CiviCRM - en to fi translation catalogue (4574 entries)

en:  (MTD)
fi: (kuluva kuukausi)

en:  Petition has been deleted.
fi: Vetoomus on poistettu.

en:  Store Name is not set for this payment processor
fi: Kaupan nimeä ei ole asetettu maksunvälittäjälle

en:  URL is not set for this payment processor
fi: URL:a ei ole asetettu maksunvälittäjälle

en:  You can add another Campaign.
fi: Voit lisätä uuden kampanjan.

en:  You can add another Petition.
fi: Voit lisätä toisen vetoomuksen.

en:  You can add another price set field.
fi: Voit lisätä uuden hintaryhmän kentän.

en:  during the batch merge process with safe mode.
fi:  etene vikasietotilassa massayhdistämisprosessin aikana.

en:  for Activity Type = "
fi:  aktiviteettityypille = "

en: "%1" report has been successfully created. You are currently viewing the new report instance.
fi: "%1" -raportti on onnistuneesti luotu. Tarkastelet nyt uutta raporttia.

en: # Activities
fi: # Toiminnot

en: # Completed
fi: suoritettuja kpl

en: % of Total
fi: % kokonaisuudesta

en: %1 %2 Record
fi: %1 %2 tietue

en: %1 (Copy)
fi: %1 (Kopio)

en: %1 - %2 of %3
fi: %1 - %2 / %3

en: %1 - CiviCRM Profile Fields
fi: %1 - CiviCRM profiilikentät

en: %1 - Custom Fields
fi: %1 - Lisäkentät

en: %1 - Gateway requires curl with SSL support
fi: %1 - Gateway vaatii curl:n SSL tuella

en: %1 - Multiple Choice Options
fi: %1 - monivalintavaihtoehdot

en: %1 - Participants
fi: %1 - Osallistujat

en: %1 - Price Fields
fi: %1 - hintakentät

en: %1 - recurring payments not implemented
fi: %1 - toistuvia maksuja ei ole toteutettu

en: %1 Activity
fi: %1 toimi

en: %1 Address
fi: Osoite (%1)

en: %1 Contacts Updated
fi: %1 kontaktia päivitetty

en: %1 Current membership(s) for this contact have been set to 'Deceased' status.
fi: %1 tämän kontaktin voimassaolevaa jäsenyyttä on asetettu tilaan "kuollut".

en: %1 From must be a number (with or without decimal point).
fi: %1 tulee olla numero (desimaalin kanssa tai ilman sitä).

en: %1 From must be an integer (whole number).
fi: %1 tulee olla kokonaisluku.

en: %1 From must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
fi: %1 täytyy olla kelvollisesti muotoiltu rahasummaksi. (Desimaalipiste/pilkku/välilyönti on sallittu).

en: %1 Membership: Offline signup (by %2)
fi: Jäsenyys (%1): offline-liittyminen (kirjannut: %2)

en: %1 Options
fi: %1 valinnat

en: %1 Questions
fi: %1 kysymystä

en: %1 Selected records only
fi: Vain valitut %1 kohdetta

en: %1 Smart Group Criteria
fi: %1 Älykkään ryhmän kriteerit

en: %1 To must be a number (with or without decimal point).
fi: %1 tulee olla numero (desimaalien kanssa tai ilman niitä).

en: %1 To must be an integer (whole number).
fi: %1 täytyy olla kokonaisluku (koko numero).

en: %1 To must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
fi: %1 täytyy olla kelvollisessa muodossa rahasummaksi. (Desimaalipiste/pilkku/välilyönti sallitaan).

en: %1 Updated
fi: %1 päivitetty

en: %1 already exist.
fi: %1 on jo olemassa.

en: %1 already used.
fi: %1 on jo käytetty.

en: %1 amount can not be less than zero. Please select the options accordingly.
fi: %1 määrä ei voi olla pienempi kuin nolla. Ole hyvä ja valitse vaihtoehdot sen mukaisesti.

en: %1 directory does not exist or cannot be written by webserver
fi: %1 hakemistoa ei ole olemassa tai web-palvelin ei pysty sitä luomaan

en: %1 does not exists or is empty
fi: %1 ei ole olemassa tai on tyhjä

en: %1 has an incorrect directory path. Please go to the <a href="%2">path setting page</a> and correct it.
fi: %1 on väärä tiedostopolku. Mene <a href="%2">polkujen asetuksiin</a> ja korjaa se.

en: %1 has been created.
fi: %1 on luotu.

en: %1 has been moved to the custom set <a href='%3'>%2</a>.
fi: %1 on siirretty muokautetusta joukosta <a href='%3'>%2</a>.

en: %1 has been moved to the trash. | %count contacts moved to trash.
fi[0]: %1 siirrettiin roskiin.
fi[1]: %count kontaktia siirrettiin roskiin.

en: %1 has been permanently deleted. | %count contacts permanently deleted.
fi[0]: %1 on poistettu pysyvästi.
fi[1]: %count kontaktia pysyvästi poistettu.

en: %1 has been restored from the trash. | %count contacts restored from trash.
fi[0]: %1 on palautettu roskiksesta.
fi[1]: %count kontaktia palautettu roskiksesta.

en: %1 has been updated.
fi: %1 on päivitetty.

en: %1 is a required field.
fi: %1 on pakollinen kenttä.

en: %1 is currently included in these Smart group(s) (e.g. saved searches).
fi: %1 kuuluu tällä hetkellä näihin älykkäisiin ryhmiin (esim. tallennettuihin hakuihin).

en: %1 is not a valid operator
fi: %1 ei ole kelvollinen operaattori

en: %1 more
fi: %1 lisää

en: %1 must be a number (with or without decimal point).
fi: %1 tulee olla numero (desimaalien kanssa tai ilman niitä).

en: %1 must be an integer (whole number).
fi: %1 täytyy olla kokonaisluku (koko luku).

en: %1 must be in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
fi: %1 täytyy olla kelvollisessa muodossa rahasummaksi. (Desimaalipiste/pilkku/välilyönti sallitaan).

en: %1 must be valid Website.
fi: %1 täytyy olla verkkosivu.

en: %1 must in proper money format. (decimal point/comma/space is allowed).
fi: %1:n täytyy olla oikea rahaformaatti. (desimaalipilkku/piste/välilyönti on sallittu).

en: %1 of %2 records - %3 remaining
fi: %1 / %2 merkintää - %3 jäljellä

en: %1 option has been deleted.
fi: %1 vaihtoehto on poistettu.

en: %1 pairs of duplicates were merged
fi: %1 identtistä paria yhdistettiin

en: %1 pairs of duplicates were skipped due to conflict
fi: %1 identtistä paria ohitettiin konfliktin takia

en: %1(s)
fi: %1

en: %1: SMS Reply will not be sent.
fi: %1: Tekstiviestivastausta ei lähetetä.

en: %2. This Membership Type is used in an <a href='%1'>Online Contribution page</a>. Uncheck this membership type in the Memberships tab.
fi: %2. Tämä jäsenyystyyppi on tarjolla <a href='%1'>verkkomaksusivulla</a>. Poista valinta tämän jäsenyystyypin kohdalta Jäsenyydet-välilehdeltä.

en: %count %2 %3 relationship created | %count %2 %3 relationships created
fi[0]: %count %2 %3 yhteyssuhde luotu
fi[1]: %count %2 %3 yhteyssuhdetta luotu

en: %count Result | %count Results
fi[0]: %count hakutulos
fi[1]: %count hakutulosta

en: %count activity deleted. | %count activities deleted.
fi[0]: %count toimi poistettu.
fi[1]: %count toimea poistettu.

en: %count activity un-tagged | %count activities un-tagged
fi[0]: %count toimelta poistettiin avainsana
fi[1]: %count toimelta poistettiin avainsana

en: %count contact added to group | %count contacts added to group
fi[0]: %count kontakti lisättiin ryhmään
fi[1]: %count kontaktia lisättiin ryhmään

en: %count contact already had this tag | %count contacts already had this tag
fi[0]: %count kontaktilla oli jo tämä avainsana
fi[1]: %count kontaktilla oli jo tämä avainsana

en: %count contact removed from '%2' | %count contacts removed from '%2'
fi[0]: %count kontakti poistettu ryhmästä "%2"
fi[1]: %count kontaktia poistettu ryhmästä "%2"

en: %count contact tagged | %count contacts tagged
fi[0]: %count kontakti merkitty
fi[1]: %count kontaktia merkitty

en: %count contact un-tagged | %count contacts un-tagged
fi[0]: %count kontaktilta poistettiin avainsana
fi[1]: %count kontaktilta poistettiin avainsana

en: %count contact was already in group | %count contacts were already in group
fi[0]: %count kontakti oli jo valmiiksi ryhmässä
fi[1]: %count kontaktia oli jo valmiiksi ryhmässä

en: %count duplicate relationship | %count duplicate relationships
fi[0]: %count yhteyssuhde jolla on kaksoiskappale
fi[1]: %count yhteyssuhdetta joilla on kaksoiskappale

en: %count email was found on hold and updated. | %count emails were found on hold and updated.
fi[0]: %count sähköposti löytyi pidosta ja päivitettiin.
fi[1]: %count sähköpostia löydettiin pidosta ja päivitettiin.

en: %count invalid relationship record | %count invalid relationship records
fi[0]: %count kelvoton suhdetietue
fi[1]: %count kelvotonta suhdetietuetta

en: %count month | %count months
fi[0]: %count kuukausi
fi[1]: %count kuukautta

en: %count relationship record was not created due to an invalid contact type. | %count relationship records were not created due to invalid contact types.
fi[0]: %count suhdetietuetta ei luotu kelvottoman kontaktityypin vuoksi.
fi[1]: %count suhdetietuetta ei luotu kelvottomien kontaktityyppien vuoksi.

en: %count relationship was not created because the contact is not of the right type for this relationship | %count relationships were not created because the contact is not of the right type for this relationship
fi[0]: %count yhteyssuhdetta ei luotu koska kontaktin tyyppi ei sovi tähän yhteyssuhteeseen
fi[1]: %count yhteyssuhdetta ei luotu koska kontaktin tyyppi ei sovi tähän yhteyssuhteeseen

en: %count was skipped because the contact is already %2 %3 | %count were skipped because the contacts are already %2 %3
fi[0]: %count sivuutettiin koska kontakti on jo %2 %3
fi[1]: %count sivuutettiin koska kontaktit ovat jo %2 %3

en: %count year | %count years
fi[0]: %count vuosi
fi[1]: %count vuotta

en: &lt; Previous
fi: &lt; Edell.

en: &lt;&lt; First
fi: &lt;&lt; Ensim.

en: '%1' cannot be deleted because the information is used for special system purposes.
fi: "%1" ei voida poistaa koska tietoja käytetään erityisiin järjestelmän tarkoituksiin.

en: '%1' have been saved.
fi: "%1" on tallennettu.

en: '%1' survey has been deleted.
fi: "%1" kysely on poistettu.

en: 'Opt out via email' - displays an email address for recipients to opt out of receiving emails from your organization.
fi: 'Poisjättäytyminen sähköpostin kautta' - näytä sähköpostisoite vastaanottajille jotta he voivat kieltäytyä vastaanottamasta sähköposteja yhteisöltäsi.

en: 'Opt out via web page' - creates a link for recipients to click if they want to opt out of receiving emails from your organization. Alternatively, you can include the 'Opt out via email' token.
fi: 'Poisjättäytyminen verkkosivun kautta' - luo linkin jota vastaanottajat voivat klikata jos he haluavat kieltäytyä vastaanottamasta sähköpostia yhteisöltäsi. Vaihtoehtoisesti voit lisätä 'Poisjättäytyminen sähköpostin kautta' linkin.

en: (%1 recipients)
fi: (%1 vastaanottajaa)

en: (Filed on case %1)
fi: Talletetut aktiviteetit: %1

en: (Last Month)
fi: (edellinen kuukausi)

en: (Preview Area)
fi: (Esikatselualue)

en: (Sum of all weights should be greater than or equal to threshold: %1).
fi: (Kaikkien painojen summan tulisi olla suurempi tai yhtäsuuri kuin raja-arvon: %1).

en: (YTD)
fi: (kuluva vuosi)

en: (bottom of page)
fi: (sivun alalaitaan)

en: (deleted contacts)
fi: (poistetut kontaktit)

en: (filtered from %1 total entries)
fi: (suodatettu kaikkiaan %1 tuloksen joukosta)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fi: (suodatettu kaikkiaan _MAX_ tuloksen joukosta)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fi: (suodatettu kaikkiaan _MAX_ tuloksen joukosta)

en: (learn more...)
fi: (lisää tietoa...)

en: (more)
fi: (lisää)

en: (no subject)
fi: (ei aihetta)

en: (preferred)
fi: (ensisijainen)

en: (recipients)
fi: (vastaanottajat)

en: (signature)
fi: (allekirjoitus)

en: (since inception)
fi: (aloituksesta asti)

en: (test)
fi: (koe)

en: (top of page)
fi: (sivun ylälaitaan)

en: + Add New Field
fi: + Lisää uusi kenttä

en: , or Merge this contact with an existing contact
fi:  tai yhdistä tämä kontakti olemassaolevaan kontaktiin

en: - Activity Fields -
fi: -Toimintekentät-

en: - All Contacts -
fi: - Kaikki kontaktit -

en: - Any -
fi: - Mikä tahansa -

en: - Contact Fields -
fi: - Kontaktin kentät -

en: - Contribution Fields -
fi: - Maksuihin liittyvät kentät -

en: - Select Relationship Type-
fi: - Valitse yhteystyyppi -

en: - all activity type(s) -
fi: - Kaikki aktiviteettityypit -

en: - any -
fi: - kaikki -

en: - any contact type -
fi: - mikä tahansa kontaktityyppi -

en: - any group -
fi: - mikä tahansa ryhmä -

en: - any interviewer -
fi: - kuka tahansa -

en: - any state/province -
fi: - mikä maakunta tahansa -

en: - any tag -
fi: - mikä tahansa avainsana -

en: - any visibility -
fi: - mikä tahansa näkyvyys -

en: - default -
fi: - oletus -

en: - default view -
fi: - oletusnäkymä -

en: - do not import -
fi: - älä tuo

en: - none -
fi: - ei mitään -

en: - prefix -
fi: - etuliite -

en: - related contact info -
fi: - liittyvä kontakti -

en: - select %1 -
fi: - valitse %1 -

en: - select -
fi: - valitse -

en: - select activity type -
fi: - valitse -

en: - select contact -
fi: - valitse kontakti -

en: - select field -
fi: - valitse kenttä -

en: - select group -
fi: - valitse ryhmä -

en: - select label -
fi: - valitse nimiö -

en: - select profile -
fi: - valitse profiili -

en: - select record type -
fi: - valitse tallenteen tyyppi -

en: - select role -
fi: - valitse rooli -

en: - suffix -
fi: - tarkennin -

en: -none-
fi: -ei mitään-

en: -operator-
fi: -operaattori-

en: -select-
fi: -valitse-

en: -year-
fi: -vuosi-

en: ...and $
fi: ... ja $

en: ...through
fi: ... läpi

en: 1 activity already did not have this tag | %count activities already did not have this tag
fi[0]: Yhdellä toimella ei ollut ennestään tätä avainsanaa
fi[1]: %count toimella ei ollut ennestään tätä avainsanaa

en: 1 activity already had this tag | %count activities already had this tag
fi[0]: Yhdellä toimella oli jo tämä avainsana
fi[1]: %count toimella oli jo tämä avainsana

en: 1 contact already did not have this tag | %count contacts already did not have this tag
fi[0]: Yhdellä kontaktilla ei ollut tätä avainsanaa
fi[1]: %count kontaktilla ei ollut tätä avainsanaa

en: 1 contact was already not in this group | %count contacts were already not in this group
fi[0]: Yksi kontakti oli jo tässä ryhmässä
fi[1]: %count kontaktia oli jo tässä ryhmässä

en: 1 could not be deleted. | %count could not be deleted.
fi[0]: Yhtä ei voitu poistaa.
fi[1]: %count ei voitu poistaa.

en: 1. Manage Roles
fi: 1. Hallitse rooleja

en: 12 Hours
fi: 12 tuntia

en: 2. Assign Users to CiviCRM ACL Roles
fi: 2. Määritä käyttäjät CiviCRM:n ACL-rooleille

en: 24 Hours
fi: 24 tuntia

en: << Disable
fi: << Poista käytöstä

en: << Remove
fi: << Poista

en: <b>%1</b> file(s) in %2 directory are not writable. Listed file(s) might be used during the import to log the errors occurred during Import process. Contact your site administrator for assistance.
fi: Tiedostoja <b>%1</b> kansiossa %2 ei pysty muokkaamaan. Tiedostoja on saatettu käyttää tuonnin aikana kirjaamaan tuonnin virheitä. Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: <strong>Fixed Membership - 3 Months Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is set to February 1, 2008 - and the end date is April 30, 2008.
fi: <strong>Vakiojäsenyyskausi - kesto 3 kuukautta:</strong> Henkilö liittyy jäseneksi 15.2.2008. Hänen jäsenyyskautensa alkamispäiväksi merkitään 1.2.2008 - ja päättymispäivä on 30.4.2008.

en: <strong>Fixed Membership Period - 1 Year Duration:</strong> Fixed period start date is set to January 1. A person signs up for membership on February 15th, 2008. Their membership start date is set to January 1, 2008 - and the end date is December 31, 2008.
fi: <strong>Vakiojäsenyyskausi - kesto 1 vuosi:</strong> Vakiokauden alkamispäiväksi on määritelty 1. tammikuuta. Henkilö liittyy jäseneksi 15.2.2008. Jäsenyyskauden alkamispäiväksi merkitään 1.1.2008 - ja päättymispäivä on 31.12.2008.

en: <strong>Rolling Membership Period - 1 Year Duration:</strong> A person signs up on February 15th, 2008. Their membership start date is February 15th, 2008 - and the end date is February 14th, 2009.
fi: <strong>Liukuva jäsenyyskausi - kesto 1 vuosi:</strong> Henkilö liittyy jäseneksi 15.2.2008. Hänen jäsenyyskautensa alkamispäiväksi kirjataan 15.2.2008 - ja päättymispäiväksi 14.2.2009.

en: A Contact with that ID does not exist: %1
fi: Kontaktia ei löydy:

en: A copy of the activity has also been sent to assignee contacts(s).
fi: Kopio aktiviteetista on lähetetty myös valtuutetu(i)lle kontakt(e)ille.

en: A copy of the follow-up activity has also been sent to follow-up assignee contacts(s).
fi: Kopio seurantatoimesta on myös lähetetty seurannan tekijöiksi merkityille kontakteille.

en: A duplicate matching rule with this name already exists. Please select another name.
fi: Vastaavuussääntö samalla nimellä on jo olemassa. Valitse toinen nimi.

en: A field of the same label exists in the destination group
fi: Kohdejoukossa on jo kenttä samalla otsikolla

en: A followup activity has been scheduled.
fi: Tarkistusaktiviteetti on ajastettu.

en: A group of contacts
fi: Kontakteista koostuva ryhmä

en: A payment processor must be selected for this contribution page (contact the site administrator for assistance).
fi: Tälle maksusivulle tulee olla valittuna maksuprosessori. (Ota tarvittaessa yhteys sivuston ylläpitäjään.)

en: A profile
fi: Profiili

en: A receipt has been emailed to the contributor.
fi: Maksajalle on lähetetty kuitti sähköpostitse.

en: A set of custom data fields
fi: Räätälöidyt kenttäjoukko

en: A valid file must be uploaded.
fi: Ladattavan tiedoston täytyy olla kelvollinen.

en: ACL
fi: Käyttöoikeusluettelo

en: ACL Entity
fi: Käyttöoikeusobjekti

en: ACL Entity ID
fi: Käyttöoikeusobjektin ID

en: ACL Entity Role is Active
fi: Käyttöoikeusobjektin rooli on aktiivinen

en: ACL Group ID
fi: Käyttöoikeusryhmän ID

en: ACL Group/Role
fi: Käyttäjäryhmät/roolit

en: ACL ID
fi: Käyttöoikeusluettelon ID

en: ACL Is Active?
fi: Käyttöoikeusluettelo on aktiivinen?

en: ACL Name
fi: ACL:n nimi

en: ACL Object
fi: Käyttöoikeuden kohde

en: ACL Object ID
fi: Käyttöoikeuden kohteen ID

en: ACL Operation
fi: Käyttöoikeustoimenpide

en: ACL Role
fi: ACL-rooli

en: ACL Role ID
fi: Käyttöoikeusroolin ID

en: ACL Table
fi: Käyttöoikeusluettelon taulu

en: ACL Type
fi: ACL-tyyppi

en: AND
fi: JA

en: AND/OR
fi: JA/TAI

en: API Entity
fi: Liittymäobjekti

en: API Login
fi: API kirjatuminen

en: API Parameters
fi: Sovellusrajapinnan parametrit

en: API URL
fi: Rajapinnan (API) osoite (URL)

en: APILogin is not set for this payment processor
fi: APILogin tietoa ei ole asetettu maksunvälittäjälle

en: Abbreviate Province?
fi: Lyhennä provinssi?

en: Abbreviation
fi: Lyhenne

en: About
fi: Tietoa

en: Access
fi: Oikeudet

en: Access Control
fi: Käyttöoikeuksien valvonta

en: Access Keys
fi: Pikanäppäimet

en: Access Keys:
fi: Pikanäppäimet:

en: Account Holder
fi: Tilin haltija

en: Account creation required
fi: Vaaditaan käyttäjätunnuksen luonti

en: Action
fi: Toimenpide

en: Action Date Time
fi: Toimenpiteen päivämäärä ja aika

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Active Memberships
fi: Aktiiviset jäsenyydet

en: Active On
fi: Aktivointi päällä

en: Active volunteers.
fi: Aktiiviset vapaaehtoiset.

en: Active?
fi: Aktiivinen?

en: Activities
fi: Aktiviteetit

en: Activities %%StatusMessage%%
fi: Toimintojen %%StatusMessage%%

en: Activities which are Followup Activities
fi: Toimet jotka ovat seurantatoimia

en: Activities which are not Followup Activities
fi: Toimet jotka eivät ole seurantatoimia

en: Activities which have Followup Activities
fi: Toimet joilla on seurantatoimia

en: Activities without Followup Activities
fi: Toimet joilla ei ole seurantatoimia

en: Activity
fi: Toiminta

en: Activity %1 has been saved. %2 %3
fi: Toimi %1 on tallenettu. %2 %3

en: Activity Actual Date
fi: Aktiviteetin varsinainen päivä

en: Activity Assignee
fi: Aktiviteetin vastuuhenkilö

en: Activity Auto-generated?
fi: Toiminta luotu automaattisesti?

en: Activity Count
fi: Aktiviteettien määrä

en: Activity Date
fi: Aktiviteetin päivä

en: Activity Date From
fi: Aktiviteetin alkupäivämäärä

en: Activity Details
fi: Aktiviteetin yksityiskohdat

en: Activity Duration
fi: Aktiviteetin kesto

en: Activity Filter
fi: Aktiviteettisuodatus

en: Activity ID
fi: Aktiviteetin ID

en: Activity Links
fi: Linkit toimintaan

en: Activity Medium
fi: Keskitason aktiivisuus

en: Activity Record
fi: Aktiviteetin rekisteri

en: Activity Report
fi: Aktiivisuusraportti

en: Activity Reporter
fi: Aktiviteetin ilmoittaja

en: Activity Result - %1
fi: Toiminnan tulokset - %1

en: Activity Scheduled Date
fi: Aktiviteetille ajoitettu päivämäärä

en: Activity Status
fi: Aktiviteetin tila

en: Activity Subject
fi: Aktiviteetin aihe

en: Activity Tag %1
fi: Aktiviteetin avainsana %1

en: Activity Type
fi: Aktiviteetin tyyppi

en: Activity Type ID
fi: Aktiviteetin Tyypin ID

en: Activity Type Label
fi: Aktiviteetin tyyppinimike

en: Activity Type is a required field
fi: Aktiviteetin tyyppi on pakollinen kenttä.

en: Activity assigned to
fi: Aktiviteetin vastuuhenkilö

en: Activity created by
fi: Aktiviteetin on luonut

en: Activity is a Test
fi: Toiminta on koe

en: Activity is a Test?
fi: Toiminta on koe?

en: Activity is in the Trash
fi: Toiminta on roskakorissa

en: Activity tagged | %count activities tagged
fi[0]: Toimi merkitty
fi[1]: %count toimea merkitty

en: Activity targeted to
fi: Toiminnan kohteet

en: Add
fi: Lisää

en: Add %1
fi: Lisää %1

en: Add >>
fi: Lisää >>

en: Add BCC
fi: Lisää piilokopio

en: Add CC
fi: Lisää kopio

en: Add Case
fi: Lisää tapaus

en: Add Comment
fi: Lisää kommentti

en: Add Contact To Existing Group
fi: Lisää valitut kontaktit olemassaolevaan ryhmään

en: Add Contacts to A Group
fi: Lisää kontakteja ryhmään

en: Add Contacts to Event
fi: Lisää kontakteja tapahtumaan

en: Add Contacts to Group
fi: Lisää kontakteja ryhmään

en: Add Contacts to Organization
fi: Lisää kontakteja yhteisöön

en: Add Contacts: %1
fi: Lisää kontaktit: %1

en: Add Contribution
fi: Lisää maksu

en: Add Contribution Page
fi: Lisää maksusivu

en: Add Field
fi: Lisää kenttä

en: Add Financial Type
fi: Lisää maksutyyppi

en: Add Grant
fi: Lisää avustus

en: Add Group
fi: Lisää ryhmä

en: Add IM
fi: Lisää pikaviestin

en: Add Language
fi: Lisää kieli

en: Add Members to Household
fi: Lisää jäseniä kotitalouteen

en: Add Membership
fi: Lisää jäsenyys

en: Add Membership Status
fi: Lisää jäsenyyden tila

en: Add Membership Type
fi: Lisää jäsenyyden tyyppi

en: Add New
fi: Lisää uusi

en: Add Note
fi: Lisää muistiinpano

en: Add OpenID
fi: Lisää OpenID

en: Add Parent
fi: Lisää vanhempi

en: Add Pledge
fi: Lisää lupaus

en: Add Profile
fi: Lisää profiili

en: Add Relationship
fi: Lisää yhteyssuhde

en: Add Relationship Type
fi: Lisää yhteystyyppi

en: Add Relationship for %1
fi: Lisää suhde %1:lle

en: Add Selected Options
fi: Lisää valitut valinnat

en: Add Set of Custom Fields
fi: Lisää lisäkenttäryhmä

en: Add User
fi: Lisää käyttäjä

en: Add a new language to this installation.
fi: Lisää uusi kieli tähän asennukseen.

en: Add address
fi: Lisää osoite

en: Add another IM
fi: Lisää uusi pikaviestin

en: Add another Phone number
fi: Lisää uusi puhelinnumero

en: Add another website
fi: Lisää toinen verkkosivusto

en: Add email
fi: Lisää sähköpostiosoite

en: Add imported records to existing group(s)
fi: Lisää tuodut tallenteet olemassaolevaan ryhmään

en: Add or edit IM
fi: Lisää tai muokkaa pikaviestintä

en: Add or edit OpenID
fi: Lisää tai muokkaa OpenID:tä

en: Add or edit email
fi: Lisää tai muokkaa sähköpostiosoitetta

en: Add or edit phone
fi: Lisää tai muokkaa puhelinnumeroa

en: Add or edit website
fi: Lisää verkkosivusto tai muokkaa sitä

en: Add phone
fi: Lisää puhelinnumero

en: Add relationship - to %1
fi: Lisää yhteyssuhde - kohteena %1

en: Add this contact to one or more groups...
fi: Lisää tämä kontakti yhteen tai useampaan ryhmään...

en: Add to Group
fi: Lisää ryhmään

en: Add to Group: %1
fi: Lisää ryhmään: %1

en: Add to Household
fi: Lisää kotitalouteen

en: Add to Organization
fi: Lisää yhteyssuhde organisaatioon

en: Add to a group
fi: Lisää ryhmään

en: Add website
fi: Lisää verkkosivusto

en: Add/remove association rules and configure settings. Also perform manual synchronization.
fi: Lisää/poista yhdistämisen sääntöjä ja määrittele asetukset. Tee myös synkronisaatio käsin.

en: Added
fi: Liitetty

en: Added '%1'
fi: Lisättiin "%1"

en: Added At
fi: Lisätty

en: Added By
fi: Lisääjä

en: Added Date
fi: Lisäyspäivämäärä

en: Added Tag <em>%1</em>
fi: Lisättiin avainsana <em>%1</em>

en: Added by
fi: Lisääjä

en: Added to Group
fi: Lisätty ryhmään

en: Additional Contribution
fi: Lisämaksu

en: Additional Details
fi: Lisätiedot

en: Additional Details:
fi: Lisätiedot:

en: Additional Mailing Recipients
fi: Ylimääräiset postituksen vastaanottajat

en: Address
fi: Osoite

en: Address Deleted
fi: Osoite poistettu

en: Address Fields
fi: Osoite

en: Address Format
fi: Osoitemuoto

en: Address ID
fi: Osoitteen ID

en: Address Location
fi: Osoitteen tyyppi

en: Address Location Type
fi: Osoitteen tyyppi

en: Address Name
fi: Osoitteen nimi

en: Address Settings
fi: Osoiteasetukset

en: Address Standardization features require PHP version 5 or greater.
fi: Osoitteen standardisointi ominaisuudet vaativat PHP 5 - tai suuremman version.

en: Address belongs to %1
fi: Osoite kuuluu %1:lle

en: Address not found in USPS database.
fi: Osoitetta ei löytynyt USPS tietokannasta.

en: Addressee
fi: Vastaanottajan nimen esitystapa viesteissä

en: Addressee - Custom
fi: Osoitteen haltija - räätälöity

en: Addressee Custom
fi: Muokattu osoite

en: Addressee ID
fi: Vastaanottajan ID

en: Addressee must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Addressee for valid values
fi: Vastaanottajan pitää olla yksi asetetuista muotoiluvaihtoehdoista. Katso Hallinnoi >> Järjestelmän asetukset >> Vaihtoehtojen ryhmät >> Vastaanottajan muotoilut kelvollisen arvon löytämiseksi

en: Addresses
fi: Osoitteet

en: Adjust Pledge Payment Schedule
fi: Säädä lupauksen maksuaikataulua

en: Admin
fi: Ylläpitäjä

en: Administer CiviCRM
fi: Hallinnoi CiviCRM

en: Administer your CiviCRM site using the links on this page. Click %1 for descriptions of the options in each section.
fi: Hallinnoi CiviCRM-sivustoasi käyttämällä tämän sivun linkkejä. Klikkaa %1 näyttääksesi laajemmat kuvaukset kustakin osiosta.

en: Administrator Only?
fi: Vain ylläpitäjien käytettävissä?

en: Advanced Filter
fi: Kehittynyt filtteri

en: Advanced Search
fi: Laaja haku

en: Advanced Search Options
fi: Kehittyneet hakuvaihtoehdot

en: After
fi: jälkeen

en: Age
fi: Ikä

en: Aggregate Amount
fi: Kerätty määrä

en: Aggregate Total Between $
fi: Kokonaismäärä väliltä $

en: All
fi: Kaikki

en: All Contact Types
fi: Kaikki kontaktityypit

en: All Contacts
fi: Kaikki kontaktit

en: All Custom Groups
fi: Kaikki räätälöidyt ryhmät

en: All Events
fi: Kaikki tapahtumat

en: All Groups
fi: Kaikki ryhmät

en: All Profiles
fi: Kaikki profiilit

en: All Tags
fi: Kaikki avainsanat

en: All report instances are automatically included in the Report Listing page. Check this box to also add this report to the navigation menu.
fi: Kaikki raportit ovat myös saatavilla 'Listaa raportit' sivulta. Valitse tämä lisääksesi raportti myös yläpalkkiin.

en: All tables
fi: Kaikki taulukot

en: Allow Online Registration
fi: Salli verkkoilmoittautuminen

en: Allow Other Amounts
fi: Salli vapaavalintainen summa

en: Allow other amounts
fi: Salli vapaavalintainen summa

en: Allow sharing through social media?
fi: Jakaminen sosiaalisessa mediassa sallittu?

en: Allowed To Login
fi: Sisäänkirjautuminen sallittu

en: Alphanumeric
fi: Kirjaimia ja numeroita

en: Also include contacts where
fi: Lisää hakuun myös ne kontaktit, jotka täyttävät seuraavat ehdot

en: Alter Contact Communication Preferences
fi: Muuta kontaktin yhteydenpitoasetuksia

en: Altered By
fi: Muokkaaja

en: Altered Contact
fi: Muutettu kontakti

en: Always
fi: Aina

en: Always use this Page Format with the new template?
fi: Käytä tätä sivuformaattia aina uuden pohjan kanssa?

en: Always use this Page Format with the selected Template
fi: Käytä tätä sivuformaattia aina valitun pohjan kanssa

en: Amount
fi: Määrä

en: Amount (%1)
fi: Määrä (%1)

en: Amount Before Tax:
fi: Määrä ennen veroa:

en: Amount Between
fi: Määrä välillä

en: Amount Label
fi: Määrän otsikko

en: Amount Statistics
fi: Määrätilastot

en: Amount before Tax
fi: Määrä ennen veroa

en: Amount cannot be empty.
fi: Määrä ei voi olla tyhjä.

en: Amounts
fi: Summat

en: An email receipt will be sent to %1 and to %2 once the transaction is processed successfully.
fi: Kun suoritus on käsitelty, kuitti suorituksesta lähetetään osoitteisiin %1 ja %2.

en: An email receipt will be sent to %1 once the transaction is processed successfully.
fi: Kun suoritus on käsitelty, kuitti suorituksesta lähetetään osoitteeseen %1.

en: An extension container has been defined with a blank URL.
fi: Laajennuksen säiliö on määritelty tyhjällä URL-osoitteella.

en: An extension container has been defined with a blank directory.
fi: Laajennuksen säiliö on määritelty tyhjällä hakemistolla.

en: Another Address
fi: Muu osoite

en: Another search field
fi: Lisää hakuehto

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Any Role
fi: Mikä tahansa rooli

en: Any governmental entity.
fi: Mikä tahansa julkishallinnon yksikkö

en: Any not-for-profit organization.
fi: Mikä tahansa voittoa tavoittelematon yhteisö.

en: Api Key
fi: API-avain

en: Approval
fi: Hyväksyntä

en: Approval Needed
fi: Hyväksyntä tarvitaan

en: Approval Note
fi: Hyväksyntätiedot

en: Approval Status
fi: Hyväksyntä

en: Approve
fi: Hyväksy

en: Approve/Reject
fi: Hyväksy/Hylkää

en: Approve/Reject Mailing
fi: Hyväksy/Hylkää Postitus

en: Approve/Reject Note
fi: Hyväksy tai hylkää muistiipano

en: April
fi: Huhtikuu

en: Apt/Unit/Suite
fi: Asunto/Yksikkö/Huoneisto

en: Archive
fi: Arkistoi

en: Archive Mailing
fi: Arkistoi postitus

en: Are you sure you want delete this report?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän raportin?

en: Are you sure you want to archive this mailing?
fi: Haluatko varmasti arkistoida tämän postituksen?

en: Are you sure you want to cancel this mailing?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa tämän postituksen?

en: Are you sure you want to continue?
fi: Haluatko varmasti jatkaa?

en: Are you sure you want to delete <b>%1</b> Tag?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa <b>%1</b> luokan?

en: Are you sure you want to delete Campaign Page '%1'?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kampanjasivun "%1"?

en: Are you sure you want to delete attached file.
fi: Tahdotko varmasti poistaa liitetiedoston.

en: Are you sure you want to delete contact image.
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kontaktien kuvan

en: Are you sure you want to delete the group %1?
fi: Oletko varma että haluat poistaa ryhmän "%1"?

en: Are you sure you want to delete this Contribution page?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän maksusivun?

en: Are you sure you want to delete this Rule?
fi: Tahdotko varmasti poistaa tämän säännön?

en: Are you sure you want to delete this mailing?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän postituksen?

en: Are you sure you want to delete this note?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa nämä muistiinpanot

en: Are you sure you want to disable this ACL Role Assignment?
fi: Oletko varma että haluat poistaa käytöstä tämän ACL-roolimäärittelyn?

en: Are you sure you want to disable this ACL?
fi: Oletko varma, että haluat ottaa pois käytöstä tämän käyttäjäluokan?

en: Are you sure you want to disable this CiviCRM Profile field?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa näkyvistä tämän CiviCRM profiilikentän.

en: Are you sure you want to disable this Group?
fi: Oletko varma, että haluat ottaa pois käytöstä tämän ryhmän.

en: Are you sure you want to disable this component?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa näkyvistä tämän komponentin?

en: Are you sure you want to disable this custom data field?
fi: Oletko varma, että haluat ottaa tämän räätälöidyn kentän pois käytöstä?

en: Are you sure you want to disable this financial type?
fi: Haluatko varmasti ottaa tämän maksutyypin pois käytöstä?

en: Are you sure you want to disable this relationship?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa käytöstä tämän yhteyssuhteen?

en: Are you sure you want to end this relationship?
fi: Haluatko varmasti päättää tämän yhteyssuhteen?

en: Are you sure you want to remove this dedupe exception.
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän kaksoiskappaleen poiston poikkeuksen.

en: Are you sure? This is a COMPLETED activity with the DATE in the FUTURE. Click Cancel to change the date / status. Otherwise, click OK to save.
fi: Oletko varma? Tämä on VALMIS toiminta, jonka PÄIVÄMÄÄRÄ on TULEVAISUUDESSA. Napsauta Peruuta muuttaaksesi päivämäärää / tilaa. Muuten voit painaa OK tallentaaksesi.

en: Are you sure? This is a SCHEDULED activity with the DATE in the PAST. Click Cancel to change the date / status. Otherwise, click OK to save.
fi: Oletko varma? Tämä on AJASTETTU toiminto, jonka PÄIVÄMÄÄRÄ on MENNEISYYDESSÄ. Napsauta Peruuta muuttaaksesi päivämäärää / tilaa. Muuten voit painaa OK tallentaaksesi.

en: Area Code
fi: Suuntanumero

en: Assign %1
fi: Osoita %1

en: Assign ACL Role
fi: Aseta ACL rooli

en: Assign Users to Roles
fi: Aseta käyttäjiä rooliin

en: Assign a unique name to each of your mailings. Select a naming convention that will help keep your mailings organized and easy to find when you want to review and compare mailing results. For example, if you do a monthly general-interest newsletter - you might use the following naming convention:
fi: Anna yksikäsitteinen nimi jokaiselle postitukselle. Valitse nimeämistapa, joka pitää postituksesi järjestyksessä ja helposti löydettävissä kun haluat tarkastella ja verrata postituksen tuloksia. Jos esimerkiksi lähetät kuukausittaista uutiskirjettä, voisit käyttää seuraavaa nimeämistapaa:

en: Assigned
fi: Valittu

en: Assigned to
fi: Kenelle

en: Assigned to Contact
fi: Annettu kontaktille

en: Assignee
fi: Vastuuhenkilö

en: Assignee Contact Email
fi: Asetetun kontaktin sähköposti

en: Assignee Contact Name
fi: Vastuukontakti

en: Association Rule
fi: Yhdistämisen sääntö.

en: At least one Group and Tag must be present for Custom Group / Tag search.
fi: Tarvitaan ainakin yksi ryhmä ja avainsana muokattua ryhmä- / avainsanahakua varten.

en: Atleast one Custom Group must be present, for Custom Group search.
fi: Ainakin yksi muokattu ryhmä tarvitaan muokattujen ryhmien hakua varten.

en: Atleast one Group must be present for search.
fi: Hakua varten tarvitaan ainakin yksi ryhmä.

en: Attach File
fi: Liitä tiedosto

en: Attached File
fi: Liitetty tiedosto

en: Attachment(s)
fi: Liitteet

en: Attachment(s):
fi: Liitteet:

en: Attended
fi: Osallistunut

en: August
fi: Elokuu

en: Author Only
fi: Vain tekijä

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Auto Renew
fi: Jatka automaattisesti

en: Auto Responder
fi: Automaattivastaaja

en: Auto-Renew Subscription Status
fi: Automaattisesti jatkettavan jäsenyyden tila

en: Auto-Renew Subscription Status?
fi: Automaattisesti jatkettavan jäsenyyden tila?

en: Auto-Renew?
fi: Automaattisesti jatkettava?

en: Auto-renew
fi: Automaattisesti jatkettava

en: Auto-renew Option
fi: Automaattinen jatkaminen mahdollista

en: Auto-renew?
fi: Automaattisesti jatkettava?

en: Auto-respond to Replies?
fi: Vastaa automaattisesti vastauksiin?

en: Auto-responder
fi: Automaatti-vastaaja

en: Autocomplete-Select
fi: Ennustava valitsin

en: Available
fi: Saatavilla

en: Available Countries
fi: Saatavilla olevat maat

en: Available Currencies
fi: Käytettävissä olevat valuutat

en: Available Dashlets
fi: Kojelaudan vimpaimet

en: Available Languages
fi: Saatavilla olevat kielet

en: Available dashboard elements - dashlets - are displayed in the dark gray top bar. Drag and drop dashlets onto the left or right columns below to add them to your dashboard. Changes are automatically saved. Click 'Done' to return to the normal dashboard view.
fi: Saatavilla olevat vimpaimet näkyvät tummanharmaassa yläpalkissa. Voit vetää vimpaimia hiirellä vasempaan tai oikeaan kolumniin. Muutokset tallentuvat automaattisesti. Klikkaa "Valmis" palataksesi kojelautaan.

en: Available for Dashboard?
fi: Saatavilla kojelaudassa?

en: Average
fi: Keskiarvo

en: Average (Soft Credits)
fi: Keskiarvo

en: Avg
fi: keskiarvo

en: Awaiting approval
fi: Odottaa hyväksyntää

en: BCC Receipt To
fi: Osoite johon lähetetään piilokopio kuitista

en: Back to Activities
fi: Takaisin aktiviteetteihin

en: Back to Activity
fi: Takaisin aktiviteettiin

en: Back to CiviMail
fi: Takaisin CiviMailiin

en: Back to Profile Listings
fi: Takaisin profiilien listaukseen

en: Back to Search
fi: Takaisin hakuun.

en: Backup Database
fi: Varmuuskopioi tietokanta

en: Backup Your Data:
fi: Varmuuskopio tietosi:

en: Bad menu record in database
fi: Väärä valikko tallenne tietokannassa

en: Balance
fi: Saldo

en: Balance Owed
fi: Maksamatta

en: Bank Account Number
fi: Tilinumero

en: Bank Identification Number
fi: Pankin tunnistenumero

en: Bank Name
fi: Pankin nimi

en: Bar
fi: Palkki

en: Bar Chart
fi: Pylväskaavio

en: Basic Criteria
fi: Peruskriteerit

en: Batch Merge Task in progress
fi: Massayhdistäminen menossa

en: Batch Name
fi: Erän nimi

en: Batch Profile Update for Activities
fi: Joukkopäivitä toimien profiileja

en: Batch Title
fi: Erän otsikko

en: Batch Update
fi: Joukkopäivitys

en: Batch Update Activities Via Profile
fi: Päivitä aktiiviteettijoukko profiilista

en: Batch Update Error
fi: Virhe erän päivittämisessä

en: Batch Update for Activities
fi: Toimien joukkopäivitys

en: Batch Update via Profile
fi: Päivitys profiilista

en: Batch update requires that all selected contacts be the same basic type (e.g. all Individuals OR all Organizations...). Please modify your selection and try again.
fi: Eräpäivitys edellyttää että valitut kontaktit ovat samaa perustyyppiä (esim. kaikki henkilöitä TAI kaikki yhteisöjä...). Ole hyvä ja muokkaa valintaasi ja yritä uudelleen.

en: Because this mailing is using the results of a search to provide the recipient list, you need to specify a group to track people who unsubscribe in response to this mailing.
fi: Koska tämä postitus käyttää hakutuloksia määrittelemään vastaanottajalistan, sinun tulee määrittää ryhmä seuraamaan tilauksen peruuttaineita.

en: Because your session timed out, we have reset the search page.
fi: Koska istuntosi vanheni olemme nollaanneet hakusivun.

en: Beginning site move process...
fi: Sivuston siirtoprosessi aloitetaan...

en: Between %1 and %2
fi: %1 ja %2 välillä

en: Billing Address location
fi: Laskutusosoitteen sijainti

en: Billing First Name
fi: Etunimi laskutukseen

en: Billing Last Name
fi: Sukunimi laskutukseen

en: Billing Middle Name
fi: Toien nimi laskutukseen

en: Billing Mode
fi: Laskutustila

en: Billing address required
fi: Laskutusosoite vaaditaan

en: Billing details for your automatically renewed %1 membership have been updated.
fi: Laskutustiedot automaattisesti jatkettavalle jäsenyydellesi %1 on päivitetty.

en: Billing location for this contact
fi: Laskutusosoite

en: Birth Date
fi: Syntymäpäivä

en: Birth Dates
fi: Syntymäpäivät

en: Birth and deceased dates. Only year, month and day fields are supported.
fi: Synnyin- ja kuolinpäivä. Vain vuosi, kuukausi ja päivä ovat hyväksyttyjä kenttiä.

en: Birth-Date
fi: Syntymäpäivä

en: Birthdate
fi: Syntymäpäivä

en: Blank column at the Begining
fi: Tyhjä sarake alussa

en: Blank column at the End
fi: Tyhjä sarake lopussa

en: Body
fi: Runko

en: Body - HTML Format
fi: Runko - HTML-formaatti

en: Body - TEXT Format
fi: Runko - tekstiformaatti

en: Body Only
fi: Vain runko

en: Body and Subject
fi: Viestin runko ja aihe

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Both
fi: Molemmat

en: Bottom Margin
fi: Alamarginaali

en: Bounce Processing
fi: Hylättyjen käsittely

en: Bounce Reason
fi: Hylkäämisen syy

en: Bounce Type
fi: Palautuksen tyyppi

en: Bounced
fi: Paluuposti

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Browse Sent Mailings
fi: Näytä lähetetty viesti

en: Browse/Upload Image
fi: Valitse/lataa kuva

en: Bulk Mailings
fi: Massapostitukset

en: Bulk Mailings?
fi: Käytä massaviesteihin?

en: Button Title
fi: Painikkeen teksti

en: Button URL
fi: Painikkeen osoite (URL)

en: By default, CiviCRM uses the primary email address of the logged in user as the FROM address when sending emails to contacts. However, users with Administer CiviCRM permission can configure one or more general email addresses that can be selected as an alternative. EXAMPLE: "Client Services" &lt;clientservices@example.org&gt;
fi: Oletusarvoisesti, kun kontakteille lähetetään sähköpostia, CiviCRM käyttää sisäänkirjautuneen käyttäjän ensijaista sähköpostiosoitetta lähettäjän sähköpostiosoitteena. Käyttäjät, joilla on CiviCRM-hallinnointioikeudet, voivat kuitenkin määrittää yhden tai useampia yleisiä sähköpostiosoitteita, joita voidaan käyttää lähetysosoitteen vaihtoehtoina. Esimerkki: "Asiakaspalvelu" &lt;asiakaspalvelu@esimerkki.fi&gt;

en: Bypass email confirmation
fi: Ohita sähköpostivahvistus

en: CC Receipt To
fi: Osoite johon lähetetään kopio (cc) kuitista

en: CMS User
fi: Julkaisujärjestelmän käyttäjä

en: CMS User?
fi: Julkaisujärjestelmän käyttäjä?

en: Cachekey
fi: Cache-avain

en: Campaign
fi: Kampanja

en: Campaign %1 has been saved.
fi: Kampanja %1 on tallennettu.

en: Campaign Contribution
fi: Kampanjalahjoitus

en: Campaign Created By
fi: Kampanjan loi

en: Campaign Created Date
fi: Kampanjan luontipäivä

en: Campaign Description
fi: Kampanjan kuvaus

en: Campaign End Date
fi: Kampanjan päättymispäivämäärä

en: Campaign Goals
fi: Kampanjan tavoitteet

en: Campaign ID
fi: Kampanjan ID

en: Campaign Modified By
fi: Kampanjaa muokkasi

en: Campaign Modified Date
fi: Kampanjan muokkauspäivä

en: Campaign Name
fi: Kampanjan nimi

en: Campaign Start Date
fi: Kampanjan alkupäivämäärä

en: Campaign Title
fi: Kampanjan nimi

en: Campaign has been deleted.
fi: Kampanja on poistettu.

en: Campaigns
fi: Kampanjat

en: Campaigns %1
fi: Kampanjat %1

en: Can not set this field Required and View Only at the same time.
fi: Kenttä ei voi olla vaadittu tieto jos siihen on vain lukuoikeus.

