動更新

en: Auto-renew Memberships - You can offer constituents the option to have their membership renewed automatically AND use the membership price set feature if:
ja: 会員の自動更新 - あなたは、それらの会員が自動的に更新および、会員の価格設定機能を使用する場合は、構成要素にオプションを提供することができます

en: Auto-renew Memberships Only
ja: 会員のみ自動更新

en: Auto-renew Option
ja: 自動更新のオプション

en: Auto-renew required
ja: 自動更新必須

en: Auto-renew?
ja: 自動更新ですか？

en: Auto-renewal membership cancelled
ja: 会員の自動更新をキャンセルしました。

en: Auto-respond to Replies?
ja: 返信に自動応答

en: Auto-respond to replies
ja: 返信に自動返信

en: Auto-responder
ja: 自動返信

en: Autocomplete Contact Search
ja: 連絡先のオートコンプリート検索

en: Autocomplete text field
ja: テキスト欄のオートコンプリート

en: Autocomplete-Select
ja: オートコンプリートの選択

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic Batch
ja: 自動バッチ

en: Automatic Receipting
ja: 自動受領書

en: Automatic Synchronization Method
ja: 自動同期の方法

en: Automatic Wildcard
ja: 自動ワイルドカード

en: Automatic cancellation is not supported for this payment processor. You or the contributor will need to manually cancel this recurring contribution using the payment processor website.
ja: この支払いプロセッサは自動キャンセルが利用できません。定期的な支払いをキャンセルするには、支払いプロセッサのサイトで別途キャンセル操作を行なってください。

en: Automatic renewal of %1 membership cancelled.
ja: 会員 %1 の自動更新をキャンセルしました。

en: Automatic renewals are not supported by the currently available payment processors when the membership duration is greater than 1 year / 12 months.
ja: 会員の期間が 1年 / 12ヵ月以上の場合は、利用できる支払いプロセッサでは自動更新ができません。

en: Automatic: If you choose automatic for both the location and the selection method, CiviCRM will choose the best option for each user: If an email is marked "Bulk" then it will be used; otherwise, the email marked "Primary" will be used.
ja: 自動 : 場所と選択方法の両方で自動を選択した場合は CiviCRM は、各ユーザに最適なオプションを選択します : メールに「バルク」のマークが付いている場合は、それが使用されます。そうでない場合は、「プライマリ」にマークされたメールが使用されます。

en: Automatically Generated
ja: 自動生成

en: Automatically email a confirmation and receipt to %1?
ja: %1 に確認と受領書をメールで自動送信しますか？

en: Automatically email a confirmation to %1?
ja: 確認メールで自動で %1 へ送信しますか？

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to
ja: 自動メールで会員の確認と受領書を送信 :

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to %1 ?
ja: 自動メールで %1 に会員の確認と受領書を送信しますか？

en: Automatically email a membership confirmation and receipt to %1?
ja: 自動メールで %1 に会員の確認と受領書を送信しますか？

en: Automatically email a receipt for this contribution to
ja: この支援の受領書を自動送信する :

en: Automatically email a receipt for this contribution to %1?
ja: %1 にこの支援の受領書を自動送信しますか？

en: Automatically email a receipt for this payment to
ja: この支払いの受領書をメールで自動送信

en: Automatically email a receipt for this payment to %1?
ja: %1 に、この支払いの受領書をメールで自動送信しますか？

en: Automatically email a receipt to %1?
ja: 自動的に %1 の受領書をメールで送信しますか？

en: Automatically email an acknowledgment of this pledge to %1?
ja: このプレッジの通知を自動的にメールで %1 に送信しますか？

en: Automatically email invoice when user purchases online
ja: ユーザが購入した際に自動的にオンライン請求書をメールで送信

en: Automatically renewing membership payments (if enabled for this page)
ja: 会員支払いの自動更新 (このページで有効な場合)

en: Autorenew Membership Cancellation Notification
ja: 自動更新会員のキャンセル通知

en: Available
ja: 利用可能

en: Available Countries
ja: 利用できる国

en: Available Currencies
ja: 利用可能な通貨

en: Available Dashlets
ja: 利用可能なダッシュレット

en: Available Languages
ja: 利用可能な言語

en: Available States and Provinces
ja: 利用できる都道府県

en: Available dashboard elements - dashlets - are displayed in the dark gray top bar. Drag and drop dashlets onto the left or right columns below to add them to your dashboard. Changes are automatically saved. Click 'Done' to return to the normal dashboard view.
ja: 利用可能なダッシュボードの要素 - ダッシュレット - は、灰色のトップバーに表示されます。ダッシュレットを下のダッシュボードの左右の列にドラッグして追加してください。変更は自動的に保存されます。「終了」をクリックすると、通常のダッシュボード表示に戻ります。

en: Available for Dashboard?
ja: ダッシュボードで利用しますか？

en: Avaric
ja: アヴァル語

en: Average
ja: 平均

en: Average (Soft Credits)
ja: 平均 (ソフトクレジット)

en: Average Soft Credit
ja: ソフトクレジットの平均

en: Avery 5395 compatible labels with logo (4 up by 2, 59.2mm x 85.7mm)
ja: Avery 5395 互換ラベル / ロゴ付き (4 up by 2, 59.2mm x 85.7mm)

en: Avestan
ja: アヴェスター語

en: Avg Amount
ja: 平均金額

en: Avg Soft Credit Amount
ja: ソフトクレジットの平均金額

en: Avg Soft Credits
ja: ソフトクレジット平均

en: Awaiting Information
ja: 待機情報

en: Awaiting approval
ja: 承認待ち

en: Aymara
ja: アイマラ語

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: BCC Confirmation To
ja: BCC 確認の送信先

en: BCC Receipt To
ja: BCC 受領書

en: BCC Receipts
ja: BCC 受領書

en: Back to "%1" event information
ja: 「%1」のイベント情報に戻る

en: Back to Activities
ja: アクティビティに戻る

en: Back to Activity
ja: アクティビティに戻る

en: Back to CiviMail
ja: CiviMail に戻る

en: Back to Listings
ja: リストに戻る

en: Back to Logging Summary
ja: ログ概要に戻る

en: Back to Mailing
ja: メーリングに戻る

en: Back to Profile Listings
ja: プロファイルリストに戻る

en: Back to Report
ja: レポートに戻る

en: Back to Scheduled Jobs Listing
ja: 予定されたジョブのリストに戻る

en: Back to Search
ja: 検索に戻る

en: Back to dashboard mode
ja: ダッシュボードモードへ戻る

en: Back up your database before continuing.
ja: 続ける前にデータベースをバックアップしてください。

en: Background Color
ja: タイトルの色

en: Background Color Top Area
ja: トップ領域背景色

en: Backgroup Color
ja: 背景色

en: Backup Database
ja: データバックアップ

en: Backup Your Data:
ja: データをバックアップ :

en: Bad menu record in database
ja: データベース内のメニューレコードが異常です

en: Balance
ja: 未払い

en: Balance Amount
ja: 差額

en: Balance Due
ja: 不足額

en: Balance Owed
ja: 必要残高

en: Bambara
ja: バンバラ語

en: Bank Account Number
ja: 銀行口座番号

en: Bank Identification Number
ja: 銀行識別コード

en: Bank Name
ja: 銀行名

en: Banking Fees
ja: 銀行手数料

en: Bar
ja: 棒グラフ

en: Bar Chart
ja: 棒グラフ

en: Bar Color
ja: バーの色

en: Base
ja: 基本

en: Base URL for extension resources (images, stylesheets, etc).
ja: 拡張リソース (画像、スタイルシートなど) のベースURL。

en: Based On
ja: 元データ

en: Based on current data, approximately %1 contacts will receive a copy of the mailing.
ja: 現在のデータに基づいて、およそ %1 連絡先がメーリングのコピーを受信します。

en: Bashkir
ja: バシキール語

en: Basic Contact Type
ja: 基本的な連絡先タイプ

en: Basic Criteria
ja: 基本検索条件

en: Basic Search
ja: 基本検索

en: Basque
ja: バスク語

en: Batch
ja: バッチ

en: Batch %1
ja: バッチ %1

en: Batch Created By
ja: バッチ作成

en: Batch Created Date
ja: バッチ作成日

en: Batch Data
ja: バッチデータ

en: Batch Data Entry
ja: バッチのデータ入力

en: Batch Data Entry for Contributions
ja: 支援のバッチデータ入力

en: Batch Data Entry for Memberships
ja: 会員のバッチデータ入力

en: Batch Data Entry for Pledge Payments
ja: プレッジ支払いのバッチデータ入力

en: Batch Deleted
ja: 削除されたバッチ

en: Batch Description
ja: バッチ説明

en: Batch Exported Date
ja: バッチのエクスポート日

en: Batch ID
ja: バッチID

en: Batch Merge Duplicate Contacts
ja: 重複連絡先のバッチマージ

en: Batch Merge Duplicates
ja: 重複のバッチマージ

en: Batch Merge Task in progress
ja: バッチマージの処理中です

en: Batch Mode
ja: バッチモード

en: Batch Modified By
ja: バッチ作成

en: Batch Modified Date
ja: バッチ更新日

en: Batch Name
ja: バッチ名

en: Batch Name %1 %2
ja: バッチ名 %1 %2

en: Batch Number of Items
ja: 項目のバッチ数

en: Batch Payment Instrument
ja: 支払い手段のバッチ

en: Batch Payment Method
ja: 支払方法のバッチ

en: Batch Processed.
ja: 処理されたバッチ

en: Batch Processing
ja: バッチ処理

en: Batch Profile Update for Activities
ja: アクティビティ用のプロファイルをバッチ更新

en: Batch Profile Update for Contact
ja: 連絡先に関するプロファイルのバッチ更新

en: Batch Profile Update for Membership
ja: 会員のプロファイルをバッチで更新

en: Batch Smart Group
ja: スマートグループのバッチ

en: Batch Status
ja: バッチステータス

en: Batch Title
ja: バッチタイトル

en: Batch Total
ja: バッチ合計

en: Batch Type
ja: バッチタイプ

en: Batch Update
ja: バッチ更新

en: Batch Update Activities Via Profile
ja: プロファイルでアクティビティのバッチ更新

en: Batch Update Contributions Via Profile
ja: プロファイルによる支援のバッチ更新

en: Batch Update Error
ja: バッチのアップデートエラー

en: Batch Update Event via Profile
ja: プロファイルを使ってイベントをバッチ更新

en: Batch Update Members Via Profile
ja: プロファイルを使ってメンバーをバッチ更新

en: Batch Update Participants Via Profile
ja: プロファイルによる参加者のバッチ更新

en: Batch Update for Activities
ja: アクティビティをバッチで更新

en: Batch Update for Contributions
ja: 支援のバッチ更新

en: Batch Update for Event Participants
ja: イベント参加者のバッチ更新

en: Batch Update for Events
ja: イベントのバッチ更新

en: Batch Update for Members
ja: これらのメンバーをバッチで更新

en: Batch Update via Profile
ja: プロファイルによるバッチ更新

en: Batch update requires that all selected contacts be the same basic type (e.g. all Individuals OR all Organizations...). Please modify your selection and try again.
ja: バッチの更新は、選択したすべての連絡先が同じ基本タイプ (すべての個人またはすべての組織...) である必要があります。選択を変更して、もう一度試してください。

en: Bcc Confirm
ja: BCC 確認

en: Be sure addres name is enabled %link
ja: 住所名前が有効であることを確認してください %link

en: Because this mailing is using the results of a search to provide the recipient list, you need to specify a group to track people who unsubscribe in response to this mailing.
ja: このメーリングは検索の結果を宛先リストとして使います。このメーリングから購読解除した人を追跡するためのグループを指定してください。

en: Because your session timed out, we have reset the search page.
ja: セッションがタイムアウトしたため、検索ページをリセットしています。

en: Become a supporter by creating a Personal Campaign Page:
ja: 個人キャンペーンページを作成して支援者になる :

en: Before Premiums
ja: プレミアムの前

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your bulk folder.
ja: 署名を登録する前に、メール確認にあるアクティベーションのリンクをクリックして、メールアドレスの確認作業が必要になります。確認メールがスパムと判定され、スパムフォルダに入れられることがありますのでご注意ください。

en: Before we can add your signature, you must validate your email address by clicking on the activation link in the confirmation e-mail. Sometimes our confirmation emails get flagged as spam and are moved to your spam folder.
ja: 署名を登録する前に、メール確認にあるアクティベーションのリンクをクリックして、メールアドレスの確認作業が必要になります。確認メールがスパムと判定され、迷惑フォルダに移動される場合がありますので注意してください。

en: Begining Date
ja: 開始の日付

en: Beginning site move process...
ja: サイト移動処理を開始...

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語 (白ロシア語)

en: Below is a sample of the first %1 recipients.
ja: 以下は、最初の %1 受信者のサンプルです。

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Between %1 and %2
ja: %1 と %2 の間

en: Bihari
ja: ビハール語

en: Billing
ja: 課金

en: Billing Address
ja: 請求先住所

en: Billing Address location
ja: 課金先の住所所在地

en: Billing First Name
ja: 支払い時の姓

en: Billing Last Name
ja: 支払い時の名

en: Billing Middle Name
ja: 支払い時のミドルネーム

en: Billing Mode
ja: 支払いモード

en: Billing Name and Address
ja: 課金先の住所 / 氏名

en: Billing address required
ja: 請求先住所が必要です

en: Billing details for the recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
ja: %1 の定期的な支援の課金詳細について、すべての %2 %3 が更新されました。

en: Billing details for your automatically renewed %1 membership have been updated.
ja: %1 の会員の自動更新について課金の詳細情報を更新しました。

en: Billing details for your recurring contribution of %1, every %2 %3 have been updated.
ja: %1 の定期的な支援の課金詳細について、すべての %2 %3 が更新されました。

en: Billing location for this contact
ja: この連絡先の請求場所

en: Birth Date
ja: 生年月日

en: Birth Date (if present)
ja: 生年月日 (存在する場合)

en: Birth Dates
ja: 生年月日

en: Birth-Date
ja: 生年月日

en: Birthdate
ja: 生年月日

en: Bislama
ja: ビスラマ語

en: Blank column at the Begining
ja: 先頭に空白列

en: Blank column at the End
ja: 最後に空白列

en: Body
ja: 本文

en: Body - HTML
ja: 本文 - HTML

en: Body - HTML Format
ja: 本文 - HTML形式

en: Body - TEXT Format
ja: 本文 - テキスト形式

en: Body - Text
ja: 本文 - テキスト

en: Body HTML
ja: 本文HTML

en: Body Html
ja: 本文HTML

en: Body Only
ja: 本文のみ

en: Body Text
ja: 本文テキスト

en: Body and Subject
ja: 本文と件名

en: Bold
ja: 太字

en: Bookkeeping Transactions Report
ja: 会計取引レポート

en: Border Color
ja: 枠の色

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Both
ja: 両方

en: Bottom Margin
ja: ボトムマージン

en: Bounce
ja: バウンス

en: Bounce Count
ja: バウンスカウント

en: Bounce ID
ja: バウンス ID

en: Bounce Pattern ID
ja: バウンスパターン ID

en: Bounce Processing
ja: バウンス処理

en: Bounce Processing <strong>(Default)</strong>
ja: バウンス処理<strong>(デフォルト)</strong>

en: Bounce Rate
ja: バウンス率

en: Bounce Reason
ja: バウンス理由

en: Bounce Report for mailings
ja: メーリングバウンスの (エラーなどによる返送) レポート

en: Bounce Type
ja: バウンスタイプ

en: Bounce Type Description
ja: バウンスタイプの説明

en: Bounce Type ID
ja: バウンスタイプ ID

en: Bounce Type Name
ja: バウンスタイプ名

en: Bounce Types
ja: バウンスタイプ

en: Bounce type(s)
ja: バウンスタイプ

en: Bounced
ja: エラー

en: Bounces
ja: バウンス数

en: Breadcrumb
ja: ブレッドクラム

en: Breton
ja: ブルターニュ語

en: Browse Sent Mailings
ja: メーリング送信を参照

en: Browse events of type '%1'
ja: 「%1」のタイプのイベントを表示

en: Browse more events
ja: 他のイベントを表示

en: Browse to the <strong>HTML</strong> message file you have prepared for this mailing.
ja: このメーリングのための<strong>HTML</strong>メッセージファイルを表示。

en: Browse to the <strong>TEXT</strong> message file you have prepared for this SMS.
ja: このSMS用に作成した<strong>テキスト</strong>メッセージファイルを参照。

en: Browse to the <strong>TEXT</strong> message file you have prepared for this mailing.
ja: このメーリングのための<strong>テキスト</strong>メッセージファイルを表示。

en: Browse to the <strong>file</strong> you want to upload.
ja: アップロードしたい<strong>ファイル</strong>を選んでください。

en: Browse/Upload Image
ja: 画像の参照 / アップロード

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Bulk
ja: バルク

en: Bulk Email
ja: バルクメール

en: Bulk Email Sent.
ja: バルクメールを送信しました。

en: Bulk Mailings
ja: バルクメーリング

en: Bulk Mailings?
ja: バルクメーリングですか？

en: Burmese
ja: ビルマ語

en: Button Background Color
ja: ボタンの背景色

en: Button Colour
ja: ボタンの色

en: Button Text Color
ja: ボタンのテキスト色

en: Button Text must be less than 64 characters.
ja: ボタンのテキストは64文字以内です。

en: Button Title
ja: ボタンのタイトル

en: Button URL
ja: ボタンのURL

en: By %1
ja: %1

en: By Contact Type
ja: 連絡先タイプ別

en: By Country
ja: 国別

en: By Distance from a Location
ja: ある場所からの距離

en: By Gender
ja: 性別

en: By Grant Type
ja: 助成タイプ別

en: By Region
ja: 地域別

en: By Relationship
ja: 関係による

en: By World Region
ja: リージョン別

en: By default a single activity record will be created and linked to all the contacts listed above. However, if you think you might be editing the activity later - and entering different information for different contacts - check this box to create separate activity records.
ja: デフォルトでは、単一のアクティビティレコードが作成され、上記すべての連絡先にリンクされています。しかし、後でアクティビティを編集する可能性がある場合 - および、異なる連絡先の異なる情報を入力 - 別々のアクティビティレコードを作成するには、このチェックボックスをオンにしてください。

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, users with Administer CiviCRM permission can configure one or more general email addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
ja: デフォルトで CiviCRM は、連絡先にメールを送る際にログインユーザの主なメールアドレスを差出人アドレスに使います。ただし CiviCRM の管理権限のあるユーザは、このページで差出人メールアドレスの選択肢として使える一般的なメールアドレスを設定することができます。例 : "顧客サービス" &lt;clientservice@example.org&gt;

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, you can use this page to define one or more general Email Addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: <em>"Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
ja: デフォルトで CiviCRM は、連絡先にメールを送る際にログインユーザの優先メールアドレスを差出人アドレスに使います。ただし CiviCRM の管理権限のあるユーザは、このページで差出人アドレスの選択肢として使える一般的なメールアドレスを設定することができます。例 : 「 <em>"顧客サービス" &lt;clientservice@example.org&gt; </em>」

en: By default, CiviCRM uses the provider which are set active and the default provider is selected. User with administer CiviCRM permission can add a new Provider
ja: デフォルトの設定では、CiviCRM は有効なデフォルトのプロバイダを使用します。CiviCRM の管理権限を持つユーザは新しいプロバイダを追加することができます。

en: By default, CiviCRM will generate front-facing pages using the home page at %1 as its base. If you want to use a different template for CiviCRM pages, set the path here.
ja: デフォルトでは、CiviCRM は、その基礎として %1 でホームページを使用して、正面向きのページを生成します。あなたが CiviCRM ページで別のテンプレートを使用する場合は、ここでパスを設定してください。

en: By default, both methods get all events whose starting date is greater than or equal to the current date. However, you can modify this by passing additional parameters in the URL:
ja: デフォルトでは、両方のメソッドで現在の日付を含む以後に開始するすべてのイベントを取得できます。ただし URLに次のパラメータを追加することでこの挙動を変更できます :

en: By default, your event will use the Unsupervised duplicate matching rule to match participants in anonymous registrations with existing individuals. You may select another rule to use for this event instead. Make sure that your included profile(s) contain the fields needed by your matching rule.
ja: デフォルトでは、未監修の重複照合ルールを使用します。イベントは、既存の個人との匿名登録内の参加者を一致させます。代わりに、このイベントのために使用する別のルールを選択することも可能です。あなたのプロファイルが含まれ、あなたの照合ルールによって必要なフィールドが含まれていることを確認してください。

en: Bypass email confirmation
ja: メール確認の省略

en: CAUTION: The following features are NOT available for custom fields in 'multiple record' custom set:
ja: 警告 : 「複数レコード」カスタムセットのカスタムフィールドでは、以下の機能は使えません :

en: CC Confirmation To
ja: CC 確認の送信先

en: CC Receipt To
ja: CC 受領書

en: CC Receipts
ja: CC 受領書

en: CMS Unique Identifier
ja: CMSの固有名称

en: CMS User
ja: CMSユーザ

en: CMS User?
ja: CMSを使用しますか？

en: Cache ACL
ja: キャッシュACL

en: Cache Contact
ja: キャッシュの連絡先

en: Cache ID
ja: キャッシュID

en: Cache Modified Date
ja: キャッシュ更新日

en: Cache has been cleared and menu has been rebuilt successfully.
ja: キャッシュをクリアし、メニューを再構築しました.

en: Cachekey
ja: キャッシュキー

en: Calculated end date (either end date or date all installments will be made)
ja: 計算終了日 (いずれかの末端日付、または日付すべてで行われる分割払い)

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Campaign
ja: キャンペーン

en: Campaign %1 %2
ja: キャンペーン %1 %2

en: Campaign %1 has been saved.
ja: キャンペーン %1 を保存しました。

en: Campaign Contribution
ja: キャンペーン支援

en: Campaign Created By
ja: キャンペーン作成

en: Campaign Created Date
ja: キャンペーン作成日

en: Campaign Description
ja: キャンペーンの説明

en: Campaign End Date
ja: キャンペーン終了日

en: Campaign Ends
ja: キャンペーン終了

en: Campaign External ID
ja: 外部キャンペーンID

en: Campaign Goals
ja: キャンペーンの目標

en: Campaign Group ID
ja: キャンペーングループID

en: Campaign Group Type
ja: キャンペーングループタイプ

en: Campaign ID
ja: キャンペーンID

en: Campaign Modified By
ja: キャンペーンの修正

en: Campaign Modified Date
ja: キャンペーン更新日

en: Campaign Name
ja: キャンペーン名

en: Campaign Start Date
ja: キャンペーン開始日

en: Campaign Status
ja: キャンペーンのステータス

en: Campaign Title
ja: キャンペーン タイトル

en: Campaign Type
ja: キャンペーンタイプ

en: Campaign ended on %1
ja: キャンペーンは %1 に終了します

en: Campaign ends on %1
ja: 入札終了日 : %1

en: Campaign has been deleted.
ja: キャンペーンは削除されました。

en: Campaign is ongoing
ja: キャンペーン中

en: Campaign starts on %1
ja: キャンペーンは %1 から開始します

en: Campaigns
ja: キャンペーン

en: Campaigns %1
ja: キャンペーン %1

en: Can I access/create InnoDB tables in the database?
ja: データベースに InnoDB テーブルを作成 / アクセスすることができますか？

en: Can I access/create the database?
ja: データベースを作成 / アクセスすることはできますか？

en: Can I create lock tables in the database?
ja: データベース内のロックテーブルを作成できますか？

en: Can I create temporary tables in the database?
ja: データベース内の一時テーブルを作成できますか？

en: Can I create triggers in the database?
ja: データベース内のトリガーを作成できますか？

en: Can not set this field Required and View Only at the same time.
ja: このフィールドには、「必須」と「表示のみ」を同時に設定することはできません。

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and make a contribution? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
ja: 個人キャンペーンページの「所有者」に、そのページを訪問し、支援を勧誘するメールを送信する友人に紹介機能を許可しますか？注意 : 友人に紹介のメールには、自動的に送信者のキャンペーンページへのリンクが表示されます。

en: Can the 'owner' of a Personal Campaign Page use the Tell-a-Friend function to send emails to people inviting them to visit their page and register or contribute? NOTE: Tell a Friend emails will automatically include a link to the sender's campaign page.
ja: 個人キャンペーンページの「所有者」に、そのページを訪問し、登録や支援を勧誘するメールを送信する友人に紹介機能を許可しますか？注意 : 友人に紹介のメールには、自動的に送信者のキャンペーンページへのリンクが表示されます。

en: Can they also set an interval (e.g. every '3' months)?
ja: 間隔 (例 : 3ヵ月ごと) を設定できるようにしますか？

en: Can users also set an interval (e.g. every '3' months)?
ja: ユーザが間隔 (例 : 3ヵ月ごと) を設定できるようにしますか？

en: Can you search on this field in the Advanced and component search forms? Also determines whether you can include this field as a display column and / or filter in related detail reports.
ja: 高度な検索フォームとコンポーネントの検索フォームでこのフィールドを検索するかどうか。また、関連する詳細レポートの列表示やフィルタに、このフィールドを使うかどうかを決定します。

en: Can't find the a MySQL server on '%1'.
ja: 「%1」で MySQL サーバが見つかりません。

en: Can't set default option for an unchecked membership type.
ja: 確認されていない会員タイプにはデフォルトのオプションを設定することができません。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Auto Renew Subscription
ja: 自動更新加入をキャンセル

en: Cancel Auto-renewal
ja: 自動更新をキャンセル

en: Cancel Automatic Membership Renewal
ja: 会員の自動更新をキャンセル

en: Cancel Date
ja: キャンセル日

en: Cancel Mailing
ja: メーリングのキャンセル

en: Cancel Pledge
ja: プレッジのキャンセル

en: Cancel Reason
ja: キャンセルの理由

en: Cancel Recurring Contribution
ja: 定期的な支援をキャンセル

en: Cancel Redirect
ja: キャンセルのリダイレクト

en: Cancel Redirect URL
ja: キャンセルのリダイレクトURL

en: Cancel Registration
ja: 登録のキャンセル

en: Cancel Registration for Event Participation
ja: イベント参加の登録をキャンセル

en: Cancel Related Membership
ja: 会員の関連をキャンセル

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Cancellation / Refund Reason
ja: キャンセル / 払い戻し理由

en: Cancellation Date
ja: キャンセル日付

en: Cancellation Reason
ja: キャンセルの理由

en: Cancellation or Refund Information
ja: キャンセルや払い戻しの情報

en: Cancelled
ja: キャンセル

en: Cancelled / Refunded Date
ja: キャンセル / 払い戻し日

en: Cancelled Date
ja: キャンセル日

en: Cancelling this pledge will also cancel any scheduled (and not completed) pledge payments.
ja: プレッジをキャンセルすると、すべての予定されている (または未完の) プレッジもキャンセルされます。

en: Cannot
ja: できません

en: Cannot Delete
ja: 削除が出来ません

en: Cannot add or update profile field "%1" with combination of Household or Organization or any subtypes of Household or Organization.
ja: 世帯または団体、または世帯、団体のサブタイプの組み合わせで「%1」のプロファイルフィールドを追加または更新できません。

en: Cannot add or update profile field Contact Subtype as profile type is not one of Individual, Household or Organization.
ja: 個人または世帯または団体のいずれかでなければ、連絡先サブタイプのプロファイルフィールドを追加または更新することはできません。

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of "%2".
ja: プロファイルフィールドタイプ「%1」を「%2」と組み合わせて 追加または更新することはできません。

en: Cannot add or update profile field type "%1" with combination of subtype other than "%1".
ja: 「%1」以外のサブタイプでは、「%1」のプロファイルフィールドタイプを追加または更新できません。

en: Cannot add or update profile field type Activity with combination Participant or Membership or Contribution
ja: アクティビティのプロファイルフィールドタイプは、参加者、会員、支援と組み合わせて追加したり更新することはできません。

en: Cannot add or update profile field type Contribution with combination of Activity or Membership or Participant or Household or Organization
ja: 会員または参加者または世帯または団体を組み合わせて支援のプロファイルフィールドタイプを追加または更新できません

en: Cannot add or update profile field type Household with combination of Individual or Organization or Activity
ja: 個人、団体、アクティビティと組み合わせて世帯のプロファイルフィールドタイプを追加または更新できません

en: Cannot add or update profile field type Individual with combination of Household or Organization
ja: 世帯または団体を組み合わせて個人のプロファイルフィールドタイプを追加または更新することはできません

en: Cannot add or update profile field type Membership with combination of Activity or Participant or Contribution or Household or Organization
ja: 参加者または支援または世帯または団体を組み合わせて 会員のプロファイルフィールドタイプを追加または更新できません

en: Cannot add or update profile field type Organization with combination of Household or Individual or Activity
ja: 世帯、個人、アクティビティと組み合わせて団体のプロファイルフィールドタイプを追加または更新できません

en: Cannot add or update profile field type Participant with combination of Activity or Membership or Contribution or Household or Organization.
ja: アクティビティまたは会員または支援または世帯または団体を組み合わせて 参加者のプロファイルフィールドタイプを追加または更新できません。

en: Cannot change contribution status from %1 to %2.
ja: %1 から %2 へ支援ステータスの変更はできません。

en: Cannot combine other option with 'Any'.
ja: 「何にでも (ANY)」と他のオプションを結合することはできません。

en: Cannot connect to UF db via %1. Please check the CIVICRM_UF_DSN value in your civicrm.settings.php file
ja: UFデータベースに %1 経由で接続できません。civicrm.settings.php 内の CIVICRM_UF_DSN 値を確認してください。

en: Cannot create custom table because %1 is already a core table.
ja: %1 は既にコアのテーブルのため、カスタムテーブルを作成することはできません。

en: Cannot determine the version of MySQL installed. Please ensure at least version %1 is installed.
ja: インストール済みの MySQL バージョンを確認することができません。少なくともバージョン %1 がインストールされているか確認してください。

en: Cannot enable this UF field since the used custom field is disabled.
ja: カスタムフィールドが無効にされているため、この UF フィールドを有効にできません。

en: Cannot find participant ID
ja: 参加者のIDが見つかりません

en: Cannot have same groups in Include Group(s) and Exclude Group(s).
ja: 追加グループと除外グループの両方に同じグループを含めることはできません。

en: Cannot have same mail in Include mailing(s) and Exclude mailing(s).
ja: 同じメールが存在し、メーリングの除外とメーリングを含めることができません。

en: Cannot have same sms in Include mailing(s) and Exclude mailing(s).
ja: 追加メーリングと除外メーリングの両方に同じSMSを含めることはできません。

en: Cannot have two clauses with different types: %1, %2
ja: 値が異なるふたつの句を持つことはできません : %1, %2

en: Cannot merge a contact with itself.
ja: 自分自身との連絡先をマージすることはできません。

en: Cannot send a test email because your user record does not have a valid email address.
ja: ユーザレコードに正しいメールアドレスがないため、テストメールを送信できません。

en: Cannot set this field "Active" since the selected custom field is disabled.
ja: このフィールドは「有効」にできません。選択したカスタムフィールドが無効にされています。

en: Cannot uninstall this extension - there is at least one payment processor using the payment processor type provided by it.
ja: このエクステンションをアンインストールすることはできません - この支払いプロセッサのタイプを使用している、少なくとも 1 つの支払い処理が存在します。

en: Canvass
ja: 戸別訪問

en: Capacity
ja: 定員

en: Card Number
ja: カード番号

en: Card Type
ja: カードタイプ

en: Card declined by bank. Please try with a different card.
ja: 銀行にカードが拒否されました。別のカードで試してください。

en: Card expiration date cannot be a past date.
ja: カードの有効期限を過去の日付にすることはできません。

en: Card reported lost or stolen. This incident will be reported.
ja: このカードは紛失または盗難報告されています。この件について報告します。

en: Cascade Type
ja: カスケードタイプ

en: Case
ja: 事例

en: Case %1 All Cases
ja: 事例 %1 全事例

en: Case %1 My Cases
ja: 事例 %1 自分の事例

en: Case %1 copied from contact id %2 to contact id %3 via merge. New Case ID is %4.
ja: マージにより、事例 %1 は、連絡先ID %2 から連絡先ID %3 に再割り当てされました。新しい事例IDは %4 です。

en: Case %1 merged into case %2
ja: 事例 %1 は、事例 %2 にマージされました

en: Case %1 reassigned client from %2 to %3. New Case ID is %4.
ja: 事例 %1 のクライアントは %2 から %3 に再割り当てされました。新しい事例ID は %4 です。

en: Case Activities
ja: 事例のアクティビティ

en: Case Activity
ja: 事例のアクティビティ

en: Case Activity ID
ja: 事例アクティビティID

en: Case Contact ID
ja: 事例の連絡先ID

en: Case Deleted
ja: 事例の削除

en: Case Deleted?
ja: 削除済みの事例ですか？

en: Case Detail Report
ja: 事例の詳細レポート

en: Case Details
ja: 事例の詳細

en: Case End
ja: 事例終了

en: Case End Date
ja: 事例終了日

en: Case ID
ja: 事例ID

en: Case Id not found.
ja: 事例ID がみつかりません

en: Case Manager
ja: 事例の管理

en: Case Resources
ja: 事例リソース

en: Case Role
ja: 事例の役割

en: Case Role has been deleted successfully.
ja: 事例の役割を削除しました。

en: Case Role(s)
ja: 事例の役割

en: Case Roles
ja: 事例の役割

en: Case Search
ja: 事例検索

en: Case Start
ja: 事例開始

en: Case Start Date
ja: 事例開始日

en: Case Start Date changed successfully.
ja: 事例開始日を変更しました。

en: Case Status
ja: 事例のステータス

en: Case Status changed successfully.
ja: 事例のステータスを変更しました。

en: Case Subject
ja: 事例の件名

en: Case Subject %1 '%2'
ja: 事例の件名 %1 '%2'

en: Case Summary
ja: 事例の概要

en: Case Summary Report
ja: 事例概要レポート

en: Case Tag(s)
ja: 事例タグ

en: Case Tags
ja: 事例タグ

en: Case Tags %1
ja: 連絡先タグ %1

en: Case Time Spent Report
ja: 事例所要時間レポート

en: Case Type
ja: 事例タイプ

en: Case Type Definition
ja: 事例タイプの定義

en: Case Type Description
ja: 事例タイプの説明

en: Case Type ID
ja: 事例タイプID

en: Case Type Is Active
ja: 有効な事例タイプ

en: Case Type Is Reserved
ja: 予約された事例タイプ

en: Case Type Name
ja: 事例タイプ名

en: Case Type Title
ja: 事例タイプのタイトル

en: Case Type changed successfully.
ja: 事例タイプを変更しました。

en: Case Types
ja: 事例タイプ

en: Case is in the Trash
ja: 事例はゴミ箱にあります

en: Case listings.
ja: 事例リスト

en: Case opened successfully.
ja: 事例を正常に開始しました。

en: Case status changed from %1 to %2
ja: 事例のステータスは %1 から %2 に変更されました

en: Case type "%2" corresponds to XML file ("%3") The XML file should be named "%4".<br /><a href="%1">Read more about this warning</a>
ja: 事例タイプ "%2" は XML ファイルに "%4" 名を付ける必要があり、XMLファイル ( "%3" ) に対応しています。<br /><a href="%1">この警告についての詳細を読む</a>

en: Case type "%2" has duplicate XML files ("%3" and "%4").<br /><a href="%1">Read more about this warning</a>
ja: 事例タイプ "%2" は重複した XML ファイル ("%3" and "%4") があります。<br /><a href="%1">この警告についての詳細を読む</a>

en: Case type changed from %1 to %2
ja: 事例タイプを %1 から %2 に変更

en: Cases
ja: 事例

en: Cases - Send Copy of an Activity
ja: 事例 - 単一のアクティビティのコピーを送信

en: Cases Only
ja: 事例のみ

en: Cases?
ja: 事例

en: Cash
ja: 現金

en: Catalan; Valencian
ja: カタルーニャ語 / バレンシア語

en: Category
ja: カテゴリー

en: Cc Confirm
ja: CC 確認

en: Center
ja: 中央

en: Centimeters
ja: センチ

en: Chain API Call
ja: チェーンAPIの呼び出し

en: Chamorro
ja: チャモロ語

en: Change
ja: 変更

en: Change All Statuses
ja: すべてのステータスを変更

en: Change Billing Details
ja: 課金先詳細の変更

en: Change Case Start Date
ja: 事例開始日の変更

en: Change Case Status
ja: 事例ステータスの変更

en: Change Case Tags
ja: 事例タグの変更

en: Change Case Type
ja: 事例タイプの変更

en: Change Custom Data
ja: カスタムデータを変更

en: Change Date
ja: 変更日

en: Change Field Type
ja: フィールドタイプの変更

en: Change Field Type: %1
ja: フィールドタイプ変更 : %1

en: Change Input Field Type
ja: 入力フィールドタイプの変更

en: Change Log
ja: 変更履歴

en: Change Log:
ja: 変更履歴 :

en: Change Membership Status
ja: 会員のステータスを変更

en: Change Membership Status.
ja: 会員のステータスを変更

en: Change Membership Type
ja: 会員タイプを変更

en: Change Membership Type.
ja: 会員タイプを変更

en: Change Participant Status
ja: 参加者のステータスを変更

en: Change Registration
ja: 登録の変更

en: Change Selections
ja: 選択の変更

en: Change To
ja: 変更

en: Change all occurrences of a word or phrase in CiviCRM screens (e.g. replace all occurences of 'Contribution' with 'Donation').
ja: CiviCRM 画面で単語、またはフレーズすべての発生を変更 (例 : 「寄付」と「支援」すべての発生を置き換えます) します。

en: Change applies to every %1 in the series.
ja: シリーズ内すべての %1 に適用を変更

en: Change applies to this %1 and all that come after it.
ja: この %1 に適用と、それの以降に来るものすべてを変更。

en: Change case start date (creates activity record)
ja: 事例ステータスデータ (アクティビティレコードを作成) の変更

en: Change case status (creates activity record)
ja: 事例ステータス (アクティビティレコードを作成) の変更

en: Change case type (creates activity record)
ja: 事例タイプの変更 (アクティビティレコードを作成)

en: Change language
ja: 言語の変更

en: Change or remove the price set used for this contribution page.
ja: この支援ページで使用されている価格セットの変更または削除。

en: Change or remove the price set used for this event template.
ja: このイベントテンプレートに使用される価格セットを変更するか、削除してください。

en: Change or remove the price set used for this event.
ja: このイベントで使う価格セットを変更または削除してください。

en: Change report search criteria
ja: レポートの検索条件を変更

en: Change selections for %1
ja: %1 の変更の選択

en: Change the content and appearance of your page
ja: 自分のページの内容と表示方法を変更

en: Change the permissions for a menu item. Right-click and select 'Edit'.
ja: メニュー項目の権限を変更します。右クリックして「編集」を選択してください。

en: Change this if you want to use a different profile for additional participants.
ja: 追加の参加者に異なるプロファイルを使用する場合はこれを変更してください。

en: Change to <a href='%1'>%2</a> made by <a href='%3'>%4</a> on %5:
ja: %5 に <a href='%3'>%4</a> で作った <a href='%1'>%2</a> を変更 :

en: Changed By
ja: 変更者

en: Changed From
ja: 変更前

en: Changed To
ja: 変更後

en: Changes Not Saved.
ja: 変更は保存されませんでした。

en: Changes Saved
ja: 変更を保存

en: Changes to an existing event registration.
ja: 既存のイベント登録を変更します。

en: Changes to date or time will <em>not</em> be applied to others in the series.
ja: 日付または時刻の変更は、シリーズのその他には適用され<em>ません</em> 。

en: Changes you make to the menu are saved immediately. However, you will need reload this page to see your changes in the menu bar above.
ja: メニューを変更すると、すぐ保存されます。ただし上のメニューバーを変更した場合はこのページを再読込してください。

en: Changing a 'multi option' html type to a 'single option' html type, might results in a data loss. Please consider to take db backup before change the html type. Click 'Ok' to continue.
ja: 「複数オプション」のHTMLタイプから「単一オプション」のHTMLタイプに変更すると、データを失うことがあります。HTMLタイプを変更する前に、データベースのバックアップを作成することも考えてください。作業を継続する場合は、「OK」をクリックしてください。

en: Changing the Value field will unlink records which have been marked with this option. This change can not be undone except by restoring the previous value.
ja: フィールド値を変更すると、このオプションでマークされたレコードのリンクを解除します。この変更は、以前の値を復元する以外に元に戻すことはできません。

en: Changing the parameters here affects the input and display for specific fields types. Setting the default date format for the entire site is a Localisation setting. See <a href="%1">Administer > Localization > Date Formats</a>
ja: ここでパラメータを変更すると、特定のフィールドタイプの入力や表示に影響します。ローカライゼーションの設定でサイト全体のデフォルトになる日付フォーマットを設定してください。<a href="%1">管理 > ローカライゼーション > 日付フォーマット</a> を参照してください。

en: Chart
ja: グラフ

en: Chart Layout
ja: グラフのレイアウト

en: Chart Style
ja: グラフタイプ

en: Chechen
ja: チェチェン語

en: Check
ja: 小切手

en: Check 'Access Control' if you want to use this group to assign access permissions to a set of contacts. %1
ja: 「アクセスコントロール」をチェックすると、このグループを使って連絡先の集合に権限を割り当てることができます。%1

en: Check 'Mailing List' if you are using this group as a mailing list in the %1.
ja: 「メーリングリスト」をチェックすると、このグループを %1 内のメーリングリストとして使えるようになります。

en: Check 'Required' to force ALL users to contribute/signup on behalf of an organization.
ja: すべてのユーザを団体名義で支援 / 加入させる場合は「必須」をチェックしてください。

en: Check <a href="%1">this page</a> for more information.
ja: 詳細は、<a href="%1">このページ</a>をご覧ください。

en: Check <strong>Search Results</strong> to use this profile to display an alternate set of results columns for CiviCRM Basic and Advanced Search.
ja: <strong>検索結果</strong>をチェックすると CiviCRM の基本 / 高度な検索で、検索結果のカラムの表示内容を変更することができます。

en: Check <strong>Standalone Form or Directory</strong> if you want it to use this profile for custom forms, or contact listing and view screens (from the civicrm/profile path).
ja: カスタムフォーム、連絡先リスト / 表示画面にこのプロファイルを (civicrm/profile パスから) 使用する場合は<strong>独立したフォームまたはディレクトリ</strong>をチェックします。

en: Check <strong>User Registration</strong> if you want this Profile to be included in the New Account registration form.
ja: <strong>ユーザの登録</strong>をチェックすると、新しいアカウントの登録フォーム内にプロファイルを追加することができます。

en: Check <strong>View/Edit User Account</strong> to include it in the view and edit screens for existing user accounts.
ja: <strong>アカウントの表示 / 編集</strong>をチェックすると、既存のユーザアカウントの表示 / 編集に追加することができます。

en: Check Custom Field
ja: カスタムフィールドの確認

en: Check No.
ja: 小切手番号

en: Check Number
ja: 小切手番号

en: Check Out
ja: チェックアウト

en: Check Requirements and Install CiviCRM
ja: 必要条件を確認し CiviCRM をインストール

en: Check Settings
ja: 設定の確認

en: Check boxes/radio buttons
ja: チェックボックス / ラジオボタン

en: Check for Matching Contact(s)
ja: 重複する連絡先がいないか確認

en: Check for Similar Contacts
ja: 類似の連絡先を確認

en: Check the 'Enable Widget' box. Then review and modify the form values as needed. Save your settings and preview the current appearance of the widget by clicking the 'Save and Preview' button. Then 'Select' and copy the 'Widget Code' into any web page.
ja: 「ウィジェットを有効」ボックスをチェックし、必要に応じてフォームの値を調べて修正します。「保存してプレビュー」ボタンをクリックすると、設定を保存してウィジェットの現在の表示をプレビューできます。そして「選択」をクリックし、ウェブページに「ウィジェットコード」をコピーしてください。

en: Check the available options at <a %1>Customizing the Look and Feel of reCAPTCHA</a>.
ja: <a %1>Customizing the Look and Feel of reCAPTCHA</a>で使用可能なオプションを確認してください。

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from multi- to single-language.
ja: このボックスをチェックして「保存」をクリックすると、多言語から単一言語に変更することができます。

en: Check this box and click 'Save' to switch this installation from single- to multi-language, then add further languages.
ja: このボックスをチェックして「保存」をクリックすると、単一言語から複数言語に変更することができます。その後で、さらに言語を追加してください。

en: Check this box if someone other than the member is paying for this membership (i.e. a gift membership or gift subscription), and you want to link the payment to the person who is actually paying.  You will be able to select an existing contact or enter a new one. The resulting contribution record will be linked to the payer, and a soft credit for that contribution will be linked to this contact (the member).
ja: この会員 (ギフト会員またはギフト購読) にメンバー以外の人が支払っている場合は、このボックスをチェックし、あなたが実際に払っている人の支払いにリンクします。既存の連絡先を選択するか、新しく入力が可能になります。結果として支援レコードは支払う人にリンクされ、その支援のソフトクレジットはこの連絡先 (メンバー) にリンクされます。

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: "Contact ID", "Participant Role").
ja: ファイルの先頭行がフィールド名(例えば : 連絡先ID、参加者ロール)である場合、このボックスをチェックしてください。

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Activity Type', 'Activity Date').
ja: ファイルの先頭行がフィールド名 (例えば : 連絡先ID、アクティビティタイプ、日付) である場合、このボックスをチェックしてください。

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'Contact ID', 'Amount').
ja: ファイルの先頭行がフィールド名 (例えば : 連絡先ID、金額) の場合は、このボックスをチェックしてください。

en: Check this box if the first row of your file consists of field names (Example: 'First Name','Last Name','Email')
ja: ファイルの先頭行がフィールド名 (例えば : ファーストネーム、ラストネーム、メールなど) である場合、このボックスをチェックしてください。

en: Check this box if this status is for use by administrative staff only. If checked, this status is never automatically assigned by CiviMember. It is assigned to a contact's Membership by checking the <strong>Status Override</strong> flag when adding or editing the Membership record. Start and End Event settings are ignored for Administrator statuses. EXAMPLE: This setting can be useful for special case statuses like 'Non-expiring', 'Barred' or 'Expelled', etc.
ja: このステータスを管理スタッフ専用にするのであれば、このボックスをチェックします。チェックすると、CiviMember はこのステータスを自動割り当てをしません。会員レコードを追加したり編集するときに<strong>ステータス強制設定</strong>フラグをチェックすると、連絡先の会員に割り当てられます。開始 / 終了事象の設定は管理者状態では無視されます。例えば : この設定は「無期限」、「禁止」、「追放」といった特殊なステータスに使います。

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be charged separately from any additional contribution amount.
ja: 会員加入 / 更新と支援金額セクションの両方を含み、さらに追加の支援と別に会費の支払いをするようにしたければ、このボックスをチェックしてください。

en: Check this box if you are including both Membership Signup/Renewal AND a Contribution Amount section, AND you want the membership fee to be handled as a separate transaction.
ja: 会員加入 / 更新と支援金額セクションの両方を含み、さらに別途の取引として扱いたい場合、このボックスをチェックしてください。

en: Check this box if you want an electronic receipt to be sent automatically to the contributor's email address.
ja: 電子受領書を支援者のメールアドレスに自動的に送信する場合は、このチェックボックスをオンにしてください。

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden) on advanced search.
ja: このボックスをチェックすると、高度検索のページが読み込まれたときにこのフィールドセットはタイトルだけが表示 (フィールドは隠されます) されます。

en: Check this box if you want only the title for this fieldset to be displayed when the page is initially loaded (fields are hidden).
ja: このボックスをチェックすると、ページが読み込まれたときにこのフィールドセットはタイトルだけが表示 (フィールドは隠されます) されます。

en: Check this box if you want to assign latitude and longitude manually rather than letting your mapping provider assign it. This is useful for addresses in locations where your mapping provider is not able to provide accurate geocoding.
ja: 手動で緯度と経度を割り当てず、マッピングプロバイダで割り当てたい場合は、このチェックボックスをオンにします。これはマッピングプロバイダが正確にジオコーディングの提供ができない場所に在る住所などに使用することができます。

en: Check this box if you want to give users the option to enter their own contribution amount. Your page will then include a text field labeled <strong>Other Amount</strong>.
ja: 自分で支援金額を決定してもらう場合は、このボックスをチェックしてください。<strong>その他の金額</strong>のラベルのついたテキストフィールドが追加されます。

en: Check this box if you want to give users the option to make a Pledge (a commitment to contribute a fixed amount on a recurring basis).
ja: プレッジでの支払い (一定の金額を定期的に分割して支援する) を選べるようにしたい場合、このボックスをチェックしてください。

en: Check this box if you want to give users the option to make recurring contributions. This feature requires that you use a payment processor which supports recurring billing / subscriptions functionality.
ja: 定期的な支援のオプションを利用させる場合、このボックスをチェックします。この機能は、定期的な課金 / 加入の機能を持つ支払いプロセッサが必要です。

en: Check this box if you want to give users the option to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
ja: オフラインでの支払い (例 : 確認中のメール、クレジットカードで呼び出し、など) で申し込めるようにするときは、このボックスのチェックをはずしてください。

en: Check this box if you want to include a link in the listings to Edit profile fields. Only users with permission to edit the contact will see this link.
ja: プロファイルフィールドを編集するためのリストにリンクを追加します。連絡先の編集の権限を持つユーザだけに、このリンクが表示されます。

en: Check this box if you want to include a link in the listings to view contacts' %1 user account information (e.g. their 'My Account' page). This link will only be included for contacts who have a user account on your website.
ja: 連絡先の %1 ユーザアカウント情報 (例 : マイアカウントのページ) のリンクをリストに表示します。サイトのユーザアカウントを持つユーザだけにこのリンクが表示されます。

en: Check this box if you want to offer discounted fees based on registration date (e.g. 'early-registration discounts').
ja: 登録した日付による割引き (例 : 早期登録割引) があれば、このボックスをチェックしてください。

en: Check this box if you want to search for tagged activities or cases (in addition to contact records).
ja: あなたがタグ付けしたアクティビティや事例 (追加された連絡先レコード) を検索したい場合は、このチェックボックスをオンにしてください。

en: Check this box to add a separator line between this menu item and the one below it.
ja: このメニュー項目とその次との間に空白行を追加する場合は、このボックスをチェックしてください。

en: Check this box to allow a user to register multiple participants using the same email address. Alternatively, if you want additional participants to be registered <strong>without requiring an email address to be entered for each person</strong> - check the "Register multiple participants" option, AND include a profile in this registration form which <strong>includes First Name and Last Name fields</strong>.
ja: 同じメールアドレスで複数の参加者を登録を認める場合は、このボックスをチェックします。あるいは、<strong>それぞれの人にメールアドレスの入力を求めず</strong>追加の参加者の登録をさせたい場合、「複数の参加者を登録」をチェックし、この登録フォームに<strong>ファーストネームとラストネームのフィールド</strong>を持つプロファイルを含めます。

en: Check this box to allow users to join a waitlist if the event is full. If a space becomes available, the first participant from the waitlist will move to 'Pending from waitlist' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
ja: イベントが満員の時、ユーザをキャンセル待ちさせるのであればこのボックスをチェックします。空席ができたとき、キャンセル待ちの最初の参加者が「キャンセル待ちによる保留」ステータスに移動し、登録 (および、設定されていればイベント料金の支払い) を完了するためのページのリンクが入ったメールが送信されます。

en: Check this box to allow users to register themselves AND additional participants for an event. When this feature is enabled, users have the option to specify the number of additional participants they are registering for. If this is a paid event, they can select a different event fees for each participant - and will be charged the total of those fees. If a profile is included - they will complete the profile information for each participant.
ja: イベントにユーザが自分自身で登録し、さらに参加者を追加することを認めるときに、このボックスをチェックしてください。この機能を有効にすると、登録する追加の参加者を指定するオプションがユーザに表示されます。このイベントが有料であれば、各参加者ごとに異なるイベント料金を選択でき、それらの料金の合計が請求されます。プロファイルを含む場合は、各参加者ごとにそのプロファイルに記入してください。

en: Check this box to enter or update payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
ja: 支払い情報を入力したり更新する場合は、このボックスをチェックしてください。カスタマイズされた受領書を生成することもできます。

en: Check this box to enter payment information. You will also be able to generate a customized receipt.
ja: このボックスをチェックして支払い情報を入力。カスタム受領書を作ることもできます。

en: Check this box to require administrative approval for all the participants who self-register, prior to being able to complete the registration process. Participants will be placed in 'Awaiting Approval' status. You can review and approve participants from 'Find Participants' - select the 'Change Participant Status' task. Approved participants will move to 'Pending from approval' status, and will be sent an email with a link to complete their registration (including paying event fees - if any).
ja: 自己登録したすべての参加者について、登録手続きを完了する前に管理者による承認が必要であればこのボックスをチェックします。参加者は「承認待ち」のステータスにおかれます。「参加者検索」で「参加者のステータス変更」を選び、参加者を表示して承認することができます。承認された参加者は「承認による保留」ステータスに移動し、登録作業 (設定している場合はイベント料金の支払いを含む) を完了するためのリンクが入ったメールが送信されます。

en: Check this box to require users who select the pay later option to provide billing name and address.
ja: 払い請求先の名前と住所を提供するため、後からオプションを選択してユーザに要求するには、このボックスをチェックしてください。

en: Check this option if you want to link this address to another contact's address. For example, you might want to link a person's "Work" address to their employer's address. Or, you might want to link their "Home" address to a Household record. Changes made to the linked address will automatically be applied to this address. For example, if you use an employer (organization) address for an individual's work address - any updates to the employer address will also be applied to the individual's work address.
ja: この住所を他の連絡先の住所にリンクする場合は、このオプションをチェックしてください。例えば、誰かの「職場」の住所をその雇用主の住所にする場合や、「自宅」の住所を世帯レコードにリンクする場合などです。リンクされた住所に加えられた変更は自動的にこの住所にも反映されます。例えば、雇用主 (団体) の住所を誰かの職場の住所にする場合、雇用主の住所が更新されると、その人の職場の住所も同じように更新されます。

en: Check to enable the Event Cart checkout workflow.
ja: 確認してイベントカートのチェックアウトワークフローを有効にする。

en: Check your spelling, or try fewer letters for the target contact name.
ja: 対象連絡先の名前を探すのであれば、スペルを確認するか文字数を少なくしてみてください。

en: Check your spelling.
ja: スペルを確認してください。

en: CheckBox
ja: チェックボックス

en: Checkbox(es)
ja: チェックボックス

en: Checked one user record. | Checked %count user records.
ja[0]: %count 件のユーザレコードを確認しました。

en: Checking this box allows you to enter multiple sets of values for a given contact.
ja: このボックスをチェックすると、指定した連絡先で複数の値を入力できるようになります。

en: Checking...
ja: チェック中...

en: Checkout with Google
ja: Google でチェックアウト

en: Checkout with PayPal
ja: PayPal でチェックアウト

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Cheque #
ja: 小切手 #

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
ja: チェワ語 / ニャンジャ語

en: Child
ja: 子供

en: Child Group
ja: 子グループ

en: Child of
ja: 子供 -

en: Chinese (China)
ja: 中国語 (大陸)

en: Chinese (Taiwan)
ja: 中国語 (台湾)

en: Choose
ja: 選択

en: Choose Data Source
ja: データソースを選択

en: Choose Date Range
ja: 日付範囲を選択

en: Choose Events For %1 (%2)
ja: %1 (%2) のイベントを選択

en: Choose Location
ja: ロケーションを選択

en: Choose Recipient(s)
ja: 宛先の選択

en: Choose Relationship Type and Target Household
ja: 関係タイプと対象の世帯を選択

en: Choose Relationship Type and Target Organization
ja: 関係タイプと対象の団体を選択

en: Choose a CiviCRM Group and a Drupal Role below.
ja: CiviCRM のグループと Drupal の役割を以下から選択してください。

en: Choose a CiviMember Membership Type and a Drupal Role below. This will associate that Membership with the Role. If you would like the have the same Membership be associated with more than one role, you will need to add a second association rule after you have completed this one.
ja: 以下の CiviMember 会員タイプと Drupal の役割を選択てください。これは会員と役割を結合します。同じ会員を 1 つ、または複数の役割と結合させるには、最初に 1 つの作業を行った後に次の作業を行ってください。

en: Choose a field not in this list
ja: このリストにないフィールドを選択してください

en: Choose a parameter from the list, or select "other" for manual entry.
ja: リストからパラメータを選択するか、手動で入力する場合は「その他」を選択してください。

en: Choose a specific date to limit/end the repetition.
ja: 制限 / 繰り返しの終了日を選択してください。

en: Choose country first
ja: 先ず国を選択

en: Choose how you communicate with this contact, e.g. on formal or familiar terms.
ja: この連絡先との通信方法を選択します。例 : 公式またはおなじみの条件で。

en: Choose price set
ja: 価格セットの選択

en: Choose state first
ja: 先ずステータスを選択

en: Choose the field to add to the profile.
ja: プロファイルに追加するフィールドを選択してください。

en: Choose the mapping provider that has the best coverage for the majority of your contact addresses.
ja: 連絡先アドレスをカバーするマップのプロバイダを選んでください。

en: Choose the method by which this transaction was paid.
ja: この取引の支払い方法を選択してください。

en: Choose where to link this field
ja: このフィールドのリンク先を選択

en: Chosen honoree profile for this contribution is disabled
ja: この支援のために選ばれた受賞者のプロファイルが無効になっています

en: Chuvash
ja: チュバシュ語

en: City
ja: 市町村名

en: City (Home)
ja: 市町村 (自宅)

en: City / Suburb
ja: 都市 / 郊外

en: City OR Postal Code are required to search by distance.
ja: 距離の検索では都市 または 郵便番号が必要です。

en: City.
ja: 市区町村

en: CiviCRM  Recurring Contributions
ja: CiviCRM 定期的な支援

en: CiviCRM  Soft Credits
ja: CiviCRM ソフトクレジット

en: CiviCRM %1 requires MySQL thread stack >= %2k
ja: CiviCRM %1 は MySQL のスレッドのスタックが必要です >= %2k

en: CiviCRM %1 requires MySQL trigger privileges.
ja: CiviCRM %1 は MySQL のトリガ権限が必要です。

en: CiviCRM %3 requires PHP version %1 (or newer), but the current system uses %2
ja: CiviCRM %3 は、PHPのバージョン %1 (またはそれ以降) が必要ですが、現在のシステムでは %2 を使用しています

en: CiviCRM Activities
ja: CiviCRM アクティビティ

en: CiviCRM Activity
ja: CiviCRM アクティビティ

en: CiviCRM Activity Assignments
ja: CiviCRM アクティビティの割り当て

en: CiviCRM Activity Search
ja: CiviCRM アクティビティの検索

en: CiviCRM Activity Targets
ja: CiviCRM アクティビティの対象

en: CiviCRM Address
ja: CiviCRM のアドレス

en: CiviCRM Assignee Contact ID
ja: CiviCRM 担当者の連絡先ID

en: CiviCRM Case Search
ja: CiviCRM 事例検索

en: CiviCRM Contact
ja: CiviCRM 連絡先

en: CiviCRM Contact A
ja: CiviCRM 連絡先 A

en: CiviCRM Contact B
ja: CiviCRM 連絡先 B

en: CiviCRM Contact Dashboard
ja: CiviCRM 連絡先ダッシュボード

en: CiviCRM Contact Display
ja: CiviCRM 連絡先表示

en: CiviCRM Contact ID
ja: CiviCRM 連絡先ID

en: CiviCRM Contact Listing
ja: CiviCRM 連絡先リスト

en: CiviCRM Contact Search
ja: CiviCRM 連絡先検索

en: CiviCRM Contact Type %1
ja: CiviCRM 連絡先タイプ %1

en: CiviCRM Contact, with custom fields
ja: CiviCRM のカスタムフィールド付きの連絡先

en: CiviCRM Contacts
ja: CiviCRM 連絡先

en: CiviCRM Contribution Engine
ja: CiviCRM 支援エンジン

en: CiviCRM Contribution Search
ja: CiviCRM 支援検索

en: CiviCRM Contributions
ja: CiviCRM 支援

en: CiviCRM Create New Record
ja: CiviCRM 新しいレコードの作成

en: CiviCRM Custom Search
ja: CiviCRM カスタム検索

en: CiviCRM Custom:
ja: CiviCRM カスタム :

en: CiviCRM Database Details
ja: CiviCRM データベース詳細

en: CiviCRM Database Settings
ja: CiviCRM データベース設定

en: CiviCRM Email
ja: CiviCRM のメール

en: CiviCRM Event Engine
ja: CiviCRM イベントエンジン

en: CiviCRM Event Search
ja: CiviCRM イベント検索

en: CiviCRM Events
ja: CiviCRM イベント

en: CiviCRM Extensions
ja: CiviCRM エクステンション

en: CiviCRM Extensions Directory
ja: CiviCRM エクステンションディレクトリ

en: CiviCRM Full-text Search
ja: CiviCRM 全文検索

en: CiviCRM Grant Search
ja: CiviCRM 助成検索

en: CiviCRM Group
ja: CiviCRM グループ

en: CiviCRM Groups
ja: CiviCRM グループ

en: CiviCRM Home
ja: CiviCRM ホーム

en: CiviCRM Installed
ja: インストール済みの CiviCRM

en: CiviCRM Installer
ja: CiviCRM インストーラ

en: CiviCRM Language Switcher
ja: CiviCRM 言語スイッチャ

en: CiviCRM Locations
ja: CiviCRM ロケーション

en: CiviCRM Mailing  Delivered
ja: CiviCRM メーリング配信

en: CiviCRM Mailing Bounced
ja: CiviCRM メーリングバウンス

en: CiviCRM Mailing Click Throughs
ja: CiviCRM メーリングのクリックスルー

en: CiviCRM Mailing Click Throughs URL
ja: CiviCRM メーリングのクリックスルーURL

en: CiviCRM Mailing Forwards
ja: CiviCRM メーリング転送

en: CiviCRM Mailing Job
ja: CiviCRM メーリングジョブ

en: CiviCRM Mailing Opened
ja: CiviCR メーリングの開封

en: CiviCRM Mailing Replied
ja: CiviCRM メーリング返信

en: CiviCRM Mailing Search
ja: CiviCRM メーリングの検索

en: CiviCRM Mailing Unsubscribe
ja: CiviCRM メーリング購読解除

en: CiviCRM Mailings
ja: CiviCRM メーリング

en: CiviCRM Member
ja: CiviCRM メンバー

en: CiviCRM Member Search
ja: CiviCRM メンバー検索

en: CiviCRM Memberships
ja: CiviCRM 会員

en: CiviCRM Participant Search
ja: CiviCRM 参加者検索

en: CiviCRM Participants
ja: CiviCRM 参加者

en: CiviCRM Phone Details
ja: CiviCRM 電話の詳細

en: CiviCRM Pledge Engine
ja: CiviCRM プレッジエンジン

en: CiviCRM Pledge Search
ja: CiviCRM プレッジ検索

en: CiviCRM Profile Field
ja: CiviCRM プロファイルフィールド

en: CiviCRM Profile Fields
ja: CiviCRM プロファイルフィールド

en: CiviCRM Profile Group
ja: CiviCRM プロファイルグループ

en: CiviCRM Profile Group Preview
ja: CiviCRM プロファイルグループをプレビュー

en: CiviCRM Profile Listings
ja: CiviCRM プロファイルリスト

en: CiviCRM Profile(s) allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features. They provide a powerful set of tools for you to collect information from constituents and selectively share contact information.
ja: CiviCRM プロファイルは、フィールドをまとめて、入力フォーム、連絡先表示ページ、検索、リストなどの機能で利用できるようにするものです。構成員から情報を集め、連絡先情報を選択的に共有することで強力なツール群になります。

en: CiviCRM Quick Add
ja: CiviCRM クイック追加

en: CiviCRM Recent Items
ja: CiviCRM の最近の項目

en: CiviCRM Relationships
ja: CiviCRM 関係

en: CiviCRM Resource URL
ja: CiviCRMリソースURL

en: CiviCRM Respondent Search
ja: CiviCRM 回答者検索

en: CiviCRM Source Contact
ja: CiviCRM 連絡先ソース

en: CiviCRM Source Record Contact
ja: CiviCRM ソースレコード連絡先

en: CiviCRM System Status
ja: CiviCRM システムステータス

en: CiviCRM Tags
ja: CiviCRM タグ

en: CiviCRM Target Contact ID
ja: CiviCRM 対象の連絡先ID

en: CiviCRM Upcoming Events
ja: CiviCRM 近日中のイベント

en: CiviCRM Upgrade Tasks
ja: CiviCRM アップグレード処理

en: CiviCRM Version
ja: CiviCRM のバージョン

en: CiviCRM Website
ja: CiviCRM ウェブサイト

en: CiviCRM allows you to indicate which contact each activity record belongs to using either the unique CiviCRM-assigned Contact ID, a unique External ID which you assign, OR your configured Unsupervised Duplicate Matching Rule set (which uses email addresses by default). You must include at least one of these values as a column in your import file. If you are synchronizing (or migrating) contacts from another application to CiviCRM, and that application has assigned a unique ID to each contact, you can import that value into CiviCRM's External ID field. Then you can use that unique key as the 'match to contact' value when importing related data such as Activities.
ja: CiviCRM はどの連絡先がどのアクティビティのレコードに属するのかを CiviCRM が割り当てた固有の連絡先IDか、あなたが割り当てる固有の外部ID または、設定された未監修の照合ルールセット (メールアドレスをデフォルトで使用) のどちらかにより指示することができます。すくなくともこれらの値のうちひとつをインポートファイルのカラムにする必要があります。他のアプリケーションから CiviCRM に同期 (または移行) した連絡先があり、そのアプリケーションは各連絡先に固有のID を割り当てていれば、その値を CiviCRM の外部ID フィールドにインポートすることができます。その後、アクティビティなどの関連データをインポートするときに、「連絡先に一致」の値を固有のキーとして使用できるようになります。

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these basic types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer "subtypes" from the basic Individual type...). You can also re-name the built-in types. Contact subtypes are especially useful when you need to collect and display different sets of custom data for different types of contacts.
ja: CiviCRM には、個人、世帯、団体の 3種類の (ビルトイン) 連絡先タイプがあります。これとは違う連絡先 (例えば、基本の個人タイプを使って学生、親、スタッフ、ボランティアタイプなど) のために、基本タイプを元に追加の連絡先タイプを作ることができます。また、ビルトインタイプの名前を変更することもできます。連絡先「サブタイプ」は特にさまざまな連絡先タイプのためのさまざまなカスタムデータを集めたり表示するときに便利です。

en: CiviCRM comes with 3 basic (built-in) contact types: Individual, Household, and Organization. You can create additional contact types based on these types to further differentiate contacts (for example you might create Student, Parent, Staff, and /or Volunteer types from the basic Individual type...).
ja: CiviCRM には、個人、世帯、団体の 3種類の (ビルトイン) 連絡先タイプがあります。これとは違う連絡先 (例えば、基本の個人タイプを使って学生、親、スタッフ、ボランティアタイプなど) のために、基本タイプを元に追加の連絡先タイプを作成できます。

en: CiviCRM contact not found for %mail
ja: %mail に対する CiviCRM 連絡先がみつかりません

en: CiviCRM does not allow multiple contact records to have the same primary email address.
ja: 同じ主なメールアドレスを持つ複数の連絡先レコードは利用できません。

en: CiviCRM extensions allow you to install additional features for your site. This page will automatically list the available "native" extensions from the <a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org extensions directory</a> which are compatible with this version of CiviCRM. If you install Custom Searches, Reports or Payment Processor extensions - these will automatically be available on the corresponding menus and screens.
ja: CiviCRM エクステンションを使用することで、サイトに新しい機能を追加することができます。このページでは、<a href="%2" target="_blank">CiviCRM.org エクステンションディレクトリ</a>に含まれるこのバージョンの CiviCRM で利用可能な「ネイティブ」のエクステンションを自動的にリスト表示します。カスタム検索、レポート、支払いプロセッサのエクステンションをインストールしている場合、それぞれのメニューや画面で自動的に利用できるようになります。

en: CiviCRM has already been installed. <ul><li>To <strong>start over</strong>, you must delete or rename the existing CiviCRM settings file - <strong>civicrm.settings.php</strong> - from <strong>%1</strong>.</li><li>To <strong>upgrade an existing installation</strong>, <a href='%2'>refer to the online documentation</a>.</li></ul>
ja: CiviCRM は既にインストールされています。<ul><li><strong>最初からやり直す</strong>場合は、削除するか既存の CiviCRM 設定ファイルの名前を変更する必要があります - <strong>%1</strong> から - <strong>civicrm.settings.php</strong></li><li><strong>既存のインストールをアップグレード</strong>するには、<a href='%2'>オンラインマニュアルを参照してください。</a></li></ul>

en: CiviCRM has been successfully installed
ja: CiviCRM は正常にインストールされました

en: CiviCRM has been translated to many languages, thanks to its community of translators. By selecting another language, the installer may be available in that language. The initial configuration of the basic data will also be set to that language (ex: individual prefixes, suffixes, activity types, etc.). <a href="%1">Learn more about using CiviCRM in other languages.</a>
ja: CiviCRM 翻訳者のコミュニティのおかげで、多くの言語が翻訳されています。別の言語を選択すると、インストーラはその言語で利用可能になります。基本データの初期設定も、その言語 (例 : 個々の接頭辞、接尾辞、アクティビティタイプなど) に設定されます。<a href="%1">他の言語で CiviCRM を使用する詳細については、こちらを参照してください。</a>

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting email addresses within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
ja: CiviCRM はこのデータファイル内のメールアドレスに %1 レコードの矛盾を見つけました。継続する場合、これらのレコードはスキップします。または、これらの問題のあるレコードを残したままファイルをダウンロードすることができます - <a href='%2'>競合のダウンロード</a>。その後で元のインポートファイルを修正し、このインポートをキャンセルしてステップ 1 からやり直してください。

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting participant IDs within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
ja: CiviCRM は %1 件のレコードでこのデータファイル内の参加者ID の競合を検出しました。これらのレコードをスキップして続けることができます。または、<a href='%2'>競合をダウンロード</a>でこれらの問題のあるレコードをダウンロードすることができます。このインポートをキャンセルし、元ファイルのエラーを修正してステップ 1 からやり直すこともできます。

en: CiviCRM has detected %1 records with conflicting transaction ids within this data file. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Conflicts</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
ja: CiviCRM は %1 件のレコードでこのデータファイル内の取引ID の競合を検出しました。これらのレコードをスキップして続けることができます。または、<a href='%2'>競合をダウンロード</a>でこれらの問題のあるレコードをダウンロードすることができます。このインポートをキャンセルし、元ファイルのエラーを修正してステップ 1 からやり直すこともできます。

en: CiviCRM has detected a mismatched participant ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched participant IDs. These records have not been updated.
ja[0]: CiviCRM は参加者ID の不一致を検出しました。問題のレコードは更新されません。

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record has not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
ja[0]: CiviCRMが %1 件のレコードで異常なデータまたはフォーマットのエラーを検出しました。当該レコードはインポートしません。

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record have not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
ja[0]: CiviCRM が %1 件のレコードで異常なデータまたはフォーマットエラーを検出しました。当該レコードはインポートしません。

en: CiviCRM has detected invalid data or formatting errors in %1 records. If you continue, these records will be skipped. OR, you can download a file with just these problem records - <a href='%2'>Download Errors</a>. Then correct them in the original import file, cancel this import and begin again at step 1.
ja: CiviCRM は %1 件のレコードで不正あるいはフォーマットのエラーを検出しました。これらのレコードをスキップして続けることができます。または、<a href='%2'>エラーをダウンロード</a>でこれらの問題のあるレコードをダウンロードすることができます。このインポートをキャンセルし、元ファイルのエラーを修正してステップ 1 からやり直すこともできます。

en: CiviCRM has detected mismatched activity ID. This record have not been updated. | CiviCRM has detected mismatched activity IDs. These records have not been Updated.
ja[0]: CiviCRM が一致しなかったアクティビティID を検出しました。当該するレコードは更新しません。

en: CiviCRM has detected mismatched contact ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched contact IDs. These records have not been updated.
ja[0]: CiviCRM が一致しなかった連絡先ID を検出しました。当該レコードは更新しません。

en: CiviCRM has detected mismatched contribution ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched contribution IDs. These records have not been Updated.
ja[0]: CiviCRM は支援ID の不一致を検出しました。当該レコードは更新されませんでした。

en: CiviCRM has detected mismatched membership ID. This record has not been updated. | CiviCRM has detected mismatched membership IDs. These records have not been Updated.
ja[0]: CiviCRM は一致しなかった会員ID を検出しました。これらレコードは更新されません。

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM activity record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM activity records.
ja[0]: CiviCRM の既存のアクティビティレコードと重複するレコードを検出しました。

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contact record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
ja[0]: CiviCRM が既存の連絡先レコードと重複する %count 件のレコードを検出しました。

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM contribution record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
ja[0]: CiviCRM が既存の支援レコードと重複する %count 件のレコードを検出しました。

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM membership record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
ja[0]: CiviCRM が既存の会員レコードと重複する %count 件のレコードを検出しました。

en: CiviCRM has detected one record which is a duplicate of existing CiviCRM participant record. | CiviCRM has detected %count records which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
ja[0]: CiviCRM は %count 件のレコードについて、既存の CiviCRM 参加者レコードとの重複を検出しました。

en: CiviCRM has detected one record with conflicting email addresses within this data file or relative to existing contact records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting email addresses within this data file or relative to existing contact records. These records have not been imported.
ja[0]: CiviCRM がデータファイル内、または既存の連絡先レコードについて、矛盾する %count 件のメールアドレスを検出しました。当該するレコードはインポートしません。

en: CiviCRM has detected one record with conflicting participant ID within this data file or relative to existing participant records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting participant IDs within this data file or relative to existing participant records. These records have not been imported.
ja[0]: CiviCRM は %count 件のレコードについて、そのデータファイルまたは現在の参加者レコードに関連する参加者ID の競合を検出しました。当該するレコードはインポートされませんでした。

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing activity records. This record have not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing activity records. These records have not been imported.
ja[0]: CiviCRM は、データファイルまたは既存のアクティビティレコードについて、%count 件の矛盾する取引レコードを検出しました。当該レコードはインポートしません。

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing contribution records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing contribution records. These records have not been imported.
ja[0]: CiviCRM は、データファイルまたは既存の支援レコードについて、%count 件の矛盾する取引レコードを検出しました。当該するレコードはインポートしません。

en: CiviCRM has detected one record with conflicting transaction ID within this data file or relative to existing membership records. This record has not been imported. | CiviCRM has detected %count records with conflicting transaction IDs within this data file or relative to existing membership records. These records have not been imported.
ja[0]: CiviCRM は、データファイルまたは既存の会員レコードについて、%count 件の矛盾する取引レコードを検出しました。当該レコードはインポートしません。

en: CiviCRM home page
ja: CiviCRM ホームページ

en: CiviCRM includes an optional plugin for interfacing with the United States Postal Services (USPS) Address Standardization web service. You must register to use the USPS service at <a href='%1' target='_blank'>%1</a>. If you are approved, they will provide you with a User ID and the URL for the service.
ja: CiviCRM には米国郵政公社 (USPS) の住所正規化ウェブサービスのインターフェイスプラグインが含まれています。USPSサービスを使用するには、<a href='%1' target='_blank'>%1</a>で登録してください。承認されれば、ユーザID とサービスのURLが連絡されます。

en: CiviCRM includes plugins for several mapping and geocoding web services. When your users save a contact or event location address, a geocoding service will convert the address into geographical coordinates, which are required for mapping. Yahoo&rsquo;s geocoder will also automatically populate the postal code field. Mapping services allow your users to display addresses on a map.
ja: CiviCRM は、いくつかのマップ / ジオコーディングプロバイダを利用するためのプラグインを用意しています。ユーザが連絡先やイベントの会場を保存した際に、ジオコーディングサービスはマップの表示をするためにその住所を緯度経度に変換します。Yahoo&rsquo;s geocoder は自動的に郵便番号も生成します。マッピングサービスは、マップ上にその住所を表示するためのサービスです。

en: CiviCRM includes several optional components which give you more tools to connect with and engage your constituents.
ja: CiviCRMには、構成員の参加を高めるためのいくつかのコンポーネントオプションを追加することができます。

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact name suffixes (Jr., Sr., II etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
ja: CiviCRM には標準的な個人連絡先のサフィクス (例 : Jr., Sr., II. その他...) のオプションが事前設定されています。これらのオプションをカスタマイズし、インストールで必要に応じて新しいものを追加してください。

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual contact prefixes (Ms., Mr., Dr. etc.). Customize these options and add new ones as needed for your installation.
ja: CiviCRM には標準的な個人連絡先のプレフィクス (例 : Ms., Mr., Dr. その他...) のオプションが事前設定されています。これらのオプションをカスタマイズし、インストールで必要に応じて新しいものを追加してください。

en: CiviCRM is pre-configured with standard options for individual gender (Male, Female, Transgender). Modify these options as needed for your installation.
ja: CiviCRM はあらかじめ個人の性別を標準的なオプション (男性 / 女性 / トランスジェンダ) により設定されています。インストールで必要に応じてこれらのオプションを変更してください。

en: CiviCRM needs a minimum of %1 MB allocated to PHP, but recommends %2 MB.
ja: CiviCRM には最低でも PHP に %1 MB以上の割り当てが必要ですが、%2 MBをお勧めします。

en: CiviCRM offers several options to send emails. The default option should work fine on linux systems. If you are using windows, you probably need to enter settings for your SMTP/Sendmail server. You can send a test email to check your settings by clicking "Save and Send Test Email". If you're unsure of the correct values, check with your system administrator, ISP or hosting provider.
ja: CiviCRM にはいくつかの方法でメールを送信する設定があります。デフォルトの設定は、Linux システムで快適に動作します。Windows を使用する場合は、使用する SMTP / Sendmail サーバの動作を設定することになるでしょう。「保存してテストメールを送信」をクリックすると、テストのメールが送信され、設定を確認することができます。正しい設定値がよくわからない場合は、システム管理者や ISP、レンタルサーバの窓口にお問い合わせください。

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ja: CiviCRM では PayPal Pro と Express で<strong>署名ベースの API証明書</strong>の使用が必要になります。ライブアカウントの<strong>プロファイル - API署名を表示</strong>の画面に表示されている<strong> APIパスワード</strong>を入力してください。

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Password</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ja: CiviCRM では PayPal Pro と Express で<strong>署名ベースの API証明書</strong>の使用が必要になります。テスト (サンドボックス) アカウントの<strong>プロファイル - API署名を表示</strong>の画面に表示されている <strong>APIパスワード</strong>を入力してください。

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ja: CiviCRM では PayPal Pro と Express で<strong>署名ベースの API証明書</strong>の使用が必要になります。ライブアカウントの<strong>プロファイル - API署名を表示</strong>の画面に表示されている<strong> API署名</strong>を入力してください。

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Signature</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ja: CiviCRM では PayPal Pro と Express で<strong>署名ベースの API証明書</strong>の使用が必要になります。テスト (サンドボックス) アカウントの<strong>プロファイル - API署名を表示</strong>の画面に表示されている <strong>API署名</strong>を入力してください。

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your LIVE account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ja: CiviCRM では PayPal Pro と Express で<strong>署名ベースの API証明書</strong>の使用が必要になります。ライブアカウントの<strong>プロファイル - API署名を表示</strong>の画面に表示されている<strong>APIユーザ名</strong>を入力してください。

en: CiviCRM requires that you use the <strong>Signature-based API Credentials</strong> for PayPal Pro and Express. Enter your <strong>API Username</strong> as displayed in your TEST (sandbox) account's <strong>Profile - View API Signature</strong> screen.
ja: CiviCRM では PayPal Pro と Express で<strong>署名ベースの API証明書</strong>の使用が必要になります。テスト (サンドボックス) アカウントの<strong>プロファイル - API署名を表示</strong>の画面に表示されている <strong>APIユーザ名</strong>を入力してください。

en: CiviCRM stores configurable choices for various drop-down fields as 'option groups'. You can click <strong>Options</strong> to view the available choices.
ja: CiviCRM はドロップダウンのフィールドの設定値を「オプショングループ」として保存します。利用できる選択肢の表示には<strong>オプション</strong>をクリックしてください。

en: CiviCRM stores its content in a MySQL database. Please provide the username and password to connect to the server here.  If this account has permission to create databases, then we will create the database for you; otherwise, you must give the name of a database that already exists.
ja: CiviCRM は、MySQL データベース内のコンテンツを格納します。ここに、サーバに接続する際に必要なユーザ名とパスワードを入力してください。このアカウントが、データベースを作成する権限を持っている場合は、私たちはデータベースを作成します。それ以外の場合は、既に存在するデータベースの名前を付ける必要があります。

en: CiviCRM task in progress
ja: CiviCRM タスク実行中

en: CiviCRM will always dedupe your mailing based on unique contact records. For example, if a contact is in three of the groups you are including in your mailing, they will only be sent one copy of the email.
ja: CiviCRM は、常に固有の連絡先レコードに基づいて送信メールの重複を排除します。例えば、送信しようとするメーリングのグループのうち 3 つのグループに属する連絡先も、受け取るメールの数は一通です。

en: CiviCRM will attempt to detect the new values that should be used. These are provided below as the default values for the <strong>New Base Directory</strong> and <strong>New Base URL</strong> fields.
ja: CiviCRM は使用すべき新しい値を検出しようとします。これらは以下の<strong>新しいベースディレクトリ</strong> と <strong>新しいベースURL</strong> フィールドのデフォルト値になります。

en: CiviCRM will attempt to split street addresses into separate elements (street number, street name and unit/apt) to help you make lists and reports where you need to sort by street number (and/or separate addresses with odd and even numbers). For most addresses, this is done for you automatically. However, you can manually edit these elements, and potentially handle addresses that are in unusual formats, by clicking 'Edit Address Elements'.
ja: CiviCRMは、番地 (奇数と偶数番号のおよび / または別の住所) で並べ替えてリストやレポートを作るために、番地を要素 (町名、番地、ビル名) に分割しようとします。通常の住所では、これは自動的に実行されます。しかし、手動でこれらの要素を編集したり、一般的ではない形式の住所を扱うこともできます。この場合は「住所の要素を編集」をクリックします。

en: CiviCRM will check each user record for a contact record. A new contact record will be created for each user where one does not already exist.
ja: CiviCRM は各ユーザレコードについて連絡先レコードの有無を調べます。ユーザに対応する連絡先がなければ、新しい連絡先レコードが作成されます。

en: CiviCRM will create an SQL dump file with all of your existing data, and allow you to download it to your local computer. This process may take a long time and generate a very large file if you have a large number of records.
ja: CiviCRM は、すべてのデータを含む SQL ダンプファイルを作成し、自分のパソコンにダウンロードできるようにします。レコード数が多い場合、このプロセスには時間がかかる可能性があります。また、ファイルサイズが非常に大きくなる場合もあります。

en: CiviCRM.org - Growing and Sustaining Relationships
ja: CiviCRM.org - 成長と維持の関係

en: CiviCampaign Component Settings
ja: CiviCampaign コンポーネントの設定

en: CiviCase Dashboard
ja: CiviCase ダッシュボード

en: CiviCase Engine
ja: CiviCase エンジン

en: CiviCase Setup documentation
ja: CiviCase セットアップ マニュアル

en: CiviCase configuration files can also be stored in this custom path.
ja: CiviCase の設定ファイルをこのカスタムパスに保存することもできます。

en: CiviCase now requires CREATE VIEW and DROP VIEW permissions for the database user.
ja: CiviCase はユーザデータベースに対する CREATE VIEW と DROP VIEW の許可が必要です。

en: CiviCase requires CREATE VIEW and DROP VIEW permissions for the database.
ja: CiviCase はデータベースに CREATE VIEW と DROP VIEW の権限が必要です。

en: CiviContribute Alert: Possible Duplicate Contact Record
ja: CiviContribute 警告 : 連絡先レコードが重複している可能性があります

en: CiviContribute Component Settings
ja: CiviContribute コンポーネントの設定

en: CiviContribute allows you to configure any number of <strong>Premiums</strong> which can be offered to contributors as incentives / thank-you gifts. Premiums may be tangible items (i.e. a coffee mug or t-shirt), or they may be a membership or subscription with a pre-determined duration.
ja: CiviContribute は、支援者への優遇処置や感謝ギフトとして提供する<strong>プレミアム</strong>を設定します。プレミアムは、具体的な品物 (コーヒーカップや Tシャツなど) や、一定期間の会員や購読などにすることができます。

en: CiviContribute allows you to create and maintain any number of Online Contribution Pages. You can create different pages for different programs or campaigns - and customize text, amounts, types of information collected from contributors, etc.
ja: CiviContribute は、オンライン支援のページを手軽に作成 / 管理できるようにします。様々なプログラムやキャンペーンごとにそれぞれ異なるページを作成することができ、また、文章、金額、支援者から集めた情報のタイプなどをカスタマイズできます。

en: CiviContribute allows you to create customized page(s) for collecting online contributions. You can also input and track offline contributions. To enter contributions manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Contribution</strong> link. You can also <a href='%2'>import batches of offline contributions</a> from other sources.
ja: CiviContribute を使うと、オンラインで支援を集めるカスタムページを作成することができます。オフライン支援の入力と追跡をすることもできます。個々の連絡先の支援を手動入力するには、<a href='%1'>連絡先の検索</a>で連絡先を見つけます。続いて<strong>表示</strong>をクリックして概要ページを表示し、<strong>新しい支援</strong>リンクをクリックします。また、他の入力ソースから<a href='%2'>オフライン支援のバッチインポート</a>をすることもできます。

en: CiviContribute widgets allow you and your supporters to easily promote this fund-raising campaign. Widget code can be added to any web page - and will provide a real-time display of current contribution results, and a direct link to this contribution page.
ja: CiviContribute ウィジェットは、あなたと支援者がこの募金キャンペーンを宣伝する簡単な方法です。ウィジェットのコードは各ウェブページに追加されます。そして現在の支援の結果をリアルタイムに表示し、この支援ページに直接リンクします。

en: CiviEvent Cart Checkout
ja: CiviEvent カートのチェックアウト

en: CiviEvent Component Settings
ja: CiviEvent コンポーネントの設定

en: CiviEvent Dashboard
ja: CiviEvent ダッシュボード

en: CiviEvent Public Calendar
ja: CiviEvent 公開カレンダー

en: CiviEvent allows you to create customized page(s) for constituents to learn about events and optionally register online. You can create <a href='%1'><strong>new events</strong></a> and <a href='%2'><strong>manage existing events</strong></a>.
ja: CiviEvent を使ってカスタムページを作り、構成員にイベントについて知らせたり、イベントのオンライン登録をすることもできます。<a href='%1'><strong>新しいイベント</strong></a>の作成と<a href='%2'><strong>既存イベントの管理</strong></a>をすることができます。

en: CiviEvent also creates an RSS 2.0 formatted feed which can be subscribed to people using RSS readers and can be displayed in most modern browsers. The RSS Feed URL for CiviEvent on this site:
ja: CiviEvent は RSS 2.0 形式のフィードを作成します。フィードは RSSリーダーで購読することができ、最近のほとんどのブラウザで表示できます。このサイトの CiviEvent の RSSフィードは、次の URLです :

en: CiviEvent provides a page which lists your current and future public events in a table layout for display in a browser. Point people to this page using the following URL:
ja: CiviEvent は現在の、あるいは将来の公開イベントをブラウザにテーブルとしてレイアウトしたリストページを提供します。このページを次のURLで知らせてください :

en: CiviGrant allows you to input and track grants to Organizations, Individuals or Households. The grantee must first be entered as a contact in CiviCRM. Use <a href='%1'>Find Contacts</a> to see if there's already a record for the grantee. Once you've located or created the contact record, click <strong>View</strong> to go to their summary page, select the <strong>Grants</strong> tab and click <strong>New Grant</strong>.
ja: CiviGrant では、団体、個人、世帯への助成を入力、追跡することができます。被助成者は CiviCRM の連絡先に登録されている必要があります。<a href='%1'>連絡先検索</a> で被助成者のレコードが、既に存在していることを確認してください。連絡先レコードを指定あるいは作成した後、<strong>表示</strong>をクリックして概要ページを表示させ、<strong>助成</strong>タブを選んで<strong>新しい助成</strong>をクリックしてください。

en: CiviGroup Roles Sync
ja: CiviGroup 役割の同期

en: CiviGroup Roles Sync installed. You will need to specify sync rules !1.
ja: CiviGroup 役割の同期 がインストールされました。同期ルール !1 を設定してください。

en: CiviMail Approval Status
ja: CiviMail 承認ステータス

en: CiviMail Component Settings
ja: CiviMail コンポーネントの設定

en: CiviMail Mailer Settings and Optimization
ja: CiviMail メーラ設定と最適化

en: CiviMail Mailings
ja: CiviMail メーリング

en: CiviMail Report: %1
ja: CiviMail レポート : %1

en: CiviMail component
ja: CiviMail コンポーネント

en: CiviMail dedupes e-mail addresses by default
ja: デフォルトで CiviMail はメールアドレスをデータデデュプリケーション

en: CiviMail email messages must include an <strong>opt-out</strong> link ("Opt out via web page"), and the <strong>postal address</strong> of your organization. These elements help reduce the chances of your email being categorized as SPAM. They can be included in the main message body OR in a re-usable <strong>message footer</strong>. Refer to the online documentation for details on how to include required links and contact information as well as sample messages.
ja: CiviMail メールのメッセージには、必ず<strong>メールの拒否</strong>リンク ("ウェブページでのメールの拒否")と、団体の<strong>郵送先住所</strong>が必要になります。これらの要素はあなたのメールが「スパム」と判定されないようにするためのものです。これらの要素は本文、または再利用可能な<strong>メッセージフッタ</strong>に入れることができます。必須要素を追加する方法については、オンラインマニュアルを参照してください。

en: CiviMail mailings must include the sending organization's address. This is done by putting the %1 token in either the body or footer of the mailing. This token may also be used in regular 'Send Email to Contacts' messages and in other Message Templates. The token is replaced by the address entered below when the message is sent.
ja: CiviMail メーリングの送信では、団体の住所が必要です。本文、またはメーリングのいずれかのフッタに %1 トークンを含めてください。このトークンは通常の「連絡先にメーリングを送信」するときのメッセージや他のメッセージテンプレートでも使われます。このトークンはメッセージが送信される際に住所へ変換されます。

en: CiviMail will deliver a copy of the email to each bulk email listed for the contact.
ja: 大量の宛先リストに載っている連絡先に同じバルクメールを送ります.

en: CiviMail will not send an empty mail body, Skipping: %1
ja: 空のメールを CiviMail は送信せずスキップします: %1

en: CiviMail will not send email to a non-existent contact: %1
ja: 存在しない連絡先に CiviMail はメールを送信しません : %1

en: CiviMember Component Settings
ja: CiviMember コンポーネントの設定

en: CiviMember Membership Type and Drupal Role values were not numeric.
ja: CiviMember の会員タイプと Drupal の役割の値が数値ではありません。

en: CiviMember Membership Types or Status Rules have not been configured. Please do so on the "Administer CiviCRM" page.
ja: CiviMember 会員タイプ、またはステータスルールが設定されていません。「CiviCRM の管理」のページで設定してください。

en: CiviMember Memberships and Drupal Roles have been synchronized using available rules. Note: if no association rules exist then synchronization has not been completed.
ja: 設定されたルールで CiviMember 会員と Drupal の役割を同期しました。注意 : 連携ルールが存在しない場合、同期は完了しません。

en: CiviMember Roles Sync
ja: CiviMember 役割の同期

en: CiviMember Status Rules
ja: CiviMember ステータスルール

en: CiviMember allows you to create customized membership types as well as page(s) for online membership sign-up and renewal. Administrators can create or modify Membership Types <a href='%2'>here</a>, and configure Online Contribution Pages which include membership sign-up <a href='%1'>here</a>.
ja: CiviMember ではオンライン会員の加入と更新のほか、カスタム会員タイプを作成することもできます。管理者は<a href='%2'>会員タイプの作成 / 変更</a>ができるほか、会員の加入ページに追加する<a href='%1'>オンライン支援ページ</a>を設定することもできます。

en: CiviMember automatically calculates the current status of each contact's membership based on the status names and rules configured here. The status 'rule' tells CiviMember what status to assign based on the start and end dates of a given membership. For example, the default <strong>Grace</strong> status rule says: 'assign Grace status if the membership period ended sometime within the past month.'
ja: CiviMember はここで設定したステータス名とルールにより、自動的にそれぞれの連絡先の会員のステータスを計算します。ステータスの「ルール」は CiviMember に対し、指定された会員の開始日と終了日を元にどのステータスを割り当てるかを指示します。例えば、デフォルトの<strong>猶予</strong>ステータスルールは次のようになります : 「先月のいつかに会員期間が終了したら猶予ステータスを割り当てる」。

en: Class
ja: 分類

en: Class Name
ja: クラス名

en: Class already exists in Database.
ja: そのクラスは、既にデータベースに存在します。

en: Clean-up Temporary Data and Files
ja: 一時データとファイルを消去

en: Cleanup
ja: クリーンアップ

en: Cleanup case type id data in log table.
ja: ログテーブル内の事例タイプのIDデータをクリーンアップ

en: Clear
ja: クリア

en: Clear all search criteria
ja: すべての検索条件をクリア

en: Clear search
ja: 検索をクリア

en: Cleared all CiviCRM caches (database, menu, templates)
ja: すべての CiviCRM キャッシュ (データベース、メニュー、テンプレート) をクリア

en: Click "Edit Contact" to add more %1 records
ja: %1 のレコードを更に追加するには「連絡先の編集」をクリックしてください

en: Click &quot;%2&quot; below to register your pledge. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
ja: 下の &quot;%2&quot; をクリックしてプレッジを登録してください。自分のアカウントにログインするか、 %1 に連絡すれば、いつでも将来のプレッジ支払いを修正またはキャンセルできます。

en: Click 'Delete' if you want to continue.
ja: 継続する場合は「削除」をクリックしてください。

en: Click 'Import Now' if you are ready to proceed.
ja: 準備ができたら「インポート」をクリックしてください。

en: Click 'Load Saved Field Mapping' if data has been previously imported from the same source. You can then select the saved import mapping setup and load it automatically.
ja: 以前、データを同じソースからインポートした場合は、「保存したフィールドマッピングの読み込み」をクリックしてください。その後、保存されたインポートマッピングを選択し、これを自動読み込みします。

en: Click 'Load Saved Field Mapping' to retrieve an export setup that you have previously saved.
ja: 以前保存したエクスポート設定を読み直すには、「保存したフィールドマッピングを読み込む」をクリックしてください。

en: Click 'Next' when you are ready to Schedule or Send your live mailing (you will still have a chance to confirm or cancel sending this mailing on the next page).
ja: メーリング (次のページでもメーリングを送信するかキャンセルするか選択できます) の配信予定の設定または送信の準備ができたら「次」をクリックしてください。

en: Click 'Update Report'.
ja: 「レポート更新」をクリック。

en: Click 'Upgrade Now' if you are ready to proceed. Otherwise click 'Cancel' to return to the CiviCRM home page.
ja: 準備ができたら「今すぐアップグレード」をクリックしてください。「キャンセル」をクリックすると CiviCRM ホームページに戻ります。

en: Click <a %1>Add Case</a> to add a case record for this contact.
ja: <a %1>事例を追加</a>をクリックしてこの連絡先に事例レコードを追加します。

en: Click <a %1>Add Event Registration</a> to register this contact for an event.
ja: <a %1>イベントの登録を追加</a>をクリックすると、この連絡先をイベントに登録します。

en: Click <a %1>Add Grant</a> to record a Grant for this contact.
ja: この連絡先の助成を記録するには <a %1>助成の追加</a> をクリックしてください。

en: Click <a %1>Add Membership</a> to record a new membership.
ja: 新しい会員を記録する場合は<a %1>会員の追加</a>をクリックしてください。

en: Click <a %1>Add Pledge</a> to record a new pledge received from this contact.
ja: この連絡先から受信した新たなプレッジを記録するため <a %1>プレッジの追加</a> をクリックしてください。

en: Click <a %1>Record Contribution</a> to record a new contribution received from this contact.
ja: <a %1>支援を記録</a>をクリックしてこの連絡先から受け取った新しい支援を記録します。

en: Click <a %1>Submit Credit Card Contribution</a> to process a new contribution on behalf of the contributor using their credit card.
ja: <a %1>クレジットカード支援を送信</a>をクリックして、そのクレジットカードで支援者の代わりに新しい支援を処理します。

en: Click <a %1>Submit Credit Card Event Registration</a> to process a new New Registration on behalf of the participant using their credit card.
ja: 自分のクレジットカードを使用して、参加者に代わって新たな新しい登録を処理するために、 <a %1>クレジットカードのイベント登録を送信をクリック</a>します。

en: Click <a %1>Submit Credit Card Membership</a> to process a Membership on behalf of the member using their credit card.
ja: 自分のクレジットカードを使用してメンバーに代わって会員を処理する場合は、<a %1>クレジットカード会員の送信</a>をクリックしてください。

en: Click <a href='%1'>Add Contacts to %2</a> if you want to add contacts to this group.
ja: <a href='%1'>%2 にメンバーを追加</a>をクリックすると、このグループに新しいメンバーを追加することができます。

en: Click <a href='%1'>Edit Smart Group Search Criteria...</a> to change the search query used for this 'smart' group.
ja: <a href='%1'>スマートサーチ基準の編集...</a>をクリックすると、このスマートグループで使われる検索クエリを変更することができます。

en: Click <a href='%1'>New Contribution Page</a> to create and configure a new online contribution page using the step-by-step wizard.
ja: <a href='%1'>新しい支援ページ</a>では、ステップ バイ ステップのウィザードで新しいオンライン支援のページを作成 / 設定することができます。

en: Click <a id='memQuickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Membership Types below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
ja: 追加された柔軟性と複雑性を伴う価格セットの一部として、以下の会員タイプを設定したい場合は、<a id='memQuickconfig' href='#'>ここを</a>クリックしてください。

en: Click <a id='quickconfig' href='#'>here</a> if you want to configure the Regular Fees below as part of a Price Set, with the added flexibility and complexity that entails.
ja: 価格セットの一部に標準料金を設定する時、さらに柔軟な設定ができるようにするには、<a id = 'quickconfig' href='#'>ここをクリック</a>してください。

en: Click <strong>Advanced Search</strong> to search by address, demographics, custom fields, notes, and/or relationships. If you are using CiviContribute, CiviEvent or CiviMember - you can also search based on information stored by these components. For example - you can find all contacts who live in a specific city AND have contributed at least %1 within the past 6 months.
ja: <strong>高度な検索</strong>で、住所、属性情報、カスタムフィールド、特記事項、関係などを検索できます。CiviContribute を使用している場合は、CiviEvent や CiviMember - これらのコンポーネントが保存した情報を元に検索することができます。例えば、ある市に居住し、かつ、過去6か月のうちに最低 %1 を支援したすべての連絡先を検索することができます。

en: Click <strong>Configure</strong> to view and modify settings, amounts, and text for existing pages.
ja: <strong>設定</strong>をクリックすると既存のページの設定や金額、テキストなどを変更することができます。

en: Click <strong>Continue Later</strong> if you're not ready to schedule or send this Mass SMS.
ja: この一斉SMSの送信予約をする準備ができていない場合は<strong>後で継続</strong>をクリックしてください。

en: Click <strong>Continue Later</strong> if you're not ready to schedule or send this mailing. Click the <strong>Continue</strong> link from Unscheduled and Draft Mailings when you are ready to schedule or send it.
ja: 送信予約や送信の準備ができていないメーリングは<strong>後で続ける</strong>をクリックします。送信予約や送信の準備が完了したら、原稿と配信未設定のメーリングのメニューで<strong>継続</strong>をクリックしてください。

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related activity records (groups, contributions, memberships, etc.).
ja: <strong>マージ</strong>をクリックすると、左側の重複連絡先を主な連絡先にデータを移動します。連絡先データ (住所、電話、メールなど) に加え、関連するアクティビティレコード (グループ、支援、会員など) のすべて、あるいは一部を選択することができます。

en: Click <strong>Merge</strong> to move data from the Duplicate Contact on the left into the Main Contact. In addition to the contact data (address, phone, email...), you may choose to move all or some of the related records (groups, activities, tags, etc.).
ja: 左側の重複連絡先を主な連絡先に移動するには、<strong>マージ</strong> をクリックします。連絡先データ (住所、電話、メール等) に加えて関連するレコード (グループ、アクティビティ、タグ等) の移動を選択することができます。

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save any changes to your settings, and preview the widget again on this page.
ja: <strong>保存してプレビュー</strong>をクリックすると、設定した内容をすべて保存し、このページのウィジェットをプレビューすることができます。

en: Click <strong>Save & Preview</strong> to save your settings and preview the widget on this page.
ja: <strong>保存してプレビュー</strong>をクリックして設定した内容を保存すると、このページでウィジェットを表示します。

en: Click <strong>Select fields for export</strong> and then <strong>Continue</strong> to choose a subset of fields for export. This option allows you to export multiple specific locations (Home, Work, etc.) as well as custom data. You can also save your selections as a 'field mapping' so you can use it again later.
ja: <strong>エクスポートするフィールドを選択</strong>をクリックして<strong>継続</strong>をクリックすると、エクスポートするフィールドのサブセットの選択になります。このオプションは複数の指定した場所 (自宅、職場など) も、カスタムデータもエクスポートすることができます。後で使用するために選択したものを「フィールドマッピング」として保存することもできます。

en: Click <strong>Select more fields...</strong> if you want to export more fields than are initially displayed in the table.
ja: このテーブルに最初に表示されている以上のフィールドをエクスポートするには、<strong>フィールドをさらに選択...</strong>をクリックしてください。

en: Click <strong>Submit Mailing</strong> to add this mailing to the mailing queue. An automated task which runs periodically on your server processes mailings in the queue, and starts actually sending out your mail.
ja: <strong>メーリングの送信</strong>をクリックすると、このメーリングを送信待ちリストに追加します。指定された時刻になるとサーバで定期的に実行される自動タスクが送信待ちリスト内のメーリングを送信します。

en: Click <strong>Submit Mass SMS/strong> to add this to the Mass SMS mailing queue. An automated task which runs periodically on your server processes mailings in the queue, and starts actually sending out your Mass SMS.
ja: <strong>一斉SMS送信</strong>をクリックすると、これを一斉SMSメーリングキューに登録します。定期的に実行される自動タスクがメーリングキューに入っているプロセスを処理し、一斉SMSの送信を実行します。

en: Click <strong>Test-drive</strong> to try out the page in <strong>test mode</strong>. This allows you to go through the full contribution process using a dummy credit card on a test server.
ja: <strong>テストモード</strong>のページを確認するには<strong>テストドライブ</strong>をクリックしてください。テストサーバのダミークレジットカードを使って完全な支援プロセスを試すことができます。

en: Click <strong>Update Participant(s)</strong> below to save all your changes.
ja: すべての変更を保存するには以下の <strong>参加者更新</strong> をクリックしてください。

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed.
ja: 必要であれば、<strong>回答記録</strong>のボタンをクリックして回答者の回答を更新できます。

en: Click <strong>record response</strong> button to update values for each respondent as needed. <br />Click <strong>Release Respondents >></strong> button below to release any respondents for whom you haven't recorded a response. <br />Click <strong>Reserve More Respondents >></strong> button if you need to get more respondents to interview.
ja: 必要であれば <strong>回答を記録</strong> ボタンをクリックして各応答者のデータを更新してください。<br />下の <strong>回答者の解除 >></strong> ボタンをクリックすると、回答を記録しなかった回答者を解除することができます。<br />さらに面接調査が必要であれば、<strong>さらに回答者を予約 >></strong> ボタンをクリックしてください。

en: Click Count
ja: クリック回数

en: Click Delete to move this &quot;%1&quot; activity to the Trash.
ja: この &quot;%1&quot; アクティビティをゴミ箱に移動するには、「削除」をクリックしてください。

en: Click Delete to move this case and all associated activities to the Trash.
ja: 削除をクリックすると、この事例とこれに付属するすべての関連のアクティビティがゴミ箱に移動します。

en: Click OK to override and update expected values.
ja: 更新の期待値と上書きするには「OK」をクリックしてください。

en: Click OK to save this Pledge record AND send an acknowledgment to %1 now.
ja: このプレッジレコードを保存して今すぐ %1 に確認応答を送信するには、OKをクリックしてください。

en: Click OK to save this contribution record AND send a receipt to the contributor now
ja: OK をクリックしてこの支援レコードを保存し、支援者に受領書を今すぐ送る。

en: Click OK to save this payment record AND send a receipt to the contributor now
ja: この支払いレコードを保存し、現在の支援者に受領書を送信するため OK をクリックしてください。

en: Click Restore to retrieve this &quot;%1&quot; activity from the Trash.
ja: この &quot;%1&quot; アクティビティをゴミ箱から戻すすには、「復元」をクリックしてください。

en: Click Restore to retrieve this case and all associated activities from the Trash.
ja: 復元をクリックすると、ゴミ箱の中からこの事例とこれに付属するすべてのアクティビティを元に戻すことができます。

en: Click Throughs
ja: クリック追跡

en: Click Validate & Process below when you've entered all items for the batch. You can also Save & Continue Later at any time.
ja: このバッチの全項目に入力して、下の「確認してバッチを処理」をクリックしてください。あるいは、後で「保存して継続」することもできます。

en: Click Validate & Process below when you've entered all items for the batch. You can also Save & Continue Later at any time. Go to Administer > Customize Data and Screens > Profiles > Reserved Profiles > to add, remove or change the order of columns.
ja: バッチすべての項目を入力した場合は、以下の検証と処理をクリックしてください。また、保存していつでも後で継続することができます。管理に移動 > カスタムデータと画面 > プロファイル > 予約プロファイル > 追加する場合は、削除またはカラムの順序を変更します。

en: Click arrow to view pledge payments.
ja: プレッジの支払い表示する場合は、矢印をクリックしてください。

en: Click here for new profile
ja: クリックして新しいプロファイル

en: Click here to configure the panes.
ja: クリックして画面を設定してください。

en: Click here to copy the value in row one to ALL rows.
ja: ここをクリックして行1から %1 をすべての行にコピー

en: Click here to do this for a different person.
ja: 別の人にこれを行うには、ここをクリックしてください。

en: Click here to register a different person for this event.
ja: ここをクリックしてこのイベントに別の参加者を登録する。

en: Click here to return to editing the street address as a single field. Addresses which don't fit the expected format for address elements can still be saved by entering them in the single 'Street Address' field.
ja: ここをクリックすると町名 / 番地を単一のフィールドとして編集するページに戻ります。住所の要素が望ましくない形式であれば、単一の「町名 / 番地」フィールドに保存されます。

en: Click on each included link to make sure they go to the expected web pages.
ja: 本文内のリンクをクリックして目的のページが表示されることを確認してください。

en: Click on the activity subject for more information.
ja: 詳細はアクティビティの件名をクリックしてください。

en: Click on the event name for more information.
ja: 詳しい情報はイベント名をクリックしてください。

en: Click or paste this link into your browser
ja: このリンクをクリックするか、ブラウザに貼り付けてください

en: Click or paste this link into your browser and follow the prompts
ja: このリンクをクリックするか、ブラウザに貼り付け、表示された指示にしたがってください

en: Click or paste this link into your browser to go to your page
ja: このリンクをクリックするか、ブラウザに貼り付けて自分のページに進んでください。

en: Click the "Confirm Registration" button to begin, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
ja: 「登録の確認」をクリックして開始します。あるいはこのイベントに参加しないのであれば「登録のキャンセル」をクリックしてください。

en: Click the "Confirm Registration" button to complete your registration in %1, or click "Cancel Registration" if you are no longer interested in attending this event.
ja: %1 の「登録の確認」をクリックして登録を完了してください。あるいはこのイベントに参加しないのであれば「登録のキャンセル」をクリックしてください。

en: Click the 'Continue' action to resume working on it.
ja: 「継続」をクリックすると、作業を再開することができます。

en: Click the <strong>%1</strong> button to checkout to Google, where you will select your payment method and complete the registration.
ja: <strong>%1</strong>ボタンをクリックすると、支払い方法を選んで登録を完了した Google からチェックアウトします。

en: Click the <strong>%2</strong> button to go to %1, where you will select your payment method and complete the contribution.
ja: <strong>%2</strong>ボタンをクリックすると %1 に移動します。ここでは支払い方法を選択し、支援を完了させてください。

en: Click the <strong>Continue</strong> button to checkout to %1, where you will select your payment method and complete the registration.
ja: 支払い方法を選択して<strong>%1</strong>ボタンをクリックすると、登録を完了した %1 からチェックアウトします。

en: Click the <strong>Google Checkout</strong> button to checkout to Google, where you will select your payment method and complete the contribution.
ja: 支払い方法を選択して支援を完了する場合は <strong>Google Checkout</strong>ボタンをクリックして、 Google からチェックアウトしてください。

en: Click the Google Checkout button to continue.
ja: 続けるには Google チェックアウトボタンをクリックしてください。

en: Click the PayPal button to continue.
ja: 続けるには PayPal ボタンをクリックしてください。

en: Click the button below to cancel this commitment and stop future transactions. This does not affect contributions which have already been completed.
ja: 今回の申し込みをキャンセルし、今後の支払いを停止するには、下のボタンをクリックしてください。 この捜査は、既に完了した支援には影響しません。

en: Click this button if you want to view and or modify the search criteria used to define the members of this smart group.
ja: このボタンをクリックすると、このスマートグループのメンバーを決定するための検索基準を表示、または変更することができます。

en: Click this link
ja: このリンクをクリック

en: Click this link and follow the prompts
ja: このリンクをクリックして指示に従ってください

en: Click through Rate
ja: クリックスルー率

en: Click through URL
ja: クリック追跡

en: Click to Open Rate
ja: クリック開封率

en: Click to copy %1 from row one to all rows.
ja: クリックすると行1から %1 をすべての行にコピーできます。

en: Click to edit
ja: 編集するにはクリック

en: Click-Throughs
ja: クリック数

en: Click-through Summary
ja: クリックスルーの概要

en: Click-throughs
ja: URLクリック数

en: Clicked
ja: クリック数

en: Clicks
ja: クリック回数

en: Clicks: %1
ja: クリック数 : %1

en: Client
ja: クライアント

en: Client Name
ja: クライアント名

en: Client Name or Email
ja: クライアントの名前またはメール

en: Client Relationship
ja: クライアント関係

en: Client contact does not exist: %1
ja: クライアントの連絡先が存在しません : %1

en: Clients:
ja: クライアント :

en: Close
ja: 閉じる

en: Close & Export Batch
ja: 閉じてバッチをエクスポート

en: Close All
ja: すべて閉じる

en: Close Batch
ja: 終了済バッチ

en: Closed
ja: 終了済

en: Code
ja: コード

en: Code Docs
ja: コードの説明

en: Collapse Custom Group?
ja: カスタムグループを折りたたみますか？

en: Collapse Group Display
ja: グループの表示を折りたたむ

en: Collapse all tabs
ja: すべてのタブを閉じる

en: Collapse or expand
ja: 折りたたみまたは展開する

en: Collapse this set in Advanced Search
ja: 高度検索でこのグループを折りたたむ

en: Collapse this set on initial display
ja: 初期表示でこのグループを折りたたむ

en: Collapsed on Page
ja: ページでの折りたたみ

en: Collapsed on Search
ja: 検索での折りたたみ

en: Color About Link
ja: 紹介リンクの色

en: Color Bar
ja: バーの色

en: Color Bg
ja: 背景の色

en: Color Button
ja: ボタンの色

en: Color Homepage Link
ja: ホームページへのリンクの色

en: Color Main
ja: メインの色

en: Color Main Bg
ja: メイン背景の色

en: Color Main Text
ja: メインテキストの色

en: Color Title
ja: タイトルの色

en: Column
ja: カラム

en: Column Headers
ja: 列ヘッダ

en: Column Names
ja: カラム名

en: Column No
ja: カラム番号

en: Column Number
ja: カラム番号

en: Columns
ja: カラム

en: Comma-Separated Values (CSV)
ja: カンマ区切り形式 (CSV)

en: Command
ja: コマンド

en: Command parameters
ja: コマンドパラメータ

en: Command/Parameters
ja: コマンド / パラメータ

en: Comment
ja: コメント

en: Comments
ja: コメント

en: Committed Amount
ja: 支払い総額

en: Commonly Used Specifiers
ja: よく使われる指定子

en: Communication Preferences
ja: 通信の環境設定

en: Communication Style
ja: 通信スタイル

en: Communications
ja: 通信方法

en: Company
ja: 会社

en: Compatible with
ja: 協働者

en: Complete
ja: 完了

en: Complete Date
ja: 完全な年月日

en: Complete Date and Time
ja: 完全な年月日と時刻

en: Complete Description
ja: 完全な説明文

en: Complete OR Partial Email
ja: 完全または部分的なメールアドレス

en: Complete OR Partial Name
ja: 完全または部分的な連絡先名

en: Complete OR partial Contribution Page title.
ja: 完全または部分的な支援ページのタイトル。

en: Complete OR partial Event name.
ja: 完全または部分的なイベント名になります。

en: Complete OR partial batch name.
ja: バッチの完全な名前または名前の一部

en: Complete OR partial contact name.
ja: 完全または部分的な連絡先名

en: Complete OR partial creator name.
ja: 完全または部分的な作成者名です。

en: Complete OR partial group name.
ja: 完全または一部のグループ名です。

en: Complete Transaction
ja: 取引完了

en: Complete URL for icon accessible from an external location:
ja: 外部からアクセスできるアイコンの完全なURL :

en: Complete all required fields first
ja: 最初に必要フィールドをすべて入力してください。

en: Complete street address(es) have been saved. However we were unable to split the address in the %1 address block(s) into address elements (street number, street name, street unit) due to an unrecognized address format. You can set the address elements manually by clicking 'Edit Address Elements' next to the Street Address field while in edit mode.
ja: 完全な町名 / 番地を保存しました。ただし、住所のフォーマットが期待されるフォーマットではないため、%1 の住所ブロックの住所を番地の要素 (町名、番地、ビル名) に分割できませんでした。編集モードで「町名 / 番地」フィールドの横にある「住所の要素を編集」をクリックすると、これらの住所の要素を手動で設定することができます。

en: Complete?
ja: 完了ですか？

en: Completed
ja: 完了

en: Completed Date
ja: 完全な年月日

en: Completed at
ja: 完了

en: Completed mailing
ja: 完了したメーリング

en: Component Name
ja: コンポーネント名

en: Component Type
ja: コンポーネントタイプ

en: Component is invalid
ja: コンポーネントが正しくありません

en: Component name
ja: コンポーネント名

en: Components
ja: コンポーネント

en: Compose
ja: 構成

en: Compose (A)
ja: 構成 (A)

en: Compose (B)
ja: 構成 (B)

en: Compose On-screen
ja: 画面上で文章を入力

en: Conference
ja: 会議

en: Conference Slot
ja: 会議スロットラベル

en: Conference Slots
ja: 会議スロット

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration Checklist
ja: 設定チェックリスト

en: Configuration file could not be retrieved for case type = '%1' %2.
ja: 次の事例タイプの設定ファイルが読めません。事例タイプ = '%1' %2

en: Configure
ja: 設定

en: Configure CKEditor
ja: CKEditorの設定

en: Configure Contact Search behavior.
ja: 連絡先検索の動作を設定します。

en: Configure Event
ja: イベントの設定

en: Configure Page - %1
ja: ページの設定 - %1

en: Configure Survey
ja: 調査の設定

en: Configure Survey - %1
ja: 調査の設定 - %1

en: Configure Widget
ja: ウィジェットの設定

en: Configure Your Dashboard
ja: 自分のダッシュボードを設定

en: Configure a mapping provider (e.g. Google or Yahoo) to display maps for contact addresses and event locations.
ja: 連絡先の住所とイベント会場をマップに表示するためのマッププロバイダ (例 : Google や Yahoo など) を設定してください。

en: Configure custom fields to collect and store custom data which is not included in the standard CiviCRM forms.
ja: 必要なデータを記録するために、CiviCRM 標準の入力フォームにないカスタムフィールドを設定してください。

en: Configure directories in your file system for temporary uploads, images, custom files and custom templates.
ja: ファイルシステム上で、一時的なアップロード、画像、カスタムファイル、カスタムテンプレートを保存するディレクトリを設定します。

en: Configure how many events should be shown on the dashboard. This overrides the default value of 10 entries.
ja: ダッシュボード上に表示させたい多数のイベントを設定します。これは、10個のデフォルトエントリの値を上書きします。

en: Configure input and display formats for Date fields.
ja: 日付フィールドの入力と表示形式を設定します。

en: Configure mailing labels for your site using tokens, which are replaced by contact field values when the labels are generated. Place your cursor within the Mailing Labels box where you want to the token to be inserted. Then click the "Insert Tokens" link to see a list of available tokens (including custom fields). Insert the token by clicking the desired token name.
ja: トークンを使ってメーリングラベルを設定します。トークンはメーリングラベルを生成するときに連絡先フィールドの値に置き換えられます。トークンを挿入するメーリングラベルのボックス内にカーソルを移動してください。「トークンを挿入」のリンクをクリックすると、使用可能なトークン (カスタムフィールドを含む) のリストを参照することができます。挿入するトークンの名前をクリックすると、トークンが挿入されます。

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>.
ja: <a href="%1">予定の事前通知</a>使用して、会員の更新通知を設定してください。

en: Configure membership renewal reminders using <a href="%1">Schedule Reminders</a>. If you have previously configured renewal reminder templates, you can re-use them with your new scheduled reminders.
ja: <a href="%1">予定の事前通知</a>を使用して、会員の更新の通知を設定してください。以前に事前通知のテンプレート更新を設定している場合、あなたは新しい予定された事前通知でそれらを再利用することができます。

en: Configure screen and form elements for Viewing Contacts, Editing Contacts, Advanced Search, Contact Dashboard and WYSIWYG Editor.
ja: 連絡先の表示、連絡先の編集、高度な検索、連絡先ダッシュボード、WYSIWYGエディタについて、画面と入力ページの項目を設定してください。

en: Configure this dashlet
ja: このダッシュレットを設定

en: Configure this event
ja: このイベントの設定

en: Configure this event.
ja: このイベントを設定

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records.
ja: 「疑わしい」重複連絡先レコードを検索する際に、評価するフィールドを 5 つまで設定できます。

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records. For each field, set a numeric <strong>Weight</strong> which determines the relative importance of a match on that field.
ja: 重複連絡先レコードの「疑い」を検索するときに評価するフィールドを 5 つまで設定できます。そのフィールドの相対的な重要性を示すために、各フィールドには、数値の<strong>優先度</strong>をつけられます。

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm %1
ja: %1 確認

en: Confirm Action
ja: 承認操作

en: Confirm Changes
ja: 変更の確認

en: Confirm Contribution
ja: 支援の確認

en: Confirm Custom Group Delete
ja: カスタムグループの削除を確認

en: Confirm From Email
ja: 差出人のメールを確認

en: Confirm From Name
ja: 差出人の名前を確認

en: Confirm Group Delete
ja: グループ削除の確認

en: Confirm Password
ja: パスワードの確認

en: Confirm Price Field Delete
ja: 価格フィールドの削除確認

en: Confirm Registration
ja: 登録確認

en: Confirm Text
ja: 確認のテキスト

en: Confirm Timestamp
ja: タイムスタンプの確認

en: Confirm Your Registration
ja: 自分の登録を確認

en: Confirm Your Registration Information
ja: 登録情報を確認

en: Confirm civicrm_report_instance sql table for upgrades
ja: アップグレードのための civicrm_report_instance SQLテーブルを確認

en: Confirm your registration for %1
ja: %1 の登録を確認

en: Confirm your registration for %1.
ja: %1 の登録内容を確認してください。

en: Confirmation Email
ja: 確認メール

en: Confirmation Email Text
ja: 確認メールのテキスト

en: Confirmation Message
ja: 確認メッセージ

en: Confirmation Page?
ja: 確認ページですか？

en: Confirmation Screen
ja: 確認画面

en: Confirmation Title
ja: 確認のタイトル

en: Confirmed Open Rate
ja: 確認開封率

en: Conflict
ja: 競合

en: Conflicting Rows
ja: 競合する行

en: Conflicting Rows (skipped)
ja: 競合する行 (スキップ)

en: Congratulations! Your upgrade was successful!
ja: おめでとうございます！アップグレードに成功しました！

en: Connect
ja: 接続

en: Connected Repeating Events
ja: 接続された定期的イベント

en: Connecting...
ja: 接続中...

en: Connection Error
ja: 接続エラー

en: Consider cancelling the pledge instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. To set the pledge status to Cancelled and cancel any not-yet-paid pledge payments, first click Cancel on this form. Then click the more &gt; link from the pledge listing, and select the Cancel action.
ja: 監査の記録を残し、支払いデータの消失を避けたい場合は、プレッジのキャンセルを検討してください。プレッジのステータスを「キャンセル済」にしてまだ支払われていないプレッジの支払いをキャンセルするには、まず、このフォームで「取消し」をクリックします。続いてプレッジリストで 詳細 &gt; リンクをクリックして、キャンセルを選択してください。

en: Consider modifying the membership status instead if you want to maintain an audit trail and avoid losing payment data. You can set the status to Cancelled by editing the membership and clicking the Status Override checkbox.
ja: 監査記録の保守をすることにより支払いデータが失われることを防ぎたい場合、会員のステータスを修正することもできます。会員を編集して、ステータスをキャンセル済に変更し、ステータス上書きのチェックボックスをクリックします。

en: Const Id
ja: 構成員ID

en: Constituent Engagement
ja: 構成員の関与

en: Constituent Name
ja: 構成員名

en: Constituent Relationship Management (CiviCRM !1). Allows sites to manage contacts, relationships and groups, and track contact activities, contributions, memberships and events. For more information please refer to the <a href="!2">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
ja: Constituent Relationship Management (CiviCRM !1) 人材やグループの管理を支援するともに、アクティビティ、支援、メンバーシップ、イベントの継続を支援します。さらに詳しい情報は、<a href="!2">CiviCRM ウェブサイト</a>にてプロジェクト紹介、文書、サポート情報などを入手できます。

en: Constituent Report (Detail)
ja: 構成員レポート (詳細)

en: Constituent Report (Summary)
ja: 構成員レポート (概要)

en: Constituent Type
ja: 構成タイプ

en: Contact
ja: 連絡先

en: Contact %%StatusMessage%%
ja: 連絡先 %%StatusMessage%%

en: Contact 1
ja: 連絡先 1

en: Contact 2 (Duplicate)
ja: 連絡先 2 (重複)

en: Contact A
ja: 連絡先 A

en: Contact A has Permission Over Contact B
ja: 連絡先 Aは連絡先 B以上の権限を持っています

en: Contact Activities
ja: アクティビティの連絡先

en: Contact Address Fields - Selection Values
ja: 連絡先住所フィールド - 選択される値

en: Contact B
ja: 連絡先 B

en: Contact B has Permission Over Contact A
ja: 連絡先 Bは連絡先 A以上の権限を持っています

en: Contact Dashboard
ja: 連絡先ダッシュボード

en: Contact Date Reminder Options
ja: 事前通知オプションの連絡日

en: Contact Demographics Report
ja: 連絡先属性情報レポート

en: Contact Details
ja: 連絡先の詳細

en: Contact Edit Options
ja: 連絡先編集オプション

en: Contact Edit URL
ja: 連絡先編集URL

en: Contact Email
ja: 連絡先メール

en: Contact Group
ja: 連絡先グループ

en: Contact Group Status
ja: 連絡先グループのステータス

en: Contact Hash
ja: 連絡先ハッシュ

en: Contact ID
ja: 連絡先ID

en: Contact ID %1 %2
ja: 連絡先ID %1 %2

en: Contact ID %1 has been deleted.
ja: 連絡先ID %1 を削除しました。

en: Contact ID %1 has been merged and deleted.
ja: 連絡先ID %1 がマージされ、削除されました。

en: Contact ID %1 is a match for %2 user %3 but has already been matched to %4
ja: 連絡先ID %1 は %2 ユーザ %3 に一致しましたが、 %4 にも一致しています。

en: Contact ID (match to contact)
ja: 連絡先ID (連絡先に一致)

en: Contact ID A
ja: 連絡先ID A

en: Contact ID B
ja: 連絡先ID B

en: Contact Image
ja: 連絡先の画像

en: Contact Info
ja: 連絡先情報

en: Contact Information
ja: 連絡先の情報

en: Contact Job title
ja: 職業の連絡先

en: Contact Logging Report (Detail)
ja: 連絡先ログレポート (詳細)

en: Contact Logging Report (Summary)
ja: 連絡先ログレポート (概要)

en: Contact Merged
ja: 連絡先のマージ

en: Contact Multi Records %%StatusMessage%%
ja: 連絡先のマルチレコード %%StatusMessage%%

en: Contact Name
ja: 連絡先名

en: Contact Notes
ja: 連絡先についての備考

en: Contact Page
ja: 連絡先ページ

en: Contact Phone
ja: 連絡先電話

en: Contact Prefix
ja: 連絡先のプレフィックス

en: Contact Profile
ja: 連絡先プロファイル

en: Contact Records for Contributors
ja: 支援者の連絡先レコード

en: Contact Records for Event Participants
ja: イベント参加者のための連絡先レコード

en: Contact Records for Members
ja: メンバーの連絡先レコード

en: Contact Reference
ja: 連絡先参照

en: Contact Reference Autocomplete Options
ja: 連絡先のオートコンプリートオプション

en: Contact Reference Options
ja: 連絡先の参照オプション

en: Contact Relationships
ja: 連絡先の関係

en: Contact Saved
ja: 連絡先の保存

en: Contact Search
ja: 連絡先の検索

en: Contact Smart Group View Options
ja: スマートグループの連絡先オプションを表示

en: Contact Source
ja: 連絡先ソース

en: Contact Status
ja: 連絡先のステータス

en: Contact Sub Type
ja: 連絡先サブタイプ

en: Contact Subtype
ja: 連絡先サブタイプ

en: Contact Subtype %1
ja: 連絡先のサブタイプ %1

en: Contact Subtype (Contact A)
ja: 連絡先サブタイプ (連絡先 A)

en: Contact Subtype (Contact B)
ja: 連絡先サブタイプ (連絡先 B)

en: Contact Subtype A
ja: 連絡先サブタイプ A

en: Contact Subtype B
ja: 連絡先サブタイプ B

en: Contact Subtype field of 1 contact has not been updated. | Contact Subtype field of %count contacts has not been updated.
ja[0]: %count の連絡先で連絡先のサブタイプフィールドは更新されていません。

en: Contact Suffix
ja: 連絡先のサフィックス

en: Contact Summary
ja: 連絡先概要

en: Contact Summary:
ja: 連絡先の概要 :

en: Contact Tags
ja: 連絡先タグ

en: Contact Type
ja: 連絡先タイプ

en: Contact Type (Contact A)
ja: 連絡先タイプ (連絡先 A)

en: Contact Type (Contact B)
ja: 連絡先タイプ (連絡先 B)

en: Contact Type A
ja: 連絡先タイプ A

en: Contact Type B
ja: 連絡先タイプ B

en: Contact Type Description
ja: 連絡先タイプの説明

en: Contact Type ID
ja: 連絡先タイプのID

en: Contact Type Icon
ja: 連絡先タイプのアイコン

en: Contact Type Image URL
ja: 連絡先タイプの画像URL

en: Contact Type Is Active?
ja: 連絡先タイプは有効ですか？

en: Contact Type Label
ja: 連絡先タイプのラベル

en: Contact Type Mismatch
ja: 一致しない連絡先タイプ

en: Contact Type Parent
ja: 連絡先タイプの親

en: Contact Type for Contact A
ja: 連絡先 Aの連絡先タイプ

en: Contact Type for Contact B
ja: 連絡先 Bの連絡先タイプ

en: Contact Type is Reserved?
ja: 連絡先タイプは予約されていますか？

en: Contact Type(s)
ja: 連絡先タイプ

en: Contact Type: %1
ja: 連絡先タイプ : %1

en: Contact Types
ja: 連絡先タイプ

en: Contact View Options
ja: 連絡先表示オプション

en: Contact and Campaign
ja: 連絡先とキャンペーン

en: Contact and Financial Type
ja: 連絡先と金融タイプ

en: Contact and Recurring
ja: 連絡先と定期

en: Contact has been added to '%1'.
ja: 連絡先「%1」に追加されました。

en: Contact has been created
ja: 連絡先を作成しました

en: Contact has been deleted
ja: 連絡先を削除しました

en: Contact has been updated
ja: 連絡先を更新しました

en: Contact has been viewed
ja: 連絡先を表示しました

en: Contact id is not valid
ja: 連絡先ID が有効ではありません

en: Contact identifier from external system
ja: 外部システムからの連絡先識別子

en: Contact image deleted successfully
ja: 連絡先の画像を正常に削除しました

en: Contact is Deceased
ja: 連絡先は故人です

en: Contact is in Trash
ja: ゴミ箱内の連絡先

en: Contact listings.
ja: 連絡先リスト

en: Contact modification report for the logging infrastructure (detail).
ja: ロギング環境用の連絡先変更レポート (詳細)

en: Contact modification report for the logging infrastructure (summary).
ja: ロギング環境用の連絡先変更レポート (概要)

en: Contact type
ja: 連絡先タイプ

en: Contact type names should not use reserved keywords.
ja: 連絡先の名前に予約されたキーワードは使用できません。

en: Contact us for information about contributions prior to those listed above.
ja: 上記については支援の前にお問い合わせください。

en: Contact who should be added to the group
ja: このグループに追加する連絡先

en: Contact who should be removed from the group
ja: このグループから削除する必要がある連絡先

en: Contact will be added to selected group.
ja: 選択したグループに連絡先が追加されます。

en: Contact will be removed from selected group.
ja: 選択したグループから連絡先が削除されます

en: Contact with no email must have a name.
ja: メールのない連絡先は名前を持っている必要があります。

en: Contact with no name must have an email.
ja: 名前のない連絡先はメールを持っている必要があります。

en: Contact your site administrator for help creating reports.
ja: レポートの作成については、サイト管理者に連絡してください。

en: Contact your site administrator if you need to use a "FROM" Email Address which is not in the dropdown list.
ja: ドロップダウンリストにない差出人メールアドレスを使用したい場合は、サイト管理者にお問い合わせください。

en: Contact your site administrator if you need to use a SMS Provider which is not in the dropdown list.
ja: ドロップダウンリストにないSMSプロバイダを使用する場合は、サイト管理者に連絡してください。

en: Contact's Gender
ja: 連絡先の性別

en: Contact's Groups
ja: 連絡先グループ

en: Contact's first name.
ja: 連絡先のファーストネーム

en: Contact's last name.
ja: 連絡先のラストネーム

en: Contact's middle name.
ja: 連絡先のミドルネーム

en: Contact(s)
ja: 連絡先

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Contacts %%StatusMessage%%
ja: 連絡先 %%StatusMessage%%

en: Contacts AND Cases
ja: 連絡先と事例

en: Contacts Added
ja: 連絡先を追加

en: Contacts Merged
ja: マージされた連絡先

en: Contacts created on this site are added to this group
ja: このサイトで作成された連絡先は、このグループに追加されます

en: Contacts in Group: %1
ja: グループに含まれる連絡先 : %1

en: Contacts in the <strong>%1</strong> group are listed below.
ja: グループ <strong>%1</strong> 内の連絡先は以下のとおりです。

en: Contacts in this Group
ja: このグループ内の連絡先

en: Contacts in this group are assigned Administrator role permissions.
ja: このグループの連絡先は管理者の役割権限が割り当てられます。

en: Contacts with 'Do not SMS' will be excluded from receiving Bulk SMS messages, and the Send SMS activity will be disabled.
ja: 連絡先は「SMSの拒否」で SMSのバルクメッセージを受信する対象から除外され、SMSの送信アクティビティも無効になります。

en: Contacts with 'Do not email' will be excluded from receiving CiviMail mailings, and the Send Email activity will be disabled for them. However they will still receive email for contribution receipts and event registration confirmations.
ja: 連絡先は「メールの拒否」で CiviMail メールリングを受信する対象から除外され、メールの送信アクティビティも無効になります。しかし、支援の受領書やイベントの登録確認のメールは届きます。

en: Contacts with 'Do not mail' will be excluded when mailing labels are created.
ja: メーリングラベルを作成する際に「メーリングの拒否」と連絡先が除外されます。

en: Contacts with a Relationship Type of:
ja: 関係タイプ付き連絡先 :

en: Contacts with any of the checked privacy options are EXCLUDED from your search results by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone', and search for contacts with an address in a specific city - then contacts in that city who have 'Do not phone' selected as a privacy option will be excluded from the search results.
ja: プライバシーオプションのどれかがチェックされた連絡先は、デフォルトで検索結果から「除外」されます。例えば : 「電話の拒否」を選択してその連絡先を住所の何かで検索した場合、プライバシーオプションに「電話の拒否」をチェックした連絡先はその結果の表示から除外されます。

en: Contains
ja: 次を含む

en: Content
ja: 内容

en: Content / Components
ja: 内容 / コンポーネント

en: Content and format for mailing labels.
ja: メーリングラベルの内容とフォーマット

en: Contents of the Return-Path header.
ja: Return-Path ヘッダの内容になります。

en: Context
ja: 前後関係

en: Context:
ja: 文脈 :

en: Continue
ja: 継続

en: Continue Later
ja: 後で継続

en: Continue Mailing
ja: メーリングを続ける

en: Contribute
ja: 支援

en: Contribute %1 Instead
ja: 代わりに %1 支援

en: Contribute Logging Report (Detail)
ja: 支援ログレポート (詳細)

en: Contribute Logging Report (Summary)
ja: 支援ログレポート (概要)

en: Contribute Now
ja: 今すぐ支援

en: Contribute modification report for the logging infrastructure (detail).
ja: ロギング環境用の支援変更レポート (詳細)

en: Contribute modification report for the logging infrastructure (summary).
ja: ロギング環境用の支援変更レポート (概要)

en: Contribute!
ja: ご支援を！

en: Contributer Profiles
ja: 支援プロファイル

en: Contribution
ja: 支援

en: Contribution #
ja: 支援 #

en: Contribution %%StatusMessage%%
ja: 支援 %%StatusMessage%%

en: Contribution Address
ja: 支援の住所

en: Contribution Aggregate
ja: 支援額

en: Contribution Aggregate by Relationship
ja: 関係別に支援を集計

en: Contribution Amount
ja: 支援額

en: Contribution Amount Stats
ja: 支援金額の統計

en: Contribution Amounts
ja: 支援金額

en: Contribution Amounts Label
ja: 支援額のラベル

en: Contribution Amounts section enabled
ja: 支援金額セクションを有効

en: Contribution Avg
ja: 支援の平均

en: Contribution Bulk Entry
ja: 支援のバルクエントリ

en: Contribution Campaign
ja: 支援キャンペーン

en: Contribution Cancel Date
ja: 支援キャンセル日付

en: Contribution Cancel Reason
ja: 支援キャンセルの理由

en: Contribution Count
ja: 支援数

en: Contribution Currency
ja: 支援の通貨

en: Contribution Dashboard
ja: 支援ダッシュボード

en: Contribution Date From
ja: 支援日から

en: Contribution Dates
ja: 支援日付

en: Contribution Detail Report
ja: 支援詳細レポート

en: Contribution Grouping
ja: 支援のグループ化

en: Contribution Honor Roll
ja: 支援の表彰ロール

en: Contribution ID
ja: 支援ID

en: Contribution Information
ja: 支援の情報

en: Contribution Invoice
ja: 支援の請求書

en: Contribution Invoice: %1
ja: 支援の請求書 : %1

en: Contribution Label
ja: 支援ラベル

en: Contribution Links
ja: 支援のリンク

en: Contribution Logging Report (Detail)
ja: 支援ログレポート (詳細)

en: Contribution Logging Report (Summary)
ja: 支援ログレポート (概要)

en: Contribution Note
ja: 支援の備考

en: Contribution Note %1 %2
ja: 支援の備考 %1 %2

en: Contribution OR Soft Credit?
ja: 支援またはソフトクレジットですか？

en: Contribution Ordinality
ja: 支援回数

en: Contribution Page
ja: 支援ページ

en: Contribution Page / Event
ja: 支援ページ/イベント

en: Contribution Page Campaign ID
ja: 支援ページキャンペーンのID

en: Contribution Page Configuration
ja: 支援ペーシの設定

en: Contribution Page Created By
ja: 支援ページ作成

en: Contribution Page Created Date
ja: 支援ページの作成日

en: Contribution Page Currency
ja: 支援ページの通貨

en: Contribution Page End Date
ja: 支援ページの終了日

en: Contribution Page ID
ja: 支援ページID

en: Contribution Page Introduction Text
ja: 支援ページのイントロテキスト

en: Contribution Page Start Date
ja: 支援ページの開始日

en: Contribution Page Title
ja: 支援ページのタイトル

en: Contribution Pages
ja: 支援ページ

en: Contribution Receipt
ja: 支援の受領書

en: Contribution Receipt Not Sent
ja: 未送信の支援受領書

en: Contribution Receipt Sent
ja: 送信済の支援受領書

en: Contribution Receive Date
ja: 支援受領日付

en: Contribution Reports
ja: 支援レポート

en: Contribution Soft Credit ID
ja: 支援ソフトクレジットID

en: Contribution Source
ja: 支援のソース

en: Contribution Status
ja: 支援のステータス

en: Contribution Status ID
ja: 支援ステータスID

en: Contribution Summary
ja: 支援の概要

en: Contribution Summary Report
ja: 支援概要レポート

en: Contribution Thank-you Not Sent
ja: 未送信の支援感謝

en: Contribution Thank-you Sent
ja: 送信済の支援感謝

en: Contribution Total
ja: 支援合計

en: Contribution Type
ja: 支援タイプ

en: Contribution Widget
ja: 支援ウィジェット

en: Contribution amount cannot be more than %1.
ja: 支援金額は %1 より小さくなくてはなりません。

en: Contribution amount must be at least %1
ja: 支援金額は最低 %1 です

en: Contribution and Membership Details
ja: 支援と会員の詳細

en: Contribution can not be less than zero. Please select the options accordingly
ja: 支援をゼロ以下にすることはできません。適切なオプションを選択してください。

en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
ja: すべての支援のタイプに関する詳細。また、会員として支払われる支援についての関連する会員情報。

en: Contribution import files must contain data needed to <strong>match the contribution to the contributor</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
ja: 支援のインポートファイルには<strong>支援と支援者のマッチ</strong>のデータが必要になります。この「照合」は次のいくつかの方法で行われます :

en: Contribution import requires that the Contributors already exist as contact records in your CiviCRM database. If you need to import contributions for contributors who haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match contributions to contributors. Then return to this screen and import the contribution records.
ja: 支援のインポートは、その支援者が CiviCRM データベースの連絡先レコードに、既に存在している必要があります。まだ CiviCRM に追加されていない支援者の支援を連絡先レコードにインポートする場合は、次の 2 つのステップが必要になります。まず<strong>連絡先のインポート</strong>を行って連絡先レコードを追加してください。可能なら、支援と支援者を一致させるために、それぞれの新しい連絡先に固有の外部ID を含めてください。続いてこの画面で支援レコードをインポートします。

en: Contribution is Pay Later?
ja: 支援は後払いですか？

en: Contribution is Recurring?
ja: 定期的な支援ですか？

en: Contribution is a Test?
ja: 支援はテストですか？

en: Contribution listings.
ja: 支援リスト

en: Contribution status has been updated for selected record(s).
ja: 選択したレコードの支援のステータスを更新しました。

en: Contribution was made through this personal campaign page.
ja: この個人キャンペーンページからの支援。

en: ContributionProcessor: %1 API
ja: 支援プロセッサ : API %1

en: Contributions
ja: 支援

en: Contributions - Duplicate Organization Alert
ja: 支援 - 重複団体の警告

en: Contributions - Invoice
ja: 支援 - 請求書

en: Contributions - Receipt (off-line)
ja: 支援 - 受領書 (オフライン)

en: Contributions - Receipt (on-line)
ja: 支援 - 受領書 (オンライン)

en: Contributions - Recurring Billing Updates
ja: 支援 - 定期的な課金を更新

en: Contributions - Recurring Cancellation Notification
ja: 支援 - 定期的な支援のキャンセル通知

en: Contributions - Recurring Start and End Notification
ja: 支援 - 定期的な支援の開始と終了通知

en: Contributions - Recurring Updates
ja: 支援 - 定期を更新

en: Contributions Charts
ja: 支援グラフ

en: Contributions OR Soft Credits?
ja: 支援またはソフトクレジットですか？

en: Contributions OR Soft Credits? - Both
ja: 支援またはソフトクレジットですか？- 両方

en: Contributions OR Soft Credits? - Soft Credits Only
ja: 支援またはソフトクレジットですか？- ソフトクレジットのみ

en: Contributions OR Soft Credits? - Soft Credits with related Hard Credit
ja: 支援またはソフトクレジットですか？- ソフトクレジットとハードクレジット関連

en: Contributions Only
ja: 支援のみ

en: Contributions and Soft Credits
ja: 支援とソフトクレジット

en: Contributions by Household Report
ja: 世帯支援レポート

en: Contributions by Organization Report
ja: 団体支援レポート

en: Contributions made in Year X and not Year Y
ja: X年に行われたが、Y年には行われなかった支援

en: Contributions made in your honor
ja: あなたへの敬意の表明として行われた支援

en: Contributions received from %1 since inception.
ja: これまでに %1 から受け取った支援

en: Contributor
ja: 支援者

en: Contributor Group(s)
ja: 支援者グループ

en: Contributor Name
ja: 支援者名

en: Contributor Name or Email
ja: 支援者の名前またはメール

en: Contributor Tag(s)
ja: 支援者タグ

en: Contributor's Email
ja: 支援者のメール

en: Contributor's Name
ja: 支援者の名前

en: Contributor's Phone
ja: 支援者の電話

en: Controls display of the smart groups that a contact is part of in each contact's "Groups" tab. "Show on Demand" provides the best performance, and is recommended for most sites.
ja: 連絡先は、各連絡先の「グループ」タブ中に含まれているスマートグループの表示を制御します。
    「オンデマンドに表示」で最高のパフォーマンスを提供し、ほとんどのサイトでお勧めします。

en: Copy
ja: コピー

en: Copy %1
ja: %1 をコピー

en: Copy %1 of %2
ja: %2 に %1 をコピー

en: Copy Event
ja: イベントをコピー

en: Copy Label Format
ja: ラベルのフォーマットをコピー

en: Copy Price Set
ja: 価格セットのコピー

en: Copy Profile
ja: プロファイルをコピー

en: Copy To Case
ja: 事例にコピー

en: Copy of
ja: コピー

en: Copy of
ja: コピー

en: Copy of %1
ja: %1 のコピー

en: Copy of Contribution Receipt
ja: 支援の受領書コピー

en: Copy this link to share directly with your network!
ja: ネットワークで直接共有する場合は、このリンクをコピーしてください！

en: Copy to Case
ja: 事例にコピー

en: Cornish
ja: コーンワル語

en: Corsican
ja: コルシカ語

en: Cost
ja: 価格

en: Cost of Sales
ja: 販売費

en: Cost of Sales Account is
ja: 費用の販売アカウントです

en: Could Not Find Custom Field Details for %1, %2, %3
ja: %1, %2, %3 のカスタムフィールドの詳細が見つかりません

en: Could Not Remove
ja: 削除できませんでした

en: Could not connect to MailStore for
ja: 以下のための MailStore に接続できませんでした

en: Could not connect to the database server.
ja: データベースのサーバに接続できません

en: Could not create a database trigger.
ja: データベースのトリガを作成できません

en: Could not create a table in the database.
ja: データベース内にテーブルを作成できません

en: Could not create a temp table.
ja: 一時テーブルを作成できません

en: Could not create the MySQL views for CiviCase. Your mysql user needs to have the 'CREATE VIEW' permission
ja: CiviCase の MySQL ビューを作成できませんでした。MySQL のユーザに「CREATE VIEW」の権限が必要です。

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no
ja: MySQL が InnoDB をサポートしているか判別できません。仮定なし。

en: Could not determine if MySQL has InnoDB support. Assuming no.
ja: MySQL が InnoDB をサポートしているか判別できません。仮定なし。

en: Could not determine path to civicrm.settings.php. Please manually locate it and add these lines at the bottom: <pre>%1</pre>
ja: civicrm.settings.php のパスを特定できませんでした。手動で探し、一番下に次の行を追加してください : <pre>%1</pre>

en: Could not find %1 in path tree
ja: パスツリーに %1 が見つかりません

en: Could not find '%1' string in SQL clause.
ja: SQL Clause に文字列「%1」が見つかりません。

en: Could not find Interviewer Id.
ja: 面接担当者IDが見つかりません

en: Could not find Interviewer.
ja: 面接担当者がありません。

en: Could not find Survey Id.
ja: 調査ID が見つかりません

en: Could not find Survey.
ja: 調査が見つかりません

en: Could not find a mailing id
ja: メーリングID が見つかりません

en: Could not find a system table
ja: システムテーブルがありません

en: Could not find a valid Activity Type ID for Inbound Email
ja: 受信メールのアクティビティタイプのID がありません。

en: Could not find an email address.
ja: メールアドレスがありません

en: Could not find any records to process.
ja: 処理すべきレコードがありません。

en: Could not find cart matching %1
ja: %1 に一致するカートがありません

en: Could not find contacts for release voters resevation Or Missing Interviewer contact.
ja: 投票者予約を解除する連絡先が見つかりません。または調査担当者の連絡先がありません。

en: Could not find contacts for reservation.
ja: 予約できる連絡先が見つかりません。

en: Could not find contacts for voter reservation Or Missing Interviewer contact.
ja: 投票者予約をする連絡先が見つかりません。または調査担当者の連絡先がありません。

en: Could not find contributionRecur id
ja: 支援ページIDが見つかりません

en: Could not find custom field for %1, %2, %3
ja: %1, %2, %3 のカスタムフィールドが見つかりませんでした

en: Could not find payment processor meta information
ja: 支払いプロセッサのメタ情報が見つかりません

en: Could not find respondents to release.
ja: 予約解除できる回答者が見つかりません。

en: Could not find source page id.
ja: ソースページのID が見つかりません。

en: Could not find survey for %1 respondents.
ja: 回答者 %1 の調査が見つかりません。

en: Could not find template for the instance.
ja: このインスタンスのテンプレートが見つかりません。

en: Could not find the report template. Make sure the report template is registered and / or url is correct.
ja: レポートのテンプレートが見つかりません。レポートのテンプレートが登録されているか、URLが正しいかを確認してください。

en: Could not find the required contact id parameter (id=) for viewing a contact record with a Profile.
ja: プロファイルを使って連絡先レコードを表示するために必要な連絡先ID パラメータ (id=) が見つかりません。

en: Could not find user name for payment processor
ja: 支払いプロセッサのユーザ名が見つかりません。

en: Could not find valid value for %1
ja: %1 の有効な値がありません

en: Could not find valid value for %1 (%2)
ja: %1 (%2) に有効な値を見つけることができませんでした

en: Could not geocode input
ja: ジオコード入力ができません

en: Could not get a contact id and/or contact type
ja: 連絡先ID / 連絡先タイプが取得できません

en: Could not get a contact_id and/or contact_type
ja: contact_id または contact_type が取得できません

en: Could not get a valid contact subtype for contact type '%1'
ja: 連絡先タイプ「%1」の連絡先サブタイプが取得できません

en: Could not get information about the thread_stack of the database.
ja: データベースの thread_stack に関する情報を取得できませんでした。

en: Could not get the contact ID
ja: 連絡先ID を取得できません。

en: Could not identify any recipients. Perhaps the group is empty?
ja: いずれの受信者を識別できませんでした。おそらくグループは空ですか？

en: Could not initiate connection to payment gateway
ja: 支払いゲートウェイへの接続を初期化することができません

en: Could not login to the database.
ja: データベースにログインできません

en: Could not move custom file to custom upload directory
ja: カスタムファイルをカスタムアップロードディレクトリに移動できません。

en: Could not obtain a write lock for the database table.
ja: データベースのテーブルを書き込み用にロックできません。

en: Could not query database server variables.
ja: データベースサーバの変数を照合できませんでした。

en: Could not release the lock for the database table.
ja: データベーステーブルのロックを解除できません。

en: Could not retrieve payment processor details
ja: 支払いプロセッサの詳細を取得できません

en: Could not select the database.
ja: データベースを選択できません

en: Could not update the Recurring contribution details
ja: 定期的な支援の詳細を更新できません

en: Count
ja: カウント

en: Counted
ja: カウント済

en: Counted?
ja: カウント済

en: Country
ja: 国

en: Country (Home)
ja: 国 (自宅)

en: Country AND State/Province are required to search by distance.
ja: 距離の検索では、国と都道府県が必要です。

en: Country ID
ja: 国ID

en: Country ISO Code
ja: 国の ISO コード

en: Country Phone Prefix
ja: 国の電話プレフィックス

en: Country input value is in table but not "available": "This Country is valid but is NOT in the list of Available Countries currently configured for your site. This can be viewed and modifed from Administer > Localization > Languages Currency Locations."
ja: 国の入力値はテーブルにありますが、「利用可能」ではありません : 「この国は間違っていませんが、現在のところ、このサイトの「利用可能な国」のリストに入っていません。これは、表示や管理 > ローカライゼーション > 言語、通貨、ロケーションの設定から修正することが可能です。」

en: Country input value not in country table: "The Country value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of countries."
ja: 国の入力値がテーブルにありません : 「この国の値が間違っているようです。CiviCRM の国テーブルにある値と一致しません。」

en: Country name (e.g. Canada).
ja: 国名 (例 : 日本)

en: County
ja: 地域

en: County Abbreviation
ja: 郡略称

en: County does not match the selected State/Province
ja: 県は、選択した都道府県と一致していません

en: County input value not in county table: The County value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of counties.
ja: 郡の入力値がテーブルにありません : 「この郡の値が間違っているようです。CiviCRM の郡テーブルにある値と一致しません。」

en: County name. If you want to include the county in your screen displays, the <strong>County</strong> checkbox should be set under <strong>Address Editing &raquo; Address Fields</strong> on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
ja: 郡の名前。メールラベルに郡名を入れたい場合、この画面の<strong>住所編集 &raquo; 住所フィールド</strong>の下にある<strong>郡</strong>ボックスをチェックする必要があります。また、データベースの civicrm_county テーブルに郡名も追加する必要があります。

en: Cover Sheet for %1
ja: %1 のカバーシート

en: Create
ja: 作成

en: Create Batch
ja: バッチの作成

en: Create CMS User?
ja: CMSユーザを作成しますか？

en: Create Date
ja: 作成日

en: Create Membership
ja: 会員を作成

en: Create New
ja: 新しく作成

en: Create New Group
ja: 新しいグループの作成

en: Create PDF Letter
ja: PDFの手紙を作成

en: Create Printable Letter (PDF) for %1
ja: %1 の印刷可能な文字 (PDF) を作成

en: Create Profile
ja: プロファイルの作成

en: Create Related Membership
ja: 会員の関連を作成

en: Create Report
ja: レポート作成

en: Create Separate Activity Records?
ja: 個別のアクティビティレコードを作成しますか？

en: Create User Record
ja: ユーザレコード作成

en: Create User Record for %1
ja: %1 のユーザレコードを作成

en: Create a Mass Mailing
ja: 一斉メーリングを作成

en: Create a Personal Campaign Page
ja: 個人のキャンペーンページを作成

en: Create a Personal Campaign Page for another campaign:
ja: 別のキャンペーンのために個人キャンペーンページを作成 :

en: Create a custom field group which is 'Used for' <strong>Participants</strong>.
ja: <strong>参加者</strong>に使用するカスタムフィールドグループを作成します。

en: Create a new contact record in CiviCRM
ja: CiviCRM で新しい連絡先レコードを作成

en: Create a new profile by clicking the 'Create' button next to 'Include Profile' field below. Name your new profile (e.g. 'Contribution Information').
ja: 以下のフィールドを「プロファイルに含める」ために、次の「作成」ボタンをクリックして新しいプロファイルを作成します。新しいプロファイルに名前 (例 : 支援情報) を付けます。

en: Create a new set of options
ja: 新しいオプションセットを作成

en: Create a new tag and assign it to imported records
ja: 新しくタグを作成してインポートしたレコードに割り当て

en: Create a pending registration
ja: 保留中の登録を作成

en: Create a profile (e.g. 'Participant Information').
ja: プロファイルを作成 (例 : 「参加者情報」)

en: Create a separate activity for each contact.
ja: 各連絡先に個別のアクティビティを作成します。

en: Create an account?
ja: アカウントを作成しますか？

en: Create an accounting batch (with Access to CiviContribute and View Own/All Manual Batches)
ja: 会計バッチ (CiviContribute にアクセス可能な自身の / すべての手動バッチを表示) を作成

en: Create an option row for each membership type you want to offer as a choice. The option Label and Amount columns will be automatically filled with the selected membership type name and associated fee. However you can over-ride these values as needed. For example, you can create an option for a special discount on a particular membership.
ja: 選択にする会員タイプの行を作成してください。オプションのラベルと金額の列は選択した会員タイプの名前と、それに関連付けられた料金が自動的に設定されます。ただし、必要があれば、これらの値は変更することができます。例えば、特定の会員について特別割引のオプションを作成することができます。

en: Create and edit rules, change the supervised and unsupervised rules
ja: 作成したルールを編集し、監修と監修なしのルールを変更

en: Create and update grants
ja: 助成の作成と更新

en: Create and update memberships
ja: 会員の作成および更新

en: Create and update pledges
ja: プレッジの作成と編集

en: Create date
ja: 作成日

en: Create events, view all events, and view participant records (for visible contacts)
ja: イベントを作成、すべてのイベント、および参加者ビューのレコードを表示 (可視性の連絡先用)

en: Create link between %1 - %2 (CaseID: %3) and %4 - %5 (CaseID: %6)
ja:  %1 - %2 (事例ID : %3) と %4 - %5 (事例ID : %6) 間のリンクを作成

en: Create links to the listing page by copying the following URL, and adding it to the Event Description below and / or as a menu item or links elsewhere on your site:
ja: 以下のURLをコピーして下のイベントの説明に追加し、リストページへのリンクを作成してください。必要があればサイトのメニューやリンクを作成してください :

en: Create new campaign, survey and petition types and their status
ja: 新しいキャンペーン、調査と請願タイプとそのステータスを作成します。

en: Create new campaigns, surveys and petitions, reserve respondents
ja: 新しいキャンペーン、調査や請願、予備の回答を作成します。

en: Create new groups, edit group settings (e.g. group name, visibility...), delete groups
ja: グループの削除、グループの設定 (例 : グループ名、閲覧範囲... ) を編集し、新しいグループを作成します。

en: Create new location
ja: 新しくロケーションを作成

en: Create new result set
ja: 新しい結果セットを作成

en: Create report from this template
ja: このテンプレートでレポートを作成

en: Create reports for your users from any of the report templates listed below. Click on a template title to get started. Click Existing Report(s) to see any reports that have already been created from that template.
ja: 以下に記載されているレポートのテンプレートリストのどれかからユーザレポートを作成してください。テンプレートのタイトルをクリックして開始できます。既にそのテンプレートから作成したレポートを表示する場合は、既存のレポート (複数選択可能) をクリックしてください。

en: Create your own fundraising page
ja: 自分の資金調達ページの作成

en: Create your search by selecting the criteria (record type and field), the comparison operator, and entering the value you want to search for. You can define one or many criteria as a set: <em>Include contacts where... State IS Washington AND City IS Seattle AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
ja: 基準 (レコードタイプとフィールド)、比較演算子を選んで検索を作成し、検索する値を入力します。基準は必要なだけ定義できます : <em>この条件の連絡先を含む... State IS Washington AND City IS Seattle AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>

en: Created
ja: 作成

en: Created By
ja: 作成者

en: Created By:
ja: 作成 :

en: Created Date
ja: 作成日

en: Created Date:
ja: 作成日 :

en: Created ID
ja: 作成 ID

en: Created On
ja: 作成日

en: Created by
ja: 作成者

en: Created contact
ja: 作成された連絡先

en: Created date cannot be greater than current date
ja: 作成日は現在の日付より大きくできません

en: Created mailing
ja: 作成されたメーリング

en: Created one new contact record. | Created %count new contact records.
ja[0]: %count 件の連絡先レコードを新規作成しました。

en: Created or Sent by
ja: 作成者または送信者

en: Creates a Text Link for various activity actions.
ja: さまざまなアクティビティ操作へのテキストリンクを作成します。

en: Creates a Text Link for various contact actions.
ja: 連絡先の各種の操作へのテキストリンクを作成

en: Creates a Text Link for various contribution actions.
ja: 各種の支援操作へのテキストリンクを作成

en: Creates a Text Link for various event actions.
ja: 各種のイベント操作へのテキストリンクを作成

en: Creates a Text Link for various participant actions.
ja: 各種の参加者操作へのテキストリンクを作成

en: Creates a Text Link for various relationship actions.
ja: さまざまな関係操作へのテキストリンクを作成。

en: Creating your own campaign page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to support you. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
ja: 自分のキャンペーンページは簡単に作れます。以下のいくつかの基本的な情報を、記入してください。これらの情報は、自分のページの管理して、支援してくれる知り合いを招待するためのものです。そして「次へ」をクリックして自分のページをカスタマイズし、知らせてください。

en: Creating your own fundraising page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to make a contribution. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
ja: 自分の募金ページは簡単に作れます。以下のいくつかの基本的な情報を、記入してください。これらの情報は、自分のページの管理して、支援してくれる知り合いを招待するためのものです。そして「次へ」をクリックして自分のページをカスタマイズし、知らせてください。

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Credit Card Contribution
ja: クレジットカードでの支援

en: Credit Card Information
ja: クレジットカード情報

en: Credit Card Payment
ja: クレジットカード決済

en: Credit Card Pledge Payment
ja: クレジットカードによるプレッジ支払い

en: Credit Liability Account is
ja: 負債クレジットアカウントです

en: Credit Note ID
ja: クレジット備考ID

en: Credit Notes Prefix
ja: クレジットノートのプレフィックス

en: Credit card payment is not for Refund payments use
ja: クレジットカード支払いで、払い戻しの支払いは利用できません

en: Credit card type not supported by Realex:
ja: Realex ではこのカードタイプは使えません :

en: Credit to a Personal Campaign Page
ja: 個人キャンペーンのページへのクレジット

en: Credit/Contra Account is
ja: クレジット / Contra アカウントです

en: Cree
ja: クリー語

en: Criteria
ja: 検索条件

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Cumulative
ja: 累計

en: Curl is not installed
ja: cURLがインストールされていません

en: Currencies Enabled
ja: 通貨を有効

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency ID
ja: 通貨ID

en: Currency Type
ja: 通貨タイプ

en: Currency used for the Contribution
ja: この支援で使われる通貨

en: Current
ja: 現在

en: Current #
ja: 現在の数

en: Current Attachment(s)
ja: 現在の添付

en: Current Campaigns
ja: 現在のキャンペーン

en: Current Codes
ja: 現在のコード

en: Current Cycle End Date
ja: 現在サイクルの終了日

en: Current Cycle Start Date
ja: 現在サイクルの開始日

en: Current Employee
ja: 現在の従業員

en: Current Employee?
ja: 現在の従業員

en: Current Employer
ja: 現在の雇用主

en: Current Employer ID
ja: 現在の雇用主ID

en: Current Employer Report
ja: 現在の雇用者レポート

en: Current Fiscal Year-To-Date
ja: 過去 1会計年

en: Current HTML Type
ja: 現在のHTMLタイプ

en: Current Membership Cycle End Date
ja: 現在の会員期間の終了日

en: Current Membership?
ja: 現在の会員ですか？

en: Current Month to-date
ja: 今月の開始から今日まで

en: Current Month-To-Date
ja: 今月から現在まで

en: Current Quarter to-date
ja: 今四半期の開始から今日まで

en: Current Relationships
ja: 現在の関係

en: Current Selections
ja: 現在の選択

en: Current Start Date
ja: 現在の開始日

en: Current Status
ja: 現在のステータス

en: Current Total
ja: 現在の合計

en: Current Week to-date
ja: 今週の開始から今日まで

en: Current Year to-date
ja: 今年の開始から今日まで

en: Current Year-to-Date
ja: 今年 1年

en: Current and inactive memberships for %1 are listed below.
ja: %1 の現在かつ非有効な会員は以下の通りです。

en: Current employer name as configured in the individual contact edit form. You will probably want this on a separate line, so use the Enter key to create a line-break after the name fields.
ja: 個人連絡先編集フォームで設定した現在の雇用者の名前。改行したければ、名前フィールドの後でエンターキーを押して改行を入れてください。

en: Current filter criteria didn't have any target contact to add to group
ja: 現在のフィルタ基準は、グループに追加する任意のターゲットとの連絡先を持っていません

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom  %1 is a required field if %1 is of type Customized.
ja: %1 がカスタマイズされたタイプのときは、カスタム %1 は必須です。

en: Custom %1
ja: カスタム %1

en: Custom %1 is a required field if %1 is of type Customized.
ja: %1 がカスタマイズされたタイプであれば、カスタム %1 は必須です。

en: Custom Addressee
ja: カスタム宛先

en: Custom Data
ja: カスタムデータ

en: Custom Data Field
ja: カスタムデータフィールド

en: Custom Data Fields
ja: カスタムデータフィールド

en: Custom Data Type
ja: カスタムデータタイプ

en: Custom Email Greeting
ja: カスタムグリーティングメール

en: Custom Field
ja: カスタムフィールド

en: Custom Field Attributes
ja: カスタムフィールドの属性

en: Custom Field Data Type
ja: カスタムフィールドのデータタイプ

en: Custom Field Default
ja: デフォルトのカスタムフィールド

en: Custom Field Formatting
ja: カスタムフィールドのフォーマット

en: Custom Field HTML Type
ja: カスタムフィールドのHTMLタイプ

en: Custom Field ID
ja: カスタムフィールドID

en: Custom Field Is Active?
ja: 有効なカスタムフィールドですか？

en: Custom Field Is Required?
ja: カスタムフィールドは必須ですか？

en: Custom Field Javascript
ja: カスタムフィールドの JavaScript

en: Custom Field Label
ja: カスタムフィールドラベル

en: Custom Field Move: %1
ja: カスタムフィールド移動 : %1

en: Custom Field Name
ja: カスタムフィールド名

en: Custom Field Post Text
ja: カスタムフィールドのポストテキスト

en: Custom Field Pre Text
ja: カスタムフィールドの事前テキスト

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom Fields for this Set
ja: このセットのカスタムフィールド

en: Custom Files
ja: カスタムファイル

en: Custom Group
ja: 特殊なグループ

en: Custom Group Created By
ja: カスタムグループの作成

en: Custom Group Created Date
ja: カスタムグループの作成日

en: Custom Group Extends
ja: カスタムグループの拡張

en: Custom Group ID
ja: カスタムグループID

en: Custom Group Is Active?
ja: 有効なカスタムグループですか？

en: Custom Group Multiple Values Listing
ja: カスタムグループの複数選択肢をリスト

en: Custom Group Name
ja: カスタムグループ名

en: Custom Group Post Text
ja: カスタムグループのポストテキスト

en: Custom Group Pre Text
ja: カスタムグループの事前テキスト

en: Custom Group Style
ja: カスタムグループのスタイル

en: Custom Group Subtype
ja: カスタムグループのサブタイプ

en: Custom Group Subtype List
ja: カスタムグループのサブタイプリスト

en: Custom Group Title
ja: カスタムグループのタイトル

en: Custom Group(s)
ja: カスタムグループ

en: Custom Groups
ja: カスタムグループ

en: Custom Link to a Drupal Node
ja: Drupal ノードのカスタムリンク

en: Custom Option
ja: カスタムオプション

en: Custom PHP Path Directory
ja: カスタム PHPパスディレクトリ

en: Custom Postal Greeting
ja: カスタムグリーティング郵便

en: Custom Search
ja: カスタム検索

en: Custom Search Path
ja: カスタム検索のパス

en: Custom Searches
ja: カスタム検索

en: Custom Set
ja: カスタムセット

en: Custom Templates
ja: カスタムテンプレート

en: Custom Translate Function
ja: カスタム翻訳関数

en: Custom css URL
ja: カスタムCSSのURL

en: Custom data is stored in custom fields. Custom fields are organized into logically related custom data sets (e.g. Volunteer Info). Use custom fields to collect and store custom data which are not included in the standard CiviCRM forms. You can create one or many sets of custom fields.
ja: カスタムデータはカスタムフィールドに保存されます。カスタムフィールドはカスタムデータグループ (例 : ボランティア情報など) と論理的に関連づけられています。標準の CiviCRM にないカスタムデータを集めて保存するためにカスタムフィールドを使用します。いくつでもカスタムフィールドを作ることができます。

en: Custom field '%1' already exists in Database.
ja: カスタムフィールド「%1」は、既にデータベースに存在しています。

en: Custom field '%1' has been saved.
ja: カスタムフィールド「%1」を保存しました。

en: Custom fields and a Personal Campaign Page field can be added if needed.
ja: カスタムフィールドと個人キャンペーンページフィールドは、必要に応じて追加できます。

en: Custom group '%1' already exists in Database.
ja: カスタムグループ「%1」は、既にデータベースに存在します。

en: Custom searches are developed and contributed by members of the CiviCRM community.
ja: カスタムサーチは CiviCRM コミュニティのメンバーにより開発され、寄贈されています。

en: Custom tokens (based on custom data) can be added for organizations as well. These tokens will not be displayed in the list of available tokens, but can be added manually. The format is %1 – where 12 is the ID of the custom data field. To find the custom data field ID, go Administer > Customize Data & Screens > Custom Fields and click ‘edit’ on the field you want to use. Look at the URL. The last part of the URL will be an equal sign and a number (=12). The number (12 in this example) is the id of that custom field.
ja: カスタムトークン (カスタムデータに基づく) は、同じの団体のために添加することができます。これらのトークンは、利用可能なトークンのリストには表示されませんが、手動で追加することができます。フォーマットは %1 です - 12はカスタムデータフィールドのIDになります。カスタムデータフィールドIDを検索するには、管理 > カスタムデータと画面 > カスタムフィールドまで移動し、使用するフィールドの上で「編集」をクリックします。URLを見てください。 URLの最後の部分の等号と数は (=12) となります。数 (この例では12) は、そのカスタムフィールドのID になります。

en: Customize Data and Screens
ja: カスタムデータと画面

en: Customize Data, Forms and Screens
ja: データ、入力フォーム、画面のカスタマイズ

en: Customize the CiviCRM navigation menu bar for your users here.
ja: CiviCRM ナビゲーションメニューバーをカスタマイズすることができます。

en: Customized
ja: カスタマイズ

en: Customizing CSS
ja: CSSのカスタマイズ

en: Cycle Day
ja: 周期

en: Czech
ja: チェコ語

en: DB Template Strings
ja: DBテンプレート設定

en: DB Template has been added successfully.
ja: DBテンプレートを追加しました。

en: DB Template has been updated successfully.
ja: DBテンプレートを更新しました。

en: DOB
ja: 誕生日

en: Daily
ja: 毎日

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashboard - %1
ja: ダッシュボード - %1

en: Dashboard Contact
ja: ダッシュボードの連絡先

en: Dashboard Contact ID
ja: ダッシュボードの連絡先ID

en: Dashboard cache timeout
ja: ダッシュボードキャッシュのタイムアウト

en: Dashboard caching time, move to trash / undelete, change logging, version checking and reCAPTCHA (prevents automated abuse of public forms).
ja: ダッシュボードのキャッシュ時間、ゴミ箱 / 回収、ロギング設定、バージョンチェック、reCAPTCHA (公開フォームでのスパム防止)。

en: Dashboard entries
ja: ダッシュボードのエントリ

en: Dashlet Column
ja: ダッシュレットのカラム

en: Dashlet Created On
ja: ダッシュレットで作成

en: Dashlet Domain
ja: ダッシュレットのドメイン

en: Dashlet Name
ja: ダッシュレット名

en: Dashlet Permission
ja: ダッシュレットの権限

en: Dashlet Permission Operator
ja: ダッシュレットの演算子権限

en: Dashlet Title
ja: ダッシュレットのタイトル

en: Dashlet URL
ja: ダッシュレットのURL

en: Dashlet is Active?
ja: ダッシュレットは有効ですか？

en: Dashlet is FullScreen?
ja: ダッシュレットの最大化

en: Dashlet is Minimized?
ja: ダッシュレットの最小化

en: DashletID
ja: ダッシュレットID

en: Dashlets
ja: ダッシュレット

en: Data
ja: データ

en: Data Entry
ja: データ入力

en: Data Entry Batches
ja: データ入力バッチ

en: Data Source
ja: データソース

en: Data Type
ja: データタイプ

en: Data and Input Field Type
ja: データおよび入力フィールドタイプ

en: Data:
ja: データ :

en: Database Configuration Error: Insufficient permissions. Import requires that the CiviCRM database user has permission to create temporary tables. Contact your site administrator for assistance.
ja: データベース設定エラー : 権限がありません。インポートには、CiviCRM ユーザデータベースが一時テーブルを作成する権限が必要です。サイト管理者にお問い合わせ下さい。

en: Database Error Code:
ja: データベースエラーコード :

en: Database Log Report
ja: データベースログレポート

en: Database Upgrades
ja: データベースの更新

en: Database Version and Connection Settings
ja: データベースバージョンとの接続設定

en: Database cache tables cleared.
ja: データベースのキャッシュテーブルをクリアしました。

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You may want to reload the database with the backup and try the <a href='%1'>upgrade process</a> again.
ja: データベースチェックに失敗 - このデータベースは部分的にアップグレードされているようです。バックアップからデータベースを読み直して<a href='%1'>アップグレード処理</a>をやり直してください。

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You may want to reload the database with the backup and try the upgrade process again.
ja: データベースチェックに失敗 - データベースは部分的にアップグレードされているようです。バックアップからデータベースを読み直してアップグレードしてください。

en: Database field length
ja: データベースフィールドの長さ

en: Database is marked with invalid version format. You may want to investigate this before you proceed further.
ja: データベースが無効なバージョンの形式でマークされます。処理を進める前に、確認してください。

en: Database version and connection settings have been verified and look correct!
ja: 正確にデータベースバージョンと接続設定が検証されています！

en: Date
ja: 日付

en: Date Added
ja: 追加日

en: Date Added to CiviCRM
ja: CiviCRM に登録した日付

en: Date Class
ja: 日付クラス

en: Date Created
ja: 作成日

en: Date Deceased
ja: 死亡日

en: Date Display
ja: 日付の表示

en: Date Display Formats
ja: 日付表示形式

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Date Formats
ja: 日付フォーマット

en: Date Input Fields
ja: 日付入力フィールド

en: Date Pending
ja: 保留の日付

en: Date Range
ja: 日付範囲

en: Date Removed
ja: 削除日付

en: Date Renewal Entered
ja: 更新が入力された日付

en: Date Sent
ja: 送信日

en: Date and Time
ja: 日付と時刻

en: Date e-mail opened
ja: ユーザのメールが開封された日

en: Date forwaded
ja: 転送された日付

en: Date is not set
ja: 日付が設定されていません

en: Date of Birth
ja: 誕生日

en: Date of bounce
ja: バウンスの日付

en: Date of click through
ja: クリックスルーの日付

en: Date of delivery
ja: 配信の日付

en: Date of first pledge payment.
ja: 最初のプレッジ支払い日

en: Date of reply
ja: 返信の日付

en: Date of unsubscribe
ja: 購読解除日

en: Date on which the grant decision was finalized.
ja: 助成の最終決定が行われる日

en: Date on which the grant money was transferred.
ja: 助成送金日

en: Date that a receipt was sent to the contributor.
ja: 受領書を支援者に送信した日付

en: Date that a thank-you message was sent to the contributor.
ja: 支援者に感謝メッセージを送信した日付

en: Date this field becomes effective (optional).  Used for price set fields that are made available starting on a specific date.
ja: このフィールドが有効になる日付 (任意)。これは、特定の日から利用できるようにしたい価格セットのフィールドのために使用します。

en: Date this field expires (optional).  Used for price set fields that are no longer available after a specific date (e.g. early-bird pricing).
ja: このフィールドが無効になる日付 (任意)。これは、特定の日に廃止する価格セットのフィールド (例 : 早期割引など) のために使用します。

en: Date user clicked a link in the e-mail
ja: ユーザがメール内のリンクをクリックした日

en: Date user e-mail bounced
ja: ユーザのメールが配信エラーになった日

en: Date user e-mail delivered
ja: メールが配信された日付

en: Date user forwarded the e-mail
ja: ユーザがメールを転送した日付

en: Date user replied
ja: ユーザが返信した日付

en: Date user unsubscribed
ja: ユーザの購読解除日

en: Date when an acknowledgment of the pledge was sent.
ja: プレッジの通知を送信した日付。

en: Date when pledge was made by the contributor.
ja: 寄付者ごとのプレッジされた日付

en: Date(s)
ja: 日付

en: Date:
ja: 日付 :

en: Dates may be up to
ja: 日付の範囲は

en: Day
ja: 日

en: Day in the period when the payment should be charged.
ja: 支払いをチャージする必要がある期間中の日

en: Day, Week, Month, Year
ja: 日、週、月、年

en: Days after the last one sent, up to the maximum number of reminders.
ja: 最後の 1 日後から事前通知の上限数まで送信されました。

en: Days prior to each scheduled payment due date.
ja: 予定された各支払い期日より前の日

en: De-activate the page (you can re-activate it later)
ja: ページを非アクティブにする (後でアクティブ状態に戻すことができます)

en: Dear %1
ja: %1 様

en: Dear supporter
ja: 支援者のみなさん

en: Debit Card
ja: デビットカード

en: Debug (%1)
ja: デバッグ (%1)

en: Debug Mode
ja: デバッグモード

en: Debug output is triggered by adding specific name-value pairs to the CiviCRM query string:
ja: 次の「名前-値」ペアを CiviCRM のクエリ文字列に追加すると デバッグ出力がオンになります :

en: Debugging
ja: デバッグ

en: Deceased
ja: 故人

en: Deceased Date
ja: 死亡日

en: Deceased Dates
ja: 死亡日

en: Deceased Membership status is missing or not active. <a href='%1'>Click here to check</a>.
ja: 故人の会員ステータスは存在しないか、または有効ではありません。<a href='%1'>ステータスを確認</a>

en: December
ja: 12月

en: Decimal Delimiter
ja: 小数点

en: Decimal Delimiter can not have more than 1 character.
ja: 小数点は 1 文字にしてください。

en: Decision Date
ja: 決定した日付

en: Decision date
ja: 決定した日付

en: Declaration Time
ja: 宣言時間

en: Deductible Amount
ja: 控除額

en: Deductible Financial Account?
ja: 控除の金融口座ですか？

en: Deductible?
ja: 控除

en: Dedupe
ja: 重複排除

en: Dedupe Rule
ja: 重複排除ルール

en: Dedupe by email
ja: メール別に重複排除

en: Default
ja: デフォルト

en: Default API Site URL
ja: デフォルトAPIサイトURL

en: Default Amount
ja: デフォルトの額

en: Default CiviMail Mailbox
ja: デフォルトの CiviMail メールボックス

en: Default Contact Search Profile
ja: デフォルトの連絡先検索プロファイル

en: Default Country
ja: デフォルトの国

en: Default Currency
ja: デフォルトの通貨

en: Default Discount Fee ID
ja: デフォルトの割引料金ID

en: Default Fee ID
ja: デフォルトの料金ID

en: Default Financial Account
ja: デフォルトの金融口座

en: Default Financial Type
ja: デフォルトの金融タイプ

en: Default Language
ja: デフォルトの言語

en: Default Live Button URL
ja: デフォルトのライブボタンURL

en: Default Live Recurring Payments URL
ja: デフォルトのライブの定期的な支払いURL

en: Default Live Site URL
ja: デフォルトライブサイトURL

en: Default Location Type?
ja: デフォルトのロケーションタイプですか？

en: Default Number Of Contacts
ja: デフォルト連絡先数

en: Default Option?
ja: デフォルトのオプション

en: Default Organization Address
ja: デフォルト団体の住所

en: Default Role ID
ja: デフォルトの役割ID

en: Default State/Province
ja: 都道府県の規定値

en: Default Status?
ja: デフォルトのステータスですか？

en: Default Test API URL
ja: デフォルトテスト API URL

en: Default Test Button URL
ja: デフォルトテストサイトURL

en: Default Test Recurring Payment URL
ja: デフォルトのテストライブの定期的な支払いURL

en: Default Test Site URL
ja: デフォルトのテストサイトURL

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: Default currency assigned to contributions and other monetary transactions.
ja: 支援や他の金銭取引に割り当てられるデフォルトの通貨。

en: Default domain email address and from name.
ja: デフォルトのメールアドレスドメインと差出人名

en: Default language used for this installation.
ja: このインストールで使用するデフォルトの言語。

en: Default number of contacts
ja: デフォルトの連絡先の数

en: Default online membership renewal page
ja: デフォルトのオンライン会員の更新ページ

en: Default values will be supplied for these upload directories the first time you access CiviCRM - based on the CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR specified in civicrm.settings.php. If you need to modify the defaults, make sure that your web server has write access to the directories.
ja: 最初に CiviCRM にアクセスする際は、civicrm.settings.php で指定されている CIVICRM_TEMPLATE_COMPILEDIR により、これらのアップロードディレクトリのデフォルト値が設定されています。デフォルトを修正するときは、使用するウェブサーバでそのディレクトリへの書き込み権限があることを確認してください。

en: Default versions of the following System Workflow Message Templates have been modified to handle new functionality: <ul><li>Contributions - Receipt (off-line)</li><li>Contributions - Receipt (on-line)</li><li>Contributions - Recurring Start and End Notification</li><li>Contributions - Recurring Updates</li><li>Memberships - Receipt (on-line)</li><li>Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)</li><li>Pledges - Acknowledgement</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages). (<a href="%1">learn more...</a>)
ja: 以下のシステムワークフローメッセージテンプレートのデフォルトバージョンは新しい機能を処理するように変更されました : <ul><li>支援 - 受領書 (オンライン)</li><li>支援 - 受領書 (オンライン)</li><li>支援 - 定期的な開始と終了の通知</li><li>支援 -定期的な更新</li><li>会員 - 受領書 (オンライン)</li><li>会員 - サインアップとリニューアル受領書  (オフライン)</li><li>プレッジ - 確認応答</li></ul>これらテンプレートを変更した場合は、新しいデフォルトバージョンを確認し、あなたのコピー (管理 > 通信 > メッセージテンプレート > システムのワークフローメッセージ) に、必要に応じてアップデートを実施してください。 (<a href="%1">詳細を見る...</a>)

en: Default versions of the following System Workflow Message Templates have been modified to handle new functionality: <ul><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages).
ja: 以下のシステムワークフローメッセージテンプレートのデフォルトのバージョンでは、新しい機能を処理するように変更されました : <ul><li>イベント - 登録確認と受領書 (オンライン)</li></ul>これらのテンプレートを変更した場合は、新しいデフォルトのバージョンを確認してください、コピー (管理 > 通信 > メッセージテンプレート > システムワークフロー) へ必要に応じてアップデートを実施します。

en: Default versions of the following System Workflow Message Templates have been modified to handle new functionality: <ul><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)</li><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages).
ja: 以下のシステムワークフローメッセージテンプレートのデフォルトのバージョンでは、新しい機能を処理するように変更されました : <ul><li>イベント - 登録確認と受領書 (オンライン)</li><li>イベント - 登録確認と受領書 (オフライン)</li></ul>これらのテンプレートを変更した場合は、新しいデフォルトのバージョンを確認してください、コピー (管理 > 通信 > メッセージテンプレート > システムワークフロー) へ必要に応じてアップデートを実施します。

en: Default versions of the following System Workflow Message Templates have been modified to handle new functionality: <ul><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)</li><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)</li><li>Contributions - Receipt (on-line)</li><li>Contributions - Receipt (off-line)</li><li>Memberships - Receipt (on-line)</li><li>Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages).
ja: 以下のシステムワークフローメッセージテンプレートのデフォルトバージョンは新しい機能を処理するように変更されました : <ul><li>イベント - 登録確認と受領書 (オンライン)</li><li>イベント - 登録確認及びレシート (オフライン)</li><li>支援 - 受領書 (オンライン)</li><li>支援 - 受領書 (オフライン)</li><li>会員 - 受領書 (オンライン)</li><li>会員 - サインアップとリニューアル受領書 (オフライン)</li></ul>これらテンプレートを変更した場合は、新しいデフォルトバージョンを確認し、あなたのコピー (管理 > 通信 > メッセージテンプレート > システムのワークフローメッセージ) に、必要に応じてアップデートを実施してください。

en: Default versions of the following System Workflow Message Templates have been modified to handle new functionality: <ul><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)</li><li>Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)</li><li>Pledges - Acknowledgement</li><li>Pledges - Payment Reminder</li><li>Contributions - Receipt (off-line)</li><li>Contributions - Receipt (on-line)</li><li>Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)</li><li>Memberships - Receipt (on-line)</li><li>Personal Campaign Pages - Admin Notification</li></ul> If you have modified these templates, please review the new default versions and implement updates as needed to your copies (Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages).
ja: 以下のシステムワークフローメッセージテンプレートのデフォルトバージョンは新しい機能を処理するように変更されました : <ul><li>イベント - 登録確認と受領書 (オンライン)</li><li>イベント - 登録確認と受領書 (オフライン)</li><li>プレッジ - 確認応答</li><li>プレッジ - 支払い通知</li><li>支援 - 受領書 (オフライン)</li><li>支援 - 受領書 (オンライン)</li><li>会員 - サインアップとリニューアル受領書 (オフライン)</li><li>会員 - 受領書 (オンライン)</li><li>個人キャンペーンページ - 管理者の通知</li></ul>これらテンプレートを変更した場合は、新しいデフォルトバージョンを確認し、あなたのコピー (管理 > 通信 > メッセージテンプレート > システムのワークフローメッセージ) に、必要に応じてアップデートを実施してください。

en: Default?
ja: デフォルト

en: Define Mailing
ja: メーリングの定義

en: Define general email address(es) that can be used as the FROM address when sending email to contacts from within CiviCRM (e.g. info@example.org)
ja: CiviCRM から連絡先にメールを送る際の差出人アドレスとして全体で使うメールアドレス (例 : info@example.org) を定義してください。

en: Define participant roles for events here (e.g. Attendee, Host, Speaker...). You can then assign roles and search for participants by role.
ja: イベントの参加者の役割を定義します (例 : 出席者、主催者、講演者...)。役割を割り当てることで、参加者を役割で検索できるようになります。

en: Define statuses for event participants here (e.g. Registered, Attended, Cancelled...). You can then assign statuses and search for participants by status.
ja: イベント参加者のステータスを定義 (例 : 登録済、出席済、キャンセル済...) します。これらのステータスを割り当てることで、参加者をステータスで検索できるようになります。

en: Defines if you can select this tag.
ja: このタグを選択可能にするかどうかを定義します。

en: Deja Vu Sans (UTF-8)
ja: Deja Vu サンセリフ (UTF-8)

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %1
ja: %1 を削除

en: Delete %1 Type
ja: %1 のタイプを削除

en: Delete %1 from %2? (remove contact AND delete their record of having been in this group).
ja: %2 から %1 を削除しますか？(連絡先を削除および、このグループに存在したレコードを削除します)

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Past Groups).
ja: %2 から %1 を削除しますか？(このグループは、以後、保留中のグループにリスト表示されません)

en: Delete %1 from %2? (this group will no longer be listed under Pending Groups)
ja: %2 から %1 を削除しますか？(このグループは、以後、保留中のグループにリスト表示されません)

en: Delete %1?
ja: %1 を削除しますか？

en: Delete (to trash)
ja: 削除 (ゴミ箱に移動)

en: Delete ACL
ja: アクセス権の削除

en: Delete ACL Role Assignment
ja: ACL役割の割り当てを削除

en: Delete Activities
ja: アクティビティを削除

en: Delete Activity
ja: アクティビティの削除

en: Delete Address Block
ja: 住所ブロックを削除

en: Delete All Attachment(s)
ja: すべての添付ファイルを削除

en: Delete Attached File
ja: 添付ファイルを削除

en: Delete Batch
ja: バッチ削除

en: Delete Campaign
ja: キャンペーンを削除

en: Delete Campaign Page
ja: キャンペーンページの削除

en: Delete Case
ja: 事例を削除

en: Delete Cases
ja: 事例の削除

en: Delete CiviCRM Profile
ja: CiviCRM プロファイルを削除

en: Delete CiviCRM Profile Group
ja: CiviCRM プロファイルグループを削除

en: Delete Comment
ja: コメントを削除

en: Delete Contact
ja: 連絡先の削除

en: Delete Contact Image
ja: 連絡先画像を削除

en: Delete Contact Type
ja: 連絡先の削除

en: Delete Contact(s)
ja: 連絡先を削除

en: Delete Contacts
ja: 連絡先を削除

en: Delete Contacts must also be granted in order for this to work.
ja: 削除連絡先もこれが機能するために付与する必要があります。

en: Delete Contribution
ja: 支援を削除

en: Delete Contribution Page
ja: 支援ページの削除

en: Delete Contributions
ja: 支援を削除

en: Delete Credit Card
ja: クレジットカード削除

en: Delete Custom Field
ja: カスタムフィールドを削除

en: Delete Custom Group
ja: カスタムグループを削除

en: Delete Custom Set
ja: カスタムセットを削除

en: Delete Data Entry Batch
ja: データ入力バッチを削除

en: Delete DedupeRule
ja: 重複排除のルールを削除

en: Delete Draft
ja: 下書を削除

en: Delete Email
ja: メールを削除

en: Delete Email Block
ja: メールブロックを削除

en: Delete Event
ja: イベント削除

en: Delete Event Template
ja: イベントテンプレート削除

en: Delete Failed
ja: 削除できません

en: Delete File
ja: ファイルを削除

en: Delete Financial Type
ja: 金融タイプの削除

en: Delete Financial Type Account
ja: 金融タイプのアカウントを削除

en: Delete Grant
ja: 助成を削除

en: Delete Grants
ja: 助成を削除

en: Delete Group
ja: グループの削除

en: Delete IM
ja: IM を削除

en: Delete IM Block
ja: IMブロックを削除

en: Delete Label Format
ja: ラベルのフォーマットを削除

en: Delete Location Type
ja: ロケーションタイプの削除

en: Delete Mail Settings
ja: メール設定の削除

en: Delete Mailing
ja: メーリングの削除

en: Delete Mapping
ja: マッピングの削除

en: Delete Membership
ja: 会員の削除

en: Delete Membership Status
ja: 会員のステータスを削除

en: Delete Membership Type
ja: 会員タイプを削除

en: Delete Memberships
ja: 会員を削除

en: Delete Menu
ja: メニューの削除

en: Delete Message Template
ja: メッセージテンプレートを削除

en: Delete Note
ja: 備考の削除

en: Delete OpenID
ja: OpenID を削除

en: Delete OpenID Block
ja: OpenID ブロックを削除

en: Delete Option "%1"
ja: 「%1」のオプションを削除

en: Delete Option Group
ja: オプショングループの削除

en: Delete PDF Page Format
ja: PDFページのフォーマットを削除

en: Delete Page - %1
ja: ページの削除 - %1

en: Delete Participant Status
ja: 参加者のステータスを削除

en: Delete Participants
ja: 参加者を削除

en: Delete Participation
ja: 参加者を削除

en: Delete Participations
ja: 参加者を削除

en: Delete Payment Instrument
ja: 支払い方法を削除

en: Delete Payment Procesor Type
ja: 支払いプロセッサタイプの削除

en: Delete Payment Processor
ja: 支払いプロセッサを削除

en: Delete Payment ProcessorType
ja: 支払いプロセッサのタイプを削除

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除

en: Delete Personal Campaign Page
ja: 個人キャンペーンページを削除

en: Delete Petition
ja: 請願署名を削除

en: Delete Phone Block
ja: 電話ブロックを削除

en: Delete Pledge
ja: プレッジの削除

en: Delete Pledges
ja: プレッジの削除

en: Delete Premium
ja: プレミアムを削除

en: Delete Price
ja: 価格を削除

en: Delete Price Field
ja: 価格フィールドの削除

en: Delete Price Set
ja: 価格セットを削除

en: Delete Profile Field
ja: プロファイルフィールドの削除

en: Delete Provider
ja: プロバイダを削除

en: Delete Relationship
ja: 関係を削除

en: Delete Relationship for %1
ja: %1 の関係を削除

en: Delete Reletionship Type
ja: 関係タイプを削除

en: Delete Report Template
ja: レポートテンプレートを削除

en: Delete Schedule Reminders
ja: 予定された事前通知を削除

en: Delete Scheduled Job
ja: 予定されたジョブの削除

en: Delete Status
ja: ステータスを削除

en: Delete Survey
ja: 調査を削除

en: Delete Tag
ja: タグの削除

en: Delete Website
ja: ウェブサイトを削除

en: Delete Website Block
ja: ウェブサイトブロックを削除

en: Delete accounting batches created by user
ja: ユーザが作成した会計バッチを削除

en: Delete action is missing expected survey ID.
ja: 削除操作が予想される調査ID が不足しています。

en: Delete activities
ja: アクティビティを削除

en: Delete all accounting batches
ja: すべての会計バッチを削除

en: Delete attachment
ja: 添付ファイルを削除

en: Delete cases
ja: 事例の削除

en: Delete contributions
ja: 支援を削除

en: Delete grants
ja: 助成の削除

en: Delete memberships
ja: 会員を削除

en: Delete menu items that you don't use. Right-click and select 'Delete'.
ja: 不要なメニュー項目を削除。右クリックして「削除」を選択してください。

en: Delete only this participant record.
ja: この参加者レコードだけを削除します。

en: Delete participants and events that you can edit
ja: 参加者と編集可能なイベントを削除

en: Delete phone
ja: 電話を削除

en: Delete pledges
ja: プレッジの削除

en: Delete report
ja: レポートを削除

en: Delete this address
ja: この住所を削除

en: Delete this message template
ja: このメッセージテンプレートを削除

en: Delete this participant record along with associated participant record(s).
ja: この参加者レコードを関連する参加者レコードとともに削除します。

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Deleted Activities
ja: アクティビティの削除

en: Deleted Cases
ja: 削除された事例

en: Deleted contact
ja: 削除された連絡先

en: Deleted?
ja: 削除済

en: Deleting a financial type cannot be undone.
ja: 金融タイプを削除すると元に戻すことはできません。

en: Deleting a financial type cannot be undone. Unbalanced transactions may be created if you delete this account.
ja: 金融タイプを削除すると元に戻すことはできません。このアカウントを削除した場合、不安定な取引が作成されることがあります。

en: Deleting an attachment will completely remove it from server.
ja: 添付ファイルを削除すると、完全にサーバから削除されます。

en: Deleting this group will NOT delete the member contact records. However, all contact subscription information and history for this group will be deleted.
ja: このグループの削除は、そのメンバーの連絡先レコードを削除しません。しかし、このグループに属するすべての連絡先の加入情報と履歴は削除されます。

en: Deleting...
ja: 削除中...

en: Deletion Error
ja: 削除エラー

en: Deletion failed
ja: 削除に失敗

en: Delivered
ja: 配信済

en: Delivered ID
ja: 配信 ID

en: Delivery
ja: 配信

en: Delivery Status
ja: 配送ステータス

en: Delivery Summary
ja: 配信の概要

en: Demographic breakdown for case clients (and or non-case contacts) in your database. Includes custom contact fields.
ja: データベース内の事例クライアント(または非事例連絡先)の属性情報の概要を表示します。カスタム連絡先フィールドを挿入することができます。

en: Demographics
ja: 属性情報

en: Deny ACL?
ja: ACLを拒否

en: Depending on how you want to use the iCalendar data - you can:
ja: iCalendar のデータの使用方法により異なります。次の選択があります :

en: Depending on the CiviCRM setup, email and postal greetings (see below) may be automatically adapted accordingly; or the information can be used in other ways.
ja: CiviCRM の設定、メールやグリーティング郵便 (下記参照) に応じて、それに応じて自動的に適合させることができます。または情報は、他の方法でも使用することが可能です。

en: Deposit Bank Account
ja: 預金銀行口座

en: Description
ja: 説明

en: Description is included at the top of the activity edit and view pages for this type of activity.
ja: このアクティビティタイプのページを編集 / 表示するページの先頭に表示される説明。

en: Description of new group
ja: 新しいグループの説明

en: Description of the Group
ja: グループの説明

en: Description of the Tag
ja: タグの説明

en: Description of the relationship
ja: この関係の説明

en: Description of this membership type for internal use. May include eligibility, benefits, terms, etc.
ja: 内部使用での、この会員タイプの説明。資格、利益、用語などを含めることができます。

en: Description of this transaction.
ja: この取引の説明

en: Description:
ja: 説明 :

en: Descriptive Title for this Footer.
ja: フッタの内容を表す名前

en: Descriptive Title for this Header
ja: ヘッダーの内容を表す名前

en: Descriptive name assigned to a contact or event address. EXAMPLES: 'College address' for a person. 'Johnson Pavilion' for an event.
ja: 連絡先やイベントの住所にわかりやすい付ける名前。例えば : 個人に「早稲田大学」、イベントに「新宿東口広場」など。

en: Descriptive title of message - used for template selection.
ja: メッセージのわかりやすい名前 - テンプレート選択画面に表示されます。

en: Destination
ja: 対象

en: Destination Queue
ja: 転送先キュー

en: Detailed Log Data
ja: 詳細なログデータ

en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
ja: 戸別訪問、フォーンバンキング、訪問リスト、その他調査の詳細レポート。

en: Details
ja: 詳細

en: Details Updated
ja: 詳細の更新

en: Details and Notes regarding the activity.
ja: このアクティビティに関する詳細と参考事項

en: Determine if the event is free or paid. For paid events, set the payment processor, fee level(s) and discounts. Give online registrants the option to 'pay later' (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
ja: イベントが有料か無料かを決定します。有料のイベントであれば、支払いプロセッサ、料金レベルと割引を設定します。また、オンライン登録者に「後払い」 (例 : 小切手や現地での支払いなど) のオプションを提供します。

en: Determine the contacts in your database who should receive this Mass SMS by first selecting one or more <strong>Included Groups</strong>. (Groups must be assigned the <strong>Mailing List</strong> type to be available on this screen - you can update this for an existing group from <strong>Manage Groups &raquo; Settings</strong>.)
ja: まず<strong>含めるグループ</strong>を選び、この一斉SMSを受け取る連絡先を決定します。 (グループはこの画面で利用できる<strong>メーリングリスト</strong> タイプに割り当てる必要があります。<strong>グループ管理 &raquo; 設定</strong>で、既存のグループを使ってこの項目を更新することができます。)

en: Determine the contacts in your database who should receive this mailing by first selecting one or more <strong>Included Groups</strong>. (Groups must be assigned the <strong>Mailing List</strong> type to be available on this screen - you can update this for an existing group from <strong>Manage Groups &raquo; Settings</strong>.)
ja: まず<strong>追加するグループ</strong>を何か選び、このメーリングを送信するデータベース内の連絡先を選びます(<strong>メーリングリスト</strong>タイプグループに割り当てられているグループだけが表示されます - <strong>グループ管理 &raquo; 設定</strong>で既存のグループを更新できます)。

en: Determine whether an online registration page is available. If so, configure registration, confirmation and thank you page elements and confirmation email details.
ja: オンライン登録ページを使用するかどうかを決めます。使用する場合、登録、確認、感謝のページの要素、確認メールの詳細を設定してください。

en: Determines whether your criteria are combined with AND statements, or combined with OR statements. For example, you may want to find all individuals who are in the Volunteers group AND who have a Volunteer Training activity recorded for them. In this case use the AND operator. If you need to find everyone who is in the Volunteers group OR has a Volunteer Training activity recorded, use the OR operator.
ja: あなたの基準は AND ステートメントを組み合わせ、または OR ステートメントを組み合わせているかどうかを決定します。例えば、ボランティアグループに属し、かつ、ボランティア訓練のアクティビティレコードを持っているすべての個人を検索したいとします。この場合、AND 演算子を使用します。ボランティアグループに属しているか、または、ボランティア訓練のアクティビティレコードを持っているすべての個人を検索するには、OR 演算子を使用します。

en: Developer
ja: 開発者

en: Development stage
ja: 開発段階

en: Did not find a message template with id of %1.
ja: %1 のID を持つメッセージテンプレートが見つかりません。

en: Direct Debit Information
ja: 口座引落の情報

en: Direct Mail
ja: ダイレクトメール

en: Direct member is:
ja: 直接のメンバーは :

en: Directories
ja: ディレクトリ

en: Directory Cleanup
ja: ディレクトリのクリーンアップ

en: Directory Unwritable
ja: ディレクトリ書き込み不可

en: Directory and Resource URLs have been updated in the moved database to reflect current site location.
ja: 現在のサイトの場所にあわせて、移動したデータベースのディレクトリとリソースの URLを更新しました。

en: Disable
ja: 無効

en: Disable "%1"?
ja: "%1" を無効にしますか？

en: Disable %1
ja: %1 を無効

en: Disable %1?
ja: %1 を無効にしますか？

en: Disable ACL
ja: ACLを無効

en: Disable ACL Role Assignment
ja: ACL役割の割り当てを無効

en: Disable Campaign
ja: キャンペーンを無効

en: Disable CiviCRM Profile Field
ja: CiviCRM プロファイルフィールドを無効

en: Disable CiviCRM Profile Group
ja: CiviCRM プロファイルグループを無効

en: Disable Contact Type
ja: 連絡先タイプの無効

en: Disable Custom Field
ja: カスタムフィールドを無効

en: Disable Custom Set
ja: カスタムセットを無効

en: Disable Event
ja: イベントを無効

en: Disable Financial Type
ja: 金融タイプを無効

en: Disable Group
ja: グループを無効

en: Disable Label Format
ja: ラベルのフォーマットを無効

en: Disable Location Type
ja: ロケーションタイプを無効

en: Disable Mailing Component
ja: メーリングコンポーネントを無効

en: Disable Membership Status
ja: 会員のステータスを無効

en: Disable Membership Type
ja: 会員タイプを無効

en: Disable Multiple Choice Option
ja: 複数選択オプションの無効

en: Disable Mutliple Choice Option
ja: 複数選択オプションの無効

en: Disable Outbound Email
ja: アウトバウンドメールを無効

en: Disable Payment Processor
ja: 支払いプロセッサを無効

en: Disable Payment ProcessorType
ja: 支払いプロセッサのタイプを無効

en: Disable Petition
ja: 請願署名を無効

en: Disable Premium
ja: プレミアムを無効

en: Disable Price
ja: 価格を無効

en: Disable Price Option
ja: 価格オプションを無効

en: Disable Price Set
ja: 価格セットの無効

en: Disable Provider
ja: プロバイダを無効

en: Disable Relationship
ja: 関係を無効

en: Disable Relationship Type
ja: 関係タイプを無効

en: Disable Scheduled Job
ja: 予定されたジョブを無効

en: Disable Status
ja: ステータスを無効

en: Disable Survey
ja: 調査を無効

en: Disable automatic synchronization. You will have to use the "Manually Synchronize" form to synchronize memberships and roles yourself.
ja: 自動同期を無効にします。会員と役割を同期するためには、「手動で同期」を実行します。

en: Disable check for mandatory tokens
ja: 必須トークンの無効を確認

en: Disable expired relationships
ja: 期限切れの関係を無効

en: Disable the email confirmation for unverified contacts?
ja: 未確認の連絡先に確認メールを無効にしますか？

en: Disable this message template
ja: このメッセージテンプレートを無効

en: Disable this option to remove the field from the profile without deleting it.
ja: 削除せずにプロファイルからフィールドを削除するには、このオプションを無効にしてください。

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled (Missing)
ja: 無効 (不足)

en: Disabled Statuses
ja: 無効なステータス

en: Disables relationships that have expired (ie. those relationships whose end date is in the past).
ja: 期限切れの関係を無効 (その終了日と、それらの関係は過去に存在します) にします。

en: Disabling this option will prevent CiviCRM from checking for important security updates. Are you sure?
ja: CiviCRM の重要なセキュリティ更新プログラムの確認をする、このオプションを無効にします。本当によろしいですか？

en: Disconnecting...
ja: 切断中...

en: Discount Amount
ja: 割引額

en: Discount Name
ja: 割引名

en: Discount Set
ja: 割引セット

en: Discounted Fees
ja: 割引料金

en: Discounts
ja: 割引

en: Discounts Account is
ja: 割引アカウントです

en: Discounts by Signup Date?
ja: 登録日による割引ですか？

en: Display Amount?
ja: 金額表示

en: Display Fee
ja: 料金を表示

en: Display Format
ja: 表示フォーマット

en: Display In Honor Roll
ja: 表彰ロールに表示

en: Display Membership Fee
ja: 会費を表示

en: Display Minimum Contribution Amount?
ja: 支援の最低金額を表示しますか？

en: Display Minimum Contribution?
ja: 最小の支援を表示しますか？

en: Display Name
ja: 名前を表示

en: Display Options
ja: 表示オプション

en: Display Preferences
ja: 表示設定

en: Display Results As
ja: 結果表示の基準

en: Display Results as Relationship
ja: 関係で結果を表示

en: Display Results have been Reset
ja: 表示結果がリセットされました

en: Display Style
ja: 表示スタイル

en: Display Style 'Tab with table' is only supported for multiple-record custom field sets.
ja: 表示スタイル「テーブルとタブ」のみ複数レコードのカスタムフィールドセットでサポートされています。

en: Display Style should be Inline for this Class
ja: この分類の表示スタイルはインラインでなければなりません。

en: Display Tag?
ja: タグを表示しますか？

en: Display amount next to each option? If no, then the amount should be in the option description.
ja: 各オプションの横に数量を表示しますか？横に表示しない場合、数量はオプションに関する説明内に表示されます。

en: Display clicks from each mailing
ja: メーリングごとのクリックの表示

en: Display contacts who opened emails from a mailing
ja: 送信したメーリングを開封した連絡先を表示

en: Display debug output with results.
ja: デバック出力の結果を表示します。

en: Display image and thumbnail from these locations on the web:
ja: ウェブの次の場所からの画像とサムネイルを表示 :

en: Display in Honor Roll?
ja: 表彰ロールに表示しますか？

en: Display in Table controls which columns are included in the listing of custom data records. If your custom data set has a large number of fields, uncheck this box to exclude less important fields from the listing. All fields will still be included when viewing a single record. You may also want to exclude Note type fields from the table listing.
ja: カラムは、カスタムデータレコードのリストに含まれているテーブルコントロールに表示されます。カスタムデータセットのフィールドの数が多い場合は、リストから、重要なフィールドを、より少なく除外するために、このチェックボックスをオフにしてください。単一レコードを表示する際にすべてのフィールドがまだ含まれています。また、テーブルのリストから備考タイプのフィールドも除外したい場合などがあります。

en: Display in Table?
ja: テーブルに表示しますか？

en: Display label for this status.
ja: このステータスのラベルを表示

en: Display name for this Membership status (e.g. New, Current, Grace, Expired...).
ja: この会員のステータス (例 : 新規、現在、猶予、失効...) 表示名。

en: Display name format for individual contact display names.
ja: 個人の連絡先の名前表示に使う名前表示フォーマットになります。

en: Display text for link from Event Information to Event Registration pages (e.g. 'Register Now!').
ja: イベント情報からイベント登録へのリンクに表示するテキスト (例 : 「今すぐ登録！」) になります。

en: Display the membership fee along with the membership name and description for each membership option?
ja: 会員の名前とそれぞれの会員オプションと共に会費を表示しますか？

en: Displaying contacts where:
ja: 次の連絡先を表示 :

en: Displaying results as "%1" is not available without search criteria from the pane you just closed.
ja: 閉じたペインから検索条件無しで「%1」として結果を表示すると利用できません。

en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
ja: 世帯ごとにまとめた支援の詳細なリストを表示します。世帯の家族による寄付も、その世帯の寄付に含まれます。

en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
ja: 団体ごとにまとめた支援の詳細なリストを表示します。団体の職員による支援も、その団体の支援に含まれます。

en: Distance
ja: 距離

en: Distribute funds to others, for example foundations, grant givers, etc.
ja: 他の団体に資金を提供する団体、例えば、財団や助成団体など。

en: Distribution
ja: 配信

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian;
ja: ディベヒ語 / モルジブ語

en: Do NOT select a Contact Subtype if your import file contains a mixture of subtypes. In that case, select the built-in ("parent") type, and make sure you'll file includes include a column which sets the subtype for each row.
ja: インポートするファイルにサブタイプが混在している場合、「連絡先サブタイプ」を選択しないでください。この場合は、ビルトイン (親) タイプを選択し、各行にサブタイプをセットするカラムを持つファイルを含めます。

en: Do Not E-mail
ja: メール禁止

en: Do Not Email
ja: メールの拒否

en: Do Not Mail
ja: 郵便物の拒否

en: Do Not Phone
ja: 電話の拒否

en: Do Not Sms
ja: SMSの拒否

en: Do Not Trade
ja: 商取引の拒否

en: Do not display an image
ja: 画像を表示しない

en: Do not email
ja: メール送信の拒否

en: Do not enable this feature if you are using this profile as an HTML Form Snippet embedded in a non-CiviCRM web page. reCAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting a stand-alone form with reCAPTCHA included will always result in a reCAPTCHA validation error.
ja: 非 CiviCRM ウェブページに埋め込まれた HTMLフォームのスニペットとして、このプロファイルを使用している場合は、この機能を有効にしないでください。reCAPTCHA は動的なページ生成を必要とします。reCAPTCHA に含まれるスタンドアロンのフォームを送信すると、常に reCAPTCHA は検証エラーになります。

en: Do not mail
ja: 手紙の拒否

en: Do not make custom fields required unless you want to force all users to enter a value anytime they add or edit this type of record. You can always make the field required when used in a specific Profile form.
ja: このタイプのレコードを追加または編集するとき、常にすべてのユーザに何かの値を入力させる場合以外は、カスタムフィールドを必須にしないでください。特定のプロファイルのフォームで使用するときに、いつでもフィールドを必須にすることができます。

en: Do not merge
ja: マージしない

en: Do not phone
ja: 電話の拒否

en: Do not print labels for contacts with "Do Not Mail" privacy option checked
ja: 「メールの拒否」のプライバシーオプションが設定されている連絡先のラベルを印刷しない

en: Do not select field %1 with Group by %2.
ja: %2 によるグループで フィールド %1 を選択しないでください。

en: Do not sms
ja: SMSの拒否

en: Do not trade
ja: 商取引の拒否

en: Do you really want to remove this Smart Group?
ja: このスマートグループを削除してよろしいですか？

en: Do you want a registration confirmation email sent automatically to the user? This email includes event date(s), location and contact information. For paid events, this email is also a receipt for their payment.
ja: ユーザ宛に登録確認メールを自動で送信しますか？このメールにはイベントの日時、会場、連絡先情報が入ります。有料イベントでは、メールに支払い受領書も含まれます。

en: Do you want to <a %1>edit the existing activity</a>?
ja:  <a %1>既存のアクティビティを編集</a> しますか？

en: Do you want to continue?
ja: 続行しますか？

en: Do you want to delete this message template?
ja: メッセージテンプレートを削除してもよろしいですか？

en: Do you want to include this field in the Profile's Search form?
ja: このフィールドをプロファイルの検索フォームに追加しますか？

en: Do you want to release respondents for '%1' ?
ja: 「%1」の回答者の予約を解除しますか？

en: Do you want to remove this dashlet as an "Available Dashlet", AND delete it from all user dashboards?
ja: 「利用可能なダッシュレット」からこのダッシュレットを削除し、また、すべてのユーザダッシュボードからも削除しますか？

en: Do you want to reserve respondents for '%1' ?
ja: 「%1」の回答者を予約しますか？

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Does Event allow multiple registrations from same email address?
ja: このイベントは同一メールアドレスからの複数の登録を許可しますか？

en: Does MySQL thread_stack meet minimum (%1k)
ja: MySQL の thread_stack が最小値 (%1k) を満たしていません

en: Does not contain
ja: 含めない

en: Does the CiviCRM path contain PATH_SEPARATOR?
ja: CiviCRM のパス PATH_SEPARATOR は含まれていますか？

en: Does the contact have a %1 Account?
ja: この連絡先は %1 のアカウントを保有

en: Does the mailing track Open Rate?
ja: このメーリングで開封率を追跡しますか？

en: Does the mailing track click throughs?
ja: このメーリングのクリックを追跡しますか？

en: Does the server exist?
ja: サーバは存在していますか？

en: Does the webserver know where files are stored?
ja: ファイル保存先のウェブサーバを知っていますか？

en: Does this Custom Field Set allow multiple records?
ja: このカスタムデータグループは複数のレコードを使用しますか？

en: Does this Payment Processor Type support recurring donations?
ja: この支払いプロセッサのタイプは定期的な寄付に使用可能ですか？

en: Does this account hold taxes collected?
ja: このアカウントは、徴収された税金を保持していますか？

en: Does this contact not want to be emailed?
ja: この連絡先のメールで送信は希望しませんか？

en: Does this contact not want to be mailed?
ja: この連絡先のメール受け取りは希望しませんか？

en: Does this contact not want to be phoned?
ja: この連絡先の電話で連絡は希望しませんか？

en: Does this contact not want to receive messages?
ja: この連絡先のメッセージ受け取りは希望しませんか？

en: Does this contact not want trade?
ja: この連絡先の商取引は希望しませんか？

en: Does your SMTP server require authentication (user name + password)?
ja: SMTP サーバは認証 (ユーザ名とパスワード) が必要ですか？

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain (organization) address
ja: ドメイン (団体) 住所

en: Domain (organization) email
ja: ドメイン (団体) メール

en: Domain (organization) phone
ja: ドメイン (団体) 電話

en: Domain Configuration
ja: ドメインの設定

en: Domain Contact
ja: 連絡先のドメイン

en: Domain Description
ja: ドメインの説明

en: Domain Email Address must use a valid email address format (e.g. 'info@example.org').
ja: ドメインのメールアドレスは正式なメールアドレスのフォーマットでなければなりません (例 : 'info@example.org')。

en: Domain Group
ja: グループドメイン

en: Domain ID
ja: ドメインID

en: Domain Name
ja: ドメイン名

en: Domain address - displays your organization's postal address.
ja: ドメインアドレス - あなたの団体の郵送用住所に表示されます。

en: Domain information for '%1' has been saved.
ja: ドメイン情報「%1」を保存しました。

en: Domain name
ja: ドメインの名前

en: Don't Link this Field
ja: このフィールドをリンクしない

en: Don't check for presence of mandatory tokens (domain address; unsubscribe/opt-out) before sending mailings. WARNING: Mandatory tokens are a safe-guard which facilitate compliance with the US CAN-SPAM Act. They should only be disabled if your organization adopts other mechanisms for compliance or if your organization is not subject to CAN-SPAM.
ja: メーリングを送信する前に必須トークン (ドメインアドレス、購読解除 / 拒否) が存在するかどうかの確認をしません。警告 : 必須トークンは、米国 CAN-SPAM 法の遵守を促進するセーフガードです。あなたの団体が、コンプライアンスのため他のメカニズムを採用している場合または、あなたの団体が CAN-SPAM の対象ではない場合のみ無効にする必要があります。

en: Don't list my contribution in the honor roll.
ja: 表彰ロールに私の支援をリスト表示しない。

en: Don't see your event listed? Try "Search All or by Date Range" above.
ja: イベントのリストが表示されませんか？「すべて、または日付範囲によって検索」を試してください。

en: Donate Link Text
ja: 寄付のリンクテキスト

en: Donate Now
ja: 今すぐ寄付します

en: Donation
ja: 寄付

en: Donation Button
ja: 寄付ボタン

en: Donations
ja: 寄付

en: Done
ja: 完了

en: Done with Preview
ja: プレビュー終了

en: Donor Email
ja: 寄贈者メール

en: Donor Name
ja: 寄贈者名

en: Donor Phone
ja: 寄贈者の電話番号

en: Donor-advised Fund
ja: ドナーアドバイズド ファンド

en: Donors
ja: 寄贈者

en: Double quotes are not allow in from name.
ja: 差出人名に二重引用符は使用できません。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Batch
ja: バッチダウンロード

en: Download CiviCRM.
ja: CiviCRM のダウンロード

en: Download Conflicts
ja: 矛盾をダウンロード

en: Download Duplicates
ja: 重複をダウンロード

en: Download Error
ja: ダウンロードエラー

en: Download Errors
ja: ダウンロードエラー

en: Download Extension
ja: エクステンションのダウンロード

en: Download Mismatched Activity records
ja: 一致しなかったアクティビティのダウンロード

en: Download Mismatched Contacts
ja: 一致しなかった連絡先のダウンロード

en: Download Mismatched Contributions
ja: 一致しなかった支援をダウンロード

en: Download Mismatched Memberships
ja: 一致しなかった会員をダウンロード

en: Download Mismatched participants
ja: 一致しなかった参加者のダウンロード

en: Download an iCalendar file (with a *.ics extension) to your local computer.
ja: iCalendar ファイル (.icsの拡張子) を自分のコンピュータにダウンロードする。

en: Download and Install
ja: ダウンロードしてインストール

en: Download and Install "%1"?
ja: "%1" をダウンロードしてインストールしますか？

en: Download iCalendar File
ja: iCalendar ファイルのダウンロード

en: Download iCalendar File:
ja: iCalendar ファイルのダウンロード :

en: Download iCalendar entry for this event.
ja: このイベントの iCalendar をダウンロード。

en: Download iCalendar file for current and future public events.
ja: 現在および将来の公開イベントの iCalendar ファイルをダウンロード。

en: Download location
ja: ダウンロードの場所

en: Download now
ja: 今すぐダウンロード

en: Downloaded Invoice
ja: 請求書ダウンロード

en: Downloaded Invoice.
ja: 請求書ダウンロード

en: Downloading this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing or upgrading comes from a trusted source.
ja: このエクステンションをダウンロードすると、新しい機能が利用できるようになります。インストールまたは更新するエクステンションが信頼できる発行者により配布されていることを確認してください。

en: Draft
ja: 下書

en: Draft / Unscheduled
ja: 下書 / 未予定

en: Drilldown Report ID
ja: ドリルダウンのレポートID

en: Drop-down (select list)
ja: ドロップダウン (選択リスト)

en: Dropdown Options
ja: ドロップダウンオプション

en: Drupal Access Control
ja: Drupal アクセス制御

en: Drupal Database Details
ja: Drupal データベースの詳細

en: Drupal Database Settings
ja: Drupal データベース設定

en: Drupal Menu
ja: Drupal メニュー

en: Drupal Role
ja: Drupal の役割

en: Drupal User
ja: Drupal ユーザ

en: Drupal User Registration
ja: Drupal ユーザ登録

en: Drupal session table cleared.
ja: Drupal のセッションテーブルをクリアしました。

en: Drupal user account registration option?
ja: Drupal のユーザアカウント登録オプション

en: Drupal user permissions have been automatically set - giving anonymous and authenticated users access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
ja: Drupal のユーザ権限は自動的に設定されています - 与えられた匿名と認証されたユーザは、パブリックな CiviCRM フォームと機能にアクセスできます。私たちは、彼らがあなたの要件に対して適切であることを保証するため、<a %1>これらの権限</a>の確認をお勧めします (<a %2>詳細はこちら...</a>)

en: Drupal-only. Rules module must be enabled (beta feature - use with caution).
ja: Drupal のみ。ルールモジュール (ベータ機能 - 使用注意) を有効にしなければなりません。

en: Due Date
ja: 期日

en: Dummy Payment Processor
ja: ダミーの支払いプロセッサ

en: Dummy Processor
ja: ダミープロセッサ

en: Duplicate
ja: 重複

en: Duplicate Contacts
ja: 重複する連絡先

en: Duplicate Export Mapping Name
ja: エクスポートマッピング名を複製

en: Duplicate Import Contribution Mapping Name
ja: 重複インポートの支援マッピング名

en: Duplicate Import Mapping Name
ja: インポートマッピング名が重複しています

en: Duplicate Import Membership Mapping Name
ja: 会員マッピング名の重複インポート

en: Duplicate Import Participant Mapping Name
ja: 重複インポートの参加者マッピング名

en: Duplicate Matching
ja: 重複照合

en: Duplicate Matching Rule
ja: 重複照合ルール

en: Duplicate Membership?
ja: 会員の重複ですか？

en: Duplicate Option label
ja: オプションラベルの複製

en: Duplicate Option values
ja: 重複オプション値

en: Duplicate Rows
ja: 重複行

en: Duplicate Rules
ja: 重複するルール

en: Duplicate Template Name.
ja: テンプレート名の重複

en: Duplicate label value
ja: ラベル値重複

en: Duplicate matching rule
ja: 重複照合ルール

en: Duplicate value for External ID.
ja: 外部IDの重複した値。

en: Duplicate weight value
ja: 優先度の重複

en: Duration
ja: 予定時間

en: Duration (Days)
ja: 継続時間 (日)

en: Duration (min)
ja: 予定時間 (分)

en: Duration Interval
ja: 期間の間隔

en: Duration Unit
ja: 継続単位

en: Duration of subscription or service (e.g. 12-month subscription).
ja: 加入権やサービスが提供される期間 (例 : 12ヵ月)。

en: Duration of this membership (e.g. 30 days, 2 months, 5 years, 1 lifetime)
ja: 会員の継続期間 (例 : 30日、2ヵ月、5年、1終身)

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Dynamic
ja: 動的

en: Dynamic Form Creator
ja: 動的フォームの作成

en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

en: EFT
ja: 電子送金

en: ERROR: Title is not Set
ja: エラー : タイトルが設定されていません

en: EXAMPLE:
ja: 例 :

en: EXAMPLE: A price set with 3 price fields. National membership (with 3 price options - radio button style), Regional membership (checkbox), and an optional magazine subscription.
ja: 例えば : 3 つの価格フィールドを持つ価格セットになります。全国会員 (3 つの価格オプション - ラジオボタンスタイル)、地域会員 (チェックボックス)、オプションの雑誌購読。

en: EXAMPLE: An organization that has a National office and 5 regional offices puts constituents in each region into their own group. Then they create a "National" group which is assigned as the "Parent" for all regional groups. The National office can now send mailings (for example) to the "National" group - knowing that all contacts in the regional groups will be included.
ja: 例えば : ある団体が国内の事務所と 5 つの海外地域オフィスを持っていて、それぞれの地域の構成員を自分のグループに入れているとします。そのとき、彼らはすべての地域グループの「親」である「国内」グループを作ります。これで国内オフィスは(例えば : )「国内」グループにメーリングを送れば、すべての地域グループにも送られることになります。

en: EXAMPLE: Given the default event types, this URL will retrieve all events with start dates on or after January 1, 2007 whose event type is 'Fundraiser':
ja: 例えば : デフォルトのイベントタイプを与え、次の URL は 2015年 1月 1日以後に始まる「募金」タイプのすべてのイベントを取得します。

en: EXAMPLE: If you are using CiviEvent, and you want to collect information from people registering for your events, select "Participants". If the information is specific to one type of participant (e.g. event volunteers), select "Participants (role)" and then select the role (e.g. 'Volunteer').
ja: 例えば : CiviEvent を使用して、イベントに登録した人々の情報を集めたい場合、「参加者」を選びます。あるタイプの参加者に特有の情報であれば (例 : イベントボランティア)、「参加者 (役割)」を選び、さらに役割を選びます (例 : ボランティア)。

en: EXAMPLE: If you set a length of 8 on 'Street Address', then '101 Delaplane Ave.' would match '101 Delaplain St.' because the first 8 characters are the same. If Length is left blank, then the comparison is done on the entire field value.
ja: 例えば : 「町名 / 番地」に 8 を設定すると、「101 Delaplane Ave」は、最初の 8文字が同じ 「101 Delaplain St.」にも一致します。長さを空白にすると、フィールド全体が照合されます。

en: EXAMPLE: If you want your message to begin with "Dear " followed by the recipient's first name, you can use the %1 token in your message. <em>Dear %1</em>
ja: 例えば : メールの本文を「(ファーストネーム) 様」で始めたい場合、%1 トークンを使うことができます。<em>%1 様</em>

en: EXAMPLE: You can enter <em>fiesta</em>, and get a match on a contact with a note containing <em>Fall Fiesta</em>
ja: 例えば : 特記事項に<em>Fall Fiesta</em>を含む連絡先は<em>fiesta</em>の入力で検索できます。

en: EXAMPLES
ja: 例

en: EXCLUDE Recipients of These Mailing(s)
ja: これらのメーリングリストの宛先を除外

en: EXCLUDE Recipients of These Message(s)
ja: これらメッセージ受信者を除外

en: Each
ja: 各々

en: Each CiviCRM ACL Role is assigned a set of permissions. Use this link to create or edit the different roles needed for your site.
ja: CiviCRM の ACL役割は、一群の権限を割り当てられます。サイトに必要であれば、異なる役割をこのリンクで作成 / 編集することができます。

en: Each anniversary
ja: 各記念日

en: Each file must be less than %1M in size. You can also add a short description.
ja: 各ファイルのサイズは %1 M未満である必要があります。また、簡単な説明を追加することができます。

en: Each financial type relates to a number of <a href="%1">financial accounts</a> to track income, accounts receivable, and fees.</p>
ja: 各金融タイプは、料金および<a href="%1">債務アカウントなどの収入を追跡するため<a href="%1">金融口座</a> の数に関係しています。</p>

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %1
ja: %1 の編集

en: Edit %1 Smart Group Criteria
ja: %1 スマートグループの基準を編集

en: Edit '!1'
ja: 「!1」を編集

en: Edit <strong>Premiums Settings</strong> to customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries.
ja: このオンライン支援ページの <strong>プレミアムの設定</strong>を編集して、タイトルと紹介文 (例 : .. ご支援に感謝し、感謝ギフトをご用意しましたのでお選びください ...) を変更してください。問い合わせのための連絡先のメールアドレスや電話番号を含めることもできます。

en: Edit ACL
ja: アクセス権の編集

en: Edit ACL -  %1
ja: ACL - %1 を編集

en: Edit ACL Role Assignment
ja: ACL役割の割り当てを編集

en: Edit API keys
ja: このAPIキーを編集

en: Edit Address Elements
ja: 住所の要素を編集

en: Edit Batch
ja: バッチの編集

en: Edit Campaign
ja: キャンペーンを編集

en: Edit CiviCRM Profile Field
ja: CiviCRM プロファイルフィールドを編集

en: Edit CiviCRM Profile Group
ja: CiviCRM プロファイルグループを編集

en: Edit Comment
ja: コメントを編集

en: Edit Complete Street Address
ja: 完全な町名 / 番地を編集

en: Edit Contact
ja: 連絡先を編集

en: Edit Contact (View Contact Summary Page)
ja: 連絡先を編集 (連絡先の概要ページを表示)

en: Edit Contact Details
ja: 連絡先の詳細編集

en: Edit Contact Information
ja: 連絡先の情報を編集

en: Edit Contact Name
ja: 連絡先名を編集

en: Edit Contact Type
ja: 連絡先タイプを編集

en: Edit Contribution
ja: 支援を編集

en: Edit Credit Card
ja: クレジットカード編集

en: Edit Custom Field
ja: カスタムフィールドの編集

en: Edit Custom Set
ja: カスタムセットを編集

en: Edit Data Entry Batch
ja: バッチ入力データの編集

en: Edit Date Settings
ja: 日付設定の編集

en: Edit Date Type
ja: 日付タイプを編集

en: Edit DedupeRule
ja: 重複排除のルールを編集

en: Edit Details
ja: 詳細の編集

en: Edit Domain Information
ja: ドメイン情報を編集

en: Edit Event Template
ja: イベントテンプレートの編集

en: Edit Field
ja: フィールドの編集

en: Edit Financial Type
ja: 金融タイプの編集

en: Edit Financial Type Account
ja: 金融タイプのアカウント編集

en: Edit Grant
ja: 助成を編集

en: Edit Group
ja: グループを編集する

en: Edit Label Format
ja: ラベルのフォーマットを編集

en: Edit Link
ja: リンクの編集

en: Edit Location Type
ja: ロケーションタイプの編集

en: Edit Mail Settings
ja: メール設定の編集

en: Edit Mailing Component
ja: メーリングコンポーネントを編集

en: Edit Mapping
ja: マッピングの編集

en: Edit Membership
ja: 会員の編集

en: Edit Membership Status
ja: 会員のステータスを編集

en: Edit Membership Type
ja: 会員タイプを編集

en: Edit Menu
ja: メニューの編集

en: Edit Message Template
ja: メッセージテンプレートを編集

en: Edit Multiple Choice Option
ja: 複数選択オプションの編集

en: Edit Multiple Choice Options
ja: 複数選択オプションの編集

en: Edit Note
ja: 備考の編集

en: Edit Option
ja: オプションを編集する

en: Edit Option Group
ja: オプショングループの編集

en: Edit Options
ja: オプションを編集

en: Edit PDF Page Format
ja: PDFページのフォーマットを編集

en: Edit Participant Status
ja: 参加者のステータス編集

en: Edit Participant Status Options
ja: 参加者のステータスオプションを編集

en: Edit Participation
ja: 参加者を編集

en: Edit Payment Instrument
ja: 支払い方法編集

en: Edit Payment Method
ja: 支払方法の編集

en: Edit Payment Procesor Type
ja: 支払いプロセッサタイプの編集

en: Edit Payment Processor
ja: 支払いプロセッサを編集

en: Edit Payment ProcessorType
ja: 支払いプロセッサのタイプを編集

en: Edit Personal Campaign Page
ja: 自分の個人キャンペーンページの編集

en: Edit Petition
ja: 請願署名を編集

en: Edit Pledge
ja: プレッジの編集

en: Edit Premium
ja: プレミアムを編集

en: Edit Price
ja: 価格を編集

en: Edit Price Field
ja: 価格フィールドを編集

en: Edit Price Option
ja: 価格オプションを編集

en: Edit Price Options
ja: 価格オプションを編集

en: Edit Price Set
ja: 価格セットの編集

en: Edit Profile
ja: プロファイルを編集

en: Edit Provider
ja: プロバイダを編集

en: Edit Recipient Options
ja: 受信者オプションを編集

en: Edit Recurring Payment
ja: 定期的な支払いを編集

en: Edit Relationship
ja: 関係を編集

en: Edit Relationship Type
ja: 関係タイプを編集

en: Edit Relationship for %1
ja: %1 の関係を編集

en: Edit Report Template
ja: レポートテンプレートを編集

en: Edit Rule
ja: ルールの編集

en: Edit Schedule Reminders
ja: 予定された事前通知を編集

en: Edit Scheduled Job
ja: 予定されたジョブの編集

en: Edit Scheduled Payment
ja: 支払い予定の編集

en: Edit Scheduled Pledge Payment
ja: プレッジの支払い予定を編集

en: Edit Search Criteria
ja: 検索基準を編集

en: Edit Settings
ja: 編集の設定

en: Edit Smart Group
ja: スマートグループの編集

en: Edit Smart Group Criteria
ja: スマートグループの基準を編集

en: Edit Smart Group Search Criteria for %1
ja: %1 のスマートグループサーチの基準を編集

en: Edit Status
ja: ステータスを編集

en: Edit Street Address
ja: 町名 / 番地を編集

en: Edit Survey
ja: 調査の編集

en: Edit Tag
ja: タグの編集

en: Edit Tags
ja: タグを編集

en: Edit Widget Colors
ja: ウィジェットの色を編集

en: Edit Your Page
ja: ページの編集

en: Edit Your Personal Campaign Page
ja: 自分の個人キャンペーンページの編集

en: Edit accounting batches created by user
ja: ユーザが作成した会計バッチを編集

en: Edit activity
ja: アクティビティの編集

en: Edit address
ja: 住所の編集

en: Edit all accounting batches
ja: すべての会計バッチを編集

en: Edit all reports that have been marked as reserved
ja: 予約済みとしてマークされたすべてのレポートを編集

en: Edit and disable Reserved Groups (Needs Edit Groups)
ja: 予約グループの無効と編集 (グループの編集が必要)

en: Edit association rule
ja: 関連付けルールを編集

en: Edit communication preferences
ja: 通信の環境設定を編集

en: Edit demographics
ja: 人口統計を編集

en: Edit events even without specific ACL granted
ja: 付与された特定のACLをもたないイベントも編集

en: Edit flag was not numeric.
ja: 編集フラグは数値ではありません。

en: Edit global settings for this custom field.
ja: このカスタムフィールドのグローバル設定を編集します。

en: Edit info
ja: 情報を編集

en: Edit name
ja: 名前を編集

en: Edit settings
ja: 編集の設定

en: Edit this message template
ja: このメッセージテンプレートを編集

en: Edit this relationship.
ja: この関係を編集

en: Edit user's own API keys
ja: ユーザーのAPIキーを編集

en: Editing Contacts
ja: 連絡先の編集

en: Editing Master Address
ja: マスター住所を編集

en: Either filter on at least one relationship type, or de-select Staff Member and Relationship from the list of fields.
ja: 少なくとも 1 件の関係タイプをフィルタするか、スタッフメンバーと関係をフィールドリストで選択解除してください。

en: Elavon - recurring payments not implemented
ja: Elavon - 定期的な支払い機能はありません

en: Elavon / Nova Virtual Merchant Gateway requires curl with SSL support
ja: Elavon / Nova Virtual Merchant Gateway は SSLサポート付きの cURL が必要です。

en: Elavon Payment Processor
ja: Elavon 支払いプロセッサ

en: Elected Officals:
ja: 議員 :

en: Eligible
ja: 適格

en: Email
ja: メール

en: Email %1
ja: メール %1

en: Email (Contact A)
ja: メール (連絡先 A)

en: Email (Contact B)
ja: メール (連絡先 B)

en: Email (Main)
ja: メール (主)

en: Email (reserved)
ja: メール (予約)

en: Email 2
ja: メール 2

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email Address of Receipt Sender
ja: 受領書の送信者メールアドレス

en: Email Contact
ja: 連絡先メール

en: Email Delivery
ja: メールの配信

en: Email Delivery Settings
ja: メール配信設定

en: Email Disabled
ja: メールを無効にしました。

en: Email Domain
ja: メールのドメイン

en: Email Error
ja: メールエラー

en: Email Format
ja: メールフォーマット

en: Email Greeting
ja: グリーティングメール

en: Email Greeting - Custom
ja: グリーティングメール - カスタム

en: Email Greeting Custom
ja: カスタムグリーティングメール

en: Email Greeting ID
ja: グリーティングメールID

en: Email Greeting Type
ja: グリーティングメールのタイプ

en: Email Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Email Greetings for valid values
ja: グリーティングメールは、設定されたフォーマットオプションのいずれかである必要があります。管理 >> システの設定 >> オプショングループ >> 有効な値のグリーティングメールを確認してください

en: Email Hold
ja: 保留メール

en: Email ID
ja: メールID

en: Email Invoice
ja: メール請求書

en: Email Location Type
ja: メールのロケーションタイプ

en: Email Notification
ja: メール通知

en: Email On Hold
ja: 保留メール

en: Email Receipt to Contributor?
ja: 支援をしてくれた方に受領書をメールで送信

en: Email Receipts
ja: メール受領書

en: Email Report Instance To
ja: メールのレポートインスタンス

en: Email Screen
ja: メールスクリーン

en: Email Selection Method
ja: メールの選択方法

en: Email Sent
ja: 送信メール

en: Email Settings
ja: メール設定の編集

en: Email a Contact
ja: 連絡先にメールを送信

en: Email a complete copy of this activity record to other people involved with the case. Click the top left box to select all.
ja: この事例に関係のある他の人々にこのアクティビティレコードの完全なコピーをメールで送信。左上のボックスをクリックすると、すべてを選択。

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Email address domain (the part after @).
ja: メールアドレスのドメイン (@以降の部分)

en: Email address is not valid
ja: メールアドレスが正しくありません。

en: Email address is required to opt out.
ja: 拒否にはメールアドレスが必要です。

en: Email address is required to unsubscribe.
ja: 購読解除にはメールアドレスが必要です。

en: Email domain must use a valid internet domain format (e.g. 'example.org').
ja: メールのドメインには正しいインターネットのドメインフォーマット (例 : 'example.org') を使用してください。

en: Email field should be included in profile if you want to use Group(s) when Profile double-opt in process is enabled.
ja: プロファイルのダブルオプトイン処理が有効なグループでは、メールフィールドを挿入する必要があります。

en: Email has NOT been sent to %1 contact(s) - communication preferences specify DO NOT EMAIL OR valid Email is NOT present.
ja: メールは %1 の連絡先には送信されません - 通信オプションで「メールの拒否」が設定されているか、送信できるメールがありません。

en: Email has been sent to : %1
ja: メールを送信しました : %1

en: Email is not valid.
ja: 有効なメールではありません。

en: Email on hold
ja: 保留メール

en: Email on hold - generally due to bouncing.
ja: 保留メール - 通常はバウンスによるもの。

en: Email only
ja: メールのみ

en: Email selection
ja: メールの選択

en: Email sent.
ja: 送信メール

en: Email was NOT sent to %1 contacts (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
ja: %1 件の連絡先にはメールを送信しませんでした (ファイルにメールアドレスがないか、連絡方法に「メールの拒否」が設定されている、あるいは連絡先の死亡)。

en: Email will NOT be sent to %count contact - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased). | Email will NOT be sent to %count contacts - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
ja[0]: %count 件の連絡先に対しメールが送信されません - (ファイルにメールアドレスが存在しない、または通信オプションにメールの拒否が設定されている、または連絡先が死亡)

en: Email will NOT be sent to %count contact. | Email will NOT be sent to %count contacts.
ja[0]: %count 件の連絡先にメールを送信しません。

en: Email-to-Activity
ja: メール - アクティビティ

en: Email-to-Activity Processing
ja: メール - アクティビティの処理

en: Email:
ja: メール :

en: Email: %1 has been successfully opted out
ja: メール : %1 を拒否しました

en: Email: %1 has been successfully unsubscribed from this Mailing List/Group.
ja: メール : %1 をメーリングリスト / グループの購読を解除しました。

en: Emailed Invoice
ja: 請求書をメールで送信

en: Emailed Invoice.
ja: 請求書をメールで送信します。

en: Emails Restored
ja: メールの復元

en: Emergency
ja: 緊急

en: Employee <-> Employer and Household relationships both have special characteristics.
ja: 従業員 <-> 雇用者と家庭の両方の関係を持つ特殊な特性。

en: Employee Name
ja: 従業員の名前

en: Employee Since
ja: 雇用された日付

en: Employee of
ja: 被雇用者 :

en: Employer
ja: 雇用主

en: Employer Name
ja: 雇用主の名前

en: Employer of
ja: 雇用者 :

en: Employment relationship.
ja: 雇用関係

en: Empties template cache and/or temporary upload file folders.
ja: 空のテンプレートキャッシュおよび / 一時アップロードファイルフォルダ。

en: Enable
ja: 有効

en: Enable "%1"?
ja: "%1" を有効にしますか？

en: Enable %1
ja: %1 を有効

en: Enable <a href='%1'>case types</a>.
ja: <a href='%1'>事例タイプ</a>を有効

en: Enable >>
ja: 有効 >>

en: Enable ACL
ja: ACLを有効

en: Enable ACL Role Assignment
ja: ACL役割の割り当てを有効

en: Enable Campaign
ja: キャンペーンを有効

en: Enable CiviCRM Profile Field
ja: CiviCRM プロファイルフィールドを有効

en: Enable CiviCRM Profile Group
ja: CiviCRM プロファイルグループを有効

en: Enable CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport and/or CiviGrant components.
ja: CiviContribute, CiviPledge, CiviEvent, CiviMember, CiviMail, CiviCase, CiviReport, CiviGrant コンポーネントを有効にする。

en: Enable CiviMail to create activities on delivery
ja: 配信のアクティビティを作成する CiviMail を有効

en: Enable CiviMail to generate Message-ID header
ja: CiviMail に Message-ID ヘッダを生成させる

en: Enable Components
ja: コンポーネントを有効にする

en: Enable Contact Type
ja: 連絡先タイプの有効化

en: Enable Custom Field
ja: カスタムフィールドを有効

en: Enable Custom Set
ja: カスタムセットを有効

en: Enable Double Opt-in for Profile Group(s) field
ja: プロファイルグループのダブル承認を有効

en: Enable Double Opt-in for Profiles which use the "Add to Group" setting
ja: 「グループに追加」設定で使われるプロファイルのダブル承認を有効

en: Enable Event
ja: イベントを有効

en: Enable Financial Type
ja: 金融タイプを有効

en: Enable Group
ja: グループを有効

en: Enable Label Format
ja: ラベルのフォーマットを有効

en: Enable Location Type
ja: ロケーションタイプを有効

en: Enable Mailing Component
ja: メーリングコンポーネントを有効

en: Enable Membership Status
ja: 会員のステータスを有効

en: Enable Membership Type
ja: 会員タイプを有効

en: Enable Multi Site Configuration
ja: マルチサイトの構築を有効

en: Enable Multiple Languages
ja: 複数言語を有効

en: Enable Mutliple Choice Option
ja: 複数選択オプションの有効

en: Enable Pay Later option?
ja: 後払いオプションを使用しますか？

en: Enable Payment Processor
ja: 支払いプロセッサを有効

en: Enable Payment ProcessorType
ja: 支払いプロセッサのタイプを有効

en: Enable Personal Campaign Pages
ja: 個人キャンペーンページを有効

en: Enable Personal Campaign Pages?
ja: 個人のキャンペーンページを有効にしますか？

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this contribution page)
ja: 個人キャンペーンページ (この支援ページについて) を有効にしますか？

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this event)
ja: 個人キャンペーンページ (このイベントについて) を有効にしますか？

en: Enable Petition
ja: 請願署名を有効

en: Enable Popup Forms
ja: ポップアップフォームを有効

en: Enable Premium
ja: プレミアムを有効

en: Enable Price
ja: 価格を有効

en: Enable Price Option
ja: 価格オプションを有効

en: Enable Price Set
ja: 価格セットの有効

en: Enable Provider
ja: プロバイダを有効

en: Enable Relationship
ja: 関係を有効

en: Enable Relationship Type
ja: 関係タイプを有効

en: Enable Scheduled Job
ja: 予定されたジョブを有効

en: Enable Status
ja: ステータスを有効

en: Enable Survey
ja: 調査を有効

en: Enable Tax and Invoicing
ja: 税と請求を有効

en: Enable Widget?
ja: ウィジェットを有効

en: Enable components
ja: コンポーネントを有効

en: Enable debugging features including display of template variables and backtracing.
ja: テンプレート変数の表示やバックトレースなどのデバッグ機能を有効にします。

en: Enable global server wide lock for CiviMail
ja: CiviMail でサーバ全体のロックを有効

en: Enable mapping for this profile?
ja: このプロファイルでマッピングを有効にしますか？

en: Enable multiple bulk email address for a contact.
ja: 1 つの連絡先に複数のバルクメールのアドレスを利用する。

en: Enable the Premiums section for this Online Contribution Page, and customize the title and introductory message (e.g ...in appreciation of your support, you will be able to select from a number of exciting thank-you gifts...). You can optionally provide a contact email address and/or phone number for inquiries. Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
ja: このオンライン支援ページのプレミアムを有効にして、タイトルと紹介文を変更してください (たとえば ... ご支援に感謝し、感謝ギフトをご用意しましたのでお選びください ...)。問い合わせのための連絡先のメールアドレスや電話番号を入れることもできます。 続いて、この支援ページで提供したいプレミアムを選び、内容を確認してください。

en: Enable the required CiviCRM components.(CiviContribute, CiviEvent etc.)
ja: 必要な CiviCRM コンポーネント (CiviContribute, CiviEvent など。) を有効にします。

en: Enable this message template
ja: このメッセージテンプレートを有効

en: Enable workflow support for CiviMail
ja: CiviMail でのワークフロー利用を有効

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled (Missing)
ja: 有効 (不足)

en: Enabled components are listed in the right-hand box. Disabled components are listed in the left-hand box. Highlight a component and click the Enable or Disable button to move it from one box to the other. Then click <strong>Save</strong>.
ja: 利用できるコンポーネントは右側のボックスにリストされます。利用しないコンポーネントは左側のボックスに表示されます。コンポーネントを選んで「有効」または「無効」のボタンをクリックして、ボックス間で移動してください。最後に「保存」をクリックします。

en: Enabled?
ja: 有効

en: Enabling Waitlisting and Registration Approval
ja: キャンセル待ちと登録承認を有効

en: Enabling a widget for this contribution page allows you and your supporters to easily promote a fund-raising campaign by embedding a chunk of dynamic content in any web page. CiviContribute widgets display real-time progress toward your fund-raising goals, and include a 'Contribute' button which links people directly to the associated online contribution page.
ja: この支援ページのウィジェットを有効にすると、ウェブページに動的コンテンツを埋め込んで、簡単にあなたと支援者がこの募金キャンペーンを宣伝することができるようになります。CiviContribute ウィジェットは募金の状況をリアルタイムに表示し、この支援ページに直接リンクされた「支援」ボタンを表示します。

en: Enabling multiple languages changes the schema of your database, so make sure you know what you are doing when enabling this function; making a database backup is strongly recommended.
ja: 複数言語を有効にすると、データベースのスキーマが変わります。この機能を利用する場合、どのような処理が行われるかを正確に理解してください。データベースをバックアップすることをお勧めします。

en: Encounter Medium
ja: 出会い機関

en: End
ja: 終了

en: End Action
ja: アクションの終了

en: End Date
ja: 終了日

en: End Date / Time
ja: 終了の日付 / 時刻

en: End Date One
ja: 終了1  日

en: End Date Two
ja: 終了 2 日

en: End Event
ja: 終了

en: End Event Adjust Interval
ja: 終了イベントの調整期間

en: End Event Adjust Unit
ja: 終了イベントの調整単位

en: End Event Adjustment
ja: 終了イベントの調整

en: End Frequency Interval
ja: 終了頻度の間隔

en: End Frequency Unit
ja: 終了頻度の単位

en: End date
ja: 終了日

en: End date must be the same or later than start date.
ja: 終了日は開始日と同じかその後でなければなりません。

en: End date should be after Start date.
ja: 終了日時は開始日時より後である必要があります。

en: End date should be after current entity's start date
ja: 終了日は現在のエンティティの開始日後でなければなりません

en: Ends
ja: 終了

en: Ends with
ja: 次で終わる

en: Engagement Index
ja: 関与インデックス

en: Engagement Level
ja: 関与のレベル

en: English (Australia)
ja: 英語 (オーストラリア)

en: English (Canada)
ja: 英語 (カナダ)

en: English (United Kingdom)
ja: 英語 (英国)

en: English (United States)
ja: 英語 (米国)

en: English ordinal suffix for the day of the month ('st', 'nd', 'rd', 'th')
ja: 英語形式の順序を表すサフィックスの表示 ('st', 'nd', 'rd', 'th')

en: Ensure you are still logged in and have permission to access this feature.
ja: この機能にアクセスする権限を持っています。また、ログインしていることを確認してください。

en: Enter <strong>pj-ql-01</strong>. This is the User Name associated with the shared PayJunction test account.
ja: <strong>pj-ql-01</strong> を入力してください。これは PayJunction の共有テストアカウントのユーザ名です。

en: Enter <strong>pj-ql-01p</strong>. This is the Password associated with the shared PayJunction test account.
ja: <strong>pj-ql-01</strong> を入力してください。これは PayJunction の共有テストアカウントのパスワードです。

en: Enter a comma-delimited list of color, size, etc. options for the product if applicable. Contributors will be presented a drop-down menu of these options when they select this product.
ja: この品物に関する色、サイズなどのオプションがあれば、カンマで区切られたリストを入力します。支援者が品物を選ぶときに、これらのオプションがドロップダウンメニューで表示されます。

en: Enter a contact name.
ja: 連絡先の名前を入力

en: Enter a descriptive name for this address block such as "Summer Home", "School Address", etc.
ja: この住所ブロック住所ブロックのための「別荘」、「学校の住所」などのわかりやすい名前を入力してください。

en: Enter a descriptive name for this permission (e.g. 'Edit Advisory Board Contacts').
ja: この権限に対してわかりやすい名前 (例 : 「運営委員会連絡先を編集」など) をつけてください。

en: Enter a message to accompany this contribution.
ja: この支援に添えるメッセージを入力してください。

en: Enter a message you want included at the beginning of emailed receipts. This message will be inserted at the top of the "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message.
ja: 受領メールの先頭に表示されるメッセージを入力してください。「受領書 (オンライン) - 支援」は、システムワークフローメッセージのメッセージ先頭に挿入されます。

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email.
ja: 確認メールの先頭に含めるメッセージを入力してください。

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'Thanks for registering for this event.'
ja: 確認メールの冒頭に表示させたい文章。例えば : 「このイベントに登録いただきありがとうございます」。

en: Enter a message you want included at the beginning of the confirmation email. EXAMPLE: 'We have made the changes you requested to your registration.'
ja: 確認メールの先頭に含めるメッセージを入力してください。 例えば : 「私たちは、はあなたの登録で要求された変更を行いました。」

en: Enter a message you want included at the beginning of the emailed receipt. EXAMPLE: 'Thanks for supporting our organization with your membership.'
ja: メールで送られる受領書の先頭に表示させたいメッセージを入力してください。例えば : 「会員になって頂きありがとうございます」

en: Enter a name and description for your Saved Search
ja: 保存検索の名前と説明を入力します

en: Enter a new organization
ja: 新しい団体を入力

en: Enter a positive integer
ja: 正の整数を入力してください。

en: Enter a single email address or select an existing group and click "Send a Test Mailing." Once you receive the test mailing:
ja: 1 件のメール送信先、またはグループを選び「テストメーリングの送信」をクリックしてください。テストのメーリングを受信したら :

en: Enter a unique name and a description for your new group here. Then click 'Continue' to find contacts to add to your new group.
ja: ここで新しく作成するグループを表す固有の名前を入力してください。「継続」をクリックすると、新しく作成したグループに追加するために連絡先検索を表示します。

en: Enter a valid URL
ja: 有効なURLを入力して下さい

en: Enter a valid Website.
ja: サイトを入力してください

en: Enter a valid web location beginning with 'http://' or 'https://'. EXAMPLE: http://www.mysite.org/
ja: 'http://' か 'https://' で始まるサイトのURLを入力してください。例えば : http://www.mysite.org/

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event.
ja: このイベントに参加できる参加者の上限より、各単位の登録済み参加者の数を増やす場合、ここにその数値を入力してください。

en: Enter a value here if you want to increment the number of registered participants per unit against the maximum number of participants allowed for this event. For example, if this price field is for a table at a fundraiser which seats eight people, you would set Participant Count to 8.
ja: このイベントに参加できる参加者の上限より、各単位の登録済み参加者の数を増やす場合、ここにその数値を入力してください。例えば、この料金フィールドが 8人用寄付者席の料金であれば、参加者数を 8 に設定します。

en: Enter an account type code for this account. Account type codes are required for QuickBooks integration and will be included in all accounting batch exports.
ja: このアカウントのアカウントのタイプコードを入力してください。アカウントのタイプコードは、QuickBooks の統合に必要で、すべての会計バッチのエクスポートにも含まれます。

en: Enter an optional goal amount for this contribution page (e.g. for this 'campaign'). If you enable a contribution widget for this page, the widget will track progress against this goal. Otherwise, the goal will display as 'no limit'.
ja: この支援ページ (例 : このキャンペーン) で目標とする支援の額を任意設定することができます。このページで支援ウィジェットを有効にすると、ウィジェットはこの目標に向かっていきます。使用しなければ目標は「無制限」として表示されます。

en: Enter at least one result option.
ja: 少なくとも 1 つの結果オプションを入力してください。

en: Enter colors in hexadecimal format prefixed with <em>#</em>. EXAMPLE: <em>#FF0000</em> = Red. You can do a web search on 'hexadecimal colors' to find a chart of color codes.
ja: 色を<em>0x</em>をつけた16進数で入力してください。例えば :<em>0xFF0000</em> = 赤。カラーコードのチャートについてはウェブを「16進数 カラーコード」などで検索してください。

en: Enter content for the about message. You may include HTML formatting tags. You can also include images, as long as they are already uploaded to a server - reference them using complete URLs.
ja: 紹介メッセージの内容を入力してください。HTML形式のタグを含めることも可能です。既にアップロードされているものに限り画像を含めることもできます - 完全なURLを使用して参照します。

en: Enter content for the introductory message. This will be displayed below the Premiums section title. You may include HTML formatting tags. You can also include images, as long as they are already uploaded to a server - reference them using complete URLs.
ja: 紹介文を入力してください。これはプレミアムセクションのタイトルの下に表示されます。HTMLタグも使えます。また、既にアップロード済のイメージにリンクを貼れば、そのイメージを表示させることもできます。

en: Enter content for the introductory message. This will be displayed below the page title. You can include images, as long as they are already uploaded to a server - click the "Image" button in the button bar.
ja: 紹介メッセージの内容を入力してください。この内容はページの件名の下に表示されます。サーバへ、既にアップロードした画像があれば、それを表示することもできます。その場合はボタンバーの「画像」ボタンをクリックしてください。

en: Enter descriptive name for this matching rule.
ja: この照合ルールを他と区別するため、わかりやすい名前を入力してください。

en: Enter e-mail address of recipient. (Use a comma to separate multiple e-mail addresses.)
ja: メール受信者のアドレスを入力 (複数のメールアドレスを指定する場合はカンマで区切ってください)

en: Enter link(s) and/or text that you want to appear at the bottom of the thank-you page. You can use this content area to encourage contributors to visit a tell-a-friend page or take some other action.
ja: 感謝のページの最後に表示するリンクとテキストを入力します。たとえば「友人に紹介」のページへの勧誘や、支援者に関する行動などについて記入するといいでしょう。

en: Enter name to save message template
ja: メッセージテンプレートを保存する名前を入力してください

en: Enter note or message to be displayed on PDF invoice or credit notes
ja: 備考やメッセージを入力し、PDF 請求書またはクレジットの備考に表示します

en: Enter optional 'add-on' code after the dash ('plus 4' code for U.S. addresses).
ja: 郵便番号とハイフンの後の追加の郵便番号を入力します。

en: Enter prefix to be display on PDF for credit notes.
ja: クレジットの備考用の PDFを表示するための、プレフィックスを入力

en: Enter prefix to be display on PDF for invoice
ja: 請求書の PDFファイルを表示するための、プレフィックスを入力

en: Enter records
ja: レコードの入力

en: Enter search term...
ja: 検索用語を入力してください...

en: Enter subject for the email
ja: メールの件名を入力

en: Enter text (and optional HTML layout tags) for the thank-you message that will appear at the top of the thank-you page.
ja: 感謝ページの先頭に表示する感謝メッセージの (および必要ならレイアウト用のHTMLタグ) テキスト

en: Enter text (and optional HTML layout) for the thank-you block that will appear at the top of the Thank-you page.
ja: 感謝ページの先頭に表示する感謝ブロックの (および必要ならレイアウト用のHTMLタグ) テキストを入力してください。

en: Enter the "class path" for this custom search here.
ja: このカスタム検索に対する「クラスパス」を入力してください。

en: Enter the API Token from your live merchant account.
ja: ライブ Merchant アカウントの APIトークンを入力してください。

en: Enter the API key or Application ID associated with your geocoding provider (not required for Yahoo).
ja: 利用するジオコーディングプロバイダの APIキーとアプリケーションID を入力 (ヤフーには必要ありません) してください。

en: Enter the FROM email address to be used in receipt emails.
ja: 受領書をメールで送信したい場合、ここに差出人メールアドレスを入力してください。

en: Enter the FROM name to be used in receipt emails.
ja: 受領書をメールで送信したい場合、こに差出人名を入力してください。

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your LIVE PayPal Merchant Account.
ja: ライブ PayPal Merchant Account にリンクされた Merchant Account のメールアドレスを入力してください。

en: Enter the Merchant Account Email Address linked to your PayPal Sandbox merchant account (NOT your Developer Central login - unless it's the same).
ja: PayPal Sandbox merchant account にリンクしている Merchant アカウント (Developer Central のログインではありません - 両方が同じでなければ) のメールアドレスを入力してください。

en: Enter the Merchant ID from your Live account.
ja: ライブアカウントの Merchant ID を入力してください。

en: Enter the Merchant ID from your Sandbox account.
ja: サンドボックスアカウントの Merchant ID を入力してください。

en: Enter the Merchant Key from your Live account.
ja: ライブアカウントの Merchant Key を入力してください。

en: Enter the Merchant Key from your Sandbox account.
ja: サンドボックスアカウントの Merchant Key を入力してください。

en: Enter the Password associated with your LIVE merchant account.
ja: ライブ Merchant アカウントのパスワードを入力してください。

en: Enter the SMTP server (machine) name, such as "smtp.example.com".  If the server uses SSL, add "ssl://" to the beginning of the server name, such as "ssl://smtp.example.com".
ja: 次のような "smtp.example.com" として、SMTP サーバ (マシン) の名前を入力します。サーバがSSLを使用している場合は、次のように "ssl://smtp.example.com" として、サーバ名の先頭に "ssl://" を追加してください。

en: Enter the Sendmail Path. EXAMPLE: /usr/sbin/sendmail
ja: Sendmail のパスを入力してください。例えば : /usr/sbin/sendmail

en: Enter the User Name associated with your LIVE merchant account.
ja: ライブ Merchant アカウントのユーザ名を入力してください。

en: Enter the cancellation or refunded date, or you can skip this field and the cancellation date or refunded date will be automatically set to TODAY.
ja: キャンセルまたは払い戻しの日付を入力してください。または、このフィールドをスキップすると、このフィールドとキャンセル日または払い戻し日が自動的に今日へ設定されます。

en: Enter the character used to separate data columns in your import file. By default, the field will populate with the separator defined in your global settings. Common values include a comma, semicolon, or pipe character. To import a tab separated file, enter "tab" (without quotes) in the field.
ja: インポートするファイルのデータを分離する区切文字を入力してください。デフォルトの設定は、全体設定で定義された区切文字を使ってフィールドを分離します。一般的には、カンマ、セミコロン、パイプ文字などです。タブ区切りのファイルをインポートするには、"tab" (引用符なし) を入力してください。

en: Enter the corresponding account code used in your accounting system. This code will be available for contribution export, and included in accounting batch exports.
ja: 使用中の会計システムで使用され、それに対応するアカウントコード入力してください。このコードは、支援のエクスポートでも利用可能で、会計バッチのエクスポートにも含まれます。

en: Enter the destination URL. Generally you should use relative URLs for CiviCRM pages (e.g. links to profiles). Use complete URLs for external pages. Leave this field empty if you are creating a menu section that does not have a clickable destination.
ja: 対象の URLを入力してください。一般的には CiviCRM のページ (例 : プロファイルへのリンク) では相対 URLを使用します。外部のページでは絶対 URLを使います。クリックできるリンクを持たないメニューセクションを作るのであれば、空にしておきます。

en: Enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM domain. Use the %1 token to include this value in mailing content. It is used in the default Opt-out Message.
ja: この CiviCRM ドメインを所有する団体やエンティティの名前を入力してください。%1 トークンを使ってこの値をメーリングの本文に挿入することができます。デフォルトの拒否メッセージにも使用されます。

en: Enter the name you want listed with this contribution. You can use a nick name like 'The Jones Family' or 'Sarah and Sam'.
ja: この支援リストに表示する名前を入力してください。「ジョーンズ一家」や「太郎と花子」といったニックネームを使うこともできます。

en: Enter the path and class for a custom PHP error-handling function if you want to override built-in CiviCRM error handling for your site.
ja: ビルトインの CiviCRM エラー処理を書き換えたい場合は、カスタムのPHPエラー処理関数のパスとクラスを入力してください。

en: Enter the path and filename for a custom Smarty template if you want to define your own screen for displaying fatal errors.
ja: 致命的なエラーの表示で、カスタム画面を定義したい場合は、カスタム Smarty テンプレートのパスとファイル名を入力してください。

en: Enter up to fifteen (15) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Price Options link after saving this new field. Enter a description of the option in the 'Label' column, and the associated price in the 'Amount' column. Click the 'Default' radio button to the left of an option if you want that to be selected by default.
ja: このテーブルに複数選択オプションを 15 件まで入力してください (「選択肢追加」をクリックします)。10 件以上必要なら、この新規フィールドを保存した後に「価格オプションを編集」のリンクを使って、必要なだけ追加の選択肢を追加できます。「ラベル」の列にこのオプションの説明を入力し、「金額」の列にその値段を入力します。これをデフォルトにしたい場合は、オプションの左にあるラジオボタンの「デフォルト」をクリックしてください。

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice). If you need more than ten options, you can create an unlimited number of additional choices using the Edit Multiple Choice Options link after saving this new field. If desired, you can mark one of the choices as the default choice. The option 'label' is displayed on the form, while the option 'value' is stored in the contact record. The label and value may be the same or different. Inactive options are hidden when the field is presented.
ja: このテーブルに複数選択オプションを最大 (10) 個まで入力してください (追加の選択は「選択肢追加」をクリックします)。10個以上のオプションが必要な場合は、この新しいフィールドを保存した後、「複数選択オプションの編集」リンクから、無制限に追加の選択を作ることができます。オプションの「ラベル」はフォームに表示されますが、オプションの値は連絡先レコードの中に保存されます。ラベルと値は同じでも、異なっていてもかまいません。非有効なオプションは、フィールドに表示されません。

en: Enter up to ten (10) multiple choice options in this table (click 'another choice' for each additional choice).You can use existing result set options by selecting survey result set.
ja: 10項目まで、このテーブルの複数オプションを入力してください (「その他の選択」をクリックすると選択項目を追加できます)。調査結果セットを選択すると、設定済みの結果セットのオプションを使うことができます。

en: Enter values for the fields you wish to update. Leave fields blank to preserve existing values.
ja: 更新したいフィールドの値を入力してください。既存の値を維持したいフィールドは空白のままにしてください。

en: Enter your API Key or Application ID. An API Key is currently optional for Google Maps API, but may be helpful diagnosing any problems and required for higher volumes of requests. Refer to developers.google.com for the latest information.
ja: あなたのAPIキー、またはアプリケーションID を入力してください。 APIキーは、現在 GoogleマップAPI のオプションですが、すべての問題の診断に役立つ、およびリクエストの高いボリュームのために必要な場合があります。最新情報については developers.google.com を参照してください。

en: Enter your email address and check the box next to each mailing list you want to join. Then click the <strong>Subscribe</strong> button. You will receive a confirmation request via email for each selected list. Activate your subscription to each list by responding to the corresponding confirmation email.
ja: メールアドレスを入力して購読したいメーリングリストの後につけられたボックスをチェックしてください。そして<strong>購読</strong>ボタンをクリックします。すぐに選択したメーリングリストからそれぞれ確認要求のメールが届きます。このメールに応答することで購読が有効になります。

en: Enter your email address and click <strong>Subscribe</strong>. You will receive a confirmation request via email shortly. Your subscription will be activated after you respond to that email.
ja: メールアドレスを入力して <strong>購読</strong> をクリックしてください。すぐ確認要求のメールが届きますので、このメールに返信することで購読が有効になります。

en: Enter your live merchant account Store ID.
ja: ライブ Merchant アカウントの Store ID を入力してください。

en: Entered Total
ja: 入力済合計

en: Entered Transactions
ja: 入力済取引

en: Entity
ja: エンティティ

en: Entity Date End
ja: 終了日のエンティティ

en: Entity Date Start
ja: 開始日のエンティティ

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Entity Id
ja: エンティティID

en: Entity Id1
ja: エンティティID 1

en: Entity Id2
ja: エンティティID 2

en: Entity Name
ja: エンティティ名

en: Entity Recipient
ja: 宛先のエンティティ

en: Entity Role
ja: エンティティの役割

en: Entity Status
ja: ステータスのエンティティ

en: Entity Status Label
ja: ステータスラベルのエンティティ

en: Entity Table
ja: エンティティテーブル

en: Entity Tag ID
ja: エンティティタグID

en: Entity Type
ja: エンティティタイプ

en: Entity Value
ja: 値のエンティティ

en: Entity Value Label
ja: ラベル値のエンティティ

en: Entity:
ja: エンティティ :

en: EntityBatch Table
ja: EntityBatch テーブル

en: Environment Settings
ja: 環境設定

en: Error
ja: エラー

en: Error Code:
ja: エラーコード :

en: Error Details
ja: エラーの詳細

en: Error Field
ja: エラーフィールド

en: Error Value
ja: エラー値

en: Error adding a participant at
ja: 参加者追加エラー

en: Error checking username. Please reload the form and try again.
ja: ユーザ名の確認中にエラーが発生しました。フォームをリロードして、もう一度お試しください。

en: Error in SMTP transaction
ja: SMTP処理エラー

en: Error loading module file (%1). Please restore the file or disable the module.
ja: モジュールファイル (%1) の読み込みエラーです。ファイルを復元するか、モジュールを無効にしてください。

en: Error message:
ja: エラーメッセージ :

en: Error parsing XML result - error code = %1 at line %2 char %3
ja: XMLのパースでエラー 結果 - エラーコード = %1 at line %2 char %3

en: Error type: Could not find a valid session key.
ja: エラータイプ : 有効なセッションキーがありません。

en: Error: Both Geocode mapping as well as Street Address Parsing are disabled. You must configure one or both options to use this script.
ja: エラー : ジオコードマッピングと街路住所分析の両方が向こうです。このスクリプトを使用するためには、どちらか、または両方を設定してください。

en: Error: Unable to sync role %role
ja: エラー : %role の役割と同期ができません

en: Error: You need to enable Street Address Parsing under Administer > Localization > Address Settings.
ja: エラー : あなたは、管理 >  ローカライゼーション >  アドレスの設定で分析する住所を有効にする必要があります。

en: Error: You need to set a mapping provider under Administer > System Settings > Mapping and Geocoding
ja: エラー : 管理 > システムの設定 > マップとジオコーディングの下でマッピングプロバイダを設定する必要があります

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Evening Sessions
ja: 午後セッション

en: Event
ja: イベント

en: Event %%StatusMessage%%
ja: イベント %%StatusMessage%%

en: Event Aggregate
ja: イベント総額

en: Event Availability : %1
ja: イベント予約状況 : %1

en: Event Badge
ja: イベントバッジ

en: Event Balance
ja: 未払いイベント

en: Event Cart ID
ja: イベントカートID

en: Event Configuration
ja: イベントの設定

en: Event Confirmation
ja: イベント確認

en: Event Contact Email
ja: イベントの連絡先メール

en: Event Contact Phone
ja: イベントの連絡先電話

en: Event Contacts:
ja: イベント連絡先 :

en: Event Created Date
ja: イベント作成日

en: Event Dashboard
ja: イベントダッシュボード

en: Event Date
ja: イベントの日付

en: Event Date(s)
ja: イベントの日付

en: Event Dates
ja: イベント日付

en: Event Deleted
ja: イベントを削除しました

en: Event Description
ja: イベントの説明

en: Event End Date
ja: イベントの終了日

en: Event Fee
ja: イベント料金

en: Event Fee(s)
ja: イベント料金

en: Event Fee(s) can not be less than zero. Please select the options accordingly
ja: イベント料金を負の値にすることはできません。それぞれのオプションを選択してください。

en: Event Fees
ja: イベント料金

en: Event ID
ja: イベントID

en: Event Income Report (Detail)
ja: イベント収入レポート (詳細)

en: Event Income Report (Summary)
ja: イベント収入レポート (概要)

en: Event Info
ja: イベント情報

en: Event Info URL
ja: イベント情報のURL

en: Event Information
ja: イベントの情報

en: Event Information and Location
ja: イベントの情報と会場

en: Event Information and Settings
ja: イベント情報と設定

en: Event Level
ja: イベントレベル

en: Event Link
ja: イベントのリンク

en: Event Links
ja: イベントリンク

en: Event Location
ja: イベントの会場

en: Event Name
ja: イベント名

en: Event Name Badge
ja: イベント名のバッジ

en: Event Participant Report (List)
ja: イベント参加者レポート (リスト)

en: Event Participants
ja: イベント参加者

en: Event Queue
ja: イベントキュー

en: Event Recipients
ja: イベント宛先

en: Event Registration
ja: イベント登録

en: Event Registration Cancelled for %1
ja: %1 のイベント登録をキャンセルしました

en: Event Registration Invoice: %1
ja: イベント登録の請求書 : %1

en: Event Registration Link Text
ja: イベント登録リンクのテキスト

en: Event Registration URL
ja: イベントの登録URL

en: Event Registration for %1
ja: %1 のイベント登録

en: Event Registration for %1 has been Cancelled.
ja: イベント登録「%1」がキャンセルされました。

en: Event Registration for %1 has been updated.
ja: イベント登録「%1」が更新されました。

en: Event Source
ja: イベントのソース

en: Event Start Date
ja: イベントの開始日

en: Event Summary
ja: イベントの概要

en: Event Template
ja: イベントのテンプレート

en: Event Template Name
ja: イベントテンプレート名

en: Event Template Title
ja: イベントテンプレートのタイトル

en: Event Title
ja: イベントの件名

en: Event Title OR Event ID (a unique integer assigned by CiviEvent, displayed in the Manage Events listing)
ja: イベントタイトル、またはイベントID (CiviEvent が割り当てた固有の番号、イベント管理のリストに表示)

en: Event Total
ja: イベント合計

en: Event Type
ja: イベントタイプ

en: Event Type
ja: イベントタイプ

en: Event is currently full, but you can register and be a part of waiting list.
ja: 満員ですが、登録するとキャンセル待ちに追加されます。

en: Event registration for %1 has been added.
ja: %1 のイベント登録を追加しました。

en: Event registration has expired for %1
ja: %1 のイベント登録が期限切れになりました

en: Event registration information for %1 has been updated.
ja: %1 のイベント登録情報を更新しました。

en: Event templates are not meant to be registered.
ja: 登録するものではないイベントテンプレートです。

en: Event-Full Message
ja: 完全なイベントのメッセージ

en: Events
ja: イベント

en: Events - Pending Registration Expiration Notice
ja: イベント - 保留登録の期限切れ通知

en: Events - Receipt only
ja: イベント - 受領書のみ

en: Events - Registration Cancellation Notice
ja: イベント - 登録確認とキャンセル通知

en: Events - Registration Confirmation Invite
ja: イベント - 登録確認招待

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)
ja: イベント - 登録確認と受領書 (オフライン)

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)
ja: イベント - 登録確認と受領書 (オンライン)

en: Events by Dates
ja: 日付順のイベント

en: Every
ja: 毎回

en: Every %1
ja: %1 ごとに

en: Every contact in CiviCRM has a unique ID number. This number will never change and is the most accurate way of identifying a contact.
ja: CiviCRM 内のすべての連絡先には固有のID 番号があります。この番号は変化せず連絡先を特定する最も正確な方法です。

en: Every time cron job is run
ja: その都度 Cron ジョブを実行

en: Everyone
ja: 全員

en: Everyone (includes anonymous)
ja: 全員 (匿名を含む)

en: Ewe
ja: エウェ語

en: Exact Match
ja: 完全一致

en: Example
ja: 例

en: Example of a large Google Checkout button on a white background (For LIVE Account):
ja: 白地の大きな Google Checkout ボタンの例 (ライブアカウント用) :

en: Example of a large Google Checkout button on a white background (For TEST Account):
ja: 白地の大きな Google Checkout ボタンの例 (テストアカウント用) :

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the next scheduled payment is adjusted to 40.
ja: 例えば : 金額が 50 の時に 60 を支払いに入力すると、次の支払い金額は 40 に調整されます。

en: Example: If you enter a payment of 60 when the scheduled amount is 50, the total pledge amount will be increased by 10.
ja: 例えば : 予定金額が 50 の時に 60 を支払いに入力すると、プレッジ総額は 10 増加します。

en: Example: If you want to repeat an %1 6 times, then set 6 as a value for this field.
ja: 例えば : あなたが %1 を 6 回繰り返したい場合は、このフィールドの値として 6 を設定してください。

en: Example: If your %1 repeats 8th of every month then you would select 8.
ja: 例えば : もし %1 を毎月 8日繰り返した場合、あなたは 8選択することになります。

en: Example: You can select Monday, Wednesday and Friday for your %1 to occur on alternate weekdays.
ja: 例えば : %1 の別の平日に発生するように月曜日、水曜日および、金曜日を選択することができます。

en: Example: You would select options "1 month", if your %1 occurs every month.
ja: 例えば : %1 が毎月発生する場合は、「1月」のオプションを選択することになります。

en: Examples
ja: 例

en: Exclude
ja: 除外

en: Exclude Completed Activities
ja: 完了したアクティビティを除外

en: Exclude Date(s)
ja: 日付を除外

en: Exclude Dates
ja: 日付を除外

en: Exclude Group
ja: 除外グループ

en: Exclude Group(s)
ja: 除外するグループ

en: Exclude Groups
ja: 除外するグループ

en: Exclude Mailings
ja: メーリングを除外

en: Exclude Messages
ja: 除外するメッセージ

en: Exclude Past Recipients From
ja: 過去の受信者を除外

en: Exclude Pay Later Contributions
ja: 後払い支援を除外

en: Exclude Recurring Contributions
ja: 定期的な支援を除外

en: Exclude Tag(s)
ja: 除外するタグ

en: Exclude cases
ja: 事例を除外

en: Exclude contacts with "do not mail" privacy, no street address, or who are deceased.
ja: 「メールの拒否」のプライバシーオプションを設定している連絡先、住所のない連絡先、死亡した連絡先を除外する。

en: Exclude email addresses assigned to the specified location
ja: 指定された場所に割り当てられたメールアドレスを除外

en: Exclude non-case
ja: 事例以外を除外

en: Exclude:
ja: 除外 :

en: Excluded
ja: 除外

en: Exclusion End Date
ja: 除外終了日

en: Exclusion Max Amount
ja: 最高金額の除外

en: Exclusion Min Amount
ja: 最低金額除外

en: Exclusion Start Date
ja: 除外開始日

en: Execute
ja: 実行

en: Execute API call and display results
ja: API呼出しと表示結果を実行

en: Execute Now
ja: すぐに実行

en: Execute Scheduled Job
ja: 予定されたジョブを実行

en: Execute Scheduled Job Now
ja: 予定されたジョブを今すぐ実行

en: Execute real-time monetary transactions
ja: リアルタイム送金を実行

en: Executed
ja: 実行済

en: Executive
ja: エグゼクティブサイズ

en: Exhibition
ja: 展示会

en: Existing Report(s)
ja: 既存のレポート

en: Existing report(s) from this template
ja: このテンプレートで作成されたレポート

en: Expand all tabs
ja: すべてのタブを展開

en: Expand the 'Report Settings' section, and click 'Include Report on Dashboard'.
ja: 「レポート設定」セクションを展開して「ダッシュボードにレポートを追加」をクリックします。

en: Expected
ja: 予想

en: Expected Total
ja: 全予測費用

en: Expected exactly one response
ja: 予想される正確なレスポンス

en: Expected one case-type
ja: 事例タイプ 予想 1

en: Expense Account is
ja: 費用のアカウントです

en: Expenses
ja: 費用

en: Experimental
ja: 実験的

en: Expiration Date
ja: 有効期限

en: Expiration Time
ja: 有効期間

en: Expire On
ja: 期限切れになる日付

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Expired / Inactive Memberships
ja: 失効 / 非有効な会員

en: Expired Codes
ja: 期限切れコード

en: Expired Date
ja: 期限切れの日付

en: Expired Status
ja: 期限切れのステータス

en: Expires
ja: 有効期限

en: Expiry Date
ja: 有効期限

en: Explanatory text displayed at the beginning of the form.
ja: このフォームの先頭に表示される説明用テキスト。

en: Explanatory text displayed at the beginning of this group of fields.
ja: このフィールドのグループの先頭に表示される説明用テキスト。

en: Explanatory text displayed at the beginning of this sets of fields.
ja: フィールドのセットの先頭に表示される説明テキスト。

en: Explanatory text displayed at the end of the form.
ja: このフォームの最後に表示される説明テキスト。

en: Explanatory text displayed below this group of fields.
ja: このフィールドのグループの末尾に表示される説明用テキスト。

en: Explanatory text displayed below this set of fields.
ja: フィールドのセットの最後に表示される説明文。

en: Explanatory text displayed on back-end forms. Pre help is displayed inline on the form (above the field). Post help is displayed in a pop-up - users click the help balloon to view help text.
ja: バックエンドのフォームに表示する説明文。プレヘルプはこのフォーム (このフィールドの前) にインライン表示されます。ポストヘルプはヘルプの内容を表示するためにヘルプバルーンをクリックスルと、ポップアップで表示されます。

en: Explanatory text displayed to users for this field (can include HTML formatting tags).
ja: このフィールドについて、ユーザに表示される説明用テキスト (HTMLのタグを入れられます)。

en: Explanatory text displayed to users for this field.
ja: このフィールドの内容を説明するテキスト。

en: Explanatory text for profile.
ja: プロファイルの説明テキスト

en: Explorer
ja: エクスプローラ

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Accounting Batch
ja: 会計バッチのエクスポート

en: Export Activities
ja: アクティビティをエクスポート

en: Export Activity
ja: アクティビティのエクスポート

en: Export All or Selected Fields
ja: 選択したフィールドすべてをエクスポート

en: Export Batch
ja: バッチをエクスポート

en: Export Case
ja: 事例のエクスポート

en: Export Cases
ja: 事例をエクスポート

en: Export Contact
ja: 連絡先のエクスポート

en: Export Contacts
ja: 連絡先をエクスポート

en: Export Contribution
ja: 支援のエクスポート

en: Export Contributions
ja: 支援をエクスポート

en: Export Document
ja: 文書のエクスポート

en: Export Grant
ja: 助成のエクスポート

en: Export Grants
ja: 助成をエクスポート

en: Export Members
ja: メンバーをエクスポート

en: Export Membership
ja: 会員のエクスポート

en: Export PRIMARY fields
ja: プライマリフィールドのエクスポート

en: Export Participant
ja: 参加者のエクスポート

en: Export Participants
ja: 参加者をエクスポート

en: Export Pledge
ja: プレッジのエクスポート

en: Export Pledges
ja: プレッジのエクスポート

en: Export Price Set Info for an Event
ja: イベントの価格セット情報をエクスポート

en: Export Type
ja: エクスポートタイプ

en: Export accounting batches created by user
ja: ユーザが作成した会計バッチをエクスポート

en: Export all accounting batches
ja: すべての会計バッチをエクスポート

en: Export cases
ja: 事例をエクスポート

en: Export grants
ja: 助成のエクスポート

en: Export to CSV
ja: CSV へエクスポート

en: Export to IIF
ja: IIF にエクスポート

en: Export to csv
ja: CSVにエクスポート

en: Export:
ja: エクスポート :

en: Exported
ja: エクスポート

en: Ext.
ja: 内線

en: Extend Membership by
ja: 会員の延長

en: Extend the membership end date by this many membership periods. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
ja: この会員の継続期間分だけ会員の終了日を延長します。以下に継続に必要な料金を入力してください。

en: Extended Data
ja: 拡張データ

en: Extends
ja: 拡張

en: Extension
ja: エクステンション

en: Extension Disabled
ja: エクステンションを無効

en: Extension Enabled
ja: エクステンションを有効

en: Extension ID
ja: エクステンションID

en: Extension Installed
ja: エクステンションをインストールしました。

en: Extension Resource URL
ja: 拡張リソースのURL

en: Extension Uninstalled
ja: エクステンションのアンインストール

en: Extension Upgrade Failed
ja: エクステンションのアップグレードに失敗しました。

en: Extension Upgraded
ja: エクステンションをアップグレードしました。

en: Extension is Active?
ja: 有効なエクステンションですか？

en: Extension name (key)
ja: エクステンション名 (キー)

en: Extensions URL
ja: エクステンションのURL

en: External ID
ja: 外部でのID

en: External ID already exists in Database.
ja: 外部ID が既にデータベースに存在します。

en: External ID conflicts with record %1
ja: レコード %1 を使用した外部IDの競合

en: External Identifier
ja: 外部の名前 (ID)

en: External Link
ja: 外部リンク

en: FROM Email Address
ja: 差出人メールアドレス

en: FROM Name
ja: 差出人名

en: FROM email address (this must be a valid email account with your SMTP email service provider).
ja: 差出人メールアドレス (使用しているメールプロバイダのメールアカウントにしてください)。

en: FROM email contact %1 doesn't have a relationship to the referenced case.
ja: 差出人メールの連絡先 %1 には参照されている事例との関係がありません。

en: FROM name for email.
ja: メールの差出人名

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed Recurring Contribution Retry Date
ja: 失敗した定期的な支援の再試行日

en: Failed reading data from %1 during installation
ja: インストール中に %1 からのデータを読み込めませんでした

en: Failed retry date
ja: 失敗した再試行日

en: Failed to clean temp dir: %1
ja: 一時ディレクトリの整理ができません : %1

en: Failed to determine URL for extension (%1). Please update <a href="%2">Resource URLs</a>.
ja: エクステンション (%1) のURL決定に失敗しました。<a href="%2">リソースURL</a>を更新して下さい。

en: Failed to determine file path for payment processor (%1) while running "%2"
ja: 「%2」を実行中に、支払いプロセッサ (%1) のファイルパス決定に失敗しました。

en: Failed to find or create queueing table
ja: キューテーブルが見つかりません。または作成できません。

en: Failed to load file (%3) for payment processor (%1) while running "%2"
ja: 「%2」の実行中に支払いプロセッサ (%1) のファイル (%3) を読み込めませんでした

en: Failed to retrieve schema
ja: スキーマの取得に失敗しました

en: Failure
ja: 失敗

en: Failure Count
ja: 失敗の回数

en: Failure Retry Date
ja: 再実行日付

en: Familiar
ja: ありふれた

en: Family Support
ja: 家族支援

en: Faroese
ja: フェロー語

en: Fax
ja: FAX

en: February
ja: 2月

en: Fee
ja: 料金

en: Fee Amount
ja: 料金の額

en: Fee Currency
ja: 通貨

en: Fee Label
ja: 料金ラベル

en: Fee Level
ja: 料金レベル

en: Fee Level is a required field.
ja: 料金レベルは必須フィールドです。

en: Fee level
ja: 料金水準

en: Fees
ja: 料金

en: Female
ja: 女性

en: Fetch Bounces
ja: バウンスを補足

en: Fetches bounces from mailings and writes them to mailing statistics
ja: メーリングリストからのバウンスを捕捉し、メーリングリストの統計を送る

en: Field
ja: フィールド

en: Field "%1" is required.
ja: フィールド %1 は必須です。

en: Field "body_html" or "body_text" is required.
ja: 「body_html」または「body_text」のフィールドが必要です。

en: Field Column Name
ja: カラム名のフィールド

en: Field Data Format
ja: 日付フォーマットのフィールド

en: Field Display
ja: フィールドを表示

en: Field End Date
ja: 終了日のフィールド

en: Field Filter
ja: フィールドのフィルタ

en: Field Help
ja: フィールドヘルプ

en: Field Label
ja: フィールドラベル

en: Field Length
ja: フィールド長

en: Field Mapping
ja: フィールドマッピング

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Field Not Added
ja: 追加フィールドではありません

en: Field Note Columns
ja: 備考カラムのフィールド

en: Field Note Rows
ja: 備考行のフィールド

en: Field Option Group
ja: グループオプションのフィールド

en: Field Options Per Line
ja: ラインごとのフィールドオプション

en: Field Post Help
ja: フィールド後のヘルプ

en: Field Pre Help
ja: フィールド前のヘルプ

en: Field Separator
ja: フィールドの区切り

en: Field Start Date
ja: 開始日のフィールド

en: Field Time Format
ja: 時間フォーマットのフィールド

en: Field Type
ja: フィールドタイプ

en: Field Type Changed
ja: フィールドタイプを変更

en: Field is Viewable
ja: 表示可能なフィールド

en: Field(s)
ja: フィールド

en: Fields
ja: 項目

en: Fields about the contact you want to collect.
ja: 集めたい連絡先に関するフィールド。

en: Fields about the petition.
ja: 請願署名に関するフィールド

en: Fields for this Set
ja: このセットのフィールド

en: Fields to Include in Export File
ja: エクスポートファイルに含めるフィールド

en: Fields to return
ja: フィールドへ戻る

en: Fields which are part of a custom data set that supports multiple records will be listed below the standard single-record fields when in profile edit view. Use this option to determine which fields you want displayed in that listing
ja: プロファイルの編集ビューで、標準の単一レコードフィールドの下にリスト表示される複数のレコードをサポートするカスタムデータセットの一部フィールドです。その一覧に表示するフィールドを決定するためにこのオプションを使用してください。

en: Fields with 'Public' visibility will be displayed on your Event Information page AND will be available in the online registration (self-service) form. For some events you may want to allow staff to select special options with special pricing and / or discounts (using negative price set field values). Select 'Admin' visibility for these Price Fields. They will only be included when staff or volunteers are registering participants from the back-office 'Register Event Participants' screen.
ja: 「公開」閲覧範囲のフィールドがイベント情報ページで表示され、さらにオンライン支援 (セルフサービス) フォームでも表示されます。イベントによっては、スタッフに特別料金や割引 (マイナスの金額を使用) のオプションを選べるようにしたいことがあります。その場合は、価格フィールドで「管理者」表示を選んでください。そうすると、「イベントの参加登録」の画面でスタッフやボランティアが参加登録をするときにこれらのオプションが表示されます。

en: Fijian
ja: フィジー語

en: File
ja: ファイル

en: File %1 does not exist or is not readable
ja: ファイル %1 は存在しないか読み込めません

en: File '%1' presents a security risk and should be deleted.
ja: ファイル「%1」はセキュリティ上のリスクが存在するので、削除する必要があります。

en: File Contents
ja: ファイルの内容

en: File Description
ja: ファイルの説明

en: File Error
ja: ファイルエラー

en: File ID
ja: ファイルID

en: File Name
ja: ファイル名

en: File On Case
ja: 事例に関するファイル

en: File Type
ja: ファイルタイプ

en: File Upload Date
ja: ファイルのアップロードデータ

en: File format must be comma-separated-values (CSV).
ja: ファイル形式はカンマで区切った値 (CSV) でなければなりません。

en: File format must be comma-separated-values (CSV). File must be UTF8 encoded if it contains special characters (e.g. accented letters, etc.).
ja: ファイルフォーマットはカンマで区切った値 (CSV) でなければなりません。特殊文字 (例 : 日本語の文字やアクセント付き文字など) が含まれるファイルは文字コードを UTF-8 にしてください。

en: File listings.
ja: ファイルリスト

en: File must be in UTF-8 encoding
ja: ファイルの文字エンコーディングは UTF-8 の必要があります

en: File on Case
ja: 事例に関するファイル

en: File on case
ja: 事例に関するファイル

en: File or Autocomplete-Select type field(s) in the selected profile are not supported for Batch Update.
ja: 選択したプロファイルで、ファイルまたはオートコンプリート選択タイプのフィールド (複数) は、バッチの更新でサポートされていません。

en: File or Autocomplete-Select type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple activities.
ja: 選択したプロファイルにおけるファイルまたはオートコンプリート選択タイプのフィールド (複数) は、複数アクティビティの更新をサポートされていません。

en: File or Autocomplete-Select type field(s) in the selected profile are not supported for Update multiple records.
ja: 選択したプロファイルにおけるファイルまたはオートコンプリート選択タイプのフィールド (複数) は、複数レコードの更新をサポートされていません。

en: File permissions
ja: ファイルパーミッション

en: File size should be less than %1 MByte(s)
ja: ファイルサイズは %1 Mバイト以下です

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
ja: ファイルのサイズは %1 Mバイト (%2 バイト) より小さくなければいけません。

en: File size should be less than 1 MByte
ja: ファイルサイズは 1 Mバイト以下です

en: File system path where image files are uploaded. Currently, this path is used for images associated with premiums (CiviContribute thank-you gifts).
ja: 画像ファイルをアップロードするファイルシステムのパス。現在のところ、このパスはプレミアム (CiviContribute 感謝ギフト) に関する画像を保存するために使います。

en: File system path where temporary CiviCRM files - such as import data files - are uploaded.
ja: インポートするデータファイルなど、CiviCRM で使う一時ファイルをアップロードするファイルシステムのパス。

en: Filed Activities
ja: アクティビティフィールド

en: Files
ja: ファイル

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the contribution to an existing contact in your CiviCRM database.
ja: インポートするファイルは「カンマで区切られた値」の形式 (CSV) である必要がります。また、ファイルは CiviCRM データベースにある連絡先へ支援と一致するデータを含んでいなければなりません。

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the incoming data to an existing contact record in your CiviCRM database.
ja: インポートするファイルは「カンマで区切られた値」の形式 (CSV) でなければなりません。また、ファイルは CiviCRM データベースに存在する連絡先レコードの参加者データに一致するデータを含んでいなければなりません。

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the membership data to an existing contact in your CiviCRM database.
ja: インポートするファイルは「カンマで区切られた値」の形式 (CSV) でなければなりません。また、ファイルは CiviCRM データベースに存在する連絡先への会員のデータに一致するデータを含んでいなければなりません。

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV) and must contain data needed to match the participant data to an existing contact in your CiviCRM database.
ja: インポートするファイルは「カンマで区切られた値」の形式 (CSV) でなければなりません。また、ファイルは CiviCRM データベースに存在する連絡先への参加者データに一致するデータを含んでいなければなりません。

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in CSV format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this.
ja: インポートするファイルは「カンマで区切られた値」のフォーマット (CSV) でなければなりません。ほとんどのアプリケーションソフトは、データをCSV形式でエクスポートすることができます。具体的な方法については、お使いのアプリケーションソフトのマニュアルを参照してください。

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in this format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this. Save this file to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
ja: インポートするファイルは「カンマで区切られた値」の形式 (CSV) でなければなりません。ほとんどのアプリケーションソフトは、データをCSV形式でエクスポートすることができます。具体的な方法については、お使いのアプリケーションソフトのマニュアルを参照してください。このファイルを自分のパソコンに保存して (あるいはお使いのパソコンからアクセスできるネットワーク上のドライブ)、ステップ 1 (データのアップロード) でやり直してください。

en: Fill
ja: 入力する

en: Fill in a row for each membership type you want to offer as an option (click 'another choice' for each additional choice). Click the help icon for more info on membership price sets.
ja: オプションにする会員タイプの行を入力してください (追加の選択肢の入力は「別の選択肢」をクリックしてください)。会員の価格セットに関する詳細はヘルプアイコンをクリックしてください。

en: Fill in your registration information on this page. If you are registering additional people, you will be able to enter their registration information after you complete this page and click &quot;Continue&quot;.
ja: このページにあなたの登録情報を入力してください。他の参加者を追加したければ、このページの入力が終わった後に「継続」をクリックして他の参加者の登録情報を入力してください。

en: Filter
ja: フィルタ

en: Filter Results
ja: 結果フィルタ

en: Filter by Activity Type
ja: アクティビティタイプでフィルタ

en: Filter by Group
ja: グループでフィルタ

en: Filter contact search results for this field using Contact get API parameters. EXAMPLE: To list Students in group 3:
ja: 連絡先は、APIのパラメータを取得使用して、このフィールドの連絡先で検索結果を絞り込みます。例えば : グループ 3の学生をリスト :

en: Filter search by group type(s).
ja: グループタイプでフィルタして検索

en: Filter search by visibility.
ja: 閲覧範囲でフィルタして検索

en: Filter with Group only allow with group by Contact
ja: 連絡先によるグループ化でしかグループによるフィルタは使用できません。

en: Filter(s)
ja: フィルタ

en: Filters
ja: フィルタ

en: Final
ja: 最終

en: Final (%1)
ja: 最終 (%1)

en: Final Mailing
ja: 最終メーリング

en: Financial Account
ja: 金融口座

en: Financial Account Code - Credit
ja: 金融口座コード - クレジット

en: Financial Account Code - Debit
ja: 金融口座コード - 借方

en: Financial Account Description
ja: 金融口座の説明

en: Financial Account ID
ja: 金融口座ID

en: Financial Account Name
ja: 金融口座名

en: Financial Account Name - Credit
ja: 金融口座名 - クレジット

en: Financial Account Name - Debit
ja: 金融口座名 - 借方

en: Financial Account Owner
ja: 金融口座の所有者

en: Financial Account Parent
ja: 親の金融口座

en: Financial Account Relationship
ja: 関係の金融口座

en: Financial Account Tax Rate
ja: 金融口座の税率

en: Financial Account Type
ja: 金融口座タイプ

en: Financial Account Types
ja: 金融口座タイプ

en: Financial Account is Active
ja: 有効な金融口座です

en: Financial Account of account relationship of 'Expense Account is' is not configured for Financial Type :
ja: 「支出額アカウント」の関係する金融口座は、金融タイプに設定されていません :

en: Financial Accounts
ja: 金融口座

en: Financial Batch
ja: 金融バッチ

en: Financial Item Status
ja: 金融項目のステータス

en: Financial Page - %1
ja: 金融ページ - %1

en: Financial Transaction ID
ja: 金融取引ID

en: Financial Transaction Id
ja: 金融取引ID

en: Financial Transaction Status Id
ja: 固有の取引ID

en: Financial Type
ja: 金融タイプ

en: Financial Type - %1
ja: 金融タイプ - %1

en: Financial Type Account
ja: 金融タイプのアカウント

en: Financial Type Accounts
ja: 金融タイプのアカウント

en: Financial Type ID
ja: 金融タイプID

en: Financial Type Is Active?
ja: 有効な金融タイプですか？

en: Financial Type is Reserved?
ja: 予約された金融タイプですか？

en: Financial Type is a Required field.
ja: 金融タイプは必須フィールドです

en: Financial Type is a required field
ja: 金融タイプは必須フィールドです

en: Financial Type is required for product having cost.
ja: 金融タイプは、製品の持つ原価のために必要です。

en: Financial accounts correspond to those in your accounting system.  <a href="%1">Financial types</a>, <a href="%2">payment instruments</a>, and <a href="%3">premiums</a> are associated with financial accounts so that they can result in the proper double-entry transactions to export to your accounting system.
ja: 金融口座は、会計システムのものに対応しています。あなたの会計システムにエクスポートするための適切なダブルエントリ取引の結果になるように<a href="%1">金融タイプ</a>、<a href="%2">支払い方法</a>、または<a href="%3">プレミアム</a>が金融機関の口座に関連付けられています。

en: Financial institution didn't return a transaction id.
ja: 金融会社が取引ID を返しませんでした。

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. These are also referred to as <strong>Funds</strong>. You may set up as many types as needed. Each type can carry an accounting code which can be used to map contributions to codes in your accounting system. Commonly used financial types are: Donation, Campaign Contribution, Membership Dues...
ja: 金融タイプはレポートや経理目的で支援を分類するために使います。これらは<strong>基金</strong>と見なされます。必要なだけタイプを設定できます。各タイプには、自分が使用している会計システムの支援コードに対応する会計コードを付けることができます。一般的に使用される金融タイプは次のとおりです : 寄付、支援キャンペーン、会費...

en: Financial types are used to categorize contributions for reporting and accounting purposes. You may set up as many as needed, including commonly used types such as Donation, Campaign Contribution or Membership Dues.  Additionally, financial types can account for the inventory and expense of <a href="%1">premiums</a>.
ja: 金融タイプは、レポートおよび会計目的の支援を分類するために使用されています。あなたは、このような寄付、キャンペーンの支援や会費など、一般的に使用されるタイプを含め、必要な限り多くの設定が存在します。また、金融のタイプは<ahref="%1">プレミアム</a>での在庫、および費用を考慮することもできます。

en: Find
ja: 検索

en: Find Activities
ja: アクティビティの検索

en: Find Campaign Pages
ja: キャンペーンページを検索

en: Find Campaigns
ja: キャンペーンを検索

en: Find Cases
ja: 事例の検索

en: Find Contacts
ja: 連絡先の検索

en: Find Contacts to Add to this Group
ja: このグループに追加する連絡先を検索

en: Find Contacts within this Group
ja: このグループ内の連絡先を検索

en: Find Contribution Amounts by Tag
ja: 支援金額をタグで検索

en: Find Contribution Pages
ja: 支援ページを検索

en: Find Contributions
ja: 支援の検索

en: Find Deleted Cases
ja: 削除された事例を検索

en: Find Events
ja: イベント検索

en: Find Grants
ja: 助成の検索

en: Find Groups
ja: グループを検索

en: Find Mass SMS
ja: 一斉SMSの検索

en: Find Memberships
ja: 会員の検索

en: Find My Cases
ja: 自分の事例の検索

en: Find Participants
ja: 参加者の検索

en: Find Pay Later Contributions
ja: 後払いの支援を検索

en: Find Petition
ja: 請願署名を検索

en: Find Pledges
ja: プレッジの検索

en: Find Recurring Contributions
ja: 定期的な支援を検索

en: Find Respondents
ja: 回答者検索

en: Find Respondents To %1
ja: %1 の回答者を検索

en: Find Survey
ja: 調査を検索

en: Find Target Household
ja: 対象世帯を検索

en: Find Target Organization
ja: 対象団体を検索

en: Find contacts by partial or full name or email, type of contact, group, and/or tag. You can then view or edit contact details, print a contact list, or use the <strong>- more actions -</strong> drop down list to assign tags, add contacts to groups, create smart groups, export contact data to a spreadsheet, and more.
ja: 完全な、あるいは部分的な名前やメール、連絡先のタイプ、グループのメンバーシップやタグで連絡先を検索できます。また、連絡先の詳細を表示 / 編集したり、連絡先リストを印刷したり、<strong>- 各種の操作 -</strong>ドロップダウンリストを使ってタグを割り当てたり、連絡先をグループに追加したり、スマートグループを作ったり、連絡先データを表計算ソフトにエクスポートしたり、この他にもさまざまなことができます。

en: Find contacts within
ja: 連絡先検索対象

en: Find mailings by mailing name. You can enter a partial or complete name.
ja: メーリングの名前で検索します。完全または部分的なメーリング名を入力してください。

en: Find mailings by the name of the person who created or sent them. You can enter a complete OR partial name (last name, first name format).
ja: メーリングを作成または送信した人の名前でメーリングを検索します。完全または部分的な名前 (ラストネーム / ファーストネームの順) を入力してください。

en: Find more cases
ja: さらに事例を検索

en: Find more event participants
ja: さらにイベント参加者を検索

en: Find more members
ja: さらにメンバーを検索

en: Find more pledges
ja: さらにプレッジを検索

en: Find out more about this event
ja: イベントの詳細情報

en: Find records with tags (regular or tagset tag) which contain a complete or partial word or phrase. EXAMPLE: If you have several tags that contain the word 'Donor', you can find contacts tagged with any of them by entering 'Donor' in this field.
ja: 完全、または部分的な単語や語句を含むタグ (通常タグかタグセットのタグ) を持つレコードを見つけます。例えば : 「寄贈者」という単語を含むタグがいくつかあるとします。この時、「寄贈者」をこのフィールドに入力すると、これらすべてのタグを持つ連絡先を見つけることができます。

en: Find...
ja: 検索...

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: First
ja: 最初

en: First Contribution Amount
ja: 初回の支援金額

en: First Contribution Date
ja: 初回支援の日付

en: First Donation?
ja: 初めての寄付ですか？

en: First Dupe Contact ID
ja: 最初の重複連絡先ID

en: First Name
ja: ファーストネーム

en: First Name and Last Name OR an email OR an OpenID in the Primary Location should be set.
ja: プライマリロケーションでは、ファーストネームおよびラストネーム、あるいは、メール、あるいは、OpenID が必須です。

en: First Name:
ja: ファーストネーム :

en: First day of current continuous membership period. Start Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
ja: 現在の会員期間が始まった日。日付を入力しなければ、会員タイプのデータに基づき、自動的に開始日がセットされます。

en: First row contains column headers
ja: 最初の行はカラムのヘッダです。

en: First time donor only?
ja: 初回寄贈者のみ

en: FirstData (aka linkpoint)
ja: FirstData (別名 linkpoint)

en: Fiscal Year
ja: 事業年度

en: Fiscal Year Start
ja: 年度はじめ

en: Fiscal Year Starting
ja: 年度開始

en: Fiscal Year-To-Date
ja: 年度年初来

en: Fixed
ja: 固定

en: Fixed Contribution Options
ja: 固定支援オプション

en: Fixed Date for Reminder
ja: 事前通知の固定日

en: Fixed Period Rollover Day
ja: 固定期限の再開日

en: Fixed Period Start Day
ja: 開始日固定

en: Fixed Start
ja: メンバーシップの開始日

en: Flip between original and duplicate contacts.
ja: 元の連絡先と重複した連絡先を交換します。

en: Flip between the original and duplicate contacts.
ja: オリジナルと重複する連絡先との間で反転します。

en: Folder '%1' exists?
ja: フォルダ「%1」は存在していますか？

en: Folder to poll from when using IMAP (will default to INBOX when empty), path to poll from when using Maildir, etc..
ja: IMAP使用時 (空の場合はデフォルトで INBOX) にポーリングするフォルダ。メーラーの時にはポーリングするパスなど..

en: Folio
ja: フォリオサイズ

en: Follow up
ja: ファローアップ

en: Follow up Interval
ja: フォローアップの間隔

en: Follow-up Activity type is a required field.
ja: フォローアップのアクティビティタイプは必須です。

en: Following is the list of contacts whose address is not parsed:
ja: 以下は、住所の分析を行った連絡先のリストです :

en: Followup Activity
ja: フォローアップアクティビティ

en: Followup date is a required field.
ja: フォローアップの日付は必須フィールドです。

en: Font Name
ja: フォント名

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Font Style
ja: フォントスタイル

en: Footer
ja: フッタ

en: Footer Content
ja: フッタの内容

en: Footer Message
ja: フッタメッセージ

en: Footer Text
ja: フッタのテキスト

en: For 'inline' display custom sets, this title will appear as the fieldset legend. If you choose the 'tab' display style (which is available for Contact record custom fields), the title will be used for the navigation tab.
ja: 「インライン」表示のカスタムグループでは、このタイトルはフィールドセットの説明になります。ここで「タブ」表示スタイル (連絡先レコードカスタムフィールドで利用可能) を選ぶと、タイトルはナビゲーションタブとして使えます。

en: For Activities, the reminder recipients can be contacts Assigned to the activity, contacts who created the activity (Activity Source), OR contacts whom the activity is with (Activity Targets). Alternatively you can direct the reminder to specific contacts (Choose Recipients), or to a group of contacts.
ja: アクティビティのため、事前通知の受信者は、アクティビティに割り当てられ、連絡先とアクティビティは (アクティビティの目標) であるアクティビティ (アクティビティソース)、または連絡先を作成した連絡先にすることができます。別の方法としては、特定の連絡先 (受信者を選択) に、または連絡先のグループに事前通知を指示することができます。

en: For Chart view, please select at least one field from %1 OR %2.
ja: グラフを表示するには、%1 または %2 の少なくとも 1 つ選択してください。

en: For Drupal and WordPress installs, this is the absolute path to the location of the 'files' directory. For Joomla installs this is the absolute path to the location of the 'media' directory.
ja: Drupal と WordPress のインストールでは、これは「files」ディレクトリからの絶対パスになります。Joomla のインストールでは、「media」ディレクトリからの絶対パスになります。

en: For Duplicate Contacts
ja: 重複した連絡先

en: For Events, you can limit or additionally include recipients by participant role (e.g. Volunteer, Speaker, etc.), choose specific contacts, or choose a group.
ja: イベントでは、制限またはそれに加えて参加者の役割 (例 : ボランティア、スピーカなど) によって受信者が含まれ、特定の連絡先を選択、またはグループを選択することができます。

en: For Membership and Contact reminders, you can limit or additionally include recipients by choosing specific contacts, or choosing a group.
ja: 会員と連絡先の通知で、制限することができ、またはそれに加えて特定の連絡先を選択、またはグループを選択することで、受信者を含めます。

en: For best results, the Country field should precede the State-Province field in your Profile form. You can use the up and down arrows on field listing page for this profile to change the order of these fields or manually edit weight for Country/State-Province Field.
ja: 良い結果を得るためには、プロファイルフォームで国のフィールドを都道府県フィールドの前に置きます。上下の矢印でこのプロファイルで表示されるフィールドの順番を変更したり、国 / 都道府県フィールドの優先度を編集し、フィールド表示の順番を変更できます。

en: For each import, you can either INSERT new contribution records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
ja: 各インポートでは、いずれかの新しい支援レコード、または既存の更新レコードを挿入することができます。ただし、1 つのインポートセクッションで両タイプの操作を行うことはできません。

en: For each import, you can either INSERT new event registration (participant) records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
ja: 各インポートでは、新しいイベント登録 (参加者) レコード、または既存の更新レコードを挿入することができます。ただし、1 つのインポートセクッションで両タイプの操作を行うことはできません。

en: For each import, you can either INSERT new membership records, or UPDATE existing records. You can not do both types of operations in a single import session.
ja: 各インポートでは、いずれかの新しい会員レコード、または既存の更新レコードを挿入することができます。ただし、1 つのインポートセクッションで両タイプの操作を行うことはできません。

en: For example, in order to process a payment through Authorize.net, CiviCRM must make a request to https://secure.authorize.net/gateway/transact.dll. Using https to connect to secure.authorize.net insures that the connection is encrypted, but it's possible that CiviCRM is actually connecting to an attacker and the attacker is connecting to secure.authorize.net.
ja: 例えば Authorize.net で支払いを処理するには、CiviCRM は https://secure.authorize.net/gateway/transact.dll に処理要求を送ります。通信を暗号化するために https を使用してください。しかしこれは、CiviCRM が攻撃者のサイトに接続し、そこから secure.authorize.net に接続する可能性を排除するものではありません。

en: For existing pages
ja: 既存のページ

en: For information about this premium, contact:
ja: このプレミアムに関するお問い合わせ先 :

en: For more information please refer to the <a href="!1">CiviCRM web-site</a> which includes project information, documentation and support resources and more.
ja: さらに詳しい情報は、<a href="!1">CiviCRM ウェブサイト</a>にてプロジェクト紹介、文書、サポート情報などを入手できます。

en: For more information see %1.
ja: 詳細については %1 を参照してください。

en: For more information, visit:
ja: 詳細は次を参照してください :

en: For offline contributions you can record a bank transfer ID or other identifier if applicable.
ja: オフライン支援では、銀行送金ID または他の識別子を記録することができます。

en: For transmission
ja: 取引

en: For-profit organization.
ja: 営利企業

en: Force SSL
ja: SSL を強制

en: Force Secure URLs (SSL)
ja: セキュアURL (SSL) を強制

en: Form Snippet
ja: フォームスニペット

en: Formal
ja: 形式的

en: Formal Title
ja: 形式的なタイトル

en: Format
ja: フォーマット

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display.
ja: メーリングラベル、入力フォーム、画面表示のフォーマット。

en: Format addresses in mailing labels, input forms and screen display. Configure optional Address Standardization provider.
ja: メーリングラベルのフォーマット、入力フォーム、画面表示を設定します。アドレス標準化プロバイダを設定することもできます。

en: Format for displaying addresses in the Contact Summary and Event Information screens.
ja: 連絡先概要とイベント情報の画面で表示される住所のフォーマット。

en: Format for displaying monetary amounts.
ja: 金額表示のフォーマットになります。

en: Format for displaying monetary values.
ja: 通貨の値を表示するためのフォーマットになります。

en: Format:
ja: フォーマット :

en: Formatting
ja: フォーマット

en: Forward
ja: 転送

en: Forward ID
ja: 転送 ID

en: Forward Mailing: %1
ja: メーリング転送 : %1

en: Forward Replies
ja: 返信を転送

en: Forward Replies?
ja: 返信を待ちますか？

en: Forward replies
ja: 返信の転送先

en: Forward this email (link)
ja: メールを転送 (リンク)

en: Forwarded
ja: 転送済

en: Forwarded Email
ja: 転送されたメール

en: Forwarded to Email
ja: メールに転送

en: Forwards
ja: 転送数

en: Found %1, %2, %3
ja: %1, %2, %3 が見つかりました

en: Found illegal '%1' string in SQL clause.
ja: 不正な文字列「%1」が SQL Clause に見つかりました。

en: Found one matching contact record. | Found %count matching contact records.
ja[0]: 条件を満たす %count 件の連絡先レコードがあります。

en: Foundation Affiliate
ja: ファンデーションアフィリエイト

en: Fourth
ja: 第4

en: Free HTML
ja: 無料HTML

en: French (Canada)
ja: フランス語 (カナダ)

en: French (France)
ja: フランス語 (フランス)

en: Frequency
ja: 頻度

en: Frequency Interval
ja: 繰り返しの間隔

en: Frequency Unit
ja: 頻度単位

en: Frequency interval
ja: 繰り返しの間隔

en: Frequency must be a whole number (EXAMPLE: Every 3 months).
ja: 頻度は整数でなければなりません (例 : 3ヶ月ごと)

en: Frequency of subscription or service (e.g. journal delivered every two months).
ja: 加入やサービスの頻度 (例 : 会報を 2ヵ月ごとに配布)。

en: Frequency unit
ja: 頻度単位

en: Friend's Email
ja: 知人のメールアドレス

en: Friend's First Name
ja: 知人のファーストネーム

en: Friend's Last Name
ja: 知人のラストネーム

en: From (A)
ja: 差出人 (A)

en: From (B)
ja: 差出人 (B)

en: From Address
ja: 差出人住所

en: From Email
ja: 差出人メール

en: From Email Address
ja: 差出人メールアドレス

en: From Email Address is required
ja: 必要な差出人メールアドレス

en: From Email Addresses
ja: 差出人メールアドレス

en: From Email of the mailing
ja: メーリングの差出人メール

en: From End of Previous Month
ja: 先月末から

en: From End of Previous Quarter
ja: 前四半期末から

en: From End of Previous Week
ja: 先週末から

en: From End of Previous Year
ja: 去年末から

en: From Name
ja: 差出人名

en: From Start of Current Day
ja: 今日初めから

en: From Start of Current Month
ja: 今月初めから

en: From Start of Current Quarter
ja: 今四半期初めから

en: From Start of Current Week
ja: 今週初めから

en: From Start of Current Year
ja: 今年初めから

en: From Template
ja: テンプレートから

en: From:
ja: 差出人 :

en: Fula; Fulah; Pulaar; Pular
ja: フラニ語

en: Fulfilled
ja: 成就

en: Fulfilled Date
ja: 完了日付

en: Full Currency Name
ja: 通貨名

en: Full Name
ja: 氏名

en: Full Name of the Contact with prefixes and suffixes
ja: プレフィックスとサフィックス付きの連絡先フルネーム

en: Full Phone Number
ja: 完全な電話番号

en: Full Street Address
ja: 完全な町名 / 番地

en: Full Street Address without Country, State or Postcode
ja: 国、都道府県、郵便番号をつけない完全な町名 / 番地

en: Full street address (e.g. 110 Main Street).
ja: 完全な町名 / 番地 (例 :  110 番地)

en: Full-text Search
ja: 全文検索

en: Fullscreen URL
ja: フルスクリーンのURL

en: Function name to use for translation inplace of the default CiviCRM translate function.
ja: デフォルトの CiviCRM 翻訳の関数代わりに使う関数名です。

en: Fundraiser
ja: 募金

en: GOTV (Voter Tracking)
ja: GOTV (投票者の追跡)

en: GOTV campaign contacts
ja: GOTV キャンペーンの連絡先

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Gender
ja: 性別

en: General
ja: 一般

en: General Link
ja: 一般リンク

en: General Membership (contribute at least $100.00 to be eligible for this membership)
ja: 一般会員 (この会員の加入には $100.00 ドル以上の支援が必要です)

en: General Membership - $100.00
ja: 一般会員 - $100.00

en: General Monthly Newsletter: 200709
ja: 一般の月刊ニュースレター : 201509

en: General Protection
ja: 一般保護

en: Generally you will create a separate price field for each non-overlapping "class" of membership (e.g. National membership vs. Local Chapter membership).
ja: 通常、それぞれ重複しない会員の「クラス」 (例 : 支部の会員対ナショナル会員) について、別々の価格フィールドを作成します。

en: Generate PDFs for printing (only)
ja: 印刷用の PDFを生成 (のみ)

en: Generate Report
ja: レポートを生成

en: Generate your API Login and Transaction Key by logging in to your Merchant Account and navigating to <strong>Settings &raquo; General Security Settings</strong>.
ja: 自分の Merchant Account にログインしてAPIログインと Transaction Key を生成してください。続いて<strong>設定 &raquo; 一般セキュリティ設定</strong> を行ってください。

en: Generates and sends out reports via email
ja: レポートを作成し、メールで送信

en: Geo Provider Key
ja: ジオ プロバイダキー

en: Geo code 1
ja: ジオコード 1

en: Geo code 2
ja: ジオコード 2

en: Geocode and Parse Addresses
ja: ジオコードと住所分析

en: Geocoding
ja: ジオコーディング

en: Geocoding Provider
ja: ジオコーディングプロバイダ

en: Georgian
ja: グルジア語

en: German
ja: ドイツ語

en: German (Swiss)
ja: ドイツ語 (スイス)

en: Get Directions FROM:
ja: 差出人の方角を取得 :

en: Get RSS 2.0 feed for current and future public events.
ja: 現在および将来の公開イベントの RSS 2.0 フィードを取得。

en: Get iCalendar feed for current and future public events.
ja: 現在および将来の公開イベントの iCalendar を取得します。

en: Gift
ja: ギフト

en: Give option
ja: オプション追加

en: Give option, but not required
ja: 必須ではないオプションがあります

en: Give the user a choice of installments (e.g. donate every month for 6 months)? If not, recurring donations will continue indefinitely.
ja: ユーザに分割払い (例 : 6ヶ月間、毎月寄付) の選択を許可しますか？しない場合は、定期的な寄付金は無期限で継続されます。

en: Given API command is not defined.
ja: APIコマンドが定義されていません。

en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
ja: 日付の範囲を指定して、連絡先がその範囲内に行った支援と増加 / 減少の割合を表示します。

en: Global CSV separator character. Modify this setting to enable import and export of different kinds of CSV files (for example: ',' ';' ':' '|' ).
ja: グローバル CSV 区切り文字。このオプションを変更することで、他の種類のCSVファイルをインポート / エクスポートできるようになります(例えば : ',' ';' ':' '|' )。

en: Global Settings
ja: グローバル設定

en: Gmt
ja: 世界標準時

en: Go
ja: 実行

en: Go Back
ja: 戻る

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
ja: <a href="%1">CiviCRM の管理 &raquo; 通信 &raquo; 差出人メールアドレス</a> で、メールアドレスを追加したり編集することができます。これらのメールアドレスがきちんと使えることを確認してください。

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a> to add or edit general email addresses. Make sure these email addresses are valid email accounts with your email service provider.
ja: <a href="%1">CiviCRM の管理 &raquo; 通信 &raquo; 差出人メールアドレス</a> で、一般的なメールアドレスを追加したり編集することができます。これらのメールアドレスが正常に使えることを確認してください。

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit SMS Provider.
ja: プロバイダの追加や編集は、<a href='%1'>CiviCRM の管理 &raquo; システムの設定 &raquo; SMS プロバイダ</a>で行います。

en: Go to <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; SMS Providers</a> to add or edit the provider. Make sure these Providers are valid.
ja: プロバイダの追加や編集は、<a href='%1'>CiviCRM の管理 &raquo; システムの設定 &raquo; SMS プロバイダ</a>で行います。プロバイダは利用できるものでなければなりません。

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Label Formats</a></strong> to add or edit labels or set the default label format.
ja: <strong><a href="%1">CiviCRM の管理 &raquo; 通信 &raquo; ラベルのフォーマット</a></strong>でデフォルトのメールラベルのフォーマットを追加、編集することができます。

en: Go to <strong><a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; Print Page (PDF) Formats</a></strong> to add or edit formats or set the default format.
ja: <strong><a href="%1">CiviCRM の管理 &raquo; 通信 &raquo; ページ印刷 (PDF) のフォーマット</a></strong>でデフォルトの PDFページのフォーマットの追加や編集、デフォルトにするフォーマットを設定できます。

en: Go to a web page where you can make your payment online
ja: オンラインで支払いができるページへ

en: Go to contact summary
ja: 連絡先の概要に進む

en: Go to your page
ja: 自分のページへ

en: Goal
ja: 目標

en: Goal Amount
ja: 目標総額

en: Goal Amount should be a numeric value
ja: 目標金額を数値で入力してください

en: Goal Amount should be a numeric value greater than zero.
ja: 目標金額を正数の値で入力してください。

en: Goal Revenue
ja: 目標とする収入

en: Goal Total
ja: 目標合計

en: Goes through contact records and updates email and postal greetings, or addressee value
ja: 連絡先レコードを調べて、メール、グリーティング郵送、住所の値を更新します

en: Google Checkout does not support recurring intervals
ja: Google Checkout では定期的な間隔は使用できません。

en: Government Entity
ja: 行政組織

en: Grace
ja: 猶予

en: Grant
ja: 許可

en: Grant Application Received Date is NULL
ja: 助成の申し込み受領日が NULL です

en: Grant Currency
ja: 助成の通貨

en: Grant Decision
ja: 助成の決定

en: Grant Decision Date
ja: 助成の決定日

en: Grant Decision Date - From
ja: 助成決定日 - 差出人

en: Grant Decision Date is NULL
ja: 助成決定の日付が NULL です

en: Grant Due Date
ja: 助成の期日

en: Grant Due Date is NULL
ja: 助成期日が NULL です

en: Grant ID
ja: 助成ID

en: Grant Money Transfer Date is NULL
ja: 助成の転送日付が NULL です

en: Grant Money transfer date
ja: 助成を送金した日付

en: Grant Note
ja: 助成ノート

en: Grant Rationale
ja: 助成の理由

en: Grant Report (Detail)
ja: 助成レポート (詳細)

en: Grant Report (Statistics)
ja: 助成レポート (統計)

en: Grant Report Detail
ja: 助成レポートの詳細

en: Grant Report Due
ja: 助成レポート締め切り

en: Grant Report Received
ja: 受領済の助成レポート

en: Grant Report Received?
ja: 受領済の助成レポート

en: Grant Reports Received
ja: 受領済の助成レポート

en: Grant Requests Received
ja: 受領済の助成申請

en: Grant Status
ja: 助成ステータス

en: Grant Status(s)
ja: 助成ステータス

en: Grant Type
ja: 助成タイプ

en: Grant Type(s)
ja: 助成タイプ

en: Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions.
ja: CiviCRM コンポーネントのアクセス権とその他の CiviCRM に関する許可設定。

en: Grant report received
ja: 受領済の助成レポート

en: Grant report received?
ja: 受領済み助成レポートですか？

en: Grant status
ja: 助成のステータス

en: Granted
ja: 助成

en: Grants
ja: 助成

en: Grants Awarded
ja: 受賞助成

en: Grants Summary
ja: 助成の概要

en: Greek, Modern
ja: ギリシャ語

en: Greeting
ja: グリーティング

en: Greeting %1 %2
ja: グリーティング %1 %2

en: Group
ja: グループ

en: Group '%1' already exists.
ja: グループ「%1」は、既に存在します。

en: Group Cache Date
ja: グループキャッシュ日

en: Group Children
ja: 子グループ

en: Group Contact Email
ja: グループの連絡先メール

en: Group Contact ID
ja: グループの連絡先ID

en: Group Contact Location
ja: グループの連絡先所在地

en: Group Contact Status
ja: グループの連絡先のステータス

en: Group Contacts
ja: グループ連絡先

en: Group Created By
ja: グループの作成

en: Group Deleted
ja: 削除されたグループ

en: Group Description
ja: グループの説明

en: Group Enabled
ja: グループを有効

en: Group ID
ja: グループID

en: Group Listings
ja: グループリスト

en: Group Listings.
ja: グループリスト

en: Group Modified By
ja: グループ作成

en: Group Name
ja: グループ名

en: Group Name:
ja: グループ名 :

en: Group Nesting
ja: グループのネスト

en: Group Nesting ID
ja: グループネストID

en: Group Options
ja: グループのオプション

en: Group Organization
ja: グループ団体

en: Group Organization ID
ja: グループ団体ID

en: Group Parents
ja: 親グループ

en: Group Payment Deleted
ja: 削除されたグループ支払い

en: Group Percentage
ja: グループ率

en: Group Saved
ja: グループを保存

en: Group Search
ja: グループ検索

en: Group Settings: %1
ja: グループの設定 : %1

en: Group Source
ja: グループのソース

en: Group Status
ja: グループのステータス

en: Group Status %1
ja: グループのステータス %1

en: Group Title
ja: グループタイトル

en: Group Type
ja: グループタイプ

en: Group Type(s)
ja: グループタイプ

en: Group Types
ja: グループタイプ

en: Group Visibility
ja: グループの閲覧範囲

en: Group Visibility Setting
ja: グループの閲覧範囲を設定

en: Group Where Clause
ja: グループの WHERE Clause

en: Group by
ja: グループ -

en: Group by columns
ja: カラムでグループ化

en: Group contributions by
ja: グループ支援

en: Group description is displayed when groups are listed in Profiles and Mailing List Subscribe forms.
ja: プロファイルとメーリングリスト購読フォームでのグループリストの表示に、グループの説明が表示されます。

en: Group is Hidden
ja: グループの非表示

en: Group is Reserved
ja: グループの予約

en: Group is empty.
ja: グループが空です。

en: Group type filtering uses <strong>AND</strong> logic. If you check both 'Mailing List' and 'Access Control' types - only groups which have both types assigned will be returned.
ja: グループタイプのフィルタでは <strong>AND</strong> 演算が使われます。「メーリングリスト」と「アクセス制御」の両方のタイプをチェックすると、その両方のタイプが割り当てられているグループだけを検索します。

en: Group(s)
ja: グループ

en: Group(s) %1 %2
ja: グループ %1 %2

en: Grouping
ja: グループ化

en: Grouping(s)
ja: グルーピング

en: Groups
ja: グループ一覧

en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc.
ja: 連絡先、期間、金融タイプ、支援者のロケーションなどを基準としたグループと支援の合計になります。

en: Groups of contacts which are used for <strong>access control</strong> must be assigned that type.
ja: <strong>アクセスコントロール</strong>に使う連絡先のグループは、アクセスコントロールタイプを割り当ててください。

en: Groups which are used as mailing lists should be assigned the 'Mailing List' type.
ja: メーリングリストとして使われているグループは「メーリングリスト」のタイプを割り当ててください。

en: Guarani­
ja: グアラニ語

en: Guess client's feelings and needs.
ja: クライアントの感情と要求をよく考えてください。

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: HONOR ROLL
ja: 表彰ロール

en: HTML Form Snippet
ja: HTMLフォーム スニペット

en: HTML Form Snippet for this Profile
ja: このプロファイルのHTMLフォームスニペット

en: HTML Format
ja: HTMLフォーマット

en: HTML Listing
ja: HTMLリスト

en: HTML Message
ja: HTMLメッセージ

en: HTML Version
ja: HTMLバージョン

en: HTML Version:
ja: HTMLバージョン :

en: HTML listing of current and future public events.
ja: 現在および将来の公開イベントの HTMLリスト

en: HTML mailing message
ja: HTMLメーリングのメッセージ

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, different email programs may interpret HTML formats differently - so use this option cautiously unless you have a template format that has been tested with different web and desktop email programs.
ja: HTMLフォーマットのメールには画像などを入れることができるため、視覚的な効果を高められます。また、ウェブサイトへのリンクを使用する場合、可読性を高めることができます。しかしメールソフトによってはHTMLの表示が異なることもありますので、異なるブラウザやメールソフトで十分にテストされたテンプレートをお持ちでない場合は、HTMLメールの使用は注意が必要です。

en: HTML messages have more visual impact, allow you to include images, and may be more readable if you are including links to website pages. However, you can also configure a simple sms.
ja: HTMLメッセージは画像を使うことができるので視覚的なインパクトがあり、ウェブサイトへのリンクを入れることができるので、読みやすくなります。HTMLメッセージの代わりにシンプルなSMSを使うこともできます。

en: HTTPS is not set up on this machine
ja: HTTPS が、このマシンに設定されていません

en: Haitian; Haitian Creole
ja: ハイチ語

en: Has Separator
ja: セパレータを持つ

en: Has a Followup Activity?
ja: フォローアップアクティビティ

en: Has this contact been deleted?
ja: この連絡先は削除されていますか？

en: Has this contact opted out of bulk mail?
ja: この連絡先でバルクメールを拒否しますか？

en: Has this event been made active?
ja: このイベントは有効ですか？

en: Has this event been made public?
ja: このイベントは公開されていますか？

en: Hashed Mailing URL's
ja: ハッシュ化されたメーリングのURL

en: Hausa
ja: ハウサ語

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a %1>fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check Keep in Touch to receive technical updates (a low volume mailing list).
ja: あなたは CiviCRM.org でこのサイトを登録しましたか？まだの場合は、数分間の手間ですが、<a %1>サイトの登録フォーム</a>に必要事項を記入し CiviCRM のエコシステムを強化してください。収集された情報で、サービスの向上と優先順位を助ける私たちのコミュニケーションを対象とし、コミュニティを構築します。あなたはこのサイトの技術的な役割を持っている場合は、技術更新情報を受け取るために触れ合い (容量の少ないメーリングリスト) 確認してください。

en: Have you registered this site at CiviCRM.org? If not, please help strengthen the CiviCRM ecosystem by taking a few minutes to <a href="%1" target="_blank">fill out the site registration form</a>. The information collected will help us prioritize improvements, target our communications and build the community. If you have a technical role for this site, be sure to check "Keep in Touch" to receive technical updates (a low volume mailing list).
ja: このサイトを CiviCRM.org に登録しましたか？もしまだでしたら、<a href="%1" target="_blank">サイトの登録フォーム</a>で CiviCRM エコシステムに力を貸してください。ここで集めた情報は、改良のヒントになり、コミュニケーションの対象になり、コミュニティの構築になります。サイトの技術担当の方は、ぜひテクニアルアップデート (容量の少ないメーリングリスト) の購読をご検討ください。

en: Head of Household for
ja: 世帯主 :

en: Head of Household is
ja: 世帯主 :

en: Head of household.
ja: 世帯主

en: Header
ja: ヘッダ

en: Header / Footer
ja: ヘッダ / フッタ

en: Header Financial Account?
ja: ヘッダの金融口座ですか？

en: Header and Footer
ja: ヘッダとフッタ

en: Headers
ja: ヘッダ

en: Hebrew (modern)
ja: ヘブライ語 (現代)

en: Height (rows)
ja: 高さ (行)

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help Description
ja: ヘルプの説明

en: Help Post
ja: ヘルプ後

en: Help Post-Form
ja: ヘルプの投稿フォーム

en: Help Pre
ja: ヘルプ前

en: Help Pre-Form
ja: ヘルプの予備フォーム

en: Help Text
ja: ヘルプテキスト

en: Help homeless individuals obtain temporary and long-term housing
ja: ホームレスの個人が一時的、および長期住宅を取得するためのヘルプ

en: Help spread the word
ja: 評判を広めてください

en: Help us spread the word about this event. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you're attending. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
ja: このイベントを紹介して広めてください。以下のスペースを利用してあなたのメールメッセージをパーソナライズし、参加する理由をあなたの知人に伝えてください。そして名前とメールアドレスを入力し、「メッセージを送信」をクリックしてください。

en: Help us spread the word and leverage the power of your contribution by telling your friends. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you support us. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
ja: 知人に紹介することで評判を広め、あなたの支援力をさらに大きなものにするための助力をお願いします。以下のスペースを利用してあなたのメールメッセージをパーソナライズして、私たちを支援する理由をあなたの知人に伝えてください。そして名前とメールアドレスを入力し、「メッセージを送る」をクリックしてください。

en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
ja: イベントによる収入の分析をするためのものです。このレポートには参加者タイプ、ステータス、支払い方法の詳細を表示することができます。

en: Helvetica
ja: ヘルベチカ

en: Herero
ja: ヘレロ語

en: Hide Menu
ja: メニュー非表示

en: Hide Smart Groups
ja: スマートグループを非表示

en: Hide activities
ja: アクティビティの非表示

en: Hide comments for this note.
ja: この備考のコメントを非表示

en: Hide payments
ja: 支払いを非表示

en: High-value supporter of our organization.
ja: 自団体の強力な支援者

en: Hindi
ja: ヒンズー語

en: Hiri Motu
ja: ヒリ モツ語

en: Hold Date
ja: 保留日

en: Hold Threshold
ja: 保留基準

en: Hold date
ja: 保留日

en: Home
ja: ホーム

en: Home Mobile
ja: 自宅携帯電話

en: Home Phone
ja: 自宅電話

en: Homepage Link Color
ja: ホームページへのリンクの色

en: Honor Roll
ja: 表彰ロール

en: Honor Roll Name
ja: 表彰ロールの名前

en: Honor Types
ja: 表彰タイプ

en: Honoree
ja: 受賞者

en: Honoree Individual
ja: 個人の受賞者

en: Honoree Introductory Message
ja: 受賞者紹介メッセージ

en: Honoree Profile
ja: 受賞者プロファイル

en: Honoree Section Enabled
ja: 受賞者セクションを有効

en: Honoree Section Title
ja: 受賞者セクションタイトル

en: Horizontal Spacing
ja: 横方向の間隔

en: Host
ja: 主催者

en: Hourly
ja: 毎時

en: Household
ja: 世帯

en: Household Member is
ja: 世帯員 :

en: Household Member of
ja: 世帯員 :

en: Household Name
ja: 世帯名

en: Household Name and State
ja: 世帯名とステータス

en: Household Primary Contact ID
ja: 家庭用の主な連絡先ID

en: Household membership.
ja: 世帯会員

en: Housing Support
ja: 住宅サポート

en: How do I Find my Merchant Key?
ja: 自分の Merchant Key を見つけるには？

en: How do I Find my Merchant-ID?
ja: Merchant-ID を調べるには？

en: How many people are you registering?
ja: 何人登録しますか？

en: How many recipients can they send emails to at one time? You may want to limit this to prevent large mail blasts from being sent.
ja: 一度にメールを送る宛先の上限は？膨大なメールの送信を防ぐために、上限を設定することができます。

en: How many times has theis recurring contribution failed?
ja: この定期的な支援が失敗した回数

en: How should this change affect others in the series?
ja: この変更は、どのようにシリーズのその他に影響する必要がありますか？

en: How this mail account will be used. Only one box may be used for bounce processing. It will also be used as the envelope email when sending mass mailings.
ja: このメールアカウントの用途。バウンス処理には 1 つだけを使います。また、一斉メーリングを送信する場合のエンベロープでも使われます。

en: However, if the same email is used by multiple contacts, that email address will receive multiple copies of the email -- one for each contact using that address.
ja: ただし、同じメールアドレスが複数の連絡先で使われる場合、そのメールアドレスは同じメールをそれぞれの連絡先の数だけ受け取ることになります。

en: Html Type
ja: HTMLタイプ

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: I am contributing on behalf of an organization.
ja: 団体として支援します。

en: I can't create new databases and the database '%1' doesn't exist.
ja: 新しいデータベースを作成することができません。データベース「%1」も存在しません。

en: I can't tell what webserver you are running
ja: 実行している、どのウェブサーバも応答がありません

en: I pledge to contribute this amount every
ja: この金額を分割して寄付します:

en: I pledge to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
ja: この金額を %1 %2 ごとに %3 回、プレッジ支援として支払います。

en: I pledge to contribute this amount every %2 for %3 installments.
ja: この金額を %2 ごとに %3 回、プレッジ支援として支払います。

en: I want this membership to be renewed automatically every %1 %2(s).
ja: この会員は %1 に %2 の頻度で自動更新にすることを希望します。

en: I want to
ja: 欲しい

en: I want to contribute this amount
ja: この金額を支援します

en: I want to contribute this amount every %1 %2s for %3 installments.
ja: この金額を %1 %2 ごとに %3 回、支援として支払います。

en: I want to contribute this amount every %1 %2s.
ja: この金額を %1 %2 ごとに支援します。

en: I want to contribute this amount every %1 for %2 installments.
ja: この金額を %1 %2 ごとに、支援として支払います。

en: I want to contribute this amount every %1.
ja: この金額を %1 ごとに支援します。

en: I want to make a one-time contribution
ja: 1 回払いの支援をします

en: I will send payment by check
ja: 小切手で支払います

en: ICalendar Downloads and Feeds
ja: iCalendar のダウンロードとフィード

en: ID:
ja: ID :

en: ID: %1
ja: ID : %1

en: IDS system is bypassed for users with this permission. Prevents false errors for admin users.
ja: IDSシステムは、この権限を持つユーザに対してバイパスされます。管理者ユーザのために false をエラーを防止します。

en: IM Contact
ja: IM連絡先

en: IM Location
ja: IMのロケーション

en: IM Location Type
ja: IMのロケーションタイプ

en: IM Provider
ja: IMプロバイダ

en: IM Screen Name
ja: IMスクリーンネーム

en: IM Service Provider
ja: IM サービスプロバイダ

en: IM Type
ja: IMタイプ

en: IMPORTANT
ja: 重要

en: IMPORTANT: Keep in mind that this message will be included in ALL of the following types of receipts related to this online contribution page
ja: 重要 : このメッセージは、このオンライン支援ページに関連する受領書の以下のタイプすべてに含まれることに注意してください

en: IMPORTANT: Replacements are case-sensitive whether 'Exact Match' is checked or not.
ja: 重要 : 「完全一致」をチェックするかどうかにかかわらず、置換は大文字 / 小文字を区別します。

en: IMPORTANT: The Drupal permissions for 'access all custom data' and 'profile listings and forms' override and disable specific ACL settings for custom field groups and profiles respectively. Do not enable those Drupal permissions for a Drupal role if you want to use CiviCRM ACL's to control access.
ja: 重要 : 「すべてのカスタムデータへのアクセス」と「プロファイル一覧表示とフォーム」への Drupal の権限はカスタムデータグループ / プロファイルへの各設定を上書きし、無効にします。CiviCRM のアクセス制御を使用したい場合は Drupal 役割へ Drupal 権限を有効にしないでください。

en: IMPORTANT: This page does NOT control credit card/payment method choices for sites and/or contributors using the PayPal Express service (e.g. where billing information is collected on the Payment Processor's website).
ja: 重要 : このページは、PayPal Express サービス (例 : 課金情報が支払プロセッサのサイトで集められるようなサービス)を使ったクレジットカードや支払い方法の制御はできません。

en: IMPORTANT: You must enable a Mapping Provider in order to use the Proximity Search feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
ja: 重要: 近隣検索の機能を使う場合は、マッピングプロバイダを有効 (管理 > システムの設定 > マップとジオコーディング) にしてください。

en: INCLUDE Recipients of These Mailing(s)
ja: これらのメーリングリストの宛先を追加

en: INCLUDE Recipients of These Message(s)
ja: これらメッセージの受信者を含める

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Ido
ja: ゴーン語

en: If "Also include" or "Limit to" are selected, you must specify at least one %1
ja: 「ALSO 含める」または選択されている「TO 制限」の場合は、少なくとも 1 つ %1 を、あなたが指定する必要があります。

en: If "Exclude email addresses assigned to the specified location" is chosen, then recipients who only have an email address assigned to the given location will be excluded. Everyone else will have their email chosen from the list of emails that are not assigned to the given location, using the automatic method.
ja: 「指定された場所に割り当てられたメールアドレスを除外」が選択された場合は、特定の位置に割り当てられたメールアドレスを持っている受信者のみ除外されます。その他のすべてのユーザは、彼らのメールの自動方法を使用して、特定の場所に割り当てられていないメールのリストから選択する必要があります。

en: If "Only send to email addresses assigned to the specified location" is selected, then the recipients will be restricted to only include contacts that have an email address assigned to the given location. This option may limit the number of recipients in your mailing.
ja: 「指定された場所に割り当てられたメールアドレスにのみ送信」が選択されている場合は、受信者のみが特定の場所に割り当てられたメールアドレスを持っている連絡先を含むように制限されます。このオプションは、あなたのメーリングで受信者の数を制限する場合があります。

en: If "Prefer email addresses assigned to the specified location" is selected, then recipients that have an email address assigned to the given location will have that email used. Other recipients will have their email selected using the automatic method.
ja: 「指定された場所に割り当てられたメールアドレスを優先」が選択されている場合、特定の場所に割り当てられたメールアドレスを持つ受信者は、使用されるメールを持つことになります。他の受信者は、メールの自動メソッドを使用して選択する必要があります。

en: If 'Email Selection Method' is automatic, you are not allowed to choose any 'Location Type'
ja: 「メールの選択方法」が自動化されている場合は、任意の「ロケーションタイプ」を選択することはできません

en: If 'Location Type' is not selected, you must set the 'Email Selection Method' to automatic as well.
ja: 「ロケーションタイプ」が選択されていない場合は、自動的に「メールの選択方法」を設定する必要があります。

en: If <strong>Status Override</strong> is checked, the selected status will remain in force (it will NOT be modified by the automated status update script).
ja: <strong>ステータスを強制設定</strong>をチェックすると、強制的に選択したステータスになります (これはステータスの自動更新スクリプトで書き換えられることはありません)。

en: If CiviCRM's membership end-date is different from when the payment processor will next collect a payment, various problems can occur. Members may experience a gap in their membership, and the renewal date may get changed from what is manually entered. Use care when modifying the End Date value, and check the associated recurring payment in your payment processor system so they always match.
ja: CiviCRM の会員終了日において、支払いプロセッサが次の支払いを収集する際に異なっている場合、様々な問題が発生する可能性があります。メンバーは、会員とギャップが発生する可能性と、および更新日は、手動で入力されたものから変更される場合があります。終了日の値を変更する際は、十分注意して使用し、常に一致するよう、支払いプロセッサのシステム内に関連する定期的な支払いを確認してください。

en: If Unused
ja: 使用しない場合

en: If a contact in the import file appears to be a duplicate of an existing CiviCRM contact...
ja: インポートするファイルの連絡先が既存の CiviCRM 連絡先と同じ (重複) 連絡先の可能性がある場合...

en: If a membership type is selected, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this blank if you are using this for non-membership options (e.g. magazine subscription).
ja: 会員タイプを選択した場合、このオプションが選択されると新しい会員が作成 / または更新されます。会員以外のオプション (例 : 雑誌購読) に利用する場合は空のままにしておきます。

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a> OR <a href='%2'>submit a credit card payment</a>.
ja: 今支払う場合は、<a href='%1'>このプレッジへの小切手、電子決済、現金払い</a> または <a href='%2'>クレジットカード払いの送信</a>を記録できます。

en: If a payment is due now, you can record <a href='%1'>a check, EFT, or cash payment for this pledge</a>.
ja: 今支払う場合は、<a href='%1'>このプレッジへの小切手、電子決済、現金払い</a>を記録できます。

en: If a recipient clicks the unsubscribe link they will see the "Unsubscription Group" title on the unsubscribe page. The selected group should have a title that corresponds to the content / type of mailing being sent.
ja: 脱退リンクをクリックすると「購読解除したグループ」というタイトルがついたページが表示されます。選択したグループは、送信メーリングの内容 / タイプに対応するタイトルを付けなければなりません。

en: If a recipient replies to this mailing, forward the reply to the FROM Email address specified for the mailing.
ja: 受信者がこの送信メーリングに返信した場合、その返信をこのメーリングにセットされた差出人メールアドレス宛に転送します。

en: If a recipient replies to this mailing, send an automated reply using the selected message.
ja: 受信者がこの送信メーリングに返信した場合、選択したメッセージで自動返信します。

en: If a recipient unsubscribes from this mailing, they will be excluded from future mailings which use the same "Unsubscription Group". This is achieved through actually marking the contact as "unsubscribed from the group". If a contact in your search results has already been marked as unsubscribed from that group, they will be excluded from this mailing.
ja: このメーリングから脱退すると、同じ「グループ購読の解除」を使っているメーリングのメールも届かなくなります。これは「そのグループから購読解除」した連絡先のマークが付けられるからです。検索結果の連絡先に、既に、そのグループから購読解除した連絡先というマークがついている場合、このメーリングからのメールは送られません。

en: If all records in the file belong to the same subtype, then select that subtype from the "Subtype" field. All records will be automatically assigned to that subtype. In this case you do NOT need to include a Subtype column in the file.
ja: ファイル内のレコードがすべて同じサブタイプに属している場合、「サブタイプ」フィールドからそのサブタイプを選択してください。自動的にそのサブタイプがすべてのレコードに割り当てられます。この場合、ファイルにサブタイプの列を追加する必要はありません。

en: If checked, CiviCRM will follow CMS language changes.
ja: チェックすると CiviCRM は CMS の言語の変更に追従します。

en: If checked, an administrator will need to approve new personal campaign pages before they are available to the public. We recommend using the "Notify Email" feature if you are requiring approval to ensure that the appropriate staff person is informed when a new Personal Campaign page is 'Waiting Review'.
ja: これをチェックすると、新しい個人キャンペーンページは管理者の承認の後で公開されます。承認を必要とする場合、新しい個人キャンペーンページが「承認待ち」になった時、すぐに適切なスタッフに通知されるように「メールで通知」の機能を使用することをお勧めします。

en: If checked, mailings will default to tracking replies using VERP-ed Reply-To.
ja: チェックすると、メーリング VERP による返信宛先を使用した返信の追跡をデフォルトにします。

en: If checked, user must signup for one of the displayed membership options before continuing.
ja: ここをチェックすると、会員オプションを表示して加入が必要になります。

en: If checked, users can view but not edit this field.
ja: チェックすると、ユーザに対しては表示のみで編集ができなくなります。

en: If disabled, the alphabetical pager will not be displayed on the search screens. This will improve response time on search results on large datasets.
ja: 無効にすると、検索画面にアルファベットページャが表示されなくなります。大量のデータを検索する場合、動作が早くなります。

en: If disabled, the search results will not be ordered. This will improve response time on search results on large datasets significantly.
ja: 無効にすると、検索画面はソートされません。大量のデータを検索する場合、検索速度が大幅に向上します。

en: If enabled, CiviCRM sends PDF receipt as an attachment during event signup or online contribution.
ja: このオプションを有効にすると、CiviCRM はイベントの申し込みやオンライン支援などに対する受領書を PDF形式で送信します。

en: If enabled, a Map link is included on the profile listings rows and detail screens for any contacts whose records include sufficient location data for your mapping provider.
ja: プロファイルリストの行とマップのプロバイダが位置を決定するロケーションデータを含む、連絡先の詳細画面に地図のリンクが追加されます。

en: If enabled, all actions will be logged with a complete record of changes.
ja: 有効にした場合、すべての操作は変更の完全なレコードで記録されます。

en: If enabled, contacts with the permission to edit a related contact will inherit that contact's permission to edit other related contacts.
ja: 有効にした場合、権限を持つ連絡先は、関連する連絡先が他の関連する連絡先を編集する場合は、その連絡先の許可を継承し編集します。

en: If enabled, email addresses are automatically included when users search by Name. Disabling this feature will speed up search significantly for larger databases, but users will need to use the Email search fields (from Advanced Search, Search Builder, or Profiles) to find contacts by email address.
ja: これを有効にすると、名前で検索したときにメールアドレスが自動的に追加されます。この機能を無効にすると、大量のデータ検索では検索速度を大幅に向上させることができます。ただしこの場合、メールアドレスを知りたい場合はメール検索フィールド (高度な検索、検索ビルダー、プロファイル) を使わなければなりません。

en: If enabled, nicknames are automatically included when users search by Name.
ja: これを有効にすると、名前で検索したときに自動的にニックネームを追加します。

en: If enabled, wildcards are automatically added to the beginning AND end of the search term when users search for contacts by Name. EXAMPLE: Searching for 'ada' will return any contact whose name includes those letters - e.g. 'Adams, Janet', 'Nadal, Jorge', etc. If disabled, a wildcard is added to the end of the search term only. EXAMPLE: Searching for 'ada' will return any contact whose last name begins with those letters - e.g. 'Adams, Janet' but NOT 'Nadal, Jorge'. Disabling this feature will speed up search significantly for larger databases, but users must manually enter wildcards ('%' or '_') to the beginning of the search term if they want to find all records which contain those letters. EXAMPLE: '%ada' will return 'Nadal, Jorge'.
ja: これを有効にすると、名前で連絡先を検索する場合、検索語の先頭と末尾に自動的にワイルドカードが追加されます。例: 「ada」で検索すると、この文字列を含む連絡先、たとえば「Aadms, Janet」、「Nadal, Jorge」などが検索されます。無効にすると、ワイルドカードは検索語の末尾だけに付けられます。例えば : 「ada」で検索すると、この文字列で始まる連絡先、例えば : 「Aadms, Janet」が検索されますが、「Nadal, Jorge」は検索されません。この機能を無効にすると、大規模なデータベースでは検索速度が大幅に向上しますが、これらの文字列を含む連絡先を検索するにはワイルドカード ('%' や '_') を自分で指定しなければいけません。例えば : 「%ada」を入力すれば「Nadal, Jorge」が検索されます。

en: If import files are NOT encoded as UTF-8, specify an alternate character encoding for these files. The default of <strong>Windows-1252</strong> will work for Excel-created .CSV files on many computers.
ja: インポートファイルが UTF-8 でエンコードされていない場合は、これらファイルの代替としての文字エンコーディングを指定します。<strong>Windows-1252</strong> は、コンピュータの Excel で作成した .CSV ファイルで動作します。

en: If individual contacts are separately modified, added, or removed, then the final list may change.
ja: 個人の連絡先を別々に変更、追加、または削除した場合、最終的なリストが変更される可能性があります。

en: If multiple boxes are checked for Contact Types, Groups, Tags and Location Types, the selections are combined as <strong>OR</strong> criteria (e.g. checking 'Group A' and 'Group B' will find contacts who are either in 'Group A' OR 'Group B'). All other search fields are combined as <strong>AND</strong> criteria (e.g. selecting Tag is 'Age' AND Country is 'Canada' returns only those contacts who meet both criteria).
ja: 連絡先タイプ、グループ、タグ、ロケーションタイプで、複数のボックスをチェックすると、選択は<strong>OR</strong>の基準 (例 : 「グループ A」と「グループ B」をチェックすると「グループ A」または「グループ B」を検索します) で結合されます。他の検索フィールドは<strong>AND</strong>の基準 (例 : 「年齢」、そして国に「カナダ」をチェックすると、両方の条件を共に満たすものが検索されます)で結合されます。

en: If reserved, only users with 'administer reserved groups' permission can disable, delete, or change settings for this group. The reserved flag does NOT affect users ability to add or remove contacts from a group.
ja: 予約すると「予約されたグループの管理」の権限を持つユーザだけがこのグループについて無効、削除、変更の設定ができるようになります。予約フラグは連絡先をグループに追加したり削除する操作には影響しません。

en: If reserved, only users with 'administer reserved reports' permission can modify this report instance.
ja: 予約済みのレポートを変更するには「予約レポートの管理」の権限が必要です。

en: If set, new contacts that are created when signing a petition are assigned a tag of this name.
ja: これを設定すると、署名した時に作成される新しい連絡先へ、この名前のタグが付けられます。

en: If set, this will be the default profile used for contact search. This is experimental functionality.
ja: これを有効にすると、連絡先の検索にこのプロファイルがデフォルトで使用されます。これは実験的な機能です。

en: If sharing through social media is enabled, links allowing people to share with their social network will also be included on the Tell a Friend form (e.g. Facebook "Like", Google+, and Twitter). You can turn social media sharing on and off from the Settings tab.
ja: ソーシャルメディアの共有が有効になっている場合は、人々が自分のソーシャルネットワークで共有できるリンク (例 : Facebook の「いいね」、Google+ および Twitter) を友達に紹介フォームに含めます。設定タブからのオンオフで、ソーシャルメディアの共有を有効にすることができます。

en: If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
ja: 空席ができたら登録作業を続けるウェブページへのリンクを送信します。

en: If the 'Email Verification' option is enabled, users will receive a welcome email from Drupal with login information. Otherwise they will select a Password inline, and if administrator approval is not required they will be automatically logged in as soon as the transaction is completed.
ja: 「メールでの確認」オプションを有効にすると、Drupal はユーザ宛にログイン情報を含むウェルカムメールを送信します。有効にしなければ、パスワードを入力します。管理者の承認が不要であれば、処理が完了するとすぐに自動でログインします。

en: If the form is submitted with errors (i.e. required field not completed...) - the default behavior is to display the errors within the 'built-in' profile form. You can override this behavior - specifying your own error page - by adding a hidden <strong>errorURL</strong> input field.
ja: エラーを含むフィールドが送信されると (例 : 必須フィールドの不足など)、デフォルトの動作は「ビルトイン」プロファイルフォームでのエラー表示になります。<strong>errorURL</strong> 隠し入力フィールドを追加することで、独自のエラーページにこの動作を変更することができます。

en: If the page 'Separate Membership Payment' is NOT enabled AND the Contribution Amount is enabled so that user's can opt to give more than the minimum membership fee - then the display looks like this:
ja: このページで「個別の会員支払い」を有効にせず、会員の最低料金以上を支払えるように支援金額を有効にすると、次のように表示されます :

en: If the page is configured with 'Separate Membership Payment' enabled - then just the fee amount is displayed:
ja: 「個別の会員支払い」を有効にしてこのページを設定すると、金額だけが表示されます :

en: If the person you were trying to add is listed below, click their name to view or edit their record
ja: 追加しようとしている個人が以下に表示されていれば、名前をクリックしてレコードを表示、または編集してください。

en: If the web page you are pasting the snippet code to is hosted in a different domain from your CiviCRM site, you may NOT be able to include Country and State fields in the form (the script which dynamically loads the states based on selected country may not be able to execute across domains).
ja: スニペットのコードを貼り込もうとしているウェブページが CiviCRM が稼働しているサイトと異なるホストで運用されている場合、フォームの国と都道府県フィールドを追加してはいけません(選択した国から都道府県を動的に読み込むスクリプトはドメインをまたがって利用することができません)。

en: If they are included in a report as a display column, only the first set of values are shown.
ja: これらの情報をレポートの表示列に含める場合、変数の最初のセットだけが表示されます。

en: If this campaign has specific start and end dates, embedded widgets will display the link to your Home Page instead of the Contribute button once the campaign is over.
ja: 開始日と終了日を持つキャンペーンが終了すると、埋め込んだウィジェットに「支援」ボタンの代わりにサイトへのリンクが表示されます。

en: If this group is used in CiviCRM profiles, those fields will be reset.
ja: このグループが CiviCRM プロファイルで使用されている場合、それらフィールドはリセットされます。

en: If this is NOT what you want to do, you can check "Discounts by Signup Date" again.
ja: この動作を望まない場合、もう一度「登録日による割引」をチェックしてください。

en: If this is a paid event and you want users to be able to register and pay online, select a payment processor to use.
ja: これが有料イベントで、登録とオンラインでの支払いが必要であれば、利用する支払いプロセッサを選択してください。

en: If this is not your email address, there is no need to do anything. You have <i><b>not</b></i> been added to any mailing lists. If this is your email address and you <i><b>wish to opt out</b></i> please enter your email address below for verification purposes:
ja: これはあなたのメールアドレスではない場合、何もする必要はありません。もし、あなたが任意のメーリングリストに追加されて<i><b>いない</b></i>。もし、これがあなたのメールアドレスであり、<i><b>拒否</b></i>したい場合は、検証のために下記のメールアドレスを入力してください :

en: If this is not your email address, there is no need to do anything. You have <i><b>not</b></i> been added to any mailing lists. If this is your email address and you <i><b>wish to unsubscribe</b></i> please enter your email address below for verification purposes:
ja: これはあなたのメールアドレスではない場合、何もする必要はありません。もし、あなたが任意のメーリングリストに追加されて<i><b>いない</b></i>。もし、これがあなたのメールアドレスであり、<i><b>購読解除</b></i>をしたい場合は、検証のために下記のメールアドレスを入力してください :

en: If this option is NOT checked and you include a Contribution Amount section, then a single transaction is processed for their contribution amount which must at least cover the selected membership fee.
ja: このオプションをチェックせずに支援金額セクションを追加すれば、単一の取引で少なくとも選択した会員料金をカバーする支援金額が処理されます。

en: If this option is checked, a "thermometer" showing progress toward your goal will be included on the page.
ja: このオプションをチェックすると、目標金額に向かって上がる「温度計」がページに表示されます。

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who donated through your fundraising page. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
ja: このオプションをチェックすると、あなたの募金ページで支援をした人の名前 (または通称) が入った「表彰ロール」が表示されます。(寄贈者は匿名のオプションを選べます。匿名オプションを選択した人の名前は表示されません。)

en: If this option is checked, an "honor roll" will be displayed with the names (or nicknames) of the people who supported you. (Donors will have the option to remain anonymous. Their names will NOT be listed.)
ja: このオプションをチェックすると、あなたを支援してくれた人々の名前 (またはニックネーム) が「表彰ロール」に表示されます。(寄贈者の名前を表示せず、匿名にすることもできます)

en: If this option is checked, you will receive an email notification when people contribute to your campaign.
ja: このオプションを選択した場合、人々がキャンペーンに支援した際に、あなたはメールで通知を受信できます。

en: If this recurring payment uses a processor which has support for integrated cancellation, click "Cancel" on this form, and use the "Cancel Auto-renew Subscription" action (click "more" in the membership listing row).
ja: この定期的な支払いで、統合解除をサポートしているプロセッサ使用している場合は、このフォームの「キャンセル」をクリックし、「自動更新の購読キャンセル」アクション (会員リストの行にある「詳細」をクリック) を使用します。

en: If this relationship has start and/or end dates, specify them here.
ja: この関係に開始日と終了日がある場合、指定してください。

en: If you allow users to select a Participant Status by including that field on a profile - only statuses with 'Public' visibility are listed.
ja: プロファイル内のそのフィールドを追加して参加者のステータスの選択を許可すると、閲覧範囲が「公開」のステータスだけが表示されます。

en: If you already have an account <a href='%1'>please login</a> before completing this form.
ja: 既にアカウントをお持ちでしたら、このフォームへ記入する前に<a href='%1'>ログインしてください</a>。

en: If you are INSERTING new contributions, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the contribution to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
ja: 新しい支援を挿入する場合は、既存の連絡先の支援をリンクするために使用される値を含むデータファイルカラムを含める必要があります。あなたは、「内部の連絡先ID」、「外部識別子 (あなたの連絡先レコードのものを使用している場合)」、または、あなたの未監修の重複照合ルール (これは、デフォルトではメールアドレスです) で定義されたプロパティを使用することができます。

en: If you are INSERTING new membership records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the membership to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
ja: 新しい会員のレコードを挿入する場合は、既存の連絡先の会員をリンクするために使用される値を含むデータファイルカラムを含める必要があります。あなたは、「内部の連絡先ID」、「外部識別子 (あなたの連絡先レコードのものを使用している場合)」、またはあなたの厳密ではない重複照合ルール (これは、デフォルトではメールアドレスです) で定義されたプロパティを使用することができます。

en: If you are INSERTING new participant records, you will need to include a column in your data file containing the values used to link the event registration to an existing contact. You can use the 'Internal Contact ID', an 'External Identifier' (if you are using those in your contact records), OR the property defined in your Unsupervised Duplicate Matching rule (which is Email Address by default).
ja: 新しい参加者のレコードを挿入する場合は、既存の連絡先のイベント登録をリンクするために使用される値を含むデータファイルカラムを含める必要があります。あなたは、「内部の連絡先ID」、「外部識別子 (あなたの連絡先レコードのものを使用している場合)」、または、あなたの未監修の重複照合ルール (これは、デフォルトではメールアドレスです) で定義されたプロパティを使用することができます。

en: If you are UPDATING existing contributions, you will need to include a unique identifer to match to the existing contribution record. This can be either the CiviCRM-assigned contribution ID, a unique Invoice ID, or a unique Transaction ID.
ja: 既存の支援を更新する場合、既存の支援レコードとの一致させるために固有のID を含むものでなければなりません。このID は CiviCRM が割り当てた支援ID、固有の請求書ID、固有の取引ID のいずれかになります。

en: If you are UPDATING existing memberships, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned membership ID to match to the existing membership records.
ja: 既存の会員を更新している場合は、既存の会員レコードに一致させるため、固有の CiviCRM に割り当てられた会員ID を含むカラムを含める必要があります。

en: If you are UPDATING existing participants, you will need to include a column containing the unique CiviCRM-assigned participant ID to match to the existing participant record.
ja: 既存の参加者を更新している場合は、既存の参加者レコードに一致させるため、固有の CiviCRM に割り当てられた参加者ID を含むカラムを含める必要があります。

en: If you are accepting offline payment from this participant, check <strong>Record Payment</strong>. You will be able to fill in the payment information, and optionally send a receipt.
ja: この参加者からのオフラインの支払いを受け付けるには、<strong>支払いレコード</strong>をチェックします。支払い情報を記入することができ、オプションで受領書を送信します。

en: If you are interested in trying out the new Accounting Integration features, please review user permissions and assign the new 'manual batch' permissions as appropriate.
ja: 新しい会計との統合機能を試してみたい場合は、ユーザの権限を確認し、必要に応じて新しい「手動バッチ」権限を割り当ててください。

en: If you are moving participants from "On waitlist" to "Pending from waitlist" status, make sure there are available spaces for the event. An email with a link to confirm their registration will be automatically sent. However, they will only be allowed to complete their registration if the event is not full (e.g. the number of registered participants is less than the maximum number of participants configured for the event).
ja: 「キャンセル待ちリスト」から「キャンセル待ちによる保留」ステータスに移動する場合、イベントに十分な空席があることを確認してください。登録確認用のリンクの入ったメールが自動的に送信されます。しかし、イベントが満員ではない時 (例 : 登録した参加者数がこのイベントの定員より少ない場合) に限り、登録を完了することができます。

en: If you are planning on using this field in front-end profile, event registration or contribution forms, you should 'Limit List to Group' or configure an 'Advanced Filter'  (so that you do not unintentionally expose your entire set of contacts). Users must have either 'access contact reference fields' OR 'access CiviCRM' permission in order to use contact reference autocomplete fields. You can assign 'access contact reference fields' to the anonymous role if you want un-authenticated visitors to use this field. Use <a href='%1'>Search Preferences - Contact Reference Options</a> to control the fields included in the search results.
ja: フロントエンドのプロファイル、イベント登録、支援フォームでこのフィールドを使いたい場合、「グループリストの絞り込み」を使うか、「高度なフィルタ」を設定してください (不必要な連絡先まですべて表示したしまうのを防ぐため)。連絡先の参照でオートコンプリートフィールドを利用する場合は、ユーザは「連絡先の参照フィールドへアクセス」、または、「CiviCRM アクセス」が必要です。承認されていない訪問者に、このフィールドを許可する場合は、匿名の役割に「連絡先の参照フィールドへアクセス」を許可してください。<a href='%1'>検索設定 - 連絡先の参照オプション</a>で、検索結果で表示するフィールドを設定することができます。

en: If you are searching by activity name, check your spelling or use fewer letters.
ja: アクティビティ名で検索しているのであれば、スペルをチェックするか、文字数を減らしてください。

en: If you are searching by pledger name, check your spelling or use fewer letters.
ja: プレッジした人の名前を探すのであれば、スペルを確認するか文字数を少なくしてみてください。

en: If you are searching within a date  range, try a wider range of values.
ja: 日付範囲で検索しているのであれば、範囲を広げてみてください。

en: If you are searching within a date or amount range, try a wider range of values.
ja: 日付や金額の範囲で検索しているのであれば、範囲を広げてみてください。

en: If you are using mail-merge tokens, check that they have been replaced with expected values.
ja: mail-merge トークンを使用している場合、トークンの値が正しく置き換えされているか確認してください。

en: If you are using the CiviMail component to send mailings to contacts, this field provides additional control over which email address is used. By default, CiviMail sends mail to each contact's preferred email address. If the contact has multiple locations, then the preferred email of the primary location is used. However, if the contact prefers to have CiviMail ('bulk') mailings set to an alternate email address - check the 'Use for Bulk Mailings' box next to that email address.
ja: 複数の宛先に一括でメールを送るために CiviMail コンポーネントを使用する場合、このフィールドを使って送信するメールアドレスを選ぶことができます。デフォルトでは、CiviMail は各連絡先の優先メールアドレス宛にメールを送信します。この連絡先が複数のロケーションを持っていれば、プライマリロケーションの優先アドレスに送信します。しかしメールアドレスの後の「バルクメーリングですか？」のボックスをチェックすると、CiviMail は (バルク) メーリングをそのアドレスに送信します。

en: If you are using the profile as a contact signup and editing form - this option controls what happens if the data matches an existing contact record. Using this option user can update the matching record or create a duplicate record or otherwise he will get a 'duplicate record' warning, and their input will not be saved. Contact matching is based on your configured 'Strict' rule for identifying duplicate contacts.
ja: このプロファイルを連絡先登録と編集フォームに使う場合、このオプションで重複した連絡先レコードが存在する場合の挙動を設定します。このオプションがチェックされている場合、同一の連絡先レコードは更新されます。そうでなければ「重複レコード」の警告が表示され、入力した内容は保存されません。連絡先の重複を探す方法は、あなたが設定した「厳密」ルールに基づいて行われます。

en: If you are using this profile as a contact signup form, using it in an online contribution page OR an event registration page, anonymous users will be given the option to create a %1 User Account as part of completing the form.
ja: このプロファイルを連絡先登録として使う場合や、オンライン支援またはイベント登録ページで使う場合、匿名ユーザはフォームの中に %1 ユーザアカウントの作成オプションが表示されます。

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL after they've submitted the form, you can also use contact tokens in URL - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed with a generic status message - 'Your contact information has been saved.'
ja: このプロファイルを連絡先の登録や編集フォームとして使い、フォームを送信した後にどこかの静的URLにリダイレクトしたい場合、ここに完全な URLを入力してください。URLには連絡先トークンを使用することもできます。このフィールドが空欄の時は、ビルトインプロファイルフォームが次のような一般的なステータスメッセージとともに表示されます - '連絡先情報を保存しました'

en: If you are using this profile as a contact signup or edit form, and want to redirect the user to a static URL if they click the Cancel button - enter the complete URL here. If this field is left blank, the built-in Profile form will be redisplayed.
ja: このプロファイルフォームを連絡先の登録や編集フォームとして使い、フォームをキャンセルした時にどこかのURLにリダイレクトしたい場合、ここに完全な URL を入力してください。このフィールドが空の時は、ビルトインのプロファイルフォームが表示されます。

en: If you are using this profile as a search form, you can choose to include proximity searching. When enabled, a proximity search block will be added to the search criteria. This block will contain fields to set the proximity start address, and a field to set a 'Radius' (distance from that address).
ja: 検索フォームでこのプロファイルを使う場合、近隣検索をさせるかどうかを選ぶことができます。有効にすると、近隣検索のブロックが検索基準の部分に追加されます。このブロックは主発点からの距離のフィールドを持ち、そのフィールドでは「半径」 (出発点からの距離) を指定します。

en: If you choose Redirect to Database, all emails will be recorded as archived mailings instead of being sent out. They can be found in the civicrm_mailing_spool table in the CiviCRM database.
ja: データベースのリダイレクトを選択した場合は、すべてのメールが代わりに送信されているアーカイブされたメーリングとして記録されます。これらは CiviCRM データベース内の civicrm_mailing_spool テーブルに記載されています。

en: If you choose to compose on the screen, a basic WYSIWYG (what-you-see-is-what-you-get) editor is provided which you can use create simple HTML messages. However, if you are planning on creating HTML messages with complex layouts - it is best to use an HTML editor on your local computer. Then locate and upload the saved file(s) by clicking the <strong>Browse</strong> button.
ja: 画面上で作成する場合、基本的な WYSIWYGエディタ (実際の表示画面での編集) を使ってシンプルな HTMLメッセージを作成できます。しかし、複雑なレイアウトの HTMLメッセージを作成したいのであれば、パソコン上の専用ソフトを使う方がいいでしょう。<strong>参照</strong>ボタンをクリックして、自分のパソコンで作成したファイルをアップロードすることができます。

en: If you create only an <strong>HTML</strong> version, CiviMail will automatically create a <strong>TEXT</strong> version for your recipients who have chosen NOT to receive HTML email.
ja: <strong>HTML</strong>バージョンしか作成しなかった場合、CiviMail はHTMLメールを受け取らない設定になっている連絡先のために、自動的に<strong>テキスト</strong>バージョンを作成します。

en: If you disable the profile - it will be removed from these forms and/or modules. Do you want to continue?
ja: このプロファイルを無効にすると、これらのフォームや / またはモジュールから削除されます。継続しますか？

en: If you disable this contributions will be processed immediately after submitting the contribution form.
ja: この支援を無効にすると、支援フォームが送信されるとすぐに処理されるようになります。

en: If you disable this option, the CiviCRM interface will be limited to traditional browsing. Opening a form will refresh the page rather than opening a popup dialog.
ja: このオプションを無効にした場合、CiviCRM インタフェースは、伝統的なの閲覧に制限されます。フォームを開くと、ポップアップダイアログを開くのではなく、ページが更新されます。

en: If you do not see the "Cancel Auto-renew Subscription" action, you will need to cancel the associated Recurring Contribution record from the Contributions tab. <strong>In this case you must also manually cancel the recurring payment from the payment processor website</strong>.
ja: 「購読の自動更新をキャンセル」アクションが表示されない場合は、支援タブから関連する定期的な支援レコードをキャンセルする必要があります。<strong>この場合、手動で支払いプロセッサのウェブサイトからの定期的な支払いをキャンセルする必要があります。</strong>

en: If you do not want this option to increment the participant count for the event you can still restrict how many times this particular option can be chosen.  Leave this field empty and enter a value in the adjacent Max Participants box.  For example, if you leave this empty and set the adjacent Max Participant = 20, only 20 registrants can choose this option before it becomes unavailable to online registrants.
ja: このオプションを選択できる回数を制限することにより、このオプションでイベントの参席者数を増加させないようにすることができます。このフィールドを空にして、隣の最大参加者数のボックスに数値を入力してください。例えば、このフィールドを空にして隣の最大参加者数が 20 に設定すれば、オンライン登録ができなくなるまでに、20人までの登録者がこのオプションを利用できるようになります。

en: If you do not want users to send outbound mail from CiviCRM, select "Disable Outbound Email". NOTE: If you disable outbound email, and you are using Online Contribution pages or online Event Registration - you will need to disable automated receipts and registration confirmations.
ja: ユーザが CiviCRM からアウトバウンドメールを送信したくない場合は、「アウトバウンドメールの無効」を選択してください。注意 : あなたがアウトバウンドメールを無効にして、オンラインでの支援ページやオンラインイベントの登録を使用している場合 - 自動化された受領書と登録の確認を無効にする必要があります。

en: If you enter a payment which is different than the scheduled amount, choose one of these options:
ja: 現在の予定されている金額と異なる金額を入力するには、次のオプションのどれかを選択してください :

en: If you enter an amount which is different than the current scheduled amount, choose one of these options:
ja: 現在の予定されている金額と異なる金額を入力するには、次のオプションのどれかを選択してください :

en: If you find that you are creating multiple events with similar settings, you may want to use the <a href="%1">Event Templates</a> feature to streamline your workflow.
ja: このイベントのオンライン登録ページを提供するには、まず下のボックスをチェックしてこのフォームのフィールドを埋めてください。有料と無料の両方のオンライン登録ページを作れます。有料イベントでは、サイトで<a href="%1">支払いプロセッサ</a>を設定しておく必要があります。

en: If you have a PayPal account, you can click the PayPal button to continue. Otherwise, fill in the credit card and billing information on this form and click <strong>Continue</strong> at the bottom of the page.
ja: PayPal アカウントを所有している場合は、PayPal ボタンをクリックして継続することができます。所有していない場合は、クレジットカードと課金情報をこのフォームに入力してページ下部の<strong>継続</strong>をクリックしてください。

en: If you have a discount code, enter it here
ja: 割引コードがあれば、ここに入力してください

en: If you have chosen to <strong>Allow Other Amounts</strong>, you can use the fields above to control minimum and/or maximum acceptable values (e.g. don't allow contribution amounts less than %1).
ja: <strong>その他の金額を許可</strong>を選択した場合は、上のフィールドで上限と下限の (例 : %1 より少ない支援は辞退とさせて頂きます) 金額を設定してください。

en: If you have configured a report instance to allow anonymous access, you will need to reset the permission to Everyone for that instance (under the Report Settings pane).
ja: 匿名アクセスを認めるレポートを設定するには、このレポートに対する、すべての人に対するアクセス許可をリセット (レポート設定画面の下) します。

en: If you have questions about the status of your registration or purchase please contact us.
ja: 登録や支払についてのご質問があれば、連絡してください。

en: If you have questions please contact us at %1
ja: ご質問があれば %1 宛にご連絡ください。

en: If you have questions please contact us at %1.
ja: ご質問があれば %1 宛にご連絡ください。

en: If you have reviewed the cleanup script documentation on the wiki and you are ready to run the cleanup now - <a href="%1">click here</a>.
ja: Wiki 上でクリーンアップスクリプトのマニュアルを読んでクリーンアップを実行する準備が整ったら、<a href="%1">ここ</ a>をクリックして実行してください。

en: If you have selected one of the dedupe options besides "no duplicate checking," CiviCRM will use a predefined dedupe rule to determine possible matches for your imported records. Existing dedupe rules may be reviewed, and new rules created, by visiting Contacts > Find and Merge Duplicate Contacts.
ja: 「重複の確認なし」が指定されている場合に、重複排除オプションを選択した場合、CiviCRM はインポートしたレコードに対してあらかじめ設定されている重複排除ルールを適用して重複の検査をします。「連絡先 > 重複する連絡先の検索とマージ」では、既存の重複排除ルールが確認され新しいルールが作成されます。