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel Auto-renewal
fi: Peruuta automaattinen jatkaminen

en: Cancel Date
fi: Peruutuspäivä

en: Cancel Mailing
fi: Peruuta postitus

en: Cancel Reason
fi: Peruutuksen syy

en: Cancel Redirect URL
fi: Peruuta URL-osoitteen uudelleenohjaus

en: Cancel Registration
fi: Peruuta ilmoittautuminen

en: Cancellation Reason
fi: Peruutuksen syy

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: Cancelled Date
fi: Peruutuspäivä

en: Cannot Delete
fi: Ei voi poistaa

en: Cannot change contribution status from %1 to %2.
fi: Ei voi vaihtaa maksua tilasta %1 tilaan %2.

en: Cannot combine other option with 'Any'.
fi: 'Mikä tahansa' vaihtoehdon kanssa ei voi olla muita vaihtoehtoja.

en: Cannot connect to UF db via %1. Please check the CIVICRM_UF_DSN value in your civicrm.settings.php file
fi: Ei voitu yhdistää UF db:hen &1 kautta. Tarkista civicrm.settings.php tiedostosta CIVICRM_UF_DSN arvo.

en: Cannot create custom table because %1 is already a core table.
fi: Ei voi luoda muokattua taulua koska %1 on jo ydin taulu.

en: Cannot enable this UF field since the used custom field is disabled.
fi: Ei voi käyttää tätä kenttää, sillä käytetty kustomoitu kenttä on pois päältä.

en: Cannot have same mail in Include mailing(s) and Exclude mailing(s).
fi: Et voi sisällyttää ja irrottaa samoja viestejä.

en: Cannot have two clauses with different types: %1, %2
fi: Ei voi olla samaan aikaan kahta lauseketta eri tyypeillä: %1, %2

en: Cannot merge a contact with itself.
fi: Kontaktia ei voi yhdistää itsensä kanssa.

en: Cannot uninstall this extension - there is at least one payment processor using the payment processor type provided by it.
fi: Tätä laajennusta ei voi poistaa – käytössä on ainakin yksi maksunvälittäjä joka käyttää sen tuottamaa maksunvälittäjätyyppiä.

en: Capacity
fi: Kapasiteetti

en: Card Number
fi: Kortin numero

en: Card Type
fi: Kortin tyyppi

en: Case
fi: Tapaus

en: Case Activity
fi: Tapauksen aktiviteetit

en: Case End Date
fi: Tapauksen päättymispäivä

en: Case ID
fi: Tapaus ID

en: Case Role has been deleted successfully.
fi: Tapausrooli on poistettu onnistuneesti.

en: Case Start Date
fi: Tapauksen alkupäivä

en: Cases
fi: Tapaukset

en: Cases - Send Copy of an Activity
fi: Tapaukset - lähetä toiminnon kopio

en: Cases Only
fi: Vain tapaukset

en: Center
fi: Keskelle

en: Centimeters
fi: Senttimetriä

en: Change Billing Details
fi: Muuta laskutustietoja

en: Change Date
fi: Muutospäivä

en: Change Log
fi: Muutosloki

en: Change Log:
fi: Muutosloki:

en: Change Membership Status
fi: Vaihda jäsenyyden tila

en: Change Membership Status.
fi: Vaihda jäsenyyden tila.

en: Changed By
fi: Viimeisin muutos

en: Changes Not Saved.
fi: Muutoksiasi ei ole tallennettu

en: Changes Saved
fi: Muutokset tallennettu

en: Chargeback
fi: Pankin peruuttama

en: Chart Layout
fi: Kuvaajanäkymä

en: Chart Style
fi: Kuvaajan tyyli

en: Check 'Access Control' if you want to use this group to assign access permissions to a set of contacts. %1
fi: Valitse 'Pääsyn hallinta', jos tahdot käyttää tätä ryhmää hallitaksesi kontaktijoukolle annettuja oikeuksia. %1

en: Check 'Mailing List' if you are using this group as a mailing list in the %1.
fi: Valitse 'Postilista', jos käytät tätä joukkoa postilistana kohdassa %1.

en: Check Custom Field
fi: Tarkasta räätälöity kenttä

en: Check Settings
fi: Tarkasta asetukset

en: Check for Matching Contact(s)
fi: Tarkista onko vastaavia kontakteja

en: Check this box if this status is for use by administrative staff only. If checked, this status is never automatically assigned by CiviMember. It is assigned to a contact's Membership by checking the <strong>Status Override</strong> flag when adding or editing the Membership record. Start and End Event settings are ignored for Administrator statuses. EXAMPLE: This setting can be useful for special case statuses like 'Non-expiring', 'Barred' or 'Expelled', etc.
fi: Merkitse rasti ruutuun, jos tämä tila on tarkoitettu vain ylläpitäjien käyttöön. Jos tämä kohta on valittu, tätä tilaa ei koskaan määritellä automaattisesti millekään kontaktille. Se voidaan määritellä kontaktille vain valitsemalla kontaktin jäsenyydelle <strong>käsin määritelty tila</strong>. Alkamis- ja lopetusehdot jätetään huomiotta, kun tila on määritelty vain ylläpitäjien käytössä olevaksi. ESIMERKKI: tämä asetus saattaa sopia tietyille erityistapauksille, kuten "ei hyväksytä", "erotettu" jne.

en: Check your spelling, or try fewer letters for the target contact name.
fi: Tarkista oikeinkirjoitus tai kokeile vähemmällä määrällä kirjaimia kontaktin nimestä.

en: Check your spelling.
fi: Tarkasta oikeinkirjoitus.

en: CheckBox
fi: Valintaruutu

en: Checkbox(es)
fi: Valintaruudut

en: Checked one user record. | Checked %count user records.
fi[0]: Tarkistettu yhden käyttäjän tiedot.
fi[1]: Tarkistettu %count käyttäjän tiedot.

en: Checkout with Google
fi: Maksu Googlen kautta

en: Checkout with PayPal
fi: Maksu PayPalin kautta

en: Checksum
fi: Tarkiste

en: Cheque #
fi: Shekkinumero

en: Child Group
fi: Jälkeläisryhmä

en: Child of
fi: Lapsi

en: Choose Data Source
fi: Valitse tietolähde

en: Choose Date Range
fi: Valitse aikajakso

en: Choose Recipient(s)
fi: Valitse vastaanottajat

en: Choose Relationship Type and Target Household
fi: Valitse suhteen tyyppi ja kohde kotitalous

en: Choose Relationship Type and Target Organization
fi: Valitse yhteystyyppi ja yhteyssuhteen kohteena oleva yhteisö

en: Choose country first
fi: Valitse ensin maa

en: Choose price set
fi: Valitse hinnasto

en: Choose state first
fi: Valitse ensin osavaltio

en: Choose the field to add to the profile.
fi: Valitse kenttä jonka haluat liittää profiiliin.

en: Choose where to link this field
fi: Valitse minne tämä kenttä yhdistetään

en: City
fi: Postitoimipaikka

en: City (Home)
fi: Kaupunki (koti)

en: City OR Postal Code are required to search by distance.
fi: Kaupunki tai postinumero tarvitaan etäisyyteen perustuvaa hakua varten.

en: City.
fi: Kaupunki.

en: CiviCRM Activity
fi: CiviCRM toiminta

en: CiviCRM Activity Search
fi: Haku CiviCRM toiminnoista

en: CiviCRM Address
fi: CiviCRM Osoite

en: CiviCRM Case Search
fi: CiviCRM tapaushaku

en: CiviCRM Contact
fi: CiviCRM-kontaktit

en: CiviCRM Contact Dashboard
fi: CiviCRM-kontaktien kojelauta

en: CiviCRM Contact Listing
fi: CiviCRM-kontaktien listaus

en: CiviCRM Contact Search
fi: CiviCRM kontaktien haku

en: CiviCRM Contact, with custom fields
fi: CiviCRM kontakti, lisäkenttien kanssa

en: CiviCRM Contribution Search
fi: CiviCRM-maksujen haku

en: CiviCRM Contributions
fi: CiviCRM-maksut

en: CiviCRM Create New Record
fi: CiviCRM luo uusi tietue

en: CiviCRM Custom Search
fi: CiviCRM haku

en: CiviCRM Email
fi: CiviCRM Sähköposti

en: CiviCRM Events
fi: CiviCRM Tapahtumat

en: CiviCRM Full-text Search
fi: CiviCRM tekstihaku

en: CiviCRM Grant Search
fi: CiviCRM apurahahaku

en: CiviCRM Home
fi: CiviCRM Etusivu

en: CiviCRM Language Switcher
fi: CiviCRM Kielen vaihto

en: CiviCRM Locations
fi: CiviCRM Sijainnit

en: CiviCRM Mailings
fi: CiviCRM-viestit

en: CiviCRM Member Search
fi: CiviCRM jäsenten haku

en: CiviCRM Participant Search
fi: CiviCRM osallistujien haku

en: CiviCRM Participants
fi: CiviCRM Osallistujat

en: CiviCRM Phone Details
fi: CiviCRM-puhelintiedot

en: CiviCRM Pledge Search
fi: CiviCRM lupaushaku

en: CiviCRM Profile Field
fi: CiviCRM profiilin kenttä

en: CiviCRM Profile Fields
fi: CiviCRM profiilikentät

en: CiviCRM Profile Group
fi: CiviCRM profiilin ryhmä

en: CiviCRM Profile Group Preview
fi: CiviCRM-profiiliryhmän esikatselu

en: CiviCRM Profile Listings
fi: CiviCRM profiilien listaukset

en: CiviCRM Quick Add
fi: CiviCRM pikalisäys

en: CiviCRM Recent Items
fi: CiviCRM uudet asiat

en: CiviCRM Relationships
fi: CiviCRM-yhteyssuhteet

en: CiviCRM Source Record Contact
fi: CiviCRM lähdekontakti

en: CiviCRM Upcoming Events
fi: CiviCRM tulevat tapahtumat

en: CiviCRM Upgrade Tasks
fi: CiviCRM:n päivitystehtävät

en: CiviCRM Version
fi: CiviCRM versio

en: CiviCRM Website
fi: CiviCRM verkkosivu

en: CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in one record. This record have not been imported. | CiviCRM has detected invalid data and/or formatting errors in %count records. These records have not been imported.
fi[0]: CiviCRM on havainnut virheellistä tietoa ja/tai formaattivirheitä yhdessä tietueessa. Tätä tietuetta ei tuotu.
fi[1]: CiviCRM on havainnut virheellistä tietoa ja/tai formaattivirheitä %count :ssä tietueessa. Näitä tietueita ei tuotu.

en: CiviCRM includes several optional components which give you more tools to connect with and engage your constituents.
fi: CiviCRM sisältää useita vaihtoehtoisia komponentteja, jotka antavat lisää vaihtoehtoja pitää yhteyttä asiakkaisiisi.

en: CiviCRM is openly available under the <a href='%1'>GNU AGPL License</a>.
fi: CiviCRM on avoimesti saatavilla <a href='%1'>GNU Affero General Public License (GNU AGPL) -lisenssin</a> alla.

en: CiviCRM will check each user record for a contact record. A new contact record will be created for each user where one does not already exist.
fi: CiviCRM tarkistaa jokaisen käyttäjän tiedot ja kontaktit. Uusi kontakti luodaan jokaisesta käyttäjästä, jota ei vielä löydy kontaktien tietokannasta.

en: CiviCRM will create an SQL dump file with all of your existing data, and allow you to download it to your local computer. This process may take a long time and generate a very large file if you have a large number of records.
fi: CiviCRM luo SQL dump-tiedoston kaikesta olemassa olevasta tiedosta ja tarjoaa sen sinulla ladattavaksi omalle tietokoneellesi. Tämä prosessi voi viedä jonkin aikaa ja aikaansaa ison tiedoston, mikäli sinulla on tietokannassa runsaasti tietoja.

en: CiviCampaign
fi: CiviKampanja

en: CiviCase now requires CREATE VIEW and DROP VIEW permissions for the database user.
fi: CiviTapaus vaatii CREATE VIEW ja DROP VIEW oikeudet tietokantakäyttäjälle.

en: CiviContribute
fi: CiviMaksu

en: CiviContribute Component Settings
fi: CiviMaksun asetukset

en: CiviEvent
fi: CiviTapahtuma

en: CiviEvent Public Calendar
fi: CiviTapahtuma Julkinen kalenteri

en: CiviMail
fi: CiviPosti

en: CiviMail Mailings
fi: CiviMail viestit

en: CiviMail Report: %1
fi: CiviMail raportti: %1

en: CiviMail component
fi: CiviMail-komponentti

en: CiviMail mailings must include the sending organization's address. This is done by putting the %1 token in either the body or footer of the mailing. This token may also be used in regular 'Send Email to Contacts' messages and in other Message Templates. The token is replaced by the address entered below when the message is sent.
fi: CiviPosti postitusten tulee sisältää lähettävän yhteisön osoitteen. Tämä onnistuu lisäämällä %1 avainsana postituksen leipätekstiin tai alaviitteeseen. Tätä avainsanaa voi myös käyttää 'Lähetä sähköpostia kontakteille' posteissa ja muissa postimalleissa. Tämä avainsana korvataan syötetyllä osoitteella lähetettävissä posteissa.

en: CiviMail will not send an empty mail body, Skipping: %1
fi: CiviMail ei lähetä tyhjää sähköpostia, Ohitetaan: %1

en: CiviMail will not send email to a non-existent contact: %1
fi: CiviMail ei lähetä sähköpostia olemattomalle kontaktille: %1

en: CiviMember
fi: CiviJäsen

en: CiviPledge
fi: CiviLahjoituslupaus

en: CiviReport
fi: CiviRaportti

en: Class
fi: Luokka

en: Class Name
fi: Luokan nimi

en: Cleanup
fi: Siivous

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Cleared all CiviCRM caches (database, menu, templates)
fi: Kaikki CiviCRM välimuistit tyhjennettiin (tietokanta, valikko, mallit)

en: Click 'Import Now' if you are ready to proceed.
fi: Klikkaa 'Tuo nyt' jos olet valmis jatkamaan.

en: Click 'Load Saved Field Mapping' to retrieve an export setup that you have previously saved.
fi: Valitse "Lataa tallennettu kenttämäärittely" halutessasi suorittaa tietojen viennin samoilla määrittelyillä kuin aikaisemmin.

en: Click 'Update Report'.
fi: Paina "Päivitä raportti".

en: Click <a %1>Add Membership</a> to record a new membership.
fi: Klikkaa <a %1>Lisää jäsenyys</a> luodaksesi tälle kontaktille uuden jäsenyyden.

en: Click <a %1>Submit Credit Card Membership</a> to process a Membership on behalf of the member using their credit card.
fi: Klikkaa Prosessoi jäsenyys luottokorttimaksulla</a> luodaksesi kontaktille jäsenyystiedot siten että jäsenmaksu kirjataan hänen luottokortilleen.

en: Click <strong>Select more fields...</strong> if you want to export more fields than are initially displayed in the table.
fi: Valitse <strong>Valitse lisää kenttiä...</strong> jos haluat tiedostoon useampia kenttiä kun nyt on määritelty.

en: Click arrow to view payment details.
fi: Klikkaa nuolta nähdäksesi maksun yksityiskohdat.

en: Click here to configure the panes.
fi: Paina tästä muuttaaksesi lomakkeella näkyviä kenttiä.

en: Click the Google Checkout button to continue.
fi: Paina Google-maksu -nappia jatkaaksesi

en: Click the PayPal button to continue.
fi: Paina PayPal -nappia jatkaaksesi

en: Clicked
fi: Klikattu

en: Clicks
fi: Napsauksia

en: Client
fi: Asiakas

en: Client Name
fi: Asiakkaan nimi

en: Client Name or Email
fi: Asiakkaan nimi tai sähköposti

en: Close All
fi: Sulje kaikki

en: Close Batch
fi: Sulje erä

en: Collapse all tabs
fi: Sulje kaikki välilehdet

en: Collapse this set in Advanced Search
fi: Sulje tämä kehittyneiden hakujen joukko

en: Collapse this set on initial display
fi: Sulje tämä joukko ensimmäisellä näyttökerralla

en: Column
fi: Sarake

en: Column Headers
fi: Kolumnin otsikot

en: Column Names
fi: Sarakkeiden nimet

en: Column No
fi: Sarakkeen numero

en: Column Number
fi: Sarakkeen numero

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Command
fi: Komento

en: Command parameters
fi: Komennon parametrit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comments
fi: Kommentit

en: Communication Preferences
fi: Yhteydenpitoasetukset

en: Communication Style
fi: Yhteydenottojen tyyli

en: Communication preferences - alter
fi: Yhteydenpitoasetukset - muuta

en: Communications
fi: Viestintä

en: Company
fi: Yritys

en: Complete
fi: Valmis

en: Complete Description
fi: Pitkä kuvaus

en: Complete OR Partial Email
fi: Koko sähköpostiosoite tai osa siitä

en: Complete OR Partial Name
fi: Koko nimi tai osa siitä

en: Complete OR partial creator name.
fi: Ryhmän luoneen käyttäjän koko nimi tai osa nimestä.

en: Complete street address(es) have been saved. However we were unable to split the address in the %1 address block(s) into address elements (street number, street name, street unit) due to an unrecognized address format. You can set the address elements manually by clicking 'Edit Address Elements' next to the Street Address field while in edit mode.
fi: Katuosoite/katuosoitteet on tallennettu. Emme kuitenkaan voi katkaista osoitetta %1 osoitelohko(i)ssa osoitteen osatekijöihin (katunumero, kadun nimi, kadun yksikkö) johtuen tunnistamattomasta osoitemuodosta. Voit asettaa nämä osoitteen osatekijät käsin napsauttamalla 'Muokkaa osoitteen osatekijöitä'-nappia Katuosoite-kentän vieressä ollessasi muokkaustilassa.

en: Completed
fi: Suoritettu

en: Component Name
fi: Komponentin nimi

en: Component Type
fi: Komponeetin tyyppi

en: Component is invalid
fi: Komponentti on epäkelpo

en: Component name
fi: Komponentin nimi

en: Components
fi: Komponentit

en: Configuration Checklist
fi: Asetuksien tarkistuslista

en: Configure
fi: Asetukset

en: Configure Your Dashboard
fi: Määrittele kojelautasi

en: Configure up to five fields to evaluate when searching for 'suspected' duplicate contact records.
fi: Määritä korkeintaan viisi kenttä,ä jotka tarkistetaan kun etsitään kaksoiskappaleita kontakteista.

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Confirm Action
fi: Vahvista toimenpide

en: Confirm Custom Group Delete
fi: Vahvista räätälöidyn ryhmän poisto.

en: Confirm From Email
fi: Vahvista lähettäjän sähköpostiosoite

en: Confirm From Name
fi: Vahvista lähettäjän nimi

en: Confirm Group Delete
fi: Vahvista ryhmän poisto

en: Confirm Password
fi: Vahvista salasana

en: Confirm Price Field Delete
fi: Vahvista hinta kentän poisto

en: Confirmation Message
fi: Vahvistusviesti

en: Confirmation Title
fi: Vahvistuksen otsikko

en: Connection Error
fi: Yhteysvirhe

en: Constituent Engagement
fi: Sidosryhmien sitoutuminen

en: Constituent Report (Detail)
fi: Sidosryhmäraportti (yksityiskohtainen)

en: Constituent Report (Summary)
fi: Sidosryhmäraportti (Yhteenveto)

en: Contact
fi: Kontaktit

en: Contact %%StatusMessage%%
fi: Kontakti %%StatusMessage%%

en: Contact 1
fi: Kontakti 1

en: Contact 2 (Duplicate)
fi: Kontakti 2 (kaksoiskappale)

en: Contact A
fi: Kontakti A

en: Contact A Full Name
fi: Kontaktin A koko nimi

en: Contact A has Permission Over Contact B
fi: Kontaktilla A on valtuutus kontaktiin B

en: Contact Activities
fi: Kontaktin aktiviteetit

en: Contact B
fi: Kontakti B

en: Contact B Full Name
fi: Kontaktin B koko nimi

en: Contact B has Permission Over Contact A
fi: Kontaktilla B on valtuutus kontaktiin A

en: Contact Details
fi: Kontaktin yksityiskohtaiset tiedot

en: Contact Edit Options
fi: Kontaktien muokkausvaihtoehdot

en: Contact Edit URL
fi: Yhteustietojen muokkauksen URL

en: Contact Email
fi: Kontaktin sähköposti

en: Contact Group
fi: Ryhmä kontakteja

en: Contact Group Status
fi: Kontaktiryhmän tila

en: Contact Hash
fi: Kontaktin hash

en: Contact ID
fi: Kontaktin ID

en: Contact ID %1 has been deleted.
fi: Kontakti ID %1 on poistettu.

en: Contact ID %1 has been merged and deleted.
fi: Kontakti ID %1 on yhdistetty ja poistettu.

en: Contact ID %1 is a match for %2 user %3 but has already been matched to %4
fi: Kontaktinumero %1 osuu %2 käyttäjälle %3, mutta on jo asetettu %4:lle.

en: Contact Information
fi: Kontaktit

en: Contact Name
fi: Kontaktin nimi

en: Contact Notes
fi: Kontaktin muistiinpanot

en: Contact Page
fi: Kontaktin sivu

en: Contact Reference
fi: Kontaktien viite

en: Contact Relationships
fi: Kontaktin yhteyssuhteet

en: Contact Saved
fi: Kontakti tallennettu

en: Contact Search
fi: Kontaktihaku

en: Contact Source
fi: Kontaktin lähde

en: Contact Subtype
fi: Kontaktin alatyyppi

en: Contact Subtype %1
fi: Kontaktien alatyyppi %1

en: Contact Subtype (Contact A)
fi: Kontaktin alatyyppi (kontakti A)

en: Contact Subtype (Contact B)
fi: Kontaktin alatyyppi (kontakti B)

en: Contact Subtype A
fi: Kontaktin A alatyyppi

en: Contact Subtype B
fi: Kontaktin B alatyyppi

en: Contact Subtype field of 1 contact has not been updated. | Contact Subtype field of %count contacts has not been updated.
fi[0]: Kontaktin alatyyppikenttää yhdelle kontaktille ei ole päivitetty.
fi[1]: Kontaktin alatyyppikenttää %count kontaktille ei ole päivitetty.

en: Contact Tags
fi: Kontaktin avainsanat

en: Contact Type
fi: Kontaktityyppi

en: Contact Type (Contact A)
fi: Kontaktityyppi (Kontakti A)

en: Contact Type (Contact B)
fi: Kontaktityyppi (Kontakti B)

en: Contact Type A
fi: Kontaktityyppi A

en: Contact Type B
fi: Kontaktityyppi B

en: Contact Type Description
fi: Kontaktityypin kuvaus

en: Contact Type ID
fi: Kontaktityypin ID

en: Contact Type Image URL
fi: Kontaktityypin kuvan URL

en: Contact Type Is Active?
fi: Kontaktityyppi on aktiivinen?

en: Contact Type Label
fi: Kontaktityypin nimiö

en: Contact Type Mismatch
fi: Epäyhteensopivat kontaktityypit

en: Contact Type Parent
fi: Kontaktityypin isäntä

en: Contact Type for Contact A
fi: Kontaktityyppi kontaktille A

en: Contact Type for Contact B
fi: Kontaktityyppi kontaktille B

en: Contact Type is Reserved?
fi: Kontaktityyppi on varattu?

en: Contact Type(s)
fi: Kontaktityyppi

en: Contact View Options
fi: Kontaktien näyttövaihtoehdot

en: Contact has been added to '%1'.
fi: Kontakti on lisätty "%1":een.

en: Contact image deleted successfully
fi: Kontaktin kuva poistettu onnistuneesti

en: Contact is Deceased
fi: kontakti on kuollut

en: Contact is in Trash
fi: Kontakti on roskakorissa

en: Contact type names should not use reserved keywords.
fi: Kontaktityyppien nimien ei pitäisi käyttää varattuja avainsanoja.

en: Contact with no email must have a name.
fi: Sähköpostiosoitteettomalla kontaktilla täytyy olla nimi.

en: Contact with no name must have an email.
fi: Nimettömällä kontaktilla täytyy olla sähköpostiosoite.

en: Contact your site administrator for help creating reports.
fi: Mikäli tarvitset apua raporttien luomisessa, ota yhteyttä ylläpitäjääsi

en: Contact's Groups
fi: Kontaktin ryhmät

en: Contact(s)
fi: Kontakti(t)

en: Contacts
fi: Kontaktit

en: Contacts %%StatusMessage%%
fi: Kontaktit %%StatusMessage%%

en: Contacts AND Cases
fi: Kontaktit JA Tapaukset

en: Contacts Added
fi: Kontaktit lisätty

en: Contacts Merged
fi: Kontaktit yhdistetty

en: Contacts in Group: %1
fi: Kontakteja ryhmässä: %1

en: Contacts with a Relationship Type of:
fi: Kontaktit, joilla on yhteyssuhde, jonka tyyppi on:

en: Contains
fi: Sisältää

en: Content
fi: Sisältö

en: Context
fi: Konteksti

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue Mailing
fi: Jatka postitusta

en: Contribute
fi: Lahjoita

en: Contribution
fi: Lahjoitus

en: Contribution #
fi: Maksun numero

en: Contribution Amount
fi: Maksujen summa

en: Contribution Amounts
fi: Summat

en: Contribution Amounts Label
fi: Otsikko maksusumman valinnalle

en: Contribution Amounts section enabled
fi: Maksusumman valintamahdollisuus käytössä

en: Contribution Campaign
fi: Lahjoituskampanja

en: Contribution Count
fi: Maksujen määrä

en: Contribution Date From
fi: Maksun alkupäivä

en: Contribution Date Received
fi: Maksun saapumispäivä

en: Contribution Detail Report
fi: Yksityiskohtainen maksuraportti

en: Contribution Honor Roll
fi: Lahjoittajien julkinen lista

en: Contribution ID
fi: Maksun ID

en: Contribution Information
fi: Maksun tiedot

en: Contribution Note
fi: Lahjoituksen muistio

en: Contribution Page
fi: Maksusivu

en: Contribution Page Campaign ID
fi: Maksusivun kampanjan ID

en: Contribution Page Created By
fi: Maksusivun luonut

en: Contribution Page Created Date
fi: Maksusivun luontipäivä

en: Contribution Page Currency
fi: Maksusivun valuutta

en: Contribution Page End Date
fi: Maksusivun lopetuspäivä

en: Contribution Page ID
fi: Maksusivun ID

en: Contribution Page Introduction Text
fi: Maksusivun johdantoteksti

en: Contribution Page Start Date
fi: Maksusivun aloituspäivä

en: Contribution Page Title
fi: Maksusivun otsikko

en: Contribution Pages
fi: Maksusivut

en: Contribution Receipt
fi: Kuitti maksusta

en: Contribution Receipt Not Sent
fi: Kuittia maksusta ei lähetetty

en: Contribution Receipt Sent
fi: Kuitti maksusta lähetetty

en: Contribution Source
fi: Maksun lähde

en: Contribution Status
fi: Maksun tila

en: Contribution Summary
fi: Yhteenveto maksuista

en: Contribution Summary Report
fi: Maksujen yhteenvetoraportti

en: Contribution Thank-you Not Sent
fi: Kiitosta maksusta ei lähetetty

en: Contribution Thank-you Sent
fi: Kiitos maksusta lähetetty

en: Contribution Type
fi: Maksutyyppi

en: Contribution amount must be at least %1
fi: Summan tulee olla vähintään %1

en: Contribution is Recurring?
fi: Onko maksu toistuva?

en: Contribution is a Test?
fi: Onko kyseessä testimaksu?

en: Contributions
fi: Maksut

en: Contributions - Duplicate Organization Alert
fi: Maksut - hälytys kahtena kappaleena esiintyvästä yhteisöstä

en: Contributions - Receipt (off-line)
fi: Maksut - kuitti (offline-tila)

en: Contributions - Receipt (on-line)
fi: Maksut - kuitti (online-tila)

en: Contributions - Recurring Start and End Notification
fi: Maksut - toistuva alku- ja loppumuistutus

en: Contributions Only
fi: Vain lahjoitukset

en: Contributor
fi: Maksaja

en: Contributor Group(s)
fi: Ryhmät joihin maksaja kuuluu

en: Contributor Name
fi: Maksajan nimi

en: Contributor Name or Email
fi: Maksajan nimi tai sähköpostiosoite

en: Contributor Tag(s)
fi: Maksajaa kuvaavat avainsanat

en: Contributor's Email
fi: Maksajan sähköposti

en: Contributor's Phone
fi: Maksajan puhelinnumero

en: Copy %1 of %2
fi: Kopio %1 / %2

en: Copy of
fi: (kopio)

en: Copy of
fi: Kopio

en: Copy of Contribution Receipt
fi: Kopio maksukuitista

en: Cost
fi: HInta

en: Could Not Find Custom Field Details for %1, %2, %3
fi: Mukautettuja kenttätietoja ei löytynyt kentille %1, %2, %3

en: Could Not Remove
fi: Ei voitu poistaa

en: Could not find %1 in path tree
fi: %1 ei löytynyt polusta

en: Could not find '%1' string in SQL clause.
fi: SQL-lauseesta ei löydy merkkijonoa '%1'.

en: Could not find Interviewer.
fi: Haastattelijaa ei löytynyt.

en: Could not find Survey.
fi: Kyselyä ei löytynyt.

en: Could not find an email address.
fi: Sähköpostiosoitetta ei löytynyt.

en: Could not find user name for payment processor
fi: Maksunvälittäjän käyttäjänimeä ei löytynyt

en: Could not find valid value for %1
fi: Arvolle %1 ei löytynyt kelvollista arvoa

en: Could not geocode input
fi: Ei voi geokoodata syötettä

en: Could not get a contact id and/or contact type
fi: Kontaktin id:tä tai kontaktityyppiä ei löydy

en: Could not get a contact_id and/or contact_type
fi: Ei löydy tiedoja contact_id ja/tai contact_type

en: Could not get a valid contact subtype for contact type '%1'
fi: Kontaktityypille "%1" ei pystytty löytämään kelvollista alatyyppiä

en: Could not get the contact ID
fi: Käyttäjän tunnusta (ID) ei löydy

en: Could not move custom file to custom upload directory
fi: Ei voida siirtää räätälöityä tiedostoa räätälöityyn hakemistoon

en: Count
fi: Lukumäärä

en: Counted
fi: Laskettu

en: Counted?
fi: Laskettu?

en: Country
fi: Valtio

en: Country (Home)
fi: Maa (koti)

en: Country AND State/Province are required to search by distance.
fi: Maa JA osavaltio/maakunta tarvitaan, jotta voidaan tehdä haku etäisyyden perusteella.

en: Country ISO Code
fi: Maan ISO koodi

en: Country Phone Prefix
fi: Maan puhelinnumeroiden etuliite

en: Country input value is in table but not "available": "This Country is valid but is NOT in the list of Available Countries currently configured for your site. This can be viewed and modifed from Administer > Localization > Languages Currency Locations."
fi: Valittu maa on kelvollinen mutta se ei ole käytettävissä olevien maiden joukossa sivustosi asetuksissa. Sallittuja maita pystyy muokkaamaan Hallinnoi >> Lokalisointi >> Kielet, valuutat, sijainnit -sivulla.

en: Country input value not in country table: "The Country value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of countries."
fi: Valittu maa ei ole kelvollinen koska sitä ei löydy CiviCRM:n tuntemien maiden joukosta.

en: Country name (e.g. Canada).
fi: Maa (esim. Kanada)

en: County
fi: Maakunta

en: County Abbreviation
fi: Maakunnan lyhenne

en: County does not match the selected State/Province
fi: Maa ei vastaa valittua osavaltiota/provinssia

en: County input value not in county table: The County value appears to be invalid. It does not match any value in CiviCRM table of counties.
fi: Valittu maa ei ole kelvollinen koska sitä ei löydy CiviCRM:n tuntemien maiden joukosta.

en: Create
fi: Muodosta

en: Create CMS User?
fi: Luo julkaisujärjestelmän käyttäjä?

en: Create Date
fi: Luo pääivämäärä

en: Create Membership
fi: Luo jäsenyys

en: Create New
fi: Luo Uusi

en: Create New Group
fi: Muodosta uusi ryhmä

en: Create PDF Letter
fi: Luo PDF-kirje

en: Create Printable Letter (PDF) for %1
fi: Luo tulostettava kirje (PDF) %1:lle

en: Create Profile
fi: Luo profiili

en: Create Report
fi: Luo raportti

en: Create User Record for %1
fi: Luo käyttäjäsivu %1:lle

en: Create a Mass Mailing
fi: Luo massapostitus

en: Create a new set of options
fi: Luo uusi valintaryhmä

en: Create a separate activity for each contact.
fi: Luo erillinen toimi jokaiselle kontaktille.

en: Create an account?
fi: Luo käyttäjätunnus?

en: Create new result set
fi: Luo uusi tulosjoukko

en: Create reports for your users from any of the report templates listed below. Click on a template title to get started. Click Existing Report(s) to see any reports that have already been created from that template.
fi: Luo raportteja alla olevista raporttipohjista. Voit klikata raportin otsikkoa aloittaaksesi. Klikkaa Näytä Raportit näyttääksesi raporttipohjasta tehdyt aktiiviset raportit.

en: Created
fi: Luotu

en: Created By
fi: Luonut

en: Created Date
fi: Luontipäivämäärä

en: Created by
fi: Luonut

en: Created one new contact record. | Created %count new contact records.
fi[0]: Luotu yksi uusi kontakti.
fi[1]: Luotu %count uutta kontaktia.

en: Created or Sent by
fi: Luotu tai lähetty:

en: Creating your own fundraising page is simple. Fill in some basic information below, which will allow you to manage your page and invite friends to make a contribution. Then click 'Continue' to personalize and announce your page.
fi: Omien rahankeräyssivujen luominen on helppoa. Täytä vain joitain perustietoja alle. Ne antavat sinulle mahdollisuuden hallita sivuasi ja kutsua ystäviäsi tekemään lahjoituksia. Paina lopuksi 'Jatka' mukauttaaksesi ja julkaistaksesi sivusi.

en: Credit Card Information
fi: Luottokortin tiedot

en: Criteria
fi: Hakukriteeri

en: Cumulative
fi: Kertymä

en: Currencies Enabled
fi: Valuutat käytössä

en: Currency
fi: Valuutta

en: Current
fi: Nykyinen

en: Current #
fi: Määrä nyt

en: Current Campaigns
fi: Nykyiset kampanjat

en: Current Employee
fi: Nykyinen työntekijä

en: Current Employee?
fi: Nykyinen työntekijä?

en: Current Employer
fi: Nykyinen työnantaja

en: Current Employer ID
fi: Nykyisen työnantajan ID

en: Current Employer Report
fi: Tämänhetkinen työnantajaraportti

en: Current Fiscal Year-To-Date
fi: Kuluva kirjanpitovuosi

en: Current Membership?
fi: Nykyinen jäsenyys?

en: Current Month to-date
fi: Kuluva kuukausi

en: Current Month-To-Date
fi: Kuluva kuukausi

en: Current Quarter to-date
fi: Kuluva vuosineljännes

en: Current Relationships
fi: Voimassa olevat yhteyssuhteet

en: Current Status
fi: Nykyinen tila

en: Current Total
fi: Nykyinen loppusumma

en: Current Week to-date
fi: Kuluva viikko

en: Current Year to-date
fi: Kuluva vuosi

en: Current Year-to-Date
fi: Kuluva vuosi

en: Current calendar month to-date
fi: Kuluva kalenterikuukausi

en: Current calendar year to-date
fi: Kuluva kalenterivuosi

en: Current quarter to-date
fi: Kuluva vuosineljännes

en: Current week to-date
fi: Kuluva viikko

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom  %1 is a required field if %1 is of type Customized.
fi: Muokattu  %1 on vaadittu kenttä, jos %1 on muokattava kenttä.

en: Custom %1
fi: Mukautettu %1

en: Custom %1 is a required field if %1 is of type Customized.
fi: Muokattu  %1 on vaadittu kenttä %1 on muokattava kenttä.

en: Custom Addressee
fi: Muokattu osoite

en: Custom Data
fi: Lisäkentät

en: Custom Data Field
fi: Räätälöity kenttä

en: Custom Data Fields
fi: Räätälöidyt kentät

en: Custom Email Greeting
fi: Muokattu sähköpostitervehdys

en: Custom Field
fi: Räätälöity kenttä

en: Custom Field Move: %1
fi: Räätälödyn kentän siirto: %1

en: Custom Fields
fi: Lisäkentät

en: Custom Group
fi: Räätälöity ryhmä

en: Custom Group Created Date
fi: Räätälöidyn ryhmän luontipäivä

en: Custom Groups
fi: Räätälöidyt ryhmät

en: Custom Option
fi: Räätälöity valinta

en: Custom Postal Greeting
fi: Muokattu tervehdys postitse

en: Custom Search
fi: Räätälöity haku

en: Custom Searches
fi: Räätälöidyt haut

en: Custom Set
fi: Lisäkenttäryhmä

en: Custom data is stored in custom fields. Custom fields are organized into logically related custom data sets (e.g. Volunteer Info). Use custom fields to collect and store custom data which are not included in the standard CiviCRM forms. You can create one or many sets of custom fields.
fi: Voit luoda omia lisätietokenttiäsi tallentamaan sellaisia tietoja, joita CiviCRM ei valmiiksi sisällä. Lisätietokentät kuuluvat aina johonkin lisätietokenttäryhmään, joka sisältää samaan aihepiiriin kuuluvia kenttiä (esim. vapaaehtoisen tiedot). Voit luoda näitä lisätietokenttäryhmiä niin monta kuin tarvitset.

en: Customize Data and Screens
fi: Muokkaa dataa ja näkymiä

en: Customized
fi: Räätälöity

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Dashboard
fi: Kojelauta

en: Dashboard - %1
fi: Kojelauta - %1

en: Dashboard Contact
fi: Kojelauden kontakti

en: Dashboard Contact ID
fi: Kojelauden kontaktin ID

en: Dashlet Created On
fi: Vimpain luotu

en: Dashlet is Active?
fi: Vimpain on aktiivinen?

en: Dashlet is FullScreen?
fi: Vimpain on kokoruudulla?

en: Dashlet is Minimized?
fi: Vimpain on pienenntty?

en: Dashlets
fi: Kojelaudan vimpaimet

en: Data
fi: Tieto

en: Data Source
fi: Tietolähde

en: Data Type
fi: Tietotyyppi

en: Data and Input Field Type
fi: Tietojen syöttökentän tyyppi

en: Data:
fi: Tieto:

en: Database Configuration Error: Insufficient permissions. Import requires that the CiviCRM database user has permission to create temporary tables. Contact your site administrator for assistance.
fi: Tietokannan asetusvirhe: riittämättömät oikeudet. Tuonti edellyttää että CiviCRM tietokannan käyttäjällä on oikeus luoda väliaikaisia tauluja. Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: Database Upgrades
fi: Tietokantapäivitykset

en: Database cache tables cleared.
fi: Tietokannan

en: Database check failed - the database looks to have been partially upgraded. You may want to reload the database with the backup and try the <a href='%1'>upgrade process</a> again.
fi: Tietokannan tarkistus epäonnistui. TIetokanta näyttää olevan vain osittain päivitetty.  Sinun tarvitsee ehkä palauttaa tietokanta varmuuskopiosta ja yrittää <a href='%1'>päivitystä</a> uudelleen.

en: Database field length
fi: Tietokannan kentän pituus

en: Database is marked with invalid version format. You may want to investigate this before you proceed further.
fi: Tietokannan version muoto on merkitty kelvottomaksi. Tahdot ehkä tarkastaa asian ennen kuin jatkat.

en: Date
fi: Päivä

en: Date Added
fi: Lisätty päivänä

en: Date Deceased
fi: Kuolinpäivä

en: Date Format
fi: Päivämäärän muoto

en: Date Formats
fi: Päivämäärän esitystavat

en: Date Received
fi: Milloin saapunut

en: Date and Time
fi: Päiväys ja aika

en: Date of Birth
fi: Syntymäpäivä

en: Date:
fi: Päivämäärä:

en: Dear %1
fi: Hyvä %1

en: Dear supporter
fi: Hyvä tukija

en: Debugging
fi: Virheen korjaus

en: Deceased
fi: Kuollut

en: Deceased Date
fi: Kuolinpäivä

en: Deceased Dates
fi: Kuolinpäivät

en: December
fi: Joulukuu

en: Decimal Delimiter
fi: Desimaalierotin

en: Deductible?
fi: Vähennyskelpoinen?

en: Dedupe Rule
fi: Kaksoiskappaleen poiston sääntö

en: Default
fi: Oletusarvo

en: Default CiviMail Mailbox
fi: Oletusarvoinen CiviMail-postilaatikko

en: Default Country
fi: Oletusarvoinen maa

en: Default Currency
fi: Oletusvaluutta

en: Default Language
fi: Oletuskieli

en: Default Option?
fi: Oletusvalinta?

en: Default Organization Address
fi: Yhteisön oletusosoite

en: Default Value
fi: Oletusarvo

en: Default domain email address and from name.
fi: Sivuston oletussähköpostiosoite ja lähettäjän oletusnimi

en: Default language used for this installation.
fi: Oletuskieli tälle asennukselle.

en: Default?
fi: Oletusarvo?

en: Define participant roles for events here (e.g. Attendee, Host, Speaker...). You can then assign roles and search for participants by role.
fi: Määritä osallistujien roolit (esim. puhuja, järjestäjä, vieras jne.)

en: Define statuses for event participants here (e.g. Registered, Attended, Cancelled...). You can then assign statuses and search for participants by status.
fi: Määritä osallistujien statukset jonka jälkeen voit etsi osallistujaa statuksen mukaan.

en: Defines if you can select this tag.
fi: Määrittää onko tämä avainsana käytettävissä.

en: Delete
fi: Poista

en: Delete %1
fi: Poista %1

en: Delete %1 Type
fi: Poista tyyppi %1

en: Delete (to trash)
fi: Siirrä roskakoriin

en: Delete ACL
fi: Poista käyttäjäluokka

en: Delete ACL Role Assignment
fi: Poista ACL-roolimäärittely

en: Delete Activities
fi: Poista aktiviteetit

en: Delete Activity
fi: Poista toiminta

en: Delete Address Block
fi: Poista kontaktien osio

en: Delete All Attachment(s)
fi: Poista kaikki liitetiedostot

en: Delete Attached File
fi: Poista liitetiedosto

en: Delete Campaign
fi: Poista kampanja

en: Delete Campaign Page
fi: Poista kampanjasivu

en: Delete CiviCRM Profile
fi: Poista CiviCRM profiili

en: Delete CiviCRM Profile Group
fi: Poista CiviCRM profiiliryhmä

en: Delete Comment
fi: Poista kommentti

en: Delete Contact
fi: Poista kontakti

en: Delete Contact Image
fi: Poista kontaktin kuva

en: Delete Contact Type
fi: Poista kontaktityyppi

en: Delete Contact(s)
fi: Poista kontakti(t)

en: Delete Contacts
fi: Poista kontaktit

en: Delete Contribution
fi: Poista maksu

en: Delete Contribution Page
fi: Poista maksusivu

en: Delete Contributions
fi: Poista maksuja

en: Delete Custom Field
fi: Poista räätälöity kenttä

en: Delete Custom Group
fi: Poista räätälöity ryhmä

en: Delete Custom Set
fi: Poista lisäkenttäryhmä

en: Delete DedupeRule
fi: Poista kaksoiskappaleen poiston sääntö

en: Delete Email
fi: Poista sähköposti

en: Delete Email Block
fi: Poista sähköpostin osio

en: Delete Event
fi: Poista tapahtuma

en: Delete Event Template
fi: Poista tapahtuman mallipohja

en: Delete File
fi: Poista tiedosto

en: Delete Financial Type
fi: Poista maksutyyppi

en: Delete Group
fi: Poista ryhmä

en: Delete IM
fi: Poista pikaviestin

en: Delete IM Block
fi: Poista pikaviestinosio

en: Delete Location Type
fi: poista sijaintipaikan tyyppi.

en: Delete Mailing
fi: Poista postitus

en: Delete Membership
fi: Poista jäsenyys

en: Delete Membership Status
fi: Poista jäsenyyden tila

en: Delete Membership Type
fi: Poista jäsenyystyyppi

en: Delete Message Template
fi: Poista merkkien kuvaukset

en: Delete Note
fi: Poista muistiinpanot

en: Delete OpenID
fi: Poista OpenID

en: Delete OpenID Block
fi: Poista OpenID osio

en: Delete Payment Instrument
fi: Poista maksunvälitystyyppi

en: Delete Payment Procesor Type
fi: Poista Maksun välittäjän tyyppi

en: Delete Permanently
fi: Poista pysyvästi

en: Delete Petition
fi: Poista vetoomus

en: Delete Phone Block
fi: Poista puhelintietojen osio

en: Delete Price
fi: Poista hinta

en: Delete Price Field
fi: Poista hintaenttä

en: Delete Price Set
fi: Poista hintaryhmä

en: Delete Profile Field
fi: Poista profiilikenttä

en: Delete Relationship
fi: Poista yhteyssuhde

en: Delete Relationship for %1
fi: Poista suhde %1:lta

en: Delete Reletionship Type
fi: Poista kontaktityyppi.

en: Delete Report Template
fi: Poista raporttipohja

en: Delete Survey
fi: Poista kysely

en: Delete Tag
fi: Poista tuntomerkki.

en: Delete Website
fi: Poista verkkosivunosoite

en: Delete Website Block
fi: Poista verkkosivuston osio

en: Delete phone
fi: Poista puhelinnumero

en: Delete report
fi: Poista raportti

en: Delete this address
fi: Poista tämä osoite

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Deleted?
fi: Poistettu?

en: Delivery Status
fi: Toimituksen tila

en: Demographics
fi: Demografiset tiedot

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description of new group
fi: Uuden ryhmän kuvaus

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Descriptive Title for this Footer.
fi: Alatunnisteen kuvaus

en: Descriptive Title for this Header
fi: Ylätunnisteen kuvaus

en: Destination
fi: Päämäärä

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Determine the contacts in your database who should receive this mailing by first selecting one or more <strong>Included Groups</strong>. (Groups must be assigned the <strong>Mailing List</strong> type to be available on this screen - you can update this for an existing group from <strong>Manage Groups &raquo; Settings</strong>.)
fi: Määrittele ne kontaktit tietokannassasi, joiden tulisi saada tämä postitus, valitsemalla ensin yksi tai useampi <strong>sisällytetty ryhmä</strong>. (Ryhmille pitää valita <strong>postituslista</strong>-tyyppi, jotta ne näkyvät tässä näkymässä - voit päivittää ryhmiä <strong>Hallitse ryhmiä &raquo; Asetukset</strong>-näkymästä.)

en: Developer
fi: Kehittäjälle

en: Did not find a message template with id of %1.
fi: Ei löydy viestimallia, jonka ID on %1.

en: Did you mean to search by Name/Email instead?
fi: Oliko tarkoituksesi etsiä nimen/sähköpostin perusteella?

en: Directory Unwritable
fi: Hakemistoon ei voi kirjoittaa

en: Directory and Resource URLs have been updated in the moved database to reflect current site location.
fi: Kansiot ja resurssi URL:t on päivitetty siirretyssä tietokannassa vastamaan sivuston nykyistä sijaintia.