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those Mass SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this SMS.
ja: 他の一斉SMSを送信したことがあれば、それらのSMSを受け取った連絡先を引用 (または除外) することができます。どれかの引用グループに含まれる連絡先、および、引用メーリングリストの受信者がこのSMSを何通も受け取らないように、CiviCRM は重複を削除します。

en: If you have sent other Mass SMS - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those SMS. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this Mass SMS.
ja: 他の一斉SMSを送信したことがあれば、それらのSMSを受け取った連絡先を引用 (または除外) することができます。どれかの引用グループに含まれる連絡先、および、引用メーリングリストの受信者がこの一斉SMSを何通も受け取らないように、CiviCRM は重複を削除します。

en: If you have sent other mailings - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those mailings. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this mailing.
ja: 他にメーリングがあれば、さらにそれらのメーリングに含まれる (もしくは除外される) 連絡先を追加 / 削除できます。「追加するグループ」および「追加するメーリング」の宛先に入っている連絡先が重複してメーリングを受信することがないように、CiviCRM は重複を削除します。

en: If you haven't already configured custom fields and a profile for this, you can save this screen without selecting a Profile, complete the steps below and then return to <strong>Manage Events</strong> and select your new profile.
ja: まだこれについてのカスタムフィールドとプロファイルを設定していなければ、プロファイルを選択せずにこの画面を保存して、以下のステップを実行します。その後に<strong>イベント管理</strong>に戻り、新しいプロファイルを選択します。

en: If you haven't already configured custom fields and a profile to collect data you need for this form, you can create them here using the steps below.
ja: ここでは既にカスタムフィールドおよび、必要なデータを収集するためのプロファイルに、このフォームを設定していない場合は、以下の手順を使用して、それらを作成することができます。

en: If you haven't received an email from us, check your spam folder, it might have been wrongly classified.
ja: メールが届かない場合、迷惑フォルダを確認してください。スパムと判定されている可能性があります。

en: If you haven't received an email within a few minutes, please check your spam folder.
ja: 数分たってもメールが受信できない場合は、迷惑フォルダを確認してください。

en: If you know in advance the number of transactions in this batch, you may specify it now.
ja: このバッチ内の取引数がわかっている場合は、事前にここで指定することもできます。

en: If you know in advance the total amount in this batch, you may specify it now.
ja: このバッチで合計金額を知っている場合は、事前にここで指定することもできます。

en: If you need additional options - you can add them after you Save your current entries.
ja: さらに選択肢を追加するのであれば、現在の入力を保存した後に必要な選択肢を追加することができます。

en: If you need to create new custom fields, you can also do that within the profile editor. Then add the new custom field(s) to this profile by dragging them into the form builder.
ja: 新しいカスタムフィールドを作成する必要がある場合は、プロファイルエディタ内でそれを行うことができます。次に、このプロファイルに、フォームビルダーでドラッグすることで、新しいカスタムフィールドを追加してください。

en: If you need to import <strong>Multi-value Custom Data</strong> for contacts (such as employment or education history), you will need to do that as a separate step from <a href="%1">here</a>.
ja: あなたが (雇用や学歴など) 連絡先の<strong>複数値のカスタムデータ</strong>をインポートする必要がある場合は、<a href="%1">ここから</a> 別のステップとして行う必要があります。

en: If you need to include a special message for this member, enter it here. Otherwise, the confirmation email will include the standard receipt message configured under System Message Templates.
ja: このメンバーに特別なメッセージを表示させたければ、ここに内容を入力します。入力しなければ、確認メールにシステムメッセージテンプレートで設定した標準の受領メッセージが挿入されます。

en: If you need to make a dashlet NOT available, AND remove it from existing user dashboards - you can do that from the 'Configure' screen on your dashboard. Click the 'x' on the right side of the dashlet's icon.
ja: ダッシュレットを利用させたくない場合で、既存のユーザのダッシュボードから削除する場合は、ダッシュボードの「設定」画面で設定できます。ダッシュレットアイコン右隅の「x」をクリックしてください。

en: If you need to make changes, you can click <strong>Previous</strong> to return to the content step, make your changes, and send another test.
ja: 変更するには、<strong>戻る</strong>をクリックして前のステップに戻り、そこで内容を変更します。別のテスト送信をすることができます。

en: If you no longer want to use this price set, click the contribution page title below, and modify the Amounts or Membership tab configuration.
ja: この価格セットを使用しなければ、以下の支援ページの件名をクリックして合計金額または会員タブの設定を変更してください。

en: If you no longer want to use this price set, click the event template title below, and modify the fees for that event.
ja: もうこの価格セットを使わないのであれば、下のイベントテンプレートのタイトルをクリックしてこのイベントの料金を修正してください。

en: If you no longer want to use this price set, click the event title below, and modify the fees for that event.
ja: もうこの価格セットを使わないのであれば、下のイベントタイトルをクリックしてこのイベントの料金を修正してください。

en: If you plan on using this price set for membership signup and renewal, you can not also use it for Events or Contributions. However, a membership price set may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription).
ja: この価格セットを会員の登録と更新に使うときは、イベントや支援には利用できません。ただし、会員の価格セットは追加料金 (例 : 雑誌購読など) が必要な非会員オプションのための追加のフィールドを含めることができます。

en: If you select a default online contribution page for self-service membership renewals, a "renew" link pointing to that page will be displayed on the Contact Dashboard for memberships which were entered offline. You will need to ensure that the membership block for the selected online contribution page includes any currently available memberships.
ja: セルフサービスの会員更新に、デフォルトのオンライン支援ページを選択した場合、オフラインで入力された会員の連絡先ダッシュボードにそのページにジャンプするための「更新」のリンクが表示されます。選択されたオンライン支援ページの会員ブロックでは、現在利用できるすべての会員を表示するようにしてください。

en: If you select a membership type, a membership will be created or renewed when users select this option. Leave this column blank for non-membership options (e.g. magazine subscription).
ja: 会員タイプを選択した場合、このオプションが選択されると新しい会員の作成 / または更新されます。会員以外のオプション (例 : 雑誌購読) に利用する場合は空のままにしておきます。

en: If you select multiple privacy options, your choices are combined with OR statements by default. EXAMPLE: If you select 'Do not phone' and 'Do not email', results will include contacts who have either or both preferences. If you want to return only contacts with both preferences, select the AND operator.
ja: デフォルトでは、複数のプライバシーオプションは OR で連結されます。例えば : 「電話の拒否」と「メールの拒否」を選ぶと、結果はそのどちらか、または両方が含まれる連絡先になります。両方のオプションを満たすものだけが必要であれば、AND 演算子を選択してください。

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed).
ja: この参加者を登録しなければグループに十分な空席 (キャンセル待ちに入りません) ができます。

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
ja: この参加者を登録しなければグループに十分な空席 (キャンセル待ちに入りません) ができます。登録ページに戻り、追加の人数を減らしてください。また支払い情報を入力してください。

en: If you skip this participant there will be enough spaces in the event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
ja: この参加者を登録しなければグループに十分な空席 (キャンセル待ちになりません) ができます。このイベントの登録は承認が必要です。承認後、メールで登録確認通知が送信されます。

en: If you specify a payment instrument then this batch will be limited to exporting only transactions paid with that method.
ja: 支払い方法を指定すると、このバッチは、そのメソッドで支払った取引のみのエクスポートに制限されます。

en: If you think this may be a duplicate contact which should be merged with an existing record - Go to "Contacts >> Find and Merge Duplicate Contacts". Use the strict rule for Organizations to find the potential duplicates and merge them if appropriate.
ja: 既存のレコードとマージすべき重複連絡先であれば - 「連絡先 >> 重複連絡先の検索とマージ」へ移動します。重複の可能性がある団体に厳密ルールを使用し、必要であればマージします。

en: If you think you may be importing additional data from the same data source, check 'Save this field mapping' at the bottom of the page before continuing. The saved mapping can then be easily reused the next time data is imported.
ja: 同じデータソースからさらにデータをインポートする可能性があれば、続ける前にこのページの下にある「このフィールドマッピングを保存」をチェックしてください。次にデータをインポートするとき、保存されたマッピングを再利用することができます。

en: If you uncheck "Discounts by Signup Date" and Save this form, any existing discount sets will be deleted.
ja: 「登録日による割引」のチェックをはずしてこのフォームを保存すると、すべての割引セットが削除されます。

en: If you use CiviMail for newsletters or other communications, check out the new sample CiviMail templates which use responsive design to optimize display on mobile devices (Administer > Communications > Message Templates ).
ja: あなたがニュースレターや、その他の通信に CiviMail を使用する場合は、モバイルデバイス上の表示を最適化するために、レスポンジブ設計を使用した新しい CiviMail のサンプルテンプレートを (管理 > 通信 > メッセージテンプレート ) 確認してください。

en: If you use a payment processor service where credit card and billing information is collected ON YOUR SITE (PayPal Website Payments Pro or Moneris as of now) <strong>it is strongly recommended that you create or obtain an SSL certificate and configure your webserver to support SSL connections</strong>. Consult your hosting provider or web-server documentation for more information on obtaining and installing SSL certificates.
ja: クレジットカードと課金情報をあなたのサイトで収集する支払いプロセッササービス (現在では PayPal Website Payments Pro または Moneris など) を使う場合、<strong>SSL証明書を作成するか取得して、ウェブサーバはSSL接続が使用できる設定にすることを強くお勧めします</strong>。SSL証明書の取得と設置については、ホスティングプロバイダまたはウェブサーバのマニュアルをお読みください。

en: If you use this option, you may want to use a table layout to format the output from the contribution token(s). In this case select the 'Table Cell' separator, and each contribution instance will be placed in it's own table cell. Alternatively, you can use the simple 'Comma' separator which will simply separate the contribution amounts and / or dates with commas (e.g. 'Thank you for your generous contributions of $150.00, $200.00, $450.00 this year.').
ja: このオプションを使用する場合は、支援トークンからの出力をフォーマットするためのテーブルレイアウトを使用することができます。この場合、「テーブルセル」セパレーターを選択し、それぞれ支援インスタンスの、それ自身のテーブルセル内に配置させます。あるいは、単にカンマで支援額および / または日付を分離する単純な「カンマ」 (例 : $150.00、$200.00、$450.00 と、今年は、あなたの寛大な寄付をいただき、ありがとうございます。) のセパレータを使用することもできます。

en: If you want Administrator of your organization to receive each PCP Notification receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org) First Email will be sent to PCP user for support.
ja: 個人キャンペーンページの通知を受け取る団体管理者が必要であれば、ここにメールアドレスを入力してください。複数のメールアドレスを入力する場合は、カンマで区切ってください (例 : jane@example.org, paula@example.org)。最初のメールがサポートのために個人キャンペーンページのユーザに送られます。

en: If you want collect additional information during event registration, you will need to configure one or more CiviCRM Profiles - which are collections of standard or custom fields. For event registration, you often want to collect an email address and / or participants' first and last names. You may also need to collect additional information specific to a person's <strong>participation</strong> in an Event. Examples include meal and/or volunteer preferences.
ja: イベント登録で追加の情報を集めたい場合、CiviCRM プロファイルを設定します。CiviCRM プロファイルは、標準またはカスタムフィールドをまとめるためのものです。イベント登録では、メールアドレスや姓名が必要になるでしょう。これに加えて<strong>参加</strong>に関する情報が必要になるかもしれません。例えば、食事に関する情報や、ボランティアに関する情報などです。

en: If you want collect additional information from contributors, you can include one or two CiviCRM Profiles - which are collections of standard or custom fields - in this contribution page. For example, you may need to collect information about the person (e.g. name and address if these are not already required by your payment processor, interest in subscribing to a newsletter or volunteering). You might also want to collect information specific to this contribution (e.g. target one or several projects or funds to support with this contribution).
ja: この支援ページで、支援者からさらに追加の情報を集めたい場合は、CiviCRM プロファイルを設定します。これは標準またはカスタムフィールドをまとめるためのものです。その人についての情報 (例 : 支払いプロセッサによる要求がなければ名前と住所、そしてニュースレター購読の有無やボランティアの意思など) 必要になるかも知れません。また、特定の支援 (例 : この支援をサポートする、1 つまたは複数のプロジェクトや資金を対象) の情報が必要になるかも知れません。

en: If you want content displayed at the bottom of the contribution page, enter it here.
ja: 支援ページの最後に表示させたい内容があれば、ここに入力してください。

en: If you want member(s) of your organization to receive a BLIND carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
ja: 自団体の他のメンバーが受領書メールのブラインドコピーを受け取りたい場合は、ここにメールアドレスを入力してください。複数のメールアドレスを入力する場合はカンマで区切ってください (例 : jane@example.org, paula@example.org)。

en: If you want member(s) of your organization to receive a carbon copy of each emailed receipt, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
ja: 自団体の他のメンバーが受領書メールのコピーを受け取りたい場合、ここにメールアドレスを入力してください。複数のメールアドレスを入力する場合はカンマで区切ってください (例 : jane@example.org, paula@example.org)。

en: If you want member(s) of your organization to receive a notification email whenever this Profile form is used to enter or update contact information, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org). The first email address listed will be used as the FROM address in the notifications.
ja: このプロファイルフォームが連絡先情報の入力や更新に使われた時にあなたの団体のメンバーに通知メールを送りたい場合、ここにメールアドレス (複数可) を入力してください。複数のメールアドレスを入力する場合は、カンマで区切ります (例 : jane@example.org, paula@example.org)。先頭のメールアドレスが、通知メールの発信アドレスに使われます。

en: If you want to FIND (include) contacts with a particular privacy option set, then click the 'Include' radio button.
ja: 特定のプライバシーオプションがセットされた連絡先を検索(挿入)したい場合、「挿入」のラジオボタンをクリックしてください。

en: If you want to allow contributors to specify a person whom they are honoring with their gift, check this box. An optional Honoree section will be included in the form. Honoree information is automatically saved and linked with the contribution record.
ja: 支援者がギフト付きの受賞者を指定することを許可する場合は、このボックスをチェックしてください。オプションの受賞者セクションがフォームに追加されます。受賞者情報は自動的に保存され、また自動的に支援レコードにリンクされます。

en: If you want to associate this record with a campaign, you can <a %1>create a campaign here</a>.
ja: キャンペーンでこのレコードを関連付けたい場合は、<a %1>こちらキャンペーンを作成</a>することができます。

en: If you want to enable the 'Contribution Amounts section', you need to either 'Allow Other Amounts' and/or enter at least one row in the 'Fixed Contribution Amounts' table.
ja: 「支援金額セクション」を有効にする場合、「他の金額を許可」や「固定支援の金額」テーブルで少なくとも 1 行入力する必要があります。

en: If you want to include the county in your mailing labels, the <strong>County</strong> checkbox must be checked in the Address Editing section on this screen, and county names must be added to the civicrm_county table in your database.
ja: メーリングラベルに郡の名前を入れたい場合、この画面の住所変更セクションにある<strong>郡を追加</strong>チェックボックスをチェックしてください。また、データベースの civicrm_county テーブルに郡名を追加する必要があります。

en: If you want to limit the number of participants who can chose this option, enter that number here. This limit is separate from the maximum number of participants allowed to register for the event (you can set that number from Configure Event > Info and Settings).
ja: このオプションを利用できる人数を制限する場合、ここに数値を入力します。この制限は、イベントの登録ができる最大参席者数 (イベントの設定 > 情報と設定 で指定) とは別途に指定することができます。

en: If you want to provide a default value for this field, enter it here. For date fields, format is YYYY-MM-DD.
ja: このフィールドのデフォルト値を設定する場合、ここに入力してください。日付のフィールドでは、YYYY-MM-DD フォーマットになります。

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form.
ja: このイベントにオンライン登録ページを提供する場合、下の最初のボックスをチェックし、このフォームに記入してください。

en: If you want to provide an Online Registration page for this event, check the first box below and then complete the fields on this form. You can offer online registration for both Paid and Free events. Paid events require that you have configured a <a href="%1">payment processor</a> for your site.
ja: このイベントにオンライン登録ページを提供する場合、下の最初のボックスをチェックし、このフォームに記入してください。有料 / 無料の両方のオンライン登録を提供することができます。有料イベントでは<a href="%1">支払いプロセッサ</a>の設定が必要になります。

en: If you want to remove dashlets from the set of 'Available Dashlets' you can click the 'x' in the right corner of any dashlet. This will also remove the dashlet from any users' dashboards that currently include it. You can make a dashlet available again by checking the 'Available for Dashboard' box in the Report Settings of the associated report instance.
ja: 「利用可能なダッシュレット」のセットからダッシュレットを削除したい場合は、ダッシュレット右隅の「x」をクリックします。この操作は、現在このダッシュレットを追加しているユーザのダッシュボードからそのダッシュレットを削除しす。レポート実体に関連づけられているレポート設定で「ダッシュボードで利用可能」のボックスをチェックすれば、またダッシュレットを使えるようになります。

en: If you want to set a specific limit on the maximum number of records, enter that number. Otherwise leave this field blank.
ja: 最大レコード数について特に上限を設定したいのであれば、その数値を入力します。そうでなければ空のままにしておきます。

en: If you want to use a previously saved import field mapping - select it here.
ja: 以前、インポートして保存したフィールドマップを使用する場合は、ここで選択してください。

en: If you want to use the same export setup in the future, check 'Save this field mapping' at the bottom of the page before continuing. You will then be able to reload this setup with a single click.
ja: 将来、同じエクスポート設定を使用する場合は、次に進む前にこのページの最後にある「このフィールドマッピングを保存」をクリックしてください。保存すると、この設定をワンクリックで読み込むことができます。

en: If you want to utilize multi-threading enter the size you want your sub jobs to be split into. Recommended values are between 1,000 and 10,000. Use a lower value if your server has multiple cron jobs running simultaneously, but do not use values smaller than 1,000. Enter "0" to disable multi-threading and process mail as one single job - batch limits still apply.
ja: マルチスレッドを活用するために、下位のジョブに分割するサイズを入力します。お勧めする値は 1,000 から 10,000 の間です。サーバーが複数の Cron ジョブを同時に実行している場合は、もっと小さい値を使用しますが、1,000以下の値は使わないでください。"0" を入力すると、マルチスレッドを無効にし、メールの処理を 1 つのジョブで実行します。この場合もバッチの制限は引き続き適用されます。

en: If you wish to stop receiving alerts about a current update (for example, if you have applied a security patch manually), set this to today's date.
ja: 現在の更新に関するアラートの受信を停止したい場合 (例えば、手動でセキュリティ修正プログラムを適用した場合など) 今日の日付に設定してください。

en: If you would like to add personal message to email please add it here. (If sending to more then one receipient the same message will be sent to each contact.)
ja: メールに個人的なメッセージ (受信者に送信する場合は、同じメッセージが各連絡先に送信されます。) 追加したい場合は、ここに追加してください。

en: If you would like to create an account on this site, check the box below and enter a Username
ja: このサイトにアカウントを作成するには、以下のボックスをチェックしてユーザ名を入力してください。

en: If you're not sure which processor to use - we recommend reviewing terms, limitations and coverage areas on each processor's website before proceeding.
ja: 使用するプロセッサわからない場合 - 私たちは、先に進む前に、各プロセッサのウェブサイト上の観点から、制限および、カバレッジエリアを見直すことをお勧めします。

en: If you're sure this record is not a duplicate, click the 'Save Matching Contact' button below.
ja: このレコードが重複していないことが明らかであれば、以下の「一致した連絡先の保存」をクリックしてください。

en: If you've changed search criteria for this 'smart group' and want to save your changes, select <strong>Update Smart Group</strong> from the '- more actions -' drop-down menu, and then click Go.
ja: この「スマートグループ」の検索基準を変えて、その変更を保存したい場合は、「- 他の操作 -」のドロップダウンメニューから<strong>スマートグループを更新</strong>を選び、GO をクリックします。

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Contributions will then be matched to contributors using their External ID.
ja: もし CiviCRM の連絡先に固有の<strong>外部識別子</strong> を保存しているのであれば、その値をインポートファイルのカラムの値にすることができます。この場合、支援はこの外部ID を使って支援者とマッチングします。

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Memberships will then be matched to contact records using their External ID.
ja: もし CiviCRM のそれぞれの連絡先に固有の<strong>外部識別子「外部ID」</strong>を保存しているのであれば、その値をインポートファイルのカラムの値にすることができます。この場合、会員はこの外部ID を使って連絡先レコードと照合します。

en: If you've stored a unique <strong>External Identifier</strong> for each contact in CiviCRM, you can include that value as a column in your import file. Participant data will then be matched to contact records using their External ID. Please note that you must use an "On Duplicate Entries" setting of "Skip" or "No Duplicate Checking" to be able to upload using the External ID field.
ja: CiviCRM 内の各連絡先について、それぞれ固有な<strong>外部ID</strong>を保存している場合、その値をインポートするファイルの列から取り込むことができます。その外部ID を使って参加者のデータを連絡先のデータと一致させます。外部ID を使ってアップロードする場合、「重複項目」で「スキップ」または「重複の確認をしない」のどちらかを使ってください。

en: If your SMTP server requires authentication, enter your Username and Password here.
ja: 使用するSMTPサーバで認証が必要なら、ここにユーザ名とパスワードを入力してください。

en: If your desired processor is not in the list, check the <a href="%1">Extensions Directory</a> for more payment processors you can download. If you still can't find it, consider partnering with a developer and contributing a new extension.
ja: 希望するプロセッサがリストにない場合は、<a href="%1">エクステンションディレクトリ</a>より支払いプロセッサを確認し、ダウンロードしてください。まだ、それでも見つけることができない場合は、開発者と提携し、新しいエクステンションを支援する検討してください。

en: If your organization has modified the default versions of System Workflow message templates, then the changes and bug fixes included in an upgrade will need to be merged with your modified versions.
ja: あなたの団体は、システムワークフローのメッセージテンプレートでデフォルトバージョンを変更した場合は、アップグレードに含まれる変更やバグ修正は、改変したバージョンとマージする必要があります。

en: If your page is enabled, click <strong>Live Page</strong> to view to the page in <strong>live mode</strong>.
ja: ページを有効にしたら、<strong>ライブページ</strong>をクリックして<strong>ライブモード</strong>のページを表示させてください。

en: If your site uses Contact Subtypes, you can assign this set of custom fields to a specific subtype (e.g. 'Student'), OR you can select '- Any -' which makes the fields available to contacts of the parent type (e.g. 'Individual') as well as to any subtypes.
ja: 連絡先サブタイプを使っている場合、このカスタムフィールドのセットを何かのサブタイプ (例 : 「学生」) に割り当てることができます。あるいは、「- すべて -」を選択すると、特定のサブタイプばかりでなく、上位タイプ (例 : 「個人」) の連絡先で利用できるフィールドを作ることができます。

en: If your site's home url is %1 ... then your CiviCRM Resource URL would be:
ja: サイトのホーム URLが %1 なら、CiviCRM リソース URLは次のようになります :

en: Igbo
ja: イボ語

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore Mismatch & Process the Batch?
ja: 不一致を無視してバッチを処理しますか？

en: Image
ja: 画像

en: Image Deleted
ja: 画像の削除

en: Image File Name
ja: 画像ファイルの名前

en: Image URL
ja: 画像のURL

en: Image URL is Required
ja: 画像のURLは必須です

en: Image Upload URL
ja: 画像アップロードURL

en: Image Url
ja: 画像のURL

en: Image could not be uploaded due to invalid type extension.
ja: 不正な拡張子のため画像をアップロードできません。

en: Images
ja: 画像

en: Import
ja: インポート

en: Import / Export Field Separator
ja: インポート / エクスポートするフィールドのセパレータ

en: Import Activity
ja: アクティビティのインポート

en: Import Contact
ja: 連絡先のインポート

en: Import Contribution
ja: 支援のインポート

en: Import Data (row %1)
ja: データインポート (行 %1)

en: Import Data File
ja: データファイルのインポート

en: Import Field Separator
ja: インポートフィールドの区切り

en: Import File Format
ja: インポートするファイル形式

en: Import Membership
ja: 会員のインポート

en: Import Now
ja: 今インポート

en: Import Options
ja: インポートオプション

en: Import Participant
ja: 参加者のインポート

en: Import Wizard
ja: インポートのウィザード

en: Import contacts and activities
ja: アクティビティや、インポート連絡先

en: Import has completed successfully.
ja: インポートに成功しました

en: Import mode
ja: インポートモード

en: Import to Groups
ja: グループへのインポート

en: Important Notes
ja: 重要事項

en: Importing Multi-value Custom Data
ja: 複数の値のカスタムデータをインポート

en: Impunity
ja: 免責

en: In
ja: -

en: In Date
ja: 加入日

en: In Global Settings
ja: 全般の設定

en: In Honor of
ja: 敬意を表して

en: In Memory of
ja: 記念して

en: In Person
ja: 直接

en: In Progress
ja: 処理中

en: In Public Honor Roll?
ja: 公開する表彰ロールに掲載しますか？

en: In Selector?
ja: セレクタ内に存在

en: In Support of
ja: 支援として

en: In addition to the settings on this screen, there are a number of settings you can add to your sites's settings file (civicrm.settings.php) to provide additional debugging information.
ja: この画面での設定以外にも、サイトの設定ファイル (civicrm.settings.php) でさらに多くのデバッグ情報についての設定を追加することができます。

en: In addition, you must include a Primary Email Address field in the profile.
ja: また、主なメール住所のフィールドをプロファイルに追加してください。

en: In all cases, the check for an existing matching contact uses the default "Individual Strict Duplicate Matching Rule" (match on email address). If you are concerned with existing contact data being over-written by anonymous visitors, you can modify this rule to make matches less likely (or even impossible). For example, if you NEVER want anonymous input to match (i.e. always create a new contact record) - edit that rule and set the 'weight threshold' higher than 10. You will then need to run Find Duplicates periodically using a different rule, and merge any duplicate records with their associated memberships, contributions, etc.
ja: どのような場合でも、既存の連絡先の一致を確認では、デフォルトの「個人の厳密な重複の一致ルール」 (メールアドレスによる確認) が使われます。匿名の訪問者により、存在する連絡先のデータが上書きされる心配がある場合は、検出できないような内容 (または不可能) のルールを設定します。例えば、匿名入力を絶対に検出のために使用したくない場合 (例 : 常に新しい連絡先レコードを作成する)、このルールを編集して「優先度のしきい値」を 10 以上に上げてください。異なるルールを使用して定期的に「重複の検出」を実行し、レコードに関連付けられた会員や支援などの重複をマージします。

en: In order for reminders to be sent:
ja: 事前通知を送信するには :

en: In order to enable logged in users to download invoices and credit notes from the dashboard. Please first enable CiviCRM invoicing functionality <a href='%1'>Administer > CiviContribute > CiviContribute Component Settings</a>
ja: ダッシュボードからクレジット備考と請求書のダウンロードするには、ログインしたユーザを有効にしてください。最初に CiviCRM 請求書の発行機能を <a href='%1'>管理 > CiviContribute > CiviContribute コンポーネントの設定</a> で有効にしてください。

en: In order to use this functionality, the installation's database user must have privileges to create triggers (in MySQL 5.0 – and in MySQL 5.1 if binary logging is enabled – this means the SUPER privilege). This install either does not seem to have the required privilege enabled.
ja: この機能を使うには、このサイトのデータベースユーザはトリガ作成の権限が必要です (MySQL 5.0 -- およびMySQL5.1 のバイナリログが有効になっている場合 – SUPER 権限が必要です。) このサイトでは、必要な権限が有効になっていません。

en: In the Link pop-up window select &lt;other&gt; for the &quot;Protocol&quot; (selecting &quot;http://&quot; will result in an invalid link).
ja: リンクのポップアップウィンドウで &quot;プロトコル&quot; に &lt;その他&gt; を選びます (selecting &quot;http://&quot; を選択すると正しいリンクになりません)。

en: In the case of Drupal, this will cause all CiviCRM error messages to appear in the watchdog (assuming you have Drupal's watchdog enabled)
ja: Drupal では、すべての CiviCRM エラーメッセージがシステム監視 (Drupal のシステム監視「watchdog」が有効になっていると仮定します) に送られることになります。

en: In the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDD フォーマットで入力

en: In the form of DD (01 - 31).
ja: DD フォーマットで入力 (01 - 31)

en: In the form of MM (01 - 12).
ja: MM フォーマットで入力 (01 - 12)

en: In the form of WW (01 - 53).
ja: WW フォーマットで入力 (01-53)

en: In the form of YYYY.
ja: YYYY フォーマットで入力

en: In the form of YYYYMM.
ja: YYYYMM フォーマットで入力

en: In the process of setting up CiviCRM components or configuring pages and profiles, you might have created test contributions, activities, participants, pledges, etc.
ja: CiviCRM コンポーネントを設定するか、ページおよびプロファイルを設定する処理では、テスト支援、アクティビティ、参加者、プレッジなどを作成している可能性があります

en: In this step, you will configure the page title, financial type (donation, campaign contribution, etc.), goal amount, and introductory message. You will be able to go back and modify all aspects of this page at any time after completing the setup wizard.
ja: このステップでは、ページのタイトル、金額タイプ (寄付、献金など)、目標金額、紹介文を設定します。設定ウィザードが完了した後、いつでもここでの設定を変更することができます。

en: Inactive
ja: 非有効

en: Inactive Relationships
ja: 非有効な関係

en: Inbound Email
ja: 受信メール

en: Inbound Email.
ja: 受信メール

en: Inbound SMS
ja: インバウンドSMS

en: Inches
ja: インチ

en: Include
ja: 含める

en: Include %1 user account information links in search results?
ja: %1 アカウント情報のリンクを検索結果に追加しますか？

en: Include / Exclude Search
ja: 検索の除外 / 含む

en: Include Alphabetical Pager
ja: アルファベット順ページャを追加

en: Include Both
ja: 両方を追加

en: Include Case Activities
ja: 事例アクティビティを含める

en: Include Drupal user account information links in search results?
ja: 検索結果に Drupal のユーザアカウント情報のリンクを含めますか？

en: Include Email
ja: メールを追加

en: Include Event templates?
ja: イベントテンプレートを挿入しますか？

en: Include Group
ja: 包含グループ

en: Include Group(s)
ja: 追加するグループ

en: Include Groups
ja: 含めるグループ

en: Include ICal Invite to Activity Assignees
ja: iCal のアクティビティ割り当て先に招待を含める

en: Include Mailings
ja: メーリングを含める

en: Include Map to Event Location
ja: イベント会場の地図を含める

en: Include Messages
ja: 含めるメッセージ

en: Include Nickname
ja: ニックネームを含める

en: Include Order By Clause
ja: Clause で並べ替えて表示

en: Include Past Recipients From
ja: 過去の受信者を含める

en: Include Profile
ja: プロファイルの挿入

en: Include Profiles
ja: プロファイルの挿入

en: Include Proximity Search?
ja: 近隣検索を含めますか？

en: Include Repeating Events
ja: 定期的イベントを含める

en: Include Report in Navigation Menu?
ja: レポートをナビゲーション メニューに表示しますか？

en: Include Tag(s)
ja: 追加するタグ

en: Include Tags on Other Types of Records
ja: レコードに他のタイプのタグを含める

en: Include Template
ja: テンプレートを挿入

en: Include a Membership Signup section in this Online Contribution page?
ja: 会員申し込みセクションをこのオンライン支援のページに追加しますか？

en: Include a Picture or an Image
ja: 画像または写真を含める

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the bottom of the page.
ja: このページの最後に含まれる、CiviCRM プロファイルを設定 / 選択してこの登録フォームに追加してください。

en: Include additional fields on this registration form by selecting and configuring a CiviCRM Profile to be included at the top of the page (immediately after the introductory message).
ja: このページの先頭 (紹介文の直後) に含めるフィールドになります。CiviCRM プロファイルを設定 / 選択してこの登録ページに追加してください。

en: Include by Privacy Option(s)
ja: プライバシーオプションによる表示

en: Include contacts where
ja: 次の条件の連絡先を含める

en: Include double-quotes (&quot;) around the name and angle-brackets (&lt; &gt;) around the email address.<br />EXAMPLE: <em>&quot;Client Services&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>
ja: 名前はダブルクォート (&quot;) で囲み、メールアドレスは角括弧 (&lt; &gt;) で囲んでください。<br />例 : <em>&quot;顧客サービス&quot; &lt;clientservices@example.org&gt;</em>

en: Include in multi-record listing?
ja: マルチレコードのリストに含めますか？

en: Include map presenting event location on event information page? (A map provider must be configured under <a href='%1'>Administer > System Settings > Mapping and Geocoding</a>)
ja: イベント情報ページにイベントの会場を印したマップ (地図プロバイダは、以下で設定する必要があります <a href='%1'>管理 > システムの設定 > マップとジオコーディング</a>) を含めますか？

en: Include my name and message
ja: 自分の名前とメッセージを表示

en: Include participants from all events in the %1 series
ja: %1 シリーズすべてのイベント参加者を含める

en: Include profile edit links in search results?
ja: 検索結果にプロファイルの編集リンクを追加しますか？

en: Include reCAPTCHA?
ja: reCAPTCHA を使用

en: Include tags used for %1
ja: %1 で使用されるタグ含める

en: Include the data fields used for contact 'matching' based on your configured <strong>Unsupervised Duplicate Matching</strong> rules. For the default duplicate matching rules, you would include a column in each row with the contributors' Email Address.
ja: 設定した<strong>非監修の重複マッチング</strong>のルールに基づいて、連絡先の「照合」に使用されるデータフィールドを含みます。デフォルトでは、ルールに一致した重複の、支援者のメールアドレスに各行のカラムを含めます。

en: Include these membership types
ja: 次の会員タイプを追加

en: Include this link to your fundraising page in your emails
ja: あなたのメールに、自分の資金調達ページヘのリンクを表示する

en: Include:
ja: 含める :

en: Included
ja: 含む

en: Includes %1 amount of %2
ja: %2 の金額が %1 に含まれています

en: Income
ja: 収入

en: Income Account is
ja: 所得のアカウントです

en: Income Count Summary Report
ja: 収入カウントの概要レポート

en: Income Statistics
ja: 金額の統計

en: Income and benefits stabilization
ja: 収入と利益の安定化

en: Incomplete
ja: 未完了

en: Incomplete Transaction
ja: 未完了処理

en: Incomplete. Click to configure result set.
ja: 不完全です。結果セットの設定をする場合は、クリックしてください。

en: Incorrect greeting value id %1, or no default greeting for this contact type and greeting type.
ja: グリーティング値のID %1 が正しくありません。またはこの連絡先タイプ、グリーティングタイプには規定のグリーティングがありません。

en: Indicates a permissioned relationship. This contact can be viewed and updated by the other.
ja: 許可済の関係です。この連絡先は他人が表示、または更新することができます。

en: Individual
ja: 個人

en: Individual Contribution
ja: 個人的支援

en: Individual Display Name Format
ja: 個々の表示名フォーマット

en: Individual Line Item
ja: 個人のラインアイテム

en: Individual Name Fields
ja: 個人名フィールド

en: Individual Prefix
ja: 個人プレフィクス

en: Individual Sort Name Format
ja: 個人ソート名フォーマット

en: Individual Suffix
ja: 個人サフィクス

en: Individual contact prefixes
ja: 個人連絡先プレフィクス

en: Individual contact suffixes
ja: 個人連絡先サフィックス

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Ineligible
ja: 不適格

en: Info &amp; Settings
ja: 情報と設定

en: Info Page Link
ja: 情報ページのリンク

en: Info and Settings
ja: 情報と設定

en: Inform Mailing
ja: メーリングの通知

en: Inform Scheduler
ja: 通知スケジューラ

en: Inform scheduler about the mailing
ja: メーリングに関してスケジューラに通知

en: Inherit CMS Language
ja: CMSの言語を継承

en: Initial Amount Help Text
ja: 金額ヘルプテキストのイニシャル

en: Initial Amount Label
ja: 金額ラベルのイニシャル

en: Initial Date Range
ja: 初期の日付範囲

en: Initial Reminder Day
ja: 最初の事前通知日

en: Initializing...
ja: 初期化中…

en: Inline
ja: インライン

en: Input Field Type
ja: 入力フィールドタイプ

en: Input Format
ja: 入力フォーマット

en: Input file must be in CSV format
ja: インポートするファイルは CSV形式でなければいけません。

en: Input text must match the phrase in the image. Please review the image and re-enter matching text.
ja: この画像に表示されている語句と入力テキストは同じでなければなりません。画像をよく見てテキストを再入力してください。

en: Input type of custom field '%1' has been successfully changed to '%2'.
ja: カスタムフィールド「%1」の入力タイプを「%2」に変更しました。

en: Insert new Membership
ja: 新しい会員を追加

en: Insert new contributions
ja: 新しい支援を挿入

en: Inserts activity for a contact or a case by retrieving inbound emails from a mail directory
ja: 連絡先やメールディレクトリから受信メールの取得による、事例のアクティビティを挿入

en: Install
ja: インストール

en: Install "%1"?
ja: "%1" をインストールしますか？

en: Installation Error
ja: インストール エラー

en: Installation Guide
ja: インストールガイド

en: Installing CiviCRM...
ja: CiviCRM のインストール中...

en: Installing this extension will provide you with new functionality. Please make sure that the extension you're installing comes from a trusted source.
ja: このエクステンションをインストールすると、新しい機能が利用できるようになります。インストールしようとしているエクステンションが信頼できる発行者により配布されていることを確認してください。

en: Installment Amount
ja: 支払い金額

en: Installments
ja: 支払回数

en: Installments should be greater than zero.
ja: 支払い回数はゼロより大きくなければなりません。

en: Instance is Reserved
ja: インスタンスは予約されています

en: Instant Messenger
ja: インスタントメッセンジャー

en: Instant Messenger (IM) screen-names
ja: インスタントメッセンジャー (IM) スクリーン名

en: Instant Messenger 2
ja: インスタントメッセンジャーですか？

en: Instant Messenger ID
ja: インスタントメッセンジャーID

en: Instructions
ja: 説明

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
ja: 「後払い」オプションが選択されたときに確認と感謝のページに表示する指示 (例 : 「3 営業日以内に振り込んでください」など)。

en: Instructions added to Confirmation and Thank-you pages, as well as the confirmation email, when the user selects the 'pay later' option (e.g. 'Mail your check to ... within 3 business days.').
ja: 「後払い」オプションが選択されたときの確認と感謝のページと確認メールに追加される説明 (例 : 小切手を 3 営業日以内に...) になります。

en: Instructions for interviewers
ja: 面接調査担当者への説明

en: Insufficient access rights - cannot merge
ja: アクセス権がありません - マージできません

en: Integer
ja: 整数

en: Integrated case management for human service providers
ja: 人間に関するサービス提供者のための統合事例管理

en: Intended Recipients
ja: 配信宛先数

en: Interlingua
ja: インターリングア語

en: Interlingue
ja: インター語

en: Internal Contact ID
ja: 内部連絡先ID

en: Interval
ja: 間隔

en: Interval (number of units)
ja: 間隔 (数単位)

en: Interval of Subscription for %1 installment(s)
ja: %1 回払いでの支払い間隔

en: Interview Respondents
ja: 面接調査回答者

en: Interviewed
ja: 面接調査済み

en: Interviewer
ja: 面接調査担当者

en: Interviewer Name
ja: 面接調査担当者名

en: Intro
ja: 紹介

en: Intro Content
ja: イントロの内容

en: Intro Text
ja: 紹介文

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main campaign contribution page when people make a contribution through your page.
ja: キャンペーンの紹介と、支援する理由。あなたのページから支援する人には、このテキストがこの個人ページの先頭と、メインのキャンペーン支援ページの先頭に表示されます。

en: Introduce the campaign and why you're supporting it. This text will appear at the top of your personal page AND at the top of the main contribution or event registration page.
ja: このキャンペーンの紹介と、これを支持する理由。このテキストは自分の個人ページと、メインの支援またはイベント登録ページの冒頭の両方に表示されます。

en: Introduce yourself and your role within our organization.
ja: 自己紹介と組織内での役割になります。

en: Introduction
ja: 紹介

en: Introductory Message
ja: 紹介文

en: Introductory Message - New Memberships
ja: 紹介文 - 新しい会員

en: Introductory Message - Renewals
ja: 紹介文 - 更新

en: Introductory Text
ja: 紹介文

en: Introductory message / instructions for online event registration page (may include HTML formatting tags).
ja: オンラインイベント登録ページの紹介文 / 説明 (HTMLタグ使用可)。

en: Inuktitut
ja: イヌクティトゥト語

en: Inupiaq
ja: イヌピアック語

en: Invalid Base Directory
ja: ベースディレクトリが無効です

en: Invalid Base URL
ja: 無効なベースURL

en: Invalid Email address
ja: 不正なメールアドレス

en: Invalid Membership
ja: 不正な会員

en: Invalid Message template
ja: メッセージテンプレートが不正です

en: Invalid Pledge Payment Rows (skipped)
ja: 不正なプレッジ支払の行 (スキップ)

en: Invalid Rows (skipped)
ja: 不正な行 (スキップ)

en: Invalid Subtype
ja: 無効なサブタイプ

en: Invalid action specified in URL
ja: URLで指定されたアクションが無効です

en: Invalid case ID ( %1 ) in TO: field.
ja: TO : フィールドに不正な事例ID ( %1 ) があります。

en: Invalid className: %1
ja: 不正なクラス名 : %1

en: Invalid component ID (%1)
ja: 不正なコンポーネントID (%1)

en: Invalid custom field or can't change input type of this custom field.
ja: 不正なカスタムフィールド、またはこのカスタムフィールドの入力タイプは変更できません。

en: Invalid date "%1" (must have form yyyy-mm-dd).
ja: 不正な日付「%1」 (yyyy-mm-dd フォーマットでなければなりません)。

en: Invalid date query "%1" in URL (valid syntax is yyyymm).
ja: 不正な日付のクエリ「%1」がURLにあります (正しいフォーマットは yyyymm です)。

en: Invalid day name
ja: 無効な曜日名

en: Invalid day of the month
ja: 月の無効な日

en: Invalid default value for country.
ja: 国のデフォルト値が正しくありません。

en: Invalid entity type
ja: 不正なエンティティタイプ

en: Invalid form parameters.
ja: 不正なフォーム引数です。

en: Invalid hook invocation
ja: 不正なフックの呼出

en: Invalid option
ja: 無効なオプション

en: Invalid parameter was given to _civicrm_member_roles_get_data(). Param: "!1".
ja: 不正な値が _civicrm_member_roles_get_data() に設定されています。パラメータ : "!1".

en: Invalid relationship type
ja: 無効な関係タイプです

en: Invalid response code received from Google Checkout: %1
ja: Google Checkout から不正なレスポンスコードを受け取りました : %1

en: Invalid response code received from Sunlight servers: %1
ja: Sunlight サーバからの不正な応答コード : %1

en: Invalid token code
ja: 不正なトークンコード

en: Invalid value for Event ID
ja: イベントID の値が不正です

en: Invalid value passed to delete function.
ja: 削除手続きに不正な値が渡されました

en: Invalid value passed to getPayment function
ja: getPayment 関数に渡された値が無効です

en: Invoice
ja: 請求書

en: Invoice ID
ja: 請求書ID

en: Invoice ID or Transaction ID or Contribution ID are required to match to the existing contribution records in Update mode.
ja: 更新モードで既存の支援レコードと一致させるには、請求書ID、取引ID、支援ID のいずれかが必要です。

en: Invoice Prefix
ja: 請求書のプレフィックス

en: Invoices / Credit Notes
ja: 請求書 / クレジットノート

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Is
ja: -

en: Is Active
ja: 有効

en: Is Active?
ja: 有効にしますか？

en: Is Address Primary?
ja: 主な住所

en: Is Amount Block Active?
ja: 有効な金額ブロックですか？

en: Is Automaticaly created
ja: 自動で作成

en: Is Billing Address
ja: 請求先住所です

en: Is Billing Email
ja: 課金用メール

en: Is Billing Email?
ja: 課金メールですか？

en: Is Billing Phone
ja: 課金電話

en: Is Calendar Year
ja: 暦年

en: Is Campaign Active?
ja: 有効なキャンペーンですか？

en: Is Contribution Page Shared?
ja: 支援ページを共有していますか？

en: Is Credit Card Only?
ja: クレジットカードのみですか？

en: Is Dashlet Active?
ja: 有効なダッシュレットですか？

en: Is Dashlet Reserved?
ja: 予約されたダッシュレットですか？

en: Is Deceased
ja: 故人

en: Is Default Mail Settings?
ja: デフォルトのメール設定ですか？

en: Is Default Price Field Option?
ja: デフォルト価格フィールドのオプションですか？

en: Is Default Survey
ja: デフォルトの調査

en: Is Default?
ja: デフォルト

en: Is Deleted
ja: 削除

en: Is Domain Setting?
ja: ドメインの設定ですか？

en: Is Empty
ja: 空です

en: Is Event Public
ja: 公開イベント

en: Is Fullscreen?
ja: フルスクリーンですか？

en: Is Held
ja: 保持

en: Is IM Billing?
ja: IM課金

en: Is IM Primary?
ja: プライマリのIMですか？

en: Is Interview Conducted?
ja: 面接調査中ですか？

en: Is Label Reserved?
ja: 予約されたラベルですか？

en: Is Mailing Archived?
ja: アーカイブされたメーリングですか？

en: Is Manager
ja: 管理

en: Is Monetary
ja: 通貨です

en: Is Not
ja: ではない

en: Is Null
ja: Null です

en: Is Online Registration
ja: オンライン登録

en: Is Online Registration On
ja: オンラインでのイベント登録可能

en: Is Online Registration enabled for the event?
ja: オンラインでイベント登録が有効になっていますか？

en: Is OpenID Primary?
ja: プライマリの OpenID ですか？

en: Is Page Active?
ja: 有効なページですか？

en: Is Pay Later
ja: 後払い

en: Is Phone Primary?
ja: 主な連絡用電話

en: Is Premium Active?
ja: 有効なプレミアムですか？

en: Is Price Set Quick Config?
ja: 価格セットのクイック設定

en: Is Primary Address
ja: 主な住所

en: Is Primary Email
ja: 主なメール

en: Is Primary Phone
ja: 主な連絡用電話

en: Is Primary email
ja: プライマリメールですか？

en: Is Public
ja: 公開

en: Is Recurring
ja: 定期です

en: Is Relationship Active
ja: 有効な関係です

en: Is Required
ja: 必須

en: Is Reserved
ja: システム予約

en: Is Reserved?
ja: 予約済

en: Is Tax Deductible?
ja: 税控除の対象ですか？

en: Is Tax?
ja: 税金

en: Is Tax? must be set for respective financial account
ja: 税ですか？各々の金融口座に設定する必要があります

en: Is Tax? must be set for this financial account
ja: 税ですか？この金融アカウントに設定する必要があります

en: Is Test
ja: テスト

en: Is Test Processor?
ja: テストプロセッサですか？

en: Is Test?
ja: テストですか？

en: Is a Followup Activity?
ja: フォローアップアクティビティ

en: Is an Event Template
ja: イベントテンプレート

en: Is auto_increment_increment set to 1
ja: auto_increment_increment は 1 に設定されています

en: Is between
ja: 範囲内

en: Is billing block required
ja: 請求ブロックは必須です

en: Is confirm email
ja: メールで確認

en: Is empty (Null)
ja: 空 (Null) です

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than
ja: 以上

en: Is greater than or equal to
ja: 以上または等しい

en: Is less than
ja: 未満

en: Is less than or equal to
ja: 以下

en: Is manually geocoded
ja: 手動のジオコードです

en: Is not between
ja: 範囲外

en: Is not empty (Null)
ja: 空 (Null) ではない

en: Is not equal to
ja: 異なる

en: Is not one of
ja: 次のどれかでない

en: Is one of
ja: 次のどれか

en: Is shared through social media
ja: ソシアルメディアでの共有

en: Is the %1 folder writeable?
ja: フォルダ %1 は書き込み可能ですか？

en: Is the Group Active
ja: このグループは有効ですか？

en: Is the Membership pay later?
ja: 後払い会員ですか？

en: Is the Premiums section enabled for this Online Contributions page?
ja: このオンライン支援ページでプレミアムセクションを使用しますか？

en: Is the Relationship active?
ja: この関係は有効ですか？

en: Is the activity a test entry?
ja: このアクティビティはテスト用の項目ですか？

en: Is the activity created by the system?
ja: このアクティビティはシステムが作成したものですか？

en: Is the booking confirmation screen enabled?
ja: 予約確認画面は有効ですか？

en: Is the contact deceased?
ja: 連絡先は故人ですか？

en: Is the contribution a test entry?
ja: これはテストの支援

en: Is the mailing completely sent?
ja: メーリングは完全に配信されましたか？

en: Is the membership status overridden?
ja: 会員ステータスは上書きされていますか？

en: Is the recurring contribution a test entry?
ja: この定期的な支援はテスト登録ですか？

en: Is this CiviCRM Profile active?
ja: この CiviCRM プロファイルは有効ですか？

en: Is this Custom Data Set active?
ja: このカスタムデータグループは有効ですか？

en: Is this Event Active?
ja: このイベントは有効ですか？

en: Is this Field Searchable?
ja: このフィールドは検索可能ですか？

en: Is this Label Format the default?
ja: このラベルのフォーマットをデフォルトにしますか？

en: Is this Online Contribution Page Active?
ja: このオンライン支援のページは有効ですか？

en: Is this PDF Page Format the default?
ja: このPDFページのフォーマットをデフォルトにしますか？

en: Is this Payment Processor Type active?
ja: この支払プロセッサのタイプは有効ですか？

en: Is this Payment Processor Type the default?
ja: この支払いプロセッサのタイプはデフォルトですか？

en: Is this Payment Processor active?
ja: この支払プロセッサは有効ですか？

en: Is this Payment Processor the default?
ja: この支払プロセッサはデフォルトですか？

en: Is this Price Set active?
ja: この価格セットは有効ですか？

en: Is this Scheduled Job active?
ja: この予定されたジョブは有効ですか？

en: Is this a PAID event?
ja: これは PAID イベントですか？

en: Is this a default provider?
ja: このプロバイダはデフォルトですか？

en: Is this a test membership?
ja: これは、テストの会員ですか？

en: Is this account to be used as the default account for its financial account type when associating financial accounts with financial types?
ja: 金融タイプに金融口座を関連付ける際に、このアカウントは、金融口座タイプの既定のアカウントとして使用しますか？

en: Is this activity a current revision in versioning chain?
ja: このアクティビティはバージョニングチェーンの最新改訂ですか？

en: Is this address the contact's billing address?
ja: この住所は連絡先の課金に使用しますか？

en: Is this address the contact's billing email?
ja: このアドレスを連絡先の支払いで使用するメールにしますか？

en: Is this address the contact's primary address?
ja: この住所を主な連絡先の住所にしますか？

en: Is this address the contact's primary email?
ja: このアドレスを連絡先で主に使用するメールアドレスにしますか？

en: Is this field hidden from other users ('User and User Admin Only'), or is it visible to others and potentially searchable in the Profile Search form ('Public Pages' or 'Public Pages and Listings')?
ja: このフィールドを他のユーザ (ユーザおよびユーザ管理者のみ)、または他人にも表示可能でプロファイル検索フォームからも検索可能 (「公開ページ」または「公開ページとリスト」) にしますか？

en: Is this field included as a column in the search results table? This setting applies only to fields with 'Public Pages' or 'Public Pages and Listings' visibility.
ja: このフィールドを検索結果のテーブルにカラムとして追加しますか？この設定は閲覧範囲が「公開ページ」か「公開ページとリスト」のフィールドにのみ適用されます。

en: Is this field set by PHP code (via a custom hook). This field will not be updated by CiviCRM.
ja: PHPコード (カスタムフックから) がセットしたフィールドかどうか。CiviCRM はこのフィールドは更新しません。

en: Is this membership type available for self-service signups ('Public') or assigned by CiviCRM 'staff' users only ('Admin')
ja: この会員タイプは、自分で登録 (公開) できますか、それとも CiviCRM の「スタッフ」ユーザのみ (管理者) が利用できますか。

en: Is this petition active?
ja: この請願署名は有効ですか？

en: Is this provider active?
ja: このプロバイダは有効ですか？

en: Is this status enabled.
ja: このステータスを使用

en: Is this survey active?
ja: この調査は有効ですか？

en: Is this the contact's billing phone?
ja: 課金処理の連絡に使用する電話番号

en: Is this the contact's primary phone?
ja: 連絡先で連絡する際に主に使用する電話番号にしますか？

en: Is this the default petition?
ja: この請願署名はデフォルトですか？

en: Is this the default survey?
ja: この調査はデフォルトですか？

en: Is this the test mailing?
ja: メーリング配信のテストですか？

en: Is your Personal Campaign Page active? You can activate/de-activate it any time during it's lifecycle.
ja: 個人キャンペーンページが有効ではありませんか？期間中はいつでも有効 / 無効することができます。

en: Issue warning and do not save
ja: 警告を表示して保存しない

en: It appears that this transaction is a duplicate.  Have you already submitted the form once?  If so there may have been a connection problem.  Check your email for a receipt from Authorize.net.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
ja: この取引には重複があるようです。以前、フォームを提出したことがあれば、接続の問題かもしれません。メールで送られた Authorize.net からの受領書を調べてください。2 時間以内に受領書が届かなければ、もう一度、取引を行うことができます。それでも問題が発生する場合は、サイト管理者まで連絡してください。

en: It appears that this transaction is a duplicate. Have you already submitted the form once? If so there may have been a connection problem. Check your email for a receipt for this transaction.  If you do not receive a receipt within 2 hours you can try your transaction again.  If you continue to have problems please contact the site administrator.
ja: この取引には重複があるようです。以前、フォームを提出したことがあれば、接続の問題かもしれません。メールで送られる受領書を調べてください。2 時間以内に受領書が届かなければ、もう一度、取引を行うことができます。それでも問題が発生する場合は、サイト管理者まで連絡してください。

en: It appears you have no contacts with email addresses from the selected recipients.
ja: 選択された受信者にはメールアドレスのない連絡先が含まれています

en: It appears you have no contacts with emails from the selected recipients.
ja: 選択された受信者にはメールアドレスのない連絡先が含まれています

en: It looks like event has only %2 seats available and you are trying to register %1 participants, so could you please select price options accordingly.
ja: イベントの空席は %2 席ですが、 %1 人登録しようとしています。それぞれの料金オプションを選択してください。

en: It looks like there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed).
ja: 登録しようとしているグループ全員の座席 (キャンセル待ちへの登録はありません) がありません。

en: It looks like this participant is already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
ja: 既にこのイベントに参加しているようです。登録を変更したり、あるいはこのメッセージの内容は間違っていると思う場合、サイト管理者に連絡してください。

en: It looks like you are already registered for this event.  You may proceed if you want to create an additional registration.
ja: 既にこのイベントに登録されています。追加の登録をする場合は、続けてください。

en: It looks like you are already registered for this event. If you want to change your registration, or you feel that you've gotten this message in error, please contact the site administrator.
ja: 既にこのイベントに登録されています。登録を変更するか、このメッセージが間違って表示されている場合、サイト管理者に連絡してください。

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed).
ja: 参加者%1人のグループを登録しようとしているようです。このイベントは %2 人分の空席があります (キャンセル待ちに入っていません)。

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Please go back to the main registration page and reduce the number of additional people. You will also need to complete payment information.
ja: 参加者 %1 人のグループを登録しようとしているようです。このイベントは %2 人分の空席 (キャンセル待ちに入っていません) があります。登録ページに戻り、追加の人数を減らしてください。また支払い情報を入力してください。

en: It looks like you are now registering a group of %1 participants. The event has %2 available spaces (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
ja: 参加者 %1 人のグループを登録しようとしているようです。このイベントは %2 人分の空席があります (キャンセル待ちに入っていません)。このイベントの登録は承認が必要です。承認後、メールで登録確認通知が送られます。

en: It looks like you are registering more participants then there are spaces available. All participants will be added to the waiting list. You will be notified if spaces become available.
ja: 空席以上の参加者を登録しようとしています。参加者は全員キャンセル待ちに登録しました。空席ができ次第、通知をお送りします。

en: It looks like you may have posted and / or distributed the flash version of the Contribution widget. We won't be supporting the flash version in next release. You should try and get all sites using the flash widget to update to the improved HTML widget code below as soon as possible.
ja: Flash バージョンの支援ウィジェットが登録または配布されましたが、次のバージョンでは Flash バージョンはサポートしない予定です。できるだけ早いうちに、サイトで使用されているすべての Flash ウィジェットを以下の HTMLウィジェットに変更するようおすすします。

en: It looks there are enough spaces in this event for your group (you will not be wait listed). Registration for this event requires approval. You will receive an email once your registration has been reviewed.
ja: 登録しようとしているグループ全員の座席 (キャンセル待ちへの登録はありません) がありません。このイベントの登録には承認が必要です。登録内容が受け付けられ次第、通知を送信します。

en: It's a good idea to test your mailing by sending it to yourself and/or a selected group of people in your organization.
ja: 自分宛または自分の団体のグループにメーリングを送信してテストをおすすめします。

en: It's a good idea to test your mailing by sending it to yourself and/or a selected group of people in your organization. You can also view your content by clicking (+) Preview Mailing.
ja: 自分宛または自分の団体のグループにメーリングを送信してテストをおすすめします。(+) メール送信プレビューをクリックすると、内容を確認することができます。

en: It's a good idea to test your mailing by sending it to yourself and/or a selected group of people in your organization. You can also view your content in the preview panel below.
ja: 自分宛または自分の団体のグループにメーリングを送信してテストをお勧めします。以下のプレビューパネルで、内容を確認することもできます。

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italic
ja: 斜体

en: Item
ja: 項目

en: Item Count
ja: 項目数

en: JSON support
ja: JSON サポート

en: JSON support not included in PHP.
ja: PHP を含まない JSON サポート

en: January
ja: 1月

en: Japanese
ja: 日本語

en: Javanese
ja: ジャワ語

en: Javascript
ja: JavaScript

en: Javascript must be enabled in your browser in order to use the dashboard features.
ja: ダッシュボード機能を使うには、ブラウザで JavaScript を有効にしてください。

en: Job Description
ja: ジョブの説明

en: Job Domain
ja: ジョブのドメイン

en: Job Frequency
ja: ジョブの頻度

en: Job ID
ja: ジョブID

en: Job Is Active?
ja: 有効なジョブですか？

en: Job Log ID
ja: ジョブのログID

en: Job Name
ja: ジョブ名

en: Job Status
ja: ジョブのステータス

en: Job Title
ja: 職業

en: Join Date
ja: 加入の日付

en: Join Us
ja: 参加してください

en: Join a Group
ja: グループに参加

en: Join your local chapter
ja: 地方支部に加入

en: Joining these group(s) is pending confirmation by this contact.
ja: この連絡先により、これらのグループは承認待ち保留中です。

en: Joomla Access Control
ja: Joomla のアクセスコントロール

en: July
ja: 7月

en: June
ja: 6月

en: Kalaallisut, Greenlandic
ja: グリーンランド語

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Kanuri
ja: カヌリ語

en: Kashmiri
ja: カシミール語

en: Kazakh
ja: カザフ語

en: Key
ja: キー

en: Key is not set for this payment processor
ja: この支払いプロセッサにはキーが設定されていません

en: Khmer
ja: クメール語

en: Kikuyu, Gikuyu
ja: キクユ語

en: Kilometers
ja: キロ

en: Kinyarwanda
ja: キニヤルワンダ語

en: Kirghiz, Kyrgyz
ja: キルギス語

en: Kirundi
ja: キルンディ語

en: Komi
ja: コミ語

en: Kongo
ja: コンゴ語

en: Korean
ja: 朝鮮語

en: Kurdish
ja: クルド語

en: Kwanyama, Kuanyama
ja: クワニャマ語

en: LYBUNT Report
ja: LYBUNT レポート

en: LYBUNT means last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
ja: LYBUNT は "Last Year But (Unfortunately) Not This year" の略語です。 昨年、支援してくれたが、今年は支援をしていない構成員のリストを表示します。

en: Label
ja: ラベル

en: Label Created By
ja: ラベルの作成

en: Label Format
ja: ラベルのフォーマット

en: Label Format Option Group not found in database.
ja: ラベルのフォーマットにオプショングループがありません。

en: Label Format does not fit in database.
ja: ラベルのフォーマットがデータベースに適合しません。

en: Label Formats
ja: ラベルフォーマット

en: Label Height
ja: ラベルの高さ

en: Label Is Active?
ja: 有効なラベルですか？

en: Label Type
ja: ラベルタイプ

en: Label Width
ja: ラベルの幅

en: Label already exists in Database.
ja: そのラベルは、既にデータベースに存在します。

en: Label and value cannot be empty.
ja: ラベルと値を入力してください。

en: Label cannot be empty.
ja: ラベルが必要です。

en: Label for Signature
ja: 署名のラベル名

en: Label for Subject
ja: 件名のラベル名

en: Label for User Name if used
ja: 使用している場合は、ユーザ名のラベル

en: Label for password
ja: パスワードのラベル名

en: Label for the relationship from Contact A to Contact B. EXAMPLE: Contact A is 'Parent of' Contact B.
ja: 連絡先 A から連絡先 B の関係につけるラベル。例えば : 連絡先 A は連絡先 B「の親」。

en: Label for the relationship from Contact B to Contact A. EXAMPLE: Contact B is 'Child of' Contact A. You may leave this blank for relationships where the name is the same in both directions (e.g. Spouse).
ja: 連絡先 B から連絡先 A への関係につけるラベル。例えば : 連絡先 B は連絡先 A「の親」。この名前が両方向で同じ (例 : 配偶者など) 関係は空にしてもかまいません。

en: Label is Default?
ja: デフォルトのラベルですか？

en: Labels Per Column
ja: カラムのラベル

en: Labels Per Row
ja: 行のラベル

en: Landscape
ja: ランドスケープ (横位置)

en: Language
ja: 言語

en: Language Customizations
ja: 言語のカスタマイズ

en: Language and Currency
ja: 言語と通貨

en: Language and Region Settings
ja: 言語と地域の設定

en: Language of basic data:
ja: 基本データの言語 :

en: Languages
ja: 言語

en: Languages available to users of this installation.
ja: このインストールでユーザが利用できる言語。

en: Lao
ja: ラオス語

en: Last
ja: 最後

en: Last &gt;&gt;
ja: 最後 &gt;&gt;

en: Last 12 Months
ja: 過去 12ヵ月

en: Last 2 Years
ja: 過去 2年

en: Last 3 Months
ja: 過去 3ヵ月

en: Last 3 Years
ja: 過去 3年

en: Last 30 days
ja: 過去30日

en: Last 7 days
ja: 過去 7日間

en: Last Action Date
ja: 最後のアクティビティ日

en: Last Change by
ja: 最終変更者

en: Last Modified By:
ja: 最終更新 :

en: Last Name
ja: ラストネーム

en: Last Name, First Name
ja: ラストネーム、ファーストネーム

en: Last Name:
ja: ラストネーム :

en: Last Reminder
ja: 最新の事前通知

en: Last Run
ja: 最後の実行

en: Last name, First name
ja: 姓、名

en: Latest membership period expiration date. End Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
ja: 会員の満了日。日付を入力しない場合は、会員タイプのデータに基づき自動的に終了日がセットされます。

en: Latin
ja: ラテン語

en: Latitude
ja: 緯度

en: Latitude and longitude may be automatically populated by enabling a Mapping Provider.
ja: マップのプロバイダを有効にすると自動的に緯度と経度が入力されます。

en: Latitude of the Address for mapping
ja: 住所のマップ表示で使用する緯度

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Learn more about a script that can automatically update contact addressee and greeting options.
ja: 連絡先の宛先やグリーティングオプションを自動的に更新するスクリプトについて詳しい説明を参照してください。

en: Learn more.
ja: 詳しい情報

en: Learn more...
ja: 詳しい情報...

en: Leave blank for default
ja: デフォルトの場合は空白のままに

en: Leave blank for unlimited. This limit is not implemented by all browsers and rich text editors.
ja: 無制限の場合は空白のままにします。この制限は、すべてのブラウザやリッチテキストエディタによって実装されていません。

en: Leave the Membership Type blank for additional non-membership options (e.g. magazine subscription).
ja: 会員以外のオプション (例 : 雑誌購読) に利用する場合は会員のタイプは空欄のままにしておきます。

en: Ledger
ja: レジャーサイズ

en: Left
ja: 左

en: Left Column
ja: 左列

en: Left Margin
ja: 左余白

en: Left Message
ja: 残りのメール

en: Left Padding
ja: 左の余白

en: Legacy Encoding
ja: 旧式エンコード

en: Legal
ja: リーガルサイズ

en: Legal Identifier
ja: 法的名称

en: Legal Name
ja: 正式名称

en: Length
ja: 長さ

en: Letter
ja: レターサイズ

en: Letter Mail
ja: 手紙メール

en: Liability
ja: 負債

en: License
ja: ライセンス

en: Limburgish, Limburgan, Limburger
ja: リンバーガー語

en: Limit Dashboard Results
ja: ダッシュボードの結果制限

en: Limit Group
ja: グループの制限

en: Limit List to Group
ja: リストをグループに制限

en: Limit Options
ja: 制限オプション

en: Limit Rows per Page in Dashboard
ja: ダッシュボードのページあたりの行制限

en: Limit To
ja: 制限

en: Limit To Current User
ja: 現在のユーザのみ

en: Limit listings to a specific Group?
ja: 指定したグループリスト

en: Limit or Add Recipients
ja: 制限または受信者を追加

en: Limit to
ja: 制限

en: Line Item Contribution
ja: 明細支援

en: Line Item Entity
ja: 明細エンティティ

en: Line Item Entity Type
ja: 明細エンティティタイプ

en: Line Item ID
ja: 明細ID

en: Line Item Label
ja: 明細ラベル

en: Line Item Option
ja: 明細オプション

en: Line Item Participant Count
ja: 明細参加者数

en: Line Item Price Field
ja: 明細価格フィールド

en: Line Item Quantity
ja: 明細数量

en: Line Item Total
ja: 明細合計

en: Line Number
ja: 行番号

en: Line Total
ja: 総行数

en: Linear (1D)
ja: リニア (1D)

en: Lingala
ja: リンガラ語

en: Link
ja: リンク

en: Link Cases
ja: 事例リンク

en: Link Text
ja: リンクのテキスト

en: Link To Case
ja: 事例へのリンク

en: Link this field
ja: このフィールドをリンク

en: Link this field to its CiviCRM Contact
ja: このフィールドを CiviCRM 連絡先にリンク

en: Link this field to its event page
ja: このフィールドを該当イベントページにリンク

en: Link this field to its user
ja: このフィールドを当該ユーザにリンク

en: Link to Delete Activity
ja: アクティビティ削除にリンク

en: Link to Delete Contact
ja: 連絡先を削除にリンク

en: Link to Delete Contribution
ja: 支援を削除にリンク

en: Link to Delete Event
ja: イベントの削除にリンク

en: Link to Delete Participant
ja: 参加者削除へのリンク

en: Link to Delete Relationship
ja: 関係削除へのリンク

en: Link to Edit Activity
ja: アクティビティ編集にリンク

en: Link to Edit Contact
ja: 連絡先編集にリンク

en: Link to Edit Contribution
ja: 支援を編集にリンク

en: Link to Edit Event Participants
ja: イベント参加者の編集にリンク

en: Link to Edit Participant
ja: 参加者編集へのリンク

en: Link to Edit Relationship A-B
ja: 関係 A-B 編集へのリンク

en: Link to Edit Relationship B-A
ja: 関係 A-B 編集へのリンク

en: Link to Event Configuration
ja: イベント設定にリンク

en: Link to Event Page
ja: イベントのページにリンク

en: Link to Event Participants
ja: イベント参加者へのリンク

en: Link to Event Registration
ja: イベント登録へのリンク

en: Link to Participant Listing
ja: 参加者リストにリンク

en: Link to Registration Page
ja: 登録ページにリンク

en: Link to View Activity
ja: アクティビティ表示にリンク

en: Link to View Contact
ja: 連絡先表示にリンク

en: Link to View Contribution
ja: 支援表示にリンク

en: Link to View Participant
ja: 参加者表示へのリンク

en: Link to View Relationship A-B
ja: 関係 A-B 表示へのリンク

en: Link to View Relationship B-A
ja: 関係B-A表示へのリンク

en: Link to a Custom Node
ja: カスタムノードにリンク

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Activity ID will be appended to the end of the link.
ja: Drupal のノードまたはビューへのベースパスからのリンク。アクティビティIDがこのリンクの後ろに追加されます。

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contact ID will be appended to the end of the link.
ja: Drupal のノードまたはビューへのベースパスからのリンク。連絡先ID がこのリンクの後ろに追加されます。

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Contribution ID will be appended to the end of the link.
ja: Drupal のノードまたはビューへのベースパスからのリンク。支援ID がこのリンクの後ろに追加されます。

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Event ID will be appended to the end of the link.
ja: Drupal のノードまたはビューにリンク。イベントIDがリンクの末尾に追加されます。

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The Participant ID will be appended to the end of the link.
ja: Drupal のノードまたはビューへのベースパスからのリンク。参加者IDがこのリンクの後に追加されます。

en: Link to a Drupal Node or View, from the base path. The relationship ID will be appended to the end of the link.
ja: Drupal のノードまたはビューへのベースパスからのリンク。関係ID がこのリンクの後に追加されます。

en: Link together events, mailings, activities, and contributions. Create surveys and online petitions.
ja: イベント、メーリング、アクティビティ、支援をリンクします。調査やオンライン署名を作成します。

en: Linked to Contribution Page
ja: 支援ページにリンク済

en: Links
ja: リンク

en: Links Text
ja: リンクテキスト

en: List %1 participants
ja: %1 人の参加者をリスト表示

en: List Association Rule(s)
ja: 関連ルール (または複数) のリスト

en: List Custom Options
ja: カスタムオプションのリスト

en: List all contribution(s) for this date unit.
ja: この日付単位のすべての支援をリスト

en: List all direct contribution(s) from this contact.
ja: この連絡先が直接行った支援すべてをリスト

en: List all revisions
ja: すべてのバージョンリスト

en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
ja: 連絡先の寄付履歴のリストを年度ごとにグループ化して一覧表示。同時にその連絡先に関する別の連絡先の寄付も表示。

en: List counted participants
ja: 参加者カウントのリスト

en: List more Grants
ja: さらに助成をリスト表示

en: List my contribution
ja: 自分の支援をリスト表示

en: List my contribution anonymously
ja: 匿名で自分の支援をリスト表示

en: List my support anonymously
ja: 匿名で私のサポートをリスト表示

en: List of Languages
ja: 言語リスト

en: List of all dates of activities of Type
ja: このタイプのアクティビティの日付すべてをリスト表示。

en: List of log entries for:
ja: ログ項目のリスト :

en: List of names
ja: 氏名リスト

en: List participants for this event (all statuses)
ja: このイベントの参加者リスト (すべてのステータス)

en: List the signatures
ja: 署名者リスト

en: List uncounted participants
ja: 数えていない参加者のリストを表示

en: Listed contact(s) have been added to the selected group.
ja: 連絡先リストを選択したグループに追加しました。

en: Listing of current and upcoming public events.
ja: これからの公開イベントをリストする。

en: Lists Summary of Memberships for this date unit.
ja: この日付単位で会員の概要をリストします。

en: Lists detailed contribution(s) for this record.
ja: このレコードに関する支援の詳細をリスト

en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, financial type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
ja: 支援の詳細については、このレポートへの支援などの概要レポートポイント、連絡先、期間、金融タイプ、支援者のロケーションなどを基準とした特定の支援をリスト表示します。

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Live
ja: ライブ

en: Live API URL
ja: ライブAPI URL

en: Live Button URL
ja: ライブボタンURL

en: Live Page
ja: ライブページ

en: Live Recurring Payments URL
ja: ライブの定期的な支払いURL

en: Live Site URL
ja: ライブサイトURL

en: Load Mapping
ja: マッピングをロード

en: Load Saved Field Mapping
ja: 保存したフィールドマッピングを読み込む

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Loads all variables available to the current page template into a pop-up window. To trigger, add <em>&smartyDebug=1</em> to any CiviCRM URL query string. Make sure you have pop-up blocking disabled in your browser for the CiviCRM site URL.
ja: 現在のページテンプレートで利用できるすべての変数をポップアップウィンドウに表示します。CiviCRM のURL問い合わせ文字列に<em>&smartyDebug=1</em>を追加してください。ブラウザで、CiviCRM のサイト URLでのポップアップのブロックを解除してください。

en: Local path
ja: ローカルパス

en: Localization
ja: ローカライゼーション

en: Localization settings include user language, default currency and available countries for address input.
ja: ローカライゼーション設定には、ユーザの言語、デフォルトの通貨、住所の入力欄で利用できる国などが含まれます。

en: Localpart
ja: ローカル部分

en: Location
ja: ロケーション

en: Location Block Address
ja: ロケーションブロックの住所

en: Location Block Email
ja: ロケーションブロックのメール

en: Location Block ID
ja: ロケーションブロックID

en: Location Block IM
ja: ロケーションブロック IM

en: Location Block IM 2
ja: ロケーションブロック IM 2

en: Location Block Phone
ja: ロケーションブロックの電話

en: Location Type
ja: ロケーションタイプ

en: Location Type ID
ja: ロケーションタイプID

en: Location Type is Active?
ja: 有効なロケーションタイプですか？

en: Location Type is Reserved?
ja: 予約されたロケーションタイプですか？

en: Location search uses the PRIMARY location for each contact by default.
ja: ロケーションの検索では、デフォルトでそれぞれの連絡先の優先ロケーションが用いられます。

en: Location type
ja: ロケーションタイプ

en: Location types provide convenient labels to differentiate contacts' location(s). Administrators may define as many additional types as appropriate for your constituents (examples might be Main Office, School, Vacation Home...).
ja: ロケーションタイプは連絡先の場所を区別する手軽なラベルを提供します。管理者は、あなたの構成員に適した追加のタイプをいくつでも定義できます (例えば、本部、学校、帰省先...)。

en: Log Contact ID
ja: ログの連絡先ID

en: Log Host
ja: ログのホスト

en: Log Timestamp
ja: ログのタイムスタンプ

en: Log Type
ja: ログタイプ

en: Log Type Table
ja: ログタイプのテーブル

en: Log of contact and activity records created or updated in a given date range.
ja: 指定日付範囲内に作成または更新された連絡先とアクティビティレコードの記録。

en: Log out
ja: ログアウト

en: Logging
ja: ログ

en: Logging Details
ja: ログの詳細

en: Login to your account
ja: 自分のアカウントにログイン

en: Login to your account at
ja: 次からログインしてください

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logs
ja: ログ

en: Long-term housing plan
ja: 長期住宅計画

en: Longitude
ja: 経度

en: Longitude of the Address for mapping
ja: 住所のマップ表示で使用する経度

en: Lookup mapping info during import?
ja: インポート中にマッピング情報を探しますか？

en: Low
ja: 低

en: Luba-Katanga
ja: オーソリゼーション - カタンガ語

en: Luganda
ja: ルガンダ語

en: Luxembourgish, Letzeburgesch
ja: ルクセンブルグ語

en: Lybunt Report
ja: LYBUNT レポート

en: MD5 Hash
ja: MD5-Hash

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Mail Account
ja: メールアカウント

en: Mail Account Password
ja: メールアカウントのパスワード

en: Mail Account Username
ja: メールアカウントのユーザ名

en: Mail Account Uses SSL
ja: メールアカウントでSSLを使用

en: Mail Bounce Report
ja: メールバウンスのレポート

en: Mail Bounce: %1
ja: バウンスメール : %1

en: Mail Clickthrough Report
ja: メールのクリックスルーレポート

en: Mail Detail Report
ja: メール詳細レポート

en: Mail Error
ja: メールエラー

en: Mail Folder
ja: メールフォルダ

en: Mail Not Sent
ja: 送信しないメール

en: Mail Opened Report
ja: メールの開封レポート

en: Mail Opened: %1
ja: %1 : のメールが開封

en: Mail Port
ja: メールポート

en: Mail Protocol
ja: メールプロトコル

en: Mail Reports
ja: メールレポート

en: Mail Sent
ja: 送信メール

en: Mail Server
ja: メールサーバ

en: Mail Setting Deleted.
ja: メール設定を削除しました。

en: Mail Settings Domain
ja: メール設定のドメイン

en: Mail Settings ID
ja: メール設定ID

en: Mail Settings Name
ja: メール設定名

en: Mail Summary
ja: メールの概要

en: Mail Summary Report
ja: メールの概要レポート

en: Mail routing error
ja: メール転送エラー

en: Mailer Batch Limit
ja: メーラーバッチの上限

en: Mailer CRON job limit
ja: メーラの CRON ジョブ制限

en: Mailer Job Size
ja: メール配信ジョブサイズ

en: Mailer Throttle Time
ja: メーラーのスロットル時間

en: Mailing
ja: メーリング

en: Mailing A
ja: メーリング A

en: Mailing Approved Date
ja: メーリングの承認日

en: Mailing B
ja: メーリング B

en: Mailing Campaign
ja: メーリングのキャンペーン

en: Mailing Completed
ja: メーリングの送信済

en: Mailing Component Body HTML
ja: メーリングコンポーネントの本文HTML

en: Mailing Component ID
ja: メーリングコンポーネントID

en: Mailing Component Is Active?
ja: 有効ブなメーリングコンポーネントですか？

en: Mailing Component Type
ja: メーリングコンポーネントのタイプ

en: Mailing Component is Default?
ja: メーリングコンポーネントはデフォルトですか？

en: Mailing Confirmation ID
ja: メーリングの確認ID

en: Mailing Content
ja: メーリングの内容

en: Mailing Created Date
ja: メーリング作成日

en: Mailing Creator
ja: メーリングの作成者

en: Mailing Date
ja: メーリング日付

en: Mailing Delivery
ja: メーリング配信

en: Mailing Domain
ja: メーリングのドメイン

en: Mailing Error
ja: メーリングエラー

en: Mailing Event Queue
ja: メーリングのイベントキュー

en: Mailing Event Queue ID
ja: メーリングのイベントキューID

en: Mailing Footer
ja: メーリングのフッタ

en: Mailing Footer - HTML
ja: メーリングフッタ - HTML

en: Mailing Footer - Plaintext
ja: メーリングフッタ - プレーンテキスト

en: Mailing From Email
ja: メーリング差出人の行

en: Mailing From Name
ja: メーリングの差出人名

en: Mailing Group Entity
ja: メーリンググループのエンティティ

en: Mailing Group Entity Table
ja: メーリンググループのエンティティテーブル

en: Mailing Group ID
ja: メーリングのグループID

en: Mailing Group Search
ja: メーリングのグループ検索

en: Mailing Group Search Arguments
ja: メーリンググループの検索キーワード

en: Mailing Group Type
ja: メーリンググループのタイプ

en: Mailing HTML:
ja: HTMLメーリング :

en: Mailing Hash
ja: メーリングのハッシュ

en: Mailing Header
ja: メーリングのヘッダ

en: Mailing Header - HTML
ja: メーリングヘッダ - HTML

en: Mailing Header - Plaintext
ja: メーリングヘッダ - プレーンテキスト

en: Mailing ID
ja: メーリングID

en: Mailing ID (A)
ja: メーリングID (A)

en: Mailing ID (B)
ja: メーリングID (B)

en: Mailing ID (C)
ja: メーリングID (C)

en: Mailing Job
ja: メーリングジョブ

en: Mailing Job End Date
ja: メーリングのジョブ終了日

en: Mailing Job ID
ja: メーリングのジョブID

en: Mailing Job Is Test?
ja: メーリングのジョブテストですか？

en: Mailing Job Limit
ja: メーリングのジョブ制限

en: Mailing Job Offset
ja: メーリングのジョブオフセット

en: Mailing Job Parent
ja: メーリングの親ジョブ

en: Mailing Job Start Date
ja: メーリングのジョブ開始日

en: Mailing Job Status
ja: メーリングジョブのステータス

en: Mailing Job Type
ja: メーリングのジョブタイプ

en: Mailing Label
ja: メーリングのラベル

en: Mailing Label Format
ja: メーリングラベルの形式

en: Mailing Label Tokens
ja: メーリングラベルのトークン

en: Mailing Labels
ja: メーリングラベル

en: Mailing List
ja: メーリングリスト

en: Mailing List Subscription
ja: メーリングリストの購読

en: Mailing Message Template
ja: メーリングメッセージのテンプレート

en: Mailing Name
ja: メーリング名

en: Mailing Name(s)
ja: メーリング名

en: Mailing Opened ID
ja: メーリングの開封 ID

en: Mailing Opt Out
ja: メーリングの拒否

en: Mailing Recipient
ja: メーリング受信者

en: Mailing Recipients
ja: メーリング宛先

en: Mailing Recipients ID
ja: メーリングの受信者ID

en: Mailing Reply
ja: メーリングの返信

en: Mailing Report
ja: メーリングのレポート

en: Mailing Resubscribe
ja: メーリングの再加入

en: Mailing SMS Provider
ja: メーリングのSMSプロバイダ

en: Mailing Saved
ja: メーリングを保存

en: Mailing Scheduled Date
ja: メーリングの予定日

en: Mailing Sender
ja: メーリング送信者

en: Mailing Settings
ja: メーリング設定

en: Mailing Status
ja: メーリングのステータス

en: Mailing Subject
ja: メーリングの件名

en: Mailing Subscribe Contact
ja: メーリングの購読連絡先

en: Mailing Subscribe Group
ja: メーリングの購読グループ

en: Mailing Subscribe Hash
ja: メーリングの購読ハッシュ

en: Mailing Subscribe ID
ja: メーリングの購読ID

en: Mailing Subscribe Timestamp
ja: メーリングの購読タイムスタンプ

en: Mailing Text:
ja: テキストメーリング :

en: Mailing Type
ja: メーリングタイプ

en: Mailing Unsubscribe
ja: メーリングの購読解除

en: Mailing Visibility
ja: メーリングの閲覧範囲

en: Mailing bounced ID
ja: メーリングバウンスID

en: Mailing click through ID
ja: メーリングのクリックスルーID

en: Mailing content has been uploaded
ja: メーリングの内容がアップロードされました

en: Mailing content uploaded
ja: メーリングの内容をアップロードしました

en: Mailing delivered ID
ja: メーリングの配信ID

en: Mailing group
ja: メーリンググループ

en: Mailing has been approved/rejected
ja: メーリングが承認 / 却下されました

en: Mailing has been completed
ja: メーリングの完了

en: Mailing has been created
ja: メーリングを作成しました

en: Mailing has been queued
ja: メーリングの配送準備完了

en: Mailing has been scheduled
ja: 予定されているメーリング

en: Mailing has been updated
ja: メーリングを更新しました

en: Mailing is Archived
ja: アーカイブされたメーリングです

en: Mailing is forwarded successfully to %count email address. | Mailing is forwarded successfully to %count email addresses.
ja[0]: %count 件のアドレスにメールを転送しました。

en: Mailing is not forwarded to the given email address. | Mailing is not forwarded to the given email addresses.
ja[0]: 指定したメールアドレスにメーリングは転送されません。

en: Mailing name
ja: メーリング名

en: Mailing opened ID
ja: メーリングの開封ID

en: Mailing permalink
ja: メーリングのパーマリンク

en: Mailing reply ID
ja: メーリングの返信ID

en: Mailing unsubscribeded ID
ja: メーリングの購読解除ID

en: Mailing:
ja: メーリング :

en: Mailing: Trackable Opens
ja: メーリング : 追跡可能な開封

en: Mailing: Trackable Replies
ja: メーリング : 追跡可能返信

en: Mailing: Trackable URL Clicks
ja: メーリング : 追跡可能なURL

en: MailingAB ID
ja: メーリングAB ID

en: Mailings
ja: メーリング

en: Mailings %%StatusMessage%%
ja: メーリング %%StatusMessage%%

en: Mailings sent to %1
ja: メーリングを %1 に送信しました

en: Main
ja: メイン

en: Main Information
ja: 主な情報

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Main office location
ja: 主事務所のロケーション

en: Major Donor
ja: 主要援助

en: Make CiviCRM aware of multiple domains. You should configure a domain group if enabled
ja: 複数のドメインを CiviCRM に認識させます。有効になっている場合は、ドメイングループを設定する必要があります

en: Make Contribution
ja: 支援する

en: Make Mailing Labels
ja: メーリングラベルを作成

en: Make Name Badges
ja: 名札を作成

en: Make PDF
ja: PDFを作成

en: Make PDFs
ja: PDFを作成

en: Make Pledge Payment(s):
ja: プレッジの支払いをする :

en: Make Thank-you Letters
ja: 感謝状の作成

en: Make a Copy
ja: コピーを作成

en: Make a Copy of CiviCRM Contribution Page
ja: CiviCRM 支援ページのコピーを作成

en: Make a Copy of CiviCRM Profile Group
ja: CiviCRM プロファイルグループのコピーを作成

en: Make a Copy of Price Set
ja: 価格セットのコピーを作成

en: Make a contribution
ja: 支援する

en: Make it easy for participants to spread the word about this event to friends and colleagues.
ja: このイベントについて、参加者が手軽に友人や同僚に伝えてもらえるようにします。

en: Make sure at least one parent group is set.
ja: 最低でも 1 つの親グループが設定されていることを確認してください。

en: Make sure the CAPTCHA feature is NOT enabled for this profile when you are grabbing the HTML code. CAPTCHA requires dynamic page generation. Submitting an HTML Snippet profile form with CAPTCHA included will ALWAYS result in a CAPTCHA validation error - which means that the information entered by the user can not be saved.
ja: CAPTCHA 機能は HTMLコードを入れてもこのプロファイルで有効にはなりません。CAPTCHA は動的なページ生成が必要です。CAPTCHA 付き HTMLスニペットのプロファイルフォームは、常に CAPTCHA 照合エラーになります。つまり、ユーザが入力した情報は保存できません。

en: Make sure you have enough privileges in the access control system.
ja: アクセスコントロールで十分な権限があることを確認してください

en: Make this option value 'selected' by default?
ja: このオプションの値をデフォルトで「選択」にしてもよろしいですか？

en: Malagasy
ja: マラガシ語

en: Malay
ja: マレー語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Male
ja: 男性

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Manage
ja: 管理

en: Manage - Scheduled Jobs
ja: 管理 - ジョブのスケジュール

en: Manage ACL Roles
ja: ACL役割の管理

en: Manage Case
ja: 事例の管理

en: Manage Case #%1
ja: 事例 #%1 の管理

en: Manage Contribution Page
ja: 支援ページの管理

en: Manage Contribution Pages
ja: 支援ページの管理

en: Manage Event Templates
ja: イベントテンプレートを管理

en: Manage Events
ja: イベントの管理

en: Manage Groups
ja: グループ管理

en: Manage Personal Campaign Pages
ja: 個人キャンペーンページの管理

en: Manage event participant statuses below. Enable selected statuses to allow event waitlisting and/or participant approval.
ja: イベント参加者のステータスを以下で管理します。キャンセル待ちや参加承認をするには選択したステータスを有効にします。

en: Manage report templates
ja: レポートのテンプレートを管理

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed.
ja: 重複の可能性がある連絡先レコードを見つけるためのルールを管理します。選択したルールで重複を走査し、必要であれば重複連絡先データをマージします。

en: Manage the rules used to identify potentially duplicate contact records. Scan for duplicates using a selected rule and merge duplicate contact data as needed. Click <strong>Edit Rule</strong> to review or modify the rules for each type of contact. You will generally want to maintain both 'Supervised' and 'Unsupervised' rules for each contact type.
ja: 重複の可能性がある連絡先レコードを見つけるためのルールを管理します。選択したルールで重複を走査し、必要であれば重複連絡先データをマージします。<strong>ルールの編集</strong>で連絡先の各タイプのルールを閲覧 / 編集することができます。一般には、各連絡先タイプで「監修」と「未監修」の両方のルールを維持させます。

en: Manager
ja: 管理

en: Managing Your Page
ja: 自分のページの管理

en: Mandatory Group
ja: 強制グループ

en: Mandatory fields (first name and last name, OR email address) are missing from this form.
ja: このフォームには必須入力フィールド (姓名やメールアドレスなど) がありません。

en: Manual Assignment of Related Membership
ja: 会員の関連を手動割り当て

en: Manual Batch
ja: 手動バッチ

en: Manual Recipients
ja: 手動の宛先

en: Manual Synchronization:
ja: 手動で同期 :

en: Manual contribution amount
ja: 手動の支援額

en: Manual membership and price
ja: 手動の会員と価格

en: Manually Synchronize
ja: 手動で同期

en: Manx
ja: マン語

en: Map
ja: マップ

en: Map %1 Address
ja: %1 の住所をマップ表示

en: Map Contact
ja: 連絡先のマップ

en: Map Contacts
ja: 連絡先のマップ

en: Map Enabled
ja: マップを有効

en: Map Link
ja: マップリンク

en: Map Location(s)
ja: ロケーションマップ

en: Map Primary Address
ja: 主な住所のマップ

en: Map Profile
ja: プロファイルマップ

en: Map Provider Key
ja: マップのプロバイダキー

en: Map event location
ja: イベント会場のマップ

en: Map these contacts
ja: 次の連絡先をマップ

en: Map this Address
ja: この住所をマップ表示

en: Map this Location
ja: このロケーションマップを表示

en: Mapper for Field %1
ja: フィールド %1 のマップ

en: Mapping Option
ja: マッピングオプション

en: Mapping Provider
ja: マップのプロバイダ

en: Mapping Type
ja: マッピングタイプ

en: Mapping and Geocoding
ja: マッピングとジオコード

en: Mapping features require PHP version 5 or greater
ja: マップ機能を使う場合は PHP 5 以上が必要です

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: March
ja: 3月

en: Margin must be numeric
ja: マージンは数値で指定してください。

en: Mark All
ja: すべてをマーク

en: Mark Target Contact(s) for this Relationship
ja: この関係のために対象連絡先をマーク

en: Mark as Dedupe Exception
ja: 重複排除の例外としてマーク

en: Mark the target contact(s) for this relationship if it appears below. Otherwise you may modify the search name above and click Search again.
ja: 下に表示されていれば、この関係の対象連絡先をマークしてください。表示されていない場合は、上の検索名を修正して、再度検索をクリックしてください。

en: Mark this pair as not a duplicate.
ja: このペアを非重複としてマークします。

en: Marked as duplicates.
ja: 重複としてマーク

en: Marked as non duplicates.
ja: 非重複としてマーク

en: Market Value
ja: 市場価格

en: Markup
ja: マークアップ

en: Marshallese
ja: マーシャル語

en: Mask
ja: マスク

en: Masked Account Number
ja: マスクされた口座番号

en: Mass SMS
ja: 一斉SMS

en: Master Address Belongs To
ja: 主住所の所属

en: Master control for access to the main CiviCRM backend and API
ja: メインの CiviCRM バックエンドとAPI にアクセスするためのマスターコントロール

en: Match Fields
ja: フィールドの一致

en: Match Value or Expression
ja: 照合する値または式

en: Matched Gift
ja: 一致したギフト

en: Matched values are replaced with this prefix plus a unique code. EX: If replacement prefix for &quot;Vancouver&quot; is <em>city_</em>, occurrences will be replaced with <em>city_39121</em>.
ja: マッチした値はこのプレフィックスと固有のコードに置き換えられます。例 : &quot;Vancouver&quot;の置換プレフィックスが<em>city_</em>であれば、<em>city_39121</em> に置換されます。

en: Matching CiviCRM Field
ja: CiviCRM フィールドの照合

en: Matching Contributions to Contributors
ja: 支援を支援者と照合

en: Matching Memberships to Contacts
ja: 会員と連絡先の照合

en: Matching Participant Data to Contacts
ja: 参加者データと連絡先の照合

en: Matching Rule for %1 Contacts
ja: %1 連絡先との照合ルール

en: Matching to Contacts for Inserts and Updates
ja: 挿入および更新のため連絡先に照合

en: Max
ja: 最大

en: Max Amount One
ja: 最高金額 1

en: Max Amount Two
ja: 最高金額 2

en: Max Instances
ja: 最大インスタンス

en: Max Number Of Contacts
ja: 連絡先の上限数

en: Max Number of Participants
ja: 参加者数の上限

en: Max Participant
ja: 定員

en: Max Participants
ja: 参加者の上限

en: Max Related
ja: 関連の最大

en: Max Related Members for Type
ja: タイプの最大関連メンバー

en: Max Value
ja: 最大値

en: Max participants should be a positive number
ja: 定員は正数である必要があります

en: Max related
ja: 関連の最大

en: Maximum Amount
ja: 最高額

en: Maximum Exceeded
ja: 超過の上限

en: Maximum Multiple Records
ja: 重複レコードの最大数

en: Maximum Number of Reminders
ja: 事前通知の上限

en: Maximum Participants
ja: 定員

en: Maximum Records
ja: 最大レコード

en: Maximum Reminders Send
ja: 送信する事前通知の上限

en: Maximum Upload File Size: %1 MB
ja: アップロードできるファイルの上限サイズ : %1 MB

en: Maximum file size cannot exceed Upload max size ('upload_max_filesize') as defined in PHP.ini.
ja: 最大ファイルサイズは、php.ini で定義されているアップロードの最大サイズ (upload_max_filesize) を超えることはできません。

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Maximum number of contacts
ja: 連絡先の最大数

en: Maximum number of contacts that can be reserved for an interviewer at one time.
ja: 一度の面接に予約できる連絡先の最大数。

en: Maximum number of files (documents, images, etc.) which can attached to emails or activities.
ja: メールやアクティビティに添付するファイル (ドキュメント、画像など) 数の上限。

en: Maximum number of multiple records
ja: 複数レコードの上限

en: Maximum number of related memberships (leave blank for unlimited).
ja: 関連する会員の最大数 (無制限の場合は空白のまま)

en: Maximum reserved at one time
ja: 一度に予約できる上限

en: Maximum reserved at one time should be a positive number
ja: 一度に予約できる上限には正数を入力してください

en: Maximum total number of contacts that can be in a reserved state for an interviewer.
ja: 1 人の面接担当者に対し、予約状態にできる連絡先の最大合計数になります。

en: May
ja: 5月

en: Medical evaluation
ja: 医学的評価

en: Medium
ja: 連絡方法

en: Meeting
ja: 会議

en: Member
ja: メンバー

en: Member Count
ja: メンバー数

en: Member Dashboard
ja: メンバー ダッシュボード

en: Member Dues
ja: 会費

en: Member Name
ja: メンバー名

en: Member Name or Email
ja: メンバー名またはメール

en: Member Since
ja: 入会

en: Member Since %2 %1
ja: %2 %1 以来のメンバー

en: Member's Name
ja: メンバーの名前

en: Memberhip Recurring Contribution
ja: 定期的な支援の会員

en: Members
ja: メンバー

en: Members as of %1 %2
ja: %1 %2 のメンバー

en: Members assigned this membership type belong to which organization (e.g. this is for membership in 'Save the Whales - Northwest Chapter'). NOTE: This organization/group/chapter must exist as a CiviCRM Organization type contact.
ja: この会員タイプを割り当てられたメンバーが、どの団体に所属するか (例 : 「MediR」の会員になる、など)。注意 : すでに CiviCRM 団体タイプの連絡先が存在する団体 / グループ / 支部でなければなりません。

en: Members by Type
ja: タイプ別メンバーリスト

en: Members of <a href="%1">%2</a>
ja: <a href="%1">%2</a>のメンバー

en: Membership
ja: 会員

en: Membership #
ja: 会員 #

en: Membership Added
ja: 会員の追加

en: Membership Autorenewal Billing Updates
ja: 会員の自動更新の課金更新

en: Membership Block Default Type
ja: 会員ブロックのデフォルトタイプ

en: Membership Block Display Minimum Fee
ja: 会員ブロックの最低料金を表示

en: Membership Block Entity ID
ja: 会員ブロックのエンティティID

en: Membership Block Entity Table
ja: 会員ブロックのエンティティテーブル

en: Membership Block ID
ja: 会員ブロックID

en: Membership Block Is Separate Payment
ja: 個別の支払いの会員ブロック

en: Membership Block Membership Types
ja: 会員ブロックの会員タイプ

en: Membership Block New Text
ja: 会員ブロックの新しいテキスト

en: Membership Block New Title
ja: 会員ブロックの新しいタイトル

en: Membership Block Renewal Text
ja: 会員ブロックのリニューアルテキスト

en: Membership Block Renewal Title
ja: 会員ブロックのリニューアルタイトル

en: Membership Bulk Entry
ja: 会員のバルクエントリ

en: Membership Change Date
ja: 会員の変更日

en: Membership Confirmation and Receipt
ja: 会員の確認と受領書

en: Membership Deleted
ja: 会員の削除

en: Membership Detail Report
ja: 会員の詳細レポート

en: Membership End Date
ja: 会員の終了日

en: Membership Expiration Date
ja: 会員の有効期限

en: Membership Fee
ja: 会費

en: Membership Fee Total
ja: 会員の料金合計

en: Membership Fields
ja: 会員フィールド

en: Membership Financial Type
ja: 会員の金融タイプ

en: Membership ID
ja: 会員ID

en: Membership Information
ja: 会員情報

en: Membership Invalid
ja: 会員の無効

en: Membership Join Date
ja: 会員の加入日

en: Membership Lapse Date
ja: 会員の失効日

en: Membership Letter (PDF)
ja: 会員レター (PDF)

en: Membership Num Terms
ja: 会員の利用規約

en: Membership Options
ja: 会員オプション

en: Membership Organization
ja: 会員の団体

en: Membership Organization and Type
ja: 会員の団体とタイプ

en: Membership Owner ID
ja: 会員の所有者ID

en: Membership Payment ID
ja: 会員の支払いID

en: Membership Payment and Receipt
ja: 会員の支払いと受領書

en: Membership Period
ja: 会員の有効期間

en: Membership Price Set
ja: 会員の価格セット

en: Membership Renewal
ja: 会員の更新

en: Membership Renewal Confirmation and Receipt
ja: 会員更新の確認と受領書

en: Membership Renewal Reminder
ja: 会員更新の事前通知

en: Membership Renewal using a credit card requires a Membership fee. Since there is no fee associated with the selected membership type, you can use the normal renewal mode.
ja: クレジットカードによる会員の更新には会費が必要です。選択された会員タイプには料金が設定されていないため、通常の更新方法を使用してください。

en: Membership Report (Detail)
ja: 会員レポート (詳細)

en: Membership Report (Lapsed)
ja: 会員レポート (失効)

en: Membership Report (Summary)
ja: 会員レポート (概要)

en: Membership Section Enabled?
ja: 会員セクションを有効

en: Membership Settings
ja: 会員の設定

en: Membership Signup
ja: 会員の加入

en: Membership Source
ja: 会員のソース

en: Membership Start Date
ja: 会員の開始日

en: Membership Status
ja: 会員のステータス

en: Membership Status Error
ja: 会員のステータスエラー

en: Membership Status ID
ja: 会員のステータスID

en: Membership Status Id
ja: 会員のステータスID

en: Membership Summary
ja: 会員の概要

en: Membership Summary Report
ja: 会員の概要レポート

en: Membership Transaction #
ja: 会員取引 #

en: Membership Type
ja: 会員タイプ

en: Membership Type Description
ja: 会員タイプの説明

en: Membership Type Domain
ja: 会員タイプのドメイン

en: Membership Type Duration Interval
ja: 会員タイプの期間間隔

en: Membership Type Duration Unit
ja: 会員タイプの期間単位

en: Membership Type ID
ja: 会員タイプID

en: Membership Type Id
ja: 会員タイプID

en: Membership Type Not Deleted
ja: 削除されていない会員タイプ

en: Membership Type Organization
ja: 会員タイプの団体

en: Membership Type Plan
ja: 会員タイプのプラン

en: Membership Type Receipt Text
ja: 会員タイプの受領書テキスト

en: Membership Type Relationship
ja: 会員タイプの関係

en: Membership Type Renewal Text
ja: 会員タイプのリニューアルテキスト

en: Membership Type(s)
ja: 会員タイプ

en: Membership Type:
ja: 会員タイプ :

en: Membership Types
ja: 会員タイプ

en: Membership Types Default
ja: デフォルトの会員タイプ

en: Membership Types Label
ja: 会員タイプのラベル

en: Membership for %1 has been Cancelled.
ja: %1 の会員をキャンセルしました。

en: Membership for %1 has been Expired.
ja: %1 の会員は期限切れで失効しました。

en: Membership for %1 has been updated.
ja: %1 の会員を更新しました。

en: Membership for %1 has been updated. The membership End Date is %2.
ja: %1 の会員を更新しました。新しい会員の終了日は %2 です。

en: Membership import files must contain data needed to <strong>match the membership to the contact record</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
ja: 会員のインポートファイルは<strong>会員と連絡先レコードの一致</strong>が必要になります。この「照合」は次のいくつかの方法で行われます :

en: Membership import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import memberships for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match memberships to contacts. Then return to this screen and import the membership records.
ja: 会員のインポートは各個人、世帯、団体が、既に CiviCRM データベースに連絡先レコードとして存在している必要があります。まだ CiviCRM に追加されていない連絡先レコードを会員にインポートする場合は、次の 2ステップが必要になります。まず<strong>連絡先のインポート</strong>を行って連絡先レコードを追加してください。可能なら、会員と連絡先を一致させるためにそれぞれの新しい連絡先に固有の外部IDを含めてください。続いてこの画面で会員レコードをインポートします。

en: Membership is Auto-Renew
ja: 自動更新の会員

en: Membership is NOT Auto-Renew
ja: 自動更新なしの会員

en: Membership is NOT Pay Later
ja: 支払い後なしの会員

en: Membership is Pay Later
ja: 支払い後の会員

en: Membership is a Test
ja: テスト会員

en: Membership is a Test?
ja: テスト会員ですか？

en: Membership is automatically granted to:
ja: 自動的に助成される会員 :

en: Membership listings.
ja: 会員リスト

en: Membership payment amount.
ja: 会員の支払い総額です。

en: Membership payment amount. A contribution record will be created for this amount.
ja: 会員の支払い金額になります。この金額の支援レコードが作成されます。

en: Membership renewal reminders must now be configured using the Schedule Reminders feature, which supports multiple renewal reminders  (Administer > Communications > Schedule Reminders). The Update Membership Statuses scheduled job will no longer send membershp renewal reminders. You can use your existing renewal reminder message template(s) with the Schedule Reminders feature.
ja: 会員の更新通知は、現在、複数の更新通知をサポートしてスケジュール事前通知機能を使用して設定 (管理 > 通信 > 予定された事前通知) する必要があります。会員ステータスの更新、予定されたジョブは、今後会員の更新通知を送信しません。あなたは、予定された事前通知機能で既存の更新の事前通知でメッセージテンプレートを使用することができます。

en: Membership renewed automatically
ja: 自動更新された会員

en: Membership section introductory text - displayed to renewing members.
ja: 会員セクションの紹介文 - 会員の更新メンバーに表示

en: Membership section introductory text - for new member signups.
ja: 会員セクションの紹介文 - 新しい会員

en: Membership section title - displayed to renewing members.
ja: 会員セクションのタイトル - 会員の更新メンバーに表示

en: Membership section title - for new member signups.
ja: 会員セクションのタイトル - 新しい会員

en: Membership signups on or after this date cover the following calendar year as well. Example: If the rollover day is November 30, membership period for signups during December will cover the following year.
ja: このオープン日以降の会員申し込みは、同様に次の暦年カバーしています。例えば : 上書き日が 11月30日である場合は、12月中のサインアップのために会員期間が翌年をカバーします。

en: Membership signups on or after this day of the month cover the rest of the month plus the specified number of months.
ja: 会員のサインアップに対する、または月のこの日の後に、月の残りの部分を加えた月で指定された数をカバーします。

en: Membership status is normally assigned and updated automatically based on your configured membership status rules. However, if you want to assign a status manually and bypass automated status setting, check this box. Then you can select from the available status options.
ja: 通常、会員のステータスは、設定した会員のステータスルールによって自動的に割り当てられ、更新されます。しかし、ステータスを強制的に割り当てたり、自動で設定されないようにしたい場合には、このボックスをチェックします。ここをチェックすると、割り当てられるステータスのオプションが選択可能になります。

en: Membership type is a required field.
ja: 会員タイプは必須です。

en: Membership types are used to categorize memberships. You can define an unlimited number of types. Each type incorporates a 'name' (Gold Member, Honor Society Member...), a description, a minimum fee (can be $0), and a duration (can be 'lifetime'). Each member type is specifically linked to the membership entity (organization) - e.g. Bay Area Chapter.
ja: 会員を分類するために会員タイプを使います。いくつでもタイプを定義できます。それぞれのタイプは「名前」 (ゴールド会員, 受賞協会会員...)、説明、最低料金 (0円でも可)、継続期間 (「生涯」も可) などを含みます。それぞれのメンバータイプは会員のエンティティ (団体) - 例 : Bay Area Chapter - に具体的にリンクされます。

en: Memberships
ja: 会員

en: Memberships - Auto-renew Billing Updates
ja: 会員 - 自動更新課金更新

en: Memberships - Auto-renew Cancellation Notification
ja: 会員 - 自動更新のキャンセル通知

en: Memberships - Receipt (on-line)
ja: 会員 - 受領書 (オンライン)

en: Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)
ja: 会員 - 加入と更新の受領書 (オフライン )

en: Memberships can be automatically granted to related contacts by selecting a Relationship Type.
ja: 関係タイプを選択することで、会員は関連する連絡先へ自動的に助成することができます。

en: Memory allocated (PHP config option 'memory_limit')
ja: メモリ割り当て (PHPのオプション設定 'memory_limit')

en: Mental health evaluation
ja: メンタルヘルス評価

en: Menu '%1' has been saved.
ja: メニュー「%1」を保存しました。

en: Menu Item
ja: メニュー項目

en: Menu has been rebuilt
ja: メニューを再構築しました

en: Merchant Account Email
ja: Merchant アカウントのメールアドレス

en: Merchant ID
ja: マーチャントID

en: Merchant ID is not set for this payment processor
ja: 支払いプロセッサの Merchant ID が設定されていません

en: Merge
ja: マージ

en: Merge %1 contacts
ja: %1 の連絡先をマージ

en: Merge %1 with
ja: マージ : %1 と

en: Merge All Contacts with the Same Address
ja: 同じ住所を持つすべての連絡先をマージ

en: Merge Case
ja: 事例のマージ

en: Merge Complete
ja: マージの完了

en: Merge Contacts
ja: 連絡先のマージ

en: Merge Contacts with the Same Address will combine any records having the same address (street address, city, postal code, country) into a single record. If a household record already exists in which multiple individuals share an address, the household will be exported as the combined record. If no household record exists, the records will be combined and the Addressee field will list the contact names, comma-separated.
ja: 「同じ住所で連絡先をマージ」は、同じ住所 (市、町名、郵便番号、国) を 1 つのレコードに結合します。複数の個人が住所を共有する世帯レコードがある場合、その世帯は結合されたレコードにエクスポートされます。世帯レコードがなければ、レコードが結合され、受取人フィールドはカンマ区切りの連絡先名のリストになります。

en: Merge Household Members into their Households
ja: 世帯のメンバーを世帯にマージ

en: Merge Household Members into their Households will export the household record for any contacts sharing a household address.
ja: 「世帯メンバーを世帯にマージ」は、世帯住所を共有する連絡先の世帯レコードをエクスポートします。

en: Merge Options
ja: マージオプション

en: Merge Tag
ja: タグのマージ

en: Merge and Goto Listing
ja: マージしてリスト表示

en: Merge and Goto Next Pair
ja: マージして次の組み合わせに

en: Merge and View Result
ja: マージと結果を表示

en: Merge labels for contacts belonging to the same household
ja: 同じ世帯に所属する連絡先のラベルをマージする

en: Merge labels for contacts with the same address
ja: 同じ住所を持つ連絡先のラベルをまとめる

en: Merge operation requires selecting two contacts.
ja: マージするには、あらかじめマージする２つの連絡先を選んでください。

en: Merge tag %1 into:
ja: タグ %1 にマージ :

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Formats
ja: メッセージのフォーマット

en: Message Mode
ja: メッセージモード

en: Message Name
ja: メッセージ名

en: Message Sent | Messages Sent
ja[0]: メッセージを送信

en: Message Subject
ja: メッセージの件名

en: Message Template
ja: メッセージテンプレート

en: Message Template Format
ja: メッセージテンプレートのフォーマット

en: Message Template HTML
ja: HTMLのメッセージテンプレート

en: Message Template ID
ja: メッセージテンプレートID

en: Message Template Is Default?
ja: デフォルトのメッセージテンプレートですか？

en: Message Template Is Reserved?
ja: 予約されたメッセージテンプレートですか？

en: Message Template Subject
ja: メッセージテンプレートの件名

en: Message Template Text
ja: テキストのメッセージテンプレート

en: Message Template Title
ja: メッセージテンプレートのタイトル

en: Message Template Workflow
ja: メッセージテンプレートのワークフロー

en: Message Template Workflow for Cases
ja: 事例用のメッセージテンプレートのワークフロー

en: Message Template Workflow for Contributions
ja: 寄付用のメッセージテンプレートのワークフロー

en: Message Template Workflow for Events
ja: イベント用のメッセージテンプレートのワークフロー

en: Message Template Workflow for Memberships
ja: 会員のメッセージテンプレートのワークフロー

en: Message Template Workflow for Meta Templates
ja: メタテンプレート用のメッセージテンプレートのワークフロー

en: Message Template Workflow for Petition
ja: 署名用のメッセージテンプレートのワークフロー

en: Message Template Workflow for Pledges
ja: プレッジ用のメッセージテンプレートのワークフロー

en: Message Template Workflow for Profiles
ja: プロファイル用のメッセージテンプレートのワークフロー

en: Message Template Workflow for Tell-a-Friend
ja: 友人に紹介用のメッセージテンプレートのワークフロー

en: Message Template is used for SMS?
ja: メッセージテンプレートをSMSで使用しますか？

en: Message Templates
ja: メッセージのテンプレート

en: Message Text
ja: メッセージテキスト

en: Message Title
ja: メッセージのタイトル

en: Message Tokens
ja: メッセージのトークン

en: Message caught by a content filter
ja: 内容フィルタで検出されたメッセージ

en: Message if Event Is Full
ja: 満員の時のメッセージ

en: Message template with id of %1 does not have a default to revert to.
ja: ID %1 のメッセージテンプレートは、元に戻すデフォルトがありません。

en: Message template's option group and/or option value or ID missing.
ja: メッセージテンプレートのオプショングループ、オプションの値、またはID がありません。

en: Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders generally use tokens specific to membership, participant or activity records. For example, a membership renewal reminder may include the membership type and end date tokens. The <a href="%1">Scheduled Reminders</a> screen includes these tokens in the "Insert Tokens" tool, so it is best to create reminder templates there.
ja: 会員更新の通知に使用されるメッセージのほか、イベントやアクティビティに関連する事前通知は、一般会員、参加者やアクティビティレコードへ特定のトークンを使用しています。例えば、会員更新の事前通知は、会員タイプと終了日トークンを含むことができます。<a href="%1">予定された事前通知</a>の画面には、「トークンの挿入」ツールに、これらトークンが含まれているので、そこに事前通知のテンプレートを作成することをおすすめします。

en: Method
ja: 方法

en: Middle Name
ja: ミドルネーム

en: Middle Name (if present)
ja: ミドルネーム (存在する場合)

en: Migrate honoree information to module_data
ja: module_data に受賞者の情報を移行

en: Miles
ja: マイル

en: Millimeters
ja: ミリ

en: Mime Type
ja: MIMEタイプ

en: Mime Type is now a required parameter
ja: MIMEタイプは現在、必須なパラメータです

en: Min
ja: 分

en: Min Amount One
ja: 最低金額 1

en: Min Amount Two
ja: 最低金額 2

en: Min Contribution
ja: 最低支援

en: Min Initial Amount
ja: 初期の最低金額

en: Minimize Dashlet?
ja: 最小ダッシュレット

en: Minimum Amount
ja: 最低額

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
ja: 最低金額は最高金額より小さくしてください

en: Minimum Contribution
ja: 最小支援

en: Minimum Contribution Amount
ja: 最低支援金額

en: Minimum Fee
ja: 最低料金

en: Minimum Initial Amount
ja: 初期の最小額

en: Minimum Multiple Records
ja: 重複レコードの最小数

en: Minimum fee required for this membership type. For free/complimentary memberships - set minimum fee to zero (0). NOTE: When using CiviCRM to process sales taxes this should be the tax exclusive amount.
ja: この会員タイプで求められる最低の料金。無料 / 有料会員 - 最低料金欄にゼロ (0) を指定してください。注意 : 消費税を処理するために CiviCRM を使用する場合は、これは税の排他的な金額である必要があります。

en: Minimum: %1
ja: 最低 : %1

en: Misc (Undelete, PDFs, Limits, Logging, Captcha, etc.)
ja: その他 (元に戻す、PDFファイル、制限、ロギング、キャプチャなど)

en: Miscellaneous Settings
ja: その他の設定

en: Mismatched Rows (skipped)
ja: 一致しなかった行 (スキップ)

en: Mismatched or Invalid contact subtype found for this related contact.
ja: この関連連絡先ID の不一致または不正な連絡先サブタイプがあります。

en: Missing Group/Tag
ja: 不足しているグループ / タグ

en: Missing Interviewer contact.
ja: 面接調査担当者の連絡先がありません。

en: Missing Parameters
ja: パラメータがありません

en: Missing input parameters
ja: 入力項目不足

en: Missing required contact matching fields.
ja: 必要な連絡先に一致するフィールドがありません。

en: Missing required field(s) :
ja: 必須フィールドがありません :

en: Missing required field:
ja: 必要項目が記入されていません :

en: Missing required field: %1
ja: 必須フィールドが未記入です : %1

en: Missing required field: Provide %1 or %2
ja: 必須フィールドが未入力です : %1 か %2 を入力してください

en: Missing required field: Provide Participant ID
ja: 必須フィールドがありません : 参加者ID　を提供

en: Missing required fields
ja: 必要項目が記入されていません

en: Missing required fields:
ja: 必要項目が記入されていません :

en: Missing required fields: Soft Credit
ja: 必須フィールドがありません : ソフトクレジット

en: Mixed profile not allowed for on behalf of registration/sign up.
ja: 混成プロファイルは代理での登録 / 加入には使えません。

en: Mobile
ja: 携帯電話

en: Mobile Phone Providers
ja: 携帯電話会社

en: Mobile Provider
ja: 携帯電話会社

en: Mode
ja: モード

en: Mode could not be updated, save only this %1?
ja: モードは、この %1 保存のみ更新することができませんでしたか？

en: Modified
ja: 変更済

en: Modified Between
ja: 修正期間

en: Modified By
ja: 変更

en: Modified Date
ja: 更新日

en: Module
ja: モジュール

en: Moneris doesn't currently use the Username field. Enter 'ignoreme' as a placeholder since the field can't be left blank.
ja: Moneris は現在のところユーザ名フィールドを使いません。フィールドが空欄にならないように「ignoreme」などを入力してください。

en: Monetary Amount Display
ja: 合計金額を表示

en: Monetary Value Display
ja: 金額表示

en: Money
ja: 金額

en: Money Sent Date - From
ja: 送金日 - 差出人

en: Money Transfer Date
ja: 送金日

en: Money Transferred
ja: 送金済み

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Month
ja: 月

en: Month and Year
ja: 月と年

en: Month and day (MMDD) on which a fixed period subscription or service will start. EXAMPLE: A fixed period subscription with Start Day set to 0101 means that the subscription period would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
ja: 加入やサービスの固定期間の月日 (MMDD)。例えば : 固定期間の加入に 0101 をセットすると、2015年に加入した人の加入期間は 1/1/2015 - 12/31/2015 になります。

en: Month and day on which a <strong>fixed</strong> period membership or subscription begins. Example: A fixed period membership with Start Day set to Jan 01 means that membership periods would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
ja: 会員や加入が開始する<strong>固定</strong>期間の月と日。例えば : 固定期間の会員に Jan 01 を指定すると、2015年に加入した人の会員の期間は 1/1/10 - 12/31/11 になります。

en: Month/Year
ja: 月 / 年

en: Monthly
ja: 毎月

en: More information
ja: 詳細情報

en: More information and sample messages...
ja: さらに詳しい情報とサンプルのメッセージ...

en: More information on required tokens...
ja: 必須トークンについて...

en: More information on tokens...
ja: トークンに関する詳しい情報...

en: Morning Sessions
ja: 午前セッション

en: Most Recent
ja: 最新

en: Most Recent Activity
ja: 最近のアクティビティ

en: Most Recent Contribution
ja: 最新の支援

en: Move
ja: 移動

en: Move Custom Field
ja: カスタムフィールド移動

en: Move To Case
ja: 事例に移動

en: Move down one row
ja: 1 行下に移動

en: Move related...
ja: 関連を移動...

en: Move to Case
ja: 事例に移動

en: Move to bottom
ja: 最後に移動

en: Move to top
ja: 先頭に移動

en: Move up one row
ja: 1 行上に移動

en: Multi Site Settings
ja: マルチサイトの設定

en: Multi-Select
ja: 複数選択

en: Multi-Select Country
ja: 国の複数選択

en: Multi-Select State/Province
ja: 都道府県の複数選択

en: Multi-line text box (textarea)
ja: 複数行のテキストボックス (テキストエリア)

en: Multi-record listing
ja: 複数レコードのリスト

en: Multi-value Custom Data
ja: 複数値のカスタムデータ

en: Multiple Choice Option Sets
ja: 複数選択のオプションセット

en: Multiple Choice Options
ja: 複数選択オプション

en: Multiple Contact Merge
ja: 複数の連絡先マージ

en: Multiple Languages Support
ja: 複数言語サポート

en: Multiple Participants
ja: 複数参加

en: Multiple Privacy Options
ja: 複数のプライバシーオプション

en: Multiple people -- such as spouses, parents, or children -- may sometimes share the same email address.
ja: 複数の人 -- このような配偶者、両親、または子として -- 時々同じメールアドレスを共有することがあります。

en: Must Wait on List
ja: リストで待機が必要

en: My Cases
ja: 自分の事例

en: My Cases With Recently Performed Activities
ja: 自分の事例を最近実行されたアクティビティとともに表示

en: My Cases With Upcoming Activities
ja: 自分の事例を今後のアクティビティとともに表示

en: My Cases with Upcoming Activities
ja: 自分の事例を今後のアクティビティとともに表示

en: My Contact Dashboard
ja: 私の連絡先ダッシュボード

en: My Contacts / Organizations
ja: 自分の連絡先 / 団体

en: My Field
ja: マイフィールド

en: My Role
ja: 自分の役割

en: My Title
ja: マイタイトル

en: My billing address is the same as above
ja: 私の請求先住所は上記と同じです

en: MySQL "thread_stack" is %1 kb
ja: MySQL の「thread_stack」が %1 kb です

en: MySQL %1 Configuration
ja: MySQL %1 の設定

en: MySQL database:
ja: MySQL データベース :

en: MySQL password:
ja: MySQL パスワード:

en: MySQL server auto_increment_increment is 1
ja: MySQL サーバの auto_increment_increment の 1 です。

en: MySQL server does have InnoDB support
ja: MySQL サーバは InnoDB をサポートしていません

en: MySQL server:
ja: MySQL サーバ :

en: MySQL support
ja: MySQL サポート

en: MySQL support not included in PHP.
ja: PHP を含まない MySQL サポート

en: MySQL username:
ja: MySQL ユーザ名 :

en: MySQL version %1 or higher is required, you are running MySQL %2.
ja: あなたは MySQL %2 を実行していますが、MySQLのバージョン %1 以上が必要です。

en: MySQL version at least %1
ja: MySQL の最小バージョン %1

en: Māori
ja: マオリ語

en: NO BULK EMAILS (User Opt Out)
ja: バルクメールの拒否 (ユーザ拒否)

en: NOT Personal Campaign Page Honor Roll
ja: 表彰ロールではない個人キャンペーンページ

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> feature below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
ja: 注意 : 別の方法として、<strong>後支払い</strong>処理を設定せずに、以下の注目と有料を有効にすることができます。すべてのユーザは、その後、の支払い (例 : チェックイン時に、メール、クレジットカードでの呼び出しなど) をオフラインで送信するよう求められます。

en: NOTE: Alternatively, you can enable the <strong>Pay Later</strong> option below without setting up a payment processor. All users will then be asked to submit payment offline (e.g. mail in a check, call in a credit card, etc.).
ja: 注意 : 支払いプロセッサを設定せず、以下の<strong>後払い</strong>機能を利用することもできます。その場合、すべてのユーザはオフラインでの支払い (例 : 確認中のメール、クレジットカードで呼び出し、など) を要求されます。

en: NOTE: Contacts who are in the "Unsubscription Group" but do not match your search critera will not be included in the mailing regardless of their status in that group. This is a change from previous versions which used the term "Base Group".
ja: 注意 : 「グループ購読の解除」に入っていても検索条件に一致しない連絡先は、そのグループ内でのステータスの如何にかかわらず、メーリングには含まれません。「基本グループ」を使用していた以前のバージョンの動作と異なっていますので、以前のバージョンの利用者は注意してください。

en: NOTE: For Custom Data ACLs, the 'View' and 'Edit' operations currently do the same thing. Either option grants the right to view AND / OR edit custom data fields (in all groups, or in a specific custom data group). Neither option grants access to administration of custom data fields.
ja: 注意 : カスタムデータの ACL では、現在のところ「表示」と「編集」の操作は同じです。どちらのオプションも、カスタムデータフィールド (すべてのグループ、または特定のカスタムデータグループ内) の表示および / または編集へのアクセスを許可します。またどちらもカスタムデータフィールドの管理へのアクセスを許可しません。

en: NOTE: For Event ACLs, the 'View' operation allows access to the event information screen. "Edit" allows users to register for the event if online registration is enabled.
ja: 注意 : イベント ACL では、「表示」の操作はイベント情報画面へのアクセスを許可します。「編集」はオンライン登録が有効であっても、ユーザがそのイベントに登録することを許可します。

en: NOTE: If there are multiple matching contacts, the first matching record is used.
ja: 注意 : 複数の連絡先が見つかった場合、最初に見つかったレコードが使われます。

en: NOTE: If you are composing HTML-formatted messages, you may want to enable a Rich Text (WYSIWYG) editor (Administer &raquo; Customize Data & Screens &raquo; Display Preferences).
ja: 注意 : HTMLフォーマットのメッセージを作成する場合、リッチテキスト (WYSIWYG) エディタを有効にしてください (管理 &raquo; データカスタマイズ &raquo; 画面 &raquo; 表示設定)。

en: NOTE: If you are using this contribution page for membership signup and renewals, the financial type configured in the membership type settings will be used when recording the membership payment. The financial type selected here will only be used if you are also collecting additional contributions (as configured on the Membership Settings page).
ja: 注意 : この支援ページを会員の登録や更新に使用する場合は、会員の支払いレコードには会員タイプの設定で指定した金融タイプが使われます。ここで選択した金融タイプは (会員の設定ページで設定した) 追加の支援を集めたい時にのみ使われます。

en: NOTE: Profile ACL operations affect which modes a profile can be used in (i.e. Create a new contact, Edit your own contact record, View a contact record, etc.). The Create operation is required for profiles embedded in online contribution or event registration forms. None of the operations for Profile ACLs grant access to administration of profiles.
ja: 注意 : プロファイルの ACLでは、現在のところ「表示」と「編集」の操作 (すなわち、あなた自身の連絡先レコードを編集し、新しい連絡先を作成等連絡先レコードを表示します) は同じです。どちらのオプションも、ユーザに対してプロファイルベースの作成、編集、表示、一覧の画面へのアクセスを許可します。またどちらもプロファイルの管理へのアクセスを許可しません。

en: NOTE: Social media links will be automatically included if you have enabled 'Social media sharing' for this page (see the 'Title' tab).
ja: 注意 : このページ (「タイトル」タブを参照) の「ソーシャルメディアの共有」を有効にした場合はソーシャルメディアリンクが自動的に含まれます。

en: NOTE: Some of these searches may rely on specific site configurations - and may not work as expected on your site.
ja: 注意 : 検索の中には特定のサイト設定に依存している場合があり、期待通りの動作しない可能性があります。

en: NOTE: The text entered here will be used for both TEXT and HTML versions of receipt emails so we do not recommend including HTML tags / formatting here.
ja: 注意 : こにHTMLタグ / フォーマットなどは、お勧めできません。ここで入力した受領書のテキストは、メールはテキストとHTMLバージョンの両方で使用されます。

en: NOTE: This option is NOT available for PayPal Website Payments Standard and Google Checkout.
ja: 注意 : このオプションは PayPal Website Payments Standard と Google Checkout では利用できません。

en: NOTE: This setting applies only to custom sets used for Contact records (e.g. Individuals, Households, Organizations, or ALL contact types).
ja: 注意 : この設定は連絡先レコードのために使われるカスタムグループにのみ適用されます(例 : 個人、世帯、団体、またはすべての連絡先タイプ)。

en: NOTE: View Only fields can not be included in Profile Search forms.
ja: 注意 : 表示のみのフィールドはプロファイル検索フォームに追加することはできません。

en: NOTE: When this feature is enabled, all links in the message body (including mailtos) will be automatically re-written to route through your CiviCRM website prior to redirecting to the target page.
ja: 注意 : この機能を有効にした場合、対象のページにリダイレクトされる前に、メッセージ本文 (mailto を含む) のすべてのリンクが自動的に CiviCRM ウェブサイトを経由するように書き換えられます。

en: NOTE: When this feature is enabled, all links in the message body will be automatically re-written to route through your CiviCRM server prior to redirecting to the target page.
ja: 注意 : この機能を有効にした場合、対象のページにリダイレクトされる前に、メッセージ本文のすべてのリンクが自動的に CiviCRM サーバを経由するように書き換えられます。

en: Name
ja: 名前

en: Name (Frequency)/Description
ja: 名前 (周期) / 説明

en: Name (Status ID)
ja: 名前 (ステータスID)

en: Name (for Honor Roll)
ja: 名前 (表彰ロール用)

en: Name (key)
ja: 名前 (キー)

en: Name Badge
ja: バッジ名

en: Name Badge Format
ja: 名前バッジの形式

en: Name Only
ja: 名前のみ

en: Name Tent
ja: テント名

en: Name The SMS
ja: SMSの名前

en: Name Tokens
ja: 名前トークン

en: Name Your Mailing
ja: メーリング名

en: Name Your SMS
ja: SMSの名前

en: Name already exists in Database.
ja: その名前は、既にデータベースに存在します。

en: Name and Address
ja: 住所と氏名

en: Name and Address (reserved)
ja: 名前と住所(予約)

en: Name and Email
ja: 名前とメール

en: Name and Email (reserved)
ja: 名前とメール (予約)

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
ja: 名前に使える文字は英数字だけです

en: Name cannot not start with a digit
ja: 数字で始まる名前は使用できません

en: Name for new group
ja: 新しいグループの説明

en: Name is required to save Export Mapping
ja: エクスポートマッピングを保存するには名前が必要です

en: Name is required to save Import Mapping
ja: インポートマッピングを保存するには名前が必要です。

en: Name like: %1
ja: 以下のような名前 : %1

en: Name of Receipt Sender
ja: 受領書の送信者名

en: Name of Tag
ja: タグの名前

en: Name of the premium (product, service, subscription, etc.) as it will be displayed to contributors.
ja: 支援者に表示されるプレミアム (製品、サービス、加入など) の名前。

en: Name of the protocol to use for polling.
ja: ポーリングに使用するプロトコル名になります。

en: Name of this group of settings.
ja: この設定グループの名前

en: Name of this status type, for use in the code.
ja: コード内で使うためのこのステータスタイプの名前。

en: Name or Email
ja: 名前かメール

en: Name or IP address of mail server machine.
ja: メールサーバマシンの名前またはIPアドレス

en: Name or nickname contributor wants to be displayed in the Honor Roll. Enter "Anonymous" for anonymous contributions.
ja: 表彰ロールに表示する氏名またはニックネーム。匿名の支援には「匿名」を入力してください。

en: Name, Status and Register Date
ja: 名前、ステータス、登録日

en: Name/Email
ja: 名前 / メール

en: Name:
ja: 名前 :

en: Namespace reserved for component.
ja: 名前空間はコンポーネントに予約されています。

en: National Membership
ja: 全国会員

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Navajo, Navaho
ja: ナバホ語

en: Navigate back to the 'Home' dashboard and click 'Configure Dashboard' again.
ja: 「ホーム」ダッシュボードに戻り、もう一度「ダッシュボードの設定」をクリックしてください。

en: Navigate to a report instance and verify the report filters and display type (Tabular, Bar or Pie Chart). OR create a new report instance from the Reports menu &raquo; Create Reports from Templates.
ja: レポートのエンティティに進み、レポートフィルタと表示タイプ (表、棒グラフ、円グラフ) を確認してください。あるいは、レポートメニューの「テンプレートからレポート作成」で新しいレポートのエンティティを作成してください。

en: Navigate to a report instance and verify the report filters and display type (Tabular, Bar or Pie Chart). OR create a new report instance from the Reports menu » Create Reports from Templates.
ja: レポートのエンティティに進み、レポートフィルタと表示タイプ (表、棒グラフ、円グラフ) を確認してください。あるいは、レポートメニューの「テンプレートからレポート作成」で新しいレポートのエンティティを作成してください。

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Navigation Menu
ja: ナビゲーションメニュー

en: Ndonga
ja: ンドンガ語

en: Negative
ja: ネガティブ

en: Negative Amounts
ja: 負の額

en: Negative Options
ja: 負のオプション

en: Nepali
ja: ネパール語

en: Net Amount
ja: 正味金額

en: Net Payment
ja: 純支払い

en: Net amount should be equal to the difference between payment amount and fee amount.
ja: 正味金額は、支払い額と料金金額との間の差に等しくなる必要があります。

en: Net value of the contribution (Total Amount minus Fee).
ja: 支援の正味収入 (総額マイナス料)

en: Net value of the payment (Total Amount minus Fee).
ja: 支払いの正味値 (総額を引いた料金) になります。

en: Network Error
ja: ネットワークエラー

en: Never
ja: 永続

en: New
ja: 新規

en: New %1
ja: 新着 %1

en: New %1 Report
ja: 新しい %1 のレポート

en: New A/B Test
ja: 新しい A / B テスト

en: New ACL
ja: 新しいACL

en: New Accounting Batch
ja: 新しい会計バッチ

en: New Activity
ja: 新しいアクティビティ

en: New Base Directory
ja: 新しいベースディレクトリ

en: New Base URL
ja: 新しいベースURL

en: New Case
ja: 新しい事例

en: New Case Type
ja: 新しい事例タイプ

en: New CiviCRM Profile
ja: 新しい CiviCRM プロファイル

en: New Connections
ja: 新しい接続

en: New Contact
ja: 新しい連絡先

en: New Contribution
ja: 新しい支援

en: New Credit Card
ja: 新しいクレジットカード

en: New Custom Field Set
ja: 新しいカスタムフィールドセット

en: New Data Entry Batch
ja: 新しいバッチ入力データ

en: New Donor
ja: 新しい寄贈者

en: New Email
ja: 新しいメール

en: New Event
ja: 新しいイベント

en: New Event Template
ja: イベントテンプレートを作成

en: New Field
ja: 新しいフィールド

en: New HTML Type
ja: 新しいHTMLタイプ

en: New Household
ja: 新しい世帯

en: New Individual
ja: 新しい個人

en: New Mailing Component
ja: 新しいメーリングコンポーネント

en: New Membership Status
ja: 新しい会員のステータス

en: New Menu
ja: 新しいメニュー

en: New Message Template
ja: 新しいメッセージテンプレート

en: New Option Group
ja: 新しいオプショングループ

en: New Option for '%1'
ja: 「%1」の新しいオプション

en: New Organization
ja: 新しい団体

en: New Participant Status
ja: 新しい参加者のステータス

en: New Payment Instrument
ja: 新しい支払方法

en: New Payment Method
ja: 新しい支払方法

en: New Payment Procesor Type
ja: 新しい支払いプロセッサタイプ

en: New Payment Processor
ja: 新しい支払いプロセッサ

en: New Price Set
ja: 新しい価格セット

en: New Report
ja: 新しいレポート

en: New Report Template
ja: 新しいレポートテンプレート

en: New Scheduled Job
ja: 新しい予定されたジョブ

en: New Site Name
ja: 新しいサイト名

en: New Smart Group
ja: 新しいスマートグループ

en: New Start Date
ja: 新しい開始日

en: New codebase version detected. You might want to visit <a href='%1'>upgrade screen</a> to upgrade the database.
ja: 新しいコードベースバージョンが検出されました。<a href='%1'>アップグレード画面</a>でデータベースをアップグレードしてください。

en: New personal campaign page
ja: 新しい個人キャンペーンページ

en: Next
ja: 次へ

en: Next &gt;
ja: 次へ &gt;

en: Next Amount
ja: 次の金額

en: Next Contribution
ja: 次の支援

en: Next Contribution Date
ja: 次の支援日

en: Next Fiscal Year
ja: 来年度

en: Next Group Refresh Time
ja: 次のグループのリフレッシュタイム

en: Next Month
ja: 来月

en: Next Pay Date
ja: 次の支払い日

en: Next Payment Date
ja: 次回の支払い日

en: Next Payment Due
ja: 次回の支払い日

en: Next Quarter
ja: 次の四半期

en: Next Sched.
ja: 次の予定

en: Next Scheduled
ja: 次の予定

en: Next Scheduled Activity
ja: 次に予定されたアクティビティ

en: Next Scheduled Contribution Date
ja: 次に予定された支援日

en: Next Scheduled Recurring Contribution
ja: 次回の予定された定期的な支援

en: Next Week
ja: 来週

en: Next Year
ja: 来年

en: Next step
ja: 次のステップ

en: Next/Previous buttons are not available for searches which are sorted by email, phone or address fields.
ja: メール、電話、住所、フィールドでソートした検索結果では、次へ / 戻るのボタンは使えません。

en: Nick Name
ja: 通称

en: Nickname
ja: 通称

en: No
ja: いいえ

en: No %1 match your search criteria. Suggestions:
ja: 指定された基準に一致する %1 がありません。ヒント :

en: No %1 reports have been created.
ja: %1 のレポートは作成されていません。

en: No Accounting Batches match your search criteria.
ja: 会計バッチが検索条件に一致しません。

en: No Action Selected
ja: 選択された操作なし

en: No Batches Selected
ja: バッチ選択なし

en: No Bulk Email(Is Opt Out)
ja: バルクメールの拒否 (ユーザ拒否)

en: No Bulk Emails (User Opt Out)
ja: バルクメールの拒否 (ユーザ拒否)

en: No CiviCRM Profiles have been created yet. You can <a href='%1'>add one now</a>.
ja: CiviCRM プロファイルがありません。<a href=\"%1\">プロファイルを追加</a>することができます。

en: No Components have been enabled for your site that can be configured with the price sets. Click <a href='%1'>here</a> if you want to enable CiviEvent/CiviContribute for your site.
ja: このサイトには、価格セット付きで設定されたコンポーネントがありません。サイトで CiviEvent / CiviContribute を有効にする場合は、<a href='%1'>ここ</a>をクリックしてください。

en: No Contacts Selected
ja: 連絡先を選択しない

en: No Contribution Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex contribution options (e.g. "Contribute $25 more to receive our monthly magazine."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
ja: 支援の価格セットが設定されていないか、有効になっていません。価格セットでは、さらに複雑な支援オプション (例 : 「￥2500 の追加で月刊誌送付」など) を設定することできます。必要であれば、<a href='%1'>価格セットを設定</a>してください。

en: No Data Entry Batches have been created for this site.
ja: このサイトで作成されたデータ入力バッチがありません。

en: No Duplicate Checking
ja: 重複の検査を省略

en: No Duplicate emails?
ja: 重複メール不送信

en: No Email Verification
ja: メールの検証なし

en: No Emails to Restore
ja: メールを復元しない

en: No Fee Level(s) or Price Set is configured for this event.<br />Click <a href='%1'>CiviEvent >> Manage Event >> Configure >> Event Fees</a> to configure the Fee Level(s) or Price Set for this event.
ja: このイベントには価格レベルまたは価格セットが設定されていません。<br /><a href='%1'>CiviEvent >> イベント管理 >> 設定 >> イベント料金</a>でこのイベントの価格レベルか価格セットを設定してください。

en: No Membership Price Sets have been configured / enabled for your site. Price sets allow you to configure more complex membership signup and renewal options, including allowing constituents to sign up for multiple memberships at the same time. Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
ja: 会員の価格セットが設定、または有効にされていません。価格セットでは、たとえば複数の会員を同時に申し込むなど、加入や更新などのさまざまなオプションを設定することができます。価格セットは、<a href='%1'>ここで設定</a>することができます。

en: No Multi-Record Fields configured for this profile (gid=%1)
ja: このプロファイル (gid=%1) にマルチレコードのフィールドが設定されていません

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. If this is a <strong>paid event</strong> AND you want users to be able to <strong>register and pay online</strong>, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a> first. Then return to this screen and assign the processor to this event.
ja: このサイトに支払いプロセッサが設定または有効にされていません。これが<strong>有料イベント</strong>で、<strong>オンライン登録と支払い</strong>を利用する場合、まず<a href='%1'>支払いプロセッサの設定</a>をする必要があります。続いて、この画面でこのイベントの支払いプロセッサを割り当ててください。

en: No Payment Processor has been configured / enabled for your site. Unless you are only using CiviContribute to solicit non-monetary / in-kind contributions, you will need to <a href='%1'>configure a Payment Processor</a>. Then return to this screen and assign the processor to this Contribution Page.
ja: このサイトでは支払いプロセッサが設定または有効にされていません。CiviContribute を非金銭的、または現物支援だけに使用するのでなければ、<a href='%1'>支払いプロセッサの設定</a>をしてください。その後でこの画面に戻り、この支援ページで支払いプロセッサを割り当ててください。

en: No Price Set has been configured / enabled for your site. Price sets allow you to meet the complex demands of your event registration structure.(e.g. "Pay $15 more for lunch."). Click <a href='%1'>here</a> if you want to configure price sets for your site.
ja: このサイトでは、価格セットが設定されていないか、有効にされていません。価格セットはイベントの登録での複雑な要求 (例 : 「昼食が必要なら $15 追加」) に応えます。このサイトで価格セットを設定する場合は、<a href='%1'>ここ</a>をクリックしてください。

en: No Profile Available
ja: 利用可能なプロファイルはありません

en: No Profile Configured
ja: プロファイルが設定されていません

en: No Profile with a user account registration option has been configured / enabled for your site. You need to <a href='%1'>configure a Supporter profile</a> first. It will be used to collect or update basic information from users while they are creating a Personal Campaign Page.
ja: ユーザアカウント登録オプションを持つプロファイルがありません。 まず<a href='%1'>支援者プロファイルの設定</a> をしてください。このプロファイルは、個人キャンペーンページを作成する時に、ユーザからの基本情報を集めたり更新するために使用します。

en: No Reply
ja: 無応答

en: No Scheduled Reminders have been created.
ja: 予定された事前通知は作成されていません。

en: No Thank-you Label
ja: 辞退のラベル

en: No Thank-you Label is a required field.
ja: 辞退ラベルは必須ではありません。

en: No Thank-you Option
ja: 辞退のオプション

en: No Thank-you Position
ja: 辞退の位置

en: No Thank-you Text
ja: 辞退テキスト

en: No Updates Saved
ja: 更新を保存しない

en: No account create option
ja: アカウントの作成オプションなし

en: No active instances of payment processor %1 were found.
ja: 支払いプロセッサ %1 のアクティブなインスタンスが検出できません。

en: No active instances of payment processor '%1' were found.
ja: 支払いプロセッサ %1 のアクティブなインスタンスが検出されました。

en: No active price fields found for this event!
ja: このイベントには有効な料金表がありません。

en: No additional payments found for this %1 record
ja: この %1 のレコードが追加の支払いで見つかりません

en: No auto-renew option
ja: 自動更新オプションなし

en: No available Contribution Pages match your search criteria. Suggestions:
ja: 検索条件に一致する支援ページがありません。ヒント :

en: No available Events match your search criteria. Suggestions:
ja: 検索基準を満たすイベントがありません。ヒント :

en: No batches were selected.
ja: バッチが選択されていません。

en: No bulk emails (User Opt Out)
ja: バルクメール拒否 (ユーザ拒否)

en: No clue about the %1
ja: %1 の手がかりがありません

en: No contact found for this related contact ID: %1
ja: この関連連絡先ID の連絡先が見つかりません : %1

en: No contacts are currently eligible to inherit this relationship.
ja: 連絡先は、現在この関係を継承する資格がありません。

en: No content to preview
ja: プレビューするコンテンツはありません

en: No contribution pages have been created yet. Click <a accesskey="N" href='%1'>here</a> to create a new contribution page.
ja: まだ支援ページは作成されていません。<a accesskey="N" href='%1'>新しく作成</a>をクリックして新しい支援ページを作ることができます。

en: No contributions have been recorded from this contact.
ja: この連絡先からの支援の記録がありません。

en: No custom data groups have been created yet. You can <a id="newCustomDataGroup" href='%1'>add one</a>.
ja: カスタムデータグループはまだ作成されていません。<a id="newCustomDataGroup" href='%1'>作成</a>することができます。

en: No data available for this contact. Please check city/state/zipcode
ja: この連絡先にはデータがありません。市区町村、国、郵便番号を確認してください。

en: No description available for this event
ja: このイベントには説明がありません

en: No event registrations have been recorded for this contact.
ja: この連絡先は何もイベント登録が記録されていません。

en: No export format selected.
ja: エクスポートのフォーマットが選択されていません。

en: No fields in this Profile have been configured as searchable. Ask the site administrator to check the Profile setup.
ja: このプロファイルには検索可能に設定されているフィールドがありません。サイト管理者にプロファイルの設定についてお問い合わせください。

en: No fields in this Profile have been configured to display as a result column in the search results table. Ask the site administrator to check the Profile setup.
ja: このプロファイルには、検索結果のテーブルで結果カラムとして表示するように設定されたフィールドがありません。サイト管理者にお問い合わせください。

en: No grants have been recorded for this contact.
ja: この連絡先に記録されている助成がありません。

en: No link
ja: リンクなし

en: No mailboxes have been configured for Email to Activity Processing
ja: アクティビティ処理のメールが設定されていません。

en: No matches found
ja: 条件に一致するものはありません

en: No matches found for:
ja: 検索結果がありません :

en: No matching Data Entry Batches found for your search criteria.
ja: 照合データ入力のバッチ検索条件が見つかりません。

en: No matching Groups found for your search criteria. Suggestions:
ja: 指定した基準を満たす照合グループが見つかりません。ヒント :

en: No matching contact found.
ja: 一致する連絡先がありません。

en: No matching results for
ja: 一致する結果がありません:

en: No memberships have been recorded for this contact.
ja: この連絡先の会員は記録されていません。

en: No participants were added.
ja: 参加者が追加されていません。

en: No payment information found for this record
ja: このレコードが支払い情報で見つかりません

en: No pledges have been recorded from this contact.
ja: この連絡先からのプレッジは記録されていません。

en: No possible duplicates were found using %1 rule.
ja: %1 ルールに重複はありません。

en: No premium products have been created for your site. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: プレミアムの製品が入力されていません。<a href="%1">製品を追加</a>することができます。

en: No price sets have been added yet.
ja: 価格セットはまだ追加されていません。

en: No processing status reported yet.
ja: 処理ステータスはまだレポートされていません。

en: No recipients
ja: 宛先なし

en: No records of type '%1' found.
ja: タイプ「%1」のレコードが見つかりません。

en: No records to export
ja: エクスポートするレコードがありません

en: No respondents are currently reserved for you to interview.
ja: 面接調査の回答者は予約されていません。

en: No response from the server. Check your internet connection and try reloading the page.
ja: サーバからの応答がありません。インターネット接続を確認し、ページをリロードしてください。

en: No such message template: id=%1.
ja: テンプレートがありません : id=%1

en: No such message template: option group %1, option value %2.
ja: 次のメッセージテンプレートはありません : オプショングループ %1、オプション値 %2 。

en: No survey sid parameter. Cannot process signature.
ja: 調査のSIDパラメータがありません。署名の処理ができません。

en: No thank you
ja: 辞退

en: No thumbnail of your image was created because the GD image library is not currently compiled in your PHP installation. Product is currently configured to use default thumbnail image. If you have a local thumbnail image you can upload it separately and input the thumbnail URL by editing this premium.
ja: GDイメージライブラリは現在、インストールされたPHPでコンパイルされておらず、画像のサムネイルを作成できませんでした。製品では、現在デフォルトのサムネイル画像を使用するように設定されています。あなたのローカルにサムネイル画像がある場合は、このプレゼントを編集して、サムネイルのURLを個別にアップロードし、入力することができます。

en: No updates have been saved.
ja: 保存した更新はありません。

en: No valid membership status for given dates.
ja: 指定された日付に有効な会員のステータスがありません。

en: No-show
ja: 表示しない

en: Non Deductible Amount
ja: 控除対象外金額

en: Non-deductible Amount
ja: 非控除額

en: Non-deductible portion of this contribution.
ja: この支援の非控除部分になります。

en: Non-profit
ja: 非営利

en: None
ja: なし

en: None Found
ja: 何も見つかりませんでした

en: None available
ja: 利用可能なものがありません

en: None found.
ja: 見つかりませんでした。

en: None of the contacts in this group have an email address.
ja: このグループ内の連絡先は、いずれもメールアドレスを持っていません。

en: Normal
ja: 通常

en: Normally the owner of a financial account is the organization implementing CiviCRM so there is no need to change this. Some organizations that maintain accounts for groups, chapters, regions, constiuency associations or other parts of the main CiviCRM organization may need to change the owner to one of these sub-entities or sibling entities.
ja: 通常、CiviCRM を実施する団体の金融口座の所有者は変更する必要がありません。グループ、チャプター、地域、選挙団体、またはメイン CiviCRM 団体で、他の部分のアカウントを維持している一部の団体では、これらのサブエンティティ、または兄弟のエンティティのうちの 1 つへ所有者を変更する必要があります。

en: North Ndebele
ja: 北ンデベレ語

en: Northern Sami
ja: 北サーミ語

en: Norwegian
ja: ノルウェイ語

en: Norwegian BokmÃ¥l
ja: フィンランド語

en: Norwegian Nynorsk
ja: 新ノルウェー語 (ニーノシュク)

en: Not %1, or want to do this for a different person
ja: %1 ではなく、または別の人にこれを行う

en: Not %1, or want to register a different person
ja: %1 ではなく、または別の人の登録を行う

en: Not Approved
ja: 承認なし

en: Not Clicked
ja: クリックなし

en: Not Empty
ja: 空ではありません

en: Not In
ja: 不在

en: Not Like
ja: 好きではない

en: Not Now
ja: 後で

en: Not Null
ja: Null ではありません

en: Not Required
ja: 任意なし

en: Not Safe
ja: 安全ではない

en: Not Saved
ja: 保存されませんでした。

en: Not a CMS User
ja: CMSユーザではありません

en: Not completed
ja: 完了なし

en: Not offered
ja: 提供なし

en: Not permitted to file activity %1 %2.
ja: アクティビティ  %1 %2 を提出する許可がありません。

en: Not ready for a membership yet? You can still help us learn how to improve CiviCRM by <a href="%1" target="_blank">registering your site</a>.
ja: まだ会員のための準備ができていませんか？あなたがまだのようでしたら、私たちは<a href="%1" target="_blank">あなたのサイトを登録</a>することにより、CiviCRM を改善する方法を学ぶことができます。

en: Not scheduled
ja: 予定なし

en: Not selected
ja: 選択なし

en: Not started
ja: 開始なし

en: Not&nbsp;Counted
ja: 未カウント

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Role
ja: 役割が&nbsp;原因で&nbsp;カウント&nbsp;され&nbsp;ません

en: Not&nbsp;Counted&nbsp;Due&nbsp;To&nbsp;Status
ja: ステータスにより未カウント

en: Note
ja: 特記事項

en: Note Created By
ja: 備考の作成

en: Note Entity
ja: 備考のエンティティ

en: Note Entity ID
ja: 備考のエンティティID

en: Note ID
ja: 備考ID

en: Note Modified By
ja: 備考の修正

en: Note Text
ja: 備考テキスト

en: Note that %1 Access Control permissions take precedence over CiviCRM ACLs. If you wish to use CiviCRM ACLs, first disable the related permission in %1 Access control for a user role, and then gradually add ACLs to replace that permission for certain groups of contacts.
ja: この %1 のアクセス制御の権限は CiviCRM の ACLよりも優先されます。あなたが CiviCRM ACL を使用する場合は、まずユーザの役割に %1 アクセス制御における関連の許可を無効にしてから、徐々に連絡先の特定のグループに、その権限を置き換えて ACLを追加していきます。

en: Note that a CiviCRM ACL Role is not related to the Drupal Role.
ja: CiviCRM の ACL役割は Drupal の役割とは無関係ですので注意してください。

en: Note that not all transactions are necessarily associated with a payment instrument.
ja: すべての取引が必ずしも支払い方法に関連付けられていないことに注意してください。

en: Note that this help text is displayed on profile create/edit screens only.
ja: このヘルプはプロファイルの作成 / 編集画面だけに表示されます。

en: Note that will be sent to the billing customer.
ja: 課金する顧客に送るメモ

en: Note(s)
ja: ノート

en: Note:
ja: 備考 :

en: Note: Body Only
ja: 注意 : 本文のみ

en: Note: Body and Subject
ja: 注意 : 本文と件名

en: Note: Please verify your configuration for Maximum File Size (in MB) <a href='%1'>Administrator >> System Settings >> Misc</a>. It should support 'upload_max_size' as defined in PHP.ini.Please check with your system administrator.
ja: 注意 : 最大ファイルサイズ (MB) ための設定を <a href='%1'>管理 >> システムの設定 >> その他</a> で確認してください。php.ini で定義された「upload_max_size」をサポートしている必要があります。システム管理者に確認してください。

en: Note: Subject Only
ja: 注意 : 件名のみ

en: Note: The record %1 doesnot exists. Upon save a new record will be create
ja: 注意 : レコード %1 は存在しません。保存時に新しいレコードが作成されます

en: Note: This will modify the field system-wide, not just in this profile form.
ja: 注意 : これだけではなく、このプロファイル形式で、フィールドシステム全体が変更されます。

en: Note: Upload max filesize ('upload_max_filesize') should not exceed Post max size ('post_max_size') as defined in PHP.ini, please check with your system administrator.
ja: 注意 : php.ini で定義されているポストの最大サイズ ('post_max_size') を超えてはならない最大ファイルサイズ ('upload_max_filesize') をアップロードしています。システム管理者に問い合わせてください。

en: Note: You cannot edit fields for a reserved rule.
ja: 注意 : 予約ルールのフィールドは編集できません。

en: Note: if the correct payment instrument is not listed here (e.g. for in-kind donations) ask your administrator to add a new option to this list.
ja: 注意 : 正しい支払い手段 (例 : 現物での寄付など) がここに記載されておらず、このリストに新しいオプション追加する場合は、管理者に依頼してください。

en: Note: the selected tag is used by additional entities.
ja: 注意 : 選択したタグは追加したエンティティによって使用されます。

en: Note: this contact may be a duplicate of an existing record.
ja: 注意 : この連絡先は、既存のレコードで重複している可能性があります。

en: Notes
ja: 備考

en: Notes for
ja: 備考

en: Notes or Standard Terms
ja: 備考やや標準の利用規約

en: Notice
ja: 備考

en: Notification Email
ja: 通知メール

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this contribution page is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
ja: この支援ページにリンクされた個人キャンペーンページが作成または更新された時、このメールアドレスに通知します。通知内容はキャンペーンページへのリンクと、ページ作成者の連絡先レコードです。

en: Notification will be sent to this email address whenever a Personal Campaign Page linked to this event is either created or updated. The notification will include links to view the campaign page as well as the contact record of the creator of the page.
ja: このイベントにリンクされた個人キャンペーンページが作成または更新された時、このメールアドレスに通知します。通知内容はキャンペーンページへのリンクと、ページ作成者の連絡先レコードになります。

en: Notifications are NOT available
ja: 通知は利用できません

en: Notifications are sent to ALL owners
ja: 通知はすべての所有者に送信されます

en: Notifications will resume when a new release is published.
ja: 新しいリリースが公開された際に通知が再開されます。

en: Notifications will resume when a new security advisory is published.
ja: 新しいセキュリティアドバイザリが公開された際に通知が再開されます。

en: Notify Activity Assignees
ja: アクティビティの割り当て者に通知

en: Notify Contributor?
ja: 支援者に通知しますか？

en: Notify Email
ja: メール通知

en: Notify me via email when someone donates to my page
ja: 自分のページに寄付があった場合はメールで通知

en: Notify on Profile Submit
ja: プロファイルに通知を送信

en: Notify when profile form is submitted?
ja: フォームの提出を通知

en: November
ja: 11月

en: Now you can move on to exploring, configuring and using the various optional components for fundraising and constituent engagement. The links below will take you to the online documentation for each component.
ja: 募金と構成員の参加のためのさまざまなコンポーネントオプションを探検し、設定してください。以下は、各コンポーネントのオンラインドキュメントへのリンクです。

en: Number
ja: 数字

en: Number of Cycle Day
ja: サイクル日数

en: Number of Donors
ja: 寄贈者の数

en: Number of Failures
ja: 失敗数

en: Number of Grants
ja: 助成数

en: Number of Installments
ja: 支払い回数

en: Number of Items
ja: 項目数

en: Number of Terms
ja: 利用規約の数

en: Number of Transactions
ja: 取引数

en: Number of Transactions should a positive number
ja: 取引数は整数にしてください

en: Number of grants
ja: 助成の数

en: Number of installments must be a whole number.
ja: 支払い回数は整数である必要がります。

en: Number of selected Activities: %1
ja: 選択されたアクティビティの数 : %1

en: Number of selected Mailing Recipients: %1
ja: 選択したメーリングの受信者数 : %1

en: Number of selected cases: %1
ja: 選択された事例の数 : %1

en: Number of selected contacts: %1
ja: 選択された連絡先の数 : %1

en: Number of selected contributions: %1
ja: 選択された支援の数 : %1

en: Number of selected grants: %1
ja: 選択された助成の数 : %1

en: Number of selected memberships: %1
ja: 選択された会員の数 : %1

en: Number of selected participants: %1
ja: 選択された参加者数 : %1

en: Number of selected pledges: %1
ja: 選択されたプレッジの数 : %1

en: Number of time units for recurrence of payment.
ja: 定期的な支払いで使用する時間単位になります。

en: Number of<br />Participant
ja: 参加<br />者数

en: Numeric Code
ja: 数時コード

en: Nuosu
ja: ノス語

en: OR You can sign up by setting Status Override? to true.
ja: あるいは、「ステータスを強制設定しますか？」の設定をオンにして加入することもできます。

en: OR if this is a manual install from git, you might want to fix civicrm-version.php file.
ja: このマニュアルが git からインストールされている場合は、civicrm-version.php ファイルを修正することができます。

en: Objects a custom group extends to
ja: カスタムグループまで拡張されたオブジェクト

en: Obsolete widget
ja: 廃止されたウィジェット

en: Occitan (after 1500)
ja: オック語

en: Occurrences should be less than or equal to 30
ja: 出来事は30以下でなければなりません

en: October
ja: 10月

en: Odd / Even Street Number
ja: 奇数 / 偶数の番地

en: Off
ja: オフ

en: Offer Another Premium on this Contribution Page
ja: この支援ページでさらにプレミアムを提示

en: Offer a Waitlist?
ja: キャンセル待ちの提供

en: Offer installments
ja: オファーの分割払い

en: Offer the appropriate service from the list. If the service requires coordination, contact the Director.
ja: リストから適切なサービスを提示します。そのサービスに協力が必要であれば、ディレクターに相談してください。

en: Office Credit Card Membership Renewal Contribution
ja: オフィスクレジットカード会員のリニューアル支援

en: Office Credit Card Membership Signup Contribution
ja: オフィスクレジットカード会員の申し込み支援

en: Office Credit Card contribution
ja: オフィスクレジットカードで支援

en: Offline Recurring Contribution
ja: オフラインの定期的な支援

en: Offline Registration for Event: %2 by: %1
ja: イベントのオフライン登録 : %2 - : %1

en: Offset
ja: オフセット

en: Ojibwa
ja: オジブワ語

en: Old Base Directory
ja: 旧ベースディレクトリ

en: Old Base URL
ja: 旧ベースURL

en: Old Church Slavonic, Church Slavic, Church Slavonic, Old Bulgarian, Old Slavonic
ja: 古代教会スラヴ語、教会スラヴ語、古代ブルガリア語、古代スラヴ語

en: Old Site Name
ja: 旧サイト名

en: On
ja: オン

en: On Behalf Of
ja: 名義

en: On Behalf Of Organization
ja: 団体名義

en: On Duplicate Entries
ja: 重複項目

en: On Hold
ja: 保留

en: On Hold - Opt Out
ja: 保留中 - 拒否

en: On Hold Bounce
ja: バウンスによる保留

en: On Hold Opt Out
ja: 拒否による保留

en: On Hold?
ja: 保留

en: On behalf of Label
ja: 名義ラベル

en: On duplicate entries
ja: 重複項目

en: On waitlist
ja: キャンセル待ち

en: Once these statuses are enabled, the event Info and Settings screen will have controls to enable (and configure) waitlisting.
ja: これらのステータスを有効にすると、イベントの情報と設定の画面でキャンセル待ちを設定できるようになります。

en: Once these statuses are enabled, the event Online Registration screen will have controls to enable (and configure) participation approval.
ja: これらのステータスを有効にすると、イベントのオンライン登録画面で参加の承認を有効 (および設定) にすることができます。

en: Once you have defined CiviCRM ACL Roles and granted ACLs to those Roles, use this link to assign users to role(s).
ja: CiviCRM の ACL役割を定義し、それらの役割にパーミッションが設定されれば、このリンクを使ってユーザを役割に割り当てます。

en: Once you have finished your testing, it is a good idea to clean up by finding your test records and deleting them.
ja: テストが終了したら、そのテストレコードを探て削除し、クリーンアップすることをお勧めします。

en: Once you have your certificate installed, test that is working by navigating to one of your online contribution pages and changing the URL prefix from 'http://' to 'https://'. If your browser loads the page and indicates a valid security certificate - then you can change this setting to <strong>Yes</strong> and CiviCRM will automatically redirect requests for all online contribution / member / event / admin pages to the corresponding SSL secured URLs.
ja: 自分の証明書をインストールした場合は、オンライン支援のページでURLのプレフィクスを 'http://' から 'https://' に変更してアクセスを試し、正しく動作することを確認してください。ブラウザがページを読み込み、正しいセキュリティ証明書であることを確認できれば、この設定を <strong>はい</strong> に変更してください。CiviCRM はすべてのオンライン支援、メンバー、イベント、管理ページへのリクエストをそれぞれに対応する SSL化された安全な URLにリダイレクトします。

en: Once you switch to using a Price Set, you won't be able to switch back to your existing settings below except by re-entering them. Are you sure you want to switch to a Price Set?
ja: 一度、価格セットを使用するように切り替えると、再入力しなければ以下の既存の設定内容に戻すことはできません。価格セットを使うように切り替えますか？

en: Once you've received your new account welcome email, you can <a href=%1>click here</a> to login and promote your campaign page.
ja: 新しいアカウントの歓迎メールを受信した場合は、<a href=%1>ここでログイン</a>して自分のキャンペーンページを公開することができます。

en: Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ja: 登録が確認されると残りの登録処理を完了するためのページへのリンクが入ったメールが送られます。

en: One
ja: 1

en: One %1 should be marked as primary.
ja: %1 を 1 つプライマリとしてマークする必要があります。

en: One IM should be marked as primary.
ja: このIMをプライマリとしてマークする必要があります。

en: One Message Not Sent | %count Messages Not Sent
ja[0]: %count のメッセージが送信されていません

en: One OpenID should be marked as primary.
ja: この OpenID をプライマリとしてマークする必要があります。

en: One contact NOT added (already in this group). | %count contacts NOT added (already in this group).
ja[0]: 追加しなかった %count 件の連絡先があります。既に存在する連絡先です。

en: One contact NOT tagged (already tagged to this tag). | %count contacts NOT tagged (already tagged to this tag).
ja[0]: タグ付けされなかった連絡先が %count 件あります。(既にタグ付け済)

en: One contact added to this existing group. | %count contacts added to this existing group.
ja[0]: 既存のグループに %count 件の連絡先を追加しました。

en: One contact added to this new group. | %count contacts added to this new group.
ja[0]: 新しいグループに %count 件の連絡先を追加しました。

en: One contact is currently eligible to inherit this relationship.
ja: この連絡先は、現在この関係を継承する資格があります。

en: One contact is tagged with this tag. | %count contacts are tagged with this tag.
ja[0]: %count 件の連絡先がこのタグを使ってタグ付けされています。

en: One email should be marked as primary.
ja: このメールをプライマリマークにする必要があります。

en: One matching contact was found.  | %count matching contacts were found.<br />
ja[0]: 一致する連絡先 %count が見つかりました<br />

en: One message was sent successfully. | %count messages were sent successfully.
ja[0]: %count のメッセージが正常に送信されました。

en: One of the selected contacts has an address record that is shared with 1 other contact. | One or more selected contacts have address records which are shared with %count other contacts.
ja[0]: 1 つ以上選択した、この連絡先は %count の他の連絡先と共有している住所レコードを持っています。

en: One or more Membership Status Rules was disabled during the upgrade because it did not match a recognized status name. if custom membership status rules were added to this site - review the disabled statuses and re-enable any that are still needed (Administer > CiviMember > Membership Status Rules).
ja: 認識されたステータス名に一致しなかったため、アップグレードの途中で「カスタム会員のステータスルール」を無効にしました。カスタム会員のステータスルールがこのサイトに追加されている場合、無効にされたステータスを調べて必要であればもう一度 (管理 > CiviMember > カスタム会員プのステータスルール) で有効にしてください。

en: One or more contact subtypes have been de-selected from the list for this contact. Any custom data associated with de-selected subtype will be removed. Click OK to proceed, or Cancel to review your changes before saving.
ja: 1 つ以上の連絡先サブタイプは、この連絡先のリストから選択解除されています。選択解除されたサブタイプに関連付けられている任意のカスタムデータは削除されます。先に進むか、または保存する前に変更を確認しキャンセルする場合は、OK をクリックしてください。

en: One or more line items have a different financial type than the contribution. Editing the financial type is not yet supported in this situation.
ja: 1 つ以上の行項目が支援とは異なる金融タイプを持っています。金融タイプの編集は、まだこのような状況ではサポートされません。

en: One or more payment reminders can be emailed to this contributor based on the values entered in this section. If a 'Self-service Payments Page' has been selected, the reminder will include a link for the contributor to make their payment online.
ja: このセクションで入力された値に基づいて、この支援者に支払いの事前通知をメールすることができます。「セルフサービスの支払いページ」が選択された場合、事前通知には支援者がオンラインで支払えるページリンクが挿入されます。

en: One phone should be marked as primary.
ja: この電話にプライマリとしてマークする必要があります。

en: One record selected for export. | %count records selected for export.
ja[0]: %count 件のレコードがエクスポート用に選択されました。

en: One relationship was not created because it already exists. | %count relationships were not created because they already exist.
ja[0]: 既に存在するため %count の関係は作成されませんでした。

en: One selected activity consists of more than one target contact. | %count selected activities consist of more than one target contact.
ja[0]: 選択された %count 件のアクティビティは、複数のターゲット連絡先が含まれています。

en: One-time online contributions
ja: ワンタイムオンラインの支援

en: Ongoing
ja: 実行中

en: Online Contribution
ja: オンラインでの支援

en: Online Contribution (Live)
ja: オンライン支援 (ライブ)

en: Online Contribution (Test-drive)
ja: オンライン支援 (テストドライブ)

en: Online Contribution Page
ja: オンライン支援のページ

en: Online Contribution:
ja: オンライン支援 :

en: Online Contributions / Online Membership Signup / Online Event Registration
ja: オンライン支援 / オンライン会員の加入 / オンラインイベント登録

en: Online Event Registration
ja: オンラインのイベント登録

en: Online Registration
ja: オンライン登録

en: Online Registration (Live)
ja: オンライン登録 (ライブ)

en: Online Registration (Test-drive)
ja: オンライン登録 (テストドライブ)

en: Online Registration for %1
ja: %1 のオンライン登録

en: Online documentation.
ja: オンラインマニュアル

en: Online event registration and participant tracking.
ja: オンラインのイベント登録と参加の追跡をします。

en: Online fundraising and donor management, as well as offline contribution processing and tracking.
ja: オンライン募金と寄贈者の管理、オフライン支援の処理と追跡をします。

en: Online or offline contribution.
ja: オンラインまたはオフラインでの支援

en: Online or offline event registration.
ja: オンラインまたはオフラインでのイベント登録

en: Online or offline membership renewal.
ja: オンラインまたはオフラインでの会員更新

en: Online or offline membership signup.
ja: オンラインまたはオフラインでの会員加入

en: Online registration enabled?
ja: オンライン登録は有効ですか？

en: Online registration is not currently available for this event (contact the site administrator for assistance).
ja: このイベントのオンライン登録は現在利用できません (サイト管理者に連絡してください)。

en: Online signup and membership management.
ja: オンライン加入と会員の管理。

en: Only %1 Registrations available.
ja: %1 の登録しかありません。

en: Only 'View' and 'Edit' operations are valid for this type of data
ja: このタイプのデータには、表示と編集操作だけが可能です。

en: Only 'get' action is supported.
ja: 「GET」アクションのみサポートされています。

en: Only Display Test Contributions
ja: テスト支援のみ表示

en: Only My Cases
ja: 自分の事例のみ

en: Only one %1 can be marked as primary.
ja: プライマリにできる %1 は 1 つだけです。

en: Only one IM can be marked as primary.
ja: このIMのみプライマリとしてマークすることができます。

en: Only one OpenID can be marked as primary.
ja: この OpenID のみプライマリとしてマークすることができます。

en: Only one email can be marked as primary.
ja: プライマリにできるメールはひとつのみです。

en: Only one field of each communication type (EG. phone) can use the primary location type.
ja: 各通信方式の、このフィールド (例 : 電話) のみプライマリのロケーションタイプを使用することができます。

en: Only one phone can be marked as primary.
ja: プライマリにできる電話は 1 つのみです。

en: Only send to email addresses assigned to the specified location
ja: 指定された場所に割り当てられたメールアドレスにのみ送信

en: Only show Credit Card Payments
ja: カード払いのみ表示

en: Only this %1
ja: %1 これのみ

en: Oops! - The CiviCRM settings file (civicrm.settings.php) was not found in the expected location
ja: 申し訳ありません！- CiviCRM 設定ファイル (civicrm.settings.php) が想定される場所で見つかりませんでした。

en: Oops! - The path for including CiviCRM code files is not set properly. Most likely there is an error in the <em>civicrm_root</em> setting in your CiviCRM settings file (!1).
ja: おっと！- CiviCRM のコードファイルが含まれるパスが正しくありません。CiviCRM 設定ファイルの<em>civicrm_root</em> (!1) の設定を調べてください。

en: Oops! CiviCRM is already installed
ja: 申し訳ありません！CiviCRM は既にインストールされています

en: Oops! Could not create database %1
ja: 申し訳ありません！データベース %1 を作成できませんでした

en: Oops! Incorrect CiviCRM version
ja: 申し訳ありません！CiviCRM バージョンが不正です

en: Oops! Incorrect Drupal version
ja: Drupal のバージョンが不正です。

en: Oops! Please correct your install location
ja: 申し訳ありません！インストール先を修正してください

en: Oops, It looks like there are no active case types.
ja: 有効な事例タイプがありません。

en: Oops, it looks like there are currently no available spaces for the %1 event.
ja: 申し訳ありません、現在 %1 イベントの空席情報を取得できません。

en: Oops, it looks like there is no valid membership status available for the given membership dates. You can <a href="%1">Configure Membership Status Rules</a>.
ja: 入力された会員の日付で正しい会員のステータスを取得できないようです。<a href="%1">会員のステータスルールの設定</a>をすることができます。

en: Oops, it looks like there is no valid membership status corresponding to the membership start and end dates for this membership. Contact the site administrator for assistance.
ja: この会員の開始日と終了日に対応する会員のステータスが見つかりません。サイト管理者に連絡してください。

en: Oops, it looks like your registration for %1 has already been cancelled.
ja: %1 の登録は既にキャンセルされています。

en: Oops.
ja: 申し訳ありません。

en: Oops. It looks like no surveys have been created. <a href='%1'>Click here to create a new survey.</a>
ja: 申し訳ありません、調査が作成されていません。<a href='%1'>新しい調査を作成するには、ここをクリックしてください。</a>

en: Oops. It looks like there is no response option configured.
ja: 回答オプションが設定されていないようです。

en: Oops. It looks like there is no valid payment status for online payment.
ja: オンライン支払いのための正しい支払いステータスが見つかりません。

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link and select a Membership Type from the list.
ja: 会員の更新中に会員が変更されました。「会員タイプの変更」のリンクをクリックして 会員タイプのリストを選択してください。

en: Oops. It looks like you are trying to change the membership type while renewing the membership. Please click the "change membership type" link, and select a Membership Organization.
ja: 会員の更新中に会員が変更されました。「会員タイプの変更」のリンクをクリックして会員の団体を選択してください。

en: Oops. It looks like you are trying to increase the number of additional people you are registering for. You can confirm registration for a maximum of %1 additional people.
ja: 申し訳ありません、追加登録の参加者数を増やそうとしているようですが、最大で %1 人の追加しか参加者の確認ができません。

en: Oops. It looks like you have an incorrect or incomplete link (URL). Please make sure you've copied the entire link, and try again. Contact the site administrator if this error persists.
ja: 不正または不完全なリンク (URL) の可能性があります。リンク全体を確実にコピーしてやり直してみてください。このエラーが消えないようならサイト管理者にご連絡ください。

en: Oops. One or more fields in this profile are configured to be Searchable and / or shown in a Results Column, AND you are trying to add a
ja: 申し訳ありません。このプロファイル内の 1 つまたは複数のフィールドが、検索可能および / または結果カラムに表示すように設定され、追加しようとしています。

en: Oops. The membership you're trying to renew appears to be invalid. Contact your site administrator if you need assistance. If you continue, you will be issued a new membership.
ja: 更新しようとしている会員に問題があります。この件についての質問はサイト管理者に連絡してください。このまま継続する場合は、新しい会員を発行します。

en: Oops. There are enough available spaces in this event. You can not add yourself to the waiting list.
ja: このイベントには十分に空席があります。キャンセル待ちに追加することができません。

en: Oops. We encountered a problem in processing your email verification. Please contact the site administrator.
ja: メール確認の処理で問題が発生しました。サイト管理者にお問い合わせください。

en: Oops. We encountered a problem in processing your subscription confirmation. Please contact the site administrator.
ja: 購読確認の処理で問題が発生しました。サイト管理者に連絡してください。

en: Oops. You cannot make a payment for this pledge - pledge status is %1.
ja: このプレッジに支払いができません - プレッジのステータスは %1 です。

en: Oops. Your %1 settings are incorrect. No test mail has been sent.
ja: %1 の設定が正しくありません。テストメールは送信されませんでした。

en: Open
ja: オープン

en: Open All
ja: すべて開く

en: Open Case
ja: 事例を開く

en: Open Date
ja: オープン日付

en: Open ID Location
ja: OpenID のロケーション

en: Open Pledges (Due Date - Amount)
ja: オープンプレッジ (支払い日 - 金額)

en: Open a new case
ja: 新しい事例を開く

en: Open tracking
ja: 開封追跡

en: OpenID Location Type
ja: OpenID のロケーションタイプ

en: OpenID is not a valid URL.
ja: OpenID が正しい URLではありません。

en: Opened
ja: 開始

en: Opened
ja: 開封

en: Opened Count
ja: 開封回数

en: Opened Date
ja: オープン日付

en: Opens
ja: オープン

en: Opens (WIP)
ja: 開封 (WIP)

en: Opens New Campaign form in a separate window
ja: 別のウィンドウで新しいキャンペーンフォームを開きます。

en: Opens documentation in a new window.
ja: 別ウィンドウでドキュメントを開く。

en: Opens/ Clicks
ja: 開封 / クリック数

en: Operation
ja: 操作

en: Operator
ja: 演算子

en: Operator:
ja: 演算子 :

en: Opt Out
ja: 拒否

en: Opt out via email
ja: メールによる拒否

en: Opt out via web page
ja: ウェブからの拒否

en: Opt-Out
ja: 拒否の選択

en: Opt-Outs
ja: 拒否

en: Opt-out
ja: 拒否

en: Opt-out Confirmation
ja: 拒否の確認

en: Opt-out Message
ja: 拒否メッセージ

en: Opt-out Requests
ja: 拒否要求

en: Opt-outs
ja: オプトアウト

en: Opted Out of Bulk Mail
ja: メーリングリストの拒否

en: Opted to Pay Contribution Later, and is still pending payment.
ja: 支援の後支払いが選択されているので、まだ支払いは保留になっています。

en: Opted to Pay Later after Registration, and is still pending payment.
ja: 登録後に後払いが選択され、この支払いは保留になっています。

en: Opted-out
ja: 拒否

en: Option
ja: オプション

en: Option "%1" has been deleted.
ja: オプション「%1」は削除されました。

en: Option Amount
ja: オプション金額

en: Option Component
ja: コンポーネントのオプション

en: Option Description
ja: オプションの説明

en: Option Domain
ja: オプションのドメイン

en: Option Group Description
ja: オプショングループの説明

en: Option Group ID
ja: オプショングループID

en: Option Group Is Active?
ja: 有効なオプショングループですか？

en: Option Group Is Locked
ja: ロックされたオプショングループ

en: Option Group Is Reserved?
ja: 予約されたオプショングループですか？

en: Option Group Name
ja: オプションのグループ名

en: Option Group title
ja: オプショングループのタイトル

en: Option Grouping Name
ja: オプションのグループ名

en: Option Groups
ja: オプショングループ

en: Option Is Active
ja: 有効なオプション

en: Option Is Reserved?
ja: 予約されたオプションですか？

en: Option Label
ja: オプションのラベル

en: Option Name
ja: オプション名

en: Option Type
ja: オプションタイプ

en: Option Value
ja: オプションの値

en: Option Value ID
ja: オプション値のID

en: Option Visibility
ja: オプションの閲覧範囲

en: Option is Default?
ja: デフォルトのオプションですか？

en: Option is Header?
ja: ヘッダーのオプションですか？

en: Option label cannot be empty
ja: オプションラベルを指定してください

en: Option value cannot be empty
ja: オプションには値を指定してください

en: Optional
ja: オプション

en: Optional Constraints
ja: 制約のオプション

en: Optional adjustment period added or subtracted from the End Event. EXAMPLE: <strong>Grace</strong> status might end at 'end date' PLUS 1 month.
ja: オプションの終了日からの調整期間。例えば : <strong>猶予</strong>ステータスは「終了日」 PLUS 1ヵ月。

en: Optional adjustment period added or subtracted from the Start Event. EXAMPLE: <strong>Current</strong> status might begin at 'join date' PLUS 3 months (to distinguish Current from New members).
ja: オプションの開始日からの調整期間。例えば : <strong>現在</strong>ステータスは「加入日」 PLUS 3ヵ月 (現在と新しい会員との区別のため)。

en: Optional description of this domain (useful for sites with multiple domains).
ja: このドメインの追加説明 (複数のドメインを運用する際に便利です) を入力できます。

en: Optional explanatory text for the Honoree section (displayed above the Honoree fields).
ja: 受賞者セクション (受賞者フィールドの先頭に表示) に表示する追加の説明文。

en: Optional footer text for Thank-you screen (often used to include links to other pages/activities on your site).
ja: 任意の感謝画面 (サイトの他のページやアクティビティへのリンクなど) のフッタのテキスト。

en: Optional footer text for registration screen.
ja: 登録画面に追加するフッタの文章

en: Optional identifier for the contribution source (campaign name, event, mailer, etc.).
ja: 支援のソース (キャンペーン名、イベント、メールなど) についての追加の識別子。

en: Optional instructions / message for Confirmation screen.
ja: 任意の確認画面に表示する追加情報 / メッセージになります。

en: Optional local part (e.g., 'civimail+' for addresses like civimail+s.1.2@example.com).
ja: 追加のローカルパート (例 : civimail+s.1.2@example.com のようなアドレスなら 'civimail+')。

en: Optional message for Thank-you screen (may include HTML formatting).
ja: 感謝画面に追加するメッセージ (HTML形式が使えます)。

en: Optional page footer text for Confirmation screen.
ja: 任意の確認画面に追加するフッタのテキストになります。

en: Optional product SKU or code. If used, this value will be included in contributor receipts.
ja: 任意の製品の SKU または製品コードになります。これを使用すると、支援者の受領書にこの値が書き込まれます。

en: Optionally hide the confirmation screen for free events.
ja: 必要に応じて無料イベントの確認画面を非表示にします。

en: Optionally set a maximum number of participants for this event.
ja: オプションで、このイベントの参加者定員を設定することができます。

en: Options
ja: オプション

en: Options Per Line
ja: ラインごとのオプション

en: Options given here are days of a month from 1 - 31
ja: 指定されたオプションは、ここで 1 - 31 からの月日です

en: Or Provide Contact ID or External ID.
ja: または連絡ID または外部ID を提供します。

en: Or you can <a href='%1'>browse all %2 %3</a>.
ja: または <a href='%1'>すべての %2 %3 を一覧</a>できます。