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disable "%1"?
fi: Poista käytöstä "%1"?

en: Disable ACL
fi: Poista käytöstä ACL

en: Disable ACL Role Assignment
fi: Poista ACL-roolimäärittely käytöstä

en: Disable CiviCRM Profile Field
fi: Poista näkyvistä CiviCRM profiilikenttä.

en: Disable CiviCRM Profile Group
fi: Poista näkyvistä CiviCRM profiiliryhmä

en: Disable Contact Type
fi: Poista kontaktityyppi käytöstä

en: Disable Custom Field
fi: Piilota räätälöity kenttä

en: Disable Custom Set
fi: Poista lisäkenttäryhmä käytöstä

en: Disable Financial Type
fi: Ota maksutyyppi pois käytöstä

en: Disable Group
fi: Poista ryhmä näkyvistä.

en: Disable Location Type
fi: Poista käytöstä sijaintipaikan tyyppi.

en: Disable Mailing Component
fi: Poista näkyvistä viestikomponetti

en: Disable Membership Status
fi: Poista jäsenyyden tila käytöstä

en: Disable Membership Type
fi: Poista jäsenyystyyppi käytöstä

en: Disable Multiple Choice Option
fi: Ota pois käytöstä valintamahdollisuudet

en: Disable Mutliple Choice Option
fi: Ota pois käytöstä valintamahdollisuudet

en: Disable Outbound Email
fi: Poista lähtevä sähköposti käytöstä

en: Disable Premium
fi: Poista etu käytöstä

en: Disable Price
fi: Poista hinta käytöstä

en: Disable Relationship
fi: Poista yhteyssuhde käytöstä

en: Disable Relationship Type
fi: Ota yhteystyyppi pois käytöstä

en: Disable expired relationships
fi: Poista käytöstä vanhentuneet yhteyssuhteet

en: Disabled
fi: Pois saatavilta

en: Disables relationships that have expired (ie. those relationships whose end date is in the past).
fi: Merkitsee vanhentuneet yhteyssuhteet (jotka ovat ohittaneet niille merkityn päättymispäivän) myös käytöstä poistetuiksi.

en: Discount Name
fi: Alennuksen nimi

en: Discounts
fi: Alennukset

en: Display Amount?
fi: Näytä määrä?

en: Display In Honor Roll
fi: Näytä lahjoittajien julkisessa listassa

en: Display Name
fi: Näytä nimi

en: Display Preferences
fi: Kontakteista näytettävät tiedot

en: Display Results As
fi: Näytä haun tuloksena

en: Display Results as Relationship
fi: Näytä tulokset yhteyssuhteina

en: Display Style
fi: Näytä tyyli

en: Display Style should be Inline for this Class
fi: Näyttötyyli pitää olla Inline tälle luokalle

en: Display name for this Membership status (e.g. New, Current, Grace, Expired...).
fi: Jäsenyyden tilan nimi (esim. "uusi", "aktiivinen", "päättynyt"...).

en: Distance
fi: Etäisyys

en: Do Not Email
fi: Älä lähetä sähköpostia

en: Do Not Mail
fi: Älä lähetä postia

en: Do Not Phone
fi: Älä soita

en: Do Not Sms
fi: Älä lähetä tekstiviestejä

en: Do Not Trade
fi: Älä myy

en: Do not email
fi: Älä lähetä sähköpostia

en: Do not mail
fi: Älä lähetä postia

en: Do not merge
fi: Älä yhdistä

en: Do not phone
fi: Älä soita

en: Do not print labels for contacts with "Do Not Mail" privacy option checked
fi: Älä tulosta otsikoita kontakteille, joilla on "Älä lähetä sähköpostia" yksityisyysasetus päällä

en: Do not sms
fi: Älä lähetä tekstiviestejä

en: Do not trade
fi: Älä myy mitään

en: Do you really want to remove this Smart Group?
fi: Tahdotko todella poistaa tämän älykkään ryhmän?

en: Do you want to continue?
fi: Haluatko jatkaa?

en: Does not contain
fi: Ei sisällä

en: Does the contact have a %1 Account?
fi: Onko kontaktilla %1-käyttäjätunnus?

en: Does this Custom Field Set allow multiple records?
fi: Sallitaanko tähän räätälöityjen kenttien joukkoon monta tallennetta?

en: Domain
fi: Verkkotunnus

en: Domain (organization) address
fi: Verkkotunnuksen (yhteisön) osoite

en: Domain (organization) email
fi: Verkkotunnuksen (yhteisön) sähköposti

en: Domain Configuration
fi: Verkkotunnuksen määritys

en: Domain Description
fi: Verkkotunnuksen kuvaus

en: Domain Email Address must use a valid email address format (e.g. 'info@example.org').
fi: Sähköpostiosoitteen verkkotunnuksen täytyy käyttää kelvollista sähköpostiosoitteen muotoilua (kuten 'info@esimerkki.org').

en: Domain ID
fi: Verkkotunnus ID

en: Domain Name
fi: Verkkotunnus

en: Domain address - displays your organization's postal address.
fi: Sivuston osoite - näytä yhteisösi postiosoite.

en: Domain information for '%1' has been saved.
fi: Tiedot verkkotunnukselle '%1' on tallennettu.

en: Domain name
fi: Verkkotunnuksen nimi

en: Don't list my contribution in the honor roll.
fi: Nimeäni ei näytetä lahjoittajien julkisessa listassa.

en: Donation
fi: Lahjoitus

en: Donations
fi: Lahjoitukset

en: Done
fi: Valmis

en: Done with Preview
fi: Lopeta esikatselu

en: Double quotes are not allow in from name.
fi: Lainausmerkkejä ei sallita lähettäjän nimessä.

en: Download
fi: Lataa

en: Download CiviCRM.
fi: Lataa CiviCRM.

en: Download Errors
fi: Lataa Virheet

en: Download Extension
fi: Lataa laajennus

en: Download and Install
fi: Lataa ja asenna

en: Download and Install "%1"?
fi: Lataa ja asenna "%1"?

en: Drop-down (select list)
fi: Pudotusvalikko(valintalista)

en: Dropdown Options
fi: Pudotusvalikon asetukset

en: Drupal Menu
fi: Drupal-valikko

en: Drupal User Registration
fi: Drupal käyttäjän rekisteröinti

en: Drupal session table cleared.
fi: Drupal-istuntotaulukko tyhjennetty.

en: Drupal user account registration option?
fi: Mahdollisuus rekisteröityä Drupal-käyttäjätunnuksella?

en: Due Date
fi: Eräpäivä

en: Dummy Payment Processor
fi: Maksunvälittäjä testikäyttöön

en: Dummy Processor
fi: Malliprosessori

en: Duplicate
fi: Kaksoiskappale

en: Duration
fi: Kesto

en: Duration (Days)
fi: Kesto (päivää)

en: Duration Interval
fi: Kestointervalli

en: Dynamic
fi: Dynaaminen

en: Dynamic Form Creator
fi: Dynaamisen lomakkeen työkalu

en: ERROR: Title is not Set
fi: VIRHE: Otsikkoa ei ole

en: EXAMPLE:
fi: ESIMERKKI:

en: EXAMPLES
fi: ESIMERKIT

en: Each
fi: à

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit %1
fi: Muokkaa %1

en: Edit %1 Smart Group Criteria
fi: Muokkaa %1 älykkään ryhmän riteereitä.

en: Edit ACL
fi: Muokkaa käyttäjäluokkaa

en: Edit ACL -  %1
fi: Muokkaa ACL:ää -  %1

en: Edit ACL Role Assignment
fi: Muokkaa ACL-roolimäärittelyä

en: Edit Address Elements
fi: Muokkaa osoitteita

en: Edit Batch
fi: Muokkaa erää

en: Edit Campaign
fi: Muokkaa kampanjaa

en: Edit CiviCRM Profile Field
fi: Muokkaa CiviCRM profiilikenttää.

en: Edit CiviCRM Profile Group
fi: Muokkaa CiviCRM profiiliryhmää

en: Edit Comment
fi: Muokkaa kommenttia

en: Edit Complete Street Address
fi: Muokaa täydellistä katuosoitetta

en: Edit Contact
fi: Muokkaa kontaktia

en: Edit Contact Details
fi: Muokkaa kontaktin tietoja

en: Edit Contact Information
fi: Muokkaa kontakteja

en: Edit Contact Name
fi: Muokkaa kontaktin nimi

en: Edit Contact Type
fi: Muokkaa kontaktityyppiä

en: Edit Contribution
fi: Muokkaa maksua

en: Edit Credit Card
fi: Muokkaa luottokortti

en: Edit Custom Field
fi: Muokkaa räätälöityä kenttää

en: Edit Custom Set
fi: Muokkaa lisäkenttäryhmää

en: Edit Date Settings
fi: Muokkaa päivämäärä asetuksia

en: Edit Date Type
fi: Muokkaa päivämäärän tyyppiä

en: Edit DedupeRule
fi: Muokkaa kaksoiskappaleen poiston sääntöä

en: Edit Domain Information
fi: Muokkaa verkkotunnuksen tietoja

en: Edit Event Template
fi: Muokkaa tapahtuman mallipohjaa

en: Edit Field
fi: Muokkaa kenttää

en: Edit Financial Type
fi: Muokkaa maksutyyppiä

en: Edit Group
fi: Muokkaa ryhmää

en: Edit Location Type
fi: Muokkaa sijaintipaikan tyyppiä.

en: Edit Mailing Component
fi: Muokkaa viestikomponettia

en: Edit Membership
fi: Muokkaa jäsenyyttä

en: Edit Membership Status
fi: Muokkaa jäsenyyden tilaa

en: Edit Membership Type
fi: Muokkaa jäsenyystyyppiä

en: Edit Multiple Choice Option
fi: Muokkaa valintamahdollisuuksia

en: Edit Multiple Choice Options
fi: Muokkaa valintamahdollisuuksia

en: Edit Note
fi: Muokkaa muistiinpanoja

en: Edit Option
fi: Muokkaa valintaa

en: Edit Payment Instrument
fi: Muokkaa maksunvälitystyyppiä

en: Edit Payment Procesor Type
fi: Muokkaa Maksun välittäjän tyyppiä

en: Edit Petition
fi: Muokkaa vetoomusta

en: Edit Premium
fi: Muokkaa etua

en: Edit Price
fi: Muokkaa hintaa

en: Edit Price Field
fi: Muokkaa hintakenttää

en: Edit Relationship
fi: Muokkaa yhteyssuhdetta

en: Edit Relationship Type
fi: Muokkaa yhteystyyppiä

en: Edit Relationship for %1
fi: Muokkaa %1 suhdetta

en: Edit Report Template
fi: Muokkaa raporttipohjaa

en: Edit Rule
fi: Muokkaa sääntöä.

en: Edit Search Criteria
fi: Muokkaa hakukriteereitä

en: Edit Settings
fi: Muokkaa asetuksia

en: Edit Smart Group Search Criteria for %1
fi: Muokkaa älykkään ryhmän koostumusta %1

en: Edit Status
fi: Muokkaa tilaa

en: Edit Street Address
fi: Muokkaa katuosoitetta

en: Edit Survey
fi: Muokkaa kyselyä

en: Edit Tag
fi: Muokkaa tuntomerkkiä.

en: Edit address
fi: Muokkaa osoitetta

en: Edit communication preferences
fi: Muokkaa yhteydenpitoasetuksia

en: Edit demographics
fi: Muokkaa henkilötietoja

en: Edit info
fi: Muokkaa tietoja

en: Edit name
fi: Muokkaa nimi

en: Edit this relationship.
fi: Muokkaa tätä yhteyssuhdetta.

en: Elavon - recurring payments not implemented
fi: Elavon - toistuvia maksuja ei ole toteutettu

en: Elavon / Nova Virtual Merchant
fi: Elavon / Nova kauppias

en: Elavon / Nova Virtual Merchant Gateway requires curl with SSL support
fi: Elavon / Nova Virtual Merchant Gateway vaatii curl:n SSL tuella

en: Elavon Payment Processor
fi: Elavon-maksunvälittäjä

en: Email
fi: Sähköposti

en: Email %1
fi: Sähköposti %1

en: Email (Contact A)
fi: Sähköposti (kontakti A)

en: Email (Contact B)
fi: Sähköposti (kontakti B)

en: Email (Main)
fi: Sähköposti (ensisijainen)

en: Email 2
fi: Sähköposti 2

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Email Delivery
fi: Sähköpostin lähetys

en: Email Delivery Settings
fi: Sähköpostin lähetysasetukset

en: Email Format
fi: Sähköpostin muoto

en: Email Greeting
fi: Sähköpostissa käytettävä tervehdys

en: Email Greeting - Custom
fi: Sähköpostitervehdys - räätälöity

en: Email Greeting Custom
fi: Sähköpostin muokattu tervehdys

en: Email Greeting ID
fi: Sähköpostitervehdyksen ID

en: Email Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Email Greetings for valid values
fi: Sähköpostitervehdys pitää olla yksi asetetuista muotoiluvaihtoehdoista. Katso Hallinnoi >> Järjestelmän asetukset >> Vaihtoehtojen ryhmät >> Sähköpostitervehdysten muodot kelvollisen arvon löytämiseksi

en: Email Invoice
fi: Sähköpostilasku

en: Email Location Type
fi: Sähköpostin sijaintityyppi

en: Email On Hold
fi: Sähköposti kytketty pois päältä

en: Email Receipt to Contributor?
fi: Lähetä kuitti sähköpostitse maksajalle?

en: Email Settings
fi: Sähköpostiasetukset

en: Email a Contact
fi: Lähetä sähköpostia

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: Email address is not valid
fi: Sähköpostiosoite ei ole kelvollinen

en: Email domain must use a valid internet domain format (e.g. 'example.org').
fi: Sähköpostin tulee käyttää validia internet formaattia (esim. 'esimerkki.org').

en: Email has NOT been sent to %1 contact(s) - communication preferences specify DO NOT EMAIL OR valid Email is NOT present.
fi: Sähköpostia EI lähetetty 1 kontaktille - yhteydenpitoasetuksiin on merkitty EI SÄHKÖPOSTIA, TAI ei toimivaa sähköpostiosoitetta.

en: Email is not valid.
fi: Sähköpostiosoitteesi ei ole kelvollinen.

en: Email on hold - generally due to bouncing.
fi: Sähköposti tähän osoitteeseen käännetty pois päältä - yleensä siksi, että viestejä ei ole voitu toimittaa perille.

en: Email was NOT sent to %1 contacts (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
fi: Sähköpostia EI lähetetty %1 kontaktille (ei sähköpostiosoitetta, yhteydenpitoasetuksiin on merkitty EI SÄHKÖPOSTIA tai kontakti on kuollut).

en: Email will NOT be sent to %count contact - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased). | Email will NOT be sent to %count contacts - (no email address on file, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or contact is deceased).
fi[0]: Sähköpostia EI lähetetä %1 kontaktille (ei sähköpostiosoitetta, yhteydenpitoasetuksiin on merkitty EI SÄHKÖPOSTIA tai kontakti on kuollut).
fi[1]: Sähköpostia EI lähetetä %1 kontaktille (ei sähköpostiosoitetta, yhteydenpitoasetuksiin on merkitty EI SÄHKÖPOSTIA tai kontakti on kuollut).

en: Email:
fi: Sähköposti:

en: Emails Restored
fi: Sähköpostit palautettu

en: Emergency
fi: Hätätapaus

en: Employee Name
fi: Työntekijän nimi

en: Employee Since
fi: Työntekijä alkaen

en: Employee of
fi: Työntekijä

en: Employer
fi: Työnantaja

en: Employer Name
fi: Työnantajan nimi

en: Employer of
fi: Työnantaja

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Enable "%1"?
fi: Ota käyttöön "%1"?

en: Enable %1
fi: Ota %1 käyttöön

en: Enable >>
fi: Ota käyttöön >>

en: Enable ACL
fi: Ota ACL käyttöön

en: Enable ACL Role Assignment
fi: Ota käyttöön ACL-roolimäärittely

en: Enable CiviCRM Profile Field
fi: Tuo näkyviin CiviCRM profiilikenttä

en: Enable CiviCRM Profile Group
fi: Tuo näkyviin CiviCRM profiiliryhmä

en: Enable Contact Type
fi: Ota kontaktityyppi käyttöön

en: Enable Custom Field
fi: Ota käyttöön räätälöity kenttä

en: Enable Custom Set
fi: Ota lisäkenttäryhmä käyttöön

en: Enable Financial Type
fi: Ota maksutyyppi käyttöön

en: Enable Group
fi: Ota ryhmä näkyviin.

en: Enable Location Type
fi: Ota käyttöön sijaintipaikan tyyppi.

en: Enable Mailing Component
fi: Tuo näkyviin viestikomponentti

en: Enable Membership Status
fi: Ota jäsenyyden tila käyttöön

en: Enable Membership Type
fi: Ota jäsenyystyyppi käyttöön

en: Enable Multiple Languages
fi: Kytke päälle Useat kielet

en: Enable Mutliple Choice Option
fi: Ota käyttöön valintamahdollisuudet

en: Enable Personal Campaign Pages? (for this contribution page)
fi: Sallitaanko henkilökohtaisten kampanjasivujen luominen (tälle maksusivulle)?

en: Enable Price
fi: Ota hinta käyttöön

en: Enable Price Option
fi: Ota hinnan asetus käyttöön

en: Enable Relationship
fi: Ota yhteyssuhde käyttöön

en: Enable Relationship Type
fi: Ota yhteystyyppi käyttöön

en: Enabled
fi: Saatavilla

en: Enabled?
fi: Käytössä?

en: End
fi: Lopetus

en: End Date
fi: Päättymispäivä

en: End Date / Time
fi: Päättymispäivä / aika

en: End Date One
fi: Päättymispäivä yksi

en: End Date Two
fi: Päättymispäivä kaksi

en: End Event
fi: Lopetustapahtuma

en: End Event Adjust Interval
fi: Lopetustapahtuman poikkeaman pituus

en: End Event Adjust Unit
fi: Lopetustapahtuman poikkeaman yksikkö

en: End Event Adjustment
fi: Poikkeama lopetustapahtumasta

en: End date
fi: Päättymispäivä

en: End date should be after Start date.
fi: Päättymispäivä ei voi olla ennen aloituspäivää.

en: Ends
fi: päättyy

en: Ends with
fi: Päättyy

en: English (Australia)
fi: englanti (Australia)

en: English (Canada)
fi: englanti (Kanada)

en: English (United Kingdom)
fi: englanti (Iso-Britannia)

en: English (United States)
fi: englanti (Yhdysvallat)

en: Ensure you are still logged in and have permission to access this feature.
fi: Varmista että olet edelleen kirjautunut järjestelmään ja sinulla on oikeus käyttää tätä toimintoa.

en: Enter a message to accompany this contribution.
fi: Anna viesti lahjoituksen liitteeksi.

en: Enter a positive integer
fi: Lisää positiivinen kokonaisluku

en: Enter a valid URL
fi: Anna kelvollinen osoite (URL).

en: Enter a valid Website.
fi: Anna oikea Internet-sivun osoite.

en: Enter a valid web location beginning with 'http://' or 'https://'. EXAMPLE: http://www.mysite.org/
fi: Syötä validi osoite , joka alkaa 'http://' or 'https://'. ESIMERKIKSI: http://www.minunsivu.org/

en: Enter an optional goal amount for this contribution page (e.g. for this 'campaign'). If you enable a contribution widget for this page, the widget will track progress against this goal. Otherwise, the goal will display as 'no limit'.
fi: Syötä halutessasi tavoitesumma, joka tällä maksusivulla (esim. tällä varainhankintakampanjalla) pyritään keräämään. Jos maksusivulla on käytössä lahjoitusvimpain, se seuraa summien kertymistä tätä tavoitetta kohti. Jos tavoitesummaa ei ole asetettu, tavoitteena näkyy "ei rajaa".

en: Enter name to save message template
fi: Anna nimi tallentaaksesi viestimallin

en: Enter optional 'add-on' code after the dash ('plus 4' code for U.S. addresses).
fi: Enter optional 'add-on' code after the dash ('plus 4' code for U.S.addresses).

en: Enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM domain. Use the %1 token to include this value in mailing content. It is used in the default Opt-out Message.
fi: Syötä yhteisön tai tahon nimi joka omistaa tämän CiviCRM sivuston. Käytä %1 merkkijonoa sisällyttääksesi tämän tiedon postitusten sisältöön. Sitä käytetään oletuksena poisjättäytymisen viesteissä.

en: Enter the name you want listed with this contribution. You can use a nick name like 'The Jones Family' or 'Sarah and Sam'.
fi: Anna nimi jonka haluat esiintyvän tämän lahjoituksen tekijänä. Voit käyttää lempinimeä kuten "Virtaset" tai "Saara ja Sami".

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Entity Date End
fi: Lopetuspäivämäärä

en: Entity Date Start
fi: Aloituspäivämäärä

en: Entity End Date
fi: Objektin päättymispäivä

en: Entity ID
fi: Objektin ID

en: Entity ID
fi: Objektin ID

en: Entity Id1
fi: Objektin Id1

en: Entity Id2
fi: Objektin Id2

en: Entity Name
fi: Nimi

en: Entity Recipient
fi: Vastaanottaja

en: Entity Role
fi: Objektin rooli

en: Entity Start Date
fi: Objektin alkupäivä

en: Entity Status
fi: Tila

en: Entity Status Label
fi: Tilan nimike

en: Entity Table
fi: Luo taulukko???

en: Entity Type
fi: Tyyppi

en: Entity Value
fi: Arvo

en: Entity Value Label
fi: Arvon nimike

en: Entity:
fi: Objekti:

en: Envelope #10
fi: Kirjekuori #10

en: Envelope #11
fi: Kirjekuori #11

en: Envelope #12
fi: Kirjekuori #12

en: Envelope #14
fi: Kirjekuori #14

en: Envelope #9
fi: Kirjekuori #9

en: Envelope ISO B4
fi: Kirjekuori ISO B4

en: Envelope ISO B5
fi: Kirjekuori ISO B5

en: Envelope ISO B6
fi: Kirjekuori ISO B6

en: Envelope ISO C3
fi: Kirjekuori ISO C3

en: Envelope ISO C4
fi: Kirjekuori ISO C4

en: Envelope ISO C5
fi: Kirjekuori ISO C5

en: Envelope ISO C6
fi: Kirjekuori ISO C6

en: Envelope ISO DL
fi: Kirjekuori ISO DL

en: Error
fi: Virhe

en: Error Field
fi: Virheen kenttä

en: Error Value
fi: Virheen arvo

en: Error in SMTP transaction
fi: Virhe SMTP transaktiossa

en: Error message:
fi: Virheviesti:

en: Error parsing XML result - error code = %1 at line %2 char %3
fi: Virhe parsiessa XML vastausta. Virhekoodi %1 rivillä %2 merkissä %3.

en: Error type: Could not find a valid session key.
fi: Virhee tyyppi: voimassaoevaa istunnon avainta ei löytynyt.

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Event Contact Email
fi: Tapahtuman yhteystahon sähköposti

en: Event Contact Phone
fi: Tapahtuman yhteystahon puhelinnumero

en: Event Description
fi: Tapahtuman kuvaus

en: Event Fee
fi: Tapahtuman hinta

en: Event Fee(s)
fi: Tapahtuman hinnat

en: Event Fees
fi: Tapahtuman hinnat

en: Event ID
fi: Tapahtuman ID

en: Event Info
fi: Tietoa tapahtumasta

en: Event Info URL
fi: Tapahtuman tietojen URL

en: Event Information
fi: Tapahtuman kuvaus

en: Event Location
fi: Tapahtuman sijainti

en: Event Name
fi: Tapahtuman nimi

en: Event Participants
fi: Tapahtuman osallistujat

en: Event Registration URL
fi: Tapahtuman ilmoittautumisen URL

en: Event Summary
fi: Tapahtuman yhteenveto

en: Event Template
fi: Tapahtumamalli

en: Event Title
fi: Tapahtuman otsikko

en: Event Type
fi: Tapahtuman tyyppi

en: Event Type
fi: Tapahtuman tyyppi

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Events - Pending Registration Expiration Notice
fi: Tapahtumat - odottavan ilmoittautumisen vanhentumisen muistutus

en: Events - Registration Cancellation Notice
fi: Tapahtumat - ilmoittautumisen peruutusmuistutus

en: Events - Registration Confirmation Invite
fi: Tapahtumat - ilmoittautumisen vahvistuksen kutsu

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (off-line)
fi: Tapahtumat - ilmoittautumisen vahvistus ja kuitti (offline-tila)

en: Events - Registration Confirmation and Receipt (on-line)
fi: Tapahtumat - ilmoittautumisen vahvistus ja kuitti (online-tila)

en: Every
fi: Joka

en: Everyone
fi: Kaikki

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Exclude Group(s)
fi: Älä sisällytä ryhmää/ryhmiä

en: Exclude Recurring Contributions
fi: Älä sisällytä toistuvia maksuja

en: Exclude Tag(s)
fi: Älä sisällytä avainsanaa/avainsanoja

en: Exclusion End Date
fi: Ulossulkemisen loppupäivämäärä

en: Exclusion Max Amount
fi: Poissulkemisen enimmäismäärä

en: Exclusion Min Amount
fi: Poissulkemisen vähimmäismäärä

en: Exclusion Start Date
fi: Ulossulkemisen alkupäivämäärä

en: Execute Now
fi: Suorita nyt

en: Existing Report(s)
fi: Näytä raportit

en: Existing report(s) from this template
fi: Näytä tähän pohjautuvat raportit

en: Expand all tabs
fi: Avaa kaikki välilehdet

en: Expiration Date
fi: Kelpoisuusajan päättymispäivä

en: Expire On
fi: Vanheneminen päällä

en: Expired
fi: Vanhentunut

en: Expired Date
fi: Voimassaolo päättynyt

en: Expires
fi: Vanhentuu

en: Export Activities
fi: Vie aktiviteetit

en: Export All or Selected Fields
fi: Vie kaikki tai valitut kentät

en: Export Batch
fi: Vie erä

en: Export Contact
fi: Vie kontakti

en: Export Contacts
fi: Tuo kontaktit

en: Export Contribution
fi: Vie maksu

en: Export Contributions
fi: Tuo maksuja

en: Export Membership
fi: Vie jäsenyys

en: Export Participant
fi: Vie osallistuja

en: Export Price Set Info for an Event
fi: Vie hinta-arvojen tiedot tapahtumaa varten

en: Export Type
fi: Viennin tyyppi

en: Export as CSV
fi: Vie CSV:nä

en: Export to CSV
fi: Vie CSV-tiedostona

en: Ext.
fi: Alaliittymä

en: Extends
fi: Laajentaa

en: Extension
fi: Suuntanumero

en: Extension Disabled
fi: Laajennus poistettu käytöstä

en: Extension Enabled
fi: Laajennus otettu käyttöön

en: Extension Installed
fi: Laajennus asennettu

en: Extension Uninstalled
fi: Laajennus poistettu

en: Extension Upgrade Failed
fi: Laajennuksen päivitys epäonnistui

en: Extension Upgraded
fi: Laajennus päivitetty

en: External ID
fi: Ulkoinen ID

en: External ID already exists in Database.
fi: Antamasi tunnus (ID) löytyy jo entuudestaan tietokannasta.

en: External ID conflicts with record %1
fi: Ulkopuolinen tunnus (ID) on ristiriidassa tietueen %1 kanssa

en: External Identifier
fi: Lisänimi

en: FROM Email Address
fi: Lähetykseen käytettävä sähköpostiosoite

en: FROM Name
fi: FROM nimi

en: Failed to determine file path for payment processor (%1) while running "%2"
fi: Ei pysty määrittämään tiedostopolkua maksunvälittäjälle (%1) ajettaessa "%2":ta

en: Failed to load file (%3) for payment processor (%1) while running "%2"
fi: Ei voinut ladata tiedostoa (%3) maksunvälittäjälle (%1) ajettaessa "%2":ta

en: Failed to retrieve schema
fi: Skeeman haku ei onnistunut

en: Failure
fi: Epäonnistui

en: February
fi: Helmikuu

en: Fee
fi: Maksu

en: Fee Amount
fi: Vapaavalintainen summa

en: Fee Currency
fi: Maksun valuutta

en: Fee Level
fi: Maksun taso

en: Fee level
fi: Hintataso

en: Female
fi: Nainen

en: Field
fi: Kenttä

en: Field Help
fi: Kentän ohje

en: Field Label
fi: Kentän tunnus

en: Field Name
fi: Kentän nimi

en: Field Post Help
fi: Kentän jälkeen tuleva ohjeteksti

en: Field Pre Help
fi: Kenttää ennen tuleva ohjeteksti

en: Field Separator
fi: Kentän erotin

en: Field Type
fi: Kentän tyyppi

en: File
fi: Tiedosto

en: File Name
fi: Tiedostonimi

en: File On Case
fi: Tapaustiedosto

en: File on Case
fi: Tapauksen tiedot

en: File on case
fi: Tapaustiedosto

en: File or Autocomplete-Select type field(s) in the selected profile are not supported for Batch Update.
fi: Eräpäivitys ei tue tiedosto- tai automaattisesti täydentyvän valinnan kenttiä valituissa profiileissa.

en: File size should be less than %1 MByte(s)
fi: Tiedoston koon tulisi olla vähemmän kuin %1 megatavua

en: File size should be less than %1 MBytes (%2 bytes)
fi: Tiedoston koon tulee olla pienempi kuin %1 MB (%2 t)

en: Filed Activities
fi: Talletetut toimet

en: Files
fi: Tiedostot

en: Files to be imported must be in the 'comma-separated-values' format (CSV). Most applications will allow you to export records in CSV format. Consult the documentation for your application if you're not sure how to do this.
fi: Tuotavien tiedostojen tulee olla pilkulla erotetussa muodossa (CSV). Useimmat sovellukset mahdollistavat tietojen viemisen CSV-muodossa. Katso sovelluksesi dokumentaatiosta ellet tiedä miten tämä tehdään.

en: Fill
fi: Täytä

en: Filter
fi: Suodatin

en: Filter by Activity Type
fi: Suodata aktiviteettityypin mukaan

en: Filter search by group type(s).
fi: Suodata haku ryhmätyyppien perusteella.

en: Filter search by visibility.
fi: Suodata haku näkyvyyden perusteella.

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Financial Account Type
fi: Taloudellinen tilityyppi

en: Financial Type
fi: Maksun tyyppi

en: Financial Type - %1
fi: Maksun tyyppi - %1

en: Financial Type ID
fi: Maksutyypin ID

en: Find
fi: Etsi

en: Find Activities
fi: Etsi aktiviteetteja

en: Find Campaigns
fi: Etsi kampanjoita

en: Find Cases
fi: Hae tapauksia

en: Find Contacts
fi: Etsi kontakteja

en: Find Contacts to Add to this Group
fi: Valitse kontakteja lisättäväksi tähän ryhmään

en: Find Contacts within this Group
fi: Etsi kontakteja tästä ryhmästä

en: Find Contribution Pages
fi: Etsi maksusivuja

en: Find Contributions
fi: Etsi maksuja

en: Find Grants
fi: Etsi avustuksia

en: Find Groups
fi: Etsi ryhmiä

en: Find Mass SMS
fi: Etsi ryhmätekstiviestejä

en: Find Participants
fi: Etsi Osallistujia

en: Find Petition
fi: Etsi vetoomus

en: Find Recurring Contributions
fi: Etsi toistuvat maksut

en: Find Respondents
fi: Etsi vastaajia

en: Find Respondents To %1
fi: Etsi %1 vastaajat

en: Find Survey
fi: Etsi kysely

en: Find Target Household
fi: Etsi haluamasi kotitaloudet

en: Find Target Organization
fi: Yhteyssuhteen toinen osapuoli

en: Find contacts by partial or full name or email, type of contact, group, and/or tag. You can then view or edit contact details, print a contact list, or use the <strong>- more actions -</strong> drop down list to assign tags, add contacts to groups, create smart groups, export contact data to a spreadsheet, and more.
fi: Hae kontakteja koko nimellä, nimen osalla tai sähköpostiosoitteella, kontaktityypillä, ryhmällä ja/tai avainsanalla. Sen jälkeen voit katsoa ja muokata kontaktin yksityiskohtia, tulostaa yhteyslistan tai käyttää 
    <strong>- lisää toimintoja -</strong>
    -pudotusvalikkoa lisätäksesi avainsanoja, lisätäksesi kontakteja ryhmiin, luodaksesi älykkäitä ryhmiä, viedäksesi kontaktit taulukkolaskentaohjelmaan ja niin edelleen.

en: Find contacts within
fi: Etsi kontakteja etäisyydeltä

en: Find...
fi: Hae...

en: Finnish
fi: suomi

en: First
fi: Ensim.

en: First Donation?
fi: Ensimmäinen lahjoitus?

en: First Name
fi: Etunimi

en: First Name and Last Name OR an email OR an OpenID in the Primary Location should be set.
fi: Etunimi ja sukunimi TAI sähköpostiosoite TAI OpenID pääsijainnissa tulisi asettaa.

en: First Name:
fi: Etunimi

en: First day of current continuous membership period. Start Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
fi: Nykyisen jäsenyysjakson alku. Alkamispäivä määräytyy automaattisesti jäsenyystyypin asetusten pohjalta, ellet valitse käsin jotain muuta päivämäärää.

en: First row contains column headers
fi: Ensimmäinen rivi pitää sisällään sarakkeiden otsikot

en: Fiscal Year Starting
fi: Tilikauden alku

en: Fiscal Year-To-Date
fi: Kuluva kirjanpitovuosi

en: Fixed
fi: Vakio

en: Fixed Period Rollover Day
fi: Siirtymä seuraavaan kauteen alkaa

en: Fixed Period Start Day
fi: Vakiokauden alkamispäivä

en: Fixed Start
fi: Kauden alku

en: Flip between original and duplicate contacts.
fi: Vaihda alkuperäisen ja toistuneen kontaktin välillä

en: Flip between the original and duplicate contacts.
fi: Vaihda alkuperäisen ja toistuneen kontaktin välillä

en: Follow-up Activity type is a required field.
fi: Jatkoaktiviteetin tyyppi on vaadittu kenttä.

en: Followup Activity
fi: Jatkotoimenpide

en: Followup date is a required field.
fi: Tarkistuspäivämäärä on pakollinen kenttä

en: Font Name
fi: Fontin nimi

en: Font Size
fi: Fontin koko

en: Font Style
fi: Fontin tyyli

en: Footer
fi: Alareuna

en: Footer Message
fi: Alareunan viesti

en: Footer Text
fi: Alareunan teksti

en: For-profit organization.
fi: Voittoa tavoitteleva yhteisö

en: Force Secure URLs (SSL)
fi: Pakota turvalliset URL-osoitteet (SSL)

en: Formal
fi: Virallinen

en: Formal Title
fi: Muodollinen titteli

en: Format
fi: Formaatti

en: Forward
fi: Lähetä edelleen

en: Forward Mailing: %1
fi: Edelleenlähetettävä viesti: %1

en: Forward Replies?
fi: Välitä vastaukset?

en: Forward this email (link)
fi: Lähetä viesti edelleen (linkki)

en: Forwarded Email
fi: Edelleenlähetetty sähköposti

en: Found illegal '%1' string in SQL clause.
fi: Kielletty merkkijono '%1' löytyi SQL-lauseesta.

en: Found one matching contact record. | Found %count matching contact records.
fi[0]: Löydetty yksi täsmäävä kontakti.
fi[1]: Löydetty %count täsmäävää yhetystietoa.

en: Fourth
fi: neljäs

en: Frequency
fi: Tiheys

en: Frequency Interval
fi: Tiheysintervalli

en: Frequency Unit
fi: Tiheysyksikkö

en: Friend's Email
fi: Ystävän sähköposti

en: Friend's First Name
fi: Ystävän etunimi

en: Friend's Last Name
fi: Ystävän sukunimi

en: From
fi: Mistä

en: From Email
fi: Lähettäjän sähköposti

en: From Email Address
fi: Lähetykseen käytettävä sähköpostiosoite

en: From Email Addresses
fi: Sähköpostin lähetysosoitteet

en: From End of Previous Month
fi: Edellisen kuukauden lopusta

en: From End of Previous Quarter
fi: Edellisen vuosineljänneksen lopusta

en: From End of Previous Week
fi: Edellisen viikon lopusta

en: From End of Previous Year
fi: Edellisen vuoden lopusta

en: From Name
fi: FROM-nimi

en: From Start of Current Day
fi: Tämän päivän alusta

en: From Start of Current Month
fi: Tämän kuukauden alusta

en: From Start of Current Quarter
fi: Tämän vuosineljänneksen alusta

en: From Start of Current Week
fi: Tämän viikon alusta

en: From Start of Current Year
fi: Tämän vuoden alusta

en: From:
fi: Keneltä:

en: Fulfilled
fi: Suoritettu

en: Fulfilled Date
fi: Suorituspäivä

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Full Phone Number
fi: Täysi puhelinnumero

en: Full Street Address
fi: Täydellinen katuosoite

en: Full Street Address without Country, State or Postcode
fi: Täydellinen katuosoite ilman maata, osavaltiota tai postinumeroa

en: Full-text Search
fi: Kokotekstihaku

en: Gender
fi: Sukupuoli

en: General Link
fi: Yleinen linkki

en: General Monthly Newsletter: 200709
fi: Kuukausittainen uutiskirje: 200709

en: Generate Report
fi: Luo raportti

en: Generates and sends out reports via email
fi: Luo ja lähettää raportit sähköpostitse

en: Geo code 1
fi: Geo Code 1

en: Geo code 2
fi: Geo Code 2

en: Geocode and Parse Addresses
fi: Muunna koordinaateiksi ja erittele osoitteet

en: Global Settings
fi: Yleiset asetukset

en: Gmt
fi: Aikavyöhyke

en: Go
fi: Jatka

en: Go Back
fi: Takaisin

en: Go to contact summary
fi: Siirry kontaktin yhteenvetoon

en: Go to your page
fi: Mene sivullesi

en: Goal
fi: Tavoite

en: Goal Amount
fi: Tavoitesumma

en: Goal Amount should be a numeric value
fi: Tavoitesummaksi on syötettävä numeroarvo

en: Goal Amount should be a numeric value greater than zero.
fi: Tavoitesumman on oltava nollaa suurempi numeroarvo.

en: Goal Revenue
fi: Tuottotavoite

en: Goes through contact records and updates email and postal greetings, or addressee value
fi: Käy kontaktit läpi ja päivittää sähköpostit ja postitervehdykset, tai osoituksen arvon

en: Government Entity
fi: Julkishallinnon yksikkö

en: Grant
fi: Avustus

en: Grants
fi: Avustukset

en: Greeting
fi: Tervehdys

en: Greeting %1 %2
fi: Tervehdys %1 %2

en: Group
fi: Ryhmä

en: Group '%1' already exists.
fi: Ryhmä '%1' on jo olemassa.

en: Group - add contacts
fi: Ryhmä - lisää kontakteja

en: Group - create smart group
fi: Ryhmä - luo älykäs ryhmä

en: Group - remove contacts
fi: Ryhmä - poista kontakteja

en: Group - update smart group
fi: Ryhmä - päivitä älykästä ryhmää

en: Group Cache Date
fi: Ryhmävälimuistin päiväys

en: Group Children
fi: Ryhmän jälkeläinen

en: Group Contact Email
fi: Ryhmän kontaktin sähköpostiosoite

en: Group Contact ID
fi: Ryhmän kontaktin ID

en: Group Contact Location
fi: Ryhmän kontaktin sijainti

en: Group Contact Status
fi: Ryhmän kontaktin tila

en: Group Created By
fi: Ryhmän luonut

en: Group Description
fi: Ryhmän kuvaus

en: Group Enabled
fi: Ryhmä käytössä

en: Group ID
fi: Ryhmän ID

en: Group Modified By
fi: Ryhmää muokkasi

en: Group Name
fi: Ryhmän nimi

en: Group Name:
fi: Ryhmän nimi:

en: Group Options
fi: Ryhmän valinnat

en: Group Organization ID
fi: Ryhmän yhteison ID

en: Group Parents
fi: Ryhmän isäntä

en: Group Saved
fi: Ryhmä tallennettu

en: Group Search
fi: Ryhmähaku

en: Group Settings: %1
fi: Ryhmän asetukset: %1

en: Group Source
fi: Ryhmän lähde

en: Group Status
fi: Ryhmän tila

en: Group Status %1
fi: Ryhmän tila %1

en: Group Title
fi: Ryhmän otsikko

en: Group Type
fi: Ryhmän tyyppi

en: Group Type(s)
fi: Ryhmän tyyppi

en: Group Types
fi: Ryhmätyypit

en: Group Visibility
fi: Ryhmän näkyvyys

en: Group Visibility Setting
fi: Ryhmän näkyvyyden asetus

en: Group by columns
fi: Ryhmittele sarakkeittain

en: Group is Hidden
fi: Ryhmä on piilotettu

en: Group is Reserved
fi: Ryhmä on varattu

en: Group type filtering uses <strong>AND</strong> logic. If you check both 'Mailing List' and 'Access Control' types - only groups which have both types assigned will be returned.
fi: Ryhmätyyppien suodatus käyttää <strong>JA</strong>-logiikkaa. Jos valitset sekä tyypit 'Postilista' että 'Pääsyn hallinta', näytetään vain ryhmät, joilla on molemmat tyypit.

en: Group(s)
fi: Ryhmä

en: Group(s) %1 %2
fi: Ryhmät %1 %2

en: Grouping
fi: Ryhmittely

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Groups of contacts which are used for <strong>access control</strong> must be assigned that type.
fi: Ryhmät, joita käytetään <strong>käyttöoikeuksien hallintaan</strong>, tulee määritellä ao. tyyppiin kuuluviksi.

en: Has Separator
fi: Sisältääkö erottimen

en: Has this event been made active?
fi: Onko tämä tapahtuma merkattu aktiiviseksi?

en: Has this event been made public?
fi: Onko tätä tapahtumaa julkistettu?

en: Header
fi: Otsikko

en: Headers
fi: Tunnukset

en: Height (rows)
fi: korkeus (rivit)

en: Help Post
fi: Ohjeteksti (jälkeen)

en: Help Pre
fi: Ohjeteksti (ennen)

en: Help spread the word
fi: Auta levittämään sanaa

en: Help us spread the word about this event. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you're attending. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
fi: Auta meitä levittämään tietoa tästä tapahtumasta. Kirjoita alla olevaan tilaan viesti - kerro ystävillesi miksi osallistut. Sen jälkeen täytä nimi ja sähköposti osoite ja klikkaa 'Lähetä viesti'.

en: Help us spread the word and leverage the power of your contribution by telling your friends. Use the space below to personalize your email message - let your friends know why you support us. Then fill in the name(s) and email address(es) and click 'Send Your Message'.
fi: Auta meitä levittämään sanaa ja kerro meistä ystävillesi. Kirjoita alla olevaan tilaan viesti - kerro ystävillesi miksi tuet meitä. Sen jälkeen täytä nimi ja sähköposti osoite ja klikkaa 'Lähetä viesti'.

en: Hide Menu
fi: Piilota valikko

en: High-value supporter of our organization.
fi: Yhteisömme arvokas tukija.

en: Hold Date
fi: Pidon päivä

en: Hold Threshold
fi: Säilytä raja/kynnys

en: Home
fi: Koti

en: Home Mobile
fi: Matkapuhelin

en: Home Phone
fi: Lankapuhelin

en: Horizontal Spacing
fi: Vaakaväli

en: Hourly
fi: Tunneittain

en: Household
fi: Kotitalous

en: Household Member of
fi: Kotitalouden jäsen

en: Household Name
fi: Kotitalouden nimi

en: Household Primary Contact ID
fi: Talouden ensisijaisen kontaktin ID

en: However, if the same email is used by multiple contacts, that email address will receive multiple copies of the email -- one for each contact using that address.
fi: On huomiotava, että jos samaa sähköpostia käyttää useampi kuin yksi kontakti, sähköpostiin lähetetään useita kopioita samasta postituksesta.

en: Html Type
fi: Html tyyppi

en: I want to make a one-time contribution
fi: Haluan tehdä kertalahjoituksen

en: I will send payment by check
fi: Lähetän maksun chekkinä

en: IM
fi: pikaviestin

en: IM Location
fi: Pikaviestimen käyttökohde

en: IM Provider
fi: Pikaviestimen palveluntarjoaja

en: IM Screen Name
fi: Pikaviestimen käyttäjänimi

en: IM Service Provider
fi: Pikaviestimen palveluntarjoaja

en: IM Type
fi: Pikaviestimen tyyppi

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: If Unused
fi: Jos käyttämätön

en: If a recipient clicks the unsubscribe link they will see the "Unsubscription Group" title on the unsubscribe page. The selected group should have a title that corresponds to the content / type of mailing being sent.
fi: Jos vastaanottaja painaa tilauksen peruuttamislinkkiä, hänelle näytetään "peruutusten seuranta" otsikko peruutussivulla. Valitulla ryhmällä tulisi olla otsikko, joka korreloi postituksen sisällön kanssa.

en: If a recipient unsubscribes from this mailing, they will be excluded from future mailings which use the same "Unsubscription Group". This is achieved through actually marking the contact as "unsubscribed from the group". If a contact in your search results has already been marked as unsubscribed from that group, they will be excluded from this mailing.
fi: Jos vastaanottaja peruuttaa tilauksensa tähän postitukseen, heidät jätetään pois tulevista postituksista, jotka käyttävät samaa "peruutusten seuranta" -ryhmää. Tämä toteutetaan merkitsemällä yhteystieto tilaan "peruuttanut". Jos yhteystieto hakutuloksissasi on jo perunut tilauksensa, hänelle ei lähetetä postitusta.

en: If reserved, only users with 'administer reserved reports' permission can modify this report instance.
fi: Jos raportti on varattu, vain käyttäjät joille on erikseen annettu oikeus varattuihin raportteihin voivat muokata raporttia.

en: If this option is checked, a "thermometer" showing progress toward your goal will be included on the page.
fi: Jos tämä valinta on valittuna, edistymisen kohti tavoitetta näyttävä mittari sisällytetään sivulle.

en: If this relationship has start and/or end dates, specify them here.
fi: Jos yhteyssuhteella on alku- ja päättymispäivä, merkitse ne tähän.

en: If you have questions please contact us at %1
fi: Mikäli sinulla on kysyttävää ota meihin yhteyttä %1

en: If you have sent other mailings - you can additionally Include (or Exclude) contacts who received those mailings. CiviCRM will eliminate any duplications so that contacts who are in an Included Group AND were recipients of an Included Mailing will only be sent one copy of this mailing.
fi: Jos olet lähettänyt muita postituksia, voit lisäksi vielä sisällyttää tähän lähetykseen (tai poistaa siitä) kontakteja, jotka ovat vastaanottaneet kyseisiä postituksia. CiviCRM varmistaa, että kontaktit, jotka sekä kuuluvat sisällytettyyn ryhmään että olivat lisäksi tähän lähetykseen sisällytetyn aiemman postituksen vastaanottajina, saavat vain yhden sähköpostin.

en: If you want member(s) of your organization to receive a notification email whenever this Profile form is used to enter or update contact information, enter one or more email addresses here. Multiple email addresses should be separated by a comma (e.g. jane@example.org, paula@example.org). The first email address listed will be used as the FROM address in the notifications.
fi: Jos tahdot organisaatiosi jäsenten saavan muistutussähköposteja aina, kun tätä profiililomaketta käytetään kontaktien syöttämiseen tai päivittämiseen, kirjoita yksi tai useampi sähköpostiosoite tähän. Useammat sähköpostiosoitteet pitää erottaa pilkulla (esimerkiksi jaana@esimerkki.fi, paula@esimerkki.fi). Ensimmäinen listattu sähköpostiosoite on muistutusviestien lähetysosoitteena.

en: If you want to use the same export setup in the future, check 'Save this field mapping' at the bottom of the page before continuing. You will then be able to reload this setup with a single click.
fi: Jos haluat käyttää samoja vientiasetuksia jatkossa valitse 'Tallenna tämä määrittely' sivun alareunasta ennen jatkoa. Voi sen jälkeen ottaa tallennetut poimintasetukset koska tahansa käyttöön yhdellä valinnalla.

en: If you're sure this record is not a duplicate, click the 'Save Matching Contact' button below.
fi: Jos olet varma, että tämä kontakti ei ole minkään muun kontaktin kaksoiskappale, klikkaa "Tallenna kontakti" -nappia alla.

en: Image
fi: Kuva

en: Image Deleted
fi: Kuva poistettu

en: Image URL
fi: Kuvan URL-osoite

en: Image Url
fi: Kuvan URL

en: Image could not be uploaded due to invalid type extension.
fi: Tuntematon tiedostotyyppi: kuvaa ei voitu ladata palvelimelle.

en: Images
fi: Kuvat

en: Import
fi: Tuo

en: Import Contact
fi: Tuo kontakti

en: Import Contribution
fi: Tuo maksu

en: Import Data (row %1)
fi: Tuo tietoja (rivi %1)

en: Import Data File
fi: Tuo tiedosto

en: Import Field Separator
fi: Tuonnin kentän erotin

en: Import File Format
fi: Tuontitiedoston muoto

en: Import Membership
fi: Tuo jäsenyys

en: Import Now
fi: Tuo nyt

en: Import Participant
fi: Tuo osallistuja

en: Import has completed successfully.
fi: Tuonti päättyi onnistuneesti.

en: Import mode
fi: Tuontikäytäntö

en: In Selector?
fi: Valitsijassa

en: Inactive
fi: Passiivinen

en: Inactive Relationships
fi: Päättyneet yhteyssuhteet

en: Inches
fi: Tuumaa

en: Include
fi: Sisällytä

en: Include %1 user account information links in search results?
fi: Sisällytä %1 käyttäjätunnuksen tietolinkit hakutuloksiin?

en: Include / Exclude Search
fi: Sisällytä / jätä pois haku

en: Include Both
fi: Sisällytä molemmat

en: Include Drupal user account information links in search results?
fi: Sisällytä Drupal-käyttäjätunnuksen tietolinkit hakutuloksiin?

en: Include Event templates?
fi: Sisällytä tapahtumapohjat?

en: Include Group(s)
fi: Sisällytä ryhmät

en: Include Profile
fi: Sisällytä profiili

en: Include Report in Navigation Menu?
fi: Näytä raportti yläpalkissa?

en: Include Tag(s)
fi: Sisällytä avainsanat

en: Include Tags on Other Types of Records
fi: Sisällytä hakuun muissa tietuetyypeissä käytettyjä avainsanoja

en: Include Template
fi: Sisällytä pohja

en: Include by Privacy Option(s)
fi: Sisällytä käyttäjät joilla yksityisyysasetuksena

en: Include contacts where
fi: Hae kontaktit jotka täyttävät seuraavat ehdot

en: Include my name and message
fi: Sisällytä nimeni ja viesti

en: Include profile edit links in search results?
fi: Sisällytä profiilin muokkauslinkit hakutuloksiin?

en: Include tags used for %1
fi: Sisällytä hakuun myös avainsanat, joita käyttävät %1

en: Incomplete Transaction
fi: keskeneräinen maksutapahtuma

en: Incorrect greeting value id %1, or no default greeting for this contact type and greeting type.
fi: Väärä tervehdysarvo id %1, tai ei oletustervehdystä tälle kontaktityypille ja tervehdystyypille.

en: Indicates a permissioned relationship. This contact can be viewed and updated by the other.
fi: Osoittaa valtuutettua suhdetta. Toinen kontakti voi tarkastella ja päivittää tätä kontaktia.

en: Individual
fi: Henkilö

en: Individual Name Fields
fi: Henkilön nimeä koskevat kentät

en: Individual Prefix
fi: Yksilöllinen etuliite

en: Individual Suffix
fi: Yksilöllinen tarkenne

en: Info Page Link
fi: Info sivun linkki

en: Inherit CMS Language
fi: Noudata sisällönhallintajärjestelmän (CMS) kieliasetusta

en: Input Field Type
fi: Kentän tyyppi

en: Input Format
fi: Syöttömuoto

en: Input file must be in CSV format
fi: Tuotavan tiedoston tulee olla CSV-muodossa

en: Input text must match the phrase in the image. Please review the image and re-enter matching text.
fi: Syötteen pitää vastata kuvan lausetta. Ole hyvä ja tarkista syöte.

en: Install
fi: Asenna

en: Install "%1"?
fi: Asenna "%1"?

en: Installation Error
fi: Asennusvirhe

en: Installments
fi: Maksueriä

en: Instant Messenger
fi: Pikaviestin

en: Instant Messenger 2
fi: Pikaviestin 2

en: Instant Messenger ID
fi: Pikaviestimen ID

en: Instructions
fi: Ohjeet

en: Instructions for interviewers
fi: Ohjeet haastattelijoille

en: Insufficient access rights - cannot merge
fi: Pääsyoikeudet eivät riitä - ei voida yhdistää

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: Intended Recipients
fi: Suunnitellut vastaanottajat

en: Internal Contact ID
fi: Sisäinen kontaktin ID

en: Interviewed
fi: Haastateltu

en: Interviewer
fi: Haastattelija

en: Interviewer Name
fi: Haastattelijan nimi

en: Intro
fi: Johdanto

en: Introduction
fi: Esittely

en: Introductory Message
fi: Johdantoviesti

en: Invalid Base Directory
fi: Kelvoton juurihakemisto

en: Invalid Base URL
fi: Kelvoton juuriosoite

en: Invalid Email address
fi: Viallinen sähköpostiosoite

en: Invalid Message template
fi: Viestimalli ei ole kelvollinen

en: Invalid Subtype
fi: Kelvoton alatyyppi

en: Invalid className: %1
fi: Väärä className: %1

en: Invalid default value for country.
fi: Viallinen olotusarvo maalle.

en: Invalid entity type
fi: Väärä tyyppi

en: Invalid form parameters.
fi: Lomakkeen parametrit ovat virheeliset

en: Invalid relationship type
fi: Yhteystyyppi ei kelpaa

en: Invalid response code received from Google Checkout: %1
fi: Epäkelpo paluukoodi Google Checkoutilta: %1

en: Invalid response code received from Sunlight servers: %1
fi: Sunlight palvelimilta ei saatu kelvollista vastausta: %1

en: Invalid value passed to delete function.
fi: Poista-funktiolle annettiin kelpaamaton arvo.

en: Invoice
fi: Lasku

en: Invoice ID
fi: Laskun ID

en: Is
fi: On

en: Is Active
fi: Onko aktiivinen

en: Is Active?
fi: On aktiivinen?

en: Is Address Primary?
fi: Onko osoite ensisijainen?

en: Is Billing Address
fi: On laskutusosoite

en: Is Billing Email
fi: On laskutussähköposti

en: Is Billing Email?
fi: On laskutussähköposti

en: Is Billing Phone
fi: On laskutuspuhelinnumero

en: Is Calendar Year
fi: On Kalenterivuosi

en: Is Campaign Active?
fi: Onko kampanja aktiivinen?

en: Is Deceased
fi: on kuollut

en: Is Default?
fi: On oletusarvo?

en: Is Event Public
fi: Onko tapahtuma julkinen

en: Is IM Primary?
fi: Onko pikaviestin ensisijainen?

en: Is Not
fi: Ei ole

en: Is Online Registration On
fi: Onko verkkoilmoittautuminen päällä

en: Is Online Registration enabled for the event?
fi: Onko verkkoilmoittautuminen käytössä tapahtumalle?

en: Is OpenID Primary?
fi: Onko OpenID ensisijainen?

en: Is Pay Later
fi: On 'Maksa myöhemmin'

en: Is Phone Primary?
fi: Onko puhelinnumero ensisijainen?

en: Is Primary Address
fi: Onko ensisijainen osoite

en: Is Primary Email
fi: On ensisijainen sähköposti

en: Is Primary Phone
fi: On ensisijainen puhelinnumero

en: Is Primary email
fi: On ensisijainen sähköposti

en: Is Public
fi: On julkinen

en: Is Tax?
fi: On vero?

en: Is Test
fi: On Testi

en: Is between
fi: On välillä

en: Is empty (Null)
fi: On tyhjä (Null)

en: Is equal to
fi: Yhtäsuuri kuin

en: Is greater than
fi: Suurempi kuin

en: Is greater than or equal to
fi: Suurempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is less than
fi: Pienempi kuin

en: Is less than or equal to
fi: Pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is not between
fi: Ei välillä

en: Is not empty (Null)
fi: Ei tyhjä (Null)

en: Is not equal to
fi: Erisuuri kuin

en: Is not one of
fi: Ei ole mikään näistä

en: Is one of
fi: On jokin näistä

en: Is shared through social media
fi: On jaettu sosiaalisessa mediassa

en: Is the contact deceased?
fi: Onko kontakti kuollut?

en: Is this CiviCRM Profile active?
fi: Onko tämä CiviCRM profiili aktiivinen?

en: Is this Custom Data Set active?
fi: Onko räätälöity datajoukko aktiivinen?

en: Is this Event Active?
fi: Onko tämä tapahtuma aktiivinen?

en: Is this Field Searchable?
fi: Sisällytetäänkö kenttä hakuihin?

en: Is this Online Contribution Page Active?
fi: Onko tämä verkkomaksusivu aktiivinen?

en: Is this Payment Processor Type the default?
fi: Onko tämä oletusarvoinen maksunvälittäjä?

en: Is this Payment Processor active?
fi: Onko tämä maksunvälittäjä aktiivinen?

en: Is this Price Set active?
fi: Onko tämä hintaryhmä aktiivinen?

en: Is this Scheduled Job active?
fi: Onko tämä Ajastettu tehtävä aktiivinen?

en: Is this a test membership?
fi: Onko kyseessä testijäsenyys?

en: Is this activity a current revision in versioning chain?
fi: Onko tämä toiminta nykyinen versio versionhallintaketjussa?

en: Is this address the contact's billing email?
fi: Onko tämä osoite kontaktin laskutussähköposti?

en: Is this address the contact's primary email?
fi: Onko tämä osoite kontaktin ensisijainen sähköposti?

en: Is this status enabled.
fi: Onko tämä tila käytettävissä.

en: Is this the contact's billing phone?
fi: Onko tämä kontaktin laskutuspuhelinnumero

en: Is this the contact's primary phone?
fi: Onko tämä kontaktin ensisijainen puhelinnumero?

en: Is your Personal Campaign Page active? You can activate/de-activate it any time during it's lifecycle.
fi: Onko henkilökohtainen kampanjasivusi aktiivinen? Voit aktivoida/passivoida sen koska tahansa kampanja-aikana.

en: It appears you have no contacts with emails from the selected recipients.
fi: Näyttää siltä, että sinulla ei ole kontakteja, joilla sähköpostit valituista vastaanottajista.

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Item Count
fi: Lukumäärä

en: January
fi: Tammikuu

en: Job Title
fi: Ammatti

en: Join Date
fi: Liittynyt

en: Join a Group
fi: Liity ryhmään

en: July
fi: Heinäkuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: Key
fi: Avain

en: Key is not set for this payment processor
fi: Avainta ei ole asetettu maksunvälittäjälle

en: Kilometers
fi: Kilometriä

en: Label
fi: Nimike

en: Label Formats
fi: Postitustarrakoot

en: Label Height
fi: Tarran korkeus

en: Label Width
fi: Tarran leveys

en: Label and value cannot be empty.
fi: Otsikko ja arvo eivät voi olla tyhjiä.

en: Label cannot be empty.
fi: Otsikko ei voi olla tyhjä.

en: Labels Per Column
fi: Tarroja sarakkeessa

en: Labels Per Row
fi: Tarroja rivillä

en: Landscape
fi: Vaakasuunta

en: Language
fi: Kieli

en: Language and Currency
fi: Kieli ja valuutta

en: Languages
fi: Kielet

en: Last
fi: Viim.

en: Last &gt;&gt;
fi: Viim. &gt;&gt;

en: Last 12 Months
fi: Viimeiset 12 kuukautta

en: Last 2 Years
fi: Viimeiset 2 vuotta

en: Last 3 Months
fi: Viimeiset 3 kuukautta

en: Last 3 Years
fi: Viimeiset 3 vuotta

en: Last 30 days
fi: Viimeiset 30 päivää

en: Last 7 days
fi: Viimeiset 7 päivää

en: Last Action Date
fi: Viimeisimmän tehtävän päivämäärä

en: Last Change by
fi: Viimeisin muutos

en: Last Name
fi: Sukunimi

en: Last Name, First Name
fi: Sukunimi, Etunimi

en: Last Name:
fi: Sukunimi

en: Last Run
fi: Edellinen toiminta

en: Latest membership period expiration date. End Date will be automatically set based on Membership Type if you don't select a date.
fi: Päivämäärä, jolloin nykyinen jäsenyyskausi päättyy. Päättymispäivä määräytyy automaattisesti jäsenyystyypin asetusten pohjalta, jollet valitse käsin jotain muuta päivämäärää.

en: Latitude
fi: Leveyspiiri

en: Latitude and longitude may be automatically populated by enabling a Mapping Provider.
fi: Leveyspiiri ja pituuspiiri on mahdollista täyttää automaattisesti ottamalla Mapping provider käyttöön.

en: Left
fi: Vasemmalle

en: Left Column
fi: Vasen sarake

en: Left Margin
fi: Vasen marginaali

en: Left Padding
fi: Tilaa vasemmalla

en: Legal Identifier
fi: Virallinen nimi

en: Legal Name
fi: Virallinen nimi

en: Length
fi: Pituus

en: Letter
fi: Kirje

en: Liability
fi: Vastuu

en: Limit List to Group
fi: Rajaa lista ryhmään

en: Limit To
fi: Rajoita

en: Limit To Current User
fi: Rajaa tähän käyttäjään

en: Line Number
fi: Rivinumero

en: Line Total
fi: Yhteensä

en: Link
fi: Linkki

en: Link this field
fi: Linkitä tämä kenttä

en: Link to Event Configuration
fi: Linkki tapahtuman asetuksiin

en: Link to Event Page
fi: Linkki tapahtuman sivulle

en: Links Text
fi: Linkkien teksti

en: List Custom Options
fi: Listaa räätälöidyt valintamahdollisuudet

en: List of all dates of activities of Type
fi: Luettele kaikki päivämäärät aktiviteettien tyyppiä

en: Listed contact(s) have been added to the selected group.
fi: Luetellut kontaktit on lisätty valittuun ryhmään.

en: Listing of current and upcoming public events.
fi: Lista meneillään olevista ja tulevista tapahtumista.

en: Live Page
fi: Julkaistu sivu

en: Load Mapping
fi: Lataa määrittely

en: Loading
fi: Ladataan

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Localization
fi: Lokalisointi

en: Location
fi: Sijainti

en: Location Type
fi: Osoitteen tyyppi

en: Location types provide convenient labels to differentiate contacts' location(s). Administrators may define as many additional types as appropriate for your constituents (examples might be Main Office, School, Vacation Home...).
fi: Osoitetyyppien avulla voit määritellä yhteydelle useita vaihtoehtoisia osoitteita.Ylläpitäjät voivat määritellä tarpeellisen määrn uusia osoitetyyppejä..

en: Log Type
fi: Lokin tyyppi

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Login to your account
fi: Kirjaudu sisään käyttäjätiliisi

en: Longitude
fi: Pituuspiiri

en: Low
fi: Matala

en: M d, yyyy (Dec 31, 2009)
fi: K p, vvvv (Joulu 31, 2009)

en: MD5 Hash
fi: MD5 tarkiste

en: Mail Account
fi: Sähköpostitili

en: Mail Account Password
fi: Sähköpostitilin salasana

en: Mail Account Username
fi: Sähköpostitilin käyttäjätunnus

en: Mail Account Uses SSL
fi: Sähköpostitili käyttää SSL:ää

en: Mail Folder
fi: Sähköpostikansio

en: Mail Reports
fi: Postitusraportit

en: Mail Server
fi: Sähköpostipalvelin

en: Mail Setting Deleted.
fi: Sähköpostiasetus poistettu.

en: Mail routing error
fi: Vire postin reitityksessä

en: Mailing Approved Date
fi: Postituksen hyväksyntäpäiväämäärä

en: Mailing Content
fi: Postituksen sisältö

en: Mailing Created Date
fi: Postituksen luontipäivämäärä

en: Mailing Delivery
fi: Postituksen lähetys

en: Mailing Footer
fi: Viestin alatunniste

en: Mailing HTML:
fi: Postituksen HTML:

en: Mailing Header
fi: Viestin ylätunniste

en: Mailing Labels
fi: Postinimiöt

en: Mailing List Subscription
fi: Postituslistan tilaus

en: Mailing Report
fi: Sähköpostin raportti

en: Mailing Scheduled Date
fi: Postituksen ajastettu päivämäärä

en: Mailing Status
fi: Postituksen tila

en: Mailing Subject
fi: Postituksen aihe

en: Mailing Text:
fi: Postituksen teksti:

en: Mailing group
fi: Viestin ryhmä

en: Mailing is not forwarded to the given email address. | Mailing is not forwarded to the given email addresses.
fi[0]: Postitusta ei välitetä annettuun sähköpostiosoitteeseen.
fi[1]: Postitusta ei välitetä annettuun sähköpostiosoitteisiin.

en: Mailing name
fi: Viestin nimi

en: Mailing:
fi: Postitus:

en: Mailing: Trackable Opens
fi: Postitus: Seurattavat avaukset

en: Mailing: Trackable Replies
fi: Postitus: Seurattavat vastaukset

en: Mailing: Trackable URL Clicks
fi: Postitus: Seurattavat URL klikkaukset

en: Mailings
fi: Viestit

en: Mailings %%StatusMessage%%
fi: Viestien %%StatusMessage%%

en: Main
fi: Pääasiallinen

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Major Donor
fi: Merkittävä lahjoittaja

en: Make Contribution
fi: Tee lahjoitus

en: Make Mailing Labels
fi: Tee nimiöitä postia varten

en: Make PDF
fi: Luo PDF

en: Make PDFs
fi: Luo PDF:t

en: Make a contribution
fi: Tee lahjoitus

en: Make sure at least one parent group is set.
fi: Varmista että ainakin yksi yläryhmä on asetettu.

en: Male
fi: Mies

en: Manage
fi: Hallinnoi

en: Manage - Scheduled Jobs
fi: Hallitse – Ajastetut tehtävät

en: Manage ACL Roles
fi: Hallitse ACL-rooleja

en: Manage Case
fi: Hallinnoi

en: Manage Case #%1
fi: Hallinnoi tapausta

en: Manage Contribution Page
fi: Hallinnoi maksusivua

en: Manage Contribution Pages
fi: Hallinnoi maksusivuja

en: Manage Events
fi: Hallitse tapahtumia

en: Manage Groups
fi: Hallitse ryhmiä

en: Manage Personal Campaign Pages
fi: Hallitse henkilökohtaisia kampanjasivuja

en: Map
fi: Kartta

en: Map Location(s)
fi: Sijaintikartta

en: Mapper for Field %1
fi: Määrittely kentälle %1

en: Mapping Option
fi: Määritysvalinta

en: Mapping and Geocoding
fi: Kartoitus ja Koordinaatit

en: March
fi: Maaliskuu

en: Mark All
fi: Merkite kaikki

en: Mark Target Contact(s) for this Relationship
fi: Valitse yhteyssuhteen kohde tai kohteet

en: Mark as Dedupe Exception
fi: Merkitse kaksoiskappaleen poiston poikkeukseksi

en: Mark the target contact(s) for this relationship if it appears below. Otherwise you may modify the search name above and click Search again.
fi: Valitse yhteyssuhteen kohde, jos se löytyy alla olevasta listauksesta. Muussa tapauksessa muokkaa hakusanaa, jolla olet hakenut kontakteja, ja tee uusi haku.

en: Mask
fi: Maski

en: Master Address Belongs To
fi: Pääosoite kuuluu

en: Match Fields
fi: Vertaile kenttiä

en: Matching CiviCRM Field
fi: Sopiva CiviCRM kenttä

en: Max
fi: Enintään

en: Max Amount One
fi: Maksimimäärä yksi

en: Max Amount Two
fi: Maksimimäärä kaksi

en: Max Number of Participants
fi: Osallistujien maksimi määrä

en: Max Participant
fi: Osallistujien enimmäismäärä

en: Max Participants
fi: Osallistujien maksimimäärä

en: Max Value
fi: Maksimiarvo

en: Maximum Amount
fi: Maksimisumma

en: Maximum Exceeded
fi: Enimmäismäärä ylitetty

en: Maximum number of files (documents, images, etc.) which can attached to emails or activities.
fi: Liitettävien tiedostojen enimmäismäärä (dokumentit, kuvat jne.), jotka sähköpostiin ja aktiviteetteihin on mahdollista liittää.

en: Maximum number of multiple records
fi: Tallenteiden maksimimäärä

en: May
fi: Toukokuu

en: Median
fi: mediaani

en: Meeting
fi: Tapaaminen

en: Member
fi: Jäsen

en: Member Dues
fi: Jäsenmaksut

en: Member Name
fi: Jäsenen nimi

en: Member Name or Email
fi: Jäsenen nimi tai sähköposti

en: Member Since
fi: Jäsen alkaen

en: Member Since %2 %1
fi: Jäsen alkaen %2 %1

en: Memberhip Recurring Contribution
fi: Toistuva jäsenmaksu

en: Members
fi: Jäsenet

en: Members by Type
fi: Jäsenet jäsenyystyypeittäin

en: Membership
fi: Jäsenyys

en: Membership #
fi: Jäsennumero

en: Membership End Date
fi: Jäsenyyden päättymispäivämäärä

en: Membership Fee
fi: Jäsenmaksu

en: Membership ID
fi: Jäsenyyden id

en: Membership Join Date
fi: Liittymispäivämäärä

en: Membership Organization
fi: Yhteisö jonka jäsenyydestä on kyse

en: Membership Organization and Type
fi: Organisaatio ja jäsenyyden tyyppi

en: Membership Owner ID
fi: Jäsenyyden omistajan ID

en: Membership Settings
fi: Jäsenyysasetukset

en: Membership Start Date
fi: Jäsenyyden aloituspäivämäärä

en: Membership Status
fi: Jäsenyyden tila

en: Membership Status ID
fi: Jäsenyyden tilan ID

en: Membership Status Id
fi: Jäsenyyden tilan id-numero

en: Membership Status Is NOT Overriden
fi: Jäsenyyden tila on määritelty automaattisesti

en: Membership Status Is Override?
fi: Jäsenyyden tila on valittu käsin?

en: Membership Status Is Overriden
fi: Jäsenyyden tila on valittu käsin

en: Membership Status Is Overriden?
fi: Jäsenyyden tila on valittu käsin?

en: Membership Summary
fi: Yhteenveto jäsenasioista

en: Membership Transaction #
fi: Jäsenmaksutapahtuma #

en: Membership Type
fi: Jäsenyyden tyyppi

en: Membership Type Duration Unit
fi: Jäsenyyskauden keston yksikkö

en: Membership Type Plan
fi: Jäsenyyskauden kesto

en: Membership Type(s)
fi: Jäsenyystyypit

en: Membership Type:
fi: Jäsenyystyyppi:

en: Membership Types
fi: Jäsenyystyypit

en: Membership is a Test
fi: Jäsenyys on testijäsenyys

en: Membership is a Test?
fi: Kyseessä on testijäsenyys?

en: Membership status is normally assigned and updated automatically based on your configured membership status rules. However, if you want to assign a status manually and bypass automated status setting, check this box. Then you can select from the available status options.
fi: Jäsenyyden tila määräytyy normaalisti automaattisesti. Jokaiselle mahdolliselle jäsenyyden tilalle on määritelty kriteerit, ja nämä kriteerit täyttävä jäsenyys saa automaattisesti ao. kriteerejä vastaavan tilan. Jos kuitenkin haluat määritellä jäsenyyden tilan käsin ja ohittaa automaattisen tilan määrityksen, laita rasti tähän ruutuun ja valitse sen jälkeen jäsenyyden tilaksi jokin tarjolla olevista vaihtoehdoista.

en: Membership type is a required field.
fi: Jäsenyystyyppi on vaadittu kenttä.

en: Memberships
fi: Jäsenyydet

en: Memberships - Receipt (on-line)
fi: Jäsenyydet - kuitti (online-tila)

en: Memberships - Signup and Renewal Receipts (off-line)
fi: Jäsenyydet - liittymisen ja jäsenyyden jatkamisen kuitti (offline-tila)

en: Menu '%1' has been saved.
fi: Valikko '%1' on tallennettu.

en: Menu has been rebuilt
fi: Valikko on uudelleenrakennettu

en: Merchant Account Email
fi: Kauppiaan käyttäjätilin sähköposti

en: Merchant ID
fi: Kauppiaan tunnus

en: Merchant ID is not set for this payment processor
fi: Maksunvälittäjälle ei ole asetettu kauppiaan tunnusta

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Merge %1 contacts
fi: Yhdistä %1 kontaktia

en: Merge All Contacts with the Same Address
fi: Yhdistä kaikki kontaktit joilla on sama osoite

en: Merge Complete
fi: Yhdistäminen valmis

en: Merge Contacts
fi: Yhdistä kontaktit

en: Merge Household Members into their Households
fi: Yhditä kotitalouden jäsenet heidän kotitalouteen

en: Merge and Goto Listing
fi: Yhdistä ja siirry listaukseen

en: Merge and Goto Next Pair
fi: Yhdistä ja siirry seuraavaan pariin

en: Merge and View Result
fi: Yhdistä ja tarkastele tulosta

en: Merge labels for contacts belonging to the same household
fi: Yhdistä otsikot kontakteille, joilla on sama osoite

en: Merge labels for contacts with the same address
fi: Yhdistä otsikot kontakteille, joilla on sama osoite

en: Merge operation requires selecting two contacts.
fi: Yhdistäminen vaatii kaksi kontaktia.

en: Message
fi: Viesti

en: Message Sent | Messages Sent
fi[0]: Viesti lähetetty
fi[1]: Viestit lähetetty

en: Message Subject
fi: Viestin aihe

en: Message Template
fi: Viestimalli

en: Message Template Workflow for Cases
fi: Viestimallien työnkulku tapauksille

en: Message Template Workflow for Events
fi: Viestimallien työnkulku tapahtumille

en: Message Template Workflow for Memberships
fi: Viestimallien työnkulku jäsenyydelle

en: Message Template Workflow for Meta Templates
fi: Viestimallien työnkulku metamalleille

en: Message Template Workflow for Petition
fi: Viestimallien työnkulku vetoomuksille

en: Message Template Workflow for Pledges
fi: Viestimallien työnkulku lupauksille

en: Message Template Workflow for Profiles
fi: Viestimallien työnkulku profiileille

en: Message Template Workflow for Tell-a-Friend
fi: Viestimallien työnkulku ystävälle kertomiseen

en: Message Templates
fi: Viestimallit

en: Message Title
fi: Viestin otsikko

en: Message caught by a content filter
fi: Viesti jäi kiinni sisällön suodattimiin

en: Message template with id of %1 does not have a default to revert to.
fi: Viestimallilla, jonka ID on %1 ei ole oletusarvoa, johon se voi palata.

en: Message template's option group and/or option value or ID missing.
fi: Viestipohjan valinnan ryhmä ja/tai valinnan arvo tai ID puuttuu.

en: Method
fi: Metodi

en: Middle Name
fi: Toinen etunimi

en: Miles
fi: Mailia

en: Millimeters
fi: Millimetriä

en: Mime Type
fi: Mime tyyppi

en: Mime Type is now a required parameter
fi: Mime-tyyppi on nyt pakollinen parametri

en: Min
fi: Minuutit

en: Min Amount One
fi: Minimimäärä yksi

en: Min Amount Two
fi: Minimimäärä kaksi

en: Minimum Amount
fi: Minimisumma

en: Minimum Amount should be less than Maximum Amount
fi: Minimisumman tulee olla pienempi kuin maksimisumman

en: Minimum Contribution
fi: Minimisumma

en: Minimum Contribution Amount
fi: Maksun vähimmäismäärä

en: Minimum Fee
fi: Minimimaksu

en: Misc (Undelete, PDFs, Limits, Logging, Captcha, etc.)
fi: Sekalaiset (Roskakori, PDF, Rajoitukset, Lokit, Captcha, jne.)

en: Mismatched or Invalid contact subtype found for this related contact.
fi: Epäyhteensopiva tai virheellinen kontaktin alatyyppi liittyvässä kontaktissa

en: Missing Group/Tag
fi: Puuttuva ryhmä/avainsana

en: Missing required contact matching fields.
fi: Puuttuu vaadittuja kontaktiin sovitettavia kenttiä.

en: Missing required field:
fi: Puuttuvat pakolliset kentät:

en: Missing required field: %1
fi: Puuttuva pakollinen kenttä: %1

en: Missing required field: Provide %1 or %2
fi: Puuttuva pakollinen kenttä: Syötä %1 tai %2

en: Missing required fields
fi: Puuttuvat edellytettävät kentät

en: Missing required fields:
fi: Puuttuvat pakolliset kentät:

en: Mobile
fi: Matkapuhelin

en: Mode
fi: moodi

en: Modified
fi: Muokattu

en: Modified Between
fi: Muokattu välillä

en: Modified By
fi: Muokkaaja

en: Modified Date
fi: Muokkauspäivä

en: Module
fi: Moduuli

en: Money
fi: Raha

en: Month and Year
fi: Kuukausi ja vuosi

en: Month and day on which a <strong>fixed</strong> period membership or subscription begins. Example: A fixed period membership with Start Day set to Jan 01 means that membership periods would be 1/1/06 - 12/31/06 for anyone signing up during 2006.
fi: Kuukausi ja päivä, jolloin <strong>vakioksi</strong> määritelty jäsenyyskausi tai tilausjakso alkaa. Esimerkki: jos jäsenyyskausi on vakio ja määritelty alkamaan tammikuun 1. päivä, se tarkoittaa, että kaikki vuonna 2006 liittyvät kirjataan jäseniksi kaudelle 1.1.-31.12.2006.

en: Month dd, yyyy (December 12, 1998)
fi: Kuukausi pp, vvvv (Joulukuu 12, 1998)

en: Month/Year
fi: Kuukausi/vuosi

en: More information on required tokens...
fi: Lisätietoa pakollisista tunnisteista…

en: More information on tokens...
fi: Lisätietoa tunnisteista…

en: Most Recent
fi: Uusin

en: Move
fi: Siirrä

en: Move Custom Field
fi: Siirrä räätälöityjä kenttiä

en: Move down one row
fi: Siirrä yksi rivi alas

en: Move to bottom
fi: Siirrä pohjalle

en: Move to top
fi: Siirrä ylös

en: Move up one row
fi: Siirrä yksi rivi ylös

en: Multi-Select
fi: Valitse useampia

en: Multi-Select Country
fi: Maan monivalinta

en: Multi-Select State/Province
fi: Valitse monta maakuntaa

en: Multi-line text box (textarea)
fi: Useamman rivin kenttä(tekstialue)

en: Multiple Choice Option Sets
fi: Monivalinnan vaihtoehtojen ryhmät

en: Multiple Contact Merge
fi: Yhdistä useampi kontakti

en: Multiple Languages Support
fi: Usean kielen tuki

en: My Contact Dashboard
fi: Kontaktieni kojelauta

en: My Role
fi: Oma roolini

en: My billing address is the same as above
fi: Laskutusosoitteeni on sama kuin ylläoleva

en: NO BULK EMAILS (User Opt Out)
fi: EI MASSAPOSTITUKSIA (käyttäjä kieltänyt)

en: NOTE: Contacts who are in the "Unsubscription Group" but do not match your search critera will not be included in the mailing regardless of their status in that group. This is a change from previous versions which used the term "Base Group".
fi: HUOM! Kontaktit, jotka ovat "Peruutusten seuranta" -ryhmässä, mutta eivät esiinny hakutuloksissa, eivät saa postitusta riippumatta siitä, ikä on heidän tilansa ao. ryhmässä. Tämä on muutos edellisistä versioista, jotka käyttivät termiä "pohjaryhmä".

en: Name
fi: Nimi

en: Name Only
fi: Vain nimi

en: Name The SMS
fi: Nimeä tekstiviesti

en: Name Your Mailing
fi: Postituksen nimi

en: Name already exists in Database.
fi: Antamasi nimi löytyy entuudestaan tietokannasta.

en: Name and Address
fi: Nimi ja osoite

en: Name and Email
fi: Nimi ja sähköposti

en: Name can only consist of alpha-numeric characters
fi: Nimi voi muodostua vain aakkos-numeerisista merkeistä

en: Name for new group
fi: Uuden ryhmän nimi

en: Name is required to save Export Mapping
fi: Nimi on pakollinen tallennettaessa määrittelyjä tiedostojen vientiin.

en: Name is required to save Import Mapping
fi: Nimi on pakollinen tallennettaessa määrittelyjä tiedostojen tuontiin.

en: Name like: %1
fi: Nimi kuin: %1

en: Name of the protocol to use for polling.
fi: Kyselyprotokollan nimi

en: Name or Email
fi: Nimi tai sähköpostiosoite

en: Name or IP address of mail server machine.
fi: Sähköpostipalvelimen nimi tai IP-osoite

en: Name, Status and Register Date
fi: Nimi, tila ja rekisteröitymispäivämäärä

en: Name/Email
fi: Nimi/sähköposti

en: Name:
fi: Nimi:

en: Namespace reserved for component.
fi: Komponentille varattu nimikenttä

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Net Amount
fi: Nettosumma

en: Net Payment
fi: Nettomaksu

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New
fi: Uusi

en: New %1
fi: Uusi %1

en: New %1 Report
fi: Uusi %1 Raportti

en: New ACL
fi: Uusi käyttöoikeus

en: New Base URL
fi: Uusi backend URL-osoite

en: New Case
fi: Uusi tapaus

en: New CiviCRM Profile
fi: Uusi CiviCRM profiili

en: New Contact
fi: Uusi kontakti

en: New Contribution
fi: Uusi maksu

en: New Custom Field Set
fi: Uusi räätälöityjen kenttien joukko

en: New Email
fi: Uusi sähköposti

en: New Event
fi: Uusi tapahtuma

en: New Household
fi: Uusi kotitalous

en: New Individual
fi: Uusi henkilö

en: New Mailing Component
fi: Uusi postituksen osa

en: New Membership Status
fi: Uusi jäsenyyden tila

en: New Organization
fi: Uusi yhteisö

en: New Payment Procesor Type
fi: Uusi Maksun välittäjän tyyppi

en: New Payment Processor
fi: Uusi maksunvälittäjä

en: New Price Set
fi: Uusi hintaryhmä

en: New Report
fi: Uusi Raportti

en: New Report Template
fi: Uusi raporttipohja

en: New Smart Group
fi: Uusi älykäs ryhmä

en: New codebase version detected. You might want to visit <a href='%1'>upgrade screen</a> to upgrade the database.
fi: Havaittu uusi versio lähdekoodista. Mene <a href='%1'>päivitysnäytölle</a> päivittääksesi tietokannan.

en: Next
fi: Seur.

en: Next &gt;
fi: Seur. &gt;

en: Next Fiscal Year
fi: Seuraava tilikausi

en: Next Group Refresh Time
fi: Seuraavan ryhmän virkistyksen ajankohta

en: Next Month
fi: Seuraava kuukausi

en: Next Quarter
fi: Seuraava vuosineljännes

en: Next Scheduled Contribution Date
fi: Seuraava ajastettu maksupäivä

en: Next Scheduled Recurring Contribution
fi: Seuraava toistuva maksu

en: Next Week
fi: Seuraava viikko

en: Next Year
fi: Seuraava vuosi

en: Nickname
fi: Lempinimi

en: No
fi: Ei

en: No Bulk Emails (User Opt Out)
fi: Ei massapostituksia (käyttäjä kieltänyt)

en: No CiviCRM Profiles have been created yet. You can <a href='%1'>add one now</a>.
fi: Yhtään profiilia ei vielä ole luotu. Lisää <a href='%1'>uusi profiili</a>.

en: No Contacts Selected
fi: Ei yhtään kontaktia valittuna

en: No Duplicate Checking
fi: Ei kaksoiskappaleiden tarkistusta

en: No Email Verification
fi: Ei sähköpostivarmistusta

en: No Emails to Restore
fi: Ei sähköposteja palautettavaksi

en: No Profile Available
fi: Ei profiilia saatavilla

en: No Profile Configured
fi: Profiilia ei määritetty

en: No Reply
fi: Vastaamaton

en: No Updates Saved
fi: Päivityksiä ei tallennettu

en: No contact found for this related contact ID: %1
fi: Kontakteja ei löytynyt tälle liittyvän kontaktin tunnukselle: %1

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: No matches found
fi: Sopivia hakutuloksia ei löytynyt

en: No matches found for:
fi: Sopivia hakutuloksia ei löytynyt:

en: No matching contact found.
fi: Vastaavaa kontaktia ei löydy.

en: No matching results for
fi: Sopivia hakutuloksia ei löytynyt

en: No memberships have been recorded for this contact.
fi: Tämä kontakti ei ole jäsenenä missään organisaatiossa.

en: No payments found for this %1 record
fi: Tätä %1 -tietoa vastaavaa toteutunutta maksua ei löydy.

en: No possible duplicates were found using %1 rule.
fi: Mahdollisia identtisiä pareja ei löytynyt käyttäen %1 sääntöä.

en: No processing status reported yet.
fi: Käsittelytilaa ei ole vielä raportoitu.

en: No such message template: id=%1.
fi: Viestipohjaa ei löydy: id=%1.

en: No such message template: option group %1, option value %2.
fi: Ei sellaista viestimallia: valintaryhmä %1, valinta-arvo %2.

en: No thank you
fi: Ei kiitos

en: No updates have been saved.
fi: Päivityksiä ei tallennettu.

en: Non Deductible Amount
fi: Ei-vähennettävä summa

en: Non-profit
fi: Voittoa tavoittelematon

en: None Found
fi: Yhtään ei löytynyt

en: None found.
fi: Yhtään ei löytynyt.

en: Normal
fi: Normaali

en: Not Clicked
fi: Ei klikattu

en: Not Like
fi: Ei kuten

en: Not Required
fi: Ei vaadittu

en: Not Saved
fi: Tallentamatta

en: Not a CMS User
fi: Ei julkaisujärjestelmän käyttäjä

en: Not permitted to file activity %1 %2.
fi: Ei oikeuksia tallentaa aktiviteettia %1 %2.

en: Not scheduled
fi: Ei ajastettu

en: Note
fi: Muistio

en: Note Created By
fi: Muistion loi

en: Note Entity
fi: Muistio-objekti

en: Note Entity ID
fi: Muistio-objektin ID

en: Note ID
fi: Muistion ID

en: Note Modified By
fi: Muistiota muokkasi

en: Note Text
fi: Muistiinpanon teksti

en: Note(s)
fi: Muistio(t)

en: Note:
fi: Muistiinpanot:

en: Note: Body Only
fi: Huomaa: Vain viestin runko

en: Note: Body and Subject
fi: Huomaa: viestin runko ja aihe

en: Note: Subject Only
fi: Huomaa: vain aihe

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Notes for
fi: Muistiinpanot kohteelle

en: Notice
fi: Huomautus

en: Notify Contributor?
fi: Ilmoita maksajalle?

en: November
fi: Marraskuu

en: Number
fi: Numero

en: Number of Items
fi: Nimikkeiden määrä

en: Number of selected contacts: %1
fi: Valittuja kontakteja %1 kpl

en: Number of<br />Participant
fi: Osallistujan<br />numero

en: OR
fi: TAI

en: October
fi: Lokakuu

en: Offset
fi: Siirros

en: On Behalf Of
fi: Puolesta

en: On Behalf Of Organization
fi: Yhteisön puolesta

en: On Duplicate Entries
fi: Kaiksoiskappaleiden käsittely

en: On Hold
fi: Pois päältä

en: On Hold - Opt Out
fi: Pois päältä - pyynnöstä

en: On Hold Bounce
fi: Pois päältä palautuneiden vuoksi

en: On Hold Opt Out
fi: Pois päältä pyynnöstä

en: On Hold?
fi: Pois päältä?

en: On waitlist
fi: Jonotuslistalla

en: One
fi: Yksi

en: One %1 should be marked as primary.
fi: Yksi %1 tulisi merkitä ensisijaiseksi.

en: One IM should be marked as primary.
fi: Yhden pikaviestimen tulisi olla merkitty ensisijaiseksi.

en: One Message Not Sent | %count Messages Not Sent
fi[0]: Yhtä viestiä ei lähetetty
fi[1]: %count viestiä ei lähetetty

en: One OpenID should be marked as primary.
fi: Yhden OpenID:n tulisi olla merkitty ensisijaiseksi.

en: One email should be marked as primary.
fi: Yhden sähköpostiosoitteen tulisi olla merkattuna oletussähköpostiksi.

en: One matching contact was found.  | %count matching contacts were found.<br />
fi[0]: Yksi vastaava kontakti löytyi.
fi[1]: %count kpl vastaavia kontakteja löytyi.<br />

en: One message was sent successfully. | %count messages were sent successfully.
fi[0]: Yksi viesti lähetettiin onnistuneesti.
fi[1]: %count viestiä lähetettiin onnistuneesti.

en: One of the selected contacts has an address record that is shared with 1 other contact. | One or more selected contacts have address records which are shared with %count other contacts.
fi[0]: Yhdellä valituista kontakteista on yhteinen osoitetieto toisen kontaktin kanssa.
fi[1]: Yhdellä tai useammalla valituista kontakteista on yhteisiä osoitietoja %count muun kontaktin kanssa.

en: One phone should be marked as primary.
fi: Yhden puhelinumeron tulisi olla merkittuna oletuspuhelinnumeroksi.

en: One relationship was not created because it already exists. | %count relationships were not created because they already exist.
fi[0]: Yhtä yhteyssuhdetta ei luotu koska se on jo olemassa.
fi[1]: %count yhteyssuhdetta ei luotu koska ne ovat jo olemassa.

en: One selected activity consists of more than one target contact. | %count selected activities consist of more than one target contact.
fi[0]: Yksi valittu aktiviteetti koostuu useammasta kuin yhdestä kohdekontaktista.
fi[1]: %count valittua aktiviteettia koostuu useammasta kuin yhdestä kohdekontaktista.

en: Online Contribution
fi: Verkkomaksu

en: Online Contribution Page
fi: Verkkomaksusivu

en: Online Contribution:
fi: Verkkomaksu:

en: Online Contribution:
fi: Verkkomaksu:

en: Online Event Registration
fi: Verkkoilmoittautuminen tapahtumaan

en: Online documentation.
fi: Dokumentaatio netissä.

en: Online or offline membership signup.
fi: Online- tai offline-liittyminen jäseneksi.

en: Only 'View' and 'Edit' operations are valid for this type of data
fi: Vain 'Näytä' ja 'Muokkaa' -toiminnot sallitaan tälle tietotyypille.

en: Only Display Test Contributions
fi: Näytä vain testimaksut

en: Only one %1 can be marked as primary.
fi: Vain yksi %1 tulisi merkitä ensisijaiseksi.

en: Only one IM can be marked as primary.
fi: Vain yksi pikaviestin voi olla merkitty ensisijaiseksi.

en: Only one OpenID can be marked as primary.
fi: Vain yksi OpenID voi olla merkitty ensisijaiseksi.

en: Only one email can be marked as primary.
fi: Vain yhden sähköpostiosoitteen tulisi olla merkattuna oletussähköpostiksi.

en: Only one phone can be marked as primary.
fi: Vain yhden puhelinumeron tulisi olla merkattuna oletuspuhelinnumeroksi.

en: Only show Credit Card Payments
fi: Näytä vain luottokortti maksut

en: Oops. It looks like no surveys have been created. <a href='%1'>Click here to create a new survey.</a>
fi: Hups. Näyttää siltä että yhtään kyselyä ei ole luotu. <a href="%1">Napsauta tästä luodaksesi uusi kysely.</a>

en: Oops. The membership you're trying to renew appears to be invalid. Contact your site administrator if you need assistance. If you continue, you will be issued a new membership.
fi: Hups. Jäsenyyttä ei voitu jatkaa. Ota tarvittaessa yhteyttä ylläpitäjään. Jos jatkat, sinulle kirjataan uusi jäsenyys.

en: Oops. Your %1 settings are incorrect. No test mail has been sent.
fi: Hups. 1% asetuksesi ovat virheelliset. Testi sähköpostia ei voitu lähettää.

en: Open All
fi: Avaa kaikki

en: Open ID
fi: OpenID

en: OpenID Location Type
fi: OpenID sijainnin tyyppi

en: OpenID is not a valid URL.
fi: OpenID ei ole validi URL-osoite

en: Opened
fi: Avattu

en: Opened
fi: Avattu

en: Opens documentation in a new window.
fi: Avaa ohjeistuksen uudessa ikkunassa.

en: Operation
fi: Toimenpide

en: Operator
fi: Operaattori

en: Opt out via email
fi: Poisjättäytyminen sähköpostin kautta

en: Opt out via web page
fi: Poisjättäytyminen verkkosivun kautta

en: Opt-Out
fi: Opt-ulos

en: Opt-out Message
fi: Poisjättäytymisen viesti

en: Opted to Pay Later after Registration, and is still pending payment.
fi: Maksu jälkikäteen valittu, ja maksua odotetaan

en: Option
fi: Valinta

en: Option Group Name
fi: Valintaryhmän nimi

en: Option Grouping Name
fi: Valintaryhmän nimi

en: Option Label
fi: Valinnan tunnus

en: Option Name
fi: Valinnan nimi

en: Option Type
fi: Vaihtoehdon tyyppi

en: Option Value
fi: Valinnan arvo

en: Option label cannot be empty
fi: Valinnan tunnus ei voi olla tyhjä

en: Option value cannot be empty
fi: Valinnan arvo ei voi olla tyhjä

en: Optional adjustment period added or subtracted from the End Event. EXAMPLE: <strong>Grace</strong> status might end at 'end date' PLUS 1 month.
fi: Jos et halua tilan päättyvän täsmälleen lopetustapahtuman hetkellä, vaan tietyn ajan ennen tai jälkeen lopetustapahtuman, voit tästä valita poikkeaman eli lopetustapahtumaan lisättävän tai siitä vähennettävän aikamäärän. ESIMERKKI: Jäsenyyden tila <strong>"Päättymässä"</strong> voidaan asettaa päättymään 1 kuukausi jäsenyyskauden päättymispäivän jälkeen.

en: Optional adjustment period added or subtracted from the Start Event. EXAMPLE: <strong>Current</strong> status might begin at 'join date' PLUS 3 months (to distinguish Current from New members).
fi: Jos et halua tilan astuvan voimaan täsmälleen aloitustapahtuman päivänä, vaan tietyn ajan ennen tai jälkeen aloitustapahtuman, voit tästä valita poikkeaman eli aloitustapahtumaan lisättävän tai siitä vähennettävän aikamäärän. ESIMERKKI: Jäsenyyden tila <strong>"Nykyinen"</strong> voidaan asettaa alkamaan 3 kuukautta liittymispäivästä eteenpäin (erotuksen tilasta "Uusi", joka alkaisi heti liittymispäivästä).

en: Optional description of this domain (useful for sites with multiple domains).
fi: Verkkotunnuksen vapaaehtoinen kuvaus (hyödyllinen sivustolla jossaon monta verkkotunnusta).

en: Options
fi: Valinnat

en: Options Per Line
fi: Vaihtoehtoja riviä kohden

en: Order
fi: Järjestys

en: Order by Column
fi: Järjestä sarakkeen perusteella

en: Order by Section
fi: Ryhmittele osioittain

en: Organization
fi: Yhteisö

en: Organization Address and Contact Info
fi: Yhteisön osoite ja kontaktit

en: Organization Contact Information
fi: Yhteisön kontaktit

en: Organization Details
fi: Yhteisön tiedot

en: Organization Email
fi: Organisaation sähköpostiosoite

en: Organization Name
fi: Yhteisön nimi

en: Orientation
fi: Pysty/vaakasuunta

en: Original
fi: Alkuperäinen

en: Original Activity ID
fi: Alkuperäistoimen ID

en: Other
fi: Muu

en: Other Amount
fi: Muu määrä

en: Other Panes
fi: Muut mahdolliset osiot

en: Other Relationships
fi: Muut yhteyssuhteet

en: Other Years
fi: Muut vuodet

en: Other location
fi: Muu sijainti

en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
fi: Lähtevä sähköposti (SMTP/Sendmail)

en: Owing
fi: Jäljellä

en: Owner
fi: Omistaja

en: PDF Format Option Group not found in database.
fi: PDF-formaatti asetuksia ei löydy tietokannasta.

en: PDF Invoice
fi: PDF-lasku

en: PDF Page Format
fi: PDF sivuformaatti

en: PDF Page Format does not fit in database.
fi: PDF-sivuformaatti ei mahdu tietokantaan.