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Contribution Pages</a>.
ja: または <a href='%1'>すべての利用可能な支援ページを参照</a>できます。

en: Or you can <a href='%1'>browse all available Current Events</a>.
ja: あるいは <a href='%1'>すべての現在のイベントを表示</a>することもできます。

en: Order
ja: 順序

en: Order By >>
ja: 並び順 >>

en: Order by Column
ja: 列で整列

en: Order by Order
ja: 順に整列

en: Order by Section
ja: セクションで整列

en: Organization
ja: 団体

en: Organization Address and Contact Info
ja: 団体住所と連絡先情報

en: Organization Contact ID
ja: 団体連絡先ID

en: Organization Contact Information
ja: 団体の連絡先情報

en: Organization Details
ja: 団体の詳細

en: Organization Email
ja: 団体メール

en: Organization Name
ja: 団体名

en: Organization Profile
ja: 団体プロファイル

en: Organization details have been prefilled for you. If this is not the organization you want to use, click "Enter a new organization" above.
ja: 団体詳細が自動入力されました。目的の団体のものではない場合、上の「新しい団体の入力」をクリックしてください。

en: Organization email is required.
ja: 団体のメールは必須です。

en: Organization name, email address for system-generated emails, organization address
ja: 団体名、システムが生成するメールで使用するメールアドレス、団体の住所

en: Organize your contacts
ja: 連絡先の整理

en: Organizing Your Data
ja: データを整理

en: Orientation
ja: 方向

en: Original
ja: オリジナル

en: Original Activity ID
ja: オリジナルのアクティビティID

en: Original Installment Amount
ja: オンライン支払い金額

en: Oriya
ja: オリヤー語

en: Oromo
ja: オロモ語

en: Ossetian, Ossetic
ja: オセチア語

en: Other
ja: その他

en: Other Amount
ja: その他の金額

en: Other Name
ja: 他の名前

en: Other Panes
ja: 他のセクション

en: Other Relationships
ja: 他の関係

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Other Years
ja: 他の年

en: Other location
ja: 他のロケーション

en: Other operators not available for this action.
ja: その他の演算子は、この操作では利用できません。

en: Otherwise, click the <strong>Continue</strong> button below to complete your registration.
ja: または、<strong>継続</strong>をクリックして登録を完了してください。

en: Otherwise, the registration link is hidden and the &quot;Event Full Message&quot' is displayed when the maximum number of registrations is reached. Only participants with status types marked as 'counted' are included when checking if the event is full.
ja: そうでない場合、イベントが定員に達すると登録リンクが非表示になり、&quot;満員メッセージ&quot;が表示されます。このイベントが満員のとき、「カウント済」とマークされたステータスタイプを持つ参加者だけが追加されます。

en: Out Date
ja: 解除日

en: Outbound Email
ja: アウトバウンドメール

en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
ja: アウトバウンドメールのサーバ (SMTP / Sendmail)

en: Outbound Email Settings
ja: アウトバウンドメールの設定

en: Outbound SMS
ja: アウトバウンドSMS

en: Outbound mail has been disabled. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
ja: アウトバウンドメールが無効になっています。アウトバウンドメールを設定する場合は、<a href='%1'>管理 >> システムの設定 >> アウトバウンドメール</a>でクリックしてください。

en: Outdated
ja: 期限切れ

en: Outgoing Phone Prefix
ja: 発信電話のプレフィックス

en: Over-ride end date
ja: 終了日を上書き

en: Overdue
ja: 延滞

en: Override End Date for Auto-renew Memberships
ja: 会員の自動更新のため終了日を上書き

en: Override Geocoding
ja: ジオコーディングの上書き

en: Override Status
ja: ステータスを上書き

en: Override Verp
ja: VERP を上書き

en: Override automatic geocoding
ja: 自動ジオコーディングを上書き

en: Override privacy setting? (Do no email / Do not mail)
ja: プライバシー設定を上書きしますか？(メールの拒否 / 郵送の拒否)

en: Owing
ja: 借金

en: Owned By
ja: 所有

en: Owner
ja: 所有者

en: Owner Email Notification
ja: 所有者のメール通知

en: Owner Notification
ja: オーナー通知

en: Owner Notification is not set for this Personal Campaign Page. Please contact the site administrator if you need assistance.
ja: この個人キャンペーンページにはオーナー通知が設定されていません。サイト管理者にお問い合わせください。

en: Owner chooses whether to receive notifications
ja: 所有者通知を受信するかどうかを選択してください

en: PCP Page Type
ja: 個人キャンペーンページタイプ

en: PCP Status
ja: 個人キャンペーンページのステータス

en: PCP owner notifications
ja: PCPの所有者通知

en: PDF Format Option Group not found in database.
ja: PDFフォーマットのオプショングループがありません。

en: PDF Invoice
ja: PDF 請求書

en: PDF Page Format
ja: PDFページの形式

en: PDF Page Format does not fit in database.
ja: PDFページフォーマットがデータベースに適合しません。

en: PDF Receipts
ja: PDF 受領書

en: PHP Configuration
ja: PHP設定

en: PHP class name
ja: PHPクラス名

en: PHP version %1
ja: PHP バージョン %1

en: PHP version %1 is not supported. PHP version earlier than %2 is required. You might want to downgrade your server, or ask your web-host to do so.
ja: PHPバージョンの %1 はサポートされていません。%2 より以前のPHPバージョンが必要です。あなたのサーバをダウングレードするか、またはこれを行える、あなたのウェブホストへ依頼をする必要があります。

en: PHP5 installed
ja: PHP5 インストール済

en: Pad inside each label.
ja: ラベルごとのパディング

en: Page %1 of %2
ja: ページ %1 / %2

en: Page Arguments
ja: ページ引数

en: Page Break
ja: ページの区切り

en: Page Callback
ja: ページのコールバック

en: Page Deleted
ja: プレッジを削除

en: Page Disabled
ja: プレッジを無効

en: Page Enabled
ja: プレッジを有効

en: Page Format
ja: ページのフォーマット

en: Page Format: %1
ja: ページフォーマット : %1

en: Page Text
ja: ページのテキスト

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Page Type
ja: ページタイプ

en: Page format to use when creating PDF files using this template.
ja: このテンプレートを使用してPDFファイルを作成する際に、ページのフォーマットに使用します。

en: Page title for registration Thank-you screen.
ja: 登録の感謝画面ページのタイトルになります。

en: Page title for screen where user reviews and confirms their registration information.
ja: ユーザが自分の登録情報をレビュー / 確認する画面のページタイトルになります。

en: Pager
ja: ポケベル

en: Paid
ja: 支払い

en: Paid Amount
ja: 支払い金額

en: Paid By
ja: 支払い

en: Paid By is a required field.
ja: 有料によっては必須フィールドです。

en: Paid By should be Check when a check number is entered for a contribution.
ja: 支払い方法が小切手でなければ、支援の小切手番号を入力できません。

en: Paid Date
ja: 支払い日

en: Paid Event
ja: 有料イベント

en: Pali
ja: パーリ語

en: Panjabi, Punjabi
ja: パンジャブ語

en: Paper Size
ja: 用紙サイズ

en: Paper Size Option Group not found in database.
ja: 用紙サイズのオプショングループがありません。

en: Paper Size does not fit in database.
ja: 用紙サイズがデータベースに適合しません。

en: Parameter
ja: パラメータ

en: Parameter Name
ja: パラメータ名

en: Parameter Value
ja: パラメータ値

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Parent
ja: 親

en: Parent (ID)
ja: 親 (ID)

en: Parent Activity ID
ja: 親のアクティビティID

en: Parent Activity Id
ja: 親のアクティビティID

en: Parent Campaign
ja: 親キャンペーン

en: Parent Event
ja: 親イベント

en: Parent Event ID
ja: 親イベントID

en: Parent Group
ja: 親グループ

en: Parent Groups
ja: 上位グループ

en: Parent ID
ja: 親ID

en: Parent Menu
ja: 上位メニュー

en: Parent Section
ja: 親セクション

en: Parent Tag
ja: 上位タグ

en: Parent of
ja: 親 :

en: Parent/child relationship.
ja: 親子関係

en: Parse error in extension: %1
ja: エクステンションの解析エラー : %1

en: Partial Payments Enabled
ja: 一部支払いを有効

en: Partial matches will be replaced unless you click "Exact Match". EXAMPLE: replacing 'Contribution' with 'Donation' will also replace 'Contributions' with 'Donations' unless 'Exact Match' is checked.
ja: 「完全一致」をクリックしなければ、部分一致で置き換えます。例えば : 「完全一致」を指定せずに「支援」を「寄付」に置換すると、「支援金」は「寄付金」に置き換えられます。

en: Partially paid
ja: 一部支払い

en: Participant
ja: 参加者

en: Participant  id is not valid
ja: 参加者ID が有効ではありません

en: Participant %1
ja: 参加者 %1

en: Participant 1
ja: 参加者 1

en: Participant Confirmation
ja: 参加者の確認

en: Participant Count
ja: 参加者数

en: Participant Count must be greater than zero.
ja: 参加者数はゼロより大きい値にしてください。

en: Participant Count should be a positive number
ja: 参加者数は正数でなければいけません

en: Participant E-mail
ja: 参加者メール

en: Participant ID
ja: 参加者ID

en: Participant Information
ja: 参加者の情報

en: Participant Information - Participant %1
ja: 参加者情報 - 参加者 %1

en: Participant Limit
ja: 参加者の制限

en: Participant Listing
ja: 参加者リスト

en: Participant Listing is not enabled for this event. You can enable it from
ja: このイベントでは参加者リストを公開していません。次で公開することができます

en: Participant Name
ja: 参加者名

en: Participant Name or Email
ja: 参加者名またはメール

en: Participant Note
ja: 参加者の備考

en: Participant Role
ja: 参加者の役割

en: Participant Role ID
ja: 参加者の役割ID

en: Participant Role Id
ja: 参加者の役割ID

en: Participant Source
ja: 参加者ソース

en: Participant Status
ja: 参加者のステータス

en: Participant Status (ie. Registered, Attended, Cancelled, etc.)
ja: 参加者のステータス (登録済、出席、取消しなど)

en: Participant Status Class
ja: 参加者のステータスクラス

en: Participant Status Counts?
ja: 参加者ステータスのカウントしますか？

en: Participant Status ID
ja: 参加者のステータスID

en: Participant Status Id
ja: 参加者のステータスID

en: Participant Status Is Reserved?>
ja: 予約された参加者のステータスですか？>

en: Participant Status Label
ja: 参加者のステータスラベル

en: Participant Status Type ID
ja: 参加者のステータスタイプID

en: Participant Status Visibility
ja: 参加者ステータスの閲覧範囲

en: Participant Status is Active
ja: 有効な参加者のステータスです

en: Participant Total
ja: 参加のステータス

en: Participant count can not be greater than max participants.
ja: 参加者数は定員を超えないようにしてください。

en: Participant import data MUST include the following columns:
ja: 参加者のインポートデータには、必ず以下のカラムが必要です :

en: Participant import files must contain data needed to <strong>match the participant to a contact record in your CiviCRM database</strong>. This 'matching' can be handled in several different ways:
ja: 参加者インポートファイルは<strong>参加者とCiviCRMデータベース内の連絡先レコードの一致</strong>が必要になります。この「照合」は次のいくつかの方法で行われます :

en: Participant import requires that each person, household or organization already exists as a contact record in your CiviCRM database. If you need to import participant information for contact records which haven't been added to CiviCRM yet - you will do this in 2 steps. First, use <strong>Import Contacts</strong> to add the contact records. If possible, include a unique 'External ID' for each new contact which you can then use to match participant info such as event registration to the corresponding contact record. Then return to this screen and import the participant records.
ja: 参加者のインポートは各個人、世帯、団体が、既に CiviCRM データベースに連絡先レコードとして存在していなければなりません。まだ CiviCRM に追加されていない参加者情報を連絡先レコードにインポートする場合は、次の 2ステップが必要になります。まず<strong>連絡先のインポート</strong>を行って連絡先レコードを追加してください。可能なら、イベント登録などの参加者情報と連絡先を一致させるためにそれぞれの新しい連絡先に固有の外部ID をインクルードしてください。続いてこの画面で参加者レコードをインポートします。

en: Participant is Pay Later?
ja: 参加者は後払いですか？

en: Participant is a Test
ja: 参加者はテスト

en: Participant is a Test?
ja: 参加者はテストですか？

en: Participant list Count Report
ja: 参加者リストの回数レポート

en: Participant listing code file cannot be '%1'
ja: 参加者リストのコードファイルは「%1」ではなりません

en: Participant listing links.
ja: 参加者リストのリンク

en: Participant listings.
ja: 参加者リスト

en: Participant status has been updated to '%1'. An email has been sent to %2.
ja: 参加者のステータスは「%1」に更新されました。メールは %2 に送信されました。

en: Participant's Contact ID
ja: 参加者の連絡先ID

en: Participant's Name
ja: 参加者の名前

en: Participants
ja: 参加者

en: Participants (Event Name)
ja: 参加者 (イベント名)

en: Participants (Event Type)
ja: 参加者 (イベントタイプ)

en: Participants (Role)
ja: 参加者 (役割)

en: Participants whose status is changed FROM Pending Pay Later TO Registered or Attended will receive a confirmation email and their payment status will be set to completed. If this is not what you want to do, you can change their participant status by editing their event registration record directly.
ja: そのステータス登録する場合は、後で保留の支払いから変更、または出席した参加者には、確認メールが届き、完了するために支払いステータスが設定されます。いずれかを行いたい場合は、直接そのイベントの登録レコードを編集して、その参加者のステータスを変更することができます。

en: Participants whose status is changed TO any of the following will be automatically notified via email: %1.
ja: ステータスが次のいずれかに変更された参加者に通知をメールで送る : %1

en: Participation in this event requires approval. Submit your registration request here. Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ja: このイベントへの参加には承認が必要です。登録申し込みをお願いします。承認されれば、登録処理を完了するためのウェブページリンクの挿入されたメールが送信されます。

en: Partner of
ja: パートナー :

en: Partner relationship.
ja: パートナー関係

en: Party
ja: 政党

en: Party Reg
ja: 政党の登録

en: Pashto, Pushto
ja: パシュトウ語

en: Password
ja: パスワード

en: Password Label
ja: パスワードラベル

en: Password and Confirm Password values are not the same.
ja: パスワードと確認用パスワードの内容が一致しません

en: Password is not set for this payment processor
ja: この支払いプロセッサのパスワードがセットされていません。

en: Password is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
ja: 管理 &raquo; システムの設定 &raquo; 支払いプロセッサにパスワードが設定されていません。

en: Password is not set in the Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
ja: CiviCRM の管理 &raquo; システムの設定 &raquo; 支払いプロセッサでパスワードが設定されていません

en: Password to use when polling (for IMAP and POP3).
ja: ポーリング時 (IMAP と POP3) のパスワードになります。

en: Past 3 Months
ja: 過去 3ヵ月

en: Past 6 Months
ja: 過去 6ヶ月

en: Past Campaigns
ja: 過去のキャンペーン

en: Past Due
ja: 期限経過

en: Past Groups
ja: 過去のグループ

en: Past Year
ja: この 1年

en: Paste the action token into the URL field and click Insert (or Update).
ja: URLフィールドに操作トークンを貼り付けて挿入 (または更新) をクリックしてください。

en: Paste the action token into the URL field and click OK.
ja: URLフィールドに操作トークンを貼り付けて OK をクリックしてください。

en: Path
ja: パス

en: Path Arguments
ja: パスの引数

en: Path to wkhtmltopdf executable
ja: wkhtmltopdf 実行ファイルへのパス

en: Path where CiviCRM extensions are stored.
ja: CiviCRM のエクステンションを保存するパス。

en: Path where documents and images which are attachments to contact records are stored (e.g. contact photos, resumes, contracts, etc.). These attachments are defined using 'file' type custom fields.
ja: 連絡先レコードに添付される文書や画像 (例 : 連絡先の写真、履歴など) を保存するパス。これらの添付ファイルは「ファイル」タイプのカスタムフィールドを使って定義されます。

en: Path where site specific PHP code files are stored if any. This directory is searched first if set.
ja: もしあれば、サイト独自のPHPコードへのパス。このディレクトリがセットされていれば、優先的に検索されます。

en: Path where site specific templates are stored if any. This directory is searched first if set. Custom JavaScript code can be added to templates by creating files named <em>templateFile.extra.tpl</em>.
ja: サイト固有のテンプレートを使用する場合、そのテンプレートのパスを指定します。この値を設定すると、指定したディレクトリが最初に検索されます。カスタム JavaScript コードをテンプレートに追加する場合は、<em>templateFile.extra.tpl</em> という名前でテンプレートを作成してください。

en: Pattern
ja: パターン

en: Paused
ja: 中断

en: Pay Later
ja: 後払い

en: Pay Later Allowed
ja: 後払いの許可

en: Pay Later Instructions
ja: 後払い説明

en: Pay Later Label
ja: 後払いラベル

en: Pay Later Receipt
ja: 後払い受領書

en: Pay Later Receipt Text
ja: 後払いの受領書テキスト

en: Pay Later Text
ja: 後払いテキスト

en: Pay Later?
ja: 後払いですか？

en: Pay Method
ja: 支払い方法

en: Pay later label
ja: 後払いラベル

en: Pay later option
ja: 後払いオプション

en: PayFlowPro requires curl with SSL support
ja: Payflow Pro には SSL機能付きの cURL が必要です

en: Payment
ja: 支払い

en: Payment %1
ja: 支払い %1

en: Payment Amount
ja: 支払い合計

en: Payment Amount (most recent)
ja: 支払い金額 (最新のもの)

en: Payment Completed
ja: 支払い完了

en: Payment Date
ja: 支払い日

en: Payment Details
ja: 支払いの詳細

en: Payment Due
ja: 支払い期日

en: Payment Express UserID (Development account):
ja: Payment Express UserID (開発アカウント) :

en: Payment Express UserID (LIVE account):
ja: Payment Express UserID (ライブアカウント) :

en: Payment From
ja: から支払い

en: Payment ID
ja: 支払いID

en: Payment Information
ja: 支払いの情報

en: Payment Instrument
ja: 支払い方法

en: Payment Instrument ID
ja: 支払い方法ID

en: Payment Instrument:
ja: 支払い手段 :

en: Payment Instruments
ja: 支払い方法

en: Payment Key
ja: 支払いキー

en: Payment Method is a required field.
ja: 支払い方法は必須項目です。

en: Payment Options
ja: 支払いオプション

en: Payment Processor
ja: 支払いプロセッサ

en: Payment Processor Account
ja: 支払いプロセッサのアカウント

en: Payment Processor Deleted.
ja: 支払いプロセッサを削除しました

en: Payment Processor Domain
ja: 支払いプロセッサのドメイン

en: Payment Processor Error
ja: 支払いプロセッサのエラー

en: Payment Processor Error message
ja: 支払いプロセッサのエラーメッセージ

en: Payment Processor ID
ja: 支払いプロセッサのID

en: Payment Processor Title
ja: 支払いプロセッサのタイトル

en: Payment Processor Type
ja: 支払いプロセッサのタイプ

en: Payment Processor Type ID
ja: 支払いプロセッサのタイプID

en: Payment Processor configurations for all payment processors that can be used in this installation of CiviCRM.
ja: このインストールされた CiviCRM で使用するすべての支払いプロセッサの設定になります。

en: Payment Processor is a required field.
ja: 支払いプロセッサは必須項目です。

en: Payment Processor variable name to be used in code
ja: コード内で使用する支払いプロセッサの変数名

en: Payment Processors
ja: 支払いプロセッサ

en: Payment Reminders
ja: 支払い事前通知

en: Payment Schedule
ja: 支払い予定

en: Payment Scheduled
ja: 予定された支払い

en: Payment Start
ja: 支払い開始

en: Payment Status
ja: 支払いステータス

en: Payment Token ID
ja: 支払いトークンID

en: Payment Type
ja: 支払いタイプ

en: Payment amount cannot be greater than owed amount
ja: 支払い金額は、支払う必要のある金額を超えることはできません

en: Payment amount is less than the amount owed. Expected participant status is 'Partially paid'. Are you sure you want to set the participant status to %1? Click OK to continue, Cancel to change your entries.
ja: 支払い金額が支払いに必要な金額より少ない状態です。予想される参加者のステータスは「一部支払い」になります。%1 の参加者ステータスを設定してもよろしいですか？続行する場合は、OKをクリックし、エントリを変更する場合はキャンセルしてください。

en: Payment processor %1 has been saved.
ja: 支払いプロセッサ %1 を保存しました。

en: Payment processor is not set for this page
ja: このページには支払いプロセッサの設定がありません

en: Payment processor overview
ja: 支払いプロセッサの概要

en: Payments
ja: 支払い

en: Payments Date From
ja: 支払い日から

en: Payments Ended Date
ja: 支払い終了日

en: Payments Received
ja: 受領済

en: Payments Start
ja: 支払い開始

en: Payments Start Date
ja: 支払い開始日

en: Payments are due on day %1 of the %2.
ja: 支払いの期限は %2月 %1日です。

en: Payments are due on the
ja: 支払い日は

en: Pending
ja: 承認待ち

en: Pending (by %1)
ja: 保留 (%1)

en: Pending Subscriptions
ja: 加入保留

en: Pending and Inactive Memberships
ja: 保留および非有効な会員

en: Pending from approval
ja: 承認による保留

en: Pending from incomplete transaction
ja: 不完全な送金処理による保留

en: Pending from pay later
ja: 後払いによる保留

en: Pending from waitlist
ja: キャンセル待ちによる保留

en: Pending in cart
ja: カート内の保留

en: Pending participant expiration (hours)
ja: 参加者承認待ちの失効時間 (時)

en: Pending refund
ja: 保留の払い戻し

en: People can register for this event starting on
ja: このイベントへの登録開始 :

en: Percentage Change
ja: 変動率

en: Perform all tasks in the Administer CiviCRM control panel and Import Contacts
ja: 連絡先のインポートと、CiviCRM の管理のコントロールパネル内にある、すべてのタスクを実行します

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Period
ja: 期間

en: Period type should be Rolling when duration unit is Day
ja: 継続が日単位のときは、期間タイプは可変でなければなりません。

en: Permanently Delete Contact
ja: 連絡先を完全に削除

en: Permission
ja: 権限

en: Permission Denied
ja: 権限の拒否

en: Permission Error
ja: 権限エラー

en: Permission Operator
ja: 演算子の権限

en: Permissioned Relationship?
ja: 関係の権限

en: Permissions
ja: 権限

en: Permissions for Anonymous Users
ja: 匿名ユーザの権限

en: Permissions: Details
ja: 権限 : 詳細

en: Permissions: Summary
ja: 権限 : 概要

en: Persian (Iran)
ja: ペルシャ語 (イラン)

en: Personal Campaign Page
ja: 個人キャンペーンページ

en: Personal Campaign Page Contribution Information
ja: 個人キャンペーンページ支援情報

en: Personal Campaign Page Honor Roll
ja: 表彰ロールの個人キャンペーンページ

en: Personal Campaign Page Honor Roll?
ja: 個人キャンペーンページの表彰ロールですか？

en: Personal Campaign Page ID
ja: 個人キャンペーンページID

en: Personal Campaign Page Nickname
ja: 個人キャンペーンページのニックネーム

en: Personal Campaign Page Notification
ja: 個人キャンペーンページの通知

en: Personal Campaign Page Owner Notification
ja: 個人キャンペーン ページのオーナーへの通知

en: Personal Campaign Page Personal Note
ja: 個人キャンペーンページの個人メモ

en: Personal Campaign Page Report
ja: 個人キャンペーンページレポート

en: Personal Campaign Page Settings (%1)
ja: 個人キャンペーンページの設定 (%1)

en: Personal Campaign Page Status
ja: 個人キャンペーンページのステータス

en: Personal Campaign Page Title
ja: 個人キャンペーンページのタイトル

en: Personal Campaign Page?
ja: 個人キャンペーンページですか？

en: Personal Campaign Pages
ja: 個人キャンペーンページ

en: Personal Campaign Pages (PCPs) allow your constituents to create their own fundraising page for your organization. This means that a donor, after donating to your organization, can elect to create a page with her own photo, text, and personal information. She can then send a link to the page to her friends, soliciting support for your organization. This is a powerful way to widely and quickly spread the message about your campaign.
ja: 個人キャンペーンページ (PCP) では、あなたの会員があなたの団体の資金調達ページについて、独自にページを作ることができます。つまり、自分の団体に寄付をした後、その寄贈者が自分の写真、文章、個人情報などを含むページを作ることができるわけです。そして、ページを作成した人は自分の友達にそのページのリンクを送り、あなたの団体に支援を呼びかけることができます。これは、あなたのキャンペーンについてのメッセージを広く、速やかに伝える強力な方法です。

en: Personal Campaign Pages - Admin Notification
ja: 個人キャンペーンページ - 管理通知

en: Personal Campaign Pages - Owner Notification
ja: 個人キャンペーンページ - 所有者の通知

en: Personal Campaign Pages - Supporter Status Change Notification
ja: 個人キャンペーンページ - 支援者のステータス変更通知

en: Personal Campaign Pages - Supporter Welcome
ja: 個人キャンペーンページ - 支援者ウェルカム

en: Personal Campaign Pages are currently not enabled for this contribution page. However you can still support the campaign here.
ja: 個人キャンペーンページは現在、この支援ページを利用することができません。また、ここでもキャンペーンの支援ができます。

en: Personal Campaign Pages provide your constituents with the ability to promote this event or a related fundraising effort. When Personal Campaign Pages are enabled constituents will see a link after registering for this event which invites them to create their own page to promote the event (or promote a related online contribution page). Event registration fees (or contributions) from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
ja: 個人キャンペーンページにより、あなたの団体の会員がこのイベントや、これに関する資金集めの宣伝をすることができます。個人キャンペーンページを有効にした場合、会員がこのイベントに登録すると、自分のページでこのイベント (またはこれに関するオンライン支援ページ) を宣伝するためのリンクが表示されます。個人キャンペーンページから申し込んだ人のイベント登録費 (または寄付) は、このキャンペーンページを作成した人へのソフトクレジットとして記録されます。

en: Personal Campaign Preview
ja: 個人キャンペーンのプレビュー

en: Personal Campaign Title
ja: 個人キャンペーンのタイトル

en: Personal Campaigns
ja: 個人キャンペーン

en: Personal Contribution Link
ja: 個人支援のリンク

en: Personal Note
ja: 個人の備考

en: Personal Note (for Honor Roll)
ja: 個人名 (表彰ロール用)

en: Personal message submitted by contributor for display in the Honor Roll.
ja: 表彰ロールに表示するため、支援者が送信した個人メッセージになります。

en: Personalize the contents and appearance of your fundraising page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
ja: 募金ページの内容とレイアウトをここでパーソナライズします。いつでもここに戻って内容を変更することができます。

en: Personalize the contents and appearance of your personal campaign page here. You will be able to return to this page and make changes at any time.
ja: ここで自分の個人キャンペーンページの内容と外観をカスタマイズすることができます。いつでもこのページに戻り、変更することができます。

en: Personalized email blasts and newsletters.
ja: ブラストメールやニュースレターのパーソナライズ

en: Petition - need verification
ja: 署名 - 要検証

en: Petition - signature added
ja: 署名 - 追加された署名

en: Petition Dashboard
ja: 請願署名ダッシュボード

en: Petition ID
ja: 請願署名ID

en: Petition Id and/or Activity Id is not of the type Positive.
ja: 請願 ID 及び / またはアクティビティ ID はポジティブタイプではありません。

en: Petition Signature
ja: 請願署名

en: Petition Signers Group
ja: 署名者グループ

en: Petition Title
ja: 請願署名タイトル

en: Petition Type
ja: 請願署名タイプ

en: Petition Type ID
ja: 請願署名タイプID

en: Petition has been saved.
ja: 請願署名を保存しました。

en: Petitions
ja: 請願署名

en: Phone
ja: 電話

en: Phone (Contact A)
ja: 電話 (連絡先 A)

en: Phone (Contact B)
ja: 電話 (連絡先 B)

en: Phone (Main)
ja: 電話 (主)

en: Phone (called) ID
ja: 電話 (呼出) ID

en: Phone (called) Number
ja: 電話 (呼出) 番号

en: Phone 2
ja: 電話 2

en: Phone Call
ja: 電話

en: Phone Contact
ja: 連絡先の電話

en: Phone Ext (Contact A)
ja: 内線電話 (連絡先 A)

en: Phone Ext (Contact B)
ja: 内線電話 (連絡先 B)

en: Phone Extension
ja: 内線番号

en: Phone ID
ja: 電話ID

en: Phone Location
ja: 電話のロケーションタイプ

en: Phone Location Type
ja: 電話のロケーションタイプ

en: Phone No
ja: 電話番号

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Phone Numeric
ja: 電話数値

en: Phone Type
ja: 電話タイプ

en: Phone and Email
ja: 電話とメール

en: Phone and Extension
ja: 電話とエクステンション

en: Phone number contains
ja: 含まれる電話番号

en: Phone type
ja: 電話のタイプ

en: PhoneBank
ja: フォーンバンク

en: Pick a premium to include on this Contribution Page. Use <a href='%1'>Manage Premiums</a> to create or enable additional premium choices for your site.
ja: この支援ページで提供するプレミアムを選んでください。<a href='%1'>プレミアムの管理</a>では、このサイトで選択できるプレミアムを作成したり有効にすることができます。

en: Pie
ja: 円グラフ

en: Pie Chart
ja: 円グラフ

en: Place of residence
ja: 居住地

en: Place the 'No thank-you' radio button before OR after the list of premiums offered on this page.
ja: 先頭またはこのページで提供されるプレミアムリストの最後にラジオボタンの「辞退」を配置します。

en: Place your cursor within the Message box where you want to the token to be inserted. Then click the &quot;Insert Tokens&quot; link in the upper right corner of the message box to see a list of available tokens. Insert the token by clicking the desired token name in the list (for example, click &quot;First Name&quot;).
ja: 本文内のトークンを挿入したい場所にカーソルを移動してください。次にメッセージボックスの右隅にある &quot;トークン挿入&quot; のリンクをクリックすると、利用可能なトークンリストが表示されます。リスト中の挿入したいトークンをクリックすると、そのトークンが挿入されます (例えば、&quot;ファーストネーム&quot; をクリック)。

en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: Plain-Text Format
ja: プレーンテキストのフォーマット

en: Plaintext mailing message
ja: メーリングメッセージのプレーンテキスト

en: Planned
ja: 計画

en: Please <a href="%1" target="_blank">configure the Extension Resource URL</a>.
ja: <a href="%1" target="_blank">エクステンションのリソース設定 URL</a>

en: Please Confirm Your Opt Out
ja: 拒否の設定を確認してください

en: Please Confirm Your Unsubscribe from this Mailing/Group
ja: このメーリング / グループからの購読解除を確認してください

en: Please Enter the value for Original Word
ja: 置換え前の単語を入力してください。

en: Please Enter the value for Replacement Word
ja: 置換する単語を入力してください。

en: Please Select a Soft Credit Type
ja: ソフトクレジットのタイプを選択してください

en: Please Send Inquiries to Our Contact Email Address
ja: お問い合わせは、連絡先メールアドレスにお送りください

en: Please add a profile with an email address if 'Send Confirmation Email?' is selected
ja: 「確認メール送信しますか？」を選択した場合、メールアドレスが入ったプロファイルを追加してください。

en: Please assign this permission to a Role.
ja: この権限を役割に割り当ててください。

en: Please check your email inbox for the confirmation email. If you don't find it, verify if it isn't in your spam folder.
ja: 確認メール用のメールが受信トレイにあるか確認してください。それでも見つからない場合は、迷惑フォルダを探してみてください。

en: Please check your system file permissions.
ja: システムファイルのパーミッションを確認してください。

en: Please choose a contact of type %1
ja: タイプ %1 の連絡先を選択してください

en: Please choose another address to be primary before changing this one.
ja: これを変更する前に他の住所をプライマリに変更してください。

en: Please clear your value if you want to use %1 operator.
ja: 演算子 %1 を使う際は、入力値をクリアしてください。

en: Please configure a default mailbox for CiviMail.
ja: CiviMail デフォルトのメールボックスを設定してください。

en: Please contact our site administrator for more information
ja: 詳しくは、サイト管理者にご連絡ください。

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions
    or need to modify your payment schedule.
ja: 質問、または支払い予定の変更を希望される場合、%1 に連絡するか、あるいは %2 にメールを送ってください。

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions
    or want to inquire about reinstating your registration for this event.
ja: このイベントの登録やり直しについての問い合わせや質問があれば %1 に連絡するか、あるいは %2 にメールを送ってください。

en: Please contact us at %1 or send email to %2 if you have questions.
ja: 質問があれば %1 に連絡するか、あるいは %2 にメールを送ってください。

en: Please convert retrieve call to use new function signature
ja: 新しい関数の署名を使って読み出しコールを変換してください

en: Please correct errors before previewing.
ja: プレビューする前にエラー修正してください。

en: Please correct errors before saving.
ja: 保存する前にエラーを修正してください。

en: Please correct the following errors in the form fields below:
ja: 入力フォームの以下の誤りを修正してください :

en: Please define the custom translation function first.
ja: まずカスタム翻訳関数を定義してください

en: Please do not include entity parameter (entity is always 'contact')
ja: エンティティパラメータを含めないでください (エンティティは常に「連絡先」です)

en: Please do not select GroupBy 'Activity Date' with GroupBy 'Contact'
ja: 「アクティビティ日」によるグループ化を「連絡先」によるグループ化と共に選択しないでください

en: Please do not select any Contact Fields with GroupBy 'Activity Date'
ja: 「アクティビティ日」によるグループ化をする場合、連絡先フィールドは選択しないでください

en: Please do not select more than one membership associated with the same organization.
ja: 同一の団体に関連付けられた会員を複数選択することはできません。

en: Please do not use '/' in Event Title.
ja: イベントタイトルに '/' は使えません。

en: Please do not use '/' in Title
ja: タイトルに '/' は使えません

en: Please do not use this task to send a lot of emails (greater than %1). We recommend using CiviMail instead.
ja: メールを大量に (%1 通以上) 送信するときには、このタスクを使わず、CiviMail の使用をお勧めします。

en: Please download and put the Moneris mpgClasses.php file in packages/Services directory to enable Moneris Support.
ja: Moneris サポートを有効にするには、Monerisの mpgClasses.php ファイルをダウンロードし、packages/Services ディレクトリに配置してください。

en: Please enable 'Include Case Activities' to filter with Case Activity types.
ja: 事例のアクティビティタイプをフィルタリングするための「事例アクティビティを含める」を有効にしてください。

en: Please enable the contribution amount section to use this option.
ja: このオプションを使用する場合、支援金額セクションを有効にしてください。

en: Please ensure at least one contact group association is maintained.
ja: 連絡先グループの関連付けは、少なくとも 1 つは維持してください。

en: Please ensure that the CiviCRM Contact exists
ja: CiviCRM の連絡先の存在を確認してください

en: Please enter 1 (for Yes) or 0 (for No) if you want to set a default value.
ja: デフォルト値をセットするには、1 (はい) または 0 (いいえ) を入力してください。

en: Please enter 1 or 0 as value.
ja: 1 か 0 を入力してください。

en: Please enter Confirmation Email FROM Email Address.
ja: 確認メールの差出人アドレスを入力してください。

en: Please enter Confirmation Email FROM Name.
ja: 確認メール差出人の名前を入力してください。

en: Please enter a Contribution Amount.
ja: 支援総額を入力してください。

en: Please enter a Fixed Period Start Day for this subscription or service.
ja: この申し込みかサービスの固定期間の開始日を入力してください。

en: Please enter a Title for the registration Confirmation Page
ja: 登録確認ページのタイトルを入力してください

en: Please enter a Title for the registration Thank-you Page
ja: 登録の感謝ページのタイトルを入力してください

en: Please enter a Username to create an account.
ja: アカウントを作成するためのユーザー名を入力してください。

en: Please enter a default FROM Email Address (for system-generated emails).
ja: デフォルトの差出人メールアドレス (システムが生成するメールで使用) を入力してください。

en: Please enter a duration interval.
ja: 継続間隔を入力してください。

en: Please enter a label for at least one fee level.
ja: 料金レベルを最低ひとつ選択してください。

en: Please enter a membership type name.
ja: 会員タイプの名前を入力してください。

en: Please enter a monetary value for the Minimum Contribution Amount.
ja: 最低支援金額の金額を入力してください。

en: Please enter a monetary value for the Minimum Fee.
ja: 最低料金には金額の値を入力してください。

en: Please enter a monetary value for this field.
ja: このフィールドに金額を入力してください。

en: Please enter a name to include in the Honor Roll, or select 'contribute anonymously'.
ja: 表彰ロールに入れる名前を入力してください。あるいは「匿名で支援」を選択してください。

en: Please enter a number for frequency (e.g. every "3" months).
ja: 頻度の値を入力してください (例 : 3ヵ月ごとなら "3" ヵ月ごと)。

en: Please enter a number for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 months).
ja: 定期的な支援の頻度を数値で入力してください (例 : '3' か月ごと)。

en: Please enter a password.
ja: パスワードを入力してください

en: Please enter a status that does NOT represent a current membership status.
ja: 現在の会員のステータスを表すものではありませんステータスを入力してください。

en: Please enter a time.
ja: 時刻を入力してください。

en: Please enter a valid %1
ja: 正しい %1 を入力してください。

en: Please enter a valid Bank Identification Number (value must not contain punctuation characters).
ja: 正しい銀行識別コード (値に記号類は使用できません) を入力してください。

en: Please enter a valid Card Number
ja: 有効なカード番号を入力してください

en: Please enter a valid Card Verification Number
ja: 有効なカード確認番号を入力してください

en: Please enter a valid Max Participants.
ja: 参加者の上限を入力してください。

en: Please enter a valid No. of reminders.
ja: 事前通知の数を入力してください。

en: Please enter a valid Participants Count.
ja: 正しい参加者数を入力してください。

en: Please enter a valid Pledge Frequency Interval.
ja: プレッジの頻度間隔を入力してください。

en: Please enter a valid URL.
ja: 有効なURLを入力してください。

en: Please enter a valid additional reminder day.
ja: 追加の備事前通知日を入力してください。

en: Please enter a valid amount (numbers and decimal point only).
ja: 金額を正しく (数字と小数点のみ) 入力してください。

en: Please enter a valid amount for this field.
ja: このフィールドに金額を正しく入力してください。

en: Please enter a valid amount.
ja: 正しい金額を入力してください。

en: Please enter a valid credit card number.
ja: 有効なクレジットカード番号を入力してください。

en: Please enter a valid date (YYYY-MM-DD).
ja: 有効な日付 (YYYY-MM-DD) を入力してください。

en: Please enter a valid date as default value using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
ja: デフォルトにする日付を YYYY-MM-DD フォーマットで入力してください。例えば : 2004-12-31

en: Please enter a valid date using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
ja: YYYY-MM-DD フォーマットで日付を入力してください。例えば : 2004-12-31

en: Please enter a valid date.
ja: 有効な日付を入力してください。

en: Please enter a valid default FROM email address for system-generated emails.
ja: システムが生成するメールで実際に使用するデフォルトの差出人メールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid domain for this mailbox account (the part after @).
ja: このメールアカウント用の正しいドメイン (@の右側) を入力してください。

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid fixed period rollover day
ja: 固定期間の切替日を正しく入力してください。

en: Please enter a valid fixed period start day
ja: 固定期間開始日を正しく入力してください。

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 31.
ja: 頻度の日の値を正しく入力してください。1 から 31 まで指定できます。

en: Please enter a valid frequency day ie. 1 through 7.
ja: 頻度の曜日を正しく入力してください。1 から 7 まで指定できます。

en: Please enter a valid integer value.
ja: 正しい整数値を入力してください。

en: Please enter a valid integer.
ja: 整数を入力してください。

en: Please enter a valid limit.
ja: 正しい制限値を入力してください。

en: Please enter a valid link.
ja: デフォルト値には正しいリンクを入力してください。

en: Please enter a valid list of comma delimited email addresses
ja: メールアドレスをカンマで区切って正確に入力してください

en: Please enter a valid monetary value for Fee Amount.
ja: 料金の金額を入力してください。

en: Please enter a valid monetary value for Net Amount.
ja: 正味金額を入力してください。

en: Please enter a valid monetary value for Non-deductible Amount.
ja: 非控除の金額を入力してください。

en: Please enter a valid money value (e.g. %1).
ja: 正しい金額を選択 (例: %1)

en: Please enter a valid money value for this field (e.g. %1).
ja: このフィールドには正しい金額の値を入力してください (例 : %1)。

en: Please enter a valid money value.
ja: 正しい金額を入力してください

en: Please enter a valid number of installments.
ja: 支払いの回数を入力してください。

en: Please enter a valid number of pledge installments.
ja: プレッジ分割払いの有効な数値を入力してください。

en: Please enter a valid number.
ja: 数値を入力してください。

en: Please enter a valid payment due day.
ja: 支払い期日を入力してください。

en: Please enter a valid phone number.
ja: 正しい電話番号を入力してください。

en: Please enter a valid reminder day.
ja: 正確な事前通知の日付を入力してください。

en: Please enter a valid value for your card security code. This is usually the last 3-4 digits on the card's signature panel.
ja: カードのセキュリティコードを正しく入力してください。通常、カード裏の署名領域の最後の 3-4文字の数字です。

en: Please enter a valid value.
ja: 正しい値を入力してください。

en: Please enter a value for %1 (merging > 2 contacts), or select a pre-configured option from the list.
ja: %1 (merging > 2 contacts) の値を入力してください。またはリストから設定済みのオプションを選択してください。

en: Please enter a value with a valid extension.
ja: 有効な値を入力してください。

en: Please enter a value.
ja: 値を入力してください。

en: Please enter a whole number for Number of additional people.
ja: 追加の人数を整数で入力してください。

en: Please enter a whole number for how many periods to renew.
ja: 更新の期間を整数で入力してください。

en: Please enter an amount for at least one fee level.
ja: 最低ひとつの料金レベルの額を入力してください。

en: Please enter an integer for the number of terms.
ja: 用語数の整数を入力してください。

en: Please enter at least one friend's information, or click Cancel if you don't want to send emails at this time.
ja: 最低1人の知人の情報を入力してください。今すぐメールを送信しない場合はキャンセルをクリックしてください。

en: Please enter correct Data (in valid format).
ja: 正しいデータを (有効な形式で) 入力してください。

en: Please enter integer value for weight
ja: 優先度には整数を指定してください。

en: Please enter only digits.
ja: 数字のみを入力してください。

en: Please enter positive number
ja: 数値は正数でなければいけません

en: Please enter positive number as a distance
ja: 距離を示す正数を入力してください

en: Please enter the Actual Cost of Product.
ja: 品物の実際の価格を入力してください。

en: Please enter the Duration Interval for this subscription or service.
ja: この申し込み、サービスの継続間隔を入力してください。

en: Please enter the Duration Unit for this subscription or service.
ja: この申し込みかサービスの継続単位を入力してください。

en: Please enter the Frequency Interval for this subscription or service.
ja: この申し込みかサービスの頻度間隔を入力してください。

en: Please enter the Frequency Unit for this subscription or service.
ja: この申し込みかサービスの頻度単位を入力してください。

en: Please enter the Market Value for this product.
ja: この品物の市価を入力してください。

en: Please enter the Member Since.
ja: メンバーシップの開始日を入力してください。

en: Please enter the Pay Later instructions to be displayed to your users.
ja: ユーザに表示される「後払い」の指示を入力してください。

en: Please enter the Pay Later prompt to be displayed on the Registration form.
ja: 登録フォームに表示される「後払い」の欄に入力してください。

en: Please enter the associated Financial Type
ja: 関連する金融タイプを入力してください

en: Please enter the contribution amount label.
ja: 支援額のラベルを入力してください。

en: Please enter the contribution.
ja: 支援を入力してください。

en: Please enter the duration as number of minutes (integers only).
ja: 継続時間を分単位 (整数) で入力してください。

en: Please enter the engagement index as a number (integers only).
ja: 関与インデックスを数値 (整数に限ります) で入力してください。

en: Please enter the fee label for the paid event.
ja: 有料イベントの料金ラベルを入力してください。

en: Please enter the financial Type.
ja: 金融タイプを入力してください。

en: Please enter the instructions to be sent to the contributor when they choose to 'pay later'.
ja: 支援者が「後払い」を選択したときの説明文を入力してください。

en: Please enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM site.
ja: この CiviCRM サイトを所有する団体またはエンティティの名前を入力してください。

en: Please enter the number of hours (as an integer).
ja: 時間を表す数値 (整数) を入力してください。

en: Please enter the operator.
ja: 演算子を入力してください。

en: Please enter the organization name.
ja: 団体名を入力してください。

en: Please enter the same value again.
ja: 再び同じ値を入力してください。

en: Please enter the soft credit amount.
ja: ソフトクレジットの金額を入力してください。

en: Please enter the status.
ja: ステータスを入力してください。

en: Please enter the text for the 'pay later' checkbox displayed on the contribution form.
ja: 支援フォームに表示されている「後払い」チェックボックスのテキストを入力してください。

en: Please enter the values correctly.
ja: これらの値を正しく入力してください。

en: Please enter up to 5 email addresses to receive the mailing.
ja: メーリングを受信するアドレスを 5 つまで入力できます。

en: Please enter valid %1 id.
ja: 正確な %1 IDを入力してください。

en: Please enter valid - Data and Input Field Type.
ja: 正しい値を入力してください - 日付と入力フィールドタイプ

en: Please enter valid Contact ID
ja: 有効な連絡先のID を入力してください。

en: Please enter valid Fixed Period Rollover Day
ja: 固定期間の切替日を正しく入力してください。

en: Please enter valid Fixed Period Start Day
ja: 固定期間の開始日を正しく入力してください。

en: Please enter valid Pledge Frequency Interval
ja: 有効なプレッシ頻度の周期を入力してください

en: Please enter value for tax rate
ja: 税率の値を入力してください。

en: Please enter your friend's email address.
ja: 知人のメールアドレスを入力してください。

en: Please enter your friend's first name.
ja: 知人のファーストネームを入力してください。

en: Please enter your friend's last name.
ja: 知人のラストネームを入力してください。

en: Please enter your organization's name and primary address.
ja: 団体名と主な住所を入力してください。

en: Please fix this field.
ja: フィールドを修正してください。

en: Please follow the proper format for From Email Address
ja: 差出人メールアドレスの適切なフォーマットに従ってください

en: Please go back to the main registration page, to complete payment information.
ja: 元の登録ページに戻って支払い情報を入力してください。

en: Please help us and let your friends, colleagues and followers know about our page
ja: このページについて、知り合いや同僚、フォロワーに知らせてください。

en: Please include a Profile for online registration of additional participants that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
ja: メールアドレスのフィールドとファーストネーム+ラストネームのフィールドを持つ追加参加者オンライン登録用プロファイルを使用してください。

en: Please include a Profile for online registration that contains an Email Address field and / or First Name + Last Name fields.
ja: メールアドレスのフィールドとファーストネーム + ラストネームのフィールドを持つオンライン登録用プロファイルを使用してください。

en: Please login if you have an account on this site with the link
ja: このサイトのアカウントを持っていれば、次のリンクでログインしてください

en: Please mail your payment to
ja: お支払いのメールの宛先は

en: Please narrow your search by entering a more complete target contact name.
ja: さらに完全な対象連絡先の名前を入力して検索を絞り込んでください。

en: Please note that the options which are marked or selected are sold out for participant being viewed.
ja: マークされた、または選択されたオプションは、表示されている参加者のために販売されているので注意してください。

en: Please print this confirmation for your records.
ja: 記録のために、この確認画面を印刷して保管しておいてください。

en: Please print this receipt for your records.
ja: 記録のために、この受領書を印刷して保管しておいてください。

en: Please provide Text message.
ja: 文章を入力してください。

en: Please provide a Template Name.
ja: テンプレート名を入力してください。

en: Please provide a Text
ja: テキストを入力してください

en: Please provide either HTML or TEXT format for the Body.
ja: 本文はテキスト形式かHTML形式で入力してください。

en: Please provide either a Text or HTML formatted message - or both.
ja: テキスト形式か、HTML形式のメール、あるいは両方を入力してください。

en: Please provide start and end postal codes
ja: 最初と最後の郵便番号を指定してください

en: Please remember that Drupal's "register for events" permission overrides CiviCRM's control over event information access.
ja: Drupal の「イベントへの登録」権限は、CiviCRM のイベント情報へのアクセス制御の設定内容を上書きしますので注意してください。

en: Please renew my membership automatically.
ja: 自動で私の会員を更新してください。

en: Please review all price set financial type assignments.
ja: 価格セットすべての金融タイプの割り当てを確認してください。

en: Please review and correct the highlighted fields before continuing.
ja: 検討し、続行する前に強調表示されたフィールドの入力を修正してください。

en: Please review the <a href='!1'>Drupal Installation Guide</a> and the <a href='!2'>Trouble-shooting page</a> for assistance. If you still need help installing, you can often find solutions to your issue by searching for the error message in the <a href='!3'>installation support section of the community forum</a>.</strong></p>
ja: 詳しくは <a href='!1'>Drupal Installation Guide</a> と <a href='!2'>Trouble-shooting page</a> を参照してください。インストールについての問題があれば、 <a href='!3'>installation support section of the community forum</a>でエラーメッセージを検索すると、何かの手がかりが得られると思います。</strong></p>

en: Please search with 'Is Held' and 'Survey Id' filters to apply this action.
ja: このアクションを適用するには「保持」と「調査ID」フィルタで検索してください。

en: Please search with 'Survey', to apply this action.
ja: このアクションを実行するには「調査」で検索してください。

en: Please see attached
ja: 添付を参照してください

en: Please select %1
ja: %1 を選択してください

en: Please select 'Is equal to' OR 'Is Less than or equal to' operator
ja: 「等しい」または「以下」の演算子を選択してください

en: Please select CiviCRM Group and Drupal Role.
ja: CiviCRM のグループと Drupal の役割を選択してください。

en: Please select GroupBy 'Contact' to display Contact Fields
ja: 連絡先フィールドを表示するには「連絡先」によるグループ化を選択してください

en: Please select a Financial Type.
ja: 金融タイプを選択してください。

en: Please select a Group (or ALL Groups).
ja: グループを 1 つ (あるいはすべて) 選んでください。

en: Please select a Personal Campaign Page, OR uncheck Display in Honor Roll and clear both the Honor Roll Name and the Personal Note field.
ja: 個人キャンペーンページを選択するか、あるいは表彰ロールでの表示をオフにしてください。そして表彰ロール名と個人メモのフィールドの両方を空欄にしてください。

en: Please select a Profile (or ALL Profiles).
ja: プロファイルを 1 つ (あるいはすべて) 選んでください。

en: Please select a Survey Result Set.
ja: 調査結果のセットを選択してください。

en: Please select a case from the list
ja: リストから事例を選択してください

en: Please select a contact
ja: 連絡先を選択してください

en: Please select a date format.
ja: 有効な日付フォーマットを選択してください。

en: Please select a default country that is in the list of available countries.
ja: 国リストからデフォルトの国名を選んでください。

en: Please select a different contact.
ja: 別の連絡先を選択してください。

en: Please select a field name
ja: フィールド名を選択してください

en: Please select a membership type.
ja: 会員タイプを選択してください。

en: Please select a period (e.g. months, years ...) for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 MONTHS).
ja: この定期的な支援の頻度に対する周期 (月、年...) を選択してください (例 : 3ヵ月ごと)。

en: Please select a profile to collect organization information on this contribution page.
ja: この支援ページで団体情報を集めるためのプロファイルを選択してください。

en: Please select a profile used for honoree
ja: 受賞者のために使用するプロファイルを選択してください

en: Please select a set of Custom Data (or ALL Custom Data).
ja: カスタムデータを 1 つ (あるいはすべて) 選んでください。

en: Please select a valid contact.
ja: 正しい連絡先を選択してください。

en: Please select a valid payment status before updating.
ja: 更新の前に支払いステータスを選択してください。

en: Please select a value
ja: 値を選択してください

en: Please select an Event (or ALL Events).
ja: グループを 1 つ (あるいはすべて) 選んでください。

en: Please select an action from the drop-down menu.
ja: ドロップダウンメニューから操作を選択してください。

en: Please select an action from the menu.
ja: メニューから操作を選択してください。

en: Please select an appropriate option as default.
ja: デフォルトにするオプションを選択してください。

en: Please select an option for the premium image.
ja: プレミアムの画像のオプションを選択してください。

en: Please select an organization or enter a new one.
ja: 団体を選択するか、新しく入力してください。

en: Please select appropriate value
ja: 適切な値を選択してください

en: Please select at least one Group by field.
ja: 少なくとも 1 つのグループを選択してください。

en: Please select at least one Membership Type to include in the Membership section of this page.
ja: このページの会員セクションに含めるには、少なくとも 1 つの会員タイプを選択してください。

en: Please select at least one field.
ja: フィールドを選択してください。

en: Please select at least one membership option.
ja: 最低 1 つの会員オプションを選択してください。

en: Please select at least one option from price set.
ja: 価格セットから少なくとも 1 つのオプションを選択してください。

en: Please select at least one privacy option.
ja: 少なくとも 1 つのプライバシーオプションを選択してください。

en: Please select at least one tag.
ja: 少なくとも 1 つのタグを選択してください。

en: Please select either Activity Type ID OR Activity Type Label.
ja: アクティビティタイプID、またはアクティビティタイプのラベルを選択してください。

en: Please select entity value
ja: エンティティの値を選択してください

en: Please select financial type.
ja: 金融タイプを選択してください。

en: Please select one of the memberships.
ja: 会員をどれか 1 人選んでください。

en: Please select one or more batches for this action.
ja: この操作には 1 つ以上のバッチを選択してください。

en: Please select one or more contact for this action
ja: この操作に関する連絡先を選択してください

en: Please select one or more contributions for this action.
ja: この操作には最低 1 つまたはそれ以上の支援を選択してください。

en: Please select only contributions with Completed, Pending, Refunded status.
ja: 完了、保留中、払い戻しのステータスを持つ支援のみ選択してください。

en: Please select only online contributions with Pending status.
ja: 保留ステータスのオンライン支援だけ選択してください。

en: Please select some other case to link.
ja: リンクするその他の事例を選んでください。

en: Please select the Amount Statistics
ja: 金額の統計を選択してください

en: Please select the Period Type for this subscription or service.
ja: この申し込みかサービスの期間タイプを選択してください。

en: Please select valid shared contact or a contact with valid address.
ja: 正しい共有連絡先、または正しい住所のある連絡先を選んでください。

en: Please set a location type of %1
ja: %1 のロケーションタイプを設定してください

en: Please set the API URL. Please refer to the documentation for more details
ja: API のURL を設定してください。詳しくはマニュアルを参照してください。

en: Please specify a username.
ja: ユーザ名を指定してください

en: Please specify a valid email address.
ja: メールアドレスを正確に入力してください

en: Please specify either start date or end date.
ja: 開始日か終了日を選択してください。

en: Please untar (uncompress) your downloaded copy of CiviCRM in the <strong>%1</strong> directory below your Drupal root directory.
ja: Drupal のルートディレクトリ以下 <strong>%1</strong> のディレクトリ内へ CiviCRM をダウンロードしたコピーを解凍 (圧縮解除) してください。

en: Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for event names.
ja: イベント名には文字、数字、空白、ハイフン、ダッシュだけを使用してください。

en: Please use the <a href="%1">Record Payment</a> form if you have received an additional payment for this Partially paid contribution record.
ja: あなたは、この一部支払われる支援レコードの追加の支払いを受け取っている場合は<a href="%1">支払いレコード</a>のフォームを使用してください。

en: Please verify the information below carefully. Click <strong>Go Back</strong> if you need to make changes.
ja: 以下の情報を確認してください。修正が必要であれば、<strong>戻る</strong>ボタンをクリックしてください。

en: Please verify the information below. <span class="bold">Then click 'Continue' to be added to the WAIT LIST for this event</span>. If space becomes available you will receive an email with a link to a web page where you can complete your registration.
ja: 以下の情報を確認してください。<span class="bold">その後、「継続」をクリックすると、このイベントのキャンセル待ちに追加されます</span>。空席ができたら登録作業を続けるウェブページへのリンクを送信します。

en: Please verify the information below. Click the <strong>Go Back</strong> button below if you need to make changes.
ja: 以下の情報を確認してください。 <strong>戻る</strong> ボタンをクリックして元に戻り、内容を変更することができます。

en: Please verify the information below. Then click 'Continue' to submit your registration. <span class="bold">Once approved, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.</span>
ja: 以下の情報を確認してください。その後、「継続」をクリックして登録してください。<span class="bold">承認後、登録作業を続けるウェブページへのリンクを送信します。</span>

en: Pledge
ja: プレッジ

en: Pledge Acknowledged
ja: 確認済のプレッジ

en: Pledge Acknowledgment
ja: プレッジ通知

en: Pledge Amount
ja: プレッジ金額

en: Pledge Amounts
ja: プレッジ金額

en: Pledge By
ja: プレッジ者

en: Pledge Cancelled Date
ja: プレッジのキャンセル日

en: Pledge Contribution Page
ja: プレッジ支援ページ

en: Pledge Currency
ja: プレッジの通貨

en: Pledge End Date
ja: プレッジ終了日

en: Pledge Frequency
ja: プレッジの頻度

en: Pledge Frequency Interval
ja: プレッジの頻度間隔

en: Pledge Frequency Interval. is required field.
ja: プレッジの頻度間隔フィールドの入力は必須です。

en: Pledge Frequency Unit
ja: プレッジ頻度の単位

en: Pledge ID
ja: プレッジID

en: Pledge Information
ja: プレッジ情報

en: Pledge Installments field must be > 1.
ja: プレッジ支払い回数フィールドには 1 より大きい値を入力してください。

en: Pledge Installments is required field.
ja: プレッジの支払い回数は必須フィールドです。

en: Pledge Made
ja: プレッジした日付

en: Pledge Made Date
ja: プレッジ作成日

en: Pledge Modified Date
ja: プレッジの更新日

en: Pledge Number of Installments
ja: 分割払いのプレッジ数

en: Pledge Payment
ja: プレッジの支払い

en: Pledge Payment Reminder
ja: プレッジ支払いの事前通知

en: Pledge Payment Schedule has been updated.
ja: プレッジの支払い予定が更新されました。

en: Pledge Payment Status
ja: 担保支払いのステータス

en: Pledge Payment for %1 has been Cancelled.
ja: %1 へのプレッジの支払いをキャンセルしました。

en: Pledge Payment for %1 has been Failed.
ja: %1 へのプレッジの支払いが実行できませんでした。

en: Pledge Payment for %1 has been updated.
ja: %1 へのプレッジの支払いを更新しました。

en: Pledge Payments Applied
ja: プレッジ支払い申し込み

en: Pledge Received
ja: 受領済みプレッジ

en: Pledge Reminder
ja: プレッジの事前通知

en: Pledge Report
ja: プレッジレポート

en: Pledge Search
ja: プレッジの検索

en: Pledge Start Date
ja: プレッジ開始日

en: Pledge Status
ja: プレッジのステータス

en: Pledge Status Id
ja: プレッジのステータスID

en: Pledge Summary
ja: プレッジ概要

en: Pledge Summary Report
ja: プレッジ概要レポート

en: Pledge by
ja: プレッジ

en: Pledge day
ja: プレッジ日

en: Pledge frequency interval field must be > 0
ja: プレッジの頻度間隔は 0 よりも大きくなければなりません。

en: Pledge has been Cancelled and all scheduled (not completed) payments have been cancelled.<br />
ja: プレッジがキャンセルされ、すべての予定された支払い (未完了) もキャンセルされました。<br />

en: Pledge has been recorded and the payment schedule has been created.<br />
ja: プレッジを記録し、支払い予定も作成しました。<br />

en: Pledge has been updated.<br />
ja: プレッジを更新しました。<br />

en: Pledge is a Test
ja: プレッジはテストです

en: Pledge is a Test?
ja: プレッジはテストですか？

en: Pledge payment status should be 'Pending' or  'Overdue'.
ja: プレッジ支払いのステータスは「保留」または「期日超過」のいずれかになります。

en: Pledged
ja: プレッジ済み

en: Pledged Amount
ja: プレッジ金額

en: Pledged For
ja: プレッジ

en: Pledged but not Paid Report
ja: プレッジ後に未払いレポート

en: Pledger
ja: プレッジした人

en: Pledger Name
ja: プレッジ名

en: Pledger Name or Email
ja: プレッジ者の名前かメール

en: Pledges
ja: プレッジ

en: Pledges - Acknowledgement
ja: プレッジ - 通知

en: Pledges - Payment Reminder
ja: プレッジ - 支払いの事前通知

en: Pledges are "Pending" until the first payment is received. Once a payment is received, status is "In Progress" until all scheduled payments are completed. Overdue pledges are ones with payment(s) past due.
ja: プレッジは最初の支払いを受け取るまで「保留」になります。支払いを受け取ると、予定された支払いが完了するまでステータスは「進行中」になります。「期日超過」プレッジは、支払い期限を過ぎた支払いです。

en: Pledges consist of multiple scheduled payments. Select one-time contribution if you want to make your gift in a single payment.
ja: プレッジは、複数回の予定された支払いにより構成されます。1 回だけの支援を希望される場合は、単独の支援を選択してださい。

en: Pledges made in your honor.
ja: あなたへの表彰として行われたプレッジ

en: Pledges received from %1 since inception.
ja: これまで %1 から受け取ったプレッジ

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Plugins for other address standardization services may be available from 3rd party developers. If installed, they will be included in the drop-down below.
ja: サードパーティから入手できる他の住所正規化サービスへのプラグインもあります。インストールすると、次のドロップダウンに表示されます。

en: Points
ja: ポイント

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Populate counties
ja: 都道府県の読み込み

en: Port
ja: ポート

en: Portrait
ja: ポートレート (縦位置)

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語 (ブラジル)

en: Portuguese (Portugal)
ja: ポルトガル語 (ポルトガル)

en: Positive
ja: ポジティブ

en: Possible Duplicate Detected
ja: 重複する可能性を検出

en: Post Help
ja: 後書きヘルプ

en: Post Url
ja: ポストURL

en: Post-form Help
ja: フォーム後ヘルプ

en: Postal
ja: 郵便

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Postal Code (Home)
ja: 郵便番号 (自宅)

en: Postal Code End
ja: 最後の郵便番号

en: Postal Code Mismatch
ja: 郵便番号が一致しません

en: Postal Code Start
ja: 最初の郵便番号

en: Postal Code Suffix
ja: 郵便番号のサフィックス

en: Postal Greeting
ja: グリーティング郵便

en: Postal Greeting - Custom
ja: グリーティング郵便 - カスタム

en: Postal Greeting Custom
ja: カスタムグリーティング郵便

en: Postal Greeting ID
ja: グリーティング郵便ID

en: Postal Greeting Type
ja: グリーティング郵便タイプ

en: Postal Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Postal Greetings for valid values
ja: グリーティング郵便は、設定されたフォーマットオプションのいずれかである必要があります。管理 >> システの設定 >> オプショングループ >> 有効な値のグリーティングメールを確認してください

en: Postal Mail
ja: 郵便

en: Postal Mailing
ja: 郵送

en: Postal Mailing Export
ja: メーリングのエクスポート

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Postal code greater than or equal to '%1'
ja: 郵便番号は「%1」以上です

en: Postal code less than or equal to '%1'
ja: 郵便番号は「%1」以下です

en: Postal code.
ja: 郵便番号

en: Pre Help
ja: 前書きヘルプ

en: Pre-form Help
ja: フォーム前のヘルプ

en: Prefer email addresses assigned to the specified location
ja: 指定された場所に割り当てられたメールアドレスを優先

en: Preferences Date Options can only be updated
ja: 環境設定の日付オプションのみ更新できます。

en: Preferred Communication
ja: 優先の通信

en: Preferred Communication Method
ja: 希望する連絡方法

en: Preferred Language
ja: 優先言語

en: Preferred Mail Format
ja: 優先するメールフォーマット

en: Preferred Method(s)
ja: 希望する方法

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Premium
ja: プレミアム

en: Premium Contact Email
ja: プレミアムの連絡先メール

en: Premium Entity
ja: プレミアムのエンティティ

en: Premium ID
ja: プレミアムID

en: Premium Image
ja: プレミアムの画像

en: Premium Information
ja: プレミアムの情報

en: Premium Introductory Text
ja: プレミアムの導入テキスト

en: Premium Option
ja: プレミアムのオプション

en: Premium Product
ja: プレミアム製品

en: Premium entity ID
ja: プレミアムのエンティティID

en: Premiums
ja: プレミアム

en: Premiums Contact Phone
ja: プレミアムの連絡先電話

en: Premiums Inventory Account is
ja: プレミアムの在庫アカウントです

en: Premiums Section Enabled?
ja: プレミアムセクションを有効にしますか？

en: Premiums Settings
ja: プレミアムの設定

en: Premiums inventory
ja: プレミアムの在庫

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview %1
ja: プレビュー %1

en: Preview (%1)
ja: プレビュー (%1)

en: Preview (A)
ja: プレビュー (A)

en: Preview (B)
ja: プレビュー (B)

en: Preview (all fields)
ja: プレビュー (すべてのフィールド)

en: Preview CSV
ja: CSV プレビュー

en: Preview CiviCRM Profile Field
ja: CiviCRM プロファイルフィールドをプレビュー

en: Preview Custom Data
ja: カスタムデータのプレビュー

en: Preview Custom Data Set
ja: カスタムデータセットのプレビュー

en: Preview Custom Field
ja: カスタムフィールドのプレビュー

en: Preview Field
ja: フィールドをプレビュー

en: Preview Field Display
ja: フィールド表示のプレビュー

en: Preview Form Field
ja: フォームフィールドをプレビュー

en: Preview Mailing
ja: メーリングのプレビュー

en: Preview Mode
ja: プレビューモード

en: Preview PDF
ja: PDFプレビュー

en: Preview Page - %1
ja: ページのプレビュー - %1

en: Preview Premium
ja: プレミアムをプレビュー

en: Preview Price
ja: 価格をプレビュー

en: Preview Price Set
ja: 価格セットのプレビュー

en: Preview Report
ja: レポートをプレビュー

en: Preview SMS
ja: SMSプレビュー

en: Preview Widget and Get Code
ja: ウィジェットのプレビューとコードの取得

en: Preview a List of Recipients
ja: 受信者リストをプレビュー

en: Preview as HTML
ja: HTMLとしてプレビュー

en: Preview as Plain Text
ja: プレーンテキストとしてプレビュー

en: Preview only supports HTTP POST
ja: プレビューで HTTP POST をサポートしています

en: Preview your Personal Campaign Page
ja: 自分の個人キャンペーンページをプレビュー

en: Previewing...
ja: プレビューしています…

en: Previous
ja: 前

en: Previous 2 Days
ja: 前2日間

en: Previous 2 Months
ja: 前2か月間

en: Previous 2 Quarters
ja: 前2四半期間

en: Previous 2 Weeks
ja: 前2週間

en: Previous 2 Years
ja: 前2年間

en: Previous Fiscal Year
ja: 前会計年度

en: Previous Month
ja: 先月

en: Previous Quarter
ja: 前四半期間

en: Previous Week
ja: 先週

en: Previous Year
ja: 去年

en: Price
ja: 価格

en: Price Field
ja: 価格フィールド

en: Price Field '%1' has been saved.
ja: 価格フィールド「%1」を保存しました。

en: Price Field End Date
ja: 価格フィールドの終了日

en: Price Field ID
ja: 価格フィールドID

en: Price Field Is Active?
ja: 価格フィールドは有効ですか？

en: Price Field Javascript
ja: 価格フィールドの JavaScript

en: Price Field Label
ja: 価格フィールドのラベル

en: Price Field Option
ja: 価格フィールドのオプション

en: Price Field Options
ja: 価格フィールドのオプション

en: Price Field Options per Row
ja: 行ごとの価格フィールドオプション

en: Price Field Post Text
ja: 価格フィールドの投稿テキスト

en: Price Field Pre Text
ja: 価格フィールドの前テキスト

en: Price Field Quantity Required?
ja: 価格フィールドの数量は必須ですか？

en: Price Field Show Amounts?
ja: 価格フィールドの表示金額

en: Price Field Start Date
ja: 価格フィールドの開始日

en: Price Field Value ID
ja: 価格フィールド値のID

en: Price Field Value Label
ja: 価格フィールド値のラベル

en: Price Field Value is Active
ja: 価格フィールド値は有効です

en: Price Field Visibility
ja: 価格フィールドの閲覧範囲

en: Price Field is Required?
ja: 価格フィールドは必須ですか？

en: Price Fields
ja: 価格フィールド

en: Price Fields Value Label
ja: 価格フィールド値のラベル

en: Price Levels can not be less than zero. Please select the options accordingly
ja: マイナスの価格レベルは設定できません。オプションを選択してください

en: Price Option
ja: 価格オプション

en: Price Options
ja: 価格オプション

en: Price Set
ja: 価格セット

en: Price Set Details for Event Participants
ja: イベント参加者の価格セットの詳細

en: Price Set Domain
ja: 価格セットのドメイン

en: Price Set Extends
ja: 価格セットの拡張

en: Price Set Fields
ja: 価格セットのフィールド

en: Price Set ID
ja: 価格セットID

en: Price Set Is Active?
ja: 価格セットは有効ですか？

en: Price Set Is Reserved
ja: 予約された価格セット

en: Price Set Javascript
ja: 価格セットの JavaScript

en: Price Set Post Help
ja: 価格セットの投稿ヘルプ

en: Price Set Pre Help
ja: 価格セットごとのヘルプ

en: Price Set Title
ja: 価格セットのタイトル

en: Price Sets
ja: 価格セット

en: Price is a required field
ja: 価格は必須フィールドです

en: Price sets allow you to set up flexible multi-option pricing schemes for your contribution, event and membership pages. Use a price set if the standard pricing options are insufficient for your needs.
ja: 価格セットは、あなたの支援、イベントや会員ページの柔軟なマルチオプション価格のスキームを設定することができます。標準価格オプションがニーズには不十分である場合に、設定した価格を使用してください。

en: Primary
ja: 優先

en: Primary Address
ja: 優先住所

en: Primary Contact(s) Listed
ja: 主な連絡先リスト

en: Primary Email
ja: 主なメール

en: Primary Member ID
ja: プライマリメンバーID

en: Primary Member?
ja: プライマリメンバーですか？

en: Primary Members
ja: 優先メンバー

en: Primary Members Only
ja: プライマリメンバーのみ

en: Primary Phone
ja: 主な電話

en: Primary location for this contact
ja: 連絡先の主な所在地

en: Primary member counts (those who "own" the membership rather than receiving via relationship) are in [brackets].
ja: プライマリメンバー数は (関係を経由して受け入れるのではなく会員を「持っている」人) [括弧]で囲んで示しています。

en: Primary?
ja: プライマリ

en: Print
ja: 印刷

en: Print Activities
ja: アクティビティの印刷

en: Print Case List
ja: 事例リストを印刷

en: Print Contact List
ja: 連絡先リストの印刷

en: Print Contribution Invoice
ja: 支援の請求書を印刷

en: Print Contribution Receipts
ja: 支援の受領書を印刷

en: Print Contributions
ja: 支援を印刷

en: Print Event Name Badges
ja: イベントの名札を印刷

en: Print Grant List
ja: 助成リストを印刷

en: Print Invoice
ja: 請求書の印刷

en: Print Invoice and Credit Note
ja: 請求書の印刷とクレジットの備考

en: Print Label ID
ja: 印刷ラベルID

en: Print Mailing Recipients
ja: メーリング受信者の印刷

en: Print Members
ja: 会員の印刷

en: Print Name Badge
ja: 名札の印刷

en: Print PDF Letter
ja: PDFレター印刷

en: Print PDF Letter for Contacts
ja: 連絡先宛にPDFレターを印刷

en: Print PDF Letter.
ja: PDFレター印刷

en: Print PDF Letters for Memberships
ja: 会員用PDFレターを印刷

en: Print Participant List
ja: 参加者リストを印刷

en: Print Pledge List
ja: プレッジリストを印刷

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Print Report
ja: レポート印刷

en: Print Respondents
ja: 回答者の印刷

en: Print Selected Rows
ja: 選択した行を印刷

en: Print Summary
ja: 概要表示

en: Print and Email Options
ja: 印刷とメールオプション

en: Print and email options
ja: 印刷とメールオプション

en: Print one label per Membership (rather than per contact)
ja: 会員ごとに、このラベルを印刷 (連絡先ごとではなく)

en: Print or Email Contribution Invoices
ja: 印刷やメールの支援請求書

en: Print or Email Contribution Receipts
ja: 支援の受領書を印刷またはメール

en: Print report
ja: レポート印刷

en: Print this page.
ja: このページを印刷

en: Print window
ja: 印刷ウィンドウ

en: Print/merge Document
ja: ドキュメントの印刷/結合

en: Printer-Friendly View
ja: 印刷用表示

en: Printer-friendly view of this page.
ja: 印刷用ページの表示

en: Prior to Previous Day
ja: 昨日より前

en: Prior to Previous Month
ja: 先月より前

en: Prior to Previous Quarter
ja: 前四半期より前

en: Prior to Previous Week
ja: 先週より前

en: Prior to Previous Year
ja: 去年より前

en: Priority
ja: 優先度

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Privacy Options
ja: プライバシーオプション

en: Privacy flag: Do Not Email
ja: プライバシーフラグ : 電話の拒否

en: Privacy flag: Do Not Mail
ja: プライバシーフラグ : メールの拒否

en: Privacy flag: Do Not Phone
ja: プライバシーフラグ : 電話の拒否

en: Privacy levels for notes
ja: 備考のプライバシーレベル

en: Privacy:
ja: プライバシー :

en: Private Key
ja: プライベートキー

en: Process Inbound Emails
ja: 受信メールの処理

en: Process Invoice(s)
ja: 請求書の処理

en: Process Pledges
ja: プレッジの処理

en: Process Receipt(s)
ja: 受領書の処理

en: Process Survey Respondents
ja: 調査応答者を処理

en: Processed %1 membership records. Updated %2 records.
ja: 処理された %1 会員レコードになります。%2 レコードの更新

en: Processing
ja: 処理中

en: Processing fee for this transaction (if applicable).
ja: この取引の処理料金 (該当する場合)

en: Processing...
ja: 処理中...

en: Processor Billing Mode
ja: プロセッサ課金モード

en: Processor Description
ja: プロセッサの説明

en: Processor Details for Live Payments
ja: 実際の (ライブ) 支払いに使うプロセッサの詳細

en: Processor Details for Test Payments
ja: テストの支払いに使うプロセッサの詳細

en: Processor ID
ja: プロセッサID

en: Processor Is Default?
ja: デフォルトのプロセッサですか？

en: Processor Supports Recurring?
ja: 定期的なプロセッササポートですか？

en: Processor Type
ja: プロセッサタイプ

en: Processor Type Description
ja: プロセッサのタイプ説明

en: Processor Type Is Active?
ja: 有効なプロセッサタイプですか？

en: Processor Type Payment Type
ja: 支払いタイプのプロセッサタイプ

en: Processor Type Supports Recurring?
ja: 定期的なプロセッササポートですか？

en: Processor Type is Default?
ja: デフォルトのプロセッサタイプですか？

en: Processor comparison and setup guide
ja: プロセッサの比較とセットアップガイド

en: Processor is Active?
ja: 有効なプロセッサですか？

en: Product
ja: 製品

en: Product ID
ja: 製品ID

en: Product Name
ja: 製品名

en: Product Option
ja: 製品オプション

en: Profile
ja: プロファイル

en: Profile '%1' already exists in Database.
ja: プロファイル「%1」は、既にデータベースに存在します。

en: Profile Added
ja: プロファイルを追加

en: Profile Cancel URL
ja: プロファイルのキャンセルURL

en: Profile Created By
ja: プロファイルの作成

en: Profile Deleted
ja: プロファイルを削除

en: Profile Description
ja: プロファイルの説明

en: Profile Entity ID
ja: プロファイルのエンティティID

en: Profile Entity Table
ja: プロファイルのエンティティテーブル

en: Profile Error
ja: プロファイルのエラー

en: Profile Field
ja: プロファイルフィールド

en: Profile Field Deleted
ja: プロファイルフィールドを削除

en: Profile Field ID
ja: プロファイルフィールドID

en: Profile Field Is Active
ja: 有効なプロファイルフィールド

en: Profile Field Is Required
ja: プロファイルフィールドは必須です。

en: Profile Field Is Reserved
ja: 予約されたプロファイルフィールド

en: Profile Field Is Searchable
ja: 検索可能なプロファイルフィールド

en: Profile Field Is a Filter
ja: プロファイルフィールドのフィルタ

en: Profile Field Label
ja: プロファイルフィールドのラベル

en: Profile Field Location Type
ja: プロファイルフィールドのロケーションフィールド

en: Profile Field Name
ja: プロファイルフィールド名

en: Profile Field Phone Type
ja: プロファイルフィールドの電話フィールド

en: Profile Field Post Help
ja: プロファイルフィールドのポストヘルプ

en: Profile Field Pre Help
ja: プロファイルフィールドの前ヘルプ

en: Profile Field Preview
ja: プロファイルフィールドのプレビュー

en: Profile Field Saved
ja: プロファイルフィールドを保存

en: Profile Field Supports Multiple
ja: 複数サポートのプロファイルフィールド

en: Profile Field Type
ja: プロファイルフィールド

en: Profile Field Visibility
ja: プロファイルフィールドの閲覧範囲

en: Profile Field Website Type
ja: プロファイルフィールドのウェブサイトタイプ

en: Profile Group Type
ja: プロファイルのグループタイプ

en: Profile ID
ja: プロファイルID

en: Profile Is Active
ja: 有効なプロファイル

en: Profile Is Reserved
ja: 予約されたプロファイル

en: Profile Is View Only
ja: プロファイルは表示のみです

en: Profile Module
ja: プロファイルモジュール

en: Profile Name
ja: プロファイル名

en: Profile Post Text
ja: プロファイルのポストテキスト

en: Profile Preview
ja: プロファイルのプレビュー

en: Profile Required
ja: 必須プロファイル

en: Profile Saved
ja: プロファイルの保存

en: Profile Search Limit Group
ja: プロファイル検索のグループ制限

en: Profile Settings
ja: プロファイルの設定

en: Profile Title
ja: プロファイルのタイトル

en: Profile Use Data
ja: 使用するデータプロファイル

en: Profile Use is active
ja: 有効な使用プロファイル

en: Profile View - Permission Denied
ja: プロファイル表示 - 権限の拒否

en: Profile does not contain the minimum required fields for an On Behalf Of Organization
ja: 団体の代理において、最低限必要なフィールドがプロファイルに含まれていません

en: Profile for Additional Participants
ja: 追加の参加者プロファイル

en: Profile for bulk data entry is missing.
ja: バルクデータ入力のプロファイルはありません。

en: Profile is already having custom fields extending different group types, you can not add or update this custom field.
ja: プロファイルには、既に他のグループタイプを拡張するカスタムフィールドが存在します。このカスタムフィールドを追加、更新することはできません。

en: Profile is not configured for the selected action.
ja: 指定された操作にはプロファイルが設定されていません。

en: Profile is not configured with Email address.
ja: プロファイルにはメールアドレスが含まれていません。

en: Profile search, view and edit are not supported for Profiles which include fields for more than one record type.
ja: プロファイルの検索、表示、編集は、複数のレコードタイプへのフィールドを持つプロファイルでは利用できません。

en: Profile to be included above the billing information (but after the introductory message, amounts, and honoree section).
ja: 上記の課金情報含まれる (導入メッセージ、金額、および受賞者セクション) プロファイル

en: Profile to be included at the bottom of the page.
ja: プロファイルページの下部に含まれます。

en: Profile to be included in the honoree section
ja: 受賞者セクションに含まれるプロファイル

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Profiles - Admin Notification
ja: プロファイル - 管理通知

en: Profiles allow you to aggregate groups of fields and include them in your site as input forms, contact display pages, and search and listings features.
ja: プロファイルは、フィールドのグループをまとめて、入力フォーム、連絡先表示ページ、検索、リストなどで利用できるようにします。

en: Profiles can be used in many different ways (and a single profile can be used in multiple contexts)
ja: プロファイルはさまざまな場面で利用できます。また、ひとつのプロファイルを複数の文脈で利用できます。

en: Profiles may be linked to specific modules, accessed via built-in CiviCRM URLs, or embedded into any web page using the HTML Form Snippet feature. Examples include:
ja: プロファイルは特定のモジュールにリンクされ、ビルトインの CiviCRM URL、または HTMLフォームスニペット機能で外部のウェブページに埋め込まれアクセスされます。以下のような例があります :

en: Progress Bar
ja: プログレスバー

en: Progress Bar Color
ja: プログレスバーの色

en: Promote this event with a personal campaign page
ja: このイベントを個人キャンペーンページで紹介

en: Promoting Your Page
ja: 自分のページを宣伝

en: Prompted by
ja: プロンプト

en: Proper action not specified for this custom value record profile
ja: このカスタム値のレコードプロファイルに適切なアクションが指定されていません

en: Property
ja: プロパティ

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Provide a one-line summary of what this case is about.
ja: この事例の概要を 1 行で記述してください。

en: Provide a password for the new account in both fields.
ja: 新しいアカウントのパスワードを、上の両方のフィールドに入力してください。

en: Provider
ja: プロバイダ

en: Provider Details
ja: プロバイダ詳細

en: Provides a detailed report for your walk/phonelist for targetted contacts
ja: 対象となる連絡先の訪問 / 電話リストについての詳細レポートを表示します。

en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
ja: システムに登録されている構成員の住所と電話番号のリストを表示します。

en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
ja: 指定した日付の範囲 (必須) に行われた連絡先のアクティビティの統計を含む構成員のアクティビティリストを表示します。

en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
ja: メンバーリストを会員のステータスや会員の詳細 (加入日、開始日、終了日) の情報とともに表示します。またそれぞれの会員に関連付けられた支援 (支払い) を表示することもできます。

en: Provides a list of memberships that lapsed or will lapse before the date you specify.
ja: 失効した会員、または指定した日付までに失効する会員のリストを提供します。

en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
ja: 指定した期間中のトップ寄贈者のリスト。表示する人数 (例えば、上位 100 人など) は任意に指定できます。

en: Provides a summary of cases and their duration by date range, status, staff member and / or case role.
ja: 事例とその期間、ステータス、スタッフメンバーや事例の役割の概要を表示します。

en: Provides a summary of memberships by type and join date.
ja: タイプと加入日でまとめた会員の概要を提供します。

en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
ja: イベント収入の概要を表示します。概要には、イベントID、登録、出席、収入といった重要な情報を含めることができ、イベント成功の指標にすることができます。

en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
ja: 支援、会員、イベント、アクティビティなどの連絡先に関する情報を表示します。

en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details Ex Join Date
ja: 雇用者 / 被雇用者の関係を、たとえば入社日などの詳細な情報を含む情報リストを表示します。

en: Provides information about the status of recurring contributions
ja: 定期的な支援のステータス情報を提供します

en: Provides lists of participants for an event.
ja: あるイベントへの参加者リストを表示します。

en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
ja: 送信、成功した配送、購読解除、拒否、返信、転送についてのレポートを表示します。

en: Provides the %1 with suggested text for their personalized message to their friends.
ja: %1 が友人に送信してもらうパーソナルメッセージの例です。

en: Proximity Search
ja: 近隣検索

en: Proximity search to a distance of %1 from %2
ja: %2 から %1 までの距離で近隣検索

en: Proximity searching requires you to set a valid geocoding provider
ja: 近隣検索をするにはジオコーディングのプロバイダを指定してください

en: Public
ja: 公開

en: Public Event
ja: 公開イベント

en: Public Events
ja: 公開イベント

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Public Pages
ja: 公開ページ

en: Public Pages and Listings
ja: 公開ページとリスト

en: Public Participant Listing
ja: 公開参加者リスト

en: Public View
ja: 公開ビュー

en: Public url
ja: 公開URL

en: Publication
ja: 公開

en: Punctuation and spaces are ignored.
ja: 句読点とスペースは無視されます。

en: Punctuation is not allowed in a Username with the exception of periods, hyphens and underscores.
ja: ピリオド、ハイフン、アンダースコアを除き、句読点はユーザ名で許可されていません。

en: Put in the API method name. You need to enter pieces of full API function name as described in the documentation.
ja: APIメソッド名になります。ドキュメントで解説されている完全な API関数名の一部を入力してください。

en: QR code
ja: QRコード

en: QUnit: %2 (%1)
ja: QUnit : %2 (%1)

en: Qty
ja: 数量

en: Quantity
ja: 数量

en: Quarterly
ja: 四半期

en: Quechua
ja: ケチュア語

en: Questions
ja: 質問

en: Questions? Send email to
ja: 質問があれば、メールをお送りください。

en: Queue ID
ja: キューID

en: Queue Name
ja: キュー名

en: Queue Runner
ja: キューランナー

en: Queue item datas
ja: キューアイテムの日付

en: Queued mailing
ja: キューに入ったメーリング

en: RSS 2.0 Feeds
ja: RSSフィード

en: Radio
ja: ラジオ

en: Radio buttons
ja: ラジオボタン

en: Raised %1
ja: 調達済 %1

en: Raised %1 of %2
ja: 調達済 %1 / %2

en: Range
ja: 範囲

en: Range One Amount
ja: 金額 1 の範囲

en: Range One Stat
ja: 統計 1 の範囲

en: Range Two Amount
ja: 金額 2 の範囲

en: Range Two Stat
ja: 統計 2 の範囲

en: Rank
ja: ランク

en: Rationale
ja: 理由

en: Re-Send Mailing
ja: メーリングを再送信

en: Re-Use
ja: 再利用

en: Re-check requirements
ja: 必要条件の再確認

en: Re-open
ja: 再オープン

en: Re-open Batch
ja: バッチの再開

en: Re-order menu items (including moving them from one branch of the menu 'tree' to another. Simply use your mouse to 'drag and drop' the menu item to the new location.
ja: メニュー項目の並びを変更します。またメニュー構造の一部を他の場所に移動します。位置を変更したいメニュー項目をマウスで「ドラッグ＆ドロップ」してください。

en: Re-subscribe Confirmation
ja: 再購読の確認

en: Read advisory
ja: アドバイスを読む

en: Ready to add another.
ja: 別のものを追加する準備ができました。

en: RealAuth requires curl with SSL support
ja: RealAuth はSSLをサポートする cURL が必要です

en: Reason
ja: 理由

en: Reason the e-mail bounced
ja: メールがエラーになった理由

en: Reassign %1
ja: %1 を再割り当て

en: Reassign Case
ja: 事例再割当て

en: Reassigned Case
ja: 事例の再割当て

en: Rebuild Smart Group Cache
ja: スマートグループのキャッシュを再構築

en: Rebuilds the smart group cache.
ja: スマートグループのキャッシュを再構築します。

en: Recaptcha Options
ja: reCAPTCHA のオプション

en: Receipt
ja: 受領書

en: Receipt Date
ja: 受領書の日付

en: Receipt From
ja: 受領書の差出人

en: Receipt From Email
ja: 受領書の差出人アドレス

en: Receipt From Name
ja: 受領書の発信名

en: Receipt From email
ja: 受領書の差出人メール

en: Receipt Message
ja: 受領メッセージ

en: Receipt Sent
ja: 受領書の送信

en: Receipt Text
ja: 受領書のテキスト

en: Receipt bcc
ja: 受領書 BCC

en: Receipt cc
ja: 受領書 CC

en: Receipt date has been updated for %1 contributions.
ja: %1 件の支援の受領日付を更新しました。

en: Receipt sent?
ja: 送信済みの受領書

en: Receipts have been emailed to %1 contributions.
ja: %1 の支援に受領書がメールで送信されてきました。

en: Receive Date
ja: 受領日付

en: Received
ja: 受信済み

en: Received Date
ja: 受信日

en: Received Into
ja: 受け入れ

en: Received date
ja: 受信日

en: Recent Contributions
ja: 最近の支援

en: Recent Grants
ja: 最近の助成

en: Recent Items
ja: 最近の項目

en: Recent Memberships
ja: 最近の会員

en: Recent Pledges
ja: 最近プレッジした人

en: Recent Registrations
ja: 最新の登録

en: Recently Viewed:
ja: 最近の訪問者 :

en: Recipient
ja: 宛先

en: Recipient Email
ja: 受信者メール

en: Recipient Listing
ja: 宛先リスト

en: Recipient Manual
ja: 宛先手入力

en: Recipient Phone
ja: 受信者の電話番号

en: Recipient Roles
ja: 受信者の役割

en: Recipient is on vacation
ja: 宛先人は不在です

en: Recipient(s)
ja: 宛先

en: Recipients
ja: 受信者

en: Recipients language
ja: 受信者の言語

en: Recipients of <a href="%1">%2</a>
ja: <a href="%1">%2</a>の受信者

en: Recipients' replies are sent to a CiviMail specific address instead of the sender's address so they can be stored within CiviCRM.
ja: 宛先からの返信が送信者のアドレスではなく、CiviMail の特定のアドレスに送信されました。これらの返信は CiviCRM 内部に保存されます。

en: Recognised webserver
ja: 承認ウェブサーバ

en: Reconnect
ja: 再接続

en: Reconnecting...
ja: 再接続中...

en: Recontact Interval
ja: 再連絡の間隔

en: Record
ja: レコード

en: Record %1 Responses
ja: %1 の回答を記録

en: Record Activity
ja: アクティビティを記録

en: Record Activity for Contacts
ja: 連絡先のアクティビティを記録

en: Record Activity for Reminder?
ja: 事前通知のアクティビティレコード

en: Record Activity:
ja: アクティビティレコード :

en: Record Contribution (Check, Cash, EFT ...)
ja: 支援を記録 (小切手、現金、電子決済 ...)

en: Record Deleted
ja: レコードの削除

en: Record Membership Payment is required when you using price set.
ja: 価格セットを使用する場合は、会員の支払いレコードが必要です。

en: Record Membership Payment?
ja: 会員の支払いを記録

en: Record Payment
ja: 支払いを記録

en: Record Payment from a Different Contact?
ja: 異なる連絡先からの支払いを記録しますか？

en: Record Payment?
ja: 支払いを記録しますか？

en: Record Refund
ja: 払い戻しレコード

en: Record Renewal Payment?
ja: 更新の支払いを記録しますか？

en: Record Respondents Interview
ja: 回答者の面接内容を記録

en: Record Responses for All
ja: レコードすべての回答

en: Record Type ID
ja: レコードタイプID

en: Record activity for automated email
ja: 自動化されたメールのアクティビティレコード

en: Record activity for automated email or SMS
ja: 自動化されたメールまたはSMSのアクティビティレコード

en: Record and update backend event registrations
ja: レコードとバックエンドイベントの登録を更新

en: Record and update contributions
ja: レコードおよび支援の更新

en: Record backend contributions (with edit contributions) and view all contributions (for visible contacts)
ja: 支援のバックエンドレコード (支援の編集と) および、すべての支援を表示 (連絡先の表示) します

en: Record details about this activity here.
ja: このアクティビティの詳細をここに記録します。

en: Record doesnot exist
ja: レコードは存在しません

en: Record doesnot exists
ja: レコードは存在しません

en: Record duplicates multiple contacts
ja: 複数の連絡先でレコードが重複

en: Record imported successfully but unable to parse the street address:
ja: レコードのインポートに成功しました。ただし、次の町名住所の解析ができません :

en: Record one or more web addresses (URLs) associated with this contact. Examples include personal web addresses like a Facebook or Twitter page, as well as links to a company or organization web site or page.
ja: この連絡先に関連づけられたウェブのアドレス (URL) を記録します。例えば Facebook や Twitter のページのような個人のウェブアドレスや、会社、団体のウェブサイトやページのリンクなどがこれに含まれます。

en: Record survey and petition responses from their reserved contacts
ja: 予約連絡先から請願の回答と調査を記録

en: Record that contacts voted
ja: 連絡先の投票レコード

en: Record:
ja: レコード :

en: Records
ja: レコード

en: Records %%StatusMessage%%
ja: レコード %%StatusMessage%%

en: Records Imported
ja: インポートしたレコード

en: Records imported successfully but unable to parse some of the street addresses
ja: レコードのインポートに成功しました。ただし町名住所の解析ができない
    レコードがあります。

en: Recurring Contribution
ja: 定期的な支援

en: Recurring Contribution Amount
ja: 定期的な支援の額

en: Recurring Contribution Billing Details Updated
ja: 定期的な支援の課金詳細を更新しました

en: Recurring Contribution Billing Updates
ja: 定期的な支援の課金を更新

en: Recurring Contribution Cancel Date
ja: 定期的な支援のキャンセル日

en: Recurring Contribution Cancellation Notification
ja: 定期的な支援のキャンセル通知

en: Recurring Contribution Created Date
ja: 定期的な支援が作成された日付

en: Recurring Contribution Details: %1 every %2 %3
ja: 定期的な支援の詳細 : %1 毎に %2 %3

en: Recurring Contribution End Date
ja: 定期的な支援終了日

en: Recurring Contribution ID
ja: 定期的な支援ID

en: Recurring Contribution Id
ja: 定期的な支援ID

en: Recurring Contribution Modified Date
ja: 定期的な支援が修正された日付

en: Recurring Contribution Notification
ja: 定期的な支援の通知

en: Recurring Contribution Start Date
ja: 定期的な支援開始日

en: Recurring Contribution Started Date
ja: 定期的な支援が開始された日付

en: Recurring Contribution Status
ja: 定期的な支援のステータス

en: Recurring Contribution Update Notification
ja: 定期的な支援の更新通知

en: Recurring Contribution Updated
ja: 定期的な支援を更新しました

en: Recurring Contribution(s)
ja: 定期的な支援

en: Recurring Contributions ID
ja: 定期的な支援ID

en: Recurring Contributions Report
ja: 定期的な支援レポート

en: Recurring Frequency
ja: 定期の頻度

en: Recurring Frequency Units
ja: 定期の頻度単位

en: Recurring Installments?
ja: 定期的な分割払いですか？

en: Recurring Payments URL
ja: 定期払いのURL

en: Recurring contribution amount has been updated from %1 to %2 for this subscription.
ja: 定期的な支援額の購読ため %1 から %2 に更新されました。

en: Recurring contribution appears to have been re-assigned from id %1 to %2, continuing with %2.
ja: 定期的な支援は %2 を継続し、ID %1 から %2 に再割り当てしようとしています。

en: Recurring contribution cancelled
ja: 定期的な支援のキャンセル

en: Recurring contribution could not be cancelled in the database.
ja: データベース内の定期的な支援のデータをキャンセルできませんでした。

en: Recurring contribution has been updated to: %1, every %2 %3(s) for %4 installments.
ja: 定期的な支援が更新されました : %1、%4 の一部支払のすべての %2 %3

en: Recurring contribution installments have been updated from %1 to %2 for this subscription.
ja: 定期的な支援の分割払いの購読ため %1 から %2 に更新されました。

en: Recurring contribution is for %1, every %2 %3(s)
ja: %1 のための定期的な支援、すべての %2 %3

en: Recurring contribution was cancelled successfully by the processor, but could not be marked as cancelled in the database.
ja: 支払いプロセッサ側では定期的な支援のキャンセルはできましたが、データベースにキャンセルのデータを書き込むことができませんでした。

en: Recurring contribution, but no database id
ja: データベースID のない定期的な支援

en: Recurring online contributions (if enabled for this page)
ja: 定期的なオンライン支援 (このページで有効な場合)

en: Redact (hide) Client and Service Provider Data
ja: クライアントとサービスプロバイダのデータを編集 (非表示)

en: Redaction Rule
ja: 重複排除ルール

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Redirect URL
ja: リダイレクトURL

en: Redirect to Database
ja: データベースへのリダイレクト

en: Refer to the %1 to learn about this process.
ja: この処理の詳細は %1 を参照してください。

en: Refer to the following documentation:
ja: 次のドキュメントを参照してください :

en: Refer to the online documentation for more details on creating %1 and %2.
ja: %1 と %2 の作成に関する詳細は、オンラインマニュアルを参照してください。

en: Refer to the online user guide for more information.
ja: 詳しくは、オンラインのユーザガイドを参照してください。

en: Reference
ja: 参照

en: Reference Date
ja: 基準日

en: Reference a CiviCRM contact.
ja: CiviCRM 連絡先を参照

en: Referral Program
ja: 紹介プログラム

en: Refine search...
ja: 絞り込み検索...

en: Reflect client's story back to them.
ja: クライアントの話を深く聞いてください。

en: Refresh Dashboard Data
ja: ダッシュボードのデータを更新

en: Refresh Duplicates
ja: 重複リストを更新

en: Refresh Error
ja: 再読込エラー

en: Refresh List of Duplicates
ja: 重複リストを更新

en: Refreshing...
ja: 再読込する

en: Refund
ja: 払い戻し

en: Refund Amount
ja: 払い戻し額

en: Refund Date
ja: 払い戻し日

en: Refund Details
ja: 払い戻しの詳細

en: Refund Due
ja: 払い戻し

en: Refund amount must equal refund due amount.
ja: 払い戻し額は返金額に等しくなければなりません。

en: Refund recorded for event or membership fee.
ja: 払い戻しイベントや会費のために記録します。

en: Refunded
ja: 払い戻し

en: Regex
ja: 正規表現

en: Region
ja: 地域

en: Register
ja: 登録

en: Register Date
ja: 登録日

en: Register New %1
ja: 新しい %1 を登録

en: Register Now
ja: 登録する

en: Register Participant
ja: 参加者の登録

en: Register Participant %1 of %2
ja: 参加者登録 %1 / %2

en: Register date
ja: 登録日

en: Register for Event
ja: イベントとして登録

en: Register for events online
ja: オンラインイベントを登録

en: Register multiple participants?
ja: 複数の参加者を登録しますか？

en: Register your site
ja: あなたのサイトを登録

en: Register your site at CiviCRM.org. Opens in a new window.
ja: CiviCRM.org でサイトを登録します。新しいウィンドウで開きます。

en: Register your site, join the community, and help CiviCRM remain a leading CRM for organizations worldwide.
ja: あなたのサイトを登録、コミュニティに参加、そして、CiviCRM は世界中の団体のための主要なCRMであり続けます。

en: Registered
ja: 登録済み

en: Registered By
ja: 登録者

en: Registered By ID
ja: ID別の登録

en: Registered Email
ja: 登録済みメール

en: Registered Templates
ja: 登録済みテンプレート

en: Registered by ID
ja: ID順の登録

en: Registration
ja: 登録

en: Registration (Live)
ja: 登録 (ライブ)

en: Registration (Test-drive)
ja: オンライン登録 (テストドライブ)

en: Registration Confirmation
ja: 登録の確認

en: Registration Confirmation and Receipt
ja: 登録の確認と受領書

en: Registration Date
ja: 登録日

en: Registration Date and Time
ja: 登録の日付と時刻

en: Registration End Date
ja: 登録終了日

en: Registration Error
ja: 登録エラー

en: Registration Link
ja: 登録リンク

en: Registration Link Text
ja: 登録リンクのテキスト

en: Registration Saved
ja: 登録を保存

en: Registration Screen
ja: 登録画面

en: Registration Start Date
ja: 登録開始日

en: Registration end date should be after Registration start date
ja: 登録終了日は登録開始日より後でなければなりません

en: Registration for this event begins on %1
ja: このイベントの登録は %1 から始まります。

en: Registration for this event ended on %1
ja: このイベントの登録は %1 に締め切られました。

en: Registration for this event requires approval. Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ja: このイベントへの登録には承認が必要です。登録がチェックされた場合、登録作業を続けるためのページリンクが挿入されたメールが送信されます。

en: Registration for this event requires approval. Once your registration(s) have been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ja: このイベントへの登録には承認が必要です。登録が承認されれば、登録作業を続けるためのページリンクが挿入されたメールを送信します。

en: Registration information for participant %1 has been saved.
ja: 登録情報 %1 を保存しました。

en: Registration information for participant 1 has been saved.
ja: 参加者 1 の登録情報は保存されました。

en: Registration is closed for this event
ja: このイベントの登録は締め切られました

en: Regular Expression?
ja: 正規表現

en: Regular Fees
ja: 通常料金

en: Regular Groups
ja: 通常グループ

en: Reject
ja: 拒否

en: Reject Personal Campaign Page
ja: 個人キャンペーンページの拒否

en: Rejected
ja: 拒否

en: Rejoin Group
ja: グループに再加入

en: Related
ja: 関連

en: Related Cases
ja: 関連する事例

en: Related Contacts
ja: 関連する連絡先

en: Related Contacts/Memberships
ja: 関連する連絡先 / 会員

en: Related Contributions
ja: 関連する支援

en: Related Members Only
ja: 関連メンバーのみ

en: Related Soft Contributions
ja: 関連する支援ソフト

en: Related contact required fields are missing.
ja: 必要な関連する連絡先がありません。

en: Related membership for %1 has been created.
ja: 会員の関連 %1 を作成しました。

en: Related membership for %1 has been deleted.
ja: 会員の関連 %1 が削除されました。

en: Relates a CiviCRM Contact to the Druapl User Record
ja: CiviCRM の連絡先を Drupal のユーザレコードに関連付け

en: Relationship
ja: 関係

en: Relationship - Active and Current
ja: 関係 - 有効および現在

en: Relationship - Inactive or not Current
ja: 関係 - 非有効または最新ではない

en: Relationship - Non-permissioned
ja: 関係 - 権限なし

en: Relationship - Permissioned
ja: 関係 - 権限

en: Relationship A to B
ja: A から B の関係

en: Relationship A-B
ja: A-B の関係

en: Relationship B to A
ja: B から A の関係

en: Relationship B-A
ja: B-A の関係

en: Relationship Case
ja: 関係事例

en: Relationship Description
ja: 関係の説明

en: Relationship Direction
ja: 関係の方向

en: Relationship End
ja: 関係の終了

en: Relationship End Date
ja: 関係終了日

en: Relationship Ended on or After
ja: 後または終了に対する関係

en: Relationship Ended on or Before
ja: 前または関係終了

en: Relationship ID
ja: 関係ID

en: Relationship Id
ja: 同上の関係

en: Relationship Is Active
ja: 関係は有効です

en: Relationship Label-A to B
ja: 関係ラベル-A から B

en: Relationship Label-B to A
ja: 関係ラベル-B から A

en: Relationship Recorded Start Date On or After
ja: 以降の開始日を記録した関係

en: Relationship Recorded Start Date On or Before
ja: 以前の開始日を記録した関係

en: Relationship Report
ja: 関係レポート

en: Relationship Start
ja: 関係の開始

en: Relationship Start Date
ja: 関係開始日

en: Relationship Status
ja: 関係のステータス

en: Relationship Type
ja: 関係タイプ

en: Relationship Type A-to-B
ja: AからBへの関係タイプ

en: Relationship Type ID
ja: 関係タイプID

en: Relationship Type Label A to B
ja: B への関係タイプラベル A

en: Relationship Type Label B to A
ja: A への関係タイプラベル B

en: Relationship Type Name A to B
ja: B への関係タイプ名 A

en: Relationship Type Name B to A
ja: A への関係タイプ名 B

en: Relationship Type is Active
ja: 有効な関係タイプ

en: Relationship Type is Reserved
ja: 予約された関係タイプ

en: Relationship With
ja: 関係先

en: Relationship created. | %count relationships created.
ja[0]: %count の関係が作成されました。

en: Relationship record has been updated.
ja: 関係レコードを更新しました。

en: Relationship type %1, found in case configuration file, is not present in the database %2
ja: 設定ファイルに存在する関係タイプ %1 は、データベース %2 に存在しません。

en: Relationship types describe relationships between people, households and organizations. Relationship types labels describe the relationship from the perspective of each of the two entities (e.g. Parent &gt;-&lt; Child, Employer &gt;-&lt; Employee). For some types of relationships, the labels may be the same in both directions (e.g. Spouse &gt;-&lt; Spouse).
ja: 関係タイプは人、世帯、団体の間の関係を記述します。関係タイプラベルは 2 つの存在それぞれの立場からの関係 (例 : 親 <-> 子、雇用主 <-> 従業員) を記述します。ある種の関係タイプでは、ラベルは双方向 (例 : 配偶者<->配偶者) で同等です。

en: Relationships
ja: 関係

en: Relative Date Range
ja: 相対的な日付範囲

en: Relative URL for a default Drupal site:
ja: デフォルトの Drupal サイトへの相対URL :

en: Release
ja: 解除

en: Release Frequency
ja: 解除の頻度

en: Release Frequency interval should be a positive number.
ja: 解除の頻度には正数を入力してください。

en: Release Respondents
ja: 回答者解除

en: Release Respondents >>
ja: 回答者の解除 >>

en: Release Time
ja: リリース時間

en: Release Voters
ja: 投票者の解除

en: Release reserved campaign contacts for surveys and petitions
ja: 調査や請願に関する解除予約キャンペーンの連絡先

en: Released
ja: 解除

en: Released on
ja: リリース

en: Released.
ja: 解除しました。

en: Releases reserved survey respondents when they have been reserved for longer than the Release Frequency days specified for that survey.
ja: この調査に設定されている解放周期の日数を超えて予約されている応答者に対し、予約されている調査を開放する。

en: Reload Page
ja: ページをリロード

en: Reminder Date
ja: 事前通知日

en: Reminder For
ja: 事前通知先

en: Reminder From Email
ja: メールから事前通知

en: Reminder Group
ja: 事前通知のグループ

en: Reminder HTML
ja: HTMLの事前通知

en: Reminder Mapping
ja: 事前通知のマッピング

en: Reminder Sent
ja: 事前通知の送信

en: Reminder Subject
ja: 事前通知の件名

en: Reminder Template
ja: 事前通知のテンプレート

en: Reminder Text
ja: テキストの事前通知

en: Reminder for Both
ja: 両方の事前通知

en: Reminder from Name
ja: 名前から事前通知

en: Reminders Sent
ja: 送信済みの事前通知

en: Reminders for each scheduled payment.
ja: 予定された支払いの事前通知

en: Remove
ja: 削除

en: Remove %1
ja: %1 を削除

en: Remove %1 from %2? (status in this group will be changed to 'Removed').
ja: %2 から %1 を削除しますか？(このグループのステータスが「削除済み」に変更されます)

en: Remove Case Role
ja: 事例の役割を削除

en: Remove Contact from CiviCRM Group
ja: CiviCRM グループから連絡先を削除

en: Remove Contacts from Group
ja: グループから連絡先を削除

en: Remove Dedupe Exception
ja: 重複排除の例外を削除

en: Remove Exception
ja: 例外を削除

en: Remove Parent?
ja: 親グループを削除

en: Remove Products from this Page
ja: このページから製品を削除

en: Remove Tags from Contacts
ja: 連絡先からタグを削除

en: Remove Tags from activities
ja: アクティビティからタグを削除

en: Remove Transaction
ja: 取引を削除

en: Remove duplicate emails?
ja: 重複メールを削除しますか？

en: Remove from Batch
ja: バッチから削除

en: Remove from Group
ja: グループから削除

en: Remove from dashboard
ja: ダッシュボードから削除

en: Remove from search criteria
ja: 検索条件から削除

en: Remove selected options
ja: 選択したオプションを削除

en: Remove the page (this cannot be undone!)
ja: このページを削除 (この操作は元に戻せません！)

en: Remove this row
ja: この行を削除

en: Remove unsaved attachment
ja: 保存されていない添付ファイルを削除

en: Removed
ja: 削除

en: Removed '%1'
ja: 「%1」を削除

en: Removed (by %1)
ja: 削除 (%1)

en: Removed At
ja: 削除

en: Removed Contact From Group | Removed Contacts From Group
ja[0]: グループから連絡先を削除

en: Removed Tag <em>%1</em>
ja: <em>%1</em> のタグを削除

en: Removed directory %1
ja: ディレクトリ削除 %1

en: Removes temporary data and files, and clears old data from cache tables. Recommend running this job every hour to help prevent database and file system bloat.
ja: 一時的なデータとファイルを削除します。また、キャッシュテーブルから古いデータを削除します。 データベースとファイルシステムの肥大を防ぐために 1 時間ごとにこのジョブを実行することをお勧めします。

en: Rename menu items. Move your cursor over the menu item and right-click with your mouse. Then select 'Rename'.
ja: メニュー項目の名前を変更します。カーソルをメニュー項目に移動し、マウスの右ボタンでその項目をクリックしてください。そして「名称変更」を選びます。

en: Renew
ja: 更新

en: Renew Membership
ja: 会員の更新

en: Renew Membership Using Credit Card
ja: クレジットカードで会員の更新

en: Renew Now
ja: いますぐ更新

en: Renew the existing membership instead
ja: 代わりに、既存の会員を更新

en: Renew-Credit Card
ja: クレジットカード更新

en: Renewal Membership Organization and Type
ja: 更新する会員の団体およびタイプ

en: Renewal Message
ja: 更新メッセージ

en: Renewal Payment and Receipt
ja: 支払いと受領書の更新

en: Renewal Reminder (non-auto-renew memberships only)
ja: 自動更新の事前通知 (非自動更新の会員のみ)

en: Renewal Reminders
ja: 更新のお知らせ

en: Renewal extends membership end date by one membership period
ja: 更新すると、会員の終了日が1期間延長されます。

en: Renewing will add the normal membership period to the End Date of the previous period for members whose status is Current or Grace. For Expired memberships, renewing will create a membership period commencing from the 'Date Renewal Entered'. This date can be adjusted including being set to the day after the previous End Date - if continuous membership is required.
ja: 更新は、現在または猶予ステータスのメンバーに対し、前の期間の終了日から通常の会員期間を追加します。失効会員では、更新は会員期間は「更新入力日」から始まります。会員の継続が必要であれば、この日付は、前の終了日の翌日に設定することができます。

en: Reopened
ja: リニューアルオープン

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Repeat %1
ja: 繰り返し %1

en: Repeat Configuration has been saved
ja: 繰り返しの設定を保存

en: Repeat Contributions Report
ja: 繰り返し支援レポート

en: Repeat Entity
ja: 繰り返しのエンティティ

en: Repeat for each report you want to include on your dashboard.
ja: あなたのダッシュボードに表示したいレポートごとに、この手順を繰り返してください。

en: Repeat for each report your want to include on your dashboard.
ja: ダッシュボードに追加したいレポートでこれを繰り返してください。

en: Repeat?
ja: 繰り返しますか？

en: Repeating (%1 of %2)
ja: 繰り返し (%1 の %2)

en: Repeating Event
ja: 定期的イベント

en: Repeats
ja: 繰り返し

en: Repeats by
ja: 繰り返し

en: Repeats by day of the month
ja: 月の日付別に繰り返し

en: Repeats by day of the week
ja: 曜日別に繰り返し

en: Repeats every
ja: すべて繰り返し

en: Repeats on
ja: 繰り返し

en: Repetition Condition
ja: 繰り返しの条件

en: Repetition Frequency Interval
ja: 反復頻度の間隔

en: Repetition Frequency Unit
ja: 反復頻度の単位

en: Repetition Number
ja: 反復の回数

en: Repetition Start Date
ja: 繰り返し開始日

en: Replace the token in your message with the text you want for the link - e.g. Click here to unsubscribe.
ja: メッセージ内トークンをリンクへのテキストに置換 - 例 : ここをクリックして購読解除。

en: Replaced Word
ja: 置換え単語

en: Replacement
ja: 置換語

en: Replacement (prefix)
ja: 置換 (プレフィクス)

en: Replacement Word
ja: 置換え単語

en: Replied
ja: 返信済

en: Replied
ja: 返信数

en: Replies
ja: 返信数

en: Reply
ja: 返信

en: Reply Auto-responder
ja: 自動返信

en: Reply Email of the mailing
ja: このメーリングの返信メール

en: Reply ID
ja: 返信 ID

en: Reply Timestamp
ja: 返信タイムスタンプ

en: Reply to Email
ja: メールへの返信

en: Reply to this email (link)
ja: メールに返信 (リンク)

en: Reply-To
ja: 返信先

en: Reply-To (A)
ja: 返信先 (A)

en: Reply-To (B)
ja: 返信先 (B)

en: Reply-to email
ja: メールの返信先

en: Replyto Email
ja: メールの Reply-To 行

en: Report
ja: レポート

en: Report Class must be present before adding the report here, e.g. 'CRM_Report_Form_Contribute_Summary'
ja: ここにレポートを追加する前にレポートクラスを追加してください。例 : 「CRM_Report_Form_Contribute_Summary」

en: Report Description
ja: レポートの説明

en: Report Due Date - From
ja: レポート締切日 - 差出人

en: Report Filters
ja: レポートのフィルタ

en: Report Footer
ja: レポートのフッタ

en: Report Header
ja: レポートのヘッダ

en: Report Instance Arguments
ja: レポートインスタンスの引数

en: Report Instance Assigned to Roles
ja: 役割にレポートインスタンスを割り当て

en: Report Instance Created By
ja: レポートインスタンス別に作成

en: Report Instance Domain ID
ja: レポートインスタンスのドメインID

en: Report Instance Footer
ja: レポートインスタンスのフッタ

en: Report Instance Header
ja: レポートインスタンスのヘッダ

en: Report Instance ID
ja: レポートインスタンスのID

en: Report Instance Owned By
ja: レポートインスタンス別に所有

en: Report Instance Permissions
ja: レポートインスタンスの権限

en: Report Instance Title
ja: レポートインスタンスのタイトル

en: Report Instance description
ja: レポートインスタンスの説明

en: Report Instance email Subject
ja: レポートインスタンスのメール件名

en: Report Instance is Active
ja: 有効なインポートインスタンス

en: Report Parameters
ja: レポートの変数

en: Report Received
ja: 受信済みのレポート

en: Report Template
ja: レポートテンプレート

en: Report Templates
ja: レポートテンプレート

en: Report Title
ja: レポートタイトル

en: Report URL
ja: レポートURL

en: Report Url must be like "contribute/summary"
ja: レポートのURLは「contribute/summary」のようにする必要があります

en: Report description appear in the display screen.
ja: レポートの説明は、表示画面に表示されます。

en: Report instance Name
ja: レポートインスタンスの名前

en: Report mail could not be sent.
ja: レポートメールは送信できませんでした。

en: Report mail has been sent.
ja: レポートメールを送信しました。

en: Report template ID
ja: レポートのテンプレートID

en: Report title appear in the display screen.
ja: レポートのタイトルが表示画面に表示されます。

en: Report(s) created from the template: %1
ja: レポートが次のテンプレートから作成されました : %1

en: Reported By
ja: レポート

en: Reporter
ja: レポーター

en: Reporter / Assignee
ja: レポート者 / 担当者

en: Reporter/Role
ja: レポート者 / 役割

en: Reports
ja: レポート

en: Reports for  '%1'
ja: 「%1」のレポート

en: Reports for '%1'
ja: 「%1」のレポート

en: Req?
ja: 必須

en: Requested
ja: 要求済

en: Require Approval
ja: 要承認

en: Require Membership Signup
ja: 会員はサインアップが必要

en: Require participant approval?
ja: 参加者の承認が必要ですか？

en: Required
ja: 必須

en: Required Elements
ja: 必須要素

en: Required Participant Data
ja: 必須参加者データ

en: Required tokens
ja: 必須トークン

en: Required tokens are missing.
ja: トークンがありません。

en: Required?
ja: 必須

en: Requirements
ja: 必要条件

en: Requires Approval
ja: 承認が必要

en: Reservation Added
ja: 予約の追加

en: Reservation did not add for %count contact. | Reservation did not add for %count contacts.
ja[0]: %count の連絡先を予約に追加しませんでした。

en: Reserve
ja: 予約

en: Reserve Each Time
ja: 毎回予約

en: Reserve More Respondents >>
ja: さらに回答者の解除 >>

en: Reserve Respondents
ja: 回答者予約

en: Reserve and Interview
ja: 予約と面接調査

en: Reserve campaign contacts for surveys and petitions
ja: 調査や請願の予約キャンペーン連絡先

en: Reserved
ja: 予約

en: Reserved Financial Account?
ja: 予約された金融口座ですか？

en: Reserved Group?
ja: 予約済グループ

en: Reserved Profiles
ja: 予約されたプロファイル

en: Reserved Report?
ja: 予約されたレポートですか？

en: Reserved respondents are released if they haven't been surveyed within this number of days. The Respondent Processor script must be run periodically to release respondents.
ja: この日数内に調査が行われなければ、回答者の予約を解除します。回答者の予約を解除するためには、Respondent Porcessor スクリプトを定期的に実行する必要がります。

en: Reserved tags can not be deleted. Users with 'administer reserved tags' permission can set or unset the reserved flag. You must uncheck 'Reserved' (and delete any child tags) before you can delete a tag.
ja: 予約タグは削除できません。「管理者予約タグ」のパーミッションがついたユーザはこの予約フラグを変更できます。タグを削除する前に、下位のタグを削除すると共に必ず「予約」のチェックを外してください。

en: Reserved.
ja: 予約済

en: Reserved?
ja: 予約

en: Reset Case Timeline?
ja: 事例のタイムラインをリセットしますか？

en: Reset Date
ja: リセット日

en: Reset Form
ja: フォームのリセット

en: Reset Start Date
ja: 開始日をリセット

en: Reset all selections
ja: すべてリセット

en: Resets all values in your client session. To trigger, add <em>%1</em>
ja: クライアントセッションのすべて値をリセットします。実行には<em>%1</em>を追加してください。

en: Resolved
ja: 解決済

en: Resource URL
ja: リソースのURL

en: Resource URLs
ja: リソースURL

en: Respondent Interview
ja: 回答者面接調査

en: Respondent Name
ja: 回答者名

en: Respondent Reservation
ja: 回答者の予約

en: Respondent Reserved.
ja: 回答者を予約しました。

en: Respondent Status
ja: 回答者のステータス

en: Respondent has been released. | %count respondents have been released.
ja[0]: %count の回答者が解除されました。

en: Respondents
ja: 回答者

en: Responding
ja: 応答

en: Response Codes
ja: 応答コード

en: Response Saved.
ja: 回答を保存しました。

en: Responses
ja: 応答

en: Restore
ja: 復元

en: Restore Case
ja: 事例を復元

en: Restore Cases
ja: 事例を復元

en: Restore CiviCRM Menu
ja: CiviCRM メニューの復元

en: Restore Contact
ja: 連絡先を復元

en: Restore Contact(s)
ja: 連絡先を復元

en: Restore Contacts
ja: 連絡先を復元

en: Restore cases
ja: 事例を復元

en: Restore from Trash
ja: ゴミ箱から復元

en: Restored
ja: 復元

en: Restrictions:
ja: 制限事項 :

en: Resubscribe
ja: 再加入

en: Resubscribe Message
ja: 再購読メッセージ

en: Resubscribe via email
ja: メールによる再購読

en: Resubscribe via web page
ja: ウェブからの再購読

en: Result
ja: 結果

en: Result Options
ja: 結果のオプション

en: Result Set
ja: 結果のセット

en: Result Set for
ja: 結果

en: Results
ja: 結果

en: Results Column
ja: 結果カラム

en: Results Column?
ja: 結果カラム

en: Results Columns?
ja: 結果のカラム

en: Results Display
ja: 結果の表示

en: Results are displayed here.
ja: 結果がここに表示されます。

en: Results may contain any of the selected options
ja: 結果は、選択したオプションのいずれかを含める事が可能です

en: Results must have all of the selected options
ja: 結果は、選択したすべてのオプションを持っている必要があります

en: Retrieves geocodes (lat and long) and / or parses street addresses (populates street number, street name, etc.)
ja: ジオコード (緯度 / 経度) を取得し、住所を分析 (番地や住所を生成) します。

en: Retry Date
ja: 日付を再試行

en: Retry Failed Attempt Date
ja: 失敗した日付を再試行

en: Return Path
ja: 返信先

en: Return Url
ja: 「戻る」URL

en: Return Url Args
ja: 「戻る」URL引数

en: Return Value
ja: 戻り値

en: Return to CiviCRM home page.
ja: CiviCRM ホームページに戻る

en: Return to Single Language
ja: 単一言語に戻す

en: Return to home page.
ja: ホームページに戻る

en: Return to this screen (<strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviEvent &raquo; Manage Events &raquo; Configure &raquo; Online Registration</strong>) and select your profile.
ja: この画面に戻り (<strong>CiviCRM の管理 &raquo; CiviEvent &raquo; イベントの管理 &raquo; 設定 &raquo; オンライン登録</strong>)、プロファイルを選択してください。

en: Return-Path must use a valid email address format.
ja: Return-Path には正しいメールアドレスのフォーマットを指定してください。

en: Returning early due to unexpected error - civicrm_domain.config_backend column value is NULL. Try visiting CiviCRM Home page.
ja: 予期しないエラーです - civicrm_domain.config_backend カラムの値が NULLです。CiviCRM ホームページにアクセスしてください。

en: Reuse an existing set
ja: 既存のセットを再利用

en: Revenue
ja: 収入

en: Revenue Goal
ja: 収入の目標

en: Revert These Changes
ja: 変更内容を元に戻す

en: Revert this workflow message template to the system default
ja: このワークフローメッセージのテンプレートをシステムデフォルトに戻す

en: Revert to Default
ja: デフォルトに戻す

en: Reverted
ja: 元に戻す

en: Review
ja: レビュー

en: Review and Schedule
ja: レビューと予定

en: Review and modify the templates used for system-generated emails, including contribution receipts and event registration confirmations.
ja: システムが生成するメールで使うテンプレートのチェックと修正。(支援の受領書メール、イベントの確認を含む)

en: Review the values shown below from the first 2 rows of your import file and select the matching CiviCRM database fields from the drop-down lists in the right-hand column. Select '- do not import -' for any columns in the import file that you want ignored.
ja: 以下に表示されるインポートしたファイルの最初の 2 行の値を調べてください。そして照合させる CiviCRM データベースのフィールドを右側の列にあるドロップダウンリストから選択してください。インポートするファイルの無視したいカラムは「- インポートしない -」を選択してください。

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online contribution page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page:
ja: カスタマイズした<strong>ライブ</strong>オンライン支援ページを確認してください。他のウェブサイトからこのライブページにリンクを張るには、次のリンクとボタンの URLを使用します :

en: Review your customized <strong>LIVE</strong> online event registration page here. Use the following URL in links and buttons on any website to send visitors to this live page
ja: カスタマイズした<strong>ライブ</strong>のオンラインイベント登録ページを確認してください。他のウェブサイトに以下のURLを使ってこのライブページにリンクしてください。

en: Revisions
ja: 改訂

en: Rich Text
ja: リッチテキスト

en: Rich Text Editor
ja: リッチテキストエディタ

en: Right
ja: 右

en: Right Column
ja: 右列

en: Right Margin
ja: 右余白

en: Role
ja: 役割

en: Role in Case
ja: 事例での役割

en: Role in Case  %1 '%2'
ja: 事例 %1 での役割「%2」

en: Role is a required field
ja: 役割は必須項目です。

en: Roles
ja: 役割

en: Rolling
ja: 可変

en: Romanian, Moldavian, Moldovan
ja: ルーマニア語 / モルダビア語 / モルドバ語

en: Romansh
ja: ロマンシュ語

en: Row(s) Listed
ja: 表示行数

en: Rows imported successfully.
ja: インポートした行

en: Rows marked as pledge payments where the contributor and / or contribution amount could not be matched to a pending pledge payment. These contribution rows have been skipped (not imported).
ja: プレッジ支払いとマークされていても、支援者や支援金額が保留中のプレッジ支払いと一致しなかった行。これらの支援行はスキップ (インポートなし) しました。

en: Rows per page:
ja: ページあたりの行数 :

en: Rows where a soft credit was successfully assigned to a contact.
ja: ソフトクレジットの行が連絡先に割り当てられました。

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM activity records.
ja: 既存の CiviCRM アクティビティレコードと重複する行

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contact records.
ja: 既存の CiviCRM 連絡先レコードと重複する行

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM contribution records.
ja: 既存の CiviCRM 支援レコードと重複する行。

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM membership records.
ja: 既存の CiviCRM 会員レコードと重複する行。

en: Rows which are duplicates of existing CiviCRM participant records.
ja: 既存の CiviCRM 参加者レコードと重複する行。

en: Rows with Errors
ja: エラー行

en: Rows with a pledge payment successfully applied.
ja: プレッジ支払いが適用された行。

en: Rows with a requested soft credit assignment where no matching contact was found (based on the supplied soft credit contact data). These contribution rows have been skipped (not imported).
ja: 照合の競合 (入力されたソフトクレジット連絡先データに基づく) のない要求されたソフトクレジット割り当ての行。これらの支援行はスキップしました (インポートなし)。

en: Rows with conflicting email addresses (NOT imported).
ja: 競合するメールアドレスの行... (インポートなし)

en: Rows with conflicting email addresses within this file. These rows will be skipped (not imported).
ja: ファイル内でメールアドレスの競合がある行。これらの行はスキップ (インポートなし) します。

en: Rows with conflicting participant IDs (NOT imported).
ja: 競合する参加者のID を持つ行 (インポートなし)

en: Rows with conflicting participant IDs within this file. These rows will be skipped (not imported).
ja: このファイル内の競合する参加者ID の行になります。これらの行はスキップ (インポートなし) になります。

en: Rows with conflicting transaction IDs (NOT imported).
ja: 取引IDに競合のある行 (インポートなし)

en: Rows with conflicting transaction ids within this file. These rows will be skipped (not imported).
ja: このファイル内の競合する処理ID の行です。これらの行はスキップ (インポートなし) になります。

en: Rows with invalid data in one or more fields (for example, invalid email address formatting). These rows will be skipped (not imported).
ja: 何かのフィールド (例えば、不正なメールアドレスのフォーマット) に不正なデータがある行。これらの行はスキップ (インポートなし) します。

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows have been skipped (not imported).
ja: 1 つまたは複数のフィールドに無効なデータを持つ行。これらの行はスキップ (インポートなし) しました。

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows will be skipped (not imported).
ja: 何かのフィールドに不正なデータがある行です。これらの行はスキップ (インポートなし) になります。

en: Rows with mismatched activity IDs (NOT updated).
ja: 一致しなかったアクティビティIDの行 (更新なし)

en: Rows with mismatched contact IDs... (NOT updated).
ja: 一致しなかった連絡先ID の行... (更新なし)

en: Rows with mismatched contribution IDs... (NOT updated).
ja: 一致しなかった支援ID の行... (更新なし)。

en: Rows with mismatched membership IDs... (NOT updated).
ja: 一致しなかった会員ID の行... (更新なし)。

en: Rows with mismatched participant IDs... (NOT updated).
ja: 一致しなかった参加者ID の行... (更新なし)。

en: Rule Field
ja: ルールフィールド

en: Rule ID
ja: ルールID

en: Rule ID !1 was successfully deleted.
ja: ルールID !1 は正常に削除されました。

en: Rule Length
ja: ルールの長さ

en: Rule Name
ja: ルール名

en: Rule Name ("CiviMember Membership Type" --> "Drupal Role")
ja: ルール名 ("CiviMember 会員タイプ" --> "Drupal 役割")

en: Rule Name ('CiviCRM Group' <--> 'Drupal Role')
ja: ルール名 ("CiviCRM グループ" <--> "Drupal 役割")

en: Rule Table
ja: ルールテーブル

en: Rule Usage
ja: ルールの使用

en: Rule Weight
ja: ルールの優先度

en: Run
ja: 実行

en: Run %1
ja: %1 を実行

en: Run and refine the search criteria as necessary
ja: 検索を実行し、必要であれば基準を調整します

en: Run frequency
ja: 実行周期

en: Run this report
ja: レポートを実行

en: Running
ja: 実行中

en: Russian
ja: ロシア語

en: SIC Code
ja: SICコード

en: SKU
ja: 在庫単位

en: SMS
ja: 携帯メール

en: SMS Content
ja: SMSのコンテンツ

en: SMS Date
ja: SMS日付

en: SMS HTML:
ja: SMS HTML :

en: SMS Message
ja: SMSメッセージ

en: SMS Name
ja: SMS名

en: SMS Provider
ja: SMSプロバイダ

en: SMS Provider API
ja: SMSプロバイダAPI

en: SMS Provider API Params
ja: SMSプロバイダのAPIパラメータ

en: SMS Provider API URL
ja: SMSプロバイダのAPI URL

en: SMS Provider ID
ja: SMSプロバイダID

en: SMS Provider Name
ja: SMSプロバイダ名

en: SMS Provider Password
ja: SMSプロバイダのパスワード

en: SMS Provider Title
ja: SMSプロバイダのタイトル

en: SMS Provider Username
ja: SMSプロバイダのユーザ名

en: SMS Provider is Active?
ja: SMSプロバイダは有効ですか？

en: SMS Provider is Default?
ja: SMSプロバイダはデフォルトですか？

en: SMS Reminder Template
ja: SMS事前通知のテンプレート

en: SMS Reminder Text
ja: テキストのSMS事前通知

en: SMS Screen
ja: SMSスクリーン

en: SMS Status
ja: SMSのステータス

en: SMS Text:
ja: SMSテキスト :

en: SMS body exceeding limit of 160 characters
ja: SMSの本文が 160文字の制限を超えています

en: SMS delivery
ja: SMS配信

en: SMS providers were found to setup. Please note Clickatell / Twilio are now shipped as extensions and will require installing them to continue working. Extension could be downloaded and installed from <a href="%1">github</a>.
ja: SMSプロバイダの設定が判明しました。今 Clickatell / Twilio はエクステンションとして出荷され、作業を継続するためにはインストールする必要がるので注意してください。エクステンションをダウンロードし <a href="%1">github</a> からインストールすることができます。

en: SMS will NOT be sent to %count contact - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased). | SMS will NOT be sent to %count contacts - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased).
ja[0]: SMSは %count 件の連絡先に送信されませんでした - (ファイルに電話番号が存在しない、または通信オプションにSMSの拒否が設定されている、または連絡先が死亡)

en: SMS will NOT be sent to %count contact. | SMS will NOT be sent to %count contacts.
ja[0]: SMSは %count 件の連絡先に送信されませんでした。

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count Activity - (there are more than one Target contact). | SMS will NOT be sent to contacts of %count Activities - (there are more than one Target contact).
ja[0]: SMSは %count 件のアクティビティの連絡先に送信されませんでした - (複数のターゲット連絡先が存在します)

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity as they are invalid for this task action. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities as they are invalid for this task action.
ja[0]: このタスクを実行できないのでSMSは %count 件の選択されたアクティビティの連絡先には送信されませんでした。

en: SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activity. | SMS will NOT be sent to contacts of %count selected activities.
ja[0]: SMSは %count 件の選択されたアクティビティ連絡先に送信されませんでした。

en: SMTP Configuration
ja: SMTP設定

en: SMTP Password
ja: SMTPパスワード

en: SMTP Port
ja: SMTPポート

en: SMTP Server
ja: SMTPサーバ

en: SMTP Username
ja: SMTPユーザ名

en: SQL Import
ja: SQLインポート

en: SQL Query
ja: SQLクエリ

en: SQL Query must be a SELECT query that returns one or more rows of data to be imported. Specify the database name(s) AND table name(s) in the query (e.g. "SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'").
ja: SQLクエリは SELECT クエリで、インポートすべき行を返す必要があります。クエリを行うデータベース名、およびテーブル名を指定してください (例 : "SELECT * FROM my_database.my_table WHERE date_entered BETWEEN '1999-01-01' AND '2000-07-31'")。

en: SSL Merchant ID
ja: SSL 店舗 ID

en: SSL User ID
ja: SSL ユーザID

en: STEP 2: Please Check Your Email
ja: ステップ2 : メールを確認してください

en: SYBUNT Report
ja: SYBUNT レポート

en: SYBUNT means some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
ja: SYBUNT は "Some Year But (Unfortunately) Not This year" の略語です。 これまでに支援をしたことがあるが、指定した年度範囲内には支援をしていない構成員のリストを表示します。

en: Safe File Extension
ja: 安全なファイル拡張子

en: Sales Tax Account is
ja: 消費税アカウントです

en: Same email address?
ja: 同じメールアドレスですか？

en: Samoan
ja: サモア語

en: Sample Header for HTML formatted content.
ja: HTMLでフォーマットされた内容のためのサンプルヘッダ

en: Sample Header for TEXT formatted content.
ja: TEXTでフォーマットされた内容のためのサンプルヘッダ

en: Sango
ja: サンゴ語

en: Sanskrit
ja: サンスクリット語

en: Sardinian
ja: サルジニア語

en: Save
ja: 保存

en: Save & Continue Later
ja: 保存して後で継続

en: Save & Send Test Email
ja: 保存してテストメールを送信する

en: Save Anyway
ja: 常に保存

en: Save As
ja: 名前をつけて保存

en: Save As New Template
ja: 新しいテンプレートとして保存

en: Save Button
ja: 保存ボタン

en: Save Draft
ja: 下書を保存

en: Save Failed
ja: 保存に失敗しました

en: Save Matching Contact
ja: 一致した連絡先を保存

en: Save Relationship
ja: 関係の保存

en: Save Report
ja: レポートを保存

en: Save Smart Group
ja: スマートグループを保存

en: Save Template
ja: テンプレート保存

en: Save With Duplicate Household
ja: 重複世帯として保存

en: Save a Copy
ja: 保存してコピー

en: Save and Done
ja: 保存して終了

en: Save and New
ja: 保存して新しく追加

en: Save and Next
ja: 保存して次へ

en: Save and Preview
ja: 保存してプレビュー

en: Save and Record Payment
ja: 保存と支払いを記録

en: Save as a new field mapping
ja: 新しいフィールドマッピングとして保存

en: Save as non voted.
ja: 未投票として保存

en: Save as voted.
ja: 投票済みとして保存

en: Save as:
ja: 名前を付けて保存 :

en: Save the CSV file with your contributions and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
ja: 支援と「連絡先の照合」データのCSVファイルを自分のハードディスク(またはアクセスできるネットワークドライブ)に保存すれば、ステップ 1 (データのアップロード) の準備が完了です。

en: Save the CSV file with your membership data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
ja: 会員のデータと「連絡先の照合」データのCSVファイルを自分のハードディスク (または利用できるネットワークドライブ) に保存してください。その後、ステップ 1 (データのアップロード) を続けてください。

en: Save the CSV file with your participant data and 'contact matching' data to your local hard drive (or an accessible drive on your network) - and you are now ready for step 1 (Upload Data).
ja: 参加者データの入ったCSVファイルを保存し、「連絡先の照合」データを自分のハードディスク (またはアクセスできるネットワークドライブ) に保存してください。これでステップ 1 (データのアップロード) の準備が完了です。

en: Save the current mailing as a template.
ja: テンプレートとして現在のメーリングを保存する。

en: Save this field mapping
ja: フィールドマッピングを保存

en: Save your profile to return to this screen. You can preview it from here by clicking the Preview (microsope) button.
ja: この画面に戻る場合は、プロファイルを保存します。プレビュー (顕微鏡) ボタンをクリックして、ここからプレビューすることができます。

en: Saved
ja: 保存

en: Saved Field Mapping: %1
ja: 保存したフィールドマッピング : %1

en: Saved Search
ja: 保存された検索

en: Saved Search ID
ja: 検索ID の保存

en: Saved mappings allow you to easily run the same import or export job multiple times. Mappings are created and updated as part of an Import or Export task. This screen allows you to rename or delete existing mappings.
ja: マッピングを保存すると何度も同じインポートまたはエクスポートをするときに作業が楽になります。マッピングは、インポートやエクスポートの作業の過程で作成 / 更新します。この画面では、保存されたマッピングの名称の変更や削除ができます。

en: Saving...
ja: 保存中...

en: Schedule Follow-up
ja: 後続の予定

en: Schedule Follow-up Activity
ja: 後続アクティビティの予定

en: Schedule Mailing
ja: メーリングの予定

en: Schedule Reminders
ja: 予定された事前通知

en: Schedule SMS
ja: 予定されたSMS

en: Schedule is Active?
ja: 予定は有効ですか？

en: Schedule or Send
ja: 予定または送信

en: Schedule/Send a Mass Mailing
ja: 一斉メーリングの予定設定 / 送信

en: Scheduled
ja: 送信予定

en: Scheduled Activity Date
ja: アクティビティの予定日

en: Scheduled Amount
ja: 予定額

en: Scheduled By
ja: 予定設定者

en: Scheduled Date
ja: 予定日

en: Scheduled Job Deleted.
ja: 予約されたジョブを削除しました。

en: Scheduled Jobs
ja: 予定されたジョブ

en: Scheduled Reminder
ja: 予定された事前通知

en: Scheduled Reminders must be linked to one or more 'entities' (Events, Event Templates, Activity Types, Membership Types). The following reminders are not configured properly and will not be run. Please review them and update or delete them: %1
ja: 予定された事前通知は、1 つまたは複数のエンティティ (イベント、イベントテンプレート、アクティビティタイプ、会員タイプ) にリンクする必要があります。次のアラームが正しく設定されていないと実行されません。それらを確認し、更新または、削除してください : %1

en: Scheduled and Completed Activities are searchable by type and/or activity date using 'Advanced Search'. Other applications may record activities for CiviCRM contacts using our APIs. For more information, refer to the online %1.
ja: 予定が設定済み、または完了済みのアクティビティは、「高度検索」でタイプやアクティビティ日で検索できます。他のアプリケーションがこのサイトのAPIを使ってCiviCRM 連絡先のアクティビティを記録することができます。詳しくはオンライン %1 を参照してください。

en: Scheduled jobs have been executed according to individual timing settings. Please check log for messages.
ja: 予定されたジョブは個々の時間設定に従って実行されます。実行時のメッセージはログを参照してください。

en: Scheduled mailing
ja: 予定されたメーリング

en: Scheduled reminders allow you to automatically send messages to contacts regarding their memberships, participation in events, or other activities.
ja: 予定された事前通知を使用すると、自動的に会員、イベントへの参加、またはその他のアクティビティに関するメッセージを連絡先に送信することができます。

en: Scheduling and Sending Mailings
ja: メーリングの送信予約と送信

en: Scheduling and Sending Mass SMS
ja: 一斉SMSの実行予約と送信

en: Schema Version
ja: スキーマバージョン

en: Scottish Gaelic; Gaelic
ja: スコットランド / ゲール語

en: Search
ja: 検索

en: Search All Cases
ja: すべての事例を検索

en: Search All or by Date Range
ja: 日付範囲で検索

en: Search Batches
ja: バッチの検索

en: Search Builder
ja: 検索ビルダー

en: Search Campaign Pages
ja: キャンペーンページの検索

en: Search Campaigns
ja: キャンペーンを検索

en: Search Contribution
ja: 支援の検索

en: Search Criteria
ja: 検索基準

en: Search Events
ja: イベントを検索

en: Search Fields
ja: 検索フィールド

en: Search Filters
ja: 検索フィルタ

en: Search Groups
ja: グループを検索

en: Search Mailings
ja: メーリングの検索

en: Search Operator
ja: 検索演算子

en: Search Petition
ja: 請願署名を検索

en: Search Petitions
ja: 請願署名を検索

en: Search Profile
ja: プロファイルの検索

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search Settings
ja: 検索の設定

en: Search Survey
ja: 調査を検索

en: Search Surveys
ja: 調査を検索

en: Search Title
ja: 検索タイトル

en: Search Views
ja: 検索の表示

en: Search as a Range
ja: 範囲検索

en: Search by Range?
ja: 範囲で検索

en: Search documentation in the User Guide
ja: ユーザガイドからドキュメントを検索

en: Search for contacts using '%1'
ja: 「%1」で連絡先を検索

en: Search for the Personal Campaign Page by the fund-raiser's last name or email address.
ja: 資金を集めている人のラストネームかメールアドレスを使って個人キャンペーンページを検索。

en: Search in Trash
ja: ゴミ箱を検索

en: Search results listings.
ja: 検索結果リスト

en: Search-based mailings require an "unsubscribe tracking" group.
ja: 検索ベースのメーリングは購読解除の追跡グループが必要です。

en: Search:
ja: 検索 :

en: Searchable
ja: 検索可能

en: Searchable?
ja: 検索可能

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Second
ja: 第2

en: Second Date Range
ja: 第二日付範囲

en: Second Dupe Contact ID
ja: 次の重複連絡先ID

en: Secret is not set for this payment processor
ja: この支払いプロセッサのシークレットが設定されていません

en: Section Header / Group By
ja: セレクションヘッダ / グループ

en: Secure temporary housing
ja: 安全な仮設住宅

en: Security Alert
ja: セキュリティの警告

en: Security Code
ja: セキュリティコード

en: Security Hash
ja: セキュリティハッシュ

en: Security Warning
ja: セキュリティ警告

en: Security update required.
ja: セキュリティ更新プログラムが必要です。

en: See log entries for this Scheduled Job
ja: 予定されたジョブのログの内容を見る

en: Segment Size
ja: セグメントのサイズ

en: Select
ja: 選択

en: Select "Event" if you want your supporters to encourage people in their network to also register for this event. Select "Contribution" if you want supporters to promote a related online fundraising campaign (by linking to an online contribution page).
ja: 「イベント」を選択すると、支援者たちが持つネットワークで、このイベントの登録を呼びかけることができます。「支援」を選択すると、支援者たちが、これに関連するオンライン支援キャンペーン (オンライン支援ページへのリンクを付けることで) の広報ができるようになります。

en: Select "No" to display only related records (those who inherit membership through a relationship as defined in the membership type configuration).
ja: 関連レコード (会員タイプの設定で定義されている関係によって設定された会員を持つ連絡先) を表示する場合のみ「いいえ」を選択してください

en: Select "Yes" to display only primary members (those contacts who have a membership directly attached to their record)
ja: プライマリメンバー (会員を持っているこれら連絡先は、直接レコードに添付) を表示する場合のみ「はい」を選択してください

en: Select 'Also include' if you want to also send reminders to contacts who match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - the chosen contacts will also receive the reminder (in ADDITION TO the contacts who match the criteria above).
ja: この条件に一致する連絡先へ通知を送信する場合は「その他にも含む」を選択してください。あなたが選択した場合は「受信者の選択」を - 選択した連絡先にも (上記の条件に一致する連絡先に加えて) 通知を受信します

en: Select 'Individual' if you are importing contributions made by individual persons.
ja: 個人による支援をインポートするときは、「個人」を選択してください。

en: Select 'Individual' if you are importing custom data for individual persons.
ja: 個人のカスタムデータをインポートする際は、「個人」を選択してください。

en: Select 'Individual' if you are importing event participation data for individual persons.
ja: 個人のイベント参加データをインポートするときは、「個人」を選択してください。

en: Select 'Individual' if you are importing memberships for individual persons.
ja: 個人に関する会員をインポートするときは、「個人」を選択してください。

en: Select 'Inline' to include this set of fields in the main contact Add/Edit form and Contact Summary screens. Select 'Tab' or 'Tab with Table' to create a separate navigation tab for display and editing these values (generally for less frequently accessed and/or larger sets of fields). 'Tab with Table' is recommended for customs data sets which allow multiple records.
ja: メイン連絡先の追加 / 編集フォームと連絡先概要画面にこのフィールドのグループを追加するには「インライン」を選択します。「タブ」または、「テーブルとタブ」を選択すると、(一般的にはあまりアクセスされないか、フィールド数の多いセットのための) 表示用に別のナビゲーションタブを作成します。「テーブルとタブ」は、複数のレコードを許可するカスタムデータセットをお勧めします。

en: Select 'Limit to' if you want to only send reminders to contacts with the criteria selected above AND who ALSO match this criteria. If you select 'Choose Recipients' - only the chosen contacts will receive the reminder (AND only if they ALSO match the criteria above).
ja: この条件に一致する、および上で選択した基準の連絡先に事前通知を送信する場合のみ「制限する」を選択してください。「受信者の選択」を選択した場合 - 選ばれた連絡先は、通知 (これらも上記の条件に一致する場合のみ) のみ受け取ります。

en: Select 'New Saved Search' from the '- more actions -' drop-down menu and click 'Go'
ja: 「- 他の操作 -」のドロップダウンメニューから「新しい検索の保存」を選び、GO をクリックしてください。

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing contributions made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
ja: 団体や世帯による支援であれば、支援をインポートするときに「団体」や「世帯」を選びます。(注意 : 一部ビルトインの連絡先タイプはこのサイトでは有効にされません)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing custom data . (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
ja: 「団体」または「家庭用」カスタムデータをインポートする場合に選択してください。(注意 : 一部ビルトインの連絡先タイプはこのサイトでは有効にされません)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing event participation data for contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
ja: 団体や世帯のイベント参加データをインポートするときは、「団体」または「世帯」を選びます。(注意 : 一部ビルトインの連絡先タイプはこのサイトでは有効にされません)

en: Select 'Organization' or 'Household' if you are importing memberships made by contacts of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
ja: 連絡先が団体や世帯であれば、会員をインポートするときに「団体」や「世帯」を選びます。(注意 : 一部ビルトインの連絡先タイプはこのサイトでは有効にされません)

en: Select 'Rolling' if the subscription or service starts on the current day. Select 'Fixed' if the start date is a fixed month and day within the current year (set this value in the next field).
ja: 今日から会員の有効期間が始まる場合は「可変」を選択します。今年の特定の日付から始まる場合 (次のフィールドで設定) は「固定」を選択します。

en: Select 'User and User Admin Only' if joining this group is controlled by authorized CiviCRM users only. If you want to allow contacts to join and remove themselves from this group via the Registration and Account Profile forms, select 'Public Pages'.
ja: CiviCRM のユーザだけがこのグループの会員を操作できるようにしたい場合は「ユーザおよびユーザ管理者のみ」を選択してください。登録とアカウントプロファイルのフォームから、連絡先がこのグループに加入 / 脱退することを認めるのであれば「公開ページ」を選択してください。

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date.
ja: 加入時から会員の有効期間が始まる場合は「可変」を選択します。特定の日付から始まる場合は「固定」を選択してください。

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date. If membership duration is specified in years, you will be able to specify the exact month and day for memberships to start. If membership duration is specified in months, memberships will start on the 1st of the current month and run for the number of specified months.
ja: 会員の継続期間が加入時から始まる場合は「可変」を選択します。特定の日付から始まる場合は「固定」を選択します。会員の継続期間が年単位のときは、会員の期間が始まる最初の月日を指定することができます。会員期間が数ヶ月単位で指定されている場合は、会員は、今月の 1 日に開始し、指定された数ヶ月間実行されます。

en: Select <strong>Individual</strong> for Contact Type if each record in your file represents an individual person - even if the file also contains related Organization data (e.g. Employer Name, Employer Address, etc.).
ja: ファイル内の各レコードが個人であれば、そのファイルに関連する団体のデータ (例 : 雇用者名、雇用者住所など) が含まれていても、連絡先タイプは<strong>個人</strong>を選択してください。

en: Select <strong>Organization</strong> or <strong>Household</strong> if each record in your file represents a contact of that type. (NOTE: Some built-in contact types may not be enabled for your site.)
ja: ファイル内の各レコードが団体や世帯であれば、<strong>団体</strong> や <strong>世帯</strong>を選んでください。(注意 : 一部ビルトインの連絡先タイプはこのサイトでは有効にされません)

en: Select Campaign
ja: キャンペーンの選択

en: Select Case
ja: 事例を選択

en: Select Case for Merge
ja: この事例のステータスを選択

en: Select Columns
ja: カラムの選択

en: Select Contact
ja: 連絡先を選択

en: Select Country
ja: 国の選択

en: Select Date
ja: 日付の選択

en: Select Fields to Export
ja: エクスポートするフィールドを選択してください

en: Select File
ja: ファイルの選択

en: Select Final Mailing (Test %1)
ja: 最終メーリングを選択 (テスト %1)

en: Select Format
ja: フォーマットの選択

en: Select Group
ja: グループの選択

en: Select Label
ja: ラベルの選択

en: Select Location
ja: ロケーションの選択

en: Select Mailer
ja: メーラーの選択

en: Select Membership Organization and then Membership Type.
ja: 会員の団体を選択し、続いて会員タイプを選択してください。

en: Select Profile
ja: プロファイル選択

en: Select Recipients
ja: 宛先選択

en: Select Records
ja: レコードを選択

en: Select Result Set
ja: 結果セットの選択

en: Select Saved Mapping or Leave blank to create a new One.
ja: 保存されたマッピングを選ぶか、新しく作成する場合は空欄にしてください。

en: Select Saved Mapping, or leave blank to create a new mapping.
ja: 保存されたマッピングを選択、または空のままにして新しいマッピングを作成。

en: Select State/Province
ja: 都道府県の選択

en: Select Tables
ja: SELECT テーブル

en: Select Tag(s)
ja: タグ選択

en: Select Tags
ja: タグを選択

en: Select Template
ja: テンプレートを選択

en: Select Year (for monthly breakdown)
ja: 年の選択 (月次分析用)

en: Select a CiviMember Membership Type
ja: CiviMember 会員タイプを選択してください

en: Select a Different Field Mapping
ja: 異なるフィールドマッピングを選択

en: Select a Drupal Role
ja: Drupal の役割を選択

en: Select a Financial Type that has both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
ja: 使用したプレミアムの費用を追跡するために、取引口座を生成する場合は「販売プレミアムアカウントの費用」と「プレミアムの在庫アカウント」の両方を持っている金融タイプを選択してください。

en: Select a Membership Level
ja: 会員のレベルを選択

en: Select a Membership Renewal Level
ja: 会員の更新レベルを選択

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Anyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users.
ja: この権限を割り当てる (助成) 役割を選択してください。「すべて」のユーザにこの権限を許可すると際は、「全員」の特別な役割を選んでください。「全員」には匿名 (つまり、ログインしていない) ユーザも含まれます。

en: Select a Role to assign (grant) this permission to. Select the special role 'Everyone' if you want to grant this permission to ALL users. 'Everyone' includes anonymous (i.e. not logged in) users. Select the special role 'Authenticated' if you want to grant it to any logged in user.
ja: この権限に割り当てる役割 (助成) を選択してください。「すべて」のユーザにこの権限を与えるには、「全員」の特別な役割を選択してください。「全員」には匿名 (例 : ログインしていない) ユーザを含みます。ログインしたユーザに対して許可する場合は「認証済」の特別な役割を選択してください。

en: Select a different Custom Data Set for this field.
ja: このフィールドで使用する別のカスタムデータセットを選択してください。

en: Select a financial type that is linked to both a 'Cost of Sales Premiums Account' and a 'Premiums Inventory Account' if you want to generate accounting transactions to track the cost of premiums used.
ja: 使用したプレミアムの費用を追跡するために、取引口座を生成する場合は「販売プレミアムアカウントの費用」と「プレミアムの在庫アカウント」の両方リンクされている金融タイプを選択してください。

en: Select a group if you are using this profile for adding new contacts, AND you want the new contacts to be automatically assigned to a group.
ja: このプロファイルを新しい連絡先の追加に使用し、新しい連絡先を自動的にグループに割り当てたい場合、グループを選択してください。

en: Select a group if you are using this profile for search and listings, AND you want to limit the listings to members of a specific group.
ja: このプロファイルを検索やリストに使用し、特定のグループのメンバーだけをリストしたい場合、グループを選択してください。

en: Select a group of contacts who should have this role when logged in to your site. Groups must be assigned the 'Access Control' type (Contacts &raquo; Manage Groups &raquo; Settings) to be included in this list.
ja: このサイトにログインした際に、このロールが割り当てられる連絡先のグループを選択してください。グループにはこのリストに含まれる「アクセスコントロール」タイプ (連絡先 &raquo; グループのマージ &raquo; 設定) が割り当てられる必要があります。

en: Select a label format from the dropdown list.
ja: ドロップダウンリストからラベルのフォーマットを選択

en: Select a page format for PDF files created using this template if you wish to override the default format. Page formats define the paper size and margins.
ja: デフォルトのフォーマット以外のフォーマットが必要であれば、このテンプレートで作成した PDFファイルのページフォーマットを選択してください。

en: Select a page format from the list or configure your own format in the settings below.
ja: リストからページのフォーマットを選択、または以下の設定でフォーマットを変更。

en: Select a page format to use for the PDF file. Page formats define the paper size and margins.
ja: PDFファイルで使用するページのフォーマット。ページフォーマットでは用紙サイズとマージンを定義することができます。

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for contributions. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fixed contribution options in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
ja: 複数の支援に対して個別に料金が設定された事前に設定済の価格セットまたは&quot;-なし-&quot;を選択してください。続いて以下のテーブルにある固定支援のオプションを選択します。<a href='%1'>価格セットの作成と編集</a>を行うこともできます。

en: Select a pre-configured Price Set to offer multiple individually priced options for event registrants. Otherwise, select &quot;-none-&quot; and enter one or more fee levels in the table below. Create or edit Price Sets <a href='%1'>here</a>.
ja: このイベント登録に対して複数の価格オプションを提供するあらかじめ設定した価格セットを選択してください。そうでない場合は、&quot;-なし-&quot;を選択し、下のテーブルの料金レベルを入力してください。価格セットの作成と編集は<a href='%1'>ここ</a>でできます。

en: Select a saved field mapping if this file format matches a previous import.
ja: このファイルの形式が以前のインポートと同じであれば、保存したフィールドマッピングを選択してください。

en: Select a specific Contact Subtype here ONLY if all you want all records in this import to be assigned to that subtype. EXAMPLE: If all records are of the <strong>Student</strong>, select that subtype here and it will be assigned to all import records.
ja: このインポート内のすべてのレコードをそのサブタイプに割り当てたい場合、ここでは特定の「連絡先サブタイプ」だけを選んでください。例えば : すべてのレコードが<strong>学生</strong>であれば、ここではそのサブタイプを選びます。するとインポートしたすべてのレコードはそのサブタイプが割り当てられます。

en: Select a specific group of contacts, OR apply this permission to ALL groups.
ja: 特定の連絡先グループを選択するか、すべてのグループに、この権限を設定してください。

en: Select a specific group of custom fields, OR apply this permission to ALL custom fields.
ja: 特定のカスタムフィールドのグループを選択するか、すべてのカスタムフィールドに、この権限を設定してください。

en: Select a specific profile, OR apply this permission to ALL profiles.
ja: 特定のプロファイルを選択するか、すべてのプロファイルに、この権限を設定してください。

en: Select a tag
ja: タグを選択

en: Select a username; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
ja: ユーザ名を選択; ピリオド、ハイフン、アンダーバー以外の記号は使えません。

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent current status.
ja: 現在ステータスを表すすべての CiviMember ステータスルールを選択してください。

en: Select all CiviMember Status Rule(s) that represent expired status.
ja: 失効ステータスを表すすべての CiviMember ステータスルールを選択してください。

en: Select an ACL Role to assign.
ja: 割り当てるACL役割を選択してください。

en: Select an Online Contribution page that the user can access to make self-service pledge payments. (Only Online Contribution pages configured to include the Pledge option are listed.)
ja: セルフサービスプレッジ支払いができるオンライン支援ページを選択してください。(プレッジオプション付のオンライン支援ページだけがリスト表示されています)

en: Select an entity.
ja: エンティティを選択します。

en: Select an event, OR apply this permission to ALL events.
ja: イベントを選択するか、すべてのイベントに、この権限を設定してください。

en: Select an existing organization
ja: 登録済みの団体を選択

en: Select an existing related Organization OR enter a new one
ja: すでに存在する団体を選択するか、または新しく作成してください。

en: Select an option to reveal honoree information fields.
ja: 受賞者の情報フィールドを明らかにするためのオプションを選択してください。

en: Select and configure one or more payment processing services for online contributions, events and / or membership fees.
ja: オンラインでの支援、イベント料金、会費などの支払いに使う支払いプロセッサを選択してください。

en: Select as Final
ja: 最終として選択

en: Select at least one membership option.
ja: 少なくとも 1 つの会員オプションを選択してください。

en: Select at least one option from Contribution(s).
ja: 支援から少なくとも 1 つのオプションを選択してください。

en: Select at least one option from Event Fee(s).
ja: イベント料金から最低 1 つのオプションを選択してください。

en: Select at least one option from Membership Type(s).
ja: 会員タイプから少なくとも 1 つのオプションを選択してください。

en: Select at least one option from Price Levels.
ja: 価格レベルのオプションを選択してください。

en: Select at most one option associated with the same membership type.
ja: 同じ会員タイプのオプションを 1 つ選択できます。

en: Select either EventID OR Event Title
ja: イベントID またはイベントタイトルを選択してください。

en: Select either of the dates.
ja: どちらかの日付を選択してください。

en: Select field
ja: フィールドの選択

en: Select fields for export
ja: エクスポートするフィールドを選択してください

en: Select list
ja: リストの選択

en: Select more fields
ja: さらにフィールドを選択

en: Select neither to show all members, regardless of whether they are the direct member or inherit it through a relationship,
ja: いずれもすべてのメンバーを表示する場合に選択し、ある会員の直接のメンバーであるか、何かの会員に含まれているメンバーであるかを問わない、

en: Select non-overlapping discount start date.
ja: 重ならない割引開始日を選択してください。

en: Select recurring units supported for recurring payments.
ja: 定期的な支払いで利用できる定期の単位を選択してください。

en: Select saved mapping
ja: 保存されたマッピングを選択

en: Select someone else ...
ja: 他の誰かを選択 ...

en: Select the "FROM" Email Address for this mailing from the dropdown list. Available email addresses are configurable by users with Administer CiviCRM permission. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
ja: このメーリングの差出人アドレスをドロップダウンリストから選択してください。CiviCRM 管理者権限のあるユーザは利用できるメールアドレスを変更できます。例えば : "Client Services" <clientservices@example.org>

en: Select the <strong>tabs</strong>
              that should be displayed when viewing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not keep track of
              'Relationships', then un-check this option to simplify the screen display. Tabs for Contributions, Pledges,
              Memberships, Events, Grants and Cases are also hidden if the corresponding component is not enabled. Go to
              <a href="%1">Administer > System Settings > Enable Components</a>
              to modify the components which are available for your site.
ja: 連絡先レコードで表示する<strong>タブ</strong>
    を選択してください。
    例えば : 「関係」を追跡しないのであれば、このチェックを外すと表示がシンプルになります。
    支援、プレッジ、会員、イベント、助成、事例も、不要な (無効) コンポーネントのチェックを外します。
    <a href="%1">管理 > システムの設定 > コンポーネントの有効</a>で、
    このサイトで使用するコンポーネントを変更することができます。

en: Select the Activity Type.
ja: アクティビティタイプを選択

en: Select the HTML WYSIWYG Editor provided for fields that allow HTML formatting. Select 'Textarea' if you don't want to provide a WYSIWYG Editor (users will type text and / or HTML code into plain text fields).
ja: HTMLのフォーマットに使う WYSIWYGエディタを選択してください。WYSIWYGエディタを選択しない場合、「テキストエリア」を選択します (このときユーザはテキストフィールドにテキストまたはHTMLコードを直接入力することになります)。

en: Select the Product
ja: 品物を選択してください

en: Select the SMS provider for this mass message from the dropdown list.
ja: ドロップダウンリストから一斉メッセージに使うSMSプロバイダを選択してください。

en: Select the action token from the Insert Tokens pop-up list - e.g. Unsubscribe via web page - and insert into your message.
ja: 「トークンを挿入」ポップアップリストからアクショントークンを選んでください。例 : ウェブページから購読解除 - そしてメッセージに挿入します。

en: Select the appropriate Privacy Options.
ja: 適切なプライバシーオプションを選択してください。

en: Select the appropriate financial type for this payment.
ja: この支払いの適切な金融タイプを選択してください。

en: Select the appropriate financial type for this transaction.
ja: この取引の適切な金融タイプを選択してください。

en: Select the automated message to be sent when a recipient opts out of all mailings from your site.
ja: 受信者がこのサイトのすべてのメーリングを拒否した時に送信する自動メッセージを選択してください。

en: Select the automated message to be sent when a recipient resubscribes to this mailing.
ja: 受信者がこのメーリングを再購読した時に送信する自動メッセージを選択してください。

en: Select the automated message to be sent when a recipient unsubscribes from this mailing.
ja: 受信者がこのメーリングを購読解除した時に送信する自動メッセージを選択してください。

en: Select the campaign for which survey is created.
ja: 作成した調査に関するキャンペーンを選択してください。

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page (e.g. donation, capital campaign, etc.). Financial types (and associated accounting codes) are included when contributions are exported, so it can helpful to set up specific types for accounting purposes. You can add or modify contribution available types from Administer &gt; CiviContribute &gt; Financial Types.
ja: このページからの支援に対する金融タイプ (例 : 寄付や資金集めなど) を選択してください。支援がエクスポートされる際に金融タイプ (および関連付けられた課金コード) もエクスポートされます。したがって課金の目的に応じたタイプを設定すると便利です。「管理 &gt; CiviContribute &gt; 金融タイプ」で必要なタイプを追加したり修正することができます。

en: Select the corresponding financial type for contributions made using this page.
ja: このページを使用して支援に対応する金融タイプを選択してください。

en: Select the currency to be used for contributions submitted from this contribution page.
ja: この支援ページで実行された支援に使用する通貨を選択してください。

en: Select the currency to be used for event registration.
ja: このイベント登録に使用させる通貨を選択してください。

en: Select the email format preferred by this contact. Select 'Both' to send HTML and Text formats.
ja: この連絡先にメールを送るときのメールフォーマットを選んでください。「両方」を選ぶと、HTML形式とテキスト形式の両方で送信します。

en: Select the fields to be exported using the table below. For each field, first select the contact type that the field belongs to (e.g. select <strong>Individuals</strong> if you are exporting <strong>Last Name</strong>). Then select the actual field to be exported from the drop-down menu which will appear next to the contact type. Your export can include multiple types of contact records, and non-applicable fields will be empty (e.g. <strong>Last Name</strong> will not be populated for an Organization record).
ja: 以下のテーブルを使ってエクスポートするフィールドを選択してください。各フィールドは、まずそのフィールドが属する連絡先タイプを選びます (例 : <strong>ラストネーム</strong>をエクスポートするのであれば、<strong>個人</strong>を選びます)。次に、連絡先タイプの次に表示されるドロップダウンメニューから、実際にエクスポートするフィールドを選びます。エクスポートには、連絡先レコードの複数のタイプを含めることができ、適用されないフィールドは空になります (例 : 団体レコードに<strong>ラストネーム</strong>はありません)。

en: Select the fields to be included when editing a contact or event address.
ja: 連絡先の編集やイベントの編集画面に入れるフィールドを選択してください。

en: Select the financial type assigned to fees for this membership type (for example 'Membership Fees'). This is required for all membership types - including free or complimentary memberships.
ja: この会員タイプの料金に割り当てられた金融タイプ (例えば : 「会費」の場合) を選択します。これは、すべての会員タイプに必要 - 無料または無料の会員を含みます。

en: Select the format that is used for date fields in your import data.
ja: インポートするデータのフィールドの形式を選択してください。

en: Select the group
ja: グループを選択

en: Select the html type used to offer options for this field
ja: このフィールドで利用できるオプションに使うHTMLのタイプを選択してください

en: Select the interval for due date.
ja: 期日の間隔を選択してください。

en: Select the menu item corresponding to the section this item should be placed in. If this is a top-level menu, leave this field empty.
ja: この項目が置かれるべき部分のメニュー項目を選んでください。トップレベルメニューであれば、空にしておきます。

en: Select the payment processor to be used for contributions submitted from this contribution page (unless you are soliciting non-monetary / in-kind contributions only).
ja: この支援ページから申し込むときに使う支払いプロセッサ (非金銭的支援 / 現物支援以外の支援に限る) を選択してください。

en: Select the preferred method(s) of communicating with this contact.
ja: この連絡先の通信に最も適した方法を選んでください。

en: Select the related online contribution page that supporters of this event are promoting. Visitors to their Personal Campaign pages will be directed to the selected online contribution page to donate money.
ja: 支援者が広報しているこのイベントに関連するオンライン支援ページを選択します。それぞれの個人キャンペーンページへの訪問者は、選択されたオンライン支援ページにリダイレクトされます。

en: Select the sections that should be included in the Basic and Advanced Search forms. EXAMPLE: If you don't track Relationships - then you do not need this section included in the advanced search form. Simplify the form by un-checking this option.
ja: 基本および高度な検索のフォームで必要なセクションを選択してください。例えば : 関係を追跡していなければ、高度な検索フォームでこのオプションを表示する必要はありません。このオプションのチェックを外すと表示がシンプルになります。

en: Select the sections that should be included in the Contact Dashboard. EXAMPLE: If you don't want constituents to view their own contribution history, un-check that option.
ja: 連絡先ダッシュボードに必要なセクションを選択してください。例えば : 構成員に支援履歴を表示させたくない場合は、このオプションのチェックを外します。

en: Select the sections that should be included when adding or editing a contact record. EXAMPLE: If your organization does not record Gender and Birth Date for individuals, then simplify the form by un-checking this option. Drag interface allows you to change the order of the panes displayed on contact add/edit screen.
ja: 連絡先レコードを追加したり編集するときは、表示するセクションを選択してください。例 : あなたの団体は個人の性別と生年月日を記録しない場合は、これらのオプションのチェックを外して表示をシンプルにします。インターフェイスにドラッグすることにより、連絡先追加 / 編集画面に表示される順番を変更することができます。

en: Select the source of the imported data. By default the following choices are possible:
ja: インポート元を選択してください。デフォルトでは次の選択が可能です :

en: Select the type of CiviCRM record and the field you want to include in this Profile.
ja: このプロファイルに入れたい CiviCRM レコードとフィールドのタイプを選択してください。

en: Select the type of data this ACL operates on.
ja: このACLを適用するデータのタイプを選択してください。

en: Select the type of data you want to collect and store for this contact. Then select from the available HTML input field types (choices are based on the type of data being collected).
ja: この連絡先について収集 / 保存したいデータのタイプを選択してください。続いて利用可能なHTML入力フィールドから選択してください (収集するデータのタイプによって選択します)。

en: Select the type of record that this set of custom fields is applicable for. You can configure custom data for a specific type of contact (e.g. Individuals but NOT Organizations), ANY type of contact, or other record types such as activities, contributions, memberships and event participants.
ja: カスタムフィールドのグループを適用するレコードのタイプを選択します。特定の連絡先 (例 : 個人であって、団体ではない)、あらゆるタイプの連絡先、アクティビティや支援や会員やイベント参加者といったその他のレコードタイプのカスタムデータを設定することができます。

en: Select valid date range
ja: 有効な期間を選択してください。

en: Select which CiviMember Status Rules will be used for "Current" and "Expired" status. A "Current" status rule will add the above role to a user account. An "Expired" status rule will remove the above role from a user account.
ja: 「現在」と「失効」ステータスに使われる CiviMember ステータスルールを選択してください。「現在」ステータスは上の役割をユーザアカウントに追加します。「失効」ステータスは上の役割をユーザアカウントから削除します。

en: Select which method CiviMember Roles Sync will use to automatically synchronize Memberships and Roles. If you choose user login/logout, you will have to run an initial "Manual Synchronization" after you create a new rule for it to be applied to all users and contacts. Leave the default setting if you are unsure which method to use.
ja: CiviMember 役割の同期が、会員と役割を自動的に同期する方法を選択します。user login/logout を選ぶ場合、最初に「手動で同期」を実行し、その後にすべてのユーザと連絡先に適用される新しいルールを設定します。どちらの方法を使用すればいいのかがよくわからない場合は、デフォルトのままにしておいてください。

en: Selectable?
ja: 選択

en: Selected %1 Report has been deleted.
ja: 選択された %1 レポートを削除しました。

en: Selected %1 type has been deleted.
ja: 選択された %1 タイプを削除しました。

en: Selected %1 type has not been deleted.
ja: 選択された %1 タイプは削除されませんでした。

en: Selected ACL has been deleted.
ja: 選択されたACLは削除されました。

en: Selected Activity cannot be deleted.
ja: 選択したアクティビティは削除できません。

en: Selected Activity has been deleted successfully.
ja: 選択したアクティビティを削除しました

en: Selected Comment has been deleted successfully.
ja: 選択した備考を削除しました

en: Selected Contacts
ja: 選択した連絡先

en: Selected Entity Role has been deleted.
ja: 選択したエンティティの役割を削除しました。

en: Selected Event is not Paid Event
ja: 選択されたイベントは有料ではありません

en: Selected Financial Account has been deleted.
ja: 選択した金融口座は削除されました。

en: Selected Label Format has been deleted.
ja: 選択したラベルのフォーマットを削除しました。

en: Selected Location type has been deleted.
ja: 選択したロケーションタイプを削除しました。

en: Selected Note has been deleted successfully.
ja: 選択した備考を削除しました

en: Selected Option
ja: 選択されたオプション

en: Selected PDF Page Format has been deleted.
ja: 選択した PDFページのフォーマットを削除しました。

en: Selected Payment Processor type has been deleted.<br/>
ja: 選択した支払いプロセッサのタイプが削除されました。<br/>

en: Selected Premium Product has been removed from this Contribution Page.
ja: 選択したプレミアムをこの支援ページから削除しました。

en: Selected Premium Product type has been deleted.
ja: 選択されたプレミアムの製品タイプは削除されています。

en: Selected Profile Field has been deleted.
ja: 選択したプロファイルフィールドを削除しました。

en: Selected Provider has been deleted.
ja: 選択されたプロバイダは削除されました。

en: Selected Relationship type has been deleted.
ja: 選択した関係タイプを削除しました。

en: Selected Reminder has been deleted.
ja: 選択した通知を削除しました。

en: Selected Scheduled Job has been executed. See the log for details.
ja: 選択した予定されたジョブを実行しました。詳しい実行内容はログを参照してください。

en: Selected Survey type has been deleted.
ja: 選択された調査タイプは削除されませんでした。

en: Selected case is already linked.
ja: 選択した事例は、既ににリンクされています。

en: Selected contact does not have an address. Please edit that contact to add an address, or select a different contact.
ja: 選択した連絡先には住所がありません。連絡先を選択して住所を追加するか、他の連絡先を選択してください。

en: Selected contact type can not be deleted. Make sure contact type doesn't have any associated custom data or group.
ja: 選択した連絡先のタイプは削除できません。必ず連絡先にカスタムデータやグループが含まれていないか確認してください。

en: Selected contact type has been deleted.
ja: 選択した連絡先タイプを削除しました。

en: Selected contact(s) do not have a valid Phone, or communication preferences specify DO NOT SMS, or they are deceased
ja: 選択された連絡先には有効な電話番号がないか、通信設定で「SMSの拒否」を選択したか、亡くなっています。

en: Selected contact(s) do not have a valid email address, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or they are deceased or Primary email address is On Hold.
ja: 選択された連絡先は、正しいメールアドレスを持っていないか、「メールの拒否」の連絡オプションが設定されているか、故人であるか、優先メールアドレスが保留になっています)。

en: Selected contacts have been marked as not duplicates
ja: 選択された連絡先は重複としてマークされていません

en: Selected fields will be displayed in autocomplete dropdown search results for 'Contact Reference' custom fields. Contact Name is always included. NOTE: You must assign 'access contact reference fields' permission to the anonymous role if you want to use custom contact reference fields in profiles on public pages. For most situations, you should use the 'Limit List to Group' setting when configuring a contact reference field which will be used in public forms to prevent exposing your entire contact list.
ja: 選択されたフィールドは、「連絡先の参照」カスタムフィールドに対するオートコンプリートでドロップダウン検索結果に表示されます。連絡先の名前は常に表示されます。注意 : 公開ページのプロファイルでカスタム連絡先参照フィールドを使う場合は、匿名の役割に対して、「連絡先参照フィールドへのアクセス」の権限を割り当ててください。連絡先リスト全体を公開することを防ぐため、ほとんどの場合、公開フォームで使用される連絡先の参照フィールドの設定で「グループリストの表示制限」を行います。

en: Selected fields will be displayed in back-office autocomplete dropdown search results (Quick Search, etc.). Contact Name is always included.
ja: 選択されたフィールドは、バックオフィスのオートコンプリートがドロップダウン検索結果 (Quick Searchなど) に表示されます。連絡先名は常に含まれます。

en: Selected financial type account has been deleted.
ja: 選択した金融タイプアカウントを削除しました。

en: Selected financial type account with 'Accounts Receivable Account is' account relationship cannot be deleted.
ja: 債権アカウントで選択された金融タイプのアカウントは、アカウントの関係を削除できません。

en: Selected financial type has been deleted.
ja: 選択した金融タイプを削除しました。

en: Selected mailing has been deleted.
ja: 選択したメーリングを削除しました。

en: Selected mapping has been deleted successfully.
ja: 選択したマッピングを削除しました。

en: Selected membership status has been deleted.
ja: 選択した会員は削除済みです。

en: Selected membership type has been deleted.
ja: 選択した会員タイプを削除しました。

en: Selected message template has been deleted.
ja: 選択したメッセージテンプレートを削除しました。

en: Selected option group has been deleted.
ja: 選択したオプショングループを削除しました。

en: Selected option value has been deleted.
ja: 選択したオプション値を削除しました。

en: Selected participant status has <strong>NOT</strong> been deleted; there are still participants with this status.
ja: 選択された参加者のステータスは<strong>削除されません</strong>でした。参加者のステータスに変更はありません。

en: Selected participant status has been deleted.
ja: 選択された参加者のステータスを削除しました。

en: Selected participant was deleted successfully.
ja: 選択した参加者を削除しました

en: Selected records must all be the same contact type (i.e. all Individuals).
ja: 選択するレコードはすべて同じタイプでなければなりません (例 : すべて 個人 など)。

en: Selected relationship has been deleted successfully.
ja: 選択した関係を削除しました。

en: Selected report has been deleted.
ja: 選択したレポート削除しました。

en: Selecting this option will ensure only one email is sent to each address. Note that when using this option and including contact tokens in your email content, the email with it's respective tokens will only be created for one of the matching contacts.
ja: このオプションは、宛先の各アドレスに同内容のメールが何通も届かないようにします。 このオプションを使う時、メールの本文に連絡先トークンを入れた場合、連絡先トークンは一致した複数の連絡先のどれか 1 つになりますので注意してください。

en: Selection Method
ja: 選択方法

en: Selection required
ja: 何か選択してください

en: Selections
ja: 選択

en: Self-service Payments Page
ja: ユーザ自身による支払いページ

en: Send
ja: 送信

en: Send A/B test at:
ja: A / B テストを送信 :

en: Send A/B test immediately
ja: すぐに A / B テストを送信

en: Send Acknowledgment?
ja: 確認メールを送信

en: Send Confirmation
ja: 受領証を送信

en: Send Confirmation Email?
ja: 確認メールを送信しますか？

en: Send Confirmation and Receipt
ja: 登録の確認と受領書を送信

en: Send Confirmation and Receipt?
ja: 確認と受領書を送信しますか？

en: Send Confirmation?
ja: 確認を送信

en: Send Email
ja: メールを送信する

en: Send Email to Contacts
ja: 連絡先にメールを送る

en: Send Immediately
ja: すぐに送信

en: Send Initial Reminder
ja: 最初の事前通知を送信

en: Send Mailing
ja: メーリングの送信

en: Send Notification
ja: 通知を送信

en: Send Pledge Acknowledgment.
ja: プレッジ通知を送信

en: Send Pledge Reminder.
ja: プレッジの事前通知を送信

en: Send Receipt
ja: 受領書の送信

en: Send Receipt?
ja: 受領書を送信しますか？

en: Send Reply SMS To Contacts
ja: 連絡先にSMS返信を送る

en: Send SMS
ja: SMSを送信

en: Send SMS to Contacts
ja: 連絡先にSMSを送信

en: Send Scheduled Mailings
ja: 予定されたメーリングを送信

en: Send Scheduled Reminders
ja: 予定された事前通知を送信

en: Send Scheduled SMS
ja: 予定されたSMSを送信

en: Send Your Message
ja: メッセージを送信

en: Send a Copy
ja: コピーを送信

en: Send a Test Mailing
ja: テストメーリングを送信

en: Send additional reminders
ja: 追加の事前通知を送信

en: Send an Email
ja: メールを送信する

en: Send an SMS
ja: SMS送信

en: Send as
ja: 送信

en: Send at:
ja: 送信 :

en: Send cancellation request to %1 ?
ja: キャンセル要求を %1 に送信しますか？

en: Send email
ja: メール送信

en: Send email Receipt
ja: メールの受領書を送信

en: Send email Receipt?
ja: メールの受領書を送信しますか？

en: Send email or SMS
ja: メールまたは SMSを送信

en: Send email to %1
ja: %1 にメールを送信

en: Send email to family, friends and colleagues with a personal message about this campaign.
ja: このキャンペーンについて、自分のメッセージを入れて家族や友人、友人にメールを送る。

en: Send emails inviting your friends to support your campaign!
ja: キャンペーンへの支援に友人を招待するメールを送信

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
ja: 可能な場合はメールを送信します。すべての連絡先のための、印刷可能な PDFを生成します。

en: Send emails where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
ja: 可能な場合はメールを送信します。メールを受信できない連絡先のための、印刷可能な PDFを生成します。

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for all contacts.
ja: 可能な場合は添付された PDFでメールを送信します。すべての連絡先のための、印刷可能な PDFを生成します。

en: Send emails with an attached PDF where possible. Generate printable PDFs for contacts who cannot receive email.
ja: 可能な場合は添付された PDFでメールを送信します。メールを受信できない連絡先のための、印刷可能な PDFを生成します。

en: Send final mailing at:
ja: 最終メーリングを送信 :

en: Send final mailing immediately
ja: すぐに最終メーリングを送信

en: Send immediately
ja: すぐに送信

en: Send information about a contribution campaign or event to a friend.
ja: 支援キャンペーンやイベントの情報を知人に送信する。

en: Send payment reminder
ja: 支払い事前通知を送信

en: Send test
ja: 送信テスト

en: Send test email to group:
ja: テストメールを次のグループに送信 :

en: Send test email to:
ja: 次へテストメールを送信 :

en: Send test message to %1
ja: %1 にテキストメッセージを送信

en: Send test message to group
ja: グループにテキストメッセージを送信

en: Send to %1
ja: %1 にメールを送信

en: Send to This Address
ja: このアドレスに送信

en: Send to This Group
ja: このグループに送信

en: Send to these Friend(s)
ja: 以下の友人に送信

en: Send up to
ja: 送信数

en: Sending Emails (includes contribution receipts and event confirmations)
ja: メールの送信 (支援の受領書メール、イベントの確認を含む)

en: Sending a relative URL to PayPalIPN is erroneous. Please make your resource URL (in <a href="%1">Administer &raquo; System Settings &raquo; Resource URLs</a> ) complete.
ja: PayPalIPN への相対 URLが異常です。リソースURL (<a href="%1">管理 &raquo; システム設定 &raquo; リソースURL</a>)を正しく設定してください。

en: Sending test email. FROM: %1 TO: %2.<br />
ja: テストメールの送信中です。 差出人 : %1 宛先 : %2.<br />

en: Sending...
ja: 送信中…

en: Sendmail Argument
ja: Sendmail の引数

en: Sendmail Configuration
ja: Sendmail の設定

en: Sendmail Path
ja: Sendmail のパス

en: Sends out scheduled CiviMail mailings
ja: 予定された CiviMail メーリングを送信

en: Sends out scheduled SMS
ja: 予定されたSMSを送信

en: Sends out scheduled reminders via email
ja: 予定された事前通知をメールで送信

en: Senior
ja: シニア

en: Sent
ja: 送信済

en: Sent By
ja: 送信者

en: Sent Email Message
ja: 送信メール

en: Sent SMS Message
ja: 送信済SMSメッセージ

en: Sent all scheduled reminders successfully
ja: 予定された事前通知をすべて送信しました。

en: Separate Membership Payment
ja: 個別の会員支払い

en: Separate Payment
ja: 個別の支払い

en: Separator
ja: セパレータ

en: Separator (grouped contributions)
ja: 区切り (グループ化された支援)

en: Separator character used when CiviMail generates VERP (variable envelope return path) Mail-From addresses.
ja: CiviMail が VERP (variable envelope return path) Mail-From アドレスを生成する場合、そのセパレータ文字。

en: Separator?
ja: セパレータ

en: Separators
ja: セパレータ

en: September
ja: 9月

en: Sequence
ja: シーケンス

en: Sequential is more compact format, well-suited for json and smarty.
ja: シーケンシャルは、JSON と Smarty に特に適しており、よりコンパクトな形式です。

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Server
ja: サーバ

en: Session Reset
ja: セッションのリセット

en: Session has been reset.
ja: セッションはリセットされました。

en: Session is Full
ja: セッションが一杯

en: Set
ja: セット

en: Set Name
ja: セット名

en: Set Privacy Options
ja: プライバシーオプションの設定

en: Set Proximity Search as required if you want all searches using this profile to require the user to enter a start address and a radius.
ja: このプロファイルでユーザに出発点と半径を入力させる場合、近隣検索は必須項目に設定してください。

en: Set Title
ja: セットタイトル

en: Set a date and time when you want CiviMail to start sending this mailing.
ja: CiviMail がこのメーリングの送信を開始する日時を設定してください。

en: Set a date and time when you want CiviSMS to start sending this Mass SMS.
ja: CiviSMS でこの一斉SMSの送信を開始する日時を設定します。

en: Set default for Individual name fields configuration
ja: 個々のフィールド名に設定されたデフォルトセット

en: Set event location and event contact information (email and phone).
ja: イベントの会場とイベントの連絡先情報 (メールと電話) を設定してください。

en: Set event title, type (conference, performance etc.), description, start and end dates, maximum number of participants, and activate the event. Enable the public participant listing feature.
ja: イベントのタイトル、タイプ (会議、パフォーマンスなど)、説明、開始と終了の日時、参加者の定員を設定して、イベントを有効にしてください。また、公開参加者リストの機能を有効にしてください。

en: Set the Operator to "OR" if you've assigned multiple permissions and want access to be granted for any one of them. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, and set the Operator to "OR", users who have either of those permissions will have access.
ja: 複数の権限を割り当て、さらにそのどれかへのアクセスを許可したい場合、「OR」の演算子を使います。例えば : メニュー項目に <em>CiviContribute へのアクセス</em> と <em>CiviCRM の管理</em>を追加し、演算子を「OR」にセットすると、どちらかの権限を持つユーザがアクセスできるようになります。

en: Set the membership end date this many membership periods from now. Make sure the appropriate corresponding fee is entered below.
ja: 今から会員終了日にこの多数の会員期間を設定します。対応する適切な料金が以下に入力されていることを確認してください。

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages the appear in your CMS' error log.
ja: CiviCRM のエラー / デバッグメッセージを CMSのエラーログに表示する場合は、この値を <strong>はい</strong> に設定してください。

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want CiviCRM error/debugging messages to appear in the Drupal error logs
ja: CiviCRM のエラー / デバッグメッセージを Drupal のエラーログにも表示したい場合は、この値を <strong>はい</strong> に設定してください。

en: Set this value to <strong>Yes</strong> if you want to use one of CiviCRM's debugging tools.
ja: CiviCRMのデバッグツールを使用する場合、この値を <strong>はい</strong> に設定してください。

en: Set up a 'Dummy' Processor if you want to test Online Contribution pages or Event Registration pages prior to selecting and configuring a real payment processor. You can enter any values for User Name and Site URL.
ja: 実際の支払いプロセッサを選択して設定する前に、テスト用のオンライン支援ページまたはイベント登録ページが必要であれば、「ダミー」プロセッサを設定してください。ユーザ名とサイトのURLに、どのような値も入力できます。

en: Sets the default financial type for payments against this pledge.
ja: このプレッジにデフォルトの支払い金融タイプを設定してください。

en: Setting Component
ja: コンポーネントの設定

en: Setting Contact
ja: 連絡先の設定

en: Setting Created By
ja: 作成の設定

en: Setting Created Date
ja: 作成日の設定

en: Setting Domain
ja: ドメインの設定

en: Setting Group
ja: グループの設定

en: Setting ID
ja: 設定ID

en: Setting Name
ja: 設定名

en: Settings
ja: 設定

en: Settings - %1 Integration
ja: 設定 - %1 統合

en: Settings - Addresses
ja: 設定 - 連絡先

en: Settings - CiviMail
ja: 設定 - CiviMail

en: Settings - Cleanup Caches and Update Paths
ja: 設定 - キャッシュの消去と更新パス

en: Settings - Date
ja: 設定 - 日付

en: Settings - Date Preferences
ja: 設定 - 日付の設定

en: Settings - Display Preferences
ja: 設定 - 表示設定

en: Settings - Enable Components
ja: 設定 - コンポーネント

en: Settings - Localization
ja: 設定 - ローカライゼーション

en: Settings - Mapping and Geocoding Providers
ja: 設定 - マップの表示とジオコードプロバイダ

en: Settings - Outbound Mail
ja: 設定 - アウトバウンドメール

en: Settings - Payment Processor
ja: 設定 - 支払い処理

en: Settings - Resource URLs
ja: 設定 - リソースのURL

en: Settings - SMS Provider
ja: 設定 - SMSプロバイダ

en: Settings - Scheduled Jobs
ja: 設定 - 予定されたジョブ

en: Settings - Scheduled Jobs Log
ja: 設定 - 予定されたジョブのログ

en: Settings - Search Preferences
ja: 設定 - 検索設定

en: Settings - Upload Directories
ja: 設定 - アップロードディレクトリ

en: Settings Saved
ja: 設定を保存しました。

en: Settings for outbound email - either SMTP server, port and authentication or Sendmail path and argument.
ja: アウトバウンドメールの設定 - SMTPサーバ、ポート、認証、および Sendmail のパスと引数。

en: Setup
ja: セットアップ

en: Setup a Personal Campaign Page - Step 2
ja: 個人キャンペーンページの設定 - ステップ 2

en: Sex
ja: 性別

en: Share With
ja: 共有

en: Shared Addesses Owner
ja: 共有された住所の所有者

en: Shared Addesses Owner Deleted
ja: 共有された住所の所有者を削除

en: Shared Address
ja: 共有住所

en: Shared addresses will not be removed or altered but will no longer be shared.
ja: 共有住所は削除したり変更されることはありませんが、共有はできなくなります。

en: Sheet Size
ja: シートのサイズ

en: Sheet Size (w x h)
ja: シートのサイズ (幅 × 高さ)

en: Shona
ja: ショナ語

en: Should a person with this status be counted as a participant for the purpose of controlling the Maximum Number of Participants?
ja: このステータスの人を参加者の定員制御のための参加者にカウントしますか？

en: Should the minimum contribution amount be automatically displayed after each premium description?
ja: 最低支援金額を各プレミアムの説明に表示しますか？

en: Should the new template always use the selected Page Format?
ja: 選択したページフォーマットに常に新しいテンプレートを使用しますか？

en: Should this status be considered a current membership in good standing. EXAMPLE: New, Current and Grace could all be considered 'current'.
ja: このステータスを正規の現在の会員とみなしますか。例えば : 新規、現在、猶予はすべて「現在」とします。

en: Show ALL Cases with Upcoming Activities
ja: 今後のアクティビティと共にすべての事例を表示

en: Show Captcha On Profile
ja: プロファイルにキャプチャを表示

en: Show Current and Upcoming Events
ja: 現在とこれからのイベントを表示

en: Show Edit Link?
ja: 編集リンクを表示しますか？

en: Show Link to CMS User
ja: CMSユーザへリンクを表示

en: Show Location?
ja: ロケーションを表示

en: Show My Cases
ja: 自分の事例を表示

en: Show My Cases with Upcoming Activities
ja: 今後のアクティビティと共に自分の事例を表示

en: Show Smart Groups on Demand
ja: オンデマンドスマートグループを表示

en: Show _MENU_ entries
ja: _MENU_ のエンティティを表示

en: Show comments for this note.
ja: この備考のコメントを表示

en: Show contacts that meet the Groups criteria AND the Tags criteria
ja: グループの基準とタグの基準の両方を満たす連絡先を表示

en: Show contacts that meet the Groups criteria OR  the Tags criteria
ja: グループの基準またはタグの基準のどちらかを満たす連絡先を表示

en: Show large map
ja: 大きなマップを表示

en: Show my contribution in the public honor roll
ja: 私の支援を公開する表彰ロールに表示してください

en: Show my support in the public honor roll
ja: 公開した表彰ロールに自分が行った支援を表示する

en: Show no. of Top Donors
ja: トップ寄贈者の番号を表示

en: Show past campaign(s) in this select list.
ja: 選択リストに過去のキャンペーンも表示する。

en: Show payees
ja: 受取人表示

en: Show payments
ja: 支払いの表示

en: Show recent activities
ja: 最近のアクティビティを表示

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
ja: 0 エントリの 0 に 0 を表示

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
ja: _START_ to _END_ of _TOTAL_ のエンティティを表示

en: Showing field as it will be displayed in a form.
ja: フォームに表示するためフィールドを表示します。

en: Showing only Contacts starting with: '%1'
ja: 次で始まる連絡先のみ表示 : 「%1」

en: Showing price set as it will be displayed within a form.
ja: フォーム内に表示するため価格セットの表示をします。

en: Showing the custom data group (fieldset) as it will be displayed within an edit form.
ja: 編集フォーム内に表示するため、カスタムのデータグループ (フィールドセット) を表示します。

en: Showing this field as it will be displayed in an edit form.
ja: 編集フォームに表示するため、このフィールドを表示します。

en: Shows Bookkeeping Transactions Report
ja: 会計取引レポートの表示

en: Shows activity statistics by type / date
ja: タイプ / 日付に関するアクティビティ統計を表示

en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
ja: 他の連絡先からソフトクレジットされた連絡先による支援を表示。

en: Shows statistics for Grants.
ja: 助成の統計を表示

en: Shows the Income Summary of events with Count.
ja: カウント付きでイベント収入概要を表示

en: Shows the Participant list with Participant Count.
ja: 参加回数とともに参加者リストを表示

en: Sibling of
ja: 兄弟姉妹 :

en: Sibling relationship.
ja: 兄弟姉妹関係

en: Sic Code
ja: SICコード

en: Sign
ja: 署名

en: Sign Petition
ja: 請願に署名する

en: Sign the Petition
ja: 請願に署名する

en: Sign up Button
ja: サインアップボタン

en: Signature
ja: 署名

en: Signature (HTML)
ja: 署名 (HTML)

en: Signature (Text)
ja: 署名 (テキスト)

en: Signature HTML
ja: 署名HTML

en: Signature Html
ja: 署名HTML

en: Signature Label
ja: 署名ラベル

en: Signature Text
ja: 署名テキスト

en: Signature is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
ja: 管理 &raquo; システムの設定 &raquo; 支払いプロセッサに署名が設定されていません。

en: Signatures
ja: 署名

en: Similar Contact Found
ja: 同様の連絡先が見つかりました

en: Similar Contacts Found
ja: 同様の連絡先が見つかりました

en: Simple Event Name Badge
ja: シンプルイベント名のバッジ

en: Simple values such as numbers, true, false and null.
ja: 数字 true, false, null など、このような単純な値になります。

en: Sindhi
ja: シンド語

en: Single-line input field (text or numeric)
ja: 単一行の入力フィールド (テキストまたは数字)

en: Sinhala, Sinhalese
ja: シンハラ語

en: Site Administrators: This error may indicate that users are accessing this page using a domain or URL other than the configured Base URL. EXAMPLE: Base URL is http://example.org, but some users are accessing the page via http://www.example.org or a domain alias like http://myotherexample.org.
ja: サイト管理者へ : このエラーは、設定されているベース URL 以外のドメインや URL でユーザがアクセスしている可能性があります。例 : ベースURLが http://example.org ですが、一部のユーザは http://www.example.org や http://myotherexample.org などの URLでアクセスしている場合など。

en: Site Configuration and Registration
ja: サイトの設定と登録

en: Site Preferences
ja: サイト全体の設定

en: Site URL
ja: サイトのURL

en: Site URL is not set for this payment processor
ja: この支払いプロセッサのサイトURLがセットされていません。

en: Skin
ja: スキン

en: Skip
ja: スキップする

en: Skip Participant
ja: 参加者をスキップ

en: Skipbreadcrumb
ja: スキップブレッドクラム

en: Skipped Donation
ja: スキップした寄付

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovene
ja: スロベニア語

en: Smart
ja: スマート

en: Smart Group
ja: スマートグループ

en: Smart Groups
ja: スマートグループ

en: Smart group cache timeout
ja: スマートグループキャッシュのタイムアウト

en: Sms Provider Internal Name
ja: SMSプロバイダの内部名

en: Snippet type %1 is unrecognized
ja: スニペットタイプ %1 が認識されません。

en: Social Sharing
ja: ソーシャルの共有

en: Social media links will be included on the Contribution Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in contribution receipt emails.
ja: 支援の感謝ページ、友人に紹介ページ (有効にした場合)、支援の受領メールにソーシャルメディアのリンクが表示されます。

en: Social media links will be included on the Event Info page, Thank-you page, Tell-a-Friend page (if enabled), and in event confirmation emails.
ja: イベント情報ページ、感謝ページ、友人に紹介ページ (有効にした場合)、イベント確認メールにソーシャルメディアのリンクが表示されます。

en: Soft Contribution - Contribution
ja: ソフト支援 - 支援

en: Soft Contribution Amount
ja: ソフト支援の額

en: Soft Contribution Currency
ja: ソフト支援の通貨

en: Soft Contribution Display on PCP
ja: PCPでソフト支援を表示

en: Soft Contribution ID
ja: ソフト支援ID

en: Soft Contribution PCP
ja: ソフト支援のPCP

en: Soft Contribution PCP Nickname
ja: ソフト支援のPCPニックネーム

en: Soft Contribution PCP Note
ja: ソフト支援のPCP備考

en: Soft Credit
ja: ソフトクレジット

en: Soft Credit %1 - %2 doesn't exist. Row was skipped.
ja: %1 のソフトクレジット - %2 は存在しません。行はスキップされました。

en: Soft Credit Aggregate
ja: ソフトクレジットの集計

en: Soft Credit Amount
ja: ソフトクレジット合計

en: Soft Credit Amount Stats
ja: ソフトクレジットの金額統計

en: Soft Credit Avg
ja: ソフトクレジットの平均

en: Soft Credit Email
ja: ソフトクレジットのメール

en: Soft Credit For
ja: ソフトクレジット

en: Soft Credit Id
ja: ソフトクレジットID

en: Soft Credit Name
ja: ソフトクレジット名

en: Soft Credit Phone
ja: ソフトクレジットの電話

en: Soft Credit Report
ja: ソフトクレジットレポート

en: Soft Credit To
ja: ソフトクレジット

en: Soft Credit Type
ja: ソフトクレジットタイプ

en: Soft Credit Types
ja: ソフトクレジットタイプ

en: Soft Credits
ja: ソフトクレジット

en: Soft Credits Count
ja: ソフトクレジット数

en: Soft Credits Only
ja: ソフトクレジットのみ

en: Soft Credits with related Hard Credit
ja: ソフトクレジットとハードクレジット関連

en: Soft credit amount cannot be more than the total amount.
ja: ソフトクレジット額は、合計金額を超えることはできません。

en: Soft credit amount should not be greater than the total amount
ja: ソフトクレジット金量は、合計金額より大きい必要があります

en: Soft credits
ja: ソフトクレジット

en: Sold out
ja: 完売

en: Sold out:
ja: 完売 :

en: Solicited
ja: 要請

en: Somali
ja: ソマリ語

en: Some Fields Excluded
ja: 一部のフィールド除外

en: Some apis support a special syntax to allow other operators for "get" type actions. Choosing a different operator will automatically use this syntax, although it may not work with every api.
ja: 一部のAPI「get」タイプのアクションを他の演算子で可能にする特別な構文をサポートしています。すべてのAPIで動作する保証はありませんが、別の演算子を選択すると自動的に、この構文を使用します。

en: Some modules define permissions, but the CMS cannot store them: %1
ja: 一部のモジュール権限を定義しますが、CMSはそれらを格納することはできません : %1

en: Some of the profile fields cannot be configured for this page.
ja: このページでは設定できないプロファイルフィールドがあります。

en: Some of the selected activities are not editable.
ja: 選択されたアクティビティの一部は編集できません。

en: Some of your contacts may have more than one email address. By selecting a location and a selection method, you can tell CiviCRM which email address to use for this mailing.
ja: 一部の連絡先は、複数のメールアドレスを保有していても問題ありません。場所と選択方法を選択することで、このメーリングに使用するメールアドレスで CiviCRM へ伝えることができます。

en: Some organizations find it useful to be able to connect Organization contacts to Groups (one-to-one relationship) to represent a multi-org hierarchy. The org contact holds info about the org itself (name, location, etc.) and the group holds other sub-groups/contacts related to that group (employees, alumni, online activists, members, etc.).
ja: 団体によっては多組織階層を表現するために、団体連絡先をグループ (1 対 1 関係) に接続できるようにすると便利です。その団体連絡先がその団体自身の情報 (名前、ロケーションなど) を持ち、そしてそのグループはそのグループと関連する他のサブグループ / 連絡先 (従業員、卒業生、オンライン活動家、メンバーなど) を持ちます。

en: Some organizations find it useful to create a hierarchy of groups. In CiviCRM, this is done by creating one or more "Parent" groups and then assigning other groups to them. When a user sends a mailing to a "Parent", or searches for contacts in a "Parent" - all contacts in the associated child groups are automatically included.
ja: 団体によっては、グループの階層を作ると便利です。CiviCRM では 1 つあるいは複数の「親」グループを作り、他のグループをそこに割り当てることでこれが可能です。あるユーザが「親」にメーリングを送ったり、「親」の連絡先を検索したとき、関連づけられたすべての子グループの連絡先が自動的に含まれることになります。

en: Someone has just donated to your personal campaign page
ja: 今、何方かが個人キャンペーンページで寄付しています

en: Sorry
ja: 申し訳ありません

en: Sorry an Error Occured
ja: 申し訳ありません、エラー発生しました

en: Sorry an error occurred and your information was not saved
ja: 申し訳ありません、エラーが発生しました、また、あなたの情報は保存されませんでした

en: Sorry but we are not able to provide this at the moment.
ja: 申し訳ありません。現在、このサービスは利用いただけません。

en: Sorry, currently only %1 seats are available for this option.
ja: 現在、このオプションでは %1 席しかありません。

en: Sorry, currently only a single seat is available for this option.
ja: 現在、このオプションでは 1 席しかありません。

en: Sorry, this option is currently sold out.
ja: 申し訳ありませんが、このオプションは売り切れになりました。

en: Sort Name
ja: 名前の整列

en: Sort name format for individual contact display names.
ja: 個人の連絡先の名前表示に使う名前ソート フォーマットになります。

en: Sorting
ja: 並び替え

en: Source
ja: ソース

en: Source %2 %1
ja: ソース %2 %1

en: Source Code
ja: ソースコード

en: Source Contact
ja: 連絡先ソース

en: Source Contact Email
ja: 連絡先メールのソース

en: Source Contact ID
ja: 連絡先ID のソース

en: Source Contact Name
ja: 連絡先名のソース

en: Source Record
ja: レコードソース

en: Source Record ID
ja: ソースレコードID

en: Source Type
ja: ソースタイプ

en: Source for this registration (if applicable).
ja: この登録のソース (該当する場合)

en: Source of Contact Data
ja: 連絡先データのソース

en: Source of the relationship
ja: 関係のソース

en: Source of this membership. This value is searchable.
ja: この会員のソースです。この値は検索可能です。

en: South Ndebele
ja: 南ンデベレ語

en: Southern Sotho
ja: 南ソト語

en: Space between labels.
ja: ラベル間の間隔

en: Spanish; Castilian (Mexico)
ja: スペイン語 / キャステリャ語 (メキシコ)

en: Spanish; Castilian (Puerto Rico)
ja: スペイン語 / キャステリャ語 (プエルトリコ)

en: Spanish; Castilian (Spain)
ja: スペイン語 / キャステリャ語 (スペイン)

en: Speaker
ja: 発言者

en: Special Relationships
ja: 特別の関係

en: Specify FROM Name and Email
ja: 名前とメールの差出人指定

en: Specify SQL Query
ja: SQLクエリを指定

en: Specify the Report if it is belongs to any component like "CiviContribute"
ja: レポートが「CiviContribute」など何かのコンポーネントに属している場合は、そのレポートを指定してください。

en: Spool ID
ja: スプール ID

en: Spousal relationship.
ja: 配偶関係

en: Spouse of
ja: 配偶者 :

en: Spread the word about this fundraising page (%1). Add your personal message below. A link to the fundraising page will be automatically included in the email.
ja: 募金ページ (%1) をみんなに知らせてください。以下のパーソナルメッセージを追加してください。募金ページのリンクが自動的にメールに挿入されます。

en: Stack Trace
ja: スタックトレース

en: Staff Member
ja: スタッフメンバー

en: Staff Relationship
ja: スタッフの関係

en: Staff use only
ja: スタッフ専用

en: Standalone
ja: スタンドアロン

en: Standalone Form or Directory
ja: スタンドアロンのフォームまたはディレクトリ

en: Start
ja: 開始

en: Start Action Condition
ja: アクション開始の条件

en: Start Action Date
ja: アクション開始の日付

en: Start Action Offset
ja: アクション開始のオフセット

en: Start Action Unit
ja: アクション開始の単位

en: Start Date
ja: 開始日

en: Start Date One
ja: 開始 1 日

en: Start Date Two
ja: 開始 2 日

en: Start Date and Time are required fields
ja: 開始日時は必須フィールドです

en: Start Event
ja: イベント開始

en: Start Event Adjust Interval
ja: イベント開始調整期間

en: Start Event Adjust Unit
ja: 開始事象調整単位

en: Start Event Adjustment
ja: 事象調整開始

en: Start Offset
ja: 開始のオフセット

en: Start date
ja: 開始日

en: Start date cannot be earlier than the current time.
ja: 開始時刻の設定が現在より前になっています。

en: Start date must be set if end date is set.
ja: 終了日を設定する場合は、開始日も設定してください。

en: Start date must be the same or later than Member since.
ja: 開始日はメンバーシップの開始と同じかそれ以後でなければなりません。

en: Start scrolling
ja: スクロール開始

en: Start typing a name or email...
ja: 名前やメールを入力して開始...

en: Start typing a name...
ja: 名前を入力して開始...

en: Started at
ja: 開始

en: Starts
ja: 開始

en: Starts with
ja: 次で始まる

en: State
ja: 都道府県

en: State (Home)
ja: 都道府県 (自宅)

en: State / Province
ja: 都道府県

en: State Abbreviation
ja: 州名略称

en: State or province <strong>abbreviation</strong>.
ja: 都道府県 <strong>番号</strong>。

en: State or province <strong>full name</strong>.
ja: 都道府県 <strong>名前</strong>。

en: State province
ja: 都道府県

en: State/Prov
ja: 都道府県

en: State/Province
ja: 都道府県

en: State/Province does not match the selected Country
ja: 都道府県が選択した国と一致していません

en: State/province listings are populated dynamically based on the selected Country for all standard contact address editing forms, as well as for <strong>Profile forms which include both a Country and a State/Province field</strong>.  This setting controls which countries' states and/or provinces are available in the State/Province selection field <strong>for Custom Fields</strong> or for Profile forms which do NOT include a Country field.
ja: 都道府県リストは選択した国から動的に生成され、すべての標準的な連絡先住所編集フォームや、<strong>国と都道府県フィールドの両方を含むプロファイルフォーム</strong>で使われます。この設定は都道府県選択フィールド、あるいは国フィールドを含まないプロファイルフォームでカスタムフィールドとしてどの国の都道府県を利用するかを決めます。

en: Static
ja: 静的

en: Statistics
ja: 統計

en: Statistics Breakdown
ja: 統計内訳

en: Status
ja: ステータス

en: Status Class
ja: ステータスのクラス

en: Status ID
ja: ステータスID

en: Status Override
ja: ステータスの強制設定

en: Status Override?
ja: ステータスを強制設定しますか？

en: Status Rules values were not numeric.
ja: ステータスのルールの値が数値ではありません。

en: Status Updated
ja: ステータスを更新

en: Status class is a required field
ja: ステータスのクラスは必須です。

en: Status of this membership.
ja: この会員のステータス

en: Status overridden?
ja: ステータスを上書きしますか？

en: Step 1
ja: ステップ 1

en: Step 2
ja: ステップ 2

en: Stop
ja: 停止

en: Stop scrolling
ja: スクロール停止

en: Store ID
ja: ストアID

en: Store ID is not set in the Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
ja: CiviCRM の管理 &raquo; システムの設定 &raquo; 支払いプロセッサでストアID が設定されていません

en: Street
ja: 町名

en: Street Address
ja: 番地、アパート名

en: Street Address (Home)
ja: 番地、アパート名 (自宅)

en: Street Address (if present)
ja: 町名 / 番地 (存在する場合)

en: Street Address Parsing
ja: 街路住所の分析

en: Street Addresses Parsed: %1
ja: 分析された街路住所 : %1

en: Street Direction Prefix
ja: 町名 / 番地の方向プレフィックス

en: Street Direction Suffix
ja: 町名 / 番地の方向サフィックス

en: Street Editing
ja: 町名 / 番地の編集

en: Street Name
ja: 町名

en: Street Number
ja: 番地

en: Street Number Suffix
ja: 町名 / 番地サフィックス

en: Street Number is even
ja: 奇数の番地

en: Street Number is odd
ja: 偶数の番地

en: Street Type
ja: 町名タイプ

en: Street Unit
ja: 町名単位

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box
ja: 町名 / 番地、街区表示、建物 - または私書箱

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box.
ja: 町名 / 番地、街区表示、建物 - または私書箱など。

en: Street#
ja: 番地#

en: Strings. You may include quotes around the string to ensure it's not interpreted otherwise, e.g. "false".
ja: 文字列になります。それがそうでない場合は解釈されない事を確実にするため、文字列の前後に引用符を含むことができます。例 : "false"

en: Student
ja: 学生

en: Style
ja: スタイル

en: Sub Type
ja: サブタイプ

en: Sub-Type
ja: サブタイプ

en: SubTotal
ja: 小計

en: Subevent Slot Label ID
ja: サブイベントのスロットラベルID

en: Subject
ja: 件名

en: Subject (A)
ja: 題名 (A)

en: Subject (B)
ja: 題名 (B)

en: Subject Label
ja: 件名ラベル

en: Subject Line
ja: 件名の行

en: Subject Line of the mailing
ja: 配信されるメーリングの件名行

en: Subject Only
ja: 件名のみ

en: Subject Tokens
ja: 件名のトークン

en: Subject for email message.
ja: メールの件名

en: Subject is a required field.
ja: 件名のフィールドは必須です。

en: Subject of the last completed activity in the case
ja: この事例について、最後に完了したアクティビティの件名になります。

en: Subject, location, date/time and description fields are provided for all activity types. You can add custom fields for tracking additional information about activities <a href='%1'>here</a>.
ja: 件名、ロケーション、日時、説明のフィールドはすべてのアクティビティタイプで使われます。<a href='%1'>ここ</a>で追跡したい情報を追加できます。

en: Subject:
ja: 件名 :

en: Subject: %1
ja: 件名 : %1

en: Submit Credit Card Contribution
ja: ソフトクレジットカード支援を送信

en: Submit Credit Card Event Registration
ja: クレジットカードによるイベント登録を送信

en: Submit Credit Card Membership
ja: クレジットカード会員を送信

en: Submit Credit Card Payment by: %1
ja: クレジットカードでの支払いを送信 : %1

en: Submit Mailing
ja: メーリングの送信

en: Submit Mass SMS
ja: 一斉SMSを登録

en: Submit Time
ja: 提出時間

en: Submit and Approve Mailing
ja: メーリングを承認して送信

en: Submit final mailing
ja: 最終メーリングを送信

en: Submitted
ja: 送信

en: Submitted For
ja: 送信

en: Submitted For:
ja: 送信先 :

en: Submitted Form Values
ja: 送信されたフォームの値

en: Submitted by %1
ja: %1 による送信

en: Submitting...
ja: 送信中…

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subscribe Message
ja: 加入メッセージ

en: Subscribe to Green Times
ja: グリーンタイムズの購読

en: Subscribe to Mailing List - %1
ja: メーリングリストを購読 - %1

en: Subscribe via web page
ja: ウェブからの購読

en: Subscribe/unsubscribe from mailing list group
ja: メーリングリストグループから購読解除 / 購読

en: Subscription Confirmation Request
ja: 購読の確認リクエスト

en: Subscription or Service Settings
ja: 加入またはサービスの設定

en: Subscription payment failed - %1
ja: 購読支払いに失敗しました - %1

en: Subtotal
ja: 小計

en: Subtotal:
ja: 小計 :

en: Subtype
ja: サブタイプ

en: Success
ja: 成功

en: Success Rate
ja: 成功率

en: Successful
ja: 成功

en: Successful Deliveries
ja: 成功した配信の数

en: Successfully Copied
ja: 正常にコピーしました

en: Suffix
ja: サフィックス

en: Suffix (if present)
ja: サフィックス (存在する場合)

en: Suffix for PHP clas name implementation
ja: PHPクラス名実装のためのサフィックス

en: Suffix for PHP class name implementation
ja: PHPクラス名実装のためのサフィックス

en: Suggested Message
ja: 推奨メッセージ

en: Suggestions:
ja: ヒント :

en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
ja: それぞれの個人キャンペーンページで集めた金額と支援者の数のまとめを表示。

en: Summary
ja: 概要

en: Summary Overlay
ja: 概要のオーバーレイ

en: Summary Statistics
ja: 概要の統計

en: Summary of All Cases
ja: すべての事例概要

en: Summary of Involvement
ja: 関係の概要

en: Summary of pledges including amount pledged, pledge status, next payment date, balance due, total amount paid etc.
ja: プレッジの概要。プレッジされた金額、プレッジのステータス、次回の支払日、不足額、支払い総額などを含みます。

en: Summary statistics for mailings
ja: メーリングの概要統計

en: Sundanese
ja: スンダ語

en: Supervised
ja: 監修

en: Supplemental Address
ja: 補足の住所

en: Supplemental Address 1
ja: 補足住所 1

en: Supplemental Address 2
ja: 補足住所 2

en: Supplemental Address 3
ja: 追加住所 3

en: Supplemental Street Address
ja: 追加の町名 / 番地

en: Supplemental Street Address such as Apartment or Suite Number or Department
ja: 追加の町名 / 番地、アパート名、部屋番号、部所など。

en: Supplemental address 1 (line is skipped if empty).
ja: 追加住所 1 (空欄なら省略)

en: Supplemental address 2 (line is skipped if empty).
ja: 追加住所 2 (空欄なら省略)

en: Supplemental address info, e.g. c/o, department name, building name, etc.
ja: 補足の住所情報。例 : 方、支部名、ビル名、など。

en: Supplementary Address Field 1
ja: 追加の住所フィールド 1

en: Supplementary Address Field 2
ja: 追加の住所フィールド 2

en: Support
ja: サポート

en: Support Recurring Intervals
ja: 定期的なサポート間隔

en: Support recurring intervals
ja: 定期的な期間をサポート

en: Supported Languages
ja: サポートされる言語

en: Supported pledge frequencies
ja: プレッジの予定回数

en: Supported recurring units
ja: サポートされている定期の単位

en: Supporter
ja: 支援者

en: Supporter Contact Subtype
ja: サポータの連絡先サブタイプ

en: Supporter Contact Type
ja: サポータの連絡先タイプ

en: Supporter Name
ja: サポータ名

en: Supporter Profile
ja: 支援者プロファイル

en: Supporter profile is a required field.
ja: 支援者プロファイルは必須項目です。

en: Supporter profile is not set for this Personal Campaign Page or the profile is disabled. Please contact the site administrator if you need assistance.
ja: 支援者プロファイルがこの個人キャンペーンページに設定されていないか、プロファイルが無効になっています。サポートが必要であれば、サイトの管理者に連絡してください。

en: Supports Multiple Records
ja: 複数レコードのサポート

en: Suppress this message
ja: このメッセージを抑止

en: Survey
ja: 調査

en: Survey - %1
ja: 調査 - %1

en: Survey / Petition
ja: 調査 / 請願

en: Survey Campaign ID
ja: 調査キャンペーンID

en: Survey Created By
ja: 調査の作成

en: Survey Dashboard
ja: 調査ダッシュボード

en: Survey Hold Duration
ja: 調査の保留時間

en: Survey ID
ja: 調査ID

en: Survey Interviewer - %1
ja: 面接調査 - %1

en: Survey Is Active
ja: 有効な調査

en: Survey Modified
ja: 調査の変更

en: Survey Modified On
ja: 調査の変更

en: Survey Report
ja: 調査レポート

en: Survey Report (Detail)
ja: 調査レポート (詳細)

en: Survey Responses
ja: 調査の回答

en: Survey Result
ja: 調査結果

en: Survey Status - %1
ja: 調査ステータス - %1

en: Survey Title
ja: 調査件名

en: Survey Title = %1
ja: 調査のタイトル = %1

en: Survey Type
ja: 調査タイプ

en: Survey Type ID
ja: 調査タイプID

en: Survey(s)
ja: 調査

en: Surveys
ja: 調査

en: Swahili
ja: スワヒリ語

en: Swap Target and Assignee Contacts
ja: スワップの対象と連絡先の割り当て

en: Swati
ja: スワティ語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Symbol
ja: 記号

en: Symbolic name which referenced in the fields
ja: フィールドで参照するシンボリック名

en: Synchronize %1 Users
ja: %1 ユーザを同期

en: Synchronize CiviMember Membership Types to Drupal Roles now
ja: CiviMember 会員タイプを Drupal の役割と同期する

en: Synchronize Users to Contacts completed.
ja: ユーザと連絡先の同期が完了しました

en: Synchronize Users to Contacts:
ja: ユーザを連絡先と同期 :

en: Synchronize when Drupal cron is ran. This action will be performed on all users and contacts.
ja: Drupal の Cron を使って同期します。すべてのユーザと連絡先に対して実行されます。

en: Synchronize when membership is updated.
ja: 会員が更新された時に同期する。

en: Synchronize whenever a user logs in or logs out. This action is performed only on the user logging in or out.
ja: ユーザがログインまたはログアウトした時に同期します。ユーザのログインとログアウトの時にだけ実行されます。

en: Syntax error: input should be valid JSON or a quoted string.
ja: 構文エラー : 入力が有効な JSON または引用符で囲まれた文字列でなければなりません。

en: System Administrator Alert: If you are running scheduled jobs using CLI.php, you will need to reconfigure cron tasks to include a password. Scheduled jobs will no longer run if the password is not provided (<a href="%1" target="_blank">learn more</a>).
ja: システム管理者アラート：あなたがCLI.phpを使用して予定されたジョブを実行している場合は、パスワードを含めるよう Cron タスクを再設定する必要があります。パスワードが提供されない場合、予定されたジョブは、今後実行 (<a href="%1" target="_blank">詳細を見る</a>) されません。

en: System Log ID
ja: システムログID

en: System Log Message
ja: システムログのメッセージ

en: System Settings
ja: システムの設定

en: System Workflow Message Templates
ja: システムワークフローメッセージのテンプレート

en: System Workflow Messages
ja: システムワークフローメッセージ

en: System Workflow Templates
ja: システムワークフロー テンプレート

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to consituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
ja: システムワークフローメッセージテンプレートは、支援の受領書、イベント確認、その他さまざまなワークフローに送られるメールを生成します。ここでは、これらのメッセージのフォーマットや語句をカスタマイズできます。

en: System workflow message templates are used to generate the emails sent to constituents and administrators for contribution receipts, event confirmations and many other workflows. You can customize the style and wording of these messages here.
ja: システムワークフローメッセージテンプレートは、支援の受領書、イベント確認、その他さまざまなワークフローに送られるメールを生成します。ここでは、これらのメッセージのフォーマットや語句をカスタマイズできます。

en: System-generated Mail Settings
ja: システムが生成したメール設定

en: TIP - Matching Activities to Contact Records
ja: ヒント - アクティビティと連絡先レコードの照合

en: TOTAL
ja: 合計

en: Tab
ja: タブ

en: Tab with table
ja: テーブルとタブ

en: Table Layout
ja: テーブルのレイアウト

en: Table Name
ja: テーブル名

en: Tables
ja: テーブル

en: Tables For Select Clause
ja: Select Clause のテーブル

en: Tables For Where Clause
ja: WHERE Clause のテーブル

en: Tabloid
ja: タブロイドサイズ

en: Tag
ja: タグ

en: Tag %1 %2
ja: タグ %1 %2

en: Tag '%1' already exists.
ja: タグ「%1」は、既に存在します。

en: Tag Activities
ja: タグのアクティビティ

en: Tag Activities (Remove)
ja: アクティビティタグ (削除)

en: Tag Activities (assign tags)
ja: タグのアクティビティ (タグを割り当て)

en: Tag Contact
ja: 連絡先のタグ

en: Tag Contact(s)
ja: 連絡先にタグ

en: Tag Contact(s) (Remove)
ja: 連絡先にタグ (削除)

en: Tag Contacts
ja: 連絡先にタグ付け

en: Tag Contacts (assign tags)
ja: 連絡先のタグ (タグの割り当て)

en: Tag Created By
ja: タグの作成

en: Tag Created Date
ja: タグ作成日

en: Tag ID
ja: タグID

en: Tag Name
ja: タグ名

en: Tag Set
ja: タグセット

en: Tag Used For
ja: 使われているタグ :

en: Tag for Unconfirmed Petition Signers
ja: 未確認署名者のタグ

en: Tag imported records
ja: インポートしたレコードにタグ付け

en: Tag set?
ja: タグセット

en: Tag(s)
ja: タグ

en: Tagalog
ja: タガログ語

en: Tagged
ja: タグ

en: Tagged %1
ja: タグ %1

en: Tagged Imported Contacts
ja: タグ付きのインポートされた連絡先

en: Tags
ja: タグ

en: Tags (Categories)
ja: タグ (カテゴリ)

en: Tags and Groups
ja: タグとグループ

en: Tags can be assigned to any contact record, and are a convenient way to find contacts. You can create as many tags as needed to organize and segment your records.
ja: すべての連絡先にタグを付けておくと、連絡先を探す時に便利です。データをまとめたり分類するために必要なタグをいくつでも設定できます。

en: Tagset
ja: タグ付け

en: Tahitian
ja: タヒチ語

en: Tajik
ja: タジク語

en: Tamil
ja: タミル語

en: Target
ja: ターゲット

en: Target Contact
ja: 対象の連絡先

en: Target Contact Email
ja: 対象連絡先のメール

en: Target Contact Group
ja: 対象の連絡先グループ

en: Target Contact ID
ja: 対象の連絡先ID

en: Target Contact Name
ja: 対象連絡先の名前

en: Target Contact(s) in Group
ja: グループの対象連絡先

en: Target Entity Type
ja: ターゲットのエンティティタイプ

en: Target Name
ja: ターゲット名

en: Task
ja: タスク

en: Tatar
ja: タタール語

en: Tax Amount
ja: 課税額

en: Tax Display Settings
ja: 税の表示設定

en: Tax Financial Account?
ja: 税の金融口座ですか？

en: Tax Label
ja: 税のラベル

en: Tax Rate
ja: 課税率

en: Tax Rate Should be between 0 - 100
ja: 税率は 0 - 100 でなければなりません

en: Tax Term
ja: 税期間

en: Tax Total
ja: 税の合計

en: Tax-Deductible?
ja: 租税減免

en: Taxable accounts should have Financial Account Type set to Liability.
ja: 課税対象のアカウントは、負債に設定した金融口座タイプを持っている必要があります。

en: Tell Friend is disable for this Personal Campaign Page
ja: この個人キャンペーンページでは、「友人に紹介」が無効になっています。

en: Tell Friends
ja: 友人に紹介

en: Tell a Friend
ja: 友人に紹介

en: Tell a Friend enabled?
ja: 友人に紹介を有効にしますか？

en: Tell a Friend gives registering participants an easy way to spread the word about this event. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
ja: 「友人に紹介」は、参加者にこのイベントを広めてもらう一番簡単な方法です。登録の感謝ページには、登録者の友人のメールアドレスとパーソナライズしたメッセージを入力する画面へのリンクを入れることができます。CiviCRM はこれらの要請アクティビティを記録し、その友人たちをデータベースに登録します。

en: Tell a Friend gives registering pledge signers an easy way to spread the word about this pledge. The registration thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
ja: 「友人に紹介」は、プレッジの申し込みをした人にこのプレッジを広めてもらう一番簡単な方法です。登録の感謝ページには、登録者の友人のメールアドレスとパーソナライズしたメッセージを入力する画面へのリンクを入れることができます。CiviCRM はこれらの要請アクティビティを記録し、その友人たちをデータベースに登録します。

en: Tell a Friend gives your contributors an easy way to spread the word about this fundraising campaign. The contribution thank-you page will include a link to a form where they can enter their friends' email addresses, along with a personalized message. CiviCRM will record these solicitation activities, and will add the friends to your database.
ja: 「友人に紹介」は、支援者に募金キャンペーンを広めてもらう一番簡単な方法です。支援の感謝ページには、支援者の友人のメールアドレスとパーソナライズしたメッセージを入力する画面へのリンクを入れることができます。CiviCRM はこれらの要請アクティビティを記録し、その友人たちをデータベースに登録します。

en: Tell people why this campaign is important to you.
ja: このキャンペーンがいかにあなたにとって重要なものであるかを伝えてください。

en: Tell-a-Friend
ja: 友人に紹介

en: Tell-a-Friend Email
ja: 友人に紹介のメール

en: Tell-a-Friend Limit
ja: 友人に紹介の制限

en: Tellfriend Limit
ja: 友人に紹介の上限

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Template
ja: テンプレート

en: Template (A)
ja: テンプレート (A)

en: Template (B)
ja: テンプレート (B)

en: Template Deleted
ja: テンプレートを削除しました

en: Template Not Found
ja: テンプレートが見つかりません。

en: Template Title
ja: テンプレートのタイトル

en: Template cache and upload directory have been cleared.
ja: テンプレートキャッシュとアップロードディレクトリをクリアしました。

en: Templates allow you to save and re-use messages with layouts. You can use them when sending email or letters to one or more contacts. If you are using CiviMail for enewsletters, newsletter templates take care of the layout so authors can focus on content.</p>
ja: テンプレートはレイアウトしたメッセージを保存し、再利用できるようにします。1 件以上の連絡先にメールや手紙を送ると際に使用することができます。ニュースレターで CiviMail 使用している場合は、ニュースレターの作成者がコンテンツに集中できるようなレイアウトの手助けをするテンプレートです。</p>

en: Temporary Files
ja: 一時ファイル

en: Terms:
ja: 期間 :

en: Test
ja: テスト

en: Test A (%1)
ja: テストA (%1)

en: Test API URL
ja: テストAPI URL

en: Test B (%1)
ja: テスト B (%1)

en: Test Button URL
ja: テストボタンURL

en: Test Email
ja: テストメール

en: Test Mailing A
ja: テストメーリング A

en: Test Mailing B
ja: テストメーリング B

en: Test Membership?
ja: 会員のテストですか？

en: Test Message
ja: テストメッセージ

en: Test Records
ja: テストレコード

en: Test Recurring Payments URL
ja: テストの定期的な支払いURL

en: Test Site URL
ja: テストサイトURL

en: Test Type
ja: テストタイプ

en: Test different "From" lines
ja: 別の「差出人」行をテスト

en: Test different "Subject" lines
ja: 別の「Subject」行をテスト

en: Test entirely different emails
ja: 別のメールをテスト

en: Test message sent
ja: テストメッセージを送信しました

en: Test not sent.
ja: テスト未送信

en: Test-drive
ja: テストドライブ

en: Test-drive - Receipt Header
ja: テストドライブ - 受領書ヘッダ

en: Test-drive Email / Receipt
ja: テストドライブ メール / 受領書

en: Test-drive Your Contribution Page
ja: テストドライブでの、あなたの支援のページ

en: Test-drive Your Event Registration Page
ja: テストドライブのイベント登録ページ

en: Test-drive the entire contribution process - including custom fields, confirmation, thank-you page, and receipting. Transactions will be directed to your payment processor's test server. No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and a test contribution record will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. Test contributions are not visible on the Contributions tab, but can be viewed by searching for 'Test Contributions' in the CiviContribute search form.
ja: カスタムフィールド、確認、感謝のページ、受領書の発行などを含む支援処理全体のテストドライブです。取引は支払いプロセッサのテストサーバで処理します。 実際の取引は発生しません。ただし、連絡先レコードは作成または更新され、テスト支援のレコードはデータベースに残ります。明らかにテスト支援とわかる名前をつけて、 必要があれば削除できるようにしておいてください。 テスト支援は支援タブには表示されませんが、CiviContribute 検索フォームから「テスト支援」を検索することで表示できます。

en: Test-drive the entire online registration process - including custom fields, confirmation, thank-you page, and receipting. Fee payment transactions will be directed to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and participant and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed.</strong>
ja: カスタムフィールド、確認、感謝ページ、受領書の発行などを含むオンライン登録処理全体のテストドライブです。料金の支払い処理は、支払いプロセッサのテストサーバにむけられます。<strong>実際の取引は発生しません。ただし、連絡先レコードは作成または更新され、テスト支援のレコードはデータベースに残ります。明らかにテスト支援とわかる名前をつけて、必要があれば削除できるようにしておいてください。テスト支援は支援タブには表示されませんが、CiviContribute 検索フォームから「テスト支援」を検索することで閲覧できます。</strong>

en: Testing
ja: テスト

en: Testing Criteria
ja: 試験基準

en: Text
ja: テキスト

en: Text / Numeric Quantity
ja: テキスト / 数値の数量

en: Text Link
ja: テキストリンク

en: Text Message
ja: テキストメッセージ

en: Text Version
ja: テキストバージョン

en: Text Version:
ja: テキストバージョン :

en: Text displayed next to the checkbox for the 'pay later' option on the contribution form. You may include HTML formatting tags.
ja: 支援フォームで「後払い」オプションのチェックボック横にテキストが表示されます。HTML形式のタグを使用できます。

en: Text displayed next to the checkbox on the contribution form.
ja: 支援フォームのチェックボックス横に表示するテキスト。

en: Text displayed on the Event Information page when the maximum number of registrations is reached (unless you are offering a waitlist). If online registration is enabled, this message will also be displayed if users attempt to register.
ja: 登録数が上限に達したときに (キャンセル待ちを提供しない場合)、イベント情報ページに表示されるテキスト。オンライン登録が有効であれば、ユーザが登録しようとするとこのメッセージが表示されます。

en: Text for the Registration Link
ja: 登録へのリンクに付けるテキスト

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Campaign Page. This link will appear on the Event registration Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
ja: 個人キャンペーンページを作成するために会員を招待するリンクにつけるテキスト。このリンクは、各個人キャンペーンページだけでなく、イベント登録の感謝ページにも表示されます。個人キャンペーンページの作成を勧められたくない場合は、空白のままにしてください。

en: Text for the link inviting constituents to create a Personal Contribution Page. This link will appear on the Contribution Thank-you page as well as on each Personal Campaign Page. Leave blank if you do not want constituents to be prompted to create their own Personal Campaign Pages.
ja: 個人支援ページを作成するために会員を招待するリンクにつけるテキストになります。このリンクは支援のお礼のページだけでなく、各個人のキャンペーンページにも表示されます。個人キャンペーンページの作成を勧めない場合は空白のままにしておいてください。

en: Text formatted message.
ja: テキスト形式のメッセージ。

en: Text message (SMS) sent.
ja: テキストメッセージ (SMS) を送信しました

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: TextArea
ja: テキストエリア

en: Thai
ja: タイ語

en: Thank You Date
ja: 感謝の日付

en: Thank You Page
ja: 感謝ページ

en: Thank You for Registering
ja: 登録ありがとうございました

en: Thank you for getting involved in our campaign!
ja: キャンペーンに参加して頂きありがとうございます。

en: Thank you for signing the petition.
ja: 請願に署名頂きありがとうございます。

en: Thank you for your Pledge
ja: プレッジに感謝します

en: Thank you for your contribution/s
ja: ご支援頂きありがとうございます。

en: Thank you for your generous pledge. Please print this acknowledgment for your records.
ja: プレッジに感謝します。記録のために、この通知を印刷して保管しておいてください。

en: Thank you for your support
ja: ご協力ありがとうございます

en: Thank you for your support.
ja: ご協力ありがとうございます。

en: Thank you.
ja: ありがとうございました。

en: Thank your for your generous support.
ja: あなたの寛大なご支援に感謝致します。

en: Thank-you Date
ja: 感謝の日付

en: Thank-you Footer
ja: 感謝のフッタ

en: Thank-you Letter Options
ja: 感謝状のオプション

en: Thank-you Letter for Contributions (PDF)
ja: 支援に対する感謝状 (PDF)

en: Thank-you Letters for Contributions
ja: ご支援頂きありがとうございます。

en: Thank-you Message
ja: 感謝のメッセージ

en: Thank-you Page Footer
ja: 感謝ページのフッタ

en: Thank-you Page Title
ja: 感謝ページのタイトル

en: Thank-you Screen
ja: 感謝画面

en: Thank-you Sent
ja: 感謝の送信

en: Thank-you Text
ja: 感謝のテキスト

en: Thank-you Title
ja: 感謝のタイトル

en: Thank-you and Receipting
ja: 感謝と受領書

en: Thank-you date has been updated for %1 contributions.
ja: %1 件の支援感謝の日付を更新しました。

en: Thank-you sent?
ja: 送信済みの感謝

en: ThankYou Text
ja: 感謝のテキスト

en: ThankYou Title
ja: 感謝のタイトル

en: Thanks and Receipt
ja: 感謝と受領書

en: Thanks for Spreading the Word
ja: 評判を広めてくれたことへのお礼

en: Thanks for choosing CiviCRM! Please follow the instructions below to install CiviCRM.
ja: CiviCRM を選択して頂きありがとうございます！CiviCRM をインストールするには、以下の手順に従ってください。

en: Thanks for creating a personal campaign page in support of %1.
ja: %1 を支援するための個人キャンペーンページを作って頂きありがとうございます。

en: Thanks for spreading the word about this event to your friends.
ja: 私たちのイベントを紹介してくれてありがとうございます。

en: Thanks for supporting this campaign by spreading the word to your friends.
ja: このキャンペーンを紹介 / 支援して頂き、ありがとうございます

en: Thanks for telling your friends about us and supporting our efforts. Together we can make a difference.
ja: 私たちのことを紹介して頂き、私たちを支援してくれてありがとうございます。一緒に新しい世界を作っていきましょう。

en: Thanks for your auto renew membership sign-up.
ja: 自動更新の会員に登録して頂き感謝致します。

en: Thanks for your recurring contribution sign-up.
ja: 定期的な支援への登録に感謝します。

en: Thankyou Text
ja: 感謝のテキスト

en: Thankyou Title
ja: 感謝のタイトル

en: That username/password doesn't work
ja: ユーザ名 / パスワードが機能しません。

en: The "%1" option conflicts with the "%2" option. The "%2" option has been disabled.
ja: 「%2」オプションと「%1」オプションの競合です。「%2」オプションが無効になっています。

en: The "Contributions - Receipt (on-line)" System Workflow Message Template provides content and formatting for the receipt.
      You can modify it from <a href="%1">Administer > Communications > Message Templates > System Workflow Messages</a>. You can also provide
      specific messaging for contributions received via this contribution page using the "Receipt Message" field below.
ja: 「投稿 - 受領書 (オンライン) 」は、システムワークフローメッセージのテンプレートの受領書内容とフォーマットを提供します。<a href="%1">管理 > 通信 > メッセージテンプレート > システムワークフローメッセージ</a>それを変更することができます。また、以下の
    「受領書メッセージ」フィールドを使用して、この支援ページを経由して受信した支援の特定のメッセージを提供することができます。

en: The %1 '%2' has been saved.
ja: %1 '%2' を保存しました。

en: The %1 role was assigned one or more permissions that may prove dangerous for users of that role to have. Please reconsider assigning %2 to them.
ja: %1 の役割は、その役割を持っているユーザで、危険と判明し得る 1 つ以上の権限が割り当てられていました。彼らに %2 を割り当てる再検討をしてください。

en: The '%1' cannot be deleted! You must Delete all Personal Campaign Page(s) related with this contribution page prior to deleting the page.
ja: 「%1」は削除できません。このページを削除する前に、この支援に関係のあるすべての個人キャンペーンページを削除する必要があります。

en: The 'Supervised' rule for each contact type is automatically used to check for possible duplicates when contacts are added or edited via the user interface. Supervised Rules should be configured with a broader definition of what constitutes a duplicate.
ja: 各連絡先タイプの「監修」ルールが、自動的に連絡先を追加または、ユーザインタフェース経由で編集する際に重複の可能性をチェックするために使用されます。監修付きルールは複製を構成するものの広義で構成する必要があります。

en: The 'Unsupervised' rule for each contact type is automatically used when new contacts are created through online registrations including Events, Membership, Contributions and Profile pages. They are also selected by default when you Import contacts. They are generally configured with a narrow definition of what constitutes a duplicate.
ja: 新しい連絡先は、イベント、会員、支援およびプロファイルページなどのオンライン登録を使用して作成された際に、各連絡先タイプの「未監修」ルールが自動的に使用されます。連絡先をインポートする際、これらはデフォルトで選択されています。一般的に、複製を構成するものの狭い定義で構成されています。

en: The <a href="%1">SMS Provider</a> has not been configured or is not active.
ja: <a href="%1">SMS プロバイダ</a>が設定されていないか、有効になっていません。

en: The <a href="%1">default mailbox</a> has not been configured. You will find <a href="%2">more info in our online user and administrator guide.</a>
ja: <a href="%1">デフォルトのメールボックス</a>が設定されていません。設定についての詳しい情報は、<a href="%2">オンラインユーザ / 管理者ガイド</a>を参照してください。

en: The <a href="%1">default mailbox</a> has not been configured. You will find <a href="%2">more info in the online user and administrator guide</a>
ja: <a href="%1">デフォルトのメールボックス</a>が設定されていません。設定についての詳しい情報は、<a href="%2">オンラインユーザ / 管理者ガイド</a>を参照してください。

en: The <strong>Contribution Summary</strong> table provides a summary of month and year-to-date contribution totals, and includes shortcuts to view the contribution details for these commonly used search periods. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Contributions</a>. You can search by Contributor Name, Amount Range, and a variety of other criteria.
ja: <strong>支援の概要</strong>テーブルには、今月や今年の支援総額の概要や、よく使われる検索期間の支援詳細の表示ショートカットが表示されます。カスタム検索を実行するには、<a href='%1'>支援検索</a>をクリックしてください。支援者名、金額範囲などさまざまな基準を使って検索することができます。

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's LIVE Gateway.
ja: eWAY のライブゲートウェイの <strong>URL</strong>

en: The <strong>URL</strong> for eWAY's TEST Gateway.
ja: eWAY のテストゲートウェイの<strong>URL</strong>

en: The Activity Import Wizard allows you to easily upload activity from other applications into CiviCRM. Contacts must already exist in your CiviCRM database prior to importing activities for them. Use Import Contacts to create contact records first, if necessary. Then you can match activities to contacts by Email Address, CiviCRM Contact ID, or an External Identifier (see the TIP below).
ja: アクティビティのインポートウィザードを使うと、他のアプリケーションで作成した連絡先のデータを CiviCRM へ簡単に読み込むことができます。アクティビティをインポートする前に、連絡先が CiviCRM のデータベースに存在している必要があります (以下のヒントを参照)。

en: The Activity Import Wizard allows you to easily upload activity from other applications into CiviCRM. Contacts must already exist in your CiviCRM database prior to importing activity.
ja: アクティビティのインポートウィザードを使うと、他のアプリケーションで作成した連絡先のデータを CiviCRM へ簡単に読み込むことができます。アクティビティをインポートする前に、連絡先が CiviCRM のデータベースに存在している必要があります。

en: The Activity's Duration in Minutes
ja: 分単位のアクティビティ予定時間

en: The Campaign Page '%1' has been deleted.
ja: キャンペーンページ「%1」を削除しました。

en: The Campaign Page '%1' has been disabled.
ja: キャンペーンページ「%1」を無効にしました。

en: The Campaign Page '%1' has been enabled.
ja: キャンペーンページ「%1」を有効にしました。

en: The City or Suburb the address is at
ja: このアドレスは都市か郊外か。

en: The CiviCRM Administration menu structure has been re-organized during this upgrade to make it easier to find things and reduce the number of keystrokes. If you have customized this portion of the navigation menu - you should take a few minutes to review the changes. You may need to reimplement or move your customizations.
ja: 項目を見つけやすくし、キータイプを減らすために、このアップグレードで CiviCRM の管理メニューの構造が変わります。ナビゲーションメニューをカスタマイズしている場合、変更点をよく調べてください。場合によっては、カスタマイズをやりなおしたり、移動しなければならないかもしれません。

en: The CiviCRM Core Team has been hard at work and is proud to release 4.6, the first major update of 2015. Though it is packed with enhancements and continues to mature the leading open source CRM for nonprofits worldwide, it does come with a cost to produce, maintain and improve upon. Without funding from organizations like yours, future releases are at risk of never being realized. We invite you to enjoy the improvements in 4.6 and ask that you <a href="%1" target="_blank">support CiviCRM by becoming a member</a> or by <a href="%2" target="_blank">making a donation</a>. ~ Dave Greenberg, Co-Founder
ja: CiviCRM コアチームは職場で困難とされていた 4.6、2015年最初のメジャーアップデートをリリースすることを誇りに思っています。これは、拡張機能でパックされ、世界中の非営利団体のための主要なオープンソースCRMの成熟を続けていますが、生産維持 / 向上させる際の費用が付属していません。あなた方のような団体から資金がなければ、将来のリリースが実現できない危険にさらされています。私たちは、あなたが 4.6 の改善を楽しみ、あなたが<a href="%1" target="_blank">メンバーになることで CiviCRM のサポート</a>を依頼、<a href="%2" target="_blank">または寄付を行って</a>ください。~ Dave Greenberg, Co-Founder

en: The CiviCRM module allows you to create contacts, or import them from other sources. You can record relationships between contacts, such as indicating they live in the same household. There are two types of groups of contacts. You can create static groups which have a set list of contacts. You can also create dynamic (smart) groups based on characteristics that contacts have in common. For example, you could create a group of all contacts who live in California AND who have volunteered for your organization within the past year. The CiviCRM module also allows for tagging for less formal categorization of contacts or groups. You can easily extend CiviCRM to record community member information which is specific to your community or organization using custom fields. For example, you can create a set of fields to track volunteer skills and preferences. CiviCRM profile gives you a way to allow community members ('users') to update their own information, as well as share some of that information with others. Finally, you can configure custom activity types such as volunteering or attending events.
ja: CiviCRM モジュールは、連絡先を作成したり、他のソースからデータを読み込むことができます。例えば、同じ家に住んでいるなど、連絡先の間の関係を記録することができます。連絡先のグループには、2 つのタイプがあります。ひとつは連絡先リストを含む静的なグループで、もうひとつは連絡先に共通する特徴から動的 (スマート) に生成されるグループです。たとえば、すべての連絡先の中から新宿に住んでいて、しかも昨年あなたの団体でボランティアをしたことがある人のグループを作成できます。また、CiviCRM モジュールは、タグをつけることで連絡先やグループを自由にカテゴリで分けることができます。CiviCRM は簡単に拡張することができ、カスタムフィールドを使って各々のコミュニティや団体独自のメンバー情報を記録することができます。たとえばボランティアの技術や好みを説明するフィールドを作成することができます。CiviCRM のプロファイルはコミュニティのメンバー (ユーザ) が自分の情報を更新できるばかりでなく、他人の情報の一部を更新できるようにすることも可能です。またボランティアのアクティビティやイベントの参加といった特別なアクティビティタイプを設定することも可能です。

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
ja: CiviCRM モジュールは、あるコミュニティの人々に関する情報や、それらの人々によるメール、寄付、署名、イベントなどの情報を記録することができます。単独の連絡先管理システムとして使うこともできますし、統合的な一斉メーラ、ボランティア管理、署名ツール、イベント検索ツールとして使うこともできます。CiviCRM を使って各団体が自分たちのアクティビティをひとつのデータベースに保存することで、メンバーの関係を使ってコミュニティのメンバーとの間での情報伝達を効率化し、新しい機会を作ることができます。

en: The CiviCRM public extensions directory at %1 could not be contacted - please check your webserver can make external HTTP requests or contact CiviCRM team on <a href="http://forum.civicrm.org/">CiviCRM forum</a>.<br />
ja: %1 で CiviCRM のパブリックエクステンションディレクトリに接続できませんでした - <a href="http://forum.civicrm.org/">CiviCRM フォーラム</a>で CiviCRM チームに連絡するか、外部のHTTP要求を行い、ウェブサーバを確認してください。<br />

en: The CiviCase XML file for this case-type prohibits editing the definition.
ja: CiviCase XML ファイルは、この事例タイプのために定義の編集を禁止しています。

en: The Contact Name for sorting purposes, Last Name then First
ja: 整列用の連絡先の名前。ラストネーム、ファーストネームの順。

en: The Contact Sub Type does not match the Contact type for this record
ja: この連絡先のサブタイプは、このレコードの連絡先タイプと一致しません。

en: The Contact Type '%1' has been saved.
ja: 連絡先タイプ「%1」を保存しました。

en: The Contribution Import Wizard allows you to easily upload contributions from other applications into CiviCRM.
ja: 支援インポートウィザードを使うと、他のアプリケーションで作成した支援のデータを CiviCRM に簡単にアップロードすることができます。

en: The Contribution's Status
ja: 支援のステータス

en: The Country of the Address
ja: 住所の国

en: The County of the Address
ja: 住所の郡

en: The Date a receipt for the contribution was sent.
ja: 支援の受領書が送られた日付

en: The Date a thank you to the donor for the contribution was sent.
ja: 寄贈者に感謝を送信した日

en: The Date and Time the activity is scheduled to happen.
ja: このアクティビティが行われる予定日時

en: The Date the Contribution was cancelled (if it was)
ja: 支援がキャンセル (キャンセルした場合) された日付

en: The Date the Contribution was received / paid
ja: この支援を受領 / 支払いの日付

en: The Date the participant Registered for the Event
ja: 参加者がイベントに登録した日付

en: The Date the recurring contribution ended.
ja: 定期的な支援の終了日

en: The Date the recurring contribution started.
ja: 定期的な支援の開始日

en: The Date the recurring contribution was cancelled.
ja: 定期的な支援のキャンセル日

en: The Date the recurring contribution was created.
ja: 定期的な支援の作成日

en: The Date the recurring contribution was modified.
ja: 定期的な支援の変更日

en: The Default Organization contact cannot be merged into another contact record. It is associated with the CiviCRM installation for this domain and contains information used for system functions. If you want to merge these records, you can: %1
ja: デフォルト団体の連絡先を別の連絡先レコードにマージすることはできません。これは、この CiviCRM をインストールしたドメインに関連し、システム機能に使用される情報が含まれています。これらのレコードをマージ可能にする場合 : %1

en: The Duplicate Contact record and all related information WILL BE DELETED after the Merge is complete.
ja: マージが終了すると、重複連絡先レコードと、それらに関連するすべての情報は削除されます。

en: The Event Import Wizard allows you to easily upload event participation data such as event registrations from other applications into CiviCRM.
ja: イベントインポートウィザードを使うと、他のアプリケーションで作成したイベント登録などのイベント参加データをCiviCRMに簡単に読み込むことができます。

en: The Event Summary table provides a summary of up to ten scheduled and recent <strong>Events</strong>. Click the <strong>Event name</strong> to view the event as it will be displayed to site visitors. Click the <strong>Participants count</strong> to see a list of participants. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Participants</a>. You can search by Participant Name, Event, Date Range and Status.
ja: イベント概要テーブルは、上位 10 件まで予定が設定された最近の<strong>イベント</strong>を表示します。<strong>イベント名</strong>をクリックすると、サイト訪問者に表示されるフォーマットでイベントを見ることができます。<strong>参加者カウント</strong>をクリックすると、参加者リストを表示することができます。<a href='%1'>参加者の検索</a>で、参加者名、イベント、日付範囲、ステータスなどによる任意の検索ができます。

en: The Event Type
ja: このイベントタイプ

en: The Event's End Date
ja: このイベントの終了日

en: The Event's Full Description
ja: このイベントの完全な説明

en: The Event's Online Registration End Date
ja: イベントのオンライン登録終了日

en: The Event's Online Registration Start Date
ja: イベントのオンライン登録開始日

en: The Event's Start Date
ja: このイベントの開始日

en: The Event's Summary
ja: このイベントの概要

en: The Event's Title
ja: イベントのタイトル

en: The FROM Email Address configured for this feature may not be a valid sender based on your email service provider rules.
ja: この機能に設定されている差出人メールアドレスは、ご使用になるメールプロバイダのルールに則った正しいフォーマットではない可能性があります。

en: The FROM Name and Email Address are used when automated emails are sent from this domain (e.g. subscribe and unsubscribe confirmations...). This Name and Email Address are also used as the default 'sender' values when you create a new CiviMail Mailing.
ja: このドメインが自動メッセージ (例 : 購読と購読解除の確認など) を送ると際に差出人名と差出人メールアドレス」が使われます。この名前とアドレスはまた新しい CiviMail メーリングを作成するときのデフォルトの「送信者」の値としても使用されます。

en: The Fee Level the Participant is registered for.
ja: 参加者を登録した料金レベルになります。

en: The Financial Account '%1' has been saved.
ja: 金融口座「%1」を保存しました。

en: The Full Contribution minus Payment Processor Fees.
ja: 完全な支援のマイナス支払いプロセッサ料金

en: The Group '%1' cannot be deleted! You must Delete all custom fields in this group prior to deleting the group.
ja: グループ「%1」を削除できません。このグループを削除する前に、このグループ内のすべてのカスタムフィールドを削除してください。

en: The Group '%1' has been deleted.
ja: グループ「%1」を削除しました

en: The Group '%1' has been saved.
ja: グループ「%1」を保存しました。

en: The HTML Form Snippet code will display a form consisting of the active fields in this Profile. You can copy this HTML code and paste it into any block or page on ANY website where you want to collect contact information.
ja: HTMLフォームスニペットはこのプロファイルの有効なフィールドで構成されるフォームを表示します。この HTMLコードをコピーして、それを連絡先情報を収集するための任意のウェブサイトのブロックやページに貼り付けることができます。

en: The HTML code below will display a form consisting of the active fields in this Profile. You can copy this HTML code and paste it into any block or page on ANY website where you want to collect contact information.
ja: 以下の HTMLコードは、このプロファイル内の有効なフィールドで構成されるフォームを表示します。この HTMLコードをコピーして、連絡先の情報を収集しようとするウェブサイトの適当なブロックまたはページに貼り込んでください。

en: The HTML footer for this mailing.
ja: このメーリングのHTMLフッタになります。

en: The HTML header for this mailing.
ja: このメーリングのHTMLヘッダになります。

en: The Import Wizard allows you to easily import contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&reg; or Excel&reg;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
ja: インポートウィザードを使うと、他のアプリケーションで作成した連絡先のデータを CiviCRM へ簡単に読み込むことができます。例えば、MSアクセス&copy;やエクセル&copy;に連絡先が入っていて、それを CiviCRM に読み込ませるときにインポートします。

en: The Import Wizard allows you to easily upload contact records from other applications into CiviCRM. For example, if your organization has contacts in MS Access&copy; or Excel&copy;, and you want to start using CiviCRM to store these contacts, you can 'import' them here.
ja: インポートウィザードを使うと、他のアプリケーションで作成した連絡先のデータを CiviCRM に簡単に読み込むことができます。例えば、MSアクセス&copy;やエクセル&copy;に連絡先が入っていて、それを CiviCRM に読み込ませたければ、「インポート」してください。

en: The Interval of the Frequency Unit
ja: 頻度単位の間隔

en: The Location Type should be set if there is  %1 information.
ja: %1 情報がある場合は、ロケーションタイプの設定が必要です。

en: The Location of the Address for the Contact
ja: 連絡先の住所所在地

en: The Location of the Phone for the Contact
ja: 連絡先の電話所在地

en: The Mailing's End Date
ja: メーリング配信の終了日

en: The Mailing's Scheduled Date
ja: このメーリングが実行される予定日

en: The Mailing's Start Date
ja: メーリング配信の開始日

en: The Medium of this Activity (ie phone, e-mail, etc...
ja: このアクティビティのメディア (例 : 電話、メールなど...

en: The Membership Import Wizard allows you to easily upload memberships from other applications into CiviCRM.
ja: 会員インポートウィザードを使うと、他のアプリケーションで作成した会員のデータを CiviCRM に簡単に読み込むことができます。

en: The Membership's End Date
ja: 会員の終了日

en: The Membership's Reminder Date
ja: この会員の事前通知日

en: The Membership's Start Date
ja: 会員の開始日

en: The Message Template '%1' has been saved.
ja: メッセージテンプレート「%1」を保存しました。

en: The Multi-value Custom Data Import Wizard allows you to easily upload data to populate multi-value custom data records (such as employment or education history) for existing contacts.
ja: 複数の値を持つカスタムデータのインポートウィザードを使用すると、簡単に、既存の連絡先の複数の値を持つカスタムデータレコード (雇用や教育歴など) を移入するためのデータをアップロードすることができます。

en: The Next Contribution Date.
ja: 次の支援日

en: The Non Deductible Part of the Contribution
ja: この支援の非控除部分

en: The Open Case activity type is missing or disabled. Please have your site administrator check Administer > Option Lists > Activity Types for the CiviCase component.
ja: オープンな事例アクティビティタイプが存在しないか、または無効になっています。サイト管理者で CiviCase コンポーネントの管理 > リストオプション > アクティビティタイプ を確認してください。

en: The Option Group '%1' has been saved.
ja: オプショングループ「%1」を保存しました。

en: The Page this Contribution came from
ja: この支援の元ページ

en: The Participant Listing feature is not currently enabled for this event.
ja: このイベントでは、まだ参加者リストの機能が現在利用できません。

en: The Participant Status has been updated.
ja: 参加者のステータスを更新しました。

en: The Payment Instrument Used for the Contribution
ja: この支援で使われている支払いサービス

en: The Payment Status for this participant is Completed. The Participant Status is set to Pending from pay later. Click Cancel if you want to review or modify these values before saving this record
ja: この参加者の支払いステータスは完了しました。参加者のステータスは後払いにより「保留」に設定されます。このレコードを保存する前に、これら値を確認または修正する場合は、「キャンセル」をクリックしてください。

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently %1. However you can still support the campaign here.
ja: 訪問した個人キャンペーンページは現在、%1 です。また、ここでもキャンペーンの支援ができます。

en: The Personal Campaign Page you have just visited is currently inactive. However you can still support the campaign here.
ja: 訪問した個人キャンペーンページは現在、休止中です。また、ここでもキャンペーンの支援ができます。

en: The Personal Campaign Page you have just visited is no longer active (as of %1). However you can still support the campaign here.
ja: 訪問した個人キャンペーンページはから現在利用されていません (%1)。また、ここでも該当のキャンペーンを支援することができます。

en: The Personal Campaign Page you have just visited is only active from %1 to %2. However you can still support the campaign here.
ja: 訪問した個人キャンペーンページの有効期間は %1 から %2 までです。また、ここでもこのキャンペーンを支援することができます。

en: The Personal Campaign Page you have just visited will be active beginning on %1. However you can still support the campaign here.
ja: 訪問した個人キャンペーンページは %1 から利用できるようになります。また、ここでも該当のキャンペーンを支援することができます。

en: The Personal note form PCP
ja: 個人キャンペーンページの個人メモフォーム

en: The Premium '%1' has been saved.
ja: プレミアム「%1」を保存しました。

en: The Price Field '%1' has been deleted.
ja: 価格フィールド「%1」を削除しました。

en: The Price Set '%1' has been deleted.
ja: 価格セット「%1」を削除しました。

en: The Price Set '%1' has not been deleted! You must delete all price fields in this set prior to deleting the set.
ja: 価格セット「%1」を削除できませんでした。価格セットを削除する前に、すべての価格フィールドを削除してください。

en: The Priority of this Activity
ja: このアクティビティの優先度

en: The Reason for the Contribution Cancellation
ja: 支援がキャンセルされた理由

en: The Recurring Payments URL is not currently used for Moneris.
ja: 現在 Moneris では定期的な支払いの URLは使えません。

en: The Recurring Payments URL is not currently used.
ja: 定期的な支払いの URL は現在使用されていません。

en: The Relationship Type has been saved.
ja: 関係タイプを保存しました。

en: The Relationship's End Date
ja: この関係の終了日

en: The Relationship's Start Date
ja: この関係の開始日

en: The Reply SMS Could only be sent for activities with '%1' subject.
ja: 送信できるSMS返信の件名は「%1」のアクティビティのみです。

en: The Report Footer HTML code will be output at the end of the document. You can add any additional footer text, replace the CiviCRM logo, or make other changes as needed.
ja: この文書の最後にレポートフッタの HTMLコードが出力されます。任意のフッタテキストを追加、または CiviCRM のロゴを変更するなど、必要に応じて作成することができます。

en: The Report Header contains HTML code that will be output at the beginning of the document whenever this report is printed or downloaded in PDF format. The default values will work for most situations. However you may want to enter the actual report title in the &lt;title&gt; tag (replacing 'CiviCRM Report'). You can include a logo by adding an &lt;img&gt; tag. You can also modify the look and feel of the printed report by including a custom CSS file (instead of print.css).
ja: レポートの印刷や PDF形式でのダウンロードが行われる場合、常に HTMLコードを含むレポートのヘッダがレポートの前に出力されます。通常、デフォルトの値で十分ですが、&lt;title&gt;タグ ('CiviCRM Report' を置換) を実際のレポートのタイトルに変更してもいいでしょう。&lt;img&gt;タグを使ってロゴを挿入することもできます。また、 (print.css) の代わりにカスタムCSSファイルを使って印刷のルック＆フィールを変更することもできます。

en: The Role the Participant is registered for.
ja: 参加者が登録されている役割

en: The Role you select here is automatically assigned to people when they register online for this event (usually the default 'Attendee' role).
ja: このイベントにオンライン登録した人には、ここで選択した役割 (通常はデフォルトの「参加者」役割) が自動的に割り当てられます。

en: The Set '%1' has been saved.
ja: 「%1」のセットを保存しました。

en: The Set Membership Reminder Dates scheduled job has been deleted since membership reminder dates stored in the membership table are no longer in use.
ja: 会員テーブルに格納されている会員の事前通知の日付が使用されなくなっているため、セットされた会員の事前通知の日付の予定されたジョブが削除されていません。

en: The State or Province of the Address
ja: この住所の都道府県名

en: The Status of the Membership
ja: 会員のステータス

en: The Status of the Participant's Booking and Attendance
ja: 参加者の予約と出席のステータス

en: The Status of this Activity
ja: このアクティビティのステータス

en: The Status of this Contribution
ja: 支援のステータス

en: The Sub-type for the Contact
ja: 連絡先のサブタイプ

en: The Supporter Profile is used to collect or update basic information (e.g. name and email address) from users while they are creating a Personal Campaign Page. The profile you select must be configured with 'Account creation required' (under Profile Settings &raquo; Advanced Settings). You must include an Email address field - and you may include any number of other fields in the profile. If you don't yet have an appropriate Profile configured, you will need to <a href='%1'>create one first</a>, and then return to this form to select it.
ja: 支援者プロファイルは、個人キャンペーンページを作成する時にユーザから送られる基本情報(例 : 氏名やメールアドレス)を集めたり更新するために使用します。選択したプロファイルは「必須アカウント作成」 (プロファイル設定 &raquo; 詳細設定) で内容を設定することができます。 プロファイルでは、メールアドレスのフィールドは必須で、その他のさまざまなフィールドを設定することができます。設定済みのプロファイルを作成する必要があれば、 <a href='%1'>プロファイルを作成</a>して、このフォームに戻って作成したプロファイルを選択してください。

en: The Survey type '%1' has been saved.
ja: 調査タイプ「%1」を保存しました。

en: The Total Contribution made by the Contact
ja: この連絡先による支援合計

en: The Transaction ID of the  Recurring Contribution
ja: 定期的な支援の取引ID

en: The Type of Activity
ja: アクティビティタイプ

en: The Type of Contribution made, ie Member Dues, Event Fees etc
ja: 支援タイプになります。たとえば会費、参加費など

en: The Type of Membership
ja: 会員タイプ

en: The Type of Relationship, i.e. Employee of, Household Head for...
ja: 関係タイプ、たとえば従業員である、世帯主である、など

en: The Type, either Phone, Mobile, Fax or Pager
ja: タイプは電話、携帯、ファクス、ポケベルのいずれか

en: The URL for Authorize.net's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
ja: Authorize.net のライブ支払いサーバのURLになります。支払いプロセッサ側の特別な指示がなければデフォルトのままにしておいてください。

en: The URL for Authorize.net's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
ja: Authorize.net のテスト支払いサーバのURLになります。支払いプロセッサ側の特別な指示がなければデフォルトのままにしておいてください。

en: The URL for First Data's Live Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
ja: First Data ライブ支払いサーバのURLです。(First Data の特別な指示がなければデフォルトのままにしておいてください) :

en: The URL for First Data's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by First Data):
ja: First Data テスト支払いサーバのURLです。(First Data の特別な指示がなければデフォルトのままにしておいてください) :

en: The URL for Google Checkout's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by Google.
ja: Google Checkout のライブ支払いサーバのURLになります。Google から特に指定されていなければデフォルトのままにしておいてください。

en: The URL for Google Checkout's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by Google.
ja: Google Checkout のテスト支払いサーバのURLになります。Google から特に指定されていなければデフォルトのままにしておいてください。

en: The URL for PayJunction's Payment server. This is the same for TEST and LIVE transactions. Use the default value unless otherwise advised by PayJunction.
ja: PayJunction の支払いサーバのURLになります。これはテスト取引とライブ取引で同じです。PayJunction からのアドバイスがなければデフォルトの値を使用してください。

en: The URL for PayPal Standard recurring payments. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
ja: PayPal 標準の定期的な支払いの URLになります。PayPal からの指示がなければデフォルトの値を使用してください。

en: The URL for PayPal's LIVE API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
ja: PayPal のライブ APIゲートウェイサーバのURLです。デフォルトの値を使用 (PayPal からの指示がなければ) してください :

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
ja: PayPal のライブ Payment サーバのURLです。デフォルトの値を使用 (PayPal からの指示がなければ) してください :

en: The URL for PayPal's LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
ja: PayPal のテスト Payment サーバのURLです。PayPal からの指示がなければデフォルトの値を使用してください。

en: The URL for PayPal's TEST API gateway server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
ja: PayPal のテスト APIゲートウェイサーバのURLです。デフォルトの値を使用 (PayPal からの指示がなければ) してください :

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value (unless otherwise advised by PayPal):
ja: PayPal のテスト Payment サーバのURLです。デフォルトの値を使用 (PayPal からの指示がなければ) してください :

en: The URL for PayPal's TEST Payment server. Use the default value unless otherwise indicated by PayPal.
ja: PayPal の テスト支払いサーバのURLになります。PayPal からのアドバイスがなければデフォルトの値を使用してください。

en: The URL for displaying PayPal's 'Pay with PayPal' payment button image. Use the default value unless otherwise advised by PayPal.
ja: PayPal の「Pay with PayPal」支払いボタンの画像のURLになります。PayPal からの指示がなければデフォルトの値を使用してください。

en: The URL for recurring payments. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
ja: 定期的な支払いの URLになります。支払いプロセッサ側の特別な指示がなければデフォルトのままにしておいてください。

en: The URL for the Moneris LIVE Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
ja: Moneris ライブ支払いサーバのURLになります。支払いプロセッサ側の特別な指示がなければデフォルトのままにしておいてください。

en: The URL for the Moneris TEST Payment server. Use the default value unless otherwise advised by the processor.
ja: Moneris テスト支払いサーバのURLになります。支払いプロセッサ側の特別な指示がなければデフォルトのままにしておいてください。

en: The Unique CiviCRM Generated Invoice ID
ja: CiviCRM が生成した固有の請求書ID

en: The Yahoo Geocoding system returned a different postal code (%1) than the one you entered (%2). If you want the Yahoo value, please delete the current postal code and save again.
ja: Yahoo Geocoding システムは、入力された郵便番号 (%2) と異なる郵便番号 (%1) を返しました。Yahoo のデータを使用する場合、現在の郵便番号を削除して保存しなおしてください。

en: The amount of the soft credit
ja: ソフトクレジットの総額

en: The amount the Participant has paid or will have to pay.
ja: 参加者が支払った、または支払うべき金額になります。

en: The amunt of the recurring contribution
ja: 定期的な支援の金額

en: The attached file has been deleted.
ja: 添付ファイルを削除しました

en: The auto renewal option for this membership looks to have been cancelled already.
ja: この会員の自動更新オプションは、既にキャンセルされています。

en: The automatic renewal of your %1 membership has been cancelled as requested. This does not affect the status of your membership - you will receive a separate notification when your membership is up for renewal.
ja: あなたの %1 の会員自動更新は、要求によりキャンセルされました。 これは、あなたの会員ステータスには影響しません - 会員の更新時期の際に、各通知を受信できます。

en: The base URL for the <strong>LIVE - Image</strong> is: %1
ja: <strong>ライブ - 画像</strong>のベースURLは : %1

en: The base URL for the <strong>TEST - Image</strong> is: %1
ja: <strong>テスト - 画像</strong> のベースURLは : %1

en: The batch merge task is still in progress. This page will be refreshed automatically.
ja: バッチマージの処理中です。このページは自動的に更新されます。

en: The body of the SMS cannot exceed %1 characters.
ja: SMSの本文は %1 文字以下にしてください。

en: The changes have been reverted.
ja: 変更内容を元に戻しました。

en: The changes have not been saved.
ja: これらの変更は保存されません。

en: The class name which implements this functionality.
ja: この機能を使うクラス名

en: The code for adding this widget to web pages will be displayed here after you click <strong>Save and Preview</strong>.
ja: <strong>保存してプレビュー</strong>をクリックした後、このウィジェットをウェブページに追加するコードが表示されます。

en: The contact A
ja: 連絡先 A

en: The contact B
ja: 連絡先 B

en: The contact might be the Membership Organization of a Membership Type. You will need to edit the Membership Type and change the Membership Organization before you can delete this contact.
ja: この連絡先は、ある会員タイプを持つ会員の団体です。この連絡先を削除する前に会員タイプを編集して会員の団体を変更してください。

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
ja: この連絡先は現在ログインしているユーザアカウント - '%1' - とリンクされているため、削除できません。

en: The contact type selected for Batch Update does not have a corresponding profile. Please set up a profile for %1s and try again.
ja: バッチ更新で選択した連絡先タイプが対応するプロファイルを持っていません。%1s 用のプロファイルを設定し、もう一度試してください。

en: The contact who is assigned the activity.
ja: このアクティビティが割り当てられた連絡先

en: The contact who is the activity's target.
ja: このアクティビティの対象となる連絡先

en: The contact who made this activity
ja: このアクティビティ項目を作成した人の連絡先

en: The contact who scheduled this activity
ja: このアクティビティの予定を設定した連絡先

en: The contact(s) and all related data will be moved to trash and only users with the relevant permission will be able to restore it.
ja: 連絡先、および関連するデータはゴミ箱に入れられ、権限のあるユーザしか復元することができなくなります。

en: The contact(s) and all related data will be permanently removed.
ja: 連絡先、および関連するデータは完全に削除されます。

en: The contribution amount covering the membership fee will use the financial type configured with the selected membership type (see the membership types configuration tool to review those settings). Any additional contribution will use the financial type configured for this online contribution page.
ja: 会費を対象とする支援額は、選択した会員タイプ (これらの設定を確認しますが会員タイプの設定ツールを参照してください) で設定した金融タイプを使用します。このオンライン支援ページのために設定され、金融タイプを任意の追加支援が使用します。

en: The contribution page '%1' has been deleted.
ja: 支援ページ「%1」を削除しました。

en: The contribution record has been processed.
ja: 支援レコードを処理しました。

en: The contribution record has been saved.
ja: 支援レコードを保存しました。

en: The contribution type criteria is now obsolete, please update your smart group
ja: 支援タイプの基準は廃止されたので、スマートグループを更新してください。

en: The current status of your page is
ja: 自分のページの現在のステータス

en: The custom field %1 is corrupt. Please delete and re-build the field
ja: カスタムフィールド %1 が壊れています。一旦削除してフィールドを作り直してください

en: The custom field '%1' has been deleted.
ja: カスタムフィールド「%1」を削除しました。

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
ja: このインポートファイルのデータのカラムは保存されたマッピングと異なります。続ける前に正しく保存されたマッピングを選択していたか確認してください。

en: The data type of the multiple choice option set you've selected does not match the data type assigned to this field.
ja: 選択された複数選択オプションのデータタイプは、このフィールドに割り当てられたデータタイプと異なります。

en: The database: '%1' does not exist.
ja: データベース : %1 は存在しません。

en: The date this contribution was received.
ja: この日に支援を受信しました。

en: The date this payment was received.
ja: この支払いを受信した日付

en: The date type '%1' has been saved.
ja: 日付タイプ「%1」を保存しました。

en: The default copies of the message templates listed below will be updated to handle new features or correct a problem. Your installation has customized versions of these message templates, and you will need to apply the updates manually after running this upgrade. <a href='%1' style='color:white; text-decoration:underline; font-weight:bold;' target='_blank'>Click here</a> for detailed instructions. %2
ja: 新しい機能を利用できるように、以下のメッセージテンプレートのデフォルトコピーを更新、または問題を修正します。もしこれらのメッセージテンプレートをカスタマイズしている場合は、このアップグレードを実行した後に手作業で修正してください。詳細な手順については<a href='%1' style='color:white; text-decoration:underline; font-weight:bold;' target='_blank'>ここをクリック</a>し参照してください。 %2

en: The default number of rows per page for most reports is 50. However, this may be too many for a report which is included in the 'Home Dashboard'. You can reduce the number of rows included in each page when the report is part of the Dashboard by entering the desired row count here. Users will still be able to navigate through the full report using a pager.
ja: ほとんどのレポートはページあたりデフォルトの行数は 50 です。しかし、「ホームダッシュボード」に含まれるレポートでは多すぎる場合があります。希望するレポートの行をここで入力して、ダッシュボード部分の各ページに含まれる行数を減らすことができます。ユーザは、ページャを使用して完全なレポートを指定することができるようになります。

en: The default operator is equals (=), and is the only operator supported for "create" or "delete" actions.
ja: デフォルトの演算子 (=) イコールで、「削除」、「作成」または操作のためにサポートされる唯一の演算子です。

en: The default rate used to calculate the taxes collected into this account (e.g. for tax rate of 8.27%, enter 8.27).
ja: このアカウントへ回収された税金を計算するために使用されるデフォルト率 (例 : 8.27 ％の税率にする場合は、8.27 と入力してください)

en: The default status is assigned when there are no matching status rules for a membership.
ja: 会員に一致するステータスルールがなければデフォルトのステータスが割り当てられます。

en: The destination group extends a different entity type.
ja: 目的のグループは他の実体タイプを拡張します。

en: The discount end date cannot be prior to the start date.
ja: 割引の終了日は開始日の後である必要があります。

en: The display name of the contact's organizations.
ja: 連絡先の団体の表示名

en: The donor's information is listed below.  You can choose to contact them and convey your thanks if you wish.
ja: 寄贈者の情報リストは以下のとおりです。希望する場合は、感謝を連絡し伝えるために選択することができます。

en: The donor's name has been added to your honor roll unless they asked not to be included.
ja: 表彰ロールに含まれいないよう求めていない限り、寄贈者名は表彰のロールに追加されます。

en: The email address %1 is already registered. <a href="%2">Have you forgotten your password?</a>
ja: メールアドレス %1 は、既に登録されています。<a href="%2">パスワードをお忘れですか？</a>、既に

en: The email address must be unique for each participant.
ja: 参加者ごとに固有なメールアドレスである必要があります。

en: The email address: %1 you have entered does not match the email associated with this opt out request.
ja: メールアドレス : 入力された %1 は、この拒否要求に関連付けられたメールと一致しません。

en: The email address: %1 you have entered does not match the email associated with this unsubscribe request.
ja: メールアドレス : 入力された %1 は、この購読解除リクエストに関連付けられたメールと一致しません。

en: The event linked to the Personal Campaign Page you have just visited is over (as of %1).
ja: 訪問した個人キャンペーンページにリンクされているイベントは現在利用されていません (%1 のように)。

en: The event you requested is currently unavailable (contact the site administrator for assistance).
ja: 要求されたイベントは現在利用できません (サイト管理者に連絡してください)。

en: The event's default Participant Role (usually Attendee) will be assigned if you do not include a value for role. Valid values for Status and Role can be found in the CiviEvent section of the Administer CiviCRM screen. You can also import Fee Level, Registration Date and any other standard or custom Participant fields.
ja: 役割に値が割り当てられていない場合、このイベントにはデフォルトの参加者ロール (通常は参席者) が与えられます。CiviCRM の管理画面内の CiviEventで、ステータスと役割の値を見ることができます。また、料金レベル、登録日、そのたの標準あるいはカスタム参加者フィールドを入れることもできます。

en: The existing option choices for %1 group are listed below. You can add, edit or delete them from this screen.
ja: 以下のリストは、%1 グループで利用できるオプションです。この画面で追加、編集、削除ができます。

en: The existing organization contact record for '%1' has been marked as the default domain contact, and has been updated with information from your Organization Address and Contact Info settings.
ja: 「%1」の既存の団体の連絡先レコードには、デフォルトドメインの連絡先としてマークされ、および、あなたの団体の住所と連絡先情報の設定からの情報を元にして更新されました。

en: The extensions URL is not properly set. Please go to the <a href="%1">URL setting page</a> and correct it.<br/>
ja: エクステンションのURLが正しく設定されていません。<a href="%1">URLの設定ページ</a>に移動し、それを修正してください。<br/>

en: The extensions directory is not properly set. Please go to the <a href="%1">path setting page</a> and correct it.<br/>
ja: エクステンションディレクトリが正しく設定されていません。<a href="%1">パスの設定ページ</a>に移動し、それを修正してください。<br/>

en: The fee charged by the Payment Processor for the transaction.
ja: 支払いプロセッサがこの取引で課金した金額。

en: The fee selection has been changed for this participant
ja: 料金の選択を、この参加者のために変更

en: The field "%1" is already included.
ja: フィールド「%1」が既に含まれています。

en: The field label displayed on the form (over-ride the default field label here, if desired).
ja: このフィールドラベルはフォームに表示されます (必要ならデフォルトのフィールドラベルを書き換えることもできます)。

en: The financial type "%1" has been updated.
ja: 金融タイプ「%1」が更新されました。

en: The financial type Account has been saved.
ja: 金融タイプアのカウントを保存しました。

en: The first name and last name must be unique for each participant.
ja: 参加者のファーストネームとラストネームはそれぞれ固有なものでなければなりません。

en: The following Membership Types are associated with this organization. Click <strong>Members</strong> for a listing of all contacts who have memberships of that type. Click <strong>Edit</strong> to modify the settings for that type.
ja: 以下の会員タイプは団体と関連づけられています。<strong>メンバー</strong>をクリックすると、このタイプの会員を持つすべての連絡先リストを表示します。<strong>編集</strong>をクリックすると、このタイプの設定を変更できます。

en: The following URL will display a list of registered participants for this event to users whose role includes "view event participants" permission: <a href="%1">%1</a>
ja: 次の URL で「イベント参加者表示」の権限を許可を持つ役割のユーザに、このイベントに登録した参加者リストを表示します : <a href="%1">%1</a>

en: The following URL will display a list of registered participants for this event: <a href="%1">%1</a>
ja: 次のURLでこのイベントに登録した参加者リストを表示します : <a href="%1">%1</a>

en: The following contact had been sharing an address with a contact you just deleted. Their address will no longer be shared, but has not been removed or altered.
ja: 以下の連絡先は、削除された、あなただけの連絡先とアドレスを共有していました。その住所は共有されませんが、削除または変更はされていません。

en: The following contact(s) have address records which were shared with the address you removed from this contact. These address records are no longer shared - but they have not been removed or altered.
ja: 以下の連絡先は、この連絡先から削除した住所を共有する住所フィールドが含まれています。これらの住所レコードの共有は解除されますが、削除や変更はされません。

en: The following contacts had been sharing addresses with a contact you just deleted. Their addressses will no longer be shared, but have not been removed or altered.
ja: 以下の連絡先は、削除された、あなただけの連絡先とアドレスを共有していました。その住所は共有されませんが、削除または変更はされていません。

en: The following credit card options will be offered to contributors using Online Contribution pages. You will need to verify which cards are accepted by your chosen Payment Processor and update these entries accordingly.
ja: 以下のクレジットカードオプションは、オンライン支援ページを使用した支援者に提供されます。使用中の支払いプロセッサで利用できるカードを確認して、それぞれの項目を更新してください。

en: The following errors were detected in %1 message:
ja: 次のエラーが %1 メッセージで検出されました :

en: The following errors were detected in %1:
ja: 次のエラーが %1 で検出されました :

en: The following files have been renamed to have a ".php" extension instead of a ".php.txt" extension
ja: 以下のファイルの拡張子が ".php.txt" から、".php.txt" に拡張子が変更されました

en: The following formats are accepted:
ja: 以下のフォーマットが認められています :

en: The following participants no longer have an event fee recorded. You can edit their registration and record a replacement contribution by clicking the links below:
ja: 次の参加者のイベント料金は記録されなくなりました。登録を編集し、以下のリンクをクリックして代わりの支援を記録してください。

en: The following problems are preventing me from installing CiviCRM:
ja: 以下の原因が CiviCRM のインストールを妨害しています :

en: The following records already have the status
ja: 次のレコードは、既にステータスを持っています

en: The following records have been processed. Membership records with action = Un-linked have been disconnected from the listed contribution record:
ja: 次のレコードが処理されています。 action = Un-linked と会員レコードは、リストされたの支援レコードから切断されています :

en: The following tables have an entry for this financial type: %1
ja: この金融タイプのエントリが次のテーブルにあります : %1

en: The following tokens are available to control the format of individuals' contact names when they are included in <strong>mailing labels</strong>.
ja: <strong>メーリングラベル</strong>に追加される個人の連絡先名のフォーマットを制御するときに、以下のトークンが利用できます。

en: The following tokens are available to format Address display on Contact and Event screens.
ja: 連絡先とイベント編集時の住所表示のフォーマットには、以下のトークンが利用できます。

en: The format of this email address is not valid.
ja: メールアドレスのフォーマットが正しくありません。

en: The found record | All %count records
ja[0]: すべてのレコード

en: The general class of this status. Participant counts are grouped by class on the CiviEvent Dashboard. Participants with a 'Pending' class status will be moved to 'Expired' status if Pending Participant Hours has elapsed (when the ParticipantProcessor.php background processing script is run).
ja: このステータスの一般的なクラス。参加者数は CiviEvent ダッシュボードのクラスでグループ化されています。「保留」クラスステータスの参加者は、保留参加者時間が経過すると (バックグラウンド処理スクリプトの ParticipantProcessor.php が起動すると)、「失効」ステータスに移行します。

en: The group %1 has no members.
ja: グループ %1 にはメンバーがいません。

en: The group status of the contact
ja: 連絡先グループのステータス

en: The iCalendar Feed URL for CiviEvent on this site:
ja: このサイトの CiviEvent での iCalendar フィードURL :

en: The import file should contain a row for each set of custom data fields. For example, if you are importing employment history for a group of contacts, each row might contain columns for Employer, Start Date, End Date, and Position. You will also need a column containing the CiviCRM Internal Contact ID which is used to match each row to the corresponding (existing) CiviCRM contact record. NOTE: Contact IDs are included by default when exporting contacts from CiviCRM.
ja: インポートファイルは、カスタムデータフィールドの各セットの行を含める必要があります。連絡先グループの雇用履歴をインポートしている場合、例えば、各行は、雇用のカラムが含まれている日付、終了日、および開始位置が存在します。また、対応する (既存) CiviCRM 連絡先レコードに各行を一致させるために使用され CiviCRM 内部の連絡先ID を含むカラムが必要になります。注意 : CiviCRM から連絡先をエクスポートする際に、連絡先ID がデフォルトで含まれています。

en: The information below previews the results of importing your data in CiviCRM. Review the totals to ensure that they represent your expected results.
ja: 以下の情報は CiviCRM にデータをインポートした結果のプレビューです。合計を見ると、期待通りにインポートできたかどうかの目安になります。

en: The information below summarizes the results.
ja: 以下の情報は、結果の概要です。

en: The information provided matched multiple existing database records based on the configured Duplicate Matching Rules for your site.
ja: 入力された情報は、このサイトで設定されている重複照合ルールにより既存のデータベースレコードと一致しました。

en: The information you provide will NOT be shared with any third party organisations.
ja: 提供された情報は第三者に公開されることはありません。

en: The invalid default value for State/Province data type
ja: 都道府県データタイプのデフォルト値が不正です

en: The invalid value for State/Province data type
ja: 都道府県データタイプでの不正な値

en: The job size must be at least 1000 or set to 0 (unlimited).
ja: ジョブサイズは少なくとも 1000 または 0 (無制限) に設定する必要があります。

en: The listed records(s) cannot be added to the group.
ja: 連絡先リストをグループに追加しました。

en: The location type '%1' has been saved.
ja: ロケーションタイプ「%1」を保存しました。

en: The mail library returned the following error message:
ja: メールライブラリが次のエラーメッセージを返しました :

en: The mailing component '%1' has been saved.
ja: メーリングコンポーネント「%1」を保存しました。

en: The mailing has been canceled.
ja: このメーリングはキャンセルされました。

en: The mailing must allow recipients to (a) unsubscribe from the mailing-list or (b) completely opt-out from all
      mailings. Please insert an unsubscribe or opt-out token.
ja: メーリングは、受信者がメーリングリストからの (a) 購読解除または (b) 完全に拒否すべてのメーリングから可能にする必要があります。
    購読解除または拒否トークンを挿入してください。

en: The mailing must allow recipients to (a) unsubscribe from the mailing-list or (b) completely opt-out from all mailings. Please insert an unsubscribe or opt-out token.
ja: メーリングは、受信者がメーリングリストからの (a) 購読解除または (b) 完全に拒否すべてのメーリングから可能にする必要があります。購読解除または拒否トークンを挿入してください。

en: The mailing must include the street address of the organization. Please insert the %1 token.
ja: メーリングには、団体の住所を含める必要があります。%1 のトークンを挿入してください。

en: The mailing's ID in the database.
ja: データベース内のこのメーリングID

en: The main contact record does not exist
ja: メインの連絡先レコードが存在しません

en: The market value of this premium (e.g. retail price). For tax-deductible contributions, this amount will be used to set the non-deductible amount in the contribution record and receipt.
ja: このプレミアムの市価 (例 : 販売価格)。税控除の対象となる支援では、この金額が支援レコードと受領書の非税控除金額にセットされます。

en: The maximum number of Activities you can select for Batch Update is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
ja: バッチ更新で選択できるアクティビティの最大数は %1 です。あなたは %2 選択しました。結果から少数のアクティビティを選択して、もう一度試してください。

en: The maximum number of Activities you can select to send an email is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
ja: メール送信で選択できるアクティビティの最大数は %1 です。あなたは %2 選択しました。結果から少数のアクティビティを選択して、もう一度試してください。

en: The maximum number of contacts is already reserved for this interviewer.
ja: この面接担当者が予約できる連絡先が上限に達しました。

en: The maximum number of contacts to show at a time when typing in an autocomplete field.
ja: オートコンプリートフィールドに入力する際に、連絡先を一度に表示する最大数を指定してください。

en: The maximum number of contacts you can select for Batch Update is %1. You have selected %2. Please select fewer contacts from your search results and try again.
ja: バッチ更新で選択できる支援の最大数は %1 です。あなたは %2 選択しました。検索結果からいくつかの連絡先を選択し、もう一度試してください。

en: The maximum number of contributions you can select for Batch Update is %1. You have selected %2. Please select fewer contributions from your search results and try again.
ja: バッチ更新で選択できる支援の最大数は %1 です。あなたは %2 選択しました。検索結果からいくつかの支援を選択し、もう一度試してください。

en: The maximum number of mailer delivery jobs executing simultaneously (0 = allow as many processes to execute as started by cron)
ja: 同時に実行できるメールの配信ジョブの最大値 (0 を入力すると、特に制限せず Cron が起動したプロセスを実行)

en: The maximum number of members you can select for Batch Update is %1. You have selected %2. Please select fewer members from your search results and try again.
ja: バッチ更新で選択できるメンバーの最大数は %1 になります。あなたは %2 選択しました。検索結果から少数のメンバーを選択して、もう一度試してください。

en: The maximum record limit is reached
ja: レコードの最大制限に達しています

en: The membership End Date is %1.
ja: 会員の終了日は %1 です。

en: The membership cannot be saved because the status cannot be calculated.
ja: ステータスが計算できないため、会員を保存できませんでした。

en: The membership price set associated with this online contribution allows a user to select BOTH an auto-renew AND a non-auto-renew membership. This requires submitting multiple processor transactions, and is not supported for one or more of the payment processors enabled under the Amounts tab.
ja: このオンライン支援に関連した会員の価格セットは、ユーザが会員の自動更新、自動更新なしの両方を選択することができます。これは、複数の取引プロセッサを提出する必要があり、また金額タブで有効になった支払いプロセッサの 1 つ、またはそれ以上のサポートはされていません。

en: The membership status '%1' has been saved.
ja: 会員のステータス「%1」を保存しました。

en: The membership type '%1' has been saved.
ja: 会員タイプ「%1」を保存しました。

en: The minimum contribution amount required to be eligible to select this premium. If you want to offer it to all contributors regardless of contribution amount, enter '0'. If display of minimum contribution amounts is enabled then this text is displayed:
ja: このプレミアムを選択できる最低支援金額。支援金額にかかわらず、すべての支援者にこの品物を提供するのであれば、0 を入力します。最低支援金額の表示を有効にすると、次のテキストが表示されます :

en: The most common SMTP port possibilities are 25, 465, and 587.  Check with your mail provider for the appropriate one.
ja: 最も一般的な SMTPポートの可能性は 25、465、および 587 になります。適切なポート設定のために、メールプロバイダで確認してください。

en: The name for this credit card type as it is displayed to contributors. This may be the same value as the Name above, or a localised title.
ja: 支援者に表示するクレジットカードタイプの名前になります。上の名前、または翻訳したタイトルと同じでもかまいません。

en: The name for this credit card type as it should be provided to your payment processor.
ja: 支払いプロセッサに設定するクレジットカードタイプの名前を入力してください。

en: The name of the organization or entity which owns this CiviCRM site or domain. This is the default organization contact record.
ja: この CiviCRM サイトやドメインを所有している団体やエンティティの名前になります。これがデフォルトの団体の連絡先レコードです。

en: The name of this Price Set
ja: この価格セットの名前

en: The new Participant Status has been saved.
ja: 新しい参加者のステータスを保存しました。

en: The new membership End Date is %1.
ja: 新しい会員の終了日は %1 です。

en: The next scheduled payment will be adjusted up or down to make up the difference.
ja: 次の予定された支払いは、差異を調整するために増減します。

en: The next set of tasks involve planning and have multiple steps. You may want to check out the %2 section in the User and Administrator Guide before you begin. You will not be returned to this page after completing these tasks, but you can always get back here from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu.
ja: 次の作業は、プランニングを含み、何度か繰り返しが必要な作業です。始める前に User and Administrator Guide の %2 章をお読みください。これらの設定作業が終わってもこのページには戻りませんが、<a href="%1">CiviCRM の管理</a>のメニューでいつでもこのページにアクセスできます。

en: The number of days before a personalized (hashed) link will expire.
ja: パーソナライズ化された (ハッシュ) リンクが期限切れになるまでの日数を指定してください。

en: The number of minutes to cache dashlet content on dashboard.
ja: ダッシュレットの内容をダッシュボードにキャッシュする時間 (分) を設定してください。

en: The number of minutes to cache smart group contacts. We strongly recommend that this value be greater than zero, since a value of zero means no caching at all. If your contact data changes frequently, you should set this value to at least 5 minutes.
ja: スマートグループ連絡先をキャッシュする分単位の時間になります。ゼロの値は、まったくキャッシュの意味がないため、この値はゼロよりも大きくすることを私たちは強くお勧めします。連絡先データの変更が頻繁に変更する場合は、少なくとも 5分に、この値を設定する必要があります。

en: The numeric ID Contact that owns the membership
ja: 会員所有者の固有番号

en: The numeric ID click through record
ja: メールのクリックスルーレコードの数値ID

en: The numeric ID of the  Recurring Contribution
ja: 定期的な支援の数値ID

en: The numeric ID of the Activity Instance
ja: このアクティビティ固有の番号

en: The numeric ID of the Contact
ja: 連絡先の識別番号

en: The numeric ID of the Contact of the Participant
ja: 参加者の連絡先固有の番号

en: The numeric ID of the Contribution
ja: 支援に固有の番号

en: The numeric ID of the Event
ja: イベント固有の番号

en: The numeric ID of the Group
ja: グループ固有の番号

en: The numeric ID of the Membership
ja: 会員固有の番号

en: The numeric ID of the Parent Activity
ja: 親アクティビティの数値ID

en: The numeric ID of the Participant
ja: 参加者固有の番号

en: The numeric ID of the Participant who registered this Participant
ja: この参加者を登録した参加者数の値ID

en: The numeric ID of the Relationship
ja: 関係の数値ID

en: The numeric ID of the Soft Credit
ja: ソフトクレジットの数値ID

en: The numeric ID of the bounce record
ja: バウンスレコードの数値ID

en: The numeric ID of the delivery record
ja: 配達記録の数値ID

en: The numeric ID of the opened record
ja: メールの開封レコードの数値ID

en: The numeric ID of the reply record
ja: 返信の記録に固有の番号

en: The numeric ID of the unsubscribe record
ja: 購読解除レコード固有の番号

en: The old "Advance Multi-Select" widget is being phased out and will be removed in a future version of CiviCRM. "Multi-Select" is the recommended substitute.
ja: 古い「高度な複数選択」ウィジェットは段階的に廃止され、CiviCRM の将来のバージョンでは削除されます。「複数選択」は、推奨する代替です。

en: The option '%1' has been saved.
ja: オプション「%1」を保存しました。

en: The option label is displayed to users.
ja: このオプションラベルがユーザに表示されます。

en: The options for mailing visibility are:
ja: メーリングの閲覧範囲を設定 :

en: The organization data collected from users is controlled by the Organization Profile selected below. You can use the default "On Behalf Of Organization" profile, or any other profile with type 'Contact' and/or 'Organization' (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>). The profile must include Organization Name and Email Address.
ja: ユーザから集められた団体データは、以下の選択された団体プロファイルによって制御されます。あなたは、デフォルトの「団体代表」プロファイル、または「連絡先」および / または「団体」 (<a href="%1">管理 > カスタムと画面 > プロファイル</a>) タイプと他のプロファイルを使用することができます。プロファイルには、団体名とメールアドレスを含める必要があります。

en: The other contact record does not exist
ja: その他の連絡先レコードが存在しません

en: The page you requested is currently unavailable.
ja: 要求されたページは現在利用できません。

en: The participant %1 is already registered for %2 (%3).
ja: 参加者 %1 は、既に %2 (%3) に登録されています。

en: The path %1 contains PATH_SEPARATOR (the %2 character).
ja: パス %1 に PATH_SEPARATOR (%2 文字) が含まれています。

en: The payment record has been processed.
ja: 支払いレコードを処理しました。

en: The person who created the personal campaign page will be automatically notified via email when their page is approved so that they can begin promoting the campaign.
ja: 個人キャンペーンページが承認された時に、すぐキャンペーンを始められるようにメールで通知すべきページ作成者。

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable.
ja: 要求された個人キャンペーンページは現在利用できません。

en: The personal campaign page you requested is currently unavailable. However you can still support the campaign by making a contribution here.
ja: 要求された個人キャンペーンページは現在利用できません。しかし、ここでも該当のキャンペーンを支援することができます。

en: The plaintext footer for this mailing.
ja: このメーリングのプレーンテキストフッタになります。

en: The plaintext header for this mailing.
ja: このメーリングのプレーンテキストのヘッダになります。

en: The premium you have selected requires a minimum contribution of %1
ja: 選択したプレミアムは少なくとも %1 の支援が必要です。

en: The premiums listed below are currently offered on this Contribution Page. If you have other premiums which are not already being offered on this page, you will see a link below to offer another premium. Use <a href='%1'>Contributions &raquo; Premiums</a> to create or enable additional premium choices which can be used on any Contribution page.
ja: 現在この支援ページに掲載されているプレミアムリストは以下の通りです。このページに掲載されていないプレミアムがある場合、他のプレミアムへのリンクが表示されます。 <a href='%1'>支援 &raquo; プレミアム</a> で、支援ページに追加のプレミアム項目を作成または追加することができます。

en: The query contains the forbidden %1 command.
ja: このクエリには使用が禁止されている %1 コマンドが含まれています。

en: The record %1 doesnot exists
ja: レコード %1 は存在しません

en: The record will be deleted immediately. This action cannot be undone.
ja: レコードは即削除されます。この操作は、元に戻すことはできません。

en: The recurring contribution could not be cancelled.
ja: 定期的な支援のキャンセルができません。

en: The recurring contribution looks to have been cancelled already.
ja: この定期的な支援は既にキャンセルされているようです。

en: The recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled.
ja: 定期的な %1 の支援、すべての %2 %3 はキャンセルされました。

en: The relationship end date cannot be prior to the start date.
ja: 関係終了日は、開始日より後でなければなりません。

en: The relationship type definition for the case role is not valid for the client and / or staff contact types. You can review and edit relationship types at <a href="%1">Administer >> Option Lists >> Relationship Types</a>.
ja: クライアントかスタッフの連絡先タイプに関する事例の役割で関係タイプの定義が正しくありません。<a href="%1">管理 >> オプションリスト >> 関係タイプ</a>で関係タイプを修正してください。

en: The report is attached as a CSV file.
ja: CSV形式のファイルとして添付されます。

en: The report is attached as a PDF file.
ja: PDF形式のファイルとして添付されます。

en: The requested Profile (gid=%1) is disabled OR it is not configured to be used for 'Profile' listings in its Settings OR there is no Profile with that ID OR you do not have permission to access this profile. Please contact the site administrator if you need assistance.
ja: 要求されたプロファイル (gid=%1) は無効になっているか、または設定のプロファイルリストで使用できるように設定されいないか、またはそのID のプロファイルが存在しないか、またはこのプロファイルにアクセスする権限がないか、これらのうちのいずれかです。アドバイスが必要であれば、サイト管理者に連絡してください。

en: The requested Profile (gid=%1) is not configured to be used for 'Profile' edit and view forms in its Settings. Contact the site administrator if you need assistance.
ja: 要求されたプロファイル (gid=%1) は、「プロファイル」の編集とフォーム表示が設定されていません。質問があればサイト管理者に連絡してください。

en: The requested Profile (gid=%1) requires record id while performing this action
ja: このアクションを実行中に要求されたプロファイル (gid=%1) にはレコードID が必要です

en: The requested online contribution page is missing a required Contribution Amount section or Membership section or Price Set. Please check with the site administrator for assistance.
ja: 要求されたオンライン支援には、必要な支援金額セクションまたは会員セクションまたは価格セットがありません。サイト管理者に連絡して確認してください。

en: The requested participant record does not exist (possibly the record was deleted).
ja: 要求された参加者レコードがありません (削除された可能性があります)。

en: The requested profile (gid=%1) is inactive or does not exist.
ja: 要求されたプロファイル (gid=%1) は非有効か、または存在しません。

en: The rule '%1' has been saved.
ja: ルール「%1」を保存しました。

en: The scheduled date and time is in the past
ja: 予定された日付と過去の時間

en: The selected %1 option has <strong>not been deleted</strong> because it is currently in use. Please update these contacts to use a different format before deleting this option. %2
ja: 現在使用中なので、選択した %1 オプションは <strong>削除されません</strong>。 このオプションを削除する前に他のフォーマットを使って連絡先を更新してください。 %2

en: The selected activity has been moved to the Trash. You can view and / or restore deleted activities by checking "Deleted Activities" from the Case Activities search filter (under Manage Case).<br />
ja: 選択されたアクティビティをゴミ箱に移動しました。事例のアクティビティ検索フィルタ (事例の管理下) で「削除されたアクティビティ」をチェックすると、削除されたアクティビティを表示したり復元することができます。<br />

en: The selected activity has been restored.<br />
ja: 選択したアクティビティを復元しました。

en: The selected activity is invalid. | %count selected activities are invalid.
ja[0]: 選択された %count 件のアクティビティは無効です。

en: The selected case has been moved to the Trash. You can view and / or restore deleted cases by checking the "Deleted Cases" option under Find Cases.<br />
ja: 選択した事例をゴミ箱に移動しました。事例検索の「削除済みの事例」オプションをチェックすると、削除した事例を表示 / 復元することができます。

en: The selected case has been restored.<br />
ja: 選択された事例を復元しました。<br />

en: The selected contact does not have an email on hold. | None of the selected contacts have an email on hold.
ja[0]: 選択した何れの連絡先も、保留中のメールを持っていません。

en: The selected field already exists in this profile.
ja: 選択したフィールドは、既にこのプロファイルに存在しています。

en: The selected financial account cannot be deleted because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
ja: 少なくとも一つの売掛金勘定の項目タイプが必要 (会計取引が不足なく行えるように) なため、選択した支払いアカウントが削除できません。

en: The selected financial account cannot be disabled because at least one Accounts Receivable type account is required (to ensure that accounting transactions are in balance).
ja: 少なくとも一つの売掛金タイプアカウントが必要 (会計取引が不足なく行えるように) なため、選択された金融口座は無効にできません。

en: The selected pair of contacts are marked as non duplicates. If these records should be merged, you can remove this exception on the <a href="%1">Dedupe Exceptions</a> page.
ja: 選択された連絡先のペアに非重複マークを付けました。これらのレコードをマージする場合、<a href="%1">重複排除の例外</a>ページで、この例外を削除してください。

en: The selected profile is using a custom field which is not assigned to the "%1" being configured.
ja: 選択したプロファイルは、設定されている「%1」に割り当てられていないカスタムフィールドを使用しています。

en: The selected profiles can collect enough information to match additional participants with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  This may result in duplicate contacts.
ja: 選択したプロファイルは、既存の連絡先との追加の参加者を一致させるのに十分な情報を収集することが可能ですが、一部の関連フィールドが必要です。これは、重複した連絡先になる可能性があります。

en: The selected profiles can collect enough information to match registrations with existing contacts, but not all of the relevant fields are required.  Anonymous registrations may result in duplicate contacts.
ja: 選択したプロファイル既存の連絡先と登録を一致させるのに十分な情報を収集することが可能ですが、一部の関連フィールドが必要です。匿名登録が重複した連絡先になる可能性があります。

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match additional participants with existing contacts.  This means all additional participants will result in a new contact.
ja: 選択したプロファイルは、既存の連絡先との追加の参加者を一致させるための必要なフィールドが含まれていません。これは、すべての追加の参加者が新しい連絡先になることを意味します。

en: The selected profiles do not contain the fields necessary to match registrations with existing contacts.  This means all anonymous registrations will result in a new contact.
ja: 選択したプロファイルは、既存の連絡先と登録を一致させるための必要なフィールドが含まれていません。これは、すべての匿名登録が新しい連絡先になることを意味します。

en: The setting to skip IDS check has been removed. Your site has this configured in civicrm.settings.php but it will no longer work. Instead, use the new permission 'skip IDS check' to bypass the IDS system.
ja: IDS チェックをスキップする設定は削除されました。サイトは civicrm.settings.php で設定している場合でも機能しなくなります。その代わりに、IDSシステムをバイパスする新しい権限「IDS チェックをスキップ」を使用しています。

en: The settings file (%1) must be updated. Please make it writable or manually add these lines:<pre>%2</pre>
ja: 設定ファイル (%1) を更新する必要があります。これらのラインを手動で追加し、それを書き込み可能にしてください :<pre>%2</pre>

en: The site administrator must set a Payment Processor for this event in order to use online registration.
ja: オンライン登録を利用するためには、サイト管理者がこのイベントを支払いプロセッサに設定する必要があります。

en: The site administrator needs to enter a valid 'FROM Email Address' in <a href="%1">Administer CiviCRM &raquo; Communications &raquo; FROM Email Addresses</a>. The email address used may need to be a valid mail account with your email service provider.
ja: サイト管理者は、<a href="%1">CiviCRM 管理 &raquo; 通信 &raquo; 差出人メールアドレス で正しい「差出人メールアドレス」を設定してください。</a>このメールアドレスは、お使いのメールプロバイダで利用できるメールアカウントである必要があります。

en: The status rules provided by default may be sufficient for your organization. However, you can easily change the status names and/or adjust the rules by clicking the Edit links below. Or you can <a href='%1'>add a new status and rule</a>.
ja: 通常の団体ではデフォルトで与えられるステータスルールで十分です。しかし以下の「編集」リンクをクリックして、ステータスの名前やルールの調整をすることができます。または<a href='%1'>新規のステータスとルールを追加</a>することもできます。

en: The status you assign will remain in force, unless it is again modified on this screen. As long as the Status Override flag is checked, the automated membership status update script will NOT update this membership record.
ja: ここで割り当てたステータスは、この画面で再度変更しなければ、そのままで残ります。ステータスを強制設定のフラグがチェックされている限り、自動で会員のステータスを更新するスクリプトは、この会員のレコードを更新の対象からはずします。

en: The street number you entered for the %1 address block(s) is not in an expected format. Street numbers may include numeric digit(s) followed by other characters. You can still enter the complete street address (unparsed) by clicking "Edit Complete Street Address".
ja: %1 住所ブロックに入力された番地は標準的な形式ではありません。番地は数字とその他の文字で構成されます。「完全な町名 / 番地を編集」をクリックすると、完全な町名 / 番地を編集を入力することができます。

en: The sum of fee amount and net amount must be equal to total amount
ja: 収入の金額と正味金額の合計は合計金額に等しくする必要があります

en: The system administrator has disabled security settings (%1). Connections to remote applications are insecure.
ja: システム管理者がこの機能 (%1) を無効にしています。リモートするアプリケーションへの接続が安全ではありません。

en: The system administrator has disabled this feature.
ja: システム管理者がこの機能を無効にしています。

en: The system did not record payment details for this payment and so could not process the transaction. Please report this error to the site administrator.
ja: この支払いに関する支払い詳細を記録することができなかったため、取引の処理ができません。このエラーをサイト管理者に連絡してください。

en: The tag '%1' has been deleted.
ja: タグ「%1」を削除しました。

en: The tag '%1' has been saved.
ja: タグ「%1」を保存しました。

en: The test Credit Card number is %1 - this is the only credit card number that will work on the test gateway.
ja: このテストクレジットカード番号は %1 です。テスト用ゲートウェイだけで利用できるクレジットカード番号です。

en: The test Credit Card number is %1 - this is the only credit card number that will work on the test gateway. The test Total Amount can be any amount except one that ends in a value of .%2 (e.g. $10.%2) - all amounts ending in .%2 will return a failed response.
ja: このテストクレジットカード番号は %1 です。テスト用ゲートウェイだけで利用できるクレジットカード番号になります。テストの合計金額は <strong>%1</strong> または <strong>%2</strong> で終わ必要がります (例 : $10.%1 または $10.%2)。それ以外の金額はすべて失敗の応答になります。

en: The test Total Amount should end in <strong>%1</strong> or <strong>%2</strong> to get a successful response (e.g. $10.%1 or $10.%2) - all other amounts will return a failed response.
ja: テストの合計金額は <strong>%1</strong> または <strong>%2</strong> で終わる必要があります (例 :  $10.%1 または $10.%2)。それ以外の金額はすべて失敗の応答になります。

en: The text for the contribute button.
ja: 支援ボタンにつけるテキスト

en: The text for the contribute or register button.
ja: 支援または登録ボタンにつけるテキスト

en: The text that will display in the field with the link.
ja: このテキストは、リンクとともにフィールドに表示されます

en: The time to sleep in between each e-mail in micro seconds. Setting this above 0 allows you to control the rate at which e-mail messages are sent to the mail server, avoiding filling up the mail queue very quickly. Set to 0 to disable.
ja: マイクロ秒単位のメール送信の休止時間になります。ここに 0 以上の数値を設定すると、メールサーバに送られるメールの速度を調節することができ、メールキューが溢れることを防ぎます。無効にするには、0 を設定してください。

en: The total amount of the pledge will be adjusted up or down to make up the difference. The payment schedule ( amounts / dates for future pending pledge payments ) is not changed.
ja: プレッジの支払い総額が差を調整するために増減します。支払い予定 (将来のプレッジ支払いの金額 / 日付) は変わりません。

en: The type of website for the contact
ja: 連絡先のウェブサイトのタイプ

en: The update greeting job can be very resource intensive and is typically not necessary to run on a regular basis. If you do choose to enable the job, we recommend you do not run it with the force=1 option, which would rebuild greetings on all records. Leaving that option absent, or setting it to force=0, will only rebuild greetings for contacts that do not currently have a value stored. %1
ja: グリーティングジョブは非常にリソースを大量に消費し、定期的に実行するためには一般的に必要はありませんが、更新することはできます。ジョブの有効を選択肢無い場合は、すべてのレコードでグリーティングを再構築するので、オプションの forse=1 でこれを実行しないことをお勧めします。そのオプションがないまま、または force=0 のみ設定して、現在格納されている値を持っていない連絡先のグリーティングを再構築します。%1

en: The updates have been saved.
ja: 更新を保存しました。

en: The upgrade has identified some schema integrity issues in the database. It seems some of your constraints are missing. You will have to rebuild your schema before re-trying the upgrade. Please refer to %1.
ja: アップグレードで、データベース内の一部にスキーマの整合性の問題を特定しました。あなたの制約の一部が不足しているようです。アップグレードを再試行する前に、スキーマを再構築する必要があります。%1 を参照してください。

en: The upgrade is being aborted due to data integrity issues in your database. There are multiple membership records linked to the same contribution record. This is unexpected, and some of the membership records may be duplicates. The problem record sets are listed below. Refer to <a href="%1">this wiki page for instructions on repairing your database</a> so that you can run the upgrade successfully.
ja: データベースの問題によりアップグレードができませんでした。一つの支援レコードに複数の会員レコードがリンクされていますが、会員レコードの重複は想定されていません。問題のレコードは以下の通りです。<a href="%1">データベース修復の説明ページ</a>に従って修復し、アップグレードをやり直してください。

en: The user account used by your web-server %1 needs to be granted write access to the following directory in order to configure the CiviCRM settings file:
ja: あなたのウェブサーバ %1 が使用するユーザアカウントは CiviCRM の設定ファイルを設定するために次のディレクトリに書き込み権限を許可する必要があります :

en: The username %1 is already taken. Please select another username.
ja: ユーザ名 %1 は、既に取得済みです。別のユーザ名を選択してください。

en: The value of this premium is %1. This may affect the amount of the tax deduction you can claim. Consult your tax advisor for more information.
ja: プレミアムの価格は %1 です。これは税金控除の額に影響します。詳しくは税理士にお尋ねください。

en: The webserver isn't letting me identify where files are stored.
ja: ウェブサーバはファイルの保存先を識別できていません。

en: The wkhtmltodfPath does not exist or is not valid
ja: wkhtmltodfPath が存在しないか、有効ではありません。

en: Then create front-end links to the Participant Listing page using the Menu Manager. Select <strong>Participant Listing Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
ja: メニューの管理を使って「参加者リスト」ページへのフロントエンドのリンクを作成します。<strong>参加者リストのページ</strong>を選択肢、そのイベントID の<strong>%1</strong>を入力してください。

en: Then select and review the premiums that you want to offer on this contribution page.
ja: そして、この支援ページで表示させるプレミアムを選び、レビューしてください。

en: There are %1 user accounts associated with both the original and duplicate contacts. Ensure that the Drupal User you want to retain is on the right - if necessary use the 'Flip between original and duplicate contacts.' option at top to swap the positions of the two records before doing the merge.
      The user record associated with the duplicate contact will not be deleted, but will be un-linked from the associated contact record (which will be deleted).
      You will need to manually delete that user (click on the link to open Drupal User account in new screen). You may need to give thought to how you handle any content or contents associated with that user.
ja: 元の連絡先と重複する連絡先に関連付けられたユーザアカウントが %1 個あります。 保持する Drupal のユーザ が右側にあることを確認してください - 必要であれば、マージする前に2つのレコードの位置を入れ替えるための「元の連絡先と重複する連絡先を入れ替える」のオプションを使用してください。
    重複する連絡先に関連付けられた連絡先レコードからリンクを解除  (削除) されますが、ユーザレコードの関連する連絡先は削除されません。
    手動で (新しい画面で Drupal のユーザアカウントを開くには、リンクをクリック) そのユーザを削除する必要があります。
    あなたは、そのユーザに関連付けられているすべてのコンテンツまたはコンテンツを処理する方法案を提示する必要があります。

en: There are %2 people currently on the waiting list for this event. You can <a href='%1'>view waitlisted registrations here</a>, or you can continue and register additional participants using this form.
ja: 現在このイベントの待機リストに %2 名ます。<a href='%1'>キャンセル待ちの登録者を表示</a>するか、または、このフォームを使用して追加の参加者を継続して登録することができます。

en: There are a few things to setup before using your site ...
ja: サイトを使用する前にいくつかの設定があります ...

en: There are currently no %1.
ja: 現在、%1 はありません。

en: There are currently no Custom Searches
ja: カスタム検索はまだありません

en: There are currently no Personal Campaign Pages.
ja: 現在は個人キャンペーンページがありません。

en: There are currently no Report Templates.
ja: レポートのテンプレートはありません。

en: There are currently no Saved Searches. To create a Saved search:
ja: 保存された検索はありません。保存した検索を作成するには :

en: There are currently no active Campaigns.
ja: 現在有効なキャンペーンはありません。

en: There are currently no extensions on the CiviCRM public extension directory which are compatible with version %2 (<a href="%1">requested extensions from here</a>). If you want to install an extension which is not marked as compatible, you may be able to <a href="%3">download and install extensions manually</a> (depending on access to your web server).<br />
ja: バージョン %2 と互換性のある CiviCRM のパブリックエクステンションディレクトリにはエクステンション (<a href="%1">エクステンションのリクエストはこちらから</a>) がありません。互換性マークのないエクステンションをインストールする場合は、<a href="%3">ダウンロードし、手動でエクステンションをインストール</a> (ウェブサーバに応じて) できる可能性があります。<br />

en: There are currently no participants registered for this event.
ja: 現在のところ、このイベントには誰も参加者がいません。

en: There are currently no saved import or export mappings. You create saved mappings as part of an Import or Export task.
ja: 現在、保存されているインポート / エクスポートのマッピング (対応付け) はありません。インポート / エクスポートの作業の中でマッピングを保存してください。

en: There are no ACLs entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: ACLが入力されていません。<a href='%1'>ACLを作成</a>。

en: There are no Activites to display.
ja: 表示するアクティビティがありません。

en: There are no Activities attached to this case record.
ja: この事例のレコードにはアクティビティがありません。

en: There are no Activities to display.
ja: 表示するアクティビティがありません。

en: There are no Archived %2. You can archive %2 from <a href='%1'>Scheduled or Sent %2</a>.
ja: 保存済みの %2 がありません。<a href='%1'>送信予定または送信済みの %2</a>から %2 を保存することができます。

en: There are no Cases. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
ja: 事例がありません。<a href="%1">事例の検索</a>で検索してみてください。

en: There are no Event Templates present. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: イベントのテンプレートがありません。<a href='%1'>イベントのテンプレートを追加</a>することができます。

en: There are no Financial Account entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: 入力した金融口座はどれも存在しません。<a href='%1'>ここで追加</a>することができます。

en: There are no Label Formats configured. You can<a href='%1'>add one</a>.
ja: ラベルのフォーマットが設定されていません。<a href='%1'>これを追加</a>することができます。

en: There are no Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: メッセージテンプレートが入力されていません。<a href='%1'>メッセージテンプレートを追加</a>することができます。

en: There are no Notes for this contact.
ja: この連絡先には備考がありません。

en: There are no Option Groups entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: オプショングループが入力されていません。<a href='%1'>オプショングループを追加</a>することができます。

en: There are no Payment Processors entered.
ja: 支払いプロセッサが入力されていません。

en: There are no Personal Campaign Pages which match your search criteria.
ja: 入力された条件に一致する個人キャンペーンページがありません。

en: There are no Pledges for your record.
ja: レコードにプレッジがありません。

en: There are no Role Assignments. You can <a href='%1'>add one</a> now.
ja: 役割の割り当てがありません。<a href='%1'>割り当てを作成</a>

en: There are no SMS providers configured, or no SMS providers are set active
ja: SMSプロバイダが設定されていないか、SMSプロバイダが有効ではありません

en: There are no Scheduled or Sent %1.
ja: 送信予定または送信済みの%1はありません。

en: There are no Tags present. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: タグがありません。<a href='%1'>タグを追加</a>することができます。

en: There are no Unscheduled %1.
ja: 送信実行が設定されていない %1 はありません。

en: There are no User-driven Message Templates entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: ユーザが作成したメッセージテンプレートが入力されていません。<a href='%1'>メッセージテンプレートを追加</a>することができます。

en: There are no active Events to display.
ja: 表示する有効なイベントがありません。

en: There are no active premiums for your site. You can <a href='%1'>create and/or enable premiums here</a>.
ja: このサイトには有効なプレミアムがありません。<a href='%1'>プレミアムの追加、有効</a>できます。

en: There are no activities defined for this case.
ja: この事例には定義されているアクティビティがありません。

en: There are no case records for this contact.
ja: この連絡先には事例レコードがありません。

en: There are no cases with activities scheduled in the past two weeks. Use %1 to expand your search.
ja: 進行中の事例に過去 2週間に予定が設定されたアクティビティはありません。%1 で検索範囲を広げてください。

en: There are no comments for this note
ja: この備考のコメントはありません

en: There are no configured membership statuses. You cannot add this membership until your membership statuses are correctly configured
ja: 設定された会員ステータスがありません。会員ステータスが正しく設定されるまで、あなたはこの会員を追加することはできません

en: There are no contributions on record for you.
ja: あなたの支援の記録はありません。

en: There are no custom data sets for activity type "%1". To create one, <a href="%2" target="%3">click here</a>.
ja: アクティビティタイプ「%1」にはカスタムデータセットはありません。これを作成するには <a href="%2" target="%3">ここをクリック</a>

en: There are no custom membership status entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: カスタム会員のステータス入力されていません。<a href='%1'>カスタム会員のステータス</a>の入力ができます。

en: There are no dashlets in this column of your dashboard.
ja: ダッシュボードの、この列にはダッシュレットがありません。

en: There are no events scheduled for the date range. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: 日付範囲内にイベントの予定がありません。<a href='%1'>追加</a>することができます。

en: There are no events with Price Sets
ja: 価格セットを持つイベントがありません

en: There are no extensions to display. Click the "Add New" tab to browse and install extensions posted on the <a href="%1">public CiviCRM Extensions Directory</a>. If you have downloaded extensions manually and don't see them here, try clicking the "Refresh" button.
ja: 表示できるエクステンションはありません。参照および<a href="%1">公開 CiviCRM エクステンションディレクトリ</a>に掲載されているエクステンションをインストールするには、「新しく追加」タブをクリックしてください。手動でエクステンションをダウンロードしている状態が、ここに表示されない場合は、「更新」ボタンをクリックしてみてください。

en: There are no extensions to display. Please click "Refresh" to update information about available extensions.
ja: 表示できるエクステンションはありません。利用できるエクステンションの情報を更新するには、「更新」をクリックしてください。

en: There are no financial accounts assigned to this financial type. You can <a href='%1'>assign one</a>.
ja: この金融タイプに割り当てられた金融口座はありません。<a href='%1'>これを割り当て</a>ることができます。

en: There are no financial accounts configured with Financial Account Type 'Asset' Type. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial accounts for your site.
ja: 金融口座タイプのアセットタイプで設定済みの金融口座はありません。サイトに金融口座を設定したい場合は<a href='%1'>ここをクリック</a>してください。

en: There are no financial types configured with a linked 'Revenue Account of' account. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial types for your site.
ja: アカウントにリンクされた「収益勘定で」設定された金融タイプはありません。サイトに金融タイプを設定したい場合は<a href='%1'>ここをクリック</a>してください。

en: There are no financial types configured with linked 'Cost of Sales Premiums' and 'Premiums Inventory Account' accounts. If you want to generate accounting transactions which track the cost of premiums used <a href='%1'>click here</a> to configure financial types and accounts.
ja: リンクされた「販売プレミアムの費用」と「プレミアムの在庫アカウント」のアカウントを使用して構成された金融タイプはありません。金融タイプとアカウントを構成するには、<a href='%1'>ここをクリック</a>して使用したプレミアムの費用を追跡する取引口座を生成してください。

en: There are no jobs configured.
ja: ジョブが設定されていません

en: There are no live contribution records to display.
ja: 表示する実際の支援レコードがありません。

en: There are no membership types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: 会員タイプが設定されていません。<a href='%1'>作成する</a>。

en: There are no memberships on record for you.
ja: 記録にはあなたの会員はありません。

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use %1 to expand your search.
ja: 進行中の事例に今後 2週間の間に予定されたアクティビティはありません。%1 で検索範囲を広げてください。

en: There are no open cases with activities scheduled in the next two weeks. Use <a href="%1">Find Cases</a> to expand your search.
ja: 今後 2週間以内に予定されたアクティビティを持つ進行中の事例はありません。<a href="%1">事例の検索</a>で検索してみてください。

en: There are no option values entered. You can <a href="%1">add one</a>.
ja: オプションの値が入力されていません。<a href="%1">オプション値を追加</a>することができます。

en: There are no past / disabled relationships for this contact.
ja: この連絡先には、過去 / 無効の関係はありません。

en: There are no premiums offered on this contribution page yet. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: この支援ページにはプレミアムがありません。<a href='%1'>プレミアムの追加</a>できます。

en: There are no public mailing list groups to display.
ja: 表示できる公開メーリングリストのグループがありません。

en: There are no records selected for Print.
ja: 印刷用に選択されたレコードがありません。

en: There are no records selected.
ja: レコードが選択されていません。

en: There are no related contacts / organizations on record for you.
ja: あなたのレコードには何も関連した連絡先 / 団体がありません。

en: There are no relationships entered for this contact.
ja: この連絡先に入力された関係はありません。

en: There are no rules currently set.
ja: 現在、何もルールが設定されていません。

en: There are no rules currently set. Use the 'Add Association Rule' form to add one.
ja: 現在はルールが設定されていません。「関連付ルール」フォームを使って新しいルールを追加してください。

en: There are no scheduled activities assigned to you.
ja: 割り当てられた予定されたアクティビティがありません。

en: There are no scheduled job log entries.
ja: 予定されたジョブのログがありません。

en: There are no survey type entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: 調査タイプが入力されていません。<a href='%1'>追加</a>することができます。

en: There are no survey types entered. You can <a href='%1'>add one</a>.
ja: 調査タイプが入力されていません。<a href='%1'>追加</a>することができます。

en: There are no tags currently assigned to this case.
ja: この事例には現在タグが付けられていません。

en: There are no upcoming events.
ja: 予定されているイベントはありません。

en: There are one or more Scheduled or In Progress mailings in your install. Scheduled mailings will not be sent and In Progress mailings will not finish if you continue with the upgrade. We strongly recommend that all Scheduled and In Progress mailings be completed or cancelled and then upgrade your CiviCRM install.
ja: 予定された、または送信中のメーリングがあります。アップグレードを続行すると、予定されたメーリングは送信されず、送信中メーリングは処理が中断されます。予定されたメーリングと送信中のメーリング処理を完了させるか、処理をキャンセルしてからアップグレードすることを強くお勧めします。

en: There are participants registered for repeating events being removed from the set. Those with participants will be converted to standalone events, and those without registration will be deleted.
ja: 繰り返しイベントがセットから削除されるために登録された参加者があり、参加者とのイベントはスタンドアロンに変換され、登録のないものは削除されます。

en: There are some issues that we recommend you look at before installing, however, you are still able to install the software.  Please see below for details.
ja: 私たちは、インストールする前に、ご覧になって頂きたい一部問題があります。しかし、それでもソフトウェアをインストールすることは可能です。詳細については、以下を参照してください。

en: There is a Payment Processor associated with selected Payment Processor type, hence it can not be deleted.
ja: 選択された支払いプロセッサのタイプに関連づけられた支払いプロセッサがあるため、削除できません。

en: There is a data integrity issue with this CiviCRM database. It contains %1 contribution records which are linked to contact records that have been deleted. You will need to correct this manually before you can run the upgrade. Use the following MySQL query to identify the problem records: %2 These records will need to be deleted or linked to an existing contact record.
ja: この CiviCRM のデータベースとデータ整合性の問題があります。これは、削除されたレコードに連絡先へリンクされている %1 の支援レコードが含まれます。アップグレードを実行する前にこれを手動で修正する必要があります。問題のレコードを識別するためには、次の MySQL クエリを使用します。これら %2 のレコードは、既存の連絡先レコードで削除、またはリンクする必要があります。

en: There is a validation error with your HTML input. Your activity is a bit suspicious, hence aborting
ja: HTML入力に検証エラーがあります。あなたのふるまいに疑わしい部分がありますので中断しました。

en: There is already an user associated with this email address. Please enter different email address.
ja: このメールアドレスを持つユーザが、既に存在します。別のメールアドレスを入力してください。

en: There is an entry with the same label.
ja: 同じラベルを持つエントリがあります。

en: There is an entry with the same value.
ja: 同じ値を持つエントリがあります。

en: There is no '%1' folder.
ja: どこにも「%1」フォルダはありません。

en: There is no Financial Type configured of Account Relation Revenue. <a href='%1'>Click here</a> if you want to configure financial type for your site.
ja: アカウントに関係する収入で設定された金融タイプはありません。サイトに金融タイプを設定したい場合は<a href='%1'>ここをクリック</a>してください。

en: There is no SMS Provider Configured. You can add here <a href='%1'>Add SMS Provider</a>
ja: SMSプロバイダが設定されていません。<a href='%1'>SMSプロバイダを追加</a>することができます。

en: There is no charge for this event.
ja: このイベントに変更はありません。

en: There is no valid Membership Status available for selected membership dates.
ja: 選択された会員の日付に対応する会員のステータスがありません。

en: There is no valid SMTP server Setting Or SendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
ja: 有効な SMTP サーバ設定も Sendmail パスの設定もありません。アウトバウンドメールを設定するには、<a href='%1'>管理 >> システムの設定 >> アウトバウンドメール</a>をクリックしてください。

en: There is no valid SMTP server Setting Or sendMail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the OutBound Email.
ja: 有効な SMTP サーバ設定も Sendmail パスの設定もありません。アウトバウンドメールを設定するには、<a href='%1'>管理 >> システムの設定 >> アウトバウンドメール</a>をクリックしてください。

en: There is no valid default from email address configured for the domain. You can configure here <a href='%1'>Configure From Email Address.</a>
ja: このドメインに設定された正しいデフォルトのメールアドレスがありません。<a href='%1'>メールアドレスの設定</a>で設定してください。

en: There is no valid from email address present. You can add here <a href='%1'>Add From Email Address.</a>
ja: 正しいメールアドレスがありません。<a href='%1'>差出人メールアドレスの追加</a>で追加することができます。

en: There is no valid sendmail path setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the sendmail server.
ja: Sendmail パス設定がありません。Sendmail のサーバを設定するには、<a href='%1'>管理 >> システムの設定 >> アウトバウンドメール</a>でクリックしてください。

en: There is no valid smtp server setting. Click <a href='%1'>Administer >> System Setting >> Outbound Email</a> to set the SMTP Server.
ja: 利用できる SMTP サーバの設定がありません。SMTP サーバーを設定するには、<a href='%1'>管理 >> システムの設定 >> アウトバウンドメール</a>をクリックしてください。

en: There is only enough space left on this event for %1 participant(s).
ja: このイベントには %1 席しか残っていません。

en: There was a problem creating CiviCase database views. Please create the following views manually before using CiviCase:
ja: CiviCase データベースビューの作成で問題が発生しました。CiviCase を使う前に、次のビューを手動で作成してください :

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
ja: 関連付けルールの追加でエラーが発生しました。データベースの設定を確認してやり直してください。このエラーが続くようであれば、「CiviGroup 役割の同期」をインストールし直してください。

en: There was an error adding the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ja: 関連付けルールの追加でエラーが発生しました。データベースの設定を確認し、やり直してください。このエラーが続くようであれば、「CiviGroup 役割の同期」をインストールし直してください。

en: There was an error creating a cart participant
ja: カート参加者の作成に失敗しました

en: There was an error creating a contribution record for your event. Please report this error to the webmaster. Details: %1
ja: イベントの支援レコードを作成中にエラーが発生しました。ウェブ管理者にこのエラーを報告してください。詳細 : %1

en: There was an error creating an event cart
ja: イベントのカート作成中にエラーが発生しました

en: There was an error creating an event_in_cart
ja: event_in_cart の作成に失敗しました

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
ja: 関連付けルールの削除でエラーが発生しました。データベースの設定を確認してやり直してください。このエラーが続くようであれば、「CiviGroup 役割の同期」をインストールし直してください。

en: There was an error deleting the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ja: 関連付けルールの削除でエラーが発生しました。データベースの設定を確認してやり直してください。このエラーが続くようであれば、「CiviGroup 役割の同期」をインストールし直してください。

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
ja: 関連付けルールの編集でエラーが発生しました。データベースの設定を確認してやり直してください。このエラーが続くようであれば、「CiviGroup 役割の同期」をインストールし直してください。

en: There was an error editing the association rule. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ja: 関連付けルールの編集でエラーが発生しました。データベースの設定を確認し、やり直してください。このエラーが続くようであれば、「CiviGroup 役割の同期」をインストールし直してください。

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviGroup Roles Sync.
ja: 編集のために関連付けルールを取得しようとしたときにエラーが発生しました。データベースの設定を確認してやり直してください。このエラーが続くようであれば、「CiviGroup 役割の同期」をインストールし直してください。

en: There was an error in obtaining the association rule for edit. Please check your database settings and try again. If you continue to get this error message then try to reinstall CiviMember Roles Sync.
ja: 編集のために関連付けルールを取得しようとした際にエラーが発生しました。データベースの設定を確認し、やり直してください。このエラーが続くようであれば、「CiviGroup 役割の同期」をインストールし直してください。

en: There was an error in your request
ja: リクエスト中にエラーが発生しました

en: There was an error. CiviMember Memberships and Drupal Roles could not be synchronized.
ja: エラーです。CiviMember 会員と Drupal の役割を同期できませんでした。

en: There was some problem updating the billing details.
ja: 課金の詳細を更新するにあたり問題が発生しました。

en: There were no contributions during the selected year.
ja: 選択した年には何も支援がありませんでした。

en: These Multiple Choice Options are shared by the following custom fields: %1
ja: これらの複数選択オプションは次のカスタムフィールドと共有されます :

en: These are developed and contributed by members of the CiviCRM community. Consider adding any custom searches which you use often to your Search menu (from Administer > Customize Data and Screens > Navigation Menu). As new custom searches become available they can be viewed (and installed if useful) from Administer > System Settings > Manage Extensions.
ja: これら開発は CiviCRMコ ミュニティのメンバーにより開発され、寄贈されたものです。(管理 > カスタムデータと画面 > ナビゲーション) から頻繁に使用する任意のカスタム検索の追加をお勧めします。新しいカスタム検索を追加 (有用な場合はインストール) した場合は、 管理 > システムの設定 > エクステンションの管理から利用できるようになります。

en: These constraints are due to the fact that when a constituent signs up for multiple memberships using a price set - a single recurring payment record is created which covers the total fees for all selected memberships.
ja: これらの制約は、複数の会員ためにサインアップ設定が、価格セットを使用しているという事実に起因しています - 単一の定期的な支払いレコードは、選択した会員すべての総費用をカバーするために作成されます。

en: These optional components give you more tools to connect with and engage your supporters.
ja: これらのコンポーネントのオプションは、会員や支援者との連絡や参加を高めるためのツールです。

en: These records have been filled in with the imported data.
ja: これらのレコードはインポートされたデータと共に記録されました。

en: These records have been replaced with the imported data.
ja: これらのレコードはインポートされたデータで置換されました。

en: These records have been updated with the imported data.
ja: これらのレコードはインポートされたデータで更新されました。

en: These records have not been imported.
ja: これらのレコードはインポートされていません。

en: These relationships are Disabled OR have a past End Date.
ja: これらの関係は無効にされているか、または終了日を超過しています。

en: These settings are used to configure mailer properties for the optional CiviMail component and may allow you to significantly optimize performance. Please read the %1 documentation, and make sure you understand it before modifying default values. (These settings are NOT used for the built-in 'Send Email to Contacts' feature).
ja: これらの設定は、オプションの CiviMail コンポーネントで、メーラーの動作を決めるために使います。設定を最適化することにより、メーラーの性能を大幅に向上させることもできます。デフォルトの設定を変更する場合、%1 のドキュメントを読んで内容をよく理解してください。 (これらの設定は、ビルトイン機能の「連絡先にメールを送信する」では使われませんので注意してください。)

en: These settings are used to configure properties for the CiviEvent component. Please read the %1 documentation, and make sure you understand it before modifying default values.
ja: これらの設定は CiviEvent コンポーネントの機能構成に使用されます。デフォルトの値を変更する前に %1 のドキュメントを読んで、それぞれの設定内容を理解するようにしてください。

en: These settings control tracking and responses to recipient actions. The number of recipients selected to receive this mailing is shown in the box to the right. If this count doesn't match your expectations, click <strong>Previous</strong> to review your selection(s).
ja: ここでは宛先の反応の追跡と応答を設定します。このメーリングを受け取る宛先の数が右のボックスに表示されています。この数が希望にあわない場合、<strong>前へ</strong>をクリックして選択内容を確認してください。

en: These settings define the CMS variables that are used with CiviCRM.
ja: これらの設定は、CiviCRM で使用する CMS変数の定義です。

en: These settings define the URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.). Default values will be inserted the first time you access CiviCRM - based on the CIVICRM_UF_BASEURL specified in your installation's settings file (civicrm.settings.php).
ja: ここの設定では、CiviCRM のリソース (CSSファイル、JavaScript ファイル、イメージなど) にアクセスするための URLを定義します。CiviCRM への初回アクセス時には、インストール設定ファイル (civicrm.settings.php) で指定された CIVICRM_UF_BASEURL に従ってデフォルトの値が設定されます。

en: They can not be Exported
ja: エクスポートすることができません

en: They have been added to %1.
ja: これらは %1 に追加しました。

en: Things to check in a test mailing:
ja: テストメーリングで確認するもの :

en: Third
ja: 第3

en: This %1 onwards
ja: この %1 以降

en: This CiviCRM profile field is view only.
ja: この CiviCRM プロファイルのフィールドは表示専用です。

en: This Credit Note ID already exists in the database.
ja: クレジットの備考ID が既にデータベース存在します。

en: This Fiscal Year
ja: 今会計年度

en: This Invoice ID already exists in the database.
ja: 請求書ID が既にデータベース存在します。

en: This Label already exists in the database for the selected contact type.
ja: 選択された連絡先タイプのラベルは、既に存在しています。

en: This Label already exists in the database for this option group. Please select a different Value.
ja: このグループオプションのデータベースに同じラベルがあります。他の値を選んでください。

en: This Membership is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
ja: この会員は支援にリンクされています。このレコードを削除するためには「CiviContribute で削除」の権限を許可しておく必要があります。

en: This Month
ja: 今月

en: This Option is already full for this event.
ja: このイベントでは、既にこのオプションはほぼ満員です

en: This Participant is linked to a contribution. You must have 'delete in CiviContribute' permission in order to delete this record.
ja: この参加者は支援にリンクされています。所有しているこのレコードを削除する場合は、「CiviContribute で削除」の権限を許可しておく必要があります。

en: This Premium is being linked to <a href='%1'>Online Contribution page</a>. Please remove it in order to delete this Premium.
ja: このプレミアムは<a href='%1'>オンライン支援のページ</a>にリンクされています。このプレミアムを削除するためには、このリンクを削除してください。

en: This Quarter
ja: 今四半期

en: This Title already exists in Database.
ja: そのタイトルは既にデータベースに存在します。

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
ja: この取引ID は既にデータベースに存在しています。小切手の口座番号を入れてください。

en: This Week
ja: 今週

en: This Year
ja: 今年

en: This account relationship already exits
ja: このアカウントの関係は既に終了しています

en: This action cannot be undone.
ja: この操作は元に戻すことができません。

en: This address does not contain latitude/longitude information and cannot be mapped.
ja: この住所に緯度 / 経度の情報がないため、マップを表示できません。

en: This address is shared with %1 contact record(s). Modifying this address will automatically update the shared address for these contacts.
ja: この住所は %1 件の連絡先レコードと共有されています。この住所を変更すると、これらの連絡先の共有住所が自動的に更新されます。

en: This applies to weekly, monthly and yearly payments.
ja: これは、毎週、毎月、毎年の支払いで使用されます。

en: This batch is configured to include only transactions using %1 payment method. If you want to include other transactions, please edit the batch first and modify the Payment Method.
ja: このバッチは、%1 の支払い方法を使用して取引のみを含め設定されています。あなたが他の取引を含めたい場合は、最初のバッチを編集して、支払い方法を変更してください。

en: This campaign is active from
ja: このキャンペーンは有効です

en: This contact does not belong to any groups.
ja: この連絡先はどのグループにも属していません。

en: This contact does not currently belong to any groups.
ja: この連絡先は現在どのグループにも属していません。

en: This contact does not currently belong to any smart groups.
ja: この連絡先は現在どのスマートグループにも属していません。

en: This contact has a pending or overdue pledge payment of %2 which is scheduled for %3. <a href="%1">Click here to enter a pledge payment</a>.
ja: この連絡先は、%3 に予定されている %2 の保留または期限超過のプレッジ支払があります。<a href="%1">ここをクリックしてプレッジ支払いを入力</a>してください。

en: This contact has already been assigned to this event.
ja: この連絡先は、既にこのイベントで割り当てられています。

en: This contact has an address record which is shared with 1 other contact. | This contact has an address record which is shared with %count other contacts.
ja[0]: この連絡先は %count の他の連絡先と共有された住所レコードを持っています。

en: This contact has an existing %1 membership at %2 with %3 status%4.
ja: この連絡先の %4 ステータスの %3 と %2 で、既存 %1 の会員を持っています。

en: This contact has pending or overdue pledge payments. <a href="%1">Click here to view their Pledges tab</a> and verify whether this contribution should be applied as a pledge payment.
ja: この連絡先には、保留または期限超過のプレッジ支払いがあります。<a href="%1">ここをクリックしてプレッジタブを表示</a>し、この支援がプレッジ支払いの申し込みになっているかどうかを確認してください。

en: This contact is a special one for the contact information associated with the CiviCRM installation for this domain. No one is allowed to delete it because the information is used for special system purposes.
ja: この連絡先は、このドメインにインストールされた CiviCRM に関連した連絡先情報で特別なものです。情報は、特別なシステムの目的に使用されているため、これの削除は許可されていません。

en: This contact type name already exists in database. Contact type names must be unique.
ja: この連絡先タイプは既にデータベースに存在します。連絡先タイプ名は固有である必要があります。

en: This contact(s) can not be permanently deleted because the contact record is linked to one or more live financial transactions. Deleting this contact would result in the loss of financial data.
ja: この連絡先レコードは、1 つ以上 (または複数) の金融取引にリンクされているため連絡先を完全に削除することはできません。この連絡先を削除すると金融情報がすべて失われます。

en: This contribution is being made thanks to the effort of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
ja: この支援は、私たちのキャンペーンをサポートしてくれている<strong>%1</strong>の努力によって作成されました。

en: This contribution is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
ja: この支援は、私たちのキャンペーンをサポートしてくれている<strong>%1</strong>の努力によって作成されました。

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of an organization and the required fields of the selected onbehalf profile are disabled.
ja: この支援ページは団体代理の支援ページとして設定されましたが、選択された団体代理プロファイルの選択されたフィールドは無効です。

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of an organization and the selected onbehalf profile is either disabled or not found.
ja: この支援ページは団体代理の支援ページとして設定されましたが、選択された団体代理プロファイルは無効、または存在しません。

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of honoree and the required fields of the selected honoree profile are disabled or doesn't exist.
ja: この支援のページは受賞者を代表して支援ペーシとして設定されましたが、選択された受賞者プロファイルの必須フィールドが無効か、または存在しません。

en: This contribution page has been configured for contribution on behalf of honoree and the selected honoree profile is either disabled or not found.
ja: この支援のページは受賞者を代表して支援ペーシとして設定されましたが、選択された受賞者プロファイルが無効か、または存在しません。

en: This contribution page is configured to support separate contribution and membership payments. This %1 plugin does not currently support multiple simultaneous payments, or the option to "Execute real-time monetary transactions" is disabled. Please contact the site administrator and notify them of this error
ja: この支援ページは個別の支援と会員の支払いができるように設定されています。現在のところ、この %1 プラグインは複数の同時支払いは利用できないか、または「リアルタイム決済の実行」についてのオプションが無効です。サイト管理者にこのエラーについて通知してください。

en: This contributor must have a valid email address (and must not have the "Do Not Email" flag checked).
ja: 支援者はメールアドレス (このアドレスは「メールの拒否」になっていないこと) が必要です。

en: This database uses InnoDB Full Text Search for optimized searching. The upgrade procedure has not been tested with this feature. You should disable (and later re-enable) the feature by navigating to "Administer => System Settings => Miscellaneous".
ja: このデータベースは、最適化された検索のため InnoDB のフルテキスト検索を使用しています。アップグレード手順は、この機能を使用してテストされていません。「管理 => システムの設定 => その他」に移動して機能を無効 (および、それ以降の再有効) にする必要があります。

en: This email %1 is already registered. Please select another email.
ja: メール %1 は、既に登録済です。別のメールを選択してください。

en: This email address is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate contact mailbox for inquiries about premium fulfillment/shipping.
ja: このメールアドレスは、支援者がプレミアムを選んだときの自動支援の受領書で使われます。プレミアムの発送に関する問い合わせに使われるので、正しいメールアドレスを設定してください。

en: This email is on hold (probably due to bouncing).
ja: このメールは保留 (おそらく送信時のバウンス) されています。

en: This event cannot be deleted because there are participant records linked to it. If you want to delete this event, you must first find the participants linked to this event and delete them. You can use use <a href='%1'> CiviEvent >> Find Participants page </a>.
ja: このイベントにリンクしている参加者レコードがあるため、削除できませんでした。このイベントを削除するには、まずこのイベントにリンクしている参加者を探して削除します。<a href='%1'>CiviEvent >> 参加者の検索</a>ページで検索してください。

en: This event currently has the maximum number of participants registered (%1). However, you can still override this limit and register additional participants using this form.
ja: このイベントは登録された参加者数の最大人数 ( %1 ) に達しています。このフォームでは、制限を強制的に書き換えて参加者を追加することができます。ただし、このフォームを使用し制限を上書きすることで参加者を追加登録することが可能です。

en: This event has only %1 space(s) left. If you continue and register more than %1 people (including yourself ), the whole group will be wait listed. Or, you can reduce the number of people you are registering to %1 to avoid being put on the waiting list.
ja: このイベントには %1 席しか残っていません。あなた自身と %1 人の追加参加者を登録すると、グループ全体がキャンセル待ちになります。追加参加者の数を減らして %1 人にすればキャンセル待ちを避けることができます。

en: This event is currently full.
ja: このイベントは現在満員です。

en: This event is currently full. However you can register now and get added to a waiting list. You will be notified if spaces become available.
ja: イベントは現在満員ですが、登録すればキャンセル待ちに追加されます。空席ができたときに通知します。

en: This event is currently full. You are registering for the waiting list. You will be notified if spaces become available.
ja: 現在、このイベントは満席です。キャンセル待ちに登録を追加します。空席ができ次第、通知を送信します。

en: This event is full.
ja: このイベントは満員です。

en: This event registration is being made thanks to the efforts of <strong>%1</strong>, who supports our campaign.
ja: このイベント登録は、私たちのキャンペーンをサポートしてくれている<strong>%1</strong>の努力によって作成されました。

en: This feature allows users to register for more than one event at a time. When enabled, users will add event(s) to a "cart" and then pay for them all at once. Enabling this setting will affect online registration for all active events. The code is an alpha state, and you will potentially need to have developer resources to debug and fix sections of the codebase while testing and deploying it. %1
ja: 一度に複数の登録ができるようにする機能です。有効にすると、イベントを「カート」に追加し、まとめて支払いができるようになります。この設定は、すべての有効なイベントに影響します。このコードは開発初期の段階なので、テスト利用中に開発リソースを使った修正などが必要になることもあります。 %1

en: This feature is not currently available.
ja: 現在、この機能は使えません。

en: This feature requires PHP Version %1 or greater
ja: この機能を使うには PHP バージョン %1 以上が必要です

en: This feature requires the 'Allow User Registration' setting to be 'Yes' in Joomla Global Configuration >> System Settings.
ja: この機能を使うには、Joomla のグローバル設定 >> システム設定 で、「ユーザ登録を許可」の設定を「はい」にしてください。

en: This feature requires your Drupal User Settings to allow 'vistors to create accounts' (with or without administrator approval). The 'Email Verification' option may be enabled or disabled.
ja: 「訪問者のアカウント作成」 (管理者の許可の有無を問わない) を許可するためには、Drupal ユーザ設定が必要です。「メールでの確認」のオプションを利用することもできます。

en: This feature should NOT be enabled for production sites.
ja: 実際のサイトではこの機能は使わないようにしてください。

en: This field enables you to alter certain sessions, skip holidays, or create gaps in the sequence for other reasons.
ja: このフィールドでは、特定のセッションを変更する休日をスキップし、またはその他の理由で配列中のギャップを作成することができます。

en: This field is disabled when searching for Draft/Unscheduled mailings.
ja: 下書 / 予定されていないメーリングを検索する場合、このフィールドは無効になっています。

en: This field is inactive so it will not be displayed on profile form.
ja: このフィールドは非有効なのでプロファイルフォームには表示されません。

en: This field is inactive so it will not display on edit form.
ja: このフィールドは非有効なので編集フォームには表示されません。

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: This field is view only so it will not be displayed on profile form.
ja: このフィールドは「表示のみ」なので、プロファイルフォームに表示されません。

en: This field is view only so it will not display on edit form.
ja: このフィールドは表示専用ですので、編集フォームには表示されません。

en: This financial account cannot be deleted since it is being used as a header account. Please remove it from being a header account before trying to delete it again.
ja: ヘッダーアカウントとして決済アカウントが使用されているため削除できません。再度削除する前にヘッダーアカウントから削除してください。

en: This financial type will be assigned to payments made by participants when they register online. If using a price set below note that the contribution record will have this financial type, however line items will be processed using the actual financial type selected for the price set item.
ja: 彼らがオンラインで登録すると、この金融タイプは、参加者での支払いに割り当てられます。以下の設定した価格を使用している場合は、支援レコードは、この金融タイプがあることに注意してください。しかし、ライン項目は、価格セットの項目のために選択された実際の金融タイプを使用して処理されます。

en: This flag is most commonly used to mark an email address that is bouncing. If you are using the CiviMail component, emails that bounce excessively are automatically placed on hold and mailings are not sent to this address as long as it is marked hold. You can also set (or unset) this option manually - but remember that emails will not be sent to this address as long as it is marked 'On Hold'.
ja: このフラグは通常、バウンスされたメールアドレスに使用されます。CiviMail コンポーネントを使用している場合、バウンスメールの発生頻度が高いと自動的に保留が設定され、保留マークを消さない限り、メーリングの送信は行われなくなります。また、設定 (または設定解除) は、このオプションを手動で行うことができます - 手動でこのオプションをオンまたはオフにすることができますが、「保留」になっている限りメールは送信されないので注意してください。

en: This function is not implemented
ja: まだこの機能は利用できません

en: This functionality cannot be enabled on multilingual installations.
ja: この機能は多言語サイトでは利用できません。

en: This group currently has one member in it. | This group currently has %count members in it.
ja[0]: このグループのメンバーは %count です。

en: This installer can only be used for the Drupal version of CiviCRM.
ja: このインストーラは CiviCRM の Drupal バージョンでのみ使用することが可能です。

en: This installer can only be used for the WordPress version of CiviCRM.
ja: このインストーラのみ CiviCRM の WordPress バージョンで使用することができます。

en: This is a multilingual installation. It contains certain schema differences compared to regular installations of CiviCRM. Please <a href="%1">refer to the documentation</a> for details.
ja: これは多言語インストールです。CiviCRM の標準インストールと比較して、特定スキーマの差異が含まれています。詳しくは<a href="%1">マニュアルを参照</a>してください。

en: This is a preview of this product as it will appear on your Contributions page(s).
ja: 支援ページでこの製品がどう表示されるかのプレビューになります。

en: This is a preview of your Personal Campaign Page in support of
ja: 次を支援するための個人キャンペーンページのプレビューです。

en: This is a recurring contribution. You can cancel future contributions at:
ja: 定期的な支援です。次のページで、今後の支援をキャンセルすることができます :

en: This is a recurring contribution. You can cancel future contributions by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ja: 定期的な支援です。 <a href="%1">このウェブページ</a>で、今後の支援をキャンセルすることができます>.

en: This is a reminder that the next payment on your pledge is due on %1.
ja: この事前通知は、約束頂いたご支援の次回お支払い %1 についてお知らせするものです。

en: This is a required field
ja: これは必須フィールドです

en: This is a test-drive email. No live financial transaction has occurred.
ja: これはテスト用のメールです。実際の金銭取引は発生しません。

en: This is an automated reply from an un-attended mailbox. Please send any inquiries to the contact email address listed on our web-site.
ja: このメールは自動送信専用のメールアドレスによる返信です。お問い合わせは、ウェブサイトに記載されている連絡先メールアドレスにお送りください。

en: This is case is currently assigned to %1.
ja: この事例は現在 %1 に割り当てられています。

en: This is displayed for events which use Price Set field(s) to increment the number of participants counted against the event's maximum participant level. For example, someone may select a 'Table for 8' when registering for a fundraising dinner. This registration will increment the 'actual participant count' by 8, even though only one participant record is displayed in search results.
ja: 価格セットのフィールドを使って上限を超えないように参加者をカウントするイベントで、これが表示されます。
    例えば、資金調達ディナーの登録で「8人テーブル」を設定すると、検索結果が 1 人しかなくても「実際の参加者数」は 8 の倍数で増えます。

en: This is probably related to a problem in your Outbound Email Settings (Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Outbound Email), OR the FROM email address specifically configured for your contribution page or event. Possible causes are:
ja: これはおそらくアウトバウンドメールの設定 (CiviCRM の管理 &raquo; システムの設定 &raquo; アウトバウンドメール) の問題か、支援やイベントのページで発信アドレスが正しく設定されていない可能性があります。考えられる原因 :

en: This is the LIVE <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
ja: これは、あなたの First Data アカウントで使うライブ<strong>証明書パス</strong>です。

en: This is the LIVE <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
ja: これはあなたのライブ Elavon アカウントのための <strong>Elavon Merchant ID</strong> です。

en: This is the LIVE <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
ja: これはあなたのライブ Elavon アカウントのための <strong>Elavon SSL PIN</strong> です。

en: This is the LIVE <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
ja: これはあなたのライブ Elavon アカウントのための <strong>Elavon ユーザID</strong> です。

en: This is the LIVE <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
ja: これは、あなたの First Data アカウントで使用するライブ <strong>First Data Store Name</strong> です (拡張子なしの証明書ファイル番号です)。

en: This is the LIVE <strong>eWAYCustomerID</strong> associated with your eWAY account.
ja: eWAY のライブアカウント用 <strong>eWAYCustomerID</strong>。

en: This is the TEST %1 used solely for testing.
ja: これはテスト専用の「テスト %1」です。

en: This is the TEST <strong>Certificate Path</strong> associated with your First Data account.
ja: これは、あなたの First Data アカウントで使うテスト<strong>証明書パス</strong>です。

en: This is the TEST <strong>Elavon Merchant ID</strong> associated with your Elavon account.
ja: これはあなたの Elavon アカウントのためのテスト用 <strong>Elavon Merchant ID</strong> です。

en: This is the TEST <strong>Elavon SSL PIN</strong> associated with your Elavon account.
ja: これはあなたの Elavon アカウントのためのテスト用 <strong>Elavon SSL PIN</strong> です。

en: This is the TEST <strong>Elavon User ID</strong> associated with your Elavon account.
ja: これはあなたの Elavon アカウントのためのテスト用 <strong>Elavon User ID</strong> です。

en: This is the TEST <strong>First Data Store Name</strong> associated with your First Data account (This is Certificate file number without the extension).
ja: これは、あなたの First Data アカウントで使用するテスト <strong>First Data Store Name</strong> です (拡張子なしの証明書ファイル番号です)。

en: This is the URL for accessing the DPS/Payment Express payment site. If you have been given a MAC key please fill in the Mac Key field, and use https://sec.paymentexpress.com/pxpay/pxpay.aspx for the Site URL. Otherwise use https://sec.paymentexpress.com/pxpay/pxaccess.aspx for the Site URL.
ja: DPS / Payment Express 支払いサイトにアクセスするためのURLです。MAC キーを持っている場合、Mac Key フィールドに入力して、サイトURLに https://sec.paymentexpress.com/pxpay/pxpay.aspx を使用してください。あるいはサイトURLに https://sec.paymentexpress.com/pxpay/pxaccess.aspx を使用してください。

en: This is the URL for your Drupal, Joomla or WordPress site (e.g. http://www.mysite.com/drupal/).
ja: これは Drupal や Joomla または WordPress のサイトURL (例 : http://www.mysite.com/drupal/) になります。

en: This is the development user name provided to you by DPS/Payment Express.
ja: DPS / Payment Express が発行したライブユーザ名です。

en: This is the first step in creating a new online Contribution Page. You can create one or more different Contribution Pages for different purposes, audiences, campaigns, etc. Each page can have it's own introductory message, pre-configured contribution amounts, custom data collection fields, etc.
ja: 新しいオンライン支援ページ作成の最初のステップです。さまざまな目的、支援者、キャンペーンについて、それぞれ異なる 1 つあるいは複数の支援ページを作ることができます。独自の紹介メッセージ、事前に設定された支援の額、カスタムデータの収集フィールドなどを各ページに持つことができます。

en: This is the live user name provided to you by DPS/Payment Express.
ja: DPS / Payment Express が発行したライブユーザ名です。

en: This is the title that users will see when they are selecting an event template to clone for a new event. It is <em>not</em> the title of the event itself.
ja: これはユーザが新しいイベントのためにイベントテンプレートの複製を選択したときに表示されるタイトルです。イベントそのもののタイトルではありません。

en: This is the your site name for a multisite install.
ja: 複数サイトのインストールで使う場合のサイト名。

en: This is used to collect or update basic information (e.g. name and email address) from users while they are creating a Personal Campaign Page. The profile you select must be configured with 'Account creation required' (under Profile Settings &raquo; Advanced Settings). You must include an Email address field - and you may include any number of other fields in the profile. If you don't yet have an appropriate Profile configured, you will need to <a href='%1'>create one first</a>, and then return to this form to select it.
ja: 個人キャンペーンページを作成する際に、ユーザから送られる基本的な情報 (例 : 氏名やメールアドレス) を集めたり更新するために使用されます。選択したプロファイルは「必須アカウント作成」 (プロファイルの設定 &raquo; 詳細設定) で内容を設定することができます。プロファイルでは、メールアドレスのフィールドは必須で、その他のさまざまなフィールドを設定することができます。設定済みのプロファイルを作成する必要があれば、 <a href='%1'>プロファイルを作成</a>して、このフォームに戻って作成したプロファイルを選択してください。

en: This is your receipt of payment made for the following event registration.
ja: これは、次のイベント登録のため作られた支払い受領書です。

en: This label is displayed with the list of event fees. When using a Price Set, this label is the title for the section containing the price fields.
ja: このラベルはイベント料金のリストで表示されます。価格セットでは、このラベルは価格フィールド内のセクションのタイトルになります。

en: This location is used by %1 other events. Modifying location information will change values for all events.
ja: この会場は、%1 他のイベントで使用されます。ロケーション情報を変更すると、すべてのイベント値も変更します。

en: This mailing has been submitted.
ja: メーリングが送信されました。

en: This mailing was generated based on search results. The search results cannot be removed.
ja: このメーリングは、検索結果に基づいて生成れました。検索結果を削除することはできません。

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone.
ja: これは大量のデータを失うことを意味します。また、この操作は取り消すことができません。

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Please review the extension information below before you make final decision.
ja: この操作は大量のデータを失う可能性があり、また操作を取り消すことはできません。決定する前に、以下の機能拡張の説明をお読みください。

en: This membership status cannot be deleted as memberships exist with this status
ja: このステータスは会員として存在しているので、この会員のステータスを削除することはできません

en: This membership type cannot be deleted due to following reason(s):
ja: 以下の理由で会員のステータスを削除できませんでした :

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
ja: 会員は %1 に %2 の頻度で自動更新されます。

en: This membership will be automatically renewed every %1 %2(s).
ja: 会員は %1 に %2 の頻度で自動更新されます。

en: This membership will be renewed automatically every %1 %2(s).
ja: 会員は %1 に %2 の頻度で自動更新されます。

en: This membership will be renewed automatically every %1.
ja: この会員は、自動的にすべて %1 で更新されます。

en: This membership will be renewed automatically. You can cancel the auto-renewal option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ja: この会員は自動的に更新されます。自動更新オプションは<a href="%1">このページ</a>でキャンセルすることができます。

en: This membership will be renewed automatically. You can cancel the auto-renewal option by visiting this web page: %1.
ja: この会員は自動的に更新されます。自動更新オプションは次のページでキャンセルできます : %1

en: This message is displayed on the event information and event registration pages when the event is full AND the waitlist feature is enabled.
ja: イベントが満員で、キャンセル待ち機能が有効になっている場合は、このメッセージがイベント情報と登録ページに表示されます。

en: This message is displayed to the %1 at the top of the Tell a Friend form. You may include HTML tags to add formatting or links.
ja: このメッセージは %1 に対し、「友人に紹介」フォームの先頭に表示されます。

en: This message is having a invalid token - %1: %2
ja: このメッセージには不正なトークンが含まれています - %1 : %2

en: This message is missing a required token - {%1}: %2
ja: このメッセージには必須トークンがありません - {%1}: %2

en: This must be checked because you set an End Date for a lifetime membership
ja: 終身会員の終了日を設定する場合は、これをチェックする必要があります

en: This name already exists in database. Batch names must be unique.
ja: この名前は既にデータベースで存在しています。バッチ名は固有のものにしてください。

en: This operation cannot be undone.
ja: この操作は元に戻せません。

en: This option controls who can view the contents of this email on your website. The link can be included by inserting the "Mailing permalink" token (place it in a link when composing in HTML mode).
ja: ウェブサイトにこのメールの内容を表示することができ、このオプションを制御します。リンクは、「メーリングのパーマリンク」トークンを (HTMLモードで構成する際に、リンクへ配置) を挿入して含めることができます。

en: This option group is reserved for system use. You cannot add or delete options in this list.
ja: このオプショングループはシステムで使用するため予約されています。このリストにオプションを追加または削除することはできません。

en: This option is designed to be set by the contact themselves when they don't want to receive bulk email from your organization (they set it using the opt-out action from a CiviMail mailing).   Please think before changing it, as it will override the preference they have set.
ja: この設定内容は、あなたの団体からのバルクメールを受け取りたくない連絡先が自分で設定できるように設計されています (CiviMail メーリングの拒否アクションで設定)。これを変更するとユーザが設定した値を上書きしますので注意してください。

en: This option is not recommended for large imports. Use the command-line geocoding script instead.
ja: 大規模なインポートでこのオプションを使用することはお勧めしません。コマンドラインのジオコードスクリプトを使用してください。

en: This option makes it possible to make the contents of the email accessible to users as a web page. This option is only relevant if you insert the Mailing permalink token %1 in your message in the next step. This token generates a URL on which the message can be viewed (remember to insert the code in the appropriate HTML tags).
ja: このオプションは、メールの本文をウェブからアクセスできるようにします。 このオプションに関係があるのは、次のステップでメールの本文にメーリングのパーマリンクトークン %1 を入れる設定だけです。 メーリングのパーマリンクトークンは、メッセージを表示 (適切なHTMLタグを使ってコードを挿入する必要があります) するためのURLを生成します。

en: This page includes a Profile with Membership fields - but the Membership Block is NOT enabled. Please notify the site administrator.
ja: このページには会員フィールドを持つプロファイルが挿入されています。しかし会員ブロックが有効にされていません。サイト管理者にお問い合わせください。

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. If this is a paid event, transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and test event registration and contribution records will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. </strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
ja: このページは現在<strong>テストドライブモード</strong>で実行しています。これが有料イベントであれば、取引内容は支払いプロセッサのテストサーバに送られます。<strong>実際の取引は発生しません。ただし、連絡先レコードは作成または更新され、テスト支援のレコードはデータベースに残ります。明らかにテスト支援とわかる名前をつけて、必要があれば削除できるようにしておいてください。テスト支援は支援タブには表示されませんが、CiviContribute 検索フォームから「テスト支援」を検索することで閲覧できます。</strong> テスト用のクレジットカード番号、セキュリティコード、郵便番号などの値については、使用する支払いプロセッサのドキュメントを参照してください。

en: This page is currently running in <strong>test-drive mode</strong>. Transactions will be sent to your payment processor's test server. <strong>No live financial transactions will be submitted. However, a contact record will be created or updated and a test contribution record will be saved to the database. Use obvious test contact names so you can review and delete these records as needed. Test contributions are not visible on the Contributions tab, but can be viewed by searching for 'Test Contributions' in the CiviContribute search form.</strong> Refer to your payment processor's documentation for information on values to use for test credit card number, security code, postal code, etc.
ja: このページは現在<strong>テストドライブモード</strong>で実行しています。取引内容は支払いプロセッサのテストサーバに送られます。<strong>実際の取引は発生しません。ただし、連絡先レコードは作成または更新され、テスト支援のレコードはデータベースに残ります。明らかにテストの支援とわかる名前をつけて、必要があれば削除できるようにしておいてください。テスト支援は支援タブには表示されませんが、CiviContribute 検索フォームから「テスト支援」を検索することで閲覧できます。</strong> テスト用のクレジットカード番号、セキュリティコード、郵便番号などの値については、使用する支払いプロセッサのドキュメントを参照してください。

en: This page is not related to the Personal Campaign Page you have just visited. However you can still make a contribution here.
ja: このページは、訪問した個人キャンペーンページとは無関係ですが、ここでも支援を行うことができます。

en: This page lists all case records for %1.
ja: このページで %1 についてのすべての事例レコードを表示します。

en: This page lists all event registrations for %1 since inception.
ja: このページは、これまでの %1 によるすべてのイベント登録リストです。

en: This page lists all grants for %1 since inception.
ja: このページは、これまでの %1 に対するすべての助成リストです。

en: This phone number is included in automated contribution receipts if the contributor has selected a premium. It should be an appropriate phone number for inquiries about premium fulfillment/shipping.
ja: この電話番号は、支援者がプレミアムを選んだときの自動支援の受領書で使われます。プレミアムの発送に関する問い合わせに使われますので、正しい電話番号を設定してください。

en: This price set is used by the contribution page(s) listed below. Click the contribution page title to change or remove the price set.
ja: この価格セットは以下の支援ページで使用されています。価格セットを変更や削除する場合は、件名をクリックしてください。

en: This price set is used by the event template(s) listed below. Click the event template title to change or remove the price set.
ja: この価格セットは以下のイベントテンプレートで使用されています。価格セットを変更や削除するときには、タイトルをクリックしてください。

en: This price set is used by the event(s) listed below. Click the event title to change or remove the price set.
ja: この価格セットは以下のイベントで使用されています。価格セットを変更や削除するときには、件名をクリックしてください。

en: This process may change your database structure and values. In case of emergency you may need to revert to a backup. For more detailed information, refer to the %1.
ja: このプロセスはデータベースの構造と値を変更します。万一の場合に備えてバックアップを作成してください。詳しい情報は %1 を参照してください。

en: This profile does not have the map feature turned on.
ja: このプロファイルのマップ機能はオフです。

en: This profile is configured for contact type '%1'. It cannot be used to edit contacts of other types.
ja: このプロファイルは「%1」連絡先サブタイプに設定されていません。

en: This profile is currently used for %1.
ja: このプロファイルは現在 %1 で使われています。

en: This profile no longer includes field "%1"! All references to the field have been removed.
ja: プロファイルは、既にフィールド「%1」を含んでいません！フィールドへの参照はすべて削除されました。

en: This query can be against a different database, but that database has to be on the same database server and the CiviCRM database user has to have the SELECT privilege (and any other privileges required to execute the query).
ja: この問い合わせは異なるデータベースに対して行われますが、データベースは同じデータベースサーバで動き、CiviCRM ユーザが SELECT (およびクエリの実行に必要なコマンド) の権限を持っている必要があります。

en: This record already has the status
ja: このレコードは、既にステータスを持っています

en: This record was modified by another user!
ja: このレコードは、別のユーザによって変更されました！

en: This recurring contribution is linked to an auto-renew membership. If you cancel it, the associated membership will no longer renew automatically. However, the current membership status will not be affected.
ja: この定期的な支援は自動更新の会員とリンクしています。これをキャンセルすると、リンクしている会員は自動更新されなくなります。ただし、現在の会員のステータスには影響しません。

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2(s)
ja: この定期的な支援は %1 %2 ごとに自動的に処理されます。

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2s for a total %3 installments (including this initial contribution).
ja: この定期的な支援は %1 %2 ごとに %3 回 (この初回支援を含む) 自動的に処理されます。

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 %2s.
ja: この定期的な支援は %1 %2 ごとに自動的に処理されます。

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1 for a total %2 installments (including this initial contribution).
ja: この定期的な支援は %1 ごとに %2 回 (この初回支援を含む) 自動的に処理されます。

en: This recurring contribution will be automatically processed every %1.
ja: この定期的な支援は %1 ごとに自動的に処理されます。

en: This release allows you to view and edit multiple-record custom field sets in a table format which will be more usable in some cases. You can try out the format by navigating to Administer > Custom Data & Screens > Custom Fields. Click Settings for a custom field set and change Display Style to "Tab with Tables".
ja: このリリースでは、一部の事例でより便利なテーブル形式で、複数レコードのカスタムフィールドセットを表示し、編集することができます。あなたは、管理 > カスタムデータと画面 > カスタムフィールドに移動してフォーマットを試すことができます。カスタムフィールドセットのために、設定をクリックして、表示スタイルの「テーブルとタブ」を変更してください。

en: This release changes the way that anonymous event registrations match participants with existing contacts.  By default, all event participants will be matched with existing individuals using the Unsupervised rule, even if multiple registrations with the same email address are allowed.  However, you can now select a different matching rule to use for each event.  Please review your events to make sure you choose the appropriate matching rule and collect sufficient information for it to match contacts.
ja: このリリースでは、匿名のイベント登録で、既存の連絡先と参加者が一致している方法を変更できます。デフォルトでは、すべてのイベントの参加者は、同じメールアドレスで複数の登録が許可されていても、監修なしのルールを使用して、既存の個人と照合されます。しかし、あなたは今、各イベントに使用する別の照合ルールを選択することができます。あなたは適切な照合ルールを選択し、連絡先を一致させるために十分な情報を収集したことを確認するためにイベントを確認してください。

en: This report can not be displayed because there are no entries in the logging tables yet.
ja: このレポートは表示されません。ロギングテーブルは空です。

en: This report displays the current results for your A/B test. You can return to this page to view the latest statistics by navigating to "Manage A/B Tests" and clicking "Results".
ja: このレポートには、現在使用している A / B テストの結果が表示されます。「結果」をクリック、および「A / Bテストの結果」に移動して最新の統計を表示する場合は、このページに戻ることができます。

en: This reserved rule is pre-configured with matching fields to optimize dedupe scanning performance. It matches on:
ja: この予約されたルールは重複排除スキャンのパフォーマンスを最適化するためのフィールドを照合して、あらかじめ設定されています。次が一致しました :

en: This rule set is already exist in data base.
ja: このルールは、既にデータベースに存在します。

en: This scheduled job does not have any log entries.
ja: この予定されたジョブにはログの記録がありません。

en: This screen is particularly useful for managing events with Waitlisting and / or Registration Approval features enabled. In order to use these features you must first enable the related Participant Statuses (Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Participant Statuses).
ja: この画面はキャンセル待ちや登録承認機能を使っている場合に特に便利です。これらの機能を使うには、まず関連する参加者のステータスを有効にします (管理 &raquo; CiviEvent &raquo; 参加者のステータス)。

en: This screen presents the list of most recent 1,000 scheduled jobs log entries.
ja: この画面では予定が設定されたジョブ、最も最近のログ 1,000 項目をリスト表示します。

en: This screen shows all the Personal Campaign Pages created in the system and allows administrator to review them and change their status.
ja: この画面には、システム内に作成されたすべての個人キャンペーンページが表示され、管理者はこれらの内容をチェックしたりステータスを変更することができます。

en: This screen shows the current CiviCRM navigation menu for your site - viewed as a 'tree'. The top-level menu items are listed vertically. Click the triangle to the left of any top-level item ('branch') to expand it and see the menu items underneath it. Remember that some menu items shown here will not be displayed in the live menu bar which appears at the top of each CiviCRM screen. Users will only see menu items which they have permissions for, and menu items associated with disabled components will also be hidden.
ja: この画面では、サイトで使用している CiviCRM ナビゲーションメニューをツリー表示します。トップレベルのメニュー項目 (分岐) が縦に表示されます。各トップレベル項目の左側に表示される三角をクリックすると、それ以下のメニュー項目を見ることができます。ここで表示されるメニュー項目の中には CiviCRM 画面の上のライブメニューバーに表示されないことがあります。メニュー項目は、表示の許可を持っているユーザのみに表示され、無効にされているコンポーネントのメニュー項目は表示されません。

en: This setting forces a redirect of all online contribution / member / event and CiviCRM administrator page requests to SSL secured URLs (https).
ja: これをセットすると、すべてのオンライン支援 / メンバー / イベントおよび CiviCRM の管理ページのリクエストを SSLによる安全な URL (https) へ強制的にリダイレクトします。

en: This setting is ignored if the profile is embedded in an online contribution, membership signup or event registration form. In this case a contact match always results in the transaction being linked to the matching contact.</p>
ja: このプロファイルがオンライン支援、会員の加入、イベント登録フォームに埋め込まれている場合、この設定は無視されます。その場合、連絡先の照合は常に照合した連絡先にリンクされた取引になります。</p>

en: This setting will verify the SSL certificates received when making secure HTTPS connections to payment processors.
ja: この設定は、セキュア HTTPS で支払いプロセッサに接続したときに受け取る SSL証明書の内容を確認してください。

en: This should match the <a href="%1">"CiviCRM Extensions Directory"</a> ("%2").
ja: <a href="%1">"CiviCRM エクステンションディレクトリ"</a> ("%2") と同じ必要があります。

en: This system included an outdated, insecure script (%1). The file was automatically deleted.
ja: このシステムは旧式の安全ではないスクリプト (%1) を含んでいます。ファイルは自動的に削除されました。

en: This system includes an outdated, insecure script (%1). Please delete it.
ja: このシステムは旧式の安全ではないスクリプト (%1) を含んでいます。削除してください。

en: This table provides a summary of <strong>Grant Totals</strong>, and includes shortcuts to view the Grant details for these commonly used search periods. Click the Grant Status to see a list of Contacts for that grant status. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Grants</a>. You can search by Contact Name, Amount, Grant type and a variety of other criteria.
ja: この表は <strong>助成の合計</strong> の概要を提供し、検索期間の助成詳細を表示するリンクを提供します。助成ステータスをクリックすると、その助成ステータスの連絡先リストを表示することができます。カスタム検索をする場合は、<a href='%1'>助成の検索</a>をクリックしてください。連絡先名、金額、助成タイプ、その他の基準で検索することができます。

en: This table provides a summary of <strong>Membership Signup and Renewal Activity</strong>, and includes shortcuts to view the details for these commonly used search criteria. To run your own customized searches - click <a href='%1'>Find Members</a>. You can search by Member Name, Membership Type, Status, and Signup Date Ranges.
ja: このテーブルは<strong>会員の加入と更新アクティビティ</strong>の概要で、よく使われる検索基準の詳細を表示するショートカットを含みます。あなたのカスタム検索を実行するには、<a href='%1'>メンバーの検索</a>をクリックしてください。メンバー名、会員タイプ、ステータス、加入日範囲で検索できます。

en: This tag cannot be deleted. You must delete all its child tags ('%1', etc) prior to deleting this tag.
ja: タグが削除できません。このタグを削除する前に、下位のタグ (%1 など) をすべて削除する必要があります。

en: This tag will be removed from any currently tagged contacts, and users will no longer be able to assign contacts to this tag.
ja: このタグは現在タグ付けされているすべての連絡先から削除され、ユーザは連絡先にこのタグを割り当てられなくなります。

en: This title and the description below will be displayed to users in the reports list when they click the 'Reports Listing' menu. The title should reflect the report's default criteria. EXAMPLE: Activity Report - Current Month
ja: 「レポート一覧」メニューをクリックすると、レポートリストの中でこの件名と以下の説明が表示されます。件名は、レポートのデフォルトの基準に従わなければなりません。例えば : アクティビティ報告 - 現在の月

en: This title is already associated with the selected activity type. Please specify a unique title.
ja: このタイトルは、既に選択したアクティビティタイプに関連付けられています。固有のタイトルを指定してください。

en: This title is already associated with the selected campaign and activity type. Please specify a unique title.
ja: このタイトルは、既に選択したキャンペーンとアクティビティタイプに関連付けられています。タイトルを指定してください。

en: This title is displayed to users in the Custom Search listings.
ja: このタイトルがカスタム検索リストでユーザに表示されます。

en: This title will be displayed at the top of the page.<br />Please use only alphanumeric, spaces, hyphens and dashes for Title.
ja: このタイトルがページの先頭に表示されます。<br />タイトルには文字、数字、空白、ハイフン、ダッシュ以外の文字は使えません。

en: This title will be displayed at the top of the thank-you / transaction confirmation page.
ja: このタイトルは、感謝 / 送金確認ページの先頭に表示されます。

en: This title will be displayed at the top of the thank-you page.
ja: このタイトルは感謝ページの先頭に表示されます。

en: This token can only be used in send mailing context (body, header, footer)..
ja: このトークンはメーリングの文脈 (本文、ヘッダ、フッタ) でのみ利用可能です。

en: This username is currently available.
ja: このユーザ名は利用可能です。

en: This username is taken.
ja: このユーザ名は既に使われています。

en: This value is selected by default when adding a new contact address.
ja: 新しい連絡先住所が追加されると、この値がデフォルトで選択されます。

en: This version of CiviCRM can only be used with Drupal 6.x or 7.x. Please ensure that '%1' exists if you are running Drupal 7.0 and over.
ja: この CiviCRM バージョンでは、Drupal 6.x または 7.x にのみ使用することができます。Drupal 7.0 またはそれ以上を実行している場合は、%1 が存在するか確認してください。

en: This version of CiviCRM requires a security update.
ja: この CiviCRM バージョンでは、セキュリティ更新プログラムが必要です。

en: This will also remove the premium from any contribution pages that currently include it.
ja: また、現在挿入している支援ページのプレミアムも削除します。

en: This will delete data from CiviCRM. Are you sure?
ja: CiviCRM からデータを削除します。 よろしいですか？

en: This will immediately delete the file %1. This action cannot be undone.
ja: 即、ファイル %1 を削除します。この操作は、元に戻すことはできません。

en: This will make your CiviCRM installation a single-language one again. THIS WILL DELETE ALL DATA RELATED TO LANGUAGES OTHER THAN THE DEFAULT ONE SELECTED ABOVE (and only that language will be preserved).
ja: この操作は CiviCRM を単一言語に戻します。<strong>上で選択されたデフォルトの言語以外のデータは削除</strong>されます。(および、選択した言語のみ保存されます)

en: This will refresh the duplicates list. Click OK to proceed.
ja: 重複リストを更新します。準備ができたら OK をクリックしてください。

en: This will remove the format from all Message Templates that use it. Do you want to continue?
ja: すべてのメッセージテンプレートからこのフォーマットを削除します。継続してもよろしいですか？

en: This will run the batch merge process on the listed duplicates. The operation will run in safe mode - only records with no direct data conflicts will be merged. Click OK to proceed if you are sure you wish to run this operation.
ja: 表示された重複項目についてバッチマージ処理を行います。この操作はセーフモードで実行されます。直接のデータの矛盾がないレコードだけがマージされます。この処理を実行するのであれば、OK をクリックして次に進んでください。

en: This will suppress notifications about all currently available updates.
ja: 現在利用可能なすべてのアップデートに関する通知を制御します。

en: This will write to the database. Continue?
ja: データベースに書き込まれます。続行しますか？

en: Thought you might be interested in checking out this event. I'm planning on attending.
ja: このイベントは面白そうです。確認してください。私は参加するつもりです。

en: Thought you might be interested in learning about and helping this organization. I think they do important work.
ja: この団体に興味はありませんか。支援しようと思うかもしれません。とても重要なことをやっている人たちです。

en: Thousands Separator
ja: 桁区切り

en: Thousands Separator and Decimal Delimiter can not be the same.
ja: 桁区切りと小数点は別の記号にしてください。

en: Thousands Separator can not be empty. You can use a space character instead.
ja: 桁区切りは空欄にすることができません。桁の区切り記号を使用しない場合は、空白を入れてください。

en: Thousands Separator can not have more than 1 character.
ja: 桁区切りは 1 文字にしてください。

en: Three
ja: 3

en: Threshold
ja: 基準値

en: Throttle email delivery by setting the maximum number of emails sent during each CiviMail run (0 = unlimited).
ja: 1 回の CiviMail の実行で送られるメール数の上限を設定し、メールの配信を制限 (0 = 無制限) します。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnail URL
ja: サムネイルのURL

en: Thumbnail URL is Required
ja: サムネイルの URLは必須です

en: Tibetan Standard, Tibetan, Central
ja: チベット語

en: Tigrinya
ja: ティグリニア語

en: Time
ja: 時刻

en: Time Format
ja: 時刻フォーマット

en: Time Limit
ja: 時間制限

en: Time Only
ja: 時刻のみ

en: Time Stamp
ja: タイムスタンプ

en: Time is required for this format.
ja: 時刻はこのフォーマットでの必須項目です。

en: Time limit <strong>in hours</strong> for confirming/finishing registration by participants with any of the pending statuses. Enter 0 (or leave empty) to disable this feature.
ja: 保留ステータスの参加者による登録の確認 / 完了までの<strong>時間単位の</strong>時間制限。この機能を使わない場合は 0 (または空のまま) を入力してください。

en: Time unit for recurrence of payment. For example, "month".
ja: 支払いの再発単位。例えば「月」。

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Timestamps reported by MySQL (eg "%2") and PHP (eg "%3" ) are mismatched.<br /><a href="%1">Read more about this warning</a>
ja: MySQL で報告されたタイムスタンプ (eg "%2") と PHP (eg "%3" ) が一致しません。<br /><a href="%1">この警告について続きを読む</a>