en: PHP class name
fi: PHP luokan nimi

en: Page %1 of %2
fi: Sivu %1 / %2

en: Page Format
fi: Sivuformaatti

en: Page Title
fi: Sivun otsikko

en: Page Type
fi: Sivun tyyppi

en: Pager
fi: Haku

en: Paid
fi: Maksettu

en: Paid By
fi: Maksettu

en: Paid Event
fi: Maksullinen tapahtuma

en: Paper Size
fi: Paperin koko

en: Paper Size Option Group not found in database.
fi: Paperin koko -asetuksia ei löydy tietokannasta.

en: Paper Size does not fit in database.
fi: Paperin koko ei mahdu tietokantaan.

en: Parent
fi: Vanhempi

en: Parent Activity Id
fi: Isäntätoimen ID

en: Parent Group
fi: Isäntäryhmä

en: Parent Menu
fi: Ylätason valikko

en: Parent of
fi: Vanhempi

en: Parent/child relationship.
fi: Vanhempi-lapsi-suhde.

en: Participant
fi: Osallistuja

en: Participant Count
fi: Osanottajien määrä

en: Participant Count must be greater than zero.
fi: Osallistujien lukumäärä tulee olla suurempi kuin nolla.

en: Participant Count should be a positive number
fi: Osallistujien lukumäärä tulee olla positiivinen luku.

en: Participant E-mail
fi: Osallistujan sähköpostiosoite

en: Participant ID
fi: Osallistujan ID

en: Participant Name
fi: Osallistujan nimi

en: Participant Role
fi: Osallistujan rooli

en: Participant Source
fi: Osallistujan lähde

en: Participant Status
fi: Osallistujan tila

en: Participant count can not be greater than max participants.
fi: Osallistujen määrä ei voi olla maksimimäärää suurempi.

en: Participant's Contact ID
fi: Osallistujan kontaktin ID

en: Participants
fi: Osallistujat

en: Participants (Event Name)
fi: Osallistujat (Tapahtuman nimi)

en: Participants (Event Type)
fi: Osallistujat (Tapahtuman tyyppi)

en: Participants (Role)
fi: Osallistujat (Rooli)

en: Partner of
fi: Yhteistyökumppani

en: Password
fi: Salasana

en: Password Label
fi: Salasana

en: Password and Confirm Password values are not the same.
fi: Salasana ja salasanan varmennuksen arvot vastaa toisiaan.

en: Password is not set for this payment processor
fi: Maksunvälittäjälle ei ole asetettu salasanaa

en: Password is not set in the Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
fi: Salasanaa ei ole asetettu kohdasta Hallinnoi &raquo; Järjestelmän asetukset &raquo; Maksujen välittäjät.

en: Password to use when polling (for IMAP and POP3).
fi: Salasana IMAP ja POP3 kyselyissä.

en: Past Campaigns
fi: Aiemmat kampanjat

en: Path
fi: Polku

en: Path Arguments
fi: Polun muuttujat

en: Pattern
fi: Kaava

en: Pay Later Text
fi: Maksa myöhemmin -teksti

en: PayFlowPro requires curl with SSL support
fi: Payflow Pro vaatii curl:n SSL tuella

en: Payment Amount
fi: Maksun määrä

en: Payment Date
fi: Maksupäivä

en: Payment ID
fi: Maksun ID

en: Payment Instrument
fi: Maksuvälineet

en: Payment Key
fi: Maksuavain

en: Payment Method
fi: Maksutapa

en: Payment Method:
fi: Maksutapa:

en: Payment Methods
fi: Maksutavat

en: Payment Options
fi: Maksuvaihtoehdot

en: Payment Processor
fi: Maksunvälittäjä

en: Payment Processor Error message
fi: Maksunvälittäjän virheviesti

en: Payment Processor Type
fi: Maksunvälittäjän tyyppi

en: Payment Status
fi: Maksun tila

en: Payments Date From
fi: Maksut päivämäärältä

en: Pending
fi: Odottaa

en: Pending from approval
fi: Odottaa hyväksyntää

en: Pending from incomplete transaction
fi: Odottaa keskeneräisen maksutapahtuman vuoksi

en: Pending from pay later
fi: Odottaa myöhempää maksua

en: Pending from waitlist
fi: Odottaa jonotuslistalla

en: Pending in cart
fi: Odottaa ostoskorissa

en: Period
fi: Jakso

en: Period type should be Rolling when duration unit is Day
fi: Jäsenyyskauden keston tulee olla "liukuva", kun sen yksikkö on päivä.

en: Permanently Delete Contact
fi: Poista kontakti pysyvästi

en: Permission
fi: Oikeudet

en: Permission Denied
fi: Lupa evätty

en: Permission Error
fi: Käyttöoikeusvirhe

en: Permission Operator
fi: Käyttöoikeuden operaattori

en: Permissioned Relationship?
fi: Valtuutettusuhde?

en: Permissions
fi: Valtuutukset

en: Personal Campaign Page
fi: Henkilökohtainen kampanjasivu

en: Personal Campaign Page Nickname
fi: Oman kampanjasivun lempinimi

en: Personal Campaign Page Owner Notification
fi: Tiedote henkilökohtaisen kampanjasivun omistajalle

en: Personal Campaign Pages
fi: Henkilökohtaiset kampanjasivut

en: Personal Campaign Pages - Admin Notification
fi: Omat kampanjasivut - ylläpitäjän muistutus

en: Personal Campaign Pages - Owner Notification
fi: Henkilökohtainen kampanjasivu – tiedote omistajalle

en: Personal Campaign Pages - Supporter Status Change Notification
fi: Omat kampanjasivut - tukijan tilan muutoksen muistutus

en: Personal Campaign Pages - Supporter Welcome
fi: Omat kampanjasivut - tukijan tervetulotervehdys

en: Personal Campaigns
fi: Henkilökohtaiset kampanjat

en: Personal Contribution Link
fi: Henkilökohtainen lahjoituslinkki

en: Personal Note
fi: Henkilökohtainen viesti

en: Petition - need verification
fi: Vetoomus - tarvitsee vahvistuksen

en: Petition - signature added
fi: Vetoomus - allekirjoitus lisätty

en: Petition Title
fi: Vetoomuksen otsikko

en: Petition has been saved.
fi: Vetoomus on tallennettu.

en: Phone
fi: Puhelin

en: Phone (Contact A)
fi: Puhelin (kontakti A)

en: Phone (Contact B)
fi: Puhelin (kontakti B)

en: Phone (Main)
fi: Puhelinnumero (ensisijainen)

en: Phone (called) ID
fi: Puhelimen (johon soitettu) ID

en: Phone (called) Number
fi: Puhelimen (johon soitettu) numero

en: Phone 2
fi: Puhelin 2

en: Phone Call
fi: Puhelu

en: Phone Extension
fi: Suuntanumero

en: Phone Location
fi: Puhelimen käyttökohde

en: Phone Location Type
fi: Puhelimen käyttökohteen tyyppi

en: Phone No
fi: Puhelinnumero

en: Phone Number
fi: Puhelinnumero

en: Phone Type
fi: Puhelintyyppi

en: Phone and Email
fi: Puhelinnumero ja sähköposti

en: Phone and Extension
fi: Puhelinnumero ja alaliittymä

en: Phone number contains
fi: Puhelinnumero sisältää

en: Phone type
fi: Puhelintyyppi

en: Phone type ID
fi: Puhelintyypin ID

en: Pie
fi: Piirakka

en: Pie Chart
fi: Piirakkakaavio

en: Planned
fi: Suunniteltu

en: Please Send Inquiries to Our Contact Email Address
fi: Ole hyvä ja lähetä kyselyt yhteyssähköpostiimme

en: Please assign this permission to a Role.
fi: Anna tämä oikeus roolille

en: Please check your system file permissions.
fi: Tarkasta järjestelmäsi tiedostojen oikeudet.

en: Please choose another address to be primary before changing this one.
fi: Valitse toinen ensisijainen osoite ennen tämän muuttamista.

en: Please clear your value if you want to use %1 operator.
fi: Jos haluat käyttää %1 operaattioria, ole hyvä ja poista arvo.

en: Please configure a default mailbox for CiviMail.
fi: Ole hyvä ja määrittele CiviPostia varten oletusarvoinen sähköpostilaatikko.

en: Please correct errors before previewing.
fi: Korjaa virheet ennen esikatselua.

en: Please correct errors before saving.
fi: Korjaa virheet ennen tallentamista.

en: Please correct the following errors in the form fields below:
fi: Korjaa alla ilmenet virheet lomakkeen kentissä:

en: Please do not select GroupBy 'Activity Date' with GroupBy 'Contact'
fi: Et voi ryhmitellä aktiviteetin päivämäärän ja kontaktin perusteella

en: Please do not select any Contact Fields with GroupBy 'Activity Date'
fi: Et voi valita kontaktikenttiä kun ryhmitellään aktiviteetin päivämäärän perusteella

en: Please do not use this task to send a lot of emails (greater than %1). We recommend using CiviMail instead.
fi: Älä käytä tätä tehtävää lähettääksesi paljon sähköpostiviestejä (enemmän kuin %1). Suosittelemme CiviMailin käyttämistä sen sijaan.

en: Please download and put the Moneris mpgClasses.php file in packages/Services directory to enable Moneris Support.
fi: Ole hyvä ja lataa ja aseta Moneris mpgClasses.php tiedosto packages/Services kansioon asettaaksesi Moneris tuen päälle.

en: Please enter 1 (for Yes) or 0 (for No) if you want to set a default value.
fi: Ole hyvä ja syötä 1 (kyllä) tai 0 (ei) jos haluat asettaa oletusarvon.

en: Please enter 1 or 0 as value.
fi: Anna joko luku 0 tai 1.

en: Please enter a default FROM Email Address (for system-generated emails).
fi: Kirjoita oletusarvoinen lähetettävien sähköpostien osoite (automaattisesti luoduille sähköposteille).

en: Please enter a monetary value for this field.
fi: Ole hyvä ja syötä kelvollinnen raha-arvo tähän kenttään.

en: Please enter a name to include in the Honor Roll, or select 'contribute anonymously'.
fi: Syötä tähän nimesi, joka näytetään lahjoittajien julkisessa listassa, tai valitse "lahjoita nimettömänä".

en: Please enter a number for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 months).
fi: Ilmoita numerona, kuinka monen ajanjakson kuluessa haluat maksun toistuvan (esimerkki: kerran 3:ssa kuukaudessa).

en: Please enter a password.
fi: Ole hyvä ja kirjoita salasana.

en: Please enter a time.
fi: Ole hyvä, ja aseta aika.

en: Please enter a valid %1
fi: Anna kelvollinen %1

en: Please enter a valid Bank Identification Number (value must not contain punctuation characters).
fi: Ole hyvä ja syötä kelvollinen pankin tunnistenumero (arvo ei saa sisältää välimerkkejä)

en: Please enter a valid Card Number
fi: Ole hyvä ja anna kelvollinen kortin numero

en: Please enter a valid Max Participants.
fi: Kirjoita osallistujien maksimimäärä

en: Please enter a valid No. of reminders.
fi: Syötä kelvollinen muistutusten määrä

en: Please enter a valid amount (numbers and decimal point only).
fi: Anna kelvollinen summa (numeroita ja desimaalipilkku).

en: Please enter a valid amount for this field.
fi: Ole hyvä ja syötä kelvollinen arvo tähän kenttään.

en: Please enter a valid amount.
fi: Anna kelvollinen summa.

en: Please enter a valid date as default value using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
fi: Anna oletusarvoksi päivämäärä muodossa VVVV-KK-PP (esim. 2006.01.11)

en: Please enter a valid date using YYYY-MM-DD format. Example: 2004-12-31.
fi: Anna päivämäärä muodossa VVVV-KK-PP. Esimerkiksi 2006-01-11.

en: Please enter a valid default FROM email address for system-generated emails.
fi: Valitse sähköpostiosoite automaattisille sähköpostiviesteille.

en: Please enter a valid domain for this mailbox account (the part after @).
fi: Ole hyvä ja syötä kelvollinen verkkotunnus tälle sähköpostitilille (@-merkin jälkeinen osa).

en: Please enter a valid fixed period rollover day
fi: Anna kelvollinen päivämäärä, jolloin siirtymä seuraavaan kauteen alkaa

en: Please enter a valid fixed period start day
fi: Anna kelvollinen vakiokauden alkamispäivä

en: Please enter a valid integer value.
fi: Anna kokonaisluku.

en: Please enter a valid integer.
fi: Anna kokonaisluku

en: Please enter a valid link.
fi: Ole hyvä  ja syötä kelvollinen linkki.

en: Please enter a valid list of comma delimited email addresses
fi: Ole hyvä ja anna pilkulla erotellut kelvolliset sähköpostiosoitteet

en: Please enter a valid money value (e.g. %1).
fi: Syötä kelvollinen arvo rahalle (kuten %1).

en: Please enter a valid money value.
fi: Olkaa hyvä ja anna oikea summa.

en: Please enter a valid number.
fi: Anna numero.

en: Please enter a valid value for your card security code. This is usually the last 3-4 digits on the card's signature panel.
fi: Anna kortin turvallisuuskoodille oikea arvo. Tämä on yleensä viimeisten 3-4 numeron sarja kortin allekirjoituspuolella.

en: Please enter a valid value.
fi: Ole hyvä ja syötä kelvollinen arvo.

en: Please enter a value.
fi: Ole hyvä ja anna arvo.

en: Please enter at least one friend's information, or click Cancel if you don't want to send emails at this time.
fi: Lisää vähintään yhden ystäväsi tiedot tai klikkaa Peruuta jos et tällä kerralla halua lähettää sähköpostia.

en: Please enter correct Data (in valid format).
fi: Ole hyvä ja anna oikeat tiedot (kvelvollisessa muodossa)

en: Please enter positive number as a distance
fi: Anna positiivinen luku etäisyydeksi

en: Please enter the duration as number of minutes (integers only).
fi: Syötä kesto minuutteina (vain kokonaislukuja).

en: Please enter the name of the organization or entity which owns this CiviCRM site.
fi: Kirjoita organisaation tai henkilön nimi, joka omistaa tämän CiviCRM-sivuston.

en: Please enter the operator.
fi: Ole hyvä ja syötä operaattori.

en: Please enter the values correctly.
fi: Ole hyvä ja syötä arvot oikein.

en: Please enter up to 5 email addresses to receive the mailing.
fi: Kirjoita 1-5 postitusta vastaanottavaa sähköpostiosoitetta.

en: Please enter valid %1 id.
fi: Ole hyvä ja syötä kelvollinen %1 -tunnus.

en: Please enter valid - Data and Input Field Type.
fi: Ole hyvä ja syötä kelvollinen syöttökentän tyyppi

en: Please enter valid Contact ID
fi: Ole hyvä ja anna kelvollinen Kontakti ID

en: Please enter valid Fixed Period Rollover Day
fi: Anna kelvollinen päivämäärä, jolloin siirtymä seuraavaan kauteen alkaa

en: Please enter valid Fixed Period Start Day
fi: Anna kelvollinen vakiokauden alkamispäivä

en: Please enter your friend's email address.
fi: Ole hyvä ja syötä ystäväsi sähköpostiosoite.

en: Please enter your friend's first name.
fi: Ole hyvä ja syötä ystäväsi etunimi.

en: Please enter your friend's last name.
fi: Ole hyvä ja syötä ystäväsi sukunimi.

en: Please enter your organization's name and primary address.
fi: Ole hyvä ja kirjoita organisaatiosi nimi ja ensisijainen osoite.

en: Please follow the proper format for From Email Address
fi: Ole hyvä ja noudata kelvollista muotoa lähettäjän sähköpostiosoitteelle

en: Please help us and let your friends, colleagues and followers know about our page
fi: Autathan meitä kertomalla tästä sivusta ystävillesi, kollegoillesi ja seuraajillesi

en: Please print this confirmation for your records.
fi: Voit halutessasi tallentaa tämän tositteen kirjanpitoosi.

en: Please print this receipt for your records.
fi: Ole hyvä ja tulosta tämä kuitti kirjanpitoosi.

en: Please provide Text message.
fi: Kirjoita tekstiviesti.

en: Please provide either a Text or HTML formatted message - or both.
fi: Kirjoita teksti- ja/tai HTML-muotoinen viesti.

en: Please provide start and end postal codes
fi: Ole hyvä ja kirjoita postinumeroiden alku- ja loppuarvot

en: Please select %1
fi: Ole hyvä ja valitse %1

en: Please select GroupBy 'Contact' to display Contact Fields
fi: Ryhmittele kontaktin perusteella näyttääksesi kontaktikentät

en: Please select a Financial Type.
fi: Valitse maksutyyppi.

en: Please select a Group (or ALL Groups).
fi: Ole hyvä ja valitse ryhmä (tai kaikki ryhmät)

en: Please select a Profile (or ALL Profiles).
fi: Valitse profiili (tai kaikki profiilit)

en: Please select a Survey Result Set.
fi: Ole hyvä ja valitse kyselyn tulosjoukko.

en: Please select a contact
fi: Valitse kontakti

en: Please select a date format.
fi: Ole hyvä ja valitse päivämäärän muotoilu.

en: Please select a period (e.g. months, years ...) for how often you want to make this recurring contribution (EXAMPLE: Every 3 MONTHS).
fi: Valitse ajanjakso (esim. kuukausi, vuosi) toistuvalle maksullesi (esimerkki: maksu toistuu kerran 3:ssa kuukaudessa).

en: Please select a set of Custom Data (or ALL Custom Data).
fi: Valitse lisäkenttä (tai kaikki lisäkentät)

en: Please select an Event (or ALL Events).
fi: Valitse tapahtuma (tai kaikki tapahtumat).

en: Please select at least one field.
fi: Valitse ainakin yksi kenttä.

en: Please select at least one option from price set.
fi: Ole hyvä ja valitse vähintään yksi hintaryhmä.

en: Please select at least one privacy option.
fi: Ole hyvä ja valitse ainakin yksi yksityisyysvalinta.

en: Please select at least one tag.
fi: Valitse ainakin yksi avainsana.

en: Please select either Activity Type ID OR Activity Type Label.
fi: Valitse joko aktiviteetin tyyppitunnus TAI aktiviteetin tyyppinimike.

en: Please select financial type.
fi: Valitse maksutyyppi

en: Please select one or more contact for this action
fi: Valitse yksi tai useampi kontakti tätä toimintoa varten.

en: Please select valid shared contact or a contact with valid address.
fi: Ole hyvä ja valitse kelvollinen yhteiskontakti tai kontakti jolla on kelvollinen osoite

en: Please set a location type of %1
fi: Ole hyvä ja valitse paikan tyyppi %1

en: Please set the API URL. Please refer to the documentation for more details
fi: Ole hyvä ja aseta rajapinnan URL. Katso dokumentaatiosta lisää ohjeita.

en: Please specify a username.
fi: Tarkenna käyttäjänimeä

en: Please specify a valid email address.
fi: Määrittele kelvollinen sähköpostiosoite

en: Pledge
fi: Lupaus

en: Pledge ID
fi: Lupauksen ID

en: Pledge Status
fi: Lupauksen tila

en: Pledges
fi: Lupaukset

en: Pledges - Acknowledgement
fi: Lupaukset - vahvistus

en: Pledges - Payment Reminder
fi: Lupaukset - maksumuistutus

en: Points
fi: Pistettä

en: Portrait
fi: Pystysuunta

en: Positive
fi: Positiivinen

en: Post Url
fi: Lähetyksen URL

en: Post-form Help
fi: Viesti-lomakkeen ohje

en: Postal
fi: Posti

en: Postal Code
fi: Postinumero

en: Postal Code (Home)
fi: Postinumero (koti)

en: Postal Code End
fi: Postinumeron loppu

en: Postal Code Start
fi: Postinumeron alku

en: Postal Code Suffix
fi: Postinumeron tarkenne

en: Postal Greeting
fi: Kirjepostissa käytettävä tervehdys

en: Postal Greeting - Custom
fi: Postitervehdys - räätälöity

en: Postal Greeting Custom
fi: Muokattu kirjetervehdys

en: Postal Greeting ID
fi: Kirjetervehdyksen ID

en: Postal Greeting must be one of the configured format options. Check Administer >> System Settings >> Option Groups >> Postal Greetings for valid values
fi: Postitervehdys pitää olla yksi asetetuista muotoiluvaihtoehdoista. Katso Hallinnoi >> Järjestelmän asetukset >> Vaihtoehtojen ryhmät  >> Postitervehdysten muodot kelvollisen arvon löytämiseksi

en: Postal code
fi: Postinumero

en: Postal code greater than or equal to '%1'
fi: Postinumero on suurempi tai yhtä suuri kuin '%1'

en: Postal code less than or equal to '%1'
fi: Postinumero on pienempi tai yhtä suuri kuin '%1'

en: Postal code.
fi: Postinumero.

en: Powered by CiviCRM %1.
fi: Voimanlähteenä CiviCRM %1.

en: Pre-form Help
fi: Ohjeet lomakkeen alussa

en: Preferences Date Options can only be updated
fi: Ominaisuuksien päivämäärä asetuksia voi vain päivittää

en: Preferred Communication Method
fi: Ensisijainen yhteydenpitotapa

en: Preferred Language
fi: Ensisijainen yhteydenottokieli

en: Preferred Mail Format
fi: Ensisijainen sähköpostin muoto

en: Preferred Method(s)
fi: Ensisijaiset yhteydenottotavat

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Premiums Contact Phone
fi: Edun yhteyspuhelinnumero

en: Preview
fi: Esikatsele

en: Preview %1
fi: Esikatsele %1

en: Preview CSV
fi: Esikatsele CSV

en: Preview CiviCRM Profile Field
fi: Esikatsele CiviCRM-profiilin kenttää

en: Preview Custom Data
fi: Esikatsele lisätietokenttiä

en: Preview Custom Data Set
fi: Esikatsele lisäkenttäryhmää

en: Preview Custom Field
fi: Esikatsele lisäkenttää

en: Preview Field
fi: Esikatsele kenttää

en: Preview Field Display
fi: Esikatsele lisätietokenttää

en: Preview Form Field
fi: Esikatsele lomakkeen kenttää

en: Preview Mailing
fi: Esikatsele viestiä

en: Preview PDF
fi: Esikatsele PDF

en: Preview Premium
fi: Esitkatsele etua

en: Preview Price
fi: Esikatsele hintaa

en: Preview Report
fi: Esikatsele raportti

en: Previous
fi: Edell.

en: Previous 2 Days
fi: Edelliset 2 päivää

en: Previous 2 Months
fi: Edelliset 2 kuukautta

en: Previous 2 Quarters
fi: Edelliset 2 neljännestä

en: Previous 2 Weeks
fi: Edelliset 2 viikkoa

en: Previous 2 Years
fi: Edelliset 2 vuotta

en: Previous Fiscal Year
fi: Edellinen tilikausi

en: Previous Month
fi: Edellinen kuukausi

en: Previous Quarter
fi: Edellinen neljännesvuosi

en: Previous Week
fi: Edellinen viikko

en: Previous Year
fi: Edellinen vuosi

en: Price
fi: Hinta

en: Price Field
fi: Hintakenttä

en: Price Field '%1' has been saved.
fi: Hintakenttä '%1' on tallennettu.

en: Price Field Options
fi: Hintakentän vaihtoehdot

en: Price Fields
fi: Hintakenttä

en: Price Set Entity ID
fi: Hinnasto-objektin ID

en: Price Set Fields
fi: Hintaluokkien kentät

en: Price Sets
fi: Hintaryhmät

en: Price is a required field
fi: Hinta on pakollinen kenttä

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: Primary Address
fi: Ensisijainen osoite

en: Primary Contact(s) Listed
fi: Ensisjaista kontaktia lueteltuna

en: Primary Email
fi: Ensisijainen sähköpostiosoite

en: Primary Member ID
fi: Suoran jäsenen ID

en: Primary Member?
fi: Suora jäsen?

en: Primary Members
fi: Suorat jäsenet

en: Primary Members Only
fi: Vain suorat jäsenet

en: Primary Phone
fi: Ensisijainen puhelinnumero

en: Primary location for this contact
fi: Ensisijainen osoite tälle kontaktille

en: Primary member counts (those who "own" the membership rather than receiving via relationship) are in [brackets].
fi: Suorien jäsenten määrät (ne jotka ovat suoraan organisaation jäseniä, eivät jäseniä välillisesti jonkin yhteyssuhteen kautta) ovat [hakasulkeissa].

en: Primary?
fi: Ensisijainen?

en: Print
fi: Tulosta

en: Print Activities
fi: Tulosta toiminnot

en: Print Contact List
fi: Tulosta kontaktien lista

en: Print Contributions
fi: Tulosta maksut

en: Print PDF Letter for Contacts
fi: Tulosta PDF-kirje kontakteille

en: Print Preview
fi: Tulostuksen esikatselu

en: Print Report
fi: Tulosta raportti

en: Print Selected Rows
fi: Tulosta valitut rivit

en: Print Summary
fi: Tulosta yhteenveto

en: Print report
fi: Tulosta raportti

en: Print this page.
fi: Tulosta tämä sivu.

en: Print to PDF
fi: Tulosta PDF:ksi

en: Printer-Friendly View
fi: Tulostusystävällinen näkymä

en: Printer-friendly view of this page.
fi: Tulostusystävällinen versio sivusta.

en: Prior to Previous Day
fi: Ennen eilistä

en: Prior to Previous Month
fi: Ennen viime kuukautta

en: Prior to Previous Quarter
fi: Ennen viime kvartaalia

en: Prior to Previous Week
fi: Ennen viime viikoa

en: Prior to Previous Year
fi: Ennen viime vuotta

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: Privacy Options
fi: Yksityisyysasetukset

en: Privacy flag: Do Not Email
fi: Yksityisyyslippu: älä lähetä sähköpostia

en: Privacy flag: Do Not Phone
fi: Yksityisyyslippu: Älä soita

en: Privacy levels for notes
fi: Muistiinpanojen yksityisyysasetukset

en: Privacy:
fi: Yksityisyys:

en: Process Inbound Emails
fi: Käsittele saapuneet sähköpostit

en: Process Pledges
fi: Käsittele lupaukset

en: Processing
fi: Suorita

en: Processing...
fi: Käsitellään...

en: Processor Details for Live Payments
fi: Maksunvälittäjän tiedot online-maksuja varten

en: Processor Details for Test Payments
fi: Maksunvälittäjätiedot testimaksuille

en: Profile
fi: Profiili

en: Profile Field Phone Type
fi: Profiilikenttä "Puhelintyyppi"

en: Profile Name
fi: Profiilin nimi

en: Profile Title
fi: Profiilin otsikko

en: Profile is not configured with Email address.
fi: Profiilille ei ole asetettu sähköpostiosoitetta

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Profiles - Admin Notification
fi: Profiilit - ylläpitäjän muistutus

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
fi: Näyttää listan jäsenistä, heidän jäsenyytensä tilasta ja jäsenyyden yksityiskohdista (liittymispäivä, alkamispäivä, päättymispäivä). Voi myös näyttää jokaiseen jäsenyyteen liittyvät jäsenmaksut.

en: Provides information about the status of recurring contributions
fi: Näyttää tietoa toistuvien maksujen tilasta

en: Proximity search to a distance of %1 from %2
fi: Haku sijainnin perusteella etäsyydellä %1 sijainnista %2

en: Proximity searching requires you to set a valid geocoding provider
fi: Haku sijainnin perusteella vaatii, että asetat kelvollisen paikkatiedon tarjojan

en: Public
fi: Julkinen

en: Public Event
fi: Julkinen tapahtuma

en: Public Key
fi: Julkinen avain

en: Public Pages
fi: Julkiset sivut

en: Public Pages and Listings
fi: Julkiset sivut ja hakemistot

en: Punctuation and spaces are ignored.
fi: Välimerkkejä ja välilyöntejä ei huomioida.

en: Qty
fi: Määrä

en: Quantity
fi: Määrä

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Questions? Send email to
fi: Kysymyksiä? Lähetä sähköpostia

en: Queue Name
fi: Jonon nimi

en: Queue Runner
fi: Jonon suorittaja

en: Queue item datas
fi: Jonottavien tiedot

en: Radio buttons
fi: Painikkeet

en: Re-Send Mailing
fi: Lähetä postitus uudelleen

en: Re-Use
fi: Käytä uudelleen

en: Re-open
fi: Avaa uudelleen

en: Reason
fi: Syy

en: Reassign %1
fi: Uudelleen osoite %1

en: Receipt
fi: Kuitti

en: Receipt Date
fi: Kuitin päiväys

en: Receipt From
fi: Kuitin lähettäjä

en: Receipt From Email
fi: Kuitin lähettäjä (sähköpostiosoite)

en: Receipt From Name
fi: Kuitin lähettäjä (nimi)

en: Receipt Message
fi: Kuitin viesti

en: Receipt Sent
fi: Kuitti lähetetty

en: Receipt Text
fi: Kuitin teksti

en: Receipt sent?
fi: Kuitti lähetetty?

en: Receive Date
fi: Vastaanottopäivä

en: Received
fi: Vastaanotettu

en: Received Date
fi: Vastaanottopäivä

en: Recent Contributions
fi: Viimeaikaiset maksut

en: Recent Items
fi: Uudet

en: Recent Memberships
fi: Viimeaikaiset jäsenyydet

en: Recently Viewed:
fi: Äskettäin katsotut:

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: Recipient Email
fi: Vastaanottajan sähköposti

en: Recipient is on vacation
fi: Vastaanottaja on lomalla

en: Recipient(s)
fi: Vastaanottaja(t)

en: Recipients
fi: Vastaanottajat

en: Record %1 Responses
fi: Tallenna %1 vastausta

en: Record Activity
fi: Tallenna toiminta

en: Record Activity for Contacts
fi: Kontaktien aktiivisuus

en: Record Activity for Reminder?
fi: Kirjaa toiminta muistutuksesta?

en: Record Deleted
fi: Tietue poistettu

en: Record Payment
fi: Tallenna maksu

en: Record Type ID
fi: Tietuetyypin ID

en: Record imported successfully but unable to parse the street address:
fi: Tallenteet on tuotu onnistuneesti mutta katuosotteiden parsiminen epäonnistui:

en: Records
fi: Rivit

en: Records %%StatusMessage%%
fi: Rivit %%StatusMessage%%

en: Records Imported
fi: Tietueet tuotu

en: Records imported successfully but unable to parse some of the street addresses
fi: Tallenteet on tuotu onnistuneesti mutta katuosotteiden parsiminen epäonnistui

en: Recurring Contribution Cancel Date
fi: Toistuvan maksun peruutuspäivä

en: Recurring Contribution End Date
fi: Toistuvan maksun lopetuspäivä

en: Recurring Contribution ID
fi: Toistuvan maksun ID

en: Recurring Contribution Start Date
fi: Toistuvan maksun aloituspäivä

en: Recurring Contribution Status
fi: Toistuvan maksun tila

en: Recurring Contributions
fi: Toistuvat maksut

en: Recurring Contributions ID
fi: Toistuvan maksun ID

en: Recurring Contributions Report
fi: Raportti toistuvista maksuista

en: Recurring Contributions Summary
fi: Toistuvien maksujen yhteenveto

en: Recurring Payments URL
fi: Toistuvien maksujen osoite (URL)

en: Recurring contribution cancelled
fi: Toistuva maksu peruutettu

en: Recurring contribution, but no database id
fi: Toistuva maksu, mutta ei tietokanta-ID:tä

en: Redirect URL
fi: Uudelleenohjaa URL-osoite

en: Refresh Dashboard Data
fi: Lataa kojelaudan tiedot uudestaan

en: Refresh results
fi: Päivitä raportti

en: Refunded
fi: Palautettu

en: Region
fi: Alue

en: Register Date
fi: Ilmoittautumispäivämäärä

en: Register New %1
fi: Rekisteröi uusi %1

en: Register Now
fi: Rekisteröidy nyt

en: Register date
fi: Ilmoittautumispäivä

en: Register for Event
fi: Rekisteröidy tapahtumaan

en: Registered
fi: Rekisteröity

en: Registered by ID
fi: Ilmoittautunut ID:n kautta

en: Registration End Date
fi: Ilmoittautumisen loppupäivämäärä

en: Registration Link Text
fi: Ilmoittautumisen linkin teksti

en: Registration Start Date
fi: Ilmoittautumisen alkupäivämäärä

en: Regular Expression?
fi: Säännöllinen lauseke?

en: Regular Groups
fi: Tavalliset ryhmät

en: Reject
fi: Hylkää

en: Rejected
fi: Hylätty

en: Rejoin Group
fi: Liity uudelleen ryhmään

en: Related Contacts
fi: Liittyvät kontaktit

en: Related Contributions
fi: Jäsenyyteen liittyvät maksut

en: Related contact required fields are missing.
fi: Liittyvän kontaktin pakollisia kenttiä puuttuu.

en: Relationship
fi: Yhteyssuhde

en: Relationship - Active and Current
fi: Suhde – aktiivinen ja nykyinen

en: Relationship - Inactive or not Current
fi: Suhde - passiivinen eikä nykyinen

en: Relationship - Non-permissioned
fi: Suhde - valtuuttamaton

en: Relationship - Permissioned
fi: Suhde – valtuutettu

en: Relationship A to B
fi: Suhde A:n ja B:n välillä

en: Relationship A-B
fi: Suhde A-B

en: Relationship B to A
fi: Suhde B:n ja A välillä

en: Relationship B-A
fi: Suhde B-A

en: Relationship Description
fi: Yhteyssuhteen kuvaus

en: Relationship Direction
fi: Yhteyssuhteen suunta

en: Relationship End
fi: Yhteys päättyy

en: Relationship End Date
fi: Yhteyssuhteen päättymispäivämäärä

en: Relationship Ended on or After
fi: Suhde päättyi aikaisintaan

en: Relationship Ended on or Before
fi: Suhde päättyi viimeistään

en: Relationship ID
fi: Yhteyssuhteen ID

en: Relationship Id
fi: Yhteyssuhteen id

en: Relationship Is Active
fi: Yhteyssuhde on aktiivinen

en: Relationship Label-A to B
fi: A:n suhde B:hen

en: Relationship Label-B to A
fi: B:n suhde A:han

en: Relationship Recorded Start Date On or After
fi: Suhteen alkupäivä aikaisintaan

en: Relationship Recorded Start Date On or Before
fi: Suhteen alkupäivä viimeistään

en: Relationship Start
fi: Yhteys alkaa

en: Relationship Start Date
fi: Yhteyssuhteen alkupäivämäärä

en: Relationship Status
fi: Yhteyssuhteen tila

en: Relationship Type
fi: Yhteystyyppi

en: Relationship Type ID
fi: Yhteystyypin ID

en: Relationship Type Label A to B
fi: Suhdetyypin nimiö A:sta B:hen

en: Relationship Type Label B to A
fi: Suhdetyypin nimiä B:stä A:han

en: Relationship Type Name A to B
fi: Suhdetyypin nimi A:sta B:hen

en: Relationship Type Name B to A
fi: Suhdetyypin nimi B:stä A:han

en: Relationship Type is Active
fi: Suhdetyyppi on aktiivinen

en: Relationship Type is Reserved
fi: Suhdetyyppi on varattu

en: Relationship With
fi: Suhde kanssa

en: Relationship created. | %count relationships created.
fi[0]: Yhteyssuhde luotu.
fi[1]: %count yhteyssuhdetta luotu.

en: Relationship record has been updated.
fi: Yhteyssuhdetta koskevat tiedot on päivitetty.

en: Relationship type ID
fi: Yhteystyypin ID

en: Relationships
fi: Yhteyssuhteet

en: Relative Date Range
fi: Suhteellinen aikajakso

en: Release Time
fi: Julkaisun ajankohta

en: Reminder HTML
fi: Muistutus HTML:nä

en: Reminder Subject
fi: Muistutuksen aihe

en: Reminder Template
fi: Muistutusmalli

en: Reminder Text
fi: Muistutus tekstinä

en: Remove
fi: Poista

en: Remove %1
fi: Poista %1

en: Remove Contacts from Group
fi: Poista kontaktit ryhmästä

en: Remove Dedupe Exception
fi: Poista kaksoiskappaleen poiston poikkeus

en: Remove Tags from Contacts
fi: Poista avainsana kontakteilta

en: Remove Tags from activities
fi: Poista avainsanat toimista

en: Remove duplicate emails?
fi: Poista sähköpostiosoitteista kaksoiskappaleet?

en: Remove from Group
fi: Poista ryhmästä

en: Remove selected options
fi: Poista valitut valinnat

en: Remove this row
fi: Poista tämä rivi

en: Removed
fi: Poistettu

en: Removed '%1'
fi: Poistettiin "%1"

en: Removed At
fi: Poistettu

en: Removed Contact From Group | Removed Contacts From Group
fi[0]: Kontakti poistettu ryhmästä
fi[1]: Kontaktit poistettu ryhmästä

en: Removed Tag <em>%1</em>
fi: Poistettiin avainsana <em>%1</em>

en: Renew
fi: Jäsenyyden jatko

en: Renew Membership
fi: Jatka jäsenyyttä

en: Repeat
fi: Toista

en: Repeat Entity
fi: Toisto-objekti

en: Repeat?
fi: Toista?

en: Repeating (%1 of %2)
fi: Toistuva (%1 / %2)

en: Repeats every
fi: Toistuu joka

en: Repetition Frequency Interval
fi: Toiston tiheysintervalli

en: Repetition Frequency Unit
fi: Toiston tiheysyksikkö

en: Repetition Number
fi: Toiston numero

en: Replied
fi: Vastattu

en: Reply
fi: Vastaus

en: Reply Auto-responder
fi: Vastauksen automaattivastaaja

en: Reply to this email (link)
fi: Vastaa tähän viestiin (linkki)

en: Replyto Email
fi: Vastaukset sähköpostiin

en: Report Filters
fi: Raportin suodattimet

en: Report Templates
fi: Raporttipohjat

en: Report Title
fi: Raportin otsikko

en: Report URL
fi: Raportin URL

en: Report mail could not be sent.
fi: Raporttisähköpostin lähetys ei onnistunut

en: Report mail has been sent.
fi: Raporttisähköposti on lähetetty

en: Report(s) created from the template: %1
fi: Tästä pohjasta rakennetut raportit: %1

en: Reports
fi: Raportit

en: Required?
fi: Vaadittu?

en: Requires Approval
fi: Vaatii hyväksynnän

en: Reserve
fi: Varaa

en: Reserved
fi: Varattu

en: Reserved Profiles
fi: Varatut profiilit

en: Reserved Report?
fi: Varattu raportti?

en: Reserved?
fi: Varattu?

en: Reset Date
fi: Tyhjennä päivä

en: Reset Form
fi: Tyhjennä lomake

en: Reset all selections
fi: Poista kaikki valinnat

en: Resolved
fi: Ratkaistu

en: Restore
fi: Palauta

en: Restore Contact
fi: Palauta kontakti

en: Restore Contact(s)
fi: Palauta kontakti(t)

en: Restore Contacts
fi: Palauta kontaktit

en: Restored
fi: Palautettu

en: Resubscribe Message
fi: Uudelleentilaamisen viesti

en: Resubscribe via email
fi: Uudelleentilaaminen sähköpostin kautta

en: Resubscribe via web page
fi: Uudelleentilaaminen verkkosivun kautta

en: Result
fi: Tulos

en: Result Set
fi: Tulosjoukko

en: Results
fi: Tulokset

en: Results Columns?
fi: Tulossarakkeet?

en: Results may contain any of the selected options
fi: Tulokset voivat sisältää mitkä tahansa valituista

en: Results must have all of the selected options
fi: Tulosten täytyy sisältää kaikki valituista

en: Retrieves geocodes (lat and long) and / or parses street addresses (populates street number, street name, etc.)
fi: Hakee koordinaatit (pituus / leveys) ja erittelee katuosoitteet (täyttää automaattisesti sijainnin perusteella)

en: Return Path
fi: Paluupolku

en: Return Url
fi: Paluu URL

en: Return Url Args
fi: Paluu URL:n muuttujat

en: Return to Single Language
fi: Palaa yhteen kieleen

en: Return to home page.
fi: Palaa kotisivulle.

en: Returning early due to unexpected error - civicrm_domain.config_backend column value is NULL. Try visiting CiviCRM Home page.
fi: Odottamaton virhe: civicrm_domain.config_backend sarakkeen arvo on NULL. Yritä CiviCRM:n kotisivua.

en: Reuse an existing set
fi: Uudelleenkäytö olemassaolevaa ryhmää

en: Revenue Goal
fi: Tuottotavoite

en: Review the values shown below from the first 2 rows of your import file and select the matching CiviCRM database fields from the drop-down lists in the right-hand column. Select '- do not import -' for any columns in the import file that you want ignored.
fi: Tarkastele tuomasi tiedoston kahta ensimmäistä riviä ja valitse sopiva CiviCRM tietokanta oikeanpuoleisesta pudotusvalikosta. Valitse '- älä tuo -' niille tiedostoille, jotka haluat sivuuttaa.

en: Rich Text Editor
fi: Tekstimuotoilueditori

en: Right
fi: Oikealle

en: Right Column
fi: Oikea Sarake

en: Right Margin
fi: Oikea marginaali

en: Role
fi: Rooli

en: Role is a required field
fi: Rooli on pakollinen kenttä.

en: Rolling
fi: Liukuva

en: Row(s) Listed
fi: Rivejä yhteensä

en: Rows imported successfully.
fi: Rivit tuotiin onnistuneesti.

en: Rows per page:
fi: Riviä / sivu:

en: Rows with Errors
fi: Virheelliset rivit

en: Rows with invalid data in one or more fields. These rows will be skipped (not imported).
fi: Rivit, jotka sisältävät virheellistä tietoa yhdellä tai useammalla rivillä. Nämä rivit ohitetaan (ei tuoda).

en: Rule Field
fi: Sääntökenttä

en: Rule ID
fi: Sääntö ID

en: Rule ID !1 was successfully deleted.
fi: Sääntö ID !1 poistettiin onnistuneesti.

en: Rule Length
fi: Säännön pituus

en: Rule Name
fi: Säännön nimi

en: Rule Table
fi: Sääntötaulukko

en: Rule Usage
fi: Säännön käyttö

en: Rule Weight
fi: Säännön painoarvo

en: Run
fi: Suorita

en: Run %1
fi: Suorita %1

en: Run frequency
fi: Suoritustaajuus

en: SKU
fi: Tuotenumero

en: SMS Content
fi: Tekstiviestin sisältö

en: SMS Name
fi: Tekstiviestin nimi

en: SMS Provider
fi: Tekstiviestioperaattori

en: SMS Reminder Template
fi: Tekstiviestimuistutuksen malli

en: SMS Reminder Text
fi: Tekstiviestimuistutus

en: SMS will NOT be sent to %count contact - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased). | SMS will NOT be sent to %count contacts - (no phone number on file, or communication preferences specify DO NOT SMS, or contact is deceased).
fi[0]: Tekstiviestiä EI lähetetä %1 kontaktille (ei puhelinnumeroa, yhteydenpitoasetuksiin on merkitty ÄLÄ LÄHETÄ TEKSTIVIESTEJÄ tai kontakti on kuollut).
fi[1]: Tekstiviestiä EI lähetetä %1 kontaktille (ei puhelinnumeroa, yhteydenpitoasetuksiin on merkitty ÄLÄ LÄHETÄ TEKSTIVIESTEJÄ tai kontakti on kuollut).

en: SMTP Password
fi: SMTP salasana

en: SMTP Port
fi: SMTP portti

en: SMTP Server
fi: SMTP palvelin

en: SQL Import
fi: SQL tuonti

en: SSL Merchant ID
fi: SSL kauppiaan tunnus

en: SSL User ID
fi: SSL käyttäjän tunnus

en: Same email address?
fi: Sama sähköpostiosoite?

en: Save
fi: Tallenna

en: Save & Continue Later
fi: Tallenna ja jatka myöhemmin

en: Save As New Template
fi: Tallenna pohjana

en: Save Matching Contact
fi: Tallenna kontakti

en: Save Relationship
fi: Tallenna yhteyssuhde

en: Save Smart Group
fi: Tallenna älykäs ryhmä

en: Save With Duplicate Household
fi: Tallenna kopioidulla kotitaloudella

en: Save a Copy
fi: Tallenna kopio

en: Save and Done
fi: Tallenna ja lopeta

en: Save and New
fi: Tallenna ja luo uusi

en: Save and Next
fi: Tallenna ja siirry seuraavaan

en: Save and Preview
fi: Tallenna ja esikatsele

en: Save as a new field mapping
fi: Tallenna uutena määrittelynä kentälle

en: Save this field mapping
fi: Tallenna kentän määrittely

en: Saved
fi: Tallennettu

en: Saved Search
fi: Tallennettu haku

en: Saved Search ID
fi: Tallennetun haun ID

en: Schedule Follow-up
fi: Ajasta uusinta

en: Schedule Mailing
fi: Ajasta postitus

en: Schedule/Send a Mass Mailing
fi: Ajoita/lähetä joukkosähköposti

en: Scheduled
fi: Aikataulutettu

en: Scheduled By
fi: Aikatauluttaja

en: Scheduled Date
fi: Aikataulutettu päivä

en: Scheduled Job Deleted.
fi: Ajastettu tehtävä poistettu.

en: Scheduled Reminder
fi: Ajastettu muistutus

en: Scheduling and Sending Mailings
fi: Postitusten ajastaminen ja lähettäminen

en: Schema Version
fi: Skeeman versio

en: Search
fi: Etsi

en: Search Batches
fi: Etsi eristä

en: Search Builder
fi: Itse määritelty haku

en: Search Criteria
fi: Hakukriteerit

en: Search Groups
fi: Etsi ryhmiä

en: Search Mailings
fi: Etsi postituksia

en: Search Operator
fi: Hakuoperaattori

en: Search Profile
fi: Hakuprofiili

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Search Views
fi: Hakunäkymät

en: Search by Range?
fi: Etsi jaksolla?

en: Search in Trash
fi: Hae roskakorista

en: Search-based mailings require an "unsubscribe tracking" group.
fi: Hakupohjaiset postitukset vaativat "peruutusten seuranta" -ryhmän.

en: Search:
fi: Etsi:

en: Second
fi: toinen

en: Secret is not set for this payment processor
fi: Maksunvälittäjälle ei ole asetettu salaisuutta

en: Security Code
fi: Turvallisuuskoodi

en: Segment Size
fi: Lohkon koko

en: Select
fi: Valitse

en: Select "No" to display only memberships without Status Override set (membership is subject to the normal status rules)
fi: Valitse "ei" näyttääksesi vain ne jäsenyydet, joiden tilaa ei ole asetettu käsin (jäsenyyden tila määräytyy automaattisesti normaalien tätä koskevien sääntöjen pohjalta)

en: Select "No" to display only related records (those who inherit membership through a relationship as defined in the membership type configuration).
fi: Valitse "ei" näyttääksesi vain välilliset jäsenet (ne kontaktit, jotka ovat saaneet jäsenyyden jonkin yhteyssuhteen kautta, ts. jäsenyystyypin asetuksissa on määritelty, että kaikki kontaktit, joilla on tietty yhteyssuhde sellaiseen kontaktiin, joka on jäsen, "perivät" automaattisesti saman jäsenyyden)

en: Select "Yes" to display only membership with Status Override set (membership is manually forced to a specific status)
fi: Valitse "Kyllä" näyttääksesi vain ne jäsenyydet, joiden tila on asetettu käsin (jäsenyys on manuaalisesti määritelty tiettyyn tilaan)

en: Select "Yes" to display only primary members (those contacts who have a membership directly attached to their record)
fi: Valitse "kyllä" näyttääksesi vain suorat jäsenet (ne kontaktit, joilla on suora jäsenyys organisaatioon)

en: Select 'User and User Admin Only' if joining this group is controlled by authorized CiviCRM users only. If you want to allow contacts to join and remove themselves from this group via the Registration and Account Profile forms, select 'Public Pages'.
fi: Valitse 'Vain käyttäjä ja käyttäjähallinta', jos tähän ryhmään liittymistä hallitsevat tarvittavat oikeudet omavat CiviCRM-käyttäjät. Jos haluat antaa kontaktien  omatoimisesti liittyä ja poistua ryhmästä rekisteröitymis- ja käyttäjätietoprofiililomakkeilla, valitse 'Julkiset sivut'.