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Tip
ja: ヒント

en: Tip: Managing waitlisted participants
ja: ヒント : キャンセル待ち参加者の管理

en: Title
ja: タイトル

en: Title (link)
ja: タイトル (リンク)

en: Title (plain)
ja: タイトル (プレーン)

en: Title - New Membership
ja: タイトル - 新しい会員

en: Title - Renewals
ja: タイトル - 更新

en: Title Text Color
ja: タイトルテキストの色

en: Title and Format
ja: タイトルとフォーマット

en: Title and Settings
ja: タイトルと設定

en: Title for Premiums section
ja: プレミアムセクションのタイトル

en: Title for the Honoree section (e.g. &quot;Honoree Information&quot;).
ja: 受賞者セクションのタイトル (例 :  &quot;受賞者情報&quot;)。

en: Title is a required field.
ja: タイトルは必須項目です。

en: Title not Set
ja: タイトルがセットされていません

en: Title of the mailing
ja: このメーリングのタイトル

en: Title of the survey.
ja: 調査のタイトル

en: Title to appear at the top of the Premiums section.
ja: プレミアムセクションの上に表示されるタイトル。

en: To Be Paid
ja: 支払いは

en: To End of Current Month
ja: 今月末わりまで

en: To End of Current Quarter
ja: 今四半期末まで

en: To End of Current Week
ja: 今週末まで

en: To End of Current Year
ja: 今年末まで

en: To End of Previous Day
ja: 前日末まで

en: To End of Previous Month
ja: 先月末まで

en: To End of Previous Quarter
ja: 前四半期の終わりまで

en: To End of Previous Week
ja: 先週末まで

en: To End of Previous Year
ja: 前年度末まで

en: To add a field to this form, drag or double-click an item from the list to the right.
ja: このフォームにドラッグしてフィールドを追加、または右側のリストから項目をダブルクリックしてください。

en: To add reports to your dashboard:
ja: ダッシュボードにレポートを追加するには :

en: To allow users to see a listing of participants, set this field to 'Name' (list names only), 'Name and Email', or 'Name, Status and Register Date'.
ja: 参加者リストの閲覧を許可するには、このフィールドに「名前」 (名前のみ表示) または「名前とメール」、または「名前、ステータス、登録日」をセットしてください。

en: To be paid in
ja: 支払いは

en: To cancel automatic renewal:
ja: 自動更新をキャンセルするには :

en: To change the organization data collected use the "On Behalf Of Organization" profile (<a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Profiles</a>).
ja: 集めた団体データを変更するには、「団体代理」プロファイル (<a href="%1">管理 > カスタムと画面 > プロファイル</a>) を使います。

en: To cleanup both, add <em>%1</em>
ja: 両方を空にするには <em>%1</em> を付けてください。<

en: To complete and confirm your signature, please follow the activation instructions sent to the email address you provided.
ja: 署名を完了して確認する場合、入力したメールアドレス宛に送られるアクティベーションの指示に従って操作をしてください。

en: To complete this transaction, click the <strong>%1</strong> button below.
ja: この処理を完了するには、下の<strong>%1</strong>ボタンをクリックしてください。

en: To complete your contribution, click the <strong>%1</strong> button below.
ja: 支援を完了するには、下の<strong>%1</strong>ボタンをクリックしてください。

en: To continue using Google Checkout Payment Processor with latest version of CiviCRM, requires updating merchant account settings. Please refer "Set API callback URL and other settings" section of <a href="%1" target="_blank"><strong>Google Checkout Configuration</strong></a> doc.
ja: 最新バージョンの CiviCRM で Google Checkout 支払いプロセッサを使用し続けるには、Merchant アカウント設定を更新してください。 <a href="%1" target="_blank"><strong>Google Checkout 設定</strong></a>マニュアルの「APIコールバックURLとその他の設定」を参照してください。

en: To disable Contribution Amounts section you need to first disable Separate Membership Payment option from Membership Settings.
ja: 支援金額セクションを無効にする前に、まず会員の設定で会員の別払いのオプションを無効にしてください。

en: To display a stack trace listing at the top of a page, add <em>%1</em>
ja: ページ先頭にスタックとレースを表示するには<em>%1</em>を追加します

en: To display an image, you must add several parameters to this URL as name=value pairs.
ja: 画像を表示させる場合は、このURLに name=value の形で一部のパラメータを追加する必要があります。

en: To empty template cache (civicrm/templates_c folder), add <em>%1</em>
ja: テンプレートキャッシュ (civicrm/templates_c folder) を空にするには <em>%1</em> を付けてください。

en: To enable CiviCRM Views integration, add the following to the site <code>settings.php</code> file:
ja: CiviCRM Views 統合を有効にするには、以下の行をサイトの <code>settings.php</code> ファイルに追加してください。

en: To enable auto spell check, in packages/ckeditor/config.js - change this value to true:
ja: 自動スペルチェックを有効にするには、packages/ckeditor/config.js で次の値を true に書き換えます :

en: To enable event participation approval the following statuses must be enabled:
ja: イベント参加機能を利用する場合、次の項目を有効にします :

en: To enable event waitlist management the following statuses must be enabled:
ja: イベントのキャンセル待ち管理を有効にするには、次の各ステータスを有効にしてください :

en: To ensure that all of your custom data groups are available to Views, you may need to add the following key(s) to the db_prefix array in your settings.php file: '%1'.
ja: すべてのカスタムデータグループを確実に表示で使えるようにするため、次のキーを settings.php ファイルの db_prefix 配列に追加してください : 「%1」

en: To filter on Staff Member or Relationship, please also select Staff Member and Relationship from the list of fields.
ja: スタッフメンバーと関係をフィルタするには、フィールドリストでスタッフメンバーと関係を選択してください。

en: To find out more about this event, go to:
ja: イベントの詳細情報 :

en: To include a dashlet report click "Configure Dashboard" and drag the desired dashlet from the "Available Dashlets" block to one of the columns (use the right column for a better fit).
ja: レポートをダッシュレットに入れるには「ダッシュボードを設定」をクリックし、必要なダッシュレットをダッシュボードの列 (右列が最適です) の適当な位置にドラッグします。

en: To include a dashlet report drag it from the "Available Dashlets" block to one of the two columns (use the right column for a better fit).
ja: レポートをダッシュレットに入れるには、「利用可能ダッシュレット」からダッシュボードの 2 つの列 (右列が最適です) の適当な位置にドラッグします。

en: To make a contribution, go to:
ja: 次で支援することができます :

en: To remove temporary upload files (civicrm/upload folder), add <em>%1</em>
ja: 一時アップロードファイル (civicrm/upload folder) を削除するには <em>%1</em> を付けてください。

en: To remove the Spell Check button, in packages/ckeditor/config.js - remove this item in the config.toolbar_Full list:
ja: スペルチェックボタンを消すには、packages/ckeditor/config.js の config.toolbar_Full リストから次の値を削除します :

en: To search by specific location types (e.g. Home, Work...), select one or more options.
ja: 特定のロケーションタイプ (例 : Home、Work など) で検索するには、1 つまたは複数のオプション選択してください。

en: To send a Mass SMS, you must have a valid group of recipients - either at least one group that's a Mailing List
ja: 一斉SMSを送信するには、最低 1 つの宛先のグループまたはメーリングリストが必要です。

en: To send only one message to the shared address, enable this option. Mail-merge tokens will be filled for only one person.
ja: 共有アドレスに 1 つのメッセージのみを送信する場合は、このオプションを有効にしてください。メールのマージトークンは 1 人だけのために入力されます。

en: To send separate messages for each person, disable this option. Mail-merge tokens will be filled separately for each person.
ja: それぞれの人に別々のメッセージを送信するには、このオプションを無効にしてください。メールのマージトークンはそれぞれの人のために別々に入力されます。

en: To the user
ja: ユーザへ

en: To use reCAPTCHA you must sign up at <a href="%1" target="_blank">Google's reCaptcha site</a> to get your public and private keys. Then enter both keys in <a href="%2">Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Misc (Undelete, PDFs, Limits, Logging, Captcha, etc.)</a>.
ja: reCAPTCHA を使用する場合は、あなたの公開鍵と秘密鍵を取得するために <a href="%1" target="_blank">Google reCAPTCHA サイト</a>へサインアップする必要があります。その後、<a href="%2">CiviCRM の管理 &raquo; システムの設定 &raquo; その他 (元に戻す、PDFファイル、制限、ロギング、キャプチャなど)</a> で両方のキーを入力してください。

en: To view totals please select all of activity id, date and duration.
ja: 合計を表示するには、すべてのアクティビティID、日付、継続時間を選んでください。

en: To:
ja: To :

en: Today
ja: 今日

en: Toggle fullscreen
ja: フルスクリーントグル

en: Token
ja: トークン

en: Tokens
ja: トークン

en: Tokens may be included (%1).
ja: トークンを使うことができます (%1)。

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Tonga (Tonga Islands)
ja: トンガ語

en: Too many matching results
ja: 多数の一致結果

en: Top Donors Report
ja: トップ寄贈者レポート

en: Top Margin
ja: トップマージン

en: Top Padding
ja: 上の余白

en: Total
ja: 合計

en: Total Amount
ja: 総計

en: Total Amount (Contributions)
ja: 合計額 (支援)

en: Total Amount (Soft Credits)
ja: 総額 (ソフトクレジット)

en: Total Amount Contributed
ja: 支援の合計額

en: Total Amount Paid
ja: 支払い合計額

en: Total Amount should be a positive number
ja: 合計額は整数にしてください

en: Total Cancelled Amount
ja: キャンセル総額

en: Total Clicks (WIP)
ja: クリック合計 (WIP)

en: Total Clicks on a particular link
ja: 特定リンクのクリック合計

en: Total Committed
ja: コミット合計

en: Total Contacts
ja: 連絡先合計

en: Total Contributions
ja: 支援の合計

en: Total Donors
ja: 寄贈者の合計

en: Total Duration
ja: 継続時間の合計

en: Total Fee(s)
ja: 料金合計

en: Total Members
ja: メンバー合計

en: Total No Pledges
ja: プレッジなしの合計

en: Total Number of Cases
ja: 事例の合計

en: Total Number of Countries
ja: 国の合計

en: Total Open Rate
ja: 合計開封率

en: Total Opens
ja: 合計開封

en: Total Paid
ja: 支払い総額

en: Total Participant(s) added to event: %1.
ja: イベントに追加された参加者合計 : %1

en: Total Participants
ja: 参加者合計

en: Total Participants : %1
ja: 参加者合計 : %1

en: Total Payment
ja: 支払い合計

en: Total Payments Made
ja: 支払い総額

en: Total Pledge Amount
ja: プレッジ合計額

en: Total Pledge Amount should be greater than zero.
ja: プレッジの合計金額はゼロより大きくなければなりません。

en: Total Pledged
ja: プレッジ合計

en: Total Pledges
ja: プレッジ合計

en: Total Price
ja: 料金合計

en: Total Primary Contact(s)
ja: 主な連絡先の数

en: Total Quantity Selected
ja: 選択総数

en: Total Received
ja: 受領合計

en: Total Recipients:
ja: 受信者数 :

en: Total Reserve
ja: 予約合計

en: Total Row(s)
ja: 全行数

en: Total Rows
ja: 行数

en: Total Selected Activities: %1
ja: 選択アクティビティの総数 : %1

en: Total Soft Credit Amount
ja: ソフトクレジット総合計

en: Total Soft Credits
ja: ソフトクレジット合計

en: Total Tax
ja: 税合計

en: Total Tax Amount
ja: 合計税額

en: Total Tracked Opens
ja: 開封回数の合計

en: Total Unique Clicks
ja: 固有のクリック合計

en: Total amount entered
ja: 入力された総額

en: Total amount expected
ja: 予想される総額

en: Total amount you would like to raise for this campaign.
ja: このキャンペーンで集めたい総額。

en: Total for amounts entered below does not match the expected batch total.
ja: 以下に入力した金額の合計は予想されるバッチ合計の金額と一致しません。

en: Total number of contact records created or modified during the import.
ja: インポート中に作成または変更された連絡先レコードの総数

en: Total number of payments to be made. Set this to 0 if this is an open-ended commitment i.e. no set end date.
ja: 支払いの合計数が作られます。ここを 0 にすると、終了の日付がない永続的な支払いになります。

en: Total number of rows imported successfully.
ja: すべての行をインポートしました。

en: Total number of rows in the imported data.
ja: インポートデータの行数

en: Total of Line Items
ja: ラインアイテムの合計

en: Total reserved contacts should be a positive number
ja: 予約された連絡先の合計には正数を入力してください

en: Total reserved per interviewer
ja: 面接調査担当者ごとの予約合計

en: Total rows (activity records) in uploaded file.
ja: アップロードファイルの行数 (アクティビティレコード)

en: Total rows (contribution records) in uploaded file.
ja: アップロードファイル内の行合計 (支援レコード)

en: Total rows (membership records) in uploaded file.
ja: アップロードファイルの行 (会員レコード) 合計。

en: Total rows (participant records) in uploaded file.
ja: アップロードファイル内の行 (参加者レコード) の合計。

en: Total rows to be imported.
ja: インポートする行数

en: Total:
ja: 合計 :

en: Totals
ja: 総計

en: Totals (all types)
ja: 合計 (すべてのタイプ)

en: Totals Only
ja: 合計のみ

en: Touched Activity
ja: 接触したアクティビティ

en: Touched Contact
ja: 不在連絡先

en: Track Click Throughs
ja: トラックのクリックを追跡

en: Track Click-Throughs
ja: トラックのクリックを追跡

en: Track Click-throughs?
ja: URLのクリックを追跡

en: Track Mailing?
ja: メーリングの追跡をしますか？

en: Track Opens
ja: 開封回数

en: Track Opens?
ja: 開封を追跡

en: Track Replies
ja: 返信を追跡

en: Track Replies?
ja: 返信を追跡しますか？

en: Track URLs?
ja: URLを追跡しますか？

en: Track and Respond
ja: 追跡と応答

en: Track replies using VERP in Reply-To header
ja: Reply-To ヘッダの VERP を使用して返信を追跡

en: Track the number of times recipients click each link in this mailing.
ja: 受信者が、このメーリング内の各リンクをクリックした回数を追跡します。

en: Track the number of times recipients open this mailing in their email software.
ja: 受信者がメールソフトでこのメーリングを開いた回数を追跡します。

en: Trackable Opens
ja: 開封の追跡可能

en: Trackable Replies
ja: 追跡可能な返信

en: Trackable URL ID
ja: 追跡可能なURL ID

en: Trackable URL Open ID
ja: 追跡可能なURL の開封 ID

en: Trackable URLs
ja: 追跡可能なURL

en: Trackable Url
ja: 追跡可能なURL

en: Tracked Opens
ja: 開封回数

en: Tracking
ja: 追跡

en: Trans #
ja: 取引 #

en: Transaction #
ja: 取引番号

en: Transaction Date
ja: 取引日付

en: Transaction Fee
ja: 取引料金

en: Transaction ID
ja: 取引ID

en: Transaction ID already exists in Database.
ja: 取引ID は既にデータベース存在します。

en: Transaction ID must be unique within the database
ja: 取引IDはデータベースないで一意である必要があります。

en: Transaction ID's must be unique. Include the account number for checks.
ja: 取引ID は固有である必要があります。小切手の口座番号を追加してください。

en: Transaction ID's must be unique. Transaction '%1' already exists in your database.
ja: 取引ID は固有である必要があります。取引「%1」は、既にデータベースで存在しています。

en: Transaction Result Code
ja: 取引結果コード

en: Transactions
ja: 取引

en: Transgender
ja: トランスジェンダー

en: Try "Search All or by Date Range".
ja: 「すべて、または日付範囲別に検索」を試してください。

en: Try a different spelling or use fewer letters.
ja: スペルを変えてみるか、少ない文字数を使用してください。

en: Tsonga
ja: ツォンガ語

en: Tswana
ja: ツワナ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkmen
ja: トルクメニスタン語

en: Twi
ja: トゥイ語

en: Two
ja: 2

en: Type
ja: タイプ

en: Type ID
ja: タイプID

en: Type of Data
ja: データのタイプ

en: UF Group Created Date
ja: UFグループ作成日

en: UF Join ID
ja: UF 参加ID

en: UF Match Domain ID
ja: UF の一致ドメインID

en: UF Match ID
ja: UF の一致ID

en: URL Click-through tracking
ja: クリック追跡

en: URL for Winner Criteria
ja: 受賞基準のURL

en: URL for this Page
ja: このページのURL

en: URL is not set for %1
ja: %1 にURLが設定されていません

en: URL is not set for this payment processor
ja: 支払いプロセッサにURLが設定されていません

en: URL of the location for uploaded image files.
ja: アップロードした画像ファイルの場所を示すURL

en: URL to Logo Image
ja: ロゴ画像のURL

en: URLs used to access CiviCRM resources (CSS files, Javascript files, images, etc.). Enable secure URLs.
ja: CiviCRM リソース (CSSファイル、JavaScript ファイル、画像など) にアクセスする URL、セキュア URLの利用を設定します。

en: USPS Address Lookup Failed with HTTP status code: %1
ja: USPS のアドレス検索が次の HTTPステータスコードで失敗しました : %1

en: USPS Code
ja: USPS コード

en: Uighur, Uyghur
ja: ウイグル語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Un-subscribe Confirmation
ja: 脱退の確認

en: Unable to Delete
ja: 削除することができません

en: Unable to create InnoDB tables. MySQL InnoDB support is required for CiviCRM but is either not available or not enabled in this MySQL database server.
ja: InnoDB テーブルを作成することができません。MySQL の InnoDB サポートは CiviCRM にとって必要ですが、利用できないか、この MySQL データベースサーバで有効になっていません。

en: Unable to create temporary tables. This MySQL user is missing the CREATE TEMPORARY TABLES privilege.
ja: 一時テーブルを作成することができません。この MySQL ユーザには一時テーブル作成の権限がありません。

en: Unable to create triggers. This MySQL user is missing the CREATE TRIGGERS  privilege.
ja: トリガを作成することができません。この MySQL ユーザはトリガの作成権限がありません。

en: Unable to delete the '%1' Price Field - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions  or event templates.
ja: 「%1」の価格フィールドを削除することはできません - 現在、他のアクティブなイベントか、支援ページか、支援、またはイベントテンプレートで使われています。

en: Unable to delete the '%1' Price Field Option - it is currently in use by one or more active events  or contribution pages or contributions.
ja: 「%1」価格フィールドオプションを削除できません - 現在、他の有効なイベントか、支援ページか、支援で使われています。

en: Unable to delete the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events or contribution pages or contributions or event templates.
ja: 「%1」の価格セットを削除することはできません - 現在、他のアクティブなイベントか、支援ページか、支援、またはイベントテンプレートで使われています。

en: Unable to deliver to destintation mail server
ja: 目的のメールサーバに配送できません

en: Unable to disable the '%1' price set - it is currently in use by one or more active events, contribution pages or contributions.
ja: 「%1」価格セットを削除できません - 現在、他の有効なイベント、支援ページ、または支援で使用されています。

en: Unable to download extension from %1. Error Message: %2
ja: エクステンションを %1 からダウンロードできません。エラーメッセージ : %2

en: Unable to establish connection to the payment gateway to verify transaction response.
ja: 支払いゲートウェイに接続できないので取引結果を確認できません。

en: Unable to establish connection to the payment gateway.
ja: 支払いゲートウェイに接続できません。

en: Unable to extract the extension to %1.
ja: エクステンションを %1 に展開できません。

en: Unable to extract the extension.
ja: エクステンションを展開できません。

en: Unable to extract the extension: %1 cannot be cleared
ja: エクステンションを取得できません : %1 に問題があります

en: Unable to extract the extension: bad directory structure
ja: エクステンションを展開できません : ディレクトリ構造に問題があります

en: Unable to file on case.
ja: 事例にファイルをすることができません。

en: Unable to load configuration file for the referenced case type: '%1' %2.
ja: 参照されている次の事例タイプの設定ファイルが読めません。事例タイプ : = '%1' %2

en: Unable to lock tables. This MySQL user is missing the LOCK TABLES privilege.
ja: テーブルをロックできません。この MySQL ユーザは LOCK TABLES の権限がありません。

en: Unable to reach destination mail server
ja: 目的のメールサーバに接続できません

en: Unable to reach the server. Please refresh this page in your browser and try again.
ja: サーバまで到達することができません。お使いのブラウザでこのページを更新して、もう一度試してください。

en: Unable to remove directory %1
ja: ディレクトリ %1 を削除できません

en: Unable to remove file %1
ja: ファイル %1 を削除できません

en: Unable to resolve recipient domain
ja: 受取人のドメイン解決不能

en: Unable to write file
ja: ファイルに書き込むことができません

en: Unable to write to %1.<br />Is the location writable?
ja: %1 に書き込めません。<br />書き込み可能ですか？

en: Unassigned
ja: 未割り当て

en: Unbalanced transactions may be created if you delete the account of type: %1.
ja: 次のタイプのアカウントを削除する場合、不安定な取引が作成されることがあります : %1

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for free membership signup ONLY, or to solicit in-kind / non-monetary donations such as furniture, equipment.. etc.
ja: 無料会員申し込みや、現物支援、非金銭的支援だけにこの支援ページを使う場合、このボックスのチェックをはずしてください。

en: Uncheck this box if you are using this contribution page for membership signup and renewal only - and you do NOT want users to select or enter any additional contribution amounts.
ja: 会員申し込みや更新だけにこの支援ページを使う場合、または、他の金額の入力や選択をしない場合は、このボックスのチェックをはずしてください。

en: Uncheck this box if you want to HIDE the event Address on Event Information and Registration pages as well as on email confirmations.
ja: イベント情報のアドレスと登録ページ、メール確認用アドレスを隠したい場合は、このボックスのチェックをはずしてください。

en: Unfortunately some of your options have now sold out for one or more participants.
ja: 残念ながら、あなたのオプションの一部は、現在 1 人以上の参加者のために完売しています。

en: Unhold Email
ja: 非保留メール

en: Unhold Emails
ja: 非保留メール

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Uninstall "%1"?
ja: "%1" をアインストールしますか？

en: Uninstall Error
ja: アンインストールエラー

en: Uninstall Extension
ja: エクステンションのアンインストール

en: Unique Click-throughs
ja: 固有のURLクリック数

en: Unique Clicks
ja: 固有のクリック数

en: Unique ID (OpenID)
ja: 固有ID (OpenID)

en: Unique Invoice ID from system
ja: システムからの固有な請求書ID

en: Unique Replies
ja: 固有の返信数

en: Unique Tracked Opens
ja: 固有の開封数

en: Unique Transaction ID
ja: 固有の取引ID

en: Unique Transaction ID from Payment Processor / Bank etc
ja: 支払いプロセッサ / 銀行などからの固有な取引ID

en: Unique internal Credit Note ID for this contribution.
ja: この支援での固有な内部クレジットの備考ID。

en: Unique internal reference ID for this contribution.
ja: この支援に固有の内部的な参照ID

en: Unique payment ID for this transaction. The Payment Processor's transaction ID will be automatically stored here on online contributions.
ja: この取引固有の支払いID になります。オンライン支援では、支払いプロセッサの取引ID は自動的にここに保存されます。

en: Unit Price
ja: 単価

en: Unit of Measure
ja: 長さの単位

en: Unit price.
ja: 単価

en: Units
ja: 単位

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown bounce type: Could not parse bounce email
ja: 不明なバウンスタイプ : バウンスメールの解析ができません

en: Unknown error
ja: 特定できないエラー

en: Unknown path
ja: 不明なパス

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Unmatched Soft Credit Rows (skipped)
ja: 一致しないソフトクレジット行 (スキップ)

en: Unnamed Profile
ja: 無名のプロファイル

en: Unopened/Hidden
ja: 未開封 / 非表示

en: Unpaid
ja: 未払い

en: Unreachable
ja: 不到達

en: Unrecognized payment hook (%1) in %2::%3
ja: %2::%3 で認識されていない支払いフック (%1)

en: Unrecognized upgrade action
ja: 不明な更新アクション

en: Unreviewed
ja: 未レビュー

en: Unsafe Permission Settings
ja: 安全ではない権限の設定

en: Unsaved Changes
ja: 未保存の変更

en: Unsubscribe
ja: 購読解除

en: Unsubscribe Group
ja: 未購読グループ

en: Unsubscribe ID
ja: 購読解除ID

en: Unsubscribe Message
ja: 購読の解除メッセージ

en: Unsubscribe Requests
ja: 購読解除のリクエスト

en: Unsubscribe Timestamp
ja: 購読解除のタイムスタンプ

en: Unsubscribe is for Organization?
ja: 購読解除は、団体用ですか？

en: Unsubscribe via email
ja: メールによる購読解除

en: Unsubscribe via web page
ja: ウェブからの購読解除

en: Unsubscribed
ja: 購読解除

en: Unsubscribed Groups
ja: 購読解除したグループ

en: Unsubscribes
ja: 購読解除

en: Unsubscription Group
ja: グループの登録解除

en: Unsubscription Groups
ja: グループ登録の解除

en: Unsupervised
ja: 未監修

en: Unsupported Field Type
ja: サポートされていないフィールドタイプ

en: Unsupported Locale
ja: サポートされていないロケール

en: Unsupported action
ja: サポート対象外の操作

en: Unsupported locale specified to parseStreetAddress: %1. Proceeding with en_US locale.
ja: parseStreetAddress で指定されたロケールをサポートしていません : %1  en_US ロケールで処理します。

en: Untag Activities (remove tags)
ja: タグなしのアクティビティ (タグを削除)

en: Untag Contacts (remove tags)
ja: 連絡先のタグを解除 (タグの削除)

en: Up To %1 Donation
ja: 寄付 %1 まで

en: Upcoming
ja: 近日中

en: Upcoming 12 Months
ja: 今後12ヶ月

en: Upcoming 7 days
ja: 今後7日

en: Upcoming Events
ja: 近日中のイベント

en: Upcoming Month
ja: 今後の月

en: Update
ja: 更新

en: Update "%1"
ja: 「%1」の更新

en: Update Activities
ja: アクティビティの更新

en: Update Activity
ja: アクティビティを更新

en: Update Available
ja: 利用可能な更新

en: Update Campaign
ja: キャンペーンを更新

en: Update Contact Information
ja: 連絡先情報の更新

en: Update Contact(s)
ja: 連絡先を更新

en: Update Contacts
ja: 連絡先を更新

en: Update Contribution Status
ja: 支援ステータスの更新

en: Update Contribution(s)
ja: 支援の更新

en: Update Contributions
ja: 支援の更新

en: Update Error
ja: 更新エラー

en: Update Grants
ja: 助成の更新

en: Update Greetings and Addressees
ja: グリーティングと住所を更新

en: Update Members(s)
ja: メンバーを更新

en: Update Membership Statuses
ja: 会員ステータスの更新

en: Update Memberships
ja: 会員を更新

en: Update Page Format (this will affect all templates that use this format)
ja: 更新ページのフォーマット (このフォーマットを使用するすべてのテンプレートに影響します)

en: Update Participant Statuses
ja: 参加者のステータスを更新

en: Update Participant(s)
ja: 参加者の更新

en: Update Payment Status
ja: 支払いステータスを更新

en: Update Pending Contribution Status
ja: 保留中の支援ページを更新

en: Update Pending Status
ja: 保留ステータスを更新

en: Update Petition
ja: 請願署名を更新

en: Update Recurring Contribution
ja: 定期的な支援の更新

en: Update Recurring Contribution Billing Details
ja: 定期的な支援の課金詳細を更新

en: Update Report
ja: レポート更新

en: Update Response
ja: 回答を更新

en: Update Responses for All
ja: すべての回答を更新

en: Update Smart Group
ja: スマートグループを更新

en: Update Smart Group Counts
ja: スマートグループのカウントを更新

en: Update Success
ja: 更新の成功

en: Update Survey
ja: 調査を更新

en: Update Template
ja: テンプレートを更新

en: Update existing Membership
ja: 既存の会員を更新

en: Update existing contributions
ja: 既存の支援を更新

en: Update field values for each Activities as needed. Click <strong>Update Activities</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first Activity and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ja: 必要に応じてそれぞれのアクティビティの値を更新してください。<strong>アクティビティを更新</strong>をクリックして、すべての変更を保存してください。すべての行に同じ値をセットする場合、先頭のアクティビティにその値を入力して <strong>コピーアイコン</strong> (カラムのタイトル横) をクリックします。

en: Update field values for each contact as needed. Click <strong>Update Contacts</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contact and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ja: 必要であれば各連絡先のフィールドの値を更新してください。以下の<strong>連絡先の更新</strong>ですべての変更点を保存します。すべての行のフィールドに同じ値を設定するには、最初の連絡先にその値を入力し、<strong>コピーアイコン</strong> (カラムのタイトル横) をクリックしてください。

en: Update field values for each contribution as needed. Click <strong>Update Contributions</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first contribution and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ja: 必要により各メンバーのフィールド値を更新します。すべての変更を保存するには、下の<strong>支援を更新</strong>をクリックしてください。すべてのフィールドに同じ値をセットするには、先頭の参加者にその値を設定して<strong>コピーアイコン</strong> (カラムのタイトル横) をクリックします。

en: Update field values for each member as needed. Click <strong>Update Memberships</strong> below to save all your changes. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first member and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ja: 必要であれば、各メンバーのフィールド値を更新します。すべての変更を保存するには、下の<strong>会員を更新</strong>をクリックしてください。すべてのフィールドに同じ値をセットするには、先頭の参加者にその値を設定して<strong>コピーアイコン</strong> (カラムのタイトル横) をクリックします。

en: Update field values for each participant as needed. To set a field to the same value for ALL rows, enter that value for the first participation and then click the <strong>Copy icon</strong> (next to the column title).
ja: 必要があれば各参加者のフィールド値を更新します。すべてのフィールドに同じ値をセットするには、先頭の参加者にその値を設定して<strong>コピーアイコン</strong>(カラムのタイトル横)をクリックしてください。

en: Update grants
ja: 助成の更新

en: Update multiple activities
ja: 複数のアクティビティの更新

en: Update on Duplicate
ja: 重複の更新

en: Update receipt dates for these contributions
ja: 支援の受領日付を更新

en: Update repeating %1
ja: %1 の定期を更新

en: Update saved search information
ja: 更新の保存された検索情報

en: Update thank-you dates for these contributions
ja: 支援感謝の日付を更新

en: Update the matching contact
ja: 一致した連絡先を更新

en: Update the status for each participant individually, OR change all statuses to:
ja: 各参加者のステータスを個々に更新、またはすべてのステータスを変更 :

en: Update this field mapping
ja: フィールドマッピングを更新

en: Update this page with current statistics on the number of contacts in each smart group.
ja: 各スマートグループ内の連絡先の数に関する現在の統計で、このページを更新します。

en: Update your personal contact information
ja: 個人連絡先情報の更新

en: Updated
ja: 更新

en: Updated Fee(s)
ja: 更新料

en: Updated Grant(s): %1 (Total Selected: %2)
ja: 更新済みの助成 : %1 (選択済み合計 : %2)

en: Updated Mailing
ja: 更新されたメーリング

en: Updated contact
ja: 更新された連絡先

en: Updated personal campaign page
ja: 個人キャンペーンのページの更新

en: Updates Saved
ja: 更新を保存

en: Updates membership statuses. WARNING: Membership renewal reminders have been migrated to the Schedule Reminders functionality, which supports multiple renewal reminders.
ja: 会員の更新ステータスです。警告 : 会員の更新通知は、複数の更新通知をサポートして、予定された事前通知機能に移行されました。

en: Updates pending event participant statuses based on time
ja: 時間にしたがって保留されているイベント参加者のステータスを更新

en: Updates pledge records and sends out reminders
ja: プレッジのレコードを更新し、事前通知を送信

en: Updates the reset_date on an email address to indicate that there was a valid delivery to this email address.
ja: このメールアドレスへ有効な配信があったことを示すため、メールアドレスの reset_date を更新します。

en: Updating
ja: 更新

en: Upgrade CiviCRM from v %1 To v %2
ja: CiviCRM を v %1 から v %2 にアップグレード

en: Upgrade CiviCRM to Version %1
ja: CiviCRM をバージョン %1 にアップグレード

en: Upgrade DB to %1: SQL
ja: DBを %1 に更新 : SQL

en: Upgrade DB to 4.2.alpha1: Contributions (%1 => %2)
ja: DB を 4.2.alpha1 に更新 : 支援 (%1 => %2)

en: Upgrade DB to 4.2.alpha1: Event Profile
ja: DB を 4.2.alpha1 に更新 : イベントプロファイル

en: Upgrade DB to 4.2.alpha1: Participant (%1 => %2)
ja: DB を 4.2.alpha1 に更新 : 参加者 (%1 => %2)

en: Upgrade DB to 4.2.alpha1: Price Sets
ja: DB を 4.2.alpha1 に更新 : 価格セット

en: Upgrade DB to 4.5.9: Fix saved searches consisting of multi-choice custom field(s)
ja: DBを 4.5.9 に更新 : 複数選択されたカスタムフィールドからなる保存された検索を修正しました。

en: Upgrade Documentation
ja: アップグレードマニュアル

en: Upgrade Now
ja: 今すぐアップグレード

en: Upgrade failed to redirect
ja: リダイレクトに失敗したアップグレード

en: Upgrade image_urls (%1 => %2)
ja: image_urls のアップグレード (%1 => %2)

en: Upgrade timestamps (%1 => %2)
ja: タイムスタンプのアップグレード (%1 => %2)

en: Upload CSV File
ja: CSVファイルをアップロード

en: Upload Content
ja: コンテンツをアップロード

en: Upload Data
ja: データを更新する

en: Upload Data File
ja: データファイルをアップロード

en: Upload HTML Message
ja: HTMLメッセージをアップロード

en: Upload TEXT Message
ja: テキストをアップロードしてください

en: Upload a photo or icon that you want to be displayed when viewing this contact.
ja: この連絡先を表示する際に、表示させたい写真やアイコンなどをアップロードできます。

en: Upload from my computer
ja: 自分のパソコンからアップロード

en: Upload or Compose On-screen
ja: アップロードまたは画面上で文章を入力

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Urgent
ja: 至急

en: Url
ja: URL

en: Url Homepage
ja: ホームページのURL

en: Url Logo
ja: ロゴのURL

en: Url Tracking
ja: URL追跡

en: Url already exists in Database.
ja: URLは、既にデータベースに存在します。

en: Usage
ja: 使用法

en: Use %1 for state/province abbreviation or %2 for state province name.
ja: %1 は都道府県番号、%2 は都道府県名です。

en: Use %1 unless otherwise advised by eWAY.
ja: eWAY からの指示がなければ、%1 を使ってください。

en: Use 'Exact Match' if you don't want partial matches to be replaced OR you are replacing a complete phrase (e.g. replace 'Create Printable Letters (PDF)' with  'Write Letters').
ja: 部分一致で置き換えたくない場合、または、語句全体を置換する場合、「完全一致」を使ってください。(例 : 「印刷用の手紙を作成 (PDF)」を「手紙作成」に置き換える)

en: Use 'Find Contacts within this Group' to search for specific contacts.
ja: 特定の連絡先を検索する場合は「このグループ内の連絡先を検索」を使用してください。

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon.
ja: Elavon からの特別な指示がなければ「 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' 」を使用してください。

en: Use 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' unless otherwise advised by Elavon..
ja: Elavon からの特別な指示がなければ 'https://www.myvirtualmerchant.com/VirtualMerchant/processxml.do' を使用してください。

en: Use (create mode)
ja: 使用 (作成モード)

en: Use <a href='%1' %2>Joomla Access Control</a> to manage basic access to CiviCRM components and menu items. Use CiviCRM ACLs to control access to specific CiviCRM contact groups. You can also configure ACLs to grant or deny access to specific Events, Profiles, and/or Custom Data Fields.
ja: CiviCRM コンポーネントとメニュー項目に対する基本的なアクセスの設定は、<a href='%1' %2>Joomla アクセスコントロール</a>を使います。特定の CiviCRM コンポーネントグループへのアクセスを設定するには CiviCRM ACL を使います。 また、特定のイベント、プロファイルやカスタムデータフィールドへのアクセスの許可または拒否を ACLで設定することもできます。

en: Use <a href='%1'>Drupal Access Control</a> to manage basic access to CiviCRM components and menu items. Use CiviCRM ACLs to control access to specific CiviCRM contact groups. You can also configure ACLs to grant or deny access to specific Events Profiles, and/or Custom Data Fields.
ja: CiviCRM コンポーネントとメニュー項目への基本的なアクセスを管理するには、<a href='%1'>Drupal アクセス制御</a>を使います。特定の CiviCRM 連絡先グループへのアクセス制御には CiviCRM ACL を使用します。また、特定のイベントプロファイルやカスタムデータフィールドへのアクセスを許可または拒否するACLを設定することができます。

en: Use <a href='%1'>Find</a> or <a href='%2'>Advanced Search</a> form to enter search criteria
ja: <a href='%1'>検索</a> または <a href='%2'>高度な検索</a> フォームで基準を入力します

en: Use <a href='%1'>WordPress Access Control</a> to manage basic access to CiviCRM components and menu items. Use CiviCRM ACLs to control access to specific CiviCRM contact groups. You can also configure ACLs to grant or deny access to specific Events, Profiles, and/or Custom Data Fields.
ja: CiviCRM コンポーネントとメニュー項目への基本的なアクセスを管理するには、<a href='%1'>WordPress のアクセス制御</a>を使います。特定の CiviCRM 連絡先グループへのアクセス制御には CiviCRM ACL を使用します。また、特定のイベント、プロファイルやカスタムデータフィールドへのアクセスを許可または拒否するACLを設定することができます。

en: Use <strong>&#37;</strong> wildcard(s) for partial matches. EXAMPLE: Enter 'Volunteer&#37;' as your Activity Type to match any activity whose type is 'Volunteer' + any other words (e.g. Volunteer for Open House).
ja: 部分の一致には<strong>&#37;</strong>のワイルドカードを使います。例えば : 'Volunteer&#37;'を入力すると、'Volunteer' + 任意の語句 (例 : Volunteer for Open House) のアクティビティタイプのアクティビティと一致します。

en: Use <strong>Find Groups</strong> to search by group name, type and visibility.
ja: <strong>グループの検索</strong>では、グループ名、タイプ、閲覧範囲で検索ができます。

en: Use <strong>Word Replacements</strong> to change all occurrences of a word or phrase in CiviCRM screens (e.g. replace all occurences of 'Contribution' with 'Donation').
ja: <strong>単語の置換</strong>を使うことで、CiviCRM の画面に表示されるすべての単語や語句を変更 (例 : すべての「支援」を「寄付」に変更するなど) することができます。

en: Use Address Elements
ja: 住所要素を使用

en: Use Complete Address
ja: 完全な住所を使用

en: Use Custom Field Sets to add logically related fields for a specific type of CiviCRM record (e.g. contact records, contribution records, etc.).
ja: カスタムフィールドセットを使って論理的な関連のあるフィールドを CiviCRM レコードのタイプ (例 : 連絡先レコード、支援レコードなど) に追加します。

en: Use DedupeRule
ja: 重複排除のルールを使用

en: Use Event Types to categorize your events. Event feeds can be filtered by Event Type and participant searches can use Event Type as a criteria.
ja: イベントタイプは、イベントを分類するために使用します。イベントフィードはイベントタイプによりフィルタすることができ、参加者検索はイベントタイプを基準に使います。

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee').
ja: グループを使って連絡先をまとめることができます (例 : 「運営委員会」のメンバー、など)。

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create 'smart' groups based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
ja: 連絡先をまとめるには、グループ (例 : これらの連絡先は「運営委員会」のメンバーである、等) を使います。また、連絡先の特性 (例 : このグループは特定の場所に住んでいる人すべて) を使って「スマート」グループを作ることもできます。

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create <strong>smart groups</strong> based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
ja: 連絡先をまとめるには、グループ (例 : これらの連絡先は「運営委員会」のメンバーである、等) を使います。また、連絡先の特性 (例 : このグループは特定の場所に住んでいる人すべて) により、<strong>スマートグループ</strong>を作ることもできます。

en: Use Location
ja: ロケーションを使用

en: Use Profile-Create Mode
ja: プロファイル作成モードを使用

en: Use Profile-Listings Mode
ja: プロファイルのリスティングモードを使用

en: Use Rule
ja: ルールを使用

en: Use Saved Field Mapping
ja: 保存したフィールドマッピングを使用

en: Use Shopping Cart Style Event Registration
ja: ショッピングカート式のイベント登録を使用

en: Use Street Address
ja: 街路住所を使用

en: Use Template
ja: テンプレートを使用

en: Use a confirmation page?
ja: 確認ページを使用しますか？

en: Use a confirmation screen?
ja: 確認画面を使用しますか？

en: Use a token in the Subject when you are sending mail to a number of recipients and want to include their name and / or other values from their contact record automatically in the subject line.
ja: 大量の宛先に送信するメールの件名に、連絡先の名前などの値を自動的に挿入するトークンが使用できます。

en: Use another contact's address
ja: 連絡先の他の住所

en: Use default image
ja: デフォルトの画像を使用

en: Use existing location
ja: 登録済みのロケーションを使用

en: Use existing organization
ja: 既存の団体を使用

en: Use existing result set
ja: 既存の結果セットを使用

en: Use following steps if you need to control View and/or Edit permissions for specific contact groups, specific profiles or specific custom data fields.
ja: 特定のプロファイルやカスタムデータフィールドの表示や編集の許可を制御する場合、以下のステップで操作します。

en: Use for Bulk Mail
ja: バルクメールの送信に使用

en: Use one of the merge contact options when exporting records to reduce your mailing size by sending a single piece of mail to each address.
ja: レコードをエクスポートするとき、各住所に一通のメールを送るようにすることでメーリングのサイズを減らすために、連絡先マージのオプションを指定します。

en: Use profiles in Create mode
ja: 作成モードでプロファイルを使用

en: Use profiles in Edit mode
ja: 編集モードでプロファイルを使用

en: Use the %1 token for state/province abbreviation or %2 for full state/province name.
ja: %1 トークンは都道府県番号、%2 は都道府県名です。

en: Use the 'Add Association Rule' form to add new rules.
ja: 新しいルールを追加する場合は「関連ルールの追加」フォームを使用してしてください。

en: Use the 'Add Association Rule' form to add one.
ja: 「関連付ルールを追加」フォームを使って新しいルールを追加してください。

en: Use the 'Group Status...' checkboxes to view contacts with 'Pending' status and/or contacts who have been 'Removed' from this group.
ja: 「保留中」の状態および / または、このグループから「削除」されている連絡先と連絡先を表示するには「グループステータス...」のチェックボックスを使用してください。

en: Use the <a %1>Configuration Checklist</a> to review and configure settings for your new site
ja: 新しいサイトの設定を確認し設定する場合は、<a %1>設定の確認リスト</a>使用してください

en: Use the <a href="%1">Multi-value Custom Data Import tool</a> to import data into multiple record custom fields (contact records must already exist).
ja: 複数レコードのカスタムフィールドにデータ (連絡先レコードが既に存在している必要があります) をインポートする場合は、<a href="%1">複数値のカスタムデータのインポートツール</a>を使用します。

en: Use the form below to configure a Widget Title (with optional logo), your contribute button text, a short description of this fund-raising campaign, and a link to your organizations home page (for folks who want to learn more). You can also modify the default color-scheme by expanding the 'Edit Widget Colors' section of the form.
ja: 下のフォームでウィジェットのタイトル(およびオプションでロゴ)、支援ボタンのテキスト、募金の説明、団体のホームページへのリンク(詳しい情報が必要な人のために)を設定します。「ウィジェットの色を編集」でフォームの各セクションのデフォルトの色を変えられます。

en: Use the greeting/address options to determine how you would like the contact's salutation and name displayed for different communication methods. When you send an email or export a list of records to a .csv file for mail merging, the greeting and addressee fields will reflect your preferences.
ja: グリーティング / 住所のオプションを使って連絡先の挨拶といくつかの通信方法で表示される名前を決定します。メールを送信したり、宛先印刷のためにレコードのリストを .csv ファイルにエクスポートするとき、グリーティングや宛名フィールドはこのオプションに従います。

en: Use the links below to configure or modify the global settings for CiviCRM for this site. Refer to the %1 for details on settings and options.
ja: 以下のリンクでこのサイトの CiviCRM 全体の設定を行ったり変更することができます。設定内容やオプションについての詳細は、%1 を参照してください。

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten discounted event fees for each discount set. <strong>Don't forget to click 'Save' when you are finished.</strong>
ja: 下のテーブルに 10件までそれぞれの割引セットの割引イベント料金のわかりやすいラベルと金額を入力してください。<strong>終了したあと「保存」をクリックすることを忘れないでください。</strong>

en: Use the table below to enter descriptive labels and amounts for up to ten event fee levels. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed. You can also configure one or more sets of discounted fees by checking "Discounts by Signup Date" below.
ja: 下のテーブルに 10 件までのイベントの料金レベルについて、わかりやすいラベルと金額を入力してください。これらはラジオボタンのオプションとして表示されます。ラベルと金額の両方が表示されます。「登録日による割引」をチェックして割引料金のセットを設定することができます。

en: Use the table below to enter up to ten fixed contribution amounts. These will be presented as a list of radio button options. Both the label and dollar amount will be displayed.
ja: 以下のテーブルには、10 項目までの支援金額を入力することができます。これらのフィールドはラジオボタンのオプションリストで表示されます。ラベルと金額が表示されます。

en: Use these steps to insert clickable action links:
ja: 以下のステップでクリック可能なアクションリンクを追加 :

en: Use this Search form to find contacts. Mark the contacts you want to add to this group. Then click 'Add Contacts to %1'.
ja: 連絡先を探すために使います。このグループに追加したい連絡先をマークして「%1 に追加」をクリックしてください。

en: Use this checklist to review and complete configuration tasks for your site. You will be redirected back to this checklist after saving each setting. Settings which you have not yet reviewed will be <span class="status-overdue">displayed in red</span>. After you have visited a page, the links will <span class="status-pending">display in green</span>  (although you may still need to revisit the page to complete or update the settings). You can access this page again from the <a href="%1">Administer CiviCRM</a> menu at any time.
ja: このチェックリストはサイトの設定を調べ、正しく設定するために使います。各設定を保存すると、このチェックリストのページにリダイレクトされます。レビューしていない設定項目は、<span class="status-overdue">赤字で表示されます</span>。一度訪問したページのリンクは<span class="status-pending">緑で表示されます</span>  (ただし、設定を完了するまでにまたページを開くことになるでしょう)。このチェックリストは、いつでも<a href="%1">CiviCRM 管理</a>のメニューから表示させることができます。

en: Use this field if you need to populate the <code>Return-Path</code> mail header element with a fixed value (e.g., <code>myuser@example.org</code>). Enter a fully qualified email address which belongs to a valid SMTP account in your domain. This address will not be seen by 'typical' email clients. Consult with your SMTP provider what address to put in here so that the SMTP server accepts outgoing mail from CiviMail. If this field is left blank, the <code>From</code> email address will be used as the <code>Return-Path</code>.
ja: メールヘッダの <code>Return-Path</code> 要素を固定値 (例 : <code>myuser@example.org</code>) にしたい場合は、このフィールドを使用します。ドメインの正しい SMTPアカウントの完全修飾されたメールアドレスを入力してください。このアドレスは、「代表的な」メールクライアントでは表示されません。 SMTPサーバが CiviMail から発信されるメールを受け付けるように設定する詳細については、SMTPプロバイダにお問い合わせください。このフィールドが空のときは、メールアドレスの <code>From</code> の値が <code>Return-Path</code> として使われます。

en: Use this field to configure Membership Types where memberships are automatically granted to related contacts. Examples:
ja: 関連した連絡先に対し、自動的に会員が付与された会員タイプを設定する場合は、このフィールドを使用してください。例えば :

en: Use this field to indicate the organization that owns this account.
ja: このアカウントを所有する組織の表示で、このフィールドを使用します。

en: Use this field to limit/end the repetition of the %1.
ja: %1 の繰り返しを終了 / 制限するには、このフィールドを使用してください。

en: Use this field to set your own icon for this Contact Type. Icon images should be 16 x 16 pixels for best fit. Enter a relative or complete URL to the image file location. Use a location outside of your CiviCRM code directory to reduce the likelihood of losing your image files during an upgrade. (For Drupal sites, you might want to use the %1 directory. For Joomla sites, the consider using the %2 directory.)
ja: このフィールドでは、この連絡先タイプに独自のアイコンをセットします。アイコンは 16x16 画素の画像が最適です。画像ファイルの場所の相対 URLか絶対 URLを入力してください。CiviCRM のコードディレクトリ外の場所を使うと、アップグレードした時に画像ファイルが失われる可能性を下げることができます。(Drupal のサイトなら、%1 ディレクトリを使用すると有用です。Joomla のサイトでは %2 ディレクトリを使います。)

en: Use this field to store a description of how/why this contact was added to the database. This field is usually auto-filled when a contact is created from a public form i.e. Event Registration.
ja: この連絡先がデータベースに、どのように / なぜ追加れたか、理由と説明を格納する際に、このフィールドを使用します。通常、このフィールドは連絡先がパブリックフォームから作成された際に、即ちイベント登録などで自動挿入されます。

en: Use this field to store a unique identifier. This is generally used to link contacts with records in a related or legacy application. When migrating data from another system, import the unique contact identifier from the old system to this field. You can then use it to match imported contributions and other transactional data to the corresponding contact record.
ja: このフィールドは固有のID を保存するために使います。一般的には連絡先を従来のアプリケーションなどで使っているレコードにリンクするために使います。他のシステムのデータを移行する時に、固有の連絡先ID をこのフィールドにインポートします。これを使い、インポートした支援や他の取引データをそれぞれの連絡先レコードに対応付けます。

en: Use this filter to limit search results to relationships where the related contacts are part of a specific group or groups. For example, you might want to find all individuals who are employees ('Employee of' relationship type) of organizations which are in your 'Corporate Sponsors' group.
ja: 関連した連絡先が特定のグループまたは、グループの一部である関係で検索結果を制限する場合は、このフィルタを使用してください。例えば、あなたの「スポンサー企業」グループに属している団体の従業員 (「関係タイプ」の従業員) すべての個人を検索する場合などがこれに該当します。

en: Use this form if you need to reset the Base Directory Path and Base URL settings for your CiviCRM installation. These settings are stored in the database, and generally need adjusting after moving a CiviCRM installation to another location in the file system and/or to another URL.
ja: このフォームでは、CiviCRM のベースディレクトリパスやベースURL の設定を変更します。
    これらの設定はデータベースに保存され、インストールした CiviCRM を他の場所に移動したりURLを変更する場合に修正する必要があります。

en: Use this form to Add new Survey. You can create a new Activity type, specific to this Survey or select an existing activity type for this Survey.
ja: このフォームで新しい調査を追加することができます。この調査に関する新しいアクティビティタイプを作成するか、既存のアクティビティタイプを選択することができます。

en: Use this form to Grant access to CiviCRM components and other CiviCRM permissions to WordPress roles.
ja: CiviCRM コンポーネントと WordPress の役割に他の CiviCRM 権限のアクセス権限を付与するためにこのフォームを使用します。

en: Use this form to Renew Membership Record on behalf of %1.
            <strong>A %2 transaction will be submitted</strong>
            using the selected payment processor.
ja: %1 の代わりに会員のレコードを更新するため、このフォームを使用します。
    選択した支払いプロセッサを使用して
    <strong>%2 の取引が送信</strong>されます。

en: Use this form to add or edit re-usable message templates.
ja: 再利用可能なメッセージテンプレートを作成したり編集する画面です。

en: Use this form to configure Contribution Amount options. You can give contributors the ability to enter their own contribution amounts - and/or provide a fixed list of amounts. For fixed amounts, you can enter a label for each 'level' of contribution (e.g. Friend, Sustainer, etc.). If you allow people to enter their own dollar amounts, you can also set minimum and maximum values. Depending on your choice of Payment Processor, you may be able to offer a recurring contribution option.
ja: このフォームで支援金額のオプションを設定することができます。支援者が自分で支援金額を入力したり、金額の固定リストを提示します。固定額の場合、支援の「レベル」 (例 : 友人、支援者など) ごとにラベルを入力することができます。支援者自身が額を入力できるようにしたい場合は、下限と上限の値をセットすることができます。支払いプロセッサの選択によっては、定期的な支援のオプションを提示することができます。

en: Use this form to configure the location and optional contact information for the event. This information will be displayed on the Event Information page. It will also be included in online registration pages and confirmation emails if these features are enabled.
ja: このフォームでイベントの会場と追加の連絡先情報を入力します。この情報はイベント情報のページに表示されます。またオンライン登録のページと確認メール機能を使う場合はメールにも追加されます。

en: Use this form to configure the thank-you message and receipting options for this online contribution page. Contributors will see a thank-you page whenever an online contribution is successfully processed. You provide the content and layout of the thank-you section below. You also control whether an electronic receipt is automatically emailed to each contributor - and can add a custom message to that receipt.
ja: オンライン支援ページの、このフォームで感謝のメッセージと受領書オプションを設定することができます。オンラインでの支援が成功すると、その後で支援者に感謝のページを表示します。感謝セクションの内容とレイアウトは以下で設定することができます。また、電子受領書を支援者に自動送信するかどうかを設定することもできます - および、その受領書にカスタムメッセージを追加することができます。

en: Use this form to configure the thank-you message and receipting options.
ja: 感謝メッセージと受領書オプションを設定する場合は、このフォームを使用してください。

en: Use this form to configure the thank-you message and receipting options. Contributors will see a confirmation and thank-you page after whenever an online contribution is successfully processed. You provide the content and layout of the thank-you section below. You also control whether an electronic receipt is automatically emailed to each contributor - and can add a custom message to that receipt.
ja: このフォームで感謝のメッセージと受領書オプションを設定することができます。オンラインでの支援が成功すると、その後で支援者に確認と感謝のページを表示します。感謝セクションの内容とレイアウトは以下で設定することができます。また、電子受領書を支援者に自動送信するかどうかを設定することもできます。また、その受領書にカスタムメッセージを追加することもできます。

en: Use this form to edit the page title, financial type (e.g. donation, campaign contribution, etc.), goal amount, introduction, and status (active/inactive) for this online contribution page.
ja: このフォームを使ってこのオンライン支援ページのページタイトル、金融タイプ (例 : 寄付、献金など)、目標金額、指示、状態 (有効 / 非有効) を編集してください。

en: Use this form to edit the title and group-level help for a set of Price fields.
ja: 価格セットのタイトルとグループレベルのヘルプを編集するためのフォームです。

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the <strong>Enabled</strong> box un-checked..
ja: この画面でオンライン支援のページでの会員の申し込みと更新のセクションを有効したり設定することができます。会員の申し込みページを使用しない場合は、<strong>有効</strong>ボックスをチェックしないでください。

en: Use this form to enable and configure a Membership Signup and Renewal section for this Online Contribution Page. If you're not using this page for membership signup, leave the Enabled box un-checked.
ja: このオンライン支援ページの会員の加入や更新セクションを編集 / 設定するためのフォームです。このページを会員の加入に使用しないのであれば、有効ボックスをチェックしないでください。

en: Use this form to find Grant(s) by Contact name, Grant Status, Grant Type, Total Amount , etc .
ja: 連絡先名、助成ステータス、助成タイプ、金額などで助成を検索できます。

en: Use this form to record received payments for 'pay later' online contributions, membership signups and event registrations. You can use the Transaction ID field to record account+check number, bank transfer identifier, or other unique payment identifier.
ja: 「後払い」のオンライン支援、会員の加入、イベント登録で、支払いの受領を記録するためにこのフォームを使います。取引ID フィールドには口座 + 小切手番号や、銀行送金ID など、他と重ならない固有の支払いID を入れてください。

en: Use this form to select a premium to be offered on this Online Contribution Page.
ja: このフォームでは、このオンライン支援のページで表示するプレミアムを選択してください。

en: Use this form to set the title, the type of record the fields will be used for, and set-level help. You will then be able to add any number of fields to the set.
ja: 特定のタイプの CiviCRM レコード (たとえば連絡先レコード、支援レコードなど) に論理的に関連のあるフィールドの集合を追加します。このフォームを使ってタイトル、フィールドを使用するレコードのタイプ、グループのヘルプを入力します。その後、いくつでもこのグループにフィールドを追加することができます。

en: Use this form to submit Membership Record on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
ja: このフォームを使って %1 の名義で会員レコードを送信します。選択した支払いプロセッサによる<strong>%2 取引が実行</strong>されます。

en: Use this form to submit a new contribution on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
ja: %1 の代わりに新しい支援を送信する場合は、このフォームを使用します。選択した支払いプロセッサで<strong>取引 %2 が送信</strong>されます。

en: Use this form to submit a new contribution. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
ja: 新しい支援を提出する場合は、このフォームを使用します。選択した支払いプロセッサを使用して<strong>%2 の取引が送信</strong>されます。

en: Use this form to submit an event registration on behalf of %1. <strong>A %2 transaction will be submitted</strong> using the selected payment processor.
ja: %1 の代わりに新しい支援を送信する場合は、このフォームを使います。選択した支払いプロセッサで、<strong>%2 の取引が送信</strong>されます。

en: Use this form to update the credit card and billing name and address used for this recurring contribution.
ja: 定期的な支援で使われるクレジットカードや課金名、課金住所などを更新するために使用するフォームです。

en: Use this screen to configure default formats for date display and date input fields throughout your site. Settings use standard POSIX specifiers. New installations are preconfigured with standard United States formats. You can override this default setting and define the range of allowed dates for specific field types at <a href="%1">Administer > Customize Data and Screens > Date Preferences</a>
ja: サイト全体の日付表示と日付入力フィールドのデフォルトフォーマットを設定する場合は、この画面を使用します。標準の設定では POSIX 指定子を使用しています。新しくインストールした際は、標準の米国フォーマットが事前に設定されています。このデフォルト設定を無効にし、特定のフィールドタイプに <a href="%1">管理 > カスタムデータと画面 > 日付の設定</a> で許可された日付範囲を定義することができます。

en: Use this screen to configure formats for date display and date input fields. Defaults are provided for standard United States formats. Settings use standard POSIX specifiers. Available specifiers and the values produced will vary based on your operating system and locale.
ja: この画面で、日付の表示や日付入力フィールドのフォーマットを設定します。デフォルトでは米国の標準的なフォーマットになっています。ここでの設定には標準的な POSIX の指定子が使えます。利用できる指定子とその値は、使用する OSとロカールによって異なります。

en: Use this screen to define or update the Case Roles, Activity Types, and Timelines for a case type.
ja: 事例タイプの事例の役割、アクティビティタイプ、およびタイムライン定義または更新するには、この画面を使用してください。

en: Use this search
ja: この検索を使用

en: Use this section to enter and update all premiums that you want to offer on any of your Online Contribution pages. Then you can assign one or more premiums to a specific Contribution page from <a href='%1'>Configure Online Contribution Pages</a> <strong>&raquo; Configure &raquo; Premiums</strong>.
ja: このセクションを使ってあなたのオンライン支援ページで提供するプレミアムの入力や更新ができます。この後、<a href='%1'>オンライン支援ページの設定</a><strong>&raquo; 設定 &raquo; プレミアム</strong>から特定の支援ページにプレミアムを割り当てることができるようになります。

en: Use this section to indicate that the contribution came in via a constituent's Personal Campaign Page (PCP), OR should be credited to that PCP post facto.
ja: 支援は、支援者の個人キャンペーンページ (PCP) を経由して入って来た、または事実上その PCP のポストに入金する必要があることを示すために、このセクションを使用します。

en: Use this utility to upgrade your CiviCRM database from %1 to %2.
ja: CiviCRM データベースを %1 から %2 にアップグレード刷るためにこのユーティリティを使用します。

en: Use to indicate that a contact has a relationship with the actual donor and / or was indirectly responsible for the contribution. For example, if one family member makes a large contribution - it is often useful to record a Soft Credit for the other family member(s). You can record a soft credit while adding or editing a contribution record from this tab.
ja: ある連絡先が実際の寄贈者と何らかの関係がある場合や、直接その支援に関与していない場合にソフトクレジットを使います。例えば、ある家庭の誰かが多額の支援をしたような場合 - 他の家族にソフトクレジットを記録すると有用な場合が多いです。このタブで支援レコードを追加したり編集するときにソフトクレジットを記録することができます。

en: Use tokens when you are sending mail or generating PDF letters for a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
ja: 大量の宛先に送信するメールの本文や自動生成するPDF書面に、連絡先の名前などの値を自動的に挿入するトークンが使えます。

en: Use tokens when you are sending mail to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
ja: 大量の宛先に送信するメールの本文に、連絡先の名前などの値を自動的に挿入するトークンが使用できます。

en: Use tokens when you are sending sms to a number of recipients, and want to include their name and / or other values from their contact record automatically within your message.
ja: 大量の宛先に送信するSMSの本文に、連絡先の名前などの値を自動的に挿入するトークンが使えます。

en: Used
ja: 使用

en: Used For
ja: 用途

en: Used For?
ja: 用途

en: Used for
ja: 使用 -

en: User Added
ja: ユーザを追加

en: User Dashboard Options
ja: ユーザダッシュボードのオプション

en: User ID
ja: ユーザID

en: User Link
ja: ユーザリンク

en: User Name
ja: ユーザ名

en: User Name Label
ja: ユーザ名ラベル

en: User Name is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
ja: 管理 &raquo; システムの設定 &raquo; 支払いプロセッサにユーザ名が設定されていません。

en: User Name is not set in the Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
ja: CiviCRM の管理 &raquo; システムの設定 &raquo; 支払いプロセッサでユーザ名が設定されていません

en: User Preference
ja: 優先ユーザ

en: User Record
ja: ユーザレコード

en: User account is no longer active
ja: ユーザアカウントが無効です

en: User and User Admin Only
ja: ユーザおよびユーザ管理者のみ

en: User inbox is full
ja: ユーザの受信箱が一杯です

en: User-defined Profile
ja: ユーザ定義のプロファイル

en: User-defined Profiles
ja: ユーザ定義プロファイル

en: User-driven Messages
ja: ユーザ作成メッセージ

en: User-driven message templates allow you to save and re-use messages with layouts. They are useful if you need to send similar emails or letters to contacts on a recurring basis. You can also use them in CiviMail mailings. Messages used for membership renewal reminders, as well as event and activity related reminders should be created via <a href="%1">Scheduled Reminders</a>.
ja: ユーザが作成したメッセージテンプレートは、レイアウト付きでメッセージを保存し、再利用できるようにします。定期的に同じようなメール、または手紙を送信する場合に、この機能を使うと便利です。また CiviMail メーリングでそれらを使用することができます。会員更新の通知だけでなく、イベントやアクティビティに関連する通知ために使用されるメッセージは、<a href="%1">予定された事前通知</a>を使用して作成する必要があります。

en: UserID is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors
ja: 管理 &raquo; システムの設定 &raquo; 支払いプロセッサにユーザID が設定されていません。

en: Username
ja: ユーザ名

en: Username is not set for this payment processor
ja: この支払いプロセッサのユーザ名がセットされていません。

en: Username to use when polling (for IMAP and POP3).
ja: ポーリング時 (IMAP と POP3) のユーザ名になります。

en: Users and Permissions
ja: ユーザと権限

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing Participant Status.
ja: 参加者のステータスを追加したり編集すると、この値は選択できなくなります。

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing contact locations.
ja: 連絡先の所在地を追加したり編集すると、この値は選択できなくなります。

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing relationships between contacts.
ja: 連絡先間の関係を追加したり編集すると、この値は選択できなくなります。

en: Users will no longer be able to select this value when adding or editing transaction pages.
ja: 取引ページを追加したり編集すると、この値は選択できなくなります。

en: Users with 'administer reserved reports' permission can mark a report instance as reserved, which prevents other users from accessing or modifying Report Criteria and Report Settings. This is particularly useful for report instances whose criteria affect the data available on non-report screens. For example, the display columns configured for the  Contact Logging Summary affect the columns shown under each contact's Change Log tab.
ja: 「予約レポートの管理」の権限を持つユーザは、あるレポートを予約としてマークすることができます。これにより、他のユーザが、レポート条件とレポート設定にアクセスしたり、変更できなくなります。
    この設定は、レポートインスタンスの基準がレポート画面以外で利用できるデータに影響するときに便利です。
    例えば、連絡先ロギング概要のために設定されたカラムの表示は、各連絡先のログ変更のタブの下に表示されるカラムの表示に影響します。

en: Users with appropriate permissions can add this report to their dashboard.
ja: 権限を持つユーザは、自分のダッシュボードにこのレポートを追加することができます。

en: Using Field Mapping: %1
ja: 次のフィールドマッピングを使う : %1

en: Usually the last 3-4 digits in the signature area on the back of the card.
ja: 通常、カード裏の署名領域最後の 3-4 文字の数字です。

en: Uzbek
ja: ウズベク語

en: VERP Separator
ja: VERP セパレータ

en: Valid Rows
ja: 有効な行

en: Validate & Process the Batch
ja: 確認してバッチを処理

en: Validate Email Address from Mailings.
ja: メーリングからメールアドレスを検証します。

en: Value
ja: 値

en: Value Saved
ja: 値を保存

en: Value for filters 'This Year' and 'Other Years' can not be same.
ja: 「今年」と「他の年」のフィルタ値を同じにすることはできません。

en: Value must be an integer.
ja: 設定値は整数にしてください。

en: Value should be a positive number
ja: 数値は正の数でなければいけません

en: Values
ja: 値

en: Venda
ja: ヴェンダ語

en: Verify SSL Certificates
ja: SSL証明書の確認

en: Verify SSL Certs
ja: SSL証明書の確認

en: Verify email address to opt out:
ja: 拒否のメールアドレス確認 :

en: Verify email address to unsubscribe:
ja: 購読解除するメールアドレスの確認 :

en: Verify the content and formatting looks consistent across various email clients.
ja: 内容を検証し、さまざまなメールクライアント間で矛盾のないフォーマットになります。

en: Verify the content and formatting.
ja: 内容とフォーマットを確認

en: Verifying the SSL certificate helps confirm that CiviCRM is securely communicating directly to payment processors.
ja: SSL証明書の確認は、CiviCRM が支払いプロセッサとの間で安全な通信を行なっていることを確かめるために役に立ちます。

en: Version
ja: バージョン

en: Version %1
ja: バージョン %1

en: Version information found to be missing in database. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state.
ja: データベースにバージョン情報がありません。現在使用しているデータベースの状態に対応するバージョンを指定してください。

en: Version information missing in civicrm codebase.
ja: CiviCRM コードベースにバージョン情報がありません。

en: Version information missing in civicrm database.
ja: CiviCRM データベースにバージョン情報がありません。

en: Version reporting and alerts, reCAPTCHA configuration and attachments.
ja: バージョンレポートとアラート、reCAPTCHA の設定と追加してください。

en: Vertical Spacing
ja: 縦方向の間隔

en: Via Email
ja: メール経由

en: Via Web
ja: ウェブ経由

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View
ja: 表示

en: View %1
ja: %1 を表示

en: View %1 Record
ja: %1 のレコードを表示

en: View / Edit Multiple Choice Options
ja: 複数選択オプションの表示 / 編集

en: View / download files including images and photos
ja: 画像や写真を含むダウンロードファイル / 表示

en: View ANY CONTACT in the CiviCRM database, export contact info and perform activities such as Send Email, Phone Call, etc.
ja: CiviCRM データベース内の、連絡先情報のエクスポート実行、メール送信、電話などのアクティビティなど、任意の連絡先を表示します。

en: View Activity
ja: アクティビティを表示

en: View Activity History URL
ja: アクティビティ履歴のURLを表示

en: View Activity Record
ja: アクティビティ記録を表示

en: View All Reports
ja: すべてのレポートを表示

en: View Case
ja: 事例を表示

en: View Change Log
ja: 変更履歴を見る

en: View Comment
ja: コメントを表示

en: View Constituent Detail Report for this contact.
ja: この連絡先に関するメンバーシップの詳細レポートを表示。

en: View Contact
ja: 連絡先を表示

en: View Contact Dashboard
ja: 連絡先ダッシュボードを表示

en: View Contact Dashboard (for themselves and visible contacts)
ja: 連絡先ダッシュボードの表示 (自分自身と連絡先の閲覧)

en: View Contact Details
ja: 連絡先の詳細表示

en: View Contact Record
ja: 連絡先のレコードを表示

en: View Contact Summary for this Contact
ja: 連絡先の概要を表示

en: View Contact Summary for this Contact.
ja: この連絡先の概要を表示

en: View Contact URL
ja: 連絡先のURLを表示

en: View Contact details for this contact.
ja: この連絡先の連絡先の詳細を表示

en: View Contribution
ja: 支援を表示

en: View Contribution Details for this Contact.
ja: この連絡先の支援内容を表示

en: View Contribution URL
ja: 支援URLを表示

en: View Contribution details for this contact
ja: この連絡先の支援詳細を表示

en: View Contribution from
ja: 支援を表示

en: View Default
ja: デフォルトを表示

en: View Details of Case.
ja: 事例の詳細を表示

en: View Details of this Contribution.
ja: この支援の詳細を表示

en: View Event Income Details for this Event
ja: このイベントの収入詳細を表示

en: View Event Income For this Event
ja: このイベントのイベント収入を表示

en: View Event Income details for this Event.
ja: このイベントのイベント収入を表示

en: View Event Participants For this Event
ja: このイベントの参加者を表示

en: View Event Registration for
ja: イベント登録を表示

en: View Grant
ja: 助成を表示

en: View Job Log
ja: ジョブのログを表示

en: View Log (all jobs)
ja: ログを表示 (すてのジョブ)

en: View Mailing
ja: メーリングの表示

en: View Mailing Report
ja: メーリングのレポートを表示

en: View Membership
ja: 会員の表示

en: View Membership Detail for this Contact.
ja: この連絡先の会員詳細を表示

en: View Membership URL
ja: 会員のURLを表示

en: View Membership for
ja: 会員の表示

en: View Multiple Choice Option
ja: 複数選択オプションの表示

en: View Note
ja: 備考の表示

en: View Only
ja: 表示のみ

en: View Only cannot be selected if this field is to be included on the registration form
ja: このフィールドが登録フォームに含まれている場合、「表示のみ」は選択できません。

en: View Only?
ja: 表示のみ

en: View Option
ja: 表示オプション

en: View Page
ja: ページ表示

en: View Participant
ja: 参加者の表示

en: View Participant Record
ja: 参加者のレコードを表示

en: View Participant Record for this Contact.
ja: この連絡先の参加記録を表示

en: View Participant URL
ja: 参加者のURLを表示

en: View Participation
ja: 参加者を表示

en: View Payment
ja: 支払いを表示

en: View Personal Campaign Page
ja: 個人キャンペーンページを表示

en: View Pledge
ja: プレッジの表示

en: View Pledge Details for this contact
ja: この連絡先のプレッジ詳細を表示

en: View Pledge by
ja: プレッシを表示

en: View Price Option
ja: 価格オプションを表示

en: View Price Options
ja: 価格オプションを表示

en: View Primary
ja: プライマリを表示

en: View Primary member record
ja: プライマリメンバーのレコードを表示

en: View Profile Details
ja: プロファイル詳細を表示

en: View Recurring Payment
ja: 定期的な支払いを表示

en: View Relationship
ja: 関係を表示

en: View Relationship Type
ja: 関係タイプを表示

en: View Relationship for
ja: 関係を表示

en: View Relationship for %1
ja: %1 の関係を表示

en: View Results
ja: 結果の表示

en: View Revisions
ja: 改訂の表示

en: View Selected Contacts
ja: 選択した連絡先を表示

en: View Survey Report
ja: 調査レポートの表示

en: View System Default Message Template
ja: システムデフォルトのメッセージテンプレートを表示

en: View Website Profile
ja: ウェブサイトのプロファイルを表示

en: View accounting batches created by user (with Access to CiviContribute)
ja: ユーザが作成した会計バッチ (CiviContribute にアクセス可能な) を表示

en: View activity
ja: アクティビティの表示

en: View activity details
ja: アクティビティの詳細を表示

en: View all accounting batches (with Access to CiviContribute)
ja: すべての会計バッチ (CiviContribute にアクセス可能な) を表示

en: View all activities (for visible contacts)
ja: すべてのアクティビティを表示 (連絡先の閲覧)

en: View all custom fields regardless of ACL rules
ja: ACLルールに関わらず、すべてのカスタムフィールドを表示

en: View all events for this contact
ja: この連絡先に関するすべてのイベントを表示

en: View all existing and / or expired memberships for this contact
ja: この連絡先すべての既存および / または期限切れの会員を表示

en: View all grants
ja: すべての助成を表示

en: View all memberships for this contact
ja: この連絡先の会員すべてを表示

en: View all results for activities
ja: アクティビティに関するすべての結果を表示

en: View all results for cases
ja: 事例に関するすべての結果を表示

en: View all results for contacts
ja: 連絡先に関するすべての結果を表示

en: View all results for contributions
ja: 支援に関するすべての結果を表示

en: View all results for files
ja: ファイルすべての結果を表示

en: View all results for memberships
ja: 会員に関するすべての結果を表示

en: View all results for participants
ja: 参加者に関するすべての結果を表示

en: View and Edit Custom Fields
ja: カスタムフィールドを編集

en: View and Edit Fields
ja: 編集

en: View and Edit Options
ja: 表示と編集のオプション

en: View and Edit Price Fields
ja: 価格フィールドの表示と編集

en: View as pdf
ja: PDFで表示

en: View campaign page
ja: キャンペーンページを表示

en: View complete event information.
ja: 完全なイベント情報を表示

en: View complete message
ja: メッセージ全体を表示

en: View contact
ja: 連絡先を表示

en: View contact details for this record.
ja: この記録に関する連絡先の詳細を表示

en: View contact record
ja: 連絡先レコード表示

en: View contact summary
ja: 連絡先概要を表示

en: View contact summary for this househould
ja: この世帯についての連絡先概要を表示

en: View contact summary for this organization.
ja: この組織についての連絡先の概要を表示

en: View contribution details for this individual
ja: この個人の支援詳細を表示

en: View contributions for this Country.
ja: この国の支援を表示

en: View contributor contact record
ja: 支援者の連絡先レコード表示

en: View current revision
ja: 現在の改訂を表示

en: View details for this update
ja: この更新に関する詳細を表示

en: View displays CiviCRM Activities
ja: CiviCRM アクティビティを表示

en: View displays CiviCRM Contacts, of people, organizations, etc.
ja: CiviCRM の連絡先、人物、組織などを表示

en: View displays CiviCRM Contributions, with relation to contacts.
ja: CiviCRM 支援を連絡先との関係とともに表示

en: View displays CiviCRM Events
ja: CiviCRM イベントの表示

en: View displays CiviCRM Mailing Results.
ja: CiviCRM メーリングの結果を表示

en: View displays CiviCRM Memberships, with connection to contacts.
ja: CiviCRM 会員を連絡先との関係とともに表示

en: View displays CiviCRM Participants, often in conjunction with Event Filters
ja: CiviCRM 参加者の表示を、イベントフィルタとともに使用します。

en: View displays CiviCRM Relationships, with connection to contacts.
ja: CiviCRM 関係を連絡先の関係とともに表示

en: View event info page
ja: イベント情報ページの表示

en: View fullscreen
ja: フルスクリーン表示

en: View issues and report bugs.
ja: 問題の表示とバグの報告

en: View memberships
ja: 会員の表示

en: View notes (for visible contacts) even if they're marked admin only
ja: 管理者のみマークされている場合でも (連絡先の閲覧) メモを表示

en: View online event information pages
ja: オンラインイベントの情報ページを表示

en: View or Edit Fields for this Profile
ja: プロファイルのフィールドを表示 / 編集

en: View or Edit Financial Accounts
ja: 金融口座の表示または編集

en: View page
ja: ページ表示

en: View pledges
ja: プレッジを表示

en: View primary member contact summary
ja: プライマリメンバーの連絡先概要を表示

en: View related contribution
ja: 関連する支援を見る

en: View repeatDetails for this state.
ja: このステータスの繰り返し詳細を表示

en: View reports
ja: レポートを表示

en: View results
ja: 結果の表示

en: View results of debug and backtrace
ja: デバッグおよびバックトレースの結果を表示

en: View the Dedupe Exceptions
ja: 重複排除の例外を表示

en: View the Event Information page as it will be displayed to site visitors.
ja: サイト訪問者に表示されるイベント情報のページを見る。

en: View the system default for this workflow message template
ja: このワークフローメッセージのテンプレートをシステムデフォルトとして表示しますか？

en: View this contribution.
ja: この支援を表示

en: View this revision of the activity record.
ja: アクティビティ記録のこの改訂を表示。

en: View, Edit and Delete ANY CONTACT in the CiviCRM database; Create and edit relationships, tags and other info about the contacts
ja: CiviCRM データベース内の任意の連絡先を表示、編集、および削除します。連絡先に関する関係、タグやその他の情報を作成し編集します。

en: View/Add Transactions to Batch
ja: バッチに取引を追加 / 表示します

en: View/Edit Drupal User Account
ja: Drupal ユーザアカウントの表示 / 編集

en: Viewed contact
ja: 表示された連絡先

en: Viewing Contacts
ja: 連絡先の表示

en: Viewing Smart Groups
ja: スマートグループの表示

en: Viewing and Editing Contacts
ja: 連絡先の表示と編集

en: Views integration settings
ja: Views統合設定

en: Visibility
ja: 閲覧範囲

en: Visible
ja: 表示

en: Voicemail
ja: ボイスメール

en: Volapük
ja: ヴォラピュク

en: Volunteer
ja: ボランティア

en: Volunteer for
ja: ボランティア :

en: Volunteer is
ja: ボランティア :

en: Volunteer relationship.
ja: ボランティア関係

en: Vote
ja: 投票

en: Vote Cancelled.
ja: 投票のキャンセル

en: Vote Recorded.
ja: 投票が記録されました。

en: Voted?
ja: 投票

en: Voter Reservation
ja: 投票者予約

en: Voter Reservation did not add for %1 Contact(s).
ja: %1 連絡先への投票者の予約は行われません。

en: Voter Reservation has been added for %1 Contact(s).
ja: %1 連絡先に投票者を予約しました。

en: Voter Reservation is full for this survey.
ja: この調査への投票者予約は締め切られました。

en: WARNING - Disabling an option which has been assigned to existing records will result in that option being cleared when the record is edited.
ja: 警告 : このオプションは他のレコードに割り当てられています。このオプションを無効にすると、そのレコードを編集する際に割り当てたオプションも消去されます。

en: WARNING - This action sets the CiviCRM recurring contribution status to Cancelled, but does NOT send a cancellation request to the payment processor. You will need to ensure that this recurring payment (subscription) is cancelled by the payment processor.
ja: 警告: この操作は CiviCRM の定期的な支援ステータスをキャンセル状態にしますが、支払いプロセッサにはキャンセル要求は送られません。支払いプロセッサで定期的な支援 (購読) のキャンセルを必ず行なってください。

en: WARNING! CiviCRM 4.1 introduces an improved way of handling cron jobs. However the new method is NOT backwards compatible. <strong>Please notify your system administrator that all CiviCRM related cron jobs will cease to work, and will need to be re-configured (this includes sending CiviMail mailings, updating membership statuses, etc.).</strong> Refer to the <a href="%1">online documentation</a> for detailed instructions.
ja: 警告！CiviCRM 4.1 では Cron ジョブの処理が改善されました。ただし、この新しい処理は以前の処理と互換性がありません。<strong>CiviCRM 関連の Cron ジョブはすべて (CiviMail メーリング配信、カスタム会員のステータス更新などを含みます) が動作しなくなるので再度設定するよう、システム管理者にお伝えください。</strong>  詳しくは、<a href="%1">オンラインマニュアル</a>を参照してください。

en: WARNING: Are you sure you want to delete mapping '<b>%1</b>'?
ja: 警告 : 「<b>%1</b>」のマッピングを削除してもよろしいですか？

en: WARNING: Are you sure you want to delete the attached file?
ja: 警告 : 添付ファイルを削除してもよろしいですか？

en: WARNING: Are you sure you want to revert the below changes?
ja: 警告 : 以下の変更を元に戻してもよろしいですか？

en: WARNING: Delete will remove this permission from the specified ACL Role.
ja: 警告 : 指定したACL役割からこの権限が削除されます。

en: WARNING: Deleting this Participant Status will remove all of its settings.
ja: 警告 : 参加者のステータスを削除すると設定内容もすべて削除されます。

en: WARNING: Deleting this Payment Processor may result in some transaction pages being rendered inactive.
ja: 警告 : この支払いプロセッサを削除すると、いくつかの取引ページが非有効になります。

en: WARNING: Deleting this Scheduled Job will cause some important site functionality to stop working.
ja: 警告 : この予定されたジョブを削除すると、重要なサイトの機能が停止することがあります。

en: WARNING: Deleting this batch will result in the loss of all data entered for the batch.
ja: 警告 : このバッチを削除すると、バッチに入力したすべてのデータが削除されます。

en: WARNING: Deleting this contribution will result in the loss of the associated financial transactions (if any).
ja: 警告 : この支援を削除すると、関連する支払い取引 (もし在れば) の結果はすべて失われます。

en: WARNING: Deleting this custom field option will result in the loss of all related data.
ja: 警告 : このカスタムフィールドオプションを削除すると、これに関するすべてのデータが消えます。

en: WARNING: Deleting this custom field set will result in the loss of all '%1' data.
ja: 警告 : このカスタムフィールドセットを削除すると「%1」のデータはすべて失われます。

en: WARNING: Deleting this custom field will result in the loss of all '%1' data. Any Profile form and listings field(s) linked with '%1' will also be deleted.
ja: 警告 : このカスタムフィールドを削除すると、すべての「%1」のデータが失われます。「%1」にリンクしているプロファイルフォームとリストフィールドも削除されます。

en: WARNING: Deleting this membership will also delete any related payment (contribution) records.
ja: 警告 : この会員を削除すると、関連するすべての支払い (支援) のレコードも削除されます。

en: WARNING: Deleting this option gruop will result in the loss of all records which use the option.
ja: 警告 : このオプションを削除すると、このオプションを使用しているレコードはすべて失われます。

en: WARNING: Deleting this option will remove this ACL Role Assignment.
ja: 警告 : このオプションを削除すると、このACL役割の割り当てが削除されます。

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all %1 related records which use the option.
ja: 警告 : このオプションを削除すると、このオプションを使用している %1 に関連するレコードはすべて失われます。

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Relationship records of this type.
ja: 警告 : このオプションを削除すると、関係レコードはすべて失われます。

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all Report related records which use the option. This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone. Do you want to continue?
ja: 警告 : このオプションを削除すると、このオプションを使用しているレポートに関連するすべてのレコードが失われます。これは大量のデータを失うことを意味します。また、この操作は取り消すことができません。操作を続けますか？

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all contribution records which use this option.
ja: 警告: このオプションを削除すると、このオプションを使用している支援レコードがすべて失われます。

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all data.
ja: 警告 : このオプションを削除すると、すべてのデータが失われます。

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all location type records which use the option.
ja: 警告 : このオプションを削除すると、このオプションを使用しているロケーションタイプのレコードはすべて失われます。

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all membership records of this status.
ja: 警告 : このオプションを削除すると、このステータスを使用している会員レコードはすべて失われます。

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all membership records of this type.
ja: 警告 : このオプションを削除すると、このタイプの会員レコードはすべて失われます。

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of mail settings data.
ja: 警告 : このオプションを削除すると、メール設定データは失われます。

en: WARNING: Deleting this pledge will also delete any related pledge payments.
ja: 警告 : このプレッジを削除すると、関連するすべての支払いも削除されます。

en: WARNING: Deleting this price field will result in the loss of all '%1' data.
ja: 警告 : この価格フィールドを削除すると、「%1」のデータはすべて削除されます。

en: WARNING: Deleting this price set will result in the loss of all '%1' data.
ja: 警告 : この価格セットを削除すると、「%1」のデータはすべて削除されます。

en: WARNING: Deleting this profile field will remove it from Profile forms and listings. If this field is used in any 'stand-alone' Profile forms, you will need to update those forms to remove this field.
ja: 警告 : プロファイルのフォームを削除すると、このプロファイルフィールドとリストからも削除されますこのフィールドが他の「スタンドアロン」のプロファイルフォームで使われている場合、このフィールドを削除するためにこれらのフォームを更新する必要があります。

en: WARNING: Deleting this registration will result in the loss of related payment records (if any).
ja: 警告 : この登録を削除すると、関連する支払い記録 (もし在れば) も失われます。

en: WARNING: Do NOT use spaces in the Location Name.
ja: 警告 : ロケーション名には空白を入れないでください。

en: WARNING: If any external files or programs reference the old "Name", then they must be updated manually.
ja: 警告 : 任意の外部ファイルやプログラムが、古い「名前」を参照する場合は、それらを手動で更新する必要があります。

en: WARNING: If you cancel the recurring contribution associated with this membership, the membership will no longer be renewed automatically. However, the current membership status will not be affected.
ja: 警告 : この会員に関連付けられている定期的な支援をキャンセルすると、今後、会員は自動的に更新されなくなります。ただし、現在の会員のステータスは変更されません。

en: WARNING: If you delete this option, contributors will not be able to use this credit card type on your Online Contribution pages.
ja: 警告 : このオプションを削除すると、支援をしようとする人はオンライン支援のページでこのクレジットカードタイプが使用できなくなります。

en: WARNING: If you use CiviCase with v4.5.alpha*, v4.5.beta*, or v4.5.0, it is possible that previous upgrades corrupted some CiviCase metadata. If you have not already done so, please identify any custom field sets, smart groups, or reports which refer to CiviCase and ensure that they are properly configured.
ja: 警告 : あなたが v4.5.alpha*、v4.5.beta*、または v4.5.0 で CiviCase を使用する場合、前回のアップグレードでは、一部の CiviCase メタデータを破損している可能性があります。あなたがまだ行っていない場合は、CiviCase を参照して任意のカスタムフィールドセット、スマートグループ、またはレポートを特定し、それらが適切に設定されていることを確認してください。

en: WARNING: Many option groups are used programatically and values should be added or modified with caution.
ja: 警告 : オプショングループの多くはプログラム内部で使用されます。設定値の追加や変更をする場合は注意してください。

en: WARNING: Once a rule is marked as reserved it can not be deleted and the fields and weights can not be modified.
ja: 警告 : 予約済みとしてルールがマークされたら、それを削除、およびフィールドと優先度を変更することもできません。

en: WARNING: The case type name includes deprecated characters.
ja: 警告 : 事例タイプ名に非推奨の文字が含まれています。

en: WARNING: The downloader may be unable to download files which require HTTP redirection. This may be a configuration issue with PHP's open_basedir or safe_mode.
ja: 警告 : ダウンローダのHTTPリダイレクトで必要なファイルをダウンロードできない場合があります。これは、PHPの open_basedir か、セーフモードの設定が起因で問題が発生することがあります。

en: WARNING: The duplicate contact record WILL BE DELETED after the merge is complete.
ja: 警告 : マージ後、重複した連絡先のレコードは削除されます。

en: WARNING: There are %1 word-replacement entries which will not be valid in v4.4+ (eg with over 255 characters). They will be dropped during upgrade. For details, consult the CiviCRM log.
ja: 警告 : V4.4+ で有効にならない %1 ワード代替エントリ (例 : 255文字を超える) があります。それらはアップグレード時に削除されます。詳細については CiviCRM ログを参照してください。

en: WARNING: Uninstalling this extension might result in the loss of all records which use the extension.
ja: 警告 : このエクステンションをアンインストールすると、このエクステンションに関するすべてのレコード内容が失われます。

en: WARNING: You are about to delete the Label Format titled <strong>%1</strong>.
ja: 警告 : ラベルのフォーマット <strong>%1</strong> を削除しようとしています。

en: WARNING: You are about to delete the PDF Page Format titled <strong>%1</strong>.
ja: 警告 : <strong>%1</strong>という題名のPDFページのフォーマットを削除しようとしています。

en: WARNING: You are switching from a testing mode (Redirect to Database) to a live mode. Check Mailings > Archived Mailings, and delete any test mailings that are not in Completed status prior to running the mailing cron job for the first time. This will ensure that test mailings are not actually sent out.
ja: 警告 : あなたはライブモードに、テストモード (データベースのリダイレクト) から切り替えています。メーリング > アーカイブメーリングを確認し、以前、初めてメーリング Cron ジョブを実行するまでに完了した状態ではない任意のテストメーリングを削除してください。これで、テストメーリングが実際に送信されませんように防止できます。

en: WARNING: You cannot delete a financial type if it is currently used by any Contributions, Contribution Pages or Membership Types. Consider disabling this option instead.
ja: 警告 : これが現在すべての支援、支援ページや会員タイプで使用されている場合は、金融タイプを削除することはできません。代わりに、このオプションを無効にしてみてください。

en: WYSIWYG Editor
ja: WYSIWYGエディタ

en: Wait List Confirmation
ja: キャンセル待ちの確認

en: Waiting
ja: キャンセル待ち

en: Waiting Review
ja: 待機レビュー

en: Waitlist
ja: 順番待ち

en: Waitlist Enabled
ja: キャンセル待ちの有効

en: Waitlist Message
ja: キャンセル待ちのテキスト

en: Waitlist Text
ja: キャンセル待ちのテキスト

en: Waitlisted:
ja: 順番待ち :

en: Waitlisting Statuses
ja: キャンセル待ちステータス

en: Walk / Phone List Report
ja: 訪問先 / 電話リストレポート

en: WalkList
ja: 訪問リスト

en: Walloon
ja: ワロン語

en: Warning
ja: 警告

en: Warning:
ja: 警告 :

en: Warning: Debug is enabled in <a href="%1">system settings</a>. This should not be enabled on production servers.
ja: 警告 : <a href="%1">システム設定</a>でデバッグが有効になっています。これは、本番サーバ上で有効にしないでください。

en: Warning: Deleting this event template will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
ja: 警告 : このイベントテンプレートを削除すると、関連するイベント登録ページとイベント料金の設定はすべて失われます。

en: Warning: Deleting this event will also delete associated Event Registration Page and Event Fee configurations.
ja: 警告 : このイベントを削除すると、関連するイベント登録ページとイベント料金の設定はすべて失われます。

en: Warning: Do this only if you have already taken alternate steps to ensure your site is secure.
ja: 警告 : あなたのサイトが安全であることを確認するために、既に代替措置を講じている場合は、これのみを行います。

en: Warning: Outbound email is disabled in <a href="%1">system settings</a>. Proper settings should be enabled on production servers.
ja: 警告 : アウトバウンドメールは、<a href="%1">システムの設定</a>で無効になっています。適切な設定を、本番サーバ上で有効にする必要があります。

en: Warning: This functionality is currently in beta stage. Consider backing up your database before using it. Click "Cancel" to return to the "edit custom field" form without making changes.
ja: 警告 : この機能は現在のところ、テスト段階です。使用する前にデータベースのバックアップを作成することも考えてください。「キャンセル」をクリックすると、何も変更せずに「カスタムフィールドの編集」に戻ることができます。

en: Warning: Update Greeting job enabled
ja: 警告 : 有効なグリーティングジョブの更新

en: Warning: You have chosen to remove one or more subtypes. This will cause any custom data records associated with those subtypes to be removed.
ja: 警告 : あなたは 1 つまたはそれ以上のサブタイプを削除することを選択しました。これは、削除するそれらのサブタイプに関連付けられている任意のカスタムデータレコードが原因になります。

en: Warning: You will not be able to reopen or change the batch after it is exported. Are you sure you want to export?
ja: 警告 : エクスポートされた後に、バッチを変更、または再度開くことはできません。エクスポートしてもよろしいですか？

en: We are not able to install the software. Please <a href="#requirements">see below</a> for details.
ja: ソフトウェアをインストールすることはできません。詳細は <a href="#requirements">以下を参照</a> してください。

en: We can't determine how much memory you have allocated. Install only if you're sure you've allocated at least %1 MB.
ja: 私たちは、あなたが割り当てているメモリの量を決定することはできません。少なくとも %1 MBが割り当てられてられていると確信している場合にのみインストールしてください。

en: We can't load the requested web page due to an incomplete link. This can be caused by using your browser's Back button or by using an incomplete or invalid link.
ja: リンクが不完全なため、要求されたウェブページを読み込めません。不完全なリンクによるものか、ブラウザの「戻る」ボタンを押したことによるものです。

en: We can't load the requested web page. This page requires cookies to be enabled in your browser settings. Please check this setting and enable cookies (if they are not enabled). Then try again. If this error persists, contact the site adminstrator for assistance.
ja: 要求されたページを表示できません。このページはブラウザのクッキー機能が必要です。ブラウザの設定を調べ、クッキーが無効になっている場合は有効にしてやり直してください。それでもエラーが続くようでしたら、サイト管理者に連絡してください。

en: We could not extract the mail body from this bounce message.
ja: 返送メッセージからメール本文を抽出することができませんでした。

en: We could not find a contact id.
ja: 連絡先ID が見つかりません

en: We could not found respondent for this survey to release.
ja: この調査で予約解除できる回答者が見つかりません。

en: We could not geocode the destination address.
ja: 送信先アドレスをジオコードできませんでした。

en: We could not move the uploaded file %1 to the upload directory %2. Please verify that the 'Temporary Files' setting points to a valid path which is writable by your web server.
ja: アップロードされたファイル %1 をアップロードディレクトリ %2 に移動できません。サーバの書き込み可能なディレクトリに一時ファイルのパスを設定してください。

en: We detected a cycle which we cant handle. aborting
ja: 処理できないサイクルを検出しました。中断します

en: We did not recognize the search field: %1. Please check and fix your contribution related smart groups.
ja: 検索フィールドを認識していません : %1 支援に関連するスマートグループを確認して修正してください。

en: We encountered an error when attempting to create the database. Please check your MySQL server permissions and the database name and try again.
ja: データベースの作成中にエラーが発生しました。MySQLサーバの権限とデータベース名を確認してもう一度お試しください。

en: We experienced an unexpected error. Please post a detailed description and the backtrace on the CiviCRM forums: %1
ja: 予期せぬエラーです。CiviCRM フォーラムにエラーの詳細を報告してください : %1

en: We found unexpected data values from an older version of CiviCRM in your database. The upgrade can not be run until this condition is corrected.<br /><br />Details: One or more rows are present in the civicrm_option_group with name like 'civicrm_price_field.amount.%'. <a href='%1'>Check here for information on diagnosing and correcting this problem.</a>
ja: 私たちは、データベース内でCiviCRM の旧バージョンから予期しないデータ値を発見しました。この状態が修正されるまで、アップグレードは実行できません。<br /><br />詳細 : 1 つまたは複数のラインは「civicrm_price_field.amount.%」のような名前を持つ civicrm_option_group に存在しています。<a href='%1'>診断し、この問題を修正する方法については、こちらを確認してください。</a>

en: We had a problem processing your subscription request for %1. You have tried to subscribe to a private group and/or we encountered a database error. Please contact the site administrator.
ja: 購読申し込みの処理中にエラーが発生しました。プライベートグループに加入しようとしたところ、データベースエラーが発生しました。この件についてサイト管理者に連絡してださい。

en: We have automatically enabled the Mailings tab for the Contact Summary screens
            so that you can view mailings sent to each contact.
ja: 各連絡先に送信されたメーリングを表示できるように
    自動的に連絡先の概要画面で差し込み印刷のタブを有効にしています。

en: We have identified extraneous data in your database that a previous upgrade likely introduced. We STRONGLY recommend making a backup of your site before continuing. We also STRONGLY suggest fixing this issue with unneeded records BEFORE you upgrade. You can find more information about this issue and the way to fix it by visiting <a href="http://forum.civicrm.org/index.php/topic,26181.0.html">http://forum.civicrm.org/index.php/topic,26181.0.html</a>.
ja: 前回のアップグレードの結果と思われる不要なデータがデータベースに存在しています。操作を続行する前に、サイトのバックアップを取ることを強くお勧めします。また、アップグレードする前に不必要なレコードによる問題を解決しておくことを強くお勧めします。この問題についての詳しい説明と問題解決の方法は、次のページを参照してください。 <a href="http://forum.civicrm.org/index.php/topic,26181.0.html">http://forum.civicrm.org/index.php/topic,26181.0.html</a>

en: We have integrated KCFinder with CKEditor and TinyMCE, which enables user to upload images. Note that all the images uploaded using KCFinder will be public.
ja: KCFinder を CKEditor、TinyMCE と統合したため、画像のアップロードができます。KCFinder を使ってアップロードしたすべての画像は公開されるので注意してください。

en: We have integrated KCFinder with CKEditor and TinyMCE. This allows a user to upload images. All uploaded images are public.
ja: 私たちは、CKEditor と TinyMCE で KCFinder を統合しています。これは、画像のアップロードをユーザに許可します。アップロードされたすべての画像は公開されます。

en: We have reset the COUNTED flag to false for the event participant status 'Pending from incomplete transaction'. This change ensures that people who have a problem during registration can try again.
ja: 「不完全な取引による保留」のイベント参加者のステータスのカウント済フラグをオフにしました。この変更は登録で問題が発生した人々がやり直せるようにするためのものです。

en: We recommend that you save a copy of the your customized Text and HTML message content to a text file before reverting so you can combine your changes with the system default messages as needed.
ja: 元に戻す前に、テキストファイルに含まれるカスタマイズしたテキストと HTMLメッセージのコピーを保存しておくことをお勧めします。そうしておけば、必要な時にあなたの変更内容にシステムのデフォルトメッセージを反映できます。

en: We were unable to process your payment at this time. Please try again later.
ja: 今回はお支払いを処理することができませんでした。後で再度お試しください。

en: We will record your initial pledge payment when we receive it from you. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
ja: 最初のプレッジ支払いを受け取った際に、支払いが記録されます。自分のアカウントにログインするか、 %1 に連絡すれば、いつでも将来の支援を修正またはキャンセルできます。

en: We will send you a payment reminder %1 days prior to each scheduled payment date. The reminder will include a link to a page where you can make your payment online.
ja: 支払い事前通知をそれぞれ支払い予定日の %1 日前に送信します。この事前通知には、オンラインの支払いページリンクが挿入されています。

en: Web
ja: ウェブサイト

en: Web Service URL
ja: ウェブサービスのURL

en: Web service user ID.
ja: ウェブサービスのユーザID.

en: Webserver config
ja: ウェブサーバの設定

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Website ID
ja: ウェブサイトID

en: Website Profile
ja: ウェブサイトのプロファイル

en: Website Type
ja: ウェブサイトタイプ

en: Website URL
ja: ウェブサイト URL

en: Website type
ja: ウェブサイトタイプ

en: Week
ja: 週

en: Week %week
ja: %week 週

en: Weekly
ja: 毎週

en: Weight
ja: 優先度

en: Weight Threshold to Consider Contacts 'Matching':
ja: 連絡先の「照合」を考慮した優先度の基準 :

en: Weight controls the order in which Label Formats are displayed in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
ja: ラベルのフォーマットを一覧表示する際の順番を決める優先度です。正または負の整数を入力してください。値の小さい項目が先に表示されます。

en: Weight controls the order in which PDF Page Formats are displayed <br />in selection lists. Enter a positive or negative integer. Lower numbers <br />are displayed ahead of higher numbers.
ja: PDFページのフォーマットをリスト表示する順番を決める優先度になります。<br />正または負の整数を入力してください。<br />値が小さい項目が先に表示されます。

en: Weight controls the order in which custom field sets are presented when there are more than one. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
ja: 複数のカスタムデータグループが表示される場合に、表示の順番を決める優先度になります。正または負の数を入力してください。数値が小さいほど上に表示されます。

en: Weight controls the order in which fields are displayed in a group. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
ja: このフィールドをグループ内で表示する順番を決める優先度になります。正または負の整数を入力してください。小さい数値を設定すると、大きい数値よりも上位に表示します。

en: Weight controls the order in which fields are displayed within a profile. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers. Note: The field order will not respect non-multi fields interspersed with multi record fields in edit mode.
ja: プロファイル内に表示される順序を制御する優先度フィールドです。正または負の整数を入力します - 数値が小さいほど上に表示されます。注意 : フィールドの順序は、編集モードでの複数レコードのフィールドが点在する非マルチフィールドを尊重しません。

en: Weight controls the order in which profiles are presented when more than one profile is included in User Registration or My Account screens. Enter a positive or negative integer - lower numbers are displayed ahead of higher numbers.
ja: ユーザ登録またはマイアカウント画面に追加される複数のプロファイルがある場合、プロファイル表示の順番を決める優先度になります。正または負の数を入力してください。数値が小さいほど上に表示されます。

en: Weight controls the order that premiums are displayed on the Contribution Page.
ja: 支援に表示されるプレミアムの順番を決める優先度になります。

en: Weight must be integer
ja: 優先度は整数でなければなりません

en: Weight sets the order of precedence for automatic assignment of status to a membership. It also sets the order for status displays. EXAMPLE: The default 'New' and 'Current' statuses have overlapping ranges. Memberships that meet both status range criteria are assigned the status with the lower weight.
ja: 会員に自動割り当てされるステータスの順番を決める優先度です。また、ステータスの表示順を決めます。例えば : デフォルトの「新規」と「現在」のステータスは範囲が重なります。両方のステータス範囲にある会員は低い優先度のステータスが割り当てられます。

en: Welcome %1
ja: ようこそ、%1 さん

en: Welcome Message
ja: 歓迎メッセージ

en: Welcome to your Home Dashboard
ja: ホームダッシュボードへようこそ

en: Welcome. Your subscription to the %1 mailing list has been activated.
ja: ようこそ。%1 メーリングリストの申し込みを受け付けました。

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Western Frisian
ja: 西フリジア語

en: What URL was clicked
ja: クリックされたURL

en: What day in the contribution will the debit occur
ja: 支援を自動引き落としする日

en: What to do upon duplicate match
ja: 重複の処理方法

en: What type of operation (action) is being permitted?
ja: 操作 (アクション) はどのようなタイプが許可されていますか？

en: What types of record(s) can this tag be used for?
ja: このタグをどのレコードタイプに使用すますか？

en: When
ja: 日時

en: When CiviMail is enabled and a profile uses the "Add to Group" setting, users who complete the profile form will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
ja: プロファイルで「グループに追加」設定を使っている場合、CiviMail を有効すると、プロファイルのフォームに入力したユーザに確認メールが送られます。 ユーザによる確認 (承認) がなければ、このグループに追加されません。

en: When CiviMail is enabled, users who "subscribe" to a group from a profile Group(s) checkbox will receive a confirmation email. They must respond (opt-in) before they are added to the group.
ja: CiviMail を有効にした場合、プロファイルのグループチェックボックスで「加入」したユーザに確認メールが送られます。 ユーザによる確認 (承認) がなければ、このグループに追加されません。

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.
ja: 個人キャンペーンページを有効にした場合、支援した後に会員は自分の資金調達ページの作成を促すリンクが表示されます。

en: When Personal Campaign Pages are enabled, constituents will see a link inviting them to create their own fundraising page after making a contribution.  Contributions from people who come in through a Personal Campaign Page are recorded as "soft credits" for the supporter who created that campaign page.
ja: 個人キャンペーンページを有効にすると、会員が支援を作成した後に自分の資金調達ページを作成することを促すリンクが表示されます。個人キャンペーンページから入ってきた人による支援は、そのキャンペーンページを作成した支援者の「ソフトクレジット」として記録されます。

en: When a contribution is made via a Personal Campaign Page, a soft credit for that contribution is automatically assigned to the contact who created the Personal Campaign Page.
ja: 個人キャンペーンページから支援が行われた場合、その支援のソフトクレジットは自動的にその個人キャンペーンページを作成した連絡先に割り当てられます。

en: When contributions are made via a Personal Campaign Page a soft credit (of type 'Personal Campaign Page') is automatically created and assigned to the 'owner' of the the Personal Campaign Page.
ja: 支援金は個人的なキャンペーンページを経由して (「パーソナルキャンペーンページ」タイプ) ソフトクレジットが作られる際に、自動で作成され個人のキャンペーンページ「所有者」に割り当てられます。

en: When did this contact first become a member?
ja: この連絡先が初めてメンバーシップになった日付になります。

en: When does this status begin? EXAMPLE: <strong>New</strong> status begins at the membership 'join date'.
ja: いつこのステータスを開始しますか？例えば : <strong>新規</strong>ステータスは会員の加入日。

en: When does this status end? EXAMPLE: <strong>Current</strong> status ends at the membership 'end date'.
ja: いつこのステータスを終了しますか？例えば : <strong>現在</strong>ステータスは会員の終了日。

en: When enabled, "empowered by CiviCRM" is displayed at the bottom of public forms.
ja: 有効にした場合、「empowered by CiviCRM」が、パブリックフォームの下部に表示されます。

en: When enabled, checks for contacts with similar names as the user types values into the contact form name fields.
ja: これを有効にすると、連絡先のフォーム名フィールドにユーザタイプの値と似ている名前と連絡先を確認します。

en: When enabled, contacts who are assigned activities will automatically receive an email notification with a copy of the activity.
ja: 有効にすると、アクティビティを割り当てられた連絡先は、自動的にそのアクティビティの通知メールを受け取るようになります。

en: When enabled, links allowing people to share this event with their social network will be displayed (e.g. Facebook "Like", Google+, and Twitter).
ja: 有効にした場合は、イベントをソーシャルネットワーク (例 : Facebook の「いいね」、Google+ および Twitter) で共有可能にするリンクが表示されます。

en: When enabled, links allowing people to share this online contribution page with their social network will be displayed (e.g. Facebook "Like", Google+, and Twitter).
ja: 有効にした場合は、自分のソーシャルネットワーク (例 : Facebook の「いいね」、Google+ および Twitter) でこのオンライン支援ページを共有可能にするリンクが表示されます。

en: When enabled, statistics about your CiviCRM installation are reported anonymously to the CiviCRM team to assist in prioritizing ongoing development efforts. The following information is gathered: CiviCRM version, versions of PHP, MySQL and framework (Drupal/Joomla/standalone), and default language. Counts (but no actual data) of the following record types are reported: contacts, activities, cases, relationships, contributions, contribution pages, contribution products, contribution widgets, discounts, price sets, profiles, events, participants, tell-a-friend pages, grants, mailings, memberships, membership blocks, pledges, pledge blocks and active payment processor types.
ja: これを有効にすると、あなたの CiviCRM に関する統計が匿名で CiviCRM チームに送られ、開発の優先度に関する情報として使われます。以下の情報が収集されます : CiviCRM バージョン、PHPバージョン、MySQL とフレームワーク (Drupal/Joomla/standalone)、デフォルトの言語。以下のレコードタイプのカウント (実際のデータではなく) が報告されます : 連絡先、アクティビティ、事例、関係、支援、支援ページ、支援の製品、支援ウィジェット、割引、価格セット、プロファイル、イベント、参加者、友人に紹介ページ、助成、メーリング、会員、会員ブロック、プレッジ、プレッジブロックと有効な支払いプロセッサタイプ。

en: When enabled, the assignee notification sent out above will also include an ical meeting invite.
ja: 有効にした場合、iCal の会議招待に含まれる割り当て先の通知も送信されます。

en: When enabled, this event will be included in iCalendar feeds and displayed on your site's "Upcoming Events" block.
ja: 有効にした場合、このイベントは iCalendar のフィードに含まれ、サイトの「今後のイベント」ブロックで表示されます。

en: When enabled, this feature allows users to identify an organization as the donor or member. Logged in users will be given a choice of selecting from a list of organizations that they have a permissioned relationship with OR entering a new organization. Anonymous users are prompted to enter the organization name. If a matching organization is found using your site's configured unsupervised duplicate matching rules for Organizations, the contribution or membership will be linked to that organization. Otherwise a new organization contact record is created.
ja: この機能を有効にすると、ある団体を寄贈者やメンバーとして扱えるようになります。ログインしたユーザは、権限の関係を持つ団体のリストから選択するか、新しい団体を入力できるようになります。また、匿名のユーザは団体名が入力できます。一致する団体が、このサイトで設定されている団体の未監修の重複照合ルールに一致する場合は、支援や会員その団体にリンクされます。それ以外の場合は新しい団体の連絡先レコードが作成されます。

en: When reCAPTCHA is enabled for a profile form, anonymous users are required to read an image with letters and numbers and enter the value in a field. This helps prevent abuse by automated scripts.
ja: reCAPTCHA は、プロファイルフォームが有効になっている場合に、匿名ユーザが画像を読み込み、文字や数字でフィールドに値を入力する必要があります。これは、自動化されたスクリプトによって悪用を防ぐのに役立ちます。

en: When recording Instant Messenger (IM) 'screen names' for contacts, it is useful to include the IM Service Provider (e.g. AOL, Yahoo, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
ja: 連絡先のインスタントメッセンジャー (IM) のスクリーン名を記録する場合、IMサービスプロバイダ (例 : AOL、Yahooなど) を追加すると便利です。CiviCRM には有名なサービスプロバイダがインストールされています。管理者はいくつでも追加のプロバイダを追加できます。

en: When recording mobile phone numbers for contacts, it may be useful to include the Mobile Phone Service Provider (e.g. Cingular, Sprint, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
ja: 連絡先の携帯電話番号を記録する場合、携帯電話会社 (例 : ドコモ、AU、ソフトバンクなど) を追加すると便利です。CiviCRM には有名なサービスプロバイダがインストールされています。管理者はいくつでも追加のプロバイダを追加できます。

en: When registering for multiple events all events must use the same payment processor.
ja: 複数のイベントを登録する時は、すべてのイベントは同じ支払いプロセッサを使用する必要があります。

en: When selecting a dedupe rule, be sure to choose one that includes fields contained in your import file. Also be aware that the update and fill options could have significant impact on your existing data. You should define and select a rule that is strict enough to ensure there are no false positive matches.
ja: 重複排除ルールを選択する場合は、インポートファイルのフィールドが含まれているルールを選択してください。 更新とフィルのオプションは、現在のデータに大きな影響を与えるの十分注意してください。 ルールを定義し、選択する場合は、誤検出がないことを必ず確認してください。

en: When someone donates through a personal campaign page, a soft credit is given to the owner of the page to recognize the role she played in the contribution. CiviContribute has a section that allows you to administer all of the PCPs for your organization. You can require approval before a PCP goes 'live', and disable or delete any campaign pages you don't approve of.
ja: 個人キャンペーンページで誰かが寄付をすると、そのページの所有者にソフトクレジットが与えられ、その支援におけるその人の役割を識別できるようになります。CiviContribute には、あなたの団体に関するすべての個人キャンペーンページを管理するセクションがあります。ここでは個人キャンペーンページが「ライブ」になる前に承認するようにしたり、承認しないページを無効にしたり削除することができます。

en: When this Event is active, create front-end links to the Event Information page using the Menu Manager. Select <strong>Event Info Page</strong> and enter <strong>%1</strong> for the Event ID.
ja: このイベントページが有効になったとき、メニューの管理を使ってこのイベント情報へのフロントエンドのリンクを作成してください。<strong>イベント情報ページ</strong>を選び、イベントIDに<strong>%1</strong>を入力してください。

en: When this Event is active, create links to the Event Information page by copying and pasting the following URL:
ja: このイベントを有効にしたら、次のURLをコピー＆ペーストしてイベント情報のページにリンクを作成してください :

en: When this box is checked, the membership fee is included in the listing of each membership option on the signup and renewal page. This is recommended for most configurations.
ja: 注意 : このオプションは PayPal Website Payments Standard と Google Checkout では利用できません。これは、ほとんどの設定でお勧めします。

en: When visibility is 'Public Pages and Listings', users can also click the field value when viewing a contact in order to locate other contacts with the same value(s) (i.e. other contacts who live in Poland).
ja: 閲覧範囲が「公開ページとリスト」であれば、ユーザは同じ値を持つ (例 : 新宿在住の連絡先など) 他の連絡先を探すために連絡先を表示する際、ユーザはフィールドの値をクリックすることができます。

en: When will the failed contribution be retried?
ja: 失敗した際に支援を再試行しますか？

en: When you choose the primary location type the collected data will use the default location type from the <a href="%1">Location types</a> setup.
ja: プライマリのロケーションタイプを選択すると、収集されたデータは、<a href="%1">ロケーションタイプ</a>の設定からデフォルトのロケーションタイプを使用します。

en: When you close your batch, CiviCRM will verify that you have entered the correct number
ja: CiviCRM は、バッチを閉じると正しい番号が入力されたか確認します

en: When you close your batch, CiviCRM will verify the totals entered match this number
ja: CiviCRM は、バッチを閉じると合計にこの入力した番号が一致しているか確認します

en: When you view your campaign page WHILE LOGGED IN, the page includes links to edit your page, tell friends, and update your contact info.
ja: ログインした状態で自分のキャンペーンページを表示すると、ページ編集、友人に紹介、連絡先情報の更新のリンクがページに表示されます。

en: When your page is active, create front-end links to the contribution page using the Menu Manager. Select <strong>Administer CiviCRM &raquo; CiviContribute &raquo; Manage Contribution Pages</strong> and select <strong>%1</strong> for the contribution page.
ja: このページを有効にした場合、メニューの管理を使ってこの支援ページヘのフロントエンドのリンクを作成してください。<strong>CiviCRM の管理 &raquo; CiviContribute &raquo; 支援ページの管理</strong>を選び、続いてこのページへの<strong>%1</strong>を選びます。

en: When your page is active, you can link people to the page by copying and pasting the following URL:
ja: このページが有効であれば、次のURLをコピー＆ペーストしてこのページを他の人に知らせることができます :

en: Whenever you want to preview, update or promote your page
ja: いつでも自分のページのプレビュー、更新、プロモートができます。

en: Where
ja: 場所

en: Where Clause
ja: WHERE Clause

en: Where Tables
ja: WHERE テーブル

en: Where did this registration come from?
ja: この登録は何処からされましたか？

en: Where the Contribution came through.
ja: 支援が行われた元情報

en: Whether to use SSL for IMAP and POP3 or not.
ja: IMAP と POP3 で SSL の使用有無

en: Which Data
ja: 対象データ

en: Which countries are available in the Country selection field when adding or editing contact addresses. Profile and Custom 'Country' fields also use this setting. To include ALL countries, leave the right-hand box empty.
ja: 連絡先住所を追加 / 編集するときに国セクションで選択できる国になります。プロファイルとカスタム「国」フィールドを、この設定で利用することができます。右側のボックスを空にしておくと、すべての国を追加することができます。

en: Which frequencies can the user pick from (e.g. every 'week', every 'month', every 'year')?
ja: ユーザが選択可能な頻度 (例 : 週、月、年) はどれにしますか？

en: While
ja: 一方

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Widget ID
ja: ウィジェットID

en: Widget Image Url
ja: ウィジェット画像URL

en: Widget Settings
ja: ウィジェットの設定

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Widgets allow you and your supporters to easily promote this fund-raising campaign. Widget code can be added to any web page - and will provide a real-time display of current contribution results, and a direct link to this contribution page.
ja: ウィジェットは、あなたと支援者がこの募金キャンペーンを宣伝する簡単な方法です。ウィジェットのコードは各ウェブページに追加されます。そして現在の支援の結果をリアルタイムに表示し、この支援ページに直接リンクします。

en: Width (columns)
ja: 幅 (カラム)

en: Width x Height
ja: 幅 x 高さ

en: Wildcard Match
ja: ワイルドカード一致

en: Will this recurring contribution automayically renew?
ja: 自動更新される定期的な支援ですか？

en: Winner
ja: 優勝

en: Winner Criteria
ja: 受賞基準

en: With
ja: 協働者

en: With Contact
ja: 協働連絡先

en: With Contact(s)
ja: 協働連絡先

en: With Logo
ja: ロゴ付き

en: With a mailto:
ja: mailto :

en: With client
ja: 他のクライアント

en: With client(s)
ja: 他のクライアント

en: With no personal note
ja: 個人メモ非表示

en: With other contact(s)
ja: 他の連絡先

en: With the personal note
ja: 個人メモ表示

en: With the text highlighted, click the Insert/Edit Link icon in the editor toolbar.
ja: テキストをハイライトして、エディタツールバーの挿入 / 編集のリンクアイコンをクリック。

en: With this configuration, the membership fee is automatically charged, and users have an option to make an additional contribution (two separate payment transactions will be generated).
ja: この設定では、会費は自動的に課金され、ユーザはさらに支援を (2 つの別々の支払い取引が生成されます) することができます。

en: Withdrawn
ja: 取り下げ

en: Wolof
ja: ウォロフ語

en: Word Replacement Domain ID
ja: 単語置換えのドメインID

en: Word Replacement ID
ja: 単語の置換ID

en: Word Replacement Match Type
ja: 単語置換えの一致タイプ

en: Word Replacement is Active
ja: 有効な単語の置換え

en: Word Replacements
ja: 単語の置換

en: WordPress Access Control
ja: WordPress のアクセスコントロール

en: WordPress Menu
ja: WordPress メニュー

en: WordPress user permissions have been automatically set - giving Anonymous and Subscribers access to public CiviCRM forms and features. We recommend that you <a %1>review these permissions</a> to ensure that they are appropriate for your requirements (<a %2>learn more...</a>)
ja: WordPress のユーザ権限は自動的に設定されています - 与えられた匿名と加入者ユーザは、パブリックな CiviCRM フォームと機能にアクセスできます。私たちは、彼らがあなたの要件に対して適切であることを保証するため、<a %1>これらの権限</a>の確認をお勧めします (<a %2>詳細はこちら...</a>)

en: Wordpress Access Control Updated
ja: Wordpress のアクセスコントロールを更新

en: Work
ja: 職場

en: Work location
ja: 職場のロケーション

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Workflow messages include text AND necessary program logic. Use caution when editing so as not to modify the program logic. Be sure to test the workflow and review the emails sent after making any changes. If you find that your changes have caused problems, errors or missing information - you can always &quot;Revert&quot; to the system default for that workflow.
ja: ワークフローメッセージには、テキストと必要なプログラムロジックが含まれます。編集する場合は、プログラムを変えないように注意してください。何かの変更を加えた後は、必ずワークフローをテストして、送られたメールを確認してください。変更により何かの問題やエラー、情報の不足が発生した場合は、ワークフローを&quot;デフォルトに戻す&quot;で直してください。

en: Workplace Giving
ja: ワークプレイスギビング

en: Workshop
ja: ワークショップ

en: World Region
ja: 国際地域

en: Write Error
ja: 書き込みエラー

en: XCache compatibility
ja: XCache 互換性

en: XCache is installed and there are known compatibility issues between XCache and CiviCRM. Consider using an alternative PHP caching mechanism or disable PHP caching altogether.
ja: XCache がインストールされており、XCache と CiviCRM 間の互換性に関する既知の問題があります。完全に代替になる PHPのキャッシュメカニズムまたは無効にするか、PHPのキャッシュを使用する検討をしてください。

en: Xhosa
ja: コサ語

en: Yahoo recently discontinued their geocoding and mapping API service. If you previously used Yahoo, you will need to select and configure an alternate service in order to continue using geocoding/mapping tools.
ja: Yahoo は最近、ジオコーディングとマッピングAPIのサービスを廃止しました。Yahoo を使用していた場合、ジオコードやマッピングのツールを使い続けるために、他のサービスを選択して設定してください。

en: Year
ja: 年

en: Year Only
ja: 年のみ

en: Yearly
ja: 毎年

en: Yes
ja: はい

en: Yes or No
ja: はい、または、いいえ

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Yiddish
ja: イディッシュ語

en: Yoruba
ja: ヨルバ語

en: You already have a lifetime membership and cannot select a membership with a shorter term.
ja: あなたは、既に終身会員を所有しているので、短期の会員を選択することはできません。

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts from your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
ja: <strong>除外するグループ</strong>を選択して、連絡先を引用グループから<strong>除外</strong>することもできます。 これら両方のグループに属している連絡先にはSMSを送信しません (「除外」されます)。

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts from your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the mailing (they are 'excluded').
ja: また<strong>除外するグループ</strong>を選んで、追加したグループ内から宛先を<strong>除外</strong>することができます。追加 / 除外の両方のグループに属する連絡先にはメーリングは送信 (「除外」されます) されません。

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts in your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the SMS (they are 'excluded').
ja: <strong>除外するグループ</strong>を選択して、引用グループ内の連絡先を<strong>除外</strong>することもできます。 これら両方のグループに属している連絡先にはSMSを送信しません (「除外」されます)。

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts in your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the mailing (they are 'excluded').
ja: また<strong>除外するグループ</strong>を選んで、追加したグループ内から宛先を<strong>除外</strong>することができます。追加 / 除外の両方のグループに属する連絡先にはメーリングは送信 (「除外されます」) れません。

en: You are already subscribed in %1, your subscription is %2.
ja: 既に %1 を購読しています。購読は %2 です。

en: You are completing this form on behalf of someone else. Please enter their details.</span>
ja: 他の方の代理として、このフォームに記入しています。その詳細を入力してください。</span>

en: You are currently logged in as '%1'. You cannot delete yourself.
ja: あなたは現在「%1」としてログインしています。自分自身を削除することはできません。

en: You are going to skip the last participant, your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
ja: 最後の参加者をスキップしようとするイベント登録が確認されました。支払い情報を入力するため、メインの登録ページに戻ってください。

en: You are logged-in user
ja: ログイン済みです

en: You are no longer subscribed to these group(s). Click Rejoin Group if you want to re-subscribe.
ja: 現在、これらのグループには加入していません。再加入したい場合は、「グループ再加入」をクリックしてください。

en: You are not authorized to access all cases and activities.
ja: すべての事例とアクティビティにアクセスする権限がありません。

en: You are not authorized to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません

en: You are not currently subscribed to any Groups.
ja: 現在、あなたはどのグループにも入っていません。

en: You are not registered for any current or upcoming Events.
ja: 現在または将来のイベントに登録されていません。

en: You are requesting to opt out this email address from all mailing lists:
ja: すべてのメーリングリストからこのメールアドレスを拒否しようとしています :

en: You are requesting to unsubscribe this email address:
ja: このメールアドレスの購読解除をしようとしています :

en: You are using a payment processor that supports auto-renewals.
ja: あなたは、自動更新をサポートしている支払いプロセッサを使用しています。

en: You are using custom template for contact subtypes: %1.
ja: 連絡先サブタイプにカスタムテンプレートを使用しています : %1

en: You are viewing the default message template for this system workflow.
ja: このシステムワークフローのためのデフォルトのメッセージテンプレートを表示しています。

en: You can
ja: 以下の作業が可能です:

en: You can <a href="%1">Create a New Event</a> now.
ja: <a href="%1">新しいイベントの作成</a>をすることができます。

en: You can <a href="%1">Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the participant IDs for those that are not.
ja: <a href="%1">競合のダウンロード</a>ができます。本当に競合しているのかについてレコードを調べ、必要があれば参加者ID を修正してください。

en: You can <a href="%1">Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the transaction IDs for those that are not.
ja: <a href='%1'>競合のダウンロード</a>ができます。本当に競合しているのかについてレコードを調べ、必要があれば取引ID を修正してください。

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the participant IDs for those that are not.
ja: <a href="%1">重複のダウンロード</a>ができます。本当に重複しているのかについてレコードを調べ、必要があれば参加者ID を修正してください。

en: You can <a href="%1">Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
ja: <a href='%1'>重複のダウンロード</a>ができます。本当に重複しているのかについてレコードを調べ、必要があれば取引ID を修正してください。

en: You can <a href="%1">Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ja: <a href='%1'>エラーをダウンロード</a>できます。問題を修正して、新しいファイルをインポートしてください。

en: You can <a href="%1">Download Mismatched Participants</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ja: <a href="%1">一致しなかった参加者をダウンロード</a>できます。問題を修正して、新しいファイルをインポートしてください。

en: You can <a href="%1">click here</a> to try running the 4.2 upgrade script again. <a href="%2" target="_blank">(Review upgrade documentation)</a>
ja: <a href="%1">更新</a>のページでもう一度、バージョン 4.2 更新スクリプトを実行することができます。<a href="%2" target="_blank">(アップグレードの説明を参照)</a>

en: You can <a href='%1'>Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the email addresses for those that are not.
ja: <a href='%1'>競合のダウンロード</a>ができます。どこで競合しているのかレコードを調べ、必要があればメールアドレスを修正してください。

en: You can <a href='%1'>Download Conflicts</a>. You may then review these records to determine if they are actually conflicts, and correct the transaction IDs for those that are not.
ja: <a href='%1'>競合のダウンロード</a>ができます。どこで競合しているのかレコードを調べ、必要があれば取引ID を修正してください。

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the email address for those that are not.
ja: <a href='%1'>重複のダウンロード</a>ができます。どこで重複しているのかレコードを調べ、必要があればメールアドレスを修正してください。

en: You can <a href='%1'>Download Duplicates</a>. You may then review these records to determine if they are actually duplicates, and correct the transaction IDs for those that are not.
ja: <a href='%1'>重複のダウンロード</a>ができます。どこで重複しているのかレコードを調べ、必要があれば取引ID を修正してください。

en: You can <a href='%1'>Download Errors</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ja: <a href='%1'>エラーをダウンロード</a>できます。問題を修正して、新しいファイルをインポートしてください。

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Activity records</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ja: <a href='%1'>一致しなかったアクティビティレコードのダウンロード</a>ができます。データを修正し、そのデータを新しくインポートすることができます。

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contacts</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ja: <a href='%1'>一致しなかった会員をダウンロード</a>できます。問題を修正して、新しいファイルをインポートしてください。

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Contributions</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ja: <a href='%1'>一致しなかった支援者をダウンロード</a>できます。問題を修正して、新しいファイルをインポートしてください。

en: You can <a href='%1'>Download Mismatched Memberships</a>. You may then correct them, and import the new file with the corrected data.
ja: <a href='%1'>一致しなかった会員をダウンロード</a>できます。問題を修正して、新しいファイルをインポートしてください。

en: You can <a href='%1'>Download Street Address Records </a>. You may then edit those contact records and update the street address accordingly.
ja: <a href='%1'>町名住所レコードをダウンロード</a>をすることができます。ダウンロードした連絡先レコードを編集し、町名住所を更新することができます。

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>
ja: <a href='%1'>作成と送信</a>をすることができます。

en: You can <a href='%1'>create and send one</a>.
ja: <a href='%1'>作成と送信</a>をすることができます。

en: You can <a href='%1'>create one here</a>.
ja: <a href='%1'>ここに作成</a>できます。

en: You can View or Edit the existing contact | You can View or Edit the existing contacts
ja[0]: 既存の連絡先を表示または編集できます。

en: You can View or Edit the existing contact. | You can View or Edit the existing contacts.
ja[0]: 既存の連絡先を表示または編集できます。

en: You can View the existing contact | You can View the existing contacts
ja[0]: 既存の連絡先を表示できます。

en: You can View the existing contact. | You can View the existing contacts.
ja[0]: 既存の連絡先を表示できます。

en: You can add another option.
ja: 別のオプションを追加することができます。

en: You can add contacts to a group from any set of search results (or when viewing an individual contact). You can also allow contacts to sign themselves up for certain groups by setting the group visibility to 'Public Pages' (use the <strong>Settings</strong> link), and including the <strong>Groups</strong> element in your CiviCRM Profile.
ja: 検索の結果 (または個人連絡先が表示されているとき) をグループに追加することができます。また閲覧範囲を「公開ページ」(<strong>設定</strong>リンクを使います)に設定し、CiviCRM プロファイルの<strong>グループ</strong>要素を追加することで、何かのグループに連絡先を追加することができます。

en: You can add links to this page in your Drupal or Joomla menus and on any content page. You can also use the additional parameters shown above to filter the events included on the page.
ja: Drupal や Joomla のメニューにこのページや任意のページへのリンクを追加することができます。上記のパラメータを使うことでページに表示されるイベントをフィルタすることができます。

en: You can add or modify your ACL Roles below. You can create ACL&rsquo;s and grant permission to roles <a href='%1'>here</a>... and you can assign role(s) to CiviCRM contacts who are users of your site <a href='%2'>here</a>.
ja: 以下の ACL役割を追加したり変更することができます。ACLや許可を <a href='%1'>ここ</a>で作成できます... また、<a href='%2'>ここ</a>でサイトにアカウントのある CiviCRM 連絡先に役割を割り当てることができます。

en: You can add or modify your ACLs below. You can create additional ACL Roles <a href='%2'>here</a>... and you can assign Roles to CiviCRM contacts who are users of your site <a href='%1'>here</a>.
ja: 以下ではACLを追加したり変更することができます。<a href='%2'>ここ</a>でACL役割を追加することができます... また、<a href='%1'>ここ</a>でサイトのユーザの CiviCRM 連絡先に役割を割り当てることができます。

en: You can also <a href="%1">register another participant</a>.
ja: さらに<a href="%1">別の参加者を登録</a>できます。

en: You can also <strong>Upload</strong> the content stored in the files. OR you can <strong>Compose</strong> content directly on the screen.
ja: また、ファイルとして保存した内容を<strong>アップロード</strong>したり、画面上で直接内容を<strong>作成</strong>することができます。

en: You can also add contacts to a smart group directly - regardless of whether they meet the smart group search criteria. For example, you might have a smart group for constituents who live in a certain locality, AND might have a few constituents who want to stay informed about events in that locality even though they no longer live there. Click this button to add contacts directly to this smart group.
ja: スマートグループの検索条件にかかわらず、あるスマートグループに連絡先を直接追加することができます。例えば、ある地域に住む参加者のためのスマートグループがあるとします。そしてその地域に住んでいない人でも、その地域で行われるイベントについての通知を希望する人がいれば、それらの人々を追加することができます。このボタンをクリックして連絡先を直接このスマートグループに追加することができます。

en: You can also allow people to choose a Role by creating a Profile with the Participant Role field. Then include that Profile when you configure the Online Registration page for this event.
ja: 役割で選べるようにするには、参加者の役割フィールドを持つプロファイルを作成し、次にこのイベントのオンライン登録ページでプロファイルを追加します。

en: You can also click a letter on the <strong>A-to-Z bar</strong> to quickly find all groups starting with that letter.
ja: <strong>A-to-Zバー</strong>に表示されている文字をクリックすることで、その文字で始まるグループを手軽に検索することができます。

en: You can also create additional sets of criteria: <em>Also include contacts where... State IS California AND City IS Los Angeles AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>
ja: さらに、追加の基準のセットを作ることもできます : <em>さらのこの条件の連絡先を含む... State IS California AND City IS Los Angeles AND Birth Date is later than (>) Jan 1, 1985</em>

en: You can also create front-end links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the Menu Manager. Select <strong>Contributions &raquo; Personal Campaign Pages</strong> and then select this event.
ja: メニューの管理で、会員に独自の資金調達ページを作るための初期リンク (またはメニュー項目) を追加することができます。まず<strong>支援 &raquo; &raquo; 個人キャンペーンページの作成</strong>を選び、次にこのイベントを選んでください。

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings by filling in the fields below, and then using the %2 and %3 tokens in your mailings. These are particularly useful for inclusion in pre-configured mailing <a href='%1'>Headers or Footers</a>.
ja: 以下のフィールドを設定し、%2 と %3 のトークンを入れることで、一般的なメールまたは / および電話による連絡情報をメーリングに挿入することもできます。これらはあらかじめ設定されたメーリング<a href='%1'>ヘッダ / フッタ</a>を含めると便利です。

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings.
ja: 一般的なメーリングや電話による連絡情報をメールに挿入することもできます。

en: You can also input and track membership sign-ups offline. To record memberships manually for individual contacts, use <a href="%1">Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Membership</strong> link. You can also <a href="%2">import batches of membership records</a> from other sources.
ja: オフライン会員の加入を入力し、追跡することができます。手動で個人の連絡先についての会員を記録するには、<a href="%1">連絡先を検索</a>して連絡先を見つけます。続いて<strong>表示</strong>をクリックして概要ページを表示し、<strong>新しい会員</strong>リンクをクリックします。また、他のソースから<a href="%2">会員レコードのバッチインポート</a>を行うこともできます。

en: You can also input and track offline Events. To enter events manually for individual contacts, use <a href='%1'>Find Contacts</a> to locate the contact. Then click <strong>View</strong> to go to their summary page and click on the <strong>New Event</strong> link. You can also <a href='%2'><strong>import batches of participants</strong></a> from other sources.
ja: オフラインでイベントを入力 / 追跡することもできます。各連絡先を手動で入力するには、まず<a href='%1'>連絡先の検索</a>で連絡先を見つけます。続いて<strong>表示</strong>をクリックして、連絡先の概要ページに移動し、<strong>新しいイベント</strong>のリンクをクリックしてください。また、他のソースから<a href='%2'><strong>参加者をバッチインポート</strong></a>することもできます。

en: You can also place additional links (or menu items) allowing constituents to create their own fundraising pages using the following URL:
ja: 次のURLで、会員に独自の資金調達ページを作るための追加のリンク (またはメニュー項目) を追加することができます :

en: You can also set a <strong>Length</strong> value which determines how many characters in the field should be compared.
ja: <strong>長さ</strong>の値は、照合するフィールド内の文字数です。

en: You can also set the maximum number of records which can be recorded per contact. Using the previous example, you might only want data for the three most recent jobs.
ja: また連絡先ごとに記録できるレコード上限を設定することができます。前の例は、最近の 3 つの職のデータだけが必要な場合です。

en: You can also share the below link in an email or on your website.
ja: メールやウェブサイトで次のリンクを共有することができます。

en: You can also use the additional parameters shown above to filter the events included in the RSS feed.
ja: 上記のパラメータを使ってRSSフィードに含まれるイベントをフィルタすることもできます。

en: You can assign one or more permissions to this menu item. Multiple permissions are additive by default. EXAMPLE: If you assign <em>access CiviContribute</em> and <em>administer CiviCRM</em> to a menu item, a user will need to have BOTH permissions to access it. You can change this behavior to "either / or" by changing the Operator below.
ja: このメニュー項目に、一部権限を割り当てられます。デフォルトで複数のパーミッションを追加できます。例えば : <em>CiviContribute アクセス</em>と <em>CiviCRM</em> をメニュー項目に割り当て、あるユーザに両方の項目にアクセスできる権限が必要だとします。このとき下の演算子を「either/or」に変更します。

en: You can begin your fundraising efforts using our "Tell a Friend" form
ja: 「友人に紹介」フォームを使って資金調達を開始できます。

en: You can cancel the recurring contribution option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ja: 定期的な支援オプションは<a href="%1">このウェブページ</a>でキャンセルすることができます。

en: You can cancel your registration for %1 by clicking "Cancel Registration".
ja: 「登録のキャンセル」をクリックすると、%1 の登録をキャンセルできます。

en: You can change the text for the 'No thank-you' radio button.
ja: ラジオボタン「辞退」のテキストを変更することができます。

en: You can change the types of records which this tag can be used for by editing the 'Parent' tag.
ja: 「上位」タグを編集することで、このタグが使われているレコードのタイプを変更することができます。

en: You can choose to select %1 occurring every third Friday, last Monday, fourth Wednesday of the month and various other combinations given in the dropdown.
ja: ドロップダウンに与えられた様々な他の組み合わせで、および、先週の月曜日、月、第四水曜日を第三金曜日へ、すべて発生する %1 を選択することもできます。

en: You can choose to select your %1 to repeat on weekdays, weekends or any combination of day of the week.
ja: 平日、週末や曜日を、任意の組み合わせで繰り返すように %1 を選択することもできます。

en: You can choose to send BOTH an <strong>HTML</strong> and a plain <strong>TEXT</strong> version of your mailing, OR you can send a <strong>TEXT</strong> version only.
ja: あなたはメーリングの<strong>HTML</strong> とプレーンな <strong>テキスト</strong> バージョンの両方を選択することができます。または、<strong>テキスト</strong>バージョンのみを送信することもできます。

en: You can choose to send thank-you letters as emails to contacts who are able to receive email. If you choose to do this, you can also decide whether to only print PDF's for the remaining contacts OR generate PDF's for all.
ja: あなたはメールを受信することができ、連絡先にメールとして感謝の手紙を送信することができます。あなたがこれを行うことを選択した場合、または残っている連絡先の PDF印刷、または PDFにして、すべて生成するかどうかを決定することができます。

en: You can choose to show contribution data for multiple contributions from the same contact in one location in the body of your letter. This option can be useful for end-of-year thank-you letters, or other situations where you want to acknowledge multiple gifts.
ja: あなたの手紙の本文内の、一箇所に同じ連絡先からの複数の支援に対して支援データを表示するための選択をすることができます。このオプションは、複数のギフトを認識したい年末の感謝の手紙、またはその他の場合に役立ちます。

en: You can collect additional information about a donor or event participant by including profiles directly in Online Contribution Pages and Event Registration forms. When using a profile in this manner you do not need to check any of the "Used For" checkboxes.
ja: オンライン支援ページとイベント登録フォーム にプロファイルを利用することで、寄贈者やイベント参席者に関する追加情報を集めることができます。このような用途でプロファイルを利用する場合は、「用途」チェックボックスは何もチェックする必要はありません。

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
ja: 重複の可能性をスキャンに対して他の基準を提供するため、追加の「一般」ルールの数を任意に設定することができます。

en: You can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates. Click <strong>Use Rule</strong> to start a scan.
ja: 重複の可能性をスキャンに対して他の基準を提供するため、追加の「一般」ルールの数を任意設定することができます。スキャンを開始する場合は<strong>ルールを使用</strong>をクリックしてください。

en: You can configure one or more Label Formats for your CiviCRM installation. Label Formats are used when creating mailing labels.
ja: 自分の CiviCRM サイトで使用するラベルのフォーマットをいくつでも設定することができます。ラベルのフォーマットはメーリングの宛名ラベルの作成で使用します。

en: You can configure one or more PDF Page Formats for your CiviCRM installation. PDF Page Formats may be assigned to <strong><a href="%1">Message Templates</a></strong> to use when creating PDF letters.
ja: この CiviCRM サイトに PDFページのフォーマットを設定することができます。PDFページのフォーマットは、PDFの手紙を作る時の<strong><a href="%1">メッセージテンプレート</a></strong>に割り当てることができます。

en: You can configure one or more Payment Processors for your CiviCRM installation. You must then assign an active Payment Processor to each <strong>Online Contribution Page</strong> and each paid <strong>Event</strong>.
ja: お使いの CiviCRM に支払いプロセッサを設定することができます。<strong>オンライン支援ページ</strong>と<strong>有料イベント</strong>に有効な支払いプロセッサを割り当てます。

en: You can configure one or more SMS Providers for your CiviCRM installation. To learn more about the procedure to install SMS extension and Provider, refer
ja: CiviCRM サイト に SMS プロバイダを設定することができます。SMS 拡張、およびプロバイダのインストール手順の詳細については、次を参照してください。

en: You can configure scheduled jobs (cron tasks) for your CiviCRM installation. For most sites, your system administrator should set up one or more 'cron' tasks to run the enabled jobs. However, you can also <a href="%1">run all scheduled jobs manually</a>, or run specific jobs from this screen (click 'more' and then 'Execute Now').
ja: CiviCRM サイトに対して予定が設定されたジョブ (Cronタスク) を設定できます。ほとんどの場合は、システム管理者がいくつのか「Cron」タスクを実行しています。<a href="%1">すべての予定されたジョブを手動で実行</a>したり、特定のジョブをこの画面から選択して実行することもできます ( 「詳細」で「今すぐ実行」 )。

en: You can configure the SMS message body up to %1 characters
ja:  %1 文字までのSMSの本文を設定します。

en: You can continue later by clicking the 'Continue' action to resume working on it.<br />From <a href='%1'>Draft and Unscheduled Mailings</a>.
ja: <a href='%1'>配信予定の設定済および送信済メーリング</a>の<br /> 「継続」をクリックすると、後で作業を続けることができます。

en: You can control access to this report by selecting a 'Permission' from the list, or selecting one or more Roles. For example, you might select <em>access CiviContribute</em> for contribution reports (e.g. the same people who can see contribution data would also have access to the report). You can also prevent users from modifying the default report criteria and filters for reports by NOT giving them <em>access Report Criteria</em> permission. Those users will be able to run the report - but only with the criteria and filters that you've established for them.
ja: レポートへのアクセスを制御するには、リストから「権限」を選択するか、1 つまたは複数の役割を選択します。例えば、支援レポートについて <em>CiviContribute へのアクセス</em>を選ぶことができます (例 : 支援データを見ることができる人はレポートにアクセスできる)。また、<em>レポートの条件へアクセス</em>の許可を与えないことで、デフォルトのレポートの条件と、レポートのフィルタを変更できないようにすることができます。この場合、ユーザはレポートの実行はできます。しかし、設定された条件とフィルタだけしか使えません。

en: You can control the web page that someone is directed to AFTER completing the form by modifying the contents of the hidden <strong>postURL</strong> input field. Replace the default value with any valid complete URL prior to saving the form code to the desired page(s).
ja: <strong>postURL</strong>隠し入力フィールドの内容を変更することにより、フォーム入力の完了後にユーザを飛ばすページを設定できます。フォームのコードを保存する前に、デフォルトの値を希望するページの正しい完了 URLに置き換えてください。

en: You can create new multiple choice options for this field, or select an existing set of options which you've already created for another custom field.
ja: このフィールドに新しく複数選択オプションを作ることができます。または、他のカスタムフィールドに作成した既存のオプションのセットを選ぶことができます。

en: You can create new result options for this survey, or select an existing survey result set which you've already created for another survey.
ja: この調査のための結果のオプションを新しく作成する。または別の既存の調査のために作成した結果セットを選択することができます。

en: You can create reports by selecting from the <a href="%1">list of report templates here.</a>
ja: <a href="%1">レポートのテンプレートリスト</a>からテンプレートを選択してレポートを作成することができます。

en: You can customize the CiviCRM navigation menu bar to better meet the needs of your users. You can:
ja: CiviCRM のナビゲーションメニューバーを好みに合わせてカスタマイズできます :

en: You can define as many additional relationships types as needed to cover the types of relationships you want to track. Once a relationship type is created, you may also define custom fields to extend relationship information for that type from <a href='%1'>Administer CiviCRM &raquo; Custom Data</a>.
ja: 必要な関係タイプをいくつでも定義することができます。関係タイプを作成すると、<a href='%1'>CiviCRM 管理 &raquo; カスタムデータ</a>からそのタイプについての関係情報を拡張するカスタムフィールドを定義することもできます。

en: You can edit the Name and Description for this group here. Click <a %1>Contacts in this Group</a> to view, add or remove contacts in this group.
ja: このグループの名前と説明を編集してください。このグループ内の連絡先を表示、追加または削除するには、<a %1>このグループ内の連絡先</a>をクリックしてください。

en: You can either <strong>upload</strong> the mailing content from your computer OR <strong>compose</strong> the content on this screen.
ja: 自分のパソコンからメーリングの内容を<strong>アップロード</strong>するか、この画面上で<strong>作成</strong>してください。

en: You can either <strong>upload</strong> the sms content from your computer OR <strong>compose</strong> the content on this screen.
ja: また、コンピュータに保存されているSMSの内容を<strong>アップロード</strong>したり、画面上で直接内容を<strong>作成</strong>することができます。

en: You can give this premium a picture that will be displayed on the contribution page. Both a 50 x 50 pixel thumbnail image and a 200 x 200 pixel larger image will be displayed. Images must be in GIF, JPEG, or PNG format.
ja: このプレミアム支援ページに表示される画像を付加することができます。50×50 ピクセルのサムネイル画像と200×200 ピクセルより大きい画像の両方が表示されます。画像は GIF、JPEG、または PNG形式の必要があります。

en: You can go to the Activities tab to create or attach activity records.
ja: アクティビティタブで作成するか、アクティビティのレコードに添付することができます。

en: You can have a maximum of %1 attachment(s).
ja: 最大 %1 件のファイルを添付できます。

en: You can import records from a <strong>comma-separated-values format (CSV)</strong> file, or using a <strong>SQL query</strong>. See "Choose Data Source" help below for more information.
ja: <strong>カンマで区切られた値 (CSV)</strong>から、または<strong>SQLクエリ</strong>によってレコードをインポートすることができます。詳しくは以下の「データソースを選択」のヘルプを参照してください。

en: You can include a column with each contact's <strong>Internal Contact ID</strong>. This is the unique ID assigned by CiviCRM which is displayed at the bottom of the Contact Summary screen - and can be exported.
ja: 各連絡先の<strong>内部の連絡先ID</strong>を持つカラムを含めることができます。
    このID は CiviCRM によって割り当てられ連絡先概要画面の末尾に表示される / またエクスポートが可能な固有のIDです。

en: You can include a column with each contributor's <strong>Internal Contact ID</strong>. This is the unique ID assigned by CiviCRM which is displayed at the bottom of the Contact Summary screen - and can be exported.
ja: 各支援者の<strong>内部連絡先ID</strong> を含むカラムを含めることができます。これは CiviCRM が割り当てる固有のID で、連絡先概要の画面下部に表示されており、エクスポートすることができます。

en: You can include auto-renew membership choices for only one price field in a price set. Another field in this set already contains one or more auto-renew membership options.
ja: 自動更新の会員選択は、1 つの価格セットで 1 つのフィールドにのみ、引用できます。この価格セットの他のフィールドには、既に自動更新のオプションが含まれています。

en: You can make this report instance available for users to include in their CiviCRM 'Home Dashboard' by checking this box. Users with appropriate permissions will see the report in the 'Available Dashlets' box when they 'Configure' their dashboard. If you want to make a graphic version of the report available, select the desired 'View' and click 'Update Report'. You may want to create a set of report instances specifically for use as dashlets (and you can choose to NOT include them in the navigation menu if you want to distinguish these from the reports that users typically utilize in full screen mode).
ja: このボックスをチェックすると、このレポートのエンティティをユーザの CiviCRM 「ホーム / ダッシュボード」に追加できるようになります。適切な権限を持つユーザは、ダッシュボードを設定するときに「利用可能なダッシュレット」ボックス内にこのレポートが表示されるようになります。利用できるレポートのグラフィック版のを作りたければ、希望する「表示」を選択し、「レポートの更新」をクリックしてください。特にダッシュレットで利用するためのレポートのエンティティセットを作ることもできます (またユーザが普通フルスクリーンモードでは利用しないレポートとそれ以外を区別するために、ナビゲーションメニューに追加しないものを選択することもできます)。

en: You can modify the activity subject before filing.
ja: ファイルする前にアクティビティの件名を変更できます。

en: You can modify the columns displayed in your search results by creating a Profile containing a different set of contact fields and then selecting that Profile here. For example you may want to include columns for Gender and Date of Birth, while eliminating Country.
ja: 新しく別の連絡先フィールドのセットを含むプロファイルを作り、ここで選択することで、検索の結果を表示するカラムを変更することができます。例えば、国を表示から外し、性別や生年月日のカラムを表示させることができます。

en: You can modify the look and feel of CiviCRM by adding your own stylesheet. For small to medium sized modifications, use your css file to override some of the styles in civicrm.css. Or if you need to make drastic changes, you can choose to disable civicrm.css completely.
ja: あなた自身のスタイルシートを追加することで、CiviCRM のルックアンドフィールを変更することができます。中規模な修正に対して小さいため、civicrm.css でスタイルの一部を上書きするためにあなたのCSSファイルを使用します。または、抜本的な変更を行う必要がある場合は完全に civicrm.css を無効にすることもできます。

en: You can modify the names of the built-in contact types (Individual, Household, Organizations), and you can create or modify "contact subtypes" for more specific uses (e.g. Student, Parent, Team, etc.).
ja: ビルトインの連絡先タイプの名前 (個人、世帯、団体) を変更することができます。また、さらに細かく「連絡先サブタイプ」 (例 : 学生、親、チームなど) を作ったり修正することができます。

en: You can not add another '%1' activity to this case. %2
ja: 他の「%1」アクティビティをこの事例に追加することはできません。%2

en: You can not delete this case type -- it is assigned to %1 existing case record(s). If you do not want this case type to be used going forward, consider disabling it instead.
ja: この事例タイプを削除することはできません -- それは、既存の事例レコード %1 に割り当てられています。今後、この事例タイプ使用しない場合は、代わりにそれを無効にすることを検討してください。

en: You can not have the same Status Rule registered as both "Current" and "Expired".
ja: 「現在」と「失効」の両方に同じステータスルールを登録することはできません。

en: You can not mark a field as a Result Column in a profile that contains fields from multiple record types.
ja: 複数のレコードタイプのフィールドが含まれているプロファイルで、結果カラムとしてフィールドをマークすることはできません。

en: You can not mark fields as Searchable in a profile that contains fields for multiple record types.
ja: 複数のレコードタイプのフィールドを含むプロファイルで、検索などのフィールドをマークすることはできません。

en: You can not record two payments for the same pledge in a single batch.
ja: 単一のバッチで同じプレッジの支払い 2 つを記録することはできません。

en: You can not schedule or send this mailing because there are currently no recipients selected. Click 'Previous' to return to the Select Recipients step, OR click 'Save & Continue Later'.
ja: 予定、または選択されていない受信者が現在このメーリングに存在していないので送信することができません。「保存して後で継続」をクリック、または宛先の選択ステップに戻るには「前へ」をクリックしてください。

en: You can not use other Group by with Financial type or Contribution source.
ja: 金融タイプまたは支援ソースでは他のグループを使用することはできません。

en: You can notify event organizers of each online registration by specifying one or more email addresses to receive a carbon copy (cc). Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
ja: (CC) でコピーを受け取るメールアドレスを指定することで、イベント主催者にオンラインでの登録を通知することができます。複数のメールアドレスはカンマで区切ってください (例 :  jane@example.org, paula@example.org)。

en: You can now drag the reports onto the right or left columns and click 'Done' to save your layout.
ja: レポートを左右の列にドラッグしたら、「完了」をクリックしてレイアウトを保存してください。

en: You can only configure one 'Unsupervised' and one 'Supervised' rule for each contact type, but you can configure any number of additional 'General' rules to provide other criteria to scan for possible duplicates.
ja: あなただけの各連絡先タイプの、この「未監修」および、この「監修」ルールを設定することができますが、重複の可能性をスキャンに対して他の基準を提供するため、追加の「一般」ルールの数を任意に設定することができます。

en: You can optionally assign this activity to someone. Assigned activities will appear in their Activities listing at CiviCRM Home.
ja: このアクティビティを他人に割り当てることもできます。割り当てられたアクティビティは、その人の CiviCRM ホームのアクティビティ一リストに表示されます。

en: You can optionally set an "active date range" for this contribution page. These dates are currently used by the "Contribution Widget" and "Personal Campaign Pages". The widget will give a "Campaign is over" message if it is accessed outside of the specified range. The "Donate" button will be hidden on Personal Campaign Pages if accessed outside of the specified range.
ja: この支援ページに「有効な日付範囲」を設定することができます。この日付は現在の所、「支援ウィジェット」と「個人キャンペーンページ」で使用されます。ウィジェットは、指定された範囲以外にアクセスした場合、「キャンペーン終了」メッセージを表示します。「寄付」ボタンは指定した範囲外でアクセスした場合、個人キャンペーンページに表示されなくなります。

en: You can reserve a maximum of %count contact at a time for this survey. | You can reserve a maximum of %count contacts at a time for this survey.
ja[0]: この調査に時間で最大 %count の連絡先の予約ができます。

en: You can schedule Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that they be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
ja: 一斉SMS の送信を開始する日時を設定したり、 &quot;すぐに送信&quot;をチェックして可能な限り早く送信するように要求することもできます。

en: You can schedule mailings to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that they be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
ja: このメーリングを特定の日時に送信するよう予定を設定することができます。または、&quot;すぐに送信&quot;. をクリックすると、最優先で送信が始まります。

en: You can schedule this Mass SMS to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that it be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
ja: この一斉SMS の送信を開始する日時を設定または、 &quot;すぐに送信&quot;をチェックして可能な限り早く送信するように要求することもできます。

en: You can schedule this mailing to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that it be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
ja: このメーリングを特定の日時に送信するよう予定を設定することができます。または、&quot;すぐに送信&quot;をクリックすると、最優先で送信が始まります。

en: You can search all contacts for duplicates or limit the search to a specific group.
ja: すべての連絡先について重複を検索することができます。また、特定のグループだけを検索することもできます。

en: You can search for records containing a word or phrase in any text field - including name and email fields, notes, activity subject and descriptions, as well as any searchable custom text and note fields. Narrow your search by selecting a specific table / type of record. Wildcards are automatically added to your search term. Searches are NOT case-sensitive.
ja: テキストフィールドに単語や句を含むレコードを検索することができます。テキストフィールドは、カスタムテキストなどの検索可能フィールドばかりでなく、名前、メールのフィールド、特記事項、アクティビティの件名と説明なども対象になります。検索の絞り込みには、特定のテーブルやレコードのタイプを選択します。ワイルドカードは自動的に検索語に付けられます。検索は大文字 / 小文字を区別しません。

en: You can select a pre-configured Event Template to streamline setting up your new event. The information and configuration settings from the selected template will be automatically copied to this new event. You can then add and modify as needed for this specific event instance. Event templates do NOT store the event date and time - so you will definitely need to set those on this page.
ja: 新しいイベントの設定を効率化するために、事前に作成したイベントテンプレートを選択することができます。選択したテンプレートに含まれる情報や設定値は、自動的に新しいイベントにコピーされます。その後、必要に応じてそのイベントに固有の部分を追加したり修正することができます。イベントテンプレートにはイベントの日時は保存されませんので、日時は必ず設定してください。

en: You can select an existing Event Template as the basis for the new template you are creating, or you can create the template from scratch.
ja: 既存のイベントテンプレートを選び、新しいテンプレートの基礎にすることができます。白紙の状態からテンプレートを作ることもできます。

en: You can select an existing organization record here, OR type in the name of a new organization if this person's employer is not already in your database. However, if you want this person to share their work address with their employer AND that organization doesn't exist yet - leave this field blank and use the Shared Address feature in the Address pane below to create the employer record AND enter the employer address. The 'current employer' relationship will be automatically created for you.
ja: ここですでに存在する団体レコードを選択することができます。または、その個人の雇用者が既にデータベースに存在し、その団体が入力されていない場合は、新しい団体の名前を入力します。ただし、この個人が職場の住所を共有したいのに、その団体が存在しない場合は、このフィールドには入力せず、以下の住所の部分にある共有住所を使い、雇用主のレコードを作成して雇用主の住所を入力します。「現在の雇用者」関係は自動的に作られます。

en: You can select maximum %1 contact(s) at a time for voter reservation of this survey.
ja: この調査では、一度に最大 %1 連絡先を投票者予約することができます。

en: You can send a <strong>TEXT</strong> Message using the available text pane.
ja: テキスト画面で<strong>テキスト</strong>メッセージを送信することができます。

en: You can send your email as a simple text-only message, as an HTML formatted message, or both. Text-only messages are sufficient for most email communication - and some recipients may prefer not to receive HTML formatted messages.
ja: シンプルなテキストフォーマットのメール、HTMLフォーマットのメール、あるいは両方を送信することができます。通常はテキストフォーマットだけのメールで十分ですが、HTMLフォーマットのメールを好む受取人もいるかもしれません。

en: You can set a start date for recurring contributions and the first payment will be on that date. For a single post-dated contribution you must select recurring and choose one installment
ja: 定期的な支援の開始日を設定し、最初の支払い日をその日に設定することができます。後日の 1 回限りの支援には、定期的な支払いを選び、支払い回数を 1 にします。

en: You can set the FROM name and email address for this reminder in these fields. If you leave these fields blank, the default FROM name and email address for your site will be used (Administer > Communications > FROM Email Addresses).
ja: この事前通知の差出人名とメールアドレス、これらのフィールドに設定することができます。これらのフィールドを空白のままにすると、サイトのデフォルトの差出人名とメールアドレスが使用 (管理 > 通信 > 差出人メールアドレス) されます。

en: You can set this to a number other than one to allow multiple membership terms.
ja: 複数の会員条件を可能にする場合は、 1 以外の番号を設定することができます。

en: You can set your own background image
ja: 背景画像を設定することができます

en: You can specify the number of installments, or you can leave the number of installments blank if you want to make an open-ended commitment. In either case, you can choose to cancel at any time.
ja: 分割払い数を指定することができます。無期限でのお申し込みは回数欄を空欄にしてください。どちらの場合も、いつでもキャンセルできます。

en: You can specify the reCAPTCHA theme options as comma separated data.(eg: theme:'blackglass', lang : 'fr' ).
ja: データをカンマ区切りで reCAPTCHA のテーマオプションを指定することができます。(例 : theme: 'blackglass', lang: 'fr')

en: You can still preview your page prior to approval
ja: 承認前に自分のページを確認することができます

en: You can support it as well - once you complete the donation, you will be able to create your own Personal Campaign Page!
ja: あなたにも同じくサポートすることができます - 寄付を完了したら、あなた自身の個人的なキャンペーンページを作成することができます！

en: You can update billing details for this automatically renewed membership by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ja: 自動更新の会員について課金の詳細は<a href="%1">このページ</a>で更新することができます。

en: You can update billing details for this recurring contribution at:
ja: 定期的な支援についての課金の詳細は次のページで更新することができます :

en: You can update billing details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ja: 定期的な支援についての課金の詳細は<a href="%1">このウェブページ</a>で更新することができます。

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments details for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ja: 定期的な支援の金額や支援回数の詳細は<a href="%1">このウェブページ</a>で更新することができます。

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution at:
ja: 定期的な支援の金額や支援回数は次のページで更新することができます :

en: You can update recurring contribution amount or change the number of installments for this recurring contribution by <a href="%1">visiting this web page</a>.
ja: 定期的な支援の金額や支援回数は<a href="%1">このウェブページ</a>で更新することができます。

en: You can upload a picture or image to include on your page. Your file should be in .jpg, .gif, or .png format. Recommended image size is 250 x 250 pixels. Images over 360 pixels wide will be automatically resized to fit.
ja: 写真や画像をアップロードして、自分のページに含めることができます。ファイルは .JPG、.GIF、.PNG の形式である必要があります。お勧めする画像のサイズは 250x250 ピクセルです。360ピクセル以上の画像は、360ピクセル以上の画像は、ワイド自動的に収まるようにサイズ変更されます。360ピクセル以上の画像は、幅に収まるよう自動的にリサイズされます。

en: You can upload an image from your computer OR enter a URL for an image already on the Web. If you chose to upload an image file, a 'thumbnail' version will be automatically created for you. If you don't have an image available at this time, you may also choose to display a 'No Image Available' icon - by selecting the 'default image'.
ja: 自分のパソコンから画像をアップロードするか、あるいは、既にウェブにアップロードされている画像を使うことができます。画像のアップロードを選択すると、自動的に「サムネイル」が生成されます。手元に画像がなければ、「デフォルト画像」で「画像がありません」のアイコンを表示させることもできます。

en: You can use an address belonging to an existing contact or create a new contact by selecting the desired contact type from the select field. If you link an individual's address to an organization, an employee-employer relationship will be automatically created. If you link an individual's address to a household, a household member relationship is created.
ja: 既存の連絡先の住所を使用したり、選択したフィールドから必要な連絡先タイプを選んで新しい連絡先を作成することができます。個人の住所を団体にリンクすると、自動的に雇用主 - 被雇用者関係を生成します。個人の住所を世帯にリンクすると、世帯員関係を生成します。

en: You can use different profile for the person who is registering than for "Additional Participants". For example, you may want to require an email address from the person entering the registration while not requiring (or even requesting) emails for additional participants (i.e. their "guests").
ja: 登録者と追加された参加者で、異なるプロファイルを使うことができます。例えば、登録者のメールは必要 (または要求) でも、追加された参加者のメールアドレスは不要 (それら「ゲスト」) というような場合です。

en: You can use existing CiviCRM Profiles on your page - OR create profile(s) specifically for use in Online Contribution pages. Go to <a href="%1"><strong>Administer CiviCRM Profiles</strong></a> if you need to review, modify or create profiles (you can come back at any time to select or update the Profile(s) used for this page).
ja: 作成済みの CiviCRM プロファイルを使用することができます。またはオンライン支援ページ専用のプロファイルを作成することも可能です。<a href='%1'><strong>CiviCRM プロファイル管理</strong></a>で、プロファイルを調べたり、変更、あるいは作成することができます (このページで使われるプロファイルを選択または更新するために、いつでもここに戻ることができます)。

en: You can use the links above to schedule or record an activity.
ja: 上のリンクでアクティビティの予定を設定するか記録することができます。

en: You can use your favorite editor to create content on your local computer and then <strong>Upload</strong> the files. OR you can <strong>Compose</strong> content directly on the screen.
ja: 自分のパソコンにある使いなれたエディタで文章を作成して、そのファイルを<strong>アップロード</strong>することができます。または画面上で直接<strong>作成</strong>することもできます。

en: You can view or revert to the default version of any system workflow message template which you've modified. After upgrades OR if you are having issues with your modified version, it is useful to compare your active version to the default code shown on this screen. You can use the 'Select' buttons below (with copy and paste commands) to copy the default code into a text editor and then compare it to your customized version.
ja: 変更を加えたシステムワークフローのメッセージテンプレートは、いつでも参照したりデフォルトの状態に戻せます。アップグレードの後、または変更したバージョンに問題があるときは、現在のバージョンとこのスクリーンで表示されるデフォルトのコードを較べてみるといいでしょう。下の「選択」ボタン (コピー＆ペーストのコマンドも使えます) でデフォルトのコードをテキストエディタにコピーし、カスタマイズしたバージョンと較べてください。

en: You can:
ja: 以下のアクティビティが可能です :

en: You cannot add a new record as  maximum allowed limit is reached
ja: 最大許容範囲に達する新しいレコードを追加することはできません

en: You cannot combine profiles of multiple types.
ja: 複数タイプのプロファイルを結合することはできません。

en: You cannot configure multi-record custom fields belonging to different custom sets in one profile
ja: あなたは 1 つのプロファイルで異なるカスタムセットに属するマルチレコードのカスタムフィールドを設定することはできません

en: You cannot create an email account for a contact with no email
ja: メールと連絡先のメールアカウントを作成することはできません

en: You cannot delete this Contribution Page because it has already been used to submit a contribution or membership payment. It is recommended that your disable the page instead of deleting it, to preserve the integrity of your contribution records. If you do want to completely delete this contribution page, you first need to search for and delete all of the contribution transactions associated with this page in CiviContribute.
ja: この支援ページを削除することはできません。これは、既に支援または会員の支払いに使われています。支援レコードの整合性を維持するために、削除するのではなく、無効にすることをお勧めします。どうしてもこの支援ページを完全に削除したいのであれば、まず検索して、CiviContribute 内のこのページと関連づけられているすべての支援取引を削除してください。

en: You cannot delete this menu item:
ja: このメニュー項目は削除できません :

en: You cannot enable both Membership Signup and a Contribution Price Set on the same online contribution page.
ja: このオンライン支援のページでは、会員加入のサインアップと支援の価格セット両方を同時に有効にすることはできません。

en: You cannot enable both Recurring Contributions AND Pledges on the same online contribution page.
ja: オンラインの同じ支援ページで、定期的な支援とプレッジを同時に有効にすることはできません。

en: You cannot enable both Recurring Contributions and Auto-renew memberships on the same online contribution page.
ja: オンラインの同じ支援ページで、定期的な支援と会員の自動更新を同時に有効にすることはできません。

en: You cannot enable both a Contribution Price Set and Membership Signup on the same online contribution page.
ja: 同じオンライン支援のページで支援の価格セットと会員登録の両方を有効にすることはできません。

en: You cannot enable the Contribution Amounts section when a Membership Price Set is in use. (See the Memberships tab above.) Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.</span>
ja: 会員の価格セットが使用されている場合は、支援金額のセクションを有効にすることはできません。(上記の会員タブを参照してください。) 会員の価格セットは、追加料金 (例 : 雑誌の定期購読) や追加の自発的な支援を必要とする非会員オプションの追加のフィールドを含むことができます。</span>

en: You cannot enter multiple soft credits for the same contact.
ja: 同じ連絡先に複数のソフトクレジットを入力することはできません。

en: You cannot exported the batches which were exported earlier.
ja: 既にエクスポートしたバッチは、エクスポートできません。

en: You cannot modify relationship type because there are membership records associated with this membership type.
ja: この会員タイプに関連付けられた会員レコードが存在するため、関係タイプを変更することはできません。

en: You cannot record scheduled SMS activity.
ja: 予定されたSMSのアクティビティを記録する権限がありません。

en: You cannot record scheduled email activity.
ja: 予定されたメールのアクティビティを記録する権限がありません。

en: You cannot remove an account with a %1 relationship because it is being referenced by one or more of the following types of records: Contributions, Contribution Pages, or Membership Types. Consider disabling this type instead if you no longer want it used.
ja: レコードが次のタイプのいずれかの方法で参照されているので、%1 の関係を持つアカウントを削除できません : それでも、やもえず使用したい場合は、代わりにこのタイプを無効にしてみてください。支援、支援ページ、または会員タイプ。

en: You cannot remove an account with a %1 relationship while the Financial Type is used for a Premium.
ja: プレミアムの金融タイプに使用されている際に %1 の関係を持つアカウントは削除できません。

en: You cannot select more than %1 choices. For more complex functionality, please use a Price Set.
ja: 選択肢 %1 よりも多くを選択することはできません。より複雑な機能を使用する場合は、価格セットを使用してください。

en: You cannot set up a recurring contribution if you are not paying online by credit card.
ja: 定期的な支援をするには、クレジットカードによるオンライン支払いの設定をしてください。

en: You cannot update the subscription.
ja: 加入の更新はできません。

en: You cannot use 'id' as a field label.
ja: フィールドラベルに「id」は使えません。

en: You cannot use Membership Price Sets with the Contribution Amounts section. However, a membership price set may include additional fields for non-membership options that requires an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.
ja: 会員の価格セットを支援総額セクションで利用することはできません。ただし、追加料金が必要な (例 : 雑誌購読料など) やその他の自発的な支援が必要になる非会員オプションのフィールドには、会員の価格設定を使うことができます。

en: You cannot use a Membership Price Set when the Contribution Amounts section is enabled. Click the Memberships tab above, and select your Membership Price Set on that form. Membership Price Sets may include additional fields for non-membership options that require an additional fee (e.g. magazine subscription) or an additional voluntary contribution.
ja: 支援金総額セクションが有効になっていると、会員の価格セットは使えません。上の会員タブをクリックして、そのフォームの会員の価格セットを選択してください。会員の価格セットには、追加料金が必要な非会員オプション (た例 : 雑誌購読) や追加の自発的支援のための追加フィールドを入れることができます。

en: You did not provide an email address or select a group.
ja: メールアドレスの提供、またはグループを選択していません。

en: You do not have access to this note.
ja: この備考のアクセスは許可されていません。

en: You do not have access to this page
ja: このページのアクセス権を持っていません

en: You do not have any Open Data Entry Batches.
ja: 任意のオープンデータ入力のバッチを持っていません。

en: You do not have any active %1
ja: 有効な %1 がありません

en: You do not have any active Case Types
ja: 現在有効な事例タイプがありません

en: You do not have any active Personal Campaign pages.
ja: 有効な個人キャンペーンのページがありません。

en: You do not have permission to Delete Report.
ja: レポートを削除する権限がありません。

en: You do not have permission to access this contact.
ja: この連絡先にアクセスする権限がありません。

en: You do not have permission to access this event registration. Contact the site administrator if you need assistance.
ja: イベント登録の権限がありません。サイト管理者にお問い合わせください。

en: You do not have permission to access this mailing report
ja: メーリングレポートにアクセスする権限がありません

en: You do not have permission to access this page
ja: このページにアクセスする権限がありません

en: You do not have permission to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません

en: You do not have permission to access this report.
ja: このレポートにアクセスする権限がありません。

en: You do not have permission to cancel subscription.
ja: 加入をキャンセルする権限がありません。

en: You do not have permission to cancel this recurring contribution.
ja: この定期的な支援をキャンセルする権限がありません。

en: You do not have permission to delete this contact.
ja: この連絡先を削除する権限がありません。

en: You do not have permission to delete this contact. Note: you can delete contacts if you can edit them.
ja: この連絡先を削除する権限がありません。注意 : 連絡先を編集できる場合は削除もできます。

en: You do not have permission to edit this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
ja: この連絡先レコードを編集する権限がありません。管理者に問い合わせください。

en: You do not have permission to make changes to the record
ja: このレコードを変更する権限がありません

en: You do not have permission to register for this event
ja: イベントを登録する権限がありません。

en: You do not have permission to revert this template.
ja: このテンプレートを元に戻す権限がありません

en: You do not have permission to update subscription.
ja: 加入の更新をする権限がありません。

en: You do not have permission to view this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
ja: このレコードの内容を表示する権限がありません。質問があればサイト管理者に連絡してください。

en: You do not have permission to view this event
ja: このイベントを表示する権限がありません

en: You do not have sufficient permission to change settings for this reserved group.
ja: この予約されたグループの設定を変更する権限がありません。

en: You do not have sufficient permission to delete this reserved group.
ja: このグループを削除する権限がありません。

en: You do not have sufficient permission to delete this reserved tag.
ja: このタグを削除する権限がありません。

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
ja: この連絡先の編集に必要な権限がありません。

en: You do not have the necessary permission to view this contact.
ja: この連絡先を表示するために必要な権限がありません。

en: You don't have any events in you cart. Please add some events.
ja: カートにはイベントがありません。イベントを追加してください。

en: You dont have permission to %1 this batch
ja: あなたは、このバッチ「%1」の権限を持っていません。

en: You have a current Lifetime Membership which does not need to be renewed.
ja: あなたは、更新する必要はありません、現在有効な会員期間を持っています。

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click <a href="%2">here</a>.
ja: %1 メーリングリストに未処理の申し込みがあります。この申し込みに関する各種の処理は<a href="%2">このリンク</a>で行います。

en: You have a pending subscription to the %1 mailing list. To confirm this subscription, reply to this email or click on this link: %2
ja: %1 メーリングリストに未処理の申し込みがあります。この申し込みに関する各種の処理は次のリンクで行います : %2

en: You have already added a primary location field of this type: %1
ja: 既にこのタイプの主要な場所フィールドを追加しています : %1

en: You have already signed this petition but we<strong>need to confirm your email address</strong>.
ja: 既にこの請願に署名していますが、あなたはまだ<strong>メールアドレスの確認</strong>をする必要があります。

en: You have already signed this petition but you still <b>need to verify your email address</b>.
ja: 既にこの請願に署名していますが、あなたはまだ<b>メールアドレスの確認</b>をする必要があります。

en: You have already signed this petition.
ja: 既に署名済みです。

en: You have been added to the WAIT LIST for this event.
ja: このイベントのキャンセル待ちに追加しました。

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking %3
ja: 次のグループの購読を再開しました : %1 。購読を解除するには %2 のメーリングまたは次をクリックしてください %3

en: You have been re-subscribed to the following groups: %1. You can un-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
ja: 次のグループの購読を再開しました : %1 。購読を解除するには %2 のメーリングまたは<a href="%3">ここをクリック</a>してください。

en: You have been returned to the start of the registration process and any sold out events have been removed from your selections. You will not be able to continue until you review your booking and select different events if you wish.
ja: 登録処理の開始に戻されており、任意の完売のイベントは、あなたの選択から削除されました。これは、あなたの予約を確認するまで継続し、必要に応じた様々なイベントも選択することができません。

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking %3
ja: 次のグループの購読を解除しました : %1 。再購読するには %2 のメーリングまたは次をクリックしてください %3

en: You have been un-subscribed from the following groups: %1. You can re-subscribe by mailing %2 or clicking <a href="%3">here</a>.
ja: 次のグループの購読を解除しました : %1 。再購読するには %2 のメーリングまたは<a href="%3">ここをクリック</a>してください。

en: You have chosen to include this report in the Navigation Menu without selecting a Parent Menu item from the dropdown. This will add the report to the top level menu bar. Are you sure you want to continue?
ja: ナビゲーションメニューにこのレポートを追加するよう選択されましたが、ドロップダウンメニューの親メニュー項目は選択されていません。この操作は、レポートをトップレベルのメニューバーに追加するという意味になります。よろしいですか？

en: You have enabled the County option. Please ensure you populate the county table in your CiviCRM Database. You can find extensions to populate counties in the <a %1>CiviCRM Extensions Directory</a>.
ja: 郡オプションが有効になっています。CiviCRM データベースの郡データベースを必ず生成してください。あなたは<a %1> CiviCRM エクステンションディレクトリ</a>内で郡導入するためのエクステンションを探すことができます。

en: You have no A/B mailings
ja: A / B メーリングはありません

en: You have no Grants registered in your database.
ja: データベースには助成が登録されていません。

en: You have received a donation at your personal page
ja: 個人ページで寄付を受け取りました

en: You have selected "Disable Outbound Email". A test email can not be sent.
ja: 「アウトバウンドメールの無効」が選択されています。テストメールは送信されません。

en: You have selected "Redirect to Database". A test email can not be sent.
ja: 「データベースへリダイレクト」を選択しました。テストメール送信することはできません。

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity.
ja: 同じ団体やエンティティに複数の会員を選択しました。自分のセクションを調べて各組織に 1 つの会員を選択してください。

en: You have selected multiple memberships for the same organization or entity. Please review your selections and choose only one membership per entity. Contact the site administrator if you need assistance.
ja: 同じ団体や組織に複数の会員を選択しました。自分のセクションを調べて各組織に 1 つの会員を選ぶようにしてください。よく分からない場合はサイト管理者にご連絡ください。

en: You have selected the table cell separator, but one or more token fields are not placed inside a table cell. This would result in invalid HTML, so comma separators have been used instead.
ja: テーブルセルの区切りを選択していますが、1 つ以上のトークンフィールドがテーブルセルの内部に配置されていません。カンマ区切りの代わりに使用されているので、これは、無効な HTMLに繋がります。

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, but your registration require approval, Once your registration has been reviewed, you will receive an email with a link to a web page where you can complete the registration process.
ja: 最後の参加者をスキップしたことで、イベントに空席ができましたが、登録には承認が必要です。登録が承認されれば、登録処理を続けるためのウェブページのリンクが入ったメールが送信されます。

en: You have skipped last participant and which result into event having enough spaces, hence your group become as register participants though you selected on wait list.
ja: 最後の参加者をスキップしたことで、イベントに空席ができました。キャンセル待ちリストから参加者を登録することができます。

en: You have successfully completed %1 recurring contributions. Thank you for your support.
ja: %1 回の定期的な支援を完了しました。ご支援頂ききありがとうございます。

en: You have two options to specify the visibility of the mailing
ja: メーリングの表示を決めるオプションは 2 つあります

en: You have unsaved changes.
ja: 保存していない変更があります。

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full (by checking the box below).
ja: イベントの定員を超えた場合に (下のボックスをチェックして) キャンセル待ちができるようにすることができます。

en: You may allow users to join a waitlist when the event is full. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the waitlist work-flow (click the pencil icon, or navigate to Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Offer a Waitlist?'.
ja: イベントが満員になったとき、キャンセル待ちに追加できるようにします。この機能を利用するには、まずキャンセル待ちのワークフロー (管理 » CiviEvent » 参加者のステータス) で参加者のステータスを有効にする必要があります。続いてこのフォームに戻り、「キャンセル待ちの提供？」をチェックします。

en: You may also configure events to require administrative approval prior to participants completing the registration process. To enable this feature you must first enable the Participant Statuses used by the approval work-flow (Administer » CiviEvent » Participant Statuses). Then reload this form and check 'Require participant approval?'.
ja: 参加者が登録手続きを完了する前に、管理者の承認を要求するようにイベントを設定することもできます。この機能を使う場合、まず承認ワークフロー (管理 » CiviEvent » 参加者ステータス) で「参加者のステータス」を有効にしておいてください。次にこのページで「参加者の承認が必要でますか？」にチェックを入れてください。

en: You may also create a customized greeting and use field tokens to insert fields of your choice. For more information on available tokens, see the online documentation %1.
ja: カスタマイズされたグリーティングや、選択したフィールドを挿入するためのフィールドトークンを作成することができます。利用できるトークンについての詳細は、オンラインマニュアル %1 を参照してください。

en: You may also optionally set an MD5 Hash Key to verify that responses come directly from Authorize.Net. Login to your merchant account and navigate to <strong>Account Settings</strong>. Select MD5-Hash and enter a new hash value. This can be just about any string of characters or words. Then enter the exact same value here.
ja: 直接 Authorize.Net の応答を確認するために MD5ハッシュキーを使うこともできます。自分の merchant account にログインして <strong>Account Settings</strong> に進んでください。MD5-Hash を選択し、新しいハッシュ値を入力します。これは適当な文字列や単語でかまいません。そしてここの値を性格に入力してください。

en: You may choose a different webservice for geocoding. This is required if there is no geo-coding plugin for your selected mapping provider. You can leave the Geocoding fields blank if you are using Google as your mapping provider.
ja: ジオコーディングを提供する他のサービスを選択することもできます。選択したマップのプロバイダ用のジオコーディングプラグインが存在しない場合、他のサービスを選択しなければなりません。マップのプロバイダに Google を使用する場合、ジオコーディングのフィールドは空白のままにしておいてください。

en: You may choose to email invoice to contributors OR download a PDF file containing one invoice per page to your local computer by clicking <strong>Process Invoice(s)</strong> . Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
ja: <strong>請求書の処理</strong>をクリックすると、支援者のメールの宛先を選択するか、またはページ単位の請求書の PDFファイルをダウンロードすることができます。お使いのブラウザで自動的に表示されるかもしれません。表示されない場合は PDFリーダ (Adobe&reg; Readerなど) で開く必要があるかもしれません。

en: You may choose to email receipts to contributors OR download a PDF file containing one receipt per page to your local computer by clicking <strong>Process Receipt(s)</strong>. Your browser may display the file for you automatically, or you may need to open it for printing using any PDF reader (such as Adobe&reg; Reader).
ja: <strong>受領書の処理</strong>をクリックすると、支援者メールの宛先を選択するか、またはページ単位の受領書の PDFファイルをダウンロードすることができます。お使いのブラウザで自動的に表示されるかもしれません。表示されない場合は PDFリーダ (Adobe&reg; Readerなど) で開く必要があります。

en: You may choose to include a pre-configured Footer block below your message. This is a good place to include the required unsubscribe, opt-out and postal address tokens.
ja: メール本文の上部にあらかじめ設定されたフッタを入れることができます。ここには購読解除、配信拒否、郵送先トークンなどを入れるといいでしょう。

en: You may choose to include a pre-configured Header block above your message.
ja: メール本文の上部にあらかじめ設定されたヘッダを入れることができます。

en: You may choose to record the payment method used for each contribution and fee. Reserved payment methods are required - you may modify their labels but they can not be deleted (e.g. Check, Credit Card, Debit Card). If your site requires additional payment methods, you can add them here. You can associate each payment method with a Financial Account which specifies where the payment is going (e.g. a bank account for checks and cash).
ja: 支援と料金に使われる支払サービスのレコードを選ぶことができます。予約支払方法は必須です - これらのラベル (例 : 小切手、クレジットカード、デビットカード) を変更することはできますが、削除することはできません。追加の支払い方法が必要なら、ここで追加することができます。支払いを行おうとしている (例 : 小切手や現金のための銀行口座) 場所を指定する金融口座で、各支払い方法を関連付けることができます。

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price.
ja: このフィールドまたはオプションが価格総額の割引に使われる場合は、マイナスの金額を入力することができます。

en: You may enter a negative amount value if the field or option is being used to discount the total price. Use a price of 1 and Display Amount off (unchecked) to allow a user to enter a contribution amount in a Text / Numeric Quantity field.
ja: このフィールドまたはオプションが価格総額の割引に使われる場合は、マイナスの金額を入力することができます。ユーザーがテキスト / 数値数量フィールドに支援額を入力できるようにオフ (未確認) 額の表示と、1 の価格を使用します。

en: You may include tokens to represent fields (like a contact's "first name") in the message subject and body. These will be replaced with the actual value of the corresponding field in the outgoing message. Click "Insert Tokens" for a searchable list of available tokens.
ja: メッセージの件名と本文のフィールドを表すトークン (連絡先の「ファーストネーム」のような) を含めることが可能です。送信メッセージ内の対応するフィールドの実際の値に置き換えられます。利用可能なトークンの検索可能なリストについては、「トークンの挿入」をクリックしてください。

en: You may optionally record the actual cost of this premium to your organization. This may be useful when evaluating net return for this incentive.
ja: 自分の団体での、このプレミアムの実際のコストを任意で記述することもできます。この優遇処置の純収益の評価に使うことができます。

en: You may specify one or more email addresses to receive a blind carbon copy (bcc) of the confirmation email. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org).
ja: (BCC) で確認メールのコピーを受け取るメールアドレスを指定することができます。複数のメールアドレスはカンマで区切ってください (例 : jane@example.org, paula@example.org)。

en: You may want to collect information from contributors beyond what is required to make a contribution. For example, you may want to inquire about volunteer availability and skills. Add any number of fields to your contribution form by selecting CiviCRM Profiles (collections of fields) to include at the beginning of the page, and/or at the bottom.
ja: 支援が必要とされるものを超えた支援者から情報を収集することができます。例えば、ボランティアの可能性やスキルなどについての質問をしたいことがあるでしょう。CiviCRM プロファイル (フィールドの集まり) を選択することで支援フォームの先頭や最後に好きなだけフィールドを追加することができます。

en: You must <a href="%1">configure a valid organization profile</a> in order to allow individuals to contribute on behalf of an organization. Valid profiles include Contact and / or Organization fields, and may include Contribution and Membership fields.
ja: 個人が団体代理での支援をできるようにするには、<a href="%1">団体プロファイルを設定</a>してください。プロファイルには、連絡先や団体のフィールドを入れることができます。また、支援や会員のフィールドを入れることもできます。

en: You must be logged in to view this page.
ja: このページを表示するにはログインが必要です。

en: You must be logged in to your account to access the editing options above. (If you visit this page without logging in, you will be viewing the page in "live" mode - as your visitors and friends see it.)
ja: 上の編集オプションを使用するには、まずログインしてください。(あなたがログインせずにこのページを訪問した場合は「ライブ」モードでページが表示されます - 訪問者や友人が見ているように。)

en: You must contribute at least %1 to get this item
ja: このアイテムを取得するには、最低でも %1 の支援が必要です

en: You must contribute more to get that item
ja: このアイテムを取得するにはさらに支援が必要です

en: You must enable the Membership Block for this Contribution Page if you want to include a Profile with Membership fields.
ja: 会員フィールドと共にプロファイルを追加するには、支援ページの会員ブロックを有効にしてください。

en: You must have at least the test or live section filled
ja: テストかライブのセクションを入力してください。

en: You must have at least the user_name specified
ja: user_name を指定してください。

en: You must provide values for all three Address Standarization fields.
ja: 住所の正規化フィールド 3 つすべてに値を入力してください。

en: You must select a Multiple Choice Option set if you chose Reuse an existing set.
ja: 既存のセットを再使用するを選んだ場合、複数選択オプションを選択する必要があります。

en: You must select a group to filter on
ja: フィルタするグループを選んでください

en: You must select a search to filter
ja: 検索フィルタを 1 つ選んでください

en: You must select at least one Custom Group as a search criteria.
ja: 検索基準として少なくとも 1 つのカスタムグループを選択してください。

en: You must select at least one email recipient type.
ja: メールの受信者タイプを選んでください

en: You must select both a CiviCRM Group and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
ja: CiviCRM のグループと Drupal の役割両方を「関連付ルール」セクションで選択してください。

en: You must select both a CiviMember Membership Type and a Drupal Role from the "Association Rule" section.
ja: CiviMember 会員タイプと Drupal の役割の両方を「関連付ルール」セクションで選んでください。

en: You need PHP version %1 or later, only %2 is installed. Please upgrade your server, or ask your web-host to do so.
ja: PHPバージョンの %1 か、またはそれ以降が必要です。%2 のみインストールされています。サーバをアップグレードするか、またはこれを行える、あなたのウェブホストへ依頼をする必要があります。

en: You need more than one custom group to move fields
ja: このフィールドを移動するにはカスタムグループが必要です

en: You need to configure a Mapping Provider before using this feature (Administer > System Settings > Mapping and Geocoding).
ja: この機能を使用する前に、マッピングプロバイダを設定 (管理 > システムの設定 > マッピングとジオコーディング) する必要があります。

en: You need to enable CiviContribute before enabling CiviPledge.
ja: CiviPledge を有効にする前に CiviContribute を有効にしてください。

en: You need to have at least one <a href="%1">Membership Type</a> with 'Public' visibility in order to enable self-service Membership Signup and Renewal.
ja: 自分で会員の登録と更新ができるようにするには、少なくとも 1 つ、誰でも見ることができる <a href="%1">会員タイプ</a> が必要です。

en: You need to move these subtype templates to the SubType directory in %1 and %2 respectively.
ja: これらのサブタイプ テンプレートをそれぞれ %1 と %2 のサブタイプディレクトリに移動してください。

en: You need to select the type of record that this set of custom fields is applicable for.
ja: このカスタムフィールドのグループを適用するレコードのタイプを選択してください。

en: You need to set up a secure server before you can use the Force Secure URLs option
ja: セキュア URL SSL を強制する前にセキュアサーバを設定する必要があります

en: You need to setup and load Case and Activity configuration files before you can begin using the CiviCase component.
ja: CiviCase コンポーネントを利用する前に、事例とアクティビティを設定し、設定ファイルを読み込む必要があります。

en: You need to use a Port other than the default port 25 in your environment.
ja: お使いの環境では、デフォルトの 25 以外のポート番号を使用する必要があります。

en: You only have %1 allocated
ja: あなたのみ %1 に割り当て

en: You seem to be using an unsupported webserver. The server variables SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME need to be set.
ja: サポートされていないウェブサーバを使用しているようです。サーバ変数の SCRIPT_NAME, HTTP_HOST, SCRIPT_FILENAME 設定する必要があります。

en: You seem to have deleted the relationship type 'Employee of'
ja: 「従業員」の関係タイプは削除されました。

en: You seem to have deleted the relationship type 'Household Member of'
ja: 関係タイプの「世帯メンバー」を削除しようとしています

en: You should move the membership related fields configured in %1 to the 'On Behalf' profile for this Contribution Page
ja: この支援ページ「に代わって」プロファイル %1 で設定した会員に関連するフィールドを移動する必要があります

en: You should move the membership related fields in the "On Behalf" profile for this Contribution Page
ja: この支援ページ「に代わって」プロファイルの会員に関連するフィールドを移動する必要があります

en: You were registered by:
ja: 登録者 :

en: You will also need to change Drupal permissions so anonymous users can make contributions, register for events and / or use profiles to enter contact information.
ja: 支援やイベントの登録、連絡先情報を入力するためのプロファイル利用などを匿名ユーザに許可する場合は、Drupal の設定も変更する必要があります。

en: You will also use tokens to insert Unsubscribe, Opt out and Forwarding links in your message.
ja: また、メッセージに購読解除、拒否、転送リンクのトークンを挿入することもできます。

en: You will need to configure the %1 settings for your Payment Processor before you can submit a credit card transactions.
ja: クレジットカードの取引を実行する前に支払いプロセッサ %1 を設定する必要があります。