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date.
fi: Valitse "liukuva", jos jäsenyyskausi alkaa liittymispäivästä. Jos jäsenyyskausi alkaa aina tietystä kalenteriajankohdasta, valitse "vakio".

en: Select 'rolling' if membership periods begin at date of signup. Select 'fixed' if membership periods begin on a set calendar date. If membership duration is specified in years, you will be able to specify the exact month and day for memberships to start. If membership duration is specified in months, memberships will start on the 1st of the current month and run for the number of specified months.
fi: Valitse "liukuva", jos jäsenyyskausi alkaa liittymispäivästä. Jos jäsenyyskausi alkaa aina tietystä kalenteriajankohdasta, valitse "vakio". Jos vakiojäsenyyskauden kesto on määritelty yhdeksi tai useammaksi vuodeksi, voit määritellä kalenterikuukauden ja -päivän, josta kausi alkaa ja jatkuu valitsemasi määrän vuosia. Jos kesto on määritelty yhdeksi tai useammaksi kuukaudeksi, kausi alkaa aina kuluvan kuukauden 1. päivästä ja kestää niin monta kuukautta siitä eteenpäin kuin olet valinnut.

en: Select Case
fi: Valitse tapaus

en: Select Columns
fi: Valitse sarakkeet

en: Select Country
fi: Valitse maa

en: Select Date
fi: Valitse päivä

en: Select Fields to Export
fi: Valitse kentät tietojen vientiä varten

en: Select File
fi: Valitse tiedosto

en: Select Format
fi: Valitse formaatti

en: Select Group
fi: Valitse ryhmä

en: Select Label
fi: Valitse tunnus

en: Select Location
fi: Valitse sijainti

en: Select Membership Organization and then Membership Type.
fi: Valitse organisaatio ja sitten jäsenyyden tyyppi.

en: Select Profile
fi: Valitse profiili

en: Select Records
fi: Valitse

en: Select Result Set
fi: Valitse tulosjoukko

en: Select State/Province
fi: Valitse maakunta

en: Select Tables
fi: Valitse taulukot

en: Select Tag(s)
fi: Avainsanat

en: Select Template
fi: Valitse pohja

en: Select Year (for monthly breakdown)
fi: Valitse vuosi (kuukausittaista erittelyä varten)

en: Select fields for export
fi: Valitse kentät vientiä varten

en: Select more fields
fi: Valitse lisää kenttiä

en: Select neither to show all members, regardless of whether they are the direct member or inherit it through a relationship,
fi: Älä valitse kumpaakaan näyttääksesi kaikki jäsenet riippumatta siitä, ovatko he suoria jäseniä vai välillisesti jäseniä jonkin yhteyssuhteen kautta

en: Select someone else ...
fi: Valitse joku muu ...

en: Select the fields to be exported using the table below. For each field, first select the contact type that the field belongs to (e.g. select <strong>Individuals</strong> if you are exporting <strong>Last Name</strong>). Then select the actual field to be exported from the drop-down menu which will appear next to the contact type. Your export can include multiple types of contact records, and non-applicable fields will be empty (e.g. <strong>Last Name</strong> will not be populated for an Organization record).
fi: Valitut kentät viedään tiedostoon. Valitse jokaista kenttää varten ensin kontaktityyppi, johon kenttä kuuluu (esim. valitse<strong>Henkilö</strong>, jos olet kokoamassa <strong>sukunimiä</strong>). Seuraavaksi valitse vietävä kenttä pudotusvalikosta joka löytyy kontaktityypin vierestä. Voit koota samaan vientiin useita eri tyyppisiä tietoja siten että yhteensopimattomat kentät jäävät tyhjiksi (esim <strong>sukunimi</strong> ei esiinny yhteisötietueissa).

en: Select the sections that should be included in the Basic and Advanced Search forms. EXAMPLE: If you don't track Relationships - then you do not need this section included in the advanced search form. Simplify the form by un-checking this option.
fi: Valitse kentät, joiden haluat näkyvän perushaun ja laajan haun lomakkeeilla. ESIMERKKI: Jos et aio käyttää yhteyssuhteita, et tarvitse ao. kenttää laajassa haussa. Saat lomakkeesta selkeämmän jättämällä tämän ruudun tyhjäksi.

en: Select the sections that should be included in the Contact Dashboard. EXAMPLE: If you don't want constituents to view their own contribution history, un-check that option.
fi: Valitse kentät, joiden haluat näkyvän Kontaktihenkilön tiedoissa. ESIMERKKI: Jos et halua julkaisijoiden näkevän omaa julkaisuhistoriaansa, jätä tämä ruutu tyhjäksi.

en: Selectable?
fi: Valittavissa?

en: Selected %1 type has not been deleted.
fi: Valittua yhteystyyppiä %1 ei poistettu.

en: Selected ACL has been deleted.
fi: Valittu käyttäjäluokka on tuhottu.

en: Selected Activity has been deleted successfully.
fi: Valittu aktiviteetti on poistettu onnistuneesti.

en: Selected Comment has been deleted successfully.
fi: Valittu kommentti poistettu onnistuneesti.

en: Selected Entity Role has been deleted.
fi: Valittu entiteettirooli on poistettu.

en: Selected Label Format has been deleted.
fi: Valittu tarramalli on poistettu.

en: Selected Location type has been deleted.
fi: Valittu sijaintipaikka on poistettu.

en: Selected Note has been deleted successfully.
fi: Valittu muistiinpano poistettu onnistuneesti.

en: Selected Profile Field has been deleted.
fi: Valittu profiilikenttä on poistettu.

en: Selected Relationship type has been deleted.
fi: Valittu kontaktityyppi on poistettu.

en: Selected contact type can not be deleted. Make sure contact type doesn't have any associated custom data or group.
fi: Valittua kontaktityyppiä ei voi poistaa. Varmista ettei kontaktityyppiin ole kytketty lisäkenttiä tai ryhmiä.

en: Selected contact type has been deleted.
fi: Valittu kontaktityyppi on poistettu.

en: Selected contact(s) do not have a valid Phone, or communication preferences specify DO NOT SMS, or they are deceased
fi: Valituilla kontakteilla ei ole toimivaa puhelinnumeroa, yhteydenpitoasetuksiin on merkitty ÄLÄ LÄHETÄ TEKSTIVIESTEJÄ tai kontakti on kuollut.

en: Selected contact(s) do not have a valid email address, or communication preferences specify DO NOT EMAIL, or they are deceased or Primary email address is On Hold.
fi: Valituilla kontakteilla ei ole toimivaa sähköpostiosoitetta, yhteydenpitoasetuksiin on merkitty EI SÄHKÖPOSTIA, kontakti on kuollut tai ensisijainen sähköpostiosoite on kytketty pois päältä.

en: Selected contacts have been marked as not duplicates
fi: Valitut kontaktit on merkitty ei-kaksoiskappaleiksi

en: Selected financial type has been deleted.
fi: Valitsemasi maksutyyppi on poistettu.

en: Selected mailing has been deleted.
fi: Valittu postitus on poistettu.

en: Selected mapping has been deleted successfully.
fi: Valittu kartoitus on poistettu onnistuneesti.

en: Selected message template has been deleted.
fi: Valittu viestimalli on poistettu.

en: Selected option group has been deleted.
fi: Valittu vaihtoehtojen ryhmä on poistettu.

en: Selected records must all be the same contact type (i.e. all Individuals).
fi: Valittujen merkintöjen täytyy olla samaa yhetystietotyyppiä (esim. kaikki yksityishenkilöitä).

en: Selected relationship has been deleted successfully.
fi: Valittu yhteyssuhde on poistettu onnistuneesti.

en: Selected report has been deleted.
fi: Valittu raportti on poistettu

en: Selecting this option will ensure only one email is sent to each address. Note that when using this option and including contact tokens in your email content, the email with it's respective tokens will only be created for one of the matching contacts.
fi: Valitsemalla tämän varmistat, että vain yksi sähköposti lähtee jokaiseen osoitteeseen. Huomioi, että jos käytät tätä valintaa ja tunnisteita (tokens) sähköpostisi sisällössä, tunnisteita sisältävät sähköpostit lähtevät vain yhdelle saman sähköpostin jakavista osoitteista.

en: Send Email
fi: Lähetä sähköpostia

en: Send Email to Contacts
fi: Lähetä sähköpostia kontakteille

en: Send Initial Reminder
fi: Lähetä ensimmäinen muistutus

en: Send Mailing
fi: Lähetä viesti

en: Send Receipt
fi: Lähetä kuitti

en: Send Receipt?
fi: Lähetä kuitti?

en: Send Reply SMS To Contacts
fi: Lähetä vastaustekstiviesti kontakteille

en: Send SMS
fi: Lähetä tekstiviesti

en: Send SMS to Contacts
fi: Lähetä tekstiviesti kontakteille

en: Send Scheduled Mailings
fi: Lähetä ajastetut postitukset

en: Send Scheduled Reminders
fi: Lähetä ajastetut muistutukset

en: Send Your Message
fi: Lähetä viestisi

en: Send a Copy
fi: Lähetä kopio

en: Send a Test Mailing
fi: Lähetä testipostitus

en: Send additional reminders
fi: Lähetä lisää muistutuksia

en: Send an Email
fi: Lähetä sähköposti

en: Send email
fi: Lähetä sähköposti

en: Send email or SMS
fi: Lähetä sähköposti tai tekstiviesti (SMS)

en: Send email to %1
fi: Lähetä sähköposti %1:lle

en: Send to This Address
fi: Lähetä tähän osoitteeseen

en: Send to This Group
fi: Lähetä tälle ryhmälle

en: Send to these Friend(s)
fi: Lähetä näille ystäville

en: Sends out scheduled CiviMail mailings
fi: Lähettää ajastetut CiviMail postitukset

en: Sends out scheduled reminders via email
fi: Lähettää ajastetut muistutukset sähköpostitse

en: Sent
fi: Lähetetty

en: Sent By
fi: Lähettäjä

en: Sent Email Message
fi: Lähetetty sähköpostiviesti

en: Sent SMS Message
fi: Tekstiviesti lähetetty

en: Sent all scheduled reminders successfully
fi: Kaikki ajastetut muistutukset lähetettiin onnistuneesti.

en: Separator?
fi: Erotin?

en: September
fi: Syyskuu

en: Server
fi: Palvelin

en: Session has been reset.
fi: Istunto on käynnistetty uudelleen.

en: Set
fi: Ryhmä

en: Set Name
fi: Aseta nimi

en: Set Privacy Options
fi: Aseta yksityisyysasetukset

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings - Addresses
fi: Asetukset - osoitteet

en: Settings - CiviMail
fi: Asetukset - CiviMail

en: Settings - Cleanup Caches and Update Paths
fi: Asetukset - Siivoa cachet ja päivitä hakemistoja

en: Settings - Date Preferences
fi: Asetukset - päivämääräasetukset

en: Settings - Display Preferences
fi: Asetukset - kontakteista näytettävät tiedot

en: Settings - Localization
fi: Asetukset - lokalisaatio

en: Settings - Payment Processor
fi: Asetukset - Maksunvälittäjä

en: Settings - Resource URLs
fi: Asetukset - Lähde URL-osoitteet

en: Settings Saved
fi: Asetukset tallennettu

en: Sex
fi: Sukupuoli

en: Share With
fi: Jaa

en: Shared Addesses Owner
fi: Yhteisen osoitteen omistaja

en: Shared Addesses Owner Deleted
fi: Yhteisne osoitteen omistaja poistettu

en: Shared Address
fi: Jaettu osoite

en: Shared addresses will not be removed or altered but will no longer be shared.
fi: Yhteisiä osoitteita ei poisteta tai muuteta mutta ne eivät enää ole yhteisiä.

en: Sheet Size
fi: Arkin koko

en: Sheet Size (w x h)
fi: Arkin koko (l x k)

en: Should the new template always use the selected Page Format?
fi: Pitäisikö uuden pohjan aina käyttää valittua sivuformaattia?

en: Should this status be considered a current membership in good standing. EXAMPLE: New, Current and Grace could all be considered 'current'.
fi: Lasketaanko tässä tilassa oleva jäsenyys voimassaolevaksi jäsenyydeksi? ESIMERKKI: "Uusi", "nykyinen" ja "päättyvä" tila voidaan kaikki määritellä voimassaolevaksi eli nykyiseksi jäsenyydeksi.

en: Show %1 entries
fi: Näytä %1 tulosta

en: Show Edit Link?
fi: Näytä muokkauslinkki?

en: Show Link to CMS User
fi: Näytä linkki julkaisujärjestelmän käyttäjään

en: Show My Cases
fi: Näytä tapaukseni

en: Show _MENU_ entries
fi: Näytä _MENU_ tulosta

en: Show contacts that meet the Groups criteria AND the Tags criteria
fi: Näytä kontaktit, jotka sopivat ryhmät- JA avainsanat-kriteeriin

en: Show contacts that meet the Groups criteria OR  the Tags criteria
fi: Näytä kontaktit, jotka sopivat ryhmät- TAI avainsanat-kriteeriin

en: Show my contribution in the public honor roll
fi: Nimeni saa näyttää lahjoittajien julkisessa listassa.

en: Show past campaign(s) in this select list.
fi: Näytä vanhat kampanjat tässä listassa.

en: Show payees
fi: Näytä maksajat

en: Showing %1 to %2 of %3 entries
fi: Näytetään tulokset %1 - %2 kaikkiaan %3 tuloksen joukosta

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fi: Näytetään tulokset 0 - 0 kaikkiaan 0 tuloksen joukosta

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
fi: Näytetään tulokset _START_ - _END_ kaikkiaan _TOTAL_ tuloksen joukosta

en: Showing only Contacts starting with: '%1'
fi: Näyttää vain kontaktit, jotka alkavat merkkijonolla '%1'

en: Shows statistics for Grants.
fi: Näytä apurahojen tilastot

en: Sibling of
fi: Sisarrus

en: Sign the Petition
fi: Allekirjoita vetoomus

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Signature (HTML)
fi: Allekirjoitus (HTML)

en: Signature (Text)
fi: Allekirjoitus (teksti)

en: Signature HTML
fi: Allekirjoitus (HTML)

en: Signature Html
fi: Allekirjoituksen Html

en: Signature Text
fi: Allekirjoituksen teksti

en: Simple Event Name Badge
fi: Yksinkertainen tapahtuman nimen merkki

en: Single-line input field (text or numeric)
fi: Yhden rivin kenttä(teksti tai numero)

en: Site Administrators: This error may indicate that users are accessing this page using a domain or URL other than the configured Base URL. EXAMPLE: Base URL is http://example.org, but some users are accessing the page via http://www.example.org or a domain alias like http://myotherexample.org.
fi: Sivuston ylläpitäjät: tämä virhe saatta viitata siihen että käyttäjät käyttävät sivua jonkun muun verkkotunnuksen tai URL:n kautta  kuin mikä on asetettu pohja-URL:ksi. Esimerkiksi jos pohja-URL on http://example.org mutta jotkut käyttäjät saapuvat sivulle http://www.example.org osoitteen tai toisen verkkotunuksen aliaksen kautta.

en: Site URL
fi: Sivuston URL

en: Site URL is not set for this payment processor
fi: Maksunvälittäjälle ei ole asetettu sivuston URL-osoitetta

en: Skip
fi: Sivuuta

en: Skipbreadcrumb
fi: Ohita murupolku

en: Smart
fi: Älykäs

en: Smart Group
fi: Älykäs ryhmä

en: Smart Groups
fi: Älykkäät ryhmät

en: Social Sharing
fi: Some-jako

en: Some Fields Excluded
fi: Jotkin kentät poissuljettuja

en: Some modules define permissions, but the CMS cannot store them: %1
fi: Jotkin moduulit määrittelevät oikeudet mutta julkaisujärjestelmä ei voi tallentaa niitä: %1

en: Some of the selected activities are not editable.
fi: Jotkin valituista toimista eivät ole muokattavissa.

en: Someone has just donated to your personal campaign page
fi: Joku on juuri tehnyt lahjoituksen henkilökohtaisella kampanjasivullasi

en: Sort Name
fi: Koko nimi luetteloissa

en: Source
fi: Lähde

en: Source %2 %1
fi: Lähde %2 %1

en: Source Contact
fi: Lähdeyhteyshenkilö

en: Source Contact Email
fi: Lähdekontaktin sähköposti

en: Source Contact ID
fi: Lähdekontaktin ID

en: Source Contact Name
fi: Lähdekontakti

en: Source Record
fi: Lähdetietue

en: Source of Contact Data
fi: Kontaktien lähde

en: Source of this membership. This value is searchable.
fi: Lähde, josta tämä jäsenyystieto on peräisin. Tämä kenttä on hakutoiminnon piirissä.

en: Specify SQL Query
fi: Tarkenna SQL Query

en: Spouse of
fi: Puoliso

en: Staff Member
fi: Henkilökunnan jäsen

en: Staff Relationship
fi: Henkilökunnan yhteys

en: Start
fi: Aloitus

en: Start Action Condition
fi: Tehtävän aloituksen ehto

en: Start Action Date
fi: Tehtävän aloituksen päivämäärä

en: Start Action Offset
fi: Tehtävän aloituksen siirtymä

en: Start Action Unit
fi: Tehtävän aloituksen yksikkö

en: Start Date
fi: Alkamispäivä

en: Start Date One
fi: Aloituspäivä yksi

en: Start Date Two
fi: Aloituspäivä kaksi

en: Start Event
fi: Aloitustapahtuma

en: Start Event Adjust Interval
fi: Aloitustapahtuman poikkeaman pituus

en: Start Event Adjust Unit
fi: Aloitustapahtuman poikkeaman yksikkö

en: Start Event Adjustment
fi: Poikkeama aloitustapahtumasta

en: Start Offset
fi: Aloita offset

en: Start date
fi: Alkamispäivä

en: Starts
fi: Alkaa

en: Starts with
fi: Alkaa

en: State
fi: Maakunta

en: State (Home)
fi: Maakunta (koti)

en: State Abbreviation
fi: Lyhennyksen tila

en: State/Prov
fi: Osavaltio/Provinssi

en: State/Province
fi: Maakunta

en: State/Province does not match the selected Country
fi: Osavaltio/Provinssi ei vastaa valittua maata

en: Static
fi: Staattinen

en: Statistics Breakdown
fi: Tilastojen yksityiskohdat

en: Status
fi: Tila

en: Status Class
fi: Tilan luokka

en: Status Override
fi: Tila asetettu käsin

en: Status Override?
fi: Tila asetettu käsin?

en: Status of this membership.
fi: Tämän jäsenyyden tila.

en: Store ID
fi: Kaupan tunnus

en: Street
fi: Katuosoite

en: Street Address
fi: Katuosoite

en: Street Address (Home)
fi: Katuosoite (koti)

en: Street Address 1
fi: Katuosoite 1

en: Street Address 2
fi: Katuosoite 2

en: Street Addresses Parsed: %1
fi: Parsitut katuosoitteet: %1

en: Street Name
fi: Kadun nimi

en: Street Number
fi: Katunumero

en: Street Number Suffix
fi: Katunumeron tarkene

en: Street Number is even
fi: Katunumero on parillinen

en: Street Number is odd
fi: Katunumero on pariton

en: Street Type
fi: Kadun tyyppi

en: Street number, street name, apartment/unit/suite - OR P.O. box
fi: Kadun nimi, numero, asunto tai postilokero.

en: Style
fi: Esitystapa

en: Sub Type
fi: Alityyppi

en: Sub-Type
fi: Alatyyppi

en: SubTotal
fi: Välisumma

en: Subject
fi: Aihe

en: Subject Only
fi: Vain aihe

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Submit Credit Card Membership
fi: Prosessoi jäsenyys luottokorttimaksulla

en: Submit Time
fi: Lähetyksen ajankohta

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Subscribe to Mailing List - %1
fi: Tilaa postituslista - %1

en: Subscribe via web page
fi: Tilaa verkkosivun kautta

en: Subscription Confirmation Request
fi: Tilauksen vahvistuspyyntö

en: Subtype
fi: Alatyyppi

en: Success
fi: Onnistui

en: Successful
fi: Onnistunut

en: Suffix
fi: Tarkenne

en: Suggested Message
fi: Ehdotettu viesti

en: Suggestions:
fi: Ehdotuksia:

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Supplemental Address
fi: Lisärivi

en: Supplemental Address 1
fi: Lisärivi 1

en: Supplemental Address 2
fi: Lisärivi 2

en: Supplemental Address 3
fi: Lisäosoite3

en: Supplemental address info, e.g. c/o, department name, building name, etc.
fi: Täydentävä osoitetieto esim. osaston nimi tai vastaava.

en: Supplementary Address Field 1
fi: Osoitteen lisärivi 1

en: Supplementary Address Field 2
fi: Osoitteen lisärivi 2

en: Supported Languages
fi: Tuetut kielet

en: Supporter
fi: Tukija

en: Supporter Profile
fi: Tukijan profiili

en: Survey
fi: Kysely

en: Survey - %1
fi: Kysely - %1

en: Survey / Petition
fi: Kysely / Vetoomus

en: Survey Created By
fi: Kyselyn loi

en: Survey ID
fi: Kysely ID

en: Survey Interviewer - %1
fi: Kyselyn haastattelija - %1

en: Survey Modified
fi: Kyselyä muokattu

en: Survey Modified On
fi: Kyselyn muokkauspäivä

en: Survey Responses
fi: Kyselyn vastaukset

en: Survey Result
fi: Kyselyn tulos

en: Survey Status - %1
fi: Kyselyn tila - %1

en: Survey(s)
fi: Kysely(t)

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Synchronize Users to Contacts completed.
fi: Käyttäjät ja kontaktit on synkronoitu.

en: Synchronize Users to Contacts:
fi: Synkronoi käyttäjät ja kontaktit:

en: System Settings
fi: Järjestelmän asetukset

en: System-generated Mail Settings
fi: Järjestelmän luomat postitusasetukset

en: Tab
fi: Välilehti

en: Table Layout
fi: Taulukkonäkymä

en: Table Name
fi: Taulun nimi

en: Tables
fi: Taulukot

en: Tables For Select Clause
fi: Taulut Select-ehdolle

en: Tables For Where Clause
fi: Taulut Where-ehdolle

en: Tag
fi: Avainsana

en: Tag '%1' already exists.
fi: Avainsana "%1" on jo olemassa

en: Tag - add to contacts
fi: Avainsana - lisää kontakteille

en: Tag - remove from contacts
fi: Avainsana - poista kontakteilta

en: Tag Activities
fi: Merkitse toimet

en: Tag Activities (assign tags)
fi: Merkitse toimia (anna avainsanoja)

en: Tag Contact
fi: Merkitse kontakti

en: Tag Contact(s)
fi: Lisää avainsana kontakteille

en: Tag Contacts
fi: Lisää avainsana

en: Tag Contacts (assign tags)
fi: Lisää avainsanoja kontakteille

en: Tag Name
fi: Avainsanan nimi

en: Tag(s)
fi: Avainsanat

en: Tagged
fi: Tyypitetty

en: Tagged %1
fi: Avainsana %1

en: Tags
fi: Avainsanat

en: Tags (Categories)
fi: Avainsanat (kategoriat)

en: Tags and Groups
fi: Avainsanat ja ryhmät

en: Tags can be assigned to any contact record, and are a convenient way to find contacts. You can create as many tags as needed to organize and segment your records.
fi: Avainsanoja voidaan liittää mihin tahansa kontaktiin ja ne auttavat löytämään haluamasi kontaktit. Voit luoda niin paljon avainsanoja kuin tarvitset pitääksesi tiedot järjestyksessä.

en: Target Contact
fi: Kohdekontakti

en: Target Contact Email
fi: Kohdekontaktin sähköposti

en: Target Contact Name
fi: Kohdekontakti

en: Target Contact(s) in Group
fi: Kohdekontaktit ryhmässä

en: Tax Rate Should be between 0 - 100
fi: Veroprosentin tulee olla väliltä 0-100

en: Tell Friend is disable for this Personal Campaign Page
fi: Kerro ystävälle -ominaisuus on pois käytöstä tällä henkilökohtaisella kampanjasivulla

en: Tell a Friend
fi: Kerro ystävälle

en: Tell a Friend enabled?
fi: Onko kerro ystävälle otettu käyttöön?

en: Tell people why this campaign is important to you.
fi: Kerro ihmisille miksi tämä kampanja on sinulle tärkeä.

en: Tell-a-Friend
fi: Kerro kaverille

en: Tell-a-Friend Email
fi: Kerro ystävälle -sähköposti

en: Template
fi: Malli

en: Template Not Found
fi: Pohjaa ei löydy

en: Template Title
fi: Mallin otsikko

en: Template cache and upload directory have been cleared.
fi: Template välimuisti ja lähetettyjen tiedostojen kansio on tyhjennetty.

en: Temporary Files
fi: Väliaikaiset tiedostot

en: Test
fi: Testi

en: Test Site URL
fi: Testisivun osoite

en: Test-drive - Receipt Header
fi: Testaa - kuitin yläviite

en: Text
fi: Teksti

en: Text / Numeric Quantity
fi: Teksti tai numeerinen määrä

en: Text for the Registration Link
fi: Teksti ilmoittautumislinkkiin

en: TextArea
fi: Tekstikenttä

en: Thank you for getting involved in our campaign!
fi: Kiitos että osallistut kampanjaamme!

en: Thank you for your support.
fi: Kiitos tuestasi.

en: Thank-you Date
fi: Kiitosviestin päivä

en: Thank-you Footer
fi: Kiitossivun loppukaneetti

en: Thank-you Message
fi: Kiitosviesti

en: Thank-you Page Title
fi: Kiitossivun otsikko

en: Thank-you Sent
fi: Kiitosviesti lähetetty

en: Thank-you Text
fi: Kiitossivun teksti

en: Thank-you Title
fi: Kiitos otsikko

en: Thank-you and Receipting
fi: Kiitosviestit ja kuitit

en: Thank-you sent?
fi: Kiitosviesti lähetetty?

en: Thanks and Receipt
fi: Kiitokset ja kuitit

en: Thanks for Spreading the Word
fi: Kiitos sanan levittämisestä

en: Thanks for spreading the word about this event to your friends.
fi: Kiitos että levität sanaa tästä tapahtumasta ystävillesi.

en: Thanks for supporting this campaign by spreading the word to your friends.
fi: Kiitos kun tuet tätä kampanjaa ja levität sanaa ystävillesi.

en: Thanks for telling your friends about us and supporting our efforts. Together we can make a difference.
fi: Kiitos että kerrot ystävillesi meistä ja tuet pyrkimyksiämme. Yhdessä saamme muutoksen aikaan.

en: Thankyou Text
fi: Kiitoksen teksti

en: Thankyou Title
fi: Kiitoksen otsikko

en: The %1 '%2' has been saved.
fi: %1 '%2' on tallennettu.

en: The %1 role was assigned one or more permissions that may prove dangerous for users of that role to have. Please reconsider assigning %2 to them.
fi: Roolille %1 annettiin yksi tai useampi oikeus joka voi osoittautua vaaralliseksi roolin käyttäjille. Ole hyvä ja harkitse %2 antamista heille.

en: The <a href="%1">default mailbox</a> has not been configured. You will find <a href="%2">more info in our online user and administrator guide.</a>
fi: <a href="%1">Oletuspostilaatikkoa</a> ei ole asetettu. Lisätietoja löydät <a href="%2">käyttöohjeista.</a>

en: The <a href="%1">default mailbox</a> has not been configured. You will find <a href="%2">more info in the online user and administrator guide</a>
fi: <a href="%1">Oletuspostilaatikkoa</a> ei ole asetettu. Lisätietoa <a href="%2">käyttöohjeesta</a>

en: The CiviCRM module stores information on the universe of people associated with a community and on their interactions such as emails, donations, petitions, events, etc. It can act as a stand alone contact management system or it can be integrated with mass mailer, volunteer management, petition, and event finding. CiviCRM enables organizations to maintain all these activities in a single database, creating efficiencies and new opportunities for communities to better communicate and benefit from relationships with their community members.
fi: CiviCRM-moduuli tallentaa tiedot yhteisöön kytkeytyvistä ihmisistä ja heidän vuorovaikutuksestaan, kuten sähköposteista, maksuista, vetoomuksista, tapahtumista jne. Se voi olla pelkästään yhteystietojen hallinnointiin käytetty järjestelmä tai se voidaan yhdistää joukkosähköpostien, vapaaehtoisten, vetoomusten ja tapahtumien haun hallintaan. CiviCRM mahdollistaa kaikkien näiden toimintojen hallinnan yhden tietokannan avulla, jolloin se luo tehokkuutta ja uusia mahdollisuuksia yhteisöjen viestiessä jäsenilleen.

en: The Contact Sub Type does not match the Contact type for this record
fi: Kontaktin alatyyppi ei vastaa tämän kontaktin tyyppiä.

en: The Contact Type '%1' has been saved.
fi: Kontaktityyppi '%1' on tallennettu.

en: The Country of the Address
fi: Osoitteen valtio

en: The County of the Address
fi: Osoitteen maakunta

en: The Date a receipt for the contribution was sent.
fi: Päivämäärä jolloin kuitti maksusta on lähetetty.

en: The Date the Contribution was received / paid
fi: Päivämäärä jolloin maksu vastaanotettiin

en: The Date the participant Registered for the Event
fi: Päivämäärä, jona osallistuja ilmoittautui tapahtumaan

en: The Default Organization contact cannot be merged into another contact record. It is associated with the CiviCRM installation for this domain and contains information used for system functions. If you want to merge these records, you can: %1
fi: Organisaation oletuskontaktia ei voi yhdistää toisen kontaktin tietueen kanssa. Se on yhdistetty tämän varkkotunnuksen CiviCRM asennukseen ja sisältää tietoa jota käytetään järjestelmätoimintoihin. Jos haluat yhdistää nämä tietueet voit %1

en: The Event Type
fi: Tapahtuman tyyppi

en: The Event's End Date
fi: Tapahtuman päätöspäivämäärä

en: The Event's Full Description
fi: Tapahtuman kuvaus

en: The Event's Online Registration End Date
fi: Tapahtumaan ilmoittautumisen loppupäivämäärä

en: The Event's Online Registration Start Date
fi: Tapahtumaan ilmoittautumisen alkupäivämäärä

en: The Event's Start Date
fi: Tapahtuman aloituspäivämäärä

en: The Event's Summary
fi: Tapahtuman yhteenveto

en: The Event's Title
fi: Tapahtuman otsikko

en: The FROM Email Address configured for this feature may not be a valid sender based on your email service provider rules.
fi: Lähetyksen sähköpostiosoite, joka on määritelty tätä ominaisuutta varten, ei ehkä ole kelvollinen sähköpostiosoite perustuen sähköpostin palveluntarjoajan sääntöihin.

en: The FROM Name and Email Address are used when automated emails are sent from this domain (e.g. subscribe and unsubscribe confirmations...). This Name and Email Address are also used as the default 'sender' values when you create a new CiviMail Mailing.
fi: Lähettäjän nimeä ja sähköpostisoitetta käytetään kun lähetetään automatisoituja sähköposteja tältä sivustolta (esimerkiksi postituksiin liittymisen ja eroamisen varmistusviesteissä). Tätä nimeä ja sähköpostisoitetta käytetään myös oletuslähettäjänä uusissa CiviPostin lähetyksissä.

en: The Fee Level the Participant is registered for.
fi: Maksun taso, jolla osallistuja on ilmoittautunut.

en: The Full Contribution minus Payment Processor Fees.
fi: Koko maksettu summa, josta on vähennetty maksunvälittäjän veloittama osuus.

en: The Group '%1' cannot be deleted! You must Delete all custom fields in this group prior to deleting the group.
fi: Ryhmää '%1' ei voi poistaa! Kaikki lisäkentät tässä ryhmässä pitää poistaa ennen ryhmän poistamista.

en: The Group '%1' has been deleted.
fi: Ryhmä '%1' on poistettu.

en: The Group '%1' has been saved.
fi: Ryhmä '%1' on tallennettu.

en: The Location Type should be set if there is  %1 information.
fi: Sijaintityyppi tulisi asettaa, jos tiedoissa on %1.

en: The Location of the Phone for the Contact
fi: Puhelimen käyttökohde kontaktilla

en: The Membership's End Date
fi: Jäsenyyden päättymispäivämäärä

en: The Membership's Start Date
fi: Jäsenyyden aloituspäivämäärä

en: The Message Template '%1' has been saved.
fi: Viestimalli '%1' on tallennettu.

en: The Non Deductible Part of the Contribution
fi: Ei-vähennettävä osuus maksusta

en: The Option Group '%1' has been saved.
fi: Vaihtoehtojen ryhmä "%1" on tallennettu.

en: The Page this Contribution came from
fi: Sivu jolta tämä maksu tuli

en: The Payment Instrument Used for the Contribution
fi: Käytetty maksutapa

en: The Price Field '%1' has been deleted.
fi: Hintakenttä '%1' on poistettu.

en: The Price Set '%1' has been deleted.
fi: Hintaryhmä '%1' on poistettu.

en: The Price Set '%1' has not been deleted! You must delete all price fields in this set prior to deleting the set.
fi: HIntaryhmää '%1' ei voitu poistaa! Sinun tulee poistaa ensiksi kaikki hintakentät tästä ryhmästä ennen hintaryhmän poistoa.

en: The Relationship Type has been saved.
fi: Yhteystyyppi on tallennettu.

en: The Reply SMS Could only be sent for activities with '%1' subject.
fi: Vastaustekstiviesti voitiin lähettää vain aktiviteeteille, joiden aihe oli '%1'.

en: The Role the Participant is registered for.
fi: Rooli, johon osallistuja on rekisteröitynyt.

en: The Set '%1' has been saved.
fi: Joukko '%1' on tallennettu.

en: The Status of the Membership
fi: Jäsenyyden tila

en: The Status of the Participant's Booking and Attendance
fi: Osallistujan varauksen ja osallistumisen tila

en: The Total Contribution made by the Contact
fi: Kontaktin maksamat maksut yhteensä

en: The Type of Contribution made, ie Member Dues, Event Fees etc
fi: Tehdyn maksun tyyppi, esim. jäsenmaksu, tapahtuman osallistumismaksu jne.

en: The Type of Membership
fi: Jäsenyyden tyyppi

en: The Type, either Phone, Mobile, Fax or Pager
fi: Tyyppi: puhelin, matkapuhelin, faksi tai hakulaite

en: The amount the Participant has paid or will have to pay.
fi: Summa, jonka osallistuja on maksanut tai täytyy maksaa.

en: The attached file has been deleted.
fi: Liitetty tiedosto on poistettu.

en: The automatic renewal of your %1 membership has been cancelled as requested. This does not affect the status of your membership - you will receive a separate notification when your membership is up for renewal.
fi: Jäsenyytesi %1 automaattinen jatkaminen on pyynnöstäsi peruutettu. Tämä ei vaikuta jäsenyyteesi juuri nyt mitenkään – saat erillisen viestin, kun jäsenyytesi on aika uusia.

en: The batch merge task is still in progress. This page will be refreshed automatically.
fi: Massayhdistäminen on kesken. Sivu päivittyy automaattisesti.

en: The changes have not been saved.
fi: Muutoksia ei ole tallennettu.

en: The contact might be the Membership Organization of a Membership Type. You will need to edit the Membership Type and change the Membership Organization before you can delete this contact.
fi: Kontakti saattaa olla jonkin jäsenyystyypin kohdeorganisaatio. Sinun on muokattava jäsenyystyyppiä ja vaihdettava jäsenyyden kohdeorganisaatioksi jokin muu organisaatio ennen kuin voit poistaa tämän kontaktin.

en: The contact record which is linked to the currently logged in user account - '%1' - cannot be deleted.
fi: Kontakti on käytössä kirjautuneella käyttäjällä -"%1" - sitä ei voida poistaa.

en: The contact type selected for Batch Update does not have a corresponding profile. Please set up a profile for %1s and try again.
fi: Eräpäivitykseen valitulle kontaktityypille ei ole vastaavaa profiilia. Ole hyvä ja luo profiili %1:lle ja yritä uudelleen.

en: The custom field %1 is corrupt. Please delete and re-build the field
fi: Lisäkenttä %1 on epäkelvollinen. Ole hyvä ja poista kenttä ja luo se uudelleen.

en: The custom field '%1' has been deleted.
fi: Räätälöity kenttä '%1' on poistettu

en: The data columns in this import file appear to be different from the saved mapping. Please verify that you have selected the correct saved mapping before continuing.
fi: Sarakejako tiedostossa poikkeaa tallennetusta määrittelystä. Varmista että olet tallentanut oikeat määrittelyt.

en: The data type of the multiple choice option set you've selected does not match the data type assigned to this field.
fi: Valitsemiesi monivalintavaihtoehtojen datatyyppi ei vastaa tämän kentän tyyppiä.

en: The default status is assigned when there are no matching status rules for a membership.
fi: Oletusarvoiseksi määritelty tila tulee jäsenyyden tilaksi, jos jäsenyys ei täytä minkään tilan ehtoja.

en: The destination group extends a different entity type.
fi: Kohderyhmä laajentaa toista entiteettiluokkaa.

en: The display name of the contact's organizations.
fi: Yhteyden yhteisöjen nimenä näytettävä nimi.

en: The donor's information is listed below.  You can choose to contact them and convey your thanks if you wish.
fi: Lahjoittajan tiedot on listattu alla. Voit halutessasi ottaa häneen yhteyttä ja välittää hänelle kiitoksesi.

en: The existing option choices for %1 group are listed below. You can add, edit or delete them from this screen.
fi: Nykyiset valinnat ryhmälle %1 on listattu alla. Voit lisätä, muokata tai poistaa niitä tästä näkymästä.

en: The fee charged by the Payment Processor for the transaction.
fi: Maksunvälittäjän veloittama osuus maksutapahtumasta.

en: The field "%1" is already included.
fi: Kenttä "%1" on jo lisätty.

en: The financial type "%1" has been updated.
fi: Maksutyyppi "%1" on päivitetty.

en: The following Membership Types are associated with this organization. Click <strong>Members</strong> for a listing of all contacts who have memberships of that type. Click <strong>Edit</strong> to modify the settings for that type.
fi: Seuraavassa on listattu tämän organisaation jäsenyystyypit, joita voi olla yksi tai useampi organisaation säännöistä riippuen (esim. "varsinainen jäsen", "kunniajäsen", "henkilöjäsen", "yhdistysjäsen"). Klikkaa <strong>"Jäsenet"</strong> saadaksesi listan kaikista ao. jäsenyystyyppiin kuuluvista tämän organisaation jäsenistä. Klikkaa <strong>"Muokkaa"</strong> säätääksesi jäsenyystyypin asetuksia.

en: The following contact had been sharing an address with a contact you just deleted. Their address will no longer be shared, but has not been removed or altered.
fi: Seuraavalla kontaktilla oli yhteinen osoite kontaktin kanssa jonka juuri poistit. Heidän osoitteensa ei enää ole yhteinen mutta sitä ei ole poistettu tai muutettu.

en: The following contact(s) have address records which were shared with the address you removed from this contact. These address records are no longer shared - but they have not been removed or altered.
fi: Seuraavilla kontakteilla on osoitetietoja, jotka jaettiin tästä kontaktista poistamasi osoitteen kanssa. Näitä kontakteja ei enää jaeta, mutta niitä ei olla poistettu tai muokattu.

en: The following contacts had been sharing addresses with a contact you just deleted. Their addressses will no longer be shared, but have not been removed or altered.
fi: Seuraavilla kontakteilla oli yhteinen osoite kontaktin kanssa jonka juuri poistit. Heidän osoitteensa eivät enää ole yhteisiä mutta niitä ei ole poistettu tai muutettu.

en: The following errors were detected in %1 message:
fi: Seuraavat virheet huomattiin viestissä %1:

en: The format of this email address is not valid.
fi: Sähköpostiosoite on virheellinen.

en: The found record | All %count records
fi[0]: Yksi hakua vastaava kohde
fi[1]: Kaikki %count kohdetta

en: The group %1 has no members.
fi: %1 -ryhmällä ei ole jäseniä.

en: The information you provide will NOT be shared with any third party organisations.
fi: Antamiasi tietoja ei välitetä ulkopuolisille.

en: The invalid default value for State/Province data type
fi: Virheellinen oletusarvo maakunta-kentälle.

en: The invalid value for State/Province data type
fi: Virheellinen arvo maakuntakentässä.

en: The listed records(s) cannot be added to the group.
fi: Listattuja tietueita ei voida lisätä ryhmään.

en: The location type '%1' has been saved.
fi: Sijaintityyppi '%1' on tallennettu.

en: The mailing component '%1' has been saved.
fi: Postituksen osa '%1' on tallennettu.

en: The mailing has been canceled.
fi: Postitus on peruttu.

en: The main contact record does not exist
fi: Pääkontaktia ei ole olemassa

en: The maximum number of Activities you can select for Batch Update is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
fi: Enimmäismäärä toimia eräpäivitykselle on %1. Olet valinnut %2. Ole hyvä ja valitse vähemmän toimia hakutuloksista ja yritä uudelleen.

en: The maximum number of Activities you can select to send an email is %1. You have selected %2. Please select fewer Activities from your search results and try again.
fi: Enimmäismäärä toimia sähköpostin lähetykselle on %1. Olet valinnut %2. Ole hyvä ja ja valitse vähemmän toimia hakutuloksistasi ja yritä uudelleen.

en: The maximum number of contacts you can select for Batch Update is %1. You have selected %2. Please select fewer contacts from your search results and try again.
fi: Enimmäismäärä kontakteja eräpäivitykselle on %1. Olet valinnut %2. Ole hyvä ja valitse vähemmän kontakteja hakutuloksista ja yritä uudelleen.

en: The maximum record limit is reached
fi: Tietueiden enimmäismäärä on saavutettu

en: The name of the organization or entity which owns this CiviCRM site or domain. This is the default organization contact record.
fi: Yhteisön tai yrityksen nimi, joka omistaa tämän CiviCRM-sivuston tai verkkotunnuksen. Tätä käytetään yhteisön oletustiedoissa.

en: The name of this Price Set
fi: Tämän hinnaston nimi

en: The new Participant Status has been saved.
fi: Uuden osallistujan tila on tallennettu.

en: The next scheduled payment will be adjusted up or down to make up the difference.
fi: Seuraavaa ajastettua maksua säädetään ylös tai alaspäin erotuksen kompensoimiseksi.

en: The numeric ID of the Contact of the Participant
fi: Osallistujan kontaktin numeromuotoinen ID

en: The numeric ID of the Contribution
fi: Maksun numeromuotoinen ID

en: The numeric ID of the Event
fi: Numeromuotoinen ID tapahtumalle

en: The numeric ID of the Membership
fi: Jäsenyyden tunnusnumero

en: The numeric ID of the Participant
fi: Numeromuotoinen ID osallistujalle

en: The numeric ID of the Participant who registered this Participant
fi: Osallistujan numeromuotoinen ID, joka ilmoitti tämän osallistujan

en: The option '%1' has been saved.
fi: Vaihtoehto '%1' on poistettu.

en: The other contact record does not exist
fi: Toista kontaktia ei ole olemassa

en: The page you requested is currently unavailable.
fi: Hakemasi sivu ei ole tällä hetkellä saatavilla.

en: The query contains the forbidden %1 command.
fi: Kysely sisältää kielletyn komennon %1

en: The recurring contribution of %1, every %2 %3 has been cancelled.
fi: Toistuva maksu %1 joka %2 %3 on peruutettu.

en: The relationship end date cannot be prior to the start date.
fi: Päättymispäivä ei voi olla ennen alkamispäivää.

en: The report is attached as a CSV file.
fi: Tämä raportti on liitetty .csv-tiedostona

en: The report is attached as a PDF file.
fi: Tämä raportti on liitetty .pdf-tiedostona

en: The requested Profile (gid=%1) is disabled OR it is not configured to be used for 'Profile' listings in its Settings OR there is no Profile with that ID OR you do not have permission to access this profile. Please contact the site administrator if you need assistance.
fi: Pyytämäsi profiili (gid=%1) on pois käytöstä TAI sitä ei ole asetettu näkymään 'Profiili'-listauksissa TAI profiilia tunnuksella ei löydy TAI sinulla ei ole käyttöoikeuksia tarkastella tätä profiilia. Ota yhteyttä sivun ylläpitäjään jos tarvitset apua.

en: The rule '%1' has been saved.
fi: Sääntö '%1' on tallennettu.

en: The selected activity is invalid. | %count selected activities are invalid.
fi[0]: Valittu aktiviteetti on virheellinen.
fi[1]: %count valittua aktiviteettia ovat virheellisiä.

en: The selected contact does not have an email on hold. | None of the selected contacts have an email on hold.
fi[0]: Valitulla kontaktilla ei ole sähköpostia pidossa.
fi[1]: Yhdelläkään valituista kontakteista ei ole sähköpostia kytkettynä pois päältä.

en: The selected pair of contacts are marked as non duplicates. If these records should be merged, you can remove this exception on the <a href="%1">Dedupe Exceptions</a> page.
fi: Valittu kontaktipari on merkattu erillisiksi. Halutessasi yhdistää nämä, poista tämä poikkeus <a href='%1'>Identtisten poisto, poikkeukset</a> -sivulla.

en: The status you assign will remain in force, unless it is again modified on this screen. As long as the Status Override flag is checked, the automated membership status update script will NOT update this membership record.
fi: Tila, jonka valitset tässä, pysyy voimassa, kunnes sitä muutetaan tästä samasta kohdasta. Niin kauan kuin jäsenyyden tila on määritelty käsin valittavaksi, ohjelmisto ei yritäkään muuttaa tämän jäsenyyden tilaa automaattisten määrittelysääntöjen pohjalta.

en: The street number you entered for the %1 address block(s) is not in an expected format. Street numbers may include numeric digit(s) followed by other characters. You can still enter the complete street address (unparsed) by clicking "Edit Complete Street Address".
fi: Syöttämäsi katunumero %1 osoitelohko(i)lle ei ole odotetussa muodossa. Katunumeroihin voi sisältyä numeroita, joiden jälkeen on muita merkkejä. Voit silti syöttää koko osoitteen parsimatta napsauttamalla "Muokkaa koko katuosoitetta".

en: The system administrator has disabled this feature.
fi: Järjestelmän ylläpitäjä on poistanut tämän toiminnon käytöstä.

en: The system did not record payment details for this payment and so could not process the transaction. Please report this error to the site administrator.
fi: Järjestelmä ei tallentanut maksuyhteystietoja tälle maksulle eikä siten kyennyt käsittelemään maksutapahtumaa. Ole hyvä ja raportoi virhe järjestelmän ylläpitäjälle.

en: The text that will display in the field with the link.
fi: Teksti, joka näkyy kentässä linkin kanssa

en: The type of website for the contact
fi: Verkkosivun tyyppi kontaktille

en: The username %1 is already taken. Please select another username.
fi: Käyttäjänimi %1 on jo käytössä. Valitse toinen käyttäjänimi.

en: There are a few things to setup before using your site ...
fi: Muutamia asetuksia täytyy tehdä ennen sivuston käyttöä...

en: There are currently no extensions on the CiviCRM public extension directory which are compatible with version %2 (<a href="%1">requested extensions from here</a>). If you want to install an extension which is not marked as compatible, you may be able to <a href="%3">download and install extensions manually</a> (depending on access to your web server).<br />
fi: Tällä hetkellä CiviCRM:n julkisessa laajennushakemistossa ei ole yhtään laajennusta, jotka ovat yhteensopivia version %2 kanssa (<a href="%1">pyydetyt laajennukset täältä</a>). Mikäli haluat asentaa mahdollisesti yhteensopimattomatan laajennuksen, voit yrittää <a href="%3">ladata ja asentaa sen manuaalisesti</a> (riippuen, onko sinulla pääsy palvelimelle).<br />

en: There are no Activites to display.
fi: Näytettäviä aktiviteetteja ei ole.

en: There are no Activities to display.
fi: Näytettäviä aktiviteetteja ei ole.

en: There are no SMS providers configured, or no SMS providers are set active
fi: Tekstiviestioperaattoreita ei ole asetettu tai niitä ei ole aktivoitu.

en: There are no events with Price Sets
fi: Ei ole tapahtumia, joilla on hinta-asetukset

en: There are no past / disabled relationships for this contact.
fi: Tällä kontaktilla ei ole päättyneitä yhteyssuhteita.

en: There are no public mailing list groups to display.
fi: Ei julkisia postitusryhmiä.

en: There are no relationships entered for this contact.
fi: Tällä kontaktilla ei ole yhteyssuhteita.

en: There are no rules currently set.
fi: Tällä hetkellä ei ole asetettuja sääntöjä.

en: There is a validation error with your HTML input. Your activity is a bit suspicious, hence aborting
fi: HTML syötteessä on virhe. Toimintasi on vähän epäilyttävää, keskeytetään.

en: There is an entry with the same label.
fi: Otsikko on jo käytössä

en: There is an entry with the same value.
fi: Arvo on jo käytössä

en: There is no valid default from email address configured for the domain. You can configure here <a href='%1'>Configure From Email Address.</a>
fi: Tälle verkkotunnukselle ei ole määritelty kelvollista oletusarvoista sähköpostiosoitetta. Voit määritellä sen täällä <a href='%1'>Määrittele sähköpostin lähetysosoite.</a>

en: There is no valid from email address present. You can add here <a href='%1'>Add From Email Address.</a>
fi: Ei toimivia sähköpostiosoitteita. Lisää täältä: <a href='%1'>Lisää sähköpostiosoitteesta</a>.

en: There was an error in your request
fi: Pyynnössäsi oli virhe

en: These records have been filled in with the imported data.
fi: Nämä tiedot on täydennetty tuoduilla tiedoilla.

en: These records have been replaced with the imported data.
fi: Nämä tiedot on korvattu tuoduilla tiedoilla.

en: These records have been updated with the imported data.
fi: Nämä tiedostot on päivitetty tuoduilla tiedoilla.

en: These records have not been imported.
fi: Näitä tietoja ei ole tuotu.

en: These relationships are Disabled OR have a past End Date.
fi: Nämä yhteyssuhteet ovat joko ohittaneet niille merkityn päättymispäivän tai ne on merkitty käytöstä poistetuiksi.

en: Third
fi: kolmas

en: This Fiscal Year
fi: Tämä tilikausi

en: This Invoice ID already exists in the database.
fi: Tämä laskun tunnus on jo käytössä tietokannassa.

en: This Label already exists in the database for this option group. Please select a different Value.
fi: Valittu nimi on jo olemassa tietokannassa. Valitse toinen arvo.

en: This Month
fi: Tämä kuukausi

en: This Premium is being linked to <a href='%1'>Online Contribution page</a>. Please remove it in order to delete this Premium.
fi: Tämä etu on käytössä <a href='%1'>verkkomaksusivulla</a>. Poista se ensin käytöstä maksusivulta, ennen kuin voit poistaa itse edun.

en: This Quarter
fi: Tämä neljännesvuosi

en: This Transaction ID already exists in the database. Include the account number for checks.
fi: Suorituksen ID-numero on jo tietokannassa. Lisää tilinumero tarkistuksiin.

en: This Week
fi: Tämä viikko

en: This Year
fi: Tämä vuosi

en: This address does not contain latitude/longitude information and cannot be mapped.
fi: Tämä osoite ei sisällä koordinaatteja ja sitä ei voi sijoittaa kartalle.

en: This contact does not belong to any groups.
fi: Tämä kontakti ei kuulu mihinkään ryhmiin.

en: This contact does not currently belong to any groups.
fi: Tämä kontakti ei tällä hetkellä kuulu mihinkään ryhmiin.

en: This contact does not currently belong to any smart groups.
fi: Tämä kontakti ei kuulu tällä hetkellä yhteenkään älykkääseen ryhmään.

en: This contact has an address record which is shared with 1 other contact. | This contact has an address record which is shared with %count other contacts.
fi[0]: Tällä kontaktilla on yhteinen osoitetieto toisen kontaktin kanssa.
fi[1]: Tällä kontaktilla on yhteinen osoitetieto %count muun kontaktin kanssa.

en: This contact is a special one for the contact information associated with the CiviCRM installation for this domain. No one is allowed to delete it because the information is used for special system purposes.
fi: Tällä kontaktilla on erityisasema tämän CiviCRM-asennuksen yhteystietona. Tätä kontaktia ei voi siksi poistaa, koska sen tietoja käytetään järjestelmän toimesta.

en: This contact type name already exists in database. Contact type names must be unique.
fi: Tämän niminen kontaktityyppi on jo olemassa tietokannassa. Kontaktityypin nimen täytyy olla ainutkertainen.

en: This email %1 is already registered. Please select another email.
fi: Sähköposti %1 on jo rekisteröity. Ole hyvä ja valitse toinen sähköposti.

en: This feature is not currently available.
fi: Tämä toiminto ei ole vielä käytettävissä

en: This feature requires PHP Version %1 or greater
fi: Tämä toiminto vaatii PHP %1 tai uudemman

en: This field is inactive so it will not display on edit form.
fi: Tämä kenttä on poissa käytöstä joten se ei tule näkyviin muokkauslomakkeilla.