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Batch Update via Profile. Navigate to Administer > Customize Data and Screens > Profiles to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
ja: プロファイル経由でバッチの更新を使用する前に、編集したい %1 フィールドを含むプロファイルを作成する必要があります。プロファイルを設定するには、管理 > カスタムデータと画面 > プロファイルの設定に移動してください。詳細については、オンラインの管理者マニュアルを参照してください。

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Batch Update via Profile. Navigate to Administer CiviCRM > Customize Data and Screens > CiviCRM Profile to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
ja: プロファイル経由でバッチの更新を使用する前に、編集したい %1 フィールドを含むプロファイルを作成する必要があります。プロファイルを設定するには、CiviCRM の管理 > カスタムデータと画面 > CiviCRM プロファイルに移動します。詳細については、オンラインの管理者マニュアルを参照してください。

en: You will need to enable and configure several modules if you want to allow users to upload images while using a Drupal Default Editor.
ja: Drupal の標準エディタを利用している場合に、画像のアップロードをユーザに許可する場合は、一部のモジュールを有効にして設定する必要があります。

en: You will need to select and configure a supported payment processor (currently Authorize.Net, PayPal Pro, or PayPal Website Standard) in order to offer automatically renewing memberships.
ja: 会員の自動更新を提供するには、使用できる支払いプロセッサ (現在のところ Authorize.Net, PayPal Pro, or PayPal Website Standard) を選択し、設定を行ってください。

en: You will need to set Access Control permissions to include 'view event participants' for any Roles you want to access this listing.
ja: このリストへアクセスの権限を許可するには、Drupal のアクセス制御で「イベント参加者表示」を各役割に設定する必要があります。

en: You will not be able to install extensions at this time because your installation of PHP does not support ZIP archives. Please ask your system administrator to install the standard PHP-ZIP extension.
ja: PHP インストールが ZIPアーカイブをサポートしていないため、この時点でエクステンションをインストールすることはできません。標準の PHP-ZIP 拡張モジュールをインストールするには、システム管理者に連絡してください。

en: You will not be able to send an acknowledgment for this pledge because there is no email address recorded for this contact. If you want a acknowledgment to be sent when this pledge is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the pledge.
ja: この連絡先にメールアドレスのレコードがないため、プレッジの受付確認を送信できません。プレッジが記録されたときに受付確認を送信したいのであれば、プレッジを記録する前に「キャンセル」をクリックして概要タブで「編集」をクリックし、メールアドレスを追加してください。

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the Membership.
ja: この連絡先にはメールアドレスが存在しないため、会員の自動メール受領書を送信することができません。この会員が記録されたときに受領書を送信したいのであれば、キャンセルをクリックして、概要タブの編集をクリックし、会員を記録する前にメールアドレスを追加してください。

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this Renew Membership because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this Membership is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before Renewal the Membership.
ja: この連絡先にはメールアドレスがないため、この会員の更新に対して受領書を自動メールで送信することができません。この会員が記録されたときに受領書を送信したいのであれば、「キャンセル」をクリックして概要タブの「編集」をクリックし、「会員の更新」の前にメールアドレスを追加してください。

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this contribution because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this contribution is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the contribution.
ja: この連絡先にはメールアドレスのレコードがないため、この支援への受領書の自動メールは送信しません。この支援が記録されたときに受領書が必要であれば、「キャンセル」をクリックしてから「編集」をクリックし、支援が記録される前に概要タブにメールアドレスを追加してください。

en: You will not be able to send an automatic email receipt for this payment because there is no email address recorded for this contact. If you want a receipt to be sent when this payment is recorded, click Cancel and then click Edit from the Summary tab to add an email address before recording the payment.
ja: この連絡先にはメールアドレスが存在しないため、支払いの自動メール受領書を送信することができません。この支払いが記録されたときに受領書を送信したいのであれば、キャンセルをクリックして、概要タブの編集をクリックし、支払いを記録する前にメールアドレスを追加してください。

en: You will receive an email notification when your page is Approved and you can begin promoting your campaign.
ja: ページが承認されるとメールで通知が届きます。この後、自分のキャンペーンを開始することができます。

en: You will receive an email receipt for each recurring contribution.
ja: 定期的な支援のたびに受領書が送られます。

en: You will receive an email receipt which includes information about how to cancel the auto-renewal option.
ja: 自動更新オプションをキャンセルする方法についての情報が入った受領書が送られます。

en: You will receive an email receipt which includes information about how to update or cancel this recurring contribution.
ja: 定期的な支援を更新、またはキャンセルする方法についての情報が記載された受領書が送られます。

en: You will see a row and a checkbox for each type of related data currently linked to the duplicate contact. For example, if the duplicate contact has Activity records - you will see a row and a checkbox for you to mark IF you want those contribution records moved over to the main contact record. If you want to move all related records, you can check the <strong>Mark All</strong> checkbox.
ja: 重複連絡先にリンクされている関連データの各タイプに、行とチェックボックスが表示されます。例えば、重複連絡先がアクティビティレコードを持っている場合、メイン連絡先レコードにそれらの支援レコードを移動する時には、行とそのチェックボックスをチェックします。すべての関連レコードを移動したい場合は、「すべてをマーク」のチェックボックスをチェックしてください。

en: You're ready to install!
ja: インストールの準備ができました！

en: Your %1 settings are correct. A test email has been sent to your email address.
ja: %1 は正しく設定されています。あなたのメールアドレスにテストメールを送りました。

en: Your <strong>%1</strong> membership does not expire (you do not need to renew that membership).
ja: <strong>%1</strong>の会員はまだ有効期間内です (この会員を更新する必要はありません)。

en: Your <strong>%2</strong> membership expired on %1.
ja: あなたの <strong>%2</strong> 会員は %1 に期限切れで失効しました。

en: Your <strong>%2</strong> membership expires on %1.
ja: あなたの <strong>%2</strong> 会員は %1 に期限切れで失効します。

en: Your Assigned Activities
ja: あなたに割り当てられたアクティビティ

en: Your Case Role(s)
ja: あなたの事例ロール

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been added. You can add fields to this profile now.
ja: CiviCRM プロファイル「%1」を追加しました。このプロファイルにフィールドを追加できます。

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been deleted.
ja: CiviCRM プロファイル「%1」を削除しました。

en: Your CiviCRM Profile '%1' has been saved.
ja: CiviCRM プロファイル「%1」を保存しました。

en: Your CiviCRM Profile Field '%1' has been saved to '%2'.
ja: CiviCRM プロファイルフィールド「%1」を「%2」に保存しました。

en: Your Contacts / Organizations
ja: あなたの連絡先 / 団体

en: Your Contribution(s)
ja: あなたの支援

en: Your Credit Card transaction was not successful. No money has yet been charged to your card.
ja: クレジットカード取引ができませんでした。カードへ課金は行われません。

en: Your Email
ja: あなたのメールアドレス

en: Your Email Settings have been updated.
ja: メール設定を更新しました。

en: Your Event Registration has been cancelled.
ja: イベント登録をキャンセルしました

en: Your Event(s)
ja: 自分のイベント

en: Your Goal
ja: 目標

en: Your Group(s)
ja: 所属するグループ

en: Your Label Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
ja: ラベルのフォーマット <strong>%1</strong> を更新しました。

en: Your Letter
ja: あなたのメッセージ

en: Your Mass SMS has been saved.
ja: 一斉SMSを保存しました。

en: Your Mass SMS has been saved. Click the 'Continue' action to resume working on it.
ja: 一斉SMSを保存しました。「継続」をクリックすると作業を再開することができます。

en: Your Membership(s)
ja: 保有している会員

en: Your Message
ja: あなたのメッセージ

en: Your New  Email Settings have been saved.
ja: 新しいメール設定を保存しました。

en: Your Note has been saved.
ja: 備考を保存しました。

en: Your PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
ja: PDFページのフォーマット <strong>%1</strong> を更新しました。

en: Your Page
ja: あなたのページ

en: Your Personal Campaign Page
ja: 自分の個人キャンペーンページ

en: Your Personal Campaign Page for %1
ja: %1 の個人キャンペーンページ

en: Your Personal Campaign Page has been %1 %2 %3
ja: あなたの個人キャンペーンのページは %1 %2 %3

en: Your Pledge(s)
ja: 設定したプレッジ

en: Your Premium Selection
ja: あなたのプレミアムを選択

en: Your Registration Info
ja: あなたの登録情報

en: Your Reminder titled %1 has been updated.
ja: タイトル %1 の事前通知を更新しました。

en: Your SMTP Server (machine) name is incorrect.
ja: SMTPサーバ (マシン) 名が正しくありません。

en: Your SMTP Username or Password are incorrect.
ja: SMTPユーザ名かパスワードが正しくありません。

en: Your SMTP server is just not responding right now (it is down for some reason).
ja: SMTPサーバは一時的に反応していません (何かの理由でダウンしています)。

en: Your Sendmail argument is incorrect.
ja: Sendmail 引数が正しくありません

en: Your Sendmail path is incorrect.
ja: Sendmail パスが正しくありません

en: Your Set '%1' has been added. You can add fields to this set now.
ja: 価格設定「%1」を追加しました。次に、この価格設定にフィールドを追加します。

en: Your Subscription has been Activated
ja: 申し込みを受け付けました

en: Your USPS API Authorization has Failed.
ja: USPS API の認証に失敗しました。

en: Your USPS API Lookup has Failed.
ja: USPS API の検索に失敗しました。

en: Your account data will be used to charge your bank account via direct debit. While submitting this form you agree to the charging of your bank account via direct debit.
ja: 銀行口座からの引き落としにあなたの口座データを使います。このフォームを送信する前に、銀行口座からの自動引き落としに同意してください。

en: Your association rule has been added.
ja: 関連付けルールが追加されました。

en: Your association rule has been edited.
ja: 関連付けルールが編集されました。

en: Your auto renew membership sign-up has ended and your membership will not be automatically renewed.
ja: 自動更新の会員加入は終了しました。会員は自動的に更新されません。

en: Your browser session has expired and we are unable to complete your form submission. We have returned you to the initial step so you can complete and resubmit the form. If you experience continued difficulties, please contact us for assistance.
ja: お使いのブラウザのセッション有効期限が切れている場合、私たちは、あなたのフォーム送信を完了することはできません。フォームの再送信を可能にし正常に完了するために、私たちは、あなたを最初のステップに戻しました。それでも継続的な問題が発生する場合は、支援のため私たちに連絡してください。

en: Your changes have been saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Your changes in the <em>%1</em> tab have not been saved.
ja: <em>%1</em> タブの変更は保存されていません。

en: Your contact image urls have been upgraded. If your contact image urls did not follow the standard format for image Urls they have not been upgraded. Please check the log to see image urls that were not upgraded.
ja: あなたの連絡先画像の URLがアップグレードされています。連絡先画像の URLを、画像 URLの標準形式に従わなかった場合、これらはアップグレードされていません。アップグレードされなかった画像の URLを参照する場合はログを確認してください。

en: Your contribution has been submitted to %1 for processing. Please print this page for your records.
ja: 処理のために支援を %1 に送信しました。記録のためにこのページを印刷しておいてください。

en: Your contribution will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
ja: <strong>%1</strong>ボタンをクリックするまで、支援は完了しません。ボタンは 1 回だけクリックしてください。

en: Your custom field set '%1 ' has been saved.
ja: カスタムデータグループ「%1」を保存しました。

en: Your custom field set '%1' has been added. You can add custom fields now.
ja: カスタムフィールドセット「%1」が追加されました。カスタムフィールドを追加することができます。

en: Your dashboard provides a one-screen view of the data that's most important to you. Graphical or tabular data is pulled from the reports you select, and is displayed in 'dashlets' (sections of the dashboard).
ja: ダッシュボードには、最も重要なデータを一画面で表示します。選択したレポートから画像や表のデータが抽出され、「ダッシュレット」 (ダッシュボードの一部) に表示されます。

en: Your database contains %1 financial transaction records with no payment instrument (Paid By is empty). If you use the Accounting Batches feature this may result in unbalanced transactions. If you do not use this feature, you can ignore the condition (although you will be required to select a Paid By value for new transactions). <a href="%2" target="_blank">You can review steps to correct transactions with missing payment instruments on the wiki.</a>
ja: データベースはありません支払い手段 (空で負担) と %1 金融取引のレコードが含まれています。あなたが使用している場合会計バッチがこれは不安定 (あなたが選択する必要がありますが、新しい取引の値によって支払った) な取引をもたらす可能性があります。この機能を使用しない場合は、条件を無視することができます。<a href="%2" target="_blank">Wiki で支払い手段が不足している取引を修正するための手順を確認することができます。</a>

en: Your database contains extraneous financial records related to deleted contacts and contributions. These records should not affect the site and will not appear in reports, search results or exports. However you may wish to clean them up. Refer to <a href="%1" target="_blank">this wiki page for details</a>.
ja: データベースには削除された連絡先、および支援に関連する追加された金融レコードが含まれています。これらのレコードは、サイトに影響を与えてはならないレポート、検索結果やエクスポートには表示されません。しかし、あなたはそれらをクリーンアップすることもできます。詳細については、<a href="%1" target="_blank">この Wiki ページ</a>を参照してください。

en: Your database contains one or more premiums which have a cost but are not linked to a financial type. If you are exporting transations to an accounting package, this will result in unbalanced transactions. <a href="%1" target="_blank">You can review steps to correct this situation on the wiki.</a>
ja: データベースは、費用を持っていますが金融タイプにリンクされていない 1 つまたはそれ以上のプレミアムが含まれています。あなたが会計パッケージに取引をエクスポートする場合、これは不安定な取引になります。<a href="%1" target="_blank">Wiki で、この状況を修正するための手順を確認することができます。</a>

en: Your database has already been upgraded to CiviCRM %1
ja: お使いのデータベースは CiviCRM %1 にアップグレード済みです

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The automated upgrade to version %2 can not be run - and the %2 codebase may not be compatible with your database state. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase you were using prior to beginning this upgrade until you resolve this problem.
ja: データベースのバージョンが異常です : %1. バージョン %2 への自動アップグレードができません。また %2 コードベースはデータベースの状態と互換性がありません。現在のデータベースの状態の正しいバージョンを決定してください。この問題が解決するまで、今回のアップグレードを始める前に使っていた前のコードベースに戻してもいいでしょう。

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The v%2 codebase may not be compatible with your database state. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase you were using until you resolve this problem.
ja: 使用中のデータベースのバージョンが異常です : %1 。v%2 のコードベースは現在のデータベースでは使えません。現在のデータベースの状態に対応するバージョンを見つけてください。この問題が解決するまで、以前のバージョンに戻して運用することも検討してください。

en: Your database is not configured for version %1
ja: お使いのデータベースはバージョン %1 用の設定になっていません。

en: Your database settings don't appear to be correct. Please check the <a href='%1'>Database Details</a> below for specific errors.
ja: データベースの設定が正しく表示されません。特定のエラーについては以下の <a href='%1'>データベースの詳細</a> を確認してください。

en: Your email address has been removed from %1 mailing lists.
ja: %1 メーリングからあなたのメールアドレスを削除しました。

en: Your event registration will be confirmed. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
ja: イベント登録を確認しました。登録ページに戻って支払い情報を入力してください。

en: Your extensions cache directory (%1) is not web server writable. Please go to the <a href="%2">path setting page</a> and correct it.<br/>
ja: エクステンションのキャッシュディレクトリ (%1) はウェブサーバで書き込可能ではありません。<a href="%2">パスの設定ページ</a>でパスを修正してください。<br />

en: Your extensions directory is not set or is not writable. Click <a href='%1'>here</a> to set the extensions directory.
ja: 拡張機能ディレクトリが設定されていないか、または書き込みが禁止されています。<a href='%1'>拡張ディレクトリの設定</a>を行なってください。

en: Your extensions require database updates. Please <a href="%1">execute the updates</a>.
ja: エクステンションはデータベースの更新が必要です。<a href="%1">データベースの更新</a>を実行してください。

en: Your fundraising total has been updated.
ja: あなたの募金総額が更新されました。

en: Your information has been saved.
ja: あなたの情報が保存されました。

en: Your initial contribution will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the recurring contribution by visiting the web page link that will be included in your receipt.
ja: 確認のステップが終了すると、初回の支援が処理されます。 定期的な支援のオプションは、受領書に記されているサイトのリンクでキャンセルすることができます。

en: Your initial membership fee will be processed once you complete the confirmation step. You will be able to cancel the auto-renewal option by visiting the web page link that will be included in your receipt.
ja: 確認のステップが終了すると、初回料金が処理されます。 自動更新オプションは、受領書に記されているウェブサイトのリンクでキャンセルすることができます。

en: Your initial pledge payment has been processed. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by contacting us at %1.
ja: 初回のプレッジ支払いを処理しました。今後のプレッジ支払いについての変更やキャンセルをご希望の場合は、%1 にご連絡ください。

en: Your initial pledge payment will be processed when you click &quot;%2&quot; below. You will be able to modify or cancel future pledge payments at any time by logging in to your account or contacting us at %1.
ja: 下の &quot;%2&quot; をクリックすれば、最初のプレッジ支払いが処理されます。自分のアカウントにログインするか、 %1 に連絡すれば、いつでも将来のプレッジ支払いを修正またはキャンセルできます。

en: Your mail has been sent.
ja: メールを送信しました。

en: Your mailing has been saved. You can continue later by clicking the 'Continue' action to resume working on it.<br />From <a href='%1'>Draft and Unscheduled Mailings</a>.
ja: メーリングを保存しました。<a href='%1'>ドラフトと予定されていないメーリング</a>から<br /> 「継続」をクリックすると、後で作業を続けることができます。

en: Your message thanking the %1 for helping to spread the word. You may include HTML tags to add formatting or links.
ja: %1 に対し、宣伝してもらったことへの感謝のメッセージ。HTMLタグを使ってフォーマット化したりリンクを入れることができます。

en: Your multiple choice option '%1' has been saved
ja: 複数選択オプション「%1」を保存しました。

en: Your new Label Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
ja: 新しいラベルのフォーマット <strong>%1</strong> を保存しました。

en: Your new PDF Page Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
ja: 新しいPDFページのフォーマット<strong>%1</strong> を保存しました。

en: Your new Reminder titled %1 has been saved.
ja:  タイトル %1 の事前通知を保存しました。

en: Your order number is <strong>#%1</strong>. Please print this confirmation for your records. You will receieve a confirmation email with the information below.  Information about the workshops will be sent separately to each participant. Here's a summary of your transaction placed on %2:
ja: 注文番号は<strong>#%1</strong>です。この画面を記録のために印刷しておいてください。なお、以下の情報がメールで送信されます。このワークショップの情報は各参加者ごとに別々に送信されます。%2 の取引の概要は次の通りです :

en: Your organization can use Campaigns to track all constituent interactions related to a particular fund-raising or engagement effort. You can link activities, contributions, event participation, mailings, membership signups, and pledges to a particular campaign.
ja: あなたの団体は、特定の資金調達や婚約への取り組みに関連するすべての構成要素の、相互作用を追跡するためにキャンペーンを使用することができます。あなたは、特定のキャンペーンにアクティビティ、支援、イベント参加、メーリング、会員申し込み、およびプレッジをリンクすることが可能です。

en: Your page requires administrator review before you can begin your fundraising efforts.
ja: 管理者によるページのチェックが終われば、資金調達を始めることができます。

en: Your payment information looks incomplete. Please go back to the main registration page, to complete payment information.
ja: お支払いに関する情報が不完全です。登録ページに戻って支払いに関する情報入力を完了させてください。

en: Your pending event registration for %1 has expired
    because you did not confirm your registration.
ja: 登録の確認が行われなかったため、保留中の %1 のイベント登録が期限切れになりました。

en: Your personal campaign page has been approved and is now live.
ja: 個人キャンペーンページが承認され、現在、利用可能になっています。

en: Your personal campaign page has been reviewed. There were some issues with the content which prevented us from approving the page. We are sorry for any inconvenience.
ja: 個人キャンペーンページが検討されています。若干内容に不備があるため承認できませんでした。ご不憫をお掛けして申し訳ありません。

en: Your profile has not been saved.
ja: プロファイルが保存されていません。

en: Your profile is not saved and Account is not created.
ja: プロファイルは保存されませんでした。また、アカウントは作成されませんでした。

en: Your record has been deleted.
ja: レコードを削除しました。

en: Your recurring contribution has been updated as requested:
ja: 定期的な支援は要求により更新されました :

en: Your recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled as requested.
ja: %1 の定期的な支援、要求に応じて、すべての %2 %3 はキャンセルされました。

en: Your recurring contribution term has ended.
ja: 定期的な支援の期間が終了しました。

en: Your recurring contribution will be processed automatically for the number of installments you specify. You can leave the number of installments blank if you want to make an open-ended commitment. In either case, you can choose to cancel at any time. You will receive an email receipt for each recurring contribution. The receipts will include a link you can use if you decide to modify or cancel your future contributions.
ja: あなたが指定する支払い回数に従って、定期的な支援が処理されます。無期限の申し込みにする場合は、支払い回数を空欄にしておいてください。どちらの場合も、いつでも支払いをキャンセルすることができます。定期的な支援の受領書は毎回メールで送付されます。受領書には、今後の支援の方法を変更したり、キャンセルリンクが挿入されています。

en: Your recurring contribution will be processed automatically.
ja: 定期的な支援は自動的に処理されます。

en: Your registration has been processed successfully. Please print this page for your records.
ja: 登録処理が完了しました。記録のためにこのページを印刷してください。

en: Your registration has been submitted.
ja: 登録を送信しました。

en: Your registration payment has been submitted to %1 for processing. Please print this page for your records.
ja: 登録の支払い処理を %1 に送りました。記録のためにこのページを印刷してください。

en: Your registration will not be submitted until you click the <strong>Continue</strong> button. Please click the button one time only. If you need to change any details, click the Go Back button below to return to the previous screen.
ja: <strong>次へ</strong> ボタンをクリックするまで、登録は実行されません。ボタンのクリックは 1 回だけにしてください。内容を変更したい場合は、下の戻るボタンをクリックして前の画面に戻ってください。

en: Your report has been successfully copied as "%1". You are currently viewing the new copy.
ja: レポートは正常に「%1」としてコピーされています。現在、新しいコピーを表示しています。

en: Your schedule:
ja: 自分の予定 :

en: Your site administrator must also configure a "cron job" (scheduled server task) to run this script.
ja: このスクリプトを使用する場合、サイト管理者は「Cron job」 (予定されたサーバのタスク) の設定をする必要があります。

en: Your site administrator must configure the scheduled job (Administer > System Settings > Scheduled Jobs) which updates pledge payment statuses and sends the reminders.
ja: サイト管理者は、プレッジの支払いステータスを更新し、事前通知を送信するための予定されたジョブを (管理 > システムの設定 > 予定されたジョブ) 設定する必要があります。

en: Your site administrator will need to setup an instance of the Scheduled Job "Mail Reports" to trigger creation and delivery of each report. When invoked, this job will deliver email to the recipients specified for the report. The report can be attached to the email as a PDF file (default), as a CSV file, or included in HTML format.
ja: サイト管理者は、各レポートの作成と配信を実行するための予定されたジョブ「メールレポート」のインスタンスを設定する必要があります。このジョブが起動すると、指定された受信者にメールでレポートを配信します。レポートは CSVファイルか PDFファイル (デフォルト) の形でメールに添付するか、HTML形式で配信することができます。

en: Your site is currently configured to require double-opt in when users join (subscribe) to Group(s) via a Profile form. In this mode, you need to include an Email field in a Profile BEFORE you can add the Group(s) field. This ensures that an opt-in confirmation email can be sent. Your site administrator can disable double opt-in on the civimail admin settings: <em>%1</em>
ja: このサイトは、ユーザがプロファイルフォームからグループに加入 (購読) する際に、ダブル承認を要求する設定になっています。このモードでは、グループフィールドに追加する「前」に、プロファイルのメールフィールドを追加する必要があります。これは、確実に承認の確認メールを送信するためです。サイト管理者が CiviMail 管理で、ダブル承認を無効にすることができます : <em>%1</em>

en: Your site may already have profile(s) which were previously created for this purpose, in which case you can re-use them for any number of online contribution pages.
ja: サイトは既に、以前オンライン支援ページにおいて、任意の数で再使用することができます。その場合は、この目的のために作成されたプロファイルを持つことができます。

en: Your smart group has been saved as '%1'.
ja: スマートグループを %1 として保存しました。

en: Your subscription request has been submitted for %1. Check your inbox shortly for the confirmation email(s). If you do not see a confirmation email, please check your spam/junk mail folder.
ja: 購読リクエストを %1 に送信しました。しばらく後で確認メールが届きますのでメールボックスを確認してください。確認メールが見つからない場合は、スパム / 迷惑メールのフォルダも確認してください。

en: Your subscription to these group(s) is pending confirmation.
ja: これらのグループへの加入申し込みは承認待ちです。

en: Your transaction has been processed successfully. Please print this page for your records.
ja: 手続きが正常に処理されました。記録のために、このページを印刷しておいてください。

en: Your transaction will not be completed until you click the <strong>%1</strong> button. Please click the button one time only.
ja: <strong>%1</strong>ボタンをクリックするまで、取引処理は完了しません。ボタンは 1 回だけクリックしてください。

en: Your update(s) have been saved.
ja: 更新を保存しました。

en: Your updates have been saved.
ja: 更新を保存しました。

en: Your user record does not have a valid email address
ja: あなたのユーザレコードには正しいメールアドレスがありません

en: Your username contains invalid characters
ja: ユーザ名に使用できない文字が含まれています

en: Your username contains invalid characters or is too short
ja: ユーザ名に使用できない文字が混じっているか、ユーザ名が短すぎます

en: Your username is too short
ja: ユーザ名が短すぎます

en: ZIP / Postal Code
ja: 郵便番号

en: ZIP / Postal Code of the Address
ja: 連絡先の郵便番号

en: ZIP Support Required
ja: ZIPサポートが必要です

en: Zhuang, Chuang
ja: チワン語

en: Zip
ja: 郵便番号

en: Zip / Postal Code
ja: 郵便番号 :

en: Zip Code Range
ja: 郵便番号の範囲

en: Zulu
ja: ズールー語

en: [CiviMail Draft]
ja: [CiviMail 下書]

en: [your Drupal root directory]
ja: [あなたの Drupal ルートディレクトリ]

en: a household
ja: 世帯

en: a locale associated with the transaction (optional)
ja: この取引に関連づけられたロケール (任意)

en: abbreviated month name ('Jan'..'Dec')
ja: 月名の省略表記 ('Jan'..'Dec')

en: access AJAX API
ja: AJAX APIへのアクセス

en: access CiviCRM
ja: CiviCRM にアクセス

en: access CiviContribute
ja: CiviContribute にアクセス

en: access CiviEvent
ja: CiviEvent にアクセス

en: access CiviGrant
ja: CiviGrant にアクセス

en: access CiviMail
ja: CiviMail にアクセス

en: access CiviMail subscribe/unsubscribe pages
ja: CiviMail 購読 / 購読解除のページにアクセス

en: access CiviMember
ja: CiviMember にアクセス

en: access CiviPledge
ja: CiviPledge にアクセス

en: access CiviReport
ja: CiviReport にアクセス

en: access Contact Dashboard
ja: 連絡先ダッシュボードへアクセス

en: access Report Criteria
ja: アクセスレポートの条件

en: access all cases and activities
ja: すべての事例やアクティビティにアクセス

en: access all custom data
ja: すべてのカスタムデータ

en: access contact reference fields
ja: 連絡先参照フィールドのアクセス

en: access deleted contacts
ja: 削除された連絡先にアクセス

en: access my cases and activities
ja: 私の事例やアクティビティにアクセス

en: access uploaded files
ja: アップロードされたファイル

en: actionTypeOption
ja: アクションタイプのオプション

en: add
ja: 追加

en: add a <a href='%1'>New Individual</a>, <a href='%2'>Organization</a> or <a href='%3'>Household</a>
ja: <a href='%1'>新しい個人</a>、<a href='%2'>団体</a>、<a href='%3'>世帯</a>のいずれかを追加してください。

en: add another profile (bottom of page)
ja: 別のプロファイルを追加 (ページの下部)

en: add cases
ja: 事例の追加

en: add contacts
ja: 連絡先の追加

en: add new
ja: 新しく追加

en: administer CiviCRM
ja: CiviCRM の管理

en: administer CiviCampaign
ja: CiviCampaign の管理

en: administer CiviCase
ja: CiviCase の管理

en: administer Multiple Organizations
ja: 複数の団体の管理

en: administer Reports
ja: レポートの管理

en: administer Tagsets
ja: 対象の管理

en: administer dedupe rules
ja: 重複除外ルールの管理

en: administer payment processors
ja: 支払いプロセッサの管理

en: administer reserved groups
ja: 予約グループの管理

en: administer reserved reports
ja: 予約レポートを管理

en: administer reserved tags
ja: 予約タグの管理

en: after
ja: 後

en: an individual
ja: 個人

en: an organization
ja: 団体

en: and
ja: ＆

en: and a password
ja: またパスワードを入力します

en: and end date of %1
ja: %1 の日と終了日

en: and is ready to use.
ja: 利用可能です。

en: anonymously
ja: 匿名

en: another choice
ja: 選択肢の追加

en: another column
ja: 他の列

en: another discount set
ja: 他の割引を追加

en: another soft credit
ja: 別のソフトクレジット

en: approve mailings
ja: 承認されたメーリング

en: background color for the button
ja: ボタンの背景色

en: because no email address on file or communication preferences specify DO NOT EMAIL or Contact is deceased or Primary email address is On Hold
ja: メールアドレスのファイルまたは、通信環境設定に「メールしない」が指定されないため、または連絡先が故人か、プライマリメールアドレスが保留になっています。

en: because no phone number on file or communication preferences specify DO NOT SMS or Contact is deceased
ja: ファイルに電話番号が存在しない、または通信オプションにSMS拒否が設定されている、または連絡先が死亡

en: before
ja: 前

en: but requires administrator review before you can begin promoting your campaign. You will receive an email confirmation shortly which includes a link to return to this page.
ja: ただし、キャンペーンを公開する前に管理者による査読が必要です。すぐにこのページに戻るためのリンクが入った確認メールをお送り送信します。

en: by relationship
ja: 関係による

en: cc Email Report Instance To
ja: CC メールのレポートインスタンス

en: change
ja: 変更

en: change membership type
ja: 会員タイプの変更

en: check your spelling
ja: スペルを確認してください

en: civicrm_root is currently set to: <em>!1</em>.
ja: 現在 civicrm_root は<em>!1</em> に設定されています。

en: click to add more
ja: クリックして追加

en: close
ja: 閉じる

en: close section
ja: セクション終了

en: closed
ja: 閉じる

en: confirmation
ja: 確認

en: contact does not exist: %1
ja: 連絡先が存在しません : %1

en: contactId
ja: 連絡先ID

[ctx: country]
en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

[ctx: country]
en: Africa West, East, Central and Southern
ja: アフリカ西部 / 東部 / 中部 / 南部

[ctx: country]
en: Albania
ja: アルバニア

[ctx: country]
en: Algeria
ja: アルジェリア

[ctx: country]
en: America South, Central, North and Caribbean
ja: アメリカ 南北中央およびカリブ

[ctx: country]
en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

[ctx: country]
en: Andorra
ja: アンドラ

[ctx: country]
en: Angola
ja: アンゴラ

[ctx: country]
en: Anguilla
ja: アンギラ

[ctx: country]
en: Antarctica
ja: 南極

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグアとバーブーダ

[ctx: country]
en: Argentina
ja: アルゼンチン

[ctx: country]
en: Armenia
ja: アルメニア

[ctx: country]
en: Aruba
ja: アルバ

[ctx: country]
en: Asia-Pacific
ja: アジア太平洋

[ctx: country]
en: Australia
ja: オーストラリア

[ctx: country]
en: Austria
ja: オーストリア

[ctx: country]
en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

[ctx: country]
en: Bahamas
ja: バハマ

[ctx: country]
en: Bahrain
ja: バーレーン

[ctx: country]
en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

[ctx: country]
en: Barbados
ja: バルバドス

[ctx: country]
en: Belarus
ja: ベラルース

[ctx: country]
en: Belgium
ja: ベルギー

[ctx: country]
en: Belize
ja: ベリーゼ

[ctx: country]
en: Benin
ja: ベナン

[ctx: country]
en: Bermuda
ja: バミューダ

[ctx: country]
en: Bhutan
ja: ブータン

[ctx: country]
en: Bolivia
ja: ボリビア

[ctx: country]
en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ja: ボネール島、セントユースタティウスとサバ

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニアとヘルツェゴビナ

[ctx: country]
en: Botswana
ja: ボツワナ

[ctx: country]
en: Bouvet Island
ja: ブーベ島

[ctx: country]
en: Brazil
ja: ブラジル

[ctx: country]
en: British Indian Ocean Territory
ja: イギリス領インド洋地域

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ ダルサラーム国

[ctx: country]
en: Bulgaria
ja: ブルガリア

[ctx: country]
en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

[ctx: country]
en: Burundi
ja: ブルンジ

[ctx: country]
en: Cambodia
ja: カンボジア

[ctx: country]
en: Cameroon
ja: カメルーン

[ctx: country]
en: Canada
ja: カナダ

[ctx: country]
en: Cape Verde
ja: カーボヴェルデ

[ctx: country]
en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

[ctx: country]
en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

[ctx: country]
en: Chad
ja: チャド

[ctx: country]
en: Chile
ja: チリ

[ctx: country]
en: China
ja: 中国

[ctx: country]
en: Christmas Island
ja: クリスマス諸島

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス (キーリング) 島

[ctx: country]
en: Colombia
ja: コロンビア

[ctx: country]
en: Comoros
ja: コモロ

[ctx: country]
en: Congo, Republic of the
ja: コンゴ共和国

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
ja: コンゴ民主共和国

[ctx: country]
en: Cook Islands
ja: クック諸島

[ctx: country]
en: Costa Rica
ja: コスタリカ

[ctx: country]
en: Croatia
ja: クロアチア

[ctx: country]
en: Cuba
ja: キューバ

[ctx: country]
en: Curaçao
ja: キュラソー

[ctx: country]
en: Cyprus
ja: キプロス

[ctx: country]
en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

[ctx: country]
en: Côte d'Ivoire
ja: コートジボワール

[ctx: country]
en: Côte d’Ivoire
ja: コートジボワール

[ctx: country]
en: Denmark
ja: デンマーク

[ctx: country]
en: Djibouti
ja: ジブチ

[ctx: country]
en: Dominica
ja: ドミニカ

[ctx: country]
en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

[ctx: country]
en: Ecuador
ja: エクアドル

[ctx: country]
en: Egypt
ja: エジプト

[ctx: country]
en: El Salvador
ja: エルサルバドル

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

[ctx: country]
en: Eritrea
ja: エリトリア

[ctx: country]
en: Estonia
ja: エストニア

[ctx: country]
en: Ethiopia
ja: エチオピア

[ctx: country]
en: Europe and Central Asia
ja: ヨーロッパと中央アジア

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: フォークランド (マルビナス) 諸島

[ctx: country]
en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

[ctx: country]
en: Fiji
ja: フィジー

[ctx: country]
en: Finland
ja: フィンランド

[ctx: country]
en: France
ja: フランス

[ctx: country]
en: French Guiana
ja: フランス領ギアナ

[ctx: country]
en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

[ctx: country]
en: French Southern Territories
ja: フランス領南方 南極地域

[ctx: country]
en: Gabon
ja: ガボン

[ctx: country]
en: Gambia
ja: ガンビア

[ctx: country]
en: Georgia
ja: グルジア

[ctx: country]
en: Germany
ja: ドイツ

[ctx: country]
en: Ghana
ja: ガーナ

[ctx: country]
en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

[ctx: country]
en: Greece
ja: ギリシャ

[ctx: country]
en: Greenland
ja: グリーンランド

[ctx: country]
en: Grenada
ja: グレナダ

[ctx: country]
en: Guadeloupe
ja: グアドループ

[ctx: country]
en: Guam
ja: グアム

[ctx: country]
en: Guatemala
ja: グアテマラ

[ctx: country]
en: Guernsey
ja: ガーンジー諸島

[ctx: country]
en: Guinea
ja: ギニア

[ctx: country]
en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

[ctx: country]
en: Guyana
ja: ガイアナ

[ctx: country]
en: Haiti
ja: ハイチ

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
ja: ハード島とマクドナルド諸島

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
ja: バチカン市国

[ctx: country]
en: Honduras
ja: ホンデュラス

[ctx: country]
en: Hong Kong
ja: 香港

[ctx: country]
en: Hungary
ja: ハンガリー

[ctx: country]
en: Iceland
ja: アイスランド

[ctx: country]
en: India
ja: インド

[ctx: country]
en: Indonesia
ja: インドネシア

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic Of
ja: イラン イスラム共和国

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
ja: イラン イスラム共和国

[ctx: country]
en: Iraq
ja: イラク

[ctx: country]
en: Ireland
ja: アイルランド

[ctx: country]
en: Isle of Man
ja: マン島

[ctx: country]
en: Israel
ja: イスラエル

[ctx: country]
en: Italy
ja: イタリア

[ctx: country]
en: Jamaica
ja: ジャマイカ

[ctx: country]
en: Japan
ja: 日本

[ctx: country]
en: Jersey
ja: ジャージー島

[ctx: country]
en: Jordan
ja: ヨルダン

[ctx: country]
en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

[ctx: country]
en: Kenya
ja: ケニア

[ctx: country]
en: Kiribati
ja: キリバス

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
ja: 北朝鮮

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
ja: 大韓民国

[ctx: country]
en: Kosovo
ja: コソボ

[ctx: country]
en: Kuwait
ja: クウェート

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス人民民主共和国

[ctx: country]
en: Latvia
ja: ラトビア

[ctx: country]
en: Lebanon
ja: レバノン

[ctx: country]
en: Lesotho
ja: レソト

[ctx: country]
en: Liberia
ja: リベリア

[ctx: country]
en: Libya
ja: リビア

[ctx: country]
en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

[ctx: country]
en: Lithuania
ja: リトアニア

[ctx: country]
en: Luxembourg
ja: ルクセンブルグ

[ctx: country]
en: Macao
ja: マカオ

[ctx: country]
en: Macedonia, Republic Of
ja: マケドニア共和国

[ctx: country]
en: Macedonia, Republic of
ja: マケドニア共和国

[ctx: country]
en: Madagascar
ja: マダガスカル

[ctx: country]
en: Malawi
ja: マラウイ

[ctx: country]
en: Malaysia
ja: マレーシア

[ctx: country]
en: Maldives
ja: モルディブ

[ctx: country]
en: Mali
ja: マリ

[ctx: country]
en: Malta
ja: マルタ

[ctx: country]
en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

[ctx: country]
en: Martinique
ja: マルティニーク

[ctx: country]
en: Mauritania
ja: モーリタニア

[ctx: country]
en: Mauritius
ja: モーリシャス

[ctx: country]
en: Mayotte
ja: マヨット島

[ctx: country]
en: Mexico
ja: メキシコ

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
ja: ミクロネシア

[ctx: country]
en: Middle East and North Africa
ja: 中東および北アフリカ

[ctx: country]
en: Moldova
ja: モルドバ

[ctx: country]
en: Monaco
ja: モナコ

[ctx: country]
en: Mongolia
ja: モンゴル

[ctx: country]
en: Montenegro
ja: モンテネグロ

[ctx: country]
en: Montserrat
ja: モントセラト

[ctx: country]
en: Morocco
ja: モロッコ

[ctx: country]
en: Mozambique
ja: モザンビーク

[ctx: country]
en: Myanmar
ja: ミャンマー

[ctx: country]
en: Namibia
ja: ナミビア

[ctx: country]
en: Nauru
ja: ナウル

[ctx: country]
en: Nepal
ja: ネパール

[ctx: country]
en: Netherlands
ja: オランダ

[ctx: country]
en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

[ctx: country]
en: New Zealand
ja: ニュージーランド

[ctx: country]
en: Nicaragua
ja: ニカラグア

[ctx: country]
en: Niger
ja: ニジェール

[ctx: country]
en: Nigeria
ja: ナイジェリア

[ctx: country]
en: Niue
ja: ニウエ

[ctx: country]
en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

[ctx: country]
en: Norway
ja: ノルウェー

[ctx: country]
en: Oman
ja: オマーン

[ctx: country]
en: Pakistan
ja: パキスタン

[ctx: country]
en: Palau
ja: パラオ

[ctx: country]
en: Palestinian Territory
ja: パレスチナ

[ctx: country]
en: Palestinian Territory, Occupied
ja: パレスチナ

[ctx: country]
en: Panama
ja: パナマ

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

[ctx: country]
en: Paraguay
ja: パラグアイ

[ctx: country]
en: Peru
ja: ペルー

[ctx: country]
en: Philippines
ja: フィリピン

[ctx: country]
en: Pitcairn
ja: ピトケアン諸島

[ctx: country]
en: Poland
ja: ポーランド

[ctx: country]
en: Portugal
ja: ポルトガル

[ctx: country]
en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

[ctx: country]
en: Qatar
ja: カタール

[ctx: country]
en: Reunion
ja: レユニオン

[ctx: country]
en: Romania
ja: ルーマニア

[ctx: country]
en: Russian Federation
ja: ロシア連邦

[ctx: country]
en: Rwanda
ja: ルワンダ

[ctx: country]
en: Saint Barthélemy
ja: セントバーツ

[ctx: country]
en: Saint Helena
ja: セントヘレナ

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントキッツ ネービス

[ctx: country]
en: Saint Lucia
ja: セントルシア

[ctx: country]
en: Saint Martin (French part)
ja: セント マーチン島 (フランス領)

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
ja: サンピエールおよびミクロン

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセント グレナディーン

[ctx: country]
en: Samoa
ja: サモア

[ctx: country]
en: San Marino
ja: サンマリノ

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
ja: サントメ プリンシペ

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

[ctx: country]
en: Senegal
ja: セネガル

[ctx: country]
en: Serbia
ja: セルビア

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
ja: セルビア モンテネグロ

[ctx: country]
en: Seychelles
ja: セーシェル

[ctx: country]
en: Sierra Leone
ja: シエアレオネ

[ctx: country]
en: Singapore
ja: シンガポール

[ctx: country]
en: Sint Maarten (Dutch Part)
ja: セント マーチン島 (オランダ領)

[ctx: country]
en: Slovakia
ja: スロバキア

[ctx: country]
en: Slovenia
ja: スロベニア

[ctx: country]
en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

[ctx: country]
en: Somalia
ja: ソマリア

[ctx: country]
en: South Africa
ja: 南アフリカ

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: サウスジョージア サウスサンドウィッチ諸島

[ctx: country]
en: South Sudan
ja: 南スーダン

[ctx: country]
en: Spain
ja: スペイン

[ctx: country]
en: Sri Lanka
ja: スリランカ

[ctx: country]
en: Sudan
ja: スーダン

[ctx: country]
en: Suriname
ja: スリナム

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
ja: スバールバル諸島 ヤンマイエン島

[ctx: country]
en: Swaziland
ja: スワジランド

[ctx: country]
en: Sweden
ja: スウェーデン

[ctx: country]
en: Switzerland
ja: スイス

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
ja: シリア アラブ共和国

[ctx: country]
en: Taiwan
ja: 台湾

[ctx: country]
en: Tajikistan
ja: タジキスタン

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
ja: タンザニア連合共和国

[ctx: country]
en: Thailand
ja: タイ

[ctx: country]
en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

[ctx: country]
en: Togo
ja: トーゴ

[ctx: country]
en: Tokelau
ja: トケラウ

[ctx: country]
en: Tonga
ja: トンガ

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダードトバコ

[ctx: country]
en: Tunisia
ja: チュニジア

[ctx: country]
en: Turkey
ja: トルコ

[ctx: country]
en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
ja: タークス ケイコス諸島

[ctx: country]
en: Tuvalu
ja: ツバル

[ctx: country]
en: Uganda
ja: ウガンダ

[ctx: country]
en: Ukraine
ja: ウクライナ

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

[ctx: country]
en: United Kingdom
ja: 英国

[ctx: country]
en: United States
ja: アメリカ合衆国

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ領太平洋諸島

[ctx: country]
en: Uruguay
ja: ウルグアイ

[ctx: country]
en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

[ctx: country]
en: Vanuatu
ja: バヌアツ

[ctx: country]
en: Venezuela
ja: ベネズエラ

[ctx: country]
en: Viet Nam
ja: ベトナム

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
ja: イギリス領バージン諸島

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
ja: アメリカ領ヴァージン諸島

[ctx: country]
en: Virgin Islands,British
ja: イギリス領バージン諸島

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
ja: ワリー エ フトゥーナ

[ctx: country]
en: Western Sahara
ja: 西サモア

[ctx: country]
en: Yemen
ja: イエメン

[ctx: country]
en: Zambia
ja: ザンビア

[ctx: country]
en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

[ctx: country]
en: unassigned
ja: 未割り当て

[ctx: country]
en: Åland Islands
ja: オーランド諸島

en: create mailings
ja: メーリングを作成

en: create manual batch
ja: 手動バッチを作成

en: create or administer CiviCRM profiles (i.e. what contact data is collected during user registration and included in My Account) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; CiviCRM Profiles</a>.
ja: <a href="!1">CiviCRM &raquo; 管理 &raquo; CiviCRM プロファイル</a> でCiviCRM プロファイル (例: 連絡先のデータはユーザ登録の際に収集され自分のアカウントに含まれています) を設定 / 管理する

en: create or administer activity types (e.g. house meeting, intake interview...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Activity Types</a>.
ja: <a href="!1">CiviCRM &raquo; 管理 &raquo; アクティビティタイプ</a> でアクティビティタイプ (例 : house meeting, intake interview など) を設定 / 管理する

en: create or administer custom data fields (e.g. volunteer skills, emergency contact info...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Custom Data</a>.
ja: <a href="!1">CiviCRM &raquo; 管理 &raquo; カスタムデータ</a> でカスタムデータフィールド (例 : volunteer skills, emergency contact info など) を設定 / 管理する

en: create or administer location types (e.g. home, work, school...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Location Types</a>.
ja:  <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Location Types</a> でロケーションタイプ (例 : 自宅、職場、学校など) を設定 / 管理する

en: create or administer relationship types (e.g. household member, board member, spouse...) <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Relationship Types</a>.
ja: <a href="!1">CiviCRM &raquo; 管理 &raquo; 関係タイプ</a>で関与者のタイプ (例 : 世帯メンバー, 役員会のメンバー, 配偶者など) を設定 / 管理する

en: create or administer tags (e.g. organizer, foundation, environment...) at <a href="!1">CiviCRM &raquo; Administer &raquo; Tags</a>.
ja: <a href="!1">CiviCRM &raquo; 管理 &raquo; タグ</a>でタグ (例 : 主催者, 財団, 環境など) の設定と管理

en: create or manage groups at <a href="!1">Manage Groups</a>.
ja: <a href="!1">グループの管理</a>でグループを作成、または管理をする。

en: created
ja: 作成済

en: credit card
ja: クレジットカード

en: ct=[Individual or Household or Organization] required
    gt=[email_greeting or postal_greeting or addressee] required
    force=[0 or 1] optional-0 update contacts with null value, 1 update all
    limit=Number optional-Limit the number of contacts to update
ja: ct=[Individual or Household or Organization] は必須
    gt=[email_greeting or postal_greeting or addressee] は必須
    force=[0 or 1] すべてのアップデートは 1、NULL値と連絡先の更新は optional-0 になります
    limit=Number optional-Limit は連絡先の数を更新します

en: custom fields
ja: カスタムフィールド

en: dashboard
ja: ダッシュボード

en: day
ja: 日

en: day of the month
ja: 月日

en: day of the month as a decimal number ('1'..'31')
ja: 10進数としての月日の表示 ('1'..'31')

en: day of the month as a decimal number, 0-padded ('01'..'31')
ja: 0 で埋めた、10進数での月日 ('01'..'31')

en: day of the month as a decimal number, blank-padded (' 1'..'31')
ja: 小数、空白で埋めた月日の表示 (' 1'..'31')

en: day of the period
ja: 期間

en: day of the week
ja: 曜日

en: dear %1
ja: %1 様

en: default organization
ja: デフォルトの団体

en: delete
ja: 削除

en: delete activities
ja: アクティビティの削除

en: delete all manual batches
ja: すべての手動バッチを削除

en: delete contacts
ja: 連絡先を削除

en: delete in CiviCase
ja: CiviCase で削除

en: delete in CiviContribute
ja: CiviContribute で削除

en: delete in CiviEvent
ja: CiviEvent で削除

en: delete in CiviGrant
ja: CiviGrant で削除

en: delete in CiviMail
ja: CiviMail で削除

en: delete in CiviMember
ja: CiviMember で削除

en: delete in CiviPledge
ja: CiviPledge で削除

en: delete own manual batches
ja: この手動バッチを削除

en: details...
ja: 詳細

en: disabled
ja: 無効

en: do complex searches based on tags, group membership, location, activities and custom fields at <a href="!1">Advanced Search</a>.
ja: <a href="!1">高度な検索</a>でタグやグループ会員、ロケーション、アクティビティ、カスタムフィールドなどから複雑な検索を実行する。

en: do not import
ja: インポートしない

en: due
ja: 期日

en: duplicate
ja: 重複

en: e.g. 'Student', 'Senior', 'Honor Society'...
ja: 例 : 「学生」、「先輩」、「受賞協会」など

en: eWAY (Single Currency)
ja: eWAY (単一通貨)

en: eWAY - Gateway requires curl with SSL support
ja: eWAY - ゲートウェイはSSLサポート付き cURL が必要です。

en: eWAY - recurring payments not implemented
ja: eWAY - 定期的な支払い機能はありません

en: eWAY CustomerID is not set for this payment processor
ja: eWAY CustomerID はこの支払いプロセッサにセットされていません。

en: eWAY Gateway URL is not set for this payment processor
ja: eWAY Gateway URL はこの支払いプロセッサにセットされていません

en: each
ja: 各

en: edit
ja: 編集

en: edit all contacts
ja: すべての連絡先を編集

en: edit all events
ja: すべてのイベントを編集

en: edit all manual batches
ja: すべての手動バッチを編集

en: edit api keys
ja: このapiキーを編集

en: edit contributions
ja: 支援の編集

en: edit event participants
ja: イベント参加者を編集

en: edit grants
ja: 助成の編集

en: edit groups
ja: グループの編集

en: edit memberships
ja: 会員の編集

en: edit message templates
ja: メッセージテンプレートの編集

en: edit my contact
ja: 自分の連絡先の編集

en: edit own api keys
ja: このapiキーを編集

en: edit own manual batches
ja: この手動バッチを編集

en: edit pledges
ja: プレッジの編集

en: edit profile
ja: プロファイル編集

en: email
ja: メール

en: email Domain
ja: メールのドメイン

en: email Local Part
ja: メールのローカル部分

en: empowered by %1
ja: %1 によって権限を付与

en: enable CiviCRM blocks at <a href="!1">Administer &raquo; Site Building &raquo; Blocks</a>.
ja: <a href="!1">管理 &raquo; サイトの構築 &raquo; ブロック</a>で CiviCRM ブロックを有効にする

en: end date
ja: 終了日

en: entityID needs to be set and of type Integer
ja: 整数のエンティティID の設定が必要です

en: events
ja: イベント

en: every
ja: 毎回

en: expected only one price field to be in priceset but multiple are present
ja: 予想された 1 つだけの価格フィールドの価格セットが、複数が存在します

en: export all manual batches
ja: すべての手動バッチをエクスポート

en: export own manual batches
ja: この手動バッチをエクスポート

en: ext.
ja: 内線

en: field ID
ja: フィールドID

en: field ID needs to be of type Integer for index %1
ja: フィールドID はインデックス %1 に対して整数型である必要があります。

en: file '%1' found
ja: ファイル「%1」が見つかりました

en: file '%1' not found
ja: ファイル「%1」が見つかりません

en: find contacts by name, email address, group membership and or tagging at <a href="!1">Find Contacts</a>.
ja: <a href="!1">連絡先の検索</a>で、名前、メールアドレス、グループ会員、タグなどを使って連絡先を探す。

en: for
ja: -

en: for %1 installments
ja: %1 回払い

en: for this participant
ja: 参加者

en: full month name ('January'..'December')
ja: 完全な月名 ('January'..'December')

en: geocoding=[1 or 0] required
    parse=[1 or 0] required
    start=[contact ID] optional-begin with this contact ID
    end=[contact ID] optional-process contacts with IDs less than this
    throttle=[1 or 0] optional-1 adds five second sleep
ja: geocoding=[1 or 0] required
    parse=[1 or 0] required
    この連絡先ID start=[contact ID] optional-begin と
    それ以下のIDを持つ連絡先 end=[contact ID] optional-process
    throttle=[1 or 0] optional-1 adds は 5秒スリープ

en: grants
ja: 助成

en: greater than
ja: 以上

en: greater than or equal to
ja: 以上または等しい

en: has already been assigned to another address. Please select another location for this address.
ja: は他の住所を割当てられています。この住所には他の場所を選択してください。

en: has been successfully resubscribed.
ja: が再購読しました。

en: height of the button in pixels
ja: ピクセル単位でボタンの高さ

en: here
ja: ここ

en: hide child groups
ja: 子グループを非表示

en: hide field or section
ja: フィールドまたはセクションを非表示

en: hour | hours
ja[0]: 時

en: hour in 12-hour format, 0-padded ('01'..'12')
ja: 0 で埋めた 12時間形式の時間表示 ('01'..'12')

en: hour in 12-hour format, blank-padded (' 1'..'12')
ja: 空白で埋めた 12時間形式の時間表示 (' 1'..'12')

en: hour in 24-hour format, 0-padded ('00'..'23')
ja: 0 で埋めた 24時間計式の時間表示 ('00'..'23')

en: hour in 24-hour format, blank-padded (' 0'..'23')
ja: 空白で埋めた 24時間形式の時間表示 (' 0'..'23')

en: iCalendar feed for this event.
ja: このイベントの iCalendar フィード。

en: iCalendar is a standard format for representing information about calendaring and scheduling. CiviEvent allows you to output your current and upcoming 'public' events in the iCalendar format - so this information can be shared with other iCalendar-enabled applications.
ja: iCalendar は、日程や予定の情報を表現する標準的な形式です。CiviEvent は現在と将来の「公開」イベントをiCalendar 形式で出力することができます。これにより、他の iCalendar が使えるアプリケーションとこの情報を共有することができます。

en: if Tell Friend is enable, Maximum recipients limit should be greater than zero.
ja: 友人に紹介を使用する場合、受取人の上限はゼロより大きな数を設定します。

en: if Tell Friend is enabled, Maximum recipients limit should be greater than zero.
ja: 「友人に紹介」を利用する場合、受信者数の上限はゼロより大きくなければいけません。

en: if you are searching by Contact name, check your spelling
ja: 連絡先の名前を検索している場合は、スペルを確認してください。

en: if you are searching by client name, check your spelling
ja: クライアントの名前を探すのであれば、スペルを確認してください

en: if you are searching by contributor name, check your spelling
ja: 支援者の名前を探しているのであれば、スペルをチェックしてください。

en: if you are searching by member name, check your spelling
ja: メンバー名検索なら、名前のスペルを確認してください。

en: if you are searching by participant name, check your spelling
ja: 参加者名の検索であれば、スペルを確認してください。

en: if you are searching by respondent name, check your spelling
ja: 回答者の名前で検索しているのであれば、ミスタイプがないか確認してください

en: if you are searching within a Group or for Tagged contacts, try 'any group' or 'any tag'
ja: グループ内の連絡先、またはタグ付きの連絡先を探すには、「any group」か「any tag」で試してみてください。

en: if you are searching within a date or amount range, try a wider range of values
ja: 日付や金額の範囲を検索しているのであれば、値の範囲を広げてください。

en: if you are searching within a date range, try a wider range of values
ja: 日付の範囲を検索しているのであれば、値の範囲を広げてください。

en: import contacts
ja: 連絡先のインポート

en: import contacts from other sources at <a href="!1">Import Contacts</a>.
ja: <a href="!1">連絡先のインポート</a>で他のソースから連絡先をインポートする。

en: in
ja: -

en: in...
ja: ...

en: including yourself
ja: あなた自身を含む

en: installments
ja: 支払い回数

en: installments of
ja: 回払いで各回に

en: installments.
ja: 支払い回数

en: instanceId=[ID of report instance] required
    format=[csv or print] optional-output CSV or print-friendly HTML, else PDF
ja: instanceId=[ID of report instance] は必須
    format=[csv or print] optional-output CSVまたは印刷用のHTML、他のPDF

en: interview campaign contacts
ja: 面接キャンペーンの連絡先

en: is a numeric field
ja: 数値の入力フィールドです

en: is available for download
ja: ダウンロード可能です

en: is...
ja: -

en: km
ja: キロ

en: large/medium/small
ja: 大 / 中 / 小

en: learn more
ja: 詳しい情報

en: less than
ja: 未満

en: less than or equal to
ja: 以上または等しい

en: lifetime
ja: 終身

en: limit=Number optional-Limit the number of smart groups rebuild
ja: limit=Number optional-Limit はマートグループ数の再構築

en: live
ja: ライブ

en: loading
ja: 読み込み中

en: lowercase ante/post meridiem ('am', 'pm')
ja: 午前 / 午後を小文字表示 ('am', 'pm')

en: make online contributions
ja: オンライン支援を行う

en: make sure you have enough privileges in the access control system
ja: アクセスコントロールで十分な権限があることを確認してください

en: manage campaign
ja: キャンペーンの管理

en: manage event profiles
ja: イベントプロファイルを管理

en: member since
ja: 入会

en: membership Type Minimum Fee
ja: 会員タイプの最低料金

en: membership periods
ja: 会員の有効期間

[ctx: menu]
en: ACL Roles
ja: ACL役割

[ctx: menu]
en: API Explorer
ja: APIエクスプローラ

[ctx: menu]
en: About CiviCRM
ja: CiviCRM について

[ctx: menu]
en: Accepted Credit Cards
ja: 受け付けるクレジットカード

[ctx: menu]
en: Access Control
ja: アクセスコントロール

[ctx: menu]
en: Accounting Batch
ja: 会計バッチ

[ctx: menu]
en: Accounting Batch Export
ja: 会計バッチエクスポート

[ctx: menu]
en: Accounting Batches
ja: 会計バッチ

[ctx: menu]
en: Activities
ja: アクティビティ

[ctx: menu]
en: Activity Dashlet
ja: アクティビティダッシュレット

[ctx: menu]
en: Activity Details
ja: アクティビティの詳細

[ctx: menu]
en: Activity Summary
ja: アクティビティ概要

[ctx: menu]
en: Activity Types
ja: アクティビティタイプ

[ctx: menu]
en: Activity View
ja: アクティビティの表示

[ctx: menu]
en: Add Event To Cart
ja: イベントをカートに追加

[ctx: menu]
en: Add Field
ja: フィールドの追加

[ctx: menu]
en: Add Products to This Page
ja: このページに製品を追加

[ctx: menu]
en: Add User
ja: ユーザの追加

[ctx: menu]
en: Additional Info
ja: 追加情報

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
ja: 追加情報フォーム

[ctx: menu]
en: Address Settings
ja: 住所設定

[ctx: menu]
en: Addressee Formats
ja: 宛先のフォーマット

[ctx: menu]
en: Administer
ja: 管理

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
ja: CiviCRM の管理

[ctx: menu]
en: Administration Console
ja: 管理コンソール

[ctx: menu]
en: Advanced Search
ja: 高度な検索

[ctx: menu]
en: All Cases
ja: すべての事例

[ctx: menu]
en: All Cases Dashlet
ja: 全事例ダッシュレット

[ctx: menu]
en: All Reports
ja: すべてのレポート

[ctx: menu]
en: Approve Mailing
ja: メーリングの承認

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
ja: アーカイブされたメーリング

[ctx: menu]
en: Ask a question
ja: 質問する

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
ja: ユーザをACL役割に割り当て

[ctx: menu]
en: Assign to Another Client
ja: 別のクライアントに割り当て

[ctx: menu]
en: Attendee List
ja: 出席者リスト

[ctx: menu]
en: Badge Layout
ja: バッジのレイアウト

[ctx: menu]
en: Batch Data Entry
ja: バッチデータ入力

[ctx: menu]
en: Batch Merge Duplicate Contacts
ja: 重複連絡先のバッチマージ

[ctx: menu]
en: Bookkeeping Transactions
ja: 会計取引

[ctx: menu]
en: Bounce Report for mailings
ja: メーリングのバウンスレポート

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
ja: アップロードされたファイルの参照

[ctx: menu]
en: CMS Database Integration
ja: CMSデータベース統合

[ctx: menu]
en: Campaign Dashboard
ja: キャンペーンダッシュボード

[ctx: menu]
en: Campaign Reports
ja: キャンペーン レポート

[ctx: menu]
en: Campaign Status
ja: キャンペーンのステータス

[ctx: menu]
en: Campaign Types
ja: キャンペーンタイプ

[ctx: menu]
en: Campaigns
ja: キャンペーン

[ctx: menu]
en: Cancel Subscription
ja: 加入のキャンセル

[ctx: menu]
en: Cart Checkout
ja: カートのチェックアウト

[ctx: menu]
en: Case
ja: 事例

[ctx: menu]
en: Case Activity
ja: 事例のアクティビティ

[ctx: menu]
en: Case Activity Audit
ja: 事例のアクティビティの監査

[ctx: menu]
en: Case Custom Set
ja: 事例のカスタムセット

[ctx: menu]
en: Case Dashboard Dashlet
ja: 事例ダッシュボード ダッシュレット

[ctx: menu]
en: Case Dashlet
ja: 事例ダッシュレット

[ctx: menu]
en: Case Details
ja: 事例の詳細

[ctx: menu]
en: Case Reports
ja: 事例レポート

[ctx: menu]
en: Case Statuses
ja: 事例のステータス

[ctx: menu]
en: Case Types
ja: 事例のタイプ

[ctx: menu]
en: Cases
ja: 事例

[ctx: menu]
en: Change Registration Selections
ja: 登録変更の選択

[ctx: menu]
en: CiviCRM Blog
ja: CiviCRM ブログ

[ctx: menu]
en: CiviCRM Dashlets
ja: CiviCRM ダッシュレット

[ctx: menu]
en: CiviCRM Getting Started
ja: CiviCRMを始めよう

[ctx: menu]
en: CiviCRM Home
ja: CiviCRM ホーム

[ctx: menu]
en: CiviCRM News
ja: CiviCRM ニュース

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
ja: CiviCRM プロファイルを作成

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
ja: CiviCRM プロファイルフィールド

[ctx: menu]
en: CiviCRM Reports
ja: CiviCRM レポート

[ctx: menu]
en: CiviCRM Resources
ja: CiviCRM リソース

[ctx: menu]
en: CiviCampaign Component Settings
ja: CiviCampaign コンポーネントの設定

[ctx: menu]
en: CiviCase Dashboard
ja: CiviCase ダッシュボード

[ctx: menu]
en: CiviContribute Component Settings
ja: CiviContribute コンポーネントの設定

[ctx: menu]
en: CiviContribute Dashboard
ja: CiviContribute ダッシュボード

[ctx: menu]
en: CiviEvent Component Settings
ja: CiviEvent コンポーネントの設定

[ctx: menu]
en: CiviEvent Dashboard
ja: CiviEvent ダッシュボード

[ctx: menu]
en: CiviGrant Dashboard
ja: CiviGrant ダッシュボード

[ctx: menu]
en: CiviMail Component Settings
ja: CiviMail コンポーネントの設定

[ctx: menu]
en: CiviMember Component Settings
ja: CiviMember コンポーネントの設定

[ctx: menu]
en: CiviMember Dashboard
ja: CiviMember ダッシュボード

[ctx: menu]
en: CiviPledge Dashboard
ja: CiviPledge ダッシュボード

[ctx: menu]
en: Cleanup Caches and Update Paths
ja: キャッシュ消去およびパスの更新

[ctx: menu]
en: Close Accounting Period
ja: 会計締め日

[ctx: menu]
en: Closed Batches
ja: 終了済バッチ

[ctx: menu]
en: Communication Style Options
ja: 通信スタイルのオプション

[ctx: menu]
en: Communications
ja: 通信

[ctx: menu]
en: Components
ja: コンポーネント

[ctx: menu]
en: Conduct Survey
ja: 調査を実施

[ctx: menu]
en: Conference Slot Labels
ja: 会議スロットラベル

[ctx: menu]
en: Conference Slots
ja: 会議スロット

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
ja: 設定チェックリスト

[ctx: menu]
en: Configure CKEditor
ja: CKEditorの設定

[ctx: menu]
en: Configure Survey
ja: 調査の設定

[ctx: menu]
en: Configure Widget
ja: ウィジェットの設定

[ctx: menu]
en: Confirm
ja: 確認

[ctx: menu]
en: Confirm Event Registration
ja: オンラインでのイベント登録確認

[ctx: menu]
en: Confirm dates
ja: 日付の確認

[ctx: menu]
en: Constituent Detail
ja: 構成員の詳細

[ctx: menu]
en: Constituent Summary
ja: 構成員の概要

[ctx: menu]
en: Contact Dashboard
ja: 連絡先ダッシュボード

[ctx: menu]
en: Contact Reports
ja: 連絡先レポート

[ctx: menu]
en: Contact Summary
ja: 連絡先の概要

[ctx: menu]
en: Contact Types
ja: 連絡先タイプ

[ctx: menu]
en: Contacts
ja: 連絡先

[ctx: menu]
en: Contribution Aggregate by Relationship
ja: 関係別で支援の集計

[ctx: menu]
en: Contribution Amounts
ja: 支援総額

[ctx: menu]
en: Contribution Details
ja: 支援の詳細

[ctx: menu]
en: Contribution Reports
ja: 支援レポート

[ctx: menu]
en: Contribution Summary
ja: 支援の概要

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
ja: 支援の概要 - グラフ表示

[ctx: menu]
en: Contribution and Membership Details
ja: 支援と会員の詳細

[ctx: menu]
en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
ja: すべての支援のタイプに関する詳細。また、会員として支払われる支援についての関連する会員の情報。

[ctx: menu]
en: Contributions
ja: 支援

[ctx: menu]
en: Contributions by Household
ja: 世帯による支援

[ctx: menu]
en: Contributions by Organization
ja: 団体による支援

[ctx: menu]
en: Create New Report from Template
ja: テンプレートから新しいレポートを作成

[ctx: menu]
en: Current Employers
ja: 現在の雇用主

[ctx: menu]
en: Current and Upcoming Events
ja: 現在と今後のイベント

[ctx: menu]
en: Custom Data
ja: カスタムデータ

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
ja: カスタムデータフィールド

[ctx: menu]
en: Custom Field - Add
ja: カスタムフィールド - 追加

[ctx: menu]
en: Custom Field - Change Type
ja: カスタムフィールド - タイプ変更

[ctx: menu]
en: Custom Field - Edit
ja: カスタムフィールド - 編集

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
ja: カスタムフィールド - 移動

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
ja: カスタムフィールド - オプション

[ctx: menu]
en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

[ctx: menu]
en: Custom Searches
ja: カスタム検索

[ctx: menu]
en: Customize Data and Screens
ja: データと画面のカスタマイズ

[ctx: menu]
en: Dashboard
ja: ダッシュボード

[ctx: menu]
en: Database Upgrades
ja: データベースのアップグレード

[ctx: menu]
en: Date Formats
ja: 日付フォーマット

[ctx: menu]
en: Date Preferences
ja: 日付設定

[ctx: menu]
en: Debugging
ja: デバッグ

[ctx: menu]
en: Debugging and Error Handling
ja: デバッグおよびエラー処理

[ctx: menu]
en: Dedupe Exceptions
ja: 重複排除の例外

[ctx: menu]
en: Delete Contact
ja: 連絡先の削除

[ctx: menu]
en: Delete File
ja: ファイル削除

[ctx: menu]
en: Delete Survey
ja: 調査の削除

[ctx: menu]
en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
ja: 戸別訪問、フォーンバンキング、訪問リスト、その他調査の詳細レポート。

[ctx: menu]
en: Developer
ja: 開発者

[ctx: menu]
en: Developer Docs
ja: 開発者用文書

[ctx: menu]
en: Directories
ja: ディレクトリ

[ctx: menu]
en: Display Preferences
ja: 表示設定

[ctx: menu]
en: Display clicks from each mailing
ja: メーリングごとのクリック表示

[ctx: menu]
en: Display contacts who opened emails from a mailing
ja: 送信したメーリングを開封した連絡先を表示

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by household which includes contributions made by members of the household.
ja: 世帯ごとにまとめた支援の詳細リストを表示します。世帯の家族による支援も、その世帯の支援に含まれます。

[ctx: menu]
en: Displays a detailed list of contributions grouped by organization, which includes contributions made by employees for the organisation.
ja: 団体ごとにまとめた支援の詳細リストを表示します。団体の職員による寄付も、その団体の寄付に含まれます。

[ctx: menu]
en: Documentation
ja: ドキュメント

[ctx: menu]
en: Download Errors
ja: ダウンロードエラー

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
ja: 下書きと未予定のメーリング

[ctx: menu]
en: Dropdown Options
ja: ドロップダウンのオプション

[ctx: menu]
en: Edit Field
ja: フィールド編集

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
ja: 関連する連絡先の編集

[ctx: menu]
en: Email Greeting Formats
ja: グリーティングメールのフォーマット

[ctx: menu]
en: Email Invoice
ja: メール請求書

[ctx: menu]
en: Email a Contact
ja: 連絡先にメール送信

[ctx: menu]
en: Email address verified
ja: メールアドレス確認済み

[ctx: menu]
en: Enable CiviCRM Components
ja: CiviCRM コンポーネントを有効

[ctx: menu]
en: Encounter Medium
ja: 出会い機関

[ctx: menu]
en: Encounter Mediums
ja: 出会い機関

[ctx: menu]
en: Engagement Index
ja: エンゲージメントインデックス

[ctx: menu]
en: Event Fees
ja: 参加費用

[ctx: menu]
en: Event Income Details
ja: イベント収益の詳細

[ctx: menu]
en: Event Income Summary
ja: イベント収益の概要

[ctx: menu]
en: Event Info and Settings
ja: イベント情報と設定

[ctx: menu]
en: Event Information
ja: イベントの情報

[ctx: menu]
en: Event Location
ja: イベントの会場

[ctx: menu]
en: Event Name Badge Layouts
ja: イベント名バッジレイアウト

[ctx: menu]
en: Event Online Registration
ja: イベントのオンライン登録

[ctx: menu]
en: Event Participants List
ja: イベント参加者リスト

[ctx: menu]
en: Event Registration
ja: イベント登録

[ctx: menu]
en: Event Reports
ja: イベントレポート

[ctx: menu]
en: Event Templates
ja: イベントのテンプレート

[ctx: menu]
en: Event Types
ja: イベントタイプ

[ctx: menu]
en: Events
ja: イベント

[ctx: menu]
en: Export Contacts
ja: 連絡先をエクスポート

[ctx: menu]
en: Exported Batches
ja: エクスポートしたバッチ

[ctx: menu]
en: Extensions
ja: エクステンション

[ctx: menu]
en: FROM Email Addresses
ja: 差出人メールアドレス

[ctx: menu]
en: File on Case
ja: 事例に関するファイル

[ctx: menu]
en: Financial Accounts
ja: 金融口座

[ctx: menu]
en: Financial Type Accounts
ja: 金融タイプのアカウント

[ctx: menu]
en: Financial Types
ja: 金融タイプ

[ctx: menu]
en: Find Activities
ja: アクティビティの検索

[ctx: menu]
en: Find Cases
ja: 事例を探す

[ctx: menu]
en: Find Contacts
ja: 連絡先の検索

[ctx: menu]
en: Find Contributions
ja: 支援の検索

[ctx: menu]
en: Find Grants
ja: 助成の検索

[ctx: menu]
en: Find Mailings
ja: メーリングの検索

[ctx: menu]
en: Find Mass SMS
ja: 一斉SMSの検索

[ctx: menu]
en: Find Memberships
ja: 会員の検索

[ctx: menu]
en: Find Participants
ja: 参加者の検索

[ctx: menu]
en: Find Pledges
ja: プレッジの検索

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
ja: 連絡先の重複を調べてマージ

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
ja: メーリングの転送

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
ja: 差出人メールアドレス

[ctx: menu]
en: Full-text Search
ja: 全文検索

[ctx: menu]
en: GOTV (Track Voters)
ja: GOTV (投票者の追跡)

[ctx: menu]
en: GOTV (Voter Tracking)
ja: GOTV (投票者追跡)

[ctx: menu]
en: Gender Options
ja: 性別オプション

[ctx: menu]
en: Get Image File
ja: 画像ファイル取得

[ctx: menu]
en: Get expert help
ja: 専門家のヘルプを得る

[ctx: menu]
en: Get started
ja: さあ始めよう

[ctx: menu]
en: Getting Started
ja: さあ始めよう

[ctx: menu]
en: Given two date ranges, shows contacts who contributed in both the date ranges with the amount contributed in each and the percentage increase / decrease.
ja: 日付の範囲を指定して、連絡先がその範囲内に行った支援と増加 / 減少の割合を表示します。

[ctx: menu]
en: Gives relationship details between two contacts
ja: 連絡先双方の関係詳細を表示

[ctx: menu]
en: Grant Details
ja: 助成詳細

[ctx: menu]
en: Grant Report Detail
ja: 助成レポート詳細

[ctx: menu]
en: Grant Report Statistics
ja: 助成レポート統計

[ctx: menu]
en: Grant Reports
ja: 助成レポート

[ctx: menu]
en: Grant Statistics
ja: 助成統計

[ctx: menu]
en: Grant Status
ja: 助成のステータス

[ctx: menu]
en: Grant Types
ja: 助成タイプ

[ctx: menu]
en: Grants
ja: 助成

[ctx: menu]
en: Group Members
ja: グループメンバー

[ctx: menu]
en: Groups
ja: グループ

[ctx: menu]
en: Groups and totals contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc.
ja: 連絡先、期間、支援タイプ、支援場所などを基準とする支援グループの合計になります。

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
ja: ヘッダ、フッタ、自動メッセージ

[ctx: menu]
en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
ja: イベントによる収入の分析をするためのものです。このレポートには参加者タイプ、ステータス、支払い方法の詳細を表示することができます。

[ctx: menu]
en: Home
ja: ホーム

[ctx: menu]
en: Import
ja: インポート

[ctx: menu]
en: Import Activities
ja: アクティビティをインポート

[ctx: menu]
en: Import Contacts
ja: 連絡先をインポート

[ctx: menu]
en: Import Contributions
ja: 支援をインポート

[ctx: menu]
en: Import Memberships
ja: 会員のインポート

[ctx: menu]
en: Import Multi-value Custom Data
ja: 多数値のカスタムデータをインポート

[ctx: menu]
en: Import Participants
ja: 参加者をインポート

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
ja: マッピングのインポート / エクスポート

[ctx: menu]
en: Include Profiles
ja: プロファイル挿入

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
ja: 個人のプレフィックス (Ms, Mr...)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
ja: 個人のサフィックス (Jr, Sr...)

[ctx: menu]
en: Insert CiviCRM Content
ja: CiviCRM コンテンツを挿入

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
ja: インスタントメッセンジャーのサービス

[ctx: menu]
en: Interview Respondents
ja: 回答者に面接調査

[ctx: menu]
en: Join CiviCRM
ja: CiviCRM に参加

[ctx: menu]
en: LYBUNT (last year but not this year)
ja: LYBUNT (昨年は寄付をし、今年は寄付をしていない構成員)

[ctx: menu]
en: Label Formats
ja: ラベルのフォーマット

[ctx: menu]
en: Languages, Currency, Locations
ja: 言語、通貨、ロケーション

[ctx: menu]
en: Lapsed Memberships
ja: 子供の会員

[ctx: menu]
en: Last year but not this year. Provides a list of constituents who donated last year but did not donate during the time period you specify as the current year.
ja: Last year but not this year. は略語です。 昨年は寄付し、今年は寄付をしていない構成員リストを表示します。

[ctx: menu]
en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
ja: 連絡先の寄付履歴の一覧を年度ごとにグループ化してリスト表示します。同時にその連絡先に関する別の連絡先の寄付も表示します。

[ctx: menu]
en: Lists specific contributions by criteria including contact, time period, contribution type, contributor location, etc. Contribution summary report points to this report for contribution details.
ja: 連絡先、期間、支援タイプ、支援場所などを基準とする寄付のリストになります。支援の概要レポートの中で、このレポートの参照が指示されます。

[ctx: menu]
en: Localization
ja: ローカライゼーション

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
ja: ロケーションタイプ (自宅, 職場...)

[ctx: menu]
en: Log out
ja: ログアウト

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
ja: メールアカウント

[ctx: menu]
en: Mail Bounces
ja: バウンスメール

[ctx: menu]
en: Mail Clickthroughs
ja: クリックされたメール

[ctx: menu]
en: Mail Opened
ja: 開封されたメール

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
ja: メール設定

[ctx: menu]
en: Mailing Details
ja: メーリングの詳細

[ctx: menu]
en: Mailing Event
ja: メーリングのイベント

[ctx: menu]
en: Mailing Report
ja: メーリングのレポート

[ctx: menu]
en: Mailing Reports
ja: メーリングのレポート

[ctx: menu]
en: Mailing Summary
ja: メーリングの概要

[ctx: menu]
en: Mailings
ja: メーリング

[ctx: menu]
en: Manage A/B Tests
ja: A / B テストの管理

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
ja: ACLの管理

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
ja: 支援ページの管理

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
ja: カスタム検索の管理

[ctx: menu]
en: Manage Events
ja: イベントの管理

[ctx: menu]
en: Manage Extensions
ja: エクステンションの管理

[ctx: menu]
en: Manage Groups
ja: グループ管理

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
ja: プレミアムの管理

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
ja: 価格セットを管理

[ctx: menu]
en: Manage Tags (Categories)
ja: タグ (カテゴリ) の管理

[ctx: menu]
en: Manage Templates
ja: テンプレートの管理

[ctx: menu]
en: Map Event Location
ja: イベント会場をマップで表示

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
ja: ロケーションマップ

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
ja: マップとジオコード

[ctx: menu]
en: Membership Details
ja: 会員の詳細

[ctx: menu]
en: Membership Reports
ja: 会員レポート

[ctx: menu]
en: Membership Section
ja: 会員セクション

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
ja: 会員ステータスのルール

[ctx: menu]
en: Membership Summary
ja: 会員の概要

[ctx: menu]
en: Membership Types
ja: 会員タイプ

[ctx: menu]
en: Memberships
ja: 会員

[ctx: menu]
en: Merge Contact
ja: 連絡先のマージ

[ctx: menu]
en: Message Templates
ja: メッセージのテンプレート

[ctx: menu]
en: Misc (Undelete, PDFs, Limits, Logging, Captcha, etc.)
ja: その他 (元に戻す, PDF, 制限, ログの記録, キャプチャ, など。)

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
ja: 携帯電話会社

[ctx: menu]
en: Multi Site Settings
ja: マルチサイトの設定

[ctx: menu]
en: My Cases
ja: 自分の事例

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
ja: ナビゲーションメニュー

[ctx: menu]
en: New A/B Test
ja: 新しい A / B テスト

[ctx: menu]
en: New Activity
ja: 新しいアクティビティ

[ctx: menu]
en: New Batch
ja: 新しいバッチ

[ctx: menu]
en: New Campaign
ja: 新しいキャンペーン

[ctx: menu]
en: New Case
ja: 新しい事例

[ctx: menu]
en: New CiviCRM Profile
ja: 新しい CiviCRM プロファイル

[ctx: menu]
en: New Contact
ja: 新しい連絡先

[ctx: menu]
en: New Contribution
ja: 新しい支援

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
ja: 新しい支援ページ作成

[ctx: menu]
en: New Email
ja: 新しいメール

[ctx: menu]
en: New Event
ja: 新しいイベント

[ctx: menu]
en: New Grant
ja: 新しい助成

[ctx: menu]
en: New Group
ja: 新しいグループ

[ctx: menu]
en: New Household
ja: 新しい世帯

[ctx: menu]
en: New Individual
ja: 新しい個人

[ctx: menu]
en: New Mailing
ja: 新しいメーリング

[ctx: menu]
en: New Mass SMS
ja: 新しい一斉SMS

[ctx: menu]
en: New Membership
ja: 新しい会員

[ctx: menu]
en: New Organization
ja: 新しい団体

[ctx: menu]
en: New Payment
ja: 新しい支払い

[ctx: menu]
en: New Petition
ja: 新しい請願

[ctx: menu]
en: New Pledge
ja: 新しいプレッジ

[ctx: menu]
en: New Price Set
ja: 新しい価格セット

[ctx: menu]
en: New SMS
ja: 新しいSMS

[ctx: menu]
en: New Survey
ja: 新しい調査

[ctx: menu]
en: New Tag
ja: 新しいタグ

[ctx: menu]
en: Notes
ja: 備考

[ctx: menu]
en: Open Batches
ja: バッチの開始

[ctx: menu]
en: Open Case
ja: 事例を開く

[ctx: menu]
en: Opt-out
ja: 拒否

[ctx: menu]
en: Option Groups
ja: オプションのグループ

[ctx: menu]
en: Organization Address and Contact Info
ja: 団体の住所と連絡方法

[ctx: menu]
en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
ja: アウトバウンドメール (SMTP / Sendmail)

[ctx: menu]
en: Outbound Email Settings
ja: アウトバウンドメールの設定

[ctx: menu]
en: PDF Invoice
ja: PDF 請求書

[ctx: menu]
en: Participant Listing Options
ja: 参加者リストのオプション

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
ja: 参加者リストのテンプレート

[ctx: menu]
en: Participant Role
ja: 参加者の役割

[ctx: menu]
en: Participant Roles
ja: 参加者の役割

[ctx: menu]
en: Participant Status
ja: 参加者のステータス

[ctx: menu]
en: Participant Statuses
ja: 参加者のステータス

[ctx: menu]
en: Payment Instruments
ja: 支払い方法

[ctx: menu]
en: Payment Methods
ja: 支払い方法

[ctx: menu]
en: Payment Processor
ja: 支払いプロセッサ

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
ja: 支払いプロセッサのタイプ

[ctx: menu]
en: Payment Processors
ja: 支払いプロセッサ

[ctx: menu]
en: Permissions (Access Control)
ja: 権限 (アクセスコントロール)

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Page Summary
ja: 個人キャンペーンページの概要

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
ja: 個人キャンペーンのページ

[ctx: menu]
en: Petitions
ja: 署名

[ctx: menu]
en: Phone Type
ja: 電話タイプ

[ctx: menu]
en: Phone Types
ja: 電話タイプ

[ctx: menu]
en: Pledge Detail
ja: プレッジ詳細

[ctx: menu]
en: Pledge Payments
ja: プレッジ支払い

[ctx: menu]
en: Pledge Reports
ja: プレッジレポート

[ctx: menu]
en: Pledge Summary
ja: プレッジの概要

[ctx: menu]
en: Pledged But not Paid
ja: 未払いのプレッジ

[ctx: menu]
en: Pledged but not Paid Report
ja: プレッジ後に未払いレポート

[ctx: menu]
en: Pledges
ja: プレッジ

[ctx: menu]
en: Postal Greeting Formats
ja: グリーティング郵便のフォーマット

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
ja: 希望する連絡方法

[ctx: menu]
en: Preferred Language Options
ja: 優先言語のオプション

[ctx: menu]
en: Preferred Languages
ja: 選択した言語

[ctx: menu]
en: Premiums
ja: プレミアム

[ctx: menu]
en: Premiums (Thank-you Gifts)
ja: プレミアム (感謝ギフト)

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
ja: メーリングのプレビュー

[ctx: menu]
en: Price Field Options
ja: 価格フィールドのオプション

[ctx: menu]
en: Price Fields
ja: 価格フィールド

[ctx: menu]
en: Price Sets
ja: 価格セット

[ctx: menu]
en: Print Event Name Badge
ja: イベント名札の印刷

[ctx: menu]
en: Print Page (PDF) Formats
ja: ページ (PDF) フォーマットの印刷

[ctx: menu]
en: Process Uploaded Images
ja: アップロードした画像の処理

[ctx: menu]
en: Profile Settings
ja: プロファイルの設定

[ctx: menu]
en: ProfileEditor
ja: プロファイルエディタ

[ctx: menu]
en: Profiles
ja: プロファイル

[ctx: menu]
en: Provides a list of address and telephone information for constituent records in your system.
ja: システムに登録されている構成員の住所と電話番号のリストを表示します。

[ctx: menu]
en: Provides a list of constituent activity including activity statistics for one/all contacts during a given date range(required)
ja: 指定した日付の範囲 (必須) に行われた連絡先のアクティビティの統計を含む構成員のアクティビティリストを表示します。

[ctx: menu]
en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
ja: メンバーリストを会員のステータスや会員の詳細 (加入日、開始日、終了日) の情報とともに表示します。またそれぞれの会員に関連付けられた支援 (支払い) を表示することもできます。

[ctx: menu]
en: Provides a list of memberships that have lapsed or will lapse by the date you specify.
ja: 指定日で失効または、経過した会員のリストを提供します。

[ctx: menu]
en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
ja: 指定した期間中のトップ寄贈者リストになります。表示する人数 (例えば、トップ100人など) は任意に指定できます。

[ctx: menu]
en: Provides a summary of memberships by type and join date.
ja: タイプと加入日でまとめた会員の概要を提供します。

[ctx: menu]
en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
ja: イベント収入の概要を表示します。概要には、イベントID、登録、出席、収入といった重要な情報を含めることができ、イベント成功の指標にすることができます。

[ctx: menu]
en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
ja: 支援、会員、イベント、アクティビティなどの連絡先に関する情報を表示します。

[ctx: menu]
en: Provides detail list of employer employee relationships along with employment details.
ja: 雇用者 / 被雇用者の関係を、たとえば入社日などの詳細な情報を含む情報リストを表示します。

[ctx: menu]
en: Provides information about the status of recurring contributions
ja: 定期的な支援のステータスに関する情報を提供

[ctx: menu]
en: Provides lists of event attendees.
ja: イベント参加者のリストを提供します。

[ctx: menu]
en: Provides lists of participants for an event.
ja: イベントの参加者リストを提供します。

[ctx: menu]
en: Provides reporting on Intended and Successful Deliveries, Unsubscribes and Opt-outs, Replies and Forwards.
ja: 送信、成功した配送、購読解除、拒否、返信、転送についてのレポートを表示します。

[ctx: menu]
en: Provides transaction details for all contributions and payments, including Transaction #, Invoice ID, Payment Instrument and Check #.
ja: 取引 #、請求書ID、支払い手段と確認 # を含むすべての支援と支払いでの取引詳細を提供します。

[ctx: menu]
en: Record Respondents Interview
ja: 回答者の面接記録

[ctx: menu]
en: Recurring Contributions
ja: 定期的な支援

[ctx: menu]
en: Redaction Rules
ja: ルールの改訂

[ctx: menu]
en: Register Event Participant
ja: イベント参加者の登録

[ctx: menu]
en: Register New Participant
ja: 新しい参加者の登録

[ctx: menu]
en: Register Report
ja: 登録レポート

[ctx: menu]
en: Register your site
ja: あなたのサイトを登録

[ctx: menu]
en: Registration Page
ja: 登録ページ

[ctx: menu]
en: Relationship Types
ja: 関係タイプ

[ctx: menu]
en: Relationships
ja: 関係

[ctx: menu]
en: Release Respondents
ja: 回答者の予約解除

[ctx: menu]
en: Remove From Cart
ja: カートから削除

[ctx: menu]
en: Repeat Contributions
ja: 定期的な支援

[ctx: menu]
en: Repeat Event
ja: イベントの報告

[ctx: menu]
en: Report
ja: レポート

[ctx: menu]
en: Reports
ja: レポート

[ctx: menu]
en: Reports Listing
ja: レポートリスト

[ctx: menu]
en: Reserve Respondents
ja: 回答者の予約

[ctx: menu]
en: Resource URLs
ja: リソースのURL

[ctx: menu]
en: Resubscribe
ja: 再加入

[ctx: menu]
en: SMS Providers
ja: SMSプロバイダ

[ctx: menu]
en: SYBUNT (some year but not this year)
ja: SYBUNT (これまでに寄付をしたことがあるが、指定した年度範囲内には寄付をしていない構成員)

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
ja: 安全なファイル拡張子のオプション

[ctx: menu]
en: Safe File Extensions
ja: 安全なファイルの拡張子

[ctx: menu]
en: Schedule Mailing
ja: メーリングの予定

[ctx: menu]
en: Schedule Reminders
ja: 予定された事前通知

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs
ja: 予定されたジョブ

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs Log
ja: 予定されたジョブのログ

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
ja: 予定とメーリングの送信

[ctx: menu]
en: Search
ja: 検索

[ctx: menu]
en: Search Builder
ja: 検索ビルダー

[ctx: menu]
en: Search Preferences
ja: 検索設定

[ctx: menu]
en: Sending Mail
ja: メール送信

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
ja: 個人キャンペーンのページを設定 - アカウント情報

[ctx: menu]
en: Shows activity statistics by type / date
ja: タイプ / 日付に関するアクティビティ統計を表示

[ctx: menu]
en: Shows contributions made by contacts that have been soft-credited to other contacts.
ja: 他の連絡先からソフトクレジットされた連絡先による支援を表示。

[ctx: menu]
en: Sign Petition
ja: 請願の署名

[ctx: menu]
en: Smart Groups
ja: スマートグループ

[ctx: menu]
en: Sms Providers
ja: SMSプロバイダ

[ctx: menu]
en: Soft Credit Types
ja: ソフトクレジットタイプ

[ctx: menu]
en: Soft Credits
ja: ソフトクレジット

[ctx: menu]
en: Some year(s) but not this year. Provides a list of constituents who donated at some time in the history of your organization but did not donate during the time period you specify.
ja: SYBUNT は「Some Year But (Unfortunately) Not This year」の略語です。 これまでに寄付をしたことがあるが、指定した年度範囲内には寄付をしていない構成員リストを表示します。

[ctx: menu]
en: Subscribe
ja: 購読

[ctx: menu]
en: Summarizes amount raised and number of contributors for each Personal Campaign Page.
ja: それぞれの個人キャンペーンページで集めた金額と支援者の数のまとめを表示。

[ctx: menu]
en: Summary of pledges including amount pledged, pledge status, next payment date, balance due, total amount paid etc.
ja: プレッジの概要になります。プレッジされた金額、プレッジのステータス、次回の支払い日、不足額、支払い総額などを含みます。

[ctx: menu]
en: Summary statistics for mailings
ja: メーリングの概要統計

[ctx: menu]
en: Support
ja: サポート

[ctx: menu]
en: Survey Details
ja: 調査詳細

[ctx: menu]
en: Survey Types
ja: 調査タイプ

[ctx: menu]
en: Surveys
ja: 調査

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
ja: ユーザと連絡先を同期

[ctx: menu]
en: System Settings
ja: システムの設定

[ctx: menu]
en: System Status
ja: システムステータス

[ctx: menu]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: menu]
en: Tags (Categories)
ja: タグ (カテゴリ)

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
ja: 友人に紹介

[ctx: menu]
en: Thank You
ja: 感謝

[ctx: menu]
en: Thank-you and Receipting
ja: 感謝と受領書

[ctx: menu]
en: Title and Settings
ja: タイトルと設定

[ctx: menu]
en: Top Donors
ja: トップ寄贈者

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
ja: 購読解除

[ctx: menu]
en: Update Billing Details
ja: 課金詳細の更新

[ctx: menu]
en: Update Subscription
ja: 加入の更新

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
ja: CiviCRM のアップグレード

[ctx: menu]
en: Users and Permissions
ja: ユーザと権限

[ctx: menu]
en: View Activity
ja: アクティビティの表示

[ctx: menu]
en: View Cart
ja: カートを表示

[ctx: menu]
en: View Date Preferences
ja: 日付設定を表示

[ctx: menu]
en: View Mailing
ja: メーリングを表示

[ctx: menu]
en: View Payment
ja: 支払いを表示

[ctx: menu]
en: View Petition Signatures
ja: 請願署名の表示

[ctx: menu]
en: Website Types
ja: ウェブサイト タイプ

[ctx: menu]
en: Word Replacements
ja: 単語の置換

[ctx: menu]
en: WordPress Access Control
ja: Wordpress アクセス制御

en: merge
ja: マージする

en: merge duplicate contacts
ja: 重複連絡先のマージ

en: miles
ja: マイル

en: minDays, maxDays=Consider mailings that have completed between minDays and maxDays
ja: minDays, maxDays=Consider は minDays と maxDays 間に完了したメーリング

en: minute, 0-padded ('00'..'60')
ja: 0 で埋めた分の表示 ('00'..'60')

en: minutes
ja: 分

en: mismatch.
ja: 不一致

en: month
ja: 月

en: month as a decimal number, 0-padded ('01'..'12')
ja: 0 で埋めた 10進数での月表示 ('01'..'12')

en: more
ja: 詳細

en: more info
ja: 追加情報

en: must be a monetary value
ja: 貨幣価値である必要があります

en: must be a numeric value
ja: 数値を指定してください

en: n/a
ja: N/A

en: new campaign
ja: 新しいキャンペーン

en: new tag
ja: 新しいタグ

en: no parameters
ja: パラメータなし

en: no subject
ja: 件名なし

en: none
ja: 無し

en: not a duplicate
ja: 重複ないし

en: not available
ja: 利用できません

en: notification
ja: 通知

en: occurrences
ja: 出来事

en: offline membership renewal reminder.
ja: オフラインでの会員更新の事前通知

en: on
ja: -

en: on hold
ja: 保留

en: ongoing
ja: 実行中

en: open section
ja: セクション開始

en: opens online user guide in a new window
ja: 別ウィンドウでオンラインユーザガイドを開く。

en: options
ja: 設定

en: or
ja: -

en: or ODD / EVEN
ja: または偶数 / 奇数

en: or the contact is not part of the activity '%1'
ja: または、アクティビティ「%1」の一部ではない連絡先

en: page argument missing or invalid
ja: ページ引数がない、または不正です

en: paid
ja: 支払い済み

en: participants
ja: 参加者

en: plus sign
ja: プラス記号

en: profile create
ja: プロファイルの作成

en: profile edit
ja: プロファイルの編集

en: profile listings
ja: プロファイルリスト

en: profile listings and forms
ja: プロファイルリストとフォームの表示

en: profile view
ja: プロファイルの表示

en: profiles
ja: プロファイル

[ctx: province]
en: 'Ajman
ja: アジュマーン

[ctx: province]
en: 18 Montagnes
ja: 十八山州

[ctx: province]
en: A'ali an Nil
ja: 上ナイル州

[ctx: province]
en: A'ana
ja: アアナ

[ctx: province]
en: Aargau
ja: アールガウ州

[ctx: province]
en: Abaco Islands
ja: アバゴ島

[ctx: province]
en: Aberdeen City
ja: アバディーン市

[ctx: province]
en: Aberdeenshire
ja: アバディーンシャー

[ctx: province]
en: Abia
ja: アビア州

[ctx: province]
en: Abkhazia
ja: アブハジア

[ctx: province]
en: Abra
ja: アブラ州

[ctx: province]
en: Abseron
ja: アブシェロン半島

[ctx: province]
en: Abu Zaby
ja: アブダビ

[ctx: province]
en: Abuja Federal Capital Territory
ja: アブジャ連邦首都地区

[ctx: province]
en: Abyan
ja: アビヤン県

[ctx: province]
en: Aceh
ja: アチェ

[ctx: province]
en: Achaïa
ja: アハイア県

[ctx: province]
en: Acklins and Crooked Islands
ja: アクリンズ島およびクルックト島

[ctx: province]
en: Acre
ja: アクレ州

[ctx: province]
en: Ad Dakhillyah
ja: ダーヒリーヤ地方

[ctx: province]
en: Ad Dali
ja: アッダリ県

[ctx: province]
en: Ad Daqahllyah
ja: ダカリーヤ県

[ctx: province]
en: Ad Dawhah
ja: ドーハ

[ctx: province]
en: Ad yaman
ja: アドゥヤマン県

[ctx: province]
en: Adamaoua
ja: アダマワ地域

[ctx: province]
en: Adamawa
ja: アダマワ州

[ctx: province]
en: Adan
ja: アデン県

[ctx: province]
en: Adana
ja: アダナ県

[ctx: province]
en: Addis Ababa
ja: アジス アベバ

[ctx: province]
en: Adjara
ja: アジャリア自治共和国

[ctx: province]
en: Adjumani
ja: アジュマニ県

[ctx: province]
en: Adrar
ja: アドラール県

[ctx: province]
en: Adygeya, Respublika
ja: アディゲ共和国

[ctx: province]
en: Afar
ja: アファール州

[ctx: province]
en: Afyon
ja: アフヨン県

[ctx: province]
en: Ag r
ja: アール県

[ctx: province]
en: Agadez
ja: アガデス州

[ctx: province]
en: Agadir
ja: アガディール地方

[ctx: province]
en: Agalega Islands
ja: アガレガ諸島

[ctx: province]
en: Agcabadi
ja: アグジャバディ

[ctx: province]
en: Agdam
ja: アグダム県

[ctx: province]
en: Agdas
ja: アグダス

[ctx: province]
en: Agio Oros
ja: アトス山

[ctx: province]
en: Aglonas novads
ja: アグラワナス地区

[ctx: province]
en: Agnebi
ja: アニェビ州

[ctx: province]
en: Agrigento
ja: アグリジェント県

[ctx: province]
en: Agstafa
ja: アグスタファ

[ctx: province]
en: Agsu
ja: アグス

[ctx: province]
en: Aguascalientes
ja: アグアスカリエンテス州

[ctx: province]
en: Agusan del Norte
ja: 北アグサン州

[ctx: province]
en: Agusan del Sur
ja: 南アグサン州

[ctx: province]
en: Ahal
ja: アハル州

[ctx: province]
en: Ahuachapan
ja: アウアチャパン県

[ctx: province]
en: Aichi
ja: 愛知県

[ctx: province]
en: Aiga-i-le-Tai
ja: アイガイレタイ

[ctx: province]
en: Aileu
ja: アイレウ県

[ctx: province]
en: Ailinglapalap
ja: アイリングラップ環礁

[ctx: province]
en: Ailuk
ja: アイルック環礁

[ctx: province]
en: Ain
ja: アン県

[ctx: province]
en: Ain Defla
ja: アインデフラ県

[ctx: province]
en: Ain Tmouchent
ja: アイン ティムシェント県

[ctx: province]
en: Ainaro
ja: アイナロ県

[ctx: province]
en: Aisen del General Carlos Ibanez del Campo
ja: アイセン デル G カルロス イバニェス デル カンポ州

[ctx: province]
en: Aisne
ja: エーヌ県

[ctx: province]
en: Aitolia-Akarnania
ja: エトリア＝アカルナニア県

[ctx: province]
en: Aizkraukles novads
ja: アイズクラウクレ自治区

[ctx: province]
en: Aizputes novads
ja: アイズクテス地区

[ctx: province]
en: Ajdovščina
ja: アイゴワシチナ

[ctx: province]
en: Ajdābiyā
ja: アジュダービヤー県

[ctx: province]
en: Ajln
ja: アジュルン県

[ctx: province]
en: Akershus
ja: アーケシュフース県

[ctx: province]
en: Akita
ja: 秋田県

[ctx: province]
en: Aklan
ja: アクラン州

[ctx: province]
en: Aknīstes novads
ja: アフリーテス地区

[ctx: province]
en: Aksaray
ja: アクサライ県

[ctx: province]
en: Akwa Ibom
ja: アクワ イボム州

[ctx: province]
en: Al 'Aqaba
ja: アカバ県

[ctx: province]
en: Al Ahmadi
ja: アハマディ県

[ctx: province]
en: Al Anbar
ja: アンバール県

[ctx: province]
en: Al Ba,rah
ja: バスラ県

[ctx: province]
en: Al Bah al Ahmar
ja: 紅海州

[ctx: province]
en: Al Bahr al Ahmar
ja: 紅海県

[ctx: province]
en: Al Balqa'
ja: バルカ県

[ctx: province]
en: Al Batah
ja: バーハ州

[ctx: province]
en: Al Batinah
ja: バティナ地方

[ctx: province]
en: Al Bayda'
ja: アルバイダ県

[ctx: province]
en: Al Buhayrah
ja: ブハイラ県

[ctx: province]
en: Al Buhayrat
ja: レイク州

[ctx: province]
en: Al Buţnān
ja: アル バトゥナン

[ctx: province]
en: Al Farwanlyah
ja: ファルアニア県

[ctx: province]
en: Al Fayym
ja: ファイユーム県

[ctx: province]
en: Al Fujayrah
ja: フジャイラ

[ctx: province]
en: Al Gharbiyah
ja: ガルビーヤ県

[ctx: province]
en: Al Ghuwayriyah
ja: アル グワリヤ

[ctx: province]
en: Al H,udd ash Shamallyah
ja: 北部国境州

[ctx: province]
en: Al Hadd
ja: ハッド

[ctx: province]
en: Al Haouz
ja: アルハウズ県

[ctx: province]
en: Al Hasakah
ja: ハサカ県

[ctx: province]
en: Al Hizām al Akhdar
ja: アルヒザムアルアクダール

[ctx: province]
en: Al Hoceïma
ja: アルホセイマ県

[ctx: province]
en: Al Hudaydah
ja: アルフダイダ県

[ctx: province]
en: Al Iskandarlyah
ja: アレクサンドリア県

[ctx: province]
en: Al Isma illyah
ja: イスマイリア県

[ctx: province]
en: Al Jabal al Akhdar
ja: アルジャバル アカダール

[ctx: province]
en: Al Jahrah
ja: ジャハラ県

[ctx: province]
en: Al Janblyah
ja: アルジャバル

[ctx: province]
en: Al Janūbīyah
ja: 南部県

[ctx: province]
en: Al Jawf
ja: ジャウフ州

[ctx: province]
en: Al Jazirah
ja: ジャジーラ州

[ctx: province]
en: Al Jifārah
ja: アルジャファラ

[ctx: province]
en: Al Jizah
ja: ギーザ県

[ctx: province]
en: Al Jufrah
ja: ジュフラ県

[ctx: province]
en: Al Jumayliyah
ja: アル ジュマリヤ

[ctx: province]
en: Al Karak
ja: カラク県

[ctx: province]
en: Al Khartum
ja: ハルツーム州

[ctx: province]
en: Al Khawr
ja: アル ホール

[ctx: province]
en: Al Kufrah
ja: クフラ県

[ctx: province]
en: Al Kuwayt
ja: クウェート県

[ctx: province]
en: Al Ladhiqiyah
ja: ラタキア県

[ctx: province]
en: Al Madinah
ja: マディーナ州

[ctx: province]
en: Al Mafraq
ja: マフラク県

[ctx: province]
en: Al Mahrah
ja: アルマリ県

[ctx: province]
en: Al Mahwit
ja: アルマウィト県

[ctx: province]
en: Al Manamah
ja: 首都県

[ctx: province]
en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
ja: 首都県

[ctx: province]
en: Al Marj
ja: アルマルジュ

[ctx: province]
en: Al Marqab
ja: アルムルガブ

[ctx: province]
en: Al Mintagah al Wusta
ja: 中部県

[ctx: province]
en: Al Mintaqah al Gharbiyah
ja: 西部地域

[ctx: province]
en: Al Mintaqah ash Shamaliyah
ja: 北部県

[ctx: province]
en: Al Minuflyah
ja: ミヌーフィーヤ県

[ctx: province]
en: Al Minya
ja: ミニヤー県

[ctx: province]
en: Al Muharraq
ja: ムハラク県

[ctx: province]
en: Al Muthanna
ja: ムサンナー県

[ctx: province]
en: Al Qadarif
ja: ガダーレフ州

[ctx: province]
en: Al Qadisiyah
ja: カーディーシーヤ県

[ctx: province]
en: Al Qahirah
ja: カヒラ

[ctx: province]
en: Al Qalyublyah
ja: カリュービーヤ県

[ctx: province]
en: Al Qasim
ja: カスィーム州

[ctx: province]
en: Al Qaţrūn
ja: アルカトラン

[ctx: province]
en: Al Qubbah
ja: アル クバー

[ctx: province]
en: Al Qunaytirah
ja: クネイトゥラ県

[ctx: province]
en: Al Wadi al Jadid
ja: ワディ アル＝ジャディド県

[ctx: province]
en: Al Wahdah
ja: ユニティ州

[ctx: province]
en: Al Wakrah
ja: アル ワクラ

[ctx: province]
en: Al Wusta
ja: ウスタ地方

[ctx: province]
en: Al Wusţá
ja: 中部県

[ctx: province]
en: Al Wāhah
ja: アル ワハート

[ctx: province]
en: Alabama
ja: アラバマ州

[ctx: province]
en: Alagoas
ja: アラゴアス州

[ctx: province]
en: Alajuela
ja: アラフエラ州

[ctx: province]
en: Alaska
ja: アラスカ州

[ctx: province]
en: Alba
ja: アルバ県

[ctx: province]
en: Albacete
ja: アルバセテ県

[ctx: province]
en: Albay
ja: アルバイ州

[ctx: province]
en: Alberta
ja: アルバータ州

[ctx: province]
en: Alessandria
ja: アレッサンドリア県

[ctx: province]
en: Alger
ja: アルジェ県

[ctx: province]
en: Ali Bayramli
ja: アリバラミ市

[ctx: province]
en: Ali Sabiah
ja: アリ サビエ州

[ctx: province]
en: Alibori
ja: アリボリ県

[ctx: province]
en: Alicante
ja: アリカンテ県

[ctx: province]
en: Alif
ja: アリフ

[ctx: province]
en: Allier
ja: アリエ県

[ctx: province]
en: Almaty
ja: アルマトイ市

[ctx: province]
en: Almaty oblysy
ja: アルマトイ州

[ctx: province]
en: Almería
ja: アルメリア県

[ctx: province]
en: Alojas novads
ja: アドグァワス地区

[ctx: province]
en: Alpes-Maritimes
ja: アルプマリティム県

[ctx: province]
en: Alpes-de-Haute-Provence
ja: アルプドオートプロバンス県

[ctx: province]
en: Alsungas novads
ja: アスルンダ地区

[ctx: province]
en: Alta Verapaz
ja: アルタベラパス

[ctx: province]
en: Altay, Respublika
ja: アルタイ共和国

[ctx: province]
en: Altayskiy kray
ja: アルタイ地方

[ctx: province]
en: Alto Paraguay
ja: アルト パラグアイ県

[ctx: province]
en: Alto Parana
ja: アルト パラナ県

[ctx: province]
en: Alytaus Apskritis
ja: アリートゥス県

[ctx: province]
en: Alūksnes novads
ja: アルークスネ地区

[ctx: province]
en: Amambay
ja: アマンバイ県

[ctx: province]
en: Amapa
ja: アマパ州

[ctx: province]
en: Amara
ja: アムハラ州

[ctx: province]
en: Amasya
ja: アマスヤ県

[ctx: province]
en: Amatas novads
ja: アマタ地域

[ctx: province]
en: Amazonas
ja: アマゾナス州

[ctx: province]
en: Amazonea
ja: アマソナス県

[ctx: province]
en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

[ctx: province]
en: Amman
ja: アンマン県

[ctx: province]
en: Ammochostos Magusa
ja: ファマグスタ (アモホストス マウサ) 地区

[ctx: province]
en: Amnat Charoen
ja: アムナートチャルーン県

[ctx: province]
en: Ampara
ja: アンパーラ県

[ctx: province]
en: Amran
ja: アムラン県

[ctx: province]
en: Amurskaya oblast'
ja: アムール州

[ctx: province]
en: An Giang
ja: アンザン省

[ctx: province]
en: An Najef
ja: ナジャフ県

[ctx: province]
en: An Nil
ja: ナイル川州

[ctx: province]
en: An Nil al Abyaq
ja: 白ナイル州

[ctx: province]
en: An Nil al Azraq
ja: 青ナイル州

[ctx: province]
en: An Nuqaţ al Khams
ja: アンヌカット アルカムズ

[ctx: province]
en: Anambra
ja: アナンブラ州

[ctx: province]
en: Ancash
ja: アンカシュ県

[ctx: province]
en: Ancona
ja: アンコーナ県

[ctx: province]
en: Andaman and Nicobar Islands
ja: アンダマン ニコバル諸島連邦直轄地域

[ctx: province]
en: Andhra Pradesh
ja: アーンドラ プラデーシュ州

[ctx: province]
en: Andijon
ja: アンディジャン州

[ctx: province]
en: Andorra la Vella
ja: アンドラ ラ ベリャ

[ctx: province]
en: Andros Island
ja: アンドロス島

[ctx: province]
en: Ang Thong
ja: アーントーン県

[ctx: province]
en: Angus
ja: アンガス

[ctx: province]
en: Anhui
ja: 安徽省

[ctx: province]
en: Anjouan Ndzouani
ja: アンジュアン島

[ctx: province]
en: Ankara
ja: アンカラ県

[ctx: province]
en: Ankaran
ja: アンカラン

[ctx: province]
en: Annaba
ja: アナバ県

[ctx: province]
en: Annobon
ja: アノボン県

[ctx: province]
en: Anseba
ja: アンセバ地方

[ctx: province]
en: Antalya
ja: アンタルヤ県

[ctx: province]
en: Antananarivo
ja: アンタナナリボ州

[ctx: province]
en: Antioquia
ja: アンティオキア県

[ctx: province]
en: Antique
ja: アンティケ州

[ctx: province]
en: Antofagasta
ja: アントファガスタ州

[ctx: province]
en: Antsiranana
ja: アンツィラナナ州

[ctx: province]
en: Antwerpen
ja: アントウェルペン州

[ctx: province]
en: Anuradhapura
ja: アヌラダプラ県

[ctx: province]
en: Anzoategui
ja: アンソアテギ州

[ctx: province]
en: Aomori
ja: 青森県

[ctx: province]
en: Aosta
ja: アオスタ県

[ctx: province]
en: Apac
ja: アパッチ県

[ctx: province]
en: Apayao
ja: アパヤオ州

[ctx: province]
en: Apače
ja: アパチェ

[ctx: province]
en: Apes novads
ja: エイプ地区

[ctx: province]
en: Appenzell Ausserrhoden
ja: アッペンツェルアウサーローデン準州

[ctx: province]
en: Appenzell Innerrhoden
ja: アッペンツェルインナーローデン準州

[ctx: province]
en: Apure
ja: アプレ州

[ctx: province]
en: Apurimac
ja: アプリマク県

[ctx: province]
en: Aqmola oblysy
ja: アクモラ州

[ctx: province]
en: Aqtobe oblysy
ja: アクトベ州

[ctx: province]
en: Ar Raqqah
ja: ラッカ県

[ctx: province]
en: Ar Rayyan
ja: ラヤーン

[ctx: province]
en: Ar Rifa
ja: リファ

[ctx: province]
en: Ar Riyad
ja: リヤード州

[ctx: province]
en: Arad
ja: アラド県

[ctx: province]
en: Aragacotn
ja: アラガツォトゥン地方

[ctx: province]
en: Aragua
ja: アラグア州

[ctx: province]
en: Ararat
ja: アララト地方

[ctx: province]
en: Arauca
ja: アラウカ県

[ctx: province]
en: Araucania
ja: ラ アラウカニア州

[ctx: province]
en: Arbil
ja: アルビール県

[ctx: province]
en: Ardabil
ja: アルダビール州

[ctx: province]
en: Ardahan
ja: アルダハン県

[ctx: province]
en: Ardennes
ja: アルデンヌ県

[ctx: province]
en: Ardèche
ja: アルデーシュ県

[ctx: province]
en: Arequipa
ja: アレキパ県

[ctx: province]
en: Arezzo
ja: アレッツォ県

[ctx: province]
en: Arges
ja: アルジェシュ県

[ctx: province]
en: Argolis
ja: アルゴリス県

[ctx: province]
en: Argyll and Bute
ja: アーガイルおよびビュート

[ctx: province]
en: Arhangay
ja: アルハンガイ県

[ctx: province]
en: Arica y Parinacota
ja: メトロマニラ

[ctx: province]
en: Arima
ja: アリマ

[ctx: province]
en: Arizona
ja: アリゾナ州

[ctx: province]
en: Ariège
ja: アリエージュ県

[ctx: province]
en: Arkadia
ja: アルカディア県

[ctx: province]
en: Arkansas
ja: アーカンソー州

[ctx: province]
en: Arkhangel'skaya oblast'
ja: アルハンゲリスク州

[ctx: province]
en: Armavir
ja: アルマヴィル地方

[ctx: province]
en: Armed Forces Americas
ja: 駐アメリカ 米軍

[ctx: province]
en: Armed Forces Europe
ja: 駐欧 米軍

[ctx: province]
en: Armed Forces Pacific
ja: 駐アジア太平洋 米軍

[ctx: province]
en: Arno
ja: アルノ環礁

[ctx: province]
en: Arta
ja: アルタ県

[ctx: province]
en: Artibonite
ja: アルティボニット県

[ctx: province]
en: Artigsa
ja: アルティガス県

[ctx: province]
en: Artvin
ja: アルトビン県

[ctx: province]
en: Arua
ja: アルア県

[ctx: province]
en: Arunachal Pradesh
ja: アルナーチャル プラデーシュ州

[ctx: province]
en: Arusha
ja: アルーシャ州

[ctx: province]
en: As Sulaymaniyah
ja: スライマーニーヤ県

[ctx: province]
en: As Suwayda'
ja: スワイダー県

[ctx: province]
en: As Suways
ja: スエズ県

[ctx: province]
en: Ascension
ja: アセンション島

[ctx: province]
en: Ascoli Piceno
ja: アスコリ ピチェーノ県

[ctx: province]
en: Ash Shamallyah
ja: 北部州

[ctx: province]
en: Ash Shamālīyah
ja: 北部県

[ctx: province]
en: Ash Shariqah
ja: シャールジャ

[ctx: province]
en: Ash Sharqiyah
ja: シャルキーヤ県

[ctx: province]
en: Ash Sharqlyah
ja: シャルキーヤ地方

[ctx: province]
en: Ash Shāţi'
ja: アッシャッテイ

[ctx: province]
en: Ashanti
ja: アシャンティ州

[ctx: province]
en: Asir
ja: アスィール州

[ctx: province]
en: Assa-Zag
ja: アッサ ザグ

[ctx: province]
en: Assaba
ja: アサバ州

[ctx: province]
en: Assam
ja: アッサム州

[ctx: province]
en: Astana
ja: アスタナ市

[ctx: province]
en: Astara
ja: アスタラ県

[ctx: province]
en: Asti
ja: アスティ県

[ctx: province]
en: Astrakhanskaya oblast'
ja: アストラハン州

[ctx: province]
en: Asturias
ja: アストゥリアス州

[ctx: province]
en: Asuncion
ja: アスンシオン首都圏

[ctx: province]
en: Aswan
ja: アスワン県

[ctx: province]
en: Asyut
ja: アシュート県

[ctx: province]
en: At Ta'mim
ja: タミン州

[ctx: province]
en: At Tafilah
ja: タフィラ県

[ctx: province]
en: Atacama
ja: アタカマ州

[ctx: province]
en: Atakora
ja: アタコラ県

[ctx: province]
en: Atlantico Norte
ja: 北アトランティコ自治地域

[ctx: province]
en: Atlantico Sur
ja: 南アトランティコ自治地域

[ctx: province]
en: Atlantida
ja: アトランティダ県

[ctx: province]
en: Atlantique
ja: アトランティック県

[ctx: province]
en: Atlántico
ja: アトランティコ県

[ctx: province]
en: Attapu
ja: アッタプー県

[ctx: province]
en: Attiki
ja: アッティカ県

[ctx: province]
en: Atua
ja: アツア

[ctx: province]
en: Atyrau oblyfiy
ja: アティラウ州

[ctx: province]
en: Aube
ja: オーブ県

[ctx: province]
en: Auces novads
ja: アウチェス地区

[ctx: province]
en: Auckland
ja: オークランド

[ctx: province]
en: Aude
ja: オード県

[ctx: province]
en: Aur
ja: アウル環礁

[ctx: province]
en: Aurora
ja: アウロラ州

[ctx: province]
en: Aust-Agder
ja: アウスト アグデル県

[ctx: province]
en: Australian Antarctic Territory
ja: オーストラリア南極領土

[ctx: province]
en: Australian Capital Territory
ja: オーストラリア首都特別地域

[ctx: province]
en: Austurland
ja: 東アイスランド

[ctx: province]
en: Aveiro
ja: アヴェイロ県

[ctx: province]
en: Avellino
ja: アヴェッリーノ県

[ctx: province]
en: Aveyron
ja: アベロン県

[ctx: province]
en: Awdal
ja: アウダル州

[ctx: province]
en: Ayacucho
ja: アヤクーチョ県

[ctx: province]
en: Aydin
ja: アイドゥン県

[ctx: province]
en: Ayeyarwady
ja: エーヤワディ管区

[ctx: province]
en: Az Zahirah
ja: ザーヒラ地方

[ctx: province]
en: Az Zarga
ja: ザルカ県

[ctx: province]
en: Az Zāwiyah
ja: アズ ザウィヤー

[ctx: province]
en: Azad Kashmir
ja: アザド カシミール

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Gharbi
ja: 西アーザルバーイジャーン州

[ctx: province]
en: Azarbayjan-e Sharqi
ja: 東アーザルバーイジャーン州

[ctx: province]
en: Azilal
ja: アジラル地方

[ctx: province]
en: Azua
ja: アスア州

[ctx: province]
en: Azuay
ja: アスアイ県

[ctx: province]
en: Aït Baha
ja: アイト バハ県

[ctx: province]
en: Aït Melloul
ja: アイト メロウル

[ctx: province]
en: Ba Ria - Vung Tau
ja: バリア＝ブンタウ省

[ctx: province]
en: Baa
ja: バー

[ctx: province]
en: Baat Dambang
ja: バタンバン州

[ctx: province]
en: Babak
ja: バーバク

[ctx: province]
en: Babil
ja: バービル県

[ctx: province]
en: Babītes novads
ja: バビチェス地区

[ctx: province]
en: Bac Can
ja: バックカン省

[ctx: province]
en: Bac Giang
ja: バクザン省

[ctx: province]
en: Bac Lieu
ja: バクリュウ省

[ctx: province]
en: Bac Ninh
ja: バクニン省

[ctx: province]
en: Bacau
ja: バカウ県

[ctx: province]
en: Bacucau
ja: ビケケ県

[ctx: province]
en: Badajoz
ja: バダホス県

[ctx: province]
en: Badakhshan
ja: バダフシャーン州

[ctx: province]
en: Baden-Wuerttemberg
ja: バーデン＝ヴュルテンベルク州

[ctx: province]
en: Badghis
ja: バードギース州

[ctx: province]
en: Badulla
ja: バドゥッラ県

[ctx: province]
en: Bafata
ja: バファタ州

[ctx: province]
en: Bagerhat zila
ja: バゲルハート県

[ctx: province]
en: Baghdad
ja: バグダード県

[ctx: province]
en: Baghlan
ja: バグラーン州

[ctx: province]
en: Bago
ja: バゴー管区

[ctx: province]
en: Bahia
ja: バイーア州

[ctx: province]
en: Bahoruco
ja: バオルコ州

[ctx: province]
en: Bahr al Jabal
ja: 中央エクアトリア州

[ctx: province]
en: Baja California
ja: バハ カリフォルニア州

[ctx: province]
en: Baja California Sur
ja: バハ カリフォルニア スル州

[ctx: province]
en: Baja Verapaz
ja: バハベラパス

[ctx: province]
en: Baker Island
ja: ベーカー島

[ctx: province]
en: Baki
ja: バクー市

[ctx: province]
en: Bakool
ja: バコール州

[ctx: province]
en: Bal kesir
ja: バルケスィル県

[ctx: province]
en: Balaka
ja: バラカ県

[ctx: province]
en: Balakan
ja: バラカン県

[ctx: province]
en: Baldones novads
ja: バルボアネス地区

[ctx: province]
en: Bale
ja: バレ

[ctx: province]
en: Baleares
ja: バレアレス諸島

[ctx: province]
en: Bali
ja: バリ州

[ctx: province]
en: Balkan
ja: バルカン州

[ctx: province]
en: Balkh
ja: バルフ州

[ctx: province]
en: Balti
ja: バルツィ

[ctx: province]
en: Baltinavas novads
ja: バリチナバス地区

[ctx: province]
en: Baluchistan
ja: バルチスタン

[ctx: province]
en: Balvu novads
ja: バルブ地区

[ctx: province]
en: Bam
ja: バム

[ctx: province]
en: Bamako
ja: バマコ特別区

[ctx: province]
en: Bamian
ja: バーミヤーン州

[ctx: province]
en: Bamingui-Bangoran
ja: バミンギ バンゴラン州

[ctx: province]
en: Banaadir
ja: バナディール州

[ctx: province]
en: Bandarban zila
ja: バンドルボン県

[ctx: province]
en: Banghāzī
ja: ベンガジ県

[ctx: province]
en: Bangui
ja: バンギ

[ctx: province]
en: Bani Suwayf
ja: ベニスエフ県

[ctx: province]
en: Banjul
ja: バンジュール

[ctx: province]
en: Banskobystrický kraj
ja: バンスカー ビストリツァ県

[ctx: province]
en: Banteay Mean Chey
ja: バンテイメンチェイ州

[ctx: province]
en: Banten
ja: バンテン州

[ctx: province]
en: Banwa
ja: バンワ県

[ctx: province]
en: Banī Walīd
ja: バニワリッド

[ctx: province]
en: Barahona
ja: バラオナ州

[ctx: province]
en: Baranya
ja: バラニャ県

[ctx: province]
en: Barcelona
ja: バルセロナ県

[ctx: province]
en: Barda
ja: バルダ県

[ctx: province]
en: Barguna zila
ja: ボルグナ県

[ctx: province]
en: Bari
ja: バーリ県

[ctx: province]
en: Barima-Waini
ja: バリマ ワイニ州

[ctx: province]
en: Barinas
ja: バリナス州

[ctx: province]
en: Barisal zila
ja: バリサル県

[ctx: province]
en: Barletta-Andria-Trani
ja: バルレッタ＝アンドリア＝トラーニ県

[ctx: province]
en: Bartin
ja: バルツン県

[ctx: province]
en: Bas-Rhin
ja: バラン県

[ctx: province]
en: Bas-Sassandra
ja: 低サッサンドラ州

[ctx: province]
en: Bas-Uele
ja: 低ウエレ州

[ctx: province]
en: Basel-Landschaft
ja: バーゼルラントシャフト準州

[ctx: province]
en: Basel-Stadt
ja: バーゼルシュタット準州

[ctx: province]
en: Bashkortostan, Respublika
ja: バシコルトスタン共和国

[ctx: province]
en: Basilan
ja: バシラン州

[ctx: province]
en: Basse-Kotto
ja: バス コト州

[ctx: province]
en: Batanes
ja: バタネス州

[ctx: province]
en: Batangas
ja: バタンガス州

[ctx: province]
en: Batasn
ja: バターン

[ctx: province]
en: Batha
ja: バタ州

[ctx: province]
en: Batken
ja: バトケン州

[ctx: province]
en: Batman
ja: バトマン県

[ctx: province]
en: Batna
ja: バトナ県

[ctx: province]
en: Batticaloa
ja: バティカロア県

[ctx: province]
en: Batys Quzaqstan oblysy
ja: 東カザフスタン州

[ctx: province]
en: Bauchi
ja: バウチ州

[ctx: province]
en: Bauskas novads
ja: バウスカ地区

[ctx: province]
en: Bay
ja: ベイ州

[ctx: province]
en: Bay of Plenty
ja: ベイ オブ プレンティ

[ctx: province]
en: Bayan-Olgiy
ja: バヤン ウルギー県

[ctx: province]
en: Bayanhongor
ja: バヤンホンゴル県

[ctx: province]
en: Bayburt
ja: バイブルト県

[ctx: province]
en: Bayelsa
ja: バイエルサ州

[ctx: province]
en: Bayern
ja: バイエルン

[ctx: province]
en: Bazega
ja: バゼガ県

[ctx: province]
en: Beau Bassin-Rose Hill
ja: ボーバジン ローズヒル

[ctx: province]
en: Bechar
ja: ベシャール県

[ctx: province]
en: Bedfordshire
ja: ベッドフォードシャー

[ctx: province]
en: Beijing
ja: 北京

[ctx: province]
en: Beirut
ja: ベイルート

[ctx: province]
en: Beja
ja: ベージャ県

[ctx: province]
en: Bejaia
ja: ベジャイア県

[ctx: province]
en: Belait
ja: ブライト地区

[ctx: province]
en: Belgorodskaya oblast'
ja: ベルゴロド州

[ctx: province]
en: Belize
ja: ベリーズ州

[ctx: province]
en: Belluno
ja: ベッルーノ県

[ctx: province]
en: Beltinci
ja: ベルティンツィ市

[ctx: province]
en: Ben Arous
ja: ベンナラス県

[ctx: province]
en: Ben Sllmane
ja: ベンスリマヌ地方

[ctx: province]
en: Ben Tre
ja: ベンチェ省

[ctx: province]
en: Benedikt
ja: ベネディクト市

[ctx: province]
en: Benevento
ja: ベネヴェント県

[ctx: province]
en: Bengkulu
ja: ブンクル州

[ctx: province]
en: Bengo
ja: ベンゴ州

[ctx: province]
en: Benguela
ja: ベンゲラ州

[ctx: province]
en: Benguet
ja: ベンゲット州

[ctx: province]
en: Beni Mellal
ja: ベニ メッラル地方

[ctx: province]
en: Benshangul-Gumaz
ja: ベニシャングル グムズ州

[ctx: province]
en: Benue
ja: ベヌエ州

[ctx: province]
en: Beqaa
ja: ベカーア県

[ctx: province]
en: Berat
ja: ベラト県

[ctx: province]
en: Berea
ja: ベレア県

[ctx: province]
en: Bergamo
ja: ベルガモ県

[ctx: province]
en: Berkane
ja: ベルカーヌ

[ctx: province]
en: Berkshire
ja: バークシャー

[ctx: province]
en: Berlin
ja: ベルリン

[ctx: province]
en: Bern
ja: ベルン州

[ctx: province]
en: Berry Islands
ja: ベリー諸島

[ctx: province]
en: Bethlehem
ja: ベツレヘム

[ctx: province]
en: Beverīnas novads
ja: ベフェリナス地区

[ctx: province]
en: Beyla
ja: ベイラ県

[ctx: province]
en: Beylagan
ja: ベイラガン

[ctx: province]
en: Bhola zila
ja: ボラ県

[ctx: province]
en: Bie
ja: ビエー州

[ctx: province]
en: Biella
ja: ビエッラ県

[ctx: province]
en: Bihar
ja: ビハール州

[ctx: province]
en: Bihor
ja: ビホル県

[ctx: province]
en: Bilasuvar
ja: ビラスバル

[ctx: province]
en: Bilecik
ja: ビレジク県

[ctx: province]
en: Biliran
ja: ビリラン州

[ctx: province]
en: Biltine
ja: ビルティン州

[ctx: province]
en: Bimini
ja: ビミニ

[ctx: province]
en: Bingol
ja: ビンギョル県

[ctx: province]
en: Binh Dinh
ja: ビンディン省

[ctx: province]
en: Binh Duong
ja: ビンズオン省

[ctx: province]
en: Binh Phuoc
ja: ビンフオック省

[ctx: province]
en: Binh Thuan
ja: ビントゥアン省

[ctx: province]
en: Bio-Bio
ja: ビオビオ州

[ctx: province]
en: Bioko Norte
ja: 北ビオコ県

[ctx: province]
en: Bioko Sur
ja: 南ビオコ県

[ctx: province]
en: Biombo
ja: ビオンボ州

[ctx: province]
en: Bishkek
ja: ビシュケク特別市

[ctx: province]
en: Biskra
ja: ビスクラ県

[ctx: province]
en: Bissau
ja: ビサウ自治区

[ctx: province]
en: Bistrica ob Sotli
ja: ビストリツァ オプ ソトリ市

[ctx: province]
en: Bistrita-Nasaud
ja: ビストリツァ＝ナサウド県

[ctx: province]
en: Bitlis
ja: ビトリス県

[ctx: province]
en: Bizerte
ja: ビゼルト県

[ctx: province]
en: Bjelovarsko-bilogorska zupanija
ja: ビェロヴァル＝ビロゴラ郡

[ctx: province]
en: Black River
ja: ブラックリバー県

[ctx: province]
en: Blagoevgrad
ja: ブラゴエフグラート

[ctx: province]
en: Blantyre
ja: ブランタイヤ県

[ctx: province]
en: Bled
ja: ブレッド市

[ctx: province]
en: Blekinge lan
ja: ブレーキンゲ県

[ctx: province]
en: Blida
ja: ブリダ県

[ctx: province]
en: Bloke
ja: ブロケ市

[ctx: province]
en: Boa Vista
ja: ボア ヴィスタ島

[ctx: province]
en: Boaco
ja: ボアコ県

[ctx: province]
en: Bobonaro
ja: ボボナロ県

[ctx: province]
en: Bocas del Toro
ja: ボカス デル トロ県

[ctx: province]
en: Boffa
ja: ボッファ県

[ctx: province]
en: Bogra zila
ja: ボグラ県

[ctx: province]
en: Bohinj
ja: ボーヒニ市

[ctx: province]
en: Bohol
ja: ボホール州

[ctx: province]
en: Boke
ja: ボケ県

[ctx: province]
en: Bokeo
ja: ボーケーオ県

[ctx: province]
en: Bolama
ja: ボラマ州

[ctx: province]
en: Bolikhamxai
ja: ボーリカムサイ県

[ctx: province]
en: Bolivar
ja: ボリーバル県

[ctx: province]
en: Bologna
ja: ボローニャ県

[ctx: province]
en: Bolu
ja: ボル県

[ctx: province]
en: Bolzano
ja: ボルツァーノ自治県

[ctx: province]
en: Bolívar
ja: ボリーバル県

[ctx: province]
en: Bomi
ja: ボミ郡

[ctx: province]
en: Bong
ja: ボン郡

[ctx: province]
en: Boqueron
ja: ボケローン県

[ctx: province]
en: Bordj Bou Arreridj
ja: ボルジブーアレリッジ県

[ctx: province]
en: Borgou
ja: ボルグー県

[ctx: province]
en: Borkou-Ennedi-Tibesti
ja: ボルク州 = エネディ州 = ティベスティ州

[ctx: province]
en: Bornholm
ja: ボーンホルム

[ctx: province]
en: Borno
ja: ボルノ州

[ctx: province]
en: Borovnica
ja: ボロヴニツァ市

[ctx: province]
en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ja: ボルショド アバウーイ ゼンプレーン県

[ctx: province]
en: Boto'ani
ja: ボトシャニ県

[ctx: province]
en: Bouches-du-Rhône
ja: ブーシュデュローヌ県

[ctx: province]
en: Bouenza
ja: ブエンザ

[ctx: province]
en: Bougouriba
ja: ブグリバ県

[ctx: province]
en: Bouira
ja: ブイラ県

[ctx: province]
en: Boujdour
ja: ボジャドール

[ctx: province]
en: Boulemane
ja: ブルマーヌ地方

[ctx: province]
en: Boulgou
ja: ブルグ県

[ctx: province]
en: Boulkiemde
ja: ブルキアンデ県

[ctx: province]
en: Boumerdes
ja: ブメルデス県

[ctx: province]
en: Bovec
ja: ボヴェツ市

[ctx: province]
en: Boyacá
ja: ボヤカ県

[ctx: province]
en: Bra'ov
ja: ブラショフ県

[ctx: province]
en: Brabant Wallon
ja: ブラバン ワロン州

[ctx: province]
en: Braga
ja: ブラガ県

[ctx: province]
en: Braganca
ja: ブラガンサ県

[ctx: province]
en: Brahmanbaria zila
ja: ブラモンバリア県

[ctx: province]
en: Braila
ja: ブライラ県

[ctx: province]
en: Brakna
ja: ブラクナ州

[ctx: province]
en: Brandenburg
ja: ブランデンブルク州

[ctx: province]
en: Braslovče
ja: ブラスロフチェ

[ctx: province]
en: Bratislavský kraj
ja: ブラチスラヴァ県

[ctx: province]
en: Brava
ja: ブラヴァ島

[ctx: province]
en: Brazzaville
ja: ブラザビル

[ctx: province]
en: Brda
ja: ブルダ市

[ctx: province]
en: Bremen
ja: ブレーメン

[ctx: province]
en: Brescia
ja: ブレシア県

[ctx: province]
en: Brezovica
ja: ブレゾヴィツァ市

[ctx: province]
en: Brežice
ja: ブレジツェ

[ctx: province]
en: Brindisi
ja: ブリンディジ県

[ctx: province]
en: Bristol, City of
ja: ブリストル市

[ctx: province]
en: British Columbia
ja: ブリティッシュコロンビア州

[ctx: province]
en: Brocēnu novads
ja: プロアツェヌ地区

[ctx: province]
en: Brodsko-posavska zupanija
ja: ブロド＝ポサヴィナ郡

[ctx: province]
en: Brokopondo
ja: ブロコポンド地方

[ctx: province]
en: Brong-Ahafo
ja: ブロング＝アハフォ州

[ctx: province]
en: Brunei-Muara
ja: ブルネイ ムアラ地区

[ctx: province]
en: Brussels
ja: ブリュッセル

[ctx: province]
en: Bryanskaya oblast'
ja: ブリャンスク州

[ctx: province]
en: Brèsckaja voblasc'
ja: ブレスト州

[ctx: province]
en: Bubanza
ja: ブバンザ県

[ctx: province]
en: Buckinghamshire
ja: バッキンガムシャー

[ctx: province]
en: Bucuresti
ja: ブカレスト

[ctx: province]
en: Budapest
ja: ブダペスト

[ctx: province]
en: Buenos Aires
ja: ブエノスアイレス州

[ctx: province]
en: Bugiri
ja: ブギリ県

[ctx: province]
en: Bujumbura
ja: ブジュンブラ近郊県

[ctx: province]
en: Bukidnon
ja: ブキドノン州

[ctx: province]
en: Bulacan
ja: ブラカン州

[ctx: province]
en: Bulawayo
ja: ブラワヨ市

[ctx: province]
en: Bulgan
ja: ボルガン県

[ctx: province]
en: Bulqizë
ja: ブルチザ県

[ctx: province]
en: Bumthang
ja: ブムタン県

[ctx: province]
en: Bundibugyo
ja: ブンディブギョ県

[ctx: province]
en: Bur Sa'id
ja: ブールサイード県

[ctx: province]
en: Burdur
ja: ブルドゥル県

[ctx: province]
en: Burgas
ja: ブルガス

[ctx: province]
en: Burgenland
ja: ブルゲンラント州

[ctx: province]
en: Burgos
ja: ブルゴス県

[ctx: province]
en: Buri Ram
ja: ブリーラム県

[ctx: province]
en: Bursa
ja: ブルサ県

[ctx: province]
en: Burtnieku novads
ja: ブルツリァク地区

[ctx: province]
en: Bururi
ja: ブルリ県

[ctx: province]
en: Buryatiya, Respublika
ja: ブリヤート共和国

[ctx: province]
en: Busan Gwang'yeogsi
ja: 釜山広域市

[ctx: province]
en: Bushehr
ja: ブーシェフル州

[ctx: province]
en: Bushenyi
ja: ブシェニ県

[ctx: province]
en: Busia
ja: ブシア県

[ctx: province]
en: Buskerud
ja: ブスケルー県

[ctx: province]
en: Butare
ja: ブタレ県

[ctx: province]
en: Butha-Buthe
ja: ブータ ブーテ県

[ctx: province]
en: Buxoro
ja: ブハラ州

[ctx: province]
en: Buzau
ja: ブザウ県

[ctx: province]
en: Byumba
ja: ビュンバ県

[ctx: province]
en: Bács-Kiskun
ja: バーチ キシュクン県

[ctx: province]
en: Béja
ja: ベジャ県

[ctx: province]
en: Békés
ja: ベーケーシュ県

[ctx: province]
en: Békéscsaba
ja: ベーケーシュ県

[ctx: province]
en: Ca Mau
ja: カマウ省

[ctx: province]
en: Ca la ras'i
ja: カララシ県

[ctx: province]
en: Caazapl
ja: カアサパー県

[ctx: province]
en: Cabanas
ja: カバーニャス県

[ctx: province]
en: Cabinda
ja: カビンダ州

[ctx: province]
en: Cabo Delgado
ja: カーボ デルガード州

[ctx: province]
en: Cabrayll
ja: ジャブライル

[ctx: province]
en: Cacheu
ja: カシェウ州

[ctx: province]
en: Caeguazu
ja: カアグアスー県

[ctx: province]
en: Cagayan
ja: カガヤン州

[ctx: province]
en: Cagliari
ja: カリャリ県

[ctx: province]
en: Cahul
ja: カフル県

[ctx: province]
en: Cajamarca
ja: カハマルカ県

[ctx: province]
en: Caldea
ja: カルダス県

[ctx: province]
en: Calheta de Sao Miguel
ja: カリェタ デ サン ミゲル

[ctx: province]
en: California
ja: カリフォルニア州

[ctx: province]
en: Calilabad
ja: ジャリラバード県

[ctx: province]
en: Caltanissetta
ja: カルタニッセッタ県

[ctx: province]
en: Calvados
ja: カルバドス県

[ctx: province]
en: Camagey
ja: カマグエイ州

[ctx: province]
en: Camagoey
ja: カマグエイ州

[ctx: province]
en: Camarines Norte
ja: 北カマリネス州

[ctx: province]
en: Camarines Sur
ja: 南カマリネス州

[ctx: province]
en: Cambridgeshire
ja: ケンブリッジシャー

[ctx: province]
en: Camiguin
ja: カミギン州

[ctx: province]
en: Campeche
ja: カンペチェ州

[ctx: province]
en: Campobasso
ja: カンポバッソ県

[ctx: province]
en: Can Tho
ja: カントー省

[ctx: province]
en: Canakkale
ja: チャナツカレ県

[ctx: province]
en: Canar
ja: カニャール県

[ctx: province]
en: Canelones
ja: カネローネス県

[ctx: province]
en: Canillo
ja: カニーリョ教区

[ctx: province]
en: Canindeyu
ja: カニンデジュー県

[ctx: province]
en: Cankir
ja: チャンクル県

[ctx: province]
en: Cankova
ja: ツァンコヴァ市

[ctx: province]
en: Cankuzo
ja: カンクゾ県

[ctx: province]
en: Cantabria
ja: カンタブリア州

[ctx: province]
en: Cantal
ja: カンタル県

[ctx: province]
en: Canterbury
ja: カンタベリー

[ctx: province]
en: Cao Bang
ja: カオバン省

[ctx: province]
en: Capital Territory (Honiara)
ja: ホニアラ

[ctx: province]
en: Capital federal
ja: ブエノスアイレス

[ctx: province]
en: Capiz
ja: カピス州

[ctx: province]
en: Caprivi
ja: カプリビ州

[ctx: province]
en: Caquetá
ja: カケタ県

[ctx: province]
en: Carabobo
ja: カラボボ州

[ctx: province]
en: Caras-Severin
ja: カラシュ＝セヴェリン県

[ctx: province]
en: Carazo
ja: カラソ県

[ctx: province]
en: Carbonia-Iglesias
ja: カルボーニア＝イグレージアス県

[ctx: province]
en: Carchi
ja: カルチ県

[ctx: province]
en: Cargados Carajos Shoals
ja: カルガドス カラホス諸島

[ctx: province]
en: Carlow
ja: カーロー州

[ctx: province]
en: Carnikavas novads
ja: ツァルビカバス地区

[ctx: province]
en: Cartago
ja: カルタゴ州

[ctx: province]
en: Casablanca  [Dar el Beïda]
ja: カサブランカ地方

[ctx: province]
en: Casanare
ja: カサナレ県

[ctx: province]
en: Caserta
ja: カゼルタ県

[ctx: province]
en: Castellón
ja: カステリョン県

[ctx: province]
en: Castelo Branco
ja: カステロ ブランコ県

[ctx: province]
en: Cat Island
ja: キャット島

[ctx: province]
en: Catamarca
ja: カタマルカ州

[ctx: province]
en: Catanduanes
ja: カタンドゥアネス州

[ctx: province]
en: Catania
ja: カターニア県

[ctx: province]
en: Catanzaro
ja: カタンザーロ県

[ctx: province]
en: Cauca
ja: カウカ県

[ctx: province]
en: Cavan
ja: カバン州

[ctx: province]
en: Cavite
ja: カビテ州

[ctx: province]
en: Cayo
ja: カヨ州

[ctx: province]
en: Ceara
ja: セアラ州

[ctx: province]
en: Cebu
ja: セブ州

[ctx: province]
en: Celje
ja: ツェリェ市

[ctx: province]
en: Central
ja: セントラル地区

[ctx: province]
en: Central Finland
ja: 中央スオミ県

[ctx: province]
en: Central Ostrobothnia
ja: 中部ポフヤンマー県

[ctx: province]
en: Central and Western
ja: 中西区

[ctx: province]
en: Centre
ja: 中央州

[ctx: province]
en: Centro Sur
ja: 中南部県

[ctx: province]
en: Cerklje na Gorenjskem
ja: ツェルクニェ ナ ゴレニスケム市

[ctx: province]
en: Cerknica
ja: ツェルクニツァ市

[ctx: province]
en: Cerkno
ja: ツェルクノ市

[ctx: province]
en: Cerkvenjak
ja: ツェルクヴェニャク市

[ctx: province]
en: Cerro Largo
ja: セロ ラルゴ県

[ctx: province]
en: Cesar
ja: セサル県

[ctx: province]
en: Cesvaines novads
ja: チェスバイネ地区

[ctx: province]
en: Ceuta
ja: セウタ

[ctx: province]
en: Chachoengsao
ja: チャチューンサオ県

[ctx: province]
en: Chaco
ja: チャコ州

[ctx: province]
en: Chagang-do
ja: 慈江道

[ctx: province]
en: Chaguanas
ja: チャグアナス

[ctx: province]
en: Chahar Mahall va Bakhtiari
ja: チャハール＝マハール バフティヤーリー州

[ctx: province]
en: Chai Nat
ja: チャイナート県

[ctx: province]
en: Chaiyaphum
ja: チャイヤプーム県

[ctx: province]
en: Chalatenango
ja: チャラテナンゴ県

[ctx: province]
en: Chalkidiki
ja: ハルキディキ県

[ctx: province]
en: Champasak
ja: チャンパーサック県

[ctx: province]
en: Chandpur zila
ja: チャンドプール県

[ctx: province]
en: Changhua County
ja: 彰化市

[ctx: province]
en: Chania
ja: ハニア県

[ctx: province]
en: Chanthaburi
ja: チャンタブリー県

[ctx: province]
en: Charente
ja: シャラント県

[ctx: province]
en: Charente-Maritime
ja: シャラントマリティム県

[ctx: province]
en: Chari-Baguirmi
ja: シャリ バギルミ州

[ctx: province]
en: Chechenskaya Respublika
ja: チェチェン共和国

[ctx: province]
en: Chefchaouene
ja: シフシャウエン

[ctx: province]
en: Chelyabinskaya oblast'
ja: チェリャビンスク州

[ctx: province]
en: Cher
ja: シェール県

[ctx: province]
en: Cherkas'ka Oblast'
ja: チェルカースィ州

[ctx: province]
en: Chernihivs'ka Oblast'
ja: チェルニーヒウ州

[ctx: province]
en: Chernivets'ka Oblast'
ja: チェルニウツィー州

[ctx: province]
en: Cheshire
ja: チェシャ

[ctx: province]
en: Chhattisgarh
ja: チャッティースガル州

[ctx: province]
en: Chhukha
ja: チュカ県

[ctx: province]
en: Chiang Mai
ja: チエンマイ県

[ctx: province]
en: Chiang Rai
ja: チエンライ県

[ctx: province]
en: Chiapas
ja: チアパス州

[ctx: province]
en: Chiayi City
ja: 嘉義市

[ctx: province]
en: Chiayi County
ja: 嘉義県

[ctx: province]
en: Chiba
ja: 千葉県

[ctx: province]
en: Chichaoua
ja: シシャワ

[ctx: province]
en: Chieti
ja: キエーティ県

[ctx: province]
en: Chihuahua
ja: チワワ州

[ctx: province]
en: Chikwawa
ja: チクワワ県

[ctx: province]
en: Chimaltenango
ja: チマルテナンゴ県

[ctx: province]
en: Chimborazo
ja: チンボラソ県

[ctx: province]
en: Chimbu
ja: チンブ州

[ctx: province]
en: Chin
ja: チン州

[ctx: province]
en: Chinandega
ja: チナンデガ県

[ctx: province]
en: Chios
ja: キオス県

[ctx: province]
en: Chiquimula
ja: チキムラ県

[ctx: province]
en: Chiradzulu
ja: チラズル県

[ctx: province]
en: Chiriqui
ja: チリキ県

[ctx: province]
en: Chisinau
ja: キシナウ

[ctx: province]
en: Chitipa
ja: チティパ県

[ctx: province]
en: Chittagong zila
ja: チッタゴン県

[ctx: province]
en: Chlef
ja: シュレフ県

[ctx: province]
en: Chocó
ja: チョコ県

[ctx: province]
en: Choluteca
ja: チョルテカ県

[ctx: province]
en: Chon Buri
ja: チョンブリ─県

[ctx: province]
en: Chongqing
ja: 重慶市

[ctx: province]
en: Chontales
ja: チョンタレス県

[ctx: province]
en: Chu
ja: チュイ州

[ctx: province]
en: Chuadanga zila
ja: チュアダンガ県

[ctx: province]
en: Chubut
ja: チュブト州

[ctx: province]
en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
ja: チュクチ自治管区

[ctx: province]
en: Chumphon
ja: チュムポン

[ctx: province]
en: Chungcheongbugdo
ja: 忠清北道

[ctx: province]
en: Chungcheongnamdo
ja: 忠清南道

[ctx: province]
en: Chuquisaca
ja: チュキサカ県

[ctx: province]
en: Chuuk
ja: チューク州

[ctx: province]
en: Chuvashskaya Respublika
ja: チュヴァシ共和国

[ctx: province]
en: Cibitoke
ja: チビトケ県

[ctx: province]
en: Ciblas novads
ja: チブラス地区

[ctx: province]
en: Ciego de Avila
ja: シーゴ デ アビラ州

[ctx: province]
en: Ciego de `vila
ja: シエーゴ デ アビラ州

[ctx: province]
en: Cienfuegos
ja: シエンフエゴス州

[ctx: province]
en: Cirkulane
ja: ツィルクラネ

[ctx: province]
en: Ciudad Real
ja: シウダ レアル県

[ctx: province]
en: Ciudad de La Habana
ja: シウダードデラハバナ

[ctx: province]
en: Clackmannanshire
ja: クラックマナンシャー

[ctx: province]
en: Clare
ja: クレア州

[ctx: province]
en: Clarendon
ja: クラレンドン教区

[ctx: province]
en: Cluj
ja: クルージュ県

[ctx: province]
en: Clwyd
ja: クルーイド

[ctx: province]
en: Co Antrim
ja: アントリム州

[ctx: province]
en: Co Armagh
ja: アーマー州

[ctx: province]
en: Co Down
ja: ダウン州

[ctx: province]
en: Co Fermanagh
ja: ファーマナ州

[ctx: province]
en: Co Londonderry
ja: デリー州

[ctx: province]
en: Co Tyrone
ja: ティロン州

[ctx: province]
en: Coahuila
ja: コアウィラ州

[ctx: province]
en: Coast
ja: コースト州

[ctx: province]
en: Cochabamba
ja: コチャバンバ県

[ctx: province]
en: Cocle
ja: コクレ県

[ctx: province]
en: Cojedes
ja: コヘデス州

[ctx: province]
en: Colima
ja: コリマ州

[ctx: province]
en: Collines
ja: コリネス県

[ctx: province]
en: Colmbra
ja: コインブラ県

[ctx: province]
en: Colombo
ja: コロンボ県

[ctx: province]
en: Colon
ja: コロン県

[ctx: province]
en: Colonia
ja: コロニア県

[ctx: province]
en: Colorado
ja: コロラド州

[ctx: province]
en: Comarca de San Blas
ja: サン ブラス自治区

[ctx: province]
en: Comayagua
ja: コマヤグア県

[ctx: province]
en: Comilla zila
ja: コミラ県

[ctx: province]
en: Commewijne
ja: コメウィネ地方

[ctx: province]
en: Como
ja: コモ県

[ctx: province]
en: Comoe
ja: コモエ県

[ctx: province]
en: Compostela Valley
ja: コンポステラバレー州

[ctx: province]
en: Concepcion
ja: コンセプシオン県

[ctx: province]
en: Connecticut
ja: コネチカット州

[ctx: province]
en: Constant'a
ja: コンスタンツァ県

[ctx: province]
en: Constantine
ja: コンスタンティーヌ県

[ctx: province]
en: Copan
ja: コパン県

[ctx: province]
en: Copenhagen
ja: コペンハーゲン県

[ctx: province]
en: Copenhagen City
ja: コペンハーゲン

[ctx: province]
en: Copperbelt
ja: カッパーベルト州

[ctx: province]
en: Coquimbo
ja: コキンボ州

[ctx: province]
en: Cordillera
ja: コルディリェラ県

[ctx: province]
en: Cordoba
ja: コルドバ州

[ctx: province]
en: Cork
ja: コーク州

[ctx: province]
en: Cornwall
ja: コーンウォール

[ctx: province]
en: Coronie
ja: コロニー地方

[ctx: province]
en: Corozal
ja: コロザル州

[ctx: province]
en: Corrientes
ja: コリエンテス州

[ctx: province]
en: Corrèze
ja: コレーズ県

[ctx: province]
en: Corse-du-Sud
ja: コルスデュシュド県

[ctx: province]
en: Cortes
ja: コルテス県

[ctx: province]
en: Corum
ja: チョルム県

[ctx: province]
en: Cosenza
ja: コゼンツァ県

[ctx: province]
en: Cotopaxi
ja: コトパクシ県

[ctx: province]
en: County Durham
ja: ダラム

[ctx: province]
en: Couva-Tabaquite-Talparo
ja: クーバ タバキテ タルパロ

[ctx: province]
en: Cova Lima
ja: コバリマ県

[ctx: province]
en: Covasna
ja: コヴァスナ県

[ctx: province]
en: Cox's Bazar zila
ja: コックスバザール県

[ctx: province]
en: Coyah
ja: コヤ県

[ctx: province]
en: Cremona
ja: クレモナ県

[ctx: province]
en: Creuse
ja: クルーズ県

[ctx: province]
en: Crna Gora
ja: モンテネグロ

[ctx: province]
en: Cross River
ja: クロスリバー州

[ctx: province]
en: Crotone
ja: クロトーネ県

[ctx: province]
en: Csongrád
ja: チョングラード県

[ctx: province]
en: Cuando-Cubango
ja: クアンドクバンゴ州

[ctx: province]
en: Cuanza Norte
ja: クアンザノルテ州

[ctx: province]
en: Cuanza Sul
ja: クアンザスル州

[ctx: province]
en: Cuenca
ja: クエンカ県

[ctx: province]
en: Culfa
ja: カリファ

[ctx: province]
en: Cumbria
ja: カンブリア

[ctx: province]
en: Cundinamarca
ja: クンディナマルカ県

[ctx: province]
en: Cunene
ja: クネネ州

[ctx: province]
en: Cuneo
ja: クーネオ県

[ctx: province]
en: Curepipe
ja: キュールピップ

[ctx: province]
en: Cuscatlan
ja: クスカトラン県

[ctx: province]
en: Cuvette
ja: キュヴェト

[ctx: province]
en: Cuvette-Ouest
ja: 西キュヴェト

[ctx: province]
en: Cuyuni-Mazaruni
ja: クユニ マザルニ州

[ctx: province]
en: Cuzco
ja: クスコ県

[ctx: province]
en: Cyangugu
ja: チャンググ県

[ctx: province]
en: Cáceres
ja: カセレス県

[ctx: province]
en: Cádiz
ja: カディス県

[ctx: province]
en: Córdoba
ja: コルドバ県

[ctx: province]
en: Côte-d'Or
ja: コート ドール県

[ctx: province]
en: Côtes-d'Armor
ja: コート ダルモール県

[ctx: province]
en: Cēsu novads
ja: チェース地区

[ctx: province]
en: DI Yogyakarta
ja: DI ジョグジャカルタ

[ctx: province]
en: DKI Jakarta
ja: ジャカルタ

[ctx: province]
en: Da Nang, thanh pho
ja: ダナン中央直轄市

[ctx: province]
en: Dabola
ja: ダボラ県

[ctx: province]
en: Dac Lac
ja: ダクラク省

[ctx: province]
en: Dadra and Nagar Haveli
ja: ダードラー及びナガル ハヴェーリー連邦直轄地域

[ctx: province]
en: Daegu Gwang'yeogsi
ja: 大邱広域市

[ctx: province]
en: Daejeon Gwang'yeogsi
ja: 大田広域市

[ctx: province]
en: Dagana
ja: ダガナ県

[ctx: province]
en: Dagdas novads
ja: ダグザ地区

[ctx: province]
en: Dagestan, Respublika
ja: ダゲスタン共和国

[ctx: province]
en: Dahuk
ja: ダフーク県

[ctx: province]
en: Dajabón
ja: ダハボン州

[ctx: province]
en: Dakar
ja: ダカール州

[ctx: province]
en: Dakhlet Nouadhibou
ja: ダフレト ヌアジブ州

[ctx: province]
en: Dalaba
ja: ダラバ県

[ctx: province]
en: Dalarnas lan
ja: ダーラナ県

[ctx: province]
en: Daman and Diu
ja: ダマン ディーウ連邦直轄地域

[ctx: province]
en: Dambovit'a
ja: ドゥンボヴィツァ県

[ctx: province]
en: Dar'a
ja: ダルアー県

[ctx: province]
en: Dar-es-Salaam
ja: ダルエスサラーム州

[ctx: province]
en: Darhan uul
ja: ダルハン オール県

[ctx: province]
en: Darien
ja: ダリエン県

[ctx: province]
en: Darnah
ja: ダルナ県

[ctx: province]
en: Daskasan
ja: ダシェカサン

[ctx: province]
en: Dasoguz
ja: ダショグズ州

[ctx: province]
en: Daugavpils
ja: ダウガフピルス地区

[ctx: province]
en: Daugavpils novads
ja: ダウガフピルス地区

[ctx: province]
en: Davaci
ja: ダバチ

[ctx: province]
en: Davao
ja: ダバオ州

[ctx: province]
en: Davao Oriental
ja: 東ダバオ州

[ctx: province]
en: Davao del Sur
ja: 南ダバオ州

[ctx: province]
en: Dayr az Zawr
ja: デリゾール県

[ctx: province]
en: Debrecen
ja: デブレツェン

[ctx: province]
en: Debub
ja: デブブ地方

[ctx: province]
en: Debubawi Keyih Bahri [Debub-Keih-Bahri]
ja: デブバウィ ケイバハリ地方

[ctx: province]
en: Dedza
ja: デッザ県

[ctx: province]
en: Deir el-Balah
ja: デイル アルバラ

[ctx: province]
en: Delaware
ja: デラウェア州

[ctx: province]
en: Delhi
ja: デリー首都圏

[ctx: province]
en: Delta
ja: デルタ州

[ctx: province]
en: Delta Amacuro
ja: デルタアマクロ州

[ctx: province]
en: Delvinë
ja: デルヴィナ県

[ctx: province]
en: Demerara-Mahaica
ja: デメララ マハイカ州

[ctx: province]
en: Denguele
ja: デンゲレ州

[ctx: province]
en: Denizli
ja: デニズリ県

[ctx: province]
en: Dependencias Federales
ja: 連邦保護領

[ctx: province]
en: Derbyshire
ja: ダービシャー

[ctx: province]
en: Destrnik
ja: デストルニク市

[ctx: province]
en: Deux-Sèvres
ja: ドゥーセーブル県

[ctx: province]
en: Devoll
ja: デヴォル県

[ctx: province]
en: Devon
ja: デボン

[ctx: province]
en: Dhaalu
ja: ダール

[ctx: province]
en: Dhaka zila
ja: ダッカ県

[ctx: province]
en: Dhamar
ja: ダマル県

[ctx: province]
en: Dhi Qar
ja: ジーカール県

[ctx: province]
en: Dibër
ja: ディブラ県

[ctx: province]
en: Diego Martin
ja: ディエゴマーティン

[ctx: province]
en: Diekirch
ja: ディーキルヒ広域行政区

[ctx: province]
en: Diffa
ja: ディファ州

[ctx: province]
en: Dikhil
ja: ディキル州

[ctx: province]
en: Dili
ja: ディリ県

[ctx: province]
en: Dimashq
ja: ディマシュク県

[ctx: province]
en: Dinajpur zila
ja: ディナジプール県

[ctx: province]
en: Dinguiraye
ja: ダンギレ県

[ctx: province]
en: Diourbel
ja: ジュルベル州

[ctx: province]
en: Dire Dawa
ja: ディレ ダワ自治区

[ctx: province]
en: District of Columbia
ja: コロンビア特別区

[ctx: province]
en: Distrito Capital de Bogotá
ja: ボゴタ市

[ctx: province]
en: Distrito Federal
ja: ブラジリア連邦直轄区

[ctx: province]
en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
ja: 首都地区 (サント ドミンゴ)

[ctx: province]
en: Divača
ja: ディヴァーチャ

[ctx: province]
en: Diyala
ja: ディヤーラー県

[ctx: province]
en: Diyarbakir
ja: ディヤルバクル県

[ctx: province]
en: Djelfa
ja: ジェルファ県

[ctx: province]
en: Djibouti
ja: ジブチ州

[ctx: province]
en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
ja: ドニプロペトロウシク州

[ctx: province]
en: Dobeles novads
ja: ドアベレス地区

[ctx: province]
en: Dobje
ja: ドビェ市

[ctx: province]
en: Dobrepolje
ja: ドブレポリェ市

[ctx: province]
en: Dobrich
ja: ドブリチ

[ctx: province]
en: Dobrna
ja: ドブラナ市

[ctx: province]
en: Dobrova-Polhov Gradec
ja: ドブロヴァ＝ポルホフ グラデツ市

[ctx: province]
en: Dobrovnik
ja: ドブロヴニク市

[ctx: province]
en: Dodekanisos
ja: ドデカネス県

[ctx: province]
en: Dodoma
ja: ドドマ州

[ctx: province]
en: Dol pri Ljubljani
ja: ドル プリ リュブリャニ市

[ctx: province]
en: Dolenjske Toplice
ja: ドレーニスケ トプリーツェ市

[ctx: province]
en: Dolj
ja: ドルジュ県

[ctx: province]
en: Domžale
ja: ドムジャレ

[ctx: province]
en: Donegal
ja: ドニゴール州

[ctx: province]
en: Donets'ka Oblast'
ja: ドネツィク州

[ctx: province]
en: Dong Nai
ja: ドンナイ省

[ctx: province]
en: Dong Thap
ja: ドンタップ省

[ctx: province]
en: Donga
ja: ドンガ県

[ctx: province]
en: Dordogne
ja: ドルドーニュ県

[ctx: province]
en: Dornava
ja: ドルナヴァ市

[ctx: province]
en: Dornod
ja: ドルノド県

[ctx: province]
en: Dornogov,
ja: ドルノゴビ県

[ctx: province]
en: Dorset
ja: ドーセット

[ctx: province]
en: Dosso
ja: ドッソ州

[ctx: province]
en: Doubs
ja: ドゥー県

[ctx: province]
en: Dowa
ja: ドーワ県

[ctx: province]
en: Drama
ja: ドラマ県

[ctx: province]
en: Dravograd
ja: トラボグラート市

[ctx: province]
en: Drente
ja: ドレンテ州

[ctx: province]
en: Drôme
ja: ドローム県

[ctx: province]
en: Duarte
ja: ドアルテ州

[ctx: province]
en: Dubayy
ja: ドバイ

[ctx: province]
en: Dublin
ja: ダブリン州

[ctx: province]
en: Dubreka
ja: デュブレカ県

[ctx: province]
en: Dubrovacko-neretvanska zupanija
ja: ドゥブロヴニク＝ネレトヴァ郡

[ctx: province]
en: Dumfries and Galloway
ja: ダンフリーズおよびガロウェイ

[ctx: province]
en: Dumyat
ja: ディムヤート県

[ctx: province]
en: Dunaújváros
ja: ドゥナウーイヴァーロシュ

[ctx: province]
en: Dundagas novads
ja: ブンダガス地区

[ctx: province]
en: Dundee City
ja: ダンディー市

[ctx: province]
en: DundgovL
ja: ドンドゴビ県

[ctx: province]
en: Duplek
ja: ドゥプレク市

[ctx: province]
en: Durango
ja: ドゥランゴ州

[ctx: province]
en: Durazno
ja: ドゥラスノ県

[ctx: province]
en: Durbes novads
ja: トゥクムス地区

[ctx: province]
en: Durrës
ja: ドゥラス県

[ctx: province]
en: Duzce
ja: デュズジェ県

[ctx: province]
en: Dyfed
ja: デイベド

[ctx: province]
en: Dzavhan
ja: ザブハン県

[ctx: province]
en: East
ja: 東部州

[ctx: province]
en: East Ayrshire
ja: イースト エアシャー

[ctx: province]
en: East Berbice-Corentyne
ja: 東ベルビセ コレンティネ州

[ctx: province]
en: East Dunbartonshire
ja: イースト ダンバートンシャー

[ctx: province]
en: East Lothian
ja: イースト ロージアン

[ctx: province]
en: East New Britain
ja: 東ニューブリテン州

[ctx: province]
en: East Renfrewshire
ja: イースト レンフルーシャー

[ctx: province]
en: East Riding of Yorkshire
ja: イースト ライディング オブ ヨークシャー

[ctx: province]
en: East Sepik
ja: 東セピック州

[ctx: province]
en: East Sussex
ja: イーストサセックス

[ctx: province]
en: Eastern
ja: 東部州

[ctx: province]
en: Eastern Cape
ja: 東ケープ州

[ctx: province]
en: Eastern Highlands
ja: 東部山岳州

[ctx: province]
en: Eastern Samar
ja: 東サマール州

[ctx: province]
en: Eastern Tobago
ja: イースタン トバゴ

[ctx: province]
en: Ebon
ja: エボン環礁

[ctx: province]
en: Ebonyi
ja: エボニ州

[ctx: province]
en: Edinburgh, City of
ja: エジンバラ市

[ctx: province]
en: Edinet
ja: エディネツ県

[ctx: province]
en: Edirne
ja: エディルネ県

[ctx: province]
en: Edo
ja: エド州

[ctx: province]
en: Eger
ja: エゲル

[ctx: province]
en: Ehime
ja: 愛媛県

[ctx: province]
en: Ekiti
ja: エキティ州

[ctx: province]
en: El Bayadh
ja: エル＝バヤード県

[ctx: province]
en: El Beni
ja: ベニ県

[ctx: province]
en: El Callao
ja: カヤオ特別区

[ctx: province]
en: El Hajeb
ja: エルハジェブ

[ctx: province]
en: El Jadida
ja: アルジャジーダ

[ctx: province]
en: El Oro
ja: エル オロ県

[ctx: province]
en: El Oued
ja: エル＝ウェッド県

[ctx: province]
en: El Paraiso
ja: エル パライソ県

[ctx: province]
en: El Progreso
ja: エル プログレソ県

[ctx: province]
en: El Seybo [El Seibo]
ja: エル セイボ州

[ctx: province]
en: El Tarf
ja: エル＝タルフ県

[ctx: province]
en: Elazig
ja: エラズー県

[ctx: province]
en: Elbasan
ja: エルバサン県

[ctx: province]
en: Eleuthera
ja: エルーセラ島

[ctx: province]
en: Encamp
ja: エンカンプ教区

[ctx: province]
en: Enga
ja: エンガ州

[ctx: province]
en: Engures novads
ja: エングレス地区

[ctx: province]
en: Eniwetok
ja: エニウェトク環礁

[ctx: province]
en: Enna
ja: エンナ県

[ctx: province]
en: Entre Rios
ja: エントレリオス州

[ctx: province]
en: Enugu
ja: エヌグ州

[ctx: province]
en: Equateur
ja: 赤道州

[ctx: province]
en: Erevan
ja: エレバン

[ctx: province]
en: Ermera
ja: エルメラ県

[ctx: province]
en: Erongo
ja: エロンゴ州

[ctx: province]
en: Errachidia
ja: エルラシディア

[ctx: province]
en: Erzincan
ja: エルジンジャン県

[ctx: province]
en: Erzurum
ja: エルズルム県

[ctx: province]
en: Es Smara
ja: スマラ

[ctx: province]
en: Escaldes-Engordany
ja: エスカルデス エンゴルダニ教区

[ctx: province]
en: Escuintla
ja: エスクィントラ県

[ctx: province]
en: Esfahan
ja: エスファハーン州

[ctx: province]
en: Eskis'ehir
ja: エスキシェヒル県

[ctx: province]
en: Esmeraldas
ja: エスメラルダス県

[ctx: province]
en: Espaillat
ja: エスパイジャト州

[ctx: province]
en: Espirito Santo
ja: エスピリトサント州

[ctx: province]
en: Essaouira
ja: エッサウィラ地方

[ctx: province]
en: Essequibo Islands-West Demerara
ja: エセキボ諸島 西デメララ州

[ctx: province]
en: Essex
ja: エセックス

[ctx: province]
en: Essonne
ja: エソンヌ県

[ctx: province]
en: Esteli
ja: エステリ県

[ctx: province]
en: Etelä-Savo
ja: 南サヴォ県

[ctx: province]
en: Eure
ja: ウール県

[ctx: province]
en: Eure-et-Loir
ja: ウールエロアール県

[ctx: province]
en: Evros
ja: エブロス県

[ctx: province]
en: Evrytania
ja: エヴリタニア県

[ctx: province]
en: Evvoia
ja: エヴィア県

[ctx: province]
en: Exuma
ja: エグズーマ

[ctx: province]
en: Fa'aaaleleaga
ja: ファアサレレアガ

[ctx: province]
en: Faafu
ja: ファーフ

[ctx: province]
en: Falcon
ja: ファルコン州

[ctx: province]
en: Falkirk
ja: フォルカーク

[ctx: province]
en: Far North
ja: 極北州

[ctx: province]
en: Farah
ja: ファラー州

[ctx: province]
en: Faranah
ja: ファラナ県

[ctx: province]
en: Farg'ona
ja: フェルガナ州

[ctx: province]
en: Faridpur zila
ja: ファリドプル県

[ctx: province]
en: Faro
ja: ファーロ県

[ctx: province]
en: Fars
ja: ファールス州

[ctx: province]
en: Faryab
ja: ファーリヤーブ州

[ctx: province]
en: Fatick
ja: ファティック州

[ctx: province]
en: Federacija Bosna i Hercegovina
ja: ボスニア ヘルツェゴビナ

[ctx: province]
en: Federally Administered Tribal Areas
ja: 連邦直轄部族地域

[ctx: province]
en: Fejér
ja: フェイェール県

[ctx: province]
en: Feni zila
ja: フェニー県

[ctx: province]
en: Fermo
ja: フェルモ県

[ctx: province]
en: Fernando de Noronha
ja: フェルナンド ド ノローニャ

[ctx: province]
en: Ferrara
ja: フェラーラ県

[ctx: province]
en: Fianarantsoa
ja: フィアナランツァ州

[ctx: province]
en: Fier
ja: フィエル県

[ctx: province]
en: Fife
ja: ファイフ

[ctx: province]
en: Figuig
ja: フィギク地方

[ctx: province]
en: Finistère
ja: フィニステール県

[ctx: province]
en: Finnmark
ja: フィンマルク県

[ctx: province]
en: Firenze
ja: フィレンツェ県

[ctx: province]
en: Flacq
ja: フラック県

[ctx: province]
en: Flevoland
ja: フレヴォラント州

[ctx: province]
en: Flores
ja: フローレス県

[ctx: province]
en: Florida
ja: フロリダ州

[ctx: province]
en: Florina
ja: フロリナ県

[ctx: province]
en: Foggia
ja: フォッジャ県

[ctx: province]
en: Fogo
ja: フォゴ島

[ctx: province]
en: Fokis
ja: フォキス県

[ctx: province]
en: Forecariah
ja: フォレカリア県

[ctx: province]
en: Forlì-Cesena
ja: フォルリ＝チェゼーナ県

[ctx: province]
en: Formosa
ja: フォルモサ州

[ctx: province]
en: Francisco Morazan
ja: フランシスコ モラサン県

[ctx: province]
en: Frederiksberg
ja: フレデリクスベア

[ctx: province]
en: Frederiksborg
ja: フレデリックスベア

[ctx: province]
en: Free State
ja: フリーステイト州

[ctx: province]
en: Fria
ja: フリア県

[ctx: province]
en: Fribourg
ja: フリブール州

[ctx: province]
en: Friesland
ja: フリースラント州

[ctx: province]
en: Frosinone
ja: フロジノーネ県

[ctx: province]
en: Fthiotis
ja: フシオティダ県

[ctx: province]
en: Fujian
ja: 福建省

[ctx: province]
en: Fukui
ja: 福井県

[ctx: province]
en: Fukuoka
ja: 福岡県

[ctx: province]
en: Fukusima
ja: 福島県

[ctx: province]
en: Fuzuli
ja: フィズリ

[ctx: province]
en: Fyn
ja: フユン県

[ctx: province]
en: Fès
ja: フェス地方

[ctx: province]
en: Gaaf Alif
ja: ガーフ アリフ

[ctx: province]
en: Gabrovo
ja: ガブロヴォ州

[ctx: province]
en: Gabu
ja: ガブ州

[ctx: province]
en: Gabès
ja: ガベズ県

[ctx: province]
en: Gadabay
ja: ギャダバイ

[ctx: province]
en: Gaefu Dhaalu
ja: ガーフ ダール

[ctx: province]
en: Gafsa
ja: ガフサ県

[ctx: province]
en: Gaga'emauga
ja: ガガエマウガ

[ctx: province]
en: Gagaifomauga
ja: ガガイフォマウガ

[ctx: province]
en: Gagauzia, Unitate Teritoriala Autonoma
ja: ガガウズ自治区

[ctx: province]
en: Gaibandha zila
ja: ガイバンダ県

[ctx: province]
en: Galapagos
ja: ガラパゴス県

[ctx: province]
en: Galat'i
ja: ガラツィ県

[ctx: province]
en: Galguduud
ja: ガルグドゥード州

[ctx: province]
en: Galle
ja: ゴール県

[ctx: province]
en: Galway
ja: ゴールウェー州

[ctx: province]
en: Gambela Peoples
ja: ガンベラ州

[ctx: province]
en: Gampaha
ja: ガンパハ県

[ctx: province]
en: Ganca
ja: ギャンジャ市

[ctx: province]
en: Gang'weondo
ja: 江原道

[ctx: province]
en: Gansu
ja: 甘粛省

[ctx: province]
en: Ganzourgou
ja: ガンズル県

[ctx: province]
en: Gao
ja: ガオ州

[ctx: province]
en: Gaoual
ja: ガワル県

[ctx: province]
en: Gard
ja: ガール県

[ctx: province]
en: Garkalnes novads
ja: ガルカウネス地区

[ctx: province]
en: Gasa
ja: ガサ県

[ctx: province]
en: Gash-Barka
ja: ガシュ バルカ地方

[ctx: province]
en: Gauteng
ja: ハウテン州

[ctx: province]
en: Gavleborge lan
ja: イェヴレボリ県

[ctx: province]
en: Gaza
ja: ガザ州

[ctx: province]
en: Gaziantep
ja: ガジアンテプ県

[ctx: province]
en: Gazipur zila
ja: ガジプル県

[ctx: province]
en: Gedo
ja: ゲド州

[ctx: province]
en: Gegarkunik'
ja: ゲガルクニク地方

[ctx: province]
en: Gelderland
ja: ヘルダーラント州

[ctx: province]
en: Geneva
ja: ジュネーブ州

[ctx: province]
en: Genova
ja: ジェノヴァ県

[ctx: province]
en: Georgia
ja: ジョージア州

[ctx: province]
en: Gers
ja: ジェール県

[ctx: province]
en: Ghadāmis
ja: ガダミス県

[ctx: province]
en: Ghanzi
ja: ハンツィ地区

[ctx: province]
en: Gharb Ba~r al Ghazal
ja: 西バハル アル ガザール州

[ctx: province]
en: Gharb Darfur
ja: 西ダルフール州

[ctx: province]
en: Gharb Kurdufan
ja: 西コルドファン州

[ctx: province]
en: Gharb al Istiwa'iyah
ja: 西エクアトリア州

[ctx: province]
en: Ghardaia
ja: ガルダイヤ県

[ctx: province]
en: Gharyān
ja: ガルヤーン県

[ctx: province]
en: Ghazni
ja: ガズニー州

[ctx: province]
en: Ghowr
ja: ゴール州

[ctx: province]
en: Ghāt
ja: ガート県

[ctx: province]
en: Gia Lai
ja: ザライ省

[ctx: province]
en: Gifu
ja: 岐阜県

[ctx: province]
en: Gikongoro
ja: ギコンゴロ県

[ctx: province]
en: Gilan
ja: ギーラーン州

[ctx: province]
en: Gilbert Islands
ja: ギルバート諸島

[ctx: province]
en: Gilgit-Baltistan
ja: ギルギット バルティスタン州

[ctx: province]
en: Giresun
ja: ギレスン県

[ctx: province]
en: Girona [Gerona]
ja: ジローナ県

[ctx: province]
en: Gironde
ja: ジロンド県

[ctx: province]
en: Gisborne
ja: ギズボーン

[ctx: province]
en: Gisenyi
ja: ギセニ県

[ctx: province]
en: Gitarama
ja: ギタラマ県

[ctx: province]
en: Gitega
ja: ギテガ県

[ctx: province]
en: Giurgiu
ja: ジュルジュ県

[ctx: province]
en: Gjirokastër
ja: ジロカストラ県

[ctx: province]
en: Glarus
ja: グラールス州

[ctx: province]
en: Glasgow City
ja: グラスゴー市

[ctx: province]
en: Gloucestershire
ja: グロスターシャー

[ctx: province]
en: Gms'hane
ja: ギュミュシュハーネ県

[ctx: province]
en: Gnagna
ja: グナグナ県

[ctx: province]
en: Gnaviyani
ja: ニャヴィヤニ

[ctx: province]
en: Goa
ja: ゴア州

[ctx: province]
en: Goias
ja: ゴイアス州

[ctx: province]
en: Golestan
ja: ゴレスターン州

[ctx: province]
en: Gombe
ja: ゴンベ州

[ctx: province]
en: Gopalganj zila
ja: ゴパルガンジュ県

[ctx: province]
en: Goranboy
ja: ゴランボイ

[ctx: province]
en: Gorenja vas-Poljane
ja: ゴレニャ ヴァス＝ポリャネ市

[ctx: province]
en: Gorgol
ja: ゴルゴル州

[ctx: province]
en: Gorizia
ja: ゴリツィア県

[ctx: province]
en: Gorišnica
ja: ボアリシリツァ

[ctx: province]
en: Gorj
ja: ゴルジュ県

[ctx: province]
en: Gorje
ja: ゴリェ

[ctx: province]
en: Gornja Radgona
ja: ゴルニャ ラドゴナ市

[ctx: province]
en: Gornji Grad
ja: ゴルニ グラード市

[ctx: province]
en: Gornji Petrovci
ja: ゴルニ ペトロフィツィ市

[ctx: province]
en: Gorno-Badakhshan
ja: ゴルノ バダフシャン自治州

[ctx: province]
en: Gorontalo
ja: ゴロンタロ州

[ctx: province]
en: Gotlands lan
ja: ゴットランド県

[ctx: province]
en: Gourma
ja: グルマ県

[ctx: province]
en: Govi-Altay
ja: ゴビ アルタイ県

[ctx: province]
en: Govi-Smber
ja: ゴビスンベル県

[ctx: province]
en: Goycay
ja: ギョイチャイ県

[ctx: province]
en: Gracias a Dios
ja: グラシアス ア ディオス県

[ctx: province]
en: Grad
ja: グラード市

[ctx: province]
en: Gramsh
ja: グラムシ県

[ctx: province]
en: Granada
ja: グラナダ県

[ctx: province]
en: Grand Bahama
ja: グランド バハマ島

[ctx: province]
en: Grand Basaa
ja: グランドバッサ郡

[ctx: province]
en: Grand Cape Mount
ja: グランドケープマウント郡

[ctx: province]
en: Grand Gedeh
ja: グランドゲデ郡

[ctx: province]
en: Grand Kru
ja: グランドクル郡

[ctx: province]
en: Grand Port
ja: グラン ポール県

[ctx: province]
en: Grande Comore Ngazidja
ja: グランドコモロ島

[ctx: province]
en: Grande-Anse
ja: グランダンス県

[ctx: province]
en: Granma
ja: グランマ州

[ctx: province]
en: Graubunden
ja: グラウビュンデン州

[ctx: province]
en: Greater Accra
ja: グレーターアクラ州

[ctx: province]
en: Greater Manchester
ja: グレーター マンチェスター

[ctx: province]
en: GreveNmacher
ja: グレーヴェンマハ広域行政区

[ctx: province]
en: Grevena
ja: グレヴェナ県

[ctx: province]
en: Grobiņas novads
ja: プロアビナス地区

[ctx: province]
en: Groningen
ja: フローニンゲン州

[ctx: province]
en: Grosseto
ja: グロッセート県

[ctx: province]
en: Grosuplje
ja: グロースプリェ市

[ctx: province]
en: Guadalajara
ja: グアダラハラ県

[ctx: province]
en: Guadalcanal
ja: ガダルカナル州

[ctx: province]
en: Guainía
ja: グアイニア県

[ctx: province]
en: Guaira
ja: グアイラー県

[ctx: province]
en: Guam
ja: グアム

[ctx: province]
en: Guanacaste
ja: グアナカステ州

[ctx: province]
en: Guanajuato
ja: グアナファト州

[ctx: province]
en: Guangdong
ja: 広東省

[ctx: province]
en: Guangxi
ja: 広西省

[ctx: province]
en: Guantanamo
ja: グアンタナモ州

[ctx: province]
en: Guarda
ja: グアルダ県

[ctx: province]
en: Guarico
ja: グアリコ州

[ctx: province]
en: Guatemala
ja: グアテマラ県

[ctx: province]
en: Guaviare
ja: グアビアーレ県

[ctx: province]
en: Guayas
ja: グアヤス県

[ctx: province]
en: Guekedou
ja: ゲケドゥ県

[ctx: province]
en: Guelma
ja: グエルマ県

[ctx: province]
en: Guelmim
ja: ゲルミン地方

[ctx: province]
en: Guera
ja: ゲラ州

[ctx: province]
en: Guerrero
ja: ゲレーロ州

[ctx: province]
en: Guidimaka
ja: ギディマカ州

[ctx: province]
en: Guimaras
ja: ギマラス州

[ctx: province]
en: Guipúzcoa
ja: ギプスコア県

[ctx: province]
en: Guizhou
ja: 貴州省

[ctx: province]
en: Gujarat
ja: グジャラート州

[ctx: province]
en: Gulbenes novads
ja: グルペネス地区

[ctx: province]
en: Gulf
ja: 湾岸州

[ctx: province]
en: Gulu
ja: グル県

[ctx: province]
en: Gunma
ja: 群馬県

[ctx: province]
en: Guria
ja: グリア

[ctx: province]
en: Guyuan
ja: ガイアナ

[ctx: province]
en: Gwangju Gwang'yeogsi
ja: 光州広域市

[ctx: province]
en: Gwent
ja: グウェント

[ctx: province]
en: Gwynedd
ja: グウィネズ

[ctx: province]
en: Gyeonggido
ja: 京畿道

[ctx: province]
en: Gyeongsangbugdo
ja: 慶尚北道

[ctx: province]
en: Gyeongsangnamdo
ja: 慶尚南道

[ctx: province]
en: Győr
ja: ジェール

[ctx: province]
en: Győr-Moson-Sopron
ja: ジェール モション ショプロン県

[ctx: province]
en: Ha
ja: ハ県

[ctx: province]
en: Ha Giang
ja: ハザン省

[ctx: province]
en: Ha Nam
ja: ハナム省

[ctx: province]
en: Ha Noi, thu do
ja: ハノイ中央直轄市

[ctx: province]
en: Ha Tay
ja: ハタイ省

[ctx: province]
en: Ha Tinh
ja: ハティン省

[ctx: province]
en: Ha'il
ja: ハーイル州

[ctx: province]
en: HaDarom
ja: 南部地区

[ctx: province]
en: HaMerkaz
ja: 中央地区

[ctx: province]
en: HaZafon
ja: ハ＝ツァフォン地区

[ctx: province]
en: Haa Alif
ja: ハー アリフ

[ctx: province]
en: Haa Dhaalu
ja: ハー ダール

[ctx: province]
en: Habiganj zila
ja: ハビガンジ県

[ctx: province]
en: Haciqabul
ja: ハジガブール県

[ctx: province]
en: Hadramawt
ja: ハドラマウト県

[ctx: province]
en: Hai Duong
ja: ハイズオン省

[ctx: province]
en: Hai Phong, thanh pho
ja: ハイフォン中央直轄市

[ctx: province]
en: Haifa
ja: ハイファ地区

[ctx: province]
en: Hainan
ja: 海南省

[ctx: province]
en: Hainaut
ja: エノー州

[ctx: province]
en: Hajdina
ja: ハイディナ市

[ctx: province]
en: Hajdu-Bihar
ja: ハイドゥー ビハール県

[ctx: province]
en: Hajjah
ja: ハッジャ県

[ctx: province]
en: Hakkari
ja: ハッキャリ県

[ctx: province]
en: Halab
ja: ハラブ県

[ctx: province]
en: Hallands lan
ja: ハッランド県

[ctx: province]
en: Hamadan
ja: ハマダーン州

[ctx: province]
en: Hamah
ja: ハマー県

[ctx: province]
en: Hambantota
ja: ハンバントッタ県

[ctx: province]
en: Hamburg
ja: ハンブルク

[ctx: province]
en: Hamgyongbuk-do
ja: 咸鏡北道

[ctx: province]
en: Hamgyongnam-do
ja: 咸鏡南道

[ctx: province]
en: Hampshire
ja: ハンプシャー

[ctx: province]
en: Hanover
ja: ハノーバー教区

[ctx: province]
en: Harare
ja: ハラレ市

[ctx: province]
en: Harari People
ja: ハラリ州

[ctx: province]
en: Hardap
ja: ハルダプ州

[ctx: province]
en: Harghita
ja: ハルギタ県

[ctx: province]
en: Harjumaa
ja: ハリュ県

[ctx: province]
en: Harjumsa
ja: ハリュ県

[ctx: province]
en: Haryana
ja: ハリヤーナー州

[ctx: province]
en: Has
ja: ハス県

[ctx: province]
en: Haskovo
ja: ハスコヴォ州

[ctx: province]
en: Hatay
ja: ハタイ県

[ctx: province]
en: Hato Mayor
ja: アト マジョール州

[ctx: province]
en: Haut-Katanga
ja: 高カタンガ州

[ctx: province]
en: Haut-Lomami
ja: 高ロマミ州

[ctx: province]
en: Haut-Mbomou
ja: オー ムボム州

[ctx: province]
en: Haut-Rhin
ja: オーラン県

[ctx: province]
en: Haut-Sassandra
ja: 高サッサンドラ州

[ctx: province]
en: Haut-Uele
ja: 高ウエレ州

[ctx: province]
en: Haute-Corse
ja: オートコルス県

[ctx: province]
en: Haute-Garonne
ja: オートガロンヌ県

[ctx: province]
en: Haute-Kotto
ja: オート コト州

[ctx: province]
en: Haute-Loire
ja: オートロアール県

[ctx: province]
en: Haute-Savoie
ja: オートサボア県

[ctx: province]
en: Haute-Saône
ja: オートソーヌ県

[ctx: province]
en: Haute-Vienne
ja: オートビエンヌ県

[ctx: province]
en: Hautes-Alpes
ja: オートアルプ県

[ctx: province]
en: Hautes-Pyrénées
ja: オートピレネー県

[ctx: province]
en: Hauts-de-Seine
ja: オードセーヌ県

[ctx: province]
en: Hawaii
ja: ハワイ州

[ctx: province]
en: Hawalli
ja: ハワリ県

[ctx: province]
en: Hawkes Bay
ja: ホークスベイ

[ctx: province]
en: Hebei
ja: 河北省

[ctx: province]
en: Hebron
ja: ヘブロン

[ctx: province]
en: Hedmark
ja: ヘードマルク県

[ctx: province]
en: Heilongjiang
ja: 黒龍江省

[ctx: province]
en: Helmand
ja: ヘルマンド州

[ctx: province]
en: Henan
ja: 河南省

[ctx: province]
en: Hentiy
ja: ヘンティー県

[ctx: province]
en: Herat
ja: ヘラート州

[ctx: province]
en: Heredia
ja: エレディア州

[ctx: province]
en: Herefordshire
ja: ヘレフォードシャー

[ctx: province]
en: Herrera
ja: エレーラ県

[ctx: province]
en: Hertfordshire
ja: ハートフォードシャー

[ctx: province]
en: Hessen
ja: ヘッセン州

[ctx: province]
en: Heves
ja: ヘヴェシュ県

[ctx: province]
en: Hhohho
ja: ホホ

[ctx: province]
en: Hidalgo
ja: イダルゴ州

[ctx: province]
en: Highland
ja: ハイランド

[ctx: province]
en: Hiirsan
ja: ヒーラーン州

[ctx: province]
en: Hiiumaa
ja: ヒーウマー

[ctx: province]
en: Himachal Pradesh
ja: ヒマーチャル プラデーシュ州

[ctx: province]
en: Hiroshima
ja: 広島県

[ctx: province]
en: Hitumea
ja: ヒーウ県

[ctx: province]
en: Ho Chi Minh, thanh pho [Sai Gon]
ja: ホーチミン中央直轄市

[ctx: province]
en: Hoa Binh
ja: ホアビン省

[ctx: province]
en: Hodh ech Chargui
ja: ホズ エッシャルギ州

[ctx: province]
en: Hodh el Charbi
ja: ホズ エルガルビ州

[ctx: province]
en: Hodoš
ja: ホドシュ

[ctx: province]
en: Hofuoborgarsvaeoi utan Reykjavikur
ja: 大レイキャヴィーク

[ctx: province]
en: Hoima
ja: ホイマ県

[ctx: province]
en: Hokkaido
ja: 北海道

[ctx: province]
en: Holgun
ja: オルギン州

[ctx: province]
en: Holquin
ja: オルギン州

[ctx: province]
en: Homel'skaja voblasc'
ja: ホメリ州

[ctx: province]
en: Hong Kong
ja: 香港

[ctx: province]
en: Hordaland
ja: ホルダラン県

[ctx: province]
en: Horjul
ja: ホリュル

[ctx: province]
en: Hormozgan
ja: ホルモズガーン州

[ctx: province]
en: Houaphan
ja: フアパン県

[ctx: province]
en: Houet
ja: フエ県

[ctx: province]
en: Hovd
ja: ホブド県

[ctx: province]
en: Hovsgol
ja: フブスグル県

[ctx: province]
en: Howland Island
ja: ハウランド島

[ctx: province]
en: Hoče-Slivnica
ja: ホチェ＝スリヴニツァ

[ctx: province]
en: Hrastnik
ja: フラストニク市

[ctx: province]
en: Hrodzenskaja voblasc'
ja: フロドナ州

[ctx: province]
en: Hrpelje-Kozina
ja: フルペリェ＝コジナ市

[ctx: province]
en: Hsinchu City
ja: 新竹市

[ctx: province]
en: Hsinchu County
ja: 新竹県

[ctx: province]
en: Hualien County
ja: 花蓮市

[ctx: province]
en: Huambo
ja: ウアンボ州

[ctx: province]
en: Huancavelica
ja: ワンカベリカ県

[ctx: province]
en: Huanuco
ja: ワヌコ県

[ctx: province]
en: Hubei
ja: 湖北省

[ctx: province]
en: Huehuetenango
ja: ウェウェテナンゴ県

[ctx: province]
en: Huelva
ja: ウエルバ県

[ctx: province]
en: Huesca
ja: ウエスカ県

[ctx: province]
en: Huila
ja: ウイラ州

[ctx: province]
en: Hunan
ja: 湖南省

[ctx: province]
en: Hunedoara
ja: フネドアラ県

[ctx: province]
en: Hung Yen
ja: フンイエン省

[ctx: province]
en: Hwanghaebuk-do
ja: 黄海北道

[ctx: province]
en: Hwanghaenam-do
ja: 黄海南道

[ctx: province]
en: Hyogo
ja: 兵庫県

[ctx: province]
en: Häme
ja: ハメ県

[ctx: province]
en: Hérault
ja: エロー県

[ctx: province]
en: Hódmezővásárhely
ja: ホードメゼーワーシャールヘイ

[ctx: province]
en: Ialomit'a
ja: ヤロミツァ県

[ctx: province]
en: Ias'i
ja: ヤシ県

[ctx: province]
en: Ibaraki
ja: 茨木県

[ctx: province]
en: Ibb
ja: イッブ県

[ctx: province]
en: Ica
ja: イカ県

[ctx: province]
en: Icel
ja: イチェル

[ctx: province]
en: Ida-Virumaa
ja: イダ ヴィル県

[ctx: province]
en: Ida-Virumsa
ja: イダ ヴィル県

[ctx: province]
en: Idaho
ja: アイダホ州

[ctx: province]
en: Idlib
ja: イドリブ県

[ctx: province]
en: Idrija
ja: イドリャ市

[ctx: province]
en: Iecavas novads
ja: イエチャバス地区

[ctx: province]
en: Ifrane
ja: イフラン

[ctx: province]
en: Ifugao
ja: イフガオ州

[ctx: province]
en: Ig
ja: イグ市

[ctx: province]
en: Iganga
ja: イガンガ県

[ctx: province]
en: Igidir
ja: ウードゥル県

[ctx: province]
en: Iiam
ja: イーラーム州

[ctx: province]
en: Ikšķiles novads
ja: リチリレス地区

[ctx: province]
en: Ilan County
ja: 宜蘭市

[ctx: province]
en: Ileia
ja: イリア県

[ctx: province]
en: Ilfov
ja: イルフォヴ県

[ctx: province]
en: Ilirska Bistrica
ja: イリルスカ ビストリツァ

[ctx: province]
en: Ille-et-Vilaine
ja: イルエビレーヌ県

[ctx: province]
en: Illinois
ja: イリノイ州

[ctx: province]
en: Illizi
ja: イリジ県

[ctx: province]
en: Ilocos Norte
ja: 北イロコス州

[ctx: province]
en: Ilocos Sur
ja: 南イロコス州

[ctx: province]
en: Iloilo
ja: イロイロ州

[ctx: province]
en: Ilūkstes novads
ja: イルークステ地区

[ctx: province]
en: Imathia
ja: イマシア県

[ctx: province]
en: Imbabura
ja: インバブーラ県

[ctx: province]
en: Imereti
ja: イメレティ州

[ctx: province]
en: Imisli
ja: イミシュリ県

[ctx: province]
en: Imo
ja: イモ州

[ctx: province]
en: Imperia
ja: インペリア県

[ctx: province]
en: Inagua
ja: イナグア島

[ctx: province]
en: Incheon Gwang'yeogsi
ja: 仁川広域市

[ctx: province]
en: Inchiri
ja: インシリ州

[ctx: province]
en: Independencia
ja: インデペンデンシア州

[ctx: province]
en: Indiana
ja: インディアナ州

[ctx: province]
en: Indre
ja: アンドル県

[ctx: province]
en: Indre-et-Loire
ja: アンドルエロアール県

[ctx: province]
en: Ingushskaya Respublika
ja: イングーシ共和国

[ctx: province]
en: Inhambane
ja: イニャンバネ州

[ctx: province]
en: Intibuca
ja: インティブカ県

[ctx: province]
en: Inverclyde
ja: インヴァークライド

[ctx: province]
en: Inčukalna novads
ja: インチュカウナ地区

[ctx: province]
en: Ioannina
ja: ヨアニア県

[ctx: province]
en: Ioba
ja: イオバ県

[ctx: province]
en: Iowa
ja: アイオワ州

[ctx: province]
en: Irakleion
ja: イラクリオ県

[ctx: province]
en: Irbid
ja: イルビド県

[ctx: province]
en: Iringa
ja: イリンガ州

[ctx: province]
en: Irkutskaya oblast'
ja: イルクーツク州

[ctx: province]
en: Isabel
ja: イサベル州

[ctx: province]
en: Isabela
ja: イサベラ州

[ctx: province]
en: Isernia
ja: イゼルニア県

[ctx: province]
en: Ishikawa
ja: 石川県

[ctx: province]
en: Isla de la Juventud
ja: 青年の島

[ctx: province]
en: Islamabad Federal Capital Area
ja: イスラマバード連邦首都圏

[ctx: province]
en: Islands
ja: 離島区

[ctx: province]
en: Islas de la Bahia
ja: イスラス デ ラ バイア県

[ctx: province]
en: Isle of Wight
ja: ワイト島

[ctx: province]
en: Ismayilli
ja: イスマイリ

[ctx: province]
en: Isparta
ja: イスパルタ

[ctx: province]
en: Istanbul
ja: イスタンブール県

[ctx: province]
en: Istarska zupanija
ja: イストラ郡

[ctx: province]
en: Isère
ja: イゼール県

[ctx: province]
en: Itapua
ja: イタプーア県

[ctx: province]
en: Ituri
ja: イトゥリ州

[ctx: province]
en: Itä-Uusimaa
ja: 東ウーシマー県

[ctx: province]
en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
ja: イヴァーノ＝フランキーウシク州

[ctx: province]
en: Ivanovskaya oblast'
ja: イヴァノヴォ州

[ctx: province]
en: Ivančna Gorica
ja: イヴァンチュナ ゴリツァ

[ctx: province]
en: Iwate
ja: 岩手県

[ctx: province]
en: Izabal
ja: イサバル県

[ctx: province]
en: Izmir
ja: イズミル県

[ctx: province]
en: Izola
ja: イゾラ市

[ctx: province]
en: Jaffna
ja: ジャフナ県

[ctx: province]
en: Jaghbūb
ja: ジャグブーブ県

[ctx: province]
en: Jaipurhat zila
ja: ジョイプールハット県

[ctx: province]
en: Jalal-Abad
ja: ジャラル アバド州

[ctx: province]
en: Jalapa
ja: ハラパ県

[ctx: province]
en: Jalisco
ja: ハリスコ州

[ctx: province]
en: Jaluit
ja: ジャルート環礁

[ctx: province]
en: Jamalpur zila
ja: ジャマルプル県

[ctx: province]
en: Jambi
ja: ジャンビ州

[ctx: province]
en: Jammu and Kashmir
ja: ジャンムー カシミール州

[ctx: province]
en: Jamtlande lan
ja: イェムトランド県

[ctx: province]
en: Jan Mayen
ja: ヤンマイエン島

[ctx: province]
en: Janub Darfur
ja: 南ダルフール州

[ctx: province]
en: Janub Rurdufan
ja: 南コルドファン州

[ctx: province]
en: Janub Sina'
ja: 南シナイ県

[ctx: province]
en: Jarash
ja: ジェラシュ県

[ctx: province]
en: Jariyan al Batnah
ja: ジャリヤン アル バトナ

[ctx: province]
en: Jarvamsa
ja: イェルヴァ県

[ctx: province]
en: Jarvis Island
ja: ジャーヴィス島

[ctx: province]
en: Jaunjelgavas novads
ja: ヤウニェルガヴァ自治体

[ctx: province]
en: Jaunpiebalgas novads
ja: ビョンベルマルガス地区

[ctx: province]
en: Jaunpils novads
ja: ジャンピルズ地区

[ctx: province]
en: Jawa Barat
ja: 西ジャワ州

[ctx: province]
en: Jawa Tengah
ja: 中部ジャワ州

[ctx: province]
en: Jawa Timur
ja: 東ジャワ州

[ctx: province]
en: Jaén
ja: ハエン県

[ctx: province]
en: Jejudo
ja: 済州道

[ctx: province]
en: Jelgava
ja: イェルガヴァ地区

[ctx: province]
en: Jelgavas novads
ja: エルガワ地区

[ctx: province]
en: Jendouba
ja: ジェンドゥーバ県

[ctx: province]
en: Jenin
ja: ジェニン

[ctx: province]
en: Jeonrabugdo
ja: 全羅北道

[ctx: province]
en: Jeonranamdo
ja: 全羅南道

[ctx: province]
en: Jerada
ja: ジェラダ

[ctx: province]
en: Jericho
ja: ジェリコ

[ctx: province]
en: Jerusalem
ja: エルサレム地区

[ctx: province]
en: Jesenice
ja: イェセニツェ市

[ctx: province]
en: Jessore zila
ja: ジョソール県

[ctx: province]
en: Jezersko
ja: イェゼルスコ市

[ctx: province]
en: Jhalakati zila
ja: ジョルコタ県

[ctx: province]
en: Jharkhand
ja: ジャールカンド州

[ctx: province]
en: Jhenaidah zila
ja: ジェナイダ県

[ctx: province]
en: Jiangsu
ja: 江蘇省

[ctx: province]
en: Jiangxi
ja: 江西省

[ctx: province]
en: Jidd Hafs
ja: ジドハフス

[ctx: province]
en: Jigawa
ja: ジガワ州

[ctx: province]
en: Jihomoravský kraj
ja: 南モラヴィア州

[ctx: province]
en: Jihočeský kraj
ja: 南ボヘミア州

[ctx: province]
en: Jijel
ja: ジジェル県

[ctx: province]
en: Jilin
ja: 吉林省

[ctx: province]
en: Jim'
ja: ジム

[ctx: province]
en: Jinja
ja: ジンジャ県

[ctx: province]
en: Jinotega
ja: ヒノテガ県

[ctx: province]
en: Jizzax
ja: ジザフ州

[ctx: province]
en: Jlzan
ja: ジーザーン州

[ctx: province]
en: Jnqall
ja: ジョングレイ州

[ctx: province]
en: Jogevamsa
ja: ヨゲヴァ県

[ctx: province]
en: Johnston Atoll
ja: ジョンストン島

[ctx: province]
en: Johor
ja: ジョホール州

[ctx: province]
en: Jonkopings lan
ja: ヨンショーピング県

[ctx: province]
en: Jowzjan
ja: ジューズジャーン州

[ctx: province]
en: Jubbada Dhexe
ja: 中部ジュバ州

[ctx: province]
en: Jubbada Hoose
ja: 下部ジュバ州

[ctx: province]
en: Jujuy
ja: フフイ州

[ctx: province]
en: Junin
ja: フニン県

[ctx: province]
en: Jura
ja: ジュラ州

[ctx: province]
en: Juršinci
ja: ユルシンツィ

[ctx: province]
en: Jutiapa
ja: フティアパ県

[ctx: province]
en: Jász-Nagykun-Szolnok
ja: ヤース ナジクン ソルノク県

[ctx: province]
en: Järvamaa
ja: イェルヴァ県

[ctx: province]
en: Jõgevamaa
ja: ヨゲヴァ県

[ctx: province]
en: Jēkabpils
ja: イェーカブピルス

[ctx: province]
en: Jēkabpils novads
ja: イェーカブピルス地区

[ctx: province]
en: Jūrmala
ja: 沿岸地域

[ctx: province]
en: Kaafu
ja: カーフ

[ctx: province]
en: Kabale
ja: カバレ県

[ctx: province]
en: Kabardino-Balkarskaya
ja: カバルダ バルカル共和国

[ctx: province]
en: Kabarole
ja: カバレロ県

[ctx: province]
en: Kaberamaido
ja: カベラマイド県

[ctx: province]
en: Kabul
ja: カーブル州

[ctx: province]
en: Kach Kong
ja: ココン州

[ctx: province]
en: Kachin
ja: カチン州

[ctx: province]
en: Kadiogo
ja: カディオゴ県

[ctx: province]
en: Kaduna
ja: カドナ州

[ctx: province]
en: Kaesong-si
ja: 開城市

[ctx: province]
en: Kafr ash Shaykh
ja: カフル アッシャイフ県

[ctx: province]
en: Kagawa
ja: 香川県

[ctx: province]
en: Kagera
ja: カゲラ州

[ctx: province]
en: Kagoshima
ja: 鹿児島県

[ctx: province]
en: Kahramanmaras
ja: カフラマンマラシュ県

[ctx: province]
en: Kainuu
ja: カイヌー県

[ctx: province]
en: Kairouan
ja: ケルアン県カスリーヌ県

[ctx: province]
en: Kakheti
ja: カヘティ州

[ctx: province]
en: Kalangala
ja: カランガラ県

[ctx: province]
en: Kalasin
ja: カーラシン県

[ctx: province]
en: Kalbacar
ja: カラバカル

[ctx: province]
en: Kalimantan Barat
ja: 西カリマンタン州

[ctx: province]
en: Kalimantan Selatan
ja: 南カリマンタン州

[ctx: province]
en: Kalimantan Tengah
ja: 中カリマンタン

[ctx: province]
en: Kalimantan Timur
ja: 東カリマンタン州

[ctx: province]
en: Kalimantan Utara
ja: 北カリマンタン

[ctx: province]
en: Kalinga-Apayso
ja: カリンガ州

[ctx: province]
en: Kaliningradskaya oblast'
ja: カリーニングラード州

[ctx: province]
en: Kalmar lan
ja: カルマル県

[ctx: province]
en: Kalmykiya, Respublika
ja: カルムイク共和国

[ctx: province]
en: Kalutara
ja: カルタラ県

[ctx: province]
en: Kaluzhskaya oblast'
ja: カルーガ州

[ctx: province]
en: Kamchatka Krai'
ja: カムチャツカ地方

[ctx: province]
en: Kamnik
ja: カムニーク市

[ctx: province]
en: Kampala
ja: カンパラ県

[ctx: province]
en: Kamphasng Phet
ja: カムペーンペット県

[ctx: province]
en: Kampong Chhnang
ja: コンポンチュナン州

[ctx: province]
en: Kampong Spueu
ja: コンポンスプー州

[ctx: province]
en: Kampong Thum
ja: コンポントム州

[ctx: province]
en: Kampot
ja: カンポット州

[ctx: province]
en: Kamuli
ja: カムリ県

[ctx: province]
en: Kamwenge
ja: カムウェンゲ県

[ctx: province]
en: Kanagawa
ja: 神奈川県

[ctx: province]
en: Kanal
ja: カナル市

[ctx: province]
en: Kanchanaburi
ja: カーンチャナブリー県

[ctx: province]
en: Kandaal
ja: カンダル州

[ctx: province]
en: Kandahar
ja: カンダハール州

[ctx: province]
en: Kandavas novads
ja: カンダバス地区

[ctx: province]
en: Kandy
ja: キャンディ県

[ctx: province]
en: Kanem
ja: カネム州

[ctx: province]
en: Kangwon-do
ja: 江原道

[ctx: province]
en: Kankan
ja: カンカン県

[ctx: province]
en: Kano
ja: カノ州

[ctx: province]
en: Kansas
ja: カンサス州

[ctx: province]
en: Kanungu
ja: カヌング県

[ctx: province]
en: Kaohsiung City
ja: 高雄市

[ctx: province]
en: Kaohsiung County
ja: 高雄県

[ctx: province]
en: Kaolack
ja: カオラック州

[ctx: province]
en: Kapchorwa
ja: カプチョルワ県

[ctx: province]
en: Kapisa
ja: カーピーサー州

[ctx: province]
en: Kaposvár
ja: カポシュワール

[ctx: province]
en: Kara
ja: カラ州

[ctx: province]
en: Karabk
ja: カラビュック県

[ctx: province]
en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
ja: カラチャイ チェルケス共和国

[ctx: province]
en: Karaman
ja: カラマン県

[ctx: province]
en: Karas
ja: カラス州

[ctx: province]
en: Karbala'
ja: カルバラー県

[ctx: province]
en: Karditsa
ja: カルディツァ県

[ctx: province]
en: Kardzhali
ja: クルジャリ

[ctx: province]
en: Kareliya, Respublika
ja: カレリア共和国

[ctx: province]
en: Karlovacka zupanija
ja: カルロヴァツ郡

[ctx: province]
en: Karlovarský kraj
ja: カルロヴィ ヴァリ州

[ctx: province]
en: Karnataka
ja: カルナータカ州

[ctx: province]
en: Karonga
ja: カロンガ県

[ctx: province]
en: Kars
ja: カルス県

[ctx: province]
en: Karuzi
ja: カルジ県

[ctx: province]
en: Kasai
ja: カサイ州

[ctx: province]
en: Kasai-Oriental
ja: 東カサイ州

[ctx: province]
en: Kasese
ja: カセセ県

[ctx: province]
en: Kaskazini Pemba
ja: ペンバ北部州

[ctx: province]
en: Kaskazini Unguja
ja: ザンジバル北部州

[ctx: province]
en: Kassala
ja: カッサラ州

[ctx: province]
en: Kastamonu
ja: カスタモヌ県

[ctx: province]
en: Kastoria
ja: カストリア県

[ctx: province]
en: Kasungu
ja: カスング県

[ctx: province]
en: Katakwi
ja: カタクイ県

[ctx: province]
en: Katsina
ja: カツィナ州

[ctx: province]
en: Kauno Apskritis
ja: カウナス県

[ctx: province]
en: Kavajë
ja: カヴァヤ県

[ctx: province]
en: Kavalla
ja: カバラ県

[ctx: province]
en: Kayah
ja: カヤー州

[ctx: province]
en: Kayanza
ja: カヤンザ県

[ctx: province]
en: Kayes
ja: カイ州

[ctx: province]
en: Kayin
ja: カレン州

[ctx: province]
en: Kayseri
ja: カイセリ県

[ctx: province]
en: Kayunga
ja: カユンガ県

[ctx: province]
en: Kebbi
ja: ケビ州

[ctx: province]
en: Kebili
ja: ケビリ県

[ctx: province]
en: Kecskemét
ja: ケチケメート

[ctx: province]
en: Kedah
ja: クダ州

[ctx: province]
en: Keelung City
ja: 基隆市

[ctx: province]
en: Kefallinia
ja: ケファリニア

[ctx: province]
en: Kegalla
ja: カガハ県

[ctx: province]
en: Kelaat Sraghna
ja: ケッラ デ スラグナ地方

[ctx: province]
en: Kelantan
ja: クランタン州

[ctx: province]
en: Kemerovskaya oblast'
ja: ケメロヴォ州

[ctx: province]
en: Kemo
ja: ケモ州

[ctx: province]
en: Kenedougou
ja: ケネドゥグ県

[ctx: province]
en: Kent
ja: ケント

[ctx: province]
en: Kentucky
ja: ケンタッキー州

[ctx: province]
en: Kepulauan Bangka Belitung
ja: バンカビリトン島

[ctx: province]
en: Kepulauan Riau
ja: リアウ諸島州

[ctx: province]
en: Kerala
ja: ケーララ州

[ctx: province]
en: Kerkyra
ja: コルフ県

[ctx: province]
en: Kerman
ja: ケルマーン州

[ctx: province]
en: Kermanshah
ja: ケルマーンシャー州

[ctx: province]
en: Kerouane
ja: ケルワヌ県

[ctx: province]
en: Kerry
ja: ケリー州

[ctx: province]
en: Keryneia
ja: キレニア地区

[ctx: province]
en: Kgalagadi
ja: カラハリ地区

[ctx: province]
en: Kgatleng
ja: カトレン地区

[ctx: province]
en: Khabarovskiy kray
ja: ハバロフスク地方

[ctx: province]
en: Khagrachari zila
ja: カグラチュリ県

[ctx: province]
en: Khakasiya, Respublika
ja: ハカス共和国

[ctx: province]
en: Khammouan
ja: カムムアン県

[ctx: province]
en: Khan Yunis
ja: ハーンユーニス

[ctx: province]
en: Khanh Hoa
ja: カインホア省

[ctx: province]
en: Khanty-Mansiyskiy avtonomnyy okrug
ja: ハンティ マンシ自治管区

[ctx: province]
en: Kharkivs'ka Oblast'
ja: ハルキウ州

[ctx: province]
en: Khatlon
ja: ハトロン州

[ctx: province]
en: Khemisaet
ja: ケミセット地方

[ctx: province]
en: Khenchela
ja: ケンシュラ県

[ctx: province]
en: Khenifra
ja: ケニフラ地方

[ctx: province]
en: Khersons'ka Oblast'
ja: ヘルソン州

[ctx: province]
en: Khmel'nyts'ka Oblast'
ja: フメリヌィーツィクィイ州

[ctx: province]
en: Khomas
ja: ホマス州

[ctx: province]
en: Khon Kaen
ja: コーンケーン県

[ctx: province]
en: Khorasan
ja: ホラーサーン

[ctx: province]
en: Khorazm
ja: ホラズム州

[ctx: province]
en: Khouribga
ja: クーリブガ地方

[ctx: province]
en: Khowst
ja: ホースト州

[ctx: province]
en: Khulna zila
ja: クルナ県

[ctx: province]
en: Khuzestan
ja: フーゼスターン州

[ctx: province]
en: Khyber Pakhtun Khawa
ja: カイバル パクトゥンクワ州

[ctx: province]
en: Kibaale
ja: キバレ県

[ctx: province]
en: Kiboga
ja: キボガ県

[ctx: province]
en: Kibungo
ja: キブンゴ県

[ctx: province]
en: Kibuye
ja: キブエ県

[ctx: province]
en: Kidal
ja: キダル州

[ctx: province]
en: Kidričevo
ja: キドリチェヴォ

[ctx: province]
en: Kie-Ntem
ja: キエンテム県

[ctx: province]
en: Kien Giang
ja: キエンザン省

[ctx: province]
en: Kigali-Rural Kigali y' Icyaro
ja: キガリ郊外県

[ctx: province]
en: Kigali-Ville Kigali Ngari
ja: キガリ

[ctx: province]
en: Kildare
ja: キルディア州

[ctx: province]
en: Kili
ja: キリ島

[ctx: province]
en: Kilimanjaro
ja: キリマンジャロ州

[ctx: province]
en: Kilinochchi
ja: キリノッチ県

[ctx: province]
en: Kilis
ja: キリス県

[ctx: province]
en: Kilkenny
ja: キルケニー州

[ctx: province]
en: Kilkis
ja: キルキス県

[ctx: province]
en: Kindia
ja: キンディア県

[ctx: province]
en: Kingman Reef
ja: キングマン リーフ

[ctx: province]
en: Kingston
ja: キングストン教区

[ctx: province]
en: Kinshasa
ja: キンシャサ

[ctx: province]
en: Kirikkale
ja: クルックカレ県

[ctx: province]
en: Kirklareli
ja: クルクラレリ県

[ctx: province]
en: Kirovohrads'ka Oblast'
ja: キロヴォフラード州

[ctx: province]
en: Kirovskaya oblast'
ja: キーロフ州

[ctx: province]
en: Kirs'ehir
ja: クルシェヒル県

[ctx: province]
en: Kishorganj zila
ja: キショレガンジュ県

[ctx: province]
en: Kisoro
ja: キソロ県

[ctx: province]
en: Kissidougou
ja: キシドーグー県

[ctx: province]
en: Kitgum
ja: キトゥグム県

[ctx: province]
en: Klaipedos Apskritis
ja: クライペダ県

[ctx: province]
en: Kobarid
ja: コバリード市

[ctx: province]
en: Kobilje
ja: コビリェ市

[ctx: province]
en: Kocaeli
ja: コジャエリ県

[ctx: province]
en: Kochi
ja: 高知県

[ctx: province]
en: Kocēnu novads
ja: クァツェヌ地区

[ctx: province]
en: Kogi
ja: コギ州

[ctx: province]
en: Kohjiluyeh va Buyer Ahmad
ja: コフギールーイェ ブーイェル＝アフマド州

[ctx: province]
en: Kokneses novads
ja: クァクネセス地区

[ctx: province]
en: Kolda
ja: コルダ州

[ctx: province]
en: Kolonjë
ja: コロニャ県

[ctx: province]
en: Komen
ja: コメン市

[ctx: province]
en: Komenda
ja: コメンダ市

[ctx: province]
en: Komi, Respublika
ja: コミ共和国

[ctx: province]
en: Komondjari
ja: コモンジャリ県

[ctx: province]
en: Kompienga
ja: コンピエンガ県

[ctx: province]
en: Komárom-Esztergom
ja: コマーロム エステルゴム県

[ctx: province]
en: Kon Tum
ja: コントゥム省

[ctx: province]
en: Konar
ja: クナル州

[ctx: province]
en: Kondoz
ja: クンドゥズ州

[ctx: province]
en: Kongo central
ja: コンゴ中央州

[ctx: province]
en: Konya
ja: コンヤ県

[ctx: province]
en: Koper
ja: コペル市

[ctx: province]
en: Koprivnickco-krizevacka zupanija
ja: コプリヴニツァ＝クリジェヴツィ郡

[ctx: province]
en: Kordestan
ja: コルデスターン州

[ctx: province]
en: Korinthia
ja: コリントス県

[ctx: province]
en: Korçë
ja: コルチャ県

[ctx: province]
en: Kosovo-Metohija
ja: コソボ メトヒヤ

[ctx: province]
en: Kosrae
ja: コスラエ州

[ctx: province]
en: Kossi
ja: コッシ県

[ctx: province]
en: Kostanjevica na Krki
ja: コンスタニェヴィツァ ナ クルキ

[ctx: province]
en: Kostel
ja: コステル市

[ctx: province]
en: Kostromskaya oblast'
ja: コストロマ州

[ctx: province]
en: Kotayk'
ja: コタイク地方

[ctx: province]
en: Kotido
ja: コティド県

[ctx: province]
en: Koubia
ja: クビア県

[ctx: province]
en: Kouffo
ja: クッフォ県

[ctx: province]
en: Kouilou
ja: クイル

[ctx: province]
en: Koulpulogo
ja: クルペロゴ県

[ctx: province]
en: Koundara
ja: クンダラ県

[ctx: province]
en: Kouritenga
ja: クリテンガ県

[ctx: province]
en: Kouroussa
ja: クールーサ県

[ctx: province]
en: Kourweogo
ja: クルウェゴ県

[ctx: province]
en: Kowloon City
ja: 九竜市

[ctx: province]
en: Kozani
ja: コザニ県

[ctx: province]
en: Kozje
ja: コジエ市

[ctx: province]
en: Kočevje
ja: コチェビエ

[ctx: province]
en: Košický kraj
ja: コシツェ県

[ctx: province]
en: Krabi
ja: クラビー県

[ctx: province]
en: Krachoh
ja: クラチエ州

[ctx: province]
en: Kranj
ja: クラーニ市

[ctx: province]
en: Kranjska Gora
ja: クランスカ ゴーラ市

[ctx: province]
en: Krapinako-zagorska zupanija
ja: クラピナ＝ザゴリエ郡

[ctx: province]
en: Krasnodarskiy kray
ja: クラスノダール地方

[ctx: province]
en: Krasnoyarskiy kray
ja: クラスノヤルスク地方

[ctx: province]
en: Krimuldas novads
ja: クリブルタス地区

[ctx: province]
en: Križevci
ja: クリジェフツィ

[ctx: province]
en: Krong Kaeb
ja: ケップ特別市

[ctx: province]
en: Krong Pailin
ja: パイリン特別市

[ctx: province]
en: Kronoberge lan
ja: クロノベリ県

[ctx: province]
en: Krujë
ja: クルヤ県

[ctx: province]
en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
ja: バンコク

[ctx: province]
en: Krustpils novads
ja: クルストピルス地区

[ctx: province]
en: Královéhradecký kraj
ja: フラデツ クラーロヴェー州

[ctx: province]
en: Krāslavas novads
ja: クラースラワ地区

[ctx: province]
en: Krško
ja: クルシコ

[ctx: province]
en: Ktahya
ja: キュタヒヤ県

[ctx: province]
en: Kukës
ja: クケス県

[ctx: province]
en: Kuldīgas novads
ja: クルディーガ地区

[ctx: province]
en: Kumamoto
ja: 熊本県

[ctx: province]
en: Kumi
ja: クミ県

[ctx: province]
en: Kunene
ja: クネネ州

[ctx: province]
en: Kungota
ja: クンゴタ市

[ctx: province]
en: Kurbin
ja: クルビン県

[ctx: province]
en: Kurdamir
ja: キュルダミル県

[ctx: province]
en: Kurganskaya oblast'
ja: クルガン州

[ctx: province]
en: Kurigram zila
ja: クリグラム県

[ctx: province]
en: Kurskaya oblast'
ja: クルスク州

[ctx: province]
en: Kurunegala
ja: クルネガラ県

[ctx: province]
en: Kushtia zila
ja: クスティア県

[ctx: province]
en: Kusini Unguja
ja: ザンジバル中部 南部州

[ctx: province]
en: Kuzma
ja: クズマ市

[ctx: province]
en: Kuçovë
ja: クチョヴァ県

[ctx: province]
en: Kvemo Kartli
ja: クヴェモ カルトリ州

[ctx: province]
en: Kwai Tsing
ja: 葵青区

[ctx: province]
en: Kwajalein
ja: クェゼリン環礁

[ctx: province]
en: Kwango
ja: クワンゴ州

[ctx: province]
en: Kwara
ja: クワラ州

[ctx: province]
en: Kwazulu-Natal
ja: クワズール ナタール州

[ctx: province]
en: Kweneng
ja: クウェネン地区

[ctx: province]
en: Kwilu
ja: クウィル州

[ctx: province]
en: Kwun Tong
ja: 觀塘区

[ctx: province]
en: Kyenjojo
ja: キエンジョジョ県

[ctx: province]
en: Kyiv
ja: キエフ特別市

[ctx: province]
en: Kyivs'ka Oblast'
ja: キエフ州

[ctx: province]
en: Kyklades
ja: キクラデス県

[ctx: province]
en: Kymenlaakso
ja: キューメンラークソ県

[ctx: province]
en: Kyoto
ja: 京都府

[ctx: province]
en: Kyustendil
ja: キュステンジル

[ctx: province]
en: Kärnten
ja: ケルンテン州

[ctx: province]
en: Kénitra
ja: ケニトラ地方

[ctx: province]
en: Kārsavas novads
ja: カールサバス地区

[ctx: province]
en: L'Aquila
ja: ラクイラ県

[ctx: province]
en: L'Ariana
ja: アリアナ県

[ctx: province]
en: L'vivs'ka Oblast'
ja: リヴィウ州

[ctx: province]
en: La Altagracia
ja: ラ アルタグラシア州

[ctx: province]
en: La Coruña
ja: ア コルーニャ県

[ctx: province]
en: La Estrelleta [Elias Pina]
ja: エリアス ピニャ県

[ctx: province]
en: La Guajira
ja: ラ グアヒーラ県

[ctx: province]
en: La Habana
ja: ハバナ市

[ctx: province]
en: La Libertad
ja: ラ リベルタ県

[ctx: province]
en: La Manouba
ja: マヌーバ県

[ctx: province]
en: La Massana
ja: ラ マサナ教区

[ctx: province]
en: La Pampa
ja: ラパンパ州

[ctx: province]
en: La Paz
ja: ラパス県

[ctx: province]
en: La Rioja
ja: ラ リオハ県

[ctx: province]
en: La Romana
ja: ラ ロマーナ州

[ctx: province]
en: La Spezia
ja: ラ スペツィア県

[ctx: province]
en: La Union
ja: ラウニオン州

[ctx: province]
en: La Vega
ja: ラ ベガ州

[ctx: province]
en: Laamu
ja: ラーム

[ctx: province]
en: Laane-Virumaa
ja: レーネ ヴィル県

[ctx: province]
en: Labe
ja: ラベ県

[ctx: province]
en: Lac
ja: ラク州

[ctx: province]
en: Lacin
ja: ラチン県

[ctx: province]
en: Lacs
ja: ラック州

[ctx: province]
en: Lae
ja: ラエ環礁

[ctx: province]
en: Laghman
ja: ラグマーン州

[ctx: province]
en: Laghouat
ja: ラグアット県

[ctx: province]
en: Lagos
ja: ラゴス州

[ctx: province]
en: Laguna
ja: ラグナ州

[ctx: province]
en: Lagunes
ja: ラギューヌ州

[ctx: province]
en: Lahij
ja: ラヒジュ県

[ctx: province]
en: Lai Chau
ja: ライチャウ省

[ctx: province]
en: Lakonia
ja: ラコニア県

[ctx: province]
en: Lakshadweep
ja: ラクシャディープ連邦直轄地域

[ctx: province]
en: Lakshmipur zila
ja: ラクシュミプール県

[ctx: province]
en: Lalmonirhat zila
ja: ラルモニールハット県

[ctx: province]
en: Lam Dong
ja: ラムドン省

[ctx: province]
en: Lambayeque
ja: ランバイエケ県

[ctx: province]
en: Lampang
ja: ラムパーン県

[ctx: province]
en: Lamphun
ja: ラムプーン県

[ctx: province]
en: Lampung
ja: ランプン州

[ctx: province]
en: Lanao del Norte
ja: 北ラナオ州

[ctx: province]
en: Lanao del Sur
ja: 南ラナオ州

[ctx: province]
en: Lancashire
ja: ランカシャー

[ctx: province]
en: Landes
ja: ランド県

[ctx: province]
en: Lang Son
ja: ランソン省

[ctx: province]
en: Lankaran
ja: ランカラン市

[ctx: province]
en: Lao Cai
ja: ラオカイ省

[ctx: province]
en: Laois
ja: リーシュ州

[ctx: province]
en: Lapland
ja: ラッピ県

[ctx: province]
en: Lapusna
ja: ラプシュナ

[ctx: province]
en: Lara
ja: ララ州

[ctx: province]
en: Larache
ja: ララシェ地方

[ctx: province]
en: Larisa
ja: ラリサ県

[ctx: province]
en: Larnaka
ja: ラルナカ地区

[ctx: province]
en: Las Palmas
ja: ラス パルマス県

[ctx: province]
en: Las Tunas
ja: ラス トゥーナス州

[ctx: province]
en: Lasithion
ja: ラシティ県

[ctx: province]
en: Lasnemsa
ja: レーネ県

[ctx: province]
en: Latina
ja: ラティーナ県

[ctx: province]
en: Laulem
ja: ラウテン県

[ctx: province]
en: Lavalleja
ja: ラバジェハ県

[ctx: province]
en: Laâyoune (EH)
ja: アイウン (EH)

[ctx: province]
en: Laško
ja: ラーシュコ

[ctx: province]
en: Le Ref
ja: ケフ県

[ctx: province]
en: Lebap
ja: レバプ州

[ctx: province]
en: Lecce
ja: レッチェ県

[ctx: province]
en: Lecco
ja: レッコ県

[ctx: province]
en: Lefkas
ja: レフカダ県

[ctx: province]
en: Lefkosia
ja: ニコシア地区

[ctx: province]
en: Leicestershire
ja: レスターシャー

[ctx: province]
en: Leiria
ja: レイリア県

[ctx: province]
en: Leitrim
ja: リートリム州

[ctx: province]
en: Lekoumou
ja: レクム

[ctx: province]
en: Lelouma
ja: レルーマ県

[ctx: province]
en: Lemesos
ja: リマソール地区

[ctx: province]
en: Lempira
ja: レンピーラ県

[ctx: province]
en: Lenart
ja: レナルト市

[ctx: province]
en: Lendava
ja: レンダヴァ市

[ctx: province]
en: Leningradskaya oblast'
ja: レニングラード州

[ctx: province]
en: Leon
ja: レオン県

[ctx: province]
en: Leraba
ja: レラバ県

[ctx: province]
en: Leribe
ja: レリベ県

[ctx: province]
en: Lerik
ja: レリク

[ctx: province]
en: Lesvos
ja: レスヴォス県

[ctx: province]
en: Leyte
ja: レイテ州

[ctx: province]
en: Lezhë
ja: レジャ県

[ctx: province]
en: León
ja: レオン県

[ctx: province]
en: Lhaviyani
ja: ラヴィヤニ

[ctx: province]
en: Lhuentse
ja: ルンツェ県

[ctx: province]
en: Liaoning
ja: 遼寧省

[ctx: province]
en: Lib
ja: リブ島

[ctx: province]
en: Liberecký kraj
ja: リベレツ州

[ctx: province]
en: Libertador General Bernardo O'Higgins
ja: オイギンス州

[ctx: province]
en: Librazhd
ja: リブラジュド県

[ctx: province]
en: Licko-senjska zupanija
ja: リカ＝セニ郡

[ctx: province]
en: Liege
ja: リエージュ州

[ctx: province]
en: Lielvārdes novads
ja: リエルファールレス地区

[ctx: province]
en: Liepāja
ja: リエパーヤ

[ctx: province]
en: Likiep
ja: リキエップ環礁

[ctx: province]
en: Likoma Island
ja: リコマ島

[ctx: province]
en: Likouala
ja: リクアラ

[ctx: province]
en: Lilongwe
ja: リロングウェ県

[ctx: province]
en: Lima
ja: リマ県

[ctx: province]
en: Limbažu novads
ja: リンバフ地区

[ctx: province]
en: Limburg
ja: リンブルフ

[ctx: province]
en: Limerick
ja: リマリック州

[ctx: province]
en: Limon
ja: リモン州

[ctx: province]
en: Limpopo
ja: リンポポ州

[ctx: province]
en: Lincolnshire
ja: リンカンシャー

[ctx: province]
en: Lindi
ja: リンディ州

[ctx: province]
en: Line Islands
ja: ライン諸島

[ctx: province]
en: Lipetskaya oblast'
ja: リペツク州

[ctx: province]
en: Liquica
ja: リキシャ県

[ctx: province]
en: Lira
ja: リラ県

[ctx: province]
en: Lisboa
ja: リスボン県

[ctx: province]
en: Litija
ja: リティヤ市

[ctx: province]
en: Litoral
ja: リトラル県

[ctx: province]
en: Littoral
ja: リトラル県

[ctx: province]
en: Livorno
ja: リヴォルノ県

[ctx: province]
en: Ljubljana
ja: リュブリャナ市

[ctx: province]
en: Ljubno
ja: リュブノ市

[ctx: province]
en: Ljutomer
ja: リュトメル市

[ctx: province]
en: Lleida [Lérida]
ja: リュイダ県

[ctx: province]
en: Loa Santoa
ja: ロス サントス県

[ctx: province]
en: Lobaye
ja: ロバイエ州

[ctx: province]
en: Lodi
ja: ローディ県

[ctx: province]
en: Loei
ja: ルーイ県

[ctx: province]
en: Lofa
ja: ロファ郡

[ctx: province]
en: Log-Dragomer
ja: ログ ドラゴメル

[ctx: province]
en: Logatec
ja: ロガテツ市

[ctx: province]
en: Logone-Occidental
ja: ロゴン オクシデンタル州

[ctx: province]
en: Logone-Oriental
ja: ロゴン オリエンタル州

[ctx: province]
en: Loir-et-Cher
ja: ロアールエシェール県

[ctx: province]
en: Loire
ja: ロワール県

[ctx: province]
en: Loire-Atlantique
ja: ロアールアトランティク県

[ctx: province]
en: Loiret
ja: ロアレ県

[ctx: province]
en: Loja
ja: ロハ県

[ctx: province]
en: Lola
ja: ローラ県

[ctx: province]
en: Lomami
ja: ロマミ州

[ctx: province]
en: London
ja: ロンドン

[ctx: province]
en: Long An
ja: ロンアン省

[ctx: province]
en: Long Island
ja: ロング島

[ctx: province]
en: Longford
ja: ロングフォード州

[ctx: province]
en: Lop Buri
ja: ロッブリー県

[ctx: province]
en: Lorestan
ja: ロレスターン州

[ctx: province]
en: Loreto
ja: ロレート県

[ctx: province]
en: Loroum
ja: ロルム県

[ctx: province]
en: Lory
ja: ロリ地方

[ctx: province]
en: Los Lagos
ja: ロス ラゴス州

[ctx: province]
en: Los Rios
ja: ロスリオス県

[ctx: province]
en: Lot
ja: ロット県

[ctx: province]
en: Lot-et-Garonne
ja: ロトエガロンヌ県

[ctx: province]
en: Louang Namtha
ja: ルアンナムター県

[ctx: province]
en: Louangphabang
ja: ルアンパバーン県

[ctx: province]
en: Louga
ja: ルーガ州

[ctx: province]
en: Louisiana
ja: ルイジアナ州

[ctx: province]
en: Louth
ja: ラオース州

[ctx: province]
en: Lovech
ja: ロベチ

[ctx: province]
en: Lovrenc na Pohorju
ja: ロヴェンツェ ナ ポホリュ市

[ctx: province]
en: Lower River
ja: ガンビア川下流地方

[ctx: province]
en: Lowgar
ja: ローガル州

[ctx: province]
en: Lozère
ja: ロゼール県

[ctx: province]
en: Loška dolina
ja: ロシュカ ドリナ

[ctx: province]
en: Loški Potok
ja: ロシュキ ポトク

[ctx: province]
en: Lualaba
ja: ルアラバ州

[ctx: province]
en: Luanda
ja: ルアンダ州

[ctx: province]
en: Luapula
ja: ルアプラ州

[ctx: province]
en: Lubombo
ja: ルボンボ

[ctx: province]
en: Lubānas novads
ja: ルバナス地区

[ctx: province]
en: Lucca
ja: ルッカ県

[ctx: province]
en: Ludzas novads
ja: ルーザス地区

[ctx: province]
en: Lugo
ja: ルーゴ県

[ctx: province]
en: Luhans'ka Oblast'
ja: ルハーンシク州

[ctx: province]
en: Lukovica
ja: ルコヴィツァ市

[ctx: province]
en: Lulua
ja: ルルア州

[ctx: province]
en: Lunda Norte
ja: ルンダ ノルテ州

[ctx: province]
en: Lunda Sul
ja: ルンダ スル州

[ctx: province]
en: Lusaka
ja: ルサカ州

[ctx: province]
en: Lushnjë
ja: ルシュニャ県

[ctx: province]
en: Luwero
ja: ルウェロ県

[ctx: province]
en: Luxembourg
ja: ルクセンブルグ

[ctx: province]
en: Luzern
ja: ルツェルン州

[ctx: province]
en: Luče
ja: ルース

[ctx: province]
en: Lääne-Virumaa
ja: 西ヴィル郡

[ctx: province]
en: Läänemaa
ja: レーネ県

[ctx: province]
en: Līgatnes novads
ja: リーガツネス地区

[ctx: province]
en: Līvānu novads
ja: リーファル地区

[ctx: province]
en: Ma'an
ja: マアーン県

[ctx: province]
en: Ma'rib
ja: マアリブ県

[ctx: province]
en: Maakel [Maekel]
ja: マアカル地方

[ctx: province]
en: MacCarthy Island
ja: マッカーシー島

[ctx: province]
en: Macau
ja: マカオ

[ctx: province]
en: Macenta
ja: マサンタ県

[ctx: province]
en: Macerata
ja: マチェラータ県

[ctx: province]
en: Machinga
ja: マチンガ県

[ctx: province]
en: Madaba
ja: マダバ県

[ctx: province]
en: Madang
ja: マダン州

[ctx: province]
en: Madaripur zila
ja: マダリプル県

[ctx: province]
en: Madhya Pradesh
ja: マディヤ プラデーシュ州

[ctx: province]
en: Madinat ash Shamal
ja: マディナット アルシャマル

[ctx: province]
en: Madluat Isa
ja: イサタウン

[ctx: province]
en: Madluat Jamad
ja: ハマドタウン

[ctx: province]
en: Madonas novads
ja: マドナ地区

[ctx: province]
en: Madre de Dios
ja: マードレ デ ディオス県

[ctx: province]
en: Madrid
ja: マドリード州

[ctx: province]
en: Madriz
ja: マドリス県

[ctx: province]
en: Mae Hong Son
ja: メーホンソーン県

[ctx: province]
en: Mafeteng
ja: マセル県

[ctx: province]
en: Magadanskaya oblast'
ja: マガダン州

[ctx: province]
en: Magallanes
ja: マガヤネス州

[ctx: province]
en: Magdalena
ja: マグダレーナ県

[ctx: province]
en: Magnisia
ja: マグニシア県

[ctx: province]
en: Maguindanao
ja: マギンダナオ州

[ctx: province]
en: Magura zila
ja: マグラ県

[ctx: province]
en: Magway
ja: マグウェ管区

[ctx: province]
en: Maha Sarakham
ja: マハーサーラカーム県

[ctx: province]
en: Mahaica-Berbice
ja: マハイカ ベルビセ州

[ctx: province]
en: Mahajanga
ja: マハジャンガ州

[ctx: province]
en: Maharashtra
ja: マハーラーシュトラ州

[ctx: province]
en: Mahdia
ja: マーディア県

[ctx: province]
en: Mahilëuskaja voblasc'
ja: マヒリョウ州

[ctx: province]
en: Mai-Ndombe
ja: マイ＝ンドンベ州

[ctx: province]
en: Maine
ja: メイン州

[ctx: province]
en: Maine-et-Loire
ja: メーヌエロアール県

[ctx: province]
en: Maio
ja: マイオ島

[ctx: province]
en: Majuro
ja: マジュロ環礁

[ctx: province]
en: Majšperk
ja: マイシュペルク

[ctx: province]
en: Makamba
ja: マカンバ県

[ctx: province]
en: Makira
ja: マキラ州

[ctx: province]
en: Makkah
ja: マッカ州

[ctx: province]
en: Makole
ja: マコレ

[ctx: province]
en: Malaita
ja: マライタ州

[ctx: province]
en: Malampa
ja: マランパ州

[ctx: province]
en: Malange
ja: マランジェ州

[ctx: province]
en: Malatya
ja: マラティヤ県

[ctx: province]
en: Maldonado
ja: マルドナド県

[ctx: province]
en: Male
ja: マレ

[ctx: province]
en: Mali
ja: マリ県

[ctx: province]
en: Mallakastër
ja: マラカスタル県

[ctx: province]
en: Maloelap
ja: マロエラップ環礁

[ctx: province]
en: Maluku
ja: マルク州

[ctx: province]
en: Maluku Utara
ja: 北マルク州

[ctx: province]
en: Malësi e Madhe
ja: マレスィア エ マヅェ県

[ctx: province]
en: Mambere-Kadei
ja: マンベレ カデイ州

[ctx: province]
en: Mamou
ja: マムー県

[ctx: province]
en: Manabi
ja: マナビ県

[ctx: province]
en: Manafahi
ja: マヌファヒ県

[ctx: province]
en: Managua
ja: マナグア県

[ctx: province]
en: Manatuto
ja: マナトゥト県

[ctx: province]
en: Manawatu-Wanganui
ja: マナワツ ワンガヌイ

[ctx: province]
en: Manche
ja: マンシュ県

[ctx: province]
en: Manchester
ja: マンチェスター

[ctx: province]
en: Mandalay
ja: マンダレー管区

[ctx: province]
en: Mandiana
ja: マンディアナ県

[ctx: province]
en: Mangghystau oblysy
ja: マンギスタウ州

[ctx: province]
en: Mangochi
ja: マンゴチ県

[ctx: province]
en: Manica
ja: マニッカ州

[ctx: province]
en: Manicaland
ja: マニカランド州

[ctx: province]
en: Maniema
ja: マイエマ州

[ctx: province]
en: Manikganj zila
ja: マニクガンジュ県

[ctx: province]
en: Manipur
ja: マニプル州

[ctx: province]
en: Manisa
ja: マニサ県

[ctx: province]
en: Manitoba
ja: マニトバ州

[ctx: province]
en: Mannar
ja: マナー県

[ctx: province]
en: Mantova
ja: マントヴァ県

[ctx: province]
en: Manus
ja: マヌス州

[ctx: province]
en: Manyara
ja: マニャラ州

[ctx: province]
en: Manzini
ja: マンジニ

[ctx: province]
en: Maputo
ja: マプト州

[ctx: province]
en: Mara
ja: マラ州

[ctx: province]
en: Maradi
ja: マラディ州

[ctx: province]
en: Marahoue
ja: マラウェ州

[ctx: province]
en: Maramures
ja: マラムレシュ県

[ctx: province]
en: Maranhao
ja: マラニョン州

[ctx: province]
en: Mardin
ja: マルディン県

[ctx: province]
en: Margibi
ja: マージビ郡

[ctx: province]
en: Maribor
ja: マリボル市

[ctx: province]
en: Marijampoles Apskritis
ja: マリヤーンポレ県

[ctx: province]
en: Marinduque
ja: マリンドゥケ州

[ctx: province]
en: Maritime (Region)
ja: 沿岸州

[ctx: province]
en: Mariy El, Respublika
ja: マリ エル共和国

[ctx: province]
en: Markazi
ja: マルキャズィー州

[ctx: province]
en: Markovci
ja: マルコフツィ市

[ctx: province]
en: Marlborough
ja: マールボロ

[ctx: province]
en: Marne
ja: マルヌ県

[ctx: province]
en: Maroia Trinidad Sánchez
ja: マリア トリニダー サンチェス州

[ctx: province]
en: Marowijne
ja: マロウィネ地方

[ctx: province]
en: Marrakech
ja: マラケシュ地方

[ctx: province]
en: Mary
ja: マル州

[ctx: province]
en: Maryland
ja: メリーランド州

[ctx: province]
en: Masaka
ja: マサカ県

[ctx: province]
en: Masalli
ja: マサル

[ctx: province]
en: Masaya
ja: マサヤ県

[ctx: province]
en: Masbate
ja: マスバテ州

[ctx: province]
en: Mascara
ja: マスカラ県

[ctx: province]
en: Maseru
ja: マセル県

[ctx: province]
en: Mashonaland Central
ja: マショナランド中央州

[ctx: province]
en: Mashonaland East
ja: マショナランド東部州

[ctx: province]
en: Mashonaland West
ja: マショナランド西部州

[ctx: province]
en: Masindi
ja: マシンディ県

[ctx: province]
en: Masqat
ja: マスカット特別行政区

[ctx: province]
en: Massa-Carrara
ja: マッサ＝カッラーラ県

[ctx: province]
en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ州

[ctx: province]
en: Masvingo
ja: マスィンゴ州

[ctx: province]
en: Mat
ja: マト県

[ctx: province]
en: Matabeleland North
ja: 北マタベレランド州

[ctx: province]
en: Matabeleland South
ja: 南マタベレランド州

[ctx: province]
en: Matagalpa
ja: マタガルパ県

[ctx: province]
en: Matale
ja: マタレ県

[ctx: province]
en: Matam
ja: マタム州

[ctx: province]
en: Matanzas
ja: マタンサス州

[ctx: province]
en: Matara
ja: マータラ県

[ctx: province]
en: Matera
ja: マテーラ県

[ctx: province]
en: Mato Grosso
ja: マトグロッソ州

[ctx: province]
en: Mato Grosso do Sul
ja: マトグロッソドスル州

[ctx: province]
en: Matruh
ja: マトルーフ県

[ctx: province]
en: Maule
ja: マウレ州

[ctx: province]
en: Mayaguana
ja: マヤグアナ島

[ctx: province]
en: Mayenne
ja: マイエンヌ県

[ctx: province]
en: Mayo
ja: メイヨー州

[ctx: province]
en: Mayo-Kebbi
ja: マヨ ケッピ州

[ctx: province]
en: Maysan
ja: マイサーン県

[ctx: province]
en: Mayuge
ja: マユゲ県

[ctx: province]
en: Mazandaran
ja: マーザンダラーン州

[ctx: province]
en: Mazsalacas novads
ja: マズサラカス地区

[ctx: province]
en: Mbale
ja: ムバレ県

[ctx: province]
en: Mbarara
ja: ムバララ県

[ctx: province]
en: Mbeya
ja: ムベヤ州

[ctx: province]
en: Mbomou
ja: ムボム州

[ctx: province]
en: Mchinji
ja: ムチンジ県

[ctx: province]
en: Meath
ja: ミース州

[ctx: province]
en: Mecklenburg-Vorpommern
ja: メクレンブルク＝フォアポンメルン州

[ctx: province]
en: Medea
ja: メデア県

[ctx: province]
en: Medenine
ja: メドニン県

[ctx: province]
en: Medimurska zupanija
ja: メジムリェ郡

[ctx: province]
en: Medio Campidano
ja: メディオ カンピダーノ県

[ctx: province]
en: Medvode
ja: メドヴォデ市

[ctx: province]
en: Meemu
ja: ミーム

[ctx: province]
en: Meghalaya
ja: メーガーラヤ州

[ctx: province]
en: Mehedint'i
ja: メヘディンツィ県

[ctx: province]
en: Meherpur zila
ja: メヘルプール県

[ctx: province]
en: Mejit
ja: メジット島

[ctx: province]
en: Meknsès
ja: メクネス地方

[ctx: province]
en: Melaka
ja: ムラカ州

[ctx: province]
en: Melilla
ja: メリリャ

[ctx: province]
en: Mendoza
ja: メンドサ州

[ctx: province]
en: Mengeš
ja: メンゲシュ

[ctx: province]
en: Merida
ja: メリダ州

[ctx: province]
en: Merseyside
ja: マージーサイド

[ctx: province]
en: Messina
ja: メッシーナ県

[ctx: province]
en: Messinia
ja: メッセニア県

[ctx: province]
en: Meta
ja: メタ県

[ctx: province]
en: Metlika
ja: メトリカ市

[ctx: province]
en: Metropolitan Manila
ja: マニラ首都圏

[ctx: province]
en: Meurthe-et-Moselle
ja: ムルトエモーゼル県

[ctx: province]
en: Meuse
ja: ムーズ県

[ctx: province]
en: Mexico
ja: メヒコ州

[ctx: province]
en: Mežica
ja: メージツァ

[ctx: province]
en: Miaiones
ja: ミシオネス県

[ctx: province]
en: Miaoli County
ja: 苗栗県

[ctx: province]
en: Michigan
ja: ミシガン州

[ctx: province]
en: Michoacin
ja: ミチョアカン州

[ctx: province]
en: Mid Glamorgan
ja: ミッド グラモーガン

[ctx: province]
en: Midlands
ja: ミッドランズ州

[ctx: province]
en: Midlothian
ja: ミッドロージアン

[ctx: province]
en: Midway Islands
ja: ミッドウェー島

[ctx: province]
en: Mie
ja: 三重県

[ctx: province]
en: Miklavž na Dravskem polju
ja: ミクラヴジュ ナ ドラフスケム ポリュ

[ctx: province]
en: Mila
ja: ミーラ県

[ctx: province]
en: Milano
ja: ミラノ県

[ctx: province]
en: Mili
ja: ミリ環礁

[ctx: province]
en: Milne Bay
ja: ミルン湾州

[ctx: province]
en: Minas Gerais
ja: ミナスジェライス州

[ctx: province]
en: Mindoro Occidental
ja: 西ミンドロ州

[ctx: province]
en: Mindoro Oriental
ja: 東ミンドロ州

[ctx: province]
en: Mingacevir
ja: ミンガチビル市

[ctx: province]
en: Minnesota
ja: ミネソタ州

[ctx: province]
en: Minskaja voblasc'
ja: ミンスク州

[ctx: province]
en: Mintaqat Juzur tawar
ja: ハワール諸島

[ctx: province]
en: Miranda
ja: ミランダ州

[ctx: province]
en: Mirditë
ja: ミルディタ県

[ctx: province]
en: Miren-Kostanjevica
ja: ミレン＝コスタニェヴィツァ市

[ctx: province]
en: Mirna
ja: ミルナ

[ctx: province]
en: Mirna Peč
ja: ミルナ ペチ

[ctx: province]
en: Misamis Occidental
ja: 西ミサミス州

[ctx: province]
en: Misamis Oriental
ja: 東ミサミス州

[ctx: province]
en: Misiones
ja: ミシオネス州

[ctx: province]
en: Miskolc
ja: ミシュコルツ

[ctx: province]
en: Mislinja
ja: ミスリニャ市

[ctx: province]
en: Mississippi
ja: ミシシッピー州

[ctx: province]
en: Missouri
ja: ミズーリ州

[ctx: province]
en: Miyagi
ja: 宮城県

[ctx: province]
en: Miyazaki
ja: 宮崎県

[ctx: province]
en: Mizdah
ja: ミズダー県

[ctx: province]
en: Mizoram
ja: ミゾラム州

[ctx: province]
en: Mişrātah
ja: ミスラタ県

[ctx: province]
en: Mjini Magharibi
ja: ザンジバル都市部 西部州

[ctx: province]
en: Modena
ja: モデナ県

[ctx: province]
en: Mohale's Hoek
ja: モハレス フーク県

[ctx: province]
en: Moheli Moili
ja: モヘリ島

[ctx: province]
en: Moka
ja: モカ県

[ctx: province]
en: Mokhotlong
ja: モコトロング県

[ctx: province]
en: Mokronog-Trebelno
ja: モクロノク＝トレベルノ

[ctx: province]
en: Mon
ja: モン州

[ctx: province]
en: Monagas
ja: モナガス州

[ctx: province]
en: Monaghan
ja: モナハン州

[ctx: province]
en: Monaragala
ja: モネラガラ県

[ctx: province]
en: Mondol Kiri
ja: モンドルキリ州

[ctx: province]
en: Moneatir
ja: モナスティル県

[ctx: province]
en: Mongala
ja: モンガラ州

[ctx: province]
en: Monggar
ja: モンガル県

[ctx: province]
en: Mono
ja: モノ県

[ctx: province]
en: Monseñor Nouel
ja: モンセニョール ノウエル州

[ctx: province]
en: Montana
ja: モンタナ州

[ctx: province]
en: Monte Cristi
ja: モンテ クリスティ州

[ctx: province]
en: Monte Plata
ja: モンテ プラタ州

[ctx: province]
en: Montevideo
ja: モンテビデオ

[ctx: province]
en: Montserrado
ja: モンセラード郡

[ctx: province]
en: Monza e Brianza
ja: モンツァ エ ブリアンツァ県

[ctx: province]
en: Mopti
ja: モプティ州

[ctx: province]
en: Moquegua
ja: モケグア県

[ctx: province]
en: Moravske Toplice
ja: モラフスケ トプリツェ市

[ctx: province]
en: Moravskoslezský kraj
ja: モラヴィア スレスコ州

[ctx: province]
en: Moravče
ja: モラフチェ

[ctx: province]
en: Moray
ja: マレー

[ctx: province]
en: Morazan
ja: モラサン県

[ctx: province]
en: Morbihan
ja: モルビアン県

[ctx: province]
en: Mordoviya, Respublika
ja: モルドヴィア共和国

[ctx: province]
en: Morelos
ja: モレーロス州

[ctx: province]
en: Morobe
ja: モロベ州

[ctx: province]
en: Morogoro
ja: モロゴロ州

[ctx: province]
en: Morona-Santiago
ja: モロナサンチアゴ県

[ctx: province]
en: Moroto
ja: モロト県

[ctx: province]
en: Moselle
ja: モゼル県

[ctx: province]
en: Moskovskaya oblast'
ja: モスクワ州

[ctx: province]
en: Moskva
ja: モスクワ

[ctx: province]
en: Mostaganem
ja: モスタガーネム県

[ctx: province]
en: Mosteiros
ja: モステイロス

[ctx: province]
en: Mouhoun
ja: ムフン県

[ctx: province]
en: Moulvibazar zila
ja: マウルビバザール県

[ctx: province]
en: Mount Lebanon
ja: 山岳レバノン県

[ctx: province]
en: Mountain Province
ja: マウンテンプロビンス州

[ctx: province]
en: Moxico
ja: モシコ州

[ctx: province]
en: Moyen-Chari
ja: モエン シェリ-州

[ctx: province]
en: Moyen-Comoe
ja: 中コモエ州

[ctx: province]
en: Moyo
ja: モヨ県

[ctx: province]
en: Mozirje
ja: モージェ市

[ctx: province]
en: Mpigi
ja: ムピジ県

[ctx: province]
en: Mpumalanga
ja: ムプマランガ州

[ctx: province]
en: Msila
ja: ムシーラ県

[ctx: province]
en: Mtskheta-Mtianeti
ja: ムツヘタ = ムティアネティ州

[ctx: province]
en: Mtwara
ja: ムトワラ州

[ctx: province]
en: Mubende
ja: ムベンデ県

[ctx: province]
en: Mudug
ja: ムドゥグ州

[ctx: province]
en: Mugila
ja: ムーラ県

[ctx: province]
en: Mukdahan
ja: ムックダーハーン県

[ctx: province]
en: Mukono
ja: ムコノ県

[ctx: province]
en: Mulanje
ja: ムランジェ県

[ctx: province]
en: Mullaittivu
ja: ムラティブ県

[ctx: province]
en: Municipio Especial Isla de la Juventud
ja: 青年の島

[ctx: province]
en: Munshiganj zila
ja: ムンシガンジュ県

[ctx: province]
en: Muramvya
ja: ムランヴィヤ県

[ctx: province]
en: Murcia
ja: ムルシア州

[ctx: province]
en: Mures
ja: ムレシュ県

[ctx: province]
en: Murmanskaya oblast'
ja: ムルマンスク州

[ctx: province]
en: Murska Sobota
ja: ムルスカ ソボタ市

[ctx: province]
en: Murzuq
ja: ムルズク県

[ctx: province]
en: Mus
ja: ムシュ県

[ctx: province]
en: Musandam
ja: ムサンダム特別行政区

[ctx: province]
en: Muta
ja: ムタ市

[ctx: province]
en: Mutara
ja: ウムタラ県

[ctx: province]
en: Mwanza
ja: ムワンザ県

[ctx: province]
en: Mwaro
ja: ムワロ県

[ctx: province]
en: Mykolaivs'ka Oblast'
ja: ムィコラーイウ州

[ctx: province]
en: Mymensingh zila
ja: ミメンシング県

[ctx: province]
en: Mzimba
ja: ムジンバ県

[ctx: province]
en: Málaga
ja: マラガ県

[ctx: province]
en: Møre og Romsdal
ja: ムーレオグロムスダール

[ctx: province]
en: Mālpils novads
ja: マールピオス地区

[ctx: province]
en: Mārupes novads
ja: マールフェス地区

[ctx: province]
en: Mērsraga novads
ja: メルサラガ地区

[ctx: province]
en: Na h-Eileanan Siar
ja: アウター ヘブリディーズ

[ctx: province]
en: Naama
ja: ナーマ県

[ctx: province]
en: Nabatieh
ja: ナバティーエ

[ctx: province]
en: Nablus
ja: ナブルス

[ctx: province]
en: Naboul
ja: ナブール県

[ctx: province]
en: Nador
ja: ナドル地方

[ctx: province]
en: Naftalan
ja: ナフタラン市

[ctx: province]
en: Nagaland
ja: ナガランド州

[ctx: province]
en: Nagano
ja: 長野県

[ctx: province]
en: Nagasaki
ja: 長崎県

[ctx: province]
en: Nagykanizsa
ja: ナジカニジャ

[ctx: province]
en: Nahouri
ja: ナウリ県

[ctx: province]
en: Nairobi Municipality
ja: ナイロビ

[ctx: province]
en: Najin Sonbong-si
ja: 羅津先鋒市

[ctx: province]
en: Najran
ja: ナジュラーン州

[ctx: province]
en: Nakapiripirit
ja: ナカピリピリ県

[ctx: province]
en: Nakasongola
ja: ナカソンゴラ県

[ctx: province]
en: Nakhon Nayok
ja: ナコーンナーヨック県

[ctx: province]
en: Nakhon Pathom
ja: ナコーンパトム県

[ctx: province]
en: Nakhon Phanom
ja: ナコーンパノム県

[ctx: province]
en: Nakhon Ratchasima
ja: ナコーンラーチャシーマー県

[ctx: province]
en: Nakhon Sawan
ja: ナコーンサワン県

[ctx: province]
en: Nakhon Si Thammarat
ja: ナコーンシータンマラート県

[ctx: province]
en: Naklo
ja: ナクロ市

[ctx: province]
en: Nam Dinh
ja: ナムディン省

[ctx: province]
en: Namangan
ja: ナマンガン州

[ctx: province]
en: Namentenga
ja: ナメテンガ県

[ctx: province]
en: Namibe
ja: ナミベ州

[ctx: province]
en: Namorik
ja: ナムリック環礁

[ctx: province]
en: Nampo-si
ja: 南浦市

[ctx: province]
en: Namu
ja: ナム環礁

[ctx: province]
en: Namur
ja: ナミュール州

[ctx: province]
en: Nan
ja: ナーン県

[ctx: province]
en: Nana-Grebizi
ja: ナナ グリビジ州

[ctx: province]
en: Nana-Mambere
ja: ナナ メンベレ州

[ctx: province]
en: Nangrahar
ja: ナンガルハール州

[ctx: province]
en: Nantou County
ja: 南投県

[ctx: province]
en: Naogaon zila
ja: ナオガオン県

[ctx: province]
en: Napo
ja: ナポ県

[ctx: province]
en: Napoli
ja: ナポリ県

[ctx: province]
en: Nara
ja: 奈良県

[ctx: province]
en: Narail zila
ja: ナライル県

[ctx: province]
en: Narathiwat
ja: ナラーティワート県

[ctx: province]
en: Narayanganj zila
ja: ナラヤンガンジュ県

[ctx: province]
en: Nariño
ja: ナリーニョ県

[ctx: province]
en: Narsingdi zila
ja: ナルシングディ県

[ctx: province]
en: Naryn
ja: ナリン州

[ctx: province]
en: Nassarawa
ja: ナサラワ州

[ctx: province]
en: National Capital District (Port Moresby)
ja: ポートモレスビー首都区

[ctx: province]
en: Natore zila
ja: ナトール県

[ctx: province]
en: Naukšēnu novads
ja: ナウチェヌ地区

[ctx: province]
en: Navarra
ja: ナヴァーラ州

[ctx: province]
en: Navassa Island
ja: ナヴァッサ島

[ctx: province]
en: Navoiy
ja: ナヴァーイー州

[ctx: province]
en: Nawabganj zila
ja: ナワバンジ県

[ctx: province]
en: Naxcivan
ja: ナヒチェヴァン自治共和国

[ctx: province]
en: Nayala
ja: ナヤラ県

[ctx: province]
en: Nayarit
ja: ナヤリット州

[ctx: province]
en: Nazarje
ja: ナザリェ市

[ctx: province]
en: Neamt
ja: ネアムツ県

[ctx: province]
en: Nebbi
ja: ネビ県

[ctx: province]
en: Nebraska
ja: ネブラスカ州

[ctx: province]
en: Neembucu
ja: ニェエンブクー県

[ctx: province]
en: Neftcala
ja: ネフチャラ

[ctx: province]
en: Negeri Sembilan
ja: ヌグリ スンビラン州

[ctx: province]
en: Negroe Occidental
ja: 西ネグロス州

[ctx: province]
en: Negros Oriental
ja: 東ネグロス州

[ctx: province]
en: Neia Mongol (mn)
ja: 内モンゴル

[ctx: province]
en: Nelson
ja: ネルソン

[ctx: province]
en: Nenetskiy avtonomnyy okrug
ja: ネネツ自治管区

[ctx: province]
en: Neretas novads
ja: ネレタス地区

[ctx: province]
en: Netrakona zila
ja: ネトラコタ県

[ctx: province]
en: Neuchatel
ja: ヌーシャテル州

[ctx: province]
en: Neuquen
ja: ネウケン州

[ctx: province]
en: Nevada
ja: ネバダ州

[ctx: province]
en: Nevs'ehir
ja: ネブシェヒル県

[ctx: province]
en: New Brunswick
ja: ニューブランズウィック州

[ctx: province]
en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー州

[ctx: province]
en: New Ireland
ja: ニューアイルランド州

[ctx: province]
en: New Jersey
ja: ニュージャージー州

[ctx: province]
en: New Mexico
ja: ニューメキシコ州

[ctx: province]
en: New Providence
ja: ニュープロビデンス島

[ctx: province]
en: New South Wales
ja: ニューサウスウェールズ州

[ctx: province]
en: New York
ja: ニューヨーク州

[ctx: province]
en: Newfoundland and Labrador
ja: ニューファンドランドとラブラドール州

[ctx: province]
en: Ngamiland
ja: ンガミランド

[ctx: province]
en: Nghe An
ja: ゲアン省

[ctx: province]
en: Ngozi
ja: ンゴジ県

[ctx: province]
en: Niaaea
ja: ニアサ州

[ctx: province]
en: Niamey
ja: ニアメ首都特別区

[ctx: province]
en: Niari
ja: ニアリ

[ctx: province]
en: Nickerie
ja: ニッケリエ地方

[ctx: province]
en: Nidwalden
ja: ニートワルデン準州

[ctx: province]
en: Niederosterreich
ja: ニーダーエスターライヒ州

[ctx: province]
en: Niedersachsen
ja: ニーダーザクセン州

[ctx: province]
en: Niger
ja: ナイジャ州

[ctx: province]
en: Nigide
ja: ニーデ県

[ctx: province]
en: Niigata
ja: 新潟県

[ctx: province]
en: Nilphamari zila
ja: ニルファマリ県

[ctx: province]
en: Nimba
ja: ニンバ郡

[ctx: province]
en: Nimruz
ja: ニームルーズ州

[ctx: province]
en: Ninawa
ja: ニーナワー県

[ctx: province]
en: Ninh Binh
ja: ニンビン省

[ctx: province]
en: Ninh Thuan
ja: ニントゥアン省

[ctx: province]
en: Nippes
ja: ニップ県

[ctx: province]
en: Nitriansky kraj
ja: ニトラ県

[ctx: province]
en: Nizhegorodskaya oblast'
ja: ニジェゴロド州

[ctx: province]
en: Nièvre
ja: ニエーブル県

[ctx: province]
en: Nkhata Bay
ja: カタベイ県

[ctx: province]
en: Nkhotakota
ja: コタコタ県

[ctx: province]
en: Noakhali zila
ja: ノアカリ県

[ctx: province]
en: Nográd
ja: ノーグラード県

[ctx: province]
en: Nong Bua Lam Phu
ja: ノーンブワラムプー県

[ctx: province]
en: Nong Khai
ja: ノーンカーイ県

[ctx: province]
en: Nonthaburi
ja: ノンタブリー県

[ctx: province]
en: Noonu
ja: ヌーヌ

[ctx: province]
en: Noord-Brabant
ja: 北ブラバント州

[ctx: province]
en: Noord-Holland
ja: 北ホラント州

[ctx: province]
en: Nord
ja: ノール県

[ctx: province]
en: Nord-Est
ja: 北東県

[ctx: province]
en: Nord-Kivu
ja: 北キヴ州

[ctx: province]
en: Nord-Ouest
ja: 北西県

[ctx: province]
en: Nord-Trøndelag
ja: ヌール トロンデラーグ県

[ctx: province]
en: Nord-Ubangi
ja: 北ウバンギ州

[ctx: province]
en: Nordland
ja: ヌールラン県

[ctx: province]
en: Nordrhein-Westfalen
ja: ノルトラインウェストファーレン州

[ctx: province]
en: Norfolk
ja: ノーフォーク

[ctx: province]
en: Norourland eystra
ja: 北アイスランド東部

[ctx: province]
en: Norourland vestra
ja: 北アイスランド西部

[ctx: province]
en: Norrbottena lan
ja: ノールボッテン県

[ctx: province]
en: Norte de Santander
ja: ノルテ デ サンタンデール県

[ctx: province]
en: North
ja: 北部州

[ctx: province]
en: North Ayrshire
ja: ノース エアシャー

[ctx: province]
en: North Bank
ja: ノースバンク地方

[ctx: province]
en: North Carolina
ja: ノースカロライナ州

[ctx: province]
en: North Cotabato
ja: 北コタバト州

[ctx: province]
en: North Dakota
ja: ノースダコタ州

[ctx: province]
en: North Gaza
ja: 北ガザ

[ctx: province]
en: North Jutland
ja: ノーユラン県

[ctx: province]
en: North Karelia
ja: 北カレリア県

[ctx: province]
en: North Lanarkshire
ja: ノース ラナークシャー

[ctx: province]
en: North Lebanon
ja: 北レバノン

[ctx: province]
en: North Solomons
ja: 北ソロモン州

[ctx: province]
en: North West
ja: 北西州

[ctx: province]
en: North Yorkshire
ja: ノースヨークシャー

[ctx: province]
en: North-East
ja: ノースイースト地区

[ctx: province]
en: North-Eastern Kaskazini Mashariki
ja: 北東州

[ctx: province]
en: North-West
ja: ノースウェスト地区

[ctx: province]
en: North-Western
ja: 北西州

[ctx: province]
en: Northamptonshire
ja: ノーサンプトンシャー

[ctx: province]
en: Northern
ja: 北部州

[ctx: province]
en: Northern Cape
ja: 北ケープ州

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

[ctx: province]
en: Northern Samar
ja: 北サマール州

[ctx: province]
en: Northern Savo
ja: 北サヴォ県

[ctx: province]
en: Northern Territory
ja: ノーザンテリトリー

[ctx: province]
en: Northland
ja: ノースランド

[ctx: province]
en: Northumberland
ja: ノーサンバーランド

[ctx: province]
en: Northwest Territories
ja: ノースウェスト準州

[ctx: province]
en: Nothern Ostrobothnia
ja: 北ポフヤンマー県

[ctx: province]
en: Nottinghamshire
ja: ノッティンガムシャー

[ctx: province]
en: Nouakchott
ja: ヌアクショット

[ctx: province]
en: Noumbiel
ja: ヌンビエル県

[ctx: province]
en: Nova Gorica
ja: ノヴァ ゴリツァ市

[ctx: province]
en: Nova Scotia
ja: ノバスコシア州

[ctx: province]
en: Novara
ja: ノヴァーラ県

[ctx: province]
en: Novgorodskaya oblast'
ja: ノヴゴロド州

[ctx: province]
en: Novo mesto
ja: ノボ メスト

[ctx: province]
en: Novosibirskaya oblast'
ja: ノヴォシビルスク州

[ctx: province]
en: Nsanje
ja: ンサンジェ県

[ctx: province]
en: Ntcheu
ja: ンチェウ県

[ctx: province]
en: Ntchisi
ja: ンチシ県

[ctx: province]
en: Ntungamo
ja: ントゥンガモ県

[ctx: province]
en: Nueva Ecija
ja: ヌエバエシハ州

[ctx: province]
en: Nueva Esparta
ja: ヌエバエスパルタ州

[ctx: province]
en: Nueva Segovia
ja: ヌエバ セゴビア県

[ctx: province]
en: Nueva Vizcaya
ja: ヌエバビスカヤ州

[ctx: province]
en: Nuevo Leon
ja: ヌエボ レオン州

[ctx: province]
en: Nugaal
ja: ヌガール州

[ctx: province]
en: Numpula
ja: ナンプーラ州

[ctx: province]
en: Nunavut
ja: ヌナブト準州

[ctx: province]
en: Nuoro
ja: ヌーオロ県

[ctx: province]
en: Nurestan
ja: ヌーリスターン州

[ctx: province]
en: Nusa Tenggara Barat
ja: 西ヌサ トゥンガラ州

[ctx: province]
en: Nusa Tenggara Timur
ja: 東ヌサ トゥンガラ州

[ctx: province]
en: Nuwara Eliya
ja: ヌワラエリヤ県

[ctx: province]
en: Nyiregyháza
ja: ニーレジハーザ

[ctx: province]
en: Nzerekore
ja: ンゼレコレ県

[ctx: province]
en: Nzi-Comoe
ja: ンジ＝コモエ州

[ctx: province]
en: Nālūt
ja: ナールート県

[ctx: province]
en: Nīcas novads
ja: ニカ地区

[ctx: province]
en: Oaxaca
ja: オアハカ州

[ctx: province]
en: Oberosterreich
ja: オーバーエスターライヒ州

[ctx: province]
en: Obock
ja: オボック州

[ctx: province]
en: Obwalden
ja: オプワルデン準州

[ctx: province]
en: Ocotepeque
ja: オコテペケ県

[ctx: province]
en: Odes 'ka Oblast'
ja: オデッサ州

[ctx: province]
en: Odranci
ja: オドランツィ

[ctx: province]
en: Oecussi
ja: オエクシ県

[ctx: province]
en: Offaly
ja: オファリー州

[ctx: province]
en: Ogliastra
ja: オリアストラ県

[ctx: province]
en: Ogres novads
ja: オーガ地区

[ctx: province]
en: Ogun
ja: オグン州

[ctx: province]
en: Oguz
ja: オグズ県

[ctx: province]
en: Ohangwena
ja: オハングウェナ州

[ctx: province]
en: Ohio
ja: オハイオ州

[ctx: province]
en: Oio
ja: オイオ州

[ctx: province]
en: Oise
ja: オアーズ県

[ctx: province]
en: Oita
ja: 大分県

[ctx: province]
en: Okavango
ja: カバンゴ州

[ctx: province]
en: Okayama
ja: 岡山県

[ctx: province]
en: Okinawa
ja: 沖縄県

[ctx: province]
en: Oklahoma
ja: オクラホマ州

[ctx: province]
en: Olaines novads
ja: オワガイネス地区

[ctx: province]
en: Olancho
ja: オランチョ県

[ctx: province]
en: Olbia-Tempio
ja: オルビア＝テンピオ県

[ctx: province]
en: Oldham
ja: オールダム

[ctx: province]
en: Olomoucký kraj
ja: オロモウツ州

[ctx: province]
en: Olt
ja: オルト県

[ctx: province]
en: Omagh
ja: オマー

[ctx: province]
en: Omaheke
ja: オマヘケ州

[ctx: province]
en: Ombella-Mpoko
ja: オンベラ ムポコ州

[ctx: province]
en: Omnogovi
ja: ウムヌゴビ県

[ctx: province]
en: Omskaya oblast'
ja: オムスク州

[ctx: province]
en: Omusati
ja: オムサティ州

[ctx: province]
en: Ondo
ja: オンド州

[ctx: province]
en: Ongtustik Quzaqstan oblysy
ja: 北カザフスタン州

[ctx: province]
en: Ontario
ja: オンタリオ州

[ctx: province]
en: Oost-Vlaanderen
ja: オースト＝フランデレン州

[ctx: province]
en: Oplotnica
ja: オプロトニツァ

[ctx: province]
en: Oppland
ja: オップラン県

[ctx: province]
en: Oran
ja: オラン県

[ctx: province]
en: Orange Walk
ja: オレンジウォーク州

[ctx: province]
en: Ordino
ja: オルディノ教区

[ctx: province]
en: Ordu
ja: オルドゥ県

[ctx: province]
en: Ordubad
ja: オルドバード

[ctx: province]
en: Orebro lan
ja: オレブロ県

[ctx: province]
en: Oregon
ja: オレゴン州

[ctx: province]
en: Orellana
ja: オレリャナ県

[ctx: province]
en: Orenburgskaya oblast'
ja: オレンブルク州

[ctx: province]
en: Orhei
ja: オルヘイ県

[ctx: province]
en: Orhon
ja: オルホン県

[ctx: province]
en: Orissa
ja: オリッサ州

[ctx: province]
en: Oristano
ja: オリスターノ県

[ctx: province]
en: Orkney Islands
ja: オークニー諸島

[ctx: province]
en: Orlovskaya oblast'
ja: オリョール州

[ctx: province]
en: Ormož
ja: オルモジュ

[ctx: province]
en: Orne
ja: オルヌ県

[ctx: province]
en: Oromia
ja: オロミア州

[ctx: province]
en: Oruro
ja: オルロ県

[ctx: province]
en: Oruzgan
ja: ウルーズガーン州

[ctx: province]
en: Osaka
ja: 大阪府

[ctx: province]
en: Osh
ja: オシュ州

[ctx: province]
en: Oshana
ja: オシャナ州

[ctx: province]
en: Oshikoto
ja: オシコト州

[ctx: province]
en: Osilnica
ja: オシルニツァ

[ctx: province]
en: Osjecko-baranjska zupanija
ja: オシエク＝バラニャ郡

[ctx: province]
en: Oslo
ja: オスロ

[ctx: province]
en: Osmaniye
ja: オスマニエ県

[ctx: province]
en: Ostergotlands lan
ja: オステルヨートランド県

[ctx: province]
en: Ostrobothnia
ja: ポフヤンマー県

[ctx: province]
en: Osun
ja: オスン州

[ctx: province]
en: Otago
ja: オタゴ

[ctx: province]
en: Otdar Mean Chey
ja: ウドンメンチェイ州

[ctx: province]
en: Otjozondjupa
ja: オチョソンデュパ州

[ctx: province]
en: Ouaddai
ja: ウアダイ州

[ctx: province]
en: Ouaka
ja: ワカ州

[ctx: province]
en: Ouargla
ja: ワルグラ県

[ctx: province]
en: Ouarzazate
ja: ワルザザト地方

[ctx: province]
en: Oubritenga
ja: ウブリテンガ県

[ctx: province]
en: Oudalan
ja: ウダラン県

[ctx: province]
en: Oudomxai
ja: ウドムサイ県

[ctx: province]
en: Oued ed Dahab (EH)
ja: オウィド エッダハブ (EH)

[ctx: province]
en: Oueme
ja: ウェメ県

[ctx: province]
en: Ouest
ja: 西県

[ctx: province]
en: Ouham
ja: ウハム州

[ctx: province]
en: Ouham-Pende
ja: ウハム ペンデ州

[ctx: province]
en: Oujda
ja: ウジュダ地方

[ctx: province]
en: Oum el Bouaghi
ja: ウンム エル＝ブアーギ県

[ctx: province]
en: Ourense
ja: オウレンセ県

[ctx: province]
en: Overijssel
ja: オーファーアイセル州

[ctx: province]
en: Ovora
ja: エヴォラ県

[ctx: province]
en: Ovorhangay
ja: ウブルハンガイ県

[ctx: province]
en: Oxfordshire
ja: オックスフォードシャー

[ctx: province]
en: Oyo
ja: オヨ州

[ctx: province]
en: Ozolnieku novads
ja: オワゾワリアキリ地区

[ctx: province]
en: Pabna zila
ja: パブナ県

[ctx: province]
en: Pader
ja: パデル県

[ctx: province]
en: Padova
ja: パドヴァ県

[ctx: province]
en: Pafos
ja: パフォス地区

[ctx: province]
en: Pahang
ja: パハン州

[ctx: province]
en: Paktia
ja: パクティヤー州

[ctx: province]
en: Paktika
ja: パクティーカー州

[ctx: province]
en: Palauli
ja: パラウリ

[ctx: province]
en: Palawan
ja: パラワン州

[ctx: province]
en: Palencia
ja: パレンシア県

[ctx: province]
en: Palermo
ja: パレルモ県

[ctx: province]
en: Pallisa
ja: パリサ県

[ctx: province]
en: Palmyra Atoll
ja: パルミラ環礁

[ctx: province]
en: Pampanga
ja: パンパンガ州

[ctx: province]
en: Pamplemousses
ja: パンプルムース県

[ctx: province]
en: Panama
ja: パナマ県

[ctx: province]
en: Panchagarh zila
ja: ポンテョゴル県

[ctx: province]
en: Pando
ja: パンド県

[ctx: province]
en: Panevezio Apskritis
ja: パネヴェジース県

[ctx: province]
en: Pangasinan
ja: パンガシナン州

[ctx: province]
en: Papua
ja: パプア州

[ctx: province]
en: Papua Barat
ja: 西パプア

[ctx: province]
en: Para
ja: パラ州

[ctx: province]
en: Paraguari
ja: パラグアリー県

[ctx: province]
en: Paraiba
ja: パライバ州

[ctx: province]
en: Paramaribo
ja: パラマリボ地方

[ctx: province]
en: Parana
ja: パラナ州

[ctx: province]
en: Pardubický kraj
ja: パルドゥビツェ州

[ctx: province]
en: Paris
ja: パリ

[ctx: province]
en: Parma
ja: パルマ県

[ctx: province]
en: Parnumsa
ja: ペルヌ県

[ctx: province]
en: Paro
ja: パロ県

[ctx: province]
en: Parwan
ja: パルヴァーン州

[ctx: province]
en: Pas-de-Calais
ja: パドカレー県

[ctx: province]
en: Pasco
ja: パスコ県

[ctx: province]
en: Passore
ja: パッソレ県

[ctx: province]
en: Pastaza
ja: パスタサ県

[ctx: province]
en: Pathum Thani
ja: パトゥムターニー県

[ctx: province]
en: Pattani
ja: パッターニー県

[ctx: province]
en: Patuakhali zila
ja: パトゥアカリ県

[ctx: province]
en: Paul
ja: パウル

[ctx: province]
en: Pavia
ja: パヴィーア県

[ctx: province]
en: Pavlodar oblysy
ja: パヴロダル州

[ctx: province]
en: Paysandu
ja: パイサンドゥー県

[ctx: province]
en: Pazardzik
ja: パザルジク州

[ctx: province]
en: Pedernales
ja: ペデルナレス州

[ctx: province]
en: Pella
ja: ペラ県

[ctx: province]
en: Pemagatshel
ja: ペマガツェル県

[ctx: province]
en: Penal-Debe
ja: ペナル デベ

[ctx: province]
en: Penama
ja: ペナマ州

[ctx: province]
en: Penghu County
ja: 澎湖県

[ctx: province]
en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア州

[ctx: province]
en: Penzenskaya oblast'
ja: ペンザ州

[ctx: province]
en: Peqin
ja: ペチン県

[ctx: province]
en: Perak
ja: ペラ州

[ctx: province]
en: Peravia
ja: ペラビア州

[ctx: province]
en: Perlis
ja: プルリス州

[ctx: province]
en: Perm krai'
ja: ペルミ地方

[ctx: province]
en: Pernambuco
ja: ペルナンブコ州

[ctx: province]
en: Pernik
ja: ペルニク州

[ctx: province]
en: Perth and Kinross
ja: パースおよびキンロス

[ctx: province]
en: Perugia
ja: ペルージャ県

[ctx: province]
en: Pesaro e Urbino
ja: ペーザロ エ ウルビーノ県

[ctx: province]
en: Pescara
ja: ペスカーラ県

[ctx: province]
en: Pesnica
ja: ペスカーラ

[ctx: province]
en: Pest
ja: ペシュト県

[ctx: province]
en: Peten
ja: ペテン県

[ctx: province]
en: Phaket
ja: プーケット県

[ctx: province]
en: Phalomba
ja: パロンベ県

[ctx: province]
en: Phangnga
ja: パンガー県

[ctx: province]
en: Phatthalung
ja: パッタルン県

[ctx: province]
en: Phatthaya
ja: パタヤ

[ctx: province]
en: Phayao
ja: パヤオ県

[ctx: province]
en: Phetchabun
ja: ペッチャブーン県

[ctx: province]
en: Phetchaburi
ja: ペッチャブリー県

[ctx: province]
en: Phichit
ja: ピチット県

[ctx: province]
en: Phitsanulok
ja: ピッサヌローク

[ctx: province]
en: Phnom Penh
ja: プノンペン特別市

[ctx: province]
en: Phoenix Islands
ja: フェニックス諸島

[ctx: province]
en: Phongsali
ja: ポンサーリー県

[ctx: province]
en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
ja: プラ ナコーン シー アユッタヤー県

[ctx: province]
en: Phrae
ja: プレー県

[ctx: province]
en: Phu Tho
ja: フート省

[ctx: province]
en: Phu Yen
ja: フーイエン省

[ctx: province]
en: Piacenza
ja: ピアチェンツァ県

[ctx: province]
en: Piaui
ja: ピアウイ州

[ctx: province]
en: Pichincha
ja: ピチンチャ県

[ctx: province]
en: Pieria
ja: ピエリア地方

[ctx: province]
en: Pinar del Rio
ja: ピナルデルリオ州

[ctx: province]
en: Pinar del Roo
ja: ピナール デル リオ州

[ctx: province]
en: Pingtung County
ja: 屏東県

[ctx: province]
en: Piran
ja: ピラン

[ctx: province]
en: Pirojpur zila
ja: ピロジプール県

[ctx: province]
en: Pisa
ja: ピサ県

[ctx: province]
en: Pistoia
ja: ピストイア県

[ctx: province]
en: Pita
ja: ピタ県

[ctx: province]
en: Piura
ja: ピウラ県

[ctx: province]
en: Pivka
ja: ピフカ

[ctx: province]
en: Plaines Wilhems
ja: プレーン ウィルヘルム県

[ctx: province]
en: Plateau
ja: プラトー県

[ctx: province]
en: Plateaux
ja: プラトー

[ctx: province]
en: Pleven
ja: プレヴェン州

[ctx: province]
en: Plovdiv
ja: プロヴディフ州

[ctx: province]
en: Plzeňský kraj
ja: プルゼニ州

[ctx: province]
en: Podlehnik
ja: ポドレフニク

[ctx: province]
en: Podvelka
ja: ポドヴェルカ

[ctx: province]
en: Podčetrtek
ja: ポッチェトルテク

[ctx: province]
en: Pogradec
ja: ポグラデツ県

[ctx: province]
en: Pohnpei
ja: ポンペイ州

[ctx: province]
en: Point Fortin
ja: ポイント フォーティン

[ctx: province]
en: Poljčane
ja: ポリチャネ

[ctx: province]
en: Polonnaruwa
ja: ポロンナルワ県

[ctx: province]
en: Poltavs'ka Oblast'
ja: ポルターバ州

[ctx: province]
en: Polvamea
ja: ポルヴァ県

[ctx: province]
en: Polzela
ja: ポルゼラ

[ctx: province]
en: Pomeroon-Supenaam
ja: ポメローン スペナーム州

[ctx: province]
en: Pondicherry
ja: ポンディシェリ連邦直轄地域

[ctx: province]
en: Poni
ja: ポニ県

[ctx: province]
en: Pontevedra
ja: ポンテベドラ県

[ctx: province]
en: Pool
ja: ポール

[ctx: province]
en: Pordenone
ja: ポルデノーネ県

[ctx: province]
en: Port Louis
ja: ポートルイス

[ctx: province]
en: Port of Spain
ja: ポートオブスペイン

[ctx: province]
en: Portalegre
ja: ポルタレグレ県

[ctx: province]
en: Portland
ja: ポートランド教区

[ctx: province]
en: Porto
ja: ポルト県

[ctx: province]
en: Porto Novo
ja: ポルトノボ

[ctx: province]
en: Portuguesa
ja: ポルトゥゲサ州

[ctx: province]
en: Postojna
ja: ポストイナ

[ctx: province]
en: Potaro-Siparuni
ja: ポタロ シパルニ州

[ctx: province]
en: Potenza
ja: ポテンツァ県

[ctx: province]
en: Potosi
ja: ポトシ県

[ctx: province]
en: Pousaat
ja: ポーサット州

[ctx: province]
en: Powys
ja: ポーイス

[ctx: province]
en: Pozesko-slavonska zupanija
ja: ポジェガ＝スラヴォニア郡

[ctx: province]
en: Prachin Buri
ja: プラーチーンブリー県

[ctx: province]
en: Prachuap Khiri Khan
ja: プラチュワップキーリーカン県

[ctx: province]
en: Praha, hlavní město
ja: プラハ

[ctx: province]
en: Prahova
ja: プラホヴァ県

[ctx: province]
en: Praia
ja: プライア

[ctx: province]
en: Prato
ja: プラート県

[ctx: province]
en: Preah Vihear
ja: プレアビフア州

[ctx: province]
en: Prebold
ja: プレボルド

[ctx: province]
en: Preddvor
ja: プレッドヴォル

[ctx: province]
en: Preiļu novads
ja: プレーイグル地区

[ctx: province]
en: Presidente Hayes
ja: プレシデンテ アジェス県

[ctx: province]
en: Prevalje
ja: プレヴァリェ

[ctx: province]
en: Preveza
ja: プレベザ県

[ctx: province]
en: Prey Veaeng
ja: プレイベン州

[ctx: province]
en: Prešovský kraj
ja: プレショフ県

[ctx: province]
en: Priekules novads
ja: プリエクレス地区

[ctx: province]
en: Priekuļu novads
ja: プリアクング地区

[ctx: province]
en: Primorskiy kray
ja: 沿海地方

[ctx: province]
en: Primorsko-goranska zupanija
ja: プリモリェ＝ゴルスキ コタル郡

[ctx: province]
en: Prince Edward Island
ja: プリンスエドワードアイランド州

[ctx: province]
en: Princes Town
ja: プリンセス タウン

[ctx: province]
en: Principe
ja: プリンシペ州

[ctx: province]
en: Pskovskaya oblast'
ja: プスコフ州

[ctx: province]
en: Ptuj
ja: プトゥイ

[ctx: province]
en: Puconci
ja: プツォンツィ

[ctx: province]
en: Puebla
ja: プエブラ州

[ctx: province]
en: Puerto Plata
ja: プエルトプラタ州

[ctx: province]
en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

[ctx: province]
en: Pukë
ja: プカ県

[ctx: province]
en: Pulau Pinang
ja: ペナン州

[ctx: province]
en: Punakha
ja: プナカ県

[ctx: province]
en: Punjab
ja: パンジャーブ州

[ctx: province]
en: Puno
ja: プーノ県

[ctx: province]
en: Puntarenas
ja: プンタレナス州

[ctx: province]
en: Puttalum
ja: プッタラム県

[ctx: province]
en: Putumayo
ja: プトゥマヨ県

[ctx: province]
en: Puy-de-Dôme
ja: ピュイドドーム県

[ctx: province]
en: Pwani
ja: プワニ州

[ctx: province]
en: Pyonganbuk-do
ja: 平安北道

[ctx: province]
en: Pyongannam-do
ja: 平安南道

[ctx: province]
en: Pyongyang-ai
ja: 平壌市

[ctx: province]
en: Pyrénées-Atlantiques
ja: ピレネーザトランティク県

[ctx: province]
en: Pyrénées-Orientales
ja: ピレネーゾリアンタル県

[ctx: province]
en: Päijät-Häme
ja: パイヤト=ハメ県

[ctx: province]
en: Pécs
ja: ペーチ

[ctx: province]
en: Përmet
ja: ペルメト県

[ctx: province]
en: Põlvamaa
ja: ポルヴァ県

[ctx: province]
en: Pārgaujas novads
ja: パールガルアス地区

[ctx: province]
en: Pāvilostas novads
ja: パービロアスタス地区

[ctx: province]
en: Pļaviņu novads
ja: ピアビニュ地区

[ctx: province]
en: Qabala
ja: カバラ県

[ctx: province]
en: Qacha's Nek
ja: クァクハスネック県

[ctx: province]
en: Qalqilya
ja: カルキーリーヤ

[ctx: province]
en: Qaraghandy oblysy
ja: カラガンダ州

[ctx: province]
en: Qashqadaryo
ja: カシュカダリヤ州

[ctx: province]
en: Qax
ja: カフ県

[ctx: province]
en: Qazax
ja: カザックス

[ctx: province]
en: Qazvin
ja: ガズヴィーン州

[ctx: province]
en: Qina
ja: ケナ県

[ctx: province]
en: Qinghai
ja: 青海省

[ctx: province]
en: Qobustan
ja: コブスタン県

[ctx: province]
en: Qom
ja: ゴム州

[ctx: province]
en: Qoraqalpogiston Respublikasi
ja: カラカルパクスタン共和国

[ctx: province]
en: Qostanay oblysy
ja: コスタナイ州

[ctx: province]
en: Quang Binh
ja: クアンビン省

[ctx: province]
en: Quang Nam
ja: クアンナム省

[ctx: province]
en: Quang Ngai
ja: クアンガイ省

[ctx: province]
en: Quang Ninh
ja: クアンニン省

[ctx: province]
en: Quang Tri
ja: クアンチ省

[ctx: province]
en: Quatre Bornes
ja: カトル ボルヌ

[ctx: province]
en: Quba
ja: グバ県

[ctx: province]
en: Qubadli
ja: クバドリ

[ctx: province]
en: Quebec
ja: ケベック州

[ctx: province]
en: Queensland
ja: クイーンズランド州

[ctx: province]
en: Queretaro
ja: ケレタロ州

[ctx: province]
en: Quetzaltenango
ja: ケツァルテナンゴ県

[ctx: province]
en: Quezon
ja: ケソン州

[ctx: province]
en: Quiche
ja: キチェ県

[ctx: province]
en: Quindio
ja: キンディオ県

[ctx: province]
en: Quintana Roo
ja: キンタナ ロー州

[ctx: province]
en: Quirino
ja: キリノ州

[ctx: province]
en: Quloara
ja: キナラ州

[ctx: province]
en: Qusar
ja: クサル

[ctx: province]
en: Quthing
ja: クティング県

[ctx: province]
en: Qyzylorda oblysy
ja: クズロルダ州

[ctx: province]
en: Ra's al Khaymah
ja: ラアス アル＝ハイマ

[ctx: province]
en: Raa
ja: ラー

[ctx: province]
en: Rabat-Salé
ja: ラバト サレ地方

[ctx: province]
en: Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti
ja: ラチャ = レチフミおよびクヴェモ スヴァネティ州

[ctx: province]
en: Radenci
ja: ラデンツィ

[ctx: province]
en: Radeče
ja: ラデチェ

[ctx: province]
en: Radlje ob Dravi
ja: ラドリェ オブ ドラヴィ

[ctx: province]
en: Radovljica
ja: ラドブリツァ

[ctx: province]
en: Rafah
ja: ラファフ

[ctx: province]
en: Ragged Island
ja: ラグド島

[ctx: province]
en: Ragusa
ja: ラグーザ県

[ctx: province]
en: Rajasthan
ja: ラージャスターン州

[ctx: province]
en: Rajbari zila
ja: ラジバリ県

[ctx: province]
en: Rajshahi zila
ja: ラジシャヒ県

[ctx: province]
en: Rakai
ja: ラカイ県

[ctx: province]
en: Rakhine
ja: ラカイン州

[ctx: province]
en: Ramallah and Al-Bireh
ja: ラマッラー アル ビレ

[ctx: province]
en: Rampong Chaam
ja: コンポンチャム州

[ctx: province]
en: Rangamati zila
ja: ランガマティ県

[ctx: province]
en: Rangpur zila
ja: ロングプール県

[ctx: province]
en: Ranong
ja: ラノーン県

[ctx: province]
en: Raplamsa
ja: ラプラ県

[ctx: province]
en: Rasserine
ja: カスリーヌ県

[ctx: province]
en: Ratchaburi
ja: ラーチャブリー県

[ctx: province]
en: Ratnapura
ja: ラトナプラ県

[ctx: province]
en: Raunas novads
ja: ラウナス地区

[ctx: province]
en: Ravenna
ja: ラヴェンナ県

[ctx: province]
en: Ravne na Koroškem
ja: ラヴネ ナ コロシュケム

[ctx: province]
en: Rayong
ja: ラヨーン県

[ctx: province]
en: Razgrad
ja: ラズグラト州

[ctx: province]
en: Razkrižje
ja: ラズクリジェ

[ctx: province]
en: Rače-Fram
ja: ラチェ＝フラム

[ctx: province]
en: Reggio Calabria
ja: レッジョ カラブリア県

[ctx: province]
en: Reggio Emilia
ja: レッジョ エミリア県

[ctx: province]
en: Regiao Autonoma da Madeira
ja: マデイラ自治州

[ctx: province]
en: Regiao Autonoma dos Acores
ja: アゾレス自治州

[ctx: province]
en: Region Continental
ja: 大陸部 (リオ ムニ)

[ctx: province]
en: Region Insular
ja: 島嶼地方

[ctx: province]
en: Relizane
ja: レリザーヌ県

[ctx: province]
en: Renfrewshire
ja: レンフルーシャー

[ctx: province]
en: Renče-Vogrsko
ja: レンツェボワーグスコア

[ctx: province]
en: Republika Srpska
ja: スルプスカ共和国

[ctx: province]
en: Respublika Krym
ja: クリミア自治共和国

[ctx: province]
en: Retalhuleu
ja: レタルレウ

[ctx: province]
en: Rethymnon
ja: レティムノ県

[ctx: province]
en: Reykjavik
ja: レイキャヴィーク

[ctx: province]
en: Rečica ob Savinji
ja: レチナ オプ サヴィニ

[ctx: province]
en: Rheinland-Pfalz
ja: ラインラントファルツ州

[ctx: province]
en: Rhode Island
ja: ロードアイランド州

[ctx: province]
en: Rhône
ja: ローヌ県

[ctx: province]
en: Riau
ja: リアウ州

[ctx: province]
en: Ribe
ja: リーベ県

[ctx: province]
en: Ribeira Grande
ja: リベリア グランデ

[ctx: province]
en: Ribnica
ja: レーヨン

[ctx: province]
en: Ribnica na Pohorju
ja: ロヴェンツェ ナ ポホリュ

[ctx: province]
en: Riebiņu novads
ja: リアビヌ地区

[ctx: province]
en: Rieti
ja: リエティ県

[ctx: province]
en: Rif Dimashq
ja: ダマスカス

[ctx: province]
en: Rift Valley
ja: リフトバレー州

[ctx: province]
en: Rimini
ja: リミニ県

[ctx: province]
en: Ringkjøbing
ja: リンケービン県

[ctx: province]
en: Rio Claro-Mayaro
ja: リオクラノ マヤロ

[ctx: province]
en: Rio Grande do Norte
ja: リオグランデドノルテ州

[ctx: province]
en: Rio Grande do Sul
ja: リオグランデドスル州

[ctx: province]
en: Rio Negro
ja: リオネグロ州

[ctx: province]
en: Rio San Juan
ja: リオ サン フアン県

[ctx: province]
en: Rio de Janeiro
ja: リオデジャネイロ州

[ctx: province]
en: Risaralda
ja: リサラルダ県

[ctx: province]
en: Rivas
ja: リバス県

[ctx: province]
en: Rivera
ja: リベラ県

[ctx: province]
en: Rivercess
ja: リバーセス郡

[ctx: province]
en: Rivers
ja: リバーズ州

[ctx: province]
en: Riviere du Rempart
ja: リヴィエール デュ ランパール県

[ctx: province]
en: Rivnens'ka Oblast'
ja: リウネ州

[ctx: province]
en: Rizal
ja: リサール州

[ctx: province]
en: Rize
ja: リゼ県

[ctx: province]
en: Rocha
ja: ロチャ県

[ctx: province]
en: Rodopi
ja: ロドピ県

[ctx: province]
en: Rodrigues Island
ja: ロドリゲス島

[ctx: province]
en: Rogaland
ja: ローガラン県

[ctx: province]
en: Rogatec
ja: ロガテツ

[ctx: province]
en: Rogaška Slatina
ja: ロガーシュカスラティナ

[ctx: province]
en: Rogašovci
ja: ロアガショヴァンツェ

[ctx: province]
en: Roi Et
ja: ローイエット県

[ctx: province]
en: Rojas novads
ja: ロハス地区

[ctx: province]
en: Roma
ja: ローマ

[ctx: province]
en: Romblon
ja: ロンブロン州

[ctx: province]
en: Rondonia
ja: ロンドニア

[ctx: province]
en: Rongelap
ja: ロンゲラップ環礁

[ctx: province]
en: Ropažu novads
ja: ロアパフ地区

[ctx: province]
en: Roraima
ja: ロライマ州

[ctx: province]
en: Roscommon
ja: ロスコモン州

[ctx: province]
en: Roskilde
ja: ロスキレ県

[ctx: province]
en: Rostovskaya oblast'
ja: ロストフ州

[ctx: province]
en: Rotanak Kiri
ja: ラタナキリ州

[ctx: province]
en: Rotuma
ja: ロトゥマ

[ctx: province]
en: Rovigo
ja: ロヴィーゴ県

[ctx: province]
en: Rucavas novads
ja: ルーツァバス地区

[ctx: province]
en: Rugāju novads
ja: ルガァル地区

[ctx: province]
en: Ruhengeri
ja: ルヘンゲリ県

[ctx: province]
en: Rukungiri
ja: ルクンギリ県

[ctx: province]
en: Rukwa
ja: ルクワ州

[ctx: province]
en: Rum Cay
ja: ラム島

[ctx: province]
en: Rumphi
ja: ルンピ県

[ctx: province]
en: Rundāles novads
ja: ルンバーレス地区

[ctx: province]
en: Ruse
ja: ルセ州

[ctx: province]
en: Rusini Pemba
ja: ペンバ南部州

[ctx: province]
en: Rutana
ja: ルタナ県

[ctx: province]
en: Rutland
ja: ラトランド

[ctx: province]
en: Ruvuma
ja: ルヴマ州

[ctx: province]
en: Ruyigi
ja: ルイギ県

[ctx: province]
en: Ruše
ja: ルセ

[ctx: province]
en: Ryazanskaya oblast'
ja: リャザン州

[ctx: province]
en: Rēzekne
ja: レゼクネ

[ctx: province]
en: Rēzeknes novads
ja: レーゼクネス地区

[ctx: province]
en: Rīga
ja: リガ

[ctx: province]
en: Rūjienas novads
ja: ルーギエナス地区

[ctx: province]
en: S'anliurfa
ja: シャンルウルファ県

[ctx: province]
en: S'rnak
ja: シュルナク県

[ctx: province]
en: S69ou
ja: セグー州

[ctx: province]
en: Sa Kaeo
ja: サケーオ県

[ctx: province]
en: Sa laj
ja: サラージュ県

[ctx: province]
en: Sa'dah
ja: サダ県

[ctx: province]
en: Saaremsa
ja: サーレ県

[ctx: province]
en: Saarland
ja: ザールラント州

[ctx: province]
en: Saatli
ja: サアトル

[ctx: province]
en: Sabah
ja: サバ州

[ctx: province]
en: Sabhā
ja: セブハ県

[ctx: province]
en: Sabirabad
ja: サビラバド県

[ctx: province]
en: Sacatepequez
ja: サカテペケス県

[ctx: province]
en: Sachsen
ja: ザクセン州

[ctx: province]
en: Sachsen-Anhalt
ja: ザクセン＝アンハルト州

[ctx: province]
en: Sadarak
ja: サダラク

[ctx: province]
en: Safi
ja: サフィー地方

[ctx: province]
en: Saga
ja: 佐賀県

[ctx: province]
en: Sagaing
ja: ザガイン管区

[ctx: province]
en: Sahbuz
ja: シャブズ

[ctx: province]
en: Sai Kung
ja: 西貢区

[ctx: province]
en: Saida
ja: サイダ県

[ctx: province]
en: Saint Andrew
ja: セント アンドリュー教区

[ctx: province]
en: Saint Ann
ja: セント アン教区

[ctx: province]
en: Saint Catherine
ja: セント キャサリン教区

[ctx: province]
en: Saint Elizabeth
ja: セント エリザベス教区

[ctx: province]
en: Saint Helena
ja: セントヘレナ

[ctx: province]
en: Saint James
ja: セント ジェームズ教区

[ctx: province]
en: Saint Mary
ja: セント メアリー教区

[ctx: province]
en: Saint Thomas
ja: セント トーマス教区

[ctx: province]
en: Saint-Louis
ja: サンルイ州

[ctx: province]
en: Saitama
ja: 埼玉県

[ctx: province]
en: Sakarya
ja: サカリヤ県

[ctx: province]
en: Sakha, Respublika [Yakutiya]
ja: サハ共和国

[ctx: province]
en: Sakhalinskaya oblast'
ja: サハリン州

[ctx: province]
en: Saki
ja: シェキ市

[ctx: province]
en: Sakon Nakhon
ja: サコンナコーン県

[ctx: province]
en: Sal
ja: サル島

[ctx: province]
en: Salacgrīvas novads
ja: サガスクリーパス地区

[ctx: province]
en: Salah ad Din
ja: サラーフッディーン県

[ctx: province]
en: Salamanca
ja: サラマンカ県

[ctx: province]
en: Salamat
ja: サラマト州

[ctx: province]
en: Salas novads
ja: サラス地区

[ctx: province]
en: Salaspils novads
ja: サガスピオス地区

[ctx: province]
en: Salavan
ja: サーラワン県

[ctx: province]
en: Salcedo
ja: エルマナス ミラバル州 (旧サルセド)

[ctx: province]
en: Saldus novads
ja: サルドス地区

[ctx: province]
en: Salerno
ja: サレルノ県

[ctx: province]
en: Salfit
ja: サルフィート

[ctx: province]
en: Salgótarján
ja: シャルゴタルヤン

[ctx: province]
en: Salima
ja: サリマ県

[ctx: province]
en: Salta
ja: サルタ州

[ctx: province]
en: Salto
ja: サルト県

[ctx: province]
en: Salyan
ja: サルヤン

[ctx: province]
en: Salzburg
ja: ザルツブルク州

[ctx: province]
en: Samangan
ja: サマンガーン州

[ctx: province]
en: Samaná
ja: セマナ州

[ctx: province]
en: Samarqand
ja: サマルカンド州

[ctx: province]
en: Samarskaya oblast'
ja: サマラ州

[ctx: province]
en: Samaxi
ja: シャマクシ

[ctx: province]
en: Samdrup Jongkha
ja: サムドゥプ ジョンカル県

[ctx: province]
en: Samegrelo-Zemo Svaneti
ja: サメグレロ = ゼモ スヴァネティ州

[ctx: province]
en: Samkir
ja: シャムキール

[ctx: province]
en: Samos
ja: サモス県

[ctx: province]
en: Samsun
ja: サムスン県

[ctx: province]
en: Samtee
ja: サムツェ県

[ctx: province]
en: Samtskhe-Javakheti
ja: ジョージア サムツク＝ジャバケーティ

[ctx: province]
en: Samut Prakan
ja: サムットプラーカーン県

[ctx: province]
en: Samut Sakhon
ja: サムットサーコーン県

[ctx: province]
en: Samut Songkhram
ja: サムットソンクラーム県

[ctx: province]
en: Samux
ja: サムクス

[ctx: province]
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
ja: サン アンドレス イ プロビデンシア県

[ctx: province]
en: San Cristóbal
ja: サン クリストバル州

[ctx: province]
en: San Fernando
ja: サンフェルナンド

[ctx: province]
en: San Jose
ja: サンホセ州

[ctx: province]
en: San Juan
ja: サンファン州

[ctx: province]
en: San Juan-Laventille
ja: サンファン ラヴェンティル

[ctx: province]
en: San Luis
ja: サンルイス州

[ctx: province]
en: San Luis Potosi
ja: サン ルイス ポトシ州

[ctx: province]
en: San Marcos
ja: サン マルコス県

[ctx: province]
en: San Martin
ja: サ マルティン県

[ctx: province]
en: San Miguel
ja: サンミゲル県

[ctx: province]
en: San Pedro
ja: サン ペドロ県

[ctx: province]
en: San Pedro de Macorís
ja: サン ペドロ デ マコリス州

[ctx: province]
en: San Salvador
ja: サンサルバドル県

[ctx: province]
en: San Salvador Island
ja: サン サルバドル島

[ctx: province]
en: San Vicente
ja: サンビセンテ県

[ctx: province]
en: San'a'
ja: サヌア県

[ctx: province]
en: Sancti Spiritus
ja: サンクティスピリトゥス州

[ctx: province]
en: Sancti Spritus
ja: サンクティスピリトゥス州

[ctx: province]
en: Saneag
ja: サナーグ州

[ctx: province]
en: Sangha
ja: サンガ

[ctx: province]
en: Sangha-Mbaere
ja: サンガ ムバエレ州

[ctx: province]
en: Sangre Grande
ja: サングレグランデ

[ctx: province]
en: Sanguie
ja: サンギエ県

[ctx: province]
en: Sankt Gallen
ja: ザンクトガレン州

[ctx: province]
en: Sankt-Peterburg
ja: サンクトペテルブルク市

[ctx: province]
en: Sankuru
ja: サンクル州

[ctx: province]
en: Sanma
ja: サンマ州

[ctx: province]
en: Sanmatenga
ja: サンマテンガ県

[ctx: province]
en: Sant Julia de Loria
ja: サン ジュリア デ ロリア教区サン ジュリア デ ロリア

[ctx: province]
en: Santa Ana
ja: サンタアナ県

[ctx: province]
en: Santa Barbara
ja: サンタ バルバラ県

[ctx: province]
en: Santa Catarina
ja: サンタカタリナ州

[ctx: province]
en: Santa Cruz
ja: サンタクルツ州

[ctx: province]
en: Santa Cruz de Tenerife
ja: サンタ クルス デ テネリフェ県

[ctx: province]
en: Santa Fe
ja: サンタフェ州

[ctx: province]
en: Santa Rosa
ja: サンタ ローサ県

[ctx: province]
en: Santander
ja: サンタンデール県

[ctx: province]
en: Santarem
ja: サンタレン県

[ctx: province]
en: Santaun
ja: サンダウン州

[ctx: province]
en: Santiago
ja: サンティアゴ州

[ctx: province]
en: Santiago Metropolitan
ja: サンティアゴ メトロポリタン

[ctx: province]
en: Santiago Rodríguez
ja: サンティアゴ ロドリゲス州

[ctx: province]
en: Santiago de Cuba
ja: サンティアーゴ デ クーバ州

[ctx: province]
en: Santiago del Estero
ja: サンチアゴ デル エステロ州

[ctx: province]
en: Sao Domingos
ja: サン ドミンゴ

[ctx: province]
en: Sao Filipe
ja: サン フィリペ

[ctx: province]
en: Sao Nicolau
ja: サン ニコラウ島

[ctx: province]
en: Sao Paulo
ja: サンパウロ

[ctx: province]
en: Sao Tome
ja: サントメ州

[ctx: province]
en: Sao Vicente
ja: サン ヴィセンテ島

[ctx: province]
en: Sar-e Pol
ja: サーレポル州

[ctx: province]
en: Saraburi
ja: サラブリー県

[ctx: province]
en: Saramacca
ja: サラマッカ地方

[ctx: province]
en: Sarandë
ja: サランダ県

[ctx: province]
en: Sarangani
ja: サランガニ州

[ctx: province]
en: Saratovskaya oblast'
ja: サラトフ州

[ctx: province]
en: Sarawak
ja: サラワク州

[ctx: province]
en: Sarpang
ja: サルパン県

[ctx: province]
en: Sarthe
ja: サルト県

[ctx: province]
en: Sarur
ja: サルラ

[ctx: province]
en: Saskatchewan
ja: サスカチュワン州

[ctx: province]
en: Sassari
ja: サッサリ県

[ctx: province]
en: Satakunta
ja: サタクンタ県

[ctx: province]
en: Satkhira zila
ja: シャスキラ県

[ctx: province]
en: Satu Mare
ja: サトゥ マーレ県

[ctx: province]
en: Satun
ja: サトゥーン県

[ctx: province]
en: Satupa'itea
ja: サツパイテア

[ctx: province]
en: Saulkrastu novads
ja: サウルクラスト地区

[ctx: province]
en: Savanes
ja: サヴァヌ州

[ctx: province]
en: Savannakhet
ja: サワンナケート県

[ctx: province]
en: Savanne
ja: サバンナ県

[ctx: province]
en: Savannes
ja: サバナ州

[ctx: province]
en: Savoie
ja: サボア県

[ctx: province]
en: Savona
ja: サヴォーナ県

[ctx: province]
en: Saône-et-Loire
ja: ソーヌエロアール県

[ctx: province]
en: Schaffhausen
ja: シャフハウゼン州

[ctx: province]
en: Schleswig-Holstein
ja: シュレースウィヒホルシュタイン州

[ctx: province]
en: Schwyz
ja: シュウィーツ州

[ctx: province]
en: Scottish Borders
ja: スコティッシュ ボーダーズ

[ctx: province]
en: Seenu
ja: シーヌ

[ctx: province]
en: Sefrou
ja: スフロー

[ctx: province]
en: Segovia
ja: セゴビア県

[ctx: province]
en: Seine-Maritime
ja: セーヌマリティム県

[ctx: province]
en: Seine-Saint-Denis
ja: セーヌサンドニ県

[ctx: province]
en: Seine-et-Marne
ja: セーヌエマルヌ県

[ctx: province]
en: Selangor
ja: スランゴール州

[ctx: province]
en: Selenge
ja: セレンゲ県

[ctx: province]
en: Selnica ob Dravi
ja: セルニツァ オブ ドラヴィセルニツァ オブ ドラヴィ

[ctx: province]
en: Sembabule
ja: センバブレ県

[ctx: province]
en: Semenawi Keyih Bahri [Semien-Keih-Bahri]
ja: セメナウィ ケイバハリ地方

[ctx: province]
en: Semič
ja: セミツ

[ctx: province]
en: Semnan
ja: セムナーン州

[ctx: province]
en: Seno
ja: セノ県

[ctx: province]
en: Seoul Teugbyeolsi
ja: ソウル特別市

[ctx: province]
en: Sergipe
ja: セルジペ州

[ctx: province]
en: Serrai
ja: セレス県

[ctx: province]
en: Setif
ja: セティフ県

[ctx: province]
en: Settat
ja: セッタート地方

[ctx: province]
en: Setubal
ja: セトゥーバル県

[ctx: province]
en: Sevastopol
ja: セヴァストポリ特別市

[ctx: province]
en: Severnaya Osetiya, Respublika
ja: 北オセチア共和国

[ctx: province]
en: Sevilla
ja: セビリア県

[ctx: province]
en: Sevnica
ja: スロベニア

[ctx: province]
en: Sežana
ja: セジャーナ

[ctx: province]
en: Sfax
ja: スファクス県

[ctx: province]
en: Sha Tin
ja: 沙田区

[ctx: province]
en: Shaanxi
ja: 陝西省

[ctx: province]
en: Shabeellaha Dhexe
ja: 中部シャベーラ州

[ctx: province]
en: Shabeellaha Hoose
ja: 下部シャベーラ州

[ctx: province]
en: Shabwah
ja: シャブワ県

[ctx: province]
en: Sham Shui Po
ja: 深水埗区

[ctx: province]
en: Shamal Batr al Ghazal
ja: 北バハル アル ガザール州

[ctx: province]
en: Shamal Darfur
ja: 北ダルフール州

[ctx: province]
en: Shamal Kurdufan
ja: 北コルドファン州

[ctx: province]
en: Shamal Sina'
ja: 北シナイ県

[ctx: province]
en: Shan
ja: シャン州

[ctx: province]
en: Shandong
ja: 山東省

[ctx: province]
en: Shanghai
ja: 上海

[ctx: province]
en: Shanxi
ja: 山西省

[ctx: province]
en: Shariatpur zila
ja: シャリアトプル県

[ctx: province]
en: Sharq al Istiwa'iyah
ja: 東エクアトリア州

[ctx: province]
en: Shaviyani
ja: シャヴィヤニ

[ctx: province]
en: Shbaatar
ja: スフバータル県

[ctx: province]
en: Shefa
ja: シェファ州

[ctx: province]
en: Sherpur zila
ja: シェルプル県

[ctx: province]
en: Shetland Islands
ja: シェトランド諸島

[ctx: province]
en: Shida Kartli
ja: シダ カルトリ州

[ctx: province]
en: Shiga
ja: 滋賀県

[ctx: province]
en: Shimane
ja: 島根県

[ctx: province]
en: Shinyanga
ja: シニャンガ州

[ctx: province]
en: Shiselweni
ja: シセルウェニ

[ctx: province]
en: Shizuishan
ja: 石嘴山市

[ctx: province]
en: Shizuoka
ja: 静岡県

[ctx: province]
en: Shkodër
ja: スクラパル県

[ctx: province]
en: Shropshire
ja: シュロップシャー

[ctx: province]
en: Shumen
ja: シュメン

[ctx: province]
en: Shyghys Quzaqstan oblysy
ja: 南カザフスタン州

[ctx: province]
en: Si Sa Ket
ja: シーサケート県

[ctx: province]
en: Siasili
ja: シッシリ県

[ctx: province]
en: Sibenako-kninska zupanija
ja: シベニク＝クニン郡

[ctx: province]
en: Sibiu
ja: シビウ県

[ctx: province]
en: Sichuan
ja: 四川省

[ctx: province]
en: Sidi Bel Abbes
ja: シディベルアベス県

[ctx: province]
en: Sidi Bouxid
ja: シディブジッド県

[ctx: province]
en: Sidl Kacem
ja: シディ カセム地方

[ctx: province]
en: Siem Reab
ja: シエムレアプ州

[ctx: province]
en: Siena
ja: シエーナ県

[ctx: province]
en: Siguiri
ja: シギリ県

[ctx: province]
en: Siguldas novads
ja: スィグルダ地区

[ctx: province]
en: Siirt
ja: シイルト県

[ctx: province]
en: Sikasso
ja: シカソ州

[ctx: province]
en: Sikkim
ja: シッキム州

[ctx: province]
en: Siliana
ja: シリアナ県

[ctx: province]
en: Silistra
ja: シリストラ州

[ctx: province]
en: Sinaloa
ja: シナロア州

[ctx: province]
en: Sindh
ja: シンド

[ctx: province]
en: Sing Buri
ja: シンブリー県

[ctx: province]
en: Singida
ja: シンギダ州

[ctx: province]
en: Sinnar
ja: センナール州

[ctx: province]
en: Sinoe
ja: シノエ郡

[ctx: province]
en: Sinop
ja: シノップ県

[ctx: province]
en: Sipaliwini
ja: シパリウィニ地方

[ctx: province]
en: Siparia
ja: シパリア

[ctx: province]
en: Siquijor
ja: シキホール州

[ctx: province]
en: Siracusa
ja: シラクーザ県

[ctx: province]
en: Sirajganj zila
ja: シラジガンジ県

[ctx: province]
en: Sirak
ja: シラク地方

[ctx: province]
en: Sirdaryo
ja: シルダリヤ州

[ctx: province]
en: Sironko
ja: シロンコ県

[ctx: province]
en: Sisacko-moelavacka Iupanija
ja: シサク＝モスラヴィナ郡

[ctx: province]
en: Sistan va Baluchestan
ja: スィースターン バルーチェスターン州

[ctx: province]
en: Sisuliu Apskritis
ja: シャウレイ県

[ctx: province]
en: Sitrah
ja: シトラ

[ctx: province]
en: Sivas
ja: シバス県

[ctx: province]
en: Siyazan
ja: シヤザン

[ctx: province]
en: Skane lan
ja: スコーネ県

[ctx: province]
en: Skikda
ja: スキクダ県

[ctx: province]
en: Skrapar
ja: シュコダル県

[ctx: province]
en: Skrundas novads
ja: スクルンダ地区

[ctx: province]
en: Skrīveru novads
ja: スクリーヴェル地区

[ctx: province]
en: Sligo
ja: スライゴ州

[ctx: province]
en: Sliven
ja: スリヴェン州

[ctx: province]
en: Slovenj Gradec
ja: スロヴェニ グラデツ

[ctx: province]
en: Slovenska Bistrica
ja: スロベニア ビストリツァ

[ctx: province]
en: Slovenske Konjice
ja: スロベニア コニツェ

[ctx: province]
en: Smiltenes novads
ja: スミルテネ地区

[ctx: province]
en: Smolenskaya oblast'
ja: スモレンスク州

[ctx: province]
en: Smolyan
ja: スモーリャン

[ctx: province]
en: Soc Trang
ja: ソクチャン省

[ctx: province]
en: Sodermanlands lan
ja: セーデルマンランド県

[ctx: province]
en: Sodražica
ja: ソワラビツァ

[ctx: province]
en: Sofala
ja: ソファラ州

[ctx: province]
en: Sofia
ja: ソフィア州

[ctx: province]
en: Sogn og Fjordane
ja: ソグン オ フィヨーラネ県

[ctx: province]
en: Sokoto
ja: ソコト州

[ctx: province]
en: Sololá
ja: ソロラ

[ctx: province]
en: Solothurn
ja: ゾロトゥルン州

[ctx: province]
en: Soltustik Quzaqstan oblysy
ja: 西カザフスタン州

[ctx: province]
en: Solčava
ja: ソルチャヴァ

[ctx: province]
en: Somali
ja: ソマリ州

[ctx: province]
en: Somerset
ja: サマセット

[ctx: province]
en: Somme
ja: ソンム県

[ctx: province]
en: Somogy
ja: ショモジ県

[ctx: province]
en: Son La
ja: ソンラ省

[ctx: province]
en: Sondrio
ja: ソンドリオ県

[ctx: province]
en: Songkhla
ja: ソンクラー県

[ctx: province]
en: Sonora
ja: ソノラ州

[ctx: province]
en: Sonsonate
ja: ソンソナテ県

[ctx: province]
en: Sool
ja: スール州

[ctx: province]
en: Sopron
ja: ショプロン

[ctx: province]
en: Soria
ja: ソリア県

[ctx: province]
en: Soriano
ja: ソリアノ県

[ctx: province]
en: Soroca
ja: ソロカ県

[ctx: province]
en: Soroti
ja: ソロティ県

[ctx: province]
en: Sorsogon
ja: ソルソゴン州

[ctx: province]
en: Souk Ahras
ja: スーク アフラース県

[ctx: province]
en: Soum
ja: スム県

[ctx: province]
en: Sourou
ja: スル県

[ctx: province]
en: Sousse
ja: スース県

[ctx: province]
en: South
ja: 南部州

[ctx: province]
en: South Australia
ja: 南オーストラリア州

[ctx: province]
en: South Ayrshire
ja: サウス エアシャー

[ctx: province]
en: South Carolina
ja: サウスカロライナ州

[ctx: province]
en: South Cotabato
ja: 南コタバト州

[ctx: province]
en: South Dakota
ja: サウスダコタ州

[ctx: province]
en: South Glamorgan
ja: サウス グラモーガン

[ctx: province]
en: South Gloucestershire
ja: サウス グロスターシャー

[ctx: province]
en: South Jutland
ja: セナーユラン県

[ctx: province]
en: South Karelia
ja: 南カレリア県

[ctx: province]
en: South Lanarkshire
ja: サウス ラナークシャー

[ctx: province]
en: South Lebanon
ja: 南レバノン

[ctx: province]
en: South Ostrobothnia
ja: 南ポフヤンマー県

[ctx: province]
en: South Yorkshire
ja: サウスヨークシャー

[ctx: province]
en: South-East
ja: サウスイースト地区

[ctx: province]
en: South-West
ja: 南西部州

[ctx: province]
en: South-West Finland
ja: 南西フィンランド

[ctx: province]
en: Southern
ja: サザン地区

[ctx: province]
en: Southern Highlands
ja: 南部山岳州

[ctx: province]
en: Southern Leyte
ja: 南レイテ州

[ctx: province]
en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
ja: 南部諸民族州

[ctx: province]
en: Southland
ja: サウスランド

[ctx: province]
en: Splitako-dalmatinska zupanija
ja: スプリト＝ダルマチア郡

[ctx: province]
en: Srbija
ja: セルビア

[ctx: province]
en: Središče ob Dravi
ja: スレディシュチェ オブ ドラヴィ

[ctx: province]
en: Staffordshire
ja: スタッフォードシャー

[ctx: province]
en: Stann Creek
ja: スタンクリーク州

[ctx: province]
en: Stara Zagora
ja: スタラ ザゴラ州

[ctx: province]
en: Starše
ja: スタルシェ

[ctx: province]
en: Stavropol'skiy kray
ja: スタヴロポリ地方

[ctx: province]
en: Steiermark
ja: シュタイアーマルク州

[ctx: province]
en: Stinga Nistrului, unitatea teritoriala din
ja: 沿ドニエストル共和国 モルドバ トランスニストリア

[ctx: province]
en: Stirling
ja: スターリング

[ctx: province]
en: Stockholms lan
ja: ストックホルム県

[ctx: province]
en: Stopiņu novads
ja: ストアピニュ地区

[ctx: province]
en: Storstrøm
ja: ストーストレム県

[ctx: province]
en: Straža
ja: ストラジャ

[ctx: province]
en: Strenču novads
ja: ストレンチュ地区

[ctx: province]
en: Stueng Traeng
ja: ストゥントレン州

[ctx: province]
en: Středočeský kraj
ja: 中央ボヘミア州

[ctx: province]
en: Suceava
ja: スチャヴァ県

[ctx: province]
en: Suchitepequez
ja: スチテペケス県

[ctx: province]
en: Sucre
ja: スクレ県

[ctx: province]
en: Sucumbios
ja: スクンビオス県

[ctx: province]
en: Sud
ja: 南県

[ctx: province]
en: Sud-Bandama
ja: 南バンダマ州

[ctx: province]
en: Sud-Comoe
ja: 南コモエ州

[ctx: province]
en: Sud-Est
ja: 南東県

[ctx: province]
en: Sud-Kivu
ja: 南キヴ州

[ctx: province]
en: Sud-Ubangi
ja: 南ウバンギ州

[ctx: province]
en: Suffolk
ja: サフォーク

[ctx: province]
en: Sughd
ja: ソグド州

[ctx: province]
en: Suhaj
ja: ソハーグ県

[ctx: province]
en: Sukhothai
ja: スコータイ県

[ctx: province]
en: Sulawesi Barat
ja: 西スラウェシ

[ctx: province]
en: Sulawesi Selatan
ja: 南スラウェシ州

[ctx: province]
en: Sulawesi Tengah
ja: 中部スラウェシ州

[ctx: province]
en: Sulawesi Tenggara
ja: 南東スラウェシ州

[ctx: province]
en: Sulawesi Utara
ja: 北スラウェシ州

[ctx: province]
en: Sultan Kudarat
ja: スルタンクダラット州

[ctx: province]
en: Sulu
ja: スルー州

[ctx: province]
en: Sumatera Utara
ja: 北スマトラ州

[ctx: province]
en: Sumatra Barat
ja: 西スマトラ州

[ctx: province]
en: Sumatra Selatan
ja: 南スマトラ州

[ctx: province]
en: Sumqayit
ja: スムガイト市

[ctx: province]
en: Sums 'ka Oblast'
ja: スームィ州

[ctx: province]
en: Sunamganj zila
ja: スナマンジ県

[ctx: province]
en: Suourland
ja: 南アイスランド

[ctx: province]
en: Suournes
ja: 南西アイスランド

[ctx: province]
en: Suphan Buri
ja: スパンブリー県

[ctx: province]
en: Surat Thani
ja: スラートターニー県

[ctx: province]
en: Surigao del Norte
ja: 北スリガオ州

[ctx: province]
en: Surigao del Sur
ja: 南スリガオ州

[ctx: province]
en: Surin
ja: スリン県

[ctx: province]
en: Surrey
ja: サリー

[ctx: province]
en: Surt
ja: シイルト県

[ctx: province]
en: Surxondaryo
ja: スルハンダリヤ州

[ctx: province]
en: Susa
ja: シュシャ市

[ctx: province]
en: Svaay Rieng
ja: スヴァイリエン州

[ctx: province]
en: Svalbard
ja: スヴァールバル諸島

[ctx: province]
en: Sverdlovskaya oblast'
ja: スヴェルドロフスク州

[ctx: province]
en: Sveta Ana
ja: スヴェタ アナ市

[ctx: province]
en: Sveta Trojica v Slovenskih goricah
ja: スヴェティ アンドラジュ フ スロヴェンスキフ ゴリツァフ市

[ctx: province]
en: Sveti Andraž v Slovenskih goricah
ja: スヴェティ アンドラジュ フ スロヴェンスキフ ゴリツァフ

[ctx: province]
en: Sveti Jurij
ja: スヴェティ ユリイ市

[ctx: province]
en: Sveti Jurij v Slovenskih goricah
ja: スヴェティ アンドラジュ フ スロヴェンスキフ ゴリツァフ市

[ctx: province]
en: Sveti Tomaž
ja: セントトーマス

[ctx: province]
en: Sylhet zila
ja: シレット県

[ctx: province]
en: Syunik'
ja: シュニク地方

[ctx: province]
en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ja: サボルチ サトマール ベレグ県

[ctx: province]
en: Szeged
ja: セゲド

[ctx: province]
en: Szekszárd
ja: セクサルド

[ctx: province]
en: Szolnok
ja: ソルノク

[ctx: province]
en: Szombathely
ja: ソンバトヘイ

[ctx: province]
en: Székesfehérvár
ja: セーケシュフェヘールワール

[ctx: province]
en: Sánchez Ramírez
ja: サンチェス ラミレス州

[ctx: province]
en: Sør-Trøndelag
ja: ソール トロンデラーグ県

[ctx: province]
en: Sējas novads
ja: セーギョス地区

[ctx: province]
en: Ta'izz
ja: タイッズ県

[ctx: province]
en: Taakaev
ja: タケオ州

[ctx: province]
en: Tabasco
ja: タバスコ州

[ctx: province]
en: Tabor
ja: ターボル市

[ctx: province]
en: Tabora
ja: タボーラ州

[ctx: province]
en: Tabuk
ja: タブーク州

[ctx: province]
en: Tachira
ja: タチラ州

[ctx: province]
en: Tacna
ja: タクナ県

[ctx: province]
en: Tacuarembo
ja: タクアレンボー県

[ctx: province]
en: Tadjoura
ja: タジュラ州

[ctx: province]
en: Tafea
ja: タフェア州

[ctx: province]
en: Tagant
ja: タガント州

[ctx: province]
en: Tahoua
ja: タウア州

[ctx: province]
en: Tai Po
ja: 大埔区

[ctx: province]
en: Taichung City
ja: 台中市

[ctx: province]
en: Taichung County
ja: 台中県

[ctx: province]
en: Tainan City
ja: 台南市

[ctx: province]
en: Tainan County
ja: 台南県

[ctx: province]
en: Taipei City
ja: 台北市

[ctx: province]
en: Taipei County
ja: 台北県

[ctx: province]
en: Taitung County
ja: 台東県

[ctx: province]
en: Taiwan
ja: 台湾

[ctx: province]
en: Tak
ja: ターク県

[ctx: province]
en: Takhar
ja: タハール州

[ctx: province]
en: Talas
ja: タラス州

[ctx: province]
en: Talsu novads
ja: タルス地区

[ctx: province]
en: Tamanghasset
ja: タマンラセット県

[ctx: province]
en: Tamaulipas
ja: タマウリパス州

[ctx: province]
en: Tambacounda
ja: タンバクンダ州

[ctx: province]
en: Tambovskaya oblast'
ja: タンボフ州

[ctx: province]
en: Tamil Nadu
ja: タミル ナードゥ州

[ctx: province]
en: Tampere Region
ja: ピルカンマー県

[ctx: province]
en: Tan-Tan
ja: タンタン地方

[ctx: province]
en: Tandjile
ja: タンジレ州

[ctx: province]
en: Tanga
ja: タンガ州

[ctx: province]
en: Tangail zila
ja: タンガイル県

[ctx: province]
en: Tanganyika
ja: タンガニーカ州

[ctx: province]
en: Tanger
ja: タンジェ地方

[ctx: province]
en: Tanintharyi
ja: タニンダーリ管区

[ctx: province]
en: Taounate
ja: タウナト地方

[ctx: province]
en: Taoyuan County
ja: 桃園県

[ctx: province]
en: Tapoa
ja: タポア県

[ctx: province]
en: Taraba
ja: タラバ州

[ctx: province]
en: Taraclia
ja: タラクリア県

[ctx: province]
en: Taranaki
ja: タラナキ

[ctx: province]
en: Taranto
ja: ターラント県

[ctx: province]
en: Tarapaca
ja: タラパカ州

[ctx: province]
en: Targovishte
ja: トゥルゴヴィシテ州

[ctx: province]
en: Tarhūnah-Masallātah
ja: タルフナ ムサラータ

[ctx: province]
en: Tarija
ja: タリハ県

[ctx: province]
en: Tarlac
ja: タルラック州

[ctx: province]
en: Tarn
ja: タルヌ県

[ctx: province]
en: Tarn-et-Garonne
ja: タルンエガロンヌ県

[ctx: province]
en: Taroudannt
ja: タルーダント地方

[ctx: province]
en: Tarrafal
ja: タラファル

[ctx: province]
en: Tarragona
ja: タラゴナ県

[ctx: province]
en: Tartar
ja: タルタル県

[ctx: province]
en: Tarts
ja: タルトゥース県

[ctx: province]
en: Tartumsa
ja: タルトゥ県

[ctx: province]
en: Tasman
ja: タスマン

[ctx: province]
en: Tasmania
ja: タスマニア州

[ctx: province]
en: Tata
ja: タタ地方

[ctx: province]
en: Tatabánya
ja: タタバーニャ

[ctx: province]
en: Tataouine
ja: タタウイヌ県

[ctx: province]
en: Tatarstan, Respublika
ja: タタールスタン共和国

[ctx: province]
en: Taurages Apskritis
ja: タウラゲ県

[ctx: province]
en: Tavus
ja: タヴシュ地方

[ctx: province]
en: Tawi-Tawi
ja: タウイタウイ州

[ctx: province]
en: Tay Ninh
ja: タイニン省

[ctx: province]
en: Taza
ja: タザ地方

[ctx: province]
en: Tbilisi
ja: トビリシ

[ctx: province]
en: Tebessa
ja: テベサ県

[ctx: province]
en: Tehran
ja: テヘラン州

[ctx: province]
en: Tekirdag
ja: テキルダー県

[ctx: province]
en: Tel-Aviv
ja: テルアビブ地区

[ctx: province]
en: Telemark
ja: テレマルク県

[ctx: province]
en: Teleorman
ja: テレオルマン県

[ctx: province]
en: Telimele
ja: テリメレ県

[ctx: province]
en: Telsiu Apskritis
ja: テルシェイ県

[ctx: province]
en: Temburong
ja: テンブロン地区

[ctx: province]
en: Temotu
ja: テモツ州

[ctx: province]
en: Tennessee
ja: テネシー州

[ctx: province]
en: Tepelenë
ja: テペレナ県

[ctx: province]
en: Teramo
ja: テーラモ県

[ctx: province]
en: Terengganu
ja: トレンガヌ州

[ctx: province]
en: Terni
ja: テルニ県

[ctx: province]
en: Ternopil's'ka Oblast'
ja: テルノーピリ州

[ctx: province]
en: Territoire de Belfort
ja: テリトワール ド ベルフォール県

[ctx: province]
en: Teruel
ja: テルエル県

[ctx: province]
en: Tete
ja: テテ州

[ctx: province]
en: Texas
ja: テキサス州

[ctx: province]
en: Thaa
ja: ター

[ctx: province]
en: Thaba-Tseka
ja: ターバ ツェーカ県

[ctx: province]
en: Thai Binh
ja: タイビン省

[ctx: province]
en: Thai Nguyen
ja: タイグエン省

[ctx: province]
en: Thakurgaon zila
ja: タクルガオン県

[ctx: province]
en: Thanh Hoa
ja: タインホア省

[ctx: province]
en: Thesprotia
ja: セスプロティア県

[ctx: province]
en: Thessaloniki
ja: テッサロニキ県

[ctx: province]
en: Thies
ja: ティエス州

[ctx: province]
en: Thimphu
ja: ティンプー県

[ctx: province]
en: Thua Thien-Hue
ja: トゥアティエン＝フエ省

[ctx: province]
en: Thueringen
ja: テューリンゲン

[ctx: province]
en: Thurgau
ja: トゥールガウ州

[ctx: province]
en: Thyolo
ja: チョロ県

[ctx: province]
en: Tianjin
ja: 天津

[ctx: province]
en: Tiaret
ja: ティアレト県

[ctx: province]
en: Ticino
ja: ティチーノ州

[ctx: province]
en: Tien Giang
ja: ティエンザン省

[ctx: province]
en: Tierra del Fuego
ja: ティエラ デル フエゴ州

[ctx: province]
en: Tighina [Bender]
ja: ティギナ [ベンデル]

[ctx: province]
en: Tigrai
ja: ティグレ州

[ctx: province]
en: Tillaberi
ja: ティラベリ州

[ctx: province]
en: Timis
ja: ティミシュ県

[ctx: province]
en: Tindouf
ja: ティンドーフ県

[ctx: province]
en: Tipaza
ja: ティパザ県

[ctx: province]
en: Tipperary
ja: ティペラリー州

[ctx: province]
en: Tiranë
ja: ティラナ県

[ctx: province]
en: Tiris Zemmour
ja: ティリス ゼムール州

[ctx: province]
en: Tirol
ja: チロル州

[ctx: province]
en: Tissemsilt
ja: ティセムシールト県

[ctx: province]
en: Tizi Ouzou
ja: ティジウズ県

[ctx: province]
en: Tiznit
ja: ディズニット

[ctx: province]
en: Tišina
ja: ティシナ

[ctx: province]
en: Tlaxcala
ja: トラスカラ州

[ctx: province]
en: Tlemcen
ja: トレムセン県

[ctx: province]
en: Toamasina
ja: トゥアマシナ州

[ctx: province]
en: Tocantins
ja: トカンティンス州

[ctx: province]
en: Tochigi
ja: 栃木県

[ctx: province]
en: Togdheer
ja: トゲーア州

[ctx: province]
en: Tokat
ja: トカト県

[ctx: province]
en: Tokushima
ja: 徳島県

[ctx: province]
en: Tokyo
ja: 東京都

[ctx: province]
en: Toledo
ja: トレド州

[ctx: province]
en: Toliara
ja: トゥリアーラ州

[ctx: province]
en: Tolima
ja: トリマ県

[ctx: province]
en: Tolmin
ja: トールミン市

[ctx: province]
en: Tolna
ja: トルナ県

[ctx: province]
en: Tombali S
ja: トンバリ州

[ctx: province]
en: Tombouctou
ja: トンブクトゥ州

[ctx: province]
en: Tomskaya oblast'
ja: トムスク州

[ctx: province]
en: Torba
ja: トルバ州

[ctx: province]
en: Torino
ja: トリノ県

[ctx: province]
en: Tororo
ja: トロロ県

[ctx: province]
en: Toshkent
ja: タシュケント州

[ctx: province]
en: Toshkent (city)
ja: タシュケント特別市

[ctx: province]
en: Totonicapan
ja: トトニカパン県

[ctx: province]
en: Tottori
ja: 鳥取県

[ctx: province]
en: Tougue
ja: トゥゲ県

[ctx: province]
en: Tov
ja: トゥブ県

[ctx: province]
en: Tovuz
ja: トブズ

[ctx: province]
en: Toyama
ja: 富山県

[ctx: province]
en: Tozeur
ja: トズール県

[ctx: province]
en: Tra Vinh
ja: チャーヴィン省

[ctx: province]
en: Trabzon
ja: トラブゾン県

[ctx: province]
en: Trang
ja: トラン県

[ctx: province]
en: Trapani
ja: トラーパニ県

[ctx: province]
en: Trarza
ja: トラルザ州

[ctx: province]
en: Trashi Yangtse
ja: タシ ヤンツェ県

[ctx: province]
en: Trashigang
ja: タシガン県

[ctx: province]
en: Trat
ja: トラート県

[ctx: province]
en: Trbovlje
ja: トルボブリエ

[ctx: province]
en: Trebnje
ja: トレブニェ市

[ctx: province]
en: Treinta y Tres
ja: トレインタ イ トレス県

[ctx: province]
en: Trelawny
ja: トレローニー教区

[ctx: province]
en: Trento
ja: トレント自治県

[ctx: province]
en: Trenčiansky kraj
ja: トレンチーン県

[ctx: province]
en: Treviso
ja: トレヴィーゾ県

[ctx: province]
en: Trieste
ja: トリエステ県

[ctx: province]
en: Trikala
ja: トリカラ県

[ctx: province]
en: Trincomalee
ja: トリンコマリー県

[ctx: province]
en: Tripura
ja: トリプラ州

[ctx: province]
en: Tristan da Cunha
ja: トリスタン ダ クーニャ島

[ctx: province]
en: Trnavský kraj
ja: トルナヴァ県

[ctx: province]
en: Trnovska vas
ja: トルノフスカ ヴァス市

[ctx: province]
en: Troms
ja: トロムス県

[ctx: province]
en: Trongsa
ja: トンサ県

[ctx: province]
en: Tropojë
ja: トロポヤ県

[ctx: province]
en: Trujillo
ja: トルヒーヨ州

[ctx: province]
en: Trzin
ja: トルジッチ市

[ctx: province]
en: Tržič
ja: トルジッチ

[ctx: province]
en: Tshopo
ja: ツォポ州

[ctx: province]
en: Tshuapa
ja: ツアパ州

[ctx: province]
en: Tsirang
ja: チラン県

[ctx: province]
en: Tsuen Wan
ja: 荃湾区

[ctx: province]
en: Tuamasaga
ja: ツアマサガ

[ctx: province]
en: Tubas
ja: トゥバス

[ctx: province]
en: Tucuman
ja: トゥクマン州

[ctx: province]
en: Tuen Mun
ja: 屯門区

[ctx: province]
en: Tui
ja: トゥイ県

[ctx: province]
en: Tukuma novads
ja: トゥクムス地区

[ctx: province]
en: Tul'skaya oblast'
ja: ツーラ州

[ctx: province]
en: Tulcea
ja: トゥルチャ県

[ctx: province]
en: Tulkarm
ja: トゥールカリム

[ctx: province]
en: Tumbes
ja: トゥンベス県

[ctx: province]
en: Tunapuna-Piarco
ja: チュナプア ピアコ

[ctx: province]
en: Tunceli
ja: トゥンジェリ県

[ctx: province]
en: Tungurahua
ja: トゥングラワ県

[ctx: province]
en: Tunis
ja: チュニス県

[ctx: province]
en: Turnišče
ja: トゥルニシチェ

[ctx: province]
en: Tutong
ja: ツトン地区

[ctx: province]
en: Tuyen Quang
ja: トゥエンクアン省

[ctx: province]
en: Tverskaya oblast'
ja: トヴェリ州

[ctx: province]
en: Tyne and Wear
ja: タイン アンド ウィア

[ctx: province]
en: Tyumenskaya oblast'
ja: チュメニ州

[ctx: province]
en: Tyva, Respublika [Tuva]
ja: トゥヴァ共和国

[ctx: province]
en: Tétouan
ja: テトワン地方

[ctx: province]
en: Tājūrā' wa an Nawāhī al Arbāh
ja: タジュラワ アルナワヒ アルアルバ

[ctx: province]
en: Tērvetes novads
ja: テールヴェテス地区

[ctx: province]
en: Ubon Ratchathani
ja: ウボンラーチャターニー県

[ctx: province]
en: Ucar
ja: ウカ

[ctx: province]
en: Ucayali
ja: ウカヤリ県

[ctx: province]
en: Udine
ja: ウーディネ県

[ctx: province]
en: Udmurtskaya Respublika
ja: ウドムルト共和国

[ctx: province]
en: Udon Thani
ja: ウドーンターニー県

[ctx: province]
en: Uige
ja: ウイジェ州

[ctx: province]
en: Ujae
ja: ウジャエ環礁

[ctx: province]
en: Ujelang
ja: ウジェラング環礁

[ctx: province]
en: Ul'yanovskaya oblast'
ja: ウリヤノフスク州

[ctx: province]
en: Ulaanbaatar
ja: ウランバートル市

[ctx: province]
en: Ulsan Gwang'yeogsi
ja: 蔚山広域市

[ctx: province]
en: Umm Salal
ja: ウム サラル

[ctx: province]
en: Umm al Qaywayn
ja: ウンム アル＝カイワイン

[ctx: province]
en: Ungheni
ja: ウンゲニ県

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
ja: アメリカ領太平洋諸島

[ctx: province]
en: Upper Demerara-Berbice
ja: アッパー デメララ ベルビセ州

[ctx: province]
en: Upper East
ja: アッパー イースト州

[ctx: province]
en: Upper River
ja: ガンビア川上流地方

[ctx: province]
en: Upper Takutu-Upper Essequibo
ja: アッパー タクトゥ アッパー エセキボ州

[ctx: province]
en: Upper West
ja: アッパー ウエスト州

[ctx: province]
en: Uppsala lan
ja: ウプサラ県

[ctx: province]
en: Uri
ja: URI

[ctx: province]
en: Us'ak
ja: ウシャク県

[ctx: province]
en: Usulutan
ja: ウスルタン県

[ctx: province]
en: Utah
ja: ユタ州

[ctx: province]
en: Utenos Apskritis
ja: ウテナ県

[ctx: province]
en: Uthai Thani
ja: ウタイターニー県

[ctx: province]
en: Utirik
ja: ウトリック環礁

[ctx: province]
en: Utrecht
ja: ユトレヒト州

[ctx: province]
en: Uttar Pradesh
ja: ウッタル プラデーシュ州

[ctx: province]
en: Uttaradit
ja: ウッタラディット県

[ctx: province]
en: Uttaranchal
ja: ウッタラーンチャル州

[ctx: province]
en: Uusimaa
ja: ウーシマー県

[ctx: province]
en: Uvs
ja: オブス県

[ctx: province]
en: Va'a-o-Fonoti
ja: ヴァアオフォノチ

[ctx: province]
en: Vaavu
ja: ヴァーヴ

[ctx: province]
en: Vacosa-Phoenix
ja: ヴァコア フェニックス

[ctx: province]
en: Vaisigano
ja: ヴァイシガノ

[ctx: province]
en: Vaiņodes novads
ja: パイグアメス地区

[ctx: province]
en: Vakaga
ja: バカガ州

[ctx: province]
en: Val d'Oise
ja: バルドアーズ県

[ctx: province]
en: Val-de-Marne
ja: バルドマルヌ県

[ctx: province]
en: Valais
ja: ヴァレー州

[ctx: province]
en: Valcea
ja: ヴルチャ県

[ctx: province]
en: Valencia
ja: バレンシア県

[ctx: province]
en: Valgamaa
ja: ヴァルガ県

[ctx: province]
en: Valkas novads
ja: ヴァルカ地区

[ctx: province]
en: Valladolid
ja: バリャドリッド県

[ctx: province]
en: Valle
ja: バジェ県

[ctx: province]
en: Valle del Cauca
ja: バジェ デル カウカ県

[ctx: province]
en: Vallee du Bandama
ja: バンダマ渓谷州

[ctx: province]
en: Valmiera
ja: バルミエラ

[ctx: province]
en: Valparaiso
ja: バルパライソ州

[ctx: province]
en: Valverde
ja: バルベルデ州

[ctx: province]
en: Van
ja: バン県

[ctx: province]
en: Var
ja: バール県

[ctx: province]
en: Varaidinska zupanija
ja: ヴァラジュディン郡

[ctx: province]
en: Varakļānu novads
ja: ファラキガール地区

[ctx: province]
en: Varese
ja: ヴァレーゼ県

[ctx: province]
en: Vargas
ja: バルガス州

[ctx: province]
en: Varmlanda lan
ja: ヴェルムランド県

[ctx: province]
en: Varna
ja: ヴァルナ州

[ctx: province]
en: Vas
ja: ヴァシュ県

[ctx: province]
en: Vaslui
ja: ヴァスルイ県

[ctx: province]
en: Vasterbottens lan
ja: ヴェステルボッテン県

[ctx: province]
en: Vasternorrlands lan
ja: ヴェステルノールランド県

[ctx: province]
en: Vastmanlanda lan
ja: ヴェストマンランド県

[ctx: province]
en: Vastra Gotalands lan
ja: ヴェストラ イェータランド県

[ctx: province]
en: Vaucluse
ja: ボークリューズ県

[ctx: province]
en: Vaud
ja: ヴォー州

[ctx: province]
en: Vaupés
ja: バウペス県

[ctx: province]
en: VavunLya
ja: バブニア県

[ctx: province]
en: Vayoc Jor
ja: ヴァヨツ ゾル地方

[ctx: province]
en: Vecpiebalgas novads
ja: ヴェッツピエマルガス地区

[ctx: province]
en: Vecumnieku novads
ja: ヴェチィムネイク地区

[ctx: province]
en: Vejle
ja: ヴァイレ県

[ctx: province]
en: Velenje
ja: ヴェレニエ市

[ctx: province]
en: Velika Polana
ja: ヴェリカ ポラナ市

[ctx: province]
en: Velike Lašče
ja: ヴェリケ ラシチェ

[ctx: province]
en: Veliko Tarnovo
ja: ヴェリコ タルノヴォ州

[ctx: province]
en: Vendée
ja: ヴァンデ県

[ctx: province]
en: Venezia
ja: ヴェネツィア県

[ctx: province]
en: Ventspils
ja: ヴェンツピルス地区

[ctx: province]
en: Ventspils novads
ja: ベンツピルス地区

[ctx: province]
en: Veracruz
ja: ベラクルス州

[ctx: province]
en: Veraguas
ja: ベラグアス県

[ctx: province]
en: Verbano-Cusio-Ossola
ja: ヴェルバーノ クジオ オッソラ県

[ctx: province]
en: Vercelli
ja: ヴェルチェッリ県

[ctx: province]
en: Vermont
ja: バーモント州

[ctx: province]
en: Verona
ja: ヴェローナ県

[ctx: province]
en: Veržej
ja: ベルゼ

[ctx: province]
en: Vest-Agder
ja: ヴェスト アグデル県

[ctx: province]
en: Vestfirolr
ja: 西部フィヨルド

[ctx: province]
en: Vestfold
ja: ヴェストフォル県

[ctx: province]
en: Vestsjælland
ja: ヴェストシェラン県

[ctx: province]
en: Vesturland
ja: 西アイスランド

[ctx: province]
en: Veszprém
ja: ヴェスプレーム県

[ctx: province]
en: Viana do Castelo
ja: ヴィアナ ド カステロ県

[ctx: province]
en: Vibo Valentia
ja: ヴィボ ヴァレンツィア県

[ctx: province]
en: Viborg
ja: ヴィボー県

[ctx: province]
en: Vicebskaja voblasc'
ja: ヴィチェプスク州

[ctx: province]
en: Vicenza
ja: ヴィチェンツァ県

[ctx: province]
en: Vichada
ja: ビチャダ県

[ctx: province]
en: Victoria
ja: ビクトリア州

[ctx: province]
en: Videm
ja: ヴィデム市

[ctx: province]
en: Vidin
ja: ヴィディン州

[ctx: province]
en: Vienne
ja: ヴィエンヌ県

[ctx: province]
en: Vientiane
ja: ヴィエンチャン県

[ctx: province]
en: Viesītes novads
ja: ビアジーテス地区

[ctx: province]
en: Vila Real
ja: ヴィラ レアル県

[ctx: province]
en: Viljandimsa
ja: ヴィリャンディ県

[ctx: province]
en: Villa Clara
ja: ビーリャ クララ州

[ctx: province]
en: Vilniaus Apskritis
ja: ヴィリニュス県

[ctx: province]
en: Vinh Long
ja: ヴィンロン省

[ctx: province]
en: Vinh Phuc
ja: ヴィンフック省

[ctx: province]
en: Vinnyts'ka Oblast'
ja: ヴィーンヌィツャ州

[ctx: province]
en: Vipava
ja: ヴィパーヴァ市

[ctx: province]
en: Viqueque
ja: ビケケ県

[ctx: province]
en: Virgin Islands
ja: バージン諸島

[ctx: province]
en: Virginia
ja: バージニア州

[ctx: province]
en: VirovitiEko-podravska zupanija
ja: ヴィロヴィティツァ＝ポドラヴィナ郡

[ctx: province]
en: Viseu
ja: ヴィゼウ県

[ctx: province]
en: Vitanje
ja: ヴィタニェ市

[ctx: province]
en: Viterbo
ja: ヴィテルボ県

[ctx: province]
en: Vizcaya
ja: ビスカヤ県

[ctx: province]
en: Viļakas novads
ja: ビラキャス地区

[ctx: province]
en: Viļānu novads
ja: ビガーヌ地区

[ctx: province]
en: Vlaams-Brabant
ja: フラームス＝ブラバント州

[ctx: province]
en: Vladimirskaya oblast'
ja: ヴラジーミル州

[ctx: province]
en: Vlorë
ja: ヴロラ県

[ctx: province]
en: Vodice
ja: ヴォディツェ

[ctx: province]
en: Voiotia
ja: ヴィオティア県

[ctx: province]
en: Vojnik
ja: ヴォイニク市

[ctx: province]
en: Vojvodina
ja: ヴォイヴォディナ社会主義自治州

[ctx: province]
en: Volgogradskaya oblast'
ja: ヴォルゴグラード州

[ctx: province]
en: Vologodskaya oblast'
ja: ヴォログダ州

[ctx: province]
en: Volta
ja: ヴォルタ州

[ctx: province]
en: Volyos'ka Oblast'
ja: ヴォルィーニ州

[ctx: province]
en: Vorarlberg
ja: フォアアールベルク州

[ctx: province]
en: Voronezhskaya oblast'
ja: ヴォロネジ州

[ctx: province]
en: Vorumaa
ja: ヴォル県

[ctx: province]
en: Vosges
ja: ヴォージュ県

[ctx: province]
en: Vrancea
ja: ヴランチャ県

[ctx: province]
en: Vransko
ja: ヴランスコ市

[ctx: province]
en: Vratsa
ja: ブラーツァ

[ctx: province]
en: Vrhnika
ja: ブルフニカ市

[ctx: province]
en: VuRovarako-srijemska zupanija
ja: ヴコヴァル＝スリイェム郡

[ctx: province]
en: Vuzenica
ja: ヴゼニツァ市

[ctx: province]
en: Vysočina
ja: ヴィソチナ州

[ctx: province]
en: Vārkavas novads
ja: ファールカバス地区

[ctx: province]
en: Waikato
ja: ワイカト

[ctx: province]
en: Wakayama
ja: 和歌山県

[ctx: province]
en: Wake Ialand
ja: ウェーク島

[ctx: province]
en: Wakiso
ja: ワキソ県

[ctx: province]
en: Wan Chai
ja: 湾仔

[ctx: province]
en: Wangdue Phodrang
ja: ワンデュ ポダン県

[ctx: province]
en: Wanica
ja: ワニカ地方

[ctx: province]
en: Warab
ja: ワラブ州

[ctx: province]
en: Wardak
ja: ヴァルダク州

[ctx: province]
en: Warwickshire
ja: ウォリックシャー

[ctx: province]
en: Washington
ja: ワシントン州

[ctx: province]
en: Wasit
ja: ワーシト県

[ctx: province]
en: Waterford
ja: ウォーターフォード州

[ctx: province]
en: Wele-Nzas
ja: ウェレンザス県

[ctx: province]
en: Wellington
ja: ウェリントン

[ctx: province]
en: West
ja: 西部州

[ctx: province]
en: West Bengal
ja: 西ベンガル州

[ctx: province]
en: West Coast
ja: ウェストコースト

[ctx: province]
en: West Dunbartonshire
ja: ウェスト ダンバートンシャー

[ctx: province]
en: West Glamorgan
ja: ウェストグラモーガン

[ctx: province]
en: West Lothian
ja: ウェストロージアン

[ctx: province]
en: West Midlands
ja: ウェストミッドランド

[ctx: province]
en: West New Britain
ja: 西ニューブリテン州

[ctx: province]
en: West Sussex
ja: ウェストサセックス

[ctx: province]
en: West Virginia
ja: ウェストバージニア州

[ctx: province]
en: West Yorkshire
ja: ウェストヨークシャー

[ctx: province]
en: West-Vlaanderen
ja: ウェスト＝フランデレン州

[ctx: province]
en: Western
ja: 西部州

[ctx: province]
en: Western Area (Freetown)
ja: 西部地域 (フリータウン)

[ctx: province]
en: Western Australia
ja: 西オーストラリア州

[ctx: province]
en: Western Cape
ja: 西ケープ州

[ctx: province]
en: Western Highlands
ja: 西部山岳州

[ctx: province]
en: Western Magharibi
ja: 西部州

[ctx: province]
en: Western Samar
ja: 西サマール州

[ctx: province]
en: Western Tobago
ja: ウエスタン トバゴ

[ctx: province]
en: Westmeath
ja: ウェストミース州

[ctx: province]
en: Westmoreland
ja: ウェストモアランド教区

[ctx: province]
en: Wexford
ja: ウェクスフォード州

[ctx: province]
en: Wicklow
ja: ウィックロー州

[ctx: province]
en: Wien
ja: ウィーン

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
ja: クアラ ルンプール首都特別市

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Labuan
ja: 連邦領ラブアン

[ctx: province]
en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
ja: 連邦領プトラジャヤ

[ctx: province]
en: Wiltshire
ja: ウィルトシャー

[ctx: province]
en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン州

[ctx: province]
en: Wong Tai Sin
ja: 黄大仙区

[ctx: province]
en: Woqooyi Galbeed
ja: 北部ガルベード州

[ctx: province]
en: Worcestershire
ja: ウースターシャー

[ctx: province]
en: Worodouqou
ja: ウォロドゥーグー州

[ctx: province]
en: Wotho
ja: ウォット環礁

[ctx: province]
en: Wotje
ja: ウォッジェ環礁

[ctx: province]
en: Wuzhong
ja: 呉中区

[ctx: province]
en: Wyoming
ja: ワイオミング州

[ctx: province]
en: Wādī al hayāt
ja: ワディアルハヤー

[ctx: province]
en: Xacmaz
ja: カチマス県

[ctx: province]
en: Xaignabouli
ja: サイニャブーリー県

[ctx: province]
en: Xankandi
ja: ハンカンディ市

[ctx: province]
en: Xanlar
ja: ザナラー

[ctx: province]
en: Xanthi
ja: クサンティ県

[ctx: province]
en: Xekong
ja: セーコーン県

[ctx: province]
en: Xiangkhoang
ja: シエンクワーン県

[ctx: province]
en: Xiasomboun
ja: サイソムブーン特別区

[ctx: province]
en: Xigoma
ja: キゴマ州

[ctx: province]
en: Xinjiang
ja: 新疆

[ctx: province]
en: Xizang
ja: チベット自治区

[ctx: province]
en: Xizi
ja: シジ

[ctx: province]
en: Xocali
ja: ホジャリ県

[ctx: province]
en: Xocavand
ja: ホジャヴェンド県

[ctx: province]
en: Xorazm
ja: ホラズム州

[ctx: province]
en: Xoulikoro
ja: クリコロ州

[ctx: province]
en: Xrong Preah Sihanouk
ja: プレアシアヌーク特別市

[ctx: province]
en: Yafran-Jādū
ja: ヤフラン ジャドゥ

[ctx: province]
en: Yagha
ja: ヤガ県

[ctx: province]
en: Yala
ja: ヤラー県

[ctx: province]
en: Yalova
ja: ヤロヴァ県

[ctx: province]
en: Yamagata
ja: 山形県

[ctx: province]
en: Yamaguchi
ja: 山口県

[ctx: province]
en: Yamalo-Nenetskiy avtonomnyy okrug
ja: ヤマロ ネネツ自治管区

[ctx: province]
en: Yamanashi
ja: 山梨県

[ctx: province]
en: Yambol
ja: ヤンボル

[ctx: province]
en: Yanggang-do
ja: 両江道

[ctx: province]
en: Yangon
ja: ヤンゴン管区

[ctx: province]
en: Yap
ja: ヤップ州

[ctx: province]
en: Yaracuy
ja: ヤラクイ州

[ctx: province]
en: Yardimli
ja: ヤルドゥムル

[ctx: province]
en: Yaroslavskaya oblast'
ja: ヤロスラヴリ州

[ctx: province]
en: Yasothon
ja: ヤソートーン県

[ctx: province]
en: Yatenga
ja: ヤテンガ県

[ctx: province]
en: Yau Tsim Mong
ja: 油尖旺区

[ctx: province]
en: Yazd
ja: ヤズド州

[ctx: province]
en: Yen Bai
ja: イエンバイ省

[ctx: province]
en: Yevlax
ja: イェブラク市

[ctx: province]
en: Yevreyskaya avtonomnaya oblast'
ja: ユダヤ自治州

[ctx: province]
en: Yinchuan
ja: 銀川市

[ctx: province]
en: Yobe
ja: ヨベ州

[ctx: province]
en: Yomou
ja: ヨムー県

[ctx: province]
en: Yonne
ja: ヨンヌ県

[ctx: province]
en: Yoro
ja: ヨロ県

[ctx: province]
en: Yozgat
ja: ヨズガト県

[ctx: province]
en: Ysyk-Kol
ja: イシクコル州

[ctx: province]
en: Yucatan
ja: ユカタン州

[ctx: province]
en: Yuen Long
ja: 元朗区

[ctx: province]
en: Yukon Territory
ja: ユーコン準州

[ctx: province]
en: Yumbe
ja: ユンベ県

[ctx: province]
en: Yunlin Conuty
ja: 雲林県

[ctx: province]
en: Yunnan
ja: 雲南省

[ctx: province]
en: Yvelines
ja: イブリーヌ県

[ctx: province]
en: Zabaykalsky Krai'
ja: ザバイカリエ地方

[ctx: province]
en: Zabol
ja: ザーブル州

[ctx: province]
en: Zacapa
ja: サカパ県

[ctx: province]
en: Zacatecas
ja: サカテカス州

[ctx: province]
en: Zadaraka
ja: ザダル郡

[ctx: province]
en: Zaghouan
ja: ザグワン県

[ctx: province]
en: Zagorje ob Savi
ja: ザゴリェ オプ サヴィ市

[ctx: province]
en: Zagrebacka zupanija
ja: ザグレブ郡

[ctx: province]
en: Zaire
ja: ザイーレ州

[ctx: province]
en: Zakarpats'ka Oblast'
ja: ザカルパッチャ州

[ctx: province]
en: Zakynthos
ja: ザキントス県

[ctx: province]
en: Zala
ja: ザラ県

[ctx: province]
en: Zalaegerszeg
ja: ザラエゲルセグ

[ctx: province]
en: Zambales
ja: サンバレス州

[ctx: province]
en: Zambezia
ja: ザンベジア州

[ctx: province]
en: Zamboanga Sibiguey
ja: サンボアンガ シブガイ州

[ctx: province]
en: Zamboanga del Norte
ja: 北サンボアンガ州

[ctx: province]
en: Zamboanga del Sur
ja: 南サンボアンガ州

[ctx: province]
en: Zamfara
ja: ザムファラ州

[ctx: province]
en: Zamora
ja: サモラ県

[ctx: province]
en: Zamora-Chinchipe
ja: サモラ チンチペ県

[ctx: province]
en: Zangilan
ja: ザンギラン

[ctx: province]
en: Zanjan
ja: ザンジャーン州

[ctx: province]
en: Zanzan
ja: ザンザン州

[ctx: province]
en: Zaporiz'ka Oblast'
ja: ザポリージャ州

[ctx: province]
en: Zaqatala
ja: ザガタラ県

[ctx: province]
en: Zaragoza
ja: サラゴサ県

[ctx: province]
en: Zardab
ja: ゼルダブ

[ctx: province]
en: Zavrč
ja: ザヴルチ

[ctx: province]
en: Zeeland
ja: ゼーラント州

[ctx: province]
en: Zhambyl oblysy Zhambylskaya oblast'
ja: ジャンブール州

[ctx: province]
en: Zhejiang
ja: 浙江省

[ctx: province]
en: Zhemgang
ja: シェムガン県

[ctx: province]
en: Zhongwei
ja: 中衛市

[ctx: province]
en: Zhytomyrs'ka Oblast'
ja: ジトームィル州

[ctx: province]
en: Ziguinchor
ja: ジガンショール州

[ctx: province]
en: Zilupes novads
ja: ジルペス地区

[ctx: province]
en: Zinder
ja: ザンデール州

[ctx: province]
en: Ziro
ja: ジロ県

[ctx: province]
en: Zlínský kraj
ja: ズリーン州

[ctx: province]
en: Zomba
ja: ゾンバ県

[ctx: province]
en: Zondoma
ja: ゾンドマ県

[ctx: province]
en: Zonguldak
ja: ゾングルダク県

[ctx: province]
en: Zou
ja: ズー県

[ctx: province]
en: Zoundweogo
ja: ズンドウェオゴ県

[ctx: province]
en: Zreče
ja: ズレチェ

[ctx: province]
en: Zug
ja: ツーク州

[ctx: province]
en: Zuid-Holland
ja: 南ホラント州

[ctx: province]
en: Zulia
ja: スリア州

[ctx: province]
en: Zurich
ja: チューリッヒ州

[ctx: province]
en: dolnośląskie
ja: ドルヌィ シロンスク県

[ctx: province]
en: kujawsko-pomorskie
ja: クヤヴィ＝ポモージェ県

[ctx: province]
en: lubelskie
ja: ルブリン県

[ctx: province]
en: lubuskie
ja: ルブシュ県

[ctx: province]
en: mazowieckie
ja: マゾフシェ県

[ctx: province]
en: małopolskie
ja: マウォポルスカ県

[ctx: province]
en: opolskie
ja: オポーレ県

[ctx: province]
en: podkarpackie
ja: ポトカルパチェ県

[ctx: province]
en: podlaskie
ja: ポドラシェ県

[ctx: province]
en: pomorskie
ja: ポモージェ県

[ctx: province]
en: warmińsko-mazurskie
ja: ヴァルミア＝マズールィ県

[ctx: province]
en: wielkopolskie
ja: ヴィエルコポルスカ県

[ctx: province]
en: zachodniopomorskie
ja: 西ポモージェ県

[ctx: province]
en: Álava
ja: アラバ県

[ctx: province]
en: Ávila
ja: アビラ県

[ctx: province]
en: Åland
ja: オーランド県

[ctx: province]
en: Århus
ja: オーフス県

[ctx: province]
en: Østfold
ja: エストフォル県

[ctx: province]
en: Ústecký kraj
ja: ウースチー州

[ctx: province]
en: Ādažu novads
ja: アーガフ地区

[ctx: province]
en: Črenšovci
ja: チュレンショフツィ

[ctx: province]
en: Črna na Koroškem
ja: ブラックケルンテン

[ctx: province]
en: Črnomelj
ja: チルノメリ

[ctx: province]
en: Ērgļu novads
ja: エーグブル地区

[ctx: province]
en: Ķeguma novads
ja: チェグマ地区

[ctx: province]
en: Ķekavas novads
ja: チェカバス地区

[ctx: province]
en: łódzkie
ja: ウッチ県

[ctx: province]
en: śląskie
ja: シロンスク県

[ctx: province]
en: świętokrzyskie
ja: シフィェンティクシシュ県

[ctx: province]
en: Şabrātah Şurmān
ja: ザーウィヤ (サブラタ サーマン)

[ctx: province]
en: Šalovci
ja: シャロフツィ

[ctx: province]
en: Šempeter-Vrtojba
ja: シェンペテル＝ヴロトイバ

[ctx: province]
en: Šentilj
ja: シェンティリ

[ctx: province]
en: Šentjernej
ja: シェントイェルニェイ

[ctx: province]
en: Šentjur
ja: シェントユル

[ctx: province]
en: Šentrupert
ja: シェントルペルト

[ctx: province]
en: Šenčur
ja: シェンチュル

[ctx: province]
en: Škocjan
ja: シュコツィアン

[ctx: province]
en: Škofja Loka
ja: シュコーフィア ロカ

[ctx: province]
en: Škofljica
ja: シュコフリツァ

[ctx: province]
en: Šmarje pri Jelšah
ja: シュマリェ プリ イェルシャフ

[ctx: province]
en: Šmarješke Toplice
ja: スマージェスケトプリーツェ

[ctx: province]
en: Šmartno ob Paki
ja: シュマルトノ オプ パキ

[ctx: province]
en: Šmartno pri Litiji
ja: シュマルトノ プリ リティイ

[ctx: province]
en: Šoštanj
ja: ショーシュタニ

[ctx: province]
en: Štore
ja: シュトレ

[ctx: province]
en: Ţarābulus
ja: タラブラス

[ctx: province]
en: Žalec
ja: ジャテツ

[ctx: province]
en: Železniki
ja: ジェレズニキ

[ctx: province]
en: Žetale
ja: ジェタレ

[ctx: province]
en: Žilinský kraj
ja: ジリナ県

[ctx: province]
en: Žiri
ja: ジリ

[ctx: province]
en: Žirovnica
ja: ジロヴニツァ

[ctx: province]
en: Žužemberk
ja: ジュジェンベルク

en: pxAccess / pxPay Key is not set in the Administer &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors
ja: 管理 &raquo; システムの設定 &raquo; 支払いプロセッサ に pxAccess / pxPay キーが設定されていません

en: raised
ja: 調達済

en: reCAPTCHA Keys
ja: reCAPTCHAキー

en: reCAPTCHA is a free service that helps prevent automated abuse of your site. To use reCAPTCHA on public-facing CiviCRM forms: sign up at <a href="%1" "target=_blank">Google's reCaptcha site</a>; enter the provided public and private reCAPTCHA keys here; then enable reCAPTCHA under Advanced Settings in any Profile.
ja: reCAPTCHA はサイトへの無差別な書き込みを防ぐための無料サービスです。公開の CiviCRM の入力フォームでreCAPTCHA を使用する場合は、まず<a href="%1" "target=_blank">Google reCaptcha サイト</a>でサインアップします。次にそのサイトで reCAPTCHA の Site key と Secret key を入力します。最後に各プロファイルの高度な設定のページで reCAPTCHA を有効にします。

en: reCAPTCHA is also not available when a profile is used inside the User Registration and My Account screens.
ja: プロファイルが、ユーザ登録とマイアカウント画面の内部で使用されている場合は reCAPTCHA も使用できません。

en: reCaptcha
ja: reCAPTCHA

en: read about <a href="!1">CiviCRM access permissions</a> and set access permissions at <a href="!2">Administer CiviCRM &raquo; Access Control</a>.
ja: <a href="!1">CiviCRM access permissions</a>を読んで<a href="!2">CiviCRM の管理 &raquo; アクセスコントロール</a>の権限を設定する

en: read more
ja: 続きを読む

en: read the <a href="!1">CiviCRM Administrator Guide</a>.
ja: <a href="!1">CiviCRM 管理者ガイド</a>を読む。

en: receipt
ja: 受領書

en: record response
ja: 回答を記録

en: register for events
ja: イベントとして登録

en: release
ja: 解除

en: release campaign contacts
ja: 解除されたキャンペーンの連絡先

en: remove profile
ja: プロファイルを削除

en: reserve
ja: 予約

en: reserve campaign contacts
ja: 予約キャンペーンの連絡先

en: schedule mailings
ja: 予定されたメーリング

en: search by group
ja: グループ別で検索

en: search by group type
ja: グループタイプ別で検索

en: seconds
ja: 秒

en: select
ja: 選択

en: select activity
ja: アクティビティを選択

en: select group
ja: グループを選択

en: selected contact(s)
ja: 選択した連絡先

en: send_reminders=[1 or 0] optional- 1 to send payment reminders
ja: 支払い通知を送信するには send_reminders=[1 or 0] optional- 1

en: show all
ja: すべて表示

en: show child groups
ja: 子グループを表示

en: show field or section
ja: フィールドまたはセクションを表示

en: show location
ja: ロケーションを表示

en: sign CiviCRM Petition
ja: CiviCRM Petition 署名

en: site root
ja: サイトルート

en: skip IDS check
ja: IDS チェックをスキップ

en: smart group
ja: スマートグループ

en: ssl_merchant_id is not set for this payment processor
ja: 支払いプロセッサに ssl_merchant_id が設定されていません

en: start date
ja: 開始日

en: start=YYYYMMDD - Specify a different starting date range for the events to be listed.
ja: start=YYYYMMDD - 一覧表示するイベントの日付範囲の開始を指示します。

en: status
ja: ステータス

en: submit credit card contribution
ja: クレジットカードの支援を送信

en: submit credit card payment
ja: クレジットカードで支払いを送信

en: test
ja: テスト

en: test-drive
ja: テストドライブ

en: thank you for your generous pledge. please print this acknowledgment for your records.
ja: プレッジに感謝します。記録のために、この通知を印刷して保管しておいてください。

en: the following PHP variables are missing: %1
ja: 次のPHP変数が不足しています : %1

en: the record
ja: レコード

en: this is just an interface and should not be called directly
ja: これはインターフェイスです。直接呼び出さないでください。

en: through
ja: 〜

en: through %1
ja: %1 まで

en: token documentation
ja: トークンのマニュアル

en: transaction already processed.
ja: 取引は既に処理されています。

en: translate CiviCRM
ja: CiviCRM 翻訳

en: try a different spelling or use fewer letters
ja: スペルを変えてみるか、文字を減らしてください

en: type
ja: タイプ

en: type=N - Specify a particular Event Type using the event_type_id value. (You can find these values by browsing the listing at Administer &raquo; CiviEvent &raquo; Event Types.)
ja: type=N -  event_type_id の値使用して、特定のイベントタイプを指定してください。(管理 &raquo; CiviEvent &raquo; イベントタイプのリストを参照して、これらの値を見つけることができます。)

en: under the name
ja: 名義

en: until
ja: まで

en: updated
ja: 更新済

en: uppercase ante/post meridiem ('AM', 'PM')
ja: 午前 / 午後を大文字表示 ('AM', 'PM')

en: user '%1' doesn't have CREATE DATABASE permissions.
ja: ユーザ「%1」は CREATE DATABASE の権限がありません。

en: vCard Location Type
ja: vCard のロケーションタイプ

en: vCard Name
ja: vCard 名

en: vCard record for this contact.
ja: この連絡先の vCard レコード

en: value: %1 is not of the right field data type: %2
ja: 値 : %1 は正しいフィールドデータタイプではありません : %2

en: view
ja: 表示

en: view additional participant
ja: 追加の参加者を表示

en: view all activities
ja: すべてのアクティビティを表示

en: view all contacts
ja: すべての連絡先を見る

en: view all manual batches
ja: すべての手動バッチを表示

en: view all notes
ja: すべての備考を表示

en: view contact summary
ja: 連絡先概要を表示

en: view current employer
ja: 現在の雇用主を表示

en: view debug output
ja: デバッグ出力の表示

en: view details
ja: 詳細を表示

en: view event info
ja: イベント情報を表示

en: view event participants
ja: イベント参加を表示

en: view my contact
ja: 自分の連絡先の表示

en: view my invoices
ja: 自分の請求書を表示

en: view own manual batches
ja: この手動バッチを表示

en: view payments
ja: 支払いの表示

en: view primary participant
ja: 優先参加者表示

en: view public CiviMail content
ja: 公開 CiviMail の内容を表示

en: view result set
ja: 結果セットの表示

en: week | weeks
ja[0]: 週

en: whether the button is clickable or disabled
ja: このボタンはクリック可能か、無効か

en: width of the button in pixels
ja: ピクセル単位でボタンの幅

en: with
ja: 協働者

en: year
ja: 年

en: year as a decimal number including the century ('2015')
ja: 西暦を含む年を 10進数で表示 ('2015')

en: years after the current date.
ja: 現在の日付より後の年

en: years prior to current date.
ja: 現在の日付より前の年

en: you will have the opportunity to override the warning if they do not match
ja: あなたは彼らが一致しない場合は、警告を無効にする機会を持つことになります

en: ~%1 recipients
ja: ~%1 の宛先

en: ~1 recipient
ja: ~1 の宛先