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: This field is view only so it will not display on edit form.
fi: Tämä kenttä on lukutilassa joten se ei tule näkyviin muokkauslomakkeilla.

en: This function is not implemented
fi: Funktiota ei ole toteutettu

en: This group currently has one member in it. | This group currently has %count members in it.
fi[0]: Tässä ryhmässä on yksi jäsen.
fi[1]: Tässä ryhmässä on %count jäsentä.

en: This may mean the loss of a substantial amount of data, and the action cannot be undone.
fi: Tämä voi merkitä suuren tietomäärän menettämistä, eikä toimenpidettä ole mahdollista peruuttaa kun se on suoritettu.

en: This membership type cannot be deleted due to following reason(s):
fi: Jäsenyystyyppiä ei voi poistaa seuraavista syistä:

en: This membership will be renewed automatically. You can cancel the auto-renewal option by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fi: Tätä jäsenyyttä jatketaan automaattisesti edellisen jäsenyyskauden päättyessä. Voit peruuttaa automaattisen jatkamisen <a href="%1">käymällä tällä sivulla</a>.

en: This message is having a invalid token - %1: %2
fi: Tällä viestillä on väärä tunniste - %1: %2

en: This message is missing a required token - {%1}: %2
fi: Viestistä puuttuu pakollinen tunniste - {%1}: %2

en: This profile does not have the map feature turned on.
fi: Tälle profiilille ei ole aktivoitu karttaominaisuutta.

en: This record was modified by another user!
fi: Toinen käyttäjä muokkasi tätä tietuetta!

en: This token can only be used in send mailing context (body, header, footer)..
fi: Tätä tunnistetta voi käyttää vain postituksen lähettämisyhteydessä (runko, tunnukset, alatunnus)…

en: Thought you might be interested in checking out this event. I'm planning on attending.
fi: Ajattelin että olet kiinnostunut tästä tapahtumasta. Suunnittelen osallituvani siihen.

en: Thousands Separator
fi: Tuhaterotin

en: Three
fi: Kolme

en: Threshold
fi: Raja-arvo

en: Time
fi: Aika

en: Time Format
fi: Aikamuoto

en: Time Only
fi: Vain aika

en: Time Stamp
fi: Aikaleima

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Title
fi: Otsikko

en: Title and Format
fi: Otsikko ja muotoilu

en: Title and Settings
fi: Otsikko ja asetukset

en: Title for Premiums section
fi: Edut-osion otsikko

en: Title is a required field.
fi: Otsikko on pakollinen kenttä.

en: Title not Set
fi: Otsikkoa ei annettu

en: To
fi: Mihin

en: To End of Current Month
fi: Kuluvan kuukauden loppuun

en: To End of Current Quarter
fi: Kuluvan vuosineljänneksen loppuun

en: To End of Current Week
fi: Kuluvan viikon loppuun

en: To End of Current Year
fi: Kuluvan vuoden loppuun

en: To End of Previous Day
fi: Edellisen vuorokauden loppuun

en: To End of Previous Month
fi: Edellisen kuukauden loppuun

en: To End of Previous Quarter
fi: Edellisen vuosineljänneksen loppuun

en: To End of Previous Week
fi: Edellisen viikon loppuun

en: To End of Previous Year
fi: Edellisen vuoden loppuun

en: To make a contribution, go to:
fi: Tehdäksesi lahjoituksen klikkaa tästä:

en: To view totals please select all of activity id, date and duration.
fi: Tarkastellaksi summia, valitse Aktiviteetin ID, Päivämäärä ja Pituus.

en: To:
fi: Päättyen:

en: Today
fi: Tänään

en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: Top Margin
fi: Ylämarginaali

en: Top Padding
fi: Tilaa ylhäällä

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total Amount
fi: Yhteissumma

en: Total Amount (Soft Credits)
fi: Kokonaismäärä

en: Total Duration
fi: Kesto yhteensä

en: Total Fee(s)
fi: Maksu(t) yhteensä

en: Total Members
fi: Jäseniä

en: Total Paid
fi: Maksettu yhteensä

en: Total Payment
fi: Kokonaismaksu

en: Total Pledged
fi: Luvattu yhteensä

en: Total Price
fi: Kokonaishinta

en: Total Primary Contact(s)
fi: Ensisijaista kontaktia yhteensä

en: Total Recipients:
fi: Vastaanottajia yhteensä:

en: Total Row(s)
fi: Rivejä yhteensä

en: Total Rows
fi: Rivien määrä

en: Total Selected Activities: %1
fi: Valittujen toimien määrä: %1

en: Total amount entered
fi: Kokonaissumma syötetty

en: Total amount expected
fi: Odotettu kokonaissumma

en: Total amount you would like to raise for this campaign.
fi: Kokonaissumma jonka haluaisit kerätä tähän kampanjaan.

en: Total rows (activity records) in uploaded file.
fi: Rivien määrä () tuodussa tiedostossa.

en: Total rows to be imported.
fi: Tuotavien rivien määrä.

en: Totals
fi: Kokonaismäärät

en: Totals (all types)
fi: Yhteensä (kaikki jäsenyystyypit)

en: Totals Only
fi: Vain summat

en: Touched Activity
fi: Muutettu aktiviteetti

en: Touched Contact
fi: Muutettu kontakti

en: Track Click-throughs?
fi: Seuraa läpiklikkauksia?

en: Track Opens?
fi: Jäljitys avoinna?

en: Track Replies?
fi: Seuraa vastauksia?

en: Track URLs?
fi: Jäljitä URL?

en: Track and Respond
fi: Seuraa ja vastaa

en: Trackable Opens
fi: Seurattavat avaukset

en: Trackable Replies
fi: Seurattavat vastaukset

en: Trackable URLs
fi: Seurattavat URL:t

en: Tracking
fi: Jäljitys

en: Transaction #
fi: Tapahtuman tunnus

en: Transaction ID
fi: Suorituksen ID

en: Try a different spelling or use fewer letters.
fi: Kokeile eri kirjoitusasua tai käytä vähemmän kirjaimia.

en: Two
fi: Kaksi

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type of Data
fi: Tietotyyppi

en: URL is not set for %1
fi: URL:a ei ole asetettu %1

en: URL is not set for this payment processor
fi: Tälle maksunvälittäjälle ei ole asetettu URL:a

en: Unable to Delete
fi: Ei voi poistaa

en: Unable to deliver to destintation mail server
fi: Postia ei pystytty toimittamaan vastaanottajan sähköpostipalvelimelle

en: Unable to establish connection to the payment gateway to verify transaction response.
fi: Maksamisen yhdyskäytävään ei saatu yhteyttä transaktion vastauksen varmistamiseen

en: Unable to establish connection to the payment gateway.
fi: Yhteyden muodostaminen maksupalvelimeen epäonnistui.

en: Unable to extract the extension.
fi: Ei voi purkaa tiedostopäätettä.

en: Unable to reach destination mail server
fi: Vastaanottajan sähköpostipalvelimeen ei saatu yhteyttä

en: Unable to resolve recipient domain
fi: Vastaanottajan verkko-osoitetta ei pystytty selvittämään

en: Unassigned
fi: Ei asetettu

en: Unhold Email
fi: Sähköpostin poistaminen pidosta

en: Unhold Emails
fi: Poista sähköpostit pidosta

en: Uninstall
fi: Poista

en: Uninstall "%1"?
fi: Poista "%1"?

en: Uninstall Error
fi: Virhe poistettaessa

en: Uninstall Extension
fi: Poista laajennus

en: Unique Click-throughs
fi: Yksittäiset klikkaukset

en: Unique ID (OpenID)
fi: Uniikki ID (OpenID)

en: Unique Replies
fi: Erikoiset vastaukset

en: Unit Price
fi: Yksikköhinta

en: Unit of Measure
fi: Mittayksikkö

en: Unit price.
fi: Yksikköhinta.

en: Units
fi: Yksiköt

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unnamed Profile
fi: Nimetön profiili

en: Unopened/Hidden
fi: Avaamaton/Piilotettu

en: Unreachable
fi: Tavoittamaton

en: Unrecognized payment hook (%1) in %2::%3
fi: Tuntematon maksukoukku (%1) kohteessa %2::%3

en: Unsafe Permission Settings
fi: Vaaralliset käyttöoikeusasetukset

en: Unsaved Changes
fi: Tallentamattomat muutokset

en: Unsubscribe
fi: Peruuta rekisteröinti/tilaus

en: Unsubscribe Message
fi: Peruuta viesti

en: Unsubscribe Requests
fi: Peruuta pyyntöjä

en: Unsubscribe via email
fi: Peruuta tilaus sähköpostilla

en: Unsubscribe via web page
fi: Peruuta tilaus verkkosivun kautta

en: Unsubscription Group
fi: Tilauksen peruuttamisryhmä

en: Unsupported Field Type
fi: Kenttätyyppiä ei tueta

en: Unsupported Locale
fi: Kielivalintaa ei tueta

en: Unsupported action
fi: Tätä toimenpidettä ei tueta

en: Unsupported locale specified to parseStreetAddress: %1. Proceeding with en_US locale.
fi: Ei-tuettu kieliasetus annettu parseStreetAddress:lle %1. Jatketaan en_US kieliasetuksella.

en: Untag Activities (remove tags)
fi: Poista avainsanoja toimista

en: Untag Contacts (remove tags)
fi: Poista avainsanoja kontakteilta

en: Upcoming 12 Months
fi: Seuraavat 12 kuukautta

en: Upcoming 7 days
fi: Seuraavat 7 päivää

en: Upcoming Events
fi: Tulevat tapahtumat

en: Upcoming Month
fi: Seuraava kuukausi

en: Update
fi: Päivitä

en: Update Activities
fi: Päivitä aktiviteetit

en: Update Activity
fi: Päivitä toiminta

en: Update Contact(s)
fi: Päivitä kontakti(t)

en: Update Contacts
fi: Päivitä kontakteja

en: Update Greetings and Addressees
fi: Päivitä tervehdykset ja osoitteet

en: Update Membership Statuses
fi: Päivitä jäsenyyksien tilat

en: Update Page Format (this will affect all templates that use this format)
fi: Päivitä sivuformaatti (tämä vaikuttaa kaikkiin pohjiin, jotka käyttävät tätä formaattia)

en: Update Participant Statuses
fi: Päivitä osanottajien tilat

en: Update Report
fi: Päivitä raportti

en: Update Smart Group
fi: Päivitä älykäs ryhmä

en: Update Template
fi: Päivitä pohja

en: Update this field mapping
fi: Päivitä kentän määrittely

en: Updates Saved
fi: Muutokset tallennettu

en: Updates pending event participant statuses based on time
fi: Päivittää odottavat tapahtuman osanottajien tilat ajan perusteella

en: Updates pledge records and sends out reminders
fi: Päivittää lupausmerkinnät ja lähettää muistutukset

en: Upgrade CiviCRM from v %1 To v %2
fi: Päivitä CiviCRM versiosta %1 versioon %2

en: Upgrade CiviCRM to Version %1
fi: Päivitä CiviCRM versioon %1

en: Upgrade DB to 4.2.alpha1: Contributions (%1 => %2)
fi: Päivitä tietokanta versioon 4.2.alpha1: Maksut (%1 => %2)

en: Upgrade DB to 4.2.alpha1: Event Profile
fi: Päivitä tietokanta versioon 4.2.alpha1: Event Profile

en: Upgrade DB to 4.2.alpha1: Participant (%1 => %2)
fi: Päivitä tietokanta versioon 4.2.alpha1: Participant (%1 => %2)

en: Upgrade DB to 4.2.alpha1: Price Sets
fi: Päivitä tietokanta versioon 4.2.alpha1: Price Sets

en: Upload CSV File
fi: Lataa CSV-tiedosto

en: Upload Data
fi: Lataa tiedostot

en: Upload HTML Message
fi: Lataa HTML viesti

en: Urgent
fi: Kiireellinen

en: Url
fi: URL

en: Url Tracking
fi: Url jäljitys

en: Usage
fi: Käyttö

en: Use <a href='%1'>Drupal Access Control</a> to manage basic access to CiviCRM components and menu items. Use CiviCRM ACLs to control access to specific CiviCRM contact groups. You can also configure ACLs to grant or deny access to specific Events Profiles, and/or Custom Data Fields.
fi: Käytä <a href='%1'>Drupalin käyttöoikeuksien hallintaa</a> rajoittaaksesi pääsyä CiviCRM:n komponentteihin ja valikoihin yleisellä tasolla. Käytä CiviCRM:n ACL:iä rajoittaaksesi pääsyä tiettyihin CiviCRM:n ryhmiin. Voit myös sallia tai kieltää pääsyn tiettyihin tapahtumaprofiileihin tai mukautettuihin tietokenttiin.

en: Use <strong>Find Groups</strong> to search by group name, type and visibility.
fi: Käytä <strong>Etsi ryhmiä</strong> -hakua löytääksesi ryhmiä ryhmän nimen, tyypin tai näkyvyysasetusten perusteella.

en: Use Complete Address
fi: Käytä täydellistä osoitetta

en: Use DedupeRule
fi: Käytä kaksoiskappaleen poiston sääntöä

en: Use Groups to organize contacts (e.g. these contacts are part of our 'Steering Committee'). You can also create <strong>smart groups</strong> based on contact characteristics (e.g. this group consists of all people in our database who live in a specific locality).
fi: Käytä ryhmiä kontaktien järjestämiseen (esimerkki: nämä kontaktit kuuluvat ryhmään "Johtoryhmä"). Voit myös luoda <strong>älyryhmiä</strong> perustuen kontaktien ominaisuuksiin (esmerkki: ryhmä, johon kuuluvat kaikki henkilöt, joiden asuinpaikka on X).

en: Use Rule
fi: Käytä sääntöä

en: Use Saved Field Mapping
fi: Käytä tallennettua kentän määrittelyä

en: Use Street Address
fi: Käytä katuosoitetta

en: Use Template
fi: Käytä pohjaa

en: Use a confirmation page?
fi: Vahvistussivu käytössä?

en: Use another contact's address
fi: Käytä toisen kontaktin osoitetta

en: Use existing result set
fi: Käytä olemassa olevaa tulosjoukkoa

en: Use for Bulk Mail
fi: Käytä massaviesteihin

en: Use this search
fi: Käytä tätä hakua

en: Used For
fi: Käyttökohde

en: Used for
fi: Käyttökohde

en: User Added
fi: Käyttäjä lisätty

en: User Dashboard Options
fi: Käyttäjän kojelaudan vaihtoehdot

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: User Name
fi: Käyttäjän nimi

en: User Name Label
fi: Käyttäjänimi

en: User Name is not set in the Administer CiviCRM &raquo; System Settings &raquo; Payment Processors.
fi: Käyttäjänimeä ei ole asetettu kohdasta Hallinnoi &raquo; Järjestelmän asetukset &raquo; Maksujen välittäjät.

en: User account is no longer active
fi: Käyttäjätunnus ei ole enää aktiivinen

en: User and User Admin Only
fi: Ainoastaan käyttäjät tai ylläpitäjä

en: User inbox is full
fi: Käyttäjän sähköpostilaatikko on täynnä

en: User-defined Profile
fi: Käyttäjän määrittelemä profiili

en: User-defined Profiles
fi: Käyttäjän määrittelemät profiilit

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Username is not set for this payment processor
fi: Maksunvälittäjälle ei ole asetettu käyttäjänimeä

en: Users and Permissions
fi: Käyttäjät ja oikeudet

en: Valid Rows
fi: Validit rivit

en: Validate Email Address from Mailings.
fi: Vahvista postituksiin käytettävä sähköpostiosoite.

en: Value
fi: Arvo

en: Value should be a positive number
fi: Arvon tulisi olla positiivinen luku

en: Verify SSL Certs
fi: Tarkista SSL-varmenteet

en: Version information found to be missing in database. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state.
fi: Versiotietoa ei löytynyt tietokannasta. Sinun pitää päätellä oikea versio tietokannan nykytilasta.

en: Vertical Spacing
fi: Pystyväli

en: View
fi: Näytä

en: View %1
fi: Näytä %1

en: View %1 Record
fi: Näytä %1 tietue

en: View / Edit Multiple Choice Options
fi: Katsele ja muokkaa monivalintakentän vaihtoehtoja

en: View Activity
fi: Näytä toiminta

en: View Activity History URL
fi: Katso toimintohistorian URL-osoite

en: View Activity Record
fi: Katso aktiviteetti

en: View All Reports
fi: Näytä kaikki raportit

en: View Change Log
fi: Tarkastele muutoksia

en: View Comment
fi: Tarkastele kommenttia

en: View Contact
fi: Näytä kontakti

en: View Contact Dashboard
fi: Näytä kontaktien kojelauta

en: View Contact Details
fi: Näytä kontaktin tiedot

en: View Contact Record
fi: Näytä kontaktin tiedot

en: View Contact Summary for this Contact
fi: Näytä tämän kontaktin yhteenveto

en: View Contact Summary for this Contact.
fi: Katso kontaktin yhteenveto

en: View Contact URL
fi: Näytä kontaktin URL

en: View Contact details for this contact.
fi: Katso yhteystiedot tälle kontaktille

en: View Contribution
fi: Näytä maksu

en: View Contribution URL
fi: Näytä maksun URL

en: View Event Income Details for this Event
fi: Tutki tämän tapahtuman tuottotietoja

en: View Event Income details for this Event.
fi: Näytä tapahtuman tuottotiedot.

en: View Job Log
fi: Näytä tehtäväloki

en: View Mailing Report
fi: Näytä viestiraportti

en: View Membership
fi: Näytä jäsenyys

en: View Membership Detail for this Contact.
fi: Katso tämän kontaktin jäsenyystiedot

en: View Membership for
fi: Jäsenyystiedot kontaktille

en: View Multiple Choice Option
fi: Näytä valintamahdollisuudet

en: View Note
fi: Näytä muistio

en: View Only?
fi: Vain näytettävä?

en: View Page
fi: Näytä sivu

en: View Personal Campaign Page
fi: Näytä henkilökohtainen kampanjasivu

en: View Primary member record
fi: Näytä suoran jäsenen tiedot

en: View Profile Details
fi: Näytä profiilin yksityiskohdat

en: View Relationship
fi: Näytä yhteyssuhde

en: View Relationship Type
fi: Näytä yhteystyyppi

en: View Relationship for
fi: Näytä suhde

en: View Relationship for %1
fi: Näytä %1 suhde

en: View System Default Message Template
fi: Tarkastele järjestelmän viestin oletusmallia

en: View all existing and / or expired memberships for this contact
fi: Katso tämän kontaktin kaikki nykyiset ja/tai päättyneet jäsenyydet

en: View all memberships for this contact
fi: Näytä kaikki tämän kontaktin jäsenyydet

en: View and Edit Custom Fields
fi: Näytä ja muokkaa lisäkenttiä

en: View and Edit Fields
fi: Näytä ja muokkaa kenttiä.

en: View contact record
fi: Näytä kontaktin tiedot

en: View current revision
fi: Näytä nykyinen revisio

en: View details for this update
fi: Katso päivityksen tiedot

en: View displays CiviCRM Contacts, of people, organizations, etc.
fi: Näkymässä näytetään CiviCRM-kontaktit: ihmiset, yhteisöt, jne.

en: View displays CiviCRM Contributions, with relation to contacts.
fi: Näkymä näyttää CiviCRM-maksut ja näiden yhteydet kontakteihin.

en: View displays CiviCRM Events
fi: Näkymä näyttää CiviCRM Tapahtumat

en: View displays CiviCRM Participants, often in conjunction with Event Filters
fi: Näkymä näyttää CiviCRM Osallistujat, usein tapahtumahaun yhteydessä

en: View issues and report bugs.
fi: Tarkastele ongelmia tai raportoi bugeista.

en: View or Edit Fields for this Profile
fi: Tarkastele tai muokkaa tämän profiilin kenttiä

en: View primary member contact summary
fi: Näytä suoran jäsenen tietojen yhteenveto

en: View the Dedupe Exceptions
fi: Näytä kaksoiskappaleen poiston poikkeukset

en: View/Edit Drupal User Account
fi: Näytä ja muokkaa Drupalin käyttäjätilejä

en: Views For Display Contacts
fi: Kontaktien näyttämisessä käytetty näkymä

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Volunteer
fi: Vapaaehtoinen

en: Volunteer for
fi: Vapaaehtoinen

en: Volunteer is
fi: Vapaaehtoinen on

en: Volunteer relationship.
fi: Vapaaehtoisena työskentely.

en: WARNING: Delete will remove this permission from the specified ACL Role.
fi: VAROITUS: Poisto poistaa tämän oikeuden määritellyltä käyttöoikeusroolilta.

en: WARNING: Deleting this Payment Processor may result in some transaction pages being rendered inactive.
fi: VAROITUS: Tämän maksunvälittäjän poistaminen saattaa johtaa joiden maksutapahtumasivujen toimimattomuuteen.

en: WARNING: Deleting this option will result in the loss of all location type records which use the option.
fi: VAROITUS: Tämän valinnan poistaminen tuhoaa kaikki tiedot, jotka käyttävät sitä.

en: WARNING: Do NOT use spaces in the Location Name.
fi: VAROITUS: ÄLÄ käytä välejä paikkojen nimissä.

en: WARNING: The duplicate contact record WILL BE DELETED after the merge is complete.
fi: VAROITUS: Toistunut kontakti POISTETAAN kun yhdistäminen on valmis.

en: WYSIWYG Editor
fi: WYSIWYG-editori

en: Waiting
fi: Odottaa

en: Warning
fi: Varoitus

en: We can't load the requested web page. This page requires cookies to be enabled in your browser settings. Please check this setting and enable cookies (if they are not enabled). Then try again. If this error persists, contact the site adminstrator for assistance.
fi: Pyydetyn sivun lataus epäonnistui. Sivu vaatii että selain tukee keksejä. Tarkista selaimen asetukset(jos keksien tuki on pois päältä) ja yritä uudelleen. Jos virhe toistuu, ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: We could not find a contact id.
fi: Emme löydä käyttäjän tunnusta (ID)

en: We could not geocode the destination address.
fi: Emme voineet geokoodata kohdeosoitetta.

en: We could not move the uploaded file %1 to the upload directory %2. Please verify that the 'Temporary Files' setting points to a valid path which is writable by your web server.
fi: Emme voineet siirtää lataamaasi tiedostoa %1 latauskansioon %2. Varmista että 'Väliaikaiset tiedostot' -asetukset viittaavaat oikeaan kansiopolkuun, johon webpalvelimella on tallennusoikeudet.

en: We detected a cycle which we cant handle. aborting
fi: Löysimme kehän jota emme voi käsitellä, lopetetaan

en: We experienced an unexpected error. Please post a detailed description and the backtrace on the CiviCRM forums: %1
fi: Odottamaton virhe: postita yksityiskohtainen kuvaus ja stack trace CiviCRM foorumille %1

en: Web Service URL
fi: Web palvelun osoite

en: Website
fi: Verkkosivu

en: Website Type
fi: Verkkosivun tyyppi

en: Website URL
fi: Verkkosivun URL

en: Weight
fi: Painoarvo

en: Weight Threshold to Consider Contacts 'Matching':
fi: Painotuksen raja-arvo, jotta kontakteja pidetään 'yhteensopivina':

en: Weight must be integer
fi: Painon täytyy olla kokonaisluku

en: Weight sets the order of precedence for automatic assignment of status to a membership. It also sets the order for status displays. EXAMPLE: The default 'New' and 'Current' statuses have overlapping ranges. Memberships that meet both status range criteria are assigned the status with the lower weight.
fi: Tämä asetus ratkaisee, missä järjestyksessä jäsenyyden automaattinen tila määritellään, jos jäsenyys täyttää useamman kuin yhden tilan ehdot. Se myös ratkaisee, missä järjestyksessä tilat esitetään. ESIMERKKI: Oletusarvoisesti jäsenyyden tilat "Uusi" ja "Nykyinen" ovat osin päällekkäiset. Jäsenyys voi siis täyttää kummankin ehdot yhtaikaa. Tällöin valitaan se tila, jolla on pienin järjestysarvo.

en: Welcome %1
fi: Tervetuloa %1

en: Welcome Message
fi: Tervetuloviesti

en: What type of operation (action) is being permitted?
fi: Minkä tyyppinen toiminto sallitaan?

en: What types of record(s) can this tag be used for?
fi: Mihin tietoihin tämä avainsana voidaan liittää?

en: When did this contact first become a member?
fi: Milloin tämä henkilö liittyi ensimmäisen kerran tämän organisaation jäseneksi?

en: When does this status begin? EXAMPLE: <strong>New</strong> status begins at the membership 'join date'.
fi: Milloin tila astuu voimaan? ESIMERKKI: Tila<strong>"Uusi"</strong> astuu voimaan jäseneksi liittymisen hetkellä.

en: When does this status end? EXAMPLE: <strong>Current</strong> status ends at the membership 'end date'.
fi: Milloin tila päättyy? ESIMERKKI: Tila <strong>"Nykyinen"</strong> päättyy jäsenyyskauden päättymispäivänä.

en: When recording Instant Messenger (IM) 'screen names' for contacts, it is useful to include the IM Service Provider (e.g. AOL, Yahoo, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
fi: Tallenettaessa pikaviestimien (IM) 'käyttäjänimiä' kontaktiihin, on hyödyllistä lisätä myös tieto pikaviestimen palveluntarjoajasta (esim. AOL, Yahoo, jne.). CiviCRM:ään on ennakolta määritelty yleisimmät palveluntarjoajat. Ylläpitäjät voivat tarvittaessa määritellä niitä vapaasti lisää.

en: When recording mobile phone numbers for contacts, it may be useful to include the Mobile Phone Service Provider (e.g. Cingular, Sprint, etc.). CiviCRM is installed with the most commonly encountered service providers. Administrators may define as many additional providers as needed.
fi: Tallennettaessa matkapuhelintietoja voi olla hyödyllistä määritellä myös matkapuhelinoperaattori. CiviCRM:ään on määritelty ennakolta tunnetuimmat kansainväliset operaattorit. Ylläpitäjät voivat määritellä operaattoreita vapaasti lisää.

en: Where Clause
fi: Jossa ehto

en: Where Tables
fi: Jossa taulukot

en: Where did this registration come from?
fi: Mistä tämä ilmoittautuminen tuli?

en: Whether to use SSL for IMAP and POP3 or not.
fi: Käytetäänkö SSL:ää IMAP:ssa ja POP3:ssa

en: Width (columns)
fi: leveys (sarakkeet)

en: Width x Height
fi: leveys x korkeus

en: With
fi: Kanssa

en: With Logo
fi: Logon kanssa

en: With no personal note
fi: Ilman henkilökohtaista viestiä

en: With the personal note
fi: Henkilökohtaisella viestillä

en: WordPress Menu
fi: Wordpressin valikko

en: Wordpress Access Control Updated
fi: Wordpress-käyttöoikeudet päivitetty

en: Work
fi: Työpaikka

en: Work location
fi: Työpaikan sijainti

en: World Region
fi: Maanosa

en: Year
fi: Vuosi

en: Year Only
fi: Vain vuosi

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yes or No
fi: Kyllä tai ei

en: Yesterday
fi: Eilen

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts from your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the mailing (they are 'excluded').
fi: Voit myös <strong>jättää pois</strong> tiettyjä kontakteja sisällytetyistä ryhmistäsi valitsemalla yhden tai useamman <strong>pois jätetyn ryhmän</strong>. Kontaktit, jotka ovat molemmissa ryhmissä, eivät vastaanota postitusta.

en: You also have the option to <strong>Exclude</strong> some contacts in your included groups by selecting one or more <strong>Excluded Groups</strong>. Contacts who are in both groups will NOT receive the mailing (they are 'excluded').
fi: Voit myös halutessasi jättää pois tiettyjä kontakteja sisällytetyistä ryhmistä valitsemalla yhden tai useamman pois jätettävän ryhmän. Kontaktit, jotka ovat molemmissa ryhmissä, eivät vastaanota postitusta.

en: You are already subscribed in %1, your subscription is %2.
fi: Olette jo tilannut %1, tilauksenne on %2.

en: You are currently logged in as '%1'. You cannot delete yourself.
fi: Olet parhaillaan kirjautunut %1:nä. Et voi poistaa itseäsi.

en: You are not authorized to access this page.
fi: Sinulla ei ole valtuutusta tälle sivulle

en: You can View or Edit the existing contact | You can View or Edit the existing contacts
fi[0]: Sinulla on oikeus nähdä olemassaolevan kontaktin tiedot ja muokata sitä
fi[1]: Sinulla on oikeus nähdä olemassaolevien kontaktien tiedot ja muokata niitä

en: You can View the existing contact | You can View the existing contacts
fi[0]: Sinulla on oikeus nähdä olemassaolevan kontaktin tiedot
fi[1]: Sinulla on oikeus nähdä olemassaolevien kontaktien tiedot

en: You can add contacts to a group from any set of search results (or when viewing an individual contact). You can also allow contacts to sign themselves up for certain groups by setting the group visibility to 'Public Pages' (use the <strong>Settings</strong> link), and including the <strong>Groups</strong> element in your CiviCRM Profile.
fi: Voit lisätä yhteyksiä ryhmään perustuen mihin tahansa hakutuloksien joukkoon (tai katsoessasi yksittäistä yhteyttä). Voit myös lisätä yhteyksien allekirjoitukset tiettyihin ryhmiin asettamalla ryhmän näkyvyydeksi 'Julkiset sivut' (käytä <strong>Asetukset</strong>-linkkiä), ja sisällyttämällä <strong>Ryhmät</strong>-elementin CiviCRM-profiiliisi.

en: You can also click a letter on the <strong>A-to-Z bar</strong> to quickly find all groups starting with that letter.
fi: Voit myös klikata kirjainta <strong>A-Ö-palkissa</strong> nähdäksesi nopeasti kaikki sillä kirjaimella alkavat ryhmät.

en: You can also include general email and/or phone contact information in mailings.
fi: Voit myös sisällyttää posteihin sähköposti- ja/tai puhelinyhteystiedon.

en: You can also share the below link in an email or on your website.
fi: Voit myös jakaa seuraavan linkin sähköpostitse tai verkossa:

en: You can configure the SMS message body up to %1 characters
fi: Tekstiviestirunko voi olla enintään %1 merkkiä pitkä

en: You can create reports by selecting from the <a href="%1">list of report templates here.</a>
fi: Voit luoda raportteja valitsemalla pohjan <a href="%1">tästä listasta.</a>

en: You can make this report instance available for users to include in their CiviCRM 'Home Dashboard' by checking this box. Users with appropriate permissions will see the report in the 'Available Dashlets' box when they 'Configure' their dashboard. If you want to make a graphic version of the report available, select the desired 'View' and click 'Update Report'. You may want to create a set of report instances specifically for use as dashlets (and you can choose to NOT include them in the navigation menu if you want to distinguish these from the reports that users typically utilize in full screen mode).
fi: Valitsemalla tämän, voit antaa käyttäjille mahdollisuuden lisätä tämä raportti CiviCRM kojelautaan näkyville. Käyttäjät, joilla on oikeus tähän raporttiin näkevät raportin 'Käytettävissä olevat vimpaimet' osiossa. Jos haluat tehdä visuaalisen version raportista, räätälöi raportin kriteerit yläpuolelta ja klikkaa 'Päivitä raportti'. Haluat ehkä luoda erilliset versiot raportista kojelautaa ja koko ruudun näkymää varten.

en: You can schedule mailings to be sent starting at a specific date and time, OR you can request that they be sent as soon as possible by checking &quot;Send Immediately&quot;.
fi: Voit ajastaa postituksia alkamaan tiettynä päivämääränä tiettyyn aikaan, TAI voit asettaa ne lähtemään niin pian kuin mahdollista valitsemalla &quot;Lähetä heti&quot;.

en: You can search all contacts for duplicates or limit the search to a specific group.
fi: Voi etsiä kaksoiskappaleita kaikista kontakteista tai rajata haun tiettyyn ryhmään.

en: You can set your own background image
fi: Voit asettaa oman taustakuvan

en: You can update billing details for this automatically renewed membership by <a href="%1">visiting this web page</a>.
fi: Voit päivittää maksutiedot tätä automaattisesti jatkettavaa jäsenyyttä varten <a href="%1">käymällä tällä sivulla</a>.

en: You cannot combine profiles of multiple types.
fi: Et voi yhdistää eri tyypin profiileja.

en: You cannot record scheduled SMS activity.
fi: Et voi tallentaa ajastettua tekstiviestitoimintaa.

en: You cannot record scheduled email activity.
fi: Et voi tallentaa ajastettua sähköpostitoimintaa.

en: You cannot use 'id' as a field label.
fi: Et voi käyttää id:tä kentän otsikkona

en: You do not have access to this note.
fi: Sinulla ei ole pääsyä tähän muistiinpanoon

en: You do not have access to this page
fi: Sinulla ei ole pääsyä tälle sivulle

en: You do not have permission to access this contact.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tarkastella tätä kontaktia.

en: You do not have permission to access this mailing report
fi: Sinulla ei ole pääsyä tähän postitusraporttiin

en: You do not have permission to access this page
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia näiden tietojen muokkaamiseen.

en: You do not have permission to access this page.
fi: Sinulla ei ole pääsyoikeutta tälle sivulle

en: You do not have permission to delete this contact.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia poistaa tätä kontaktia.

en: You do not have permission to delete this contact. Note: you can delete contacts if you can edit them.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia poistaa tätä kontaktia. Huomaa: voit poistaa kontaktin, jos sinulla on oikeus muokata sitä.

en: You do not have permission to edit this contact record. Contact the site administrator if you need assistance.
fi: Sinulla ei ole lupaa muokata tätä kontaktia. Ota yhteyttä sivujen ylläpitäjään, jos tarvitset apua.

en: You do not have permission to make changes to the record
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia tehdä muutoksia tähän tallenteeseen

en: You do not have the necessary permission to edit this contact.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia tämän kontaktin muokkaamiseen.

en: You do not have the necessary permission to view this contact.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia nähdä tätä kontaktia.

en: You have chosen to include this report in the Navigation Menu without selecting a Parent Menu item from the dropdown. This will add the report to the top level menu bar. Are you sure you want to continue?
fi: Olet lisäämässä tämän raportin suoraan yläpalkkiin omana linkkinään. Haluatko varmasti jatkaa?

en: You have received a donation at your personal page
fi: Henkilökohtaisella kampanjasivullasi on tehty lahjoitus

en: You have selected "Disable Outbound Email". A test email can not be sent.
fi: Olet valinnut "Poista sähköpostien lähetys käytöstä". Testi sähköpostia ei voitu lähettää.

en: You have unsaved changes.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia.

en: You must be logged in to view this page.
fi: Sinun täytyy kirjautua sisään nähdäksesi tämän sivun.

en: You must select a Multiple Choice Option set if you chose Reuse an existing set.
fi: Sinun on valittava monivalinnan vaihtoehtojoukko jo haluat käyttää uudelleen olemassaolevaa joukkoa.

en: You must select a group to filter on
fi: Valitse suodatettava ryhmä

en: You must select a search to filter
fi: Valitse suodatettava haku

en: You must select at least one Custom Group as a search criteria.
fi: Valitse ainakin yksi muokattu ryhmä hakukriteeriksi.

en: You must select at least one email recipient type.
fi: Valitse vähintään yksi sähköpostin vastaanottajatyyppi.

en: You need more than one custom group to move fields
fi: Tarvitset enemmän kuin yhden räätälöidyn ryhmän siirtääksesi kenttiä

en: You need to enable CiviContribute before enabling CiviPledge.
fi: Sinun tulee kytkeä CiviContribute päälle käyttääksesi CiviPledgeä

en: You need to select the type of record that this set of custom fields is applicable for.
fi: Sinun pitää valitse sellainen tallenteen tyyppi joka on yhteensopiva tämän lisäkentän kanssa.

en: You seem to have deleted the relationship type 'Employee of'
fi: Olet poistanut suhdetyypin 'Työntekijä'

en: You seem to have deleted the relationship type 'Household Member of'
fi: Olet poistanut suhdetyypin 'Talouden jäsen'

en: You will need to create a Profile containing the %1 fields you want to edit before you can use Batch Update via Profile. Navigate to Administer > Customize Data and Screens > Profiles to configure a Profile. Consult the online Administrator documentation for more information.
fi: Sinun täytyy luoda profiili jossa on %1 kenttää joita haluat muokata ennne kuin voi käyttää eräpäivitystä profiililla. Mene Hallinnoi > Muokkaa dataa ja näkymiä > Profiilit määrittääksesi profiilin. Katso Ylläpitäjän verkkodokumentaatiosta lisätietoja.

en: Your %1 settings are correct. A test email has been sent to your email address.
fi: %1 asetuksesi ovat oikein. Testi sähköposti on lähetetty antamaasi sähköpostiosoitteeseen.

en: Your Assigned Activities
fi: Sinulle määrätyt aktiviteetit

en: Your Contacts / Organizations
fi: Kontaktisi / yhteisösi

en: Your Email
fi: Sähköpostisi

en: Your Email Settings have been updated.
fi: Sähköpostiasetuksesi on päivitetty.

en: Your Group(s)
fi: Omat ryhmäsi

en: Your Label Format titled <strong>%1</strong> has been updated.
fi: Tarramallisi nimellä  <strong>%1</strong> on päivitetty.

en: Your Letter
fi: Kirjeesi

en: Your Membership(s)
fi: Jäsenyytesi

en: Your Message
fi: Viestisi

en: Your New  Email Settings have been saved.
fi: Sähköpostiasetuksesi on tallennettu.

en: Your Note has been saved.
fi: Muistiinpanosi on tallennettu.

en: Your Personal Campaign Page
fi: Henkilökohtainen kampanjasivusi

en: Your Set '%1' has been added. You can add fields to this set now.
fi: Joukko '%1' on lisätty. Voit nyt lisätä kenttiä siihen.

en: Your contribution has been submitted to %1 for processing. Please print this page for your records.
fi: Suorituksesi on lähetetty %1-palveluun käsiteltäväksi. Voit tallentaa tämän kuitin kirjanpitoosi.

en: Your custom field set '%1 ' has been saved.
fi: Räätälöityjen kenttien joukko '%1' on tallennettu.

en: Your database has already been upgraded to CiviCRM %1
fi: Tietokantasi on jo päivitetty CiviCRM %1:een

en: Your database is marked with an unexpected version number: %1. The v%2 codebase may not be compatible with your database state. You will need to determine the correct version corresponding to your current database state. You may want to revert to the codebase you were using until you resolve this problem.
fi: Tietokantasi versionumero on odottamaton: %1. Version %2 lähdekoodi ei ehkä ole yhteensopiva tietokannan kanssa. Sinun tulee selvittää lähdekoodin oikea versio joka toimii tietokannan nykyisen version kanssa. Sinun tulee ehkä palauttaa edellinen versio lähdekoodista kunnes saat tämän ongelman ratkaistua.

en: Your fundraising total has been updated.
fi: Tiedot varainkeruusi kokonaistilanteesta on päivitetty.

en: Your multiple choice option '%1' has been saved
fi: Valinnainen vaihtoehtosi  '%1' on tallennettu.

en: Your new Label Format titled <strong>%1</strong> has been saved.
fi: Uusi tarramalli nimellä <strong>%1</strong> on tallennetu.

en: Your profile has not been saved.
fi: Profiiliasi ei ole tallennettu.

en: Your smart group has been saved as '%1'.
fi: Älyryhmäsi on tallennettu nimellä '%1'.

en: Your update(s) have been saved.
fi: Päivityksesi on tallennettu.

en: Your updates have been saved.
fi: Päivityksesi on tallennettu.

en: Your user record does not have a valid email address
fi: Käyttäjätiedoistasi ei löydy kelvollista sähköpostiosoitetta

en: Your username contains invalid characters or is too short
fi: Käyttäjätunnuksessa on kelvottomia merkkejä tai se on liian lyhyt

en: ZIP Support Required
fi: ZIP-tukea vaaditaan

en: Zip
fi: Postinumero

en: Zip / Postal Code
fi: Postinumero

en: access CiviCRM
fi: mene CiviCRM

en: access Contact Dashboard
fi: Avaa kontaktien kojelauta

en: access all custom data
fi: pääsy kaikkiin lisäkenttiin

en: access deleted contacts
fi: Avaa poistetut kontaktit

en: access uploaded files
fi: pääsy tallennettuihin tiedostoihin

en: add
fi: lisää

en: add a <a href='%1'>New Individual</a>, <a href='%2'>Organization</a> or <a href='%3'>Household</a>
fi: lisää <a href='%1'>uusi henkilö</a>, <a href='%2'>yhteisö</a> tai <a href='%3'>kotitalous</a>

en: add contacts
fi: lisää kontakteja

en: add new
fi: lisää uusi

en: administer CiviCRM
fi: ylläpitäjän CiviCRM

en: administer CiviCRM Financial Types
fi: hallinnoi CiviCRM:n maksutyyppejä

en: administer Multiple Organizations
fi: hallitse useampia yhteisöjä

en: administer Tagsets
fi: hallitse avainsanojen ryhmiä

en: administer dedupe rules
fi: hallinnoi kaksoiskappaleen poiston sääntöjä

en: administer reserved tags
fi: hallitse varattuja luokkia

en: an organization
fi: yhteisö

en: and
fi: ja

en: anonymously
fi: nimettömänä

en: another column
fi: uusi sarake

en: because no email address on file or communication preferences specify DO NOT EMAIL or Contact is deceased or Primary email address is On Hold
fi: koska sähköpostiosoitetta ei ole, kontaktin yhteydenpitoasetuksiin on merkitty "Älä lähetä sähköpostia", kontakti on kuollut tai ensisijainen sähköpostiosoite on kytketty pois päältä

en: because no phone number on file or communication preferences specify DO NOT SMS or Contact is deceased
fi: koska puhelinnumeroa ei ole, kontaktin yhteydenpitoasetuksiin on merkitty "Älä lähetä tekstiviestejä" tai kontakti on kuollut

en: check your spelling
fi: tarkista oikeenkirjoitus

en: click to add more
fi: klikkaa lisätäksesi lisää

en: close section
fi: sulje alue

en: contact does not exist: %1
fi: kontaktia ei ole olemassa: %1

en: contactId
fi: Kontakti-ID

[ctx: country]
en: Afghanistan
fi: Afganistan

[ctx: country]
en: Africa West, East, Central and Southern
fi: Afrikka (Länsi-, Itä-, Keski- ja Etelä-)

[ctx: country]
en: America South, Central, North and Caribbean
fi: Etelä-, Keski- ja Pohjois-Amerikka sekä Karibia

[ctx: country]
en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

[ctx: country]
en: Antarctica
fi: Antarktis

[ctx: country]
en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

[ctx: country]
en: Argentina
fi: Argentiina

[ctx: country]
en: Asia-Pacific
fi: Aasia-Tyynimeri

[ctx: country]
en: Austria
fi: Itävalta

[ctx: country]
en: Azerbaijan
fi: Azerbaidžan

[ctx: country]
en: Bahamas
fi: Bahama

[ctx: country]
en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

[ctx: country]
en: Belgium
fi: Belgia

[ctx: country]
en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
fi: Bonaire, Sint Eustatius ja Saba

[ctx: country]
en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia-Hertsegovina

[ctx: country]
en: Bouvet Island
fi: Bouvet'nsaari

[ctx: country]
en: Brazil
fi: Brasilia

[ctx: country]
en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

[ctx: country]
en: Brunei Darussalam
fi: Brunei Darussalamin valtio

[ctx: country]
en: Cambodia
fi: Kambodža

[ctx: country]
en: Cameroon
fi: Kamerun

[ctx: country]
en: Canada
fi: Kanada

[ctx: country]
en: Cape Verde
fi: Kap Verde

[ctx: country]
en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

[ctx: country]
en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikan tasavalta

[ctx: country]
en: Chad
fi: Tšad

[ctx: country]
en: China
fi: Kiina

[ctx: country]
en: Christmas Island
fi: Joulusaari

[ctx: country]
en: Cocos (Keeling) Islands
fi: Kookossaaret

[ctx: country]
en: Colombia
fi: Kolumbia

[ctx: country]
en: Comoros
fi: Komorit

[ctx: country]
en: Congo, Republic of the
fi: Kongon demokraattinen tasavalta

[ctx: country]
en: Congo, The Democratic Republic of the
fi: Kongon demokraattinen tasavalta

[ctx: country]
en: Cook Islands
fi: Cookinsaaret

[ctx: country]
en: Croatia
fi: Kroatia

[ctx: country]
en: Cuba
fi: Kuuba

[ctx: country]
en: Cyprus
fi: Kypros

[ctx: country]
en: Czech Republic
fi: Tšekin tasavalta

[ctx: country]
en: Côte d'Ivoire
fi: Norsunluurannikko

[ctx: country]
en: Côte d’Ivoire
fi: Norsunluurannikko

[ctx: country]
en: Denmark
fi: Tanska

[ctx: country]
en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

[ctx: country]
en: Egypt
fi: Egypti

[ctx: country]
en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

[ctx: country]
en: Estonia
fi: Viro

[ctx: country]
en: Ethiopia
fi: Etiopia

[ctx: country]
en: Europe and Central Asia
fi: Eurooppa ja Keski-Aasia

[ctx: country]
en: Falkland Islands (Malvinas)
fi: Falklandinsaaret

[ctx: country]
en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

[ctx: country]
en: Fiji
fi: Fidži

[ctx: country]
en: Finland
fi: Suomi

[ctx: country]
en: France
fi: Ranska

[ctx: country]
en: French Guiana
fi: Ranskan Guayana

[ctx: country]
en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

[ctx: country]
en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset alueet

[ctx: country]
en: Germany
fi: Saksa

[ctx: country]
en: Greece
fi: Kreikka

[ctx: country]
en: Greenland
fi: Grönlanti

[ctx: country]
en: Heard Island and McDonald Islands
fi: Heard ja McDonaldinsaaret

[ctx: country]
en: Holy See (Vatican City State)
fi: Pyhä istuin (Vatikaanivaltio)

[ctx: country]
en: Hungary
fi: Unkari

[ctx: country]
en: Iceland
fi: Islanti

[ctx: country]
en: India
fi: Intia

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic Of
fi: Iranin islamilainen tasavalta

[ctx: country]
en: Iran, Islamic Republic of
fi: Iranin islamilainen tasavalta

[ctx: country]
en: Iraq
fi: Irak

[ctx: country]
en: Ireland
fi: Irlanti

[ctx: country]
en: Isle of Man
fi: Mansaari

[ctx: country]
en: Italy
fi: Italia

[ctx: country]
en: Jamaica
fi: Jamaika

[ctx: country]
en: Japan
fi: Japani

[ctx: country]
en: Jordan
fi: Jordania

[ctx: country]
en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

[ctx: country]
en: Kenya
fi: Kenia

[ctx: country]
en: Korea, Democratic People's Republic of
fi: Korean demokraattinen kansantasavalta

[ctx: country]
en: Korea, Republic of
fi: Korean tasavalta

[ctx: country]
en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

[ctx: country]
en: Lao People's Democratic Republic
fi: Laos

[ctx: country]
en: Lebanon
fi: Libanon

[ctx: country]
en: Lithuania
fi: Liettua

[ctx: country]
en: Luxembourg
fi: Luxemburg

[ctx: country]
en: Macedonia, Republic Of
fi: Makedonian tasavalta

[ctx: country]
en: Macedonia, Republic of
fi: Makedonian tasavalta

[ctx: country]
en: Madagascar
fi: Madagaskar

[ctx: country]
en: Malaysia
fi: Malesia

[ctx: country]
en: Maldives
fi: Malediivit

[ctx: country]
en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

[ctx: country]
en: Mexico
fi: Meksiko

[ctx: country]
en: Micronesia, Federated States of
fi: Mikronesian liittovaltio

[ctx: country]
en: Middle East and North Africa
fi: Lähi-itä ja Pohjois-Afrikka

[ctx: country]
en: Morocco
fi: Marokko

[ctx: country]
en: Mozambique
fi: Mosambik

[ctx: country]
en: Netherlands
fi: Alankomaat

[ctx: country]
en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

[ctx: country]
en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

[ctx: country]
en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaari

[ctx: country]
en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

[ctx: country]
en: Norway
fi: Norja

[ctx: country]
en: Palestinian Territory
fi: Palestiinalaisalue

[ctx: country]
en: Palestinian Territory, Occupied
fi: Palestiinalaisalueet, miehitetty

[ctx: country]
en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

[ctx: country]
en: Philippines
fi: Filippiinit

[ctx: country]
en: Poland
fi: Puola

[ctx: country]
en: Portugal
fi: Portugali

[ctx: country]
en: Reunion
fi: Réunion

[ctx: country]
en: Russian Federation
fi: Venäjän federaatio

[ctx: country]
en: Rwanda
fi: Ruanda

[ctx: country]
en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

[ctx: country]
en: Saint Pierre and Miquelon
fi: Saint-Pierre ja Miquelon

[ctx: country]
en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

[ctx: country]
en: Sao Tome and Principe
fi: São Tomé ja Príncipe

[ctx: country]
en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

[ctx: country]
en: Serbia and Montenegro
fi: Serbia ja Montenegro

[ctx: country]
en: Seychelles
fi: Seychellit

[ctx: country]
en: Sint Maarten (Dutch Part)
fi: Sint Maarten (Alankomaat)

[ctx: country]
en: Solomon Islands
fi: Salomonsaaret

[ctx: country]
en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

[ctx: country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichinsaaret

[ctx: country]
en: South Sudan
fi: Etelä-Sudan

[ctx: country]
en: Spain
fi: Espanja

[ctx: country]
en: Svalbard and Jan Mayen
fi: Svalbard ja Jan Mayen

[ctx: country]
en: Swaziland
fi: Swazimaa

[ctx: country]
en: Sweden
fi: Ruotsi

[ctx: country]
en: Switzerland
fi: Sveitsi

[ctx: country]
en: Syrian Arab Republic
fi: Syyrian arabitasavalta

[ctx: country]
en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

[ctx: country]
en: Tanzania, United Republic of
fi: Tansanian yhdistynyt tasavalta

[ctx: country]
en: Thailand
fi: Thaimaa

[ctx: country]
en: Timor-Leste
fi: Itä-Timor

[ctx: country]
en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

[ctx: country]
en: Turkey
fi: Turkki

[ctx: country]
en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Caicossaaret

[ctx: country]
en: Ukraine
fi: Ukraina

[ctx: country]
en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet arabiemiirikunnat

[ctx: country]
en: United Kingdom
fi: Yhdistynyt kuningaskunta

[ctx: country]
en: United States
fi: Yhdysvallat

[ctx: country]
en: United States Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltain pienet erillissaaret

[ctx: country]
en: Viet Nam
fi: Vietnam

[ctx: country]
en: Virgin Islands, British
fi: Neitsytsaaret, Brittiläiset

[ctx: country]
en: Virgin Islands, U.S.
fi: Neitsytsaaret, Yhdysvaltain

[ctx: country]
en: Virgin Islands,British
fi: Neitsytsaaret, Britannian

[ctx: country]
en: Wallis and Futuna
fi: Wallis ja Futuna

[ctx: country]
en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

[ctx: country]
en: Yemen
fi: Jemen

[ctx: country]
en: Zambia
fi: Sambia

[ctx: country]
en: unassigned
fi: valitsematta

[ctx: country]
en: Åland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: credit card
fi: luottokortti

en: d M yyyy (31 Dec 2009)
fi: p K vvvv (31 Joulu 2009)

en: day
fi: päivä

en: day of the month
fi: kuukauden päivä

en: day of the week
fi: viikon päivä

en: dd-mm-yyyy (31-12-2009)
fi: pp-kk-vvvv (31-12-2009)

en: dd.mm.yyyy (31.12.2009)
fi: pp.kk.vvvv (31.12.2009)

en: dear %1
fi: hyvä %1

en: default organization
fi: oletusyhteisö

en: delete
fi: poista

en: delete activities
fi: poista aktiviteetit

en: delete contacts
fi: poista kontakteja

en: duplicate
fi: kaksoiskappale

en: eWAY (Single Currency)
fi: eWAY (yksi valuutta)

en: eWAY - Gateway requires curl with SSL support
fi: eWay - Gateway vaatii curl:n SSL tuella

en: eWAY - recurring payments not implemented
fi: eWay - toistuvia maksuja ei ole toteutettu

en: eWAY CustomerID is not set for this payment processor
fi: Maksunvälittäjälle ei ole asetettu eWay CustomerID:tä

en: eWAY Gateway URL is not set for this payment processor
fi: Maksunvälittäjälle ei ole asetettu eWay-yhdyskäytävän URL:ää

en: edit
fi: muokkaa

en: edit all contacts
fi: muokkaa kaikkia kontakteja

en: edit groups
fi: muokkaa ryhmiä

en: edit profile
fi: muokkaa profiilia

en: email
fi: sähköposti

en: end date
fi: päättymispäivä

en: entityID needs to be set and of type Integer
fi: entityID tulee olla asetettuna ja kokonaisluku

en: every
fi: joka

en: ext.
fi: suuntanumero

en: field ID
fi: kentän tunnus

en: field ID needs to be of type Integer for index %1
fi: kentän tunnus tulee olla kokonaisluku indeksille %1

en: find contacts by name, email address, group membership and or tagging at <a href="!1">Find Contacts</a>.
fi: hae yhteyksiä nimellä, sähköpostiosoitteella, ryhmän jäsenyydellä tai avainsanojen perusteella kohdassa <a href="!1">Hae yhteyksiä</a>.

en: greater than
fi: suurempi kuin

en: greater than or equal to
fi: suurempi tai yhtäsuuri kuin

en: hide field or section
fi: piilota kenttä tai ryhmä

en: if you are searching within a Group or for Tagged contacts, try 'any group' or 'any tag'
fi: jos olet tekemässä hakua tietyn ryhmän sisällä ja tietyllä avainsanalla merkittyjen kontaktien joukosta, valitse "mikä tahansa ryhmä" tai "mikä tahansa avainsana".

en: if you are searching within a date or amount range, try a wider range of values
fi: jos etsit aika- tai summavälillä, kokeile laajentaa väliä

en: if you are searching within a date range, try a wider range of values
fi: Jos etsit rajoitetulta aikaväliltä, koita laajentaa hakuasi.

en: import contacts
fi: Tuo kontakteja

en: in
fi:  Ryhmä

en: is a numeric field
fi: on numerokenttä

en: is...
fi: Kontaktityyppi

en: learn more
fi: lisää tietoa

en: less than
fi: pienempi kuin

en: less than or equal to
fi: pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: lifetime
fi: elinikäinen

en: loading
fi: ladataan

en: make sure you have enough privileges in the access control system
fi: varmista että sinulla on tarvittavat käyttöoikeudet

en: member since
fi: jäsen alkaen

[ctx: menu]
en: ACL
fi: Käyttöoikeudet

[ctx: menu]
en: ACL Roles
fi: Käyttöoikeuksien roolit

[ctx: menu]
en: Accepted Credit Cards
fi: Hyväksytyt luottokortit

[ctx: menu]
en: Access Control
fi: Käyttöoikeuksien valvonta

[ctx: menu]
en: Accounting Batches
fi: Joukkokirjanpito

[ctx: menu]
en: Activities
fi: Aktiviteetit

[ctx: menu]
en: Activity Dashlet
fi: Aktiviteetin työpöytävimpain

[ctx: menu]
en: Activity Types
fi: Aktiviteettiluokat

[ctx: menu]
en: Activity View
fi: Aktiviteettinäkymä

[ctx: menu]
en: Add Event To Cart
fi: Lisää tapahtuma ostoskoriin

[ctx: menu]
en: Add Field
fi: Lisää kenttä

[ctx: menu]
en: Add Products to This Page
fi: Lisää tuotteita tälle sivulle

[ctx: menu]
en: Add User
fi: Lisää käyttäjä

[ctx: menu]
en: Additional Info
fi: Lisätieto

[ctx: menu]
en: AdditionalInfo Form
fi: Lisätiedon lomake

[ctx: menu]
en: Address Settings
fi: Osoitteen asetukset

[ctx: menu]
en: Addressee Formats
fi: Osoitteen haltijan muotoilut

[ctx: menu]
en: Administer
fi: Hallinnoi

[ctx: menu]
en: Administer CiviCRM
fi: CiviCRM:n hallinnointi

[ctx: menu]
en: Administration Console
fi: Hallintakonsoli

[ctx: menu]
en: Advanced Search
fi: Laaja haku

[ctx: menu]
en: All Cases
fi: Kaikki tapaukset

[ctx: menu]
en: All Cases Dashlet
fi: Kaikkien tapauksien työpöytävimpain

[ctx: menu]
en: All Reports
fi: Kaikki raportit

[ctx: menu]
en: Approve Mailing
fi: Hyväksy postitus

[ctx: menu]
en: Archived Mailings
fi: Arkistoidut postitukset

[ctx: menu]
en: Assign Users to ACL Roles
fi: Aseta käyttäjille roolit

[ctx: menu]
en: Assign to Another Client
fi: Siirrä toiselle asiakkaalle

[ctx: menu]
en: Attendee List
fi: Osallistujalista

[ctx: menu]
en: Batch Data Entry
fi: Tiedon joukkosyöttö

[ctx: menu]
en: Browse Uploaded files
fi: Selaa ladattuja tiedostoja

[ctx: menu]
en: CMS Database Integration
fi: Sisällönhallintajärjestelmän tietokannan integraatio

[ctx: menu]
en: Campaign Dashboard
fi: Kampanjan kojelauta

[ctx: menu]
en: Campaign Reports
fi: Kampanjaraportit

[ctx: menu]
en: Campaign Status
fi: Kampanjan tila

[ctx: menu]
en: Campaign Types
fi: Kampanjatyypit

[ctx: menu]
en: Campaigns
fi: Kampanjat

[ctx: menu]
en: Cancel Subscription
fi: Peruuta tilaus

[ctx: menu]
en: Cart Checkout
fi: Kassalle

[ctx: menu]
en: Case
fi: Tapaus

[ctx: menu]
en: Case Activity
fi: Tapauksen aktiviteetit

[ctx: menu]
en: Case Dashlet
fi: Tapauksen työpöytävimpain

[ctx: menu]
en: Case Details
fi: Tapauksen yksityiskohdat

[ctx: menu]
en: Case Reports
fi: Tapausraportit

[ctx: menu]
en: Case Statuses
fi: Tapauksien tilat

[ctx: menu]
en: Case Types
fi: Tapauksen tyyppi

[ctx: menu]
en: Cases
fi: Tapaukset

[ctx: menu]
en: CiviCRM Blog
fi: CiviCRM-blogi

[ctx: menu]
en: CiviCRM Dashlets
fi: CiviCRM-työpöytävimpaimet

[ctx: menu]
en: CiviCRM Home
fi: CiviCRM Etusivu

[ctx: menu]
en: CiviCRM News
fi: CiviCRM-uutiset

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Create
fi: CiviCRM Määritä profiili

[ctx: menu]
en: CiviCRM Profile Fields
fi: CiviCRM-profiilikentät

[ctx: menu]
en: CiviCRM Reports
fi: CiviCRM-raportit

[ctx: menu]
en: CiviCampaign
fi: CiviKampanja

[ctx: menu]
en: CiviCampaign Component Settings
fi: CiviKampanjan komponenttien asetukset

[ctx: menu]
en: CiviCase
fi: CiviTapaus

[ctx: menu]
en: CiviCase Dashboard
fi: CiviTapaus-kojelauta

[ctx: menu]
en: CiviContribute
fi: CiviMaksu

[ctx: menu]
en: CiviContribute Component Settings
fi: CiviMaksun asetukset

[ctx: menu]
en: CiviContribute Dashboard
fi: CiviMaksun kojelauta

[ctx: menu]
en: CiviEvent
fi: CiviTapahtuma

[ctx: menu]
en: CiviEvent Component Settings
fi: CiviTapahtuman komponenttien asetukset

[ctx: menu]
en: CiviEvent Dashboard
fi: CiviTapahtuma-kojelauta

[ctx: menu]
en: CiviGrant
fi: CiviAvustus

[ctx: menu]
en: CiviGrant Dashboard
fi: CiviGrant-kojelauta

[ctx: menu]
en: CiviMail
fi: CiviPosti

[ctx: menu]
en: CiviMail Component Settings
fi: CiviPostin komponenttien asetukset

[ctx: menu]
en: CiviMember
fi: CiviJäsenyys

[ctx: menu]
en: CiviMember Component Settings
fi: CiviJäsenyyden komponenttien asetukset

[ctx: menu]
en: CiviMember Dashboard
fi: CiviJäsenyys-kojelauta

[ctx: menu]
en: CiviReport
fi: CiviRaportti

[ctx: menu]
en: Cleanup Caches and Update Paths
fi: Siivoa cachet ja päivitä hakemistoja

[ctx: menu]
en: Closed Batches
fi: Suljetut erät

[ctx: menu]
en: Communication Style Options
fi: Yhteydenottojen tyylivaihtoehdot

[ctx: menu]
en: Communications
fi: Viestintäasetukset

[ctx: menu]
en: Conduct Survey
fi: Toteuta kysely

[ctx: menu]
en: Conference Slot Labels
fi: Konferenssipaikkojen otsikot

[ctx: menu]
en: Conference Slots
fi: Konferenssipaikat

[ctx: menu]
en: Configuration Checklist
fi: Asetuksien tarkistuslista

[ctx: menu]
en: Configure Survey
fi: Määrittele kysely

[ctx: menu]
en: Configure Widget
fi: Määrittele vimpain

[ctx: menu]
en: Confirm
fi: Vahvista

[ctx: menu]
en: Confirm Event Registration
fi: Vahvista tapahtuman rekisteröityminen

[ctx: menu]
en: Confirm dates
fi: Vahvista päivämäärät

[ctx: menu]
en: Contact Reports
fi: Kontaktiraportit

[ctx: menu]
en: Contact Summary
fi: Yhteenveto kontakteista

[ctx: menu]
en: Contact Types
fi: Kontaktityypit

[ctx: menu]
en: Contacts
fi: Kontaktit

[ctx: menu]
en: Contribution Amounts
fi: Maksusummat

[ctx: menu]
en: Contribution Details
fi: Maksujen yksityiskohtaiset tiedot

[ctx: menu]
en: Contribution Reports
fi: Maksuraportit

[ctx: menu]
en: Contribution Summary
fi: Maksujen yhteenveto

[ctx: menu]
en: Contribution Summary - Chart View
fi: Maksujen yhteenveto - kaavionäkymä

[ctx: menu]
en: Contribution and Membership Details
fi: Yksityiskohdat jäsenyyksistä ja maksuista.

[ctx: menu]
en: Contribution details for any type of contribution, plus associated membership information for contributions which are in payment for memberships.
fi: Maksujen yksityiskohdat jokaiselle maksutyypille sekä jäsenmaksuihin liittyvät jäsenyystiedot.

[ctx: menu]
en: Contributions
fi: Maksut

[ctx: menu]
en: Contributions by Household
fi: Maksut kotitalouksittain

[ctx: menu]
en: Contributions by Organization
fi: Maksut yhteisöittäin

[ctx: menu]
en: Create New Report from Template
fi: Luo uusi raportti mallista

[ctx: menu]
en: Current Employers
fi: Nykyiset työnantajat

[ctx: menu]
en: Current and Upcoming Events
fi: Nykyiset ja tulevat tapahtumat

[ctx: menu]
en: Custom Data
fi: Lisäkentät

[ctx: menu]
en: Custom Data Fields
fi: Lisäkentät

[ctx: menu]
en: Custom Field - Add
fi: Lisäkenttä - lisää

[ctx: menu]
en: Custom Field - Change Type
fi: Lisäkenttä - muuta tyyppiä

[ctx: menu]
en: Custom Field - Edit
fi: Lisäkenttä - muokkaa

[ctx: menu]
en: Custom Field - Move
fi: Lisäkenttä - Siirrä

[ctx: menu]
en: Custom Field - Options
fi: Lisäkenttä - Vaihtoehdot

[ctx: menu]
en: Custom Fields
fi: Lisäkentät

[ctx: menu]
en: Custom Searches
fi: Räätälöidyt haut

[ctx: menu]
en: Customize Data and Screens
fi: Muokkaa dataa ja näkymiä

[ctx: menu]
en: Dashboard
fi: Kojelauta

[ctx: menu]
en: Database Upgrades
fi: Tietokannan päivitykset

[ctx: menu]
en: Date Formats
fi: Päivämäärän esitystavat

[ctx: menu]
en: Date Preferences
fi: Päivämääräasetukset

[ctx: menu]
en: Debugging
fi: Virheen korjaus

[ctx: menu]
en: Debugging and Error Handling
fi: Virheiden jäljitys ja korjaus

[ctx: menu]
en: Delete Contact
fi: Poista kontakti

[ctx: menu]
en: Delete Survey
fi: Poista kysely

[ctx: menu]
en: Detailed report for canvassing, phone-banking, walk lists or other surveys.
fi: Yksityiskohtainen raportti ovelta ovelle -kampanjointia, puhelinkampanjointia ja muita ihmisten kontaktoinnin tapoja varten.

[ctx: menu]
en: Directories
fi: Hakemistot

[ctx: menu]
en: Display Preferences
fi: Kontakteista näytettävät tiedot

[ctx: menu]
en: Display clicks from each mailing
fi: Näytä klikkaukset jokaisesta postituksesta

[ctx: menu]
en: Display contacts who opened emails from a mailing
fi: Näyttää kontaktit, jotka avasivat sähköpostin

[ctx: menu]
en: Documentation
fi: Dokumentaatio

[ctx: menu]
en: Download Errors
fi: Lataa Virheet

[ctx: menu]
en: Draft and Unscheduled Mailings
fi: Keskeneräiset ja aikatauluttamat postitukset

[ctx: menu]
en: Dropdown Options
fi: Pudotusvalikot

[ctx: menu]
en: Edit Field
fi: Muokkaa kenttää

[ctx: menu]
en: Edit Related Contact
fi: Muokkaa suhdetietoa

[ctx: menu]
en: Email Greeting Formats
fi: Sähköpostitervehdysten muodot

[ctx: menu]
en: Email Invoice
fi: Sähköpostilasku

[ctx: menu]
en: Email a Contact
fi: Lähetä sähköpostia kontaktille

[ctx: menu]
en: Email address verified
fi: Sähköposti varmistettu

[ctx: menu]
en: Enable CiviCRM Components
fi: Ota käyttöön CiviCRM-komponentit

[ctx: menu]
en: Event Fees
fi: Tapahtuman hinnat

[ctx: menu]
en: Event Income Details
fi: Tapahtuman tulojen yksityiskohdat

[ctx: menu]
en: Event Income Summary
fi: Tapahtuman tulojen yhteenveto

[ctx: menu]
en: Event Info and Settings
fi: Tapahtuman tiedot ja asetukset

[ctx: menu]
en: Event Information
fi: Tapahtuman kuvaus

[ctx: menu]
en: Event Location
fi: Tapahtuman sijainti

[ctx: menu]
en: Event Online Registration
fi: Tapahtuman verkkoilmoittautuminen

[ctx: menu]
en: Event Participants List
fi: Tapahtuman osallistujat

[ctx: menu]
en: Event Registration
fi: Tapahtuman ilmoittautuminen

[ctx: menu]
en: Event Reports
fi: Tapahtumaraportit

[ctx: menu]
en: Event Templates
fi: Tapahtumien mallipohjat

[ctx: menu]
en: Event Types
fi: Tapahtumien tyypit

[ctx: menu]
en: Events
fi: Tapahtumat

[ctx: menu]
en: Export Contacts
fi: Tuo kontaktit

[ctx: menu]
en: Exported Batches
fi: Viedyt erät

[ctx: menu]
en: FROM Email Addresses
fi: Sähköpostin lähettäjäasetukset

[ctx: menu]
en: Financial Types
fi: Maksutyypit

[ctx: menu]
en: Find Activities
fi: Etsi aktiviteetteja

[ctx: menu]
en: Find Cases
fi: Hae tapauksia

[ctx: menu]
en: Find Contacts
fi: Etsi kontakteja

[ctx: menu]
en: Find Contributions
fi: Etsi maksuja

[ctx: menu]
en: Find Grants
fi: Etsi avustuksia

[ctx: menu]
en: Find Mailings
fi: Etsi postituksia

[ctx: menu]
en: Find Mass SMS
fi: Etsi ryhmätekstiviestejä

[ctx: menu]
en: Find Memberships
fi: Etsi jäsenyyksiä

[ctx: menu]
en: Find Participants
fi: Etsi osallistujia

[ctx: menu]
en: Find and Merge Duplicate Contacts
fi: Etsi ja yhdistä identtiset kontaktit

[ctx: menu]
en: Forward Mailing
fi: Lähetä viesti edelleen

[ctx: menu]
en: From Email Addresses
fi: Sähköpostin lähetysosoitteet

[ctx: menu]
en: Full-text Search
fi: Kokotekstihaku

[ctx: menu]
en: Gender Options
fi: Sukupuolitiedot

[ctx: menu]
en: Gives relationship details between two contacts
fi: Näyttää tiedot kahden kontaktin välisestä suhteesta

[ctx: menu]
en: Grant Details
fi: Avustuksen yksityskohdat

[ctx: menu]
en: Grant Reports
fi: Avustusraportit

[ctx: menu]
en: Grant Types
fi: Avustusten tyypit

[ctx: menu]
en: Grants
fi: Avustukset

[ctx: menu]
en: Group Members
fi: Ryhmän jäsenet

[ctx: menu]
en: Groups
fi: Ryhmät

[ctx: menu]
en: Headers, Footers, and Automated Messages
fi: Otsikot, lopetus- ja automatisoidut viestit

[ctx: menu]
en: Helps you to analyze the income generated by an event. The report can include details by participant type, status and payment method.
fi: Mahdollistaa tapahtuman luomien tulojen analysoimisen. Raportti voi sisältää yksityiskohtia osallistujatyypistä, tilasta ja maksumenetelmästä.

[ctx: menu]
en: Home
fi: Etusivu

[ctx: menu]
en: Import
fi: Tuo

[ctx: menu]
en: Import Activities
fi: Tuo tapahtumia

[ctx: menu]
en: Import Contacts
fi: Tuo kontakteja

[ctx: menu]
en: Import Contributions
fi: Tuo maksut

[ctx: menu]
en: Import Memberships
fi: Tuo jäsenyydet

[ctx: menu]
en: Import Participants
fi: Tuo osallistujia

[ctx: menu]
en: Import/Export Mappings
fi: Tuo/vie koordinaatit

[ctx: menu]
en: Include Profiles
fi: Sisällytä profiilit

[ctx: menu]
en: Individual Prefixes (Ms, Mr...)
fi: Yksilölliset etuliitteet (Rva, herra, ...)

[ctx: menu]
en: Individual Suffixes (Jr, Sr...)
fi: Yksilölliset tarkenteet (Jr, Sr...)

[ctx: menu]
en: Instant Messenger Services
fi: Pikaviestin- eli IM-palvelut

[ctx: menu]
en: Interview Respondents
fi: Haastatellut

[ctx: menu]
en: Label Formats
fi: Postitustarrakoot

[ctx: menu]
en: Languages, Currency, Locations
fi: Kielet, valuutta, sijainnit

[ctx: menu]
en: Lapsed Memberships
fi: Päättyneet jäsenyydet

[ctx: menu]
en: List contact's donation history, grouped by year, along with contributions attributed to any of the contact's related contacts.
fi: Listaa kontaktin lahjoitushistorian ryhmitettynä vuosittain. Sen lisäksi nähtävillä ovat kontaktiin yhteydessä olevien kontaktien lahjoitukset.

[ctx: menu]
en: Localization
fi: Lokalisointi

[ctx: menu]
en: Location Types (Home, Work...)
fi: Osoitetyypit (Koti, työ...)

[ctx: menu]
en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

[ctx: menu]
en: Mail Accounts
fi: Postitilit

[ctx: menu]
en: Mail Opened
fi: Sähköposti avattu

[ctx: menu]
en: Mailer Settings
fi: Sähköpostin asetukset

[ctx: menu]
en: Mailing Details
fi: Postituksen yksityskohdat

[ctx: menu]
en: Mailing Report
fi: Postitusraportti

[ctx: menu]
en: Mailing Reports
fi: Postitusraportit

[ctx: menu]
en: Mailing Summary
fi: Postituksen yhteenveto

[ctx: menu]
en: Mailings
fi: Postitukset

[ctx: menu]
en: Manage ACLs
fi: Hallitse käyttöoikeuksia

[ctx: menu]
en: Manage Contribution Pages
fi: Hallitse maksusivuja

[ctx: menu]
en: Manage Custom Searches
fi: Hallitse räätälöityjä hakuja

[ctx: menu]
en: Manage Events
fi: Hallitse tapahtumia

[ctx: menu]
en: Manage Extensions
fi: Hallitse laajennuksia

[ctx: menu]
en: Manage Groups
fi: Hallitse ryhmiä

[ctx: menu]
en: Manage Premiums
fi: Hallitse etuja

[ctx: menu]
en: Manage Price Sets
fi: Hallitse hintaluokkia

[ctx: menu]
en: Manage Tags (Categories)
fi: Hallitse avainsanoja (kategorioita)

[ctx: menu]
en: Manage Templates
fi: Hallitse malleja

[ctx: menu]
en: Map Event Location
fi: Tapahtumien sijaintikartta

[ctx: menu]
en: Map Location(s)
fi: Sijaintikartta

[ctx: menu]
en: Mapping and Geocoding
fi: Kartoitus ja Koordinaatit

[ctx: menu]
en: Membership Details
fi: Jäsenyyden yksityiskohdat.

[ctx: menu]
en: Membership Reports
fi: Jäsenyysraportit

[ctx: menu]
en: Membership Section
fi: Jäsenyysosa

[ctx: menu]
en: Membership Status Rules
fi: Jäsenyyden tilan määrittelysäännöt

[ctx: menu]
en: Membership Summary
fi: Yhteenveto jäsenyydestä

[ctx: menu]
en: Membership Types
fi: Jäsenyystyypit

[ctx: menu]
en: Memberships
fi: Jäsenyydet

[ctx: menu]
en: Merge Contact
fi: Yhdistä kontakti

[ctx: menu]
en: Message Templates
fi: Viestimallit

[ctx: menu]
en: Mobile Phone Providers
fi: Matkapuhelinoperaattorit

[ctx: menu]
en: Multi Site Settings
fi: Useamman sivuston asetukset

[ctx: menu]
en: My Cases
fi: Tapaukseni

[ctx: menu]
en: Navigation Menu
fi: Navigointivalikko

[ctx: menu]
en: New Activity
fi: Uusi aktiviteetti

[ctx: menu]
en: New Batch
fi: Uusi erä

[ctx: menu]
en: New Campaign
fi: Uusi kampanja

[ctx: menu]
en: New Case
fi: Uusi tapaus

[ctx: menu]
en: New CiviCRM Profile
fi: Uusi CiviCRM-profiili

[ctx: menu]
en: New Contact
fi: Uusi kontakti

[ctx: menu]
en: New Contribution
fi: Uusi maksu

[ctx: menu]
en: New Contribution Page
fi: Uusi maksusivu

[ctx: menu]
en: New Email
fi: Uusi sähköposti

[ctx: menu]
en: New Event
fi: Uusi tapahtuma

[ctx: menu]
en: New Grant
fi: Uusi avustus

[ctx: menu]
en: New Group
fi: Uusi ryhmä

[ctx: menu]
en: New Household
fi: Uusi kotitalous

[ctx: menu]
en: New Individual
fi: Uusi henkilö

[ctx: menu]
en: New Mailing
fi: Uusi viesti

[ctx: menu]
en: New Mass SMS
fi: Uusi SMS joukolle vastaanottajia

[ctx: menu]
en: New Membership
fi: Uusi jäsenyys

[ctx: menu]
en: New Organization
fi: Uusi yhteisö

[ctx: menu]
en: New Petition
fi: Uusi vetoomus

[ctx: menu]
en: New Price Set
fi: Uusi hintaluokka

[ctx: menu]
en: New SMS
fi: Uusi SMS

[ctx: menu]
en: New Survey
fi: Uusi kysely

[ctx: menu]
en: New Tag
fi: Uusi avainsana

[ctx: menu]
en: Notes
fi: Muistiinpanot

[ctx: menu]
en: Open Batches
fi: Avoimet erät

[ctx: menu]
en: Open Case
fi: Avoin tapaus

[ctx: menu]
en: Option Groups
fi: Vaihtoehtojen ryhmät

[ctx: menu]
en: Organization Address and Contact Info
fi: Yhteisön osoite ja yhteystiedot

[ctx: menu]
en: Outbound Email (SMTP/Sendmail)
fi: Lähtevä sähköposti (SMTP/Sendmail)

[ctx: menu]
en: Outbound Email Settings
fi: Lähtevän sähköpostin asetukset

[ctx: menu]
en: PDF Invoice
fi: PDF-lasku

[ctx: menu]
en: Participant Listing Options
fi: Osallistujalistan asetukset

[ctx: menu]
en: Participant Listing Templates
fi: Osallistujalistausmallineet

[ctx: menu]
en: Participant Role
fi: Osallistujan rooli

[ctx: menu]
en: Participant Roles
fi: Osallistujien roolit

[ctx: menu]
en: Participant Status
fi: Osallistujan tila

[ctx: menu]
en: Participant Statuses
fi: Osallistujien tilat

[ctx: menu]
en: Payment Instruments
fi: Maksuvälineet

[ctx: menu]
en: Payment Methods
fi: Maksutavat

[ctx: menu]
en: Payment Processor
fi: Maksunvälittäjä

[ctx: menu]
en: Payment Processor Type
fi: Maksunvälittäjän tyyppi

[ctx: menu]
en: Payment Processors
fi: Maksunvälittäjät

[ctx: menu]
en: Permissions (Access Control)
fi: Oikeudet (käyttöoikeuksien valvonta)

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Page Summary
fi: Henkilökohtaisen kampanjasivun yhteenveto

[ctx: menu]
en: Personal Campaign Pages
fi: Henkilökohtaiset kampanjasivut

[ctx: menu]
en: Petitions
fi: Vetoomukset

[ctx: menu]
en: Phone Type
fi: Puhelintyyppi

[ctx: menu]
en: Phone Types
fi: Puhelintyypit

[ctx: menu]
en: Postal Greeting Formats
fi: Postitervehdysten muodot

[ctx: menu]
en: Preferred Communication Methods
fi: Toivottu yhteystapa

[ctx: menu]
en: Preferred Language Options
fi: Kieliasetukset

[ctx: menu]
en: Preferred Languages
fi: Mieluisimmat kielet

[ctx: menu]
en: Premiums
fi: Edut

[ctx: menu]
en: Premiums (Thank-you Gifts)
fi: Edut (kiitoslahjat)

[ctx: menu]
en: Preview Mailing
fi: Esikatsele viestiä

[ctx: menu]
en: Price Field Options
fi: Hintakentän vaihtoehdot

[ctx: menu]
en: Price Fields
fi: Hintakenttä

[ctx: menu]
en: Price Sets
fi: Hintaryhmät

[ctx: menu]
en: Print Event Name Badge
fi: Tulosta tapahtuman nimen merkki

[ctx: menu]
en: Print Page (PDF) Formats
fi: Tulostettavan sivun (PDF) muodot

[ctx: menu]
en: Process Uploaded Images
fi: Käsittele ladatut kuvat

[ctx: menu]
en: Profile Settings
fi: Profiiliasetukset

[ctx: menu]
en: ProfileEditor
fi: Profiilin muokkain

[ctx: menu]
en: Profiles
fi: Profiilit

[ctx: menu]
en: Provides a list of members along with their membership status and membership details (Join Date, Start Date, End Date). Can also display contributions (payments) associated with each membership.
fi: Näyttää listan jäsenistä, heidän jäsenyytensä tilasta ja jäsenyyden yksityiskohdista (liittymispäivä, alkamispäivä, päättymispäivä). Voi myös näyttää jokaiseen jäsenyyteen liittyvät jäsenmaksut.

[ctx: menu]
en: Provides a list of memberships that have lapsed or will lapse by the date you specify.
fi: Näyttää listan jäsenyyksistä, jotka ovat päättyneet tai tulevat päättymään määrittelemääsi päivämäärään mennessä.

[ctx: menu]
en: Provides a list of the top donors during a time period you define. You can include as many donors as you want (for example, top 100 of your donors).
fi: Tarjoaa listan huippulahjoittajista määrittelemänäsi ajanjaksona. Voit sisällyttää niin monta lahjoittajaa kuin tahdot (esimerkiksi lista 100 parhaasta lahjoittajastasi).

[ctx: menu]
en: Provides a summary of memberships by type and join date.
fi: Näyttää yhteenvedon jäsenyyksistä tyypin ja liittymispäivämäärän mukaan.

[ctx: menu]
en: Provides an overview of event income. You can include key information such as event ID, registration, attendance, and income generated to help you determine the success of an event.
fi: Tarjoaa yleiskatsauksen tapahtuman tuloista. Voit lisätä olennaista tietoa, kuten tapahtuman tunnuksen, rekisteröinnin, osallistumismäärän ja tapahtumasta saadut tulot voidaksesi määritellä tapahtuman onnistumisen.

[ctx: menu]
en: Provides contact-related information on contributions, memberships, events and activities.
fi: Tiedot kontaktien maksuista, jäsenyyksistä, tapahtumista ja aktiviteeteista.

[ctx: menu]
en: Provides lists of event attendees.
fi: Tarjoaa listoja tapahtuman osallistujista.

[ctx: menu]
en: Provides lists of participants for an event.
fi: Tarjoaa listat tapahtuman osallistujista.

[ctx: menu]
en: Record Respondents Interview
fi: Tallenna vastaajan haastattelu

[ctx: menu]
en: Recurring Contributions
fi: Toistuvat maksut

[ctx: menu]
en: Register Event Participant
fi: Rekisteröi tapahtuman osallistuja

[ctx: menu]
en: Register New Participant
fi: Lisää uusi osallistuja

[ctx: menu]
en: Register Report
fi: Rekisteröi raportti

[ctx: menu]
en: Registration Page
fi: Rekisteröintisivu

[ctx: menu]
en: Relationship Types
fi: Yhteyssuhdetyypit

[ctx: menu]
en: Relationships
fi: Yhteyssuhteet

[ctx: menu]
en: Remove From Cart
fi: Poista ostoskorista

[ctx: menu]
en: Report
fi: Raportit

[ctx: menu]
en: Reports
fi: Raportit

[ctx: menu]
en: Reports Listing
fi: Listaa raportit

[ctx: menu]
en: Resource URLs
fi: Resurssien URL-osoitteet

[ctx: menu]
en: Resubscribe
fi: Aktivoi uudelleen

[ctx: menu]
en: SMS Providers
fi: SMS-palveluntarjoajat

[ctx: menu]
en: Safe File Extension Options
fi: Turvalliset tiedostopäätteet (.xxx)

[ctx: menu]
en: Safe File Extensions
fi: Turvalliset tiedostopäätteet

[ctx: menu]
en: Schedule Mailing
fi: Ajasta postitus

[ctx: menu]
en: Schedule Reminders
fi: Ajasta muistutukset

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs
fi: Ajastetut tehtävät

[ctx: menu]
en: Scheduled Jobs Log
fi: Ajastettujen tehtävien loki

[ctx: menu]
en: Scheduled and Sent Mailings
fi: Aikataulutetut ja lähetetyt postitukset

[ctx: menu]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: menu]
en: Search Builder
fi: Itse määritelty haku

[ctx: menu]
en: Search Preferences
fi: Hakuasetukset

[ctx: menu]
en: Sending Mail
fi: Lähetää viestiä

[ctx: menu]
en: Setup a Personal Campaign Page - Account Information
fi: Aseta henkilökohtainen kampanjasivu - tunnustiedot

[ctx: menu]
en: Sign Petition
fi: Allerikoita vetoomus

[ctx: menu]
en: Smart Groups
fi: Älykkäät ryhmät

[ctx: menu]
en: Sms Providers
fi: SMS-palveluntarjoaja

[ctx: menu]
en: Subscribe
fi: Tilaa

[ctx: menu]
en: Summary statistics for mailings
fi: Postitustilastojen yhteenveto

[ctx: menu]
en: Sunlight
fi: Päivä

[ctx: menu]
en: Survey Details
fi: Kyselyn yksityiskohdat

[ctx: menu]
en: Survey Types
fi: Kyselyiden tyypit

[ctx: menu]
en: Surveys
fi: Kyselyt

[ctx: menu]
en: Synchronize Users to Contacts
fi: Synkronisoi käyttäjät kontaktiihin

[ctx: menu]
en: System Settings
fi: Järjestelmän asetukset

[ctx: menu]
en: Tags
fi: Avainsanat

[ctx: menu]
en: Tags (Categories)
fi: Avainsanat (kategoriat)

[ctx: menu]
en: Tell a Friend
fi: Kerro ystävälle

[ctx: menu]
en: Thank You
fi: Kiitos

[ctx: menu]
en: Thank-you and Receipting
fi: Kiitosviesti ja kuitti

[ctx: menu]
en: Title and Settings
fi: Otsikko ja asetukset

[ctx: menu]
en: Top Donors
fi: Huippulahjoittajat

[ctx: menu]
en: Unsubscribe
fi: Peruuta rekisteröinti/tilaus

[ctx: menu]
en: Update Billing Details
fi: Päivitä laskutuksen yksityiskohtia

[ctx: menu]
en: Update Subscription
fi: Päivitä tilaus

[ctx: menu]
en: Upgrade CiviCRM
fi: Päivitä CiviCRM

[ctx: menu]
en: Users and Permissions
fi: Käyttäjät ja oikeudet

[ctx: menu]
en: View Activity
fi: Näytä aktiviteetti

[ctx: menu]
en: View Cart
fi: Näytä ostoskori

[ctx: menu]
en: View Date Preferences
fi: Näytä päivämääräasetukset

[ctx: menu]
en: View Mailing
fi: Näytä postitus

[ctx: menu]
en: View Petition Signatures
fi: Katso vetoomuksen allekirjoitukset

[ctx: menu]
en: Website Types
fi: Verkkosivutyypit

[ctx: menu]
en: Word Replacements
fi: Sanojen korvaaminen

en: merge
fi: yhdistä

en: merge duplicate contacts
fi: yhdistä kontaktien kaksoiskappaleet

en: miles
fi: mailia

en: minutes
fi: minuuttia

en: mm/dd/yyyy (12/31/2009)
fi: kk/pp/vvvv (12/31/2009)

en: month
fi: kuukausi

en: more
fi: lisää

en: must be a monetary value
fi: arvon tulee olla rahallinen

en: must be a numeric value
fi: arvon tulee olla numeerinen

en: new campaign
fi: uusi kampanja

en: not a duplicate
fi: ei identtinen

en: on hold
fi: pois päältä

en: ongoing
fi: menossa

en: open section
fi: avaa alue

en: opens online user guide in a new window
fi: Avaa ohjeistuksen uudessa ikkunassa.

en: or
fi: tai

en: or the contact is not part of the activity '%1'
fi: tai kontakti ei ole ole osa toimintaa "%1"

en: page argument missing or invalid
fi: sivun parametri puuttuu tai se ei ole kelvollinen

en: plus sign
fi: plus merkki

en: profile create
fi: profiilin luonti

en: profile edit
fi: profiilin muokkaus

en: profile listings
fi: profiilien listaukset

en: profile listings and forms
fi: profiililistaukset ja lomakkeet

en: profile view
fi: profiilin näyttö

[ctx: province]
en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

[ctx: province]
en: British Columbia
fi: Brittiläinen Columbia

[ctx: province]
en: California
fi: Kalifornia

[ctx: province]
en: Central Finland
fi: Keski-Suomi

[ctx: province]
en: Central Ostrobothnia
fi: Keski-Pohjanmaa

[ctx: province]
en: Hawaii
fi: Havaiji

[ctx: province]
en: Häme
fi: Kanta-Häme

[ctx: province]
en: Lapland
fi: Lappi

[ctx: province]
en: Luxembourg
fi: Luxemburg

[ctx: province]
en: Male
fi: Mies

[ctx: province]
en: Mexico
fi: Meksiko

[ctx: province]
en: Moskva
fi: Moskova

[ctx: province]
en: New South Wales
fi: Uusi Etelä-Wales

[ctx: province]
en: Newfoundland and Labrador
fi: Newfoundland ja Labrador

[ctx: province]
en: North Carolina
fi: Pohjois-Carolina

[ctx: province]
en: North Dakota
fi: Pohjois-Dakota

[ctx: province]
en: North Karelia
fi: Pohjois-Karjala

[ctx: province]
en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

[ctx: province]
en: Northern Savo
fi: Pohjois-Savo

[ctx: province]
en: Northwest Territories
fi: Luoteisterritoriot

[ctx: province]
en: Nothern Ostrobothnia
fi: Pohjois-Pohjanmaa

[ctx: province]
en: Ostrobothnia
fi: Pohjanmaa

[ctx: province]
en: Sankt-Peterburg
fi: Pietari

[ctx: province]
en: South Carolina
fi: Etelä-Carolina

[ctx: province]
en: South Dakota
fi: Etelä-Dakota

[ctx: province]
en: South Karelia
fi: Etelä-Karjala

[ctx: province]
en: South Ostrobothnia
fi: Etelä-Pohjanmaa

[ctx: province]
en: South-West Finland
fi: Varsinais-Suomi

[ctx: province]
en: Tampere Region
fi: Pirkanmaa

[ctx: province]
en: United States Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltain pienet erillissaaret

[ctx: province]
en: Virgin Islands
fi: Neitsytsaaret

[ctx: province]
en: West Virginia
fi: Länsi-Virginia

[ctx: province]
en: Åland
fi: Ahvenanmaa

en: read more
fi: lue lisää

en: receipt
fi: kuitti

en: search by group
fi: etsi ryhmän perusteella

en: search by group type
fi: etsi ryhmän tyypin perusteella

en: seconds
fi: sekunttia

en: select
fi: valitse

en: select activity
fi: valitse toiminta

en: show all
fi: näytä kaikki

en: show field or section
fi: näytä kenttä tai ryhmä

en: show location
fi: näytä sijainti

en: smart group
fi: älykäs ryhmä

en: ssl_merchant_id is not set for this payment processor
fi: ssl_merchant_id on määrittelemättä tälle maksun välittäjälle

en: start date
fi: alkamispäivä

en: status
fi: tila

en: test
fi: koe

en: transaction already processed.
fi: suoritus on jo käsitelty.

en: translate CiviCRM
fi: käännä CiviCRM

en: try a different spelling or use fewer letters
fi: kokeile erilaista kirjoitusasua tai lyhennä hakusanaa

en: type
fi: tyyppi

en: under the name
fi: nimellä

en: until
fi: kunnes

en: vCard Location Type
fi: vCard osoitteen tyyppi

en: vCard Name
fi: vCard nimi

en: vCard record for this contact.
fi: vCard-tietue tälle kontaktille.

en: value: %1 is not of the right field data type: %2
fi: arvo %1 ei ole kentän oikeassa datatyypissä %2

en: view all activities
fi: näytä kaikki aktiviteetit

en: view all contacts
fi: katso kaikki kontaktit

en: view all notes
fi: näytä kaikki muistiinpanot

en: view current employer
fi: tarkastele nykyistä työnantajaa

en: view details
fi: katso yksityiskohdat

en: view payments
fi: näytä maksut

en: with
fi: Avainsana

en: year
fi: vuosi

en: yyyy-mm-dd (2009-12-31)
fi: vvvv-kk-pp (2009-12-31)
